ONDER ROOD SCHRIKBEWIND. SI J'ETAIS ROI. Y erkeerson^evallen Voornaamste Nieuws MAANDAG 30 JANUARI 1928 HOE DE SOCIALISTEN IN WEENEN HUISHOUDEN. Een waarschuwend voorbeeld. R.K. Kiesvereeniging „Credo Pugno" 8 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16768 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Jr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer. Hoe de N.Z.H.T.M. zich de oplossing van het verkeers< vraagstuk voorstelt. De Hoogovens. Godsdienstlessen. MUZIEK. tournee julia en johannes röntgen. De heer en mevrouw Eveleln. t Prof. dr. Eug. Dubois 70 jaar. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. De werking van den Krakataa neemt langzaam weer toe. Nederlandsche Filmliga. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Teleiooo No. 13866 (drie li}nen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: rooi Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal I 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT I EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbco den tekst 60 ct. per regel. mni's cp dit blad zijn, ingevolge de veizekeringsvcoiwaarden f - Leven Lnr e ge..eelc ongeschiktheid tot werken door f 7Cfl bij een on;eval rret f QCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl ngevallen verzekerd voor een der volgende uitkeer.'ngen vüUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen; 1 wU." do;d:lij:en aflcop; I iwU." een voet of een oog; 1 1Z«J." duim of wijsvinger; I 3U«" been of arm; bij 'n breuk van f in m fcij verlies v, een 1 andere vinger. TER INLEIDING. Wien, Wien, nur Du allein Solist stets die Stadt meiner Traume sein.... (Weenen, Weenen .slechts gij alleen Zult steeds de stad mijner droomen zijn....) Het oude, smachtende, droom-stemmige lied wordt in de steden er oude Donau- monarchie zelfs in Budapest en in Praag waar men waarliik wel andere droomen koestert! in alle mogelijke restaurants, café's en cabarets nog steeds afgedrensd. Vooral de vele Zigeuner-strijkjes maker, zich in dit opzicht verdiinsteliik. En nog steeds, onwillekeurig, neuriën de gasten méé.... Nog steeds geven ze den zigeuner-leider van het orkest, wanneer deze al spelend de zaal doorschrijdt en als de zigeuner uit het Czardaslied: „Zigeuner, spiel' mir was vor!" - zich hier en daar voor een tafeltje posteert om ter eere van de gas ten daar het diepste van ziin ziel te leggen in de aan ziin viool ontstreken klanken, met een indolente hoofdbeweging een be- loonend knikje van instemming en bewon dering. Dat is zoo de macht der gewoonte, en och! wat is er gedachtenloozer dan een gezellig zitje in een gezellige omgeving, waar de muziek-muze triomohen viert, een heerlijkheid, waarvan de restaurants in de vroegere Donau-monarchie het geheim schijnen te bezitten! En toch zoo onder het neuriën door kom je tot de realiteit; je ziet Weenen voor je, zooals het in deze dagen leeft en ....geregeerd wordt, en je glimlacht even om het zotte van het geval. Is dat nog het „Wien" van onze droo men? Deze stad, waar de menschenhaat hoog tij- viert, waar de klassenstrijd gestreden wordt op ongelooflijk brutale wijze, waar tei. getafbneerd bolsjewisme den so- cialistischen heilstaat tot werkelijkheid tracht te brengen, waar de vulkaan der afschuwelijkste menschelijke hartstochten ieder oogenblik getuige de Juli-revol.u- tie van het vorig jaar tot een verwoes tende én moordende uitbarsting kan ko men! Neen, Weenen is.. Weenen niet meer. O zeker! Ook thans is Weenen nog een prachtstad, een „ville lumière", welke be- toovert en boeit, haar ligging, haar na tuur- en stadsschoon dwingen nog steeds tot stille bewondering en blijde verrukking, maar.... de ziel van het vroegere Wee nen is niet meer Het leven is er gematerialiseerd: de ge moedelijkheid, de blijgeestigheid, de goede en wereldberoemde Weensche humor is ver. dwenen; nog kan de echte Wiener zijn naar humor neigend karakter vaak niet verloo chenen, maar zelfs in ziin beste momenten heelt het iets bitters gekregen. 't Is dan ook niet om ons weer eens te vermeien in de blijde Weensche sfeer van voorheen, dat wij in dezen wintertijd een reis naar de Oostenrijksche hoofdstad on dernomen hebben. Neen, onze reis had een minder aanlok kelijk, hoezeer ook een nuttig doel: Uit jarenlange ondervinding was het ons bekend, dat in Weenen, dank zij het daar heerschende socialistische regiem, toestan den heerschen, welke een ernstige waar schuwing beteekenen voor lederen staat en voor iedere stad, welke erover zou den ken, zich over te leveren aan roode re geerders; het was ons bekend, dat de toestanden te Weenen een afschuwwek kend voorbeeld vormen voor allen, die no* prijs stellen op persoonlijke en maatschap pelijke vrijheid, op een gezond economisch en politiek leven; het was ons bekend, dat zekere onthullingen omtrent Weensche toestanden vooral den Katholieken hier te lande de oogen nog wijder openen zouden voor het ontzettende gevaar, dat ons en onzen godsdienst van socialistische zijc'e dreigt, wanneer de roode leiders hier de macht in handen zouden krijgen. En daarom om ons, voor zoover noo- dig, nog nader te oriënteeren in het roode schrikbewind te Weenen, en om onze ken nis van feiten en toestanden nog nader te toetsen aan de huidige werkelijkheid daarom zijn wij naar Weenen getogen. Opdat wij den goedm-oedigen katholieken lezer een juiste en gecontroleerde be schrijving van het roode schrikbewind te Weenen zouden kunnen geven. opdat de Nederlandsche Katholiek zich aan het Weensche voorbeeld zou kunnen spiegelen en nog krachtiger en energieker en prin- cipieeler zich zou gaan te weer stellen te gen het roode gevaar, dat ook hier dreigt. Want men behoeft het zich niet te verbloemen de Nederlandsche socialis ten zijn, als 't er op aan komt en als ze de macht in handen hebben, geen haar be ter dan bun Oostenrijksche partügenooten. Ook hier zouden zij alle vriiheid den kon indrukken, ook hier zouden zij een schrik bewind uitoefenen en vooral de Katholie ken op 't onbarmhartigst vervolgen. Evenals zij zich dit alles thans in Wee nen veroorloven. „Austria docet": Oostenrijk strekt ons tot leering. Laten wij, Katholieken van Nederland, onzen tijd toch goed begrijpen en benutten, en laten wij ons toch niet in slaap sussen met de geruststellende gedachte; Och! zoo Iets kan óns niet gebeuren wij hebben een betrouwbaar kiezerscorps, wij hehben politieke voorstrijders, welke ons bescher- men. Zoo heeft men in den goeden ouden tijd In Oostenrijk, in Weenen óók gedacht, en het roode schrikbewind is daar om te bewijzen, hoezeer onze geloofs- pn partij- ge-ooten ald-ar zich vergist hebben. Er moge alsnog veel cont-ast op te mer ken ziin tusschen de politieke toestanden ip beide landen en dé wiize, waarop dié toestanden ontstonden Oostenrijk heeft yj». een afschuwelijken oorlog achter den rug met heel veel rouw en onbeschrijfelij ken nood, terwijl wij slechls indirecte oor logsellende te verduren hadden Oosten rijk is betrekkelijk zóó uit het Katholicis me getreden in het socialisme, terwijl daar toe in Nederland een evolutie van eeuwer is noodig geweest doch hierin is de groote, de alleszeggende overeenkomst ge- legen: In beide landen wordt de eindstrijd ge streden tusschen zwart en rood. Ook óns staat geen andere keuze open dan die, waarvoor men zich in Oostenrijk gesteld ziet:- of Katholiek oi socialist! In Oostenrijk verkeert die eindstrijd thans in een bijzonder belangwekkend sta dium: de Rijksregeering met den eminenter priester-staatsman Mgr. Dr. Ignatius Seipe! aan het hoofd is nog rechtsch; in den Oostenrijkschen Nationalrat (onze Tweede Kamer) hebben zitting: 73 Christelijk-socialen, 12 Groot-Duitschers en 9 Agrariërs; de Christelijk-socialen zijn bh'na aller katholiek; de Protestanten beteekenen in Oostenrijk heel weinig; en ook de Groot- Duitscbers en de Agrariërs rekenen zich tot rechts; tegenover deze rechtsche groepen staan in den Nationalrat de soci aal-democraten met 71 mandaten. Ook de Oostenrijksche Bundésrat (onze Eerste Kamer) is rechtsch; de Bundesra' heeft echter weinig politicken invloed. Tegenover deze rechtsche Rijksregeerin, nu, waarin alle drie de groepen van rechts vertegenwoordigd zijn, staat het roode Weenen. De Weensche gemeenteraad bestaat uit 120 leden, waarvan er niet minder dan 7'. sociaal-democraat zijn; de Christelijk- so cialen beschikken er slechts over 41 de Groot-Duitschers slechts over 2 zetels. Zoodat de socialisten (de communisten hebben er geen enkelen zetel) beschikker over een meerderheid, waartegenover dank zij ook de grenzenloos brutale star heid en eigenmachtigheid van de roo''e leiders iedere poging van rechts bi; voorbaat tot mislukking gedoemd is. De toestand is des te ernstiger en ge vaarlijker, nu de gemeente Weenen in het Rijk een heel bijzondere, machtspositie in neemt en een groote autonomie bezit. Weenen is bovendien niet alleen een ge meente Weenen is ook een „Land' (wij zouden zeggen: „een provincie"); de verschillende „Bezirke" Van Weenen heb ben ieder een eigen burgemeestertje en een eigen Raad-je, maar de macht berust ge heel en al bij het gemeentebestuur; de roode burgemeester K. Seitz is niet allecr de (eerste) burgemeester van Weenen, h" is ook de „Landeshauptmann", en de raadsleden zijn niet alleen vertegenwoordi gers der burgerij in den gemeenteraad, zi' zijn ook (wat wij zouden noemen) leden van de Provinciale Staten. Uit een en ander blijkt wel, dat de macht der Weensche raadsmeerderheid zeer groot is, en dat de socialisten nu zij daarin de groote meerderheid vormen in de Oostenrijksche hoofdstad naar harte lust „schalten und walten" kunnen. Een gelegenheid, waarvan zij op de bru taalste wijze misbruik maken. Zooals wij zullen verhalen en bewijzen L. S. Verleden jaar, na de Juli-revolutie, stond het roode Weenen in het brandpunt van aller belangstelling. Opnieuw is toer weer gebleken, hoe snel onze georgani seerde samenleving tot een bloedigen chaor vervalt, wanneer socaial-democraten 't be wind voeren, eenerzijds met haat en nijc' bezield tegenover allen, die een christe lijk-sociale politiek voorstaan, anderzijds slap en weifelend tegenover de commu nistische elementen. Na de tactvolle onder drukking der revolutie door mgr. Seipel if de belangstelling weer langzamerhand ver- loopen, hoewel het gebeurde en ook de wijze, waarop speciaal „Het Volk" voor het roode bewind in Weenen reclame maakte, ons hadden moeten aanmanen, om onze aan dacht op de nieuwe republiek aan den Donau gevestigd te houden. Telkens en telkenr weer kwamen van daar berichten en ge ruchten, welke wezen op een vulkanischen toestand en ook hierop, dat wij omtrent hetgeen daar plaats had gegrepen en zich voortdurend afspeelde, een slechten kijk hadden in ons land. Wij verkeerden in de gelukkige omstan digheid, dat een der redacteuren aan „De Spaarnestad" verbonden, de heer Leo Speet, redactioneel leider van ons liliaa! te Alkmaar, berhaaldeli'k de laatste jarer in verband met de Oostenrijksche en H"n- gaarsche kinderactie in Weenen en Boeda pest was geweest en daar langzamerhand uitstekepde relaties verkregen had. Deze journalist heeft nu deze maand wederom 'n reis naar Weenen gemaakt met het spe ciale doel aldrar eenige weken den huldi gen toestand te bestudeeren. daar voor het Nederlandsche publiek rond te kijken en te speuren. Hij is met interessante gegeven? omtrent het roode Weenen terug gekom-n en wij bevelen ziin leerzame artikelenreeks daarom met nadruk in de belangstelling onzer lezers aan. REDACTIE N. H. Ct. Komt ernst'g in aanmerking voor het ambt van gezant te Brussel. Thans meldt het Ned. Corr. Bur., dat jhr mr. O. F. A. M van Nispen tot Sevenaer nu Nederlandsch gezant te Weenen, zeer ernstig in aanmerking komt voor het ambt van Nederlandsch gezant te Brussel ter vervanging van wijlen ilir. dr. C. G. W F, van. Vredenburch. (Van onzen Romeinschen correspondent.) Als ik koning was! Ik weet niet, wat :k doen zou. Ik heb er nooit zoo over na gedacht, omdat de kans, om nog eens ko ning te worden, mij, zacht gezegd, nogal klein lijkt. A's ik het werd, zou ik mij hoogstwaarschijnlijk over de grenzen laten zetten en dan gaan tuinieren of houthakken of mémoires schrijven. Of misschien wel 'n -usthuis stichten voor- verdreven koningen -n zoo ri'k worden. Maar misschien ook 'eed ik dit allemaal niet. Ik zeide hel u al: 'k heb er nooit zoo over nagedacht. Het :s maar zoo een hoogvliegertje van me - 'k heb dat wel eens meer cn slechts 'én ding weet ik heel zeker: dót namelijk. ".vat ik niét zou doenIk zou me nooit -fficieel laten ontvangen in Rome. Dat komt zoo: De man, die, als ik nog eens koning werd -i dan naar Rome kwam, mi'n voorganger rirn zou, is Ahman UUah Kban, koning van kHhanis'an, pp wien de Urbs Aeterna on- •mgs haar ontvangroes heeft botgevierd. Ik heb het, voor zoover m"n ti'd het toeliet, zens aangezien en m;;n hart is vervu'd van —edeliiden met den forschen, stra'emd-'euri- figen man, die, als een lachende .held, on wetend van wat hem wachtte, op een zon. eglinsterenden Zondagmiddag aan stazione Termini verscheen en een week later met uitgewrongen handen, een geknakten ru<f, op wanke'ende heenen, bleek als een wrak, weer in den trein stapte, niet op weg naar een sanatorium, malt naar andere on'vang. 'ten. En een beetje angstig' vraag ik me af, wat hij, weer terug in Kaboe', zal denken m vertellen van het Europa, dat zoo be- "chaafd is én vooral zoo humaan. Oh, si 'etais roi, ik liet me van roe leven- niet m'vangen in Rome! Het begon in Cairo. Werd daarna, een heetje heviger al, voortgezet-in Napels. En 'oen kwam Ahman UHa-h Khan argeloos -ar»r Rome. Eigenlijk moet hij toen, Zij het ook nadat ■et al te laat geworden was, hebben voor den, wat het ging worden. De eerewacht, 'ie hij cadeau kreeg, werd nameli-k niet neer en niet minder dan in een luchtschip •oerd, dat een meter of twint,rf boven den 'rein zweefde, die hem van Naoels naar "!qoe bracht. Daar werd hij op het station mtvang->n door den koning, de konin-tfn. '-un familie, die nogal groot is, Mussolini, '-eel de regeering en no<* eenige mindere 'odjes, wier namen een kraut-nkolom vul- '■zn en die koning Ahman UUah Khan wel, ~et als ik," vergeten zal zijn. Boven het station verscheen een zwerm liegtuigen, wier aantal ik niet waag te -chatten en waarvan er ia de gauwigheid uog twee tegen elkaar vlogen. (Dit stond -"'et op het programma.) De heele piazza lelie Terme en ook dB piazza Esedra was '"tusschen vol gepropt met so'daten van ri'erlei wapenen, en een paar baterije». 'er_ wijl 's konings eerewacht, hoog te paard en "onkerend in de zilveren harnassen, Jen 'mogen bezoekers alle uitzicht benamen. Dat \hman U'I-ah Khan op zijn weg van het -tation naar het Quirinaal één burger heeft :ezien, beschouw ik als buitengesloten. Een ■ierdubfcele haag van soldaten bakende heel 'en weg af. Uitsluitend zichtbaar voor enkele achteraf ■"ehouden joiwnalisten en een leger geheime zolitie, rolden eindelijk de rijtuigen aan '/eel plezier had echter Z. M. van zijn uü- tanje nog r.ie', want honder meter verderop -trandde hij al op de tribune, waar prm» "oalla Potenziani, de gouverneur van Rome, wachtte, die hem ook weer de noodige man netjes had voor te ste'l-n en hem nog eens rijn melancholiek volkslied liet hoore"- Daarna mocht de koning, tusschen de s0 'aten door, naar het Quirinaal. De doorsnee-tourist neemt er een baN®n Jag voor, om dit te bezichtigen. Z. \hman UI'ah Khan kreeg een kwartiertje, 'anal het balcon mocht hij even neerzien op de enkele duizenden soldaten, die hem bewaakten. Waarna hii alweer natuur'i'k 'usschen de soldaten door! moest rennen naar het CampidoMio, da? te ziüier eer 'vas geïl'umineerd. Daarna was het tijd voor len galo-maaltijd, die tot in den nacht hae" 'eduurd. „U moet nu toch eens vertellen," zcKe '•oningin Helena van Italië, aan wier zi;de 'rij zat: „heet u Ahman TTllah (uitspraak' "ma-nu'lal?" Dé koning, die alleen Afghaansch, P'V® vijf en twintig woord Fransch, liep er 10 -u knik'e. „Het is zonderling," antwoordde de k°* rirgin: „Ama-nu'la beteekent in onze tam- i' houdt van niets!" Toen had de koning een druk onderhoud met zijn tolk en verk'aarde hij stralend; „Ik zal mij Ama-tutto (hij houdt van alles) 'aten noemen, mevrouw!" Den volgenden morgen moest de koning vroeg op, om een vliegdemonstratie, die hi] cadeau kreeg, te gaan zien. Hij heeft het gedaan, maar de uitnoodiging, om roede te vliegen, sloeg hij af. Wat hij daarna gegeten heeft, mag de heme! weten, maar een kwar tier nadat hii thuis kwam, ging hii weer uit. met onbekende bestemming. Het moet ech ter nóg ?J ver geweest zijn, want er waren dertig duizend man troepen noodig, om de straten af te zettten. Dien avond gaf de Afghaansche gezant een gezellig avondje, dat tot laat in den nacht duurde. Van den koning zijn dien dag geen geestigheden be kend geworden. Ik heb zelf gezien, dat ook 4e lach, waarmede hij in enkele uren heel Rome veroverd had, van zijn bronzén ge laat verdwenen was. Den derden dag heeft hij kazernes gezien en so'daten, soldaten en kazernes. Hij blijk? er zelfs meer gezien te hebben, dan ik vermoedde. En het heeft indruk gemaakt Toen men hem vroeg, om een klein aan denken van de stad Rome te willen aan vaarden, antwoordde hij prompt; „Dat is 'goed. En als het u hetzelfde blijft, geef u mij dan een batterij van die kanon nen" hij wees het soort aan „of zoo een gepanserden auto!" Welk geschenk men den koning had toe gedacht, heeft het volk niet vernomen. Men heeft hem een pantser-auto gegeven met twee kanonnen er op. Dien nacht een aardige ontmoeting. Het was mijn laatste- beetje conie, dat met de laatste lichting mee ging. Tusschen het s'ation en mijn huis ligt het Grand Hotel, waar dc koning verb'eef. De carabi- niri waren ontelbaar. Ze stonden in alle donkerfe hoeken en achter eiken boom. Het zwermde er van geheime politie. Ik kreeg juist het verzoek, om links te willen houden en niet zoo vlak langs het hotel te loopen je kan niet weten; een mensch kan een bom op tjvee beenen zijn toen drie hoe ren in regenjassen en met rieten wandel stokken aankwamen. Twee waren er klein, de derde viel op door zijn grootte. Ik her kende hem dadeli'k: Z. M. Ahman Ullah Klian, koning van Afghanistan. Wij lichtten onzen hoed. De koning ook. „A katan!" cêide bij; zoo klonk het tenminste. Zijn tolk lief hij vertellen, dat hij het tamelijk frisch Vond. Dat was om twee «ut 's nachts en den volgenden morgen was de koning alweer vrceg present. Ditmaal gold het zijn offici- eele audiëntie bij Z. H. den Paus, waarover ik al eerder berichtte. Een aanvulling nog. Toen hi; Z. H. Paus Pius XI had begroet, zeide hij letterlijk: „Wat heb ik gehoord? Komt U nooit de denr uit?" En toén de Paus daar niet dadelijk een antwoord op wist; „Ik begrijp het niet. Men heeft mij ver teld, dat U in conflict is met den koning van Italië. Maar de koning is zoo een goede man! U zal zien, Heiligheid, dat bin nen twee, drie jaren alle» in orde is en dat u vrij kan uitgaan." „Dat weet God alleen," was het ant woord. Dien middag bracht de koning een bezoek aar. het Vaticaansch Museum. Als men zijn 'evensgeschiedenis leest, vraagt men zich onwillekeurig af, wat hij daar eigenlijk kwam zoeken. Een feit is het echter, dat er uil- stekende rustbanken zijn De dagen, die daarop volgden, heb ik den koning uit het oog verloren. Ik had het druk zij het dan ook niet zoo druk als hij met andere dingen. Ik zag hem niet terug voor Zondagmorgen, toen ik bijna onder zijn auto lag. Hij rijdt nog al hard, naar het schijnt en voor het eerst was hij zonder soldaten. En ik ben van hem geschrokken. Heusch van hem en niet van zijn auto. Hij zag haast bleek en ook de koninrin was n'et meer, wie zij geweest was. Het was •rijn laatste dag in Rome en het is natuurlijk ■ncgelijk, dat hij juist zijn rekening had ont vangen het Grand Hotel is niet goed koop maar ik vreesI.aten wij ech- 'er het beste hopen. Een half uurtje later hoorde ik hem heel vriendelijke dingen zeg gen op een tentoonstelling van Fiat-auto- wobielen. Nog veel heeft de koning in Italië geno- !en: in Milaan, Venetië, Spezia en waar hij verder gehuldigd is. Ik moet het er echter hi) laten. Hij schünt meertijd te hebben, rian ik plaatsruimte. Oh, si j'étais roi, ik liet me van mijn leven niet ontvangen in Rome. In verband met den steeds toenemende0 ertsaanvoer zal binnenkort op de ka-'e &an de zeehaven van het Hoogovenbedrijf 'e IJmuiden een derde electrlsche loskraan worden geplaatst. Met het monteeren va0 dezen kraan, welke een hefvermogen hee" van 12K ton en voorzien zal worden va" grijpers van circa zeven tons inhoud, word' reeds einde Februari aangevangen. AUTOBOTSING TE SANTPOORT- Zondagmiddag had op den hoek Wfist®" laanRijksstraatweg te Santpoort een bot sing plaats tusschen een auto van den he°r N. uit Haarlem en auto G 12737 van een dok ter uit Castricum. Laatstgenoemde kwanl uit de richting Velsen, terwijl de ander m de richting Velsen reed. Auto 12737 reed met fli ke snelheid de ander aan, waardoor zij zwaar beschadigd werd en met de kraan van den heer Jak moest worden weggesleept. De auto van den heer N. Icon "".et lichte beschadiging de reis ver volgen. Een jongen, die in laatstgenoemde auto zat, werd door glasscherven in 't gelaat verwond en in de naastbijzijnde woning „Schoon-Oofd" verbonden. .De Godsdienstlessen in de Koningsslraat, die wegens ziekte eenige weken niet werden ëcgeven, zullen morgen (Dinsdag) weer be- S'nnen. om 4.15 uur. Onder auspiciën der N. V. Internationale Concert Directie Ernst Krauss, zullen Julia en Johannes Röntgen een tournée maken. Plannen voor de toekomst. Plannen, onmiddellijk voor uitvoering vatbaar. In een adres aan B. en W. heeft de direc tie der N. Z. H. T. M. de volgende plannen ontwikkeld. Het tram- en busverkeer in de toekomst. In de toekomst worden gedacht de vol gende tram- en buslijnen: 1. Heemstede, Dreef Groote Hout straat Jansstraat, Jansweg, viaduct Kenne- merplein, Kleverpark, bebouwing benoorden Kleverlaan; terug Stationsplein, Kruisstraat, Markt Koningstraat, Gierstraat, Dreef. 2. Leidsche Vaart, Wilhelminastraat, Nas- saulaan, Parklaan, Jansweg viaduct Frans Halsplein, Schoten. 3. Station, Zijlweg, Overveen, Rampe laan. 4. Amsterdamsche Buurt Amsterdam- sche Poort, Koudenhorn, Parklaan, Station, Verspronckweg Julianalaan, Overveen, Nieuwe Zeeweg. a. Westergracht, Oranjestraat, Keizer straat Verwulft, Ged. O. Gracht, Spaarne, Damstraat, Jansstraat, Station, Pres. Slein- straat Ged Schalkburgergracht (buslijn). AmsterdamHaarlemZandvoort. LeidenHaarlem (Wilhelminastraat), Station. Wat direct kan worden uitgevoerd. Het direct voor verwezenlijking in aan merking komend plan, omvat de volgende tram- en buslijnen; Heemstede, Dreef Groote Houtstraat, Kruisstraat, Parklaan, Jansweg, viaduct Kennemerplein, Kleverpark Bloemendaal, en terug Station, Kruisweg Kruisstraat, Barteljorisstraat Koningsslraat, Gierstraat, Dreef. 2. Leidsche Vaart, Wilhelminastraat, Raaks, Nassaulaan Parklaan, Jansweg, viaduct, Schoten en terug Station, JGuis- weg Parklaan. 3. Station, Zijlweg, Overveen (Raad huis). 4. Kampervest, Ged. Oude Gracht. Zijl weg, Julianalaan, Overveen; en de autobus'ijnen: a. Westergracht, Oranjestraat, Keizer straat Verwulft, Ged O. Gracht, Spaarne, Damstraat, Jansstraat, Station, Pres. Stein- straat Ged Schalkburgergracht. b. Amsterdamsche Buurt Langebrng, Ged. Oude Gracht, Parklaan, Station, Maarten van Heemskerkstraat. Kleverlaan. JAARVERGADERING op VRIJDAG 3 FEBR., 's-avonds te 8K uur, in het geb. St. Bavo. AGENDA: 1. Opening- 2 Jaarverslag Secretaris; 3. Jaarverslag Penningmeester; 4. Bespreking nieuwe reglcin®nlen" 5. Ronvraag en sluiten. Aller opkomst dringend noodzakelijk. HET BESTUUR Men schrijft ons uit Vijfhuizen Zaterdagavond laat bereikte ons het schok kende bericht, dat de heer J. H. M. Evelein omstreeks 6 uur in den avond was overleden, en Zondagmorgen hoorden wij, dat zijn vruw, mevrouw N. EveleinKlapwijk, haar man vier uur daarna gevolgd was. Begrijpe lijk brachten deze twee zoo treurige berich ten algemeene verbazing en ontsteltenis te weeg, want weinigen wisten iets af van de ziekte van het echtpaar. En de ziekte is ook niet van langen duur geweest. Op 6 Januari, toen de heer Evelein zijn 80sten geboorte dag vierde, waren beiden nog gezond, doch de laatste dagen ging het met de gezondheid niet naar wensch en Zaterdag ging het met mevrouw zienderoog achteruit. Men be greep wel, dat het einde spoedig zou volgen, doch de toestand van den heer Evelein was toch zeer bevredigend, En toen, terwijl de kinderen rondom het sterfbed van hun lieve moeder geschaard stonden, stierf in een an dere kamer, geheel onverwachts hun dier bare vader, en vier uur later overleed, onbe wust van het overlijden van haar man, mevr. Evelein. Met den heer Evelein is een bekend figuur en een groot man heengegaan. Omtrent zijn levensbeschrijving kunnen wij kort zijn, daar deze gepubliceerd is, toen de overledene zijn tachtigsten geboortedag onder zoo'n enor me belangstelling drie weken geleden heeft mogen vieren. Nog zijn de bloemen niet verwelkt, die ze hem, dien dag hebben aan geboden. Hij was dan ook algemeen geacht en een man, die zich op menig terrein ver dienstelijk heeft gemaakt. In tal van openbare instellingen heeft hij belangrijke functies bekleed. Noemen wij hem enkel maar als: Lid der provinciale Staten, lid van den Raad van Haarlemmermeer, Hoogheemraad van Rijnland, Rentmeester van vele boerderijen en bezittingen, vooral op het gebied van landbouw stond hij vooraan, en trots zijn buitengewoon druk leven wist hij altijd nog tijd te vinden om een ieder zonder onder scheid met woord en daad bij te staan. Wij kunnen gerust zeggen, dat zijn verscheiden niet alleen in zijn naaste omgeving maar ook ver daarbuiten door velen zal gevoeld wor den. Ook mevrouw Evelein was zeer goed, iemand die het hart op de juiste plaats droeg. Haar heengaan zal dan ook door velen be treurd worden. Nooit zou een arm mensch tevergeefs aankloppen en zonder aalmoes of bcterham het erf verlaten. Ze had dan ook een ieders achting. In de maand Juni van dezen zomer hoopte het echtpaar hun dia manten huwelijksfeest te herdenken. Prof. dr. Eug. Dubois, hoogleeraar in de mineralogie en kristal'ogie, aan de Univer siteit van Amsterdam, bereikte Zaterdag den 70-jsrigen leeftijd. Hij werd deswege door zeer velen ge complimenteerd, maar tevens moesten zijn vrienden en bewonderaars van zijn weten schappelijk werk afscheid van hem nemen, daar hij, genoopt door den daarvoor gestel den termijn, zijn ambt als hoogleeraar moet neerleggen. i Het afscheid geschiedde in het gebouw der Universiteit te Amsterdam. Het woord werd gevoerd door prot dr. H- Burger, rector magnificus der Universi teit, door prof. J. C. H .de Meyere, door prof. c'r. G. A. P. Molengraaff, die bet door Frans Oerdez geschilderd portret van prof. Dubois onthulde, door prof. Sluiter, slotte door dr. P. Tesch, directeur van den Geologischen dienst. Bij een ernstige ontploffing in een fabriek te Amsterdam is een monteur levensgevaar lijk gewond. Mgr. Dr. J. O lav Smit zal binnenkort ets bezoek aan Nederland brengen. Waarom Canada personen weigert, «Me met steun «Ier Nederlandsche regeering emlgreeren. Nadere bijzonderheden over de vlieg- plannen van den heer v. Lear Black; een uitstapje naar Karachi en Allahabad; over China misschien terug. Jhr. mr. O. F. A- M. van Nispen tot Se venaer komt ernstig in aanmerking voor het ambt van Nederlandsch gezant te Brussel. De conferentie voor internationaal pri vaatrecht te 's-Gravenhage is gesloten. Ook de tweede advocaat, gearresteerd in verband met de debacle van de Maatschap pij voor Scheepsverband, is op vrije voeten gesteld. Sneeuwstormen in de Vereenigde Staten. De Niagara-waterval totaal bevroren. Tal rijke verkeersongelukken. Te Bundaberg in Queensland (AustraDë) zijn eli kinderen overleden tengevolge van inenting. Kans op bijlegging van ket conflict ia de Duitsche Centrum-partij, De noodlijdende Duitsche landbouw; 30 millioen M. steun der Rijksregeering. De typhus-epidemie te Hagen breidt ziek uit. De bemiddelingspogingen in het Zweed- sche mijnconilict afgebroken. De Noorsche regeering vraagt 6.6 mfllloen M. schadevergoeding voor schade, door Duitsche oorlogsmaatregelen aangericht. In Britsch-Indië wordt een protest-staking aangekond'gd bij aankomst der Britse ha commissie-Simon. Ernstig spoorwegongeluk bij Rangoon (Br. Indië). De strijd tusschen Kerk en Staat la Mexico; nieuwe arrestaties. Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Vooruit, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.11. Proi. Dubois dankte voor de hulde. Na afloop had een drukbezochte receptie plaats in de Senaatskamer. Aneta seint hedenmorgen uit Bataviat De werking van den Krakatau neemt lang zaam weer toe. ACTIE TOT VERBETERING VAN DEN FINANCIEELEN TOESTAND. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche filmliga in café Brinkmann, ter besprekingvan den finan- cieelen toestand der afdeeling en mogelijke actie tot verbetering daarvan. De voorzitter, de heer J. H. Pfersich, be toogde, dat de geestdrift, waarmee het plan tot oprichting van de liga in Haarlem ont vangen is, de verwachting had gewettigd van het toetreden van een zoo groot aantal leden, dat de afdeeling niet in de financieele moeilijkheden zou zijn geraakt, waarvan hij thans tot zijn leedwezen moest gewagen. Een groot en geheel onverwachte tegenslag is geweest, dat de liga, hoewel zij zich in geen enkel opzicht als een publieke vermakkelijk- heid beschouwt, nochtans door de gemeente Haarlem wordt verplicht vermakkelijkheids- belasting op te brengen. Het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage merkte de voorzit ter niet zonder bitterheid op, neemt ten deze een ander, naar zijn inzicht juister standpunt in en beschouwt de liga als een artistiek- wetenschappelijke studieclub en heft geen vermakelijkheidsbelasting. De heer Loman meende, dat de belasting, waar niet aan te ontkomen is, ongetwijfeld op de leden verhaald kan worden. Een voorstel van deze strekking werd met algemeene stem men aangenomen. j Op voorstel van mevrouw Frank-Jacobs werd besloten het bestuur te machtigen het aantal voorstellingen van 12 op 8 te brengen, indien het ontbrekende geld niet zou wor den bijeengebracht. Staan de de vergadering werd een pro- pagandacommissie samengesteld, die pogin gen zal aanwenden om l^et ledental uit te breiden en gelden voor een reservefendj bijeen te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1