DE WAERELD ROND. TVeede Klad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Woensdag 1 Februari 1928 ui» ui» MjP* Op het Begijnkot te Haarlem, naast de R.-K. Kerk, wor den eenige oude huizen afgebroken, om vervangen te worden door nieuwe woningen. Het Oude Mannen- en Vrouwen-Gasthuis te Zand voort zal, om zijn architectonische waarde, gerestaureerd wor den. Men lette op het manneniiguurtje in den geveltop. OFFICIEELE DANKBAARHEID. Te Rome kan met uit een groot aantal en auto huren mits men ervoor betaalt! t- maar paard en rijtuig ziet men er toch tok nog 'n enkelen keer. Zulk een „botti- ella" zooals men deze- te Rome noemt !- stond op een der laatste Zondagavon- en op een plein in de wijk Trastevere. ij wacbtte op klandizie. De koetsier slul-' terde zacht. Hij had meer gedronken, dan foor hem en voor de veiligheid van het lerkeer goed was. Dit bleek metterdaad spoedig. Want op en gegeven oogenblik schrok het paard en oor de koetsier het wist, lag hij languit p het asphalt. Het op hol geslagen paard ende op een menigte menschen toe voor e nabije Ponte Garibaldi. Iedereen ging op e vlucht, behalve een jongeman. Deze 'ierp zich vojr het razende dier. Met eigen evensgevaar bracht hij het tot staan. De arme koetsier bracht hem naar de IConsolazione", het gronte hospitaal achter et Kapitool. Den redder leidde men, om et gebeurde op te helderen, naar het ÏCommissariato", het potitie-bureau, waar ij als belooning onmiddellijk werd gear- fsteerd. Het bleek namelijk dat hij onder fas-is- sch „politietoezicht" stond en dat hij op et oogenblik, dat het paard op hol sloeg huis had moeten zijn, inplaats van op traat op hol geslagen paarden tegen te ouden en menschenlevens te redden! Het bovenstaande kan men waarschijnlijk een sterk geval noemen. Met de volgende zaak heeft de Weensche politie het waar schijnlijk echter nog van de fascistische gewonnen. Te Weenen hebben namelijk de vorige week een groot aantal processen plaats gehad, in verband staande met de Juli- onlusten. Men herinnert zich, dat in die maand de Weensche socialistische bevolking in op stand was geraakt, verontwaardigd over een onrechtvaardig rechterlijk vonnis. Het paleis van justitie werd door e enwoedende menigte in brand gestoken Onder deze me nigte bevond zich ook een nog jeugdig koetsier, die met een groep brooddronken kameraden het justi'.ie-paleis was binnen gedrongen. In een der zijgangen van hel paleis trof hij een politie-man aan, die zich daar, bibberend van angst trachtte te ver bergen. De koetsier begreep, dat het slecht met den politieman zou afloopen, als de kameraden hem ontdekten. Hij nam hem zijn politioneel hoofddeksel ai en hielp hem in een kantoorjas, die een klerk in de haast van zijn vlucht blijkbaar had verge ten. De koetsier wist den aldus vermom den agent buiten het gebouw en naar zijn woning te brengen. Daar deed de politie man de kantoorjas uit, waarna hij den kortsten weg opzocht naar huis. Nu zou de een of ander zich misschien afvragen, welke belooning de Weensche politie zou hebben gegeven aan den man die een lid van haar corps het leven redde. De politie bleek inderdaad niet vergeet achtig; want door haar toedoen verscheen de koetsier dezer dagen voor de recht bank, beklaagd van diefstal van een kan toorjas!! EEN BISSCHOP-MARTELAAR. In zijne bisschoppelijke residentie Wino- ma, stierf dezer dagen bisschop Patrick Richard Heffron, die in het jaar 1915 door een waanzinnigen priester in het gezicht geschoten werd en sindsdien een waar mar telaarsleven doormaakte. De wonde verer gerde tot kanker, zoodat de bisschop het vermeed in het openbaar te verschijnen en de laatste dagen zijns leven zelfs weigerde zijne vrienden te ontvangen. Het vorige jaar kwam hij naar Baltimore, waar hij geduren de tien maanden verbleef in het St. Josephs- hospitaal, daar leefde hij in volle afzonde ring met uitzondering van eenige oogen blikken, die hij voor een wandeling in den tuin gebruikte. Vele bisschoppen en aartsbisschoppen, die naar Washington kwamen om kerkelijke aangelegenheden, hadden hun leidenden confrater graag een bezoek gebracht, maar hun werd medegedeeld, dat hij geen bezoe ken wenschte te ontvangen. Zelfs aartsbis- schop Curley en andere bisschoppen, die I naar het hospitaal kwamen, verzochten bis schop Heffron niet mede te deelen, dat zh aanwezig waren, uit achting voor den hoo- gen patiënt. De bisschop droeg dagelijks in de hospitaalskapel het H. Misoffer op, zoo lang als hij in staat was te gaan. Het bre viergebed bad hij onder de grootste moei lijkheden. Tijdens zijn verblijf in het hospi taal bad hij wel duizend maal het rozenkrans gebed. Eindelijk moesten de geneesheeren patiënt verbieden de H. Mis te lezen °f het brevier te bidden. Toen de kankei zich zoo ver uitbreidde, dat het oog bedreigd werd, moest dit door operatie verwijderd worden. Voor deze operatie keerde de bis schop naar Minesota terug. Zusters en ge neesheeren werden gesticht door het geduld en de overgeving van den patiënt en be schouwden hem als een heilig man. Bisschop Heffron was voor zijn benoeming ïot opperherder van het diocees Winona in Mei 1910 Rector van het priestersminarie in St. Paul, Rector der kathedraal en pro fessor aan het seminarie. Zijn aandenken blijve boog in eere. EEN VERKOOP MET HINDERNISSEN. Op 18 December zou de inboedel van n pastoor van St. Hilaire-St. Mesmin (Zuid-Frankrijk) verkocht worden, om uit e opbrengst de boete te btalen, die den pastoor opgelegd was, omdat hij onbevoeg- derwijze een processie gehouden had. Op Zondag namiddag verscheen de aanklager tn begeleiding van den burgemeester om den verkoop te beginnen. Natuurlijk was het huis ffsloten en de pastoor weigerde hardnek kig te openen. Daarom werd naar een Iad- c'er omgezien om door een venster binncr kunnen dringen, maar dorpsbewoner: iadden alle ladders in beslag genomen. De burgemeester zag zich genoodzaakt uit bet naastbij gelegen dorp de gendarmerie te on-- bieden om in het huis van den pastoor bin- nen te dringen. Er werd een fiets naar bui- ten gebracht en te koop geboden. De pas toor protesteerde, zeggende, dat dit een werktuig voor zijn arbeid was. Toch ging de verkoop door, maar een parochiaan kocht het karretje en gaf het den pastoor terug Naderhand hielden de katholieken een pro testvergadering en zonden een protestschrij- ven aan den prefect van Orleans. MILLIONNAIR VAN TWEE WEKEN. De Italiaansche regeering heeft een of- ficieele waarschuwing tot het volk geric.it om zeer voorzichtig te zijn met berichten over millioenen-erfenissen van onbekende ooms en achterneven in Amerika. De aan leiding hiertoe was de historie van een straatarmen macaroni-venter, die korten tijd geleden de beroemdste man van Na- Deze Napolitaan, Becchioni, boorde eens van een klanl dat hij van een tante in Baltimore 285 milüoen Lire had geërfd Amerikaansche tantes laten nooit minder dan enkele millioenen na en dat het officieele bericht van den notaris wel spoedig zou komen. Becchioni gaf onmid- dellijk zijn geheelen voorraad macaroni aan den klant, stormde naar zijn slamcafé en tracteerde er iedereen die er kwam. Den volgenden dag was hij er weer, en hij ging slechts naar huis om zijn vrouw te halen, naar een der plaatsen in den om trek te rijden en daar in een der duurste restauraties een delicieus dinertje te be stellen. Zoo ging het dagen achtereen, want Becchioni kreeg plotseling vrienden bij tien tallen, die hem graag crediet gaven. Wan neer de millioentjes uit Amerika kwamen, kregen zij het immers met 100 procent rente terug. Toen de macaroni-venter dat leventje en kele weken had geleid, en zich niet meer kon voorstellen dat hij vroeger slechts ma caroni met macaroni at, kwam hij in een restaurant tot de ontstellende ontdekking dat daar een andere Becchioni zich te goed deed aan de fijnste wijnen op crediet, omdat hij ook honderd millioen uit Amerika verwachtte. Deze Becchioni, een straatve ger, meende dat hij even goed de Becchio ni kon zijn als de macaroni-venter. Maar dezelfde meening huldigden de vele Becchi- ni s die in Napels en omstreeks wonen, waar deze naam even veelvuldig schijnt voor te komen als in Nederland die van Jansen en in Engeland die van Smith .Alle Becchioni's vonden vrienden en leveranciers die hun Becchioni voor den toekomstigen millionnair hielden. Het kwam zoover dat de erfenis-candidaten zich vereenigden en be loofden, als het geld eenmaal kwam, elkaar levenslang te steunen. Intusschen leidden ale Becchioni's een prinsen-leven, totdal van den Italiaanschen consul in Washing ton, de ontnuchterende mededeeling kwam dat er van de erfenis niets waar was; het moest een verzinsel zijn. Het was inderdaad een verzinsel. In een colportage-roman, die in Napels veel afne mers had, was sprake van een erfenis van 285 millioen. De erfgenaam was zekere Becchioni, een macaroni-venter in Napels. Behalve de naam, was er meer overeenkom stig tusschen den echten Becchioni en den roman-held, zoodat voor velen de fantasti sche roman werkelijkheid werd. De mooie droom werd verstoord door den brief van den Italiaanschen consul in Ame rika. Becchioni staat nu weer achter zijn macaroni-kar; hij heteft berekend dat hij, in 5 jaar de schulden kan aflossen, welke hij gedurende zijn millionnairs-leven van enkele weken heeft gemaakt. Zijn naamge- nooten zuchten onder denzelfden last. Op de werf der firma Zuidam zijn twee grachtenvegen voor de gemeente Haarlem gebouwd. Heden werd er een proefvaart mede gehouden. Met het schepnet aan den boeg wordt het vuil opgevischt. Ontwerp van de nieuwe R--K. Kerk te Zandvoort. Architect is de heer Pierre Cuypers. Remming te Spaarndam, houtsnede van C. Visser (geboren te Spaarndam), van wien werken worden geëxposeerd in de expositiezalen Ged. Oude Gracht 62. De jaarlijksche race voor kranten-bezorgers met een pak van 50 K.G. te Parijs. Zooals de foto Iaat zien, was de vader van de winnares, mad. Conrad, even verrukt over haar zege als zij zelf. Een kijkje op den bouw van de nieuwe R.-K. Kerk te Zandvoort. Een aanwinst voor Spaarndam: het Spaarne-dok der N.V. Werf „Vooruit", speciaal voor het dokken van binnen- vaart-schepen. Het dok meet 350 ton.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5