G. F. H. PASTOOR - HAARLEM Verkeersongevallen Amsterdamsche Beurs RER1NGA WUTHRÏCH EFFECTEN - PR010NGATIËN - COUPONS INCASSO'S - VREEMD GSLD - ASSURANTIËN f Philip's Radio - Toestellen Agenda 3 Februari. Tweede lustrum- viering van de Coöp. Groenten- en Bloembollen- veiling. GELOOF EN WETENSCHAP. Reorganisatie bij den P. T. T.- dienst. Begin van brand. DE PROVINCIALE OPCENTEN. Geen verhooging in Noord-Holland. Jubilea. Inbraak. Tramvertraging. De kwestie van autobuslijnen. BURGERLIJKE STAND. VAN ONZE RECHTBANK. Algemeene Ledenvergadering Ned. R. K. Volksbond. DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Begrafenis P. C. Akkerman. Propagandadtib Leo XIII. Personalia. woonde, werden dikwijls hoeveelheden - - - 100 102T/i« 101J 268f 178 173% 174A! 274% 413 125 161 567J i!2f 145% 602 265 1771 174 173J 1141 154 147J 323 144 b 349'/, 31C% 247% 324 153£ 196 104 Prolongatie 7954 398 1224 178 158 586 465% 272 512\ '44% 186 62% 1524 1474 325 348 306 245 320 153 191 163 87 85| H 793 123 I 177 160 J 587 193 186| 64 De Culemborgsche moordzaak. is®39 Vrijspraak gevraagd. II2I2 LAATSTE NIEUWS. Ttvee ernstige ongevallen bij de Staatsmijnen in Zuid-Limburg. Het collectief contract in de Kledingindustrie. Moordaanslag op een Nederlander, - Sovjet-effecten in de Vereenigde Staten. Verminderde productie, Sir. D. G. Metaxas. f Een nieuwe misdadige bende Ernstig spoorwegongeluk in China. Sociëteit „St. Bavo" Haarlet»'» Gemengd Koor 6 uur R.-K. Kiesvereeniging 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Aib. Thim 8 uur Overheidsperso neel 8 uur Trameursus 8 uur Bestuur Grafische Bond 8 uur Pro- pagandaclub 8 uur. St. Joseuhsgezo'Ienvereeniging, Jansstraat 59 Repetitie leerlingen Muziekvereeni- ging „Utile Dulci". jem. Concertgebouw Gem. Orgelconcert -8 unr. De zaal van Bloemhof gaf gisterenavond een goed denkbeeld van de sterkte der Coöp. Haarlemsche Groenten en Bioembolienvei- ling. De zaal, dit ter. zeer groot aantal be zoekers kan bevatiei. was geheel gevuld om het feest der tweede lustrumviering mede ie vieren. Het gebouw was voor die gelegen heid keurig versierd, hel licht der electri- sche lampen werd getemperd door in zachte kleuren gehouden kappen, van de zoldering hingen sierlijke mandjes met groen en bloe men, het tooneel ging schuil onder de pal men en hlocmenmanden, terwijl iedere be zoek? ter en bezoeker met een leest-bloem werd gteooid. De avond werd geopend door den heer A. Schreurs, als voorzitter der feestcommis sie, die de aanwezigen begroette en hoopte dat ieder zich ten zeerste zou vermaken. Spr. memoreerde hce ongeveer 27 jaar ge leden enkele vastberaden mannen het initia tief namen, dat geleid heeft tot de bloeien de veiling der vereeniging De „belangrijk heid der eerste organisatie „Tuinders Be lang" blijkt wel uit hetgeen thans bestaat. De heer Schreurs sprak een warm woord van hulde, waarmede de vergadering instem de, en noemde in dit verband het grootsche veilingsgebouw, dat de Vereeniging thans bezit aan den Kleine Houtweg. De opening van dit gebouw was wel een der mooiste momen'en uit bet vereenigingsleven. (Ap plaus). Daarna werd een begin gemaakt met bet uitvoerige programma, dat door Jac. Kolde- ne en de zijnen was samengesteld De leden van het cabaretgezelschap trachtten bet publick met hui- liedjes en voordrachten te vermaken, en gezien het applaus en gelach in de zaal, slaagden zij daarin. B. Gregor demonstreerde wat charlest.on is. Stella Seeraer zong en maakte grappen cn R, Roe iers vermaakte iedereen met zijn caricatu res. Met sterke virtuositeit tooverde de laatste raet zijn houtskool een serie teeke- ninges op papiei, die het publiek evenzeer verbaasde als liet lachen. Enkele lijnen en strepen waren volde ende om «en sprekend portret te produce eren Zoo droegen de harmonica-spelers en de andere optredenden voor en na de pauze het hunne bij voor het succes van den a-ocd. Enkele opmerkingen lieten niet toe dat onze waardeering onver deeld was. Onder de pauze sp'ak de heer Kuipers, voorzitter der Veieeniging, een dankwoord, vooral tot de feestcommissie, die den avond heeft georganiseerd Indien niet vele ver- eenigingen kunnen wijzen op een werk als de onze heeft gepresteerd, aldus spr., dan kun nen zeker weini; organisaties roemen op een feest als dezer avond werd gegeven. Na de pauze vonden de cabaretiers weer .een aandachtig publiek en bracht Rodi Roe iers iedereen in verbazing met zijn goo cheltoeren, Zoo bleef da goede stemming in de zaal tot het einde van het feest. ka Princesse Lointaine van Edmond Rostand. Te Haarlem worden voorbereidingen ge- maakt voor de opvoering van „La Princesse Lointaine van Edmond Rostand", waarvan de première in April a.s. gegeven zal worden voor de leden van de Vereeniging „Geloof en Wetenschap'V „De Baltrom", het tooneelgezelschap, dat dezen winter gevormd werd, heeft de grondgedachte van het lyrisch tooneelspel van Rostand geadopteerd en speelbaar ge maakt voor 'n Nederlandsch publiek van de 20ste eeuw. Deze bewerking geschiedde door Frans Meijer. Wil Janse bewerkte de Chansons. De ar tistieke leiding berust bij Frans Meijer, die tevens de regie voert en de decors en costuums ontwierp. De titelrol omstreeks 1895 een der glansrollen van Sarah Bern hardt wordt vervuld door Mej. Cor de Vrind, de Bertrand-figuur door den regis seur en Joffroy door Wil Janse. De muziek, die bijna het geheele spel be geleidt, werd speciaal voor deze uitvoering gecomponeerd door Hans de Bock en onder diens leiding uitgevoerd door een symphonic orkest, aangevuld door mandola's en guitaren van Santa Lucia. Het orkest zal bestaan uit c.a. 60 a 70 personen met mannenkoor. Mede werking wordt verleend door leden van de Haarlemsche Orkest-Vereeniging. De kla vierpartijen worden gespeeld door den heer - Michels. Het verband tusschen tooneel en orkest wordt gelegd door een ballet, samengesteld 1 uit leerlingen van den heer Ockhuizen, leeraar in de rythmische bewegingskunst en uit gevoerd onder diens leiding. Als soliste zal optreden mej. Hannie Wijn stroom. Men verwaeht algemeen, dat deze 1 tooneelopvoering een zeer bijzondere ge beurtenis zal wordende belangstelling voor deze tooneeldaad is, vooral in de artistieke kringen, zeer groot. Vanwege de Posterijen verzocht men ons oede te deelen dat: Aan de Commissie van Overleg geen te- reling, de reorganisatie van den dienst betreffende, is voorgelegd. Van een voornemen tot pensionneering van directeuren boven 55 jaar en hun ver vanging door Commiezen-titulair is geen woord waar. Omtrent de aanneming van losse krachten i» de toestand deze, dat in den aanvang van deze maand aan de inspecteurs der P, en T. uitvoerige instructies zijn verstrekt voor de indienstneming, in bepaalde geval len, van locale krachten op arbeiderscon tract, Deze zullen zoowel bij den Post-, den Telegraaf- als aan den Telefoondienst moe ten dienen voor het verrichten van de uit voerende kantoorwerkzaamhedefl. Omstreeks 4 uur gisterenmiddag ontstond een begin van brand in den schoorsteen in perceel Colensostraat 40 rood. Een agent van politie en eenige voorbijgan gers hebben het vuurtje, vermoedelijk door roet-aanlading ontstaan, door eenige emmers water door den schoorsteen te gooien, gebluscht In een rondschrijven aan de Gedepu teerde Staten der verschillende provincies, zegt de Minister van Binnenlandschc Zaken en Landbouw, dat, blijkens hem door den Minister van Financiën gedane mededeeling de mogelijkheid bestaat, dat, indien 't ontwerp tot verlaging van het tarief der inkomstenbelasting met 20 pet. tot wet wordt verheven, verschillende pro vinciën het door hen reels vastgestelde aantal der opcenten op de inkomstenbelas ting en in verband hiermede Ook het reeds vastgestelde aantal opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting nog zullen willen verhoogen. Wij hebben geïnformeerd, of de provin cie Noord-Holland voor de verhooging van opcenten in aanmerking zou komen. Dit is echter niet het geval. Bij de vast stelling van de heffing der opcenten is reeds rekening gehouden met de verlaging van het tarief der inkomstenbelasting. NIEUWE GRACHT 57, TELEF. 12068 Omstreeks drie uur gisterenmiddag maakte het bestuur van de Middenstands- centrale voor Haarlem en Omstreken zijn opwachting bit den heer A. van Weerden, directeur van de N. V. Boekhandel „De Er ven Loosjes". Het bestuur bestaande uit de heeren F. H. Srr.it, voorzitter; C. ten Boom, vice-voorzitter en P. J. M. van Tetering, al gemeen secretaris, complimenteerde na mens de Middenslandscentrale bij monde van den voorzitter den heer v. Weerd en bij gelegenheid van diens 25-jarigen arbeid in dienst van „Het Boek". Hij sprak den wensch uit, dat het den jubilaris mocht zijn gegeven, nog lange jaren zijn beste krach ten te mogen geven aan den bloei van den boekhandel der Erven Loosjes. In eenige welgekozen woorden dankte de heer Van Weerden het bestuur voor de hem gebrachte hulde, hetwelk door spreker buitengewoon op prijs werd gesteld en hem aangenaam had verrast. Ook de Firma Wed. Oosten cn Zoon, in de Anegang werd hierna door het bestuur gecomplimenteerd bij gelegenheid van haar 75-jarig bestaansfeest. Eveneens richlle hier de voorzitter eenige woorden van geluk- wensch tot de firma Oosten, Spr. memo reerde het ontstaan der firma, welke door mtinsieven arbeid vooral ook door dien der Weduwe Oosten zoo'n hooge vlucht heeft genomen en noemde deze zaak zeer teeke- nend voor haar 75-jarig bestaan, een echt, oud, Haarlemsch bedrijf. De voorzitter ein- digde met den wensch, dat het den fir manten mocht zijn weggelegd, met denzelf den lust en kracht de firma tot nog hcoger vlucht op te voeren en verzocht de Wedu we Oosten ook deze wenschen aan haar zoon, die uitstedig was te willen overbren gen. Hierna dankte Mevr, Oosten voor de hulde, aan "de firma gebracht. De rijksadvocaat vroeg 2 geldboeten van 150, daarbij in aanmerking nemende dat het praeparaat met de citroenen gevaarlijk voor gebruik was. De Officier van Justitie vroeg bij niet betaling 25 dagen hechtenis. Tegen C. B en B. P. werd voor een dergelijk vergrijp door den rijksadvocaat 2 maanden gevangenisstraf voor B. en 15 we ken voor P. geëischt. B. P. had in de werk plaats van B. met diens medeweten een dis- lilleer-inrichting aangebracht en den knecht van B. geïnstrueerd, hoe hij het toestel moest bedienen. B, bekende dat hij -wist wat in zijn werkplaats gebeurde, doch P, ont kende stellig dat hij het tenlaste gelegde had bedreven. De verdediger becritiseerde de wijze van behandeling dezer zaak, waardoor de be trokkenen meer dan anderhalf jaar in ang stige verwachting verkeeren omtrent het geen hun te wachten staat, en ging vervol gens de bewijsvoering na, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat niet bewezen is wat in de dagvaarding ten laste wordt gelegd, PI. verzocht tenslotte de Rechtbank de uiterste clementie in acht te willen nemen. Ten huize van mej. V., wonende Duven- voordestraat 37 zwart, heeft men in der, nacht van Dinsdag op Woensdag gepro beerd door openrcliuiving van een raam, Iti te breken. Doordat de bewoonster in deze kamer sliep en door het geraas wakker werd, is de dader in zijn werk gestoord en heeft de vlucht genomen. Gistermiddag brak op den Kleinen Hout weg een wiel van een vrachtauto. Doordat dit voorval juist plaats had op de tram rails, ondervond de tram in beide richtin gen 25 minuten vertraging. Door G, Schoone, directeur der N.V. Autobus Exploitatie „Stormvogels", te Velsen, is een verzoek aan den aad ge richt, naar de exploitatie van de stads autobuslijnen te mogen mededingen. Ondertrouwd; 1 Febr, F. R. Dröse en A. C. Scheffer J, v. Tongeren en A. Schenk; J. de Vries en C. de la Rie; C. H. Swinkels en M. J. Hageman; H. C. Thuis en T. Janz- weert; M J Zitman en H. M. Bleijswijk; J. J. B. Kan en H. Gooijer; W. H, J, Kroes en C. M, v. d. Velde, Getrouwd: 1 Februari A. J. v. d. Hoek en F. v. Nimwegen; W. Af Stroo en G. E. v. Zwieten; H. Loerakker en C. A. W. A. Kete laar; H. Zwart en M. C. Kooien; J. Geijlvoet en J. Poelman, W. H, Oerlemans en G. Stapel; A. J. v, Heijs en C, Sernee; J, P. Nieuwenhuijs en D, C. Grootes; Geboren; 3i Jan. z. v. M. Kuijer-de Vries; 1 Febr. d. van G. C. B. van Dijk-Ooms, 31 Jan. x, v. G. J, Sioos-Speiiers, Overleden: 31 Jan. G. M, Renes-Geijten- 78 jaar Duvenvoordestraat; 30 Jan. H. V' D-k 28 jaar, Noorderschoolsteeg; 31 Jan. H. G. Stöver, bi jaar, Kamperlaan. Geheime distilleerderij. Heden stond J. P, te Velseroord terecht wegens overtreding van de wet op den accijns. De- ambtenaren der belasting had den in en onder de garage van verdachte onderdeden van een distilleertoestel aan getroffen, benevens een flescbje met vloei stof, dat met dit toestel moest zijn over gehaald. Verdachte ontkende echter, dat met het toestel, wanneer de onderdeelen in elkaar waren gezet jenever kon ge stookt worden. Daartoe was het toestel niet geschikt, omdat er o.a. looden cn geen koperen buizen in waren. De bedoe ling was ook niet jenever te produceeren, maar een vloeistof, die benzine kon ver vangen. De Rijksadvocaat zeide, dat het ten las te gelegde wettig en overtuigend was be wezen en achtte het een ernstig feit, waarvoor hij twee hechtenisstraflen vroeg van 1 week (voor het hebben van het toe stel en voor het distillceren van de vloei stof), subsidiair 2 geldboeten van 200, De verdachte verzocht in aanmerking te komen voor een mildere straf, Voor hetzelfde feit had zich te verant woorden C. K., die op tegen de wel W- druischende manier praeparaten van brand spiritus en andere stoffen bereidde en al dus den accijns ontdook. In het perceel aan Gisterenavond had in gebouw „St, Bavo" de maandelijksche algemeene Ledenvergade ring plaats van den Ned. R.-K. Volksbond. Nadat de Voorzitter, de heer J. Ph. H. Castricum de vergadering met den Chris- telijkcn groet had geopend, heette hij de aanwezigen van harte welkom, in het bij zonder den Directeur en leden van de R.-K. Mandolineclub „Santa Lucia", die het muzi kale gedeelte van dezen avond zouden ver zorgen. Hierop las de Secretaris, de heer F. Keesen, de notulen, die onveranderd wer den goedgekeurd. De Voorzitter dankte den Secretaris voor de voorgelezen notulen en installeerde een 14-tal nieuwe leden. Zooals gebruikelijk is bij de" installatie van nieuwe leden, las de Voorzitter de statuten voor, om het doel en streven van het Vakverbond uiteen te. zetten. Met aansporing dat de nieuwe leden met hun beste krachten hun slandsorgani- satie zullen steunen, heette spreker de nieu we leden welkom. De voorzitter bracht naar voren, dat al de leden immer paraat moeten zijn, waar het noodig is, den godsdienst en de vrijheid te verdedigen en liet duide lijk uitkomen, welke waarborgen een goede organisatie daar stelt en alle veiligheid biedt, daar waar de belangen van de leden in het nauw worden gebracht. Zij moeten dan steeds op de bres staan om de machts wellust van hen, die de vrijheid willen om ver werpen, met alle mogelijke middelen te bestrijden en op te komen voor de bleangen van onzen Roomschen godsdienst. Na deze meer algemeene beschouwingen kwam aan de orde de toestand van het Vereenigingsgebouw. Het batig saldo bedroeg 347,22 tegen een bedrag van 39.82 op 1 Januari 1927, aldus een belangrijke vooruit gang. Spreker stelde vóór, hiervan een be drag van 100te storten in de kas van het Vaandelfonds en een gelijk bedrag te reserveeren voor een grootsche viering van de „Rerum Novarum":herdenking, zoodat het batig saldo gereduceerd werd tot 147.22, Deze voorstellen werden onder applaus goedgekeurd;" Een woord van hulde werd gebracht voor de belangrijke toe wij-, ding van het personeel van hef gebouw, de heeren Scholten en Stevens. Nadat spreker had opgewekt den feestavond op 8 Februari a.s. van de Mandolineclub „Santa Lucia", door grpolc opkomst te doen slagen, was thans het moment gekomen, waarop de zoo juist genoemde Mandolineclub eenige mu zieknummers zou ten gehoore brengen, welke telkenmale onder daverend applaus eindigden. Inderdaad was de kwaliteit van de uit gevoerde nummers door deze mandolineclub bijzonder verrassend te noemen en is het succes van welslagen van dezen avond uit muzikaal oogpunt, wel voor een groot deel fe danken aan de welwillende medewerking van „Santa Lucia". Na dit mocre muzikale gedeelte riep de Voorzitter den geestelijken adviseur, Rector J, P. J. Kok uit Bloemen- daal, die inmiddels ter vergadering was ge komen, een woord van welkom loe. alsmede ook den spreker van dezen avond, den Wel eerwaarden Heer L J. J. H. Riswïck, kape laan aan de parochiekerk „St. Jan", Amster- damstraat en gaf het woord vervolgens aan kapelaan Riswick. „Het was met een zekere beschroomd heid, aldus spreker, dat hij gekomen was om een rede te houden, waaruit het best naar voren zoude komen, van welk belang de standsorganisaties zijn en meende niet beter te kunnen handelen dan het gehoor een stuk geschiedenis voor te leggen, waarin de verdrukking der Katholieken meer op den voorgrond zou treden, doch ook tege lijkertijd wilde aartoonen, welke kracht door saamhoorigheid door ons Katholieken kan ontwikkeld worden. Aan deze krachts ontwikkeling, waarin voor zoovcele emanci pators met moed op de bres hebben gestaan voor handhaving der Katholieke principcn, valt wel met ecre te noemen Jhr, Leopold Sasse van IJsselt. Vroeger gold Nederland als een protestantsche natie en was in het algemeen ook zoo de indruk en meende men dat de Katholieken slechts luisterden naar den Paus en hun burgerlijke plichten tegen over den Staat verwaarloosden en slechts gehoor gaven aan alles, wat de Paus voor schreef, Niets is minder waar dan dit, want naast getrouw te zijn aan Pauselijke voor schriften, hebben ds Katholieken immer ge streden, ook hun burgerlijke positie in de maatschappij en hierin trouw hun plicht te doen tegenover den Staat te handhaven. Veel hebben onze Katholieke voorouders moeten verduren om hun geloof, en zijn vele eeuwen verdrukt geweest onder verschillen de vorsten in de 15e en 16e eeuw. .Bij de samensmelting van noord en zuid valt immer een treurige vervolging en achteruit zetting te bespeuren van de Katholieken en zien we hqn strijden voor hun naiiouale rechten en vrije uitoefening van den gods dienst, totdat eindelijk één der pioniers op de bres kwam in Jhr. L. Sasse van IJsselt en voor het eerst in het Parlement een zui ver katholiek geluid werd gehoord, onder steund door een andere emancipator voor handhaving onzer rechten, Le Sage ten Broeck. Jhr. Sasse v, IJsseJt is een vurig verdedi ger geweest van het Katholiek geloof, doch met eere ook was hij een voorstander van de regeering en het Oranjehuis. Deze groote voorvechter durfde openlijk vies vroeg, bleek uit zijn antwoord de on verschrokkenheid van den man tegenover i-odewijk Napoleon. „Sire, het advies dat ik u gegeven heb, heeft mij mijn geweten gegeven," waarop Lodewijk Napoleon antwoordde „als ieder uwe taal had gesproken, had ik niet verle gen gestaan te Parijs." Dit teekent voldoende he tbewustzijn, dat i.tzen groot emancipator bezielde, open lijk uit te komen voor den godsdienst en voor de rechten der vrijheid. Ook in de verdere geschiedenis is deze man op den voorgrond getreden, als hij streed voor vrij heid van het bij'zonder onderwijs en vrijheid van drukpers, en hij is de man geweest, die den „onderwijsstrijd" heeft geopend en voor alles en in alles gepropageerd heeft de vrii- neid, waarvoor als het moet, wanneer de voorschriften indruischen tegen Gods be sluiten, tijdelijk verzet moet worden ge pleegd. Ook in onze dagen is duidelijk het stre ven naar voren gekomen, in de groote meerderheid van ons volk, om de Katho lieken hun vrijheid te ontnemen. Om slechts te noemen het jaar 1918 waar de dictatuur van het proletariaat dreigde te zegevieren, die slechts cm maar den Room schen godsdienst te onderdrukken. Ook het terugroepen van onzen pauselijken ge zant i® een teekerend feit' van het stre ven der tegenpartij, de katholieken hun macht te willen ontnemen. Met een krach tige aansporing, dat de Kaholieken zich be wust moeten zijn van hun kracht en deze te vinden in de standsorganisaties, waar men Katholiek leert denken en voelen, en ook den jongeren deze kracht moet bijge bracht worden tot herstel van de achter uitstelling van zooveel eeuwen, sloot de Eerwaarde spreker met een begeesterende aansporing deze enthousiaste toespraak, die een daverend applaus verwierf. De voorzittei dankte hierna kapelaan Riswick voor zijn bijzonder interessante en met begeestering uitgesproken rede. Nadat nog eenige fraaie muzieknummers werden tën gehoore gebracht, sloot de voorzitte-, nadat hij kapelaan H. J, Goes, als spreker voor de volgende vergadering had aangekondigd, en alien dank had ge bracht die hadden medegewerkt aan het succes van dezen avond, met den Christe- lijken Groet de geanimeerde bijeenkomst'. MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 2 FEBRUARI, Middagkoersen qjgJie* van gisteren, -T Heden opening Stasfs'eenfrgen. Nederland 1923 5% Nederland 1919 4)4 Neder! 1917 6% N. Indië 1923 D VA% N.-lcd. 1926B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Resc. Dito Mij- Onder groote belangstelling is heden middag 12 uur op de Algemeene Begraaf plaats ter aarde besteld, het stoffelijk over schot van wii'en den heer P. C. Akkerman, in leven lid der Hoofdredactie van ,,'t Dagblad voor IJmuiden en Omstreken", en redacteur van de „Opr. Haarl. Crt." Op de begraafplaats was veel belang stelling van de zijde der collega's, van yer- eenigingen, waarvan de heer Akkerman deel uitmaakte en van vripnden en belang stellenden. O m. was aanwezig Jhr. J. W. G. van Riemsdijk, directeur-hoofdredacteur der „Opr. Haarl. Crt." met vele leden van het personeel van de firma Enschedé. De Haar lemsche Journalistenkring was vertegen woordigd door den voorzitter, den heer L. M- Weterings, de heeren J. C. Evers en J. H. van Oosten, welke laatste tevens het bestuur van den Ned. Journalistenkring ver tegenwoordigde; het Nederlandsch Pers museum, door den heer J. Rogge uit Am sterdam-, de Velser Perskring, door den heer C. Baarda; de Middenstands-centrale door de heeren F. H. Smit. voorzitter en P. J. M. van Tetering, secretaris; de Ijs bond Noord-Holland's Noorderkwartier door verschelende hoofdbestuursleden; de buurtvereeniging „Patrimonium", door den heer J- H. Visser; verder o.m. Prof G. C. van Walsum e.a. Een zeer groot getal kransen dekte de baar o.m. van de „Opr. Haarl. Crt." en on- derafdeelingen. den Haarl. Journalisten kring, den Ned. Journalistenkring, het Persmuseum, Patrimonium. Het woord werd gevoerd door den heer K. Juf)ge, namens directie en personeel van de „Opr, Haarl. Crt.", den heer Primo, na mens de redactie der Opr. Haarl. Crt-, den Heer L. M. Weterings, als voorzzitter van gen Haarl. Journalistenkring den heer J. fb van Oosten, namens den Ned, Journalis tenkring, den heer Beeremans als vriend, den heer ■-'•Th. Minewa, als voorz'tter van den ijsbond en den heer Visser namen® de Patrimomumbuurl. De oudste zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Morgen houdt deze Propagondaclub een vergadering m gebouw „St, Bavo", des avonds te 8 uur. De ^cer "1- J« Poolman, gediplomeerde van de atGeelinr? Werktuigbouwkunde der M, T. S. tg Haarlem, is benoemd tot tech nisch employé bij de Nederlandsch- [ndische Suikerunie op Java. Met ingang van 1 Februari is de (leer Jï, D. de Rooy, gediplomeerde van dc af- decling Scheeps'bouwkunde der M. T, S. fc Haarlem, benoemd lot Scheepteekenaar bij rtc Chantiers Navals Franco-Beiges te Villereuve La Garenne, Dep. Seine, frankrijk. den Middenweg te Schoten, dat K. be brandspirifus, bleekpoeder en glycerine ge- Lodewijk Napoleon te weerstreven, die als bracht. Zoor.ls het dochtertje van een der getuigen dikwijls heeft gezien, werd de spiritus door verdachte met de bleekpoe der ontkleurd en daarna vermengd met glycerine. Het product dat aldus werd verkregen, noemde verdachte Atkol; hii bracht het in den handel als een middel tegen het beslaan van ruilen en metaal. Toen de ambtenaren, een inval deden, vonden zij ook een vloeistof, die bestond uit een aftreksel van brandspiritus en schij ven citroen, welke vloeistof voor inwendig gebruik scheen bestemd. goed koning zijn land regeerde en een ware vader voor hd volk werd en daardoor eenige vrijheid in den godsdienst toestond. Napoleon, de machtige heerscher over halt Eurooa hierover ten zeerste 'verbolgen, riep zijn broeder Lodewjjk Napoleon ter verant woording naar Parijs. Deze dwong hem we gens zijn gedrag in den lande afstand te doen van de provincies Zeeuwsch Vlaan deren en Brabant, die voor een groot ge deelte katholiek waren, toen België cn Nc- Icdustrieën. Jurgens gew. NederL Kunstzijde Maecubee Holt Kunstzijde Gude Philip* Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsonderne mingen, Comp. Comm. de Lie ge Mijnbouw. Bceton Mijnb. Redjang Lebong Petroleum. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon, Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau V L C O. Allied n Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij Nederland Rotterd. Lloyd S- heepvaart-Unie Marine comtu. Marine pref. Suiker. H. V. A. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Action* idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembab Spoorwegen. Southern Raila Union Pacific Wabash 102%. 99%, 446e STA ATSÏ.OTFRT.T. Trekking van Denderden 2 Februari 1928." Se Klacss I2s tiHt. Hooge prijzen: 16074 1500. 9374 9699 15078 15499 19IS7 1000. 1600 1861 2763 11194 ƒ403. 38 10122 1C540 12507 ƒ230 2444 9119 11121 11318 14814 15533 16653 157SI 17064 1S957 19733 20919 100. Prijzen van 79. 6 122 299 563 629 993 1128 1)40 1220 1251 1256 1271 1513 1580 1729 1790 1824 1354 1967 2002 2168 21S7 2435 2827 3024 3031 3137 3143 3339 3433 3437 4210 4212 4311 4554 4722 4772 5435 5464 5543 £802 5836 5893 6116 6121 6237 6722 6741 7371 74)0 8054 6248 275-6 413-4 124 1681 5671 3213 3848 4502 5144 5731 6095 6402 7047 7861 8569 9213 9755 10235 10823 11734 12328 13138 14386 14982 16013 16688 16715 17305 3221 3855 4309 5404 5793 6114 6657 7052 7985 8675 9235 97 99 18313 11071 11889 12-155 13149 14495 14985 16113 6705 725,2 8062 8847 9296 9958 10332 11125 12000 12552 13167 14536 1511» 16140 8887 9060 9484 9497 10075 (0093 10364 10398 11290 11531 12024 12049 12610 12918 13645 14007 14699 14707 15165 15533 16162 16317 2545 3148 3483 43 89 4774 5608 6010 6252 6S25 7552 8235 9133 9644 10102 10686 11627 12174 12991 14145 14805 15676 16338 1020 1377 1866 2583 3157 3703 4429 4838 5630 6081 0267 6854 7615 8317 9162 9576 10165 10731 11593 12257 13314 14149 14812 I £895 16519 1081 1483 1911 2746 3174 3742 4456 4922 £693 6089 6396 7019 7832 8433 9206 9735 10230 10795 11705 122S1 13376 14162 1-4889 15987 16653 16984 16985 17475 17515 18101 169S7 17325 18241 17148 17159 17537 17712 17986 18098 1810) 18241 18493 13506 18869 19035 19290 19357 19460 19561 19675 19722 19S38 19974 20151 20152 20459 20549 20564 20593 20660 METEN: 37240 17331 18311 17259 17879 13817- 19669 19570 20439 20440 21 •304 637 748 10)9 1317 i*7S 1693 2076 2257 2460 2834 3066 3211 3*02 3558 3/48 3967 4*'95 4370 4609 4-;31 5966 5488 5682 5934 6221 6547 6707 6893 7*166 746.3 7667 7895 8374 8652 8821 9245 9536 9745 9970 10306 10552 10751 10876 25 364 656 795 1027 1328 1506 1747 2077 2266 2494 2843 3113 32/7 3406 359? 3801 3981 4101 4378 4666 *946 5076 6505 5683 5967 6309 6555 6718 6944 7169 7602 7699 7934 8396 8657 8920 9256 9553 97S3 9976 10356 10614 10770 10400 40 466 513 269J 11045 11144 11388 11425 11597 11733 11825 12238 12367 12651 12826 13 ISO 13345 13629 13940 14277 60 407 666 872 1030 1329 1548 1756 2095 2270 2574 2869 3116 3285 3459 3639 3823 3997 4119 4416 4723 4952 5085 55?0 £717 5«88 6341 6382 6759 7094 73S0 76(6 7730 8017 8439 S679 9004 9317 9558 9875 16014 10358 10623 10782 10926 11198 11445 11635 11749 11915 12262 12490 12-86 12951 13287 13405 13647 13978 14400 11615 11745 11843 12215 12466 126 ."9 1294K 13227 13384 13641 13970 14310 14610 14662 14900 14918 15913 15053 15314 15235 15396 15406 15468 15651 15680 15690 16614 16649 16264 16218 16319 16343 16585 16618 16732 16762 17057 17170 17346 17349 17388 17679 17713 17728 17926 17679 17713 17955 18002 18108 18279 18444 18570 28865 18992 19256 19*43 19746 102 434 682 873 1033 1359 1563 1814 2127 2273 2617 2943 3130 3286 3471 36S3 3840 4025 4177 4*24 4766 4978 5110 5539 5759 6064 635! 6583 6761 7066 7288 7614 7754 8060 848! 8712 9C07 9333 9590 9S94 10033 10381 10632 10791 10936 1120.3 11511 11642 11763 107 447 683 874 1069 1365 1641 I860 2134 2325 2642 2972 3156 3355 3476 3688 3867 4044 4192 4451 4785 4994 5151 £549 5800 6016 6375 6585 6771 7115 7.312 7625 7776 8099 8524 8755 9024 9385 9S09 9897 10097 10138 157 491 693 889 1071 1439 1663 1953 2178 2397 2660 2988 3167 3364 3188 3705 390.3 4059 4300 4464 4845 4997 5198 5612 £847 60SÖ 6413 6607 6801 7125 7323 7637 7789 8262 8525 8764 9117 9302 9677 9921 181 544 713 964 1123 1442 1674 1058 2193 2105 2572 2994 3196 3371 3524 3739 3907 4060 4334 4520 4853 5003 5442 £560 5863 6110 6469 6675 6814 7132 74-6 7650 7854 8268 8547 8794 9171 9394 9740 9923 23< 547 742 1011 1209 1448 1691 1979 2223 2437 2742 .3016 3202 3368 353! 3741 3935 4067 4367 4604 4873 5045 5482 5631 5870 6158 6523 6677 6821 7153 7439 7657 7S90 8284 8611 8801 9174 943J 9743 9924 10389 10646 10792 10945 11216 11527 11644 11784 11790 12178 10464 10684 10?' 10 10979 11283 10170 10262 10484 10535 10711 10728 10846 10850 11005 11034 11307 11544 11557 11673 11704 15795 17198 11799 12015 12158 12178 12198 12269 12291 12314 12317 12591 12592 12758 12810 13078 13089 13309 13313 13440 1.3551 1?776 13814 14105 14122 14491 14518 11730 14747 14974 14981 15164 15169 15179 15250 15296" -'15373 15573 455-97 -J56T7 15767 15781 15868 .16005 1611.5 16129 16)54 16155 16279 16307 16315 15*69 16460 16526 16693 16702 1 6703 1SS50 16935 17033 17278 17292 17294 17484 17485 17453 17771 17832 17S86 12550 12741 13017 13295 13407 13717 14069 14440 14670 14711 14923 14933 15060 15076 15228 15237 13493 157.33 16054 16065 16239 16265 16273 16346 16399 15421 16624 16635 16641 16822 16834 17242 1725» 174.31 17465 17746 17762 12568 12766 13043 133 OS 13116 13739 14077 14458 14728 14949 1514.3 13244 15511 11385 11561 11708 11814 12203 12329 12623 12823 13145 13330 13599 13392 14196 14550 14861 14996 18103 18277 18437 18536 17723 18019 18155 Heden is voor het Arnhemsche Gerechts- hof behandeld de beleende Culemporgsehe jowi 20046 20155 20158 20168 20200 2r250 moordzaak. Terecht stonden de verdachten ?03»5 20372 20390 2041» 20474 20512 20545 20572 Sweeris en De Vroege. 31601 40705 20708 20714 20713 20776 20S18 20840 De procureur-generaal, mr. Cnopius, vroeg 20890 20912 20937 20938 20941 20972 •ïtsnraalr met vernietitfin (f van hef vonnis V r b r e r I n g. Ke e Jle lijst: 46,3 Hi.Z. 17746 17771 17832 1S022 18054 18062 18166 1S3I2 182.38 18289 18.341 18346 18330 18445 18484 18-191 18504 18693 18705 18SS6 18898 19071 19091 19310 19337 19552 1955-3 19799 19815 18646 13385 19055 19284 19547 19761 18737 18903 19097 17S86 18075 18259 18407 18.522 18763 18912 19165 19369 19391 19604 19639 19829 19967 17926 18096 18270 18425 18534 18831 18928 19203 19425 19658 19980 20302 vrijspraak met vernietiging van het vonnis der rechtbank. 4616; 4654 ju.z «et 70; 12949 m.z 12947; I2S5» «ntbreckt. Twee dood,en cn een gewonde. 2 Febr. In de Staatsmijnen „V/ilhelmiaa' en „Maurits" hebben eenige ongevallen plaats gehad, waarbij twee mijn- werkars het leven verloren en een derde erns-1!? aan het hoofd gewqnd werd. In de mijn „Wilhelmina" te Heerien werd de 29-jarige ongehuwde mijnwerker J. M, Geurls door vallend gesteente doodelijk ge troffen. In den afge'oopen nacht tegen vier uur had m de mijn „Maprits" een ernstiger ongeva' plaats. Bij het schieten met een dyn-enne patroon werd de 33-jarige bouwer J Racoline, een Oostenrijken, door vallend gerteente getroffen en onmiddellijk gedood. Hii 'aaJ: een vrouw en twee kinderen ach ter. Zijn helper, de 29-jarige Oostenrijker p; Weis-z, werd eveneens getroffen en ern stig aan het hoofd gewond. De slachtoffers Werdén onmiddellijk uit de mijn gehaald en haar het ziekenhuis te Maastricht over gebracht. Hedenmorgen hebben ingenieurs van de Namens dc hoofdbesturen der samenwer kende vakbonden in de kleedingindustne, wordt ons geschreven: Einde 1926 werd de vereeniging van werkgevers in 't heerenkleedingbedrijf „De belangengemeenschap' genaamd, opgehe ven. In deze vereeniging waren de groote zaken in het heerenkleedingbedrijf, die zoowel maatwerk als confectie verkoopen, georganiseerd. Als gevolg voor de opheffing der werkgeversvereenigingen sloten de vak bonden in de kleeding-industrie in het yoor- iaar van 1927 met de belanghebbenden der maat- (annex confectiezaken) afzonderlijk, contracten af en zonden zij in December 1927 ook aan elke firma individueel hunne voorstellen toe. Thans hebben de samenwerkende bonden in de kleedingindustrie een brief ontvangen van hel voorloopig bestuur van een nieuwe Nederlandsche vereeniging van werkgevers in het hcerenkleeding-bedrijf. Uit dezen brief blijkt, dat de verschillende belangrij ke werkgevers zich bij deze nieuwe vereeni ging hebben aangesloten. Het voorloopig be stuur heeft van de leden opdracht gekre gen, de voorstellen der werknemers af te •wijzen. Het bestuur is echter bereid met de vertegenwoordigers der vakbonden op Maandag 6 Februari a.s, te confereeren. Van den bond van kleedermakerspatroons in Ncderiand (maatzaken) ontvingen de vakbonden bericht, dat hup voorstellen in een algemeene ledenvergadering waren be handeld, nochtans in hetgeen daar beslo ten is, geen aanleiding gevonden wordt aan de Vakbonden nadere voorsteken te d°en. Vrijdag 3 Februari a-s, komen de hoofd besturen der samenwerkende vakbonden in de kleedingindustrie bijeen, om hun stand punten fe bepalen. derland nog één waren. Tóen Lodewijk Na- Staatsmijnen een onderzoek naar de oor- poleon Jhr. Sasse van IJsselt hiervoor ad- zaak van de ongevallen ingesteld. Uit Esschen wordt gemeld; De Nederlandsche koopman van G. uit Geldrop, die bij Essehep de grens passeer de met zijn met 2 paarden bespannen wagen, is door twee onbekei d gebleven individuen overvallen, die he® cen zwaar stuk ijzer in den nek sloegen. Toen van G. om hulp riep, trok een der aanranders een re volver en loste een tweetal schoten. Daar na namen de aanranders de vlucht. De ver wonding, die yan G. opliep, was nist van dien aard, dat hij lef verpleging moest wer den opgenomen. Na verbonden te zijn, boa hij zijn weg vervolgen. WASHINGTON, 2 Febr, Naar aanlei ding van de protesten tegen den handel ii» Russische effecten in de Vereenigde Staten, heeft staatssecretaris Kelloyz verklaard, dat de regeering niet veel heil ziet in den ver koop van Sovjet-effecten in de Vereenigde Staten en dat de banken hiervan op de hoogte gesteld zijn. STOCKHOLM. 2 Febr. De ertsverzen dingen van de Craengesberg Compagnie ge- durende de maand Januari bedroegen gSO.OOO ton tegen 665.000 ton in dezelfde maand van het vorige jaar. De staking op de mijnvelden. van Craengesberg heeft tot deze verminde ring bijgedragen LONDEN, 2 Febr Sir D. G. Metaxas, dg voormalige Grieksche gezant in Engeland, is om het leven gekomen, toen hij zich van zijn woning naar eer feestdiner begaf, Mo» taxas was 72 jaar oud en heeft een schitte rende diplomatieke carrière achter den rug. NEW YORK. 2 Febr. In de afgelqopen maanden zijn ongeveer 20 personen tz Brooklyn het slachtoffer geworden van ban- dieten, die bekend staan onder den raam van „broeleroovers", daar zij de dc or hea aangevallen personen de broek pleclen uit te trekken. Door politie-agenten iri burgel wordt getracht aan deze wandaden eel einde te maken Gis'erenavond hebben dl onverlaten een poiitie-beambte 6edood waarvan zij in een taxi vluchtten Een an dere bende stal voor een bedrag van 600)1 pond sterling aan goederen uit een magazijn, nadat eenige hunner den bewaker gedood hadden. LONDEN, 2 I' cbr. Volgens een bericht uit Peking dwong een officier van 'n trans porttrein, op het station Tehschau nabij dp grens van Tsjili, den machinist met zijn revolver door te rijden, hoewel alle signa. Un op onveilig stonden. De trein kwam in botsing met «en anderen trein, tengevolge waarvan vijf personen werden gedood et^ acht gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2