jat ts WALES Anthraciet PASSEGGÏATA Voornaamste Nieuws „ABERPERGWM" II en III g* :ao 13.15 DONDERDAG 2 FEBRUARI 1928 Pan-Amerika. Ver. Suite. v--*\ WEIGERT alle ZOOGENAAMDE Anthraciet en EISCHT THANS BINNEN IEDERS BEREIK! de ECHTE de WERKELIJKE R.K. Kiesvereeniging „Credo Pugno" J PIT NUMMFR BFSTAAT DIT DRIE FLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16771 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UPEN NA HET ONGEVAL. &i,,e Oceaan Ca.re.ib. Xee Pastoor F. M. K. van Kersbergen van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Moordaanslag in een fabriek te Hilligersberg. DE TOESTAND VAN Z. D. H. DEN BISSCHOP. Ernstige brand te Helmond. Spring niet op een rijdende tram De Krahatau. L. dc Vocht, a gent der British Holland Coal Company, Spaan- schevaartstraat 89, Haarlem ea door onze Bes elkaatoren. Tevens varkr'jgbaar bij: G. Kraalj, b aiislolfenliaaielaar 1 nrlmarkt 10 aar.em, Tele5°01* 11088. British Holla®1* Coal Company, Amsterdam Felle brand te Enkhuizen. Ook een middel. Het weder in 1927. De bloembollenhandel in 1927. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Werkgevers-actie tegen de Ziektewet. Liefdegaven R. K. Hongaarscb Kindercomité. BUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No 597#, MJONNEMENTCN: vooi Haarlem en Agentschappen: pet week 25 ct.; pel kwartaal I 3.25; pci post, per kwartaal I 3.58 bii voom tbetal ng. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBÓD-ADVERTEN. TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15.ct., bij vooruilbcl. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. All' aöcm.é\.rp dit blad zijn, mgesolge deteizekeringsvcoiwza: dsn f «i'Aflfl Leven Lnge ge..eelc ongesihi. .heid tot werken door f yen bij een pmevxl net f OCfl bij verlies van een hand, IOC bij verües van een fCj) bij'n breuk van f *n bij verli tegen ongevallen verzekerd voor een der %olgende uitkser.'ngen oliUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen;! uU. do:d:lij:en aflcopl een toet of een oog; ICd. duim of wijsvinger; I teen of arm, lïu' andere erlies v. een vinger. Niet onder voor Amerika gunstige om standigheden. werd de pan-Amerikaansche Conferentie in Havana geopend. President Coolidge in hoogst eigen per soon, vergezeld van den staatssecretaris van buiten'andsche zaken en dien van marine kwam over den Oceaan gevaren op een oorlogsbodem om de conferentie te openen. In een lijd, dat in Nicaragua de opstan dige beweging nog steeds niet is bedwongen ondanks interventie der Vereenigde Staten, interventie die in den Amerikaanschei staat zelf geen onverdeelde instemming vindt. Na een tijdperk van betrekkelijke rust, staat op eenmaal het Nicaraguaansche land opnieuw in het centrum der belang- ste ling. Tegen het einde van 1926 bereikte de burgeroorlog in dat staatje zijn hoogte punt. De conservatieve groep onder gene raal Diaz en een liberale regeering onde: Dr. Sacasa bestreden elkander vinnig. De Amerikanen trokken partij voor Diaz, de Mexicanen voor Sacasa. Amerika zond ma rine-troepen onder bevel van admiraal La- timer en Amerikaansche oorlogsschepen kregen opdracht de Atlantische kust van Nicaragua te blokkeeren. met de bedoeling Mexicaansche wapenzendingen te weren. Tijdelijke rust trad in, toen Sacasa gedwon gen werd het land te verlaten. De Ameri kaansche schepen schiepen een neutrale zone, zooa's 'l heette om leven cn bezi, van Amerikaansche burgers te beschermen Thans zijn opnieuw de wapenen Ier hand genomen, de liberalen onder aanvoering van generaal Sandino tegen de Amerikaansche bezetting. Het verloop van dezen strijd is uit de berichten der laatste dagen bekend en is voor Amerika niet zoo bijzondei gunstig. Ook met Mexico was de verstandhouding minder goed En het was niet zonder reden dat kapitein Lindbergh, als boodschappei van Washington's goede bedoelingen naa- dit land vloog, waar hij feestelijk werd in gehaald en inderdaad een gunstiger stem ming ten opzichte van den Noorderbuui wist in het leven te roepen. Afgezien van deze verwikkelingen boter! het niet zoo bijzonder goed tusschen dc Vereenigde S'aten en Middel-Amerika. Dc Yankee is er niet bemind. Niet alleen in Cuba, ook in Honduras, Guatema'a, Costa rica wordt de Yankee Veracht én gewan trouwd. Zeltf strekt het minder goede sa mengaan van Noord en Zuid zich uit tol Brazi ië, Argentinië. Chili en Peru. De tegenstellingen tusschen Noord er Zuid zijn te groot, om tot een normale assimilat:e te kunnen voeren. De blanke bevolking van Midden- en Zuid-Amerikc bestaat uit Spanjaarden, Portügeezen er Italianen, behoort dus het Latijnschc ras. Zij heeft met den Noord-Amerikaan noch de taa', noch de cultuur gemeen. Ooi niet den godsdienst; Zuid-Amerika ii katholiek, het noorden protestant. De tegen stellingen breiden zich nóg verder uit. Noord-Amerika is een industrie-staat, het land van ijzer en steenkool. In het Zuiden zoekt men tevergeefs fabrieken. Daai vindt men koifie- en tabaksplantages, sui kerriet- en maïsvelden. Is Noord-Amerika knap in 't bouwen en uitdenken van dc meest practische machines, Zuid-Amerika wijst met trots op zijn veestapel. AbUnf OcciJll <",ex ico urn» - -3 "X. Amerika Onder den verschen indruk van de bloe dige gebeurtenissen in Nicaragua, opende Coolidge de pan-Amerikaansche conferentie met de wetenschap, dar hij niet werd in gehaald als een heilbrenger. In de haven van Havana bulderden de kanonnen, de si renen der stoombooten gilden, een onat- zienbare menigte wachtte hem op. De Amerikaansche reporters verzekerden, dat de massa geroepen had: „Leve de Vereenig. de Staten'" Wie de grenzen'ooze fantasie van Amerikaansche reporters kent, zal we ten. dat hij deze mededeel ng met eenige reserve zal hebben te aanvaarden. Dat zal ook hij doen die bedenkt, dat de bevolking van Havana voor 't overgroote deel bestaal uit negers en mulatten. In het Natuna'e theater sprak Coolidg- zijn openingsrede uit. ,Jk ben voorstande. van een vreedzame politiek vei klaar e dc president dezelfde die nog pas verster kingstroepen naar N'caragua had gezond .n. „De oorlogen in de laatste 150 jaar door Amerika gevoerd zijn alleen gevoerd^ oir wi le der onafhankelijkheid en vrijheid. En dit terwijl inmenging van Amerika al 'e sterk riekt naar pan-Amerikaansch imperia lisme. Pan Amerika (al Amerika) beoog, naar Noord en Zuid de staten van bet werelddeel Amerika tol een hechten bond le vereenigen, gebaseerd op wederzijdsche 'ïulp en wederzijdsche trouw. Een droom een utopie, moeilijker te verwezenlijken nog lan de gedachte van een Pan-Europa. Daar voor zijn de onderlinge tegenstellingen te icherp. Alle pogingen om een Pan-Amerika le stichten, hebben lot nu toe getaald. Een pan-Amerikaansche Unie zal voorloopig wel een droom blijven. COOLIDGE. president der Vereenigde Staten. Weinig worden wij er van gewaar, welken :ndruk de rede van Coolidge gemaakt heeft, 's de sfeer verhelderd of het wantrouwen tegroeid? Voor het eerste bestaat evenveel grond als voor het laatste. Berichten over het verloop der conferentie :ijn spaarzaam. Noord-Amerika heeft als :ijn uitgesproken wensch te kennen gege ven, dat alle politiek uitgeschakeld moet worden. Men zal zich alleen tot economi- iche en verkeerskwesties bepalen. Niet kwaad bedacht! Afgewacht zal moeten worden of Noord- Vmerika de latijnsch-Amerikaansche staten 'n bedwang zal weten te houden. Het gist ip verschillende plaatsen. Zou het ooit tot een breuk komen, dan zal dit feit een lolitieke beteekenis krijgen, waarmee de 'eheele wereld zal hébben rekening te 'louden, {.aten de .Vereenigde' Staten uit de -an-Amerikaansche conferentie 'in Havana le les trekken, d:e er in ligt opgesloten: in le toekomst den boog minder strak gespan -i?n houden! En wanneer het ons, Europeanen, met mzen Volkenbond niet altijd naar den 'leeze gaat. wanneer Noren en Italianen Ipanjaarden en Polen niet zoo gemakkelijk in één verband zijn te vangen, laat Pan- Vmerika ons dan ten troost zijn! Gisteravond is de wolbekende oud-k.-i- itlaan der St. Jozefkerk te Haarlem, de 'eerEerw. heer F M. K. van Kersbergen, "itst'oor der parochie van de H.H. Nicolaas -n Barbara („de Liefde") te Amsterdam, it voorzorg van de IT.H. S^cram'iten der "tervenden voorzien. Zijn Eerw. die reeds enigen tjid ongesteld was, lijdt thans aan een ernstige longon'steking. De H.H. Sacramenten der Stervenden werden hem toegediend door den Hoorf- "erw. Deken van Amsterdam, mgr. P. Ilroomer. Bii deze p'echtMheid war»n aanwezig de ToopEerw. Heer Mgr. M. P. J. Möllmann, '"caris-^eneraal (klasgenoot van pastoor van Kersbergen), mgr. Hölierhoek, pastoor II. 3. J Snndaal, uit Haar'em, ras'oor Colla, ccfor Soeet en de drie kane'aans der pa- ochie. benevens het voltallig Kerk- en Vmbestuor. Procesoiesgewijs werd het Allerheiligste an de kerk naar de kamer van den lijder gebracht. A'-le plechtigheden cn handelingen ge- ■chiedden op volmaakt liturgische wijze. Na afloop dank'e pastoor van Kersber gen allen en beval zich in hunne gebeden aan. 1 Wii vertrouwen ook wel, dat onze lezers die den pastoor zoo goed kennen. hi- ■vas vijftien jaar kapel-an der St. Jozsf-ja- ochie te F-arlem. hem in hunne gebe ten niet zullen vergeten. In de fabriek ven den heer S., te Hille- gersberg, heeft de 18-jarige arbeider J. B., uit Potterdam, die herhaaldelijk door zijn collega's geplaagd wordt in drift den ?l-;arigen A' van D., uit de Generaal van der Heydenstraat, te Rotterdam, een steek in de borst toegebracht, vlak onder het hart De get-offene is in hoogst ernstigen toestand in het ziekenhuis Bergweg opge nomen. De dader, die uit de fabriek vluchtte doch in overspannen toestand in de buurt leef rondloopen. is door de rol'tie aange houden en in bewaring gesteld. Het mes is door hem in een sloot geworpen. De dader staat als zeet oppassend be kend, doch is zeer driftig. Naast mij woont Seine Excellenz Herr Bot- schafler dr. Diego von Bergm, de Duitsche gezant bij den H. Stoel, en het was op zijn dak dat het wonder geschiedde. Sinds twee dagen was er een geluid, een vreemd, in Rome ongekend geluid, een geluid dat als een onzichtbare damp rond-om het huis hing en dat noch des daags, noch des nachts ver stomde. Het geluid klonk boven-uit het ver- doovende gejammer der claxons, verdofte de remkreten van Rome's afgejakkerde trams, harmonieerde de drukke bewegelijkheid van het Italiaansche straatleven, en ook de Romeinen merkten het op. Ze bleven staan. Ze keken. Ze keken links en rechts. Het ge luid bleef, maar de oorzaak ontdekte men niet. ,,E' slrano!" zeiden ze. Het is vreemd! En dan liepen ze doon Echter niet zonder om te zien en nog eens om te zien en te vragen, wie er woont in het huis, dat door zijn eigenaardige architectuur opvalt. En als ze dan hoorden, dat het de Duitsche gezant was, dan knikten ze gewichtig, begrijpende. Dal Duitschland is altijd een beetje raar ge weest. En het geluid verwonderde hen dus niet. Als ze alleen maar wisten, weten kón den. waar het vandaan kwam. Ik ook heb het geluid gehoord, omhoog ge keken en omlaag, links en rechts en ook ik heb me verwonderd. Want een zoo zonder ling geluid is nooit gehoord. En nu welen we het allemaal! De zwalu wen zijn in Rome. Hoe veel? Ik weet het liet. Het is een zwerm, die de zon verdu's- tert. En of ze nu een zwak hebben voor den adelaar, die zwart op geel voor des Herren Botschafters deur hangt, of dat de nonnetjes, die naast de ambassade wonen, niet schraal zijn met lekkere beetjes, ik weet het heuech niet. maar ze huizen allemaal op het dak van den gezant, zwermen rond en het ge- j luid zwelt aan. In massa's staan de Romeinen beneden op straat en luisteren, kijken. Nu moet ik echter even in détails treden, om u de belangstelling der Romeinen te ver klaren. nadat toch het raadsel van hel ge luid is opgelost. Een Romein is dol op vogeltjes. Echter in den gruwelijksten zin van het woord. Ieder Romein voelt zich een jager en de kleine, geveêrde vrienden zijn daar de slacht offers van. De zwaluwen van den Duitrchen gezant zijn de eerste vogels, die ik hier heb gezien, behalve dan enkele magere kippen en wat duiven, die hier en daar, voor de slacht na tuurlijk, te koop worden aangeboden. Verder is er niets. Althans geen.levend ge- vogelte. Want in de winkels zijd er genoeg. Gestapeld liggen er de meesjes, de rood borstjes, de vinken, de nachtegalen en de vele andere bontvervigen. wier namen ik niet ken. Ze liggen er met bebloede snaveltjes, soms ook geplukt en gebraden en gekookt, ei, voor belachelijk lage prijzen worden ze uitgevent, 'geperst tusschen twee dunne plakjes, brood. Of er iets wordt gedaan tegen deze ellfen- dige, voor het land zoo schadelijke ge woonte, heb ik niet vermogen uit te vinden") Zoo ér echter al een actie is. dan bleven daarvan de resultaten wel karig. Een Feit is alleen, dat een Engelsch blad verleden jaar den Italianen voorstelde om bijvoorbeeld de helft der uit het Zuiden terugkeerende vo geltjes neêr te schieten en de andere helft door te laten. In Engeland toch zag men geen vogeltjes meer! De Romeinen slaan beneden, in de straat, en zien omhoog Zou er één zijn, die, van alle begeerte vrij, :nziet, dat ze mooi zijn en on schuldig, de zwaluwen? Maar verder! Ergens op de Geldersche heide, waar men heeft geprobeerd van mij een 'mensch te maken en waar ik, kers- versch uit de groole stad. een greintje liefde aanleerde voor de natuur, was het de ge- 1 woonte om weken lang smach'end uit te zien naar de zwaluwen. Als die kwamen, j was het lente en wat wij. jongens, van meer belang achtten kregen wij een dag vrij om te wandelen. Goede gewoonten moet men in eere hou den en zoo ben ik, direct na het zien van de zwaluwen, de via Veriti Setlembre afgerend, heb ik mij onder de porta Pia verheugd dat de bom, die daar eens werd geslingerd, slechts de auto van den Duce en niet Mus- solini-zelf uit zijn fatsoen bracht, ben ik de via Nomentana opgegaan, heb ik mij over tuigd, dat het huis van den Vader des Va derlands er nog altijd stond, en teen heb ik alle journalislieker'gheid en alle fascisti sche obsessies van mij afgeschud. Ik ben de Campagna ingegaan. Al is u van uw leven één of meer malen in Rome geweest, toch maak ik er mij niet in het minst ongerust over, dat u de Cam pagna heeft gezien en dat ik dus in herhalin- gen treed, pe Campagna is iets, waar men niet komt. Baedeker en Grieg bemoeien er zich niet mee en ook de Romein weet er niet meer, van, dan wat zijn krant mits niet al te uitvoerig ér bij gelegenheid van vertelt. En dat is hetzelfde, wat wij er op school van hooren: een trieste, verlaten vlakte, monotoon van kleur, overwoekerd door malaria, doorweekt van moerassen, dor en onvruchtbaar. En toch heeft zij mij meer geïmponeerd dan de Alpen, dan de Ardennen, dan Gel derlands heuveleen. Ook in Brabant en Lim burg ken ik weinige plekjes, zoo heerlijk als vandaag de Campagna was. Heuvels zijn er, heel stijle en zacht glooi ende, woest-bruine en teêr-groen begroeide. Madeliefjes bloe'en. Watervalletjes ruischen. Beekjes zoeken hun weg al dieper. En ginds zijn de bergen, violet en sneeuw-getopt. De lucht is als amethyst. Kleine huisjes heuvelen hier en daar. Man nen in ruwe kleêren slenteren achter kudden aan van schapen, die om hun lammeren be zorgd zijn. De herder zwaait zijn staf: een aardschol doet de afgedwaalde terug schrikken. Harige honden cirkelen met han gende tongen om de mollige massa. Geblaat klinkt op in de alomme stille. Want vooral de stilte is het. die de Cam pagna heerlijk maakt: de in Rome ongeken de, de onbetaalbare stilte. Er is een rust, die in Rome niet is. noch in Sint Pieter, noch in het Colosseum. En die rust bevrijdt: zij is niet de beklemm-nde wijding, die in de Catacom ben hangt. Zij doet leven. En toen ging de zon onder. Rood laaide zij op den kam van een verren heuvel. Goud. smeltend rood goud vloeide door de Cam pagna en tooverde de schapen, hun herders, de glooiingen van het land tot lelie sil houetten. Daarna werd 't duister. En de stilte rust verinnigde. Aldus mijn lente wandeling op 29 Januari 192-7. Aan den rand der stad bouwt men druk ü>:<n nieuwe woningen; nieuwe wegen trek ken onstuitbaar de campagne in en ik- zeide u. dat ik alle journalistiekerighcid van mij heb afgeworpen: ik vind het jammer. De Lira is gestabiliseerd: wat goed is voor den handel. De algemeene loonsverlaging van 20 pCt. is uitgesteld: het moest, want het kén er niet af. De algemeene duurte loopt °P een crisis uit: het is jammer. De werk loosheid schijnt toe te nemen: het is ver schrikkelijk. Maar is het eigenlijk niet alleen van be lang, dat de heerlijke Italiaansche lente be gonnen is? Z. D. H. den Bisschop blijft nog zwak. De schade wordt op f 30.000 geschat Gistermiddag is te Helmond brand uit gebroken in de draadnagelfabriek van de firma Van Tiel. Hoewel het vuur dadelijk flink werd aan gepakt kon niet verhinderd worden, dal de brand zich snel uitbreidde en groote schade aanrichtte, waarbij ook aanzienlijke waterschade te boeken valt. Men schat de vernieling door vuur en water op ongeveer drie ton. De oorzaak van den brand is tot nu toe onbekend. Toevalligerwijze herinnert er de regee ring door middel van de pers juist heden avond aan. dat het jagen, althans op g e - eultiveerd terrein, verboden is bij een wet van. begin 1923. Er wordt dus wel 'els gedaan, maar dat er vijf jaren na datum n°g eens aan moet worden herinnerd, zegt m.i. veel. Te 's Keerenberg wilde een 65-jarige man uit Doetinchem op de reeds in beweging zijnde tram naai Emmerik springen. Hij viei, met het gevolg, dat hem een arm werd af gereden en hij zoo zwaar inwendig werd ge kneusd, dat de dood spoedig intrad. Aneta seint ons hedenmorgen: De Krakatau geeft een vermeerdering van kleine erupties te zien, die gepaard gaan met onderzeesch gerommel. Franco bergplaats Haarlem en Omstreken. Verzegelde zakken. Bestellingen worden opgenomen door: In de cacaofabriek „Wes4-Frisia'\ Te Enkhuizen heeft gisteren in het hoofd" getouw van de N. V- Cacaofabriek „Wes'* Frisia" een fel'e brand gewoed. Onmidde'" lijk na de ontdekking van het vuur, liet de brend zich ernstig canzien. De beide motorspuiten benevens eeö ladder en zeilwagens, werden naar de pl'ats des cnbeils gedirigeerd. Spoedig bleek. dat de brand alUetl woedde in de bovenste verdieping van l'el vier verdiepingen hooge en gelieei van steen en beton opgetrokken gebouw, °P welke verdiepingen voor duizenden gu'dens aan reclame-artikelen en ook een bebng- ri'ke voorraad aan likeuren en alcohol was geborgen. Aan twee zijden heeft de brandweer onder leiding van den burgemeester, de" aanval tegen hei vuur ondernomen, waarb'j wel ket gemis werd gevoeld van een vrij- staarden ladder. De tegen het gebouw staande ladders maakten het werk van da spuitgas'en, zoo al niet onmogelijk. toe" zeer moeilijk door de groote hitte. Ongeveer drie uur was de brandweer de situatie meester De geheele bovenverdieping was uitge brand. Het pand is door de enorme bi'la overal gescheurd en uit zijn voegen gezet, terwijl de waterschade in de andere afde.e- linrfen zeer groot is Met het zeventig man s'erke personeel, hoopt de directie, naar de Tel." verneemt, de fabriek spoedig weer geheel in beonjt te kunnen stellen. Een verstiooide professor is specialiteit in ket verliezen of het laten staan van zijn pa- rapluie. Dat staat zoo paalvast, dat er wel m-nschen zijn geweest, die hun regenscherm 'telsmatig vergaten mede te nemen, in de koop op deze wijze een professoraat te be machtigen. S'nds men er achter gekomen is, dat men zich stralfe'oos professor kan noe- meu en rren dit even stralfcloos tot prof. kan afkorten, heeft men intusschcn dit ta- melijk kostbare procédé laten varen. Er zijn -vonwe' nog altüd echte professors, wier hooggeleerd brein steeds zoo druk in de Weer is met wetenschap, dat zij niet kun aen denken aan bet nuttige 'nstrument, dat Vrouw ief hun in de hand heeft gedrukt, toen barometer of lucht een regenachtigen dag v°orspelden, en die dit strijk en zet niet yeer huiswaarts brengen doch hier of daar 'n een hoek laten staan. Eerlüke vinders ja. d'e zijn er, al vor men zij niet de meerderheid! zouden de Parapluie vel aan den rechtmatigen eige- naar wi bn terugbrengen, als zij maar wis- bn, wie dit was Dit euvel is te verhelpen "aar dezer dagen een tijdschrift meldde Daartoe heeft men slechts den naam en het adres van den e'geraar op den knop of der 'stok te doen schilderen men kan mis schien ook wel een metalen plaatje met die kijzohderhedeo er op laten bevestigen ^éder bijvoeging, dat als vindersloon een ze ker bedrag zeggen we een paar gulden, zal worden r'tgekeerd. Dat zal ongetwnfeld ke( aantal eerlijke vinders be'angrijk doer stilden, en als een professor flink yerstroou. van aard is. diens budget niet onbelangrijk doen dalen. Aan het overzicht van het Kon. Ned. Me teorologisch instituut over het weder in het jaar 1927 is het volgende ontleend: Gemiddeld was de temperatuur 2 gr. 0 be neden normaal. Maart was bijna 2 gra den, Januari 1 'A graad, October 1 graad, Februari en Augustus 'A graad le warm December, Juni, November. Mei en April waren te koud, respectievelijk 4 'A, 2, 1, en een 'A graad. De hoeveelheid neers'ag was 19 pCt. boven het normab van 691 m.m. Belangrijk le veel regen hadden. Juni April Au<i. en Sept. met afwijkingen van respectieve'ijk 130, 105, 45 cn <0 pCt Februari en November waren 20 en ruim 10 pCt. boven normaal, Maart en Juli minder dan 10 pCt.. Te droog waren Mei, October en December, respectievelijk 50, 50 en 20 pCt. beneden normaal. Juni had de grootste maandsom, Mei was de droog ste maand. De vijf hoofdstations hadden gemiddeld 1386 uren zonneschijn tegen 1433 normaal. De grootste afwijkingen vertoonden Decem ber en Mei, met 27 cn 23 uren boven nor maal en Juli, September en November met 36, 26 en 18 uren beneden normaal In „De Zakenwereld" van 31 December 1927 heelt de heer Ernst 11. Krelage een korte beschouwing geschreven over het ver loop van den bloembollenhandel in het aMeloopen jaar. De schrijver zegt daarin het volgende: De verwachtingen, verleden jaar door mij geuit ten aanzien van den b oembollen- andel. zijn volkomen in vervulling gegaan. De uitvoer steeg van 33.141.013 K.G. in 1926 tot rond 40.000.000 K. G. in 1927. De uitvoer naar de Vereenigde Staten van Amerika bleef stationnair, ondanks het in voerverbod voor narcissen, Bli'kbaar ^zijn deze door een grootere hoeveelheid tu pen vervangen. Engeland en Duitschland namen belangrijk meer. Feitelijk verminderde de uitvoer naar geen er.kel land en b'.eet hij in 't gunstig geva! stationnair. Dit geldt zelfs voor die landen, waar hooge invoerrechten van bloembollen worden geheven, of waar aan den invoer andere hinderlöke belemme ringen in den weg worden gelegd. Wanneer men dit resultaat ver-ge ijkt met de uitkomsten van sommige andere takken van export, meen ik, dat het bloembollen- bedrijf alle reden heeft tot voldoening. De onlangs gehouden a gemeene verga dering der Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur heeft zich met overgroote meer derheid van stemmen op het standpunt ge plaatst, dat de moeilijkheden van dien aard zijn, dat de regeering de bevoegdheid moet hebben zich daartegen te kunnen verweren, ik dee! dit standpunt niet, maar zou het, na de genomen beslissing, onjuist achten, er hier over na te pleiten." In verband met dit gedeelte uit het arti: kei van den heer Krelage, schrijft de heer T.H.M. van Waveren, lid der firma M. van Waveren en Zonen te Hillegom, ons het navo gende in het „Weekbl. voor Bl.c." Gelezen hebbznde de mededeelingen van den heer Krelage, wenschen wij uwen lezers mede te deelen, dat de optimistische be schouwingen van den heer Krelage tzn op zichte van den handel in bloembo len naar het buitenland zeer gemakkelijk zijn en onze Regeering in de meening zullen brengen, dat de hooge invoerrechten in verscheiden sta ten van Europa en in Amerika voor het bloembol enbedrijf geen bezwaar opleveren, terwijl het tegendeel het geval is. Landen als Polen, Finland, Zweden, etc. belasten de Hollandsche bloembollen dusdanig, dat een invoer van verscheidene soorten eenvoudig onmoge ijk wordt. Landen waar vroeger voor groote bedragen gekocht werd koopen nu weinig of blijven in ieder geval ver be reden het quantum, dat vóór den oorlog ge kocht werd en is het alleen door de toene mende invoer naar een paar landen (door dat de prijzen van verschil ende artikelen -oovccl laget moeten opgesteld worden door te weinig afname), dat de uitvoercijfers doet voorkomen bevredigend te zijn. Het is voor de toenemende cultuur van bloembol cn hoog noodig, dat de alname toe neemt en dat kan alleen, wanneer de invoer rechten op bloembollen in de staten van Europa, die deze heffen, worden verminderd, /andaar ons verzoek aan de Ned. Regcering om zoo moge ijk te trachten door onze Ge ranten of Zaakgelastigden te verkrijgen een vermindering of geheele opheffing dezer in ,'oerrechter. op bloembollen. Men denkt zoo licht, bloembo'len zijn een, 'uxe-artikel en kunnen wel wat invoerrech ten verdragen, maar men vergeet, dat voo: le bloembol enkweekers in Nederland, deze 'nvoerrechten oorzaak zijn van groote be emmering en vermindering van de opbreng sten le voordeele van vreemde landen waarvoor wij toch niet behoeven te betalen al is het maar in geringe mate, de onkosten van hun Staatsbedrijf. Het zij ons vergund den heer Kre'age als man geheel buiten den handel, te wijzen op leze verkeerde opvatting en waar hij deze in het openbaar uitspreekt, hem tegen te spreken. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp lot samenvoeging der twee departementen, van Oorlog en Marine. De Zecreerw. heer F. M. K. van Kers- bergen, pastoor le Amsterdam en oud-ka- rclann der St. Jozcl-paroch'e te Haarlem, is uit voorzo g van de K E Sacramenten der Stervenden voorzien. Te 's-Gravenhage heeft de Nat. vcreeni- rtng tot bcvordring der paardenfokkerijl in Nederland een vergadering gehouden. Verschenen is de memorie van antwoord cp het voorloopig verslag der Eerste Kamer irzake het welsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wettelijke bepalingen be treffende de vaccinatie. Een moeder en kind op sensationeele wijze gered uit een brandend Luis te Amster dam. Een nieuw museum Boymans te Rotter dam. De gemeenteraad van Halsteren heelt besloten den gcmcente-secretaris te ont slaan. De debatten in den Duitschen Rijksdag over de bu'tenlandsche politiek. Het ant woord van Dr. Slresemann. Het Fransch-Amerikaansche arbitrage verdrag zal op 6 dezer worden geteekend. De kwestie der gesmokkelde wanen zen ding aanhangig gemaakt bij den Volken bond. Bij het instorten van een tnnnel te Ade laide werden zes arbeiders gzdood» Mussolini over de taak der fascistische militie. Ter verdediging der Oostgrens vraagt de Belgische regeering een crediet van 10 mil- Iloen francs aan. Barometerstand 9^Jbr v.m.: 762. Vooruit. OPTICtENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.17 uur. JAARVERGADERING op VRIJDAG 3 FEBR., 's-avonds te 8A uur, in het geb. St. Bavo. AGENDA: 1. Opening; 2 Jaarverslag Secretaris: 3. Jaarverslag Penningmeester; 4. Bespreking nieuwe reglementen. 5. Ronvraag en sluiten. Aller opkomst dringend noodzakelijk. HET BESTUUR Naar de „Volkskr" verneemt, hebben de werkgevers-centrales zich tot de besturen van een aantal organisaties gewend met de vraag, ot deze bereid zijn deel te nemen aan een bespreking ovet de vraag, of het ge- wenscht is een „congres" te houden in ver band met de aanhangige wijzigingen op de Ziektewet. Bedoelde besturen zijn tegen 7 Februari uilgenoodigd. ITet congres stelt iren zich voor te houden in de laatste week van Maart. Uitganoodigd z.n o a de besturen van Vrouwenbonden, Middenstandsorganisaties en Landbouworganisaties. Het R. K. Hongaarsch Kindercomité deelt afficieel mede, daar waar de laatste kinder- trein naar Hongarije op 27 Februari a.s. ver rekt, tot 20 Februari nog gelegenheid be staat om via het comité liefdegaven naar longarije te zenden. Dez epakketten moe ten worden gezonden naar den heer A. J. M. Hongarije te zenden. Deze pakketten moeten vooral voorzien zijn van naam, adres, en plaatsbestemming, alsmede van naam en adres van den afzender. Onbestemde pak ketten worden door het comité gratis door 'ezonden; voor pakketten op naam wordt een kleine vergoeding in rekening gebracht, welke door het comité onmiddellijk na ont- vangs wordt opgegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1