FINANTIEELE BESCHOUWINGEN CHE0UE.K0ERSEN ëinnenlandsch Nieuws HET LEEKEN-APOSTOLAAT BEWEZEN UIT DE H. SCHRIFT. De overtredingen van de W egenbelastingwe De uitbarstingen van den Krakatau. 7000 Chineezen naar het binnenland gevlucht. Rustpoozen van langeren duur, gevolgd door erupties van groote hoogte. Een vernietiging van de Ned. vruchtenwijn-industrie. Een burgemeester, die zich schuldig maakte aan vervalschingen. Door een achteruitr ij denden auto. Tegenwoordigheid van geest. Een steekpartij aan boord. SOCIAAL LEVEN. De sociale eischen der Georganiseerde Katholieke werknemers. SANTPOORT. R. K. S. V. „Santpoort". INGEZONDEN. Telegrafisch Weerbericht. DE SPAARNE-BANK. HAARLEM-AMSTERDAM ZANDVOORT. Als oud-Adviseur van de R. K. Propagan- da-club afd Sint Jan, waarin ondergetee- kende helaas voor slechts korten tijd een werkzaam deel mocht hebben met den emi- nenten, onvergetelijken, wakkeren room schen voorvechter den heer Felix, heb 'k met groote belangstelling het verslag gele zen, dat de Redactie van de N. H. Courant mij zoo welwillend deed toekomen van den goed geslaagden propaganda-avond, waarop de heer Piet Kasteel een lezing hield over het Leeken-A postolaat. Wat had 'k dolgraag die lezing willen hcoren! Maat men reist nu eenmaal niet van Goes naar Haarlem om 'n lezing te kunnen volgen! Laat 'k eerlijk bekennen dat 'k uit 't be knopte verslag van die lezing geen volledig idee heb kunnen vormen Van wat de heer Kasteel daar eigenlijk heeft bewezen en weerlegd 'k Wil hiermee in geen geval het gezag van Piet Kasteel aanranden, die op 't gebied van Leeken-Apostolaat reeds lang gouden sporen draagt, 'k Geef graag toe dat de wakkere aanvoerder der Leeken-Aposte- len, de slagvaardige geestelijke verkeers agent van t marktplein te Amsterdam hierin meer ervaring heeft dan ondergeteekende. Wat hier dus volgt over Leeken-Apos tolaat moet daarom niet beschouwd wor den als een verbetering van 't door hem voorgedragene, misschien als 'n bescheiden aanvu'ling daarvan. Wat Piet Kasteel in z'n inleiding zegt is volkomen waar; „het Leeken-Apost. heeft het gevaar dat het de leeken aan den ver keerden kant brengt". Adhuc sub judice lis est, zou men ook hier kunnen zeggen d. w. z. Er wordt nog heftig over gestreden, ook on der ons priesters, wat toch eigenlijk wel be doeld wordt met dat zoogenaamde „Leeken- Apostolaat," Ondergeteekende is daarvan zelf dik wijls getuige geweest, toen hij de offici- eele oprichting van de Algem. R. K. Pro- paganda-club meemaakte in de stad Haar lem en zélf onder de vanen der R. K. Pro paganda werd ingelijfd voor de kwartieren van Sint Jan. De meesten beschouwen het Leeken- Apostolaat nog te veel als 'n ongewenschte nieuwigheid Nu echter genoemde actie door t hoogste Kerkelijk gezag is bekrachtigd en ze.fs als ernstige plicht in iedere parochie door Z D. H. den Bisschop is voorgeschre ven, bekoelt langzamerhand die angst voor vreemde nieuwigheid wel wat. Ze zien in het L.-A een ongewenschte nieuwigheid; juist hierop wilde 'k even te rugkomen. Deze dwaling wordt ook door Piet Kasteel aangeroerd, want 'k lees in 't vers'ag: „In de eerste eeuwen der Christen heid toer alle leden der Kerk ieder oogen- blik hun leven en het geloof "konden ver liezen, is het ge'oot vooral gepredikt en voorgedragen door leeken." k Weet niet of de heer P. K. er nog dieper op is ingegaan; 't verslag toont dit niet aan, maar komt terstond met getuigen naar voren uit onzen tijd als Kardinaal Newman e. a. Daarom houde de heer Piet Kasteel het mij ten goede, dat ik dit gedeelte van zijn overigens zeer interessante lezing wil trach ten aan te vullen en iets uitvoeriger zal be wijzen dat het Leeken-Apostol'vat zoo oud is als de Kerk van Rome, die de Kerk van Christus is. Laten wij dan beginnen met de bewijzen uit de Evangeliën en de Handelingen der Apostelen Daarna kunnen we zien hoe ook de tra ditie der Kerk het Leeken-Apostolaat be vestigt. N.l novi sub sole: niets nieuws onder de zon, schreet voor 3000 jaar Salomon al, de Wijze, die wijsheid vroeg en kreeg als ge schenk van den hemel. Welnu dit geldt ook voor genoemd apostolaat, want 't leeken- apostolaat is zoo oud als de Kerk van Chris tus en die bestaat nu haast 2000 jaar. Dat t niet altpd overal practisch is uitgeoefend, 'igt aan allerlei uiterlijke omstandigheden, maar 't rnstituut als zoodanig ontmoeten we reeds aan den ingang van de oude Moeder kerk. Ja k duH wel beweren, dat de god delijke Stichter Christus Zelf het leeken- apostolaat heeft ingesteld en aanbevolen. Behalve zijn twaalf eerste priesters, de Aposteien, zond Hij immers 72 leeken-apos- telen die geen priester waren, onder de scharep, om aan de dorpen van Judea en Ga lilea de blijde boodschap des heils te gaan brengen. De eerste leeken-apostel uit de School van den Meester zelf, was een wetgeleerde, (Luc, IX-57:Matth. VIII-22), die Hem spon taan bij een ontmoeting op den werf toe riep; Meester, ik zal U volgen waarheen Gij ook gaat Maar Jezus, de fijne menschen- kenner treft ineens de zwakke plek in 't hart van dien enthusiasten bewonderaar; Hij zeide Hem; de vossen hebben holen en de vogelen des hemels nesten, maar de Zoon des menschen heeft niets om Z n hoofd er op neer te leggen. Zou die spontane volger zoo ineens maai z'n bezit, z'n hco^e stand en rang van over ste en dat gemakkelijk en onbekommerd leven wi len prijs geven voor dien Arme van Nazereth? Is hij den meester gevolgd ten kosten van zooveel offers? We weten 't niet; het Evangelie zwijgt verder van dezen eersten leeken-apostel. Daarna doet Jezus zelf een keuze; En tot een ander zeide Hij: Volg mij. Ook deze heeft al weer een excuus; Heer vergun mij eerst mijn vader te gaan begraven (Lucas IX-59-60) Maar de Meester wil hem niet loslaten en blijft aanhouden. Laat de dcoden hun dooden begraven, maar gij, ga heen en verkondig het konink rijk Gods. Ziedaar den tweeden leeken-apostel in wer- ke'ijken dienst van den Meester! Een derde treedt in Z'n dienst met een: 'k Zal U vol gen Heer, maar vergun mij eerst afscheid te negien van mijne huisgenooten. Was mis schien de groote menschen-kenner hier ook bang voor 't echt menschelijke: van uitstel komt meestal afstel, vooral a s 't onze gees telijke belangen betreft. Hij stelt Z'n eerste leeken-apostelen wel strenge eischen; Nie mand die zijn hand aan de ploeg slaat en achterwaarts ziet, zeide Hij is geschikt voor het Koninkrijk Gods, (Luc. IX-57-62). Daarna wees de Heer nog 72 anderen aan en zond hen twee aan twee voor zich uit naar iedere stad op plaats, waar Hij zelf komen zou. (Luc. X-l). Geen gering aantal! Twee en zeventig te ge'ijk! Toch klaagt de Meester nog over een te kort aan leeken- arbeiders. Maar dan zeide Hij tot hen, de oogst is wel groot doch de arbeiders, Zijn weinigen: Smeekt daarom den Heer van den oogst, dat Hij arbeiders in Zijnen oogst zende (Luc. X-2). Mag ik hier even opmerken dat deze klacht van den Meester niet enkel op 'n tekort aan priesters wijst zooals meestal wordt uitge egd, maar op de eerste plaats op 'n tekort aan edelmoedige leeken, die den priester helpen willen in z'n dienst. De Mee'ster richt zich hier immers rechtstreeks- tot Z'n leeken-aposte'en en bespreekt hun werkwijze voor de toekomst. Dan volgen de eerste statuten door den Meerster zelf ontworpen! De eerste statu ten die wonderlijk harmonieeren met de'sta tuten van de Alg. R. K. Prop Club, voor de stad Haarlem. Zoo even door Z.D.H. den Bisschop be krachtigd! Oordeel zelf En Hij zond hen twee aan twee voor zich uit naar ieder stad of plaats waar Hij zelf zou komen. (Luc. X-l). Statuten Alg. R. K. Prop. Club. 1) Art. 20; Het huisbezoek der afdeeling ge schiede door twee personen te samen, be houdens dispensatie van den geesteliiken lei der der parochie, onder wiens leiding ge regelde samensprekingen der huisbezoekers plaats hebben. Er zi) voordurend nauw contact tusschen den propagandist en den geestelijken leider. De leeken-apostelen zullen vooruitgaan daarna zal Jezus ze f komen. Zoo ook nu: de leeken zullen voor den priester eerst den weg banen, eerst ddn zal de alter-Chris- tus, de andere Christus komen, met kracht en macht uit den hooge. Daarna vo'gt de officieele zending; Gaat nu heen, zie Ik zend U. (Luc. X-3). Wie U hoort, hoort Mij, wie U versmaadt, ver smaadt Mij. (Luc. X-16). Zoo uitgerust met de hoogste volmachten beginnen de eerste 72 leeken-apostelen, hun moeilijke taak. En succes zullen ze hebben! Geen wonder, hoe kan 't ook anders! De Meester had hun zelf uitdrukkelijk verzekerd dat het Koninkrijk Gods nabij was. (Luc. X 9-11). Wee de steden die hen niet ontvangen zo&den. Voor Sodoma, Tyrus en Sidon zal het op den oordeelsdag drage lijker zijn dan voor hen. (Luc. X 12:14). Met juichende harten gloeiend van be geestering keeren de eerste leeken-aposte len terug tot den Meester en enthusiast roe pen ze Hem tce: Heer zells de duivelen Zijn ons onderworpen in uwen naam! Als ze nu maar niet hoogmoedig en vermetel worden! Alleen de nederigen van harte gunt de ne derige Meester b ijvend succes! Hij heeft kijk op menschen-harten, die Jezus van Na zareth! Ook dit is een- van de zwakke plek ken in ieder menschenhart. Dat weet nie mand beter dan Hij die allen altijd deze greote les voorhield: Leert van Mij dat 'k nederig ben van harte. (Matth. XI-29). Daarom- ook nu deze zachte waarschuwing aan deze enthusiaste met succes bekroonde leeken-aposte'en: Ik zag den Satan als een bliksemstraal uit den hemel val en. De geschiedenis van Lu cifer! De straf voor z'n hoogmoed! Zeker Hij had hun de macht gegeven om op slangen en chorpioenen te tred,en en heel de legermacht der vijanden te trotseeren. Zij mogen zich^ verheugen om dat succes, maar 't niet aan zich zeiven toeschrijven! En ze weten 't immers we!, dan is de Mees ter geen slecht Betaalmeester! Had Hij niet eens den onnutten leeglooper Z'n Wijngaard ingestuurd met 'n: gaat ook gij in Mijnen Wijngaard en wat billijk is zal ik u geven? (Matth. IV-7). Zou Hij den karig zijn voor z'n trouwe, ijverige leeken-apostelen? Wel neen! Verheugt u uwe namen staan al op geschreven in de hemelen. (Luc. X-20). Ziehier een oude geschiedenis van de eerste leeken-apostelen, die kan dienen als mcdel voor a le anderen omdat Zij 't voor recht hadden te werken onder 't oog van den Goddelijken Meester, onder Zijn alwijze leiding en de kracht van Zijn Zegenende handen Na Christus zien we ook St. Pati'us zich bedienen van 't leeken-apostolaat. We ken nen de meesten met name uit Z'n brieven en uit de handelingen der Apostelen. De Apostel-vorst en wereldbekecrder moet zich wel hebben gediend van een staf wakkere medewerkers hoe kon Hij anders in zoo'n korten tijd de halve romeinsche wereld voor ChHstus winnen? De priesters waren nog zoo talrijk niet, St Paulus heeft zich ook van leeken bediend op Zijn veroverings tochten. Was Z'n onafscheidelijke gezel en mede-arbeider Lucas niet een geneesheer uit Antiochië? Wie kent niet 't gastvrije echtpaar, den tentenmaker Aquila en Prisca te Corinthië? (Hand, XVIII-1-5), wie de rustelooze zielen jager om werk vroeg om zelf in Z'n levens onderhoud te voorzien. Want Paulus, de on vermoeide Christen-prediker schaamde zich niet voor een paar vereelde handen, al had hij in Z'n jeugd gezeten aan de voeten van Gama'iël. Hij moet wel heel 't hart van Z'n gastheer gewonnen hebben, want voor taan zien we den tentenwever uit Corin thië den Heiden-Apostel trouw volgen op Z'n moeizame missie-reizen. Immers te Ephese treffen we hem weer onder 't gast vrije dak van Aquila, maar nu zijn blijkbaar de rollen omgekeerd en is Paulus de tenten maker niet meer in dienst van Aquila, maar Aquila de tenten-wever stelt zich in 'dienst van Paulus den Apostel van Christus. Paulus heeft hem gevormd tot een ijverig leeken-apostel, die hem ea! bijstaan in het groote bekeeringswerk. Tn Ephese nemen zij doop-leerlingen op in hun huis die ze onder richten in de leer van Jezus. We kennen er met name uit de Hand. der Apostelen o.a. den Alexandrijnschen Jood Apoilo, een vurig propagandist, die vóór hij gedoopt was al 't leeken-apostolaat uitoefent. Als echter Priscilla en Aquila hem gehoord had den, namen ze hem tot zich en zetten hem den weg van God nauwkeurig uiteen. (Hand. XVIII-26). Is het wonder dat hij deze trouwe mede werkers in z'n Romeinen-brief hartelijk Iaat groeten en hen daarin dankbaar Zijn mede arbeiders in Chr. Jezus noemt? Groet Aqu-.la en Prisca, mijn mede-arbei ders in Chr. Jezus, die voor mijn leven hun ha s gewaagd hebben, die niet ik alleen dank verschuldigd ben maar ook al de ker ken der heidenen, groet ock de kerk die in hun huis vergadert. (Rom. XVI-3 5). Maar de Apostel-vorst moet nog meer leeken in Z'n dienst gehad hebben; dit blijkt uit 't lot van denzelfden brief, dien hij Tertius voorzegt en tegen de lente mee geeft aan Phoebe de diakoness# van Cen- chrea a's Zij uit Ephese naar Rome afvaart, waar Zij Phoebe z'n trouwe mede-werkster de Kerk ginds op Z'n aanstaande komst al vast zal voorbereiden. Paulus dienaar van Chr. Jezus, geroepen tot Apostel en uitverkoren voor Gods Evan gelie.. aan al de geliefden van God die te Rome wonen, genade en vrede van God, onzen Vader en Heer Jezus Christus. 't Is een lange hartelijke brief die de pas- bekeerde Romeinen nieuw licht en leven brengen moet! In 't post-sriptum zendt hij Z'n beste groeten aan Z'n trouwe leeken- apostelen, die daar voor hem den weg des Heercn banen Ik beveel U Phoebe aan, onze zuster, die diakor.es is van de kerk te Cenchrea, dat gij haar in den Heer zult onthalen, ge'ijk het heiligen betaamt en haar bijstaat in alles waarin zij wellicht uw hu'p behoeft. Want voor velen is zij gedienstig geweest; ook voor mij. Dan volgen de andere leeken-apostelen: Op de eerste plaats de onvergetelijke Vquila en Pri-ca: m'n medearbeiders in Chr. Jezus; Maria, die veel voor ons gearbeid heeft; Urbanus, onze medewerker in Christus. Groet Tryphaena en Tryphosa die in den Heer arbeiden. Groet Persis, den beminde die veel gearbeid heeft in den Heer. (Rom. XVI-1-16). Wie zou nu nog durven beweren, dat 't leeken-apostolaat iets nieuws is in de kerk van Christus? Behalve de H. Schrift zien we 't nog be vestigd, door de Overlevering, de missie geschiedenis en de reeds lang beoefende praxis, in eigen vaderland, terwijl het nieu we Kerkelijk Wetboek er de juridische basis duidelijk genoeg van heeft aangegeven. Hierover een volgenden keer! 1) 'k Citeer hier de oude Statuten zooals ze door ondergeteekende werden nagekomen bij den aanvang der oprichting. Zie art. 10 van het nieuwe reglement. Rector C. VIS, te Goes. Oud-Adviseur van de Algem- R. K. Propaganda-c ub St. Jan, te Haarlem. Over het opmaken van proces-verbaal door de politie. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de volgende circulaire tot de Burgemeesters gericht: Ik heb de eer het volgende onder Uwe aandacht te brengen. De processen-verbaal van bekeuring in zake de Wegenbelastingwet, word enin den regel beteekend door de ambtenaren, die de bekeuring hebben ingesteld. De Minister van Justitie nu oordeelt, dat het geacht moet worden niet te liggen op den weg van de ambtenaren der rijks- en gemeentepolitie om de beteekening van de door hen opgemaakte processen-verbaal wegens overreding eener belasingwet ae bezorgen, met welke opvatting mijn ambt genoot van Financiën zich heelt kunnen ver eenigen. In verband hiermede heeft de Minister van Justitie aan de onder diens Departe ment resorteerende ambtenaren belast met het opsporen van strafbare feiten, opgedra gen de door hen op grond van art. 23 der Wegenbelastingwet opgemaakte processen- verbaal van bekeuring onbeteekend in te zijden aan den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Deze titularis zal verder de ön- beteekende processen-verbaal doen toe komen aan de inspecteurs der directe be lastingen, in wier dienstkring de bekeurin gen zijn in gesteld. Ten einde den ambtenaren der belastin gen onnoodig werk te besparen, is daarbij tevens voorgeschreven, dat, ingeval het oorspronkelijke proces-verbaal in typvorm worot opgemaakt gelijktijdig daarvan en doorslag zal zijn te vervaardigen, indien zulks geen bezwaar ontmoet, terwijl, wan neer het oorspronkelijk proces-verbaal wordt geschreven en over carbonpapier kan worden beschikt daarvan gelijktijdig een af druksel zal zijn te maken. Doorslag en afdruksel zullen vervolgens door den ambtenaar, die het proces verbaal heeft opgemaakt geteekend worden voor afschrift, en door hem bij de inzending van het proces-verbaal, worden overgelegd. Ter bevordering van den gewenschten gang van zaken moge ik u verzoeken, de ambenaren der gemeentepolitie in uwe gemeente, in gelijken zin te instrueeren. De kust van Bantam is verlaten en maakt den indruk, dat de bevolking overal is vertrokken. De kampongs zijn voor het grootste gedeelte leeg, de Cchineesche toko's zijn nagenoeg alle gesloten. Uit het Laboeansche zijn 7000 Chineezen naar het buitenland gevlucht, zoodat er practisci; geen handel meer is. De pakketvaart orga niseert drie trips naar de plaatsen van uit barsting bij den Krakatau. De Rumpfiius en de Treub waren onmiddellij.. volgeboekt Er zijn thans vijf punten van erupties, alle van even krachtige werking. Donderdag was de werking onregelma tiger. Rustpoozen van langeren duur wer den gevolgd door erupties van gootc hoogte. De Nederlandsche vruchtenwijn-industrie, kennis genomen hebbende van het ont werp van wet houdende bepalingen tot re geling van den kleinhandel in alcohol houdende dranken, maakt zich ernstig be zorgd over de toekomst van dezen tak van nijverheid voor het geval dit ontwerp on gewijzigd tot wet mocht worden verhe ven. Het onderwerpen van den verkoop van vruchtenwijn, voor gebruik elders dan ter plaatse aan een „Verloi", zoomede het verbod van dien verkoop in de kruideniers winkels, in dit wetsontwerp aangeduid als „eenige verruiming van de grondslagen der wet" beteekenen niets minder dan een vernietiging van de Nederlandsche vruch tenwijn-industrie Aldus luidt een door de Ned. Ver. van Fruitverwerkers aan de Tweede Kamer gericht adres. Adressante geeft aan de Tweede-Kamer- merleden in overweging; A. Het verlof A geldt uitsluitend voor den verkoop van zwak-alcoholhoudenden drank in het klein voor gebruik ter plaatse, terwijl de verkoop voor gebruik elders dan ter plaatse geheel wordt vrijgelaten B. Voor de ver'ovan A wordt geen maximum gesteld Vreest men van een onbe- lemmerden verkeep van vruchtenwijn drankmisbruik door jeugdige personen, dan geven wij nog in overweging een verbod van verkoop en aflevering aan personen beneden den leeftijd van 16 jaar. De Hooge Raad heeft, haar het Corr. Bur. meldt, gisteren arrest gewezen in de zaak tusschen de gemeente Maasdam, als eischeres in cassatie en de N. V. „De Ne derlandsche Spaarkas" als verweerster. De vroegere burgemeester van Maasdam, K„ maakte zich schuldig aan vervalschingen. Hij werd deswege door de Dordtsche recht bank veroordeeld tot 214 jaar gevangenis straf. O. m. had hij door middel van een valsch shik, op naam van de gemeepte f 2000 bij de Nederlandsche Spaarkas ge leend. De Spaarkas vorderde het geld van de gemeente terug, hetgeen echter gewei gerd werd, op grond, dat de gemeente occit geld bad ontvangen. Rechtbank en Hof wezen deze vordering toe. De Hooge ■\oad overwoog echter, dat vaststaat, dat op de acte van de geldleening een valsche hondteekening van den gemeente-ontvanger voorkram, zoodat moet worden aangeno men, dat de handteekening van den ont vanger niet op het stuk voorkomt. Ten on rechte heeft het Hof, volgens den Hoogen Raad, bes'ist, dat het aan de gemeente te bewi'zen is, dat op de acte geen echte komt. Waar nu de handteekening van den ontvanger roodig is, om de ontvangst van het geld d oor de gemeente te bewijzen, ach!te de Hooge Raad het voorgedragen cassatiemiddel gegrond en vernietigde het •wrest van het Haadsche Hof. De zaak werd ter verdere afdoening naar dat Hof terug gewezen. Te Oud-Karspel is de schuitemaker K„ die reeds op gevorderden leeftiid is, door een achteruit rijdenden auto aangereden, tengevolge waarvan hij kwam te vallen. Een der wielen ging. 't slachtoffer over bet hoofd, waarop de dood bijna onmiddel ijk intrad. Bijtijds nog is een groot ongeluk voor komen. Immers, toen de bestuurders van een zwaar-beladen vrachtauto met aanhangwa gen van de Gebra. Looms, expediteurs te Almelo, den onbewaakten overweg aan de Snippeling bij Deventer wi'de passeeren, weigerde de motor juist op het moment, dat de beide wagens zich midden op den overweg bevonden. Inmiddels was snel trein 156 uit Deventer op komst. Aan de groote activiteit van den wach ter Klaassen en de oplettendheid van den machinist is het te danken, dat de snel trein niet op de zware vrachtwagens is ingereden. Met een roode lantaarn liep de wachter eenige honderden meters den sneltrein tegemoet, hetgeen door den ma chinist werd waargenomen, die onmiddel lijk remde. Met vereende krachten is daar op de overweg weer vrij gemaakt. Na een korte vertraging kon de sneltrein zijn reis vervolgen. Gisteren toen het s.s. „Beursplein" van de Scheepvaart Mij. Millingen in de Rotterdam- sche haven aankwam, werd door de politie de koksmaat van boord gehaald, daar deze op de heenreis van Rotterdam raar Narvik den kok H. T. met een mes in den rug had gestoken. Er moet al reeds eenigen tijd wrijving heb ben bestaan tusschen beiden. Den 16en Ja nuari, de Beursplein was nog pas twee da gen op zee, heeft de koksmaat, zooals hij zelf later verklaarde den kok met een mes aangevallen. Te ongeveer half elf zat de kok juist bij de kombuis deeg te kneden, toen de koksmaat hem met een groot broodmes in den rug stak, tusschen de schouderbladen. De kok begreep nog niet direct dat hij ge stoken was en zétte den maat op het dek achterna, terwijl het mes nog in zijn rug stak. De hofmeester bemerkte wat er ge beurd was en hield den kok staande. Bij onderzoek van de wonde bleek, dat geen edele deelen waren geraakt. Te Ko- pervik is de man in het hospitaal opgeno men. Ziin toestand is redelijk wel. Door de rivierpolitie is, naar de „Msb." verneemt, tegen den koksmaat proces-verbaal wegens mishandeling opgemaakt. Daarna is hij op yrije voeten gesteld. Te s-Gravenhage is gisterenavond een vergadering gehouden van de Club ter be studeering der Katholieke Democratische Beginselen „Rijkskieskring-organisatie 's- Gravenhage Daarin heeft de heer A. C. de Bruyn voorzitter van het R. K. Werk liedenverbond, gesproken over: De sociale eischen der georganiseerde Katholieke werk nemers. kee!L de Bruyn wees er op, dat in 1925 het R. K. Werkliedenverbond klaar en duidelijk in zijn program heeft neerge legd de eischen der werknemers. Voorop gesteld is, dat de positie van den arbeider als Christen ten volle meet zijn gewaar- bnrgd. Een toestand van volkomen afhan kelijkheid der werknemers is geheel in strijd me' de Katholieke beginselen. Een dergelijk stelsel is niet ingesteld op het age- mecn belang, maar op de bevrediging van de behoeiten van slechts enkelen. In het huidige productiestelsel zijn de arbeiders vrijwel onmondig. u A C'a:ijC"?- 's de allesoverhecrschende eis f*ej K. werknemers: publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. Wat de verdere eischen der werknemers betreft, merkte spr. op, dat reeds verschil lende van de in het program van 1918 neer gelegde eischen zijn ingewilligd. Wat ge vraagd werd en wordt, is niet overdreven en evenmin in strijd met de katholieke be ginselen. Daarom moet een en ander in het program van de staatspartij neergelegd worden, dan weten ook de katholieke Ka- merlecen, waaraan zij zich hebben te hou den en spr. is overtuigd, dat het meerendeel dier leden gaarne tot het voldoen aan de sociale eischen zal medewerken. PROGRAMMA 29 JAN. I India I, Amsterdam, 2 uur. Victrix I-Santpoort II, 2 uur. Santpoort IH-H. B. C. III 12,30 uur Wat een Program en wat een winstpunten, want ik verwacht minstens 5 punten te zaïncn. r Ons 1ste kan en zal. ook wel winnen, daartoe acht ik ze wel in staat. On.s 2de. Jongs er heeft er uit jullie miocen één bedankt, wat met een applaus begroet werd. Nu verwacht ik niets dan „verwinningen meer van jullie, denkt er vooral aan, tijdens den wedstrijd is er één baas, daar moet jullie naar luisteren, hoor. Ons 3de met hun Ben'amin kunnen niets als winnen. Zij weten niet eens wat ver liezen is. Als het weer zoo is als gisteren jongens, nou, nou. Wi evan de drie elftallen zorgt voer een kampioensfuifje dat wil er wel in, hoor! f Heeren Iaden er zijn 33 leden, dus kan ik geen afbericht tegemoet zien, hoor. Komt allen trouw op en doet je bestl Het 2de elftal vertrekt om 1 uur per fiets naar de Sparenhovenweg. Vult goed uw ruilbiljet in en breng het zoo spoedig mogelijk op Hagelingerweg II 222. Allen een preizirigen wedstrijd en veel succes! CHRIS. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. KOFFIEPRAATJE. Die encyclopedie van mij Is deksels „bij", Maar wat ik er niet vinden ka.. Met macht en man Is, dat van 't woordje „LIBERAAL" Men vormt: „SCHANDAAL". Gun daarom, juffrouw Berdenis, Zoo na de Mis Op Zondag, 't arme Roomsche kind, Dat het steeds vind' Wat KOFFIE, heerlijk warme drank Het zegt U: „DANK!" Want gaf de Roomsche Charitas Wat noodig was, Subsidie deed er moog'lijk bij Decichorei!! Het nuchter deel der natie weet: 't Is goed besteed. Iemand, die van koffie houdt. Geachte Redactie, Naar aanleiding van de, door den geachten heer A. M. Copini geplaatste vraag in uw blad van 23 dezer, verzoek ik u beleefd, het onderstaande antwoord te willen opnemen, waarvoor ik u bij voorbaat dank zeg. Vooraf wensch ik den heer Copini en ieder ander, die het zoo mocht hebben cpgevat, e rop te wijzen, dat de strooibiljetten niet door mij zijn verspreid, noch de lezing van mij uitging. Buiten den kaartverkoop had ik met de lezing niets uit te staan. Wat nu de eigenlijke vraag van den heer Copini aangaat, diene het volgende De heer Copini verwart twee dingen, die geheel cp zich zelf staan en wel de personen en de leerstellingen. In de betreffende aankondigingen stond niet „Schuwen de Roomschen" enz., doch er stond „Moeten de Roomschen volgens hunne leer heden ten dage de niet-Roomschen nog schuwen?"Het betrof dus geen personen, ook geen bepaalde groep, doch uitsluitend de leer van hun stelsel. Dinsdag j.l. werd dan ook uit Roomsche bronnen en wel voornamelijk uit den Rcom- sche Katechismus en het Roomsche Kerke lijk Wetboek aangetoond, dat de gestelde vraag (dus het stelsel betreffende) helaas nog bevestigend moet worden beantwoord. Waar de heer C. nogal belang in het behandelde onderwerp stelde, zal hij wel ter vergadering zijn geweest en behoef ik hierover niet nader uit te weiden. Aangaande het gedrag van den heer C. in deze kwestie breng ik hem een eere-saluut voor zijn houding ten opzichte van niet- Roomschen, doch hiermede is het verkeerde der leer niet weggenomen 1 Ik verheug er mij grootelij l:s in, dat de heer C. zich niet aan de leer zijner Kerk houdt, waardoor een vriendelijke verstandhouding dan ook moge lijk is, doch is zijn houding niet tevens een veroordeeling van de leer zijner Kerk De heer C. zal toch moeten toegeven, dat de bespreking der Kerkleer niet bedoeld is als een aanval op de gedragslijn, welke door de personen wordt gevolgd. Integendeel toont die gedragslijn aan, dat die personen het eveneens met ons betreuren, dat een Kerk, welke zich door Christus gesticht noemt, een dergelijke theorie blijft huldigen. Geen ande re bedoeling heeft bij de organisatie der lezing voorgezeten, dan als vrije Nederlanders mede te werken aan bet opruimen van leerstellin gen, welke, gezien het gedrag van den heer C. door ieder weldenkend mensch' veroor deeld worden. Het zij hier nogmaals uitdrukkelijk ge zegd het betreft geen personen, maar een stelsel. Hoogachtend, VERNHOUT. Naschrift. Beleefd dankend voor de aangeboden gelegenheid wil ik gaarne nog even den heer Vernhout van antwoord dienen. Op mijn vraag krijg ik „ja" noch „neen". Alleen worot, wat reeds vermeld is, met wat meer omhaal herhaald. Laat ik, om zoo be knopt mogelijk te zijn, des heeren V.'s ant- wcord op den vcet volgen. De heer V. had behalve zorg voor strooi biljetten, met de lezing niets te maken. Zakelijk dus. Eerst mazzel en dan be ginsel Kaar ik meen hieruit toch wel te megen concludeeren, dat wat u aldus pro pageert u ook voorstaat. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 774.5 m-M., te La Ccruna. Laagste barometerstand 738.7 m.M., te Seydisfjord. Verwachting; Aanvankelijk matige, tot kraehtigen, later weder afnemende Z. tot Z. W. wind, betrokken tot zwaarbewolkt, met waarschijnlijk eerst regen en later opkla rend, des nachts sneeuw, overdag iets zachter. Medegedeeld door Onze beursafdeeling rapporteert In de achter ons liggende veertien dagen zijn de omzetten ter beurze verder ingekrom pen, waarbij de belangstelling zich meeren- deels concentreerde op Oliewaarden en Kunst zijde-aandeelen. Voor aandeelen van eerstgenoemde rubriek bleek, dat de neiging tot verkoopen de over hand had, zoodat een daling van ruim 15% te constateeren viel voor het hoofdfonds. Op dit verlaagd niveau trok het fonds eenigen kooplust, waardoor een licht herstel volgde. Aand. Algemeene Explotatie daarentegen, hoewel niet onder Oliewaarden genoteerd, toch hiertoe behoorend, liepen ruim 20% op, in verband met het aanboren van een spuiter. Kunstzijde-aandeelen vast met oploopende koersen, in het bijzonder voor Hollandsche Kunstzijde Ind. en Maekuffee. De berichten, welke uit deze nijverheid tot ons komen, luiden gunstig en wekken den indruk, dat de concentratie reeds vruchten begint af te werpen. Van de overige industriepapieren trokken vooral Margarine-waarden belangstelling door de aanhoudende gunstige stemming, waarin deze afdeeling verkeerde. Philipslam- pen, van Berkels Patent en Kon. Ned. Grof smederij gunstig gedisponeerd. Rubbers verlaten, met neiging tot reactie. Nieuws valt er voor deze waarden niet te melden. Men verwacht echter in Amerika in het komend voorjaar zeer grqote vraag naar autobanden. Tabakken eveneens kalm, met vasten on dertoon. De eerste voorjaarsinschrijving van Sumatra zal op 16 Maart plaats vinden. Handelsvennootschappen blijven gunstig gedisponeerd, waarbij in het bijzonder Tels Co. en Linde Teves op den voorgrond traden. De afdeeling voor Suikerwaarden bleef min of meer op den achtergrond met af brokkelende koersen. Van Mijnbouwwaarden vielen Boetons op door een zeer vaste houding. Van de diverse soorten ondervonden Com. Wm. Mullers weinig invloed van het reorga nisatie-rapport van dit concern, hoewel in de financieele pers nogal critiek uitgeoefend werd. Verder lagen zoowel hier ter stede als te Londen Peruvians zeer vast. Wij blijven bij onze reeds vroeger uitgesproken opinie, dat voor deze aandeelen, vooral voor de commons, hóógere koersen zijn weggelegd. Amerika stil en weinig geanimeerd. Beleggingswaarden vast, vooral voor bui- tenlandsche soorten. Prolongatie tijdelijk iets ruimer, trok la ter wederom aan. Noteering 3 3/44 1/4 ZANDVOORT BAD. Zandvoortsche Handelsvereeniging. ïr - Onder voorzitterschap van den heer E. H. X erder ging het met tegen de Kathol.eken,Brob meier hield de Zandvoortsche Handels maar tegen de leer Daar komen we dus yereeniging jn Bodega Mustert aan den genad.g af. „„„„m Strandweg haar twintigst jaarvergadering. Maar, mijnheer V., u kunt evengoed tegenHgt vem)ek yan den Middenstands Bcnd, n matroos zeggen, dat de heele Oceaan nm fnf vprhnn<nn{r van de contributie over u kunt evengoed tegen dat de heele Oceaan1 zout als brem isj maar het stukje waai zijn Het overzicht van den secretaris was zeer uitgebreid, daar er bij deze twintigjarige schuit in vaart, dat valt er buiten. Het ant' woord van Janmaat zal in wezen met het mijne verscl illen cm de eenvoudige reden, dat wij er juist prijs op stellen, te leven vol gens de leer en deze niet gebruiken zooals 'n jongen z'n mecano n.m.l. er datgene van maken, wat ons het meest aanstaat. Toch eigenaardig, ondanks die verderfe lijke leer zal geen Roomsche boekhandel Zulke pamfletten rondsturen en geen goede Roomsche spreker op 'n vergadering of n geestelijke op den kansel zulke taal gebrui ken ten opzichte van andersdenkenden als het bij hen, die zich zoogenaamd zuiver in de leer noemen, gebruikelijk is. Dinsdag j.l. is uit de R. K. Katechismus en dito Wetboek de waarheid der bewuste stel ling bewezen. Dan kan ik niet anders zeggen dan dat de spreker, wat ze noemen, „goed bij" is. Mij is zcoiets nooit geleerd en ik heb nooit 'n Roomsche gel cord, vien het wel gelee.d was. Misschien wil mijnheer V. er eens eenigen aanwijzen 1 Maar dan wil ik geen tweede- handsch maar eerste klas waar hebben. Op die vergadering, mijnheer V., was ik niet. Waarom niet, zult u vragen. Eerstens omdat ze mij op dat soort vergaderingen wat al te zuiver op de leer zijn. Je kunt van 't goeie ook teveel krijgen. En daarbij ben ik op dat gebied aardig gerust en in goed gezel schap. Men gaat toch om een vak of beroep te leeren ook niet in de leer bij iemand, die geen zin in 't vak heeft of door zijn vorigen baas is weggestuurd Als ik van mijn eigen relegie iets wil weten, heb ik adressen genceg die ik beter vertrouw en ben ik nieuwsgierig naar 'n ander zijn leer, nou, dan weet ik wel 'n goeie buur, die me naar een volbloed dornine wil sturen, want ik zou bang zijn, dat al dat gewroet en ge scharrel in de vergaarbak van aival geen goed zou doen aan het groote gebod der naasten liefde. Bovendien zijn dat soort vergaderin gen cpzich zelf voldoende recenen om te we ten, dat ik nog in den goeden koers ben. De ondanks 19 eeuwen van strijd onver woestbare eenheid eenerzijds en aan den anderen kant het hope'cos gewurm van het profetische, in zich zelf verdeelde rijk, is waarborg genoeg. Maakt u over ons niet al te bezorgd. Maar ook verheug u er over, dat Rome nog staat, want als dat oude belwerk zou verdwijnen, liepen al die protesteerende groepen en groepjes die tegdü haar aanleunen, als de pothuizen tegen onze cude kathedralen, groot gevaar om bij gebrek aan het voor naamste cement, dat hen nog wat bij elkander houdt, mede te verdwijnen. Al is het maar om er tegen te keer gegaan. Zonder Rome kunt u evenmin als ik. Hoogachtend. A. M. COPINI. herdenking terug gegaan werd, tot het begin. Dank zij den arbeid van de commissie Cassee is het ledental met vijftien gestegen. De incasso dienst had weinig te deen gekre gen, wat een verbijdend verschijnsel genoemd mag worden. Verder vermeldde het verslag wat bereikt was op het gebied van werktijd en organisatie o.a. aansluiting bij de Midden standscentrale te Haarlem. De reclame op de achterzijde van de kwi tanties der Gemeente Bedrijven was gepacht. Aan het Park Kcstverlcren is een rente loos voorschot verstrekt van 100 voor aan koop van bcomen. De begrooting sluit met een batig saldo van f 997.18. De heeren Van Orden en Schippers wer den als bestuursleden herkozen, de heer Schippers is nu twintig jaar penningmeester. Een avond tot steun van het Meeuwsen Fonds, dat beoogt steunverleening aan kleine middenstanders, die niet door eigen toedoen in zaken zijn achteruitgegaan, kon niet wor den aangenomen. Voor den Middenstandsraad werd candi- daat gesteld de heer Van Bommel, voor het Hoofdbestuur de heer Balder. Verder werd de vraag gesteld, of door de werkloozen in het Wandelpark niet een vijver kon worden aangelegd. De heer Schaap deel de mede, dat V. V. V. zulks reeds aan het Gemeentebestuur verzocht had, maar er kon geen gevolg aan het verzoek gegeven worden. MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam ZATERDAG 28 JANUARL Biedto Laten Berlijn 59.05 59.15. Farij* 9.70 9.80 34.50 34.60 L.nden 12.07| 12.08J 47.70 47.80 13.05 13.15 Madrid 42.10 42.20 Ween en 34.90 35.— New-York (cable) 2.47J 2.48J Praag 7.30 7.40 27.— 29.— 66.30 66.45 Gslo 65.85 66.— 66.40 66.50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 16