Buitenlaiidsch Nieuws, RADIO -OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN Het plotselinge vertrek der Poolsche delegatie uit Moskou. GEM. BUITENL. BERICHTEN RECHTSZAKEN. Een onbetrouwbare deurwaarder. Een boete van ruim f 6000. Een sensationeele redding. KERK EN SCHOOL Het eerste 'op Indië varende schip met een vast altaar aan boord. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. Naar de correspondent te Moskou van het „Berl. Tageblatt". meldt, is de reden van het plotselinge vertrek der Poolsche delegatie, welke te Moskou over een han delsverdrag kwam onderhandelen, nog steeds niet opgehelderd. Men dacht eerst aan het proces Skalsky, daarna aan omstandigheden van deels per soonlijken, deels zake'üken aard. Er wordt ap gewezen, dat het initiatief tot de onder handelingen is uitgegaan van Polen, doch dat in den boezem der Poolsche regeering verschil van meening bestond omtrent het nut er van op dit oogenblik. Ten slotte werd tot het zenden der gedelegeerden Holowki en Sokolowski besloten, naar het heet, om twee redenen. Vooreerst wenscb- te Polen met het oog op de a.s, onderhan delingen met Duitschland op dit land een zekeren druk te oefenen, door tegelijkertijd met Rusland te spreken. Verder bestonden er motieven van bin- nenlandsch politieken aard. Men wilde de Poolsche industrie een compensatie in het vooruitzicht stellen met. het oog op even- tueele concessies aan Duitschland. Verder stonden in Polen de verkiezingen voor de deur. Dit alles zou echter wei een ver klaring zijn voor het aanknoopen van niet ernstig gemeende onderhande'ingen, maar niet voor het plotseling afbreken, en de oorzaak hiervan zoekt men thans in de persoonlijke bezwaren van den leider der Poolsche vertegenwoordiging tegen de sa menstelling der delegatie, die zijn invloed op den gang van zaken twijfelachtig maak te. In 't Poolsche dept. van buitenl. zaken koesterde men den vurigen wensch, dat de besprekingen zouden doorgaan en de oor zaak van het gebeurde zal volgens den cor respondent dan ook wel liggen buiten ge noemd ministerie, maar men kan naar hij doet opmerken in deze geschiedenis weer aanwijzing zien, dat de Poolsche politiek op twee gedachten hinkt, waarbij plotse linge zwenkingen, gevolg van een dictato- risch optreden, mogelijk zijn. Het Anti-oorlogsverdrag. Een telegram uit Parijs meldt, dat vol gens de „Matin" in de inleiding1 van het Fransch-Amerikaansche arbitrageverdrag dat spoedig ge teekend zal worden de plechtige afstand van den oorlog als poli tiek en nationaal instrument afgekondigd zou worden. In de tekst zal Frankrijk voor behoud maken ten aanzien der verplichtin gen voortvloeiende uit het pact van den Volkenbond, terwijl de Ver. Staten zich hun rechten voorbehouden ten aanzien der Monroeleer. Naar gemeld wordt, zal het Fraateh- Amerikaansch arbitrage verdrag op 6 Fe bruari te Washington worden geteekend. De schoolstrijd in bet Centrum. Naar wordt medegedeeld, wil de cen trumfractie van den rüksdag, zoo althans wordt aan de „Voss. Zgt." van centrums zijde verzekerd, zoo spoedig als maar eenigszins mogelijk is, een beslissing over de schoolwet verkrijgen. De centrumfractie heeft haar eischen in de kwestie van dg handhaving of afschaf fing der simu'taanscholen geformuleerd en deze geformuleerde voorstellen aan den rijkskanselier doen toekomen. De nieuwe Gouverneur-Ge neraal van den Ierscben Vrijstaat. LONDEN, 1 Febr. Heden heeft Mr. Ja mes Mc.Neill, die Timothey Healy opvolgt als gouverneur-generaal van den Ierschen Vrijstaat, zijn ambtseed in het parlement afgelegd. Er was een opvallend verschil tusschen de uitgebreidheid der veiligheidsmaatrege len nu, en indertijd toen Healy werd ge ïnstalleerd. Deze was toen letterlijk omge ven door een haag van bajonetten; heden was de bewaking veel minder scherp. De begrafenis van Halg, Als slippendrageis zuilen bij de begrafenis van Hafa buiten Britsche maarschalken en generaal*, maarschalk Foch, de Belgische generaal de Ceuninck en waraschxjnlijk maarschalk Pétain fungeeten. Naar gemeld wordt, zal het parlement, wanneer het de volgende week bijeenkomt, niet alleen een motie aannemen, waarin het verlies, door het Britsche Rijk geleden, tot uiting komt, maar zal ock aan het parlement worden gevraagd een adres aan den koning goed te keuren waartüi Z. M. wordt ver zocht te gelasten, dat er een passend monu ment voor Haig zal worden opgericht. De Oostgrens van België. De regeering houdt zich op het oogenblik bezig met de kwestie van den aankoop van nieuwe manoeuvre-erreinen en uibreiding der oude bij de groote garnizoensolaatsen. Wat inzonderheid Luik betreft, heeft de re geering reeds bi' de Kamers een crediet van 300.000 francs voor den aankoop van een oefenterrein van tier H.A. te Rocourt aan gevraagd Ook wordt een eerste crediet van tien millioen gevraagd roer de defensie van de oostelijke grensstreek. Het crediet zal dienen tot het bouwen van nieuwe verster kingen, onderstander, voor mitrailleuses en zoo meer en tot het scheppen der mogelijk heid om de streek onder water te zetten. De kosten van de geheele organisatie worden geraamd op ruim 30 tmiboen Irancs; de wer ken zullen voltooid z.jn in twee jaaT. Geen boeren-opstanden in Rusland, Het gezantschap van de Sovjet-Unie in Duitschland spreekt op de meest besliste wijze alle berichten over opstanden in de Oekrajine en in Zuid-Rusland en over een afsluiten van de havens in de Krim tegen. Noorsche arbeidersregeering De nieuwe Noorsche arbeidersregeering heeft het besluit genomen tot invrijheid stelling van een tweetal communisten, die tot gevangenisstraffen waren veroordeeld. Dit optreden heeft in breede kring groot opzien verwekt. De regeeringsverklaring van den nieuwen Noorschen Arbeiderspremier Hornsrud in het Storting was in hoofdzaak een socia listisch manifest, dat begon met de woor den: „Uit naam der Arbeiderspartij" De nieuwe regeering wordt een kort leven voorspeld. De gesmokkelde wapenzending. Gisterenmiddag heeft de Kleine Entente, als resultaat van besprekingen, die weken geduurd hebben een démarche onderno men bij den secretaris-generaal van dsn Volkenbond, teneinde het bekende geval van wapen smokkelarij op de Hongaarsch- Oostenrijksche grens officieel bij den Vol- kenbondsraad aanhangig te maken. Naar men verneemt, zullen de drie be trokken regeeringen ieder een afzonderlijke nota indienen, waarvan de Tjechische en Zuid-Slavische vrijwel gelijkluidend zullen zijn- de Roemeensche zal echter in den vorm vrij belangrijk van de andere afwij ken. In- en Uitvoer^rbodec. De Portugeesche en de Poolsche regee ringen hebben de internationale conventie tot afschaffing van de in- en uitvoerverbo den en beperkingen geteekend. Polen heeft een voorbehoud gemaakt voor ruwe petroleum en kleurstoffen. De parlementaire reorganisatie. De Groote Raad van de Fascistische partij zal Donderdag de besprekingen over de parlementaire reorganisatie her vatten. Het is waarschijnlijk, dat het voor stel van Rocco, met eenige wijzigingen, zal worden aangenomen. Oorspronkelijk zou het parlement worden vervangen door een Nationale Vergadering, samengesteld uit vertegenwoordigers van verscheidene corporaties. Mussolini is evenwel van meening, dat deze corpora ties nog te jong zijn voor de groote ver antwoordelijkheid en in verband daarme de zullen zij hun candidaten ter goedkeu ring moeten voorstellen aan den Grooten Raad van de fascistische partij. De Raad zelf zal eveneens candidaten stellen. Ook de Senaat zal op ongeveer gelijke wijze worden gereorganiseerd. Tumultscenes fa het Oostenrijksche Parlement. WEENEN, 1 Febr. (V.D.). Op verlangen van de socialisten was heden het Huis van Afgevaardigden van Oostenrijk bijeengeko men om tegenover zekere misbruiken, waar aan de Landesgendarmeriedirector van Noordelijk Oostenrijk bij de bezetting van vacatures, zich zou hebben schuldig ge maakt, stelling te nemen. Reeds tijdens de rede van den socialist Baumgaertel, die de interpellatie had aange vraagd, werd er van burgerlijke zijde storm achtig geïnterrumpeerd, vooral toen de spreker over den gendarmerie-officier sprak als van dat „Officiers-canaille". De socialisten vlogen tijdens de debatten p'otseling op de ministerbank af en voor de zetel van den bondskanseliers Dr. Seipel. die daar den gehee'en tijd rustig was blijven zitten, otstond een handgemeen tusschen de socialistische en burgerlijke afgevaardig den. Daar tengevo'ge van de toenemende opwinding verdere behandeling van de zaak toch niet mogelijk was, werd de zitting op geheven. Kabinetscrisis fa Joego-Slavië BELGRADO, 1 Febr. Het Kabinet Voe- kitsjewitsj heeft heden zijn ontsalg aange boden, nadat eerst Marinkowitsj en de an dere democratische ministers hun ontslag hadden aangeboden. Een rede van Benesj. PRAAG, 1 Febr. In de heden gehouden zitting van het parlement van Tsjecho-Slowakije heeft de minister van buitenlandsche zaken, Dr. Benesj zooals reeds bekend, een uitvoeri ge verklaring over het modus vivendi mei het Vaticaan afgelegd. Voorts heeft de minister ook het woord gevoerd over de jure-erkenning van Sovjet-Rusland; hier omtrent zeide de minister dat hiervoor voorloopig geen sprake kan zijn. Tenslotte is nog de St. Gotthard-affaire ter sprake gekomen, terwijl de minister om trent de veelbesproken wapenzending naar China mededeelde, dat de „Praga" inder daad een schïj) is uit Tsjecho-Slowakije. Communisten veroordeeld. Een bijzondere rechtbank te Rome, tot bescherming van den Italiaanschen staat, heeft haar vonnis inzake de twintig commu nisten uit Toscana geveld. Negen aangeklaagden werden vrijgespro ken, "tien wegens geheime actie tot vesting straffen van twee tot drie jaar veroordeeld. Het vroegere communistische Kamerlid kreeg twaalf jaar vestingstraf. De verhouding van Italië tot Hongarije. Een bericht uit Boedapest meldt, dat vol gens een mededeeling in de bladen Musso lini in de con.erentie met Titulescu zou hebben verklaard, dat Italië zich krachtig zou verzetten tegen een eventueele Hon- gaarsche actie tegen Roemenië. De taak der Fascistische Militie. Ter gelegenheid van den vijfden verjaar dag der stichting van de vrijwillige militie voor de nationale veiligheid heed Musso lini gisteren groot rapport gehouden van de opper- en hoofdofficieren der militie, in den loop waarvan hij den nadruk legde op de versterking der militie, die de groote ge wapende' macht is geworden van den fas- cistischen staat, de gewapende hoedstef der revolutie en het waakzaam en aandach tig oog van het regime. Met de verplettering van het anti-fascis- me en het uit den weg ruimen van al onze vijanden hoeft die politieke taak logischer wijs plaats gemaakt voor een zuiver mili taire laak. De militie werd belast met het voorbereiden van de kustverdediging en van de verdediging tegen luchtaanvallen en met het verzorgen van de vooropleiding voor leger en vloot hetgeen tot gevolg heeft dat ieder contingent recruten eerst bij de mili tie komt om zich vervolgens als prachtig .-nenschenmateriaal aan het leger aan te bieden. Mussolini deelde nog mee dat de militie ;n geval van oorlog, met haar geëncadreer de legioenen zal strijden in de groote ge mobiliseerde eenheden van het leger. Hij besloot met te zeggen; Gij voelt, gij weet, dat velen ons haten als Italië en als regime. Gij moet gereed zijn beide te verdedigen. Vervolgens las Mussolini een boodschap van toewijding aan den koning voor. Pan-Amerikaansche conferentie. De mogelijkheid van toelating van Canada tot de Pan-Amerikaansche conferentie is te Havana besproken, ofschoon Canada niets heeft gedaan wat wijst op zijn voornemen om te dezer zake het initiatief te nemen. De „Herald-Tribune" publiceert heden een telegram, meldend dat men niet-officieel te verstaan heeft gegeven aan personen (die rulks aan de Canadeesche autoriteiten zul len overbrengen) dat indien de Canadee sche regeering een diplomatiek vertegen woordiger benoemde in Argentinië, Chili en Brazilië, zooals zij reeds deed in de V. S., Canada aldus zou worden beschouwd als een land met een eigen buitenlandsche poli tiek en in de rijen van de Pan-Amerikaan sche Unie zou kunnen worden opgenomen. De diamantindustrie in Zuid-Afrika. De gouverneur-generaal Lord Athlone, heeft de diamantvelden bezocht en een de putatie van delvers ontvangen, die hem 'n uiteenzetting gaven van de moeilijkheden, waaronder zij bij de beperkte productie lijden. De immigratie fa Canada. De premier King, die in het parlement re rede van den leider der oppositie beant woordde. deed met betrekking tot de immi gratie in Canada opmerken, dat hij al het mogelijke doet om aan de immigratie van Britsche onderdanen de voorkeur te geven boven de immigranten uit welk ander land ook. Hij zegde het algemeen onderzoek doot een parlementaire commissie toe naar de reglementen van het immigratie-departe ment. Tunnel ingestort. Zes dooden. Uit Adelaide wordt gemeld, dat negen ar beiders bij de instorting van een spoorweg'- tunnel werden bedolven. Drie werden ge red, zes gedood. WONINGCRISIS TE PARIJS. Tengevolge van het feit, dat de woning crisis in Parijs scherper is dan ooit, heeft de gemeenteraad besloten om een spoed vergadering te beleggen, ten einde na te gaan welke maatregelen er genomen die nen te worden. Een vierde der Parijsche bevolking woont onder zulke ellendige omstandigheden, dat ieder persoon gemiddeld slechts over een halve kamer heeft te beschikken. Elf procent der Parijzenaars woont op ge meubileerde kamers. Er zijn in Parijs* minstens 100.000 flats of huizen noodig om aan den woningnood een einde te maken. Het bouwen gaat zeei langzaam. Terwiil er in het jaar vóór den oorlog 1.021 huizen bijgebouwd werden, zijn er in 1926 slechts 306 gebouwd. De gemeente is thans begonnen met den bouw van flats du'zend op één jaar maar reeds staan 77.000 families ingeschre ven, die op deze woningen reflectceren! De grootste moeilijkheid is hoe aan geld te komen. Er is een voorstel om een spe ciale belasting te heffen, een ander, dat de Banque de France" tegen zeer lage rente ■eld om te bouwen zal voorschieten. Men vermoedt, dat de oplossing een com binatie van beide voorstellen zal zijn. FABRIEKSBRANDEN. De fabriek „Jouets de Paris" te Mon- treuil is door brand verwoest. Het vuur is ontdekt in de werkplaats der schilders. Door spoedig ingrijpen van de brandweer kon de brand beperkt worden. De schade wordt niettemin op ruim twee millioen francs geraamd. Uit Fécamp wordt bericht, dat aldaar ge bouwen zijn verwoest van de „Société In- dustrielle Nationale de peche et d'arme- ment," waarin het materiaal was geborgen van de schepen Saint-Jacques, Pascal en Jeanne-et-Jeannine. De schade overtreft een millioen francs. SCHRIKWEKKENDE CIJFERS, Een geneesheer schrijft: Alle hoop ver bleekt, indien wij in den afgrond blikken, waarin duizenden van onze landgenooten dagelijks wegzinken. In Pruisen zijn er per jaar ongeveer 100.000 personen aan deze ziekte onderhevig en in geheel Duitschland ongeveer 1 Vt millioen. Bij de algemeene ziekenkas te Berlijn waren ingevolge ge slachtsziekten arbeids-ongeschikt in: 1918: 6598 mannen, 6782 vrouwen, 1921: 2055 mannen, 14757 vrouwen, 1922: 4230 mannen. 24832 vrouwen, 1925: 5989 mannen, 48759 vrouwen. Daarin zijn zii die tot arbeid geschikt bleven of onder behandeling van particu liere geneesheeren stonden niet inbegrepen. Waarlijk treurige cijfers! EEN BANKPROCES TE WEENEN. Te Weenen is het proces begonnen tegen de directie der Alg. Industriebank. De zaak dezer in den inflatietijd opgerichte bank houdt reeds voor de tweede maal de justitie bezig. Vóór drie jaar stond de afdeelings- chef Flinker terecht, die verdacht werd door zijn speculaties de bank ten gronde te hebben gericht. Hij werd vrijgesproken, daar hij een werktuig bleek te zijn van leidende directeuren der bank en leden van den raad van beheer. De bank is thans tengevolge van het slor dig beheer in staat van faillissement ge raakt en in verband daarmee zullen terecht staan Kommerzienrat Bösbauer, de ingenieur Günther, de voorm afdeelingschef Krasny, de bankiers Arthur en Richard Kola, de oud-consul-generaal Sizzio Noris en de ad vocaat Sasvary, verder wegens verduistering nog eenige bankambtenaren. Er zijn 76 ge tuigen gedagvaard Het proces begon met de voorlezing der akte van beschuldiging, welke 173 pagina's omvat. De directit wordt o.a. beschuldigd van lichtvaardige credietverleening, wat al blijkt uit het feit, dat de liquidateurs 80 pCt. der debiteuren als dubieus (of juister als volstrekt niet dubieus) moesten schrappen. De voornaamste beklaagde, Bösbauer, was wegens z'ekte niet verschenen; een voorstel van het O. M. om hem te laten halen, werd verworpen.^ HET KRUISBEELD IN DE SCHOLEN, De „Dlario del Natal'" meldt met groote vreugde, dat in Natal (ten Noorden van Rio-Grande) in alle openbare scholen het kruisbeeld een plaats krijgt. Eveneens moet dit in alle particuliere scholen opgehangen worden. TENTOONSTELLING VAN GLASWERK. NEW YORK, 1 Febr. Alhier is de vo rige maand een tentoonstelling van Duitsch en Nederlandsch glaswerk gehouden, dat het Metropolitan Museum of Art uit de beroem de Mühsam-collectie te Berlijn ontvangen heeft. AI deze exemplaren antiek glaswerk werden in „Gallery D" tentoongesteld, De collectie, die in totaal 750 stuks omvat, werd door het Museum en het Chicago Art Insti tute voor een bedrag van 140.000 gekocht. De oorspronkelijke eigenaar Jacjues Müh- sam, begon ongeveer 30 jaar geleden glas werk te verzamelen voornamel.k zeldzame stukken van Nederlandsch, Duitsch en Bo- heemsch origine. EEN „MISDAAD-TRUST." Chicago heeft, zooals men weet, den naam de misdadigste stad der wereld te zijn, en het doet blijkbaar alles om dien naam te be houden. De politie heeft er n.l, den zetel ontdekt van een „trust," waar de moord als een handelsbedrijf wordt uitgeoefend. Door bemiddeling van de bureaux van deze trust kan men een moord „bestellen" tegen 24 dollar per stuk of tegen een hoogeren prijs, naar gelang van de belangrijkheid van het slachtoffer. Naar aanleiding echter van de bomaan slagen, die dezer dagen op de woningen van partijgenooten van burgemeester Thompson zijn gepleegd, ging de politie tot arrestaties over, welke wederom tot de ontdekking van het „moord-syndicaat" leidden. De trust belast zich ook met het leveren en plaatsen van bommen. Ofschoon de burgemeester ongeveer tien dagen geleden mededeelde dat een rustige periode voor Chicago was aangebroken, zijn de bomaanslagen met nieuwe heftigheid te ruggekeerd. Het schijnt dat er een stilzwij gend accoord tusschen de politie en de mis dadigers bestaat. De burgemeester kreeg aanzegging dat zijn appartementen spoedig met bomm enzou worden bestookt, en alle bewoners van hetzelfde gebouw werden telefonisch door onbekende gewaarschuwd. Er geschiedde tot dusver echter nog niets. De vorige week is er een vergadering ge houden van zakenlieden en juristen om te beraadslagen over hetgeen er te doen staat. De vergadering kwam evenwel tot de con clusie dat het hopeloos zou zijn iets te on dernemen. Het eenige zou zijn de misdadi- gerswercid zelfs te reorganiseeren om de misdaad binnen bepaalde perken te kunnen houden. PRETTIGE VOORUITZICHTEN, De troonopvolger van den Britsch-Indi- schen staat Udarpur is Maandag te Jodhpur in het huwelijk getreden met de 17-jarige dochter van een der inlandsche hoofden Daar hij zelf vijftig jaar is, gebrekkig is en bovendien reeds twee vrouwen bezit, ver zette het meisje zich tot' het laatste oogen blik tegen het huwelijk met een man, van wien zij een afkeer had. Toch werd het huwelijk met groote praal ingezegend, waarna de bruid als protest een vóedselstaking begon. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te Dordrecht, waarbij een deurwaarder uit Süe- drecht wegens oplichting is veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Door d» rechtbank te Leeuwarden is een handelaar in gedistilleerd aldaar wegens overtreding van de wet op gedistilleerd, overeenkomstig den eisch, veroordeeld tot 6286.40 boete of vier maanden hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen e. Bij een brand te Amsterdam. Bij zessen gisterenavond brak in het per ceel Koningstraat 7 te Amsterdam brand uit op de eerste verdieping, in de woning van A. van Amerongen, waar, toen de brandweer arriveerde, de kachel rood gloei end stond. De bewoner, die op de Nieuwmarkt een standplaats inneemt, was even te voren nog thuis geweest en had, zoo men later vertel de bij zijn heengaan de deur tamelijk hard dichtgegooid Misschien dat door de trilfing daarvan een of ander voorwerp met de gloeiende kachel in aanraking is gekomen. De brandweer, die snel ter plaatse was, vernam al aanstonds, dat er op de boven- gelegen verdieping nog mensclien waren en juist toen het blusschingswerk een aanvang zou nemen, vertoonde zich voor een der ra men van de tweede verdieping een vrouw, die een zuigeling van drie weken in de ar men had. Buren hadden inmiddels een de ken te voorschijn gehaald en daarin werd het wicht opgevangen. Op den motorwagen, dien men van de brandwacht van de De Ruyterkade had laten uitrukken was een reddingszeil Voorhanden. Het werd fluks te voorschijn gehaald en uit gespreid en met behulp van omstanders, het aantal manschappen mede omdat 'n deel zich aanstonds met de bestrijding van het vuur moest inlaten niet toereikend werd het zeil gespannen en kon de vrouw neer springen. Zoowel de vrouw mej. Barend geb. Bra sem, als bet drie weken oude dochtertje rika werden bij buren onder dak gebracht. Een dokter van den Geneeskundigen Dienst kwam kort daarna per auto aan om den toe stand van vrouw en kind op te nemen. Hij constateerde, dat beiden geen letsel hadden opgeloopen. De brand veroorzaakte, aldus de „Msb." een groote consternatie in deze dichtbe volkte buurt, waarvan de bewoners voor het meerendeel tot de Joodsche bevolking behooren. Publiek drong tot vlak bij den motorwagen op. Er werd geroepen, dat er zich nog meer personen in het huis bevon den, maar een onderzoek, terstond door de brandweerlieden ingesteld wees uit, dat dit niet het geval was. Door ferm r#ptreden van de politie was in korten tijd de straat en het daarvoor ge legen deel van de Nieuwmarkt ontruimd en kon de brandweer onbelemmerd haar taak volbrengen Van de hoofdkazerne aan de Nieuwe Achtergracht kwam nog assistentie, maar er behoefde verder geen hulp te worden ver leend. Met één straal was men den brand zeer spoedig meester geworden. De kamer, waarin de brand was ontstaan, brandde ge heel uit; het daaraan grenzende trapportaal kreeg eenige schade. Dank zij het snelle en krachtige optre den van de brandweer kon het overige ge deelte van het huis behouden worden. De Sibajak, welk schip Zaterdag 28 dezer onder zeer groote belangstelling o.a. van Z.Ex. den Minister van Waterstaat, (de minister van Koloniën was verhinderd) en honderden andere officieele en niet-cffici- eele personen uit Scheepvaart- en Groot handelskringen zijn proefvaart deed, is I.ct eerste Hollandsche, op Indië varende schip dat in een der eerste klasse-afdeelingen een Ingebouwd altaar heeft. Het altaar is zoo ingericht, dat achter het antipendium verscholen laden zijn aan gebracht om de *-aramenten en altaarbe- noodigdheden op te bergen. De kelk met pateen en lepeltje in prach tige etui zal zeker de bewondering wek ken va,n priesters missionarissen, die ze ze zullen gebruiken aan boord van „De -cibajak" Het is van de fa. Wim Ruys Zn. Direc teuren van den Rotterdamschen Lloyd een zeer fijn gevoelde attentie aan Katholiek Nederland en Indië de eerste Stoomvaart- Maatschappij varende op Indië te wi Ten zijn, die een vast al'aar plaatst en dit wel op haar motormailschip „Sibajak" ge naamd, wat „heilig" beteekent in de _a- leische taal. De Rotterdamsche Lloyd was ook de eerste Nederiandsche op Indië varende Stoomvaart-Maatschappij, die op al haar schepen zoowel passagiers als vrachtscha pen, (met passagiers accomodatie) een mis siekoffer beschikbaar stelde ten behoeve onze priesters-missionarissen. Verreweg de meeste missionarissen naar en van Indië maken dan ook gebruik van deze stoom vaartlijn, mede, omdat onze priesters, zus ters en broeders er zich op hun gemak ge voelen als nergens anders. VRIJDAG 3 FEBRUARI. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber* 12.35—. 2.00 Lunchmuziek door het Radio-Trio. 5.307.15 Concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. Frits Kinze, viool. Egb. Veen aan den vleugel. 7.15-— 745 Landbouwhalfuurtje door Ir. C. J. Droogendijk De inpoldering van den Zuid-Holl. Biesbosch uit een landbouwkundig oogpunt. 7.45 Politieber. 8.10 Lezing voor schippers Spr. de heer Kleijn De Rijn van K. M. R. 296320. 8.30 Kamermuziek door het Haydnkwartet (De H. H. Kramer, de Groot, v. d. Bosch, Lysen). 1. Kwartet (Lerchen) D. gr. t. op. 64/5, Haydn. 9.00 Carry v. Bruggen spreekt over Mijn nieuwe boek „Eva" en hoe het ontstond. 9.45 Kamermuziek. 2* Kwartet no. 3, Es gr. t., Mozart. 10.15 Persber. 10.30 Voortzetting kamermuziek. HUIZEN 1840 M. (Na 6 uur 195c K.). 12.30—-1.30 K.R.O. Lunchmuziek door het Trio van Café Rest. Winkels. 34.00 K.R.O. Vrouwenuurtje door Me- vrouw Kaller-Wigman. 4.005.00 N.C.R.V. Gra- mafoonmuziek. 5-;oo6.00 N.C.R.V. Concert. Mede werkenden zijn Mevr. Willy Canté, v. Amerongen, sopraan, de heer R. Silbermann, viool. De heer A. Adema, piano. 6.457.30 K.R.O. Sociologie door prof. J. D. H. Aergenent, leeraar aan het Semenarie te War mond. 7.30 V.P.R.O. Persberichten. 7.35 V.P.R.O. Lezing van C. Höweler (Huizen). Onderwerp „Beet hoven", met muzikale toelichting. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Daventrykwartet. 12.20 Kreutzersonate, Beethoven (viool, piano). 12.50 Orgelconcert. 1.20 Orkestcon cert. 3-20 Wetenschapp. causerie. 3.45 Concert. 3.50 Causerie The opriory Church of St. Bartholomew. 4.05 Concert. 4.10 Schoolconcert. Orkest en soli. 5.05 L. White, bariton. 5.20 Causerie. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Moderne Fransche pianomuziek. 7.45 Causerie Philosophy and our common problems. 8.05 Variété. 9.20 Nieuwsber. 9*35 Lezing India in 1928. 9.50 Nieuwsber. 9.5511.20 Symphonieconcert. Orkest den heer Steuermann, piano. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50— ix.oo Concert. 12.502.10 Orkestconcert- 4.005.00 Litteraire- en muzik. matinee 8.50 Rapsodie Espag- nole, Albeniz en Tristan en Isolde. LANGENBERG 469 M. 12.251*5° Orkestconcert* 5.206.20 Orkestconcert. 7.20 „Idomeneo", opera in 2 acten van Mozart. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN). 7.50 v.m.7.05 Lezingen en lessen. 7.30 „Die schöne Lau". sprookjesopera in 6 beelden van J. Kerwey. 9.5011.50 Licht orkestconcert. HAMBURG 395 M. 3.35 Kamermuziek. 5.20 Orkest concert. 6.15 „Die Afrikanerin", opera in 5 acten van Meijerbeer, Na 10.05 Her-uitzending buitenlandsche stations. 10.50—11.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.320 Trioconcert. 8.35 Orgelconcert. 9.05 Kamermuziek. 9.50 Vlaamsche tooneel-kroniek, door Willem Putman. 10.0»JO.35 Kamermuziek. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ARY SCHEFFER 30/1 van Rotterdam te Havre. BATAVIA III 1/2 v.m. 9 uur 15 van Rott. te Gravesand. IJSSEL 31/1 van Leith naar Barcelona. MARKEN 31/1 van Port Said naar Algiers. VALKENBURG 31/1 van Bilbao te Salta Cabailo. WINSUM, 31/1 van Rotterdam te Boston. ZAANSTROOM 30/1 van Amsterdam te Bristol. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) 31/1 te Port Said. MOERA 1/2 van Batavia l.v. Londen, te Amsterdam. RIOUW (thuisr.) pass. 29/1 Gibraltar. SIMALOER 1/2 van Batavia te Amsterdam. KON. HOLL, LLOYD. AMSTELLAND 31/1 van Amsterdam te Hamburg. EEMLAND (thuisr.) 30/1 van Montevido. WATERLAND 1/2 van Rotterdam naar Buenos Aym v.m. xo uur in zee. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. DOROS 31/1 van Venetië naar Triëst. FOHR 31/1 van Barcelona naar Tarragona. GANYMEDES 3X/1 van Lissabon naar Amsterdam. ILOS 31/1 van Tarragona naar, Valencia IRIS 31/1 van Amsterdam te Danzig. NOTOS 31/1 van Malaga naar Cadix. ORESTES 31/1 van Houston te Bremen. TELLUS 31/1 van AlexanJrië naar Cartülon. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GIEKERK (thuisr.) 31/1 te Marseille. MOHESI sleepb. 30ji van Aden naar Tanga met een lichter HOLLAND—AMERIKA LIJN. BOSCHDIJK New York naar Rott., hedennacht n uur in den N. Waterweg verwacht. DRECHTDIJK, Pacifickust naar Rotterdam 31/1 te San Francisco. GROOTENDIJK, New York naar R'dam pass, x/a Lizard HOLLAND—AUSTRALÏ6 LIJN. ALMKERK 1/2 van Brisbane, l.v. Hamburg te RM*—, HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. ALDERAMIN (uitr.) 31/1 van Madras. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. ZOSMA (thuisr.) 29/1 te Manila. JAVA PACIFIC LIJN. BINTANG v. Seattle naar Batavia 30J1 te Hongkong. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG 31/1 van Batavia te Rotterdam. PALEMBANG (thuisr.) 31/1 te Marseille. SLAMAT (thuisr.) pass. 1/1 Aden. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALHINA 31/1 van Hamburg naar Antwerpen. WAALWIJK (uitr.) 31/1 te Rio Grande. STOOMVAART MIJ OCEAAN. HELENUS van Japan naar A'dam, 28/1 van Penang. KEEMUN 30/1 van Amsterdam te Liverpool. AMSTERDAM, x Febr. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 6.757.25, id* blauwen f66.50, id. bravo's f5.756, blauwe eigenhei mers f 5.255.50, id. roodstar f 4.254.50, idem industrie f 3*5°4-20, id. Bevelanders f 5.906, idem juin per 50 Kg. f 6.757, id. eigenheimers f 4.756, id. blauwe poters 13.503.75 id. bonte poters f3.505.75; Drentsche eigenheimers f3.504.90; Anna Paulowna zand- f78; Hillegommer zand:- f 78; Flakkeesche eigenheimers f 6 idem eigenheimers drielingen f 4.754*80; Friesche ber gers f 5.756, per Hl. AMSTERDAM 1 Febr. Vee. Ter veemarkt waren he den aangeveerd: 210 vette kalveren, ie kw. 110—125 ct. 2e kw. 90110 ct., 3e kw. 8090 ct. per Kg. levend ge wicht; 75 nuchtere kalveren f 915; 900 varkens, Holland sche Overz. en Geldersche ie kw. 7275 ct» (afloop slecht) 2e kw. 7172 ct., vette varkens 6971 ct. per Kg. slacht» gewicht, 'sHERTOGENBOSCH, 1 Febr. Vee. Aanvoer 1x43 st. hoornvee, 531 biggen, 58 zeugen, 78 schapen en lammeren en 65 kalveren. Prijzen: kalfkoeien f 210385, kalfvaarzen f 205340, magere ossen en koeien f 120230, vette ossen en koeien ie kw. 51 ct., 2e kw. 44 ct. per Kg., pinken f105165, zeugen f65100, biggen f 1.601.80 per week, schapen f 1830, lammeren f 16 23. Handel in rundvee vrij goed m varkens traag. MAASTRICHT, 1 Febr. Botermijn. Aanvoer 129.165 Kg. Hoogste prijs f2.28, middenprijs f2.23, laagste f2.12. TEXEL, 30 Jan. Eieren (Coöp. Eierenveiling). Aanvoer g2.i29 kippen- Prijs: bruin f67.40, gemiddeld f7.50; wit f 77.so, gemiddeld f 7.20. WOERDEN, 1 Febr. Kaas. Ter markt waren 65 par tijen. Prijzen: Goudsche f4953, rijksmerk ie soort f55 58, 2e soort f5154* Hancti matig. 49 NAAR HET ENGELSCH. HOOFDSTUK XX. Is bet bet zelf de halssnoer? Lottie lie* zich op «en stoel neervallen en hield de parels fa haar kleine handen, alsof ze bang was, dat de teere parels in de lucht zouden opgaan. Ongeloovige on derzocht ze de parels nog eens opnieuw en bes'oot, dat ze op zijn minst een waarde vertegenwoordigden van zes tot acht hon derd pond. Het was een koninklijk geschenk en het was haaf gegeven door Barry Wyn- lon, Bij deze gedachte, schitterden haar oogen en vreugde lag op haar gelaat te lezen. Geen man »ou ooit een zoo kostbaar ge schenk aan een vrouw geven, oi hij moest haar... beminnen. Direct toen Barry op slag van salaris had gekregen, was hij dit geschenk voor haar gaan koopen. Een prachtig halssnoer! Ongetwijfeld had hij zich herinnerd, dat ze zoo graag een paarlen halssnoer had. Haar hart k'opte snel: de kostbare parels j schenen te trillen, als zij ze aan heur hart drukte. Zoo was hif, indien hij iets gaf, dan deed hij dat cok goed en rijkelijk. Misschien had hij biina al z'n ge'd voor deze parels besteed. Misschien ook wachtte hij, om te zien, oi ze dit geschenk aannam, om haar dan iets nog kostbaarders te geven in Lot tie's oogen.. zijn hart. O, wat ben je toch een goede jongen! zeide ze zachtjes, en bekeek nog eens in verrukking d. prachtige paarls. Een teedere glimlach speelde om haar mond, de glim- 'ach, die haar toehoorders in Frivolity zoo bekoorijk vonden. Ja, wanneer hij haar ten huwelijk zou vragen, zou zj niet aarzelen, maar zonder omwegen zou ze hem antwoorden. En ze zou een goede vrouw voor hem zijn. Nooit zou hij zijn keuze berouwen; zij zou het tooneel vaarwel zeggen, ofschoon het een zwaar offei was indien hij het wilde. Zou ze hem schrijven en bedanken? Neen, hij had haar ook niet geschreven: waar- schijn'ijk zou hij zelf komen. Dan dwong het pijnlijk toi haar door, dat hij haar reeds vaarwel gezegd had. Maar neen, hij zou nu niet gaan; en mocht hij gaan, dan zou ze met hem meegaan. Wat béteekenden ai hare triomfen, vergeleken met de liefde van een man, als Barry Wijnton? Zij lag den geheelen nacht klaar wak ker, de paarls tegen haar hart gedrukt, en toen ze eindelijk in slaap viel, droomde ze van Barry. Den geheelen volgenden dag bleef ze thuis; maar hij kwam niet. Ze probeerde zich zelf moed in te spreken, dat hij nog wel komen zou: maar de uren duurden zoo lang en gingen zoo traag vcorbij. \?oor het eerst voelde ze zich ze nuwachtig. toen ze dien avond in Frivoli ty moest optreden en kon zich niet in haar rol inwerken. Den volgenden dag, Zondags, wachtte ze tot den avond, maar nog steeds kwam B&rry niet. Ze werd nu bang en zag bleek en somber. Ze zou dien avond soupeeren met eenige acteurs en actrices; ze had beloofd ook te komen en kon nu moeilijk wegblijven. De auto bracht haar nu naar hetzelfde restau rant, waar ze na haar eerste kennismaking met Barry had gegeten. Zij had de bood schap achtergelaten, dat ze om half twaalf weer thuis zou zijn; en ze troostte zich zelf, dat ze Barry, bij haar terugkomst zou aan treffen. Het partijtje werd gegeven door een veel belovend dramaturg, en onder de aanwezi gen was ook aanwezig de directrice van het tooneelgezelschap, de beroemde Miss Carstairs, die een oyde vriendin van Lottie was en een schitterend tournée gemaakt had in Australië. Je ziet er best uit, Mary, zei Lottie Ze hebben je daar in Australië zeker goed ontvangen. Ja, uitstekend, antwoordde Miss Car stairs. ^iaar ^et sPijt me, dat ik van jou niet hetzelfc e kan zeggen, want je ziet er verbazend slecht uit. k?e*'e hoofdpijn, anders niet, zei Lottie. Ik heb hard moeten werken den laatsten tijd en we hebben het hier nogal warm gehad. Onder het souper lachte en schertste Lottie even vroolijk als de anderen, maar als ze niet zoo'n goed tooneelspeelster was geweest zou het tiaar niet gelukt zijn. Ang stig vroeg ze zich af, of Barry nog zou komen, en dit steeds in spanning zijn maak te haar zenuwachtig. Toen de vroolijke maaltijd was beëindigd, gingen de twee vriendinnen in een rustig hoekje zitten, staken een sigaret aan en vertelden elkaai de gebeurtenissen van den laatsten tijd. Ik heb veel over je gelezen, Mary. Je moet daar vele triomfen behaald hebben. Je bent toch maar een gelukkig meisje, Mary. Je nebt gelijk; mijn geheele tournée was één groot succes. Slechts één ongeluk heb ik gehad, sinds we scheiden. En wat was dat? vroeg Lottie lachend Wilde een millionnair je niet tot vrouw nemen De beroemde actrice haalde onverschillig haar schouders op. Ik gaf niets om die millionnairs, zeide ze. Terwijl ze dit tegen Lottie zei, keek ze naar den jongen kunstenaar, die veel kans had, indien hij nog eenige stukken met smaak schreef, zijn tegenwoordige direc trice later zijn vrouw te mogen noemen. Neen, dat is niet het ongeluk, dat mij ge troffen heeft. Ik ben een kostbaar ding ver loren of liever, ik ben bestolen. O, dat is verschrikkelijkt zeide Lottie, vol medelijden, 't Is zeker iets heel kost baars? Ja, antwoordde Miss Carstairs zuch tend. Lottie, je weet toch wel, dat F^ddy Vavasour, mij een prachtig halssnoer ten geschenke heeft gegeven? Ja, dat heb je mij verteld, maar ik heb het nooit gezien, zei Lottie. Heb je het verloren? Miss Carstairs knikte Ja. Het was werke lijk een prachtig geschenk, maar toch ben ik er niet zoo aan gehecht, ofschoon het een zeer groote waarde vertegenwoordigt. Wat het ernstige van de zaak eigenlijk is, is het feit, dat ik het halssnoer zoo spoedig mo gelijk aan Freddy wilde teruggeven. Je be grijpt, ik kan het niet houden, indien, in dien Lottie begreep, keek naar den jongen tconeelspelschrijver en knikte goedkeurend. Ja, dat is te begrijpen, zeide ze, vooral omdat het halssnoer zoo'n groote waarde heeft. Hoe ben ik het toch kwijt geraakt? Ik weet het niet, antwoordde Miss Carstairs wrevelig. Ik heb het in mijn ju- weelenkisje geborgen, toen ik te Melbourne aan boord ging. Ik weet heel zeker, dat het op reis niet kon gestolen worden, omdat dat natuurlijk veel te gevaarlijk was en het op de boot toch zou uitkomen; ik heb het ding bovendien slechts een keer gedragen en niemand aan boord wist, dat ik dit had, behalve dan mijn dienstmeid en die is bo ven alle verdenking verheven. Het m-iet gestolen zijn in den treni van de have» naar Londen. Het heele kistje is zeker meegeno men? vroeg Lottie. Neen, juist niet! Moet je hooren. Ik nam het kistje uit den trein mee naar huis. Den volgenden morgen heb ik het pas geopend en ik vond er alles in behalve het hals snoer. Natuurlijk heeft de dief het kistje ge opend en het halssnoer er uit gehaald; hij wilde niet het gevaar loopen, met het ju weelenkoffertje gezien te worden. Je zult het best weer teug krijgen, Mary, zei Lottie troostend. Je hebt de zaak zeker al in handen der politie gegeven? Neen, dat heb ik niet, antwoordde Miss Carstairs en beet zich op de lippen. Ik kan niet. Je kunt dat inel! Waarom niet? vroeg Lottie. M«* Carstairs aarzelde; dan zeide ze: (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6