Verkeers.on?evaI'en. ONDER ROOD SCHRIKBEWIND. Voornaamste Nieuws DINSDAG 31 JANUARI 1928 Paus en Politiek. WEENEN IN DE ROODE PERS: „EEN BEDEVAARTSOORD VOOR NIEUWE CULTUUR". Hoe de socialisten de macht veroverden en behielden. V DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16769 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIFS VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Ernstige brand in een steen kolenmijn te Sawaraso. Den dood ontsprongen. Brand in de timmerfabriek te Beverwijk. Ned. R.K. Bond van Transport arbeiders ..St. Bonifacius". L S. Dr. Schaepman. Dr. Johannes Fibiger. J. C. A. Weerts van St. Philipsland. f f Telegraphisch Weerbericht. Nationaal congres van Sobriëtas. Dagelijksche mond- en tanden- verzorging met O d o 1 is de grondslag voor mooie en gezon de tanden. De smaak van hel Odol is heerlik vei friss c h end. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Tele loon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: pei weck 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- A N BOD- ADVERTEN TIES. I .!s 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 cU per regel. mné's op ngevallen J .(innn Leven linre eel eel-oneeschii theid tot werken door f 7En bij «en ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl 0 bij 'n breuk van l ft ver«kerdn'voogrVe°ene deVtoufndfultT^ngen" f 3000." veXs Sefde almen.Se beenen of beide ocgeni I /OU.- docdelij,en aflcop; I ZDU.' een voet of een oog; I Ud.' duim of wijsvinger; I 3«- been of arm; I tij verlies v. een andere vinger. In het begin dezer maand ontving Z. H. de Paus naar gewoonte de Universiteits kringen van Italië, bij welke gelegenheid de H. Vader wederom een toespraak tot de studeerende jongelingschap hield. Bij die gelegenheid heeft Z. H. een woord gesproken, dat waard is ook ver nomen te worden buiten de vier muren van hel Vaticaan en niet opgesloten te blüven binnen de universiteiten van Italië. Ook voor ons land is ditmaal die toe spraak van bijzonder bekng geweest, om- gat de kwaal of de fout. waarop de H. Vader doelt, ook in ons land ongetwijfeld bestaat. De Paus dan, legde den nadruk op de noodzakelijkheid, dat zij, die aan onze Uni versiteiten studeeren, later zullen deelne men aan de politiek en ook voor die taak zullen worden opgeleid. Dit pauselijk maanwoord komt zeker ter juister tijd, want bijna allerwege in Europa heerscht er een zekere minachting, een ge mis aan waardeering voor de politiek, niet het minste in de kringen van intellectu- eelen. Ook in ons land en onder de Katholie ken kan men die fout maar al te vaak ont moeten en daarom willen wij op deze pau selijke woorden nog eens bijzonder den nadruk leggen. Zij die er zóó over denken, die mcener dat het niet met bun intellect strookt, am politiek te doen, dienen dan te weten, da* de H. Vader, die persoonlijk bekend staa' als een man van groote geleerdheid, het juist op den weg van de mannen der we tenschap acht gelegen, om zich met po litiek terdege in te laten. Het zou echter al van een groote een zijdigheid blijk geven, wanneer wij hoege naamd geen oog hadden voor de vraag, hoe dat gemis aan waardeering voor de politiek in de kringen der intellectueelen ir ontstaan. Wij mogen ons dan niet ontveinzen, da' de huidige practische politiek zelf heel dikwijls geen recht tot klagen over het ge mis aan belangstelling heeft; zij zelf staat vaak in de eerste plaats schuldig. Wanneer de Paus de gestudeerden op roept voor die politiek, dan bedoelt dc H. Vader daarmede natuurlijk die politiek welke er naar streeft de zedelijke goede ren en krachten van een volk veilig te stellen en tot gelding te brengen, die welke .in den Christelijken Staat een zedelijke gedachte ziet. Natuurlijk roept de Paus de geletterden niet op voor die politiek, welke nauwe lijks den naam „Staatkunde verdient, wel ke van den eenen kant van compromissci en concessies aaneerihangt en van den an deren kant zich in partij-fanatisme verliest, welke zich kenmerkt door over- en onder schatting wegens gemis aan kennis van taak en roeping van den Staal, wier prac- tijk niet met de theorie strookt en uit difen hoofde niet door het katholieke volk wordt begrepen, waarbij de persoonlijke voordeelen van de leidende figuren een rol spelen en waarbij de katholieke gedachte niet zuiver en gaaf uit den smeltkroes te voorschijn komt.... Lazen wij b.v. niet dezer dagen de klacht dal in een land met katholieke regeering in den Staatsschouwburg de schunnigste tooneelen worden opgevoerd? Ziet, daar zijn theorie en practijk niet met elkaar in overeenstemming, dat is po litiek, welke het katholieke volk niet be grijpt! Dergelijke feiten doen op den duur alle daadwerkelijke belangstelling dalen. Maar nu is het de fout der ontwikkelden, dat zij de politiek met dergelijke misstanden vereenzelvigen. Hun scherp en geoefend oog moest hen in staat stellen, beter het eene van het ander te onderscheiden. Hun taak is het juist, overeenkomstig het woord des Pausen, de politiek op U voeren tot de hoogte, waarvan zij merier- tijd is afgedaald, tol de hoogte van de ver wezenlijking der christelijke gedachten, welke in het volk zelf leven. 35 personen gestikt. Aneta seint ons d.d. 30 dezer uit Sawah- loento: Een hevige brand is uitgebroken in de steenkolenmijn van Sawaraso, waarin 59 personen werkzaam waren, 35 hunner zijn gestikt en 24 konden worden gered. De lijken van 5 politie-oppassers, van den mijnopzicner R. Purvis en van drie contrac tanten 7i;n reeds gevonden. Sawahloento is een onderafdeeling van de aldeeling Tenah Datar, residentie Sumatra's Westkust waar zich ook de Ombilinmijnen bevinden. Dezer dagen had de opzichter yan het Prov. Electrisch bedrijf P Borst te Jmuiden eenige arbeiders opgedragen, dat zij de cellen van het hoogspanningsnet aldaar zouden schoonmaken Direct daarna kwam hij echter de arbeiders waarschuwen, dat één der cellen nog ingeschakeld was en feen spanning van 10.000 volt had. jjenige oogenblikken later kwam de op zichter zelve op onverklaarbare wijze met de geladen cel in aanraking, met hel ge volg, dat hij op hetzelfde moment in brand geraakte De heer B. had nog. de tegenwoordig heid van geest even omhoog te springen, waardoor het hem gelukte zich van de cel te bevrijden, doordat hij niet meer met de aarde verbonden was Hij had echter brandwonden bekomen aan zijn linkerhand, waar de stroom was ingegaan en aan zijn rechtervoet, waar de stroom 't lichaam had verlaten. Ook had hij eenige brandwonden in zijn gezicht ge kregen vanwege de vlammen. Nadat de opzichter van B. naar zijn woning was vervoerd, verleende Dr. van Leeuwen de eerste hulp. Alleen aan het sterke gestel van den heer B. moet het te danken zijn, dat dit on geval den dood niet tot gevolg heeft ge had. Naar wij vernemen, maakt de heer B. het thans naar omstandigheden goed. Gisteravond om kwart over 11 is door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de timmerfabriek van de la. Knaapen aan de Leliestraat te Beverwiik. De brand werd ontdekt door een arbei der van de Chemische fabriek „Beverol", die zijn chef waarschuwe, waarop deze de politie met het gevaar in kennis stelde. De brandweer was zeer spoedig ter plaat se en tastte met 2 slangen op de waterleiding het vuur aan. De brand woedde in den linkervleugel der fabriek, waar een groote hoeveelheid hout lag opgeslagen. Met veel moeite is de brand weer er in geslaagd den brand tot dit deel der fabriek te benerken. Om 1 uur was de brand gebl'ischt. Een groote hoeveelheid hout is verbrand. Ook het dak bekwam ern stige schade. De schade wordt op vele dui zenden geschat. Inventaris en fabriek waren liet verzekerd. Het vorig iaar is de gcheele fabriek tot den 'rond toe afgebrand. Dit is nu reeds de der- 'e keer in 2 iaar tijd, dat de fabriek door brand wordt geteisterd. AUTO TEGEN EEN HEK. Gistermorgen is, doordat de bestuurder lit moest wi ken voor een anderen auto en laarbij den draai te kort nam, een auto tegen het hekwerk voor het huis van den heer L nan de Weeresteinstraat, gereden, waarbij dit beschadigd werd. Van den auto werd de lantaarn beschadigd. Luxe auto te water. Zaterdagmiddag reed op den Kruisweg te Haarlemmermeer in de richting van Aals meer een 'uxe au'° waarin twee personen waren gezeten, afkomstig uit Lisse. Even - voorbij den Slotertocht slipte bet motorrijtuig (een dichte Ford), tengevolge waarvan de chauffeur de macht over zijn stuur kwijtraakte. Hij reed te ver in den grasberm waar door de auto omsloeg en vervolgens in de gelukkig ondiepe wegsloot terechtkwam. De inzittenden maakten een geweldige tuimeling, maar het gelukte hun toch om door hel portierraampje weer vrijwel onge deerd op het droge te komen. De auto, die nogal flink gehavend werd is later met behulp van vele omwonende personen met een takel weer op het droge gebracht. Luxe auto verbrand. Op den Kruisweg in Haarlemmermeer nabij den Aalsmeerderdijk geraakte een litxe auto afkomstig uit Den Haag en gaan de naar Amsterdam, in brand. Voor een defect aan den motor, was de chauffeur die zich alleen in het motorrij tuig bevond, bezig aan #'t monleeren, toen ulntseling de vlammen er uit sloegen. Hij vond het den ve'liësten weg cm op een flinken afstand te blijven voor het ge vaar van het springen van de benzinereser voirs. De mooi» wagen werd totaal door het vuur vernield en er b'eef niet veel meer over dan wat onttakeld verschroeid iizer- werk. Teneinde het verkeer niet te belem meren. werd het wrak met behulp van eenige toeschouwers voorloopig in den tocht naast den weg gezet. De chauf'eur, die zeer onder den indruk van het gebeurde was verklaarde, dat de auto niet verzekerd was. Bovengenoemde bond hield een ledenver gadering in geboyw „St. Bavo". Onder de aanwezigen waren de geestelijk: adviseur Pater Frankenmolen en het lid van het hoofd bestuur, de heer J. Zwaga, uit Amsterdam. Om rond acht uur opende de voorzitter de heet Loman, de vergadering en schetste in het kort den bloei van de afd. en wees in h'et bijzonder op het 2e lustrum, dat 12 Februari a.s. luisterrijk zal herdacht worden. Het is dan 10 jaar, dat deze bond bestaat. Hoewel in de eerste jaren de R. K. Trans portarbeiders het niet noodig oordeelden, zich te organiseeren, zijn er nu toch velen, die reeds gehoor hebben gegeven aan de roep stem, zich te scharen onder de banier van St. Bonifacius. Tot onze vreugde kunnen wij constateeren, aldus spr,, dat enze afdeeling hier in Haar lem hard vooruit is gegaan in de laatste jaren. Wij hebben dan ook gemeend, dat wij dit 2de lustrum niet onbemerkt kunnen laten voor bijgaan. Verschillende festiviteiten zijn dan ook reeds georganiseerd. Spr. spoort een ieder aan, zooveel mogelijk deel te nemen aan de gezamenlijke H. Communie en het algemeen öntbijt, hetgeen ondersteund werd door den geestelijk adviseur, die des mor gens de H. Mis zal opdragen tot intentie der afdeeling. Zijn Eerw. zag gaarne alle R. K. Transport arbeiders des morgens tot de H. Tafel naderen Na eenieder in het bijzonder nog eens op geestelijke wijze over het nut en de sterkte van zoo'n gezamenlijke H. Communie te hebben onderhouden, werd nog een korte rede gehouden door den heer Zwaga, die wees op het nut en den plicht van zijn lid maatschap, en tevens de mededeeling deed, dat hij aan het einde van zijn jaarverslag, tot zijn vreugde heeft mogen constateeren, dat wij in Nederland dit jaar met 1000 le'den zijn vooruit gegaan. Nadat nog enkele aanwezigen van de rondvraag hebben gebruik gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering met gebed, Wil men de socialistische pers in ons land gelooven, dan is het in Weenen althans voor de arbeiders a'lemaal goud, wat er blinkt. ti De hoofdredactie van. „Het Volk zond in den vorigen zomer heel speciaal een redac teur naar Weenen, om de Weensche heer lijkheden door dezen verslaggever voor de Holla.ndsche lezers eens uilerst gunstig in rood licht te doen stellen, en het moet gezegd de roode redacteur, de Al- redacteur van „Het Volk", heeft zich op on overtroffen wijze van zijn taak gekweten. Hij heeft zijn roode lezers doen likke baarden! Met één journalistieken s'ag was hij in de Weensche poii'iek en haar voorgeschie denis thuis; immers, in zijn eerste artikel kon hij apodiktisch verklaren: „Zeven jaren socialistisch bewind heb ben Weenen tot een overtuigend voor- beeld van modern en proletarisch stads bestuur, tot een bedevaartsoord voor nieu we cultuur gemaakt Weenen, de klerikale hoofdstad van Lueger, de stad, die vers'ikken moest in een Republikeinschen bond van klerikale staten, werd de fakke'draagster der so- ciaal-demokratie, een bron van proletari- sche energie. Gedragen door een stormwind van be geestering snelt het ons voor naar den nieuwen t d. De arbeidersmassa heeft zich om het roode Rathaus jamengetrokken en elk jaar wordt dit leger sterker en machtiger" En verder zingt de redacteur van Het Volk zijn dithyrambe; „Een burcht van het socialisme in het hart van reaktionnair Midden-Europa een wonder is Weenen." Is het niet mooi? Hoe heerlijk moet dat „wonder" niet zij0- In de komende artike'en zullen wij dat „wonder" meer van nabii bekijken en we zullen bewijzen, dat hier geen wonder doeners, maar heel gewone circus-gooche laars aan het werk geweest zijn. Om niet te spreken van volksbedriegers Welke benaming wellicht meer gewet tigd zou zijn. Laten we echter beginnen bij bet begin en de vraag ste'len: hoe kwamen de s°" ciaal-demokiraten in Weenen aan de macht/ Voor en ti'dens den oorlog had Weenen een christelijke dat beteekent hier praC tisch: een katholieke regeering. En tot in lengte van dagen zal de h innering aan den eminenten, beminden bur gemeester A. Lueger bij alle weldenkende Weeners en Oostenrijkers in hooge eer® bl-üven. Wel roerden zich toentertijd reeds de sociaal-demökiraten-. zij beze'ten toen reeds een derde deel van het aantal raadszetels; doch daartegenover stond een hechte recht- sche formatie van twee derden; de libera len hadden daarbij hoegenaamd niets te be- leekenen. Toen echter in het gedenkwaardige en in vele opzichten f - tale jaar 1918 kwam dp „Umstufz", de Omwenteling. Vele geliefde vaders, broeders, echtgenoo- ten en zonen waren als dooden geva.l'en den oninenschelijken krijg, door den u<'" tocht van zooveel mannen had hel econo misch en zedelijk leven on'zettend gelede" het famirie'even was ontwricht, de noodlijdende kindertjes moesten, om een wissen dood te ontgaan, naar Holland Zwitserland uitgezonden worden; de a1' ■'cmeene nood grensde a.an hef ongeloof lijke, een giroot deel der bevolking was ui'" Gemergeld tol op het gebeente, en in d'c dagen kon het Uebeuren, dat de later zoo berucht geworden valsche munter, Pri"s von Windesöiraz, in Oostenrük op slag e®u "a'ionale held werd, doordat hij de bruta liteit had, een aantal met graan geladen Donauschepen van het buitenland voor het buitenland bestemd voor goeden bui' te verklaren. Door al deze ellende was het Oostenrijk- sche en vooral het Weensche volk al sinds lang murw geslagen; alle weer standsvermogen was verdwenen, het gezond verstand kon niet meer spreken; de wan- '-oop was algemeen. Een wanhoop, welke non verergerd werd door het optreden van de valsche profe ten, die opstandigheid en revolutie pre dikten. Toen kwam de verschrikkelijke nederlaag :n als gevolg daarvan de revo'u'ie Het waren natuurlijk ook hier de uiters' 'inksche elementen, welke daarbij de lei ding namen. Men moet hier het psychologisch moroen' wèl in aanmerking nemen. Men hoorde in Weenen, hoe Beia Ku" te Hongarije het bolsjewisme liet zegevie ren en hoe Kurt Eisner in Beieren bei- zelfde beproefde: de were'd stond op z'n kop, waarot" sou ook Oostenrijk, waarom zou ook Wee nen, den nieuwen „stand" niet innemen? Onder het oude regiem was de grootCi ellende over het volk gekomen, ieder ad der regiem zou beter ziïn en dan maar iefst zoo radicaal mogeliik. Alle kies-belemmeringen werd met één slag weggenomen: om kiesgerechtigd te zijn, behoefde men b.v, voortaan niet langer minstens één jaar in het land te wonen; een ieder kon direct meestemmen, en zóó hadden de uiterst linksche elementen ruim schoots ge'egenbeid duizenden en duizenden stemmen uit het onvervalschte Rusland te importeèren. Gevolg: bij de eerste verkiezingen be haalden de socialisten, zoowel voor den Nationalrat als voor den Weenschen ge meenteraad, de meerderheid. In den Nationa'rat in de regeering van het Riik heeft men zich van dezen slag spoedig hersteld; het katholieke Oostenrijk met zijn goede bevolking van k'einere steden en platte land deed zich spoedig gelden: sinds ruim zeven jaren is de sociaal- derrokra.tie in den Oostenrijkschen National rat in' de minderheid; cenigen tijd lang heeft men daar („uiterste noodzaak") in coalitie gewerkt met de socialisten, doch het bleek al spoedig, dat dit praktisch niet mogelijlc was,' en1 thans zim de socialisten dan ook van de Oostenrijksche regeering uifges'oten. Anders ging het te Weenen! Dear wisten de socialisten zich te hand haven. Dank zij de mentaliteit der wereldstad In de wereldsteden toch hoopt zich de grootste volksellende op, in de wereld steden huizen de meeste elementen, die r.iets te verliezen en alles te winnen heb ben, in de wereldsteden kan de dema gogie de schoonste resultaten bereiken door tiaar volksophitsing >n pers en vergadering. Het resultaat is niet uitgebleven: Weenen bleef rood door en door rood tot op den huidigen dag, Hierpnder geven we eenige cijfers betref fende de beide laatste verkiezingen voor den Weenschen gemeenteraad. Het aan'al kiezers bedroeg: 'n 1923: 1.140.327 'i 1927: 1.261.655. In Weenen hebben gestemd: ;n 1923: 1.039.5*8 kiezers •n 1927: 1.169.673 Ongeldig waren: 1923: 10.536 stemmen 'O 1927: 10.531 'een verschil van 5 stemmen!) Geldige stemmen waren alzoo: 1923: 1029.032 ;n 1927: 1.152.484. Daarvan kregen de Christelijk-socialen: :.n 1923: 337.783 stemmen in 1927: 420.997 (op eenheidslijst) en de sociaal-demokraten: in 1923: 571.464 stemmen in 1927: 694.557 Men moet weten, dat de socialistische 'erreur in Weenen in 1927 zóó ernstig ge. worden was. dat alle vrijwel alle niet-socialistische partijen zich 00 een „een- '■"eidsli :st" vereenigden, om tegen de so- gen de socialisten een bloc te vormen. Dat de communisten in Weenen vrijwel guen aanban-a hebben fin 1923 beliaa'd-m 71" ju Weenen 13.564 stemm-u en in 1927 7609) 's een gevo'g van hef feit, dat het socialis tisch bewind te Weenen vrijwelbol- s!ewistiseh is. De Oostenrijkeehe leider der sociaal- demokraten, dr. Ol'o Bauer, heeft bet zelf verklaard, dat hij zich voor 90 pet. bolsje wist voelt. En dat is 00!' te begrijpen van een vriend va,n Lenin en Trotzki! 2oo schi'nf het wel, dat dc sociaal-demo- <raien te Ween°n regeeren, dank zij een tan-gjjik sterke kiezers-meerderheid.^ De roode redacteur van „Het Vo'k weet cr ''Oog van op te geven; hij schrijft: Dat de Weensche Partij-organisatie den ^concentreerden aanvo.1 van al'e burger- 'i'"'ken afsloeg, ja, van de uitbreiding van 'let kiezerscorps en de grootere deelname zonder stemplicht ging 92 1 net, der kie- zers naar de stembus profiteerde, door °P niet minder dan 122.993 stemmen van 'n totaal 133A52 meer uitgebrachte stem- aien beslag te leggen, dat dankt zij aan haar voorbeeldige organisatie, aan het werk vjan eiken dag door tienduizenden, aan het oordn'ngen in het openbare arbeidersleven 'n vollen omvang, maar vooral aan hef "ynctische werk in den gemeenteraad ver richt. de scherpe klassepolitiek, daar gevoerd." Het is wel heel toeval'ig en heel curieus, ''-Tl de roode redacteur één heel voornaam 'bng vergeet: de sociaal-demokraten hebben hun ver- 'dezingssucces voor een heel groot deel tr danken aan ie reinste verkiezingszwende'! Niet alleen in dien zin, dat zij de stem- m&ssa vóór de verkiezing demagogisch bc- drogen hebben, Heen! Zij hebben het stem-apparaat zelf "chandelijk misbru'kt om met zooveel moge- stemmen uit de bus te komen. Eii de stemming hebben zij profitee- rend van overheidsbescherminj; duizend vpndirf bedrog gepleegd. Zóó hebben de sociaal-demokraten in Wee. risi 7.00 tiuivaai moüeniK. „j„_ Wat maakte het uit, of dit regiem so-omen in J927 hun macht weten te behouden In ons vo'gend artikel zullen wil daar een boekje van open doen! cialistisch of bolsjewistisch heette? Er werden verkiezingen gehouden, werd gestemd, en in de gauwte werd een democratisch kiesrecht ingevoerd, waarvoor Oostenrijk nog allerminst rijp was. Thans wijdt ook de anti-revol. „Stan daard" een artikel aan de nagedachtenis van wijlen mgr. dr. Scheepman. Daaruit releveeren wij het volgende: Wij hebben op het moment van deze herdenking gezwegen, omdat Dr. Schaep- mans nagedachtenis allereerst het rijk be zit vn onze Roomsche medeburgers is, en wij ons rekenen tot degenen die, zootang zij aan het woord zijn, niets doen dan luis. teren. Hier konden wij luisteren met veel sympathie én om den man, van wien werd gesproken, èn om hetgeen van hem in zijn nationale beteekenis gezegd werd. Maar nu de partij, waartoe Dr. Schaep man behoorde, en die voor hem gevoelens kent, zooa's «nze partij koestert voor Dr. Kuyper, gesproken en getuigd heeft, mogen wij onze beuit van spreken niet laten voor bijgaan. Want Dr. Schaepman behoort aan het Nederlndsche volk en, wat zijn betee kenis voor dat volk inzonderheid bepaalde, hij behoorde tot die mannen, die dat volk met krachtige stem hebben gemaand de pa den der revolutie te verlaten en in dezen tijd van ondermijning te denken aan de fundamenten der samenleving, die allen Christenen heilig zijn. Hij behoort aan het Nederlandsche volk, aan welks hooóe belangen hij de gaven en krachten wijdde, die hem geschonken waren. Hij behoort tot dat vo'k. omdat hij de liefde voor ziin taal toonen mocht, niet alleen door onze groote dichters te eeren, maar door zelf in zijn lied de kracht dier taal te doen trillen. Niet ten onrechte noemde men hem den Roomschen Da Costa Het is goed Dr. Schaepman ook als dich ter te eeren. Want een tijdlang kwam men in ons land te zeer onder den druk van een vrijzinnige en socialistische letterkun dige bent, die in onze Christendichters in zonderheid de Christelijke gedachte haatte en daarom hen wilde bannen uit het rijk der ware kunst. Onze Christendichters weigerden zich op te sluiten in de enge gevangenis van een stuurloos innerlijk leven, afgesloten van de genade Gods en waar men niet weet dan óf te klagen over eigen nood, óf te roemen van eigen ingebee'de glorie. Zij kunnen, vrijgemaakt door de kracht Gods, zingen van hetgeen God werkt in het rijk van na tuur en genade. Wie hét leven berooft 'van het allerhoogste, dat is de heiligheid van Gods Naam, de rijkdom van Zijn koninkrijk en het volgen van Zijnen wil, zoo getrouw a's de engelen in den hemel dien volbren gen, kan den rijkdom van des Christens zang niet verstaan. Gelukkig is het droevig misverstand, waarin de school van '80 ons volk wilde opsluiten, thans wel gebroken, en staan wel weer nieuwe hoogmoedigen gereed, om de dictatuur in de kunst te veroveren men kan thans weer in breederen kring een Bilderdijk. een Da Costa en ook een Schaepman als dichter eeren. Groot was hij ook als redenaar en ook zoo getuigde zijn werk van den rijkdom onzer taal. Maar wat in Dr. Schaepman meer nog boeide was dit, dat hij, zooals Dr. Kuyper het eens zeide, de nooden van zijn volk verstond. Hii zag de sociale nooden en wist evena's Dr Kuyper dit deed, de gewetens wakker te schudden en den weg te wijzen raar 'n waarlrk Cchisteliik sociale politiek Maar veel meer spreekt zijn beteekenis tot ons, als wij hem mogen eeren als een dier mannen noemde men hem niet te gelijk met Kuyper en Lohman? die den geestelijken nood van het vo'k ten diepste peilden, die het ontzettend gevaar zagen van de revolutiegedachte en haar werking voor de volkeren in Europa, die daarom niet rustten, vóór de oogen waren opengegaan voor de gewe'dige tegenstellingen tusschen de Christelijke en de revolutionnaire be ginselen, en die daarom ook streefden naar samenwerking van al en, die het als hun eerste roening erkennen, voor de handha ving der Christelijke grondslagen van het leven, den strijd te strijden. Een he'denstriid tegen misverstand en ingezonkenheid in den eigen kring. Een hcldenstrijd tegen liberalisme en socialis me. Zij streefden niet slechts naar de samen werking, maar brachten haar ook tot stand en schonken dus ons volk den zegen der Christelijke politiek, welker vruchten elk ander volk ons mag benijden. Vruchten, die in da "en van groot gevaar ook erkend wor den door hen, die er in rustige dagen mee spotten. Zoo nu mogen ook wij den levensarbeid van Dr. Schaepman zien, en wii verstaan het, waarom Dr Kuyper, toen hii te m'd- den van zijn zwaren strijd getroffen werd door hel overlijdensbericht van Dr. Schaep man, het bekende woord verzond: wie zou nipt weenen? Nu, een kwarteeuw later, herdenkt het Roomsche volksdeel dankbaar al datgene wal 't in Dr. Schaeonian ontvin". en onze partij morf hem dankbaar rangschikken on der die Roomsche anti-revolutionnairen zooals prof Fab'us hen in zijn mooie werk „Voo-tvaren" noemt die den ernst en de beteekenis van hun tijd zuiver doo-voe den en de iu'ste richting wisten te wijzen v"or den politieleen en socialen strijd onzer da gen. de juiste rich'ing voor een ieder, die alleen dan weet te kunnen bouwen, a s 'rouw gehandhaafd blijft in de wetgeving en in dc consciëntie vn overheid en volk, wat God gaf ten fundament voor het leven in den staat en iij, de maatscbaooij. KOPENHAGEN, 31 Jan. Dr. Johannes Fibiger, de beroemde autoriteit op het ge bied der kankerbestrijding, die in 1926 voor zijn kankeronderzoek den Nobelprijs kreeg, is op 61-jarigcn leeftijd overleden. In den ouderdom van 69 jaar is te 's-Gra- venhage ove-leden de heer J. C. A. Weerts van St. Philipsland, oud-burgemeester van Velsen, De begrafenis van het stoffelijk overschot zal Vrijdag a.s. te Arnhem plaats hebben. Een ernstige brand Is uitgebroken in een steenkolenmijn te Sawaloento; 35 personen zijn gestikt. De salonboot „Friesland" en de sleep boot „Wilhelmina Goedkoop" zijn uit het ijs der Zuiderzee bevrijd. De openstelling der telefoonverbinding NederlandAmerika. De gewijzigde posttarieven met ingang van 1 Februari. De K.LJVL in den aanstaanden zomer van 1928. Ingesteld is een „Permanente ambtelijk» vlascommissie. Veldmaarschalk Sir Douglas Haig over* leden. Uit het Saargebied. Ontslag van 5000 mijnwerkers. Door het Spoorwegongeluk te Birma zijn door bet overlijden van twaalf gewon den thans 52 personen om het leven gekomen. De Vereenigde Staten en Estland hebben met enkele reserves de conventie inzake af schaffing der in- en uitvoerverboden ge- teekend. De Stresemann'R rede in den Rijksdag over de baitenlandsche politiek. De Amerikaansche onderzeeër S 3 soek geraakt tijdens een storm. Dr. Johannes Fibiger, de bekende Deen. sche autoriteit op het ge! --1 der kanker- bestriidinë, is overleden. Barometerstand 9 uur v.rn.: 760. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten worden opgestoken om 5.13. Hoogste Barometerstand 767.3 m.M. te La Coruna. Laagste Barometerstand 734.1 m.M. te Veslmanör. Verwachting: Zwakke tot matige, later wellicht toenemende, Z. W. tot Z. wind, ne velig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempera tuur. Het Federatief Bestuur van Sobriëtas ver gaderde op 28 dezer en besprak o.m. het te houden Nationaal Congres 1928. Daar er van verschi lende zijden bezwaren werden gemaakt tegen den aanvankelijk ge kozen datum, n.l. van 1113 Juni, heeft men gemeend beter te doen, het Congres vast te stellen op 30 en 31 Juli en 1 Augustus. Het onderwerp van het Congres zal zijn, zooals reeds eerder werd medegedee'd, De beteekenis van de offergedachte in de Ka tholieke drankbestrijding, uitgewerkt in 3 hoofdvergideringen, n.l. gezien van theolo gisch, sociaal en paedagogisch standpunt Het za! mogelijk zijn voor Secties en af- derlijke groepen uit de R. K. Drankweer die zulks wenschen, tijdens het Congres een sectievergadering te be'eggen. Het Congres wordt geopend op Maandag 30 Juli des avond en eindigt met een groote demonstratie op de H. Landstichting op Woensdag-middag 1 Augustus. Daar zal dan ook plaats hebben de toewijding van de R.K. Dranbestrijding aan Koning Christus. Er is een Uitvoerend Comité benoemd, om de plannen nader uit te werken. Dit Comité vormde een dagelijksch be stuur bestaande uit den heer J. C. Suring, voorzitter van Sobriëtas; Freu'e A. de van der Schueren, Nijmegen; Alej. A. Reilh, Maarssen; den heer J. Houben, Breda; G. P. Bon, den Haag; J. Blokker, Sittard en C. J. J. Terwisscha van Scheltinga, pr. Secretaris van Sobriëtas. Het Secretariaat van 't Congres is gevee- ligd op het Centraal Bureau van Sobriëtas, Ve-verstrnnt 30 's Hertoaerbosch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1