1 h m ONDER ROOD SCHRIKBEWIND. Voornaamste Nieuws fm WOENSDAG 1 FEBRUARI 1928 De Bioscoopwet. HOE DE WEENSCHE SOCIALISTEN AAN DE STEMBUS HUN MACHT HANDHAAFDEN. Stemmen-zwendel! BIJ HET 25-JARIG BESTAAN DER RIJKS VERZEKERINGSBANK. R.K. Kiesvereeniging „Credo Pugno" wmmmi W-L'? :V>7;y.V.y ^.#^111 f DIT NUMMER RFSTAA7 UIT TWFE FI.ADFN ADVERTENT IEN 35 ct. p. regel FI N FN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16770 I 4ü." AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. J. J,. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Mil if mmmrn, m Het gebouw der jubileerendé Rijksverzekeringbank te Amsterdam, o® 4 Oud-minlstqr Lely, P. J. Raaymakers, eerste secretaris-generaal der Rijksverzekeringsbank, BUREAUX: N ASS AULA AIM 49 Tclctoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No 5970. ABONNEMENTEN: voot Haarlem en Agentschappen: pei week 25 et.; pel kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alle aboniié's op dit blad zijn, ingevolge de \eizekemigs\ coi waai den f Leven-lange get-eele ongeschiktheid tot werken door f 7RJ1 bij een ongeval met f OSfi bij verliea van een hand, IOC bij verlies van ee.i f Kfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen dUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 JU, do:delijken aflcop1 odU, een voet of een oog; IZd." duim of wijsvinger; 1 vU'' been of arm; bij 'n breuk van f h O bij verlies v. een andere vinger. Op 1 Maart a.s. treedt de wet van 14 Mei 1926 S. 118 tot bestrijding van de ze delijke en maatschappelijke gevaren var de bioscoop lyj verkorting genaamd de bioscoopwet in werking. Het doel der wet de bestrijding van bet bioscoopgevaar wordt door den titel duidelijk aangegeven. Langs verschillende kanten tracht d^ wet dit doel te bereiken. Er wordt ingesteld een centrale commis sie voor de keuring van films. Deze com missie bestaat uit een voorzitter en ter minste 60 leden. De voorzitter wordt be noemd door de Kroon. De leden worden benoemd door den Minister van Justitie. Alvorens tot benoeming over te gaan,'stel' de Minister vereenigingen, welke geacht worden door hare samenstelling en werk kring bij een goede uitvoering der Bio 'coopwet in het bijzonder betrokken te zijn in de gelegenheid om eene aanbeveling va een of meer personen in te dienen. Uit de centrale commissie worden ver schillende keuringscommissies gevormd die uit vijf leden bestaan. Zooveel moge lijk wordt door voltallige keurings commissies gekeurd. Voor afwezige leden die geen plaatsvervanger hebben, kan d voorzitter der centrale commissie een plaatsvervanger benoemen of zelf de plaats van een plaatsvervanger innemen. Alleen bij volstrekte onvermijdelijkheid wordt met minder dan 5 leden gekeurd: In geen enkel geval mogen minder dan 3 leden keuren. Ook het reclame-materiaal der biosco pen moet worden gekeurd. De centrale commissie is bevoegd daartoe uit haar mid den een aparte commissie ih te stellen, di uit minstens drie leden bestaat. Herkeuring van een film vindt plaats: a. Indien ten minste twee leden der keu ringscommissie in het verslag der keuring de verklaring doen opnemen, dat zij tegen den uitslag der keuring, gelijk die bij ste ming is vastgesteld, zoo overwegende be zwaren hebben, dat zij een herkeuring noodzakelijk achten. b. Indien de voorzitter van de ceutral commissie binnen drie dagen na den dag der keuring te kennen geeft, dat hij zich met den uitslag der keuring niet kan ver eenigen, c. Indien zij wordt aangevraagd doo hem, die de betrokken film ter keuring beeft aangeboden. Voor elke herkeuring wordt uit de een trale commissie een speciale herkeurings commissie ingesteld, die bestaat uit den voorzitter der centrale commissie en uit ze leden, die niet aan de keuring van de betrekkelijke film hebben deelgenomen Een herkeuringscommissie kan hare taak alleen uitoefenen als zij voltallig is en be slist met volstrekte meerderheid van stem Na 1 September 1928 is het verboden in het openbaar tilms te vertoonen, dan voor zoover deze door de centrale commissie als niet in strijd met de goede zeden o: de openbare orde voor openbare uitvoering zijn toegelaten. De centrale commissie laat slechts die films toe, die door de keuringscommissie eventueel de herkeuringscommissie zijn goedgekeurd. Een film kan in zijn geheel worden goedgekeurd, doch ook is de com missie bevoegd vóór de goedkeuring be paalde coupures aan te brengen. Een filxr kan worden goedgekeurd ter vertooning aan iedereen, ter vertooning uitsluitend bo ven de 14 jaar en ter vertooning uitslui tend aan personen boven de 18 jaar. Zooals uit hetgeen boven is aangehaald reeds is gebleken, moet ook het reclame materiaal worden goedgekeurd, alvorens het mag worden gebruikt. In spoedeischende gevallen kunnen, naar regelen door de centrale commissie te stel len filmen, betreffende onderwerpen van actueel belang worden vertoond, vóórdal deze aan het oordeel der commissies zijn onderworpen. Deze uitzonderingsbepaling zegt de Regeering in de memorie van toelichting op de wet is noodig met het oog op de films, die hare waarde voornamelijk ont- leenen aan hare actualiteit. In dergelijke gevallen zoude voorafgaande keuring te veel vertraging geven. Men denke hier aan het z.g. Wereld nieuws, waarvan de voorstelling in vele cinema's het eerste punt van het program vormt. Hebben wij dus gezien dat in de toe komst alleen die filmen mogen worden •-ertoond, die door de centrale commissie «jn goedgekeurd, dit wil nu niet zeggen, dat de door deze commissie goedgekeurde ilmen nu overal mogen wórden afgedraaid. Integendeel, de wet kent uitdrukkelijk aan de gemeentebesturen bet recht toe om een verordening te maken, waarbij van de door de centrale commissie goedgekeurde films nog een gemeentelijke nakeuring wordt ge- eischt. Daartoe is het evenwel noodig dat een gemeentelijke verordening wordt ge maakt, want geschiedt dit niet, dan moet de door de centrale commissie goedge keurde film onvoorwaardelijk worden toe gelaten. De Gemeenteraad is ook bevoegd bij verordening te bepalen, dat de nakeu ring van de in de gemeente te vertoonen tilms aan een of ander centraal orgaan op gedragen wordt. Zoo hebben wij dezer da gen in de bladen kunnen lezen dat in eene te Eindhoven gehouden vergadering van Noord-Brabantsche en Limburgsche ge meenten besloten is aan de respectieve ge meenteraden voor te stellen een verorde ning in het leven te roepen, waarbij een nakeuring van het filmkantoor der geza metljke Noord-Brabantsche en Limburgsche gemeenten wordt vereischt, vooraleer een tilm mag worden vertoond. Dit besluit werd gemotiveerd door de omstandigheid, dat de Haagsche en Amsterdamsche keuringscom missies films toelaten, waarin scènes voor komen, die voor het Zuiden niet geschikt zijn. De vraag mag worden gesteld, of men in de vergadering te Eindhoven niet wat voorbarig is geweest. Het is lang niet zeker dat de centrale commissie denzelfden rui men maatstaf zal aanleggen, die thans bij de Amsterdamsche en Haagsche keurings commissies gebruikelijk is. Het zou te be treuren zijn, wanneer, na het in werking treden der wet, te Amsterdam, den Haag of waar ook boven den Moerdijk nog fi!m werden vertoond, welke voor den Bosch Eindhoven en andere zuidelijke steden on toelaatbaar moeten worden geacht. De Gemeenteraad is niet bevoegd om bij plaatselijke verordening de vertooning van alle films te verbieden. Over enkele andere bepalingen der Bioscoopwet, benevens over het verschil tusschen de tegenwoordige en de toekom stige bemoeiingen van de overheid met bioscoopvoorstellingen spreken wij een volgende maal III Het kan jammer genoeg! niet ont kend worden, dat de socialisten te Wee- nen op 24 April van het vorig jaar bij de gemeenteraadsverkiezing een ontzet tend groot aantal stemmen op hun lijsten vereenigd hebben En wij zouden niet het bewijs kunnen leveren voor de waarheid van de bewering, dat zij hun meerderheid in den tegenwoor- digen .Weenschen gemeenteraad enkel en alleen aan stemmenzwendel te danken heb ben. Wel staat het voor ons vast, dat dit heerlijke resultaat geweten moet worden aan schandèlijke volksmisleiding en aan opzettelijk bedrog Alles, wat den stemgerechtigden burger maar lief kon zijn, werd beloofd: de Ween sche wethouder van financiën, Hugo Breit- ner, stelde zelfs belastingverlaging in uit zicht en de „Freidenkerverein" de rootste onderafdeeling van de Oostenrijk- sche S.D.A.P gaf het parool uit: laten wij in den verkiezingstijd de gods dienstkwestie op den achtergrond houden! Wanneer de Weensche burgerij geweten had, van welk een misleiding en van welk een bedrog zii opnieuw de dupe ging wor den, dan had zij zich voorzeker wel ge wacht, in zoo grooten getale rood te stem men. Dan hadden alleen de roode leiders en de overigen, die persoonlijk voordeel te verwachten hadden onder socialistisch be wind, rood gestemd! Van al deze veronderstellingen zullen wij ierna de juistheid bewijzen. Maar.komen wij ter zake! De socialisten voelen zich in Oostenrijk zelfs in Weenen niet meer veilig: Het gaat hun niet naar den vleeze daar! Hoe ongelooflijk het ook klinken moge, het is de waarheid, en we zullen het be wijs daarvan nog leveren. En juist daarom omdat de sociaal-de- mokratie in Weenen niet zeker is van haar aak daarom gedraagt zij zich in alle op zichten daar zoo terroristisch, daarom schrikt zij daar voor niets terug, daarom is zij er zelfs niet voor teruggedeinsd, bedrog te plegen aan de stembus. Het is toch immers wel het bewijs van heel groote zwakheid eener partij, wanneer deze bij een verkiezing het middel van stemmen-vervalsching zelfs niet versmaadt, 'n'eêendeel: zoo sterk mogelijk uitbuit. W7 L" j bcbbcn <Ie socialisten in Weenen bij de laatste raadsverkiezingen gedaan. Hun parool was: laten er zooveel moge. 'ijk roode stemmen uitgebracht worden. -T 't komt er niet op aau. waar ze vandaan komen: als wij de meerderheid maar behou den in den gemeenteraad! Toen in het voorjaar van 1927 de kiezers lijsten te Weenen omdat dit wettelijk nu eenmaal moet ter visie gelegd waren, heeft men in vele kringen verbaasd gestaan. In 1923 (hef vor-ge vè. n.icz,tigsjaar) be droeg het totaal aantal kiezers in Weenen 1 140.323; in 1927 zou dit aantal opcens tot 1.261.655 d.w.z met 121.332 oftewel 10,6 pC. geslegen zijn. Dat was niet te gelooven. Een zóó geweldige vermeerdering van het aantal kiezers binnen een tijdsbestek van vier jaar, in een stad, waar geen bevolkings aanwas te constateren was behoorde t0{ de onmogelijkheden: hier moest een kunstmatige stemman, fabricatie plaats gehad hebben! Het was natuurlijk onmogelijk, de heelé kiezerslijst te controleeren, doch, wat mo gelijk was, dat hebben onze Christelijk- sociale broeders in Weenen beproefd: zij hebben steekproe en genomen en zij kwa men alras tot verbazingwekkende ontdek kingen Ondanks het feit, dat heel de inrichting der Weensche kiezerslijsten erop berekend is, allerlei zwendei mogelijk te maken, en ondanks de moeilijkheden, welke hun bij het onderzoek van zekere zijde in den weg gelegd werdenl dit district aan een onderzoek onderwer pen, tot een aantal van 6600 kiezers Welnu! Als resultaat van dit officieel onderzoek kwam vast te staan, dat zich onder deze 6600 ktezers niet minder dan 328 niet-kiezers bevonden; dat was 5 pCt van het geheel! Laat men het resultaat van deze steek proef gelden voor alle Weensche kiezers lijsten te zamen, waartoe men na dit on derzoek toch zeer zeker het recht heeft dan staat men voor het feit, dat er op 24 April 1927 te Weenen rond 63.000 stem men op bedriegelijke wiize in de bus te recht gekomen zijn Ten gunste van welke partij? Daarnaar behoeft men niet te raden, als men weet welke roode overheidspersonen de kiezerslijsten samenstelden en welke roode propagandisten voortdurend aan het werk waren om t.epaatde personen op de kiezerslijst „hineinzur eclamieren" Rekent men bij dez- 63.000 „falsche" kie zers nu'de hierboven besproken 60.000 ver oordeelden, die door der. rechteT van het kiesrecht waren uitgesloten en toch op de kiezerslijst voorkwamfen, dan krijgt men de eenig mogelijke en tevens verrassende ver klaring van de vermeerdering van het kie zerstal met 121 332 nieuwelingen Dan is men er zelfs al bovenuit! Men weet dm tevens waaraan de so- ciaal-demokraten hun succes" bii de jong ste gemeenteraadsverkiezing te Weenen te danken hebben Nu zal men vragen- „Maar hoe is het in s' hemels naam toch mógelijk, dat er in een „beschaafde" stad op zóó groote schaal stemmen-zwendel ge pleegd wordt en gelukt? dat de leider der Katholieken in parlement en gemeenteraad, de stoere voorstrijder Leopold Kunschak, bij den strafrechter een aanklacht wegens „Wahlschwindel" heeft ingediend o a. tegen den „Bezirksrat" Pa pauschek die zich bij de verkiezingen bij zonder verdienstelijk gemaakt heeft.... voor de sociaal-demokraten Nog vele kolommen zouden wij kunnen volschrijven ovei den Weenschen stemmen- zwendel, doch met het bovenstaande mee- nen wij te mogen volstaan en den lezer een indruk gegeven te hebben van de wijze, waarop de socialisten hun macht in het Rathaus laatstelijk gehandhaafd hebben. Nu zal de nuchtere Hollander vragen: ja maarl is daar nou mets aan te doen? Blijft dat nou zoo maar? Welnu, de zaak staat zóó, dat slechts één Bezirk, n.l. Wahring. voor het „Verfassungs- gerichtshof' in behandeling is geweest, en dat dus ook alleen in dit „Bezirk' de stem ming ongeldig is verklaard Nu heeft de burgemeester na de uit spraak van bet „Gerichtshof" de onwettig tot stand gekomen Bezirks-vertegenwoordi- ging ontbonden, en in haar plaats twee „waarnemers" benoemd. Tot zoover in orde Maar de partijleider Kunschak was hier. mede niet content Volgens hem had de burgemeester ter stond moeten bepalen, dat de stemming van 24 April opnieuw zou plaats hebben. Hij heeft zoo 'n stemming echter niet uitgeschreven en stelde zich tegenover den katholieken leider op het standpunt, dat deze stemming niet herhaald behoorde te worden, doch dat er eventueel een geheel nieuwe stemming moest komen De stemming herhalen zou beteekenen De organisaties van patroons en arbei ders in de bouwvakken, zijn tot overeen stemming gekomen in zake de voorwaar den voor het afsluiten van een collectieve arbeidsovereenkomst. De beruchte moord te Capelle aan de* fJssel is voor de rechtbank behandeld. Tegen den 20-jarig;n moordenaar werd 18 jaar gevangenisstraf geëischt. De vraag is uit den mond van een Hol-, ^a.' oude kiezerslijst, alleen slechts ge lander, die zich geen zwendelende over-: zuiyei"d yan de zwendel-kiezers, zou gelden, heidsorganen voorstellen kan. heel begrijpe- f-en. n'eVwe stemming beteekent, dat een lijk, maar sinds de sociaal-demokrater in' KeheeI nieuw samengestelde kiezerslijst Weenen regeeren. verwondert men zich daar fou Öe'den, welke weer ter visie zou moe over dergelijke dingen heelemaal niet meer. O zeker! De sociaTstïsche partii wasrht hare handen in onschuld: zij kón door den rechter niet wegens bedrog veroordeeld worden; dit lot trof slechts de personen, die het bedrog tenslotte gepleegd hadden Niettemin staat het voor iederen Wiener als een paal boven water, dat zoowel de leiders der partij als de roode overheids personen aan den zwendel mede schuldig staan; zij hebben den zwendel dooT hun in vloed en hun macht mogelijk gemaakt. De officieele roode zwendel begon zooals gezegd reeds bij de samenstelling der kiezerslijsten, waarop niet alleen de meer besproken veroordeelden, maar ook dóoden nog niet stemgerechtigde jongens, niet inWeenen wonende of in 't geheel niet bestaande personen opgenomen wer den De stembureaux waren zóó samengesteld, dat de rooden daarin steeds de meerderheid haden; men heeft zijn luicfjes 4. 5, 6, ja 7 maal laten stemmen, natuurlijk niet tel kens in hetzelfde lokaal, noch ook telkens onder denzelfden naam: hun werden legiti matie-biljetten verstrekt onder verschillende pamen, waarmede zii in verschalende stem lokalen terecht konden; men Het zijn hand langers stemmen voor anderen, die niet ge komen waren, enz., enz. Het behoeft geen betoog, dat dit alles zonder medewerking van de autoriteiten niet mogelijk was. Hoe komen de bedriegers op de kiezers lijst en boe verschaffen zij zich de noodige papieren om te kunnen stemmen, als de overheid, als de ambtenaren niet mee werken? Het is trouwens een uitgemaakte zaak: Allereerst kwam aan het licht, dat de rechtbank-uitspraken zijn daar om het Weensche magistraten maar liefst 60.000 te leveren, en het zegt toch wel wat, misdadigers als kiezers opgenomen hadden Aan het christelijk-sociale verkiezings comité toch gelukte het, vast te stellen, dat er in Weenen rond 60.000 veroordeel den rond'oopen, welke volgens de daar be staande wet door den rechter van het kies recht waren uitgesloten, en naar de steek proeven zelfs tot een aantal van 12.000 bewezen, had de stedelijke overheid de kleine „vergissing' begaan, ook dergelijke veroordeelden op de kiezerslijst *e plaatsen. Het is wel teekenend voor de Weensche roode broeders, dat zij van deze zijde bli'k- baar zooveel steun verwachtten! De hier- bedoelde heeren zouden toch zeker wel niet op de christelijk-sociale partij gestemd hebbenl Met deze ontdekking was echter n0S niet de geheele geweldige toename van het aantal kiezers verklaard; er was nog een raadsel van 50.000 k 60.000 stemmen op lossen. Het was zooals gezegd natuurlijk niet mogelijk, alle gevallen te onderzoe ken, en de 50 000 k 60.000 hebben 'n" tusschen gestemd. Maar de leiding der christelijk-sociale partij liet het er niet b;j zitten: zij wilde het bewijs van den rooden stemmen-zwen- del officieel vastgelegd zien en zij wendde zich tot de rechtbank. De wereld zou weten, hoe de Weensche socialisten schaamteloos gtemmen-zwendel gepleegd hadden Men nam weer zijn toevlucht tot *fn steekproef: de stemming in het I8de sta"j* district moest, bij wijze van voorbeeld, het bewijs leveren. En daarbii konden natuurlijk al weer al de 60.298 kies-„gerechtigden" in district aan den tand gevoeld worden; n®en' men zou alleen maar de aanvullingslijst van ten liggen, en waaromheen weer van alles „reclamiert" zou kunnen worden Ik heb mij aldus verklaarde de heer Kunschak in een onlangs gehouden rede voering tégen zoo'n nieuwe stemming verklaard, vooral ook. omdat de burge meester de nieuwe stemming tot na 1 Janu ari 1928 wilde uitstellen. Na genoemden datum toch zouden allen, die in 1927 20 jaar geworden zijn, mede deelnemen aan een verkiezing, waarbij al leen de kiezerswil van 24 April 1927 mee spreken mocht. Bovendien; vvat moest er gebeuren met kiezers, die op 24 April in verschillende an dere Bezirke gestemd hebben? Op deze wijze zou men iederen verkie zingsuitslag kunnen „corrigeeren". Wanneer de uitslag niet bevalt, dan ont bindt men de vertegenwoordiging maar en schrijft eer. nieuwe verkiezing uit Zoo wordt de kieswet volkomen illusoir «"ontstaat je reinste anarchie. Maar daarenboven, hebben de socialisten de kiezerslijsten van 24 April alreeds zoo zeer „wattiert" (het woord is van den heer Kunschak), hoe zouden zij nu eerst recht de kiezerslijsten „wattieren". Ze zouden een kiezarsfabricatie kunnen toepassen, welke een aanfluiting zou be teekenen Van alle recht en wet. „Ik heb den burgemeester verklaard", aldus de heer Kunschak, „dat hij indien hij niet terstond weer een verk;ezing„ des noods dan een nieuwe verkiezing, uitschrijft zich het verwijt moet laten welgevallen, dat hij den stemmen-zwendel zijner partij bewust steunt". Daar kon de roode burgemeester het mee doen. Maar of 't helpen zal? L. S. De dader van den moord te Schrieve heide is veroordeeld tot 10 jaar gevange nisstraf. De Maastrichtsche Rechtbank heeft de* dader van den broedermoord, te Douver- gznhout tot 7 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het jubileum der Rijksverzekeringsbank. Jhr. Mr. O, van Nispen tot Sevenaer ia uit Brussel naar ons land vertrokken. Sir Douglas Haig zal in overeenstemming met zijn wilsbeschikking in Schotland be graven worden. In de zee van Azow zijn 60 sleden met menschen en paarden in zee gedreven. De zoekgeraakte Amerikaansche onder» zeeër S. 3 terecht. De regeeringsverklaring der Noorscbe Ar- Barometerstand 9 uur v.m. 751. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morge* worden opgestoken om 5.15. Heen 1 Februari is het 25 jaar geleden, Jat als gevolg van het aannemen der On gevallenwet, artikel 1 dezer wet in wer king trad en daarmede de Rijksverzekerings bank hare functie aanvaardde. Dit was een gevolg van het ontwerp-wet Lely, dat eerst door de Tweede Kamer was aangenomen, toen door de Eerste Kamer verworpen en daarna als compromisvoor stel door beide Kamers der Staten-Generenl aanvaard. Hoe sterk in den loop der jaren de betee- kenis der Rijksverzekeringsbank is toegeno men, blijkt wel uit de toename van het aan- 'al behandelde ongevallen. In 1903 het eerste jaar bedroeg hel aantal behandelde ongevallen ongeveei 25.000; in 1925 reeds 114.525 en in 1927 ongeveer 130.000. Nog sterker komt <jeze 'oenemende belangrijkheid uit, indien men bedenkt, dat den werknemer, wien in en door het bedrijf een ongeval overkomt, vóór het inwerking treden van de Rijkson gevallenwet slechts één mogelijkheid bleef cm in het genot eener uitkeering te worden gesteld en wel het aangaan van een civiel- rechtëilijke procedure. Practisch kwam di! er dan.meestal op neer, dat hij niets kreeg. De grondslag van het moderne bedrijfsge- 'JAARVERGADERING op VRIJDAG 3 FEBR., 's-avonds te 814 uur, in het geb. St. Bavo. AGENDA: 1. Opening; 2 Jaarverslag Secretaris; 3. Jaarverslag Penningmeester; 4. Bespreking nieuwe reglementen. 5. Ron vraag en sluiten. Aller opkomst dringend noodzakelijk. HET BESTUUR Hoogste barometerstand 767.8, La Caruna. Laagste barometerstand 718.6, Tbarahtvn. m w Verwachting: Matige tot krachtig# Z. W. vaar, verbonden aan een bepaald bedrijf, I tot W- wind, meest zwaar bewoikt of be- onafhankelijk van de schuld van den werk- fro.kken- met tijdelijke opklaringen, aanvan- gever en van de werklieden, (La risque professionnelle). De ongevallenwet draagt een publiek rechterlijk karakter. Dit beteekent, dat de werkman bij ongeval zich niet tot den werk gever behoeft te wenden, doch dat tusschen hem en zijn werkgever een door het open baar gezag in het leven geroepen orgaan wordt gesteld, dat hes», zijne uitkeeringer verstrekt. Hoe uitgebreid het werkterrein der Rijks- kelijk nog eenige regen en weinig veran dering in temperatuur, later iets kouder. verzekeringsbank in den loop der jaren ge- woden is, wordt wel ondubbelzinnig aange toond door de volgende cijfers: fn 25 jaar tijds zijn in totaal meer dan 2 millioen ongevallen behandeld, waarvoor uitkeering tot een totaal van rond 150 mil lioen gulden is verstrekt. Ruim 90 pCt f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1