4Ü SU1 mmom 25' 45' S5C 3.90 4.93 7.25 KUNST EN KENNIS. v .L. INGEZONDEN, De onbekende „Rubens". BOEK EN BLAD. Boekbespreking. KERKNIEUWS, Bedevaart naar Lisieux. RADIO-NIEUWS. Reclame per radio. VRAGENBUS. BiEZONDER VOORDELIGE AANBIEDING CREPE DE CHINE GARNITUUR bijpassende ONDERJURK batisten garnituur BATISTEN onderjurk OPAAL GARNITUUR WAFEL HANDDOEKEN badhanddoek C GEBORDUURDE LAKENS EN SLOPEN lakens PRIMA WITTE EN GEKLEURDE OPAAL BATISTEN CHEMISE ENVELOPPE DAMASTEN SERVETTEN TAFELGOED Tijdschrift voor R. K. Ouders Opvoeders. Jaargang X (192S) no. 2. Het Nederlandsche Boek huis, Tilburg. Het tweede no. van het totaal vernieuw de en rijker geworden tijdschrift begint met 't vervolg van den goed vertaalden roman; 't is ontspanningslectuur, maar toch tevens vol van levenswijze wenken. De hoofdredacteur beantwoordde de vraag: „Zijn baby's lief?" met allerlei paedagogi- sche beschouwingen en practische wenken, die getuigen van 'n diep ingeleefd zijn in 't familieleven; twee leuke kinderkopjes zijn in den tekst opgenomen, 'n Stukje over de zoo gevreesde pokken, dat populair gedacht en geschreven is, van onzen bekenden me niscus uit Vught. is zeker 'n welkome in lichting voor veel huisgezinnen; 'n serie van dergelijke medische stukjes, waarop men steunen kan, zullen volgen. Na 'n aanhaling uit 't „Melaniawerk" 'n niet algemeen bekend tijdschrift - en 'n beschouwing over 't menschenlcven en een aansporing om teleurstellingen met moed en sterkte te dragen, volgt een leuk opstel over onhandige jcngens en mannen. Marie Koopmans heeft juist toegekeken en 't geestig verteld, wat er aan handigheid te kort schiet bij 't sterke geslacht. Na nog een macht Verscheidenheden, van overal bijeen gelezen, volgt 't mooie verhaal voor de kleintjes van Anny Berkvens-Hulsmans. Het Tijdschrift staat op hoog peil: 't is 'n keurig en overriik paed agogisch blad, altijd dezelfde groote lijnen volgend der Roomsche opvoeding. Wat zou men in veel huisgezinnen anders over opvoeding van kin deren gaan denken, zco dit tijdschrift daar geregeld gelezen werd. Zou men niet goed doen, eens flink propaganda te maken voor dit tijdschrift met zijn zuiver Rocmsche opvattingen, dat dieper gaat en veel meer geeft, dan welke neutrale tijdschriften ook? Er moesten gratis abonnementen verspreid kunnen worden in minder goed gesitueerde huisgezinnen. Boekzaal der geheele wereld (1928) No. 2, Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Ongeveer 90 boekbesprekingen plus 30 titelbeschrijvingen van boeken, die of reeds besproken zijn in vroegeren druk of voldoen de voor zich zelf spreken. De recensenten zetten de puntjes op de i.maar zij toonen toch respect te hebben voor de meening van 'n ander. Prof. Wolters bespreekt juist van katholiek standpunt: „De Heilige Schrift door Dr. J .A .Cramer en keurt het werk af, maar begint ziin recensie zeer fijn gevoeld: „Een warm en vlotgeschreven uiting van persoonlijk gevoel". „De schuts engel door Dr. L ,N. de Jong wordt afge keurd door Anton van Duinkerken, die toch meent te moeten zeggen, dat de schrijver is, „een humanitair denker...., die meent, ernstig meent, dat hij het goede voor heeft." Dit zijn eenige grepen uit de mooie collec tie recensies van dit Boekzaal-no. Fijne be sprekingen geeft wederom p. P. v. Luyk, S.J., vooral de recensie van „L'individu' door Dr. Hesnard is bijzonder helder. Dr. Ferd. Sassen vat het boek van Bardy „Cle ment d'Alexandrie" zoo meesterlijk samen, een boek van 319 blz. dat men 'n juist beeld kri;gt van „de meest sympathieke van de leeraren van de Alexandrijnsche school." Er worden in dit no., min of meer uitvoerig, 38 romans besproken en 12 boeken voor de jeugd. Vele hoogstaande werken: Daudet: t Kereltje; Oterdahl: 't Huis met de rozen haag; Unamuno: Abel Sanchez; Bloch: Levy; Louys: Archipel; Kosel: Albrecht Dürer; Wassermann: Der Geist des Pilgers; Kuprin: Sasha en meerdere anderen. Van de dicht bundels noemt p. Rongen de verzen van Siegfried^ von der Frenck uit „Flamme über die Welt"verzen van een eigenaardige, ruige en stoere schoonheid." Ton Kersse- makers bespreekt het merkwaardige boek van „Bowland: „Autobiography o fa cathe- J—'t Kan geen genade vinden in zijn Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. STADSUITBREIDING EN NATUURSCHOON. In Haarlem's Dagblad van 10 Dec. kwam een artikel voor van den correspondent van Velsen onder den titel „Velsen 'in de toe- Naaldenveld, doch deze is klaarblijkelijk komst, bebouwing en natuurschoon." nog perplex van het gebrek aan succes, dat en de autoriteiten worden voorgelicht door een Haagschen Bond voor Natuurbescher ming, waarin ook een gedelegeerde zitting heeft van het gemeentebestuur. In onze stad heeft de afdeeling Haarlem en Omstre ken van de Ned. Natuurhistorische Vereeni- ging nogal eens met verzoeken gewerkt, helaas in hoofdzaak in de gemeente Bloemendaal. Door haar kwam ook een commissie tot stand van belangstellenden in het behoud van het De schrijver komt op grond van een be rekening van den waarschijnlijken groei van de bevolking tot de conclusie, dat de gemeente, waartoe ook IJmuiden en Sant poort behooren, in 30 jaar van 35000 tot 110.000 zielen zou toenemen. De schrijver merkt op, dat de bebouwing tot nu toe in hoofdzaak plaats had op de zandgronden (de term „diluviale" gronden is hier minder juist, dilivium is er niet in onze streek) en wijst daarvoor eenige weinig aanvechtbare oorzaken aan. De schrijver zegt, dat de gedeelten van en gemeentebesturen van onze streek. Ze had Mogelijk is het nuttig nu een comité (of federatie) te vormen (zooals in den Haag reeds bestaat), waarvan de goedwillende auto riteiten steun en adviezen ontvangen en dat die de noodklok luidt, als er gevaar dreigt. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging doet reeds stappen voor het stichten van een der gelijk lichaam en ik schrijf ook namens haar, wanneer ik hier tot daadwerkelijken en moreelen steun oproep alle vereenigingen dral" oogen. Een prachtrecensie als zoodanig kort en krachtig en scherp-juist is de be spreking van prof. Huybers van het boek: „Maria Stuart" door J. v .d. Lintje, 't Op zienbarende boek van Borgese over Rudolf van Kabsburg neemt prof. H. ook onder handen. Ook bespreekt hij od enthousiasten toon het schitterende boek van pater Fonck S.J- „Wissenschaftlisches Arbeiten" en zegt: „Als ^handboek behoort dit werk tot de beste. G. Ridder de v. d .Schueren geeft pittige besprekingen van eenige reisbeschrij vingen. Deze aflevering, die wederom uit stekend verzorgd mag genoemd worden, sluit met eenige correspondenties W. S. J. Naar gemeld wordt, heeft de Italiaansche kunstgeleerde Longhi, in de k'eine stad Fer- mo bij Rimini, een stuk van een Rubens gevonden, hetwelk hij als een hoofdwerk van den Vlaamschen meester beschouwt. Het meer dan drie meter hooge schilderij stelt de „Geboorte van Christus" voor en bevindt zich oo een der altaren van de kerk van den H. Philippus Nerius. Rubens moet dit tot heden aan de kunsthistorici onbekende stuk geschilderd hebben in zijn jeugd, toen hij te Mantua hofschilder der familie Gonzaga was. N. VAN HARPEN. y MENSCHEN DIE IK GEKEND HEB. Uitgave W. L. en J. Brusse's Uitg. Mij. Rotterdam. De heer N. v. Harpen, oud-journalist en vroeger directeur van de Maatschappij voor Beeldende Kunsten, is onlangs 70 jaar ge worden. Inplaats van zich bij die gelegen heid te laten huldigen, wilde hij zijn dank baarheid uiten over het feit, in het onver zwakt bezit van gezondheid en geestvermo gens den 70-jarigen leeftijd te mogen berei ken. Deze uiting heeft hij gevonden door zijn villa in eigendom af te staan aan de Ne derlandsche journalisten als Rusthuis. Voor het fonds dat voor de exploitatie van het Rusthuis noodig is, heeft de heer v. Harpen een boek geschreven, „Menschen die ik ge kend heb." de gemeente, die het mooist zijn, het meest gebruikt worden voor bebouwing en dat het lokmiddel voor nieuwe ingezetenen, mooie natuur, op die wijze juist verloren gaat en dat er in de gemeente uitgestrekt polderland ligt, dat als bouwterrein gebruikt kan worden. Hij beveelt het stichten van een tuindorp in de oostelijke gelegen pol ders aan in de aandacht van de autoriteiten. Ik heb aan dit vraagstuk een artikel willen wijden in de eerste plaats, omdat ik de bedoe ling van den schrijver volkomen juist en logisch vind, in de tweede plaats, omdat dit voor onze geheele streek geldt, voor de ge heele duinstreek van Hoek van Holland tot Castricum en mogelijk nog verder. Hoewel in iets mindere mate dan in Vel sen, breidt overal de bebouwing zich uit en vooral op de mooiste stukken natuur langs den duinrand. De bebouwing van het Naal denveld is daarvan het frappantste voorbeeld. Het heeft geen zin hier critiek uit te oefenen op de grondeigenaars, die tot dergelijke be bouwingen overgaan. Ze maken gebruik van de vrijheid, die de wet hun laat of van concessies die hun soms reeds lang geleden verleend ziin door gemeentebesturen, die lage belasting een nuttiger zaak vinden voor een gemeente dan behoud van natuurschoon. Ik zou niet gaarne beweren, dat in het ge heel geen duingronden voor bebouwing meer in aanmerking komen. Ik denk aan de uit een oogpunt van natuurschoon weinig waarde volle terreinen tusschen de tram- en spoor baan van HaarlemZandvoort. Doch ook daar zouden weer kleinere gedeelten als het Kostverlorenpark in Zandvoort en de den- nenbosschen bij Kraantjelek als wandel terrein van locale beteekenis onbebouwd moeten blijven. De duinen, waarin waterleidingen lig gen, zijn al door hun bestemming als prise d'eau voor bebouwing uitgesloten. Ten Noorden van den Zeeweg ligt een groot complex duinen, slechts aan een viertal eigenaren behoorend en zich uitstrekkend tot aan VelsenIJmuiden. Dergelijke dui nen, met die van waterleidingen, moeten vooral niet bebouwd worden, al zullen ge deelten ervan gerust met dennen beplant kunnen worden voor klimaatverbetering. De woeste gronden kunnen op die wijze, zonder schade voor het natuurschoon, aan vele handen werk geven en de opbrengst is over eenige tientallen van jaren niet on beduidend. Te midden van het duinbosch zullen echter ook groote stukken moeten blijven, waarin het echte wilde duinkarakter behouden blijft. Voor bebouwing blijven dus over de geest gronden langs de duinstreek, nu in hoofdzaak in gebruik als bollenland, en de weilanden, zooals die liggen ten Oosten van den Rijks straatweg VelsenHaarlem en Haarlem den Haag. De bollenvelden hebben het na deel, dat ze thans door een zeer winstgevende cultuur in gebruik genomen zijn, die weiden liggen meestal laag en moeten met zand opgehoogd worden. Deze tw$e nadeelen, die op den prijs van de te bouwen woningen geen al te grooten invloed zullen uitoefenen, gezien de hooge grondprijzen, waarop nu reeds gebouwd wordt, wegen ruimschoots op tegen het voordeel van het behoud van een aantrek kelijkheid, die dreigt verloren te gaan, wan neer de duinrand, het mooiste gedeelte van het Westen van ons land, overal be bouwd wordt. Waar deze nog ongerept is, bij Domburg, op Schouwen, op Voorne, bij Kijkduin, Wassenaar, Vogelenzang, Ken- nemerland en bij Schoorl, vormt deze een groote attractie voor toeristen en woning zoekenden. Door de anarchie, die er heerschte bij de uitbreiding van de bebouwing, heeft men reeds onherstelbare fouten begaan. Men heeft gemeend van de schoonheid van een mooi stuk natuur te kunnen genieten door er zijn huis i n te zetten in plaats van terzijde en in vrije uren er heen te gaan. Het is een kunstmatig natuurschoon dat er is in de villaparken langs den duinrand, een na tuurschoon, dat we evengoed of nog beter met boomen en andere gewassen kunnen ma ken op terreinen, die tot-nu-toe van ieder natuurschoon verstoken waren. We hebben dus in de villaparken iets verloren en daarvoor iets gekregen van lager orde. De nachtegalen en de wilde bloemen zijn weg. Exotische heesters nemen de plaats in van de vogelkers en kardinaalshoedje, vogels huizen alleen daar. waar de eigenaar wat nest kastjes hangt of wat wild struweel laat staan. Hiermede is onze streek onnoodig armer geworden, onherstelbaar en voor jaren. De nieuwe tuindorpen kunnen door tuin architecten als Springer en van Nes, om maar enkele te noemen, voorzien worden van de zelfde mooie doorkijken, boschages, ja Zelfs wat hoog en laag als we nu in onze villa parken hebben, maar het duurt een tiental r jaren, omdat we niet van niet bestaande boomgroepen kunnen profiteeren. Wanneer de gemeentebesturen hun con currentie met lage bd stingen laten varen en het provincia-1 bestuur sfpunen in zi n streven inde: eri li iig, k nd or ;ewer cl e SIPKES. Wij kunnen de vereerders van de Kleine de noodige inlichtingen te geven. trekkelijkheid van Lisieux is en blijft de kapel van de zusters Carmelitessen, waar men ziet en bewondert het groote glazen schrijn gevat in verguld koper geplaa's: in de grafkapel op een kleine verhevenheid. Twee sierlijke engeifiguien staan ter zijde, terwijl een kleine hemelschcone engel neer geknield op de laatste trede vóór den schrijn^ met de eene hand op een cither het lied der liefde speelt door Teresia geheel Haar leve gerongen en met de andere hznd U e i roos reikt, terwijl de Kleine Heilige Teresia omkleed met haar schitterend ordekleed en gehuld in Kaar sneeuv/witten koormatei in die glazen chasse te sluimeren ligt. Haar linkerhand drukt Haar Kruis aan Haar hart en Haar rechterhand houdt de gouden roos d;cr Kardinaal Vico in naam van en Ta s daarin neergelegd. De grootste aantrekkelijkheid van Li sieux is de Carmelietessenkapel, waar de reliquiën worden bewaard en waar men aanhoudend herinnerd wordt aan de belofte door Teresia gedaan, want overal leest men je veuse passer mon ciei a faire du bien sur la serre, ik wil mijn hemel doorbrengen, met goed te doen op aarde. De Kleine Heilige Teresia zeide „Ik zal rozen op aarde doen neervallen". Laten wij op onze beurt een roos geven door Haar graf te gaan bezoeken, door te luisteren naar de lessen, die zij daar geeft, door met vertrouwen haar hulp en voorspraak af te smeeken, door ons aan te geven ais pelgrim van de nationale bedevaart. Uitvoerige inlichtingen worden gaarne verstrekt door de leden van het comité, ter wijl ook ondergeteekende gaarne bereid is (Deze vraag is herplaats wegens misstel ling.) Vr.: Ik ben 5 jaar in betrekking bij de week verhuurd. Ik ontvang alle weken mijn loon. Kan ik nu met een week opzeggen mijn dienst verlaten? Moet ik mijn Nieuw jaarsfooi terug geven? Vr: Hoe moet men een monster trekken van pulp, b v. om er later verhaal op te kunnen zoeken? Antw.: Wendt u tot den Keuringsdienst Botermarkt 10, Haarlem. Vr.: Hoe verwijdert men roestvlekken uit [•witte suède handschoenen? Antw 1: Ja 2. Deze wordt tegenwoordig! Antw.: Wrijf de vlekken stevig al met beschouwd als een gewone gift. rpfr mid wittehrood. zonder korst. Geeft Heilige Teresia van 't Kindje Jezus een heerlijke blijde tijding brengen. Dit jaar zal de eerste nationale bedevaart naar Lisieux gaan en wel van 711 Mei. 't Plantje dit jtar door ons geplant zal uitbloeien tot een grooten boom. Toen de Kleine Heilige Teresia op 29 April 1923 gelukzalig was verklaard mocht ik met verlof van mijn Overheid, 't initiatief nemen om een bede vaart naar 't heiligdom van de Kleine Heilige Teresia te organiseeren en reeds in Juni van dat jaar kon ijc reeds eenige Hollanders brengen naar Lisieux, waar de Gelukzalige Teresia zoo vele jaren had geleefd, waar zij in geur van heiligheid was gestorven, waar haar overblijfselen worden bewaard in de zilveren vergulde reliekschrijn door Brazilië geschonken en waar de rozen van haar he- melsche gunsten blijven regenen door haar wil. Achtmaal gingen wij later in bedevaart naar Lisieux en nu 't voor den tienden maal zou gebeuren is onze kleine bedevaart uit gegroeid tot de eerste nationale bedevaart. Wij kunnen ons daarover niet dan ten zeer ste verblijden want hoe grooter de devotie tot de lieve heilige Rozenstrocister wordt en hoe meer pelgrims opgaan naar Lisieux, hoe grooter onze geestdrift. Uit alle oorden der wereld stroomen bij duizendtallen de vereerders der KI. H. Teresia naar Lisieux, waar God op haar graf een bron heeft doen ontspringen van groote weldaden en zege ningen. De vlaggen in de Carmelitessen- kapel spreken er van de vrienden van de Kleine Heilige Teresia over heel de wereld. Zelfs China en Japan zijn er, maar ook Neder land. Toen de Fransche pelgrims in April 1923 in Rome waren voor de zaligverklaring van de Kleine Heilige Teresia en in audiëntie werden toegelaten bij den H. Vader zoo lezen wij, noemde Deze in een lofrede de nieuwe Heilige „de heerlijke ster aan den hemel van Zijn Pontificaat" en met recht mocht Hij Zeggen, dat heel de Katholieke wereld ge boeid ligt door den glans van het wonder baar licht, waarmede God dat Heilig Kind heeft omstraald. Ook in ons land telt de KI. H. Teresia vele vereerders. En geen wonder, hoort men ook hier niet van gunsten op Haar voorbede van God ontvangen, hoe Teresia Haar be lofte vervuld „Ik zal rozen uit den hemel doen neervallen?" Telkens vernemen wij van gebedsverhooringen en wonderen op voorspraak van de Kleine Teresia. Met den dag neemt dan ook speciaal in ons land hare vereering toe. Er is bijna geen kerk, geen kapel, geen school of huis, waar men niet een beeld van Teresia vindt. Met 't oog op dit alles durven wij dan ook alle vereerders van het Heilig Kind van Lisieux oproepen deel te nemen aan de nationale bedevaart die van 711 Mei Lisieux zal bezoeken. Het Zal een bedevaart worden van weidenkenden vrede, van geloofsvertrouwen in het alge meen, een uiting van liefde tot Haar, die Fl'aar leven aan de liefde tot God wijdde Pater ADR. PETERS, Carmelietenklooster, Aalsmeer. Uit New York schrijft nlen aan het Vad.: Dodge Bros wisten geen beier reclame voor hun nieuwe Victory Six te verzinnen dan een uur op de radio, dat klonk als een klok. Daarvoor begonnen zij zich te ver zekeren van het heele netwerk der Na tional Broadcasting Co. met zooveel „hook up's" dat het heele gebied der V, S. be streken werd. Toen huurden zij vier der bekendste en geliefdste artisten, Will Ro gers, den humorist, Paul Whiteman himself met zijn band, Fred Stone en Al Jolson, de beide laatsten typische vaudeville-zangers en „black face comedians". Ieder van hen ongeveer voor een kwartier, Will Rogers zou als conférencier optreden en de drie andere sterren inleiden. Voor de ingenieurs van de National was er nog een kleine moeilijkheid op te knappen, die zij behoor lijk overwonnen. De quaestie was namelijk, dat Rogers van Beverly Hills in Californië, Whiteman van New York, Stone van Chi cago en Jolson van New Orleans hun stem geluid zouden laten hooren. De onderlinge afstanden zijn uit te drukken in zooveel dagen treinreis en dat alles moest in één uur gestopt worden! Ik ben vergeten, hoe veel duizenden mijlen draad er mee gemoeid waren. Rogers' stem ging per draad naar New York, waar zij uitgezonden werd en doorgegeven aan andere stations, zoodat zijn buurman hem hoorde heen en weer over Amerika! Alles ging op rolletjes. De New Yorksche aankondiger deelde de bijzonder heden van het uur mede, twee seconden pauze en daar kwam Rogers, die een allergekste rede afstak o.a. met zoo'n dui delijke impersonatie van den president en diens neusklank, dat velen er door bedro gen zijn geweest. Daarop introduceerde hij Whiteman, een paar seconden stilte en daar klonk de Rapsodie in Blue uit New York. Dan Rogers weer, gevolgd door Chicago en zoovoort zonder eenig hinderlijk wachten of bijgeluiden. Wonderbaarlijk! Ik las juist, dat het uurtje aan Dodge Bros over de 67,000 dollar gekost heeft of duizend dollar per minuut. Maar zij kunnen er op rekenen, dat het heele land weet, wat Victory Six is. Vr.: Verstrekt het rijk ook bouwvoor- schot onder le of 2e Hypothecair verband xxaa. ,,.Jaan arbeiders (geen landarbeiders)? Zoo ja, Deze bedevra t brengt met zich mede eens }vat. wordt er gerekend voor Rente en af- kennis te maken met dat kleine typische lossing Hoeveel wordt er gegeven per Normandische provinciestadje met zijn na- woningTot wien moet ik mij wenden om tuurschoon, prachtige kerken en zijn kleine daarvoor m aanmerking te komen? typische straatjes met oude houten gevel- j Antum Wendt u eens tot uw gemeenfebe- tjes en balustraden. Maar de grootste aan- stuur. Dat kan u er aan helpen. Vr.: Ik verdien per jaar 1508aftrek voor pensioenfonds 78.zuiver inkomen 1430.geen kinderen, a. Hoe hoog is de Rijksinkomsten; b. Verdedingings en c. Ge meen tebe'asting? 2. Wordt aftrek voor pensioenfonds ook onder zuiver inkomen berekend bij de be lasting? 3. Èen Aanslagbiljet 1927-28 is dat bere kend naar de inkomsten van 1927-28 of over 1926-27? Antw.; 1. a 15.75; b. ƒ2.80; c. ƒ22.50. 2 Onder zuiver inkomen is die aftrek nog niet begrepen; 3, Dit wordt berekend naar het loopend belastingjaar, maar omdat men in den regel niet weet wat men in den loop van dat jaar verdienen zal, wordt het inko men geschat op het bedrag, dat men in het voorafgaande kalenderjaar heeft genoten. In dit geval dus: 1926. Vr.: Ik ben aangeslagen naar een vastge steld zuiver inkomen van 2763.Ik ben gehuwd en heb een minderjarig kind. Ik ben forens en m<-.et in Haarlem totaal betalen 113.44. Is deze aanslag juist? Antw.: Ja, uw aanslag is juist, mits het inkomen van 2763.goed is. Vr.: Mijn dochter is aangeslagen voor de gemeente Haarlem. Vastgesteld zuiver in komen 860, levensonderhoud 5C0, hoofd som ƒ2.opcenten ƒ2.10, inkomstenbe lasting 5.25, totaal 9.35. Is die aanslag juist Antw.: Ja. als bet inkomen juist is. Vr. Kunt u mij bet recept geven voor het maken van pindakaas? Antw. Voor het vullen van 1 jampotje hebt u ongeveer 1 K.G. pinda's noodig. Ontdoe de pinda's van doppen en vliesjes, maal ze dan 6 a 7 maal door den vleesch- molen en stamp ze ten slotte zoolang, tot zij fijn geworden zijn en een samenhangend mengsel vormen Voeg er ten slotte wat peper en zout bij. Ook kunt u volstaan met het 2 a 3 keer malen der pinda's door den vleeschmolen, maar dan moet u een weinig boter aan het mengsel toevoegen, om den noodigen samen hang te verkrijgen. Vr. Ik bewoon reeds vijf weken een huis. heeft de vorige bewoner nu nog recht op een haag, die in den tuin staat? Antw. Uw vraag is niet volledig genoeg gesteld. Wie is de eigenaar van het huis, de vorige bewoner of u? Vr. Mijn kat heeft witte wormpjes, wat zou daar de oorzaak van zijn? Tot nu toe is zij wel gezond, maar als zij dit bij haar houdt zal het zeker piet goed zijn. Weet u hiervoor geen middel? Santonine kan ik niet kriigen. Antw. Geef uw kat een H gram Santo nine door een schoteltje lauwe melk. Her haal dit tweemaal om de 14 dagen. Santo nine kunt u bij eiken goeden drogist be komen. Vr. Wordt de Invaliditeitsrente berekend naar arbeidsongeschiktheid (procentsgewijs), of naar de zegels, die geplakt zijn? Ik heb 124 zegels van 25 cent, 48 zegels van 30 cent, 36. zegels van 50 cent en 140 zegels van 60 cent. Nu ber ik in het bezit gesteld van een rente van 121.60 per jaar. Is dat in orde? Kan ik nu bij 65-jarigen leeftijd nog in bezit komen van oudeidomsrente? Ik ben 42 jaar. Hoe groot moeten de zegelg dan zijn, die geplakt moeten worden, of behoef ik niet meer te plakken? Antw. De invaliditeitsrente hangt af van het aantal en de waarde van de geplakte zegels. Of het toegekende bedrag iuist is, kunt u zelf nagaan op de beslissing der Rijks verzekeringsbank, waarop immers onderaan de berekening der Rente staat vermeld. Wanneer u zegels van 0.25 blijft plak ken kunt n op uw 65ste jaar een ouder domsrente kriigen in plaats van de invali diteitsrente. Deze ouderdomsrente zal ten minste 3.per week bedragen. Vr.: Hoeveel invoerechten moet ik be talen om 200 gewone sigaren uit Denemar ken naar Nederland te zenden? Antw.: De invoerechten bedragen voor 200 sigaren 3.00, indien de waarde der zending 10 of minder is; is de waarde der 200 sigaren hooger, dan moet 30 pCt. der waarde aan invoerrechten betaald wor den. Bovendien moet 10 pCt. der waarde aan accijnzen betaald worden. zeer oud wittebrood, zonder korst. Geeft dit niet, dan afwrijven met een zacht lapje, gedoopt in extra chloorstof. Nawrijvcn met schuurpapier no. 000. Tijdens de bewerking goed ventiieeren. Vr.: Wie was na de verkiezingen 1925 Kabinetsformateur? Wie minister President en wie de andere? Wat was 11 November de oorzaak van de val der Coalitie? Antw Z. Exc. minister Colijn vormde het ministerie, waarvan hij de president werd, De onmiddellijke aanleiding was het afstem men van den begrootingspost, waaruit het Nederiandsch Gezantschap bij den Paus be taald zou worden. Vr. Kunt u mij ook zeggen of reeds is uitgeloot de loten van de Rotterdamsche Schouwburg vereeniging No. 37, serie 3172 en Lands Weerbaarheid no. 22 serie 207. Ant. Nog niet uitgeloot. Vr.: Hoe oud was Fokker toen hij zijn vliegmachine uitvond? Was hij toen nog op de H.B.S. en in we ke klas zat hij? Ant.: Fokker heeft geen vliegmachine uitgevonden, maar construeerde zelf zijn eerste vliegmachine in den tijd dat de Ame rikaan Wright de eerste vluchten maakte. Dat was in 1909 of 1910. Fokker is nu 27 jaar oud, Vr.: Wordt bij het inkomen het huis nog berekend? Antw. De inkomsten, die gij geniet uit den eigendom van uw huis, worden als be lastbaar inkomen gerekend. Vr.: Is vo'gens mijn inzicht tegenwoordig het vermogen van 50.000 vrij van vermo gensbelasting? Antw.: Ons is daar niets van bekend. Vr: Ik geniet een zuiver inkomen van 1800, ben rijksambtenaar in Haarlem en woon te Heemstede ben ongehuwd. Gaarne zou ik Plaats Rijks- en Forensen gesplitst vermeld zien? Antw.: Aan Rijksinkomstenbelasting bt- taal u 28.55; Verdedigingsbelasting 5.00; aan forensenbelasting te Haarlem 31.00; aan forensenbelasting te Heemstede 16.50. Vr.: Hoe hoog is het bedrag aan (Rijks- inkomsten- verdedigings- en gemeentebelas ting almede forensenbelasting te Amster dam) voor een belastbaar inkomen 3800. Ik ben gehuwd en heb 2 kinderen. Ik woon in Haarlem en werk te Amsterdam? Antw.: U betaalt dan aan Rijksinkomsten belasting plus opcenten 86.10; Verdedi- gingsbe'asting 16.50; aan forensenbelasting in Haariem 81.66 aan forensenbelasting in Amsterdam 104.80 Vr.; Is het belastingplaatje 1928 langer geldig dan tot 31 Januari 1928? Antw. Ons niets van bekend. Vr. 1. Als mijn dochter zonder betrek king is ben ik dan verplicht om te plakken? 2. Als mijn dochtei ziek wordt krijg jk dan den dokter vrij van den Raad van Arbeid? Antw. 1. Neen, 2. Of u geneeskundige behandeling verstrek: krijgt door den Raad van Arbeid, hangt af van den aard der ziekte. Wendt u daarom tot den Raad van Arbeid of tot uw huisarts. Vr.; Een meisje van 21 jaar gaat 3 dagen in de week uit werken. Verdienste 2.50 per dag met kost. Hoeveel moet voor haaf aan rentezegels geplakt worden? Antw.; Voor eiken dag (een gedeelte van een dag voor een geheelen dag gerekend) een dagzegel van 12 'A cent. Vr.: 1. Wanneer met Nederiandsch pan doeren iemand een zevende aan roem heeft en pandoer met een zesde aan roem aan kondigt, is deze roem dan geldig? Er zijn er, die beweren, dat, als men een zevende in zijn kaart heeft, gerust een zesde roe men mag. Ook zijn er, die dit ontkennen. Kunt u mij hierin een oplossing geven of bestaat er somwijlen een kaarlreglement? 2. Behoeft men met Nederiandsch pan- doerspel niet te roemen, of alleen maar, als men door zijn medespelers daartoe op gejaagd wordt? Antw.: 1. Roem ma.g niet aangebroken worden, zoodat men niet een zeskaart mag roemen, als men een zeveulcaart heeft. 2. Indien men met door zijn medespelers daartoe gedwongen is (d.w. z. indien deze geen pandoer met roem aankondigen), be hoeft men niet te roemen. t BRRMtCJl! Daarin geeft de schrijver een aantal schet- samenwerking veel nog ten goeue keeren sen over bekende persoonlijkheden, zangers, schilders, tooneelspelers e.a„ met we hij als Niet alleen door de vermeerdering van de bevolking, ook door de toenemende journalist of kunsthandelaar'in aanraking is liefde tot rde.,tlflu"r c° den toenemenden zin voor „freiluf l ben, zoo.-Is onze oostc- geweest. De biografieën bedoelen niet zoozeer de waardebepaling van een kunsthistoricus te lijke buren het zoo kernachtig noemen, Z 1 de \r'je n: t tur in de toekomst voer onre VYddiUCUCL)dHU:( Vctll ttu A. UX13L111SLUXTCUb IC r. geven, dan wel een alleszins levenswaardig dichtbevolkte streek een factor Zijn van meer 6 beschaving en gezcnaheid. Zeker, ons Hol en ook prettig te lezen overzicht te geven ..K 1 s he pu'li k is c'aartoe noi fl involdoende van de beschreven personen, waarbij vele j a ïecdotes de beschrijving slechts levendigerde l" 2T 21,V°f maken I :1 chts de onscht Liigste bewijzen|van gebrek T-. aan eerbied voor de natuur. Maar we kun- Doordat schrijver, drukker, uiteever, bin- -II- u-i-J-inen vertrouwen stellen in de vele v r em- gingen en lichamen, die dit opvoedingswerk der en alle andere medewerkers belangloos hun arbeid aan dit boek gaven, kan de ge heel» opbrengst aan het Fonds voor het Rusthuis worden afgedragen. ter hand genomen hebben; bordjes met „Verboden toegang" en prikkeldraad ver mogen dit kwaad niet bij den wortel aan te tasten. In 's-Gravenhage wordt de publieke opinie inzake Natuurbescherming geleid fraaie kantgarnering (1^3 ff wit, rose en chï Hemd of Fanfalon CHEMISE ENVELOPPE) in wit, rose, chan bleu en zwart Alle maten BATISTEN GARNITUUR met fraai j o u r bewerking, in wit, rose, chair mauve. Hemd of Pantalon. Alle maten met fraai èjour bewerking, in wit, rose, chair&mauve. met de hand geborduurd en èjour bewerkt. Alle maten. Nachthemd. Alle maten HESV3D PANTALON NACHTHEMD prima kwaliteit, fraai met kruis steek geborduurd, kantgainering, wit, rose, chair mauve, alle maten CHEMISE K ENVELOPPE. moo e kwaliteit wit m. rode. lila of goud kleurige rand was- echi, 50 X 110 cM. extra zware kwohteit, wit met rode rand, 60 X 125 centimeter DEZE PRIJZEN ZIJN ALLÉÉN GELDIG GEDURENDE DE LINGERIÈ-WEEK Prima kwaliteit graslinnen, fraai geborduurd 150 X 245 centi meter SLOPEN 65 X 75 centi meter Zeer fraa met kruissteek geborduurd met de hand geborduurd en èjour bewerkt. Alle maten. dessm Franse lelie, jn a prima kwaiiteit 65*65 centimeter, Ajj| per dozijnkshm geheel linnen, rnod. dessins, 130 X 170 centimeter. 4.25 130 X J30 cenfim. BIJPASSENDE SERVETTEN per demjn DEZE PRIJZEN ZIJN ALLÉÉN GELDIG GEDURENDE DE lingerie-week

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 12