Haarlem Stadsnieuws. GRIEP i'" Amsterdamsche Beurs Centrale Verwarming Bootsman Arie. Mannenkoor „Caecilia". Gevonden Dieren en Voorwerpen, Hinderwet. Personalia. Dienstplicht. BURGERLIJKE STAND Rembrandt-Theater. Luxor-Theater. Hef schilderij van den Burgemeester. DE HAARLEMSCHE GEMEENTE BEGROTING. Wat de behandeling aan de gemeente kostte. Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren, voor Haarlem en Omstreken. Montessori-onderwijs. Centrale Ouderraad. Goed afgeloopen. BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE, Arme kleine. MUZIEK. Vermissing van een rijwiel. Baldadigheid. Nog steeds in het ijs. De Amerikaansche welvaart. Stresemann naar de Riviera. Cobham te Luxor aangekomen. Schouwburg Jansweg. WIJKEROOG. DE SPAARNEBANK Haarlem Amsterdam Prolongatie 268J 177* 173% 174% 283* 413| 123 159 500 114 '46% 554| 157% 147* 310* 199L 337* 311% 248 321 152 195* 104 85{ S3| 43* 75 95 232* 199 182* 196* 800 396* 124* 180 1584 5814 473 272 510 1441/, 187 64* 'M De repetitie-avond van het Mannenkoor „Caecilia" droeg Donderdag 26 Januari een bijzonder karakter. Na de pauze werd de directeur, de heer Nico Hoogarwerf, op hartelijke wijze en met zeer waardeerende woorden toegesproken door een der leden, den heer J. Smit, die memoreerde, dat een sinds eenige jaren door den heer Hooger- werf gekoesterde wensch, n.l. de oprichting van een knapenkoor, in vervulling is ge daan. Op hel concert van het Mannenkoor „Caecilia", op 16 Januari j.l„ is het kna penkoor „Klein-Caecilia", dat in September van bet vorig jaar is opgericht, voor de eerste maal oogetreden. Ter herdenking van dit feit, bood de 'heer J. Smit namens „Caecilia" den directeur "n boekwerk aan, bestaande «it 3 deslen otus een register, getiteld: „Het Oude Neder- landsche Lied", door Fl. van Düyse. De met sierletter» geteekende opdracht luidt; „Door het Mannenkoor „Caecilia" te Haarlem opgedragen aan zijn hooggeachten directeur Nico Hoogerwerf, ter gelegenheid van het eea-s'e ontreden van het Knanen» koor „Klein Caecilia", op 16 Januari 1928", Dit kostbare werk, voor een knapenkoor ste klassen van de bovengenoemde scholen een opstellenwedstrijd uit te schrijven met prijzen voor de leerlingen, die in hun klasse het beste opstel over een dieren-onderwerp hebben gemaakt, en hoofdprijzen voor de makers der beste 3 opstellen. Ér zullen dan onder de inzendingen wel heel wat goede „Cesar"-opstellen zijn Verder hebben wij gemeend a.s. Maandag avond te 8.15 uur in de Gemeentelijke Con certzaal een kostelooze voorstelling van „Cesar" en eenige andere films te moeten aanbieden aan de Autoriteiten, Schoolhoof den en Onderwijzers, op wier medewerking voor de kindervoorstellingen een beroep moest worden gedaan, zoomede aan hunne genoodigden en voorts ook aan de leden onzer vereeniging. Aanvragen om toezending van plaats bewijzen moeten gericht worden aan den secretaris, Vredenhofstraat 25, Haarlem, en ir.oeten behalve het gewenschte aantal plaat- lsen vermelden naam, voorletters en vol- edig adres, en, indien de aanvrager School hoofd of onderwijzer is, ook den naam van zijn school. Terug te bekopien bij: L. Hofstra, Merovingerstraat 30, een bal; A. Mulder, Patnarchstraat 18, beenkappen; A. Hulschbosch, Gedempte Raamgracht 50, blauwe ceintuur; H. J van Muijen, Leidsche- vaartweg 251 zw 5 H G. gewicht; T. Teige- laar, Spaarnwouderstraat 58, twee bonte doeken; P Koster, Van Loostraat 8, hand schoen; H. Hartman, Kamphuijestraat 6, kleedje; E. van Eek, Westerhoutstraat 10, potlood-passer; P. van Ork, Oost Indiëstr. 42, damesportemonnaie met inhoud; J. W. Buurman, 2de Hoogerw.dwarsstraat 22, dames portemonnaie; Juff. Broekman, Oor schothofje 11, een paardedeken; Bureau van Politie, Smedestraat, trekpen uit passer doos; A. Schultzheiss, Kleverlaan 44, rijwiel van onschatbare waarde, is niet in den han- belastingmerk inétui; K, van Dorsten, del. Na veel moeite is het echter den heer Prinsenbolwrek 46 zw., rijwielbelastingmerk; J. Smit gelukt, dit boekwerk in handen te N. Kuiken, Jan Huijgenstraat 11, zakmes, krijgen. Deze eenvoudige, intieme huldiging was *0or de leden van ..Caecilia" en den direc teur een onvergetelijk moment. B. en W. van Haarlem, gelet op art. 8 dar Hinderwet, doen te weten, dat door Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland bij hunne beschikking van 11 Ja nuari 1928 no. 155 aan hun College var gunning is verleend tot oprichting van een inrichting voor watervoorziening ten dien ste van de bad- en zweminrichting op het terrein ten zuiden van de Houtvaart te Haarlem, kad. hekend gemeente Heem stede, sectie B Nq. 1122 en gemeente Bioe- snendaal sectie B Nrs. 1930 én 1931 in welke inrichting electrische beweegkracht «al worden aangewend tot een totaal van 13 P.K. In een speciaal voor dit doel gehouden huldigingsavond is de heer v. Dobben be noemd tot Eere-voorzitter van „Volks zang". Behoudens zal in Juni Inspectie. onvoorziene omstandigheden a.s. het jaarlijksch onderzoek plaats hebben voor de gewone dienstplich tigen der landmacht van de lichtingen 1916 en 1919. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekendgemaakt. Geboren: 26 Januari, d. van B. G. J. Huls manJansen. d. van C .M. PelserDreef. z. van G. GruysZoet. 27 Januari. 2 z. van M. M. PictersVerhappen. Overleden; 25 Januari, H., 11 mnd., z. van G. Herwig, Harmenjansweg. J, W. Smits, 59 j., Potgieterstraat. 26 Januari. M. Huls hofSchotanus, 46 j., A. L, Dyserinckstraat, 27 Januari. B. W,, 19 mnd,, z. van B. W. v. Straaten. Het Rembrandt Nieuws, met enkele aar dige eigenaardigheden, zonder eenige pre tentie van actualiteit (wat juist een bijzondere verdienste is) opent deze week het program ma. Bij de nieuwste Parijsche mode, die trouw iedere week weerkomt, viel ons dezen keer op de lange mouwen, half lange rokken en hooggesloten halzen der japonnen, welke thans door de Parissiennes gedragen worden. Als plaatsvervanger van de Original Frie Billardistin, die plotseling verhinderd waren, trad de snelteekenaar Max Brüning op, die eenige staaltjes van zijn buitengewone teekenvaardigheid te zien gaf en veel succes had. Hierna kwam „De Groote Parade", de film, die reeds voor een kleine anderhalf jaar terug de gemoederen van Haarlem in vuur en vlam had gezet. En ondanks het feit, dat zij toen 6-8 weken avond aan avond onafgebroken volle zalen trok was het gis teravond wederom zoo goed als vol. Een duidelijker bewijs voor de kwaliteit van deze film is dan ook wel moeilijk denkbaar. Hoewel er hier en daar even een pacifistische noot doorheen wordt geworpen, kan men de tendenz ervan toch niet als zoodanig be schouwen. Eerder vallen de bedoelde noten buiten de lijn van het geheel. Uitvoerig hebben we reeds bij de eerste vertooning een beschrijving van den inhoud gegeven, zoodat deze thans gevoeglijk achter wege kan blijven. Wel willen we nog even opmerken, zonder aan het spel van de beide hoofdpersonen John Gilbert en René Adorée, iets te kort te doen, dat „De Lange" die als note comique fungeert voor een groot gedeelte de film schraagt, in dien voege, dat de kostelijke .uit vallen" welke hij doet, oorzaak zijn van en grootere waardeering, omdat men in deze „onnatuurlijke sfeer" den gewonen mensch met zijn eigenaardigheden herkent. De re- peteerende „breuken" welke hierdoor wor den teweeg gebracht, zijn welkome ontla dingen. der menschelijke accu's. Het orkest onder leiding van den heer Snoeck had geen gemakkelijke taak met de begeleiding. Des niettemin verdient de cor recte illustratie bijzondere vermelding. Een groot gedeelte van het effect en succes is dan pok hieraan te danken. Tenslotte willen we nog even ons reeds eerder gemaakt voorbehoud voor volwasse nen memoreeren. DE BISSCHOPPELIJKE NIJVERHEIDS SCHOOL. Ellen Forest schrijft in het R. K. Tijd schrift voor Kerk- School- en Armenwezen, over een bezoek, dat zij bracht aan de Bis schoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout, waarin wij o.a. lezen Er heerscht hiet in dat huis een prettige geest. Ik denk wel, dat iets van de wereld en haar heillooze stemming van tegenwoordig, zelfs door die muren dringt, maar het is toch heel weinig. Er heerscht toch nog een prettige toon en er waart nog zoo iets rond als eerbied en achting. Leuk om te zien is de kameraad schappelijke, vertrouwelijke verhouding tus- schen jongens en Broeders. Het zijn hier niet de Broeders, die den afstand aangeven het zijn de jongens zelf, die door hun bescheiden heid den afstand behouden zonder dat er iets stijfs of gedwongens in hun houding is. En wat mij hier zoo bijzonder opviel, was, dat niet als in gewone scholen, zoodra de Broe der den rug gekeerd had,gezichten getrok ken werden of gegicheld werd. Misschien zijn het hun gemeenschappelijk geloof* en hun gemeenschappelijke geloofsoefeningen, dié deze dingen tegengaan. Hoe langer hoe meer zie ik in, en met mij velen, denk ik, dat de eenige weg, om werke lijk deze verworden maatschappij weer in betere banen te leiden, is, om haar terug te brengen tot het geloof en de daarmee samen hangende zachte discipline. Wij kunnen de handplak en den rotting niet meer invoeren, maai- wij kunnen wel met de rede en de liefde veel bereiken. Mijn bezoek aan Voorhout heeft een aller prettigste^ indruk bij mij achtergelaten.Als ik er u niet meer van vertel, is het, omdat „les peuples heureux n'ont pas d'histoire" en hier heerscht geluk. Ik schaam mij een beetje niet nieer in détails te treden, maar de tijd, die verliep tusschen mijn bezoek en tusschen het uur, waarop ik dit schreef, heeft veel van de indrukken vervaagd, wat dit voor heeft, dat u nu een zuiver aftreksel krijgt van het beste, wat ik er gezien heb. Wij hebben vroeger het blijspel „De Spooktrein" gezien, met al zijn griezeligheid en z'n grappigheid en we hebben er ons een avond buitengewoon goed mee geamuseerd En toen we dus lazen, dat in Luxor het stuk voor de film bewerkt te zien zou zijn, verheugden ons daar al op. Immers, met de film is nog zooveel meer te doen, dan op het tooneel; allerlei situa ties, die op het tooneel niet kunnen worden uitgebeeld, zijn voor de film met z'n trucs kinderspel Maar het is ons tegengevallen. De film wist lang niet die sfeer van geheimzinnig- heid en griezeligheid, die voor dit stuk zoo noodzakelijk is, te scheppen, die we in het tooneelstuk hebben aangetroffen. Toch zóu het anders gekend hebben, want aan de film ligt het o.i. niet. Zooals de sfeer in het tooneelstuk voor een goed deel door de muziek en de naboot singen van verschillende geluiden werd ge schapen, zoo had het dan ook en in nog grootere mate, het geval kunnen zijn bij de film. In het begin werd daartoe ook een po ging gedaan en als men zoo was doorgegaan, telkens een beetje crescendo, dan zou het ook wel in orde gekomen zijn. Maar in tegendeel, het verslapte - en erg ook. Op een oogenblik, dat men een trein door een brug in de rivier ziet storten, wordt door het orkest een vroolijk mopje gespeeld; al» op het doek wordt aangekon digd, dat het signaal voor den in aantocht zijnde spooktrein wordt gehoord, dan .speelt de muziek rustig het mopje voort waaraan ze bezig is, om daarna, als de siuatie al lang weer voorbij is, het signaal te laten hooren. En dan vooral het voorbijrijden van den Spooktrein, dat bij het tooneelstuk zoo echt spookachtig, zoo werkelijk grie.zelig gemaakt werd, door de geluiden, waarmede het ge paard ging, deed op de film niets. Wat jammer is, omdat het zoo goed anders had kunnen zijn. Voor de pauze gingen nog twee aardige twee-actertjes en de revue van het Luxor- nieuws, die, als altijd, interessant waren. Het onderschrift bij de foto van het por tret van den burgemeester in onze foto pagina van gisteren heeft,naar ons geble ken is, aanleiding gegeven tot allerlei bizarre veronderstellingen, Fantasje-rijke breinen hebben er zelfs een soort spookhistorie achter gezocht en een verklaring van het geval gevonden, in een herhaling van een Qvervai der Spanjaarden, die een schilder zouden hebben ontvoerd. De reden, waarom in lang niet aan het portret is gewerkt, is 'echter zeer nuchter. De schilder, de heer Pirsch, alhier, die meer grooten dezer aarde heeft geportretteerd, is eenigen tijd niet op het atelier in de Amsterdamsche Poort verschenen wegens ongesteldheid. Zoodra zijn gezondheid het toelaat, zal het portret worden voltooid. THERMOGENE Doo'tn van 75 «n 45 eanl E1SCHT HOLLANDSCHE VERPAKKING Het Bestuur der Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken,' Afdeeling der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, deelt ons het volgende mede Dank zij de medewerking van Burge meester en Wethouders en van de School besturen en de Schoolhoofden is het thans zoover, dat a.s. Dinsdagmorgen en -middag, Woensdagmorgen en Donderdagmorgen en -middag de leerlingen der Openbare en Bij zondere Lagere en M.U.L.O.-scholen van Haarlem en Omstreken, tot een totaal van pl. m. 5500, klassegewijze, onder leiding van hun Onderwijzers, in 5 groepen, in de Ge meentelijke Concertzaal de door onze ver eeniging te geven filmvoorstellingen zullen kunnen bezoeken. Na eenige komische fimpjes zal als hoofd nummer de vermaarde dierenbeschermings film „Cesar", behelzende een prachtig hon dengeschiedenis, worden vertoond. Reeds eerder werd bekend gemaakt, dat het in onze bedoeling ligt spoedig na deze voorstellingen onder de leerlingen der hoog- In de laatste begrootingsvergadering deelde wethouder Slingenberg mede, dat nu reeds dit jaar f 3.000 presentiegelden verbruikt zijn. Dit jaar zijn 15 vergaderingen gehouden op 8 dagen, middag- en avondvergadering wor den voor één vergadering gerekend. Er zijn 39 raadsleden, terwijl hét presentiegeld f 8 per lid per vergadering bedraagt. Per dag kostten dus de begrootingsvergaderingen 39 xf 8 is f 312. Voor de 8 vergaderingen wordt dat dus 8 X f 312 i? rond f 2500. We zullen royaal zijn en trekken daar f 100 af voor de niet-uitkeeririg van presentiegelden aan afwezige raadsleden. Er zijn dus een f 2400 uitgekeerd aan presentiegelden. Daar komt echter nog het een en ander bij. Er wordt 's middags en 's avonds thee ge serveerd, 's middags daarenboven met koek. Als wij ons niet vergissen, wordt per vergade ring 5 pond koek besteld en bij de avondver gaderingen in den begrootingstijd worden kalfsvleeschbroodjes gepresenteerd. Daarop is echter bezuinigd, want werden vroeger tweemaal die broodjes aangeboden, thans ge schiedde dit slechts eenmaal. Voor die ver- verschingen mag, naar wij meenen, wel een f 25 per dag uitgetrokken worden. Dat maakt dus voor de 8 begrootingsdagen 8xf 25 is f200. Maar ook dan is men er nog niet. Er moet nog meer bijkomen. De stenographen moeten, betaald worden en dat geschiedt per vel. Hoeveel vellen het wel zullan zijn, is zelfs niet bij benadering te schatten. Maar dat daar een f 500 mee gemoeid zal zijn, is wel niet te hoog geraamd. Dat maakt dus al een bedrag van f 2400 plus f 200 plus f 500 is f 3100 Daarbij komen nog enkele andere kosten als verbruik van licht, welke kleinere onkosten wij nu nog verwaarloozen. De f 3000 kosten voor behandeling der begrooting worden dus royaal gepasseerd, al zijn ze dan ook niet uit sluitend aan uitkeering van presentiegelden weggegaan. In één der bovenzalen van de Kroon hie'd gisteravond Prof. L, S- Ornstein uit Amster, dam voor de Nederlandsche Montessori Vereeniging een voordracht over: „Daad en Gedachte," nl zijn inleiding wilde spreker als leek aan de belangrijkste factoren in de Montessori-methode van onderwijs de aan dacht wijden en wijzen op eenige belangrijke punten, Het Montessori-onderwijs heeft een sociele beteekenis in de maatschappij, gelijk iedere andere onderwijs-methode, want het enderwijs is de grondslag, waarop de kracht voor de toekomstige generatie gebaseerd is- Dit onderwijs moet dan ook plaats vinden op de meest efficiënte wijze, waarvan het „object'" het kind is en het „doel" het nuttig op te leidpn voor een beteekenisvojle posi tie in de samenleving. Ook aan de persoon lijke begaafdheid van het kind, aan zijn per soon, aan zijn leven moet dit aanpassen en daarom heeft elke onderwijs-methode als kern een socialen factor in het leven, Het streven in het onderwijs moet volgens spr berusten op jndividuallseeren van het object, in dit geval het kind dus. Om deze redenen is de Montessori-gedaehte een der hoofdstroomingen van de Maatschappij, en is deze methode van onderwijs-geven een karakteristieke geworden. Het leermiddel speelt eveneens een ge weldige rol in d| sociale opvoeding; er moet van het standpunt uitgegaan wordep, met die leermiddelen het kind onderwijs te geven die aanpassen aan de ziel van het kind, Het gröote principe van het leermiddel is, dat het een kind jets kan suggereeren. De conclusie is dus, dat de methode van onderwijs moet aanpassen aan het Individu en aan de individueele eigenschappen van het kind, die door het leermiddel tot uiting komen. De kennis van hen, die de leidende macht hebben bij het onderwijs geven, moet doelbewust zijn om die kennis op de leerlin, gen te kunnen overbrengen. Die kennis zich eigen maken geschiedt door het experiment, m.a.w. door ervaringen op te doen, onder fi varieerde omstandigheden. Een goede methode stelt een kind in staat goede ge volgtrekkingen te maken en aldus is de waarneming een der sujperieure eigenschap pen in dit onderwijs. Kennis ontstaat indivi dueel, nooit collectief. De eerste taak vgn een leider of leidster is dan ook waar te nemen of het kind gevoelig is voor bepaalde waarnemingen, die overeenstemmen met de gedachten van het kind. Elk leermiddel moei naar zijn aard gebruikt worden op de scholen, krijgt waarde en werkt als opvoe dende kracht mede aan het toekomstig ge slacht. De school moet ook naast leer-insti- tuut het stempel dragen van opvoedings instituut. De bekende schoolstrijd is sleqhts ontstaan, omdat men begreep de opvoedende kracht die van't school uitging; De vijand schap tegen het gezag, in dit geval tegen dü leermeestersfe.sen) kan tot niets goeds leiden, dus moet op de school een sfeer van saamhoorigheid geschapen worden. Aldus heeft het montessori-onderwijs voor de toekomst der Maatschappij ook als zoodanig waarde, omdat het factoren bezit die tot meer vreugde, vrede en rechtvaar digheid leiden zulien. Na in het kort de hoofdgedachten gere sumeerd te hebben, waarop het montessori- onderwijs steunt, beëindigde Prof. Ornsteib onder daverend applaus zijn rede. Nadat van de gelegenheid gebruikt was om vragen te stellen dankte de presidente mevr. E. Land-de Vries den spreke voor zijn leerrijke en duidelijke uiteenzetting van de Montes sori-gedaehte. ook wat bet koor in zijn nieuwe substantie weet te bereiken. Het groote euvel van het Toonkunstkoor is thans wel voor goed on dervangen, nu daar een stevig gefundeerd mannenkoor ons zekerheid geeft, dat wij bij de volgende uitvoeringen niet meer worden geplaatst voor problemen die een goede uit voering a priori uitsluiten. Zoo werd het magistrale slotdeel van dit werk een anticipatie op wat ons fn het tweede deel van het programma wachtte, En wij kunnen zonder voorbehoud zeggen dat hier het grontsche werk van Hermann Suter. de Zonnehymne van Sint Franciscus, ons werd tot een reine vreugde. Van de eerste tot de.laatste noot hield hier de muziek ons omvangen. Naast volle dige beheersching van de vormenkunst, en naast een absoluut zekere greep in het kleu rengamma der harmoniek en een zonder uit zondering logische instrumentatie treft ons in dit werk de nooit drogende bron der in spiratie, Zooals het hier staat, in deze dorre opsomming van opmerkelijke hoedanigheden, mogen wij aanstonds één ding rechtzetten. Het is de inspiratie, die hier intuitief de juiste greep doet. De inspratie is het, die tot juist instrumenteeren leidt en het geniaal hanteeren van het kleurenpalet verklaart, f erwijl de meesterlijke vormindeeling, adn hand natuurlijk van het dichtwerk, den vol leerden kunstenaar verraadt, die door den kathedralen vorm zich evenzeer geïnspireerd voelt als door het détailwerk. De muziek hield ons omvangen. Wijl ner gens, noch in de toonscheppintf, noch in de verklanking, 'n moment ons afleidde. Moch ten wil het jogenskoor talrijker wenschen, zoo stelde toch Henrj Pielage's nooit falend talent ons weer ruim schadeloos. Mochten wij in 't groote koor ons een fraseering an ders denken, daar was alweer de spontaneï teit in uitvoering, die al onze wenschen ijdel maakte. Ja, dit heerlijk enthousiaste zingen, dit was wel de blijde verrassing van het hoogst belangrijk gebeuren, dat zoo uit nemend en met zooveel opoffering weder zijds was voorbereid. Even spontaan en blijde als de Zonnezang van Sint Franciscus, die tot dit alles aanlei ding gai, was hier op het podium de uitwis, seling van sentimenten; van den dirigent naar koor en orkest; van hier naar de solisten en in vreugdeschenkende wisselwerking ander, maal naar koor en dirigent terug. En te mid den van dit Al: de kristallijne figuur van Sint Franciscus. Hem danken wij het aan breken over de wereld van een jonge dage raad waarin elke vorm en iedere kleur de menschen nieuw was. Zijn poëzie schonk hij aan Italië, toen nog Dante niet te zingen aanving. Hij schonk ze ons, Hij schonk ze den solisten. Eerstens aan onze heerlijke altzangeres Annie Woud, die in haar ont zaglijke veelcischende altsolo, ons méér schonk dan een volleerd technisch kunnen, wijl hear zingen rechtstreeks kiemde uit in nige religiositeit en daarom verder draagt dan deze wereld. Zouden wij voor hel zonnig zingen van Jo v. IJzer-Vincenf als de incarnatie dezer vreugdehymne; voor Ja,cq. van Kempens onverwelkbare zangkunst, die met de uit beelding door Jos. de Klerk de innigheid en juistheid van dictie gemeen heeft, niet een woord zeggen van oprechten dank? Vormde niet hun solo-kwartet een niet uit te scha kelen moment in dit blij gebeuren, dat met Duvosel's entrée onafscheidelijk in onze gedachten zal blijven. Ik geloof dat deze avond ons reden te over gaf om hartelijk geluk te wenschen aan ons afdeelingskoor van „Toonkunst", zijn directeur Lieven Duvosel. en namens de hoorders een herhaling te geven van den dank, dien zij aan het slot van Suter'® werk brachten aan de bewerkers van dit schoon gebeuren; een dank- en huldebe tuiging, die den vorm aannam eener ovatie, G. J. K. Een dezer dagen hield de Central* Ouderraad oen drukbezochte vergadering in de bovenzaal van het gemeentelijk con certgebouw onder presidium van den heer H. J. Kléin. Ns uiteenzetting van het doel der bijeenkomst, n.l. het zoeken naar vacantiebezigheden voor kinderen, die in den zomer naar buiten moeten worden ge zonden, ga* de voorzitter het woord aan mevrouw van Asperen-van der Velde, directrice van „Ons Huis'' te Amsterdam- Uitvoerig behandelde spreekster hïi>' ervaringen, opgedaan bij de stichting van „Ons Js. 'e Amsterdam en vertoonde met betrekking tot dit onderwerp eenige lichtbeelden. Aap het eind der vergadering deelde mr. L, Q, var, Darn onder appiau, mede. dat de Vereeniging „Volksonderwijs" het initiatief van den Cenlralen Ouderraad zoude steunen. Hierop volgde sluiting der vergadering. D0 vergaüering werd o.m. bijgewoond door de heer G. Weustink, inspecteur van het Lager Onderwijs. In den nacht vna Zaterdag op Zondag reed een auto, bestuurd door iemand uit Amsterdam, u;t Leydsstraat den ?°u 77eS °l>' zaS tiet water van de kerkhotsloot voor asphalt aan. Gelukkig echter bemerke hij zoo tijdig zijn vergissing, dat hij oor krachtig remmen den auto aan dep waterkant kon tot stilstand brenger.. De auto werd met vereende krachten achteruit geduwd en kon later zijn weg vervolgen. Wij gelooven dan ook niet, dat de Di rectie van den schouwburg van te voren met den inhoud bekend was; anders zou zij, naar wij meenen zeker geen toestemming Te Leiden is op den Rijnsburgerweg* een 2-jarig kindje, R, genaamd, bij het overste ken van den weg door een stoomtram ge grepen. Het kwam voor den baanschuiver te liggen en werd eenige meters voortgeduwd. Met een ernstige wonde aan het hoofd werd de kleine naar bet Academisch ziekenhuis overgebracht. EERSTE uitvoering van „TOONKUNST", ONDER LIEVEN DUVOSEL, Wij mogen dit eerste concert der Haarlem- »che afdeeling van „Toonkunst" doen gelden als een eereavond voor den pas in functie gelreden nieuwen directeur, Bij het bestuur heeft ook deze idee voorgezeten en bet is op aandrang van deze zijde, dat het eerste deel van het programma geheel werd inge nomen adoor koor- en orkestwerken van de hand van den nieuwbenoemden leider. Het meest trok onder deze inleidende werken de aandacht het groote koorwerk „Sanctuswaarin Duvosel niet alleen de monstreerde, hqe zijn gezond enthousiasme de groote massa vermag op te voeren, maar deeren. Bij de politie is aangifte gedhan van dief stal van een rijwiel, dat geplaatst was voor een perceel in de Korte Wijngaardstraat. Zondagavond omstreeks 7 uur had in de Doels raat een ernstige brand kunnen ont- staan, hen autoband, die aan een perceel jn deze straat hing, was in brand gestoken. Toen e vrouw des huizes, die toevallig uit het raam keek, het zag, reikten de vlam den reeds tot aan de dakgoot. Met een emmer water wist de bewoner, de heer K., Hel vuur te blusschen. De baldadigheid, waarin vermoedelijk de oorzaak moet gezocht worden, had ernstige gevolgen kunnen hebben, daar de brand zich gevaarlijk liet aanzien en het perceel niet verzekerd was. De bemanning van de ijsvlet, die gister middag naar de „Friesland" van de Hol- ladFrieslandGroningen Lijn. vertrokken is, was gisteravond om negen uur nog niet te Lemmer teruggekeerd. Men veronderstelt, dat de mannen vannacht aan boord bleven, om dan heden terug te keeren. Men weet te Lemmer echter niet, of de mannen bij de „Friesland" zijn aangekomen. NEW-YORK, 28 Jan, De secretarie voor handel, Hoover heeft een commissie be noemd, bestaande uit vooraanstaande zakenmenscben en economisten, welke commissie tot taak heeft binnen twaalf maanden rapport ui; te brengen over de oorzaken - van de welvaart in de Ver. Statenen over de te nemen maatrege len, om deze welvaart permanent te maken. Voorzitter van de commissie is Wesley R. Mitchell. Deze verklaarde in een intervielw, dat de economisten met eenige spanning het resultaat van bet onderzoek tegemoet zien, waarom er in het land zulk een welvaait heerscht, on danks het feit, dat de prijzen zijn ge daald en kleinere winsten werden behaald, er belangrijke werkloosheid is en in den landbouw een sterke depressie heerscht. BERLIJN, 28 Jan. Het Berliner Tageblatt meldt, dat de rijksminister van buitenland- sche zaken, Stresemann, begin Februari naar de Fransche Riviera zal vertrekken, waar hij vier weken voor gezondheid zal blijven. LONDEN, 27 Jan Elan Cobham is giste, renmiddag te Luxor aangekomen. Revue „Hallo Batavia". Het i; een gezelschap niet kwalijk te pemen, wanneer het, door gebrek aan origi naliteit zijn kracht zoekt in persilages en imitaties. Evenmin zal men 't euvel duidenf dat de aankleeding der tafereelen zoo al- lersoberst mogelijk js; wanneer men zich amuseert kijkt men zoo nauw niet. Maar dat men zich in hoofdzaak toelegt op het debiteeren van ergelijke schunnig heden en- een banale ontkleeding toont een groote geestesarmoede en maakt dat geen fatsoenlijk mensch dit product kan waar- Vriend Arie kwam binnengetaveerd als een boot met een defect aan het stuur, „Alles wel aan boord, pastoor?" „Hé! Wie heeft jou hier binnengeloodst?" „Zul-je hooren. 'k Zal m'n oude kast hier maar ankeren?" Met een zacht stootje Het hij zich in mijn ouderwetsche zorg vallen. „Ja maar. ,,'k Lig stevig gemeerd, pastoor nou kun nen wc bunkeren. Vraag op: driemaal is scheepsrecht." ,,'k Wou je vragen, hoe je bier zoo ineens in mijn kamer bént verzeild." „Excuus, een noodlanding, pastoor." „Een noodlanding?" „Moet je ni.et? Als er geen wolkske in 't zicht is, zeg ik tot me zelf: Arie, jongen, houd je roer recht en je vaart recht door zee; maar als de plas z'n kuif op steekt en de hemel is geteerd' dan weet Arie niet of ie bakboord of stuurboord houden moet," De pastoor lachte; hij begreep waar de zeeman heen wilde. „Dan heb je je compas, sextant, zeekaart, en weet ik wat al meer, Heb.je die dingen over boord gegooid, zoo geraak je vanzelf op een klip.' Niet erg snugger keek Arie den pastoor aan. „Nuchter gezegd, Arie: wanneer je er geen beginselen op na houdt, raak je van zelf vast. Je weet immers nooit waarheen, want je kunt je koers niet bepalen." „Maar ik heb nooit iets over boord ge gooid, pastoor." „Je hebt gelijk, a's je nooit beginselen ge had hebt, kun ie ze ook nooit over boord gooien. Enfin, kom eens voor den dag met je moeilijkheden. „Wel heb ik van me leven. Ik vaar naar Oost en naar Wes', praat met Chinees en Maleier, neger en Indiaan. En al ben je nu Roonisch of protestant, heiden of jood, hat is één pot nat: ze geven mekaar niks toe; de Roomschen zijn niks beter dan de rest. Of meen je misschien, dat alle Roomschen braaf zijn? Daar zou ik je wat van kunnen vertéllen. Ik wil maar zeggen, pastoor; Wat heb je aan al die mooie beginselen, als er in de practijk toch niets van terecht komt. Ik zeg: dan maar liever geen Roomsch," „Vriend Arie, laai de schuit van je mond nou eens vijf minu'en voor anker liggen. Vooreerst vertel ik je, dat je redeneering mank gaat als een kreupel paard. Omdat er slechte katholieken zijn, deugen ze geen van allen, deugt ook het Katholicisme niet of dient hel voor niets. Omdat er zeelui zijn, die geen snars versland van het zeewezen hebbep. bestaan er geen knappe kapiteins, stuur- en bootslui, daarom is het vak larie. Hetzelfde met de ambachten. Je ziet het, dat js overstadige praat, k Zal het je an ders zegden, Zijn de Roomschen goed, dan zijn ze hel, omdat ze volgens de pUch'en van hun religie leven; zijn er van de anddrs- leer. Omdat ze beter zijn dan bijv. de reli gie van Luther; omdat «e goede werken beoefenen; omdat ze, ondanks Luther en Calvijn, aan de vrijheid van 's menschen wil gelooven en aan zijn verantwoordelijkheid vasthouden. Dat is geen bewering van mij, vtiend Arie, maar van den protestant Har- nack. In zijn „Wesen des Christentums", b'z. 180 schrijft hij nog, dat de leer welke beweert, dat goede werken niet noodlg zijn, de oorzaak was. dat er van begin af aan in de Dui'sche reformatiekerken over zede lijke laksheid «n gebrek aan ernst in zelfhei liging te klagen viel. Vervolgens, dat er naast goede, altijd ook slechte Katholieken zullen leven, Heeft Christus in Zijn Evangelie reeds voorspeld, waar Hij zegt, dat er op Zijn akker, dus in' Ziin Kerk onkruid en goede tarwe zou groeien, Zeker, de slechte Katholieken hebben een grootere verantwoordélijkheid dan de an deren, omdat ze een grooter misbruik ma ken van de genade. En ook nog, omdat ze door hun slechte voorbeeld den g'ans der ware Kerk vaU Christus in de oogen der niet-Katholieken verduisteren. Ten slotte je bewering: dat ze allemaal krek hetzelfde. Laten we de balans eens opmaken, en als ie een beetje kijk op zoo'n zaak hebt, en beschouwt de statistieken niet eenzijdig, dan moet je erkennen, dat 't zedelijkheid- vraagstuk zeer ten gunste van de Katholie ken uitvalt. Een vooraanstaand protestantse!» moraal» statisticus, von Ottingen, schrijft (in Moral- statistik, blz. 59): Het schijnt niet ontkend te kunnen worden, dat de statistisch bewe zen geslachtelijke uitwassen bij de Germaan» sche groep, waar de protestanten de meer derheid hebben, grooter ziin dan bij de romaansche met overwegend Katholieke bevolking." Een Katholiek statisticus. H. Krose S.J., komt op grond van zorgvuldige onderzoe kingen tot een zelfde resultaat. „We kunnen zeggen, dat overal, waar do mogelijkheid bestond, om andersdenkende en katholieke bevolkingsgroepen met eenigs- zins gelijksoortige bestaansvoorwaarden met elkaar te vergelijken, op het punt, van buiten-echtelijke geboorten, de andersden kende nooit „beter", maar in den regel een veel slechtere uitkomst aanbood. Daarom is de bewering van de inferioriteit van de Ka tholieken in dit opzicht zeker ongegrond, (Religion und Moralstatistik, blz. 32, Sanzn»- lung Glaube und Wissen. Münchener Volksschriftverlag 1906). In den tegenwoordigen tijd zou dit anders gronden kunnen hebben, ik weet het. Doch deze statistiek behoudt haar bewijzende kracht, als we haar in verband nemen met de statistieken over de criminaliteit op an der gebied, welke onder gelijke groepen met dezelfde bestaansvoorwaarden overal gunstige resultaten aantoont. De bewering, dat alle Katholieken even slecht zijn a's de rest, is dus óf vooroordeel, óf laster. Als ie echter een vereeniging beoordeelt, moet ju dat doen, niet naar enkele slechte leden, maar naar het overwegend betere deel. den vogel aan zijn veeren.,.. enne den boom ik aan zijn vruchten kenne. Ziet eens wat 'n groote mannen, wat een helden en heldinnen, de Roomsche Kerk heeft voortgebracht. En waarom waren die zoo groot, waar vandaan die zielenadel? Wel omdat die menschen „leefden" volgens de beginselen van de Kerk van Christus. En la dat maar een klein groepje, zijn dat enke lingen, zooals bij de protestanten bijv.' fk zou ie heele lijsten kunnen opnoemen met namen, genomen uit alle staten en standen en uit alle bestaande volksgroepen. Vriend Arie, je bewering is er zoo fali- kant naast, dat zij wal noch kant raakt Heb je nog meer moeilijkheden?" „Vooreerst niet, pastoor, tot een volgen de vaart." FREDEGANG. De restauratie der R, K, Kerk. In heg onderschrift bij de foto der restauratie van de R K. Kerk in onze fotopagina van gisteren stond abusievelijk Beverwijk in plaats van Wijkeroog'. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 30 JANUARL Slotkocrsen Staatsleeningem. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4H Nederl 1917 6% N. Indiê 1923 D 4X% N-Ind. 1926B Banken. Koloniale Bank Indische Bank CerL Handel Mij- Resc. Dito IndnstrieCn. Jurgens gew. Nederl Kunstxijde Msecubee Ho!L Kunstzijde Oudé Philip* Industr. Buitenland. Anaconda U. S. Sta*] Handelsondernn- mingen. Comp. Comm. de lieg* Mijnbouw. Boeton Mijnt». Rcdiang Lcbong Petroleum. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Dcli Batavia Rub. Scrbadjadi Silau V I CO Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoemb. Kon Paketvaart Mij Nederland Rotterd- Lloyd Scheepvaart-Unie Marin* comm. Marine prcL Suiker. H. V. A. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Dali Batavia Ouda Dali Oostkust Senembah Spoorwagen. Southern Rafla Union Padfie Wabash Zaterdag 100 1021 100% 101% 98W/„

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2