Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Angstige oogenblikfceri. Ernstige ontploffing in een fabriek te Amsterdam. Hoe de „Slamat" in straat Riouw op een rif vastliep. Ze vroegen om vuur. 200 K.G. koffie in den dubbelen bodem. Een opslagplaats met muziek instrumenten in vlammen opgegaan. Nog steeds in het ijs van de Zuiderzee bekneld. Voor ongeveer 8000 aan bont gestolen. En we schrijven toch 1928. Een ongelukkig schot Een Amsterdamsche ruiten- krasser op heeterdaad betrapt. Een schipper verdronken. Felle brand te Schaesberg. Een wraakneming. Ook een derde individu gesnapt Hoe Marietje aan geld voor een cadeautje kwam. Het drama in het woonwagen kamp te Venlo. Hulde! Vuilnis. De moord op het Koningsplein te Amsterdam, Door de Gooische stoomtram overreden. Tegen een boom gebotst. Door den mist misleid In het hruim gevallen. Wijnkoop kon niet spreken. Poging tot vergiftiging. KUNST EN KENNIS. Boehkbespreking. LUCHTVERKEER. De nieuwe vlieghaven van Croydon. De nieuwe vlieghaven van CroyJ01?' welke Zondag voor het eerst in gebruik is genomen, is het resultaat van 9 jaar erva- r'ng op het gebied van het vliegwezen, vooral wat betreft de passagiersdiensten De kosten, welke hieraan ten uitvoer zijn gelegd bedragen 260 duizend pond. Diplomatiek diner ten Hove. De debacle der maatschappij voor Scheepsverband te Amsterdam. De corruptie in het gasbedrijf. De emigratie naar Canada. Staking aan de ringspoorbaan te Amsterdam. Een Van Heutsz-monument te Amsterdam. De valsche munters te Amsterdam. Het gewest Limburg der S.D.A.P. De Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst. VERKEER EN POSTERIJEN, De dienst der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. gericht: Adverteert in dit blad Zondagnacht raakte de chauffeur van een vrachtauto, beladen met huisraad, van, Heerlerheide opweg naar Amsterdam, nabij Veenendaal, de juiste richting kwijt. Dit bemerkte hij echter pus, toen de auto reeds boven de sluizen was van het fort „De Roode Haan" De chauffeur durfde toen niet verder door te rijden en zette den wagen voorzichtig achteruit, met het gevolg, dat deze van het hoege talud van den weg gleed. De wagen kantelde en bleef geluk kig juist op den kant van het diepe kanaal liggen. De voor-inzittende personen waren eveneens spoedig naar buiten geklauterd, toen bemerkt werd, dat twee van de zeven kinderen te water waren geraakt. Door snel ingrijpen wist men de twee kinderen spoe dig op het droge te krijgen. In het geheel zaten twaalf personen in den auto en spoedig bleek dat nog één kind vermist werd. Na lang zoeken in den don keren nacht vond men, aldus de „Crt.", den kleinen peute: onder het verspreide huisraad aan den kant van 't water rus tigslapende. Per auto van de faro. L. te^ Veenendaal werd de familie naar Amsterdam overge bracht. De vrachtauto is later opgetakeld en kon daarna de reis naar de hoofdstad des lands voortzetten. De schade bleek gering te zijn. Een monteur levensgevaarlijk gewond. Zondagmiddag om halfdrie klonk plotseling aan den overkant van het IJ ie Amster dam een dreunende slag. Verschillende per sonen, die hem gehoord hebben, verklaarden dat het was alsoi eèn kanon werd afge schoten. Men had weinig moeite te ont dekken waar de explosie had plaats ge had, bovendien was er reeds een melding onderweg naar de brandweer, die verwittigd werd, dat een ernstige ontploffing had plaats gevonden in de Hollandialabrieken der firma Kattenburg en Co., gelegen \al- kenweg 4 nabij de pont. Twee motorspui ten, die van de hoofawacht De Ruyterkade en van den post Plaatijzerweg, begaven zich er heen. Het bleek, dat in den linkervleugel een autogeenlaschapparaat uiteen was gespron gen. Daarmede was op Zondag gewerkt en wel door de omstandigheid, dat men Maandag het bedrijf in de fabriek niet wilde stagneeren. De verwarming van de Hollandia-fabrieken moest namelijk worden aangesloten op t linker gedeelte van het ge bouw, dat eerst bij ten andere firma in ge bruik was geweest, doch dat nu bij de gjroote fabriek getrokken zou worden, De 30-jarige monteur Jules Zootjes van het technisch bureau Huygen en Geveke aan de De Ruyterkade te Amsterdam en wonen de Edammerstraat (Tuindorp Nieuwendam) was bezig met het toestel de huizen aaneen te k sschen om de verbinding tot stand te brengen. Deze werkzaamheden hadden gelijkstraats plaats in het verbouwde ge deelte, toen plotseling om bij halfdrie het autogeen laschapparrat, waarvan de mon teur de slarig in de hand had, met een ge weldigen knal uit elkaar sprong. Hij werd zwaar gewond; wonder boven wonder drie andere werklieden, die zich ook in de fabriek bevonden, geen letsel. Zij brachten Zootjes naar buiten en droegen hem naar een café, dat in de buurt gelegen is. Daar werd hij door een medicus voorloopig verbonden en vervolgens had zijn vervoer per auto-brancard van den Genteskundigen dienst naar het Binnengasthuis plaats. Zijn toestand moei heel ernstig zijn, daar een scherf hem in de borst is gedrongen. Dat de andere drie werklieden er zoo goed zijn afgekomer. vindt naar alle waar schijnlijkheid zvjn oorzaak in het feit, dat de locaüteit in verbouw was. Er werd gemetseld, zoodal de muren openingen ver toonden, waardoor de luchtdruk, veroor zaakt door de explosie gedeeltelijk kon wijken. Desniettemin Is de schade vrij ern stig. Zoo werden gedeelten van eenige muurtjes weggeslagen en vernield; het glas werk werd door de luchtverplaatsing als vloeipapier stuk geblazen, terwijl een deur weggerukt werd. Ook het plafond is bescha digd. Door een en ander was de vloer be dekt met puin. Van de zuurstofflesch is weinig terug gevonden. Er werd een onderzoek naar de oorzaak ingesteld door inspecteur B. J, E. van Loo en brandmeester J. H, Kamp, doch zooals gemeenlijk het geval is, kon de aanleiding tot het gebeurde niet meer terug gevon den worden. Gebleken is, dat de scherven van het gesprongen toestel zelfs terecht zijn gekomen op een woonschip, liggende in het Noord-Hollanosch kanaal. Dit is al, naar het ,,N.v.d.D het tweede ernstige ongeval, dal in betrekkelijk korten lijd te Amsterdam heeft plaats gevonden. Eenigen tijd geleden sprong op een schuit, liggende in de Korte Prinsengracht een soortgelijk toestel uit elkaar, waardoor een knaap totaal uiteen werd gerukt. Zaterdagmiddag, 31 Dec. i.l.. omstreeks twaalf uur is het s.s. „Slamat" van den Rot- terdaroschen Lloyd te Tandjong Priok ge arriveerd, en een Aneta-verteöenwoordiger heeft aan den gezagvoerder van dit schip na:'«re bijzonderheden gevraagd omtrent h:! in Straat Riouw gebeurde ongeval, 7 oo als men weet heeft deze mailboot d gedurende enkele uren ooonihoud ge- 1. vijl zij op een rif was vastgeloopen. kapitein vertelde, hoe omstreeks 11 u J.'S avonds, toen gevaren werd op de bo geleidelichten van 't eilandje Toend- jo< act licht van Terkoelai, op het mo ment dat van koers veranderd moest wor den. nauwelijks zichtbaar was. Het werd aangezien voor het lichtje van een vis- schersprauw. Toen op de brug het lichtje werd her kend. werd onmiddellijk scherp naar bak boord uitgekoerst, doch het was te laat. De „Slamat" schuurde aan stuurboord zijde over het rif van 1 oendjoek heen en bleef met het achterschip daarop zitten. Veel tijd ging toen verloren met het verrichten van allerlei loodingen, maar men begreep onmiddellijk, dat de boot niet ern stig was vastgeloopen. De „Slamat" helde naar bakboord, en dit veroorzaakte onder de weinige passa giers. die nog niet naar bed waren, eenige ongerustheid. De meesten hunner sliepen evenwel cn hebben niets- van het gebeurde bemerkt, en daarvan den volgenden dag pas verno men, toen de „Slamat" weer voile kracht doorgestoomd was naar Priok. De anderen konden onmiddellijk door den kanltein worden gerust gesteld; het onge- va! had dap ook niet veel om het lijf. Om 2 uur 20 raakte de „Slamat" wede- r-rn vlot, nadat de zoutwater-baUast-lanks vn leeg gepompt en de machines weer m -king waren gesteld op volle kracht 'ruit. 1 et roonthoud had derhalve ruim drie en half uur geduurd. •riep 'ie snelheid waarmede de reis v, orden voortgezet en het feit, dat voortdurende peilingen fn Set schip zelf hebben aangetoond, dat het geen water maakte, wordt met reden vermoed, dat het nagenoeg geen averij heeft bekomen. Niettemin zal het grondig worden nage zien, en daartoe te Soerabaja dokken. Men verwacht, dat het op den normalen tijd de terugreis naar Nederland zal kun nen aanvaarden. Op de grens EindhovenGeldrop werd zekere v. V. uit Geldrop door drie jonge mannen aangesproken, die hem om vuur vroegen. Toen hij zeide dat niet te heb ben, grepen ze hepi vast en beroofden hem van 30. Daarna duwden ze hem in het Eindhovensch kanaal, waaruit v. V. zich met veel moeite wist te redden. Aan het grenskantoor Pannesheide (Kerk- rade) is Donderdag een luxe auto door Duitsche beambten aangehouden, die een dubbelen bodem bevatte, waarin 200 kg. koffie verborgen was. De koffie was te Kerkrade gekocht. Alles werd in beslag genomen en de chauffeur werd gearresteerd. Te Rotterdam heeft Zaterdag een vrij felle brand gewoed in een opslagplaats van muziekinstrumenten van den muziekhande laar W, Berck aan den Dubbelen Gang no. 5. Ongeveer half twee zagen voorbijgangers dikke rookwolken uit de tweede verdieping van het pand opstijgen en even later sloe gen de vlammen naar buiten. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd en spoe dig werd onder leiding van hoofdman Van Dam met een slang op de waterleiding het blusschingswerk begonnen. Het vuur vond echter in de licht brandbare stoffen zooals papier, kisten en houtwol, welke in het pak huis lagen, gretig voedsel, en weldra moest met een slang aan de blussching gewerkt worden. Een deel van de brandbare muziek instrumenten, zooals harmonica's en trom mels, werden door de brandweer naar bui ten geworpen, Een groote partij gramofoon- kasten, violen en harmonica's werd echter een prooi der vlammen. De tweede verdie ping van het pakhuis is nagenoeg geheel uitgebrand, terwijl de eerste étage, waar eveneens muziekinstrumenten waren opge slagen, veel waterschade bekwam. Tegen drie uur was men den brand, die vermoedelijk ontstaan is doordat de vlam uit een op de tweede verdieping staande kachel is geslagen, meester. De schade wordt door verzekering gedekt. Tijdens het blusschingswerk werden naar de „Tel." nog verneemt, eenige brandweer lieden door rondvliegende glasscherven licht gewond. Verder is een man gearresteerd die op ernstige wijze de orde verstoorde toen een agent van politie hem verbood door de af zetting te gaan. Door het opdringen van het publiek is voorts een jonge man door een ruit van een marktraam aan de Binnenrotte gevallen. Hij kreeg geen letsel. De ijsvlet, waarmee vier man naar de „Friesland" zijn vertrokken is te Lemmer teruggekeerd na een moeilijke en gevaar volle reis. Het is gebleken, dat zich aan boord behalve de bemanning vijf passagiers bevinden, waarvan er één mee naar Lem mer is gekomen. De overigen durfden de reis over het ijs niet te doen. Ook de ijsbreker „Daniël Goedkoop" heeft in het ijs een defect aan hét roer opgeloo- pen, zoodat thans ijsbreker en boot tot wer keloosheid zijn gedoemd. Met den kapitein van de „Friesland" is af gesproken, meldt het V. D.-bureau nader, dat getracht zal worden het roer te herstel len, Indien dit niet lukt, zal de vlet opnieuw naar de „Friesland" vertrekken om levens middelen aan boord te brengen, waarvan er nog slechts weinig zijn. Wanneer het roer kan worden hersteld zal opnieuw getracht worden open water te bereiken. Een der vrouwen, die op reis was naar Lemmer, ging daarheen om haar stervende moeder te bezoeken. Deze is evenwel in middels overleden. Nog steeds ligt het s.s. „Friesland," te zamen met den ijsbreker, beide met een ge broken roer, vast in het ijs op eenige kilo meters afstand van de haven. Aangezien het wenschelijk is om een nieu we poging te doen de twee schepen uit het te bevrijden, zijn gisteren de sterkste Goed koopsleepboot, de „Ika Goedkoop" naar de vastzittende schepen vertrokken. Men hoopte er met behulp van dit schip in te slagen en de „Friesland" en den ijs breker vrij te krijgen. Een bontwinkel geplunderd. Zaterdagnacht hebben inbrekers zich toe gang verschaft tot een bontwinkel in de Ütrechtschestraat te Amsterdam. De heeren waren door een tijdelijk leegstaand aan grenzend gebouw binnen gekomen en van daar in den winkel gedrongen. Zij hebben alles overhoop gehaald en heel wat kost bare bonten, naar ruwe schatting voor een waarde van ongeveer 3000, meegenomen. Een spoor hebben de daders niet achterge laten. Drie landstormers, komende van de voor oefeningen te Tubbergen, fietsten de vorige week op een avond van laatstgenoemd dorp naar hun woonplaats, de buurtschap Vasse. Onderweg sprong eensklaps een witte ge daante uit de struiken. Twee van de a.s. landsverdedigers konden zich door de vlucht redden, doch de derde kreeg het met z'n fiets te kwaad, waardoor hij moest afstap pen. Hij zette het op een loopen, terwijl het „spook" hem achtervolgde. Hij werd echter gehinderd door zijn geweer, waardoor hij zoo ernstig kwam te vallen, dat hij een arm op twee plaatsen brak. Hij is in het zieken huis te Almelo opgenomen. Zoo vertelt het „Centrum", waaraan bovenstaande his torie ontleend is. Te Zundert nam de kommies der rijksbe- latsingen A. M. van der Wiel schietproeven met een revolver. Toen het wapen weiger de, wilde hij het onderzoeken, waarbij het afging en een schot hem in de borst trof. Eenige oogenblikken later is v ,d. Wiel, die 27 jaar oud en ongehuwd was, overleden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Amsterdam weer een ruitenkrasser aan het werk geweest. Ditmaal had hij de Kalverstraat als operatieveld uitgekozen. De politie was echter op haar qui vive en de agenten speuren al eenigen dagen of zij niet een individu zien, dat het op de ruiten der winkels heeft voorzien. Op dien bewusten nacht nu, zag een agent van het bureau Singel een jongeman, die naar hij meende, op een ruit kraste. Zekerheid had hij echter niet; hij riep de hulp in van een paar rechercheurs in en gezamenlijk ging men den jongeling na. En de politiemannen hadden succes. Even later bekraste de jongeling weer een ruit. Nu was het feit met zekerheid geconstateerd en de politie rekende de jongeling in. Hij bleek te zijn een 20-jarige zwerver. Zijn ouders wonen wel in de hoofdstad, maar in verband met 's jongelings gedrag, mag hij niet meer thuiskomen. De politie kon niets uit hem krijgen, zoo dat het niet zeker is, of hij zich niet schuldig heeft gemaakt aan de krasserij een paar dagen geleden in de Vijzelstraat en de Ütrechtschestraat. Maar zoo er al meer vernielers zijn, één is er alvast betrapt. Het is echter aldus het „Hbld.", nog de vraag of hij voorloopig kan worden vastgehouden, maar zoo dit niet mogelijk is, zijn naam is in elk geval bekend. Onder de gemeente 't Zand (N.H.) is de schuit van den 30-jarigen schipper Pekel uit Akersloot gezonken in het Noord-Hol- landsch Kanaal. De man verdronk. Hij laat een weduwe met twee kinderen achter. Zondagmiddag brak brand uit in de boer derij van den heer Steinbusch in de hoofd straat te Schaesberg, Het achtergedeelte, dat als bergplaats werd gebruikt van land bouwgereedschap en landbouwproducten brandde geheel uit. Het voorste gedeelte, waarin het woonhuis bleef behouden. De brandweer van Heerlen verleende hulp. Het blusschingswerk duurde tot half acht. Tij dens het blusschen viel een gedeelte muur in, waardoor een brandweer man uit Heer len een wond aan de linkerhand bekwam. Bewoners van de Spelleslraat te Wouw hebben bij de marechaussee aangifte ge daan, dat des nachts onbekend gebleven personen den waterput, welke in de nabij heid der woning stond, hebben verontrei nigd. Door inwerping van een teerproduct, is het water totaal onbruikbaar gemaakt. Het is niet uitgesloten, dat men hier met een wraakneming te doen heeft. De mare chaussee stelt een onderzoek in. Te Leiden is in verband met het daar ter stede ontdekte zedenschandaal nog gear resteerd de 45-jarige S. de M., arbeider van beroep, wonende te Leiden. Een fantaste. Vrijdagavond kwam een man op het po litiebureau te Deventer vertellen, dat zijn 12-jarig dochtertje was overweldigd, en dat hij haar gevonden had op den zolder met vastgebonden handjes en een doek om den mond gebonden. En Marietje deed, aldus de ,,Msb,", het volgende verhaal, bevend en trillend als een espenblad. In den middag toen ze alleen thuis was, kwam er een man aan de deur. Die gaf haar een slag op het hoofdje en verder wist ze niets meer. Ze kwam pas bij, boven op den zolder. Politierecherc#1ieurs onderzoenten en be- vonden, dat laden en kasten waren openjge- broken. Een bedrag van 7.50 werd ver- mist. Maar poliite-ervaring leert, dat kinderen gemakkelijk fantaseeren. Marietje werd dus a faire genomen en jawel, ze kwam ten slotte tot een bekentenis. Ze had alles gejokt en het geld zelf ge stolen. Want vader was jarig en ze had eeni gen tijd geleden, toen vader zoo lief voor haar was, hem voor zijn verjaardag een hor loge beloofd. Ze zou er voor sparen, doch daar was niets van gekomen. Maar het hor loge had ze gekocht van die weggenomen drie rijksdaalders. En voor zichzelf had ze er ook een pop van gekocht. Vrouw G. te Venlo, aangehouden in ver band met het drama in het woonwagen kamp aldaar, is thans weder op vrije voeten gesteld. Te Amsterdam viel een achtjarige jongen in de gracht bij den 0, Z. Achterburgwal. De 16-jarige Jacob Kuiper, Keizersgracht 93' sprong gekleed te water en wist den knaap te redden. Bij het schoonvegen van het station Lei den is een pak Belgische annexionistische pamfletten gevonden van dezelfde strekking als onlangs in Limburg zijn verspreid meldt „Het Volk' Blijkbaar zijn deze pamfletten achtergelaten in verband met dc lezing, welke eenigen tijd geleden prof. Gerritsen in Leiden heeft gehouden,, ver onderstelt het blaci., Begrafenis van het slachtoffer. Zaterdag is het stoffelijk overschot van Truus van Gladbtek. het meisje dat Maan dag j.L op het Koningsplein te Amsterdam van het leven is beroofd, op de Nieuwe Oos terbegraafplaats aldaar ter aarde besteld. In voormalig Watergraafsmeer reed een fietser op den Middenweg in de richting Amsterdam Ter hoogte van de Kruislaan moest hij uitwijken voor een Vrachtauto. Hij ging daartoe op de trambaan rijden, waar juist een stoomtram naderde, In ver band daarmee week de man nog meer naar rechts uit, zoodat hij reed tusschen de rails en de boomen De ruimte is daar zeer gering en het gevolg was, dat de fiet ser tusschen een boom en de tram bekneld raakte en onder de locomotief viel. In zeer ernstigen toestand is de ongelukkige naar het gasthuis vervoeid. Zondagmorgen omstreeks 4 uur heeft in Wijik C. te SÜedrecht een auto-ongeval plaats gehad. De heer C. E, Prins uit Dordrecht reed met zijn auto in de richting Dordrecht en bleek zijn stuur niet meer te kunnen houden, zoodat zijn auto tegen een huis opbotste. De auto werd zwaar bescha digd en de chauffeur ernstig gewond. Hij is in het ziekenhuis te Dordrecht ter ver pleging opgenomen. Zondagm°rgen reed te Veendam de heer D. de L. niet zijn Fordwagen langs den Mo lendijk, toen eensklaps uit een der zijlanen een met paard bespannen stroowagen nader de. Daar er een nogal dichte mist hing, be merkte de heer de L. den wagen niet di rect. Toen hij den wagen werkelijk zag, remde hij uit alel macht maar door de glad heid van den weg sulde de wagen in groote vaart door en kwam dwars tegen den uit de zijlaan rijdenden stroowagen aan. De auto werd gedeeltelijk verbrijzeld, terwijl de stroowagen doormidden brak. Het mag een wonder heeteu, dat geen ernstige gevolgen zijn voorgekomen. De voerman van den stroowagen was ongedeerd. De heer de L. bekwam enkele lichte verwondingen aan het hoofd Zaterdagmorgen is de 21-jarige v. d. Wou den te Bolnes, werkzaam op de scheeps werf van Gebr, Pot, in het ruim van een in aanbouw zijnd schip gevallen. Met ge broken ribben en andere inwendige kneu zingen werd hij opgenomen. Vrijdagavond was in „Ons Tuis" te En schedé door de Soc. Anarchistische Veree- niging en de Communistische Partij een vergadering belegd, in welke de heeren Da vid Wijnkoop en A. L. Constandse zouden spreken. De heer Constandse voerde het eerst het woord. Toen de heer Wijnkoop aan de beurt gekomen was, was deze even wel zoo heesch geworden, dat hij van het woord voeren moest afzien. Hedenavond wordt een nieuwe vergadering belegd. De heer Rekers, kapper te Workum, ontving dezer degen een pakje, dat uit Almelo werd gezonden. Bij opening bleek het vijf taartjes te bevatten. Na het gebruik er van werd de heer R. ongesteld. Een ingesteld scheikundig onderzoek bracht aan het licht, dat het gebak ver giftigd was. De politie stelt een onderzoek in naar den afzender, doch tot nu toe tsat men nog in het duister. „Boekenschouw". In „Boekenschouw", Januari-nummer, schrijft Ellen Russe van allerlei over Ches terton, naar aanleiding van Willem Nieu- wenhuis' .Chesterton". Pater Gielen S. J., de hoofdredacteur, geeft een bondige, vol komen inlichtende en altijd beheerschte be spreking van dr. G. Kalffs „Frederik van Eeden, de psychologie van den Tachtiger", dat hij „Een onbeheerscht requisitoir" noemt. .,Op de eerste bladzijde vernemen wij reeds dat hij (Kalff) zelf dreigde de „dupe te worden van V. Eden's martelaars-allure", een bedekte waarschuwing dus, om met dien man voorzichtig te zijn. Een paar pagina's verder herhaalt de schrijver de poging, om vooringenomenheid te kweeken; „in ieder geval houd ik juist v. Eeden voor iemand, die (ook in zijn werk) vaak beter wil zijn of lijken, dan hij is." En na Kalffs stuk over den kop van v, Eeden aangehaald te hebben: „Ik kan mij niet gematigder uitdrukken: het is- een schandalig stukje. Van Eeden staat daar ten voeten uit geteekend als ijdeltuit, komediant, geniepige satyr en on betrouwbare huichelaar. De feiten hadden voor zich zelf moeten spreken, maar nu luidspreekt Kalff er te hard doorheen en de toon van ontstemming en verbittering wordt al te snerpend waar neembaar. Van Eeden kan niets doen, of het wordt hem kwalijk genomen. Dat v, Eeden een onrustig zoeker was, die als een meekrapvlinder in vluchtige vaart over alles heenstreek en maar even hangen bleef boven bloemen van allerlei kleur en geur, mocht als ongedurigheid wor den aangerekend, maar behoefde niet tel kens als een hoonend verwijt te werden herhaald." Dat pater Gielen een verontwaardigde critiek móést schrijven, wordt begrijpelijk, als men slechts dit zinnetje uit het boek van dr. Kalff Jr. leest: „van Eeden ging niet alleen over, maar hij- liep over en deelt het lot van alle ver raders: men gebruikt hem en veracht hem voor zoover christenen dat tenminste mogen doen." „Wij". Het „Wij"-nummer van December 1927, dat wij nu ontvangen, bevat: J, Bechtold. Midden-Nederlandschc Studentenbeweging; Ant. Ccolen, Bethlehem in Brabant; F. Krijn, Een Noorsch Kerstfeest; V. Heerken», Kerst mis: M. de Lange, We varen de zon tege moet; Rusland vandaag; F. Krijn, Uit het Noorsche Kexkleven. „Frisch en Fraai". Bij G. B. v. Goor Zn., te Gouda, is de tweede druk verschenen van „Frisch en fraai voor de kleintjes", eenvoudige ge- illustreerde leesoefeningen voor het le en 2e leerjaar van R.-K. scholen. Zaterdagavond heeft de Koningin ten Pa leize in het Noordeinde te 's-Gravenhage aan een maaltijd vereenigd de hoofden der bij Haar Hof geaccrediteerde gezantschappen en de zaakgelastigden en tijdelijke zaakge lastigden die de gezantschappen, bij afwe zigheid of het ontbreken van een gezant te 's-Gravenhage, beheeren. Met de Koningin, den Prins en prinses Ju liana namen voorts aan dezen aisch deel de leden der Hofhoudingen van de vorstelijke personen, de minister van Buitenl. Zaken, ihr, mr, Beelaerts van Blokland en mevr. Beelaerts van Blokland geb. Snoeck. De heer George Diouritch, gezant van het koninkrijk der Serviërs, Croaten en Slowe- nen, was wegens ongesteldheid verhinderd aan den maaltijd deel te nemen. Het feestmaal werd gegeven in de Galerij zaal en opgeluisterd door een muziekuitvoe ring van de Kon. mil. Kapel, onder leiding van den Directeur, le luit. Boer. De tafel was versierd met rangschikkin gen van paarse Darwin-tulpen, William Cop land. Als middenstuk prijkte op tafel het fraaie geschenk, dat door het Corps diplomatique de Koningin ter gelegenheid van haar re- geeringsjubileum werd aangeboden. De tweede verdachte eveneens in vrijheid gesteld. Zooalsmen zich nog zal herinneren, wer den op Donderdag 12 Januari j.l. in hun woningen te "s-Gravenhage gearresteerd, onder verdenking van verduistering van pandbrieven tot een bedrag vap 4 15 ton ten nadeele van de failliete Maatschappij voor Scheepsverband te Amsterdam, de heeren mr. L. P. D. en mr. M. P. G. K. Nadat zij te Amsterdam door den subs.- officier van Justitie verhoord waren, werd mr. M. K. in vrijheid gesteld, wijl geacht werd dat bij dezen boos opzet niet aanwezig was. Thans wordt gemeld, dat na behandeling in raadkamer, welke meer dan 3'A uur duur de, het Gerechtshof te Amsterdam de be schikking van de rechtbank aldaar, waarbij de gevangeneming van mr. L. P. D. was be volen, heeft vernietigd en de invrijheidstel ling van mr. D, gelast. munters mogelijk maken. IXt alles heeft reeds een aanmerkelijke afneming van hel in omloop zijn van valsch geld ten gevolge gehad. In 1927 was het aantal valsche munten in geheel Nederland in 'beslag genomen niet meer dan ongeveer 400. V. D. meldt uit Axel: De gemeenteraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan het rapport van de commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de toestanden in het gasbedrijf, Dit rapport komt tot de conclusie, dat men niet heeft kunnen constateeren dat de directeur ge handeld heeft in strijd met zijn instructie, waarin wordt bepaald, dat behalve de hem toegekende jaarwedde met genot van vrije woning, vuur en licht, geen andere emolu menten of provisies van welke aard ook, mogen worden genoten. De raad besloot voorts aan de instructie van de gemeente-ambtenaren toe te voegen de bepaling, dat op straffe van ontslag geen provisies of emolumenten van leverancier» mogen worden ontvangen. Een centraal comité van actie tegen de corruptie. Te Utrecht is een vergadering gehouden onder leiding van mr. J. B. Nöthom, nit Zutphen om te komen tot oprichting van een centraal comité van actie tegen de corruptie in Nederland. Uitgenoodigd waren alle belanghebbende gemeentebesturen, benevens vertegenwoordigers uit handel en industrie, ten einde te helpen voorkomen, dat orders uit hoofde van corruptie, in het buitenland geplaatst zouden worden. Nadat door eenige aanwezigen met den voorzitter van gedachten was gewisseld, werd de vergadering omgezet in een ge heime. Na heropening deelde de voorzitter mede dat besloten was een voorloopig comité van actie tegen de corruptie in het algemeen in Nederland te vormen. Als voorzitter hiervan treedt op mr. J. B. Nöthom terwijl het secretariaat werd op gedragen aan den heer C F, J. Maarsen Keizersgracht 125, te Amsterdam. De taak van dit voorloopig comité zal zijn propa ganda te maken voor een algemeene ver gadering, waar dan de definitieve samen stelling zal plaats vinden. Zooals wij reeds meldden, is dezer dagen van de Canadeesche regeering hier te lande bericht ontvangen, dat Canada geen perso nen meer toelaat, die met steun der regee ring van Nederland derwaarts emlgreeren. Naar thans gemeld wordt, zijn de motieven, die waarschijnlijk tot het nemen van dezen maatregel geleid hebben, de volgende: De Canadeesche regeering stelt het zeer op prijs werkzame en kundige menschen in haar land te ontvangen. Zij heeft, zooals wel blijkt uit het stichten van het kantoor te Rotterdam, immigratie steeds bevorderd en is ook voornemens dat te blijven doen. Zij heeft echter het recht en is zelfs ter wille van haar eigen bestaan verplicht, een strenge selectie toe te passen. Nu bestaat er een groot verschil tusschen de emigran ten die zelf de kosten van hun vervoer dragen en hen, die eerst na het ontvangen van steun, in welken vorm dan *»k, er toe besluiten, den vreemde in te gaan. De eerste categorie van emigranten immers zal het geld, benoodigd voor den overtocht, verkregen hebben door spaarzaamheid of anderszins. Zij hebben daarmede bewezen iets voor hun nieuwe bestaan te kunnen opofferen en gewoonlijk blijkt,, dat deze categorie zich uitstekend aan het vee! werklust en energie vereischende Cana deesche leven aanpast. Anders is het gesteld met de menschen, die hun overtocht betaald krijgen. Hoewel onder hen natuurlijk gunstige uitzonderin gen vallen aan te wijzen, zullen velen toch emigratie als een soort van proefneming beschouwen. In Canada is herhaalde malen geconstateerd, dat dergelijke menschen in hun nieuwe omgeving al gauw de allures herkrijgen, die zij in hun vaderland plachten aan te nemen. Steun is voor hen iets onont beerlijks en arbeid is* daaraan volkomen ondergeschikt. De Canadeesche regeering wenscht de ongezonde toestanden, die in sommige Europeesche landen op dit gebied heer- schen, niet verplaatst te zien naar haar eigen land en dit is wel de reden, waarom de meervermelde maatregel genomen is. Zooals gezegd, zal de Canadeesche Regeering er steeds prijs op stellen werke lijk goede emigranten te ontvangen en zij zal deze voor zoover het in haar macht ligt, zooveel mogelijk steunen. Naar V. D. meldt, is door de R.-K. Bouwvakarbeidersbond, Algemeenen Bouw- arbeidersbond, Christelijke, Landelijke en Federatieve bonden, de staking geprocla meerd bij de fa. Blankenvoort Zn. aan de Ringspoorbaan te Amsterdam. De reden is dat de arbeidsvoorwaarden bij dit werk staan beneden die, welke bij de Landelijke collectieve overeenkomst bepaald zijn. De staking omvat 84 arbeiders. Naar gemeld wordt, bestaan er plannen om te komen tot de stichting van een Van Heutsz-monument op een der P'einen Amsterdam. Eén verzoek in dien geest za binnenkort den gemeenteraad der hoofd stad bereiken. Een belooning voor belangrijke aanwijzingen. De procureur-generaal, leider der Neder- landsche Centrale inzake falsificaten, heeft een belooning toegekend aan een slagersbediende, die in verband met de valsche munterswerkplaats in de Foelie- straat alhier belangrijke aanwijzingen had gegeven. In den laatsten tijd is het opgevallen, dat in het bijzonder ten opzichte van valsche munt door het publiek veel grooter mede werking wórdt verleend; de neiging om te trachten ontvangen valsch geld weer uit te geven, waardoor het rechercheonderzoek naar de vervaardigers der munten zoo werd bemoeilijkt, is opvallend afgenomen. Daar door is het den procureur-generaal te Am sterdam mogelijk meer dan vroeger beloc- ningen uit te keeren aan burgers, die door hun activiteit dc aanhouding van valsche Naar gemeld wordt, is in een vergadering van bestuursleden van het gewest Limburg der S. D. A. P. het rapport inzake de ver houding van het gewest en de moderne vakbonden aangenomen, zoodat het gewest zich dus niet van de S. D. A. P. zal af scheiden. De overeenkomst met het R. K. Werklie denverbond inzake de Zie&lenfondsen. In de te Amsterdam gehouden buitenge wone algemeene vergadering van de Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst is behandeld de overeenkomst met het R. K. Werkliedenverbond in zake de Ziekenfondsen. Na langdurige bespreking werd de vol gende motie met 62 tegen 58 stemmen aan genomen: „De vergadering enz., gehoord de ver klaring van den voorzitter, waarbij hij een deel der toelichting tot de voorstellen in zake een overeenkómst met het R. K W. V. terugneemt, meent dat de autonomie der afdeelingen wil, dat het voorstel naar hen terug wordt gewezen met een nieuwe toelichting en mogelijke wijzigingen." De behandeling is dus opgeschort Het aannemen van locale krachlten op arbeidscontract. Door den heer Kuiper zijn aan den Mi nister van Waterstaat de volgende vragen le. Wil de Minister mededeelen, of de oersberichten juist zijn, da,t vanwege den directeur-generaal van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie 'n dienst order is uitgevaardigd, om bij wijze van proefneming in de behoefte aan lager per soneel te voorzien door het aannemen van locale krachten op burgerlijke arbeids overeenkomst? 2e. Zoo ia, wil de Minister dan mede deelen of Z. Exc. met deze dienstorder in stemt, en haar inhoud aan de Kamer ter kennis brengen? 3e. Heeft de Minister kennis genomen van de belofte, door den Minister van Fi nanciën in de vergadering der Tweede Ka nier va,n 15 November 1927 (Handelingen, bladz. 361) afgelegd, om de centrale com-, missie voor georganiseerd overleg te hoo- ren over de vraag, wélke groepen van het Rijkspersoneel wél en welke niet voor te werkstelling op burgerrechtelijke arbeidst- overeenkomst in aanmerking behooren te komen? 4e. Wil de Minister mededeelen, of ten aanzien van het lager personeel, in de eer ste vraag bedoeld, het oordeel der Centrale commissie voor georganiseerd overleg is ge vraagd, en, zoo ja. welk advies de Commis sie daaromtrent heeft gegeven? 5e. Indien eventueel het oordeel van meergenoemde Centrale commissie niet is gevraagd, wil de minister dan bevorderen, dat dit alsnog zal plaats hebben, en, in af wachting daarvan, in elk geval aan de inl de eerste vraag bedoelde dienstorder geen uitvoering wordt gegeven?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9