Binnenlandsch Nieuws. Rechtszaken. Gemengd Nieuws, Bij Scheren NederlandAmerika per telefoon. De directeur der gasfabriek te Soest ontslagen. De steun der Nederlandsche regeering aan de Keramische industrie. Minister van der Vegte naar Utrecht. Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer. Het tydelijk voorzitterschap van den Raad van State. UIT ONZE OOST. Een 23-jarige assistent door Koelies gedood. RADIO-NIEUWS. Huizen op de korte golf. Een 20-jarige jongeman, die in koelen bloede een moord pleegde. De kinderrol in de Opera Butterfly Moord te Schrieversheide. Het in 1863 gestrande Duitsche fregat „Wilhelmsburg"? Ten gevolge van den dikken, mist. Een legio klachten over de electrische treinen. Oe verduistering door den Kerkvoogd der Ned Herv. Gemeente te Katwijk. ^egens opzetteljjken doodslag. Hoe twee families een oude veete vereffenden. VERKEER EN POSTERIJEN. Uitgestelde telegrdmmen. KERKNIEUWS. Pater Voogel S.J. Interessante technische bijzonderheden. 200. per drie minuten. De nieuwe telefonische verbinding NederlandAmerika is thans tot stand gekomen en het is ongetwijfeld interessant de bijzonderheden te vernemen over de wijze, waarep een trans-Atlantisch gesprek tot stand komt. De verbinding gaat per gewonen tele foonkabel naar Londen en vandaar naar Rugby. Aldaar wordt zij draadloos met de Vereenigde Staten tot stand gebracht. Op elke wi lekeurige plaats in ons land, waar maar een telefoonverbinding is, kan men elke willekeurige plaats in de Vereenigde Staten of Cuba opbellen. Men vraagt het gesprek gewoon aan de rijkstelefoon aan, met opgave op welk tijdstip men het ge sprek ongeveer wil hebben. Garandeeren kan het telefoonkantoor dat uur niet, maar in normale gevallen zal het ongeveer op het vastgestelde moment komen. Maar noodig is het niet, om lang vooraf' de verbinding te vragen. Men kan rekenen, dat men ongeveer drie kwartier later dan men het aanvraagt het gesprek kan krijgen. Van Engeland uit wordt een gesprek, dat aangevraagd wordt met een willekeurige plaats in de Vereenigde Staten, normaal reeds binnen de 15 minuten tot stand ge bracht. Voor een verbinding met Neder land komt daar altijd weer een kwartier bij. Men doet dus altijd beter, een gesprek liefst 's morgens reeds aan te vragen, a's men toch weet. dat men het noodig heeft. De Engelsche telefonist in Rugby kon digt altijd tijdig aan zijn Nederlandschen co'lega aan, dat een gesprek op komst is- Deze geeft de aankondiging door aan den aanvrager, die een paar minuten later dan reeds het gesprek verwachten kan. Op net oogenblik, dat de Engelsche telefoniste het woord richt tot den Nederlandschen aan vrager, is de heele Nederlandsche^ tele- foOnwereld uitgeschakeld en mag zij n;et tusschenbeide komen. In den Engelschen radio -uitzenddienst zit één technisch ambtenaar, die meelui stert. Men zal hem nooit hooren. ma«jr hij is er. Hij hoort, wat voor stemmen hij uit te zenden en te ontvangen hrijgt, zwakke of sterke stemmen. En met de hand aan een instrument kan hij de sterkte dier stemmen onmiddellijk bij- afstemmen, eneinde een zoo goed mogelijke overkomst te bevorderen. Het voeren van een radio-telefonisch gesprek brengt op zichzelf eigenaardige moeilijkheden, waarmede aanstaande aan vragers wel te dege rekening mogen hou den. De verbinding, welke radiotelefonisch tot stand komt. vormt met één stroom, waarin gewoon heen en weer gepraat kan worden, maar wordt om beurten tot stand gebracht Het hiaat tusschen de overbren ging van het gesproken woord van Ame rika naar Nederland en omgekeerd, vormt maar een onderdeel van een seconde, maar het is er. Wanneer de een spreekt, kan de ander niet spreken, want het geluid wordt nlaar naar één kant tegeli]k overgebracht. De ander moet dus al tijd even wachten op. een rustpunt in de woorden van zijn tegen, ^sprekex, een rustpunt, dat ook weer niet grooter dan een seconde behoeft te wezen, om zelf het woord te nemen. Het eischt dus, aldus het „Hbld.", eenige haining. gebaseerd op groote kalmte en r,,-indachtig luisteren beiderzijds, om radio- telefonisch met Amerika te spreken Het eischt kennis van deze eigenaardigheden der verbinding, bovendien gevoel voor het juiste moment om tusschenbeide te ko men, als dat noodig is. Telefoneert men geregeld met vaste abonné's in Amerika, dan kan men altijd van tevoren afspreken: ,,ik zal steeds eindigen met het woord stop cn bedoel dan: wat hebt gii daarop te zeg gen, wat is uw antwoord?" Het woo'd stop kan ook, door den tegenspreker, on het juiste moment (wanneer bijvoorbeeld degeen, die aan het woord is, ademhaalt) geplaatst worden, om aan te duiden, dat hij nu even wat er tegen in willen zeggen. De kosten beloopen ongeveer 200 per drie minuten, zoo op het oog geen gering bedrag. Maar als men het bedrag eens vergelijkt met de te'egraafkosten en alle factoren in rekening brengt, die 't verschil tusschen het gesproken en het geseinde woord beheerschen, dan valt een som van f 200 nog mee. Tenminste wanneer het gaat om gevallen, dat er werkelijk haast bi> een bespreking is. Een telegram naar New York kost 55 cent per woord. Proeven met radio-uitzen- ding genomen, hebben uitgemaakt, dat per r; dio 120 woorden per minuut rustig en kalm kunnen worden uitgesproken, mee gerekend de spelling van namen door het oplezen Van voornamen, ter aanduiding van letters. In drie minuten kunnen dus 360 woorden worden gewisseld m*t Amerika, waarbij met het heen-cn-weer-spreken rekening moet worden gehouden. Deze 360 woorden zouden, per telegraaf gewiseld 360 X 55 cent kosten, of 198, dat is precies evenveel als een radiotele fonisch gesprek van drie minuten. Wan neer men dus zooveel woordeil heen en weer denkt te moeten kabelen, dan kan mer. evengoed en radiotelefonisch gesprek aanvragen, dat stellig veel meer nut zal opleveren, veel meer tijd zal uitsparen ook, dan een telegrammen wisseling. De radio- telefonische verbinding beeft vooral de tijd winst vóór op de telegrammenwisseling. Zij maakt wanneer getrainde telefonisten het gesprek voeren, die vooral routine krijgen op de nieuwe lijn ook misverstand zoo goed als uitgesloten. voortdurend wisselt, niet afdoende. Er zul len toch, naar het oordeel der commissie, ongetwijfeld bepaalde cijfers omtrent de werkloosheid te Maastricht bestaan, met verdeeling der werkloozen naar hun be roepen; deze cijfers zag de commissie gaar ne, voor zooveel de keramische en glas industrie betreft overgelegd. Verder zag de commissie de opgaven be treffende de aantallen in de fabrieken ge bezigde arbeiders gaarne alsnog aangevuld. De gemeenteraad van Soest heeft besloten den heer L. E. Visser, directeur der gasfa briek aldaar, op zijn verzoek uit zijn functie ontslag le verleenen. Nader zal worden on derzocht, of dit ontslag eervol of oneer vol verleend zal worden. Verschenen is het eindverslag van de Tweede Kamér over het wetsontwerp tot tijdelijke verhooging van het invoerrecht op huishoudelijk aardewerk, porselein en glaswerk en op enkele soorten tegels. De commissie van rapporteurs acht de .mededeeling der regeering, dat het aantal werkloozen in de Maastrichtsche industrie niet onder bepaalde cijfers is te brengen, omdat de afgevloeiden voor een deel tijde lijk werk vinden in België en dit aantal De minister van Waterstaat heeft zich gisterennamiddag naar Utrecht begeven, vergezeld van eenige Rijkswaterstaatsauto- riteiten, ten einde zich plaatselijk op de hoogte te stellen van den toestand van en kele Rijkswegen en de verbeteringen te bespreken, welke men voornemens is aan die wegen aan te brengen. Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Se venaer, thans Nederlandsch gezant te Wee- nen, die andermaal enkele dagen te Brus sel doorbracht, is, naar de „Msb." meldt, van Brussel naar Nederland vertrokken. Naar gemeld wordt, zou Jhr. van Nispen tot Svenaar op 20 Februari a-». als ge zant van Nederland te Brussel naar de Bel gische hoofdstad terugkeeren. Tijdens de afwezigheid: van den vice- president van den Raad van State, mr. dr. W, F. van Leeuwen, die tot herstel van gezondheid buitenslands vertoeft, treedt als voorzitter van de voltallige vergaderin gen van dit Staatscollege op de Staats raad mr. J. I. Harte van Tecldenburg, oud ste lid naar anciënniteit. Als voorzitter van de afdceling voor de geschillen van bestuur treedt op staats raad mr. A. D. W. de Vries. Aneta seint uit Medan: Een dertigtal verwoede koelies, van de onderneming Parna Bolon, van de Handels- vcreeniging Amsterdam, wirep zich op den 23-jarigen assistent W. P. J Van VesSem. en sloeg hem dood De oorzaak ligt zeer vermoedelijk in een standje, dat door den heer v V. aan de koelies werd gegeven. Niet weinig stonden velen verwonderd, toen zij uit de bladen de mededeeling ver namen, dat Huizen binnen eenige weken op korte golf ging zenden tot 's avonds half 6. Niemand der oningewijden begreep daar iets van, aldus „Insider" in de ,Msb." Waarom nu plotseling de gólf van 1840 M. omgezet en waarom op 340.9? Beide vragen worden hier in het kort beantwoord. Het was met veel moeite den N. D. O. (Huizen) gelukt een lange golf van Genëve te verkrijgen. De aether is in het laatste •aar zóó bezet, dat er zoo goed als geen plaats meer overbleef. Het werd 1840 M., een mooie, lange golf, als niet gebleken was, dat on diezelfde golf een snelzender werkte, welke dikwijls, vooral in sommig* gedeelten van ons land, zeer hinderde, Dit was echter in de laatste weken veel ver beterd. Maar er bestond nog een andere moei lijkheid. Door de welwillendheid van het hoofd bestuur der P. en T. was aan den N. D. O. toegestaan, des avonds, als Scheveningen- Haven zweeg, haar golf te gebruiken van 1950 M. Maar overdag als Scheveningen- Haven zelf op 1950 M. haar beurs- en zui- velberichten uitzond, waren er bankiers en buitenlieden, die zich niet de geringe uitgave wilden opleggen, om hun weinig selectieve toestellen te verbeteren en die het 't hoofdbestuur van P. en T. voortdu rend bleven lastig maken over stonntfeta, welke zij van Huizen 1840 M, ondervonden. Ten slotte bezweek men in Den Haag vpor die klachten en kreag de N., D. O. het bevel thuis overdag tot 5.35 te zwijgen, om Scheveningen-Haven den aethet vrij te geven. Over dezen maatregel kan men verschil lend oordeelen. Het komt n.l. velen niet redelijk voor, een modernen zender stop te laten zetten, omdat feitelijk sommige luisteraar^ van Scheveningen-Haven ontvangtoestellen be zitten, die uit den zijn; teweer, omdat door de proeven, die men genomen had, alvorens Huizen toestemming te geven om overdag op 1840 M. uit te zenden, bewezen was, dat met een goed ontvangtoestel sto ring was uitgesloten. Hoe het ook zij. d,a.t N. D. O. stond plot seling voor het feit. En nu meende W®"! zoo spoedig mogelijk, ten gerieve van ae luisteraars, te moeten overgaan tot het in voeren van de korte golf. Deze werd te Gcnève aangevraagd en, daar men haar voorloopig slechts op den dag behoeft te gebruiken ('s avonds bleef Scheveningen- Haven Kaar lange golf afstaan) werd den N. D. O. die van „Pétite PaHsienne" ge geven (n.l. 340.9 M.), wijl dit station vóór zes uur 's ayond® niet uitzendt, en haar golflengte een zeer goede is. Te eerder ging men hier nog toe over, omdat het meer dan waarschijnlijk is. dat hij het inwerking stellen der bepalingen van Washington, de korte golf voor beide zen ders, Hilversum en Huizen, verplichtend zal worden. Op 14, 15 en 16 "Februari zullen overdag dus de gewone uitzendingen van Huizen op 1840 M. gestaakt worden en proeven wor den genomen met de korte golf. Wij willen hopen, dal die proeven tot volkomen tevredenheid der luisteraars zul len uitvallen en aldus de directie van den N. D. O. Kaar moeiten en hooge kosten door een dankbaar luisterend publiek moge t>®- loond zien. De beruchte misdaad ia deu avond van 27 Augustus te Capelle aa nden IJssel. Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek, heeft gisteren de Rotter* damscbe Rechtbank de zaak behnadeld tegen den 20-jarigen inwoner van Capelle aan den IJssel. die op den avond van 27 Augustus van het vorig jaar G. Dekker zou hebben vermoord. In de dagvaardig werd verdachte ten laste gelegd, dat hij op dien bewusten avond Dekker opzettelijk van het leven zou hebben beroofd, althans, dat hij .z?°" danig zou hebben mishandeld, dat Dekker is overleden. Voorts wordt hem diefstal van 10.— tèn laste gelegd, althans verduiste ring Van een bankbiljet van 10- DH bank biljet zou verdachte n.L anders dan door misdrijf onder zich hebben gehad, omdat hij op het lijk. althans op het machtelooze lichaam van Dekker in diens kleeding zou hebben gevonden en het zich wederrechte lijk zou hebben toegeëigend Ten slotte legt de vertegenwoordiger van het O. M.# mr. J H. Holstein, hem lijkverberging ten laste Veertien getuigen cl décharche en 17 ge tuigen a décharge waren gedagvaard Begonnen werd met het hooren van den verdachte, die buitengewoon zenuwachtig, vaak stotterend dan weer op toonloos radde wijze, de hem gestelde vragen be antwoordde. Uit het verhoor bleek het volgende: Op Zaterdag 27 Aug is verdachte naar Dekker toegegaan, om hem te spreken over praatjes, welke Dekker over verdac.na had rondgestrooid. Toen hij binnenkwam zat Dekker aan tafel, Verdachte is tegen over hem gaan zitten en zij hebben over allerlei gesproken. Verdachte ontkent geld te leen gevraagd te hebben, hoewel hij dat vroeger voor den rechter-commissaris heelt verklaard. Volgens verdachte was Dekker tijdens de gesprekken handtastelijk geworden en °?ar" over was tusschen hen twist gerezen- Dek ker was opgesprongen en had zich toen op den verdachte geworpen. erdachte stompte hem daarop tegen den buik, waar op Dekker achterover viel en m een hoek van de kamer bleef liggen. Even later zou Dekker beklaagde weer hebben aangeval len; hij had toen verdachte's das te pakken gekregen en stijf aangetrokken. „Dekker laat me los," had verdachte toeir geroepen, maar Dekker had aarop geantwoord: „Dat zal je duur te staan komen." Toen heeft verdachte zich weten los te rukken en hij gaf Dekker stompen op den linker- en den rechterwang. Beiden zijn daarop gevallen en Dekker lag onder. Ver dachte lag met de palm van zijn hand op Dekker's keel en na een poosje zag hij, dat Dekker blauw werd en dat ®r rood schuim op zijn mond kwam Daarna zou Dekker nog hebben getracht verdachte te trappen en daarom is verdachte hem vast blijven houden. Opeens was Dekker slap geworden en beklaagde liet hem tozn los. Ik schrok zoo," vertelde verdachte ver der, „want ik dacht, dat ik hem gedood had. Ik heb hem toen wat verlegd, °?Y*at men hem misschien van buiten zou hebben kunnen zien liggen- Uit zijn broekzak heb ik toen een Lipssleutel genomen en uit zijn vestjeszak een bankbiljet van f 10 dat daaruit hing Daarna ben ik naar huis ge gaan. Daar heb ik wat bloedvlekken, welke op mijn pak zaten weggemaakt. Een vriend heeft mijn dasje, dat erg stijf zat, voor mij losgemaakt. Na eerst bij den barbier ge weest te zijn ben ik naar het dorp gegaan om te zingen. Ik had mij laten zien, dus wilde ik niet wegblijven, rpaar veel heb ik niet gezongen. Om 10 uur was de zang ongeveer afgeloopen en 'oen ben ik met de bus naar Kralingsche veer gegaan, waar ik in een café wat heb gedronken om daarna tegen 12 uur naar het huis van Dekker terug te gaan, om te zien of deze werkelijk dood was." Verdachte vond in het huis van Dekkef zijn slachtoffer op den rug liggen met open oogen. Verdachte heft toen het huisraad, dat bij de twist was omgevallen, weer overeind gezet. Het lijk heeft hij naar bui ten gebracht, bij droeg het tegen den dijk op. Daar hoorde beklaagde menscben aan komen, die later bekende jongens bleken te zijn. Volgens de verklaringen van ver dachte hebben de jongens de vlucht ge nomen, toen ZÖ zagen wat verdachte bij zich had. Toen de jongens weg waren, heeft ver dacht* het lijk opgenomen en in het water geworpen. Nadat hij zich van het lijk ont daan had. is hij thuis naar bed gegaan. He' geld heeft hij in zijn zak gehouden- Hij is Zondagnacht gearresteerd. Er zijn tóen 25 24 in zijn zak gevonden en daarbij was het briefje van 10 van Dek ker. Verdachte ontkende, dat hij al het geld bij Dekker zou hebben weggehaald. Na bet getuigenverhoor nam de officier van Justitie mr. J. G. Holsteyn requisitoir. Spr, gaat de feiten nog eens na, zooals deze zich hebben afgespeeld. Verdachte s grootste vrees was dat zijn moeder te we ten zou komen dat hij schuld aan Dekker had. Het is met Dekker tot een woorden wisseling gekomen. Voor den R.-C, heef verdachte verklaard dat Dekker hem daarna bij zijn vest heeft gepaki. Ter zitting vei* klaart hij dat Dekker hem hééft aangeval len- Verdachte heeft zijn eerste verklaring dps aangedikt. Spr. gaat de feiten verder na. Verdachte geeft Dekker een slag in de maag, zoodat deze tegen den grond slaat. Hij wacht tot zijn slachtoffer opstaat en geeft hem dan een paar geweldige slagen. Daarna grijpt hij Dekker bij de keel. Dekker smeekt hem los te laten en zegt: „Ik zal 't je vergoeden." Verdachte sto.ort er zich niet aan, maar blijft doorknijpen, hoewel hij weet dat zijn slacht offer reeds absoluut machteloos is. Eerst als Dekker slap neerhangt, laat hij los. Hij luistert aan het hart van zijn slachtoffer om te constateeren dat alle leven geweken is. Daarna berooft hij het lijk en verlegt het naar een plaats waar het van buiten af niet gezien kan worden. Dit alles wijst er op, dat verdachte niet in een vlaag van woede han delde. Uit de verklaringen van allé deskundige" meent spr. te kunnen afleiden, dat de dood is véroorzaakt door worging. Een andere doodsoorzaak is wel mogelijk, maar niets wijst daarop. Spr. meent ook dat verdachte de bedoeling heeft gehad om te dooden. Verdacht* was zich zeer goed van zii" kracht bewust en uit zijn handelwüze blijk' wel zijn opzet om Dekker te dooden. Ook uit zijn gedrag na de misdaad kan men dit afleiden. Zijn optreden is in alle opzichten kalm geweest Spr. geloofde niet dat het waar is wat verdachte vertelt, n.l. dat hij na de worste ling, de meubels weer op hun plaats heeft gez*t. Spr. meent dat van een worsteling geen sprake is geweest. Verdachte heeft vroeger ook nooit iets verteld van het fn orde brengen van de kamer. 1 Spr. verwierp bet verweer van nootlweer met klem, omdat er geen sprake is van een feitelijke aanranding. - Ook is spr. er van overtuigd, dat verdach te niet in woede gehandeld heeft. Spr. ging daarna de ware motieven na. Vast staat dat Dekker geld uitleende. Nu waren er toen ter tijde enkele feesten op komst en verdachte had geld noodig. Spr. vond het niet onaannemelijk dat verdachte naar Dekker is toegegaan met het doel om nog meer te leenen, dat Dekker dit gewei gerd heeft en dat verdachte zich toen aan Dekker heeft vergrepen. Spr. wees nog op verdachte's uitlatingen tegenover Roos en Terlouw en zijn uiterst kalm gedrag op den Zondag na de misdaad. Resumeerend vroeg spr. daarna verdach te's schuldigverklaring aan doodslag, dief stal cn lijkverberging. Wat de straf aangaat, ging spr. eerst het rapport der psychiaters na. Dit rapport komt tot de conclusie dat verdachte slechts in zeer geringe mate verminderd toereke- nisstraf van 18 jaar. „verwilderd," dat door een der psychiaters is gebruikt, lijks spr. zeer goed gekozen. Verdachte deinst voor niets terug. Spr. be schouwt verdachte dan ook als een zeer ge vaarlijk mensch. Wel heeft het slachtoffer verkeerde dingen gedaan, wat is komen vast te staan uit de verklaringen van enkele ge tuigen, maar dit doet volgens spr. weinig aan de zaak af. Spr. requireerde tenslotte een gevange nisstra van 18 jaar. De verdediger, mr. Karse Zegel vroeg vrijspraak van de beide eerste ten laste ge legde feiten. Subsidiair riep spr. de clemen tie van de rechtbank in. De lijkberging is natuurlijk bewezen en hiervoor zal een veroordeeling moeten vol gen. Ook voor dit geval pleitte spr. clemen tie. In de Opera „Butterfly" komt een scene voor, waarin een kind, een meisje, op het tooneel verschijnt en aldaar eenigen tijd in slapende houding op een kussen moet lig gen. De N. V. „Italiaansche Opera" heelt in het vorig jaar deze opera een aantal keeren in gebouw Carré te Amsterdam opgevoerd en gebleken is, dat voor genoemde rol steeds een kind beneden den 14-jarigen leeftijd gebruikt werd. De politie maakte van deze overtreding der wet op den Kin derarbeid proces-verbaal op en thans dien de een dezer zaken voor het Kantongerecht te Amsterdam. Bij het verhoor van den als verdachte ge- dagvaarden persoon, die voor de voorstel ling der opera de verantwoording droeg, bleek, dat het kind in kwestie, volgens in lichtingen van de moeder, in het jaar 1919 geboren werd. Het heette Lino Ricci en behoefde zich slechts te laten omhelzen en kussen hetgeen niet direct vermoeienden arbeid genoemd mag worden. Nadat de politie-inspecteurs hun proces verbaal hadden toegelicht werden nog ge hoord een Italiaansche en een Japansche jongedame, die beiden als zangeres in „But terfly" waren opgetreden. Zij verk'aarden via een tolk, dat het in alle landen van Europa en ook daarbuiten gebruikelijk is, dat een jeugdig kind in deze opera de be wuste rol vervu'.t. Nederland was het eenige land geweest, waar te dien aanzien moei lijkheden waren gerezen. Zij taaakten er be paald bezwaar tegen met een pop op te tre den. Dit zouden ze gewoonweg „vertikken", aldus was hun bescheid, uit het Italiaansch vertaald! De ambtenaar van het O. M. wees er op, dat de wet het onderhavige optreden van kinderen nu eenmaal verbiedt, hetgeen trou wens reeds door den Hoogen Raad is uit- ftpniaakt. Spr. vorderde derha've bekrachti- ging van het reeds gewezen vonnis, 10, boete. De verdediger, Mr. van Gigh, wenschte een principieele uitspraak en beriep zich voorts op art. 31 der Arbeidswet, 6e lid, waarbij de overtreding, in het eerste lid be doeld, onder bepaalde omstandigheden als gerechtvaardigd kan worden beschouwd. Het gaat er dus maar om of het een kwestie van algemeen belang is, dat deze opera in ons land wordt opgevoerd. Daarbij komt, dat het practisch niet mogelijk is, een kind boven 14 jaar voor deze rol te bezigen, ter wijl de artisten verklaren het zelf door het gebruik van een pop inplaats van een kind, de artistieke waarde der opera vermindert Na re- en dupliek tusschen O. M. en ver dediger, bepaalde de Kantonrechter de uit spraak over acht dagen. De dader tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren heeft de Maastrichtsche recht- ijk ^®n jarigen mijnwerker K. de V. £®P te Sneek, die op 28 Augustus j.l. den mijnwerker R te Schrieversheide (Heerlen), ®®t wiens dochter hij wilde trouwen wat niet wenschte met een browning neer schoot wegens opzettelijken doodslag ver oordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. He rechtbank nam niet aan. dat verd. met vo°rbedachten rade gehandeld had. Het O. M. dat levenslang had geëischt wegens moord teekende direct appèl aan zoodat de zaak eerlang in hooger beroep behandeld zal worden. Een wrak gestrand op Terschelling. Op het Oosterend van Terschelling bij paal 23 is een groot wrak aangespoeld. Het heeft een lengte van 50 en een breedte van 15 nieter. Men vermoedt naar de „Tel.' meldt, dat het afkomstig is van het ter plaatse in 1853 gestrande Duitsche fregat „Wilhelmsburg". Dit schip vertrok op 2 December 1863 van Hamburg met bestemming voor Amerika onder commando van kapitein Kross. Buiten de bemanning bevonden zich niet minder dan 385 landverhuizers aan boord. Het was een goed en sterk schip, met een kundige bemanning. Den dag na het vertrek stak plotseling uit het N.W, een hevige orkaan op, ten gevolge waarvan alle zeilen stuk sloegen. Vrijwel stuurloos vloog het schip over de woedende zee de gevaarlijke Ter. schellingerbanken tegemoet. Kapitein Kross deed al het tnogel.ke om uit den lagen wal te blijven, maar kon het tegen den vliegen den storm niet bolwerken. Om 10 uur in den avond stootte het schip op de banken van het Born Rif. Geweldige golven sloegen over en binnen een minuut zoo verhaalde ons een ooggetuige was alles op het dek kort en klein geslagen Heel Terschelling was op de been en sloeg met angst het schouwspel gade, doch hulp kon niet geboden worden. De kapitein, die voor een paniek onder zijn passagiers meest jonge menschen vreesde, liet in uitersten nood alle gangen sluiten, zoodat de passagiers waren opge sloten cn met geen mogelijkheid aan dek konden komen. Nog was de gezagvoerder bezig met zijn mannen maatregelen te tref fen, toen plotseling met een stortzee het geheele schip over de eerste bank heen sloeg. De branding woedde daar met ongekende hevigheid en in enkele minuten was het fraaie zeilschip een ellendig wrak. Inmiddels had de gezagvoerder de reddingboot in ge reedheid gebracht en zich aan de golven toevertrouwd. Nog geen 25 meter van het schip sloeg de boot die overvol was, ech ter om en alle inzittenden vonden den dood in de golven. Maar een ander deel van de bemanning was aan boord gebleven en on der hen de scheepstimmerman, die dronken was en in de statiehut, welke geheel vrij op het achterdek stond, lag te slapen. De aan boord gebleven mannen een vier of vijf. tal in totaal waagden de een na den ander, daar zij wel inzagen dat aan boord blijven een wissen dood beteekende, den sprong en trachtten met een stuk hout, of een ton bet strand te bereiken. En waarlijk, een 3-tal slaagde daarin. Doornat en ver kleumd vonden zij op het strand een hut. Wie schetst hun verbazing toen zij de com plete hut herkenden, welke op het achter dek van de „Wilhelmsburg" had gestaan en de dronken timmerman, ontnuchterd nu, hun de deur open deed. De 385 passagiers, die in Amerika hun i*e- lulc zouden gaan beproeven, vonden allen een afschuwelijken dood. Den volgenden morgen was 't strand bedekt met ruim vier honderd lijken. Niemand die de stranding meemaakte, zal den verschrikkelijken aan blik ooit kunnen vergeten. Te Slicdrecht had gisteren ten gevolge van den dikken mist een ernstige aanvaring plaats tusschen de Salonraderstoomboot „W. F. Leeman" van de reederij Fop Smit en Co. te Rotterdam, en de goederenboot „Koningin Wilhelmina". Van de „Leeman" werd de steven ingedrukt, terwijl ook de „Koningin Wilhelmina" belangrijke schade opliep. Een faar gevangenisstraf geëischt. Ue rechtbank te 's-Gravenhage heeft be snoeid de zaak van een 37-jarigen koop- ®*n uii Katwijk a. d. Rijn, ter zake van ver duistering, gepleegd in zijn functie van kerk- vooëd-penningmeester van de Ned. Her vormde Gemeente aldaar. J_®n laste was gelegd verduistering van 2500 en van 27 obligaties ten name van "e gemeente Katwijk. herdachte bekende volledig, straf' e'sck'® ®en i«ar gevangenis- Verdachte's raadsman mr. Mobach, vroeg vo®zivaardelijke veroordeeling. Uitspraak 14 Febr. a.s. Veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf. ,.Ue landbouwer L. M. te Douvergenhout °P 29 Juli j.l. zijn broer A na een he vige woordenwisseling met een jachtgeweer noodschoot; is dcor de Maastrichtsche r®chtbank; wegens opzettelijken doodslag veroordeeld tot 7 jaren gevangenisstraf. Het antwoord der spoorwegdirectie. De in dienst stelling der electrische trei nen op de lijn AmsterdamRotterdam en HaarlemLeiden, heeft reeds heel wat stof doen opwaaien in den vorm van klachten eenerzijds en bewondering anderzijds voor het nieuwe vervoermiddel. Teekenend is de wijze, waarop thans een forens in het „Hbld." zijn gemoed lucht over deze kwes tie. Hij doet het als volgt: Kent ge eén volgzamer, makker wezen dan een Nederlandsche treinreiziger? Als een machinist zich plotseling om welke duis tere reden ook genoodzaakt ziet om een trein die met een gezellig angetje liep te doen stoppen en u, reizigers, in de gelegen heid stelt een kwartiertje van de landelijke rust te genieten, als de stationschef, alwer der om een voor u volkomen onverklaar bare reden, hardnekkig weigert uw trein te laten vertrekken, als het slechte gaslicht in een stoomtrein of het irriteerende beven van een stokouden wagen u het lezen ver hinderen, als zoo vele andere ongerieven u het reizen veronaangenamen, dan draagt u dat met gelatenheid. Gij maakt zelfs geen opmerking tot uw medereizigers, vrajgt geen opheldering aan den conducteur. Ge zwijgt en lijdt. Maar soms wordt dat lijden wel eens on dragelijk. En dat is als ge veroordeeld zijt om dagelijks met den electrische te reizen. Het is inderdaad bedroevend te ervaren, dat blijkbaar alles wat met dit nieuwe ver voermiddel verband houdt zoo slecht is voorbereid en doordacht, dat de reizigers aan vele beproevingen worden blootgesteld. Dat het gekozen wagon-type een mis greep is geweest, mag nu wel als vaststaand worden aangenomen. De vele klachten die hierover reeds zijn Vernomen leggen hiervan getuigenis af. De onmogelijk smalle deurtjes verhinderen een vlug in- en uitstappen. Waarom geen waggon met een breede ope ning in het midden met schuifdeuren, die voor het uitstappen kunnen dienen en voor- en achter kleinere ingangen voor instappen De gang van de wagens het is ook reeds meermalen betoogd deugt met. Zij slingeren eenvoudig over den weg, stooten en beuken tegen de rails, de veeren^ zakken meermalen door, waarbij een hinderlijk dreunen ontstaat. Men is gewoon dergelijke opmerkingen in het geheel niet of met ge ruststellende verklaringen van deskundigen te beantwoorden. Maar de deskundigen heb ben al zoo veel flaters gemaakt. Het zou niet ongewcnscfit zijn als men ook eens naar een stem uit het publiek luisterde. Het is te vreezen, dat als men voortgaat dit materiaal te gebruiken, er nog meer ernstige ongeluk ken zullen gebeuren. Men heeft la deze wa gens niet het gevoel veilig te reizen. Herhaaldelijk is er iets aan het materiaal defect. Nog eenige weken geleden reed een electrische trein, die om 17.45 uit Amster- dam moest vertrekken uit de rails, kort daarna had een trein, die op denzelfden tijd vertrok een vol uur noodig om Haarlem te hereiken. Het z.g. snelle rijden is een fictie. Er gaat geen dag voorbij of er vertrekken treinen over tijd. Onderweg verminderen zij dikwijls hun vaart, rijden eenige minuten langzaam of sloppen heclcmaal. Maar nu men eenmaal met deze wagens i opgeschept zit is daar misschien niets aan te doen. Waar echter wel iet aan te doer, is: de oververhitting, de slechte ventilatie. W aar- om wordt er toch van de herhaalde klach ten van passagiers over de walgelijke hitte in de treinen hoegenaamd geen notitie ge nomen? Zijn zij een quantité negligeable? Treedt men een trein binnen dan is deze als regel tot een broeihitte van minstens 80 gr. verhit. Maar niettemin staat de verwarming vol open en golft de warmte uit de toestellen. Waartoe dient dat?! Er dienen thermome ters te komen. De hoofdconducteur dient verantwoordelijk te zijn voor de verwar ming. Men stelt de reizigers noodeloos bloot aan"ziekte. Ventilatie is er hoegenaamd niet. De raampjes staan gewoonlijk naar de ver keerden kant open of zij zijn heelemaal dicht. Controle is er niet. Staan zij open dan is de tocht ondragelijk. Onze klachtenreeks is nog niet afgeloo pen: de plaatsen zijn te nauw in de 3e klasse. En waarom moeten wij forensen, in onze avondtreinen nog steeds zoo dikwijls slaan wegens plaatsgebrek? Ten slotte nog dit: De trein is een open baar vervoermiddel, dient voor een ieder open te staan. Maar moet dit ook noodzake lijk insluiten, dat personen in uiterst be schonken toestand worden toegelaten, waar bij zulke individuen dikwijls de meest lie derlijke taal uitslaan? Dat is toch meer dan ergerlijk. Hebben de spoorwegen dan niet hun eigen inspecteurs om daarover rapport uit te brengen? Die moeten dan maar eens Zondagsavonds komeïT zien. Of worden zulke zulke rapporten voor kennisgeving aange nomen! Ik heb mijn hart gelucht. Het zijn woor den van een leek. Maar zij kunnen daarom toch welwillend worden aangehoord. Zelfs door de deskundigen van de Nederlandsche Spoorwegen. En wat heeft nu de directie der spoorwe gen hierover op te merken? Over het rijtuig-type in de electrische g treinen blijken de smaken te verschillen. Uit de belangrijke toeneming van het reizigers verkeer op de electrisch bediende lijnen en uit het feit, dat waar ook nog stoom treinen loopen bij voorkeur van de elec trische treinen gebruik gemaakt wordt, volgt, dat gelukkig lang niet iedereen over deze zaak zoo ongunstig oordeelt, als de schrijver van dit stuk meent te moeten doen. Ook omtrent den gang der rijtuigen worden van het publiek andere geluiden gehoord, dan hij doet hooren. De door hem bedoelde onregelmatigheden hebben met de electrische inrichting niets te maken. Verkeerde wisselstanden e.d. heb ben bij stoomtractie dezelfde uitwerking. De inrichtingen voor de verwarming en ventilatie zijn voldoende. Bij oordeelkundig gebruik waarop het treinpersoneel heeft toe te zien kan hierover niet geklaagd worden. Maar ook hier is het niet mogelijk het iedereen naar den zin te maken! De klacht over te nauwe zitplaatsen in de 3e klasse is ongegrond. Wat de drukte in sommige forensentreinen aangaat, zij opge merkt, dat thans reeds door bijbestelling van materieel zooveel mogelijk aan het be zwaar tegemoet gekomen wordt. Wanneer de bestelde nieuwe rijtuigen in c :nst ge steld worden, zal hierin naar vertrouwd mag worden afdoende voorzien zijn. Beschonken personen mogen ook in de electrische treinen niet worden toegelaten,. De controle hierop is echter niet mogelijk, wanneer de keifteekenen en het hinderlijk gedrag eerst gedurende den rit wat in den regel het geval zal zijn blijken. Het personeel heeft de instructie om streng er legen te waken, dat den reizigers in dit op zicht overlast aangedaan-wordt. De inspec teurs zien hierop toe, maar deze kunnen zelf niet alom tegenwoordig zijn. Dezer dagen is te Rotterdam in de Hoog landstraat een bloedig burengevecht ge leverd. Reeds geruimen tijd leefden de fa- mi ie M, en de familie K. op gespannen voet. K. weet het n.l. aan M„ dat hij zijn betrekking als beipalenrijder was kwijtge raakt. Zaterdagavond wilde men. zoo meldt de „Tel.", het nu maar eens uitvechten. Dies trokken pa, dochter, zoon en schoon zoon der K.'s naar de woning van de niets kwaads vermoedende famiiie M., warr man en vrouw slechts thuis waren. Na de ge bruikelijke scheldwoorden als inleiding, raakte men al spoedig slaags. De over macht van vier tegen twee was echter te groot en het duurde dan ook niet lang, of mevrouw M. werd door een fikschen vuist slag van K. buiten gevecht gesteld. Zij moest zich in den politiepost aan fle Vlek- straat laten verbinden. Intusschen werd het gevecht binnenskamers voortgezet. De dochter van K. toonde zich een ware Kenau en met een stuk fietsstuur sloeg zij den ouden M. een gat in hel hoofd, zoodat deze zich naar hel ziekenhuis aan den Bergweg moest begeven, om daar ver bonden te worden. De K.'s waren dus al leen op het terrein Daar de zcon en de schoonzoon ook bet hunne wilden bijdra gen, wisten zij niets beters te doen, dan de huisdeur van de familie M. tot brandhout te trappen. De politie heeft daarna aan de ruzie een eind gemaakt De overwinnaars werden naar het bureau aan den Bergsingel overgebracht, waar proces-verbaal tegen hen is opgemaakt, wegens mishandeling en vernieling. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, met ingang van 1 Februari 1928, de in Nederland aange boden uitgestelde telegrammen met de aanwijzing L. C. O., behalve in het Neder landsch, ook gesteld kunnen worden in het Duitsch of in het Engelsch. De Weleerw. pater Voogel S.J. is in het ziekenhuis te Groningen voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Pater Voogel maakte destijds als missio naris onder de generaals van der Ham en Vetter de Lombok-expeditie mede en werd daarbij, zooals men zich herinneren zal, met een aantal soldaten opgesloten in een mis- sigit. géén pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men voor het inzee- pen de baardoppervlakte inwrijftmet Doos 30, Tube 80 ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7