750.- asezstsr f 250.- ?s 1125.- f 50.- f«.- awnss LEEKEPREEKEN. Voornaamste Nieuws *2 RUIME WOONHUIZEN ZATERDAG 28 JANUARI 1928 TE HUUR GULDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER ELADEN FN HET PEïLLUSTREFRD 70Nr*Af7Sr I AD. EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16767 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. ®f Sluit assuranties op beurspolis tegen laagste premies. Muziekconcours te Castricum. Hij wilde zijn naam niet opgeven. Het Huldeblijk voor H. M. de Koningin-Moeder. EEN TRAGISCH VERDRINKINGSGEVAL TE HAARLEMMERMEER. Luxe-auto verbrand. Werkverruiming te Castricum. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Het grootste vrachtschip in Amsterdam gebouwd. De opbrengst der Kinderpostzegels en Kinder* briefkaarten. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefooo No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: pet weck 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bii vcoruitbetai'ng. ADVERTEIMTIEIM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. mné'-p dit tied zijn, inte.U.e ce ,e.zcke.ing:,\ io.\.-x.d-n f fl Le en 1 n e je nge vallen verzekerd voor een der \olgende uitkier.ngen i CULU." verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgenjl do'dilii en afkon vt ~~t> - - uuüu ti mpvmgci; ww- ceen oi m.é* 223. HET MILIEU. Laat ik beginnen met vergeving te vragen voor het niet-Nederlaodsche woord in het opschrift boven deze beschouwing. Vreemde woorden zijn uit den booze: zij geven blijk van taalkundige armoede bij den schrijver of wel.... maar laat ik ophouden. Er zou een heele preek hierover alleen te schrijven rijn. Het komt echter voor, dat een veel gebruikt vreemd woord langzamerhand een meer zeggende, uitgebreider beteekenis beeft gekregen, dan bet daarmee overeen komstige in de eigen taal. Wanneer wij b.v spreken van het milieu, waarin iemand ver keert, dan zegt dit meer, dan wanneer wij van „de omgeving" of „het midden" spreken. U weet nu tevens wat ik bedoel, wanneer wij vandaag gaan praten over den invdoed van het milieu. Aanleiding daartoe gaf mij de lezing van de onlangs verschenen levensherinneringen van de vermaarde danseres Isidora Duncan. Dit is geen aanbevelenswaardige lectuur Wanneer ik er beroepsmatig kennis van nam. dan was bet op vele plaatsen met tegenzin. Deze wereldsche vrouw met haar heidensche moraal is van de stelling uit gegaan, dat iemand, die zijn eigen leven be schrijft, niets voor een ander moet ver bergen, ook al heeft hij daden bedreven, die in de oogen van anderen ergerlük of zondig zijn. Wanneer men dan weet, dat deze Isidora Duncan een der eerste predik- sters is geweest, nog meer in daad dan in woord, van het recht van de vrouw op moederschap buiten het huwelijk, dan wordt bet duidelijk, dat de onverbloemde levens historie van zulk een vrouw geen lectuur voor de huiskamer is. Wat in één opzicht jammer is. Wie zich n.m. weet te onttrek ken aan de valsche theorieën, welke deze koningin van den dans, verspreid door haar herinneringen, ten beste geeft, die kan uit deze historie kostbare lessen putten. Nooit beb ik, zóó sterk als hier, de gevolgen van uitwendige invloeden op een'mensch gezien, maar tevens ook nooit krachtiger bewijs ▼oor de christelijke stelling aangetroffen: wie niet wil. behoeft niet te zondigen: in den vrijen wil heeft ieder mensch de be schikking over eigen lot. -Wie zijn ooren goed open heeft, kan ook in eigen kring van geloofsgenooten, voort durend ervaren, dat bet wérk der moderne filosofen en romanschrijvers die met Zola een nieuwe school begonnen, zijn verderfe- lijkcn invloed met heeft gemist. Men staat tegenover het kwaad hoe langer hoe meer als fatalist, vocral tegenover het kwaad, dat voortkomt uit zinnenlust. Wijs op het verkeerde daarvan, op de gevolgen, zicht baar in een zicb zelf verwarrend zieleleven niet alleen, maar ook lichamelijk, in zenuw- everprikkeling, in 't afnemen van arbeidslust, in het bederf van gezonde ideeën over het huwelijk, straks in verwoesting van het huwelijk zelf. Gij zult geen sterke tegen spraak ontmoeten. Het anttvoord begint met een schouderophalen: 't Kan alles wel waar wezen, maar dan is hét even waar als otvermijdbaar. Wij leven nu eenmaal niet in een glazen kastje; daar Js de jeugd en het jonge bloed: daar is de mode; daar is de stad, die lokt met dans- en feestzaal; daar zijn de kameraads, waarmee men dagelijks verkeert: daar is tooneel-, dans- of tennisclub, daar is de bioscoop, en daar zijn de boeken die we elkaar leenen. Dat alles te zamen en nog veel meer, vormt de sfeer waarin wij gedijen, waaraan wij ons niet kunnen onttrekken en waarin wij nu eenmaal handelen, zooals wij bandelen. In een klooster bidt en mediteert men den heelen dag; dat is daar de sfeer. Maar een ieder is niet voor een klooster geroepen De theorie van het geleefd worden in plaats van zelf te leven, men kan ze iederen dag in allerlei schakeeringen hooren ver kondigen. Wijs op een geval van een mis lukt menschenleven, mislukt vooral in zede lijk opzicht, en aanstonds zal men u tegen- voeren, dat de persoon zelf toch eigenlijk geen schuld heeft. Men zal u weten te ver tellen, dat zijn opvoeding verwaarloosd is, ol wel, dat men hem thuis niet heeft be grepen, of wel, dat er vrienden of vrien dinnen in het spel waren die hem de helling aftrokken. Hoe dan ook, de omgeving heeft het gedaan. Het is voor velen, die niet louter opper vlakkig rijn, die gaarne eens nadenken, over betgeen zij rondom zicb zien, een onoplos baar proMeem, waarmee ze geen weg weten Zij dra; ien in een cirkel rond, tot ze er duizelig van worden en bet opgeven. Twee menschen trouwen met elkaar; de ware grondslag, de echte liefde, ontbreekt. Het huwelijk is een groote mislukking. Zij krijgen kinderen die tusschen een twistenden vader en een kijvende moeder opgroeien, die geen eerbied leeren, omdat zij geen zelfrespect zien, die geen zelfbcheersching kénnen, om dat zij te midden van ruzie en driftbuien leven; omdat zij groot geworden, de huwe lijkstrouw door eigen ouders zien schenden. Wanneer zulke kinderen zich vergeten, zelf een nog veel ongelukkiger huwelijk sluiter waaruit dan beestmenschen, misdadigers, voortkomen, waar ligt dan de schuld, vraagt men? En wanneer iemand dan het antwoord: „vrije wil" durft geven, dan ziet men duide lijk dat deze oplossing als een woord zon der inhoud klinkt. Men blijft ia den cirkel van de schuldvraag draaien en weet geen andere uitkomst dan van „slachtoffer van net milieu" te praten. Maar heeft de omgeving dan geen invloed op 's menschen leven? Ontegenzeggelijk en wel een niet te overschatten invloed. Het milieu, waarin men in ziin jeugd verkeert, drukt doorgaans, bijna zonder uitzondering, een onuitwischbaren indruk op heel een volgend leven. In vele opzichten is het zelfs beslissend. Neem den zoom uit een fijn be schaafd, oud-adellijk geslacht, waarin een rijkdom van edele' familie-tradities tot een zeer bijzondere cultuur is aangeg'oeid. Waf zoo iemand alleen door geboorte al mee krijgt, is onbetaalbaar. Laat hij slechts mid delmatige talenten hebben en 'n niets uit blinken. Toch zal het gemak, waarmee hij zich beweegt, de beschaving, waarvan hij doortrokken is, de overgeërfde fijngevoelig heden, de ontvankelijkheid voor het ware en schoone, het dadelijk aanvoelen van wat er goed en kwaad is in de personen, die hij ontmoet en duizenderlei andere eigenschap pen meer, hem een grooten voorsprong op anderen geven. Plaats naast hem een zoon uit een armoedig, ruw gezin, of wel uit protserige, nieuwbakken rijkaards geboren, een die door een meermalen voorkomende speling van de natuur, buitengewone talen ten beeft gekregen en over een enorme wils kracht beschikt Zoo iemand zal zich ver moedelijk hoog opwerken op de maatschap pelijke ladder en toch zal hij, tot in zijn ouderdom, het gemis aan een goede op voeding, aan een beschaafd milieu, onder vinden. Hij zal al de voordeelen, maar ook de groote nadeelen van den self-made man blijven behouden en voortdurend, vaak fci de meest beslissende oogenblikken in zijn leven, leemten in zijn opvoeding en vorming blijven gevoelen Een scherp oog ontdekt dan ook heel dikwijls bij dezulken achter een masker van zelfbewustheid, trots en ongenaakbaarheid een zekere Iinkschheid en verlegenheid, gevolg van een gemis aan lang zaam gerijpte, innerlijke beschaving. Zoo zou met ontelbare voorbeelden zijn aan te toonen, welk een sterken invloed hét milieu op den mensch uitoefent Wie ge boren is in een vroom gezin, bij zijn eerste stamelen al reeds een Wees-gegroet van de lippen zijner moeder leerde, zich later tot den verheven staat van hel priesterschap geroepen gevoelde en heel zijn jongelings tijd sleet in een door geestelijken bestuur de onderwijsinrichting, diens lippen zijn als het ware voor een gebed en diens verstand voor meditatie over goddelijke dingen ge vormd. Maar wie thuis .nooit anders dan vloeken en godslasteringen hoorde, dronken schap en andere dierlijkheid zag, later dienst nam bij de kolonialen, zal het won der zijn, waneer hij steviger vloekt dan zijn vader en op de schandelijkste wijze aan het passagieren slaat? Het zou wonder zijn, wanneer hij het niet deed, zult ge zeggen. Dus is het milieu in alle opzichten van beslissenden invloed op het verder leven? Het is een ketterij dit aan te nemen; het is een ontkenning van den vrijen wil, het is te^en de practijk van duizenderlei voor beelden, welke wij om ons heen zien. De omgeving is van onontkoombaren in vloed op den doorsnee-mensch in den zin, zQoals ik boven aangaf, zóó n.m., dat men de sporen van zijn opvoeding, van geboorte en omgeving meekrijgt, te dieper, naar mate ze krachtiger drukten, naar mate wij meer ontvankelijk waren; te langer naar mate onze persoonlijkheid kracht bezit om aangeboren of ontvangen invloeden te schiften in goede en kwade en zelf te behouden, te verster ken of te onderdrukken naar eigen keuze. Maar ons geheel en al daaraan ontworstelen doen wij nooit. Wij kunnen verder gaan en als het milieu beschouwen den tijd, waarin wij geboren werden. Ieder tijdperk heeft zijn speciale trekken; in den eenen tijd overheerscht het bijgeloof, in het andere hc-t godsvertrouwen, in weer een ander het rationalisme, de lichtzinnigheid, de wuftheid, bet sentimenteele, de romantiek. En zoo zijn wij allen kinderen van onzen tijd. Slechts heel enkelen ontworstelen zich daaraan, op vele millioenen één genie, dat zich boven zijn tijd plaatst en nieuwe banen aangeeft. En toch zullen wij ook in hem nog vele trek ken van den tijd terugvinden. Wat in het groot waar is, is waar ook in het private leven en daar zelfs in nog veel rterker mate. Maar de eenige conclusie, •.velke wij daaruit mogen trekken is deze. dat een ieder zware verantwoordelijkheid 'neeft voor zijn eigen daden, voor de beslis singen, welke hij neemt, voor de stappen, die hij zet, niet alleen verantwoordelijk tegenover God en eigen geweten, maar ook tegenover de omgeving, welke hij mede voor anderen vormt, voor de gevolgen, welke uit zijn daden voortvloeien. Een heel groot deel van onze rekenschap voor den eeuwigen Rechter zal zijn, wat wij door woord en 'oorbeeld in anderen hebben uitgewerkt. Maar ondanks dat, behoudt ieder individu, ook het meest beklagenswaardige, in de meest verdorven omgeving, een eigen vrijen wil en krijgt een kans om zijn zaligheid te bewerken. Somtijds is ons dit heel duidelijk, -ooals, wanneer wij Saulus op den weg naar Damascus zien getroffen uit den hemel, hem plotseling alle banden met zijn gevaarlijke omgeving zien verbreken en Paulus zien worden. Maar die genadestralen zijn maar heel zelden zoo openbaar schitte rend en zóó krachtig. Niettemin zijn ze er altijd) dat leert geloof en practijk. En in zulke oogenblikken besluit de vrije wil. Een volgenden keer zullen wij ons aan de hand van de levensbekentenissen van boven genoemde befaamde danseres, nog wat verder in dit onderwerp verdiepen. HOMO SAPIENS. Zooals we reeds onlangs meldden, zal de zen zomer, en wel op 10 en 17 Juni a.s. (twee Zondagen) vanwege den R. K. Bond van Harmonie en Fanfarekorpsen een muziekwedstrijd worden gehouden onder de aangesloten vereenigingen. Door den Bond is het bestuur van de vereen'ging Castricum, dé fanfare van het R. K. Patronaat, belast met het treffen van de voorbere'dende werkzaamheden en de leiding van deze wedstrijden. Er is door het bestuur van gemeld fanfarekorps met kracht aangepakt en reeds thans zijn vele van de werkzaamheden» die moeten plaats hebben, wil het concours aan de verwachtingen beantwoorden, ge. troffen. Het uitvoerend comité, bestaande uit man door een licht nen die op meer orderdeelen van het vereenig ngsleven reeds hunne sporen neb ben verdiend, bestaat uit kapelaan de Boer, voorzitter, G. H. Essing, secretaris, G. de Nijs, penningmeester en den di recteur van hel fanfarekorps, den heer Kuijs als commissaris. Deze hebben zich de medéwerk:ng verzekerd van de heeren P. Bakker, C, Bregman, Jb. Gijzen, W. Gijzen, W. Groot, P. Hollenberg, J. Leifting, P. Liefting, G Louter G eo J de Nijs, Th, Portcgijs, B Res, W. Res, J Steeman, F. Tromp. Lv. Velser. P A. v. Westen en C Zonneveld De bedoeling zit voor, alle werkzaamheden, die op de dagen van de wedstrijden moeten worden verricht be langeloos te doen. terwijl veel van het voorafgaande werk. wat geen speciaal vak- I Werk is, ook dooi het comité zai worden W J I gedaan. Onze verdienstelijke teekenaar B. A J-4 H StcHlCl opnouaen. ;s a| bezjg een pakken;', affiche te onl Het Koningspaar van Afghanistan te Parijs. Op de ioto: de Koningin met Briand. Het Gemeentebestuur, van Amsterdam, op welks faits et gestes op financieel gebied, we den laatsten tijd bij herhaling hebben ge wezen, houdt er natuurlijk van, z n stand als hoofdstad des lands behoorlijk op te houden. Dat blijkt niet alleen uit bet kapitaalbe drag aan presentiegelden, dat men in 53 zittingen meent te mogen besteden aan de behandeling der gemeentebegrooting; dat blijkt ook uit het feit, dat men zich on- 'angs tegenover de trouwe tribunebezoe kers verplicht rekende, een formeele bcks- oartij tusschen twee raadsleden-kampioenen ten beste te geven. Men heeft nu eenigen tijd terug zijn waardigheid gesteld en daarom is men ongetwijfeld van oordeel, dat dergelijke bokswedstrijden in een passende omgeving behooren gehouden te worden. Men heeft nu voor eenigen tijd terug een nieuwe raadzaal gebouwd en deze moest nu passend worden gemeubileerd) gestoffeerd en betimmerd. Het is bekend, dat de belastingen te Am sterdam zeer hoog zijn; bovendien leefden we onder een zeer democratisch bestuur. Men mag dus veilig aannemen, dat alles zoo goedkoop en zoo eenvoudig mogelijk geschieddealleen moest het stevig ge noeg zijn om bij een bokspartij niet te be- zwijkenl Hoeveel denkt de lezer nu, dat deze raadzaal zal hebben gekost? Gij raadt bet niet en wij zullen het u daarom maar zeggen: niet meer dan twee honderd twaali duizend gulden!! Wij bedoelen niet, het bouwen der raad zaal; neen, de meubileering, stoffeering en betimmering! Commentaar overbodig.... wij hopen dat alles sterk genoeg zal blijken als er weer eens gebokst wordt! Dat mag men toch voor een dergelijk kostencijfer wel vragen! Verder wil men op bet Amsterdamsche stadhuis gaarne ten allen tijde „z'n handen in onschuld wasschen" en daarom heeft men 35 handen-wasch-fonteinljes laten aanbren- brengen.... zeer eenvoudig.... welke met alle ap- en dependenties.... slechts vijf honderd gulden kosten.... per stuk. Ook zijn de Amsterdamsche heeren mees ters in het gaten slaan; Wijnkoop slaat Woudenberg of Woudenberg slaat Wijnkoop met pleizier gratis een paar gaten in z'n kop. Maar nu hebben ze geen gaten ge slagen.... ze hebben het laten doen.... voor de centrale verwarming. En dat gaten-slaan was ditmaal duurder; het moest betaald worden met eventjes vijfiisn duizend gulden! Gaat zoo voort, heeren.... de zorg voor het „ophouden van stand" is in deze tijden voor menig belastingbetaler een bij uitstek moeilijk prculeem, gij hebt dat probleem op voorbeeldige wijze in den Amsterdaffl- schen Raad opgelost. Ni Ude zondvloed!) Werpen. Naast Het werkend comité is zen eere comité opgericht met als beschermheer den Zeereerw. beer Pastoor, eerzvoorzitter den burgemeester, en als leden mevr Aukes- Timmer, lid var de Prov Staten, alhizr, alsmede de navolgende leden; H. Hemmer eh G. Louter, wethouders, P. Liefting, N. Brandjes, F Schut en W de Ruijter, kerk- nrezsters, de Welcerw her L J Scham- Per, kapelaan, dr Ltcnters, notaris Stunt, A. van Lunen, gem secretaris, en G. 5,'op, directeur van de zustervereenigin-g D- I. U. alhier Teneinde dé wedstrijden financieel te kunnen doen slager, wordt getracht een waarborgfonds bijeen te: brengen, waartoe reeds belangrijke bediagen zijn toegezegd Evenwel zai alles 0p de meest eco nomische wijze worden daargesteld, om het feest 2oo' goed n.ogeliik te doen slagen. Ook kwamen a' toezeggingen in voor bet beschikbaar stellen van prijzen. O.a. gaf reeds D. I. U.. zondet dal eenige moeite daartoe was gedaan, toezegging van een zTveren lauwerkrans, terwijl die vereeni- slnö ook bereid is, op de vooravonden een concert te geven. Een en ander geeft aan een twintig- tot dertigtal arbeiders ge'unrei, tijd werk, ter wijl goede loonen worder betaaid. De bedoeling -'s in verband met den bouw van een verversch'ngsbuis op hei terr in van Johannasbof, de omgeving te verfraaien. In samerwerking met de gemeente-com missie inzake de werklcosheidszorg is daar een aantal menschen te werk kunnen wor den gesteld. Gisteravond werd door den spoorweg beambte aan de balte Julianakade te IJmui- den de hulp ingeroepen van een tweeta agenten die juist daar passeerden. De feambte had telephoniscb bericht ont vangen dat met den electriscben trein d'e te 6 h0 uur in LTmuiden zou aankomen, een man in beschonken toestand zou arriveeren die in een coupé niet-rooken, rookte Daar de conducteur van den trein den man hierop attent maakte, en deze het rooken niet wilde laten ja ze'fs wederspannig werd vroeg de conducteur naar zijn naam dien hij evenwel nieg wilde opgaven. Vandaar dat men politiehu'p inriep Even later kwam de trein binnen en toen de arfenten den be schonken man aanhielden, wegerde hij ook nu weer zijn naam op te geven. De arfenten arreéteerden hem en brachten hem achter slot en grendel in het pclitieburau aan het Willemsplcin ter ontnuchtering en kalmec- ring. Later bleek het te zijn zekere M. A. van IJmuiden. Overboord gesprongen. Vrijdagmiddag 5 uur zou een viertons sleepboot welke een groote Rijnaak op sleeptouw had., komende uit het Spaarne, de Invaart nabij de Cruquius opvaren, Dij het nemen van de bocht had de Rijn aak te vee] gang, waardoor deze tegen het kleine sleepbootje, dat dwars in de Ring vaart was komen te liggen, botste. net gevolg hiervan was, dat het bootje "°°r patrijspoorten water binnen kreeg. De 23-jarige ongehuwde machinist J. H. j''6s, afkomstig uit Dordrecht, die zich in de machinekamer bevond, schrok, door dat Plots water binnenstroomde en sprong, zonder zich te bedenken, door den uitgang van de machinekamer de Ringvaart in. Hij zonk onmiddelli'k naar de diepte. De schip- Per van de Rijnaak gooide een haak toe, maar het niocht niet baten hem te redden. e politie uit Hoofddorp werd gewaar- en na ongeveer 214 uur gedregd te hebben, vond men het lijk van den zoo tra gisch verdronken jongeman. 'Iet ljjk werd in het pakhuis van de fa. Van Wijk binnengedragen. Men heeft nog gepoogd dc levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. ontboden geneehcer, dr. Nanninga uit 1 o.ddorp, Eon slechts den dood consta- teeren. Nader vernemen wij: Doordat groot gevaar bestond voor het springen van den stoomketel is door den schipper van sleeptent en een agent van notitie het vuur onder den stoomketel ver- waardoor erger werd voorkomen. Met 'ijk van den machinist is aan de politie van Haarlemmermeer overgegeven, die het onderzoek iri deze doet, omdat het ongeval binnen die gemeente heeft plaats gevonden. Het Comité zal een beroep doen op vrouwen van elkcn rang en stand. Het Comité, dat zich gevormd heeft om II. M. de Koningin-Moeder een huldeblijk aan te bieden, wanneer zij 50 jaar Neder landsche Vrouw is, heeft van vele zijden instemming met het plan gevonden. Nu het eere-comité en het werk-comitê gevormd zijn, zal men zoo spoedig mogelijk overgaan tot het verder uitbouwen van de organisatie. Zooa's reeds gemeld is, ligt 't in het voornemen van het Comité, om gel den bijeen te brengén voor een huldeblük van de Nederfandsche vrouw, in den uit- *ebreidsten zin van het woord. Daarom zal b'nnenkort een beroeo worden gedaan op elke vrouw in Nederland, van eiken rang en stand, om door een gave naar draag kracht deel te nemen aan de hulde. Het penningske van de weduwe wordt evenzeer oo prijs gesteld, als de gave van de vrouw, die met bezit gezegend is. Want het gaat niet om de grootte van de som geids; het gaat cm het aantal vrouwen, dat deelneemt. En welke vrouw zou niet gaarne een gave afzonderen voor een Koninklijke Vrouwe, die 50 jaren geleden Neder'andsche werd, die 50 jaar lang Haar geestkracht en Haar liefde gaf aan het Nederlandsche Volk, die in die 50 jaar dat volk zoo lief heeft ge kregen, dat Zij alleen toestemde in de hul diging, wanneer in Haar de Nederlandsche Vrouw gehuldigd werd? Vol toewijding gaat hel Comité dan ook verder met de werkzaamheden. Het ligt in de bedoe'ing. om het werk te decentrali- seeren. De vrouwen van de Commissarissen der Koningin in de elf Provinciën zullen orovinciale comité's vormen, met vrouwen afgevaardigden van de steden uit deze pro vincies. Deze stedeliike afgevaardigden zul len stedelijke comité's vormen. Voor al deze comité's wordt weer een beroep gedaan op vrouwen van e'ken rang en stand, om hulp te verleenen bij het vele werk, dat zal moeten worden gedaan. Elke Commissaris vrouw beslist, hoe in haar provincie 't bes', kan worden gewerkt. In de eene provincie zal men beter kunnen werken met lijsten, in de andere met bussen. In ieder geval moet discreet worden gewerkt. Er wordt niet genoteerd, wat geschonken wordt, wel hoeveel vrouwen een gave schenken, om bij -ie huldiging te kunnen mededeelen; Maje- teit, zooveel duizend vrouwen bieden U dit geschenk aan. Voor de groote steden worden afzonder lijke comité's gevormd. Mevr. Patijn werkt reeds in Den Haag, Het Comité hoopt allerwege zooveel in stemming en medewerking te ontvangen, dat met de inzameling al in Mei zal kun nen worden begonnen. Nederlanders, die met steun der regeerirg cmigreeren, zullen, blijkens oliicieele mede- dcelirg, niet meer in Canada werden toe gelaten. De minister van Waterstaat deelt mede, dat de voltoo'ing van den Spoorweg Gouda, Boskoop, Alphen, zooveel mogelijk bespoe digd zal worden. Het Huldeblijk voor H. M. Koningin-Moe der; bet comité zal een beroep doen op vrouwen van eiken rang en stand. Te Waddinxveen is een anto te water gereden. Slechts met groote moeite konden de inzittenden worden gered. Een kleine ambtelijke interdepartemen tale commissie is aangewezen ter voorbe reiding van een partiëele wijziging der krankzinnigenwet. De strijd om de schoolwet in Duitsch- lacd. Conflict tusschen Centrum en Duilscbe Volks-Partij. De -begrootirgsdebatten in de Franscbe Kamer tot a.s. Dinsdag verdaagd. De strijd tusscben Kerk en Staat in Mexico. Nieuwe aanhoudingen. Delest, die met Léon Daudet uit de Santé-gevangenis ontsnapt was, is te Mont de Marsan gearresteerd. De besprekingen te Berlijn tusschen den Litauschen premier en Stresemacn schij nen een gunstig verloop te hebben. Gisteimiddag is op den Kruisweg nabij den Aalsincerdijk te Haarlemmermeer een luxe auto, afkomstig uit Den Haag en gaafl- de naar Amsterdam, totaal verbrand. De motor^ van den auto geraakte defect en de chauffeur wilde hem herstellen. P.otseling echter sloegen de vlamfflcn hoog op, die niet meer gebluscht konden worden. Len einde mede p-oductiet werk te kun- nen doen. is op het Prov landgoed esn dertigtal arbeiders uit hu tuindersbedrijf te werk gesteld De bedoeling is, dat aan !>een werkverschafifrg wordt gedaan, maar •v'c»k wordt verricht dat rendabel zal ï'in of ter verfraaiing zal dienen van hetland goed. I Thans is men bezig een terrein nabij de t'oornialige boerderij Johannasbof geschikt 'e maken voor bebossching, terwijl ook °P het programma staat den aanleg yan een atvoersloot voor water van landerijen ui het landgoed, dat beteeld wordt door ver schillende tuinders. Barometerstand 9 uur v.m.; 769. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen werden opgestoken om 5.07 en overmorgen om 5.09. Gisteren is te Amsterdam met goed ge» volg van stapel geloopen de „Hallanger", het dubbele schroefmotorlankschip, voor rekening der firma Westfal Larsen en Co. te Bergen in Noorwegen, en het grootste ooit in Amsterdam gebouwd. Van de „Hallanger", het zesde schip dat de Ned. Scheepsbouw-Mij. sedert het be ëindigen van den wereld-oor'og voor Noor- sche rekening heeft gebouwd, zijn de hoofd- afmetingen: lengte 473'—6". breedte 64'— 3", holte 36'6"; de deadweight bedraagt circa 13160 tons. Het werd gebouwd onder de hoogste klasse van „Det Norske Veri tas" en het voldoet aan de eischen van de Noorschc Schepenwet. Het schip heeft 18 Iadingtarks en 10 zomertanks. Midscheeps zijn gebouwd de verblijven voor kanitein en officieren, de machinisten zijn achter gehuisvest De ver- b'ijven voor stokers en matrozen zijn even eens in hel achterschip. De pompkainer be vindt zich midscheeps. Tusschen de la dingtanks en de machinekamer is de b-and- s'.of-oiiebunker, d:e de olie bevat voor de voortstuwingswerktuigen. Dit zijn twee Werkspoor enkel werkende 4 tact moto ren van 1550 A.P.K. elk, die het schip een snelheid van 11 knoop zullen geven. De Litauscue Min.-President Wotdemaras, die tbans besprekirgen voert te Berlijn. Gemeldt wordt; Alle vereenigingen, stichtingen en instel lingen die in aanmerking wenscben te kemen y°°I een aandeel in de opbrengst der van 1.5 December tot en met 15 Januari j.I. uit gegeven kinderpostzege s en kinderbrief- kaarten, worden verzocht zich te melden vóór 15 Febr. a.s. bij de secretaresse van de Cenlr. Propaganda-r# mmissie Mr. J. E. B. Alting ven Geusau, Nicclaïstraat 17, te s Gravenhage, ten einde een formuTer ter invulling te ontvangen. Aan hen die een aandeel genoten van de vorige opbrengst i» op 21 Januari j.I. reeds een formulier ter in vulling toegezonden Nog wordt er aan herinnerd, dat ingevolge beschikking van den Min. van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, de opbrengst strekt ten bate van den aibeid voor het bescherming- en hulpbehoevend kind. Nal»l| Kerk. PER WEEK s Nabij KAMER EN SUITE KEUKEN W.C. GR. TUIN SCHUUR BOVfiiN VIER KAMERS MET WATERLEIDING. TE BEVRAGEN BOUWWERK MADOE RA STRAAT, HEEMSTEDE OF BIJ BOSSE, HEERENWEG 103 a'b SCHOOL TELEFOON 28220

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1