Nieawe Koopjes OVERHEMDEN 48 78 98 BUSÉ I DE LAAT NAAR BAL J. TER WAL KINDERHOEDEN Vossen en Marters H. J. Wijkhuizen Electrolux honden, van mij/ DtG*OiO«OiOiO(G0OtO«GtOeoaOtosO*O9OtotG«OeoeosoeO9OeoeOeoeoeG*OsosG0C»O«C f bt0!0sü(0*0«0i0i0t0«0i0e0(0coa0s0(0«0e0ooe0i0o0eot0o0i0i0a0soo0a0(0c0ed^ ..Nieuwe Zuid-Hollander' Verbouwings-(iilTerkoou sfraBns^earaM Barrevoetestraat 9-11 DE KINDEREN VOORJAARS-AANBIED1NG eiervreters? geriefelijkste Stofzuiger Ilpf w GEMENGD NIEUWS. Een dreigbriefschryver achterhaald. Door den trein verpletterd. Van 550 beroofd. Een aanslag op het gezin. Naar Amerika in een reddingsboot. VERKEER EN POSTERIJEN Fotografieën van telegrammen. Sir Douglas Haig. mmmM - i ÜM Het doodelijk ongeluk achter gebouw „Olympia". Bij het monteeren van een draaibord voor locomotieven geraakte het slachtoffer, dat bij X stond en den ijzeren balk wilde opvijzelen, bekneld tusschen den balk en den dwarsbalk x x. Doodelijk ongeluk te Haarlem. LUCHTVERKEER. De K. L. Af. in den aanstaanden zomer 1928. Non stop Vlucht naar Indië. Percal Over hemden, extra zware kwaliteit, gega- sa randeerd waschecht, jj met lossen boord thans fg Tussor Over-> hemden, zware kwaliteit, moderne ef fen kleuren, gegaran deerd waschecht, met lossen boord, thans BESTELT UW AUTO OF TAXI BIJ lOOZENSTRAAT 49 TELEFOON 12203. 10 EN NACHT GEOPEND. BILLIJKST ADRES. iouces van zijn „toffe" To Afeet- De bontsoorten welke meer dan anderen en vogue zijn vindt U in de speciale bontwerken. Het zijn Zilvervos, Blauwvos, Isabella vos, Roodvos, Alaska- vos, Baummarters enz. - Wij modemiseeren Uw bont werk naar de nieuwste mode en verhoogen de elegan ce nwer Pelterijen tegen zeer billijke prijzen, Specialiteit-Bontwerker Ged Oude Gracht 49 - Telefoon 12789 - w N.v. HOENDERDOS' Brandstoffenhandel BOSCH EN VAART Opgericht 1880 - Tel. 14021 JAC VAN HOOFF&Zn. Brouwersvaart 24-Haarlem De Wasacherij die U zoekt! Adverteert in dit blad! tou ck (bfq^ncJg/zeuLC Parfumerie Joyzelle, Haarlem KT BEZOEKT KENNEMERPLEIN Bureau: Lange Tiendeweg"/ GOUDA is het grootste der te Gouda verschijnende dagbladen en bezit in Gouda en omstre ken den uitgebreidsten lezerskring PIANO'S. Troupin Micgielse WINDEIEREN? Droogvoederbakken WIJ HEBBEN MEUBELHUIS KATHOLIEKEN Ia April Tan het vorige jaar had een nach telijke overval plaats bij den landbouwer Vroolijk te Fijnaart. Hij werd onder bedrei ging met een revolver gedwongen aan onbe kenden een bedrag in geld te geven. Hoe ijverig de politie ook nasporingen deed, de daders vermocht zij niet te vinden. Voor eenige dagen nu, de vorige week Vrijdag, ontving, naar het „D. v. N.-B." meldt, de heer Vroolijk een te Roosendaal geposten brief, in welken hem gesommeerd werd in een flesch een bedrag van 900 op een bepaalde plaats neer te leggen tusschen Zondagmiddag en Dinsdagmiddag 12 uur. Geschiedde dit niet dan zou de schuur behoorende bij de boerderij, worden in brand gesteken. De brie! was niet onderteekend. De heer Vroolijk stelde den burgemeester als hoofd der politie in kennis met dat schrijven. Deze gaf hem den raad aan het in den dreigbrief verzochte in zoovenre te voldoen, dat hij op de gewenschle plaats een flesch zou neerleggen in welke zich een bankbiljet van een rijksdaalder bevond. Het nummer van deze zilverbon werd ge noteerd. Inmiddels was de politie van het voorne men van de(n) anonieme(n) briefschrijvers(s) in kennis gesteld. Toen deze echter Zondag na het vallen van den avond op de plaats kwam waar de flesch was neergelegd bleek deze met haar inhoud reeds verdwenen. De rijks- en gemeentepolitie liet zich ech ter niet ontmoedigen en in samenwerking met de marechaussee uit Etten werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Voorgevende dat er valsche zilverbons in omloop waren bezochten zij de verschillende café's in den omtrek en in het café van den heer F. te Heiningen werd de zilverbon die het opgegeven nummer droeg, gevonden. Gevraagd naar de herkomst er van, ver klaarde de caféhouder ze te hebben ontvan gen van het dochtertje van zekeren G. D. Hem werdl een verhoor afgenomen waarvan de resultaten waren, dat voldoende termen werden aanwezig geacht, om hem onder ver zekerde bewaring te stellen. Daar het vermoeden bestaat, dat nog meerdere personen in deze zaak betrokken zijn, werd nog een drietal gehoord, dat ech ter wederom op vrije voeten is gesteld, ZaUrdag werd G- D. gevankelijk naar Breda overgebracht. Men weet niet of men met dezelfde perso nen die het vorig jaar den overval pleeg den, te doen heeft. Het onderzoek, dat inmiddels wordt voort gezet, zal dit wellicht uitwijzen. Door de politie werd gedurende een 5-tal nachten in de nabijheid der boerderij trouw gewacht of wellicht gevolg zou worden ge geven aan het in den brief geuite dreige ment, doch men achtte het blijkbaar veili- j r, Ijiuïs te blijven. Dezer dagen reed de landbouwer Arends wonende te 't Schot, met een paard en twee wagens te Meppel over den weg naar de Lankhorst. Ook was daar de heer Gottfried uit Meppel met paard en kar. Tegelijk wil den rij, naar de „Asser Crt." meldt, den spoorwegovergang passeeren. Hierbij ge raakten echter de kar van G. en de achter ste wagen van A, verward. De sneltrein van half een was in aantocht en het ontwarren ging niet zoo gemaakkelijk. De spoorweg arbeider Morsink ging den trein tegemoet; deze kon echter niet zoo spoedig stoppen, zoodat een der boerenwagens vernield werd.' Gelukkig had men juist tevoren het paard voor den wagen kunnen verwijderen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor; de trein ondervond echter eenige oogenblikken vertraging. Door de politie werd proces-ver baal opgemaakt. Je twee roovers gearresteerd. Te 's-Hertogenbosch is door een 73-jari- gen heer aangifte gedaan, dat hij in aanra king was gekomen met twee hem onbeken de personen, die hem door het toedienen van sterke drank of een verdoovend middel in een toestand van verdooving hadden ge bracht. Hij herinnerde zich nog in een auto mobiel op een der buitenwegen te zijn ge weest. Aldaar is hij den volgenden morgen wakker geworden, waarbij hij tot ontdek king kwam, dat men hem van een bedrag van 550, beroofd had. Op het politiebureau toonde men hem het misdadigers-album en vestigde zijne opmerkzaamheid op een foto van een buitenlandsche vrouw die langen tijd geleden de omgeving onveilig had ge maakt, doch thans te Oss woont. De politie stelde een onderzoek in, aangezien de man deze vrouw meende te herkennen. Zij is er thans ingeslaagd de vrouw en een mansper soon te Turnhout op te sporen. Bij hun arrestatie werd een groot gedeelte van het verdwenen geld op hen gevonden. Ontstemming heeft indertijd het feit ge wekt, dat voor politie-ambtenaar in Indië personen gevraagd werden met een mini mum van kinderen. Het Kamerlid dr. Deckers heeft, naar aanleiding van dit feit, vragen gesteld aan den Minister van Koloniën, en het slot is geweest, dat, op papier en in theorie, een concessie werd gedaan; interessant ware het wel te vernemen, wat er in de practijk van terecht is gekomen. Op Borneo heeft, aldus het ..Huisgezin"; de directie der Koninklijke Paketvaart- Maatschappij, thans iets heel fraais en stichtends uitgehaald. Op de booten der nieuwe dienstregeling zullen uitsluitend ongehuwde stuurlieden en machinisten geplaatst worden in verband met den bestaanden woningnood te Band- jermassin. Bleef het tegenwoordige personeel op de schepen gehandhaafd, dan zouden zich zestien gezinnen te Bandjermassin vestigen. En daar er geen huis te krijgen is voor één gezin, laat staan voor zestien, besloot de directie der K. P. M. het gehuwde per soneel door ongehuwd te vervangen. Waar moeten deze gehuwde menschen uit hun betrekking en uit hun brood ge- stooten, blijven? En is het rechtvaardig, het nieuwe, onge huwde personeel tot den ongehuwden staat te veroordeelen,. op straffen van even eens aan den dijk te worden gezet? Zeker, de directie kan geen huizen uit dpn grond stampen, maar had zij niet kunnen en moeten voorzien, wat gebeuren ging; had zij zich mogen laten verrassen; we ver onderstellen niet. dat ze zich heeft willen laten verrassen. Bij den politie-dienst ombtenaren met het kleinst mogelijke kindertal, op de booten ongehuwden, waartoe moeten derge lijke beschikkingen leiden? Wil men dan om zuinigheids- of andere verwegingen het behoorlijke, het normale, het christelijk gezin onmogelijk maken? Het gaat in de moderne wereld ten aan zien van het gezin al ergerlijk genoeg toe Het groote gezin is al lang een voorwerp van spot en medelijden geworden; het «tuft in zijn bestaan op allerlei moeilijkheden en tegenwerking. De huiseigenaren er zijn toch nog christelijken onder? halen er den neus voor op, en de indirecte belastingen tref fen ze onbarmhartig. Als nu nog de overheid en de macht hebber® het groote gezin of zelfs maar het gezin in den ban doen, waar gaan we dan heen? Frankrijk, dat zich heeft gezelfmoord, stelt thans premies op den kinderzegen, om zelfzuchtige eer dan nobele over wegingen. In ons land herhaalt de N. R. Ct. op gezette tijden dat het geboortecijfer, of schoon gelukig dalend, toch nog veel te hoog blijft. In Indië scjiijnt men het blad een handje te willen helpen; zoo weinig mogelijk kinderen, beter nog, in het geheel geen gezin. Tegen dergelijke gevallen moeten we. zoo stevig ais we kunnen, onze stem ver heffen. De gezins-achterstelling, ook de groote gezinnen, behoeven we niet te gedoogen. En we mogen niet gedoogen, omdat zon der het christelijk gezin de geestelijke en zedelijke verwording der maatschappij niet meer te stuiten zal zijn. Het vertrek van de bekende reddingsboot „Schuttevaer" volgens geheel nieuw systeem gebouwd, die den oceaan zal oversteken naar Amerika, is bepaald op 14 Februari a.s. vanuit Rotterdam. Men zal varen over Plymouth en Lissa bon, vanuit welke laatste plaats de groote overtocht beginnen zal. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend: a. dat het vaste bedrag, dat in het binnen- landsch verkeer door den afzender vooruit kan worden voldaan voor bezorging van telegrammen per bode (betaalde dienstaan wijzing „Bode betaald" of X. P.), te reke nen van 23 Januari 1928 is verlaagd van 0.75 tot 0.60; b. dat van 23 Januari 1928 af, gedurende den minimum termijn, voor de bewaring der bescheiden vastgesteld, aan den afzender en aan den geadresseerde van een telegram of aan hunne gemachtigden, mits zij de noodige aanwijzingen verstrekken om de telegram men, waarop hunne verzoeken betrekking hebben, te vinden, behalve deugdelijke ver klaarde afschriften ook fotografieën kunnen worden verstrekt tegen den prijs van 2.50 per foto. Een man op slag gedood. Gistermiddag circa half twee heeft een ongeluk met doodelijken afloop plaats ge- hsd op het terrein achter gebouw „Olym pia", aan den Kinderhuissingel, toebehoo- rend aan de Ned. Spoorwegen. Eenige werk lieden, in dienst van de firma N. v. Strien, Tulpenkade 8, waren op dit terrein bezig met een z.g. draaischijf of draaibrug op te vijzelen, die gebezigd wordt om spoorweg wagons en locomotieven te doen draaien. Dit wetk had de firma in opdracht van de Ned. Spoorwegen. Toen de brug op dc hoogte was gekomen, schoot de domme kracht, welke de brug in evenwicht hield en bediend werd door den grondwerker Van Dijk, door noodlottigen samenloop van omstandigheden, onder de brug uit. Door dit z.g. schrikken van de dommekracht, welke vermoedelijk te ver gestrekt stond, geraakte deze buiten dienst. De brug, die door bet wegglijden van de dommekracht het evenwicht verloor, kwam hierdoor aan den kant, waar v. D. stond, voorover te hellen. Dit had het noodlottig gevolg, dat Van D., die gebukt stond, een slag van de brug kreeg. Hij kwam hierdoor te vallen en geraakte met de borst bekneld onder het zware gevaarte, dat hem als het ware verpletterde. Het slachtoffer was op slag dood en had, tengevolge van den hevigen slag, den halswervel en verschillende rib ben in den rug en borst gebroken. Met vereenae krachten werd de brug door toegeschoten arbeiders, die zich naar hun ■werk begaven op het emplacement der Spoorwegen, omhoog gevijzeld, en werd het slachtoffer uit zijn benarde positie bevrijd. Dit gelukte na eenige minuten. De inmid dels ontboden geneesheer kon slechts den dood constatceren, Mede was ook aanwe zig een lid vah Ongevallendienst. Het lijk werd per ziekenauto der firma Mathot naar het St. Eiisabeth-Gasthuis vervoerd. Het slachtoffer stond bekend als een goed vak man, die reeds verschillende malen te voren soortgelijke verken had uitgevoerd. Het is slechts aan den noodlottigen samenloop van omstandigheden te wijten dat van D. op zoo tragische wijze om 't leven is gekomen. Het slachtoffer, was 29 jaar oud, gehuwd en laat een weduwe met 4 kinderen achter en was woonachtig Noorder Schoolsteeg 6c rood. Nader vernemen wij omtrent het ge beurde: Toen de schijf vrijwel horizontaal was ge komen en voldoende stophouten aanwezig waren, om haar aan die zijde te dragen stond een der werklieden juist gereed om de schijf met een langen paal van den eenen rand van de kom naar den anderen kant te steu nen. Op hetzelfde oogenblik is de ronde paal, waarop de eerste palen rustte gaan rollen, waardoor de dommekracht uitgleed en de stophouten omvielen. H. v. Dijk kreeg ten gevolge daarvan de draaischijf op het lichaam. Na het bevrijden, bleken de levens geesten geweken. Het werk werd uitgevoerd door vier werk'ieden n.l. Nic. v. Dijk. broer van het slachtoffer, wonende Nas Vulaan 34 b, Bernard Dijksterhuis wonende Gen. Bothastraat H v. d. Manakker, Gasthuis straat 21 rood, en H. v. Dijk, die zoo jam merlijk om het leven is gekomen. De K. L. M. heeft haar voorloopig pro gram voor den Zomerdienst 1928 vastge steld, welke op 10 April a.s. zal aanvangen. In het drukke verkeersseizoen van 1 Juni tot en met 1 September zullen naar en van Londen drie diensten ingericht worden. Daarop zullen uitsluitend de groote nieuw» F. VlII-machines in gebruik gesteld worden. Parijs krijgt twee dagelijksche diensten met vertrek uit Amsterdam des morgens om 9 en des middags te 3 uur zomertijd. De Zwitsersche lijn, welke verleden jaar Basel als eindpunt had, is doorgetrokken tot Zurich. Brussel zal niet slechts door de Zwitsersche lijn met Nederland verbonden worden, doch krijgt een extra dienst. Bovendien wordt te Brussel aansluiting ver kregen op de nieuwe Belgische luchtlijn] BrusselAntwerpen vice versa. Van de nieuwe groote verkeersvlieg tuigen type F. VIII zal de eerste binnen kort in dienst worden gesteld, terwijl de andere successievelijk volgen. Gedurende den zomerdienst worden zes van deze vliegtuigen, welke door de Ned. Vlieg- tuigenfabriek zijn gebouwd en va de aller nieuwste constructies, op de internatio nale luchtroute van de K. L. M. gebracht. De Engtlsche vlieger M. G. Hinchliffe ia voornemens een non stopvlucht te onderne men naar Britsch-Indië of zooveel ver der, als de benzine-voorraad zal toelaten. Hij maakt gebruik van een Stinson Detroi- ter Monoplane, die 600 galons (2700 L.) ben zine kan vervoeren. Deze hoeveelheid i$ voldoende voor 60 a 65 vlieguren. IN Van de verschillende jg nieuwe koopjes in Over- hemden noemen wij hier slechts een paar f§ zeer bijzondere. Komt jj U eens kijken naar onze étalage, er is zeker iets j voor U bijl! Percal Over hemden, solide kwaliteit en gegaran- jj deerd waschecht, met g lossen boord. Extra jj koopje 1. 1. 1. Prima ribszijde, geheel soepel, voorradig in alle moderne kleuren dkrzoti =1 V.,' Vragen welke ons af en toe gedaan worden en onze antwoorden. VRAGEN Verkoopt U alleen Wilhelmina Anthraciet? Kunt U of Uw personeel met al die soorten niet in de war geraken?. Is Wilhelmina Anthraciet beter dan Belgische? I? Wilhe!m:"ta Anthraciet beter dan vroeger? Waarom pousseert U de Wilhelmina Anthraciet? ANTWOORDEN Neen, wij verkoopen ook Belgische en Engelsche Anthraciet, doch alleen de beste soorten. Neen, alles ligt in onze magazijnen goed afgeschei den, en verlaat deze in verzegelde zakken, voorzien van labels waarop de inhoud van den zak vermeld staat, zoodat vergissingen uitgesloten zijn, In ieder geval minstens even goed. Zeker 90 van wie ze p-robeeren worden vaste gebruikers. Ja, Wilhelmina Anthraciet wordt steeds beter, door het in exploitatie brengen van diepere lagen. De Belgische daarentegen gaat achteruit. Omdat deze naar onze meening, door de constant goede kwaliteit en de steeds toenemende productie, de brandstof der toekomst is. Ten tweede omdat het een algemeen belang is onze eigen mijnen in de eerste plaats te steunen. Meer warmte, minder asch. In wefk opzicht Is ^Vilhelnnna Anthraciet beter dan Belgische? LEIDSCHEPLEIN Telefoon 10773 Showroom en Bes tolkantoor: Koningstraat 48. IN ÉÉN WOORD KEURIG Stoom-Wasch- en Strijkinrichting Opwekkend en verfrisschend CONSUMPTIE KIOSK Prima Consumptie Billijke prijzen naast de Autobussen, Nog eenige eerste klasse INSTRU MENTEN worden U aangeboden van 900.voor 550.Ook in huur- koop te zien en te bespelen. 10 jaar Garantie. NIEUWE GRACHT 44 - HAARLEM Telefoon 10564 en 10213, Geeft ze dan gem. gebr. Oesterschel pen a 12 ct. per liter, ze zijn er dol op- Geeft ze geen Noordzeegrit wal men lengs de deuren vent, het is de dood Uwer hoenders. Mijn valnesten zijn absoluut afdoend, honderden in gebruik in Haarlem en Omstreken, I.75 p. st., 3 voor 5 als reclame 80 et. p. st., Hooghiem- stra's, prima priipa Ochtendvoer, per 5 ponds pak 62'A cent. Snavelringen, Vleugelklemmen, Nesteieren, Anfi- luis-eieren enz. enz. Fa. A, C. VAN NIKKKELEN KUIJPER Doelstraat 18 Tel, 12316. die in de geheele wereld? wordt gemaakt is do Electrolux- stofzuiger. Dat ook de duizenden eo duizenden Electrolux-ge- bruikers er zoo over den^ ken, wordt wel bewezeaj door het veel voorko mende feit, dat geheele familiesdoor aanbeveling uitsluitend Electrolux in gebruik hebben. Electrolux heeftdegrooti ste zuigkracht van allé stofzuigers, die op de markt gebracht worden TE HAARLEM s Kruisweg 70c - Telefoon 14271 nog geen toestemming van B. en W. om te verbouwen, dus gaan wij nog eenig» dagen door met onzen ALLES GAAT WEG VOOR SPOTPRIJZEN. Doet nu Uw voordeels Gordijnenstofien, Karpetten, Loopers, Talelltleeden, Divankleeden, Spreien, Dekens, Bedden, Divans, Talels, Biii- ietten, Dressoirs, Ledikanten, Spiraal matrassen, Linnenkasten, Spiegelp, Schilderijen, Theekasten, Schrijf bu reaux, Kaptafels, O. Hotl. Meubeltjes, Ameublementen, enz. BADHUISSTRAAT 9 - TEL. 13316. koopt niet in winkels waar onzedelijke oi N. Malthu- siaansche artikelen worden verkocht oi voorhanden zijn. Koopt aan atationsboeken- kasten ALLEEN DIE LECTUUR, WELKS GEEN GEVAAR OPLEVERT, m ffcrvs. CjQ>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10