Brieven uit Belgie. MIGHT CAB RADIO -OMROEP. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Zaterdag 28 Januari 1928 NOORDER SCHETSEN. ELCK WAT WILS J/fêu&r. SS J&tetutemeaA TREKJES No. 534. de wereld der reclame. KUNST EN KENNIS. Algemeene R. K. Kunstenaarsvereeniging in Nederland. SOCIAAL LEVEN. De werkloosheid te Amsterdam. LUCHTVERKEER. De tocht van den heer Van Lear Black naar Kaapstad. MARKTNIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN. „LE PARTI DE L'ORDRE", Heeft het verwoesten van de Sovjet- tentoonstelling te Brussel, gelukkig, geen bloed doen vloeien, het deed des te over vloediger inkt stroomen in de kranten van allerlei kleur En het legertje hoog-studenten, dat bij verrassing die vijandelijke stelling innam, is er dan ook niet weinig trotsch op, der wijze bet voorwerp te zijn van de alge- meene aandacht. „Ou' importe le résultat, pourvu que le geste soit beau!" Over het „mooie" van dit gebaar loopen nochtans de meeningen fel uiteen. Wel eigenaardig map het heeten, dat het in deze iuist weer de FranschBelgische pers is, die het meest uitgesproken partij kiest voor de vernielers. Het gerecht, dat een beetje laat in bewe" ging kwam, doch, eens aan gang, de zaak ernstig opvat, wordt lang niet malsch behandeld in sommige dagbladen van .de hoofdstad, waarvan één en wel het al leszins degelijkste en hoogststaande van alle die stukslagerij begroet met een geest driftig „o felix culpa!'' Wie echter het feit koeltjes bekijkt, en beoordeelt, kan bezwaarlijk anders, dan dit gewelddadig optreden van die jonge menschen grootendeels studenten aan de Universiteit van Brussel en enkelen uit de Hoogeschool van Leuven gevaarlijk, wat betreft de methode van bestrijding, en geheel nutteloos, wat betreft het voor gestelde doel, vinden Want die methode van bestrijding is juist degene, welker toepassing „le parti de l'ordre", tot welke zij allen behooren, (het is nu eenmaal door hen aangenomen, dat er in België geen órdehandhavers zijn dan in de liberale of katholiek-conserva tieve middens en dat. gezien die miudens door en door Fransch gezind zijn, de titel dus ook het schoonst in 't Fransch klinkt) welker toepassing dus die „parti de l'ordre" altijd en met reden heftig gelaakt heeft bij de bolsjewisten. Waar dezen t niet mei redeneering kon den winnen, gebruikten ze zonder eenigen schijn van gewetensbezwaar geweld. Dat werd en wordt hun steeds op alle tonen en in alle talen verweten; aangewreven als het schandelijk kenmerk hunner achferliik- heid ten opzichte van onze geweld-mis- pri'zende, geest-vooropstellende beschaving Daar wordt we., in de voormelde Fransch-Belgische pers, dithvrambisch uit geweid over het recht var zelfverdediging tegen dreigend gevaar over het helder inzicht en den kloeken durf der jeugd, over geestdrift, idealisme en nog veel andere heel schoonc aingen. Doch dat alles doei niets af aan het bloote feit, dat hier tegen bedoeld dreigend gevaar werd ingegtan op een wijze die lijn voor lijn gecalqueerd is op die Van de huidige Russische machthebbers, en dat daardoor, ondank» het stukslaan van hun tentoonstelling, die machthebbers zich thans in hun geweldspositie verstevigd zien, daar zij zich op dit stukslaan zullen kunnen beroepen zii het dan ook in gansch verkeerden zin om huneigen wraakroepende daden een gl'mp van truttigheid te geven Behoudens hei tfroepje communisten #at in ons land bedenkelijk aangroeit en, «op het bedenkeliikst van al. voorna melijk in de rangen van openbare onder wijzers de meeste leden aanwerft en de fanatiekste propagandisten heeft zal iedereen zich mei atschi w van het bolsje wisme afkeuren, zal iedereen zich met tteugde bij de bek~moe's van hun ge drochtelijke gedachten en daden aan- sly'ten. Fn het stuiten var het verspreiden dier gedachten, van het ophemelen dier da- éftn ligt dan ook in de lijn der bedrijvig- fceid van al die hekamptrs Doch dit stuiten kan best geheime* Siiten het toepassan van grondbeginselen, e wü in de hu'dirfe beerschers van Moscou ten scherpste gispen Hef ware toch zoo eenvoudig geweest, het houdeo van dia tentoonstelling on- mogeliik te maken door de toelating tot inricht'ng te weigeren. Het gemeentebestuur van Elsene, op welks grondgebied het gebouw een pas gesloten, er ondardoor geboerd en niet zeer gunstig aangeschreven onderwijs instituut geleglen was, had daartoe alle macht. Dat die toelating niet geweigerd werd, moet des te meer varwonderen, ge zien de burgemeester, M. Adolf Buyl, een liberaal van de donkerblauwste kleur, geen vijf woorden kan zeggen, of er is ten minste eenmaal he: woord „vaderland" neen, „la patrie", bij. En vermits die man in allerhoogsten graad, en dat sinds tientallen van jaren, aan on»| neeslijke praatziekte lijdt, die zijn collega's in de Kamer van Volksvertegen woordigers stilletjes doet wegsluipen, wanneer hij aan t aflezen van een zijner gom—elastiek -rekbaie redevoeringen be gint, kan men zich even voorstellen, hoe dikwijls het vaderland neen, „la patrie", door diep marskramer in vaderlandsliefde met tremolostem wordt opgeroepen. Hij is dan ook de éérst en méést schul dige. Zonder zijn verlot, zou de tentoonstel ling er nooit gekomen zijn, zou het gauw verhitte bloed van die daarenboven nog flink door hun kranten opgehitste stu denten van „le par' de l'ordre". het kook punt niet gekend hebben, dat de ver woestende uitbarsting uitlekte. Doch het ware onmenscheli'k te vergen, of nog maar te wil en bedoelen, dat die honderd verontwaardigde studenten de kracht van hun arm er de stevigheid van hun stok hadden moeten beproeven op het haarlooze hoofd van burgemeester Buyl, in- plaats van op het plaasteren borstbeeld van Lenin. Trouwens, er hoefde heelemaal geen ge weld gebruikt, on, te verhinderen dat die ergerende tentoonstelling eenigen scha delijken invloed zou uitoefenen op het volk. Want het volk bleef er steen-onverschil lig voor De Troonstraat, waarin zij was onderge bracht, is een der voornaamste verkeers wegen, welke het centrum van Brussel verbinden met de aanpalende gemeenten Elsene, Etterbeek, Watermael en Bosch voorde. Nochtans, alhoewel er dagelijks vele dui zenden voorbij hel gebouw kwamen, en de dubbele poort steeds aanlokkend open stond, terwijl op de bijzonderste kruispunten der hoofdstad zeer suggestieve plakk'ten aan hooge masten de aandacht der menigte moesten vestigen op uc tentoonstelling, bleef deze volslagen onbekend voor het publiek, en letterlijk volslagen onbezocht Op welk uur van don dag men ook vanaf de straat in het lokaal keek, haast altijd ontwaarde mep er alleen de zich dood-yervelende bewakers En als er, bij verrassende uitzond -ring. zich eens een be zoeker in bewoog, dan deed hij, door ziin vereenzaming tusschen de glazen uitstal kasten, de borstbeelden op de schouw, de diagrammen en fotoaan den wand en de boeken en tijdschriften op de tafels, des te duidelijker de volledige mislukking van die propaganda-ondt neming uitkomen. Zij ware dus ongemerkt, een roem- loozen dood gestalten, zonder ook maar één Brusselaar eeniigszins ten gunste van Moskou beïnvloed te hebben, hadden die jongelui, door hel doen rinkelen van de scherven, de aandacht der tot dan toe onverschillige bevolking niet gewekt en doen keeren naai die onderneming. Wat daags te voren iedereen koud liet, bracht nu iedeeen in beroering Ware de tentoonstelling, niet, voorloopig of definitief gesloten geworden, ze zou nu door duizenden btzocht geweest ziin. honderdmaal grooteten uitslag opgele verd hebben aan de inrichters, dan ze met de langdurigste en kostelijkste normale propaganda hadden kunnen bereiken. En van uit dit oogrunt beschouwd, wrij ven de communisten nadat ze woedend de vuisten gebald hebben naar Je „sales bour geois", vergenoegd in hun handen. Want in stede van met hangende lip op te doe ken en met stille trom te vertrekken, hebben ze nu de onbetaalbare reclame van dien voor hen zeg^nrijken overval, bun nuttiger dan het boiden van nog tien dergelijke tentoonstellingen Die zoo manhaftig stokzwaaiende ver- feitenwoordigers van „le parti de 1'prdre" hebben hier flink en fijr, de wanorde ge diend. E. "t Was een piëteitvolle hulde, die op den tienden dag van Louwmaand op Gro- ningens Zuiderbegraafplaats gebracht werd aan de nagedachtecis van den manj die de pionier is geweest van het onderwijs aan doofstommen in Nederland, te weten Henri Daniël Guyot. Geboren 25 November 1753, gesproten uit een Fransch geslacht, welks leden na de herroeping van het Edict van Nantes de wijk hadden genomen naar ons land, werd hij, na volbrachte theologische studiën beroepen tot predikant bij de Waal- sche gemeente, eerst te Dordrecht, later te Groningen In laatstgenoemde p'.aats maak te hij kennis met twee doofstomme kinde ren, een Protestantschen jongen en een Israëlietisch meisje. Zijn hartewensch was, een lichtstraal te brengen in het trieste bestaan dier ongelukkigen. Daartoe maakte hij een reis naar de Fransche hoodfstai', waar hij tien maanden lang samenwerkte met Charles Michel, abbé de l'Epée, welke geestelijke aldaar een instituut had opge richt, waar hij onderwijs gaf aan doofstom me kinderen. Genoemde abbé was echter niet, zooals somwijlen aangenomen wordt, de uitvinder van dit onderwijs. Als zooda nig dient vermeld een Spaanscbe monnik van de orde der Benedictijnen, Pedro de Ponce, die reeds in de zestiende euw't be-, kende vingeralpbabet had uitgevonden, dat nog tot op den huidigen dag bij het onder wijs aan doofstommen wordt gebezigd. De I'Epée's methode stond echter diametraal tegenover die van de Porree. De laatste toch paste de z.g. articulatiemethode toe, wilde aan de leerlingen spraakklanken !ee- ren, terwijl in het systeem van den eerste de gebarentaal en de schrifttaal de grond slagen vormen. Weliswaar maakte de abbé na verloop van tijd ook gebruik van de soraak, doch steeds in bescheiden mate. Guyot volgde alzoo de lessen, welke de geestelijke voor hem bestemde en na tien maanden keerde hij naar Nederland terug. In Groningen wedergekeerd, wachtte hem daar een buitengewoon zware t-ak. Im mers de gebarentaal, zooals de 1 Epée die gebruikte, was wel geschikt voor Fransche leerlingen, doch niet geëigend voor Neder- landsche. Daarenboven wordt men met tien maanden voorbereiding geen opleider van doofstommen in optima forma. De wil en het doorzettingsvermogen van Kuyot vergoedden echter veel en inderdaad wist hij met zijn leerlingen goede resultaten te bereiken. Het aantal dergenen, die tot born kwamen, werd allengs grooter en eindelijk bood zijn woning voor ziin leerlingen geen voldoende ruimte meer. Zoo werd dan in 1790 een perceel aangekocht, dat beter aan de te stellen eischen voldeed en werd het instituut ongericht, dat thans, na bij kans 138 jaren, binnen en buiten onze gren zen bekendheid heeft verworven. Nadat Guyot zelf geruimen tijd met voorbeelde- loozen ijver aan de opleiding der leerlingen hrd gewerkt, liet hü, toen de tijd van rus ten was gekomen, de leiding over aan zijn beide zoons. Heden ten dage staat aan het hoofd der instelling een directeur, terwijl 33 leerkrachten met de zorg voor het on derwijs belast ziin, waarbij men zich uit sluitend bedient van de spraak, het liple- zen (afzien) en het schrijven. De gebaren taal wordt reeds gedurende een zestigtal jaren niet meer gebezigd. Bli'kens mede- deeling van de hoofddirectie, telt de in September 1927 begonnen cursus 169 leer lingen, van wie 10 externe. Aan de inrich ting zijn een ambachtsschool en een vak school voor meisjes* verbonden. Voor de huisvesting der leerlingen dienen twee jon genshuizen en een meisjeshuis, terwijl de Israëlitische kinderen een eigen Joodsch kosthuis hebben. Voor de geestelijke be langen der Katholieke leerli-gen draagt een kapelaan der St. Martinus-parochie zorg, hoewel Roomsche ouders natuurlijk bij voor keur hun kinderen naar een inrichting zul len zenden, waar ze verblijven in een Roomsch milieu: we denken hier aan de modelinrichting te St. Miehiels-Gostel en -an den naam van Mgr. Hermus. Ock van Christelijke zijde is men er toe overgegaan, te Voorburg een eigen instituut te openen, zoodat ens land thans drie van deze insti tuten telt, benevens nog twee particuliere scholen voor doofstommen. Onder deze inrichtingen mag ongetwij feld in deze Januari-maand het Groningsch Instituut genoemd worden, nu het den loden 'tier maand juist honderd jaar geleden was dat de stichter gestorven was, de man, die baanbrekonden arbeid verrichtte op phi- bntropisch gebied. Een instelling, die ook op het gebied der menschlievendheid prijzenswaardig werk verricht. de St. Vincentius-vereeniging, heeft mede in de op het einde loopende maand van zich doen hooren door de ver loting met daaraan voorafgegane tentoon stelling met fancy-fair. De opbrengst van deze laatste kwam weder ten goede aan de bedeelden, welker aantal steeds bedui dend is in. èen stad. die zich gestadig uit breidt, getuige het feit, dat oo 31 Decem ber 1927 het inwonersaantal 101310 be droeg. Het aartal Katholieken bedraagt circa tien procent van het totaal. Zeventig ■aar geleden 16.36 ret. Fen weinig verbie dend verschijnsel. Het feit, dat het aantal godsdienstloozen in deze periode van 0,15 oct. gestegen is tot meer dan 20 pet zal aan dien teruggang wel niet vreemd zijn. Sinds in April de honderdduizendste Gro- ninger bii zijn geboorte met jubel is be- groet, is de bevolkingsaanwas dus steeds verder gegaan. Ook de mo'erniseerinrf maakt geregeld vorderingen .Zoo zal de Noorder-koopstad thans ook baar flatge bouw krijgen. En niet in een of anderen uithoek, dech op de Groote Markt, in het centrum. Zooals bekend, znn aan flatwo- ningens gemeenteraad hierop een loffeli'ke den. We denken slechts aan de douche, den aanvoer van warm stroomend water, de lift, het opklapbare bed, enz. Ook de keu ken, waar voor alle gezinnen wordt ge kookt, wordt dikwerf vermeld. Het is ecj,. ter de vraag, of ieder met die instelling wel uitermate ingenomen is. De ouden zei den reeds, dat over den smaak niet valt te twisten en dus zal het nog we! eens ge beuren, dat mijnheer A. de zuurkool niet begeert, waar miinhcer B. dol op is, terwijl mevrouw C. walgt van de cbccoladev'a, die haar medebewoonster D. zalig vindt. Onder, ling gedisputeer zou biervan bet gevolg kunnen wezen en verstoring van de rust, zooals men dit somwijlen aantreft in open bare vergaderingen. Al maken die v: n Gro- ningcn's gemeenteraad hierop een loffelijke uitzondering. De beraadslagingen verloopen daar doorgaans vrij kalm en vlot en de sfeer is er thans nog huiselijker geworden, nu de leden der vroedschap getracteerd worden oa een kopje geurige mocca. Een attentie, die door de dames en heeren op prijs zal worden gesteld, evenals de Gro ninger Orkest-Vereeniging met haar emi- nenten leider Kor Kuiler het legaat van wijlen Dr. Eolt zal apprecieeren, die p;03 aan haar vermaakte voor de aanschaffin-t van een orgel in de Harmonie, waar de uitvoeringen plaats hebben, die steeds op hoog peil staan en waarvoor veel interesse best-at. Groningen, dat straks weer de noodige duizenden zal otteren voor uitbrei ding van het aantal trallcybussen, waarvan de exploitatie veel voordeeliger is dan die der tram, legt ook gaarne den cijns op het altaar van Apollo, minnaar als het volk er is van de muziek, die bet leven vermoeit. Geld is debiel van negotie. Reeds nu tracht 2.0.GENEVER y itt n r.TT m i Duiz'lig wor je Als je 't krantje Of het tijdschrift Open slaat. Duiz'lig wor j'in Tram of spoortrein, Duiz'lig wor je Op de straat. t Letters dansen Voor je oogen, Links en rechts En voor je uit. Waar je staat, loopt, Zit, je ziet niks Als reclame Voor je snuit. Loterijen Of verzeek'ring, Rijwiel, motor, Aut'mobiel, Radio en Likdoornpleister, Alles roemt zijn Eigen stieL Vraagt een Stof zuig-demonstratie! Rookt sigaren Van ons merk! Onze kleeding Is solide! Onze schoenen IJzersterk! Kachels, haarden- En fornuizen, Nergens beter Dan bij ons! Rookt „Egypta" Sigaretten! Spaart onze Geschcnken-bonsi Tricotage, Thermometers, Wonder-pillen En peignoirs, Gummi-hakken, Prima dekens, Daag'lijks versche Snoek en baars. Vloerbedekking, Vleesch-machines, Vraagt een monster Hui houdzeepl Eet nu onze Chocolade, Voor zes cent 'n Dikke reepl Voor piano's, Orgels, vleugels, Is bij ons Alleen 't adres! Drinkt slechts Onze limonade! Tachtig cent 'n Groote flesch. Leest dit, burgers! Lijdt niet langer! Sleept uw kwalen Niet mee meel Onze poeders Toch genezen Na gebruik van n Doos of twee! Neemt eens de Beroemde kruiden Van professor „Nooitbeslaan" leest ons boekwerk Met attesten, Vraagt het gratis, Franco aan. W ij verhuizen Met garantie! W ij bevrijden U van luis! W ij verkoopen Op conditie U een uitzet En een huist men bijdragen in tez amelen voor een het volgende jaar te houden grootsche reclame tentoonstelling te Groningen. Een bewijs, dat men actief is. Ock op ander terrein is men arbeidzaam. Men wil n.I. Groningen ook een bureau voor beroepskeuze en een katholieke reclasseeringsvereeniging doen rijk worden. De vruchten ,die deze instel lingen kunnen afwerpen, zijn allicht groo ter dan die, welke het gevolg zullen zijn van het subsidie, van 7000, dat Gedepu teerden van Friesland willen verleenen voor het onderwijs in het Friesch op de scholen. Want kweekt men daardoor geen provin cialisme? SPECTATOR. Na de inleiding van ir. H. J. Thunissen uit Roermond over het onderwerp: „Naar een jaarlijksche tentoonstelhng van reli gieuze kunst" kwam bij de gedachtenwisse- ling o.m. in bespreking het doen deelnemen van naaikransjes aan deze tentoonstellingen. Zulke naaikransjes kunnen soms heel goed artistiek werk leveren. Besloten werd dat zulks kan geschieden, mits "dat naaikransje staat onder artistieke leiding van een lid van een van beide vereenigingen en de in zending dan geschiedt onder den naam van dien leider (natuurlijk mag daarnaast ook de naam van het naaikransje genoemd wor den.) Teneinde te voorkomen dat kunsthande laren, leden van het St. Bernulphusgilde, aan de tentoonstelling zouden deelnemen, werd verder vastgesteld, dat alleen „schep pende" kunstenaars lid van één van beide organisaties, aan de tentoonstelling mogen medewerken. Om de belangstelling in het werk der R.K. Kunstenaarsvereeniging te verhoogen, werd vervolgens besloten, dat aan het Be stuur van de Ned. Katholiekendagen zal worden aangevraagd, tijdens den Maastricht- sche Katholiekendag, die als algemeen on derwerp zal hebben „Christus Koning schap", een nevenvergadering van de ver eeniging te houden, waarin behandeld zal worden het onderwerp „Christus-Koning en de Kunst". De volgende inleidii^ werd gehouden door den secretaris der vereeniging, den heer J. M. van Hardevelde, over „de moge lijkheid van een jaarlijksche verloting van religieuze gebruiks-voorwerpen." Op voorstel van den voorzitter, gaf de vergadering het bestuur machtiging, een studie-commissie, die later eventueel vcor- bereidings-commissie zou kunnen worden, te benoemen. Nadat nog besloten was, op voorstel van het bestuur, om de groepen Schilderkunst, Beeldhouwkunst en Kunstnijverheid te ver binden tot een groep van „toegepaste Kunst", en bij de rondvraag de bijzondere aandacht van het bestuur gevraagd om de mogelijkheid te overwegen, jonge kunste naars als aspirantleden van de vereeniging aan te nemen, sprak de voorzitter, Pater Dr. Cass. Hentzen, een slotwoord. In de namiddagvergadering sprak Prof. Dom. Böhm, leider der afdeeling voor re ligieuze kunst aan de Keusche Werkscho- len, over „Die sacrale Baukunst der Neu- zeit". Dezer dagen hield Kring Amsterdam van de Algem. R. K. Werkgevervoervereeniging een a gemeene ledenvergadering in de In- dustricele Club onder leiding van den heer P. de Vilder, wnd. Voorzitter van den Kring Dr. L. G Kortenhorst besprak in een inlei ding het „Rapport der Commissie van On derzoek naar den omvang en de' feitelijke beteekenis der werkloosheid te Amster dam". Het meest merkwaardige van het gehee'e rapport vond spreker wel dit, dat in het rapport geen wettelijke werkloosheidsver zekering met bijdragen van de werkgevers wordt aanbevolen om van de crisis der werkloosheid in Amsterdam bevrijd te wor den. Sreker ondersteunde krachtig het voor stel, waartoe het rapport komt en zoo spoedig mogelijk nader te onderzoeken de midde'en ter bestrijding van de werkloos heid. Spreke- verwachtte in deze ook initia tief van de leidende groep in de productie en spoorde hel bedrijfsleven aan bij deze onderzoekingen hun volle medewerking te verleenen. Het contract geteekend, Mr. Van Lear Black beeft, naar de Haag- sche Courant verneemt, thans op het bu reau der K. L. M. het contract geteekend voor zijn vlucht naar Kaapstad en terug De heer Van Lear Black vereenigde zich met de ontworpen route, de keuze van het vliegtuig en de motoren, maar vond het ajmmer, dat hij niet onmiddellijk kon ver trekken. Met het oog op het in orde bren gen van terreinen en het deponeeren van benzine en olie moest de tocht echter drie maanden uitgesteld worden. De heer Van Lear Black erkende in het persgesprek met de Haagsche Courant, dat de opdracht, die hij nu aan de K. L. M. gegeven had, heel moeilijk was, maar hij had er nu eenmaal pleizier in, de energieke K. L. M. voor moeilijke problemen te plaat sen. Hij verklaarde volkomen vertrouwen te hebben in den nieuwen tocht. Gèyssendorfer en Scholte, die de machine van den heer Van Lear Black besturen zullen, vinden de reis, naar zij den verslag gever vertelden, „een aardige job. „Moei lijker dan de een of andere vlucht over weinig bevlogen gebied, vinden we dezen tocht niet." De heer Martin, waarnemend directeur van de K. L. M., deelde nog mede, dat de heer Van Lear Black, aan de lunch het voornemen te kennen had gegeven ook naar China te willen vliegen. De K. L, M. neemt daarom in studie het plan van een tocht KairoKanton. Deze zou dan ondernomen worden in aansluiting op de Afrika-vlucht, nadat men te Kairo is teruggekeerd. De route is gedeeltelijk bekend tot Rangoon en verder nog nimmer bevlogen. AMSTERDAM, 27 Jan. (Noteering v/h. Veilinggebouw De Jong Koene). Appelen. Goudreinetten extra f 34 40, idem I f 1418, bellefleurs extra f 1618, idem I f 12—14, sterappelen extra f 22—2*4, idem I f 14—16,. Present van Engeland f 1626, zoete appelen f 812, Peren. Winterjannen f814, Giesen Wildeman f 1015. pondsperen f 8ic> Brcdercde f 1215, alles per 100 kg. Groenten. Spinazie, f 3040, Hollandsch Witlof f 2022, Belgisch witlof f 22—24» alles per 100 kg. Prei f 16—24 selderie f 3240, pieterselie f 32—36 per 100 bos. Sla extra f 1416, idem I f 78, andijvie f 1416 per 100 krop. Spruiten f 3.204.80 p. zak. Bloemen. Prunus f xi15 Per 100 Am. Anjers f 15—20, Lelietjes f 4—5-50# Tulpen. Copland f 3—4, Mu rillo f4.50— 6.50, Theeroos f 5—7/ Grisdelin f 4—5, Bril- lant f 34.20. La Reine f 23» Roode Due f 1012, Geele Prins f 56.50, Couronne d'Or f 57Thomas Moore f4.50—5, Frederik Moore f4.50—5-5o» Narcissen f2.50 3.50 per 100 stuks. Fransche Bloemen. Mimosa f 7—9 per mandje. Narcissen f 1416, Fresia's f 3048 per bosje. Planten. Azelea's groot f2.504»5°» klein f 0.701.40, Cyclamen f 0.701.20, Tradescantia's fo.180.25, Pri mula's f 0.240.35, Adianthums f0.080.12, Plumosa's fo.09o.11, Varens f 0.080.10, alles per stuk. ZWAAG, 26 Jan. (Veilingsvereen. „Bangert en O.") Druiven f4951, winterjannen f 3.305.90, West!. T ouw f4.204.50, St. Germain f 1.802.20, Comtesse ff*~o 7, Curre f5.106, Gieze f4.60, Pres. v. Engel, f8.30 10.20, goudreinetten f8.4015, zoete appels f4-5°7 p. 100 kg. UTRECHT, 26 Jan. (Utrecht 'Omstreken). Fruit veiling. Armgaard f 614, goudreinetten f 736, belle fleuren f519, zoete reinetten f410, St. Remi f7—15# Present v. Engeland f 1141, Houlaarts f310, winter jannen f 614, Brederodes f 1216, Lauwtjesperen f 3 9, ijsbonten f 59, Giezer Wildeman f 510, campagne- zoet f 49, Court Pendu f 25, sterappels f 1021, Ben- derzoet f 25, ananas reinetten f 48, dubb. bellefleure f 616, alles per 100 kg. Rhabarber f 1018 per 100 b.n TH. AMSTERDAM, 27 Jan. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 6.757.25, id. blauwen f 66.50, id. bravo's f 6, id. bl. eigenheimers f 55«5o, id. roodstar f 44-5o, id. industrie f 3.904.20, id. juin per 50 kg. f 7, id. bonte star f 5.506, id. eigenh. f 56, id. id. blauwe poters f 3.503.75, id. bonte poters f 3.503.75, IJpolder bravo's f 66.50, id. roodstar f 44*50, Drentsche eigenh. f 3.504.90, Anna Paulowna zand f 78, Hille- gommer zandaardappelen f 78, Flakkeesche eigenh. f 6, id. drielingen f 4*754-8o, Friesche borgers f 5.756 p. hl. LEIDEN,27 Jan. Vee. Aangevoerd 14stieren f 180320 131 kalf- en melkkoeien f 220380 164 varekoeien f 175 275 389 vette ossen en koeien f 265470, 50—98 ct. p. kg. schoon 5 vette kalveren f 65170, f 1.151.64 per kg. schoon 153 nuchtere kalveren f 916 581 vette schapen f 2546 380 wcidescliapen f 2234 470 magere varkens f 1341 120 zouters 5053 c. p. kg. schoon 40 Londen- sche 4246 c. p. kg. schoon 346 biggen f 410. Kaas. Aanvoer 46 partijen. Goudsche ie s. f 5457, 2e s. f 5153 Leidsche ie s. f 4352, 2e s. f 40—46. Handel vlug. ALKMAAR, 27 Jan. Kaas. Ter markt waren 90 stapels, wegende 75.000 kg. Fabriekskaas kleine f 50%, commissie f51, boerenkaas kleine f50, commissie f53. Handel vlug. UTRECHT, 27 Jan. Kaas. Aangevoerd 10 wagens, te zamen 345 kg. Prijzen ie soort f2e soort f48—51, rijksmerk f5155, zwaardere LEEUWARDEN, 27 Jan. Boter. Aanvoer 3/3 en 25/6 v. Mijn hoogste prijs f 2.14, middenprijs f 2.13» laagste f 1.97. Veiling hoogste prijs f 2.08, laagste f 1.91. Noteering van dc commissie f2.17. Commissie (Bond van Coöp. Zuivelf.) f 2.12. Kaas. Sleutclkaas f 0.400.57, nagelkaas f 0.280.38. Goudsche fo.450.70. Edammer fo.520.84. Aanvoer 24.013 kg. ZWOLLE, 27 Jan. Boter. Aangevoerd 50 8 v» 10/16 v. en 230 stukken te zamen 315 kg. Prijzen per 1/8 v. f 44 46 per kg f 2.402.50. Vee. Aangevoerd 806 runderen, 122 graskalveren, 181 nuchtere kalveren, 25 schapen, 375 varkens en 415 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.660.97, id. kalveren f 1.20—1.70, id. varkens f0.500.54 per kg; schapen f 1642. Handel in neurende en verachgekalfde koeien alsmede vaarzen redelijk. Prijzen echter niet hooger. Vet vee prijshoudend stieren en kalveren redelijk nuchtere kalveren duur. LEEUWARDEN, 27 Jqn. Vee. Aangevoerd 102 stie ren f 180480, 340 vette koeien f 225380 per kg f 0.75 0.96; 649 melk- en kalfkoeien f 180430, 415 pinken f*65140, 15 vette kalveren f55105, 286 nuchtere kal veren g 918. 242 vette schapen f 2840, 30 weideschapen f ï8^o, 710 lammeren f 20— 30, 1264 vette varkens f40 120, per kg f 0.500.58 110 magere varkens f 2040, 395 kleine biggen f 612, 22 paarden, 25 bokken. Handel in melk- en kalfvee stug, vette koeien kalm, stieren prijs houdend, pinken/graskalveren'behoorlijk, nuchtere kal veren prijzig, vette kalveren flauwer, wolvee tamelijk. Zouters 5153 c. per kg. Eieren. Aanvoer 22.000 kippen- f79V% 100 eenden- f8gVz per 100 st. LEEUWARDEN, 27 Jan. Eieren (N. N. C.) Aanvoer 22000 kg. Prijs f 7—9-50. Markt kalm. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. AMSTEL 26/1 Finisterre gep., Sfax n. Bordeaux. BATAVIER III 27/1 v.m. 10 u. v. Rott. te Gravesend. BEVERWIJK 27'i Dungeness gep., Newcastle n. Genua. ELLEWOUTSDIJK 26/1 v. Las Palmas, B. Ayres n. Liverpool. GELDERLAND III, baggermachine, Valparaiso.n Rotterdam. GOUWE 25/1 Finisterre gep., Rott. n. Algiers. HAULER WIJK 25/1 v. Cardiff te Zarate. JOBSHAVEN 26/1 v. Cardcna n. Mamati. JOHANNA 26 1 v. Nantes n. Poortershaven. MAASHAVEN 26/1 te Oran, Sfax n. Norderham. NOORD 25/1 Peniche gep., Casablanca n. Capelle a/d. IJsel. RIJSWIJK 26/1 v. Lissabon n. Santander. THUBAN 26/1 Madera gep., Cardiff n. B. Ayres. TRITO 26/1 v. Belfast n. Amsterdam. WESTPLEIN 27/1 Kopervik gep., Narvik n. Rott. STOOMVAART MIL NEDERLAND. REMBRANDT (thuisr.) 27/1 te Suez. RIOUW (thuisr.) 27/1 te Marseille. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. AURORA 27/1 v. Amst. te Rott. BRIELLE (uitr.) 25/1 v. CalJao. DOROS 26 T v. Malta te Patras. ERATO 26/i v. Hamburg te Stettin. FOHR 26/x v. Malaga n. Alicante. HEBE 26/1 Gibraltar gep., Valencia n. Amst. HERCULES 26/1 v. Puerto Barrios n. Kingston. HERMES 26/1 v. Salonica n. Smyrna. ILOS 26/1 v. Messina n. Palermo. ZONDAG 29 JANUARI. HILVERSUM 1060 M. 12.30—1.40 Lunchmuziek door het orkest o. 1. v. Is. Trytei. 1.404-3o Beet hoven- en Schubert-programma. Bijzondere kamer- muziek-uitvoering. W. Ravelli, bas. Sam Swaap viool. Adolphe Pcth viool. J. Devert alt. Ch. v. Is erdael cello. Th. Kneifer contra bas. A. Wit clarinet. J. Poons fagot. P. Veer.stra hoorn. J. R. Gravelctte piano. Inleiding door Henri de Groet, musicoloog te 's Gravenhage. 4.306.15 Concert door het Omroep orkest. 8.00 Fersber. en sportuitslagen. 8.10 Sym- phonie-concert door het orjkest van de Haarlemsche Orkcstvereeniging o. 1. v. Ed. v. Beinum. Mia Peltenburg Sopraan. HUIZEN 1950 M. 10.00 K.R.O. Uitzending van den Hcogdienst uit de St. Michaëlskerk, Nieuwstraat, Zwclle, m. m. v. het zangkoor der kerk o. 1. v. den Heer Cor. Ponten, Organist is de Kezr Cor Ponten. Gezongen wordt de Missa in honorem B.M.V. de Loreto 4-srem- mig gemengd koor en orgel van V. Goller. De Predikatie zal gehouden worden door Kapelaan J. A. G. Mets, Onder werp „Wat zijt gij bevreesd kleingeloovigen raar aanleiding van Mattheus VIII, 26. 12.301.30 Lunch muziek door het Trio van Café Restaurant Winkels. j.jo2.15 Godsdienstonderricht voor ouderen door den Zeereerw. Heer D. Bent, leeraar Scmenarie Hageveld. (K.R.O.2.3c—4.00 Artis Frcgrzmma. 4—5 uur Ziekenuurtje door den Zeereerw. Heer A. Scheer- makers, pr. van het.Semenarie Ypelaar (K.R.O.). 7.30 8.00 K.F.O. Bijbel-exegese dcor Prof. Dr. R. Jansen, O.P. van de Keizer Karei Universiteit te Nijmegen. 8.00 Concertavond m. m. v. Mejuffrouw Louise Wijn gaarden viool. Mejuffrouw Frcuwe Boomgaard piano en het K.R.O.-orkest o. 1. v. Martin van de Ende. Spr. Dr. A. G. A. Hofman uit Gouda. Onderwerp De gene zingen van Christus, zooals in de H. Evangeliën verhaald. 10.30 K.R.O. Persberichten. 10.45 K.R.O. Epi loog o. 1. v. den Heer Jcs. H. Pickkers. DAVENTRY 1600 M. 3-50 Concert. Orkest en R. Morten sopraan. R. Burnett bariton. 5.40—5.50 Vertellingen u. h. Oude Testament. 8.20 Studio- Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9-io Nieuwsber. 9.25 Albert Sandler en z'n Orkest. O. Ka- vann alt. 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.20 Rehgieute muziek. Koorzang en preek. 1.05 Orkest-concert. 4.505.50 De Hcmcnyme Jazz. 8.35 Circus. 9.05 11.10 Dansmuziek. LANGENBERG 469 M. 8.20—9.20 Morgenwijding 12.201.50 Orkestconcert. 3*203*5° Piano sonaten van Éeethoven. 4*505.20 Vccaal kwartet en cithermuzick. 7.00—7.25 Dansles. 7-35 Richard Wagner-avond. Daarna tct 11.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (Zeesen) 8.20 Morgenwijding. 7.50 Vroolijke operamuziek. Orkest en C. Eronsgeest bariton. 9.50—11.50 Dans muziek. HAMBURG 395 M. 8.35 Morgenwijding. 10.50 Crkestconcert. 12.25 Concert. 1.35 Orkest-concert. 4.50 Crkcs:- en sclistenconcert. 7.20 „Lieder ohr.e Worte". Orkest en solisten. Daarna tot 11.50 Dans muziek. BRUSSEL 509 M. 3.20—5-20 Concert. Strijk kwartet. 8.3510.35 Orkestccr.cert. Steeds /letJVietetvsie inHaatO. MAANDAG, 30 JANUARI. HILVERSUM, 1060 M. 12 uur Politieber. 12.35—2 Lunchmuziek door het Radio-Trio. 4.405*50 Kin deruurtje o.l. van Mevr. Ant. v. Dijk. 67.15 Diner- muzick door het Radio-Trio. 7.157-45 Engelsche les voor beginners. 7«45 Politieber. 8 uur „De Brui loft van Jeannette," opera-comique in 1 bedr. van Masse- Jean, jonge boer, Jules Moes. Jannette, jonge boerin Henr. Sala, Thomas, vriend van Jean, Ed. v. d. Ploeg, KI. Pieter, neef van Jeannette, v. Bcek-Ristjauw. In de pauze Lezing door E. D. Musquetaire: De grocte vluch ten in 1927. Daarna „De Klompenpolka", opera-comi que in 1 bedrijf van Varney, Belocil, schoenmaker, Jules Moes, Rougeot, klompenmaker, Ed. v. d. Ploeg, Dou- cette, jonge boerin, Batty v. d. Bcsch Schmidt, Tampcn- ne, houthakster, A. v. Beek-Ristjouw. Orkest o.l. van Nico Treep. Regie L. Roberts. Daarna Persberichten. HUIZEN, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.3? N.C. R.V. Orgelconcert door den heer C. Ruiter, organist der Chr. Ger. Kerk te Bussum. 4—5 N.C.R.V. Zieken uurtje N.C.R.V. te Leiden door Ds. G. Laarman, Ger. Pred. te Hilversum. 6.157 N.C.R.V. Vijfde cause rie van Ds. Jac. van Nes, Ger. Pred. te Den Haag over; „Geestelijke stroomingen onder de Joden". 77-30 N.C.R.V. N.D.O. Uitzending Instituut „Schrceveis". Cursus Engelsche conversatie voor gevorderden. 8 uur N.C.R.V. Concert. Spreker: Den heer K. Kraak Stee- mann, secretaris van de Nederlandsche Bend van Auto- busdienstondernemers. Onderwerp: Iets uit het autcbus- bedrijf in ons land". Muzikale medewerking verleenen Mej. Fried. Mooy, sopraan, Amsterdam, Mej. Kenny Siedenburg, alt, Bussum, de heer H. A. Ykelenstam, viool, Amsterdam, de heer Jan Vogel, piano, Amsterdam Vierde Avond der Liederencyclus Duitsche Componisten DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Da- ventrykwartet en solisten (viool, sopraan, bariton) I.202.20 Orgelconcert. 2.50 Causerie. 3.20 Con cert. 3.25 Voorlezing. 3.40 Concert. 3.50 w.S. Bryan, bariton met piano. 4.20 Órkestconcert. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dans muziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Liter, critiek. 7.35 Moderne Fransche piano muziek. 7.45 Fransche causerie. 8.05 F. Holding, sopraan. 8.20 Een debat. 9.20 Nieuwsber. 9.40 „The Lilao Domino", operette in 3 acten. Orkest, koor en soli. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.502.10 Orkest- concert. 45 Literaire en muzik. matinee. 8.50 II.20 Selectie van „Mlle Nitouche", operette van Hcrvé. LANGENBERG, 469 M. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.206.20 Kamermuziek en M. Otto, bariton. 7-35 „Martha", opera in 4 acten van Flotow. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN) 11.207.05 Lezingen en lessen. 7*50 Concert, Orkest koor en J. Plant, declamatie. 9-5011.50 Dansmuziek Kapelle Meinhardt. HAMBURG, 395 M. 5.15 Vroolijk concert. 6.20 Or kestconcert. 8.20 Kamermuziek. Het Hamburger srrijkkwartet. 10.50 Sluiten. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Trioconcert. 8.35 Vo caal concert. 8.5011.35 Orkestconcert. VAKKUNDIG ADRES RADIO-MOORS Koningstraat Telefoon 14609 Haarlem 27 MEDEA 37/1 V. Hamburg te Amst. ORANJE NASSAU 24/1 v. Curacao n. Puerto Cabello. PERSEUS 36/1 V. Kopenhagen n. Amsterdam. PLUTO 26/1 v. Cadix. POLLUX 26/1 v. Bourgas n. Constantinopel. SATURNUS 24/1 v. Curacao n. Aruba. THESEUS 26/1 v. Coruna te Oporto. ZEUS 27/1 v. Amsterdam te Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. GAASTERLAND (uitr.) 25/1 v. Rosario. HALCYON LIJN. STAD HAARLEM Rosario n. Amst., 26/1 v. Las Patmas. HOLLAND—AFRIKA LIJN. AALSUM (uitr.) 261 te Durban. GRIJPSKERK 26 1 v. East London n. Durban. NIJKERK 26 I V. Rott. te Bremen. RIJPERKERK 27/1 v. Hamburg te Antwerpen. SUMATRA 26/1 v. Rott. te Hamburg. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BLIJDENDIJK 26/1 v. Baltimore te Norfolk. MAASDAM Rott. n. New-Orieans 26/1 v. Vigo. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. ALDERAMIN (uitr.) 26/1 v. Colombo. ANDIJK (thuisr.) 27I1 v. Calcutta. SCHIEKERK (thuisr.) 2S/1 'e Madras. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. GEMMA (thuisr.) 26/1 v. Genua. OUDERKERK (uitr.) 27/1 v. Penang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG (thuisr.) pass. 26/1 Gibraltar. KEDOE (thuisr.) pass. 26/1 Beverier. MADIOEN (thutsr.) 26/ï v. Port-Said. MODJOKERTO 26/1 v. Hamburg le Bremen. TABANAN (thuisr.) 26/1 nam. 5 u. te Marseille zette '3 nachts 12 u. de reis voort. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALUDRA (uitr.) 26/1 te B. Ayres. W ij verleenen Een credietje Zonder kosten, Zonder borg! (Maar de stumperds Die het g'looven Komen dieper In de zorgl) Twaalf boeken Voor één gulden! Héél den winter Lees-plezierl (Stuur geen centen, Want soms is het Nog niet goed Voor pl..papier. Koop je boeken Bij 'n firma, Die de Reputatie' heeft, Dat ze werk'lijk Voor je centen Ook de volle Waarde geeft.J Voor één daalder 'n Obligatie Met de kans Op 'n half miljoen! (Maar directie Gaat vóór trekking 'n Minder prettig Reisje doen). Overal schreeuwt De reclame! 't Zij met letter, Prent, plakkaat, Nergens kun j'er Aan ontkomen, Waar je loopt of Rijdt of staat. Muren, daken, Palen, torens, Zelfs de lucht is Niet meer vrij. Wachtlokalen, Auto-bussen, Stations en Strand en wei. Ook het Rijk En de gemeenten Doen aan d'Exploitatie mee.. Als je aan de Post moet wezen Wor je soms Nerveus en wee. Heel de wereld Is reclame, Ieder vecht voor Eigen zaak.... Tot. de wereld Op haar end loopt. Dan is 't uit Met ieders taak. Krijgen we dan Ook hierboven Met reclame Iets gedaan? Kan men met Een advertentie 't Hemelpoortje Binnengaan? Krijgt, die 't mooist Kon adverteeren Ook misschien de Mooiste plaats? Of heeft dan De beste prater Juist misschien 't Minste praats? Rijk geworden Door reclame? Mooi! Maar 't duurt Géén eeuwigheid! Pefrus lacht wat Om reclame. Kijkt alléén.... Naar kwaliteit! G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9