Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. NederlandAmerika per telefoon. Het eerste officieele gesprek over den Oceaan. De corruptie in het gasbedrijf. Zoo zou het bij 'ons toch ook kunnen zijn. Minister Waszink weer aan den arbeid. De provinciale opcenten. Ter keuring van films. Het vangen van waterwild. Een Permanente ambtelijke vlascommissie ingesteld. Kapitein Smoolenaars gehuldigd KERK EN SCHOOI Uit de Missie. De ernstige ontploffing in de „Hollandia-fabrieken" te Amsterdam. Dom Victor van den Eynden. lf Dom Desiderias Lenz O.S.B. t KUNST EN KENNIS. De toestand van Jan Toor op. Boekb espr eking. Waarom ze vochten. - Wat er op een douanè-kantoor ontvangen wordt. VERKEER EN POSTERIJEN. De wijziging der posttarieven met ingang van 1 Februari. RECHTSZAKEN. De kwestie der Expressebank. Verlost uit het ijs der Zuiderzee. Tenslotte gaf ir. Vos eenige technische in lichtingen over de wijze van uitzending in Engeland waarna nog werd medegedeeld dat er reeds een aanvraag voor een particulier gesprek met Amerika was binnengekomen. Te Amsterdam heeft gisteren te half vier in het gebouw van de Ned.-Amerikaansche Kamer van Koophandel, de heer W. Wester man, voorzitter van deze K. v. K. een ge sprek gevoerd met den heer Wi'liam Booth voorzitter der Nederlandsche K. v. K. te New-York. Het gesprek was zeer goed Ver staanbaar. De eerste dag van de in dienststelling dezer nieuwe verbinding is dus een groot succes geworden. Gistermiddag kwart over 7, heeft het Al gemeen Handelsblad te Amsterdam een radio-te'efonisch gesprek tfevoerd met de Journal of Commerce te New-York. De ge sprekken waren over en weer zeer goed hoorbaar Idustrie in het Oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen onder dankbetuiging voor den belangrijken verrichten arbeid ontbonden en is ingesteld een comtnissie, genaamd „Permanente ambtelijke vlascommissie", aan welke commissie is opgedragen bij voortduring de vlasindustrie in het bijzon der die in het Zuiden des lands te bestu- deeren en de Regeering daaromtrent van advies te dienen. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren: ir ,A .H, Straatman, hoofdin specteur van den Arbeid, te Arnhem; Meyer de Vries, Rijksinspecteur der werk verschaffing te den Haag en ir. Corn. Ste vens, Rijkslandbouwconsulent te Goes. Te Doetinchem. De raadscommissie van onderzoek naar eventueele corruptie bij de gemeentebedrij ven te Doetinchem heeft tot B. en W. het verzoek gericht den directeur van het gas bedrijf, wiens termijn van schorsing Zater dag afliep, opnieuw te schorsen. B. en W., in spoedvergadering bijeen, heb ben geen termen aanwezig geacht aan dit verzoek te voldoen. In verband met opmerkingen over de mogelijkheid in het ambtelijk verkeer de hoffelijkheid wat meer te betrachten, zendt een der lezers van het „Hbld." uit de Ver. Staten aan zijn blad een brief van het eer tijds beruchte immigratiekantoor op Ellis- eiland. Hij had verlenging der verblijfsver gunning gevraagd en in antwoord daarop kreeg hij een brief, geheel in den vorm van een particulier schrijven, maar blijkbaar een gestencild formulier, waarin adres en data met dezelfde machine, waarmeede de stencil is geschreven zijn ingevuld in dezen vorm: Mijnheer: Het is ons een genoegen u te melden, dat uw verblijfsvergunning wordt verlengd tot.... hetzelfde geldt ook voor mevrouw uw echt- genoote. In uw eigen belang en om onze registers in goede orde te houden, verzoeken wij u ons te willen laten weten, liefst 5 dagen van te voren, met welk schip en wanneer u denkt te vertrekken, wat de nummers zijn van uw reisbiljet en van uw hut. Om de identificee- ring te vergemakkelijken wilt u wellicht met iemand van mijn dienst door middel van den administrateur van het schip in Verbinding treden en hem dezen brief overhandigen. In de hoop, dat uw bezoek aan ons land naar genoegen is verloopen, verblijf ik met hoogachting: Immigratiecommissaris. Nu weten wij zeer wel, zoo teekent het ,Hbld." hierbij aan, dat deze verblijfsver gunning otak met drie korte woorden had kunnen zijn verleend. Voor den indruk, waarmede deze reiziger uit Amerika terug keert is deze vorm van ambtelijke aanraking echter ongetwijfeld van beteekenis. Het is een mooi staaltje van zakelijk- goede propaganda, waarvan wij bij ons iets leeeren kunnen. Vooral nu wij ons gereed maken buitenlandsche gasten in meer dan gewone getale te Ontvangen. Bewondering voor degenen aan beide zijden, die de moeilijke problemen hebben opgelost. Zooals wij gisteren reeds in een gedeelte onzer oplage konden melden, is gistermid dag te kwart voor drie het telefoonverkeer met Amerika officieel geopend door een ge sprek van Oen minister van Buitenlandsche Zaken jhr. Beelaerts van Blokland, met den Amerikaanschen Staatssecretaris Kellogg te Washington. De Minister van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. F Beelaerts van Blokland, sprak den Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, den heer Kellog, als volgt toe: Mijnheer de Staatssecretaris, mag ik u bij dezen mijn oprechte groeten en beste wenschen doen toekomen als eerste bericht van Nederland aan de Vereenigde Staten langs dezen bewonderenswaardigen, nieu wen, openbaren tak van dienst. Ik meen, dat het past onze bewondering en dankbaarheid uit te spreken voor de vindingrijkheid en vblharding var. al degenen, aan beide zijden van den Atlantischen Oceaan, die samenge werkt hebben om de moeilijke problemen op te lossen waarvoor men stond, alvorens dit nieuwe middel van verkeer tot stand kon worden gebracht. In verband hiermede moet speciaal hulde gebracht worden aan de American Telephon and Telegraph Com pany. In de oude, steeds hartelijke betrek kingen tusschen Nederland en de Vereenig de Staten <s d't oogenblik het begin van een nieuw tijdperk in zooverre, dat Nederlan ders en Amerikanen van nu af aan niet meer uitsluitend afhankelijk zullen zijn, voor de verbinding van land tot land, van schrif telijke berichtgeving. Wanneer men bedenkt, hoeveel meer mo gelijkheden van misverstand ontstaan bij schriftelijke dan bij mondelinge gedachten- wisseling, dan is het zeker niet een alle- daagsche uitdrukking van formeele inter nationale beleefdheid om te zeggen, dat de ze nieuwe tak van dienst ertoe zal leiden een steeds nauwer en beter begrijpen tus schen de beide landen tot stand te brengen. Het Verheugde ons een draadlooze tele fonische verbinding tusschen Nederland en Ned.-Indië tot stand te hebben gebracht; het vèrheugt ons evenzeer, dat eert dergelij ke verbinding met de Vereenigde Staten nu voor het publiek geopend is. De heer Kellogg, staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken in Amerika, ant woordde als volgt: Ik ben zeer onder den indruk jhr. Beelaers. van de beteekenis van dit oogenblik, hetwelk door het persoonlijk gesprek tusschen de ministers van Buiten landsche Zaken der twee regeeringen de inwijding van een draadlooze telefonische verbinding tusschen Den Haag en Washing ton inluidt. De laatstverloopen jaren hebben den meest opmerkelijken vooruitgang in in ternationale verbindingen door middel van de draadlooze telefonie gezien. De onlangs tot stand gekomen directe telefonische ver binding tusschen Nederland in Europa en Nederland in Azië en nu deze nieuwe dienst tusschen de Vereenigde Staten en Neder land welken wij heden inwijden zijn een vol doening gevend bewijs van dezen vooruit gang. De nieuwe voordeelen, aldus tot stand gekomen, zullen ongetwijfeld een nuttig ge volg t enopzichte van de betrekkingen tus schen de volken onzer landen te weeg brengen. v Wij zijn dankbaarheid verschuldigd aan de technische bekwaamheid en het gemeen schapsgevoel aan weerszijde van dén Atlan tischen Oceaan, welke deze nieuwen scha-, kei tusschen Nederland en de Vereenigde Staten mogelijk hebben gemaakt. Het is mij een vreugde mijnheer de minister van Bui tenlandsche Zaken, om met u tezamen deel te hebben aan deze vee'belovende gebeur tenis en om u en door u het Neder landsche volk mijn hartelijke groeten tot uiting te brengen. Onmiddellijk na dit gesprek kwam in Washington onze gezant aldaar, tor. van Royen, aan de telefoon, die in het Neder- landsch het woord voerde tot den direc teur-generaal der Posterijen en Telegrafie, ir. Damme. De heer van Royen maakte de Nederlandsche administratie een compliment voor het feit. dat zij deze moderne verbin ding heeft helpen in het leven roepen, ter- wiji hij de verwachting uitsprak, dat van deze nieuwe verbinding een belangrijk ge bruik zal worden gemaakt. In antwoord op deze toespraak zeide ir. Damme, dat het een voldoening voor de P. T. T. was, dat deze verbinding kon wor den toegevoegd aan de reeds bestaande en dat hij zich erkentelijk gevoelde jegens de Engelsche en Amerikaansche collega s^ die door hun belangrijke praestaties het in de eerste plaats mogelijk hebben gefnaakt om de verbinding met Amerika ook voor ons land te bereiken. Vervolgens bedankte de heer Damme den gezant voor de door dezen verleende mede werking aan de Nederlandsche delegatie naar het te Washington gehouden congres voor radiotelegrafie, waarbij hij nog d/o wensch uitte, dat de nieuwe verbinding ook zal mogen bijdragen tot een betere gedach- tenwisseling tusschen delegaties en de Re geering. Ook na dit gesprek volgden van weers zijden eenige persoonlijke vriendelijkheden. Daarna kwam de verbinding met New- York tot stand, waar thans de bij onze Re geering geaccrediteerde gezant der Ver. Sta ten, de heer Tobin, vertoeft. De heer Tobin voerde een vrienschappelijk gesprek met den her Norweb, len secretaris bij de lega tie in den Haag, De heer Norweb zeide ver heugd te zijn naar den welstand van den gezant te kunnen vragen en de stem van den heer Tobin weer te hooren. Vervolgens sprak minister Beelaerts nog eenige woorden met den Amerikaanschen gezant waarna in New-York Prof. Barnou aan het toestel kwam, die eveneens eenige woorden met Jhr. Beelaerts wisselde. Tenslotte kwam de heer Tobin weer voor de telefoon, die nog een kort gesprek' voerde met den heer Swift, 2den secretaris van zijn legatie, Na afloop van de officieele opening stond de heer Damme, de vertegenwoordigers van de pers te woord, waarbij hij mededeelde, dat de gesprekken zeer duidelijk waren, en «fat de gesproken woorden zeer goed over kwamen, hetgeen ook bleek uit de antwoor den, welke op verschillende vragen werden ontvangen. Er hoefde zelfs geen woord herhaald te worden, terwijl de stem van den heer 1 °pjn den eenige der sprekers aan de overzijde van den Oceaan, wiens stem bij de hier aan wezigen bekend was, zeer duidelijk was te herkennen Voorts deelde de heer Damme nog mede, dat vooral de heere-i Norweb en Swift zee,p Bij beschikking van den minister van onder den indruk waren van het feit, dat zij Binnenlandsche Zaken en Landbouw is de een gesprek konden voeren met iemand in j commissie, welke een onderzoek heeft in- jLun vadepland. I gesteld naar den toestand van de vlasin- Gemeld wordt, dat Z. Exc. minister Waszink, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die gedurende eenige maanden ziekteverlof had, binnenkort zijn werkzaamheden op het departement weder hervatten zal. In een rondschrijven aan de Gedeputeer de Staten der verschillende provincies zegt de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat, blijkens hem door den Mi nister van Financiën gedane mededeeling de mogelijkheid bestaat dat, indien het ont werp tot verlaging van het tarief der in komstenbelas sting met 20 pet. tot wet wordt verheven, verschillende provinciën het door hen reeds vastgestelde aantal der opcenten op de inkomstenbelasting en in verband hiermede ook het reeds vastgestelde aantal opcenten op de hoofdsom der vermogens belasting nog zullen willen verhoogen. Aangezien de aanslagregeling zeer spoe- e-? e3, 'i een aanvang zal nemen en bu het opmaken der kohieren uitsluitend rekening zal kunnen worden gehouden met de alsdan van kracht zijnde verordeningen wordt medewerking ingeroepen tot het be vorderen zoo noodig van een spoe. dige wijziging van de desbetreffende pro vinciale verordeningen, zoodat eventueele wijzigingsbesluiten vóór 1 Mei a.s. aan de Kroon ter goedkeuring kunnen zijn voor gedragen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft nader in de Centrale Commissie voor de keuring van films, be doeld in artikel 15 der Bioscoopwet, be noemd: tot adviseerend lid: D. Hamburger Jr., te Utrecht en tot leden der huishou delijke commissie, bedoeld in artikel 9 van het Bioscoopbesluit: ds. C. Ferguson, te 's-Gravenhage; P. L. Gerritse, te Amster dam; pater Hyacinth Hermans, te Rotter dam en D. Hamburger Jr., te Utrecht. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft nader bepaald, dat in het geheele Rijk het vangen van smienten, pijlstaarten, talingen en slobeenden door middel van eendenkooien en netten, waar van het gebruik is geoorloofd, alsnog zal zijn toegestaan tot 4 Maart 1928. Door de geestelijkheid en parochianen van de nieuwe St. Willebrordskerk san den Beukelsdijk te Rotterdam is kapitein Smoolenaars van de Alhena hartelijk ge huldigd. Wethouder F. C. D. Nivard sprak woor den van groote erkentelijkheid en ook de Zeereerw. heer pastoor H. Dreuth heeft zijr. parochiaan gehuldigd. De bijeenkomst werd met zang en voordacht verder gevuld. Kapitein Smoolenaars dankte voor deze bewijzen van sympathie. „Agentia Fides" meldt o.a.: In de Provincie Peking telde de kerk in 1927 25.000 bekeerlingen. (Uit 'n enqi#ête over China). Ofschoon het jaar 1927 de vreeselijkste troebelen, die China ooit sinds de Boksers geteisterd hebben, aan zich zag voorbij gaan, geven de missies van de Chileensche provincie, waarin Peking gelegen is, als to taal een cijfer van 25.000 bekeerlingen. De ze provincie bevat ongeveer een derde van al de katholieken der Chineesche repu bliek, d.w.r. 709.258 katholieken op een totaal van twee en een kwart millioen in geheel China. Zij worden bestuurd door 8 bisschoppen, waarvan 6 Lazaristen, één Je zuïet, terwijl de achtste zetel, onbezet ge laten door den dood- van Z. D. H. Mgr. Tchao, onder leiding staat van de inland- sche Chineesche wereldlijke geestelijkheid. Een der Lazaristen is ook een Chinees, waaruit volgt, dat de Provincie Chihli twee der zes inlandsche Chineesche bisschoppen van het land bezit. Sedert Chang-Tso-Lift met zijn Mantsjoe- rijsche krachten Wu-Pei-fu veroverd heeft en zich twee jaar geleden van Peking heeft meester gemaakt, bezetten 100.000 van deze soldaten het gebied van Chihli; deze troe pen, die overal verspreid liggen, hebben een betrekkelijke rust in het land weten te handhaven, hoewel ze toch niet den inval hebben belet van gewapende troepen uit het Zuiden, en van Shansi. Ook tiert de struikrooverij in de meest afgelegen stre ken. Toch brengt de betrekkelijke rust (in vergelijking met andere provincies) die in Chihli heerscht, zijn voordeel voor de kerk mee, zooals blijkt uit hetgeen er is tot stand gekomen. Niet één van de acht vica riaten uit deze gebieden heeft ernstig te lijden gehad van de troebelen in het land, tot op het laatst van het jaar, toen een inval van het Zuiden al de ellemle van den oorlog met zich sleepte. Hieronder volgt een vergelijkende staat voor het jaar 1927 van de 8 missies, de ka tholieke bevolking ervan én het aantal be- keéringen. Missie Aantal katholieken Aant. bekeer. Rapport van 1927. Peking Siensin Chengfingfu Paotingfu Tientsin Swanhwafu Liksien Yungpingfu 289.993 15.844 133.906 3.214 87.168 1.383 78.342 1.031 44.724 1.701 27.644 Geen rapport 27.141 640 20.340 1.407 Totaal 709.285 25.220 Van overwegend gewicht is het vicariaat Peking, dat 289.993 van de 709.258 katho lieken van China telt en een eerste plaats inneemt tusschen de acht vicariaten. Het is de grootste en ook de oudste missie van China, als men bedenkt, da,t de katholie ke werkzaamheid in dit land vanaf de 13de eeuw dateert, toen de Franciscanen zich dicht bij het keizerlijk paleis vestigden en er een communiteit van 30.000 geloovigen hadden. Het Westen hield echter op met missionarissen te leveren en men vergat óm zco te zeggen deze gemeente, die zich evenwel in de 17de en 18de eeuw herstelde en uitbreidde onder de leiding der Jezut- ten. De Lazeristen volgden de zonen van Ig natius op en maakten sinds 1900 snelle vor deringen in de vooruitgang der missie. De residentie van de missie te Peking behoort tot de voornaamste gebouwen dezer stad. Tien dertiende deel van de bewoners van het vicariaat va,n Peking zijn geduren de de dertig laatste jaren bekeerd gewor den; 85 op de 100 van deze bekeerlingen behooren tot de eenvoudigste klasse; en op de andere 15% zijn ook slechts weinig gegoede families. Niettegenstaande al de moeilijkheden ont- staan uit de troebelen in het land, die hun terugslag zouden kunnen hebben op den geest van een dergelijk aantal Christenen, die noch eenige economische invloed heb ben, noch eenige politieke plaats innemen, lezen We toch uit de verslagen die ons uit deze missie bereiken, dat de herderlijke ar beid bijna even gunstig voortgaat als in normale tijden. Men zou kunnen zeggen dat het vicariaat van Peking de provincie Chihli in tweeën verdeelt, zoodat het Zuidelijk deel vijf, en Noordelijk twee vicariaten heeft. Van de vijf Zuidelijken is het Siensien dat, onder leiding der Jesuiten, de meeste katholieken telt. Het is aan de Zuidgrens van Chihli gelegen en had op het oogenblik van den inval der troepen pit het Zuiden veel te 'ijden onder de wreedheden, die de burger oorlogen met zich bracht. Tot op heden be lemmerden de troebelen den voortgang niet die we in deze streek mochten maken, doch helaas staan de zaken voor dit jaar anders. Op de eerste plaats hebben de militaire be lastingen, die vooraf van het gehèele volk gevorderd worden, de economische toestand bijna onhoudbaar gemaakt. Niet heel veel menschen zijn direct tot het bolsjewistisch, communisme overgegaan, maar zijn vergif tigende denkbeelden drongen in de hoofden door en riep, zelfs^ bij de katholieken, een zekere afkeer Van iedere discipline wakker. De schöolquaestie biedt hier, zoo goed als bij de andere missies in China, een groot vraagstuk, dat in 't geheel niet af hangt van de overwinnende partij, want zoowel het noorden a's het zuiden van het land zijn er op gesteld de opvoeding van het volk a,an zich te trekken. Tientsin, dat aan de kust is gelegen op drie uren afstand van den spoorweg naar Peking, deelt mede, voor ernstige hinder gedurende dit schooljaar behoed te zijn ge bleven, hoewel de studenten zich zeer anti-christelijk toonen, Chengtingfn kan aardrijkskundig be schouwd worden als zuster-provincie van Sien-sien, want zij bevat het andere gebied dat langs de Zuidkant van Chihli loopt. Zij heeft eveneens den geésel der invallen van 1927 gevoeld. De militaire officieren gai- ven blijk van een zekere terughoudendheid ofschoon er veel plunderingen plaats von- d,en zoowel van Christelijke huizen als van kerkelijke eigendommen. Deze missie staat stevig gegrondvest, want een derde der be woners zijn sedert lang Christen en een zesde van haar baten vloeit voort van deze geloovigen, wat, voor China, een zeer hoog aandeel vormt. Lihsien, de vijfde van de Chihlische mis sies, ligt ten Zuiden van Peking en staat ender leiding van Z. D. H. Mgr. Melchior Suen. De rapporten die ons daarvandaan bereiken melden, dat de oorlog of in de streken zelf of in de naaste omtrek hel heele jaar woedt, maar als men alles resu meert, is de stand van zaken er nogal be vredigend. Lihsien ligt ten noorden van Sien-sien. De pachters hebben er een goe de oogst gemaakt, wat een verblijend feit Voor de missie beteekent. Helaas brengen, gelijk overal elders, de nieuwe omverwer pende ideeën een soort mode onder liet volk met zich om zich atheïst te verklaren. Yungpingfu en Swanhwafu zijn ten Noor den en Westen van Peking gelegen. Het eerste staat onder de leiding der Lazeris ten en de rapporten hierover melden ons dat de politieke, sociale en economische toestanden verward en onzeker zijn. Wanneer men echter dit gebied vergelijkt met de andere deelen van China en met hetgeen daar voorvalt, moet men nog toe geven dat er een betrekkelijke rust heerscht. In het vorige jaar, 1926, had de centrale missie geweldig te lijden onder de burgertwisten, vooral met het oog op de ligging van Yungpingfu, dat op den weg van Chang-Tso-Lin is gelegen. - De missie van Swanhwafu heeft j.l. Oc tober een groot verlies moeten boeken door den dood van haar herder, Z. D. H. Mgr. Philippe Tchao. De dood overviel hem te midden der beproevingen van zijn kud de, op het oogenblik van den inval der op roerlingen van Shansi. Momenteel is de missie er slecht aan toe, onder de slagen Van hevige twisten, ziekten en hongers nood. De rapporten stellen ons echter eenigszina gerust door het aantal gevallen dat ze aangeven van een groot getal heide nen, die de kerk hebben leeren waardeeren en de teedere zorgen erkennen die zij den bedrukten toedraagt. Maandag heeft onder groote belangstel ling de plechtige uitvaart plaats gehad, voor de zielerust van den Hoogeerw. Pater Dom Victor van den Eijnden, in leven rustend Abt der Sint Jozef-abdij te Echt. Na de plechtige H. Requiem-Mis had op het Kloos terkerkhof de begrafenis plaats. Dè pontificale H Mis van Requiem werd opgedragen door den Hoogeerw. Abt van Achel, Dom Columbanus Tewe. De beaar- dingsplechtigheden werden verricht door den Hoogeerw. Pater Dom Anselmus van Hooff, neef en opvolger van den overledene. In den ouderdom san 95 jaar is te Beuron overleden Dom Desiderius Lenz O.S.B., de stichter der Kunstscholen van de aartsabdij Beuron. Deelneming van Z. H. den Paus, Boor bemiddeling van de Nuntiatuur en van den Hoogeerw. Heer Deken van Den Haag, die persoonlijk daartoe den schilder heeft Jan Toorop gisteren den Pau selijken zegen ontvangen. De H. Vader liet daarbij tevens zijn erkentelijkheid betuigen voor de groote diensten, die Jan Toorop door zijn kunst aan de H. Kerk bewezen heeft. Pe "Bes. Bode" verneemt nog, dat, hoe- I°estand van den lijder op dit oogen blik zorgelijk is, hij met volle bewustzijn van d®*e hooge belangstelling kennis nam en er zichtbaar door geroerd was. Welke Richting? Een boek over verschillende stroomingen in de vrouwenbeweging door Pater Da- masus. O.M.C. Uitg. L. C, G. Malmberg, 's-Hertogenbosch. Het fejt van jiej bestaan der vrouwenbe weging aanvaardend, hebben wij rekening te houden met de werkelijkheid. Daarom u ^ater Damasus een goed werk met zich als gids aan te bieden op dit terrein. Het eerste hoofdstuk van dit met zorg samengesteld boek geeft een vluchtig over zicht van de geschiedenis der vrouwenbe weging in ons land, maar is tegelijk een pleidooi voor het goed recht. Daarna schildert de schrijver aard en streven Van drie groote richtingen in de moderne vrouwenbeweging, namelijk de neutrale, de socialistische en de Roomsch- katholieke. Het spreekt van zelf, dat hij de laatste als de eenig ware aanduidt. Een propaganda-hoofdstuk over de Roomsch-Katholieke wereldbeweging en eenige waardevolle documenten en gege vens besluiten het boek. Wij zouden het in handen- wenschen te zien van alle ontwikkelde vrouwen, doch ook van mannen, die niet enkel van natu re belang jn de vrouw stellen, doch die ook nieuwsgierig zijn naar alle9, wat er in de vrouwenwereld omgaat. Zij vinden hier een schat van gegevens, P. ADRIANUS. Maatregelen ter voorkoming van meer ongelukken «dringend noodig. Een deskundig oordeel. Naar aanleiding van de ernstige ont ploffing, die Zondagmiddag in de „Hollan dia-fabrieken'' aan den Valkenweg te Am sterdam door het ontploffen van een zuur- stofcylinder plaats had, heeft het „Hbld," een onderhoud gehad met den heer J. J. van Male, hoofdinspecteur van den arbeid. Het is, zei9e hij, zooals vanzelf spreekt, mogelijk, dat de ontploffing aan een kleine onachtzaamheid is te wijten, maar ongeluk ken met dit soort apparaten komen telkens voor. Zij zijn van zoodanige constructie, dat tal van kleinigheden een ongeluk, dat ernstige gevolgen kan hebben, kunnen ver oorzaken. D'e praktijk heeft geleerd, dal zelfs met groote voorzichtigheid ongevallen kunnen voorkomen. De arbeidsinspectie is dan ook niet op het gebruik van deze appa raten gesteld. In Zwitserland zijn ze trou wens verboden, in ons land echter nog niet Wel ligt een ontwerp gereed voor een Koninklijk Besluit, waarbij het gebruik van dit soort apparaten zal worden verboden, maar het is nog altijd niet efgekondigd. Mogelijk houdt dit uitblijven verband met een geheele herziening van de Veiligheids wet, maar hoe dan ook, als de toestand blijft zooals hij nu is, blijft het gevaar voor ernstige ongelukken bestaan. Zou het niet mogelijk zijn, als, om welke reden dan ook, de Regeering het wensche- lijk oordeelt, een definitieve regeling nog uit te stellen, een noód-voorziening te tref fen? Het gebruik van deze gevaarlijke lasch- apparaten is niet noodig. Er bestaan andere apparaten met z.g. acetyleen-dissous, welke een veel grooter veiligheid waarborgen. Tegen deze apparaten bestaat het bezwaar van de hoogere aanschaffingskosten, maar daar staat tegenover, behalve dan de veel grootere veiligheid, dat bij het gebruik de arbeidskosten veel lager zijn. De apparaten van het type, waarmee het ongeluk is ge beurd met den cylinder en het verplaats bare gasfabriekje (in dat fabriekje schuilt juist het groote gevaar), zijn vrij moeilijk vervoerbaar en kosten veel meer aan transportkosten dan de veiliger apparaten. Uit he.t verdere onderzoek op den Valken- weg is gebleken, dat daar wel gebruik was gemaakt van dissous. De constructie was echter, volgens het inzicht van de inspec teurs van den arbeid, zeer ondeugdelijk. De flesschen voor dissous-apparaten behooren uit één stuk te zijn. Hier was een nieuwe kop op een oude flesch van 1912 gelascht en wef op onvoldoende wijze. Waarschijnlijk is de vulling van de flesch ondoelmatig ge weest, waardoor de spanning veel te groot werd en de ondeugdelijk bevestigde kop er is afgevlogen. De heer Van Male heeft de onderdeelen in beslag doen nemen en op doen zenden naar den officier van justitie. Op de gevaren verbonden aan de eppara- ten met de „gasfabriekjes" is reeds herhaal delijk gewezen, ook van de zijde van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, dat sinds ongeveer vijf jaren een krachtige propa ganda voert voor het electrisch lasschen. Op aanstichting ven den directeur van het bedrijf, dr. W. Lulofs, is in 1923 een demonstratie gehouden met electrische laschapparaten. Sedert is de propaganda voortgezet en in tal van bedrijven lascht men al electrisch. De heer W. H. Drukker, chef van de acquisitie der G. E, W. te Am sterdam, heeft speciaal voor dit electrisch lasschen voortdurend reclame gemaakt, natuurlijk ook om het gebruik van electri- Schen stroom te bevorderen, maar ook omdat hij de overtuiging heeft, dat de methode veilig is. In de jaren, dat electrische laschapparaten in gebruik zijn, is er nog nooit een ongeluk mee gebeurd. Wel eens heeft iemand last van zijn oogen gehad, maar dat kan met een goeden veiligheids- bril worden voorkomen. De heer Drukker bemoeit zich niet alleen met Amsterdam, uit tal van plaatsen wordt hem advies ge vraagd, zoowel groote industrieën als kleine smeden gebruiken reeds electrische appara ten, welke in aanschaffing weliswaar vrij veel duurder zijn dan autogene apparaten, maar welke in het gebruik economischer zijn. En de uitschakeling van gevaar is toch ook een factor. Te Tiel zijn gevankelijk binnengebracht en na verhoor door den rechter-commis- saris in het Huis van Bewaring opgesloten twee jongens van 16 en 19 jaar uit Tien hoven, gemeente Ameiden verdacht van mishande'ing van twee jongens uit Leer broek. Een van hen werd met een mes steek in de buik in hoogst bedenkelijken toestand in een ziekenhuis te Gorinchem opgenomen. De ander kreeg een steek in den rug. De mishandeling heeft plaats ge- had onder een a'gemeene vechtpartij, waar van vermoedelijk minnenijd de oorzaak was. eiken brief: gram tot en met 250 gram gram tot en met 500 gram gram tot en met 750 gram gram tot en met 1000 gram gram tot en met 1500 gram gram tot en met 2000 gram Naar de „Indische Courant" meldt, bedroegen de ontvangsten van de douane te Tandjong-Perak (Soerabaja) tot en met den 24en Dec. 28.145.974.62, tegen 25.240.416.84 gedurende het geheele vo rige jaar 1926. Men verwacht het dit jaar nog wel tot 28,750.000 te zullen brengen, zoodat dan rond 3% millioen méér zal ont vangen zijn dan het vorige jaar. In ieder geval staat vast, dat dit jaar een recordtontvangst geboekt zal worden. De begrooting der ontvangsten voor 1927 was 25.000.000, zoodat de raming met ruim 3)4 millioen zal overschreden worden. Een overzicht. Zooals men weet, worden met ingang van morgen, 1 Februari, de posttarieven gewij zigd. Teneinde van de nieuwe tarieven een duidelijk overzicht te geven, laten wij ze hier volgen: t Brieven binnenland. Het tarjfcf der brieven van een gewicht van meer dan 20 gram is gewijzigd en be draagt voor boven 20 15 cent. boven 250 20 cent. boven 500 25 cent. boven 750 30 cent. boven 1000 35 cent. boven 1500 40 cent. Locaal port. Ingevoerd is een afzonderlijk port (lokaal port) voor briefkaarten en voor brieven van een gewicht van niet meer dan 20 gram afkomstig van en bestemd voor een vast- gestelden kring. Dit port bedraagt: voor elke briefkaart 3 cent; Voor eiken brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent. In de wachtkamers van het postkantoor en de wijkpostkantoren, is een omschrijving aanwezig van den kring, binnen welken het locaal port van toepassing is. Gedrukte stukken binnenland. Ingevoerd IS een tweeledig tarief voor ge drukte stukken n.Li a. een port voor drukwerken, waarvan spoedbehandeling wordt verzocht door mid del van een in het oog loopende, boven het adres gestelde aanwijzing „Spoed" of een soortgelijke, terzelfder plaaise aangebrach te aanduidihg: dit port is gelijk aan het bestaande drukwerkport; b. een port voor de overige gedrukte stukken, hetwelk bedraagt: voor een gewicht tot en met 500 gram 1)4 cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 gram; boven 500 gram tot en met 750 gram 1714 cent, boven 750 gram tot en met 1000 gram 20 cent. boven 1000 gram tot en met 1500 gram 25 cent. boven 1500 gram tot en met 2000 gram 30 cent. De behandeling van drukwerken, welke niet volledig zijn gefrankeerd naar het hier- voren vermelde tarief of niet zijn voorzien van de vorengenoemde aanwijzing „Spoed" of eene daarmede overeenkomende aandui ding kan tot een gunstiger gedeelte van den dag of uiterlijk tot den volgenden morgen worden verschoven, indien daartoe met het oog op de hoeveelheid te verwerken corres pondentie aanleiding bestaat. Evenwel zal zulks, als algemeene regel - althans voorloopig alleen gelden voor de z.g. massa-recfamedrukwerken. Het cassatieberoep verworpen. Gisteren heeft de Hooge Raad verworpen het cassatieberoep van G. T., F. H. J. S. en B-, directeuren van de Expressebank te Schiedam, tegen een vonnis van de Rotler- damsche rechtbank, waarbij zij ieder tot 100 boete zijn veroordeeld wegens over- IredimJ der Loteriiwet. Op zoek naar de ijsvlet. De stuurman van de „Holland" is giste ren met de bemanning dezer boot over het ijs gegaan in de richting van de „Friesland' om hun kapitein Doornspleet met zijn man nen te zoeken, die nog niet in Lemmer terug zijn. Deze mannen zijn thans teruggekeerd en hebben niets kunnen ontdekken. Wel werd gerapporteerd, dat de „Wilhelmina Goedkoop" thans mooi op weg naar den buitensten ijsgordel is en open water zal bereiken. Nader wordt gemeld, dat de „Friesland" en de „Wilhelmina Gedkoop" uit het ijs bevrijd zijn. Weer terecht. Ook de verloren gewaande ijsvlet van kapt. Doorman van de salonboot „Holland", is terecht. Zij en de mannen, die haar Zondagmorgen van I emmer over het ijs naar de bekneld? „Friesland bracljten werden bij aankomst te omstreeks half twee in den middag aan boord van dat schip gebracht en.... ge houden. De heer A. van der Zee, chef van der technischen dienst van de stoómvaarlmij. Verschuren Co., die zich aan boord van de „Frieslandbevond, wilde de moedige mannen, die met de vlet kwamen, niet we derom blootstellen aan de gevaren van een nieuwen ijstocht en dus beval hij hen aan boord te blijven. Met de „Friesland" voeren de mennen nu naar Stavoren. Nieuwsbladen binnenland Het port der nieuwsbladen en bijvoegsels, waarvan de frankeering geschiedt bij abon nement, is verlaagd en vastgesteld op: van een nieuwsblad van een gewicht van niet meer dan 55 gram iK cent; boven 55 gram tot en met 15 gram 1)4 ct; voor elke 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 150 gram J4 cent. Monsters binnenland Het port der monsters is nader vastge steld op 2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram, met behoud van het thans gelden de minimum van 5 cent per zending. Expresse bestelling binnenland. Het recht wegens expressebestelling in het binnenlandsch verkeer van briefpost zendingen is verlaagd tot 10 cent, dat we gens expressebestelling van postpaketten tot 15 cent Zeeposttarief Suriname en Curasao. Het port der akten en gedrukte stukken in het verkeer met Suriname en Curasao, per zeepost is verlaagd tot 1 )4 cent per 50 gram of gedeelte \an 50 gram, met een mi nimum van 7)4 cent voor akten; het port der monsters is in dat veikeer verlaagd tot 2 cent per 50 gram met een minimum van 5 cent per zending. Het port der bij abonnement gefrankeeide nieuwsbladen, welke per zeepost naar Suriname en Cura sao worden verzonden, is verlaagd en gelijk aan het tarief, geldende voor bij abonne ment gefrankeerde nieuwsbladen in het bin nenlandsch verkeer. In het verkeer met Ned. Indië blijven de tarieven voorloopig ongewijzigd: Frankeerzegels, enz. In gebruik worden gesteld: a. frankeerzegels van een )4 cent en van 114 cent; b. briefkaarten (enkele en dubbele) met zegelafdruk van 3 cent; c. formulieren voor adreswijziging met zegelafdruk van 114 cent; d. postzegelboekjes, inhoudende 24 fran keerzegels van 1)4 cent; e. arbeidslijsten met aangehecht brief kaartformulier, voorzien van een zegelaf druk van 3 cent, prijs 8 cent; f. portzegels van 3. 7 en 12 cent. De bij het publiek voorhanden formulie ren voor adreswijziging met zegelafdruk van 2 cent kunnen uiterlijk 31 Januari a.s. ten postkantore worden ingeleverd tegen ont vangbewijs, Gp 1 Febr. a.s. worden de inge leverde formulieren tegen intrekking van het ontvangbewijs aan belanghebbenden te ruggegeven met terugbetaling van 1)4 cent voor elk ingeleverd formulier. Tegen 1 Februari a.s. verschijnen nieuwe uitgaven van den dubbeltarief en van het tariefboekje, welke verkrijgbaar worden ge steld bij alle kantoren der posterijen tegen den prijs van resp. 5 en 10 cent per stuks

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7