VARIA UIT HET RADIO-LABORATORIUM. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Vrijdag 27 Januari 1928 GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK. Een vaste jaarwedde voor den haven- en marktmeester. Straat namen en nog iets. Algemeene beschouwingen over de ge- meentebegrooting. Gaslevering aan Wijk aan Zee. Het voor stel tot gasprijsverlaging verworpen. Een nieuw tarief is in voor bereiding. De toelage van den ex-gasdirecteur gehandhaafd. door JOH. SCHNABEL. Een nieuw krachtstation. 't Wordt ons wel steeds makkelijker ge maakt met 't ontvangen van de omroep- stations. Werd in de eerste jaren van bet omroepwezen den zender zooveel energie toegemeten, als de exploitant die meest al alles ze'f betalen moest kon betalen, thans wordt er alles op gesteld, om e-n zoo groot mogelijk aantal luisteraars te bereiken. Na Frankrijk kwam Engeland met een „power"-staüon, andere landen volgden, zoodat thans vrijwel aile groote Europee- sche staten hun kracht-station op de lange golf bezitten Daarnaast zijn in enkele landen (Duitscli and: Langenberg; Enge land: Daventry Jr., enz.) nog korte golf krachtstalions opgericht, welke ons in staat stellen, met betrekkelijk eenvoudige en daardoor dus vrij goedkoope middelen te luisteren naar een haast onbeperkt aantal stations. Zoo was als Duitsch krachtstation be kend de „Hauptfunkstelle" Koenigswuster- hausen, welke op enkele kilometers af stand van Berlijn gelegen is. Behalve den omroepzender zijn in dit wereldbekende station een zeer groot aantal telegrafie- zenders ondergebracht, welke het radio- telegrafie verkeer onderhouden met bin nen- en buitenland. De snelzender, we'ke bijv. de lur.chmuziek van Huizer zender stoort, is ook te Koenigswusterhausen op gesteld. De telefonie-zender nu, welke toi nog toe dienst deed, voldeed om verschil lende redenen niet zoo heel erg. Iets wat we ons best kunnen voorstellen, want Koenigswusterhausen behoorde nu juist niet tot de allerbeste omroepstations. De sterkste in ns land was dikwijls totaal on voldoende, terwijl ook de modulatie veel te wenchen overliet. Plotseling nu is dit alles veel verbeterd: De Berlijnsche programma's bulderden als nooit te voren uit onzen luidspreker, en.... wat meer zegt woord voor woord is de Berliner omroeper te verstaan. Inge wijden snapten direct, dat 't Zeesen moest zijn, „outsiders" meenden, dat hun ont vangers op onverklaarbare wijze gesterkt waren. Inderdaad, Geachte Lezers, 't is Zeesen, het nieuwe Duitsche omroepstation, ge bouwd door de bekende Teleïunken Maat schappij. Speciaal in Duitsch and maar toch evenmin in ons land is Telefunken een onbekende. Het aantal omroepslat;ons door deze Mij. gebouwd, is legio en of _e goed zijn, daarvan kan men zich eiken avond overtuigen. 't Was in October 1926, dat Telefunken van de Duitsche Rijkstelegraaf de opdracht kreeg voor den bouw van een omroepzen der van groot vermogen. Juist een jaar later was men zoover met de opstelling gereed, dat men de eerste proefneming kon houden. In een boschrijke streek, ca. 4 K.M. ten Zuid-Oosten van Koenigswusterhausen werd een fraai gebouw opgetrokken, waar naast een bijgebouwtje werd gezet. Twee masten, uitgevoerd in ijzerconsiructie, van 210 meter hoog, werden opgesteld. Onze afbeelding geeft de situatie weer, zooals die thans is; de twee masten, welke op een afstand van 450 M. van elkaar ge plaatst zijn en waartusschen de in moderne stijl uitgevoerde gebouwen gelegen zijn. Na zorgvuldige berekeningen werd de lengte van de 5-draads antenne gesteld op 280 Meter, terwij] de twee buitenste dra den 12 Meter van elkaar of hangen. Om een terugstralen van de antenne op den daaronder in het hoofdgebouw opgestelden zender te voorkomen, is het dak ten deele met koper bekleedt. Als „aarde" wordt gebruikt gemaakt van een ingegraven net, waarin niet minder dan 15.000 M. brons draad verwerkt is. Betreden wij nu het zendgebouw, dan valt, in de vrij groote zenderkamer ge komen, de overzichtelijke opstelling der resp, onderdeden direct op. Zooiets zijn we van Telefunken niet gewoon, daar bijv. vrij wel alle door haar gebouwde omroepzen- ders in een of meer kasten ingebouwd zijn en dus geen directe controle toelaten. Met de oude sleur js nu gebroken en even als in het zendstation te Huizen alles staat open en bloot voor het spiedend oog van den wachthebbenden beambte. Als een commando-brug op een schip staat daar in 't midden van de zaal de lange schakeltafel, van waaruit alles be diend en gecontroleerd kan worden. Hier achter loopt tijdens de uitzendingen de techniker; op alles lettend: op de reusach tige antenne-ampère-meter, welke hoog boven alles uitsteekt, de modu'atie-raeters, de spannings- en stroommeters, de signaal- lampen, ja op alles moet hij letten! Toch wordt die machtige installatie in bedrijf gezet door het drukken op één enkel drukknopje! Na elkaar, door middel van tijdrelais, worden de verschillende motor-generatoren en de talrijke circuits gesloten, totdat ten slotte de hoogfrequent stroom door de antenne loopt, om met ean snelheid van 300.000 meter per seconde brengend zoowel aan kostbare luidspre kers, aangesloten op even kostbare super's, als aan eenvoudige koptelefoontjes, die hun energie moeten ontvangen alléén van de antenne, verbonden aan 'n simpel kristal- ontvangertje. Is juist daarom de radio niet zoo'n machtig cultureel middel? Is 't niet juist daarom, dat de radio haar weg vindt onder alle lagen der bevolking, rijk en arm? Neen, het is een verkeerd idee, dat de draaalooze slechts voor de rijken onder ons is. Ook de minder bedeel den kunnen er van profiteeren, zij 't ook op eenvoudige wijze. Maar laat ons verder gaan, daar in Zee sen. We zien vóór de sfihakeltafel de ver schillende afstembare kringen: veel zorg is er gelukkig besteed, om 'n zoo zuiver moge lijk afgestemde golf uit te zenden, om on- gewenschte harmonische te drukken, om storing te voorkomen. De technische lei ding van het Hilversumsche omroepsta tion moest hier eens gaan kijken, gaan lee- ren! Misschien kon dan ook Hilversum-Hol- land eens wat beter worden afgestemd. In Zeesen geschiedt dit heel nauwkeurig; we zien achtereenvolgens kring 1, kring 2, kring 3, secundaire kring en antenne kring. Wat u nog verder te vertellen van de ruim een halve meter lange Telefunken zendlampen, de moderne koelinstallatie, de prima versterkers, de dubbele gelijkricht- inrichting, de automatische schakelaars? Luistert zelf naar de prestaties van dit alles en beloont de ingenieurs door het zenden van een rapport van ontvangst aan de fa. Siemens en Halske, afdeeling Tele funken, Huijgensprk 38-39, Den Haag. HUIZEN OP DE KORTE GOLF. 't Is geweldig, wat sommige bladen op de hoogte zijn! Dingen, waarvan de men- schen die 't zelf zouden moeten doen, nog niets weten, zijn reeds bekend aan be paalde steeds weer dezelfde journa listen. Zoo ging 't ook weer. toen we '1 bericht uitzonden, dat Huizen op de korte golf zou gaan uitzenden. Om alle vreemde berichten te rectificeeren, geven wij hier de volledige en juiste gegevens: In verband met de bii ons ingekomen klachten, over de storing welke de Huizer zending overdag op een golflengte van 1840 M. ondervindt, zal met ingang van 16 Fe bruari a.s. overgegaan worden op een golflengte van 340.9 M., doch alleen tot 's avonds 5.35. Na dien tijd wordt op de gebruikelijke golflengte van 1950 M. uitge zonden. Met het oog op de noodzakelijke proef- uitzendingen zal op 13, 14 en 15 Februari a.s. overdag niet door Huizen worden uit gezonden op de gebruikelijke golflengte, wel echter 's avonds de gewone program ma's op 1950 M. Om event, vergissingen te voorkomen, herhalen wij een en ander hier in het kort: Tot en met 12 Febr.: gewone uitzendin gen op 1840 M.; na 6 uur 's avonds op 1950 M. 13, 14 en 15 Februari: proefuitzendingen op 340.9 M. overdag, 's Avonds gewone uitzendingen op 1950 M. Na 15 Februari: tot 5.35 gewone uitzen. dingen op 340.9 M., daarna op 1950 M. Het „rinkelend belsein" gaat dus tot 't verleden behoorer en nog wel zonder de minste moeite of toestel-veranderingen zal men zeer spoedig ook van de middag-uit^ zendingen van Huizen kunnen genieten. Uit 't radio-woordenboek. „A.". Afkorting voor Ampère (zie het woord) ,A'"-Batterij. Amerikaansche aanduiding „A"-Lampen. De radio-lampen van de N. V. Phlips' Radio te Eindhoven, welke een gloeistroom gebruiken van 0.06 Amp. dragen als serielelter A. in combinatie met een drietal cijfers, waarvan het eerste de gloeispanning aangeeft en de twee laatste de versterkingsfactor der betreffende lamp. „A. C." Afkorting van alternating cur rent, de Engeische uitdrukking voor wis selstroom Aether. Elastische, onzicht- en ontast bare stof, welke verondersteld wordt, over al aanwezig te zijn: zoowel in massieve voorwerpen, als in de vrije lucht. Men be schouwt het licht en de warmte en bijv. ook een radio-signaal als trillingen van den wereld-aether. Het verschil tusschen de div. soorten aether-trillingen bestaat in haar verschil in triilingstal (frequentie of aantal trillingen per seconde). Zoo geschiedt een warmte-trilling bijv. vele malen vlugger dan een radiotriliing. Afstemmen. Het met behulp van een con densator en of een spoel afstemmen van bijv. een ontvangtoestel op een bepaalde golflengte of frequentie. Als regel dient zoo scherp (precies) mogelijk op bet te ontvangen station wordt afg,estemd. Ampère (André Marie). Fransch profes sor in de Physica, 17551836. Maakte zich zeer verdienstelijk op electrotechni-ch ge :bied. Ampère. Eenheid van stroomsterkte in de electro- en radiotechniek le verkl.: vol gens de Wet van Ohm vloeit door een geleider een stroom van één ampère, al deze geleider een weerstar i beeft van Ohm en aan zijn uiteinden een spanning heerscht van één volt, (Ampère is Volt Ohm). 2e verkl.: een electrische stroom van 1 Ampère scheidt uit de resp, oploss.ngen in 1 seconde af: 1.118 mg. zi ver; 0.328 mg. koper; 0.2908 mg. ijzer; 0.3369 mg zink; 0.3040 mg. nikkel; 1.0718 mg. lood 1.08S0 mg. kwik; 0.6792 mg. goud of 1.0097 mg. platina. Amplitudo {ook: Amplitude). Grootste uitslag van een slingerbeweging. In de electro- of radio-techniek wordt hieron der verstaan de maximum waarde van een electrischen wisselstroom, welke dan wordt te nemen, dat elk ontvangtoestel aangegeven in Volts, Ampères of graden. rh-termiddae vergaderde de gemeente- laris behoortte geven voor het werk, waar Gistermiddag verg J__ voor hij verantwoordelijk is. Straks moeten de havengelden worden gewijzigd en d n zou men de regeling toch moeten herzien. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Tegen stemden de heeren Visser, Groot, Eyking en Tromp. den wereldaether in te vliegen, muziek 1 voor gloeistroom-accumulator. raad onder voorzitterschap van den burge meester. De raad was voltallig. Na eenige bespreking wordt besloten om eerst eenige agendanunten te behandelen, alvorens de begrooting aan de orde te stel- *en" Benoeming Tot onderwijzeres in de handwerken aan de U. L. O. school wordt benoemd mej. A M. Mes, onderwijzeres alhier. Verkoop bevroren vleesch. B. en W. stellen voor de verordening op den verkoop van bevroren vleesch te wijzigen. Goedgekeurd. vioekverbod. B. en W. adviseeren den raad om het ver zoek van den Bond tegen het vloeken of schenden van Gods Heiligen Naam, VOOr kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Verkoop grond. B. en W. stellen voor over te gaan tot ver koop van een gedeelte pjwl"» r_^erfen- damlaan, aan mevr. J. c* Majoor Marees, Jaarwedde Havenmeester. B. en W. bieden ter vaststelling aan een nadere jaarweddenregeling van den haven en marktmeester. Zij stellen voor een vaste jaarwedde te bepalen, niet afhankelijk van de opbrengst der verschillende hef mgen. Zulks met ingang vanden datum# waarop efinitief in de vacature zal zijn voorzien. De heer EYKING is er niet voor om zonder meer de jaarwedde aldus vast te stellen. Spr. meent, dat er een prikkel moet blijven be staan en daarom zou hij het beter vinden om de jaarwedde, inplaats van ƒ2500.t b.v. op 2000.— tot 2500.—. Pl«s emo lumenten, te bepalen. De wethouder, de heer ZWAGhK, merkt op, dat de commissie van overleg heelemaal niets vóór het Z.g. prikkelsysteem voelt. Ten opzichte van den directeur der bedrij ven, is men destijds op dit systeem terug gekomen. De heer VISSER voelt wel iets voor het prikkelsysteem. Spr. stelt daarom voor, de regeling aan te houden en B. en W. uit te noodigen met een nieuw voorstel te komen. Spr. zou daarin de mogelijkheid willen zien geschapen, dat het salaris tot 3000.— kan opklimmen. De heer GROOT onderschrijft dit, waarop de heer STEYN opmerkt, dat men gezellig zit te praten als werkgevers, waarbij geen rekening wordt gehouden met de belangen van den werknemer. Deze komt immers bij de, door den heer Visser voorgestelde re geling, in 't gedrang. Overal ziet men dit systeem verdwijnen, omdat 't in 't nadeel is van den werknemer. Volgens dit systeem dreigen hem vele nadeelen, waarvoor het vast salaris, hetwelk de commissie voorstelf, hem bewaart. De gemeente plaatst zich ove rigens, door een vast salaris te geven, °P een beter standpunt tegenover haar ambte- naren. c.. De VOORZITTER wijst er op, dat het door B. en W. voorgestelde salaris zoodanig is, dat het niet meer noodzakelijk is, dat e ambtenaar nevenbetrekkingen bekleedt. De heer EYKING handhaaft zijn stand punt en stelt voor om de jaarwedde te bepa len op 1500.—2000.— plus de provisies De heer DE GROOT zegt dat dit niet opgaat, omdat er geen nevenbetrekkingen mogen worden bekleed. Spr. zou dan salaris willen bepalen op 2000.tot 250 •- plus de halve provisie, welke hij vóór dien genoot. De heer AARDENBURG is van meening, dat men den ambtenaar een behoorlijk sa Straatnamen B. en W. stellen voor aan de nieuw aan gelegde straten bij den Hoflanderweg, de na men te geven van Dierluststraat en Grens- straat. De heer EYKING merkt op, dat de heer Pruys, die daar de weningen bouwt, al Zijn ze slecht, onze gemeente uit een woning nood heeft geholpen. Nu wil spr. niet voor stellen om de straat Piet Pieterszoon Pruys- straat te noemen, doch de thans voorgestelde namen vindt spr. niet erg mooi gekozen. De heer GRO OT verwondert zich over de uitlating van den heer Eyking, als zou er geen woningnood meer heerschen in Beverwijk. De heer E., die met de arbeiders bevolking verkeert, kan dat beter weten Verder kan spr. zich met den naam Grens- straat vereenigen, wanneer dit beteekent, dat hiermede de woningbouw van den heer Pruys beëindigd wordt. Met den naam P. P. Pruysstraat kan spr. zich in geen geval ver eenigen. Dan kan men de straat evengoed „Gevechtstraat" noemen. De heer TROMP vindt „Grensstraat" al een zeer onbenulligen naam. Spr. ver zoekt bij een volgende gelegenheid een straat te vernoemen naar wijlen den Hoog- Eerw. heer Deken Waare, die hier zeer gezien en geëerd was. De VOORZITTER antwoordt, dat dit reeds lang de bedoeling van B. en W. was. De onderwerpelijke straten echter leenen zich hiertoe niet. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goedgekeurd. DE GEMEENTEBEGROOTING. Algemeene beschouwingen* Hierna wordt overgegaan tot de behande ling van de gemeentebegrooting. De heer VISSER opent de algemeene beschouwingen en herinnert aan verschil lende voorstellen, door hem gedaan, maar waaraan nooit gehoor is gegeven. Spr. her innert ook aan de verkiezingen voor den gemeenteraad en zegt, dat het aantal stem men, op de wild-katholieke lijst uitgebracht, te denken geeft. Wil de katholieke partij het vertrouwen der kiezers behouden, dan Zal zij meer in democratische richting moe ten gaan. Scherp keurt spr. af de manier, waarop spr. in een verkiezingsbiljet is aan gevallen. Ee samensteller is gebleken te Zijn de heer Eyking. De heer EYKING zegt, dat de heer Pruys de opsteller van het pamflet was. Spr. staat er geheel buiten, in zooverre, dat hij de heer Pruys eenigszins met de gemeentepoli tiek op de hoogte heeft gebracht. Spr. behandelt hierna zeer uitvoerig zijn optreden als wethouder en leest een schrij ven voor, hetwelk door hem is verzonden aan den Minister van Binnenlandsche zaken, en waarin een reeks van gevallen wordt ge noemd, waaruit hij concludeert, dat door het optreden van den voorzitter en sommige ambtenaren de belangen van de gemeente worden geschaad. Spr. zeide dat men hem voortdurend tegenwerkt en haalde enkele gevallen aan, welke reeds meerdere malen in de raadsvergaderingen zijn genoemd. Spr, oefende tenslotte in heftige bewoor dingen critiek uit op het beleid van den voor zitter en keurde het af, dat door den voor zitter een brief is gericht aan den Procureur- re e aal van het Amsterdamsche Gerechts hof, waarin hij diens r, edewerking vraagt om spr. zoo diep mogelijk in de gevangenis te stoppen. De heer TROMP bespreekt de jongste gemeenteraadsverkiezingen en zegt dat de strijd aan de zijde der katholieke Staats partij er op gericht was om de lijst-Eyking van de baan te krijgen. Niettemin zal deze lijst blijven bestaan. Spr. en zijn fractiegenoot zijn katholiek en hun plaats is in de Staats partij. Maar aldus spr. wij hebben onze eischen. Spr. betoogt verder, dat de staatspartij plaatselijk de kiezers bij de neus genomen heeft. Zij klaagt over den achterstand ten aan zien van katholieke benoemingen, doch daar van is zij zelf de schuld. Uitvoerig behandelt spr. den gang van zaken bij de samenstelling van de candida- tenlijsten in de kiesvereeniging en vraagt vervolgens wat de reden is geweest van de opneming van den C. H. heer Pattes in de katholieke partij. Spr. kent de reden wel, al zal hij deze niet zeggen. Spr. en zijn fractie genoot hebben een schrijven gezonden aan de katholieke fractie waarin aansluiting werd verzocht, doch de kath. fractie vertrouwde hen niet, spr. achtte het een groote fout, dat samenwerking is gezocht met den heer Pattes, die feitelijk niet eens geheel gekozen is. De heer STEYN zegt op deze manier geen algemeene beschouwingen te zullen houden. Spr. merkt op, dat de heer Eyking in de volle gelegenheid is gesteld om te on derzoeken en daarom mag hij niet zóó over de zaken spreken. De heer DE GROOT wenscht zich te be palen tot een protest tegen de perfide leu gens, welke de heer Tromp heeft laten hoo- ren. Spr. feliciteert de katholieke fractie er mee, dat zij den heer Tromp en zijn partij genoot niet in haar midden heeft opgenomen. De heer WELAGE meent dat de brief van den heer Eyking, welke hier voorgelezen is, waard is om in het gemeente-archief te worden opgenomen. Een jaar geleden liep hij er al mee te koop en liet hem door een postbode bezorgen bij personen, van wie nog niet eens vaststond dat zij candidaat gesteld zouden worden. De heer MATERS haalt het verkiezings blad aan, dat door de katholieken is uitge geven en qualificeert verschillende passages daarin als onwaarheid en venijn. B. v. wat gezegd is over het Roode Kruisziekenhuis en over het Hoogovengas. De wethoudersverkiezing besprekende, zegt spr., dat door den heer Zwager en den heer Pattes tevoren overleg is gepleegd Door den heer Zwager is medegewerkt aan de stichting van een afdeeling van de C.H. partij. Spr. keurde het voorts af, dat de voorzitter een brief aan den Procureur-generaal heeft gericht inzake het procen-Eyking. De heer PATTES zegt dat de heer Maters er niets van blijkt te weten. Eerst Zaterdag voor de wethoudersverkiezing is spr. door de kath. fractie uitgenoodigd voor een be spreking. Er is geen compromis gesloten. Spr. staat volkomen vrij. De heer ZWAGER zegt, dat er van een medewerking zijnerzijds, tot stichting van een C.H. partij niets aan is. Zaterdagmiddag vóór de verkiezing is pas een besluit geno men om den heer Pattes tot een bespreking uit te noodigen. De VOORZITTER antwoordt den heer Maters dat hij voor zich dezelfde vrijheid opeischt om zijn meening kenbaar te doen worden, gelijk de raadsleden die hebben. Overigens merkt spr. op, dat algemeene beschouwingen in een kleine gemeente niet op z'n plaats zijn. Spr. is in principe niet tegen algemeene beschouwingen, doch deze middag heeft wederom bewezen, dat Bever wijk er nog niet rijp voor is. Hierna wordt de vergadering geschorscht. In de avondvergadering kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om met de gemeen te Wijk aan Zee en Duin een overeenkomst aan te gaan betreffende de levering van gas ten behoeve van Wijk aan Zee. Na eenige bespreking werd het voorstel aangenomen. Tevens besloot de raad in beginsel goed te keuren, dat B. en W. tot aankoop van gedeelten voortuintjes langs den Rijksweg overgaan, teneinde bij de verbetering van dezen weg een goeden toe stand te verkrijgen. Bij de behandeling van de begrooting voor het gasbedrijf vestigde de heer Steyn de aandacht op de hooge post van reis-, verblijf- en vergaderkosten, ten bedrage van 450. Voorts vond spr. een post contributie ver eeniging voor gasfabrikanten, ofschoon be weerd is dat deze gemeente geen lid van deze vereeniging is. Ook het bedrag, hetwelk aangevraagd wordt voor verbouwing, wijst volgens spr., ook al niet op een zuinig beheer. Spr. vindt voorts, dat een gasverlies van 10 hoog is en vraagt inlichtingen over dit alles. De VOORZITTER antwoordde dat het groote verlies vermoedelijk zijn oorzaak vindt in het slechte gas, dat voorheen is afgeleverd en dat de meters heeft aangetast. Met de andere opmerkingen was spr. het eens. De heer MATERS betoogde, dat in den regel niet alles wordt uitgegeven van het bedrag, hetwelk voor reis- en verblijfkosten is uitgetrokken. m De heer GROOT besprak ook het gas' maatschap van de vereeniging van gasfa brikanten opzeggen. De noodzakelijkheid van een verbouwing van de kantoren der lichtbedrijven zag spr. niet in. Hij consta teert vervolgens, dat het vastrechttarief van thans niet er toe heeft bijgedragen, om het debiet belangrijk uit te breiden. Spr. kon zich tenslotte niet vereenigen met de rege ling om de verbruikers onmiddellijk bij de meteropneming te laten betalen. De wethouder, de heer ZWAGER, ver dedigde dit systeem en wees er op, dat het een belangrijke bezuiniging beteekent. In Haarlem wordt het precies zóó gedaan. Naar aanleiding van een vraag van den heer Groot, zeide de VOORZITTER, dat men z.i. de toelage van den ex-directeur met van de begrootmg mag schrappen. De direc teur heeft er destijds in toegestemd om zich te laten keuren op voorwaarde, dat de toe lage hem zou worden toegekend. Dat is geschied. Thans heeft men den moreelen plicht om de toelage te blijven uit- keeren. De heer EYKING verklaarde zich tegen de regeling van directe betaling bij meter opneming. De heer MATERS zou niet stemmen voor de toelage aan den voormaligen gas- directeur. Deze heeft aan zijn pensioen ge noeg. Blijkt uit het onderzoek, dat hij brand schoon is, dan kan hem de toelage alsnog worden gegeven. Loopt het onderzoek anders af, dan moet men de toelage inhouden. Spr. stelde voor de zaak zoo lang op te schorten. De heer DE GROOT zeide dat de ka tholieke fractie, na een bespreking, besloten heeft om, hangende het onderzoek, nog geen aanmerking op de toelage te maken. Spr. deelde overigens de bezwaren tegen de regeling van directe betaling bij meter- opneming niet. De heer GROOT betoogde, dat de boven genoemde toezegging gedaan is door een gecombineerde vergadering van B. en W. en de commissie van de bedrijven, buiten den raad om. Spr. voelde derhalve geen enke le verplichting te dien opzichte. De heer STEIJN behield zich het recht voor om tegen de toelage te stemmen. Spr. wist dat het verkeerd ging bij den vor gen directeur. B. en W. en de bedrijvencommissie wisten 't ook. Spr. herinnerde in dit verband aan een uitlating van den voorzitter, n.l. dat de toenmalige directeur zooveel gas ver bruikte, dat hij 1200.per jaar moest betalen, wanneer hij met een burger op één lijn werd gesteld. Waar spr. en de raad geen enkele toezegging hebben gedaan, kan van een moreele verplichting niet gesproken worden. De VOORZITTER was van meening, dat ook al bleek dat de directeur de ge meente benadeeld had de toelage toch kan worden gegeven, nadat de eventueele schuld door den directeur is aangezuiverd, zoo noo- "dig door inhouding van de toelage totdat alles aangezuiverd is. Het voorstel van den heer MATERS, om de toelage op te schorten totdat de resultaten van het onderzoek bekend zijn, werd hierna in stemming gebracht en verworpen met 6 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de heeren Steijn, Trom, Pattes, Vusser, Groot en Ma ters. Besloten werd vervolgens om de post contributie vereeniging van gasfabrikanten, van de begrooting te schrappen. De post reis- en verblijfkosten voor het gas- en licht- bedrijf werd verlaagd. De heer STEIJN betoogde, dat het hui dige tarief niet heeft bijgedragen tot een zoodanige uitbreiding van het gasdebiet waardoor de prijsverlaging wordt gecom penseerd. Hierin moet verandering worden gebracht, want de gemeente lijdt er nader van. De wethouder, de heer ZWAGER ant woordt dat er een nieuw tarief in voorberei ding is. Intusschen slaat onze' gemeente met haar vastrechttarief geen slecht figuur tegenover andere gemeenten. In vele ge meenten is het hooger gesteld. In behandeling komt hierna het voorstel van .de heeren Visser en Groot, om gasprijs met één cent te verlagen. De VOORZITTER meende, aanneming van dit voorstel te moeten ontraden. Wethouder ZWAGER wenschte eerst de voorstellen omtrent het nieuwe tariefvan den directeur af te wachten. Het gaat niet aan om nu zonder meer dit voorstel-Visser aan te nemen. Na langdurige discussie worden de voor stellen verworpen. Vóór stemden de heeren Groot, Visser, Eyking en Tromp. De begrooting van het gasbedrijf wordt hierna goedgekeurd. Ook de begrooting van het electriciteitsbedrijf wordt goedgekeurd. De VOORZITTER deelt mede dat B. en W. besloten hebben om, teneinde een spoedige aansluiting te bevorderen, aan de ingezetenen van Heemskerk en Wijk aan Zee, die zich binnen een nader vast te stellen termijn voor aansluiting aan de gasleiding aanmelden, gedurende één maand gratis gas te leveren. Goedgekeurd .worden nog de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur en van den Vleeschkeuringsdienst. Een adres van A. Schelvis, inzake de wei gering van een dansvergunning, wordt in verlies, en zeide dat in 1924 het gasverlies handen van den voorzitter gesteld ter af- plotseling is gedaald, om dan weer succes- sievelijk te stijgen tot het belangrijke cijfer, dat nu is bereikt. Spr. wilde verder het lid doening. Hierna wordt de vergadering erdaagd tot Vrijdagavond. Het demonstratiebediiji voor glascultuur te Heemskerk nadert zijn yolioolng. Een foto van de groote druivenkas in aanbouw. De R. K. Kerk te Beverwijk is voor de restauratie geheel door steigerwerk omgeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9