Stadsnieuws, Verkeersongevallen Amstenfamsclie Beurs mm Agenda 28 Januari, Leening Haarlem. BURGERLIJKE STAND. Gewetensgeld. Goegekaurde statuten. Baldadigheid. Aanbesteding. Ledenvergadering Nederlandsche Roomsche Reisvereeniging. DE VERBOUWING VAN HET RAADHUIS. GELOOF EN WETENSCHAP. Prof. Dr. H. A. Lorentz. „St. Franciscus". De zetel van Bloembollencultuur. Aanrijding. Dekschuit gezonken. Vermissing van een rijwiel. H. O. V. Contract-actie melkbezorgers. STADS-SCHOUWBURG. DE SPA4RNEB4NK Haarlem - Amsterdam Een diefstal van drie rijwielen voorkomen! 100 1027/la 267f 114% 146%e 554 155J 146. 2671 175J 173 b 275 b 415£ 125 Lade gelbht. 115 31 If 199 J 338 314J 250 328% 152 198| 103% 854 83| 43J 744 95% 229| 195 b 182 1951 5V,e 4/- 794| 3964 123 179 1584 584| 467 273J 507 144% 187 64} 4% 158-9 149-5! 310 b 337} 3124-4 248 327 151 198 1034 87 84 Z 196 54 421 803-4 123 b 179.1 160 1 582 468-9 272 507 HEEMSTEDE. Een 19-jarig meisje door een vrachtauto overreden. Ongeval. Oud-leerlingen der Tuinbouw- cursussen. Sociëteit „St. Bavo" Metaalbewerkers 4 uur. Tramambtenaren 4 uur, - Geel-Wit 5 uur Gewone zittingen 7 uur. De lucbtgids 8 uur. St. Josephsgezeilengebouw, Jansstraat 59. Geopend van S uur tot 10 uur. R, K. Milita'ren-vereeniging. Zoetestraat 14. Clubavond. R.K.V.V. „Victrix" 9 uur. Uitgifte t 4.000.000 4% Pet. Obl. De Amsterdamsche Bank bericht, dat de inschrijving op f 4.000.000 4'/, pet. obliga tion ten laste der gemeente Haarlem zal zijn opengesteld op 3 Februari. De koers van uitgifte bedraagt 99 pet. vermeerderd met ƒ1.63 zijnde 13 dagen loopende rente a 4% pet. van 1 Februari tor den dag van betaling. De storting der toegewezen obligaties moet geschieden op 14 Februari. De officieele noteering ter beurze van Amsterdam is aangevraagd. De aflossing op deze leening zal aanvan gen in 1919, dat geschiedt door jaarlijksche uitlotingen in de maand Apr-1. De gemeente behoudt zich he' recht voor, de leening te allen Hide geheel of gedeeltelijk af te lossen. In het laatste geval vindt de aflossing door uitloting plaats. De coupons der obligaties vervallen 1 Februari en 1 Augustus. Rente en aflossing worden gevonden uit de gewone inkomsten der gemeente. De aflossing in 40 jaar tot een bedrag van 265.000 zal uit buitengewone middelen mogen worden bestreden. Ondertrouwd: 26 Januari: A, Jansens en G. M. Aerts J. T. J. Siemers en C. A. M. v, d. Brink K. Bijlsma en T. Mittermeier T. Moolenaar en W. Stoeltje. J. H. Hee- rens en M. C. v. Zijp H. P. Heemskerk en M A. v. d. Meent P, M. Roosenhart en M. A. D. Raveili G. Wessel en A. M. Baalbergen G. M. Bomer en A. P. v. Poelgeest P. v. Loenen en C. M. H. Hu- bers T, Sneek en M. C. J. Noordermeer. Getrouwd: 26 Januari: G. Beth en M. W. Nelis A. A. Piek en A. Loman W. Posthumus en J, Voogel W. C. de Grauw en A. E. Pollack P. v. Dijk en P. Morlar-g Geboren: 23 Januari, zoon vai. W. F. Smit Vermond 24 Jan. zoon van L. v. d. Plaat Booij dochter van M. T. Guiteneau Siebeling, 25 Jan. dochter van F. Halewijn ")tto 26 Jan. zoon van A. E. dc Korte Cassee. Overleden: 24 Jan. M. K., 8 mnd., dochter van W. v. Driest, ten Katestraat. 25 Jan. J. de Groot, 56 jaar, Antoniestraat W. M., 2 jaar, dochter van H. P. Kolk, Gasthuisvest 26 Jan. C. Hille, 79 jaar, Kamperlaan. Ingekomen is bij den ontvanger, te Haar lem, buitengemeenten 137,34 en 61,43, beide als gewetensgeld. Voorts is als gewetensgeld bij den inspec teur der directe belastingen, enz,, te Haar lem 2de afdecling een bedrag van 219.66. ontvangen. Goedgekeurd zijn de statuten van dc R. K. Jeugdcentrale te Haarlem alsmede de statu ten voor het Leeken-Apostolaat voor de stad Haarlem. Door de politie is een 12-arige jongen èangéhouden, die bekende spelenderwijze met een sleutel langs de deur en de groote winkelruit der banketbakkerij der firma Doesburg-Lanooy in de Kleine Houtstraat 103 gekrast te hebben. Hij ontkende zich aan meerdere ruitenkrasserij te hebben schuldig gemaakt. De uitslag van de gehouden aanbesteding betreffende de inwendige verbouwing van „Mascotte' Gr. Maikt 25 a'hier is als volgt: C. Hoenders 1288; G. Metselaar en Zn. 1237; A. Lubbers 12.20; J. Kroon v. Diest 1170; N v d. Berg 1088; G. Snoeks 1023 Het werk is gegund aan den laatsten in schrijver. In de bovenzaal van hotel „Central" aan de Groote Houtstraat hield de afdeeling Haarlem van de Nederl. Roomsche Reisver eeniging haar jaarlijksche ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. N. Hensen, opende de vergadering met den Christelijken groet en heette de aanwezigen welkom. £>e secretaris, de heer H. M. J. Kroes, las de notulen der vorige vergadering voor, welke zonder op- of aanmerkingen, onder dank van den voorzitter werden gearresteerd. Eenige ingekomen stukken werden be handeld, waarna de heer Kroes het verslag van de excursie-commissie uitbracht. De voorzitter las dan het verslag van de te Den Haag gehouden algemeene Leden vergadering voor. De penningmeester, de heer Wildenburg, bracht verslag uit van zijn beheer over de kas in het afgeloopen laar, waaruit bleek dat er een voordeelig saldo was van f 76.21 De voorzitter bracht den penningmeester dank voor zijn accuraat beheer. Het laarverslag van den secretaris werd daarna voorgelezen. Wegens periodiek aftreden van den heer J. N. Hensen, die zich niet meer herkies baar stelde, moest een nieuwen voorzitter gekozen worden. Door het bestuur was de heer H. M. J. Kroes candidaat gesteld, die bij acclamatie benoemd werd. Een bestuursvoorstel om het aantal be stuursleden terug te brengen tot zeven, kwam dan xn behandeling. Van het bestuur dat uit negen leden bestond, vielen er drie af, n.l. de voorzitter en twee leden. In de voorzittersfunctie was voorzien geworden, waardoor de functie van secretaris weer openviel. De door het bestuur gestelde can- didaten waren de heer Jansen en mej. Mies Kerkhof. De stemming viel ten voordeele van den heer W. J. P. Jansen uit, die dus voortaan het secretariaat zal waarnemen. Overgegaan werd tot benoeming van een kascommissie. De heeren J. de Paus, J. v. Egmond en N. J. Alles werden bij accla matie benoemd. Voor de laarvergadering, welke gehouden ^ordt te Rotterdam, op 12 Februari a.s. moesten twee afgevaardigden gekozen wor den. De heeren Joh. Beijk en H. J- Alles berden met algemeene stemmen gekozen, tot plaatsvervangers, de heeren Kuipers de Zwart. Over de beschrijvingsbrief voor de jaarvergadering te Rotterdam had een korte bespreking plaats. Besloten werd dén afgevaardigden vrij mandaat te geven voor wat betreft het verkiezen van een lid van het hoofdbestuur. In de rondvraag bracht de heer de Zwart lof aan den scheidenden voorzifter en dankte hem voor alles W3t hij in het belang der vereeniging had gedaan. De heer Jansen, de nieuw gekozen se cretaris, vroeg wat de bestemming van het saldo van f 70 voorkomende in het verstag van de excursiecommissie is wordt daar een fonds van gesticht of is het gewoon reserve? De heer Wildenburg antwoordde dat het saldo gebruikt kan worden, eventueel bij een nadéelig saldo in 1928. Maar op het oogenbiik wordt er druk gespaard voor de eind dit jaar te houden lustrumfeesten. Over dit punt ontspon zich een zeer vroolijke gedachten wisseling. De heer Pulles sprak dan nog eenige woorden tot den scheidenden voorzitter. Het deed spr. genoegen, dat de heer de Zwart reeds een hartelijk woordje gesproken had. De heer Kensen kan met genoegen op zijn werk terugzien, en spr. bracht dan ook een hartelijk woord van dank voor alles wat hij voor de afdeeling heeft gedaan. De heer Hensen meende dat de woorden van dank niet alleen hem toekwam, maar voornamelijk aan zijn medebestuursleden die zich zooveel moeite hebben gegeven de vereeniging groot te maken. De heer Kroes onderschreef de woorden van de heeren Pulles en de Zwart en dankte voor het in hem gestelde vertrouwen om hem tot voorzitter te kiezen. Spr. deed een beroep op de aanwezigen om zooveel mogelijk pro paganda te maken en de Roomsche organi satie te steunen en grooter te maken. Nadat de heer Ooms nog een vraag ge steld had omtrent het gebruiken van een vlag op groote reizen, werd de vergadering Op de gebruikelijke wijze gesloten. De heer Weber vertrekt. Zooals bekend is zal de Fïrma J, J. We ber en Zoua, opticiens, wonende Koning straat 10 deze straat, verlaten. Dit perceel werd n.l. door de gemeente aangekocht, om benut te worden voor uitbreiding van het Raadhuis. Aanvankelijk was de datum van vertrek bepaald op 1 Januari 1930. De heer Weber gaat nu echter 1 Juni van dit jaar verhuizen L'e zaak zal op denzelfden voet worden voortgezet in perceel Groote Hou- straat 166 tot heden een gesloten huis, maar dat to' een modern winkelpand zal worden omgebouwd. Een eigenaardigheid is nog dat de zaak in het oude perceel het 90-jarig bestaan zal herdenken op 25 Mei a.s. Als de heer Weber het tegenwoordig winkelhuis zal verlaten hebben, is het com plex huizen, grenzend tusschen Groote Markt en Jaoobijnestraat geheel "t eigen- j dom der gemeente. Het gemeentebestuur zal dit kunnen benutten voor uitbreiding van het Raadhuis. Het winkelhuis, waar de firma Fortgens gevestigd is, was n.l. reeds eigen dom der gemeente en is slechts door voor noemde firma gehuurd. Aanvankelijk was de bedoeling de ver bouwing van bet Raadhuis in 1930 te doen p'aats hebben, doch het is niet onmogelijk dat dit nu reeds eerder gebeuren zal. TOONEEL. HALLO 1 BATAVIA Men schrijft ons Zondag en volgende dagen gaat in den schouwburg Jansweg de succes Revue Hallo Batavia 1 In Amsterdam meer dan 200 achter eenvolgende dagen met groot succes en uit verkochte zalen gespeeld. De Tijd schreef o.m. De Plantage schouwburg zit avond aan avond weer vol. De vonk spat vantooneel naar publiek en van publiek naar tooneel. Men „vermaakt" zich. En terecht.... Hier weet men te gieren otn nonsens, werkelijk clownerie van goed gehalte. Dan weer wordt even op het gemoed gewerkt en zoo'n tafe reeltje van den armen blinde met zijn ge leider wordt tot een pakkend revuebeeld kortom een aardig geheel van eigenlijk los aaneengergeen details. Want de revue Hallo Batavia 1 is tenslotte de verheerlijking van den vliegtocht HollandBatavia en terug, met al de wederwaardigheden, die de fantasie van Henvo ons doet beleven. Onze laatste etappe is BangkokSchipholAmstel- hotel Schouwburg uitstappen. Voordracht van Pater tr. Felix Otten O.P., over Theosofie en de Orde van de ster van het Oosten. Gisteravond hield Pater Otten in den schouwburg aan den Jansweg zijn aangekon digde lezing over bovengenoemd actueel onderwerp. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter Mr. Vorstman, dat Pater Otten de redacteur is van hc! bekende maandblad „Het Schild", dat ook onder an, dersdenkenden grpote verspreiding bézit. De talrijke toehoorders hebben dezen avond van de buitengewone eloquentie en leerrijke uiteenzettingen van Pater Otten kunnen genieten. De Theosofische beweging, gelijk deze in onzen modernen tijd leeft, vindt haar oor sprong in Amerika de bakermat van alle moderne stroomingen op godsdienstig nis over haar uit. krijgen enz. Het succes van de Theosofische vereeniging ligt hoofdzakelijk in de spiri tualistische strooming die aanvoelt, dat er „iets" boven bet stoffelijke is. Annie Besant heeft daarom aanknoopingspunten gezocht met gezindten van religieuze tenden- zen (b.v, adventisme: de ster van het oosten, de liberale vrij katholieke kerk, vrijmetselarij enz.) Het inneidijke harer leer is meer oosterscb fantastisch dan westersch en nuchter bere deneerd. De Theosofie is hoofdzakelijk de drang van een menschelijke ziel, om zich uit het stoffelijke vast te leggen in het geeste lijke te zoeken én te tasent naar hoogere regionen naar het Goddelijke Het succes is gelegen in de reactie op het matérialisme. Door het zoeken van aan knoopingspunten door Annie Besant is veel verbrokkeling ontstaan en zelfs sprak een Theosofisch manifest een vernietigend von- gebied. De stichter Vaü de moderne Theosofie, mevrouw Helena Petronella Blavatsky werd in Ekaterinoslaw in Rusland den 31sten Juli 1831 geboren. Reeds in haar jeugd open baarden zich in haar bijzondere capaciteiten. Op 17-jarigen leeftijd trouwde ze met den bejaarden generaal Nikifor Blavatsky doch dit huwelijk werd, zooals wel te ver wachten een mésalliance. Op twintigjarigen leeftijd maakte ze een groote wereldreis en verbleef langen tijd in Thibet, de bron van de Oostersche wijsheid. De toestand van prof. dr. H. A. Lorentz was hedenmorgen iets beter. De koorts was verminderd; de temperatuur was 38.3. De Katholieke geheelonthoudersvereeni- ging ,.St, F'ranciscus", gevormd uit leden van Spoor- en Trampersoneel, heeft een nieuw bestuur geformeerd, dat als volgt is samengesteld: H, J. Roovers, voorzitter, Öimstraat 7; J. Verhallen, Kruistochtstr. 9, secretaris en J, Passchier, Barbarossastr. 50, penningmeester. nieuwe gebouw, waarin de zetel van „Bloembollencultuur" zal worden ge vestigd, de voormalige fabriek van Gebrs. Figée, aan de Leidschevaart, is in zoo- vere gereed, dat men den steiger voor den uitwendigen bouw heeft weggenomen. De gevel staat nu geheel vrij. De werkzaam heden voor verderen inwendigen afbouw, schilderwerk enz. zullen echter nog eenigen in beslag nemen. De bouw had 1 Februari gereed moeten zijn, doch het zal nu wel Maart worden. De langdurige vorstperiode heeft een streep door dc berekening ge- haald en veel vertraging veroorzaakt. Toen gisteravond de 68-jarige J. v. R.. courantenbezorger, wonende Byzantium- straat 35, den rijweg overstak hoek Antonie- straat-Burgwal, werd deze door een auto aangereden. Door den val bekwam bel slachtoffer een wonde aan het hoofd. Een lid van O. D. verleende de eerste hulp. Mei denzelfden auto werd v. R. naar het St. Elisabeth-Gasthuis vervoerd en aldaar ver der behandeld. Het slachtoffer kon nader hand te voet naar huis keeren. In den afgeloopen nacht is voor de klap- brug ter hoogte van de fabriek der firm: Conrad, e®n dekschuit gezonken, beladen met 11% ton ijzer. Deze schuit was eigen dom der firma Vogelpoel en Noorwegen. Bij de politie is aangifte gedaan door S. O., wonende Spaardammerweg, van d^e vermissing van een daroesrijwiel, hetwelk een oogenbiik gestaan bad voor een per ceel in de Keizer Karelstraat. ANNiE BESANT. Ze werd in do geheimen van de Boeddhis tische leer ingewijd en begaf zich in 1873 naar New York, waar ze de Theosofisch® Vereeniging oprichtte. Dit genootschap had ten doel de wijsheid God3 te verkrijgen. Echter had ze in den beginne niet veel succes en liet daarom Willians Judge als leider der vereeniging achter cn trok naar Engelsch Indië. Déér vond zij een prachtigen voedingsbodem om haar ideëén te versprei den en de vereeniging kwam dan ook tot grooten bloeL Nog heden ten, dage is Thibet het centrale punt der Int. Theosoiie. Haar dood in 1891 veroorzaakte veel schommeling en verdeeling, en er werd tus schen William Judge en Annie Besant, een felle strijd gevoerd om het Presidentschap. De Amerikaan Judge werd benoemd, maar na zijn dood ontbrandde de strijd weer op nieuw. De verkiezing van Katherine Tingley (1896) was oorzaak dat Europeesche en In dische theosofen zich van het Internatio nale Verbond afscheidden, zoodat men twee stroomingen in de theosofie verkreeg. Het Theosofische Genootschap, onder leiding van Kath. Tingley en ét Theosofische Ver eeniging, wier Presidia to Ann:e Besant was. Annie Besant werd in 1847 te Londen geboren, en was reeds in baar jeugd zeer godsdienstig, op het fanatieke af- Ze huwde met den Anglikaanschen geestelijke Frank Besant, doch liet zich van haar echtge noot scheiden wegens verstandelijk® en gemoedsbezwaren tegen de Kerk van En geland. Zij kwam van atheïsme en socialis- me tot de theosofie door de bestudeering van hypnotisme, spiritisme, enz. Gedurende langen tijd was ze de rechterhand van me vrouw Blavatsky. Dank zij haar talenten van geest en haar organisatie-vermogen, nam de Theosofische Vereeniging in ledental geweldig toe. Het succes is voor het grootste deel te danken aan haar propaganda. Ze is zoowel schrijf ster al spreekster, en munt uit door diplo matie en berekening. M enzou haar de ziel van de theosofische actie kunnen noemen. Door haar grenzelooze eerzucht verloor ze echter veel sympathie in Engeland en ook door haar streven om zelfbestuur in Indië, terwijl eveneens de Duitsche loge zich van haar afscheidde. Wat de betrouwbaarheid van de theo sofische personen betreft, blijkt uit ver schillende geschriften van mevr, Blavatsky. dat deze bij haar veel te wenschen over liet. Begaafd was ze ongetwijfeld. Op haar gezag steunden alle beginselen der theo sofie. Wat zij schreef werd door haar aan hangers onvoorwaardelijk aangenomen. De sterfdag van mevr. Blavatsky wordt door de Theosofen nog ais een feestdag de- vierd. Meermalen heeft men haar oo be wust bedrog betrapt. Vooreerst betreffende het ontstaan van de brieven over haar leer deze beweerde ze van Mahatma's (dat zijn Gddelijke personen) ontvangen te hebben, die leefden en zich verborgen hielden in Thibet. Om dit te bewijzen schreef ze zelf brieven, via een bevriende familie in Thibet aan hare kennissen, doch haar bedrog kwam uit toen Ze met deze familie in onmin geraakte. het schuurtje terug gevonden. Blijkbaar wa ren deze daar neergezet door den ont vluchten man om ontvxeemd te worden en werd de dader door het zoontje van D. in het uitvoeren van zijn plan gestoord. De politie van dit voorval op de hoogte gebracht, heelt daarop de omgeving van de Julianalaan afgezocht. Om ongeveer 8 uur heeft de motorbrigde op aanwijzing van den knaap den 44-;arigen H. M„ daar in de omgeving zwervend, aangehouden, terwijl de recherche in verband nog met het gebeurde, des nachts om half een heeft aangehouden F R. De eerste aangehoude ne is doordat hij zijn alibi kon bewijzen op het tijdstip van het gebeurde, op vrije voeten gesteld. De tweede echter is in ver zekerde bewaring gesteld. De Theosofie is ia drie groote groepen verdeeld: 1. Degenen, de instemmen met de leer. 2. De leerlingen, die trachten door te dringen tot de mysteries van de theosofie. 3. Zij, die ingetreden zijn in het stadium der vergoddelijking. Hun Godsleer is in wezen het Pantheïs me, Al het bestaande is met God identiek het op de wereld zichtbare is dus eon vcrstoffe'iikidg van God. De Theosofie staat niet op theïstisch standpunt (d. i. de leer van het bestaan van een buiten-zelfstandig opperwezen als eerste oorzaak of als schep per dezer eindige wereld). Men gelooft in een God als algemeen principe, waaruil al les voortkomt en in wien alles zal weder- keeren. De fundamenteele fout van het panlheïsttxe is, dat God tegelijk oneindig en eindig, veranderlijk en onveranderlijk zcu kunnen zijn. De leerbeginselen der Theosofie zijn meer wijsbegeerte dan godsdienst. Volgens hen Het ingekomen verzoek van den R.K. Bond, Het zal velen concertbezoekers aangenaam zijn om op het Concert van aanstaanden Zondagmiddag kennis te kunnen maken met den tweeden dirigent der H.O.V. Ma- rinus Adam, die, daartoe door bestuur en dirigent in de gelegenheid gesteld, het con cert ditmaal zal dirigeeren. Onder zijn leiding zal worden uitgevoerd Ouverture „Die Hebriden" en het pianoconcert No. 1 van Mendelssohn en van Saiat-Saêns, Allegro Appassionateo voor piano en orkest, benevens de Suite Algérienne. Als solist treedt op: de Concertpianist Arn. Martens uit Nijmegen. Door de afdeeling Haarlem van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders werd een ledenvergadering van de afdeeling Melk bezorgers gehouden, waarin de aanstaande contract-actie ter sprake gebracht werd. Fritz Ilirsch Operette Ich hab' nxein Herz in Heidel berg verloren is de mensch in het leven niet met zich klaar de mensch doorloopt vele levens in verschillende substanties. Niet in dier lijke lichamen neen, men gaat steeds Opwaarts en ieder leven is het uitvloeisel van het vcrige. Echter geeft de Theosofie geen enkel doorslaand bewijs van de wer kelijkheid der reïncarnatie. Van theosofisch standpunt beschouwd is de reïncarnatie 'n kringloop van zielen (maar uit deze overgang zich in meerdere zielen? Sinds 3000 jaar geleden is het menschental ge multipliceerd en toch bevat iedere ziel een uitvloeisel van een vorig leven?) Deze theorie gaat dus mank! De leer van het Karma (ieder oogst, wat hij zzait is s'echts vaag omlijnd. Er is te veel ruimte van denkbeelden en geen theosofische geloofs belijdenis. De eene richting verkettert de andere als pseudo theosofie enz. De theoso fie erkent den God der Christenen niet het is een godsdienst zonder een persoonlijken God. De orde van de Ster in 't Oosten is in 1911 ontstaan, uit het adventisme, een godsdien stige groep die uitziet naar de weder komst van Christus op aarde. Ons Kathob'ek geloof, leert ons dat de Verlosser over le venden en dooden wanneer dit oogenbiik daar is, weet niemand beha ve de Vader. Dit is de houding van alle gelcovige chris tenen te naanzien van de wederkomst van Christus op aarde. Deze Ster-orde nam snel in ledental toe -- dit is waarschijnlijk te wijten aan de moreele depressie van de Bienschheid na den wereldoorlog de mensch was ontevreden. De leden van deze orde moesten zich voorbereiden op de komst van den Christus. Een jonge Hindoe-knaap, Krisnamurti was voorbestemd om in zich de reïncarnatie van den Christus te ontvangen. Dit jonge mensch *verd opgevoed door Leadbeater, een zeer slecht paedagoog, die zelfs om z'n immoreelc fiedrag veroordeeld is. Een der middelpun ten van de Ster-orde is het stille Ommen nabij Zwolle. jn 1917 liet Annie Besant bekend maken dal Christus werkelijk blijvend fctz't had genomen van Krisnamurti's lichaam. Reeds had de Christus een elftal aposte- 'en uitgekozen, waarvan ze «r jammerlijk ™aar zeven mocht noemen (behalve Lead- V^uT en twee bisschoppen van de libe.aal- tvatholieke Kerk, was zij zelve hieronder eveens). De verklaring van Annie Besant, r <jjC lnenscbelijkheid in Krisnamurti tot Goddelijkheid i9 opgevoerd, werd niet zon- der meer aangenomen. Het congres te Om- men was geen bevestiging maar eer een te- gejooft, leert ons, dat de Verlosser wederkomen om te «ordeelen over le- tenen ten aanzien van de wederkomst van Qen de heer P. Kasteel hem persoonlijk vr°et£ of hij zich als den Christus be- SY ^uY"^e niet; antwoordde hij, dat men "'n i;nken moest, dat bij de reïncarnatie Y? Christus was, doch hij gevoelde zich .traffuf- ^od- ^Ht is dus epn krasse logen- van de beweringen van Annie om bij de komende actie samen te werken, werd besproken. Na eenige gedachten- wisseling werd besloten op het gedane ver zoek in te gaan en binnen enkele dagen een gecombineerde besturenvergadering te be leggen en daarna een gecombineerde leden vergadering, waar dan de kwestie van con- tractwijziging aan de orde gesteld zal worden. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 27 JANUARI. Middagkoersen van gisteren. Heden opening Staatsleemcgsn. b% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4J4 Nederl 1917 b% N. Indië 1923 D N.-lnd. 1926L Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Reac. Dito Mij. straffing Bevant KRlbruv aMURTL Rapporten toonen aan, drt deze roahatma- brieiwisseling geheel op fantasie berust Ondanks dit vernietigend vonnis blijven dé beruchte en ontmaskerde mahatma-brieven een van de bronnen van de theosofische kennis. Ook schreef zij boeken („De ge heime leer en „Isis ontsluierd") die nog als standaardwerken van de hedendragsche Theosofie zijn te beschouwen. Ze vertelde haar vrienden dat zij deze werken geschre ven had onder ingeving van mahatma's, wier bjeken zij alleen ter inzage had gehad, en die zelfs 's nachts copie aan hear geschrift toevoegden. Er '5 niets in haar boeken te vinden, dat niet kan worden nagewezen 'fl Boeddhistische en Brahmaansche werken. Men zou baar leer een caricatuur van het Boeddhisme kunnen noemen. Zelfs zijn vele termen verkeerd gespeld cn verklaard. Ze was fel anti-katholiek en anti-christen Annie Besant, de stuwkracht der theosofie schreef ontzaglijk veel. In haar èersto periode was ze anti-christelijk, doch in de laatste jeren is ze ontvankelijk en tege moetkomend aan religieuze stroomingen, waardoor de vereeniging innerlijk verzwakt is. Ze geniet in het oosten een bijna zi- godische eer doch psychologisch is het wel te verklaren, dat ze haar eigen stellin gen kan aanvaarden. Ze duldt geen tegen spraak en is zeer eerzuchtig. Door haar onbeteugelde fantasie is ze niet bewust van eigen dwalingen. Ze meent de Goddelijke wijsheid te bezitten stemmen te hoorei van goddelijke wezens ingevingen te p ®rsonen, die Krisnamurti hebben hooren spreken. verklaren dat zijn redevoeringen oppervlakkig en vaag zijn, door elkeen kun- "hm w.orc®en uitgesproken. De Adven listen tfril zoogenaamde reïncarnatie van dertnaiI1Uri' dat het einde der wereld na- theosofie en de orde van de ster in z''n n'et verbonden, maar parallel J (i,6?. bewegingen. Ook de liberaal- of j e kerk is niet te vereenzelvigen r A- theosofie. Ze bezet uiterlijk alle ?e p,j'ecisten van de katholieke kerk 'de liturgie, zeven sacramenten. Hare prx s ers doen de Mis en celebreeren het f aar innerlijk heeft ze niets met de Ko msche Kerk gemeen. Ze is ontstaan j r»evoIge van de reorganisatie van de °u "j)a,lholieke kerk in Engeland en trekt als jJe wel san. Haar leden zijn niet ver- P" 1 eenige leerstellingen te aanvaarden, kan de schriftuur naar eigen inzicht c'.^^n. Zelfs wordt de H. Communie aan aaa j 'eden uitgereikt. Het is zeer te bc- !<W7 n consecratie wel geldig is. In 1® fpéelde de liberaal-katholieke kerk een mindere rol in Overveen dan vroeger, WI' de Evangelische Maatschappij be- wecr dat „Rome" invloed op de beginse- p Van de Ster-orde uitoefende. ater Otten hoopte bij 't sluiten zijner rede, V£je wanbegrippen mocht heb- b®n rachtgezet en spoorde zijn gehoor aan ie s meer over de theosofie te lezen. Gen uitbundig applaus beloonde den re denaar voor dezen leerzamen avond. Gisteravond begaf zich het zoontje van D„ Wonende Hyacinthenlaan, naar het schuurtje, in den tuin achter de woning getogen, waar gewoonlijk een drietal rij - wielen geborgen staan. Tot zijn ontstelte nis bemerkte de knaap, toen hij het schuur- tje opende, dat de drie rijwielen, n.l. een en *wee damesrijwielen op onver klaarbare wijze daaruit verdwenen waren. ve eerste gedachte van den knaap was hiervan mededeeling te doen aan zijn va ^'A Tegelijkertijd, dat hij dit voornemen ten uitvoer brengen, zag hij een wilde maa Uit het tuintje vluchten. Toén de knaap jjt za(j, rende hij den vluchteling achterna en volgde dezen tot in de Emma- laan, De knaap werd hier door den ont vluchten man tegen den grond geslag®n> waarop deze zijn vlucht vervolgde en wist te ontkomen. De knaap keerde ontmoedigd huiswaarts, gelukkigerwijze zonder le'se' be_komen te hebben. Thuis gekomen werden bij nader inge steld onderzoek de drie rijwielen achter Industrieën. Jurgeni gew. Nederl. Kunstzijde Maecubee HolL Kunstzijde Gude Philips Irdustr. Buitenland. Anaconda li. S. Steel 1 Handelsonderne mingen. Comp. Comm. de Liege Mfjnbonw. Boeton Mij'nb Rediang Lebong Petroleum. Dordlsche Petr, Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A "dam Rubber Deli Batavia Rub Serbadjadi Silau V L C. O. Allied 10C15/m 102 98J 176 173% 174 Scheepvaart HolL Amerika Lijn dito Gein Eigend. HolL Lloyd HolL Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij Nederland Kotterd Lloyd Srheepvaart-Unie Marine comm. Marine pret Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Seuembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Ptolongatle 164H 576 'n Uitverkochte schouwburg en wel nie mand, die zich zijn gang naar het Wilsons- pkin zal beklaagd hebben! Is er ander be- wijs noodig, *dat het de stukken zijn, die het publiek naar den schouwburg trekken en niet uitsluitend de prijzen? Naar den inhoud van deze overigens on schuldige operette vrage men niet men kan er van mcening over verschLlzn maar de wijze, waarop Fritz Ilirsch ons dit zang spel van Raymond met aardige muziek, leuke wijsjes, volks- en studenterliedjes plus een libretto met schuimende humor, opdiende is, wij zouden zeggen, onverbeter lijk: een glas frissche, parelende, prikkelen de rijnwijn, in vroolijkheid gesavoureerd, De geschiedenis? Het oude LTeidelberg heeft sinds het be kende tooneelstnk van dien naam een we- leldrcputatie verwierf op velen den fasci- neerent'en invloed der bloeiende jeugd-ro- mantiek van een onbezorgd blij studenten leven en dit heeft ook de librettisten van deze operette Bruno HardtWarden en Fritz Lcchr.cr voor een goed deel geïnspi reerd: het werd een variatie op het bekende tooncclspcl. De jongeren in de zaal leven de blijheid van 's levens lente mede en ook de ouderen mecren bij dit bruisende spel v.'Ss-r het „Gaudeamus igitur" mee te zingen. Wii leven mee met de jeugd op het tooneel. Het Haarlcmsche publiek werd door het pelil'ante spel, de verzorgde aanklecding en enscaneering stormenderhand veroverd. Aan houdend v/erd gebisseerd en aan 't slot van het tweede bedrijf was het een lust om te zien en te hooren hoe het deftige publiek zelfs de maat sloeg voor de dans op het tooneel. In zoo'n stemming vergeeft men, dat de uitvoering der muziek aan den zwak ken kant was, dat verschillende zangpar- 'ijen beter bezet en vorzorrfd konden zijn. Slechts Friedel Dotza (Veronika), Paul Har den fMax) en in mindere rrate Fritz Hirsch 'Karl) vermochten een goed cijfer voor zang te kri'gen en met name de toch niet onbe langrijke partij van Mimi Gyer.es (Prinses Augusta) was, wat zang betreft, niet vol doende. Maar nog eens, dat werd gaarne verbeven om het hartige, tintelende spel van Dotza, het prettig-komische van Hirsch en het pleizierige tegenwerk van Harden. Ook May (de Ferto^l, Carla Carlsen (de barones), Triebei (Studelmayer), en Weissbach (de pedel) moten geroemd worden. De aankleeding en ensceneering prezen wij reeds. Aan het décor, in het laatste be drijf zullen vooral zij. die de Nec':ar-ctad kennen, gesmuld hebben, maar ook voor anderen was het een feeëriek schouw'spel. Beeldig als Neurenfcerger soeeFoed was ook bet tooneel in het eerste bedrijf. Wij hebben ons een avond nretti'' ver maakt en jong gevoeld en Fritz Hirsch operette, dat bezig is zich in Nederland een groote reputatie te verwerven (bij gebrek aan goede Nederlandsche operette-gezel schappen?) zal nog eenige malen in Haar lem terug moeten komen om alle tooneel- licfhebfcers te bevredigen. Natuurlijk is het lichte kost on allicht zullen velen betreuren, dat waa-lijk groot tooneelcpel te wcir.ig belangstelling vindf, zelfs niet meer opgevoerd wordt blijkbaar, maar in zijn genre is het een successtuk. Door den sigarenwinkelier H. Nas, wo nende Kruisweg 43, is bij de politie aangifte gedaan, dat gisteren de lade in zijn winkel is gelicht en een bedrag van 70 daaruit is ontvreemd. 144 189 65 Vergadering Tuinlieden. Woensdag avond bield de Onderlinge Tuiniiedenver- eeniging Aerdenhout en Omstr." haar le vergadering in het nieuwe jaar. De voorzitter opende met het gebruike lijke welkomstwoord waarna op eenigszins plechtige wijze, een nieuw lid werd geïn stalleerd, welke het 50ste lid was en waar bij de voorzitter hem op bijzondere wijze, toesprak en den wensch uitsprak, dat hij een ijverig lid moge worden, medewerkend om de vereeniging nog tot grooteren bloei te brengen. Namens eenige leden overhandigde de voorzitter hem als 50sie lid een fraai bloemenmandje Het 51ste lid werd voorgedragen, wat wel blijken geeft van toenemenden bloei der vereeniging Hierna kreeg de voorzitter, de heer Redstakcn, het woord, voor een lezing met lichtbeelden, waarvoor de plaatjes waren geleverd door de Ned. Lichtbeeldenver- eeniging, uit Amsterdam. Als onderwerp had spreker gekozen: „De ziekte der vruchtboomen, de oorzaak daar van en hunne bestrijding". Uitvoerig besprak inleider de verschillen de luissoorten, als schildluis, dop'uis, bioed- luis; de verschillende zwammen, de hagel- schotziekte, de bastaardrups, zwammen op perzikenklad, den appelbloesemkever, de peren en appelen, de roest, krulziekte op appelbladrollcr en appelzaadwesp, die den z.g, wörm bij appelen veroorzaakt, de aalbessenboorder. de fcoombastaardrups en den kanker, onder de vruchtboomen. Op het doek verschenen zeer duidelijk de verschillende vijander van den boom gaard, benevens de schade, die zij aan de vruchtboomen veroorzaken. Stuk voor stuk, werd elk onderdeel be sproken, duidelijk deed spr. uilkomen hoe clkdiertje of zwam te ontdekken is, maar vooral ook hoe de schade is te voorkomen, of met wat middelen e enen ander te be strijden is. Als slot bespreekt inleider de wijze van. spuiten ter bestrijding, de verschillende be- noodigdheden en de verschillende tijden waarop de bestrijding moet plaats hebben. Vol belangstelling hadden de zeer talrijk cpgckomen leden 2 uur naar al dat leer zame zitten luisteren, en dat de aanwezigen het gesproken woord waardeerden, bleek wel uit het langdurig applaus na afloop, tielantsarn. De Voorzitter, de heer M. Bloemendaal, was den ook zeker de tolk der verga dering als hij de inleider dank zegt voor den zeer leerzamen avond en den heer Nie- werf vcor het beschikbaar stellen der projectielantaarn. Wegens het late uur we»'d het stellen van vragen aan inleider uitgesteld tut de vol gende vergadering. Na rondvraag werd de vergadering om half 11 gesloten AMSTERDAM, 27 Jan Op de Joden- breestraat is hedenmorgen omstreeks half negen de 19-jarige mej. Walvisch door een vrachtauto overreden. Het meisje kwam fietsende uit de Uilenburgerstecg en merk te niet op, dat op de kruising en auto naderde. Zij werd door de aanrijding van den fiets geslingerd Een der wielen ging haar over den buik. Het meisjt is per auto-brancard van den Geneeskundigen „Spoorzicht". Op de agenda staat o.m. l' Dienst naar het Ned [sr. Ziekenhuis op vermeld: notulen, waarna lezing met ge- de Nieuwe Keizersgracht vervoerd, waar kleurde lichtbeelden op tuinbouwgebied zij er verpleging is opgenomen. Haar door den heer Blok uit Lisse. toestand is ernstig. Aan de Haarlemsche Scheepsbouwmij. is gisteren een 30-jarig arbeider van een steiger van geringe hoogte gevallen. Hij is ter observatie opgenomen in het ziekenhuis „St, Joannes de Deo" Waarschijnlijk heeft hij echter slechts een bloeduitstorting in een knie bekomen. Op Dinsdag 7 Februari a.s. zal de Ned. Bond van Vereenigingen van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen een ledenvergade- ring houden, des avonds 8 uur in café

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11