Bivtenlandsch Nieuws. RADIO-OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN Overlijden van Sir Douglas Haig GEM. BUITENL. BERICHTEN JOSEPHINE BAKER TE LONDEN. KERK EN SCHOOL Het derde eeuwfeest der Steigerscke statie. SOCIAAL LEVEN. Het collectief contract in de bouwvakken. RADIO-NIEUWS. Luidsprekers in de Domkerk te Utrecht. leder school haar eigen ontvangtoestel. Toch doorgezet. In de Fransche Express-treinen. In drie talen KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De aanstaande bloemen tentoonstelling te Aalsmeer. HANDEL EN NIJVERHEID. Bureau voor Handels inlichtingen STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. POSTZEGELNIEUWS. Internationale postzegeltentoon stelling te Durban. naar het engelsch. Veldmaarschalk Lord Haig ral niet wor den begraven in de St .Pauls Kathedraal, maar ingevolge zijn eigen verlangen op zijn landgoed Bemersyde in Schotland. Het stoffelijk overschot zal heden in de St. Co- lumbiakerk in Belgravia (Londen) in staat- sie liggen en Donderdagmorgen naar de abdij van Westminster worden gebracht, waar het eerste gedeelte van den militai ren rouwdienst zal beginnen. De begrafenis zal Zaterdag of Maandag plaats vinden. De Franscbe regeering heeft de veld maarschalken -Pètain en Foch afgevaardigd om Frankrijk te vertegenwoordigen. Moge lijk wordt er ook een detachement Fran- sche troepen gezonden. De ambassadeur te Londen zal den president vertegenwoordi gen. De Belgische regeering heeft voor de plechtigheid een speciale missie afgevaar digd. België zal vertegenwoordigd zijn door generaal baron de Ceuninck, vergezeld van kolonel de Launoy, commandant Óuwez, een luitenant en twaalf soldaten. De dele gatie zal een krans neerleggen op het graf van den Onbekenden Britschen Soldaat. Koning Albert heeft een telegram van rouwbeklag gezonden aan lady Haig. De Belgische premier Jaspar heeft tele grafisch aan Baldwin zijn deelneming be tuigd. Kellogg, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, zond een tele gram van rouwbeklag aan zijn Britschen ambtgenoot Chamberlain. Er was gisteren buitengewoon groote vraag naar kransen van Vlaamsche klap rozen uit de fabrieken te Richmond en Edinburg, welke maarschalk Haig heeft ge sticht en waar zwaar-invalide oud-soldaten te werk worden gesteld. Alleen te Rich mond zijn er, uit alle deelen des rijks, drieduizend besfeld. Deze kunstbloemen werden telken jare ten bate der invaliden vtrkocht. Als het parlement weer bijeenkomt zal het de eerste beste gelegenheid gebruiken om hulde te brengen aan veldmaarschalk Haig. Baldwin zal waarschijnlijk een voorstel indienen om een standbeeld voor hem op te richten. Ook koning George heelt zijn deelneming betuigd met het overlijden van veldmaar schalk Haig. Hij spreekt van een onherstel baar verlies en schetst den overledene als een groot vaderlrnder en groot soldaat. De regeeringsverklaring der Noorsche arbeidersregeering. In de regeeringsverklaring van het nieu we arbeiderskabinet wordt o. a. gezegd: De regeering koestert het voornemen om de wet, betreffende de bescherming van de vrijheid van arbeid ai te schaffen en even eens zal de wet, betreffende de directe steunverleening aan den graanbouw in Noorwegen, die invoerrechten op tarwe ten grondslag had, weer worden afgeschaft. De bestaande graanwet zal door een staats monopolie worden vervangen. Als haar voornaamste taak beschouwt de regeering de bestrijding van de werke loosheid. De regeering wil verder voorstellen, om dit jaar geen militaire oefeningen te laten plaats vinden. Zij wil de poging wagen om een volledige ontwapening van Noorwegen voor te bereiden. In politieke kringen gelooft men niet, dat de regeering een Lang leven zal zijn beschoren. Het Storting koos den oud-minister president Mowinckel, liberaal, tot onder voorzitter, inplaats van den nieuwen minis ter-president Hornsrud. Mowinckel kreeg 78 stemmen, terwijl de cancjidaat der arbeiderspartij slechts 65 stemmen op zich kon vereenigen. De uitsluiting in het Saargebied. De Centrumpartij in het Saargebied en de Centrumfractie uit den Landraad van het Saargebied, hebben aan rijkskanselier Marx en de Centrumfractie uit den rijks dag telegrammen gezonden met het ver zoek maatregelen te nemen tegen de uit sluiting in de staalindustrie. Ook de sociaal-democratische partij van het Saargebied heeft een teiegram aan dr. Marx gezonden, waarin verzocht wordt met alle middelen de uitsluiting van vierduizend arbeiders in het Saargebied te verhinderen Crisis in den Duitschen landbouw. Het permanente comité uit den Duitschen Landbouwraad, waarin alle wettelijke be roeps-organisaties van den Duitschen land bouw zijn vertegenwoordigd, heeft in een heden gehouden zitting besloten in ver band met de crisis in den landbouw tegen 22 Februari een algetneene vergadering van den Duitschen Landbouwraad bijeen te roepen. Het congres van den rijkslandbond te Berlijn, heeft gisteren met algemeene stem men tot het aannemen van een oproep be sloten, die eindigt met de woorden: „Wij roepen allen, die het welzijn van het vaderland ter harte nemen, te hulp. Gaat de Duitsche boer te gronde, dan gaat ook de natie te gronde." Op ijsschotsen in zee gedreven. 60 sleden met menschen ec paarden in gevaar. Lij een storm op de zee van Azow (een i im van de zwarte zee) zijn zestig sleden r et menschen en paarden op ijsschotsen De onderzeeëer S 3 terecht. Het bericht is te New-York ontvangen, dat de vermiste onderzeeër S 3 terecht is. In het departement van marine is men ten zeerste opgelucht door de tijding dat de onderzeeër S 3 voor de noordkust van Florida was gesignaleerd. Het schip vaart op eigen kracht Cuba. naar De immigratie in Canada. In het Canadeesche Lagerhuis verklaarde de leider der oppositie, sprekende over de quaestie der immigratie, dat gedurende het afgeloopen jaar de immigratie van het continent aanzienlijk is toegenomen in ver gelijking tot die uit Groot-Britannië. In 1925 bdroeg het aantal Britsche immigran ten 59.000 tegen 8000 buitenlandsche; in 1926 49.000 Britten tegen 73.000 buiten landers. Gerechten met rebelles. Uit Mexico-City wordt geseind, dat du"-, zend man bondstroepen 600 rebellen, die een sterke positie in de bergen in den staat Michoacan hadden ingenomen, hebben verslagen. De verliezen der bondstroepen bedroegen 16 dooden en 12 gewonden. De De Amerikaansche legerbegrooting. legerbegrooting, die door de leger commissie is goedgekeurd en aan het Re presentantenhuis is voorgelegd, beloopt een bedrag van 399 millioen dol'ar, met inbe grip van 80.433.000 dollar voor niet-mili taire uitgaven voor havens, rivieren enz. Het totaal is 3.654.000 hooger dan voor het loopende dienstjaar. Voor de mil'laire luchtvaart is 24.850.000 dollar uitgetrokken en voor kustverdediging 33.981.000 dol'ar. Het effectief van het gewone leger be draagt 118.750 man, waarvan 1248 zullen overgaan naar de luchtvaart in overeen- s'emming met het program van aanbouw voor de luchtvaart, dat over vijf jaar ver deeld is. zee gedreven. EEN NIEUWE OPLICHTINGSZAAK. De Berlijnsche politie is een nieuwe groo te oplichtingszaak op het spoor gekomen. Een zekere Paul Bergmann had in 1926 een bank van leening opgericht. Binnen kor ten tijd had hij kans gezien van esn groot aantal personen, vooral arbeiders en kleine beambten, geld los te krijgen, dat zij nimmer terugzagen. Deswege werd hij tot gevange nisstraf veroordeeld, maar hierdoor liet hij zich niet ontmoedigen en na zijn vrijlating begon hij op nog grooter schaal. Untcr den Linden werd het „Allg. Lqmbard- und La- gerhaus" gevestigd, Bergmann plaatste in de bladen advertenties, waarin hij geld vroeg tegen een rente van niet minder dan 36 48 pet. Velen vlogen er in, want de informa ties, welke naar Bergmann werden inge wonnen, luidden gunstig. Meer dan duizend personen vertrouwden hem hun spaarduiten toe, zoodat hij weldra over een kapitaal van ca. zes millioen mark beschikte. Voor het meerendeel waren het kleine bedragen, maar eenmaal ontving Bergmann 400.000 mark. De geldschieter kwam kort daarna op zijn besluit terug, vroeg zijn geld op en ont ving het terstond, mèt de beloofde rente van pet, per maand. Hierdoor kreeg bij op nieuw vertrouwen in de zaak en stortte 250 000 mark, welke hij nooit terugzag. Met dit geld en uit andere bijdragen betaalde Bergmann maandelijks zijn geldschieters de toegezegde hooge rente. Dit geschiedde zóó nauwgezet, dat steeds meer klanten opdaag den, en wie er nieuwe aanbracht, kreeg bo vendien een extra provisie. De cliënten kre gen bovendien kostbaarheden, bont, enz. in pand, welke Bergmann hun in zijn bank van leening toonde. Ze hadden hierover echter niet de vrije beschikking, maar kre gen pandbriefjes, waarmee zij natuurlijk ge noegen namen. En thans is gebleken, dat deze pandbriefjes steeds weer op dezelfde zaken betrekking hadden. Tal van bontman tels zijn aldus vele honderden malen in pand gegeven. Het verkregen geld gebruikte Bergmann niet alleen voor de betaling der rente, hij leidde er ook een weelderig leven van, hij kocht twee villa's, een aantal auto's enz. Tenslotte vatten enkele geldschieters verdenking op, en dezer dagen deden zij bij de politie aangifte. Deze stelde een on derzoek in en arresteerde Bergmann, zijn chef de bureau Salinger en twee employé's. Voorts werden de directeuren der filialen te Hamburg, Breslau en Stettin aangehou den. Bij het voortgezette onderzoek kreeg men ook aanwijzingen, hoe het mogelijk was, dat de geldschieters, in weerwil van het ieit, dat Bergmann reeds vroeger straf had ondergaan, steeds gunstige informaties kre gen. Een der door Bergmann opgegeven referenties, der „Staatsaftwaltschaftsrat" Ja coby, beantwoordde een verzoek om inlich tingen met ten brief die hierop neerkwam, ,,In verband met mijn positie kan ik u geen raad of inlichtingen geven; ik kan u alleen mededeelen, welke ervaringen ik met de firma heb opgedaan.En dan volgde ten bschrijving van de „ervaring", welke zóó schitterend was, dat de aanvrager in eigen oogen wel een ezel moest zijn, als hij niet terstond zijn htele hebben en houwen aan Bergmann toevertrouwde. Deze dr. Jacoby is thans van zijn functie ontheven. Hij verklaart echter nadrukkelijk, dat hij zijn inlichtingen naar zijn beste overtuiging heeft gegeven en dat hij er gten geldelijk voordeeel van heeft getrokken. Behalve Jacoby hebben ook „Geheimer Regierungsrat" dr. Sennewald, vele „Rit Itergutsbesitzer," een oud-politiepresident, twee hooge officieren in actieven dienst, e.a., gunstige inlichtingen verstrekt. Onder de verdachten in de zaak-Berg- mann is gisteren de vrouw van den voor- naamsten verdachte, mevr. Bergmann, te Berlijn gearresteerd. Op het oogenblik der arrestatie van haar man bevond zij zich met den koopman Kraatz, die ook in de zaak werkzaam was, in Bergmann's villa te Partenkirchen. Op het bericht der arresta tie was zij naar Berlijn gegaan, waar men haar aanhield. Kraatz is met den auto van zijn patroon „pet onbekende bestemming" vertrokken. Nog steeds melden de benadeelden zich in grooten getale bij de politie aan. BRAND IN EEN UNIVERSITEIT. Uit New York wordt gemeld, dat tenge volge van een brand in de medische afdee- Üng van de universiteit van Toronto, in het gebouw waar de insuline werd ont dekt, voor 100.000 dollar schade is aan gericht, Zondagmiddag is er in het London Pa- villion een matinee gegeven ten bate van de slachtcffea-s van de jongste overs'roo- mingen van de Theems, Josephine Baker zou uit Parijs overkomen om haar mede werking te verkenen, doch niemand had haar precies medegedeeld hoe laat zij moest optreden. Om twee uur Zaterdagnacht was zij uit haar cabaret te Parijs thuis gekomen en had zich ter ruste gelegd. Om tien minu ten vóór twee Zondagmiddag, toen zij nog sliep, kwam men haar wekken. Om vijf minuten vóór half drie bracht een auto haar naar het vliegveld buiten Parijs, waar een vliegtuig gereed stond', dat om tien minuten vóór drie naar Londen vertrok. Om vier uur veertig arriveerde ze te Lenden en om kwart over vijf betrad zij de planken in het Pavillion. De matinée bracht meer dan duizend pd. str. op. EEN MYSTIFICATIE. Zaterdag, toen een elftal uit Richmond reeds in den trein zat, om zich naar Lei- cester te begeven, voor het spelen 1 een rugby voetbalmatch, ontving de leider een telegram met de mededeeling, dat de match niet doorging. Het .Iftal stapte weer uit i keerde huiswaarts. Pas 's avonds laat kwam het uit, dat het telegram door een buitenstaander wa.s ver zonden, die de voetbalspelers wilde du peeren. Intusschen hadden 7000 toeschouwers tot 's middags vier uur op het terrein te Lei- cester zitten wachten on de spelers. Daar na hadden zijn hun geld teruggekregen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar dengene, die deze misplaatste gra,p heeft uitgehaald. De arheidersvertegenwoordfgers zeiden alle voorstellen, ook die betreffende de vaccantie hoewel met leedwezen in te trekken, omdat zij daarop niet de onder handelingen willen laten afspringen. Zij bleven echter elke loonsverlaging weige ren. Zij vroegen voorts nog een onderzoek naar de wenschelijkheid van loonsverhoo- ging te Nijmegen en in enkele plaatsen in Twente en in de bollenstreek. De pa troons wezen dit laatste af, doch verklaar den zich ten slotte bereid van elke loons- ver'aging af te zien. Beide partijen kwamen nu tot de boven gemelde overeenstemming. Besloten is nog een commissie, waarin beide partijen vertegenwoordigd zijn, in te stellen, welke een onderzoek zal instellen naar de quaestie der sociale bepalingen, (uitkeering bij feestdagen, onwerkbaar weer enz.) en voor de aansprakelijkheid van de bondsbesturen voor daden der leden. Dit laatste houdt o.a. verband met z.g. wilde stakingen als thans bij het Stadi on te Amsterdam. De overeenkomst ver biedt een staking; de arbeiders staken toch, hoewel hun besturen dit afkeurbn. In hoeverre nu de besturen voor een zoo danige actie aansprakelijk kunnen worden geste'd, zal de commissie nader onder zoeken. Een gelukwensch van Z.D.H, den Bisschop. De Steigersche statie te Rotterdam, de parochie der paters Dominicanen, viert thans zijn derde eeuwfeest. Namens Z.D.H. den Bisschop van Haar lem gewerd den Pastoor van het Sléiger. den ZeerEerw. Pater B, H. Schaab, het volgend schrijven: ZeerEerwaarde Pastoor, Z.D.H. de Bisschop heeft mij opgedragen U.E. vooreerst hartelijk te bedanken voor de toezending van het mooie boekje over de Steigersche Statie en vervolgens U.E. en de E.E. Paters van harte te feliciteeren met het driehonderd-jarig jubilé der Paters Do minicanen te Rotterdam; het houdt in een dankbetuiging voor hetgeen de E.E. Paters aan het heil der zielen hebben gedaan en een wensch voor de toekomst, dat de Pa ters Dominicanen tot in lengte van dagen te Rotterdam vruchtbaar werkzaam mogen blijven. Met de meeste hoogachting verblijf ik in middels Uw dienstw. dienaar, J. M» v. d. TUIJN, Secretaris. De bondsbesturen zijn bereid het bestaande contract te verlengen. Naar gemeld wordt, is Maandag weer een samenspreking gehouden tusschen de hoofdbesturen van de patroons- en arbei dersorganisaties in de bouwbedrijven. Het resu'taat der conferenlies was. dat beide partijen zich bereid verklaarden de bestaan, de collectieve arbeidsovereenkomst, welke 29 Februari a.s. afloopt, ongewijzigd te verlengen. Zij zullen een zoodanige ver lenging bij hun leden verdedigen en vóór 25 Februari de beslissingen der leden elkaar wederkeerig mededeelen. Omtrent de conferentie, verneemt het „Hbld." nog, dat de patroons mededeel den, dat zij, op grond van de plaatselijke onderzoekingen, de voorstellen tot loons verlaging voor Breda en Arnhem terug namen, Zij handhaafden die echter voor Rotterdam, Assen, Steenwijk en Steen- wijkerwolde. In de Domkerk te Utrecht is een Philips versterker-installatie aangebracht, waarop een 20-tal in de kerk opgestelde luidspre kers zijn aangesloten. Deze installatie, Zon dag vcor het eerst in werking, heeft uit nemend voldaan. A.s. Zondag zal de proef herhaald worden. In Engeland wordt op vele scholen de- radio niet alleen in dienst gesteld van het onderwijs, maar ook de bouw van appara ten door de leerlingen zelf na de lesuren beoefend, zoodat de scholen hun „eigen" ontvangtoestellen bezitten. Voor de zooveelste maal is er weer eens strubbeling tusschen de B, B. C. en de variété-directie. Toen de, artisten Wish Wynne en Mona Grey een dezer dagen voorde microfoon zouden optreden, kre gen zij een paar uren te voren een ulti- matufn: „Geen contracten meer van ons, als gij voor den omroep optreedt!" Tevoren had een dergelijk dreigement steeds succes gehad, maar ditmaal faalde het machtsmid del: beide artisten hielden zich aan het met de B. B. C. gesloten contract. De bercemde 1640 ParijsBordeaux express wordt thans van een radio-ontvan ger voorzien, opdat de reizigers naar de Parijsche programma's kunnen luisteren. In den restauratiewagen zijn ongeveer 60 paar hoofdtelephoons aangebracht. Ook de spoorwegdirectie van Orléans heeft het voornemen een soortgelijke installatie in te ,vx>er«n. atv. !i.- De zender t© Wilna werd op 15 Januari plechtig geopend. Terwijl de andere Pool- sche zenders slechts in één taal uitzenden, wordt door Wilna in drie talen gesproken, n.l. Poolsch, Lilauensch en Wit-Russisch. De lezingen dienen uitsluitend voor Pool- sche propaganda. R.K. TIJDSCHRIFT VOOR KERK SCHOOL EN ARMWEZEN. Bij de Uitgeverij Foreholte" te Voor hout in de Bisschoppelijke Nijverheids,- school verschijnt sinds eenigen tijd twee keer in de maand het „R.K. Tijdschrift v. Kerk, School en Armwezen" onder Redac tie van Mr. G. C. J. D. Kropman, als hoofdredacteur, G, Bulten, Pierre Cuypers, Mej. Fé Ha-ye, Mr. C. P. M. Romme, Ree- tor Dr. Gerhard Wagenaar O.M. en Mr. Dr. P. J. Witteman. In het nummer van 23 dezer geeft Mir. Kropman eene beschouwing over de ten uitvoerlegging van Onderstands-vonnissen zooals er de practijk er de leemten van doet zien, 2oodat wetswijziging wel ge- wenscht "lijft ter radicale oplossing, Eene betere subsidie-regeling voor voog dij-kinderen en kinderen, ter verzorging door oe Regeering en door deze uitbe steed, wordt bepleit door Mr, dr. Witte- man aan de hand van uitvoerige rappor ten, welke tot grondslag hebben gestrekt vcor een voorstel aan de Regeeriflg tot een meer billijke en doeltreffende rege ling- In de „Financieele Rubriek" wordt meer in het bijzonder de aandacht gewijd aan leeningen, voor Kerkelijke instellingen én Klooslergemeenten. Voor het eerst ook een „Vragenbus" voor belastingzaken. Van de R.K, Nationaal Tehuis in Nij megen „Luctor et Emerge," een; beschrij ving van het aldaar gevierde Kerstfeest, als besluit eener retraite van de in deze nuttige inrichting verpleegden. Ter signaleen,ïg van ergerlijke misbrui ken bij het collucteeren wordt uit een der dagbladen opgenomen het verslag eener rede van dan Stcretaris van den Armen- r-ac te Arnhem G. van Rochrk De aflevering besluit met eene bijdrage van Ellen Forest ter vermelding barer in drukken bjj haar bezoek aan de Bisschop pelijke Nijverheidsschool te Voorhout, het oude Bisschoppelijke Seminarie „Hageveld", indrukken, welke bij schrijfster ée over tuiging vestigden hoe hier onder és oor deelkundige discipline van de Eerwaarde Broeders van de Congregatie van O. L. Vrouw van zeven Smarten onze Katholieke jongens de gelegenheid vinden om later de wereld in te gaan als een werkelijk goed vakman. Ten slotte eene plaats voor boekbe spreking. Door den plantenziektenkundigen dienst en bet Rijkslandbouwproefstation voor zaad- contröle zal op de Groote Aalsmeersche Bloemententoonstelling, welke van 1721 April a.s. zal worden gehouden, door een uitgebreide inzending gedemonstreerd wor den, welke waarborgen Nederland biedt bij uitvoer van tuinbouwproducten, In verband hiermede zijn verschillende autoriteiten op plantenziektenkundig gebied uit Engeland, Duitschland, Frankrijk, Dene marken, Zweden, België, Zwitserland, Oos tenrijk en Hongarije uitgenoodigd in het Eere-Comité zitting te nemen. In Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de Vereeniging „Bureau voor Han- delinlichtingen," gesticht op initiatief der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, werd opgericht. Aangezien de opening in October 1903 plaats heeft gevonden, zal -eerst in October a.s. de herdenking plaats vinden. NEDERLANDSCHE SCHEPEN* BARENDRECHT. 30/1 van R'dara tc Constanta. BEVERWIJK 30/1 Finisterre gep., Newcastle naar Gentia, BOOMBERG 26/1 van Norfolk te Maracaibo. GOUWE. 30/1 van Rotterdam te Algiers. HARDENBERG 30/1 van Galveston naar Moermansk. HILLEGOM 27ft van Manzanilla naar Delaware Break water. JUNO 27/1 van Singapore te Klindini. LEERSÜM 30/1 Ouessanig gep. Rott. naar La Plata. MARKEN 30/x te Suez» Geelong naar Rotterdam. NAALDWIJK 30/1 van Lissabon naar Vivero. NEPTUNUS Oosterhuis, 30/x van Aarhus te Gothenburg. RUURLO 30 l.v. Amsterdam te Sunderland. SASSENHEIM 28Ji van Norfolk naar Port of Spain. VECHT 30/x Finisterre gep.» Cardiff naar Las Palmas. WASSENAAR 25/x van Kingston naar Clenfuegoa. WIELDRECHT 29/x van Honston naar Rouaan- WILHELMINA Drent» 28/1 van Rodvig te Kopenhagen. WOENSDRECHT 30/1 Korfo gep. New Orleans naar Land's End (v.o.) ZEELAND sleepb. met lichter nNeerlandfa," 30/1 van Hamburg naar Vlaardingen. STOOMVAARTLIJNEN» STOOMVAART MIJ NEDERLAND. KAMBANGAN (thuisr.) 29/1 van Sabang. SALAWATI (thuisr,) 30/x van Genua. SIMALOER (thuisr.) pass. 30/1 Ouessnnt, KON. HOLL. LLOYD. DRECHTERLAND (uitr.) pass. 30/1 Ouessant. GAASTERLAND 30/1 van Rosano te Buenos Ayres. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ADONIS 30/x van Gibraltar naar Amsterdam, AJAX 30/x van Oran naar Algiers. ARIADNE 29/ï van Gibraltar naar Rotterdam» BOSKOOP (uitr.) 28/1 te Lima. BREDA 31/x van Chili te Amsterdam. DOROS 30/x van Patras te Venetié. ERATO» Stettin naar Amsterdam 30/1 van BruasbÜtteL EUTERPE 30/1 van Amsterdam te Kopenhagen. FLORA 27/1 van New York naar Port-au-Prince, FOHR 30/x van Alicante te Barcelona. HECTOR, Amsterdam naar Curasao pass. 30/x Ouessant. JAN VAN NASSAU Antwerpen naar Amsterdam, pass. 31/x Vlissingen. JUNO 30/x van Valencia te Rotterdam. MARS 30/x van Bremen naar Amsterdam. NERO 30/1 yan Amsterdam te Gothenberg. ORION (thuisr.) 30/1 van Havre naar Duinkerken. POLLUX 30/1 van Salonica naar Limni. PROTEUS Danzig naar Amsterdam 30/x van Brunsbflttel. SATURNUS 27/1 van Aruba te Santa Maria, vertrok naar Kingston. STELLA 27/1 van Paramaribo naar Havre. VULCANUS (uitr.) 27/1 te San Juan, HOLLANDAFRIKA LIJN. MELISKERK (thuisr.) 30/x van Kaapstad naar South hampton. PARANA 30/x van Mozambique te Beira. RANDFONTEIN 31/1 van Lorenzo Marques n. Durban. HOLLANDAMERIKA LIJN. DINTELDIJK 30/1 v/d. Pacifickust te Londen. EDAM, Rott., n. New-Orleans, 29/1 te Tampico. MOERDIJK, Antwerpen n/d. Pacifickust, 30/x te Curacao. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGfEKERK (uitr.) 36Ji te Sydney, HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. SALABANGKA (uitr.) 30/1 te Genua. nTT HOLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN. v* Hamburg te Antwerpen. HOOGKERK (uitr.) 30/1 te Bombay. KIELDRECHT (thuisr.) 30/1 te Suez. MEERKERK (uitr.) pass. 30/1 Ouessant. VEENDIJK 30/1 v. Rott. te Calcutta. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. ALBIREO (thuisr.) pass. aö/x Las Palmas. RIJNLAND (uitr.) pass. 30/x Finisterre. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR 3/1 v. Batavia n. Rotterdam. BUITENZORG (thuisr.) pass. 30/1 Ouessant. KOTA INTEN (thuisr.) 30/1 v. Djeddah. MEDAN (uitr.) pass. 35/1 Gibraltar. DONDERDAG 2 FEBRUARI. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35— 2.00 Lunchmuziek door het Radio-Trio. 3.004.00 Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen, door Mevr. Ant. v. Dijk. 4.00—4.30 Huisvrouwenhalfuurtje door Mevr. v. d. Marei-Burg Mijn indrukken over het huis houdelijk werk van de vrouw in Amerika. 5.307.15 Vooravondconcert door het Omrccp-orkest o.l.v. Nico Treep. Lion Contran, piano. 7.15 Engelsche les voor gevorderden. 7.45 Politieber. 7.558.15 Bespreking Van het avondprogramma door Louis Schmidt. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Cae- cilia-Concert o.l.v. Prof. Max Fiedler. Eugenia Weller- son, viool. In de pauze een causerie door Leo Strauss: Radio in de school. Na afloop Persberichten. HUIZEN 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.). 12.301.45 N.C.R.V. Lunchconcert, medewerking verleenen Mevr. Bertha Jonckers,-Tiggers, sopraan, Amsterdam, de heer J. H. E. Wittpcn, fluit, Amsterdam, de heer J. E. van Duinen, piano, Amsterdam. 7.7.30 N.C.R.V. Uit zending Instituut „Schoevers". Cursus Boekhouden voor beginners, leeraar P. van Dam. 8.00 N.C.R.V., Concert yanuit het Gebouw Monopole te Zandvoort. Spreker de WelEdel. Heer N. Padt, wethouder der gem. Zandvoort. Onderwerp „Causerie over Zandvoort", muzikale medewerking verleenen Chr. Gera. Zangver- eeniging „Credo-Canto", dir. Wilh. J. Osterveld. Gem. Zangvereeniging „Kunst na Arbeid", dir. E. Dees. Zand- voortsch-Muziekkapel, dir. R. van 't Hoff. Mevr. Gem- sner-v. d. Bos, sopraan. DAVENTRY 1600 M. xo.35 Kerkdienst. ix.20 Daventry-kwartet en solisten (piano, bariton, viool). 1.202.20 Gramofoonmitziek. 2.50 Causerie Fee ding birds. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Lezing. 4-20 Orkestconcert. 5.20 Concert, orgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry- kwartet. 6.35 Landbouwber. 6.40 Daventry-kwar tet. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Voor padvinders. 7.20 Muziek-causerie. 7.35 Moderne Fransche piano muziek. 7.45 Causerie. 8.05 Gerrard Williams- programma. Orkest en koor, 9.05 Gedichtenvoorle zing. 9,20 Nieuwsber. 9.35 Caiiserie Recollec tions of Brahms. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Causerie van André Chariot. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. xo.50— xi.oö Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.005.00 Kinderuurtje. 8.50 Concert. G. Colin, declamatie* Orkest, de heer R. Krcttly, viool. LANGENBERG 469 M. 12.251*5° Orgelconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.35 Lichte muziek. Werag- Orkest en solisten (viool, fluit, hobo, Clarinet, hoorn, fagot). Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN). X.207.05 Lezingen en lessen. 7.50 Operaconcert. Marek-Weber, orkest. 9.50ix.50 Dansmuziek. Hoffmann-kapel. Walter Carlos, dansles, HAMBURG 395 M. 4.20 Dansmuziek. 4.20 Dans muziek. 7.20 Gedichtenvöorlezing van Ingeborg Andresen. „De Roop", spel in 3 acten. 10.50xx.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 6.15 Koloniaal bericht. 8.35 Orkestconcert. 9.25 Vocaal Kozakkensextet. 9.40 Werken van Isi Collin. Voorlezing. xo.05—10.35 Dansmuziek. JAVA—NEW YORK LIJN. VECHTDIJK, New York n. Java, 29li v. Oran* ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALGORAB (uitr.) pass. 29/1 St. Vincent. POELDIJK (uitr.) pas.s 30/1 Ouessant. ZIJLDIJK (thuisr.) 30/1 v. Las Palmas. ROTTERDAM, 31 Jan. Eieren. (Rotterd. veiling). Aan* voer 160.000 stuks. Prijzen kippen- f 67-35» eenden- f 7.35—7.85. Vee. Ter markt waren aangevoerd 136 paarden, 8 veu lens, 1015 magere runderen, 853 vette runderen, 284 vette en gras kalveren, 1061 nuchtere kalveren, 206 schapen of lammeren, 23 varkens, 126 biggen. De prijzen waren als volgt: koeien ie kw. 105XOfYt 2e kw. 9585 ct., 3e kw. 7565 ct., ossen ie kw. 100105 et., 2e kw. 9080 c. 3e kw. 70—60 ct., stieren ie kw. 8085 ct., 2e kw. 7060 ct., 3e kw. 50 ct. pef'Kg.: vette kalveren ie kw. 155135 c. 2e kw. 145 125 ct.» 3e kw. uo-^-95 ct., melkkoeien f 190 395» kalf koeien f 200415/ stieren f 185390, pinken f 150165, vaarzen f 160185, werkpaarden f 100300, slachtpaarden f95155/ hitten f95165, nuchtere kal veren slacht- f 9—16, fok- f 19—28, biggen f 714» over- loopers f 1633. Vet vee en vette kalveren met over het geheel redelijken handel. Prima kwaliteiten zeer vaster in prijs. Melk- en kalfkoeien mét zeer matigen handel. Nuchtere kalveren re delijk verhandeld, goede soorten vast in prijs. Biggen overloopers, alsook paarden met matigen handel. VENLO, 30 Jan. Eieren. (Coöp. Veilingvereenigin^ Aanvoer 580JD00 eieren. Kipeieren f 7.508-60, kleiné f 6.50—7.50; eendeneieren f 8— 8.50; ganzeneierenf 23.56 AMSTERDAM, 31 Jan. Aardappelen. (Bericht wb den makel. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 6.507.25, iü blauwen f 6-^-6.50, id. bravo's f5.756, id. eigenheimers f.5-355*50, idem roodstar f4*254*50» id. industrf® f3.504.20, id. juin per 50 Kg. f6.757» idem bonte star f 5.50---6, idem eigenheimers f 4.756, id. blauwe po* ters f 3.503*75» id. bonte poters f 3.503.75, IJpoldcc bravo's f6, id. roodstar f4.154-75; Drentsche eigenhei mers f 3.504.90; Anna Panlowna zartd ƒ78: mer zand f 78; Flakkeesche eigenheimers f 6, idem eigen heimers drielingen f 4.75—4.80; Friesche borgers f 5.75— 6 per Hl. BODEGRAVEN, 31 Jan. Kaas. Ter markt waren 143 wagens. Prijzen f4953» rijksmerk ie soort f5653» soort f 5154. Handel matig. PURMEREND, 31 Jan. Kaas. Aanvoer 18.500 Kg. als: 23 stapels fabriekskaas m. merk f 51, 3 stapels boerenkaas met merk f 51.50. Boter. Aanvoer 266 Kg. f 2.252.80 per Kg. Vee. Aanvoer 330 runderen, waaronder 145 vette koeien f 0.65—0.95 per Kg. melk- en geldekoeien f 120320, 17 vette kalve en f 1.401.60 pe Kg. 369 nuchtere kalve ren f 12—40, 12 stieren en 35 paarden f 75—200, 808 scha pen en overnouders f 2840» <186 vette varkens, slachtvar- kens f 0.60—0.63 en zouters f 0.520.56 per Kg. 74 magere varkens f 22—42, 128 biggen f to18. Handel in runderen Stug, in kalveren en schapen matig, in varkens vlug. Eieren. Kippen- f78; eenden- f8 per 100 stuks. PI. RMEREND, 31 Tan. Eieren. Op de eierenveiling we ren aangevoerd 50.000 kippeneieren, f 79.20 en 16.000 eendeneieten f 8.308.60. HEERENVEEN, 30 Tan Varkens. Aangevoerd: 60 vette varkens, 272 zouters, 22 magere varkens, 162 biggen. Vette varkens 5260 ct. zouters 5055 ct. pci Kc. magere varkens f 15—27V2» biggen f 812 per stuk. Hancel tame lijk, i.oogere prijzen. GRONINGEN, 31 Jan. Vee. Kalf- en melkkoeien ie soort 375390, 2e soort f 290320, 3e soort f 190220; vroeg melkkoeien ie soort f 325—375» 2e soort f 200300; kalfvaarzen ie soort f2753<>o» 2e soort f 170—190, stie ren xe soort f 0.76—0.80, 2e soort f 0.66—o.'18, slachtvee ie soort f 0.88—0.90, 2e soort f 0.74—0.70 per Kg. slacht- gewicht; melkschapen f 4050, vette schapen ie soort f 36 —38, 2e soort f2523» weidelammeren f1215, vette kalveren f 1.22x-35» 2e soort f 1.10x.xj; vette lamme ren f 2028, loopvarkens f 1720, vette varkens ie soort f 0.54-70*56» 2e soort fo.500.52; zouters f 0.50o.52:p. Kg. Biggen f57, fo.6ox.io per week. Aanvoer 116 vette koeien 288 kalveren 395 kalf- en melkvee, 45 stieren 513 schapen, 1029 vette en Londensche varkens, 360 magee varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd minder vlug en tegen terug* gaande prijzen verhandeld. Slachtvee prijshoudend. Stie ren en vette kalveren ruim zoo hoog. Nuchtere kalveren iets lager, de prijzen hiervoor schommelen tusschen f 8 en f 13. De wolveehandel had over het geheel iets vlugger ver loop, met vastere prijzen. Vette varkens bij zeer grooten aaa voer en minder vluggen handel, lager. Zouters prijshou dend. De handel in biggen was slecht. In Juli van dit jaar zal te Durban, in Zuid- Afrika, een internationale postzegeltentoon stelling worden gehouden, ter gelegenheid waarvan tevens het eerste Zuid-Afrikaan- sche philatelïstisch congres zal bijeenkomen. Als commissaris-generaal voor Nederland is benoemd de heer Leon de Raay, Water. ^graafsmeer, Amsterdam, bij wien nadere in lichtingen zijn te verkrijgen. 48 Non 't is een goede keus. die Carras- Jord gedaan heeft, zei Lottie. Blijf maar niet wachten, ga met je vrienden mee. Ik spreek je immers vanavond nog. De andere men schen zouden ongeduldig worden. Inderdaad stonden vele menschen bij haar stand en keken ongeduldig naar Barry, lachend nam hij zijn hoed af en ging heen- Hij had eigenlijk wel bij Lottie kunnen blij ven staan want de twee andere dames waren 'eeds, verdwenen; Kate k aagde over hoofdpijn en Lady Summers had haar thuis icbracht. Toen Kate alleen op haar kamer was, ht ze nog eens na over de gebeurtenis- ■•1 v an den middag. Er was geen reden srom Barry en Lott'e geen groote vrien- - konden zijn.ofschoon hij haar had - «ld, dat ze slechts een goede kenrr's hem v'dS: er bestond geen r-den Wf\r- - hij niet vertrouwelijk met haar mocht 'e leni' te ja en beiden maakten zich spreken, en al zou er ook eenige reden toe geweest zijn dan nog behoefde Kate niet te k agen. Toch voelde ze zich neerslachtig. Een vrouw kan misschien bereid zijn, den man, dien ze bemint, af te staan, ze kan toch niet een atval van zijn kant verdragen. Ze zeide bij zich zelf dat ze blij moest zijn met het vooruitzicht in Barry een troost te vin den voor haar verlies; toch kon ze niet blij zijn als ze aan dien middag dacht. Twee dagen later gingen Lady Summers en Kate bij Lottie op visite. Zij werden har telijk ontvangen. Lady Summers en Lottie babbelden onder het theedrinken met el kaar alsof ze al jaren vriendinnen waren. Kate zei niet veel meer, luisterde en nam Lottie nauwkeurig op. Ze vond haar een aardig meisje, mooi en geestig en kon zich goed voorstellen, dat dmannen gemakke lijk op haar verliefd werden. De man, waar aan ze dacht, kwam juist binnen, toen ze w-eg wilde gaan. Evenals twee dagen geleden, scheen Barry in het geheel niet verwonderd hen hier aan te treffen. Toen Kate hem een hand gaf, zag ze dadelijk naar Lottie en ontdekte een plotselinge blijheid in haar oogen, en een kleur oo haar wangen. Ze scheen verheugd, dat Barry gekomen was. Je kemt zeker je inkoopen van eer gisteren halen, zei Lady Summers. Wc hebben onze pakies al en gaan nu been. We hebben gezellig met Miss Lottie zitten babbelen, niet waar Kate? gereed te vertrekken. Toen Kate Lottie een hand gaf, zeide ze: Je komt me toch ook eens bezoeken, Miss Lottie? 8 Middags ben ik bijna al tijd thuis. ^a' 'k k°m beslist, antwoordde Lot tie dadelijk. Ze bleef eenige oogenblikken midden in de kamer met neergeslagen oogen staan, toen ze waren heengegaan. Dan zag ze Banry plotseling aan en zeide: Ze is te goed voor Stanley Carrasford. Barry viel een oogenblik uit zijn rol; ze bemerkte dat hij een kleur kreeg en ern stig werd. Iedere vrouw is natuurlijk te goed vopr een man, zeide hij, maar waarom nu juist Stanley Carrasford? O, dat komt er niet op aan, zei Lot tie. Ga zitten, ik zal je 'n kopje thee in schenken. Waarom heb je me niet verteld, dat je Miss Hayden kende? vroeg ze. Ik weet het niet, antwoordde Barry Ik heb er heelemaal niet aan gedacht; jij hebt me toch ook niet verteld, dat je Stan ley Carrasford kende. Hij heeft het mij wel verteld. Wat zeide hij van mij? vroeg ze zon der hem aan te kijken. O, hij heeft mij alleen maar slechts van je verteld, zei hij lachend. Wat heb :e hier toch een mooie kamer; hij hield op met spreken en zuchtte: Ik denk dat dit delaatste keer is, Lottie. Eigenlijk ben ik gekomen, om je te bedanken, dat je altijd zoo vriendelijk tegen geweest bent.... -bedoel je? vroeg ze, en zette een kopje, dat ze reeds in haar handen had, weer neer. Ik ga Engeland verlaten, zei hij. Dit is werkelijk mjjn laatst vaarwel, want ik heb nog veele zaken af te doen, voor ik ga en zal dus geen tijd hebben, nog eens bij je te komen. Ze was geschrokken, haar lippen beel den en zwijgend zag ze hem met groote oogen aan. Tenslet'e zeide ze: -Het spijt me. We waren toch altijd ri0ede vri3tl{jen^ Scheiden is altijd pijnlijk. Dit P'°tselinge vertrek staat toch zeker met neg iets anders in verband? Ja> zeide Barry, maar zoo kort, dat Ze hem niet verder durfde vragen. Ik ga v;eer naar mijn vroeger plaats terug. Het zou °nbescheiden zijn, als ik zeide dat ik je nooit 2a] vergeten, Lottie. Ik zal de dagbladen zeer zorgvuldig nalezen, om vooral met de triomfen van Miss Lottie Lane op de hoogte te blijven. Ik weet zeker, dat je dat toch niet doet, zeide ze glimlachend. Je bent me toch dadelijk vergeten. Uit het oog uit het hart.... Maar ik zal nog hier zijn, als je terugkomt Dat is niet waarschijnlijk, Lottie, on derbrak hij haar erns'.ig, O ja, wel, je kunt niets vooruit we ten, zei ze zenuwachtig; en mocht je te-, rugkomen, dan kun je mij hier vinden. Of getrouwd met den een of anderen jongen graaf, zei Barry. Ze zag hem doordringend aan. Misschien, antwoordde ze. Wie weet o, en wie maakt zich daar zorg over! Ik, zei Barry. Het zou mij leed doen, als het geen goed echtgenoot was, Jij niet! zei Lottie. Ze sprong op en stak haar hand uit. Ze was ijskoud; maar haar hand werd Warm toen hij deze vasthield. Ze sloot een oogen blik haar oogen en het kostte Barry fveel strijd hij was toch ook mensch om haar niet vaarwel te kussen; maar hij overwon zichzelf, 'iet haar hand los en vertrok; en Loltie zonk in een stoel neer en vocht hevig tegen de tranen, die in haar oogen kwamen.... 't Was Woensdag, dat hij van haar af scheid genomen had. Toen Lottie Vrijdags uit het Frivolity theater kwam, vond ze thuis een klein pakie op tafel liggen. Ze was moe.ze voelde zich de laatste paar dagen toch al zoo vermoeid. Ook haar be wonderaars hadden bemerkt dat haar spel niet zoo levendig was a's anders. Ze liet zich oo de sofa vallen en zuchtte diep. Het is beter dat ik naar bed ga, zeide ze tot zichzelf: maar wat heb je er aan naar bed tc gaan, als je toch niet kunt slapen? Wat ben ik dom om maar steeds aan een man te denken, die toch niets om me geeft en als ik me niet vergis, met een andere vrouw verloofd is! Zoo peinzend viel haar oog weer op het kleine pakje. Onverschillig nam ze het in hare handen; maar toen ze het handschrift zag begon ze te beven; ze kende Barry's schrift en hij had het geschreven. Glim lachend en vol verwachting verbrak ze de zegels, deed het papier er af en zag een klein houten doosje. Hij heeft me niet vergeten, fluisterde ze. Hij heeft me een geschenk gezonden als aandenken Dat vind ik mooi van hem. Ik ben benieuwd wat het is. Ze hield het doosje in haar hand en wachtte eventjes a'vorens het te openen; en toen ze het dekseltje had opgelicht en den inhoud zag, zeide ze heel zachtjes Hoe mooi toch. Deze onechte parels zijn bijna even mooi als de echte. Ik zal ze iederen avond dragen. Ja, het is aardig van hem. Hij heeft zich herinnerd, dat ik graag een paarlen halssnoer had en omdat hij mij geen echte kon geven.. Ze had het heele halssnoer uit het doosja gehaald en liet het door haar vingers glijden. Ineens slaakte ze een luide kreet en raakte een der parels met haar lippen aan.. een onfeilbare proef om de echtheid te kennen. Ze liet het halssnoer uit hare handen va len en staarde de parels met groote. verwon derde oogen aan... juist zooals Carrasford had gedaan, toen hij ze voor het eerst zag. Het zijn echtel fluisterde ze. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6