3^1 f 3000.- 7so.- sisssksüs i 200.- 1125.- auwa» f 5°--1 *0.- ONDER ROOD SCHRIKBEWIND. 00 3 Voornaamste Nieuws VRIJDAG 3 FEBRUARI 1928 DE BIOSCOOPWET. a UITBUITING VAN DE ROODE MACHT. Aan Wethouder Reinalda. Aanslag op den eigendom van particulieren. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16772 g op straffe van VERLIES van ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTK? 1TPEN NA HET ONGEVAT.. AANGIFTE MOET. Weer een nieuw radio station in Nederland. VAN ONZE RECHTBANK. ROODE HUUR-,,WOEKER". SOCIALISTISCHE PROPAGANDA-WONINGEN. 2^ "V V W Een kwestie in het bouwbedrijf te IJmuiden. DE TEYLER-ZAAK. Het Amsterdamsche gerechtshof verklaart de vordering van den groep Metelerkamp niet ontvankelijk. De aardschok in Limburg op 14 Januari j.I. Felle brand te Krommenie. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. De le concertmeester der H.O.V. BOND VAN BEDRIJFSAUTO HOUDERS IN NEDERLAND. De intercommunale autobus- lijnen op Haarlem. BUREAUX': NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voot Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaiing. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÉIM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p- plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij voóruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. bij verlies v. een andere vinger. Evenals een vergunninghouder voor den verkoop van sterke drenken, zoo zal eer: bioscoophouder voor het exploiteeren zijner inrichting een vergunning behoeven van Burgemeester en Wethouders. Burgemeester en Wethouders zijn ver plicht de gevraagde vergunning te verleener tenzij: a. te duchten is, dat de aanvrager dr bepalingen bij of krachtens de bioscoopwet gesteld, niet zal nakomen; b. de plaats, waar de voorstellingen zul len. worden gegeven, niet voldoet aan de bij plaatselijke verordening gestelde, of bij ge breke daarvan, door Burgemeester er. Wethouders redelijkerwijze te stellen eischen van veiligheid, gezondheid en zedelijkheid; c. nog geen 5 jaren zijn verstreken sedert een aan den aanvrager ingevolge de bioscoopwet verleende vergunning is inge trokken. Voor de hem verleende vergunning moet de bioscoophouder een vergunningsrecht betalen van 25per jaar. Van dit recht komt een derde ten bate van het Rijk ec twee derden ten bate der gemeente. Komt de bioscoophouder de bepalingen, gesteld bij of krachtens de bioscoopwet, niet behoorlijk na, dan kunnen B. en W. de ver gunning schorsen of intrekken. In elke gemeente, waar regelmatig open bare bioscoopvoorstellingen worden gege ven, benoemen Burgemeester en Wethouders een plaatselijke commissie van toezicht op dc bioscopen. Voor het lidmaatschap dezer commissie is vereischt, dat men Nederlander zij, 25 jaren oud en inwoner der gemeente. De commissie bestaat met inbegrip van den voorzitter uit ten hoogste 7 leden. De voor zitter wordt door B. en W. aangewezen De taak der plaatselijke commissie is o.m er op toe te zien, dat in de bioscopen uit sluitend films worden vertoond, die zijn goedgekeurd door de centrale commissie et, die mede zijn goedgekeurd vanwege de ge meente, voor zooveel een gemeentelijke na keuring vereischt wordt. Voorts heeft de plaatselijke commissie aan de centrale commissie, aan B. en W. en aan den Bur gemeester alle inlichtingen te verstrekken die voor uitvoering der Bioscoopwet van selang kunnen zijn. De gemeentelijke nakeu- ing kan aan haar worden opgedragen. Boven en behalve het toezicht, dat van overheidswege op dé bioscopen wordt uit geoefend, kan een bioscoophouder zich vrij- willig stellen onder het toezicht van eer bepaalde instelling of vereeniging, die zich het voorkomen of bestrijden van de zede lijke en maatschappelijke gevaren, aan bios coopvoorstellingen verbonden, ten doel stelt Doet hij dit, dan mag hij zulks in het open baar aankondigen, doch dan mag hij alleet films afdraaien, die door de vereeniging ol instellingen zijn goedgekeurd. Bij overtreding der bioscoopwet wachter den bioscoophouder administratieve straffen die al vrij spoedig op intrekking der ver gunning uitloopen. En het geven van voor stellingen zonder vergunning wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maan den of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. Als wij kortelings het verschil memoreersr tusschen de praktijk van de tegenwoordige wetgeving en van de wettelijke bepalingen, die eerstdaags in werking treden, dan komen wij tot de volgende conclusie. Op het oogenbük, nu de bioscoopwet niet in werking is getreden, behoort, behoudens bet recht van den gemeenteraad, om den toegang lot de Cinema's aan personen bene den zekeren leeftijd te verbieden, de beslis sing of bioscoopvoorstellingen mogen wor den gegeven uitsluitend aan den Burge meester, krachtens art. 188 der gemeente wet, dat luidt: „De politie voor schouwburgen, herbergen „tapperijen en alle voor het publiek open staande gebouwen en samenkomsten, „openbare vermakelijkheden en openlijke „huizen van ontucht, behoort aan den Bur gemeester. „Hij waakt tegen het doen van met de „openbare orde of zedelijkheid strijdige ver „tooningen." Of dus een bepaalde film al dan niet ma worden afgedraaid, staat tot op heden uit sluitend ter beoordeeling van den Burge meester. Weliswaar bestaan er in verschil lende gemeenten keuringscommissies, doch die keuringscommissies dienen slechts, om den Burgemeester te adviseeren, die dus vri is, om van de beslissing der keurings commissie af te wijken. Na 1 Maart a.s. is voor de uitoefening van het bioscoopbedrijf vergunning van Burge meester pn Wethouders noodig en mogen uitsluitend films worden vertoond, die door de centrale commissie zijn goedgekeurd er die voorts door een van wege de gemeente daartoe aangewezen instelling of commissie zijn nagekeurd, voor zoover bij plaatselijke verordening gemeentelijke nakeuring word! gevorderd. Evenwel laat een 'overgangsbepa Eng der wet toe, dat de films, die op 1 Maarl a.s. bij de verhuurkantoren in voorraad zijn tot 1 September a.s. kunnen worden ver toond zonder door de centrale commissie ge. keurd te ziin. Goedkeuring door een var wege de gemeente aangestelde instelling 0' commissie kan echter reeds aanstonds no 1 Maart van alle films worden verlangd. Is dus de Burgemeester thans de persoon die, wat de bioscoopvoorstellingen betreft, alle macht in handen heeft, zoo wordt deze bij de inwerkingtreding der Bioscoopwet zoo goed als uitgeschakeld. Alleen kent de Bioscoopwet den Burge meester het recht toe, om de openbare ver tooning van een door de centrale commissi toegelaten film te verbieden, indien daarvan stoornis der openbare orde is te duchten. Of de Burgemeester het recht heeft om dezelfde reden een vanwege de gemeente goedgekeurde film te verbieden, moet worden betwijfeld. In de wet is het althans niet te lezen. Tenslotte nog een enkele opmerking. Ten plattelande bestaan veelal geen cinema's, doch vaak komt het voor, dat aldaar in café's of andere localiteiten voor stellingen worden gegeven. Deze voorstel lingen vallen niet onder de toepassing dei Bioscoopwet, doch daarop blijft het boven aangehaald art. 188 der Gemeentewet van toepassing, zoodat het daar uitsluitend aan den Burgemeester staat of en in hoeverre hij deze voorstellingen wil laten doorgaan In de vergadering van den Raad der ge meente Haarlem van Vrijdag 13 Januari, jongstleden hebt U de Katholieke Kerk en daarmee, ons. Katholieken, de beschuldi ging, dat de Katholieke Kerk niets voor den vrede zou hebben gedaan, in het openbaar in het aangezicht geslingerd. Wij hebben naar aanleiding daarvan in een hoofdartikel van 17 Januari d.a.v. ge poogd de onjuistheid Uwer beschuldiging aan te toonen en op het vredeswerk der Kerk ons licht laten vallen. We hebben dit artikel in bekoorlijke bewoordingen geschreven volkomen zakelijk cn vrij van iedere scherpte gehouden; bo vendien zijn wij begonnen met Uwe goede trouw bij voorbaat aan te nemen. Wel spra ken wij het vertrouwen uit, dat U als een rechtschapen tegenstander Uwe beschuldi ging zoudt willen terugnemen. Immers, wij hebben bij alle verschil, dat er op politiek gebied tusschen U en ons be staat een te hooge achting voor Uw per soon, om U met een platvloersch lasteraar op cén lijn te stellen. Niettegenstaande door ons alle voorwaar den voor een behoorlijke gedachtenwisseling waren vervuld, niettegenstaande wij zelf u de gelegenheid voor een eervolle retraite hebben geopend, niettegenstaande wij zelf U ten aannemen dat ons artikel U onder het oog kwamging onze stellige ver wachting, dat U, Uwe ernstige en voor ons belecdigende beschuldiging hetzij in den Raad, hetzij in de pers zoudt herroepen, niet in vervulling.' Wij kunnen echter niet de omstandig heden kernen, welke misschien tot heden hebben belet ons Uw gewaardeerd ant woord kenbaar te maken. Wij blijven dus ook thans nog in afwach ting en vertrouwen dat U ons binnen eenige dagen Uwe nadere opinie zult openbaren. Ook thans nog vertrouwen wij volkomen sp U als op een rechtschapen tegenstander! De A. V. R. O. zou een eigen zender gaan stichten. Wij lezen in „Het Volk": Zooals men weet, wordt de Hilversum- sche zender gedeeld door den A. V. R. O. en de V. A. R. A. Onze omroepvereeni- ging, die recht heeft op een even groot aantal zenduren als de katholieke en christelijke omroep (drie volle dagen) heeft zich voorloopig tevreden gesteld met den Zaterdagavond en een veertiendaagschen Zondagmorgen. Tegenover deze coulante houding van de V. A. R. A. mag men een even coulante van den A, V. R. O. verwachten. En zeker als het gaat over de kwestie van den ge- meenscheppeli.'ken zender en de golflengte. Wij vernemen nu uit goede bron dat de AVRO. bezig is zijn omroepbedrijf near Den Haag over te brengen niet alleen de studio's en het secretariaat maar ook den zender. De A. V. R. O. heeft namelijk aan den minister van Waterstaat een eigen zendvergunning verzocht en is bij inwilliging van dat verzoek van plan in de omgeving van Den Haag een eigen zen der op te richten, waarbij, vernemen wij, de bedoeling is dezen zender alléén, dus zonder de V. A. R .A., te drijven. Uitspraken van Donderdag 2 Februari 1928. De Rechtbank veroordeelde: J. C. de V. fabrieksarbeider, wonende te Zaandijk wegens mishandeling tto 20. boete, subs. 10 dagen hechtenis, o.v. A. van T., verblijvende te IJmuiden. wegens diefstal tot drie maanden gevange nisstraf o. v. J. V., landarbeider wonende te Haar- lemmeermeer en C J. K., arbeider wonen de te Haarlemmermeer, wegens diefstal m vereeniging, tot drie maanden gevangenis straf ieder. M. J. B.. mandenmaker, wonende te [Jmuiden thans gedetineerd, wegens over treding art. 247, W van S., tot vijf maancen levangenisslraf met aftrek van preventieve hechtenis o. v. Th. F. de C., arbeider, wonende te Be verwijk, thans gedetineerd wegens diefstal tweemaal gepleegd tot zes maanden ge vangenisstraf. met aftrek van preventieve hechtenis o. v. Toen de socialisten, na de groote revo lutie de macht in Oostenrijk in handen had den 'hebben zij zoowel in den Natio- nalrat als in den Weenschen gemeenteraad hun macht op zeer radicale wijze uitge- Zij zouden nu eens geen half werk leve. ren! Zij zouden een verbeterde editie van den Russischen heilstaat gevan' Nog voelden zij in den Nationalrat de rem der Christelijk-Socialen, zonder wie zij niet geheel en al regeeren konden, doch hun macht was indertijd groot genoeg om uiterst radicale wetten aangenomen en uiterst radicale maatregelen doorgevoerd te krijgen. Vooral ook, doordat de tijden voor Oos- tenrijk toen zeer abnormaal waren, en dus ook de ChristelijkSocialen tot op zekere hoogte we! voor zekere tijdelijke op zichzelf zeer abnormale wetten en maatregelen te vinden moesten zijn Evenals hier te lande, zoo heeft men ook Oostenrijk gedurende en na den oorlog natuurlijk distributie van levensmiddelen enz. en mee-dere vrijheid-belemmerende be palingen, vooral ten aanzien van de volks huisvesting, huurwetten, huuropzeggmgs- wet enz. gekend Het kon nu eenmaal niet anders en het begrijpelijk, dat men in een oorlogsland als Oostenrijk vaak nog dieper doortasten moest dar hier De sociaal-demokraten hebben het daarbij in Oostenrijk zóó bont gemaakt, dat hier geen sprake meer kon zijn van gerechtvaar digde oorlogmaatregelen, maar van n doel bewust opgezet nieuw-socia istisch, om niet te zeggen; bolsjewistisch-regiem. Een roode volksleider als V® °"s niet vergissen, was het de bekende Dr, Renner heeft het indertijd openlijk verklaard: „Wenn schon gefahren werden musz, dan kutschieie ich lieber selbst „Als er dan toch gereden moet worden, dan ben ik zelf maar liever koetsier! Weinu: de Oostenrijksche socialisten heb ben als koetsier gefungeerd en ze hebben zooveel bet in hun vermogen was - het wagentje gestuurd in uiterst linksche rich. Vóór alles waren zij erop bedacht) bij de massa in het gevlei te komen: Daarom moest b. v. de distributie van le vensmiddelen, enz. zóó geregeld blijven, dat de overheid geweldige sommen bij te be talen had: een politiek, welke naar ons verschillende deskundigen verzekerd heb ben een der voornaamste oorzaken ge weest is van de ontzettende kroon-inflatie. Het was er ook eigenaardig geregeld. als de millionnair Rottschild naar Weenen kwam dan at hij daar zijn broodje met vleesch.. goedkooper dan het eigenlijk koste; de overheid betaalde bij. In de gemeentepolitiek hebben de sociaal- demokraten de bevo'king vooral daarmede gevleid, dat zij het huisbezit om zoo te zeggen in beslag lieten nemen. Gedurende en onmiddellijk na den oorlog had men gelijk het ook noodig was vele bepa'ingcn in het leven, geroepen, waardoor de huurders beschermd werden. Doch de sociaal-demokraten gingen ver der: zij lieten al deze ,,Mieterschutz"-bepa; lingen niet alleen voortbestaan, neen, zl) kenden der gemeente in dit opzicht nog veel grootere rechten toe: de huiseigendoni werd eigenlijk totaal illusoir gemaakt; nicn had over zijn eigendom niets meer te vertel len: de gemeente legde en niet zuinig! beslag op woonge'egenheden; de gemeente bepaalde, wit men in zijn huis moest laten wonen; de in beslag genomen woningen o! vertrekken werden door de gemeente beheerd. En bij dat alles hoezeer de waarde van den kroon ook daalde kreeg de eigenaar tot voor drie jaren geen Hel er meer dan in vredestijd, zoodat de huur voor hem vrl!" wel, tot nul herleid werd. Thans staat de zaak zóó, dat de eigenag1 het honderdvijftigvoudige van den huurpnjs in vredestijd innen mag. Wat nog evenzeer... niets beteekent! Men ga maar eens eventjes na. Kreeg de eigenaar in 1914 aan huur voor een woning een jaarlijksch bedrag van J00 kronen (d.i ongeveer 500) dan krijgt t"J daarvoor thans 150 maal 1000 kronen ÏS 150.000 kronen, d.w.z. 15 Schilling is.-- 5.25. Per jaar! Ziehier een aanslag op den eigendom welke ieder Nederlandsch voorstellingsver mogen tart Op deze wijze heeft men welbewust dui zenden en duizenden eerzame ingezeten®1' tot den bedelstaf gebracht; men heeft hun de inkomsten uit hun bezit eenvoudig afge' stolen. Op deze wijze weten sociaal-demokrat®n wanneer zij aan de regeering zijn, „succes- sen" te behalen. Sinds jaar en dag zijn nu de christalijk- socialen doende om aan dezen schandeliiken toestand zij het ook maar tot op zekere hoogte een einde te maken; Mgr. Br' Séipel wil den huis-eigendom zij het voor- 'oopig ook maar voor een klein gedeelte- weer erkend en geëerbiedigd zien, en h'i heeft onlangs een voorstel willen aanhan gig maken, om de woninghuur voortaan lc doen berekenen tot het 200O-voudige van den vredestijd. Een zeer gematigd voorstel! Immers, ook dan nog, wanneer dit voorstal aangenomen werd, zou de wettige eigenaar s echts een klein percentage van het hea? toekomende bedrag ontvangen b.v. 'u in plaats va.: 500 in vredestijd. Het voorstel is zelfs nog méér dan bilhju- Maar des ondanks verzetten de sociaal- demokraten zich er tegen met man en macht zooals zij door opposite tot op heden steeds een behoorlijke regeling van de waarde-kwestie onmogelijk gemaakt he ben en toen wij op een avond tijdens ons laatste verblijf te Weenen, na vele confe renties over het huur-prob'eem met katho lieke leiders, eenige ons interesseerende Weensche bladen ter hand namen, toen tro ons aan den kop van het vuurroode dagblad „Der Abend" een opschrift in koeien-van- letters: „L ever steken wij het parlementsgebouw in brandl' Zoo kan het gebeuren, ondanks het feit, dat sinds twee jaren het inbeslagne- mingsrecht opgeheven is dat in veel te def tige en veel te groote woningen arbeiders gezinnen huizen en blijven huizen, enkel en alleen, omdat het wonen daar toch niets kost hoegenaamd. Zoo kan het gebeuren, dat een groot industrieel in Weenen .welken wij in den trein ontmoetten op onze terugreis, welis waar hoegenaamd geen huur ontvangt van zijn eigen huizen, doch dan ook voor de door hem gehuurde enorme perceelen hoege naamd geen huur betaalt. Zoo wreekt zich het bolsjewistisch sy steem! Tengevolge van deze fraaie woon-poli- tiek is de particuliere bouwnijverheid in Weenen natuurijk geheel verdwenen. Wie gaat er buitengewone gevallen buitengesloten nu huizen bouwen, wan neer hij te voren weet, dat al het daaraan ten koste gelegde geld renteloos zal biijven! Dit op Zichzelf onaangename gevolg van de roode woon-politiek was echter een kolfje naar de hand van het roode gemeen tebestuur. Zoo moest het ook juist gaanl Het particu lier initiatief moest uitgeschakeld worden-, de overheid moest deze taak overnemen. Welnu! De overheid heeft die taak over genomen. En flink) Geen half -werk! Het roode gemeentebestuur moest toch het verwijt ontgaan dat het door zijn woon-politiek zelf de oorzaak was van den woningnood; het roode gemeentebe stuur moest zich toch zuiveren van den b'aam, dat het door uitschakeling van het particulier initiatief duizenden en dui zenden bouwvakarbeiders werkloos had ge maakt en werkloos hield. Dus gipg dé gemeente zelf bou-wen. Met geld, dat zij vraag niet: hoe! daarover zul'en wij later spreken wist te kloppen uit de zakken der burgers. Heele nieuwe wijken, ja, heele nieuwe steden deed het roode gemeentebestuur in enkele jaren tijds verrijzen en boven den 'ngang, boven den hoofdingang van dergelij ke onzettende kazernegebouwen liet de ge beente in groote gouden rec'ame-letters de bededeeling aanbrengen, dat deze woningen gebouwd werden door de gemeente Weenen bet de opbrengst der woonbelasting, waar over wij later nog wel een hartig woordje sPreken zullen. Tot op heden heeft de gemeente ongeveer 20.000 woningen gebouwd, en wel: in bloc- lormatie; er bestaan in Weenen huizen complexen van 3000 woningen; één is er °P het oogenblik nog in aanbouw van ■baar" 1800 woongelegenheden. Natuurlijk zijn deze nieuwe woningen vol gens de overal gehuldigde woningbouw-be- grippen volkomen uit den booze; de kazer nebouw wordt overal om heel veel verschil lende, doch allemaal streng geldende rede: nen veroordeeld. Men wil tegenwoordig terecht geen opeenhooping meer van gezinnen; ieder zijn eigen huisje, tezamen in een tuindorp, dat is het parool van onzen tijd. Het „moderne" gemeentebestuur van weenen negeert dat allemaal. Hn het bouwt kazernes. Het is wel curieus! Terwijl de particuliere huiseigenaren, hoe genaamd geen huur krijgen, weet de ge beente het zóó te richten, dat zij arme huurders! behoorlijk aan een, naar om standigheden hoog, percentage toekomt. In den gemeentelijken nieuwbouw geldt geen „mie erschutz", geen huurdersbescher- mbg. de gemeente kan in dat opzicht dus doen wat zij wil. En zij doet het ook! Terwijl dé particulier officieel (binnen kamers wordt er veel gesmokkeld!) slechts bet hondervijftigvoudige van den vredes prijs bedingen mag, weet de gemeente den uuurprijs van haar woningen tot bet 2000- t°t het 3000 -voudige op te voeren; het heet dan, dat men extra betalen moet, voor het gebruik van waschgelegenheid, van droog ruimte, van kindertehuis, enz. Neen! De bouw der gemeentewoningen heeft in Weenen niet voor alles een sociaal doel. Evenals alle dingen, zoo wil het roode ge- ®,eMtebcslutir van Weenen ook uit den wo- U'ugnood, ook uit den gemeentelijken wo- bugbouw socialistische pronartanda slaan. Deze woonkazernes moeten bolwerken van Propaganda zijn voor het socialisme. Wanneer de sociaal-demokraten in een ol at>der „Bezirk" zich stevig willen nestelen, dan bouwen zij daar een „burcht"; in het al gemeen worden deze woningen slechts ver huurd aan socialisten om wi le van de recla- be wordt er echter ook wel eens een katholiek toegelaten, maar deze katholiek boet wil hij principieel zijn wel ont zettend gepantserd zijn, a's hij het in zoo'n woning langer dan een paar maanden uit houdt. Op alle mogelijke manieren wordt hij dooi zijn lieve roode buren genegerd, totdat hij zich officieel tot de sociaal-democratie bekeert Op socialistische feestdagen moet hij zijn vensters rood versieren, en 's avonds moet hij ziin lamp zelfs rood laten schijnen Buitendien wordt hem zijn overgang naar de sociaal-democratie erg gemakkelijk f,e- baakt; hij krijgt zijn rood dagblad, als huur der van zijn woning, geregeld natuurlijk icgen behoorlijke betaling zóó maar thuis gestuurd! Als dat niet helpt In de „Arbieterszeitung" van 1 Ja""ani het onvervalschte roode dagblad van oe nen vonden wij de beschrijving van het roo de leven in zoo'n roode Weensche huurka zerne; letterlijk vertalen wij: jwk-s Het Winarski-bouw-complex is één groote Partij-familie Van de 750 huurders zijn er 271 geabonneerd op de „Arbeiters- zeitung' 361 betrekken „Die Unzufriedene", en 209 zijn lid van onze vereeniging. „Kin- derfreunde' Van de mannen behooren er 732 en van de vrouwen 406 tot onze partij-organisatie. Er is een klein partij-bureau en daarnaast een heel gezellige kamer. Ook is er ^een kleine drukkerij in „Winarski-hof ingericht; een partijgenoot staat aan de zetkast en werkt daar voor de „genossen die druk werk en convocaties willen laten maken. In dit huis zijn ook groote zalen yoor de kinderen, voor de twee duizend kinderen, welke er in dit „Hof" zijn." Hadden wij gelijk, toen wij de Weensche woonkazernes „bolwerken van de propa ganda voor bet socialisme" noemden? Naar wij vernemen, hebben de metse laars, werkzaam bij den huizenbouw van de bouwondernemers Jansen en v. d. Plas te IJmuiden, het werk neergelegd. Het metselwerk van deze woningen wordt door onderaannemers, niet aange sloten bij de plaatselijke organisatie „Ons Belang", uitgevoerd. Deze organisatie heeft zich met de zaak bemoeid en aanmerkin gen gemaakt op de manier van aanbeste ding. Het gevolg van deze bemoeiing is geweest, dat de metselaars het werk heb ben neergelegd. Een dergelijk conflict heeft zich ook voorgedaan bij den woningbouw der on dernemers Postman en Meynema, doch hier hebben de onderaannemers van het werk afgezien, waarna de ondernemers, door be middeling van de arbeidsbeurs, arbeids krachten hebben aangenomen om zelf het werk uit te voeren, Intusschen heeft de afdeeling IJmuiden van den Ned. Aannemersbond zich in de zaak gemengd en aan de besturen der R.K., Christelijke en moderne organisaties van bouwvakarbeiders een aanschrijving gezonden, waarin gevorderd wordt, dat a.s. Maandag he), werk wordt hervat. Wordt hieraan geen gevolg gegeven, dan zullen de betrokken arbeiders uitgesloten worden. De Eerste Kamer van het Amsterdamsche Gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de zaak van Sophie Metelerkamp c.s. contra de directeuren van TeyIers-Stich ting te Haarlem. Het Hof bekrachtigde, zij het hier en daar op andere gronden, het vonnis van de Haarlemsche rechtbank, waarbij de vordering van den groep Mete lerkamp, tot het doen van rekening en verantwoording voor het gevoerd beheer, niet ontvankelijk is verklaard, op grond, dal de actie als verjaard is te beschouwen Voor den groep Metelerkamp had Mr. Jan Viin en voor de directeuren van Tey- lersstichting had Jhr. Mr. F. W. van Sty- rum gepleit. Ook in Haarlem geconstateerd. Men herinnert zich nog, dat in den nacht van 14 Januari j.I. in Limburg een aard schok werd waargenomen. Ir. G. van Dijk, uit De Bilt. schriift thans in „Hemel en Dampkring" over deze aard beving, waarbij hij vermeldt, dat niet al leen uit eenige andere provincies, maar ook zelfs uit Haarlem bericht is ontvangen, dat sommige personen den schok hadden waargenomen. Gisteravond ongeveer half tien brak brand uit in t perceel, bewoond door de gezin nen Nijman en Heymerink, gelegen naast de Cacaofabriek van de firma Jb. Klooster, te Krommenie. De brand ontstond in de woping van Heymerink, die met zijn twee kleine kinde ren reeds te bed lag; de vrouw was niet thuis. i j Heymerink wist zijn lnnderen naar buiten te brengen door een ruit in de slaapkamer te verbrijzelen. Ook Heymerink verliet daardoor brandende perceel, echter niet, zonder zich tamelijk ernstig te bezee- ren aan de stukken glas, terwijl door de felle vlammen zijn haar geschroeid werd. In een ommezien was alles één vlammen zee. De familie Nijir.i.n. wist zich eveneens te redden, Brandspuiten van Krommenie en Assendelft bestreden het vuur, doch het perceel was niet te behouden. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. De dader van den moord op het 20-jarig meisje op het Koningsplein te Amsterdam is uit het ziekenhuis ontslagen en in het Huis van Bewaring opgesloten. De verdere behandeling van de Culem- borgsche moordzaak. De procureur-generaal sischte vrijspraak. Door den minister van Justitie is bij de procureur-generaal bij de gerechtshoven de aandacht gevestigd op het belang van een krachtige bestrijding der pornografie. Ingediend is een wetsontwerp tot intrek king der wet van 17 Maart 1923 tot wijzi ging en aanvulling van de stoom wet. Voor gesteld wordt de retributieregeling met in gang van 1 Januari 1921 te doen vervallen. Het telefoonverkeer tusschen Nederland en Oslo (Noorwegen.) is gisteren geopend. Gaat de A. V. R. O. een eigen zender in de omgeving van Den Haag stichten? Een rede van Bridgeman, de Eerste Lord der Admiraliteit, over den vlootbouw. Het schoolwetsontwerp in Duitschland; besprekingen tusschen Marx en Stresemann. De groote rede van Briand uitgesteld. Geweldige sneeuwval ïn Noorwegen ver oorzaakt ernstige verkeersstoringen. De rede van Poincaré over den linanci- eelen toestand. Het antwoord van Briand aan Strese mann. De Britsche regeering stelt te Genève eene herziening voor der achturen-conventie van Washington, Debatten in den Duitschen Rijksdag over het bezette gebied. Mgr. J, Champavier, bisschop van Mar seille, is overleden. Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.18 uur. Hoogste Barometerstand 765.1 m.M. te Biarritz Laagste Barometerstand 742.2 te Jan Mayen. Verwachting. Krachtige tol matigen Zuid- Westelijke tot Noord-Westelijken wind, be trokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk kans op regen of natte sneeuw, iets kouder. Wegen» ziekte heeft de heer F. Hinze medegedeeld, niet langer het le concert meesterschap der H. O. V, te kunnen waar nemen. Zoolang in deze vacature nog niet is voorzien, zal als le concertmeester op treden de le violist de heer R. Grim, In een der zalen van Café-Restaurant Brinkmann" Groote Markt zal Dinsdag 7 Fe bruari a.s. te 7 uur nam. onder de auspiciën van den Bond van Bedrijlsautohouders in Ne derland een vergadering worden gehouden, verband houdende met het intercommunale autobuswezen van en naar Haarlem. In een begeleidend schrijven bij deze con vocatie wordt o.m. het volgende opgemerkt: Zooais U wellicht bekend is, is bij den Raad van Haarlem een voorstel van B en W. aanhangig, tot het instellen van 3 lo- :ale autobuslijnen binnen die Gemeente. Dit kunnen wij in principe niet anders dan toejuichen. Tevens wordt echter hierbij voorgesteld, om de eindpunten van alle Intercommunale outobuslijnen op Haarlem te verleggen naar de grens der Gemeente. Daar een van de groote voordeelen van het motorverkeer in het algemeen en van le autobussen in bet bijzonder, juist daarin bestaat, dat men zonder overstappen zijn bestemming, in casu het centrum van Haar lem bereikt, of direct aansluiting krijgt op verdere Interlocale verkeersmiddelen mee- nen wij dat hierdoor het beiang van Haar lem niet ajleen, maar ook van vele omlig gende gemeenten op zeer ernstige wijze zou worden geschaad, daar bij aanneming van 'iet voorstel van B. en W. zelfs het voort bestaan van de intercommunale autobus lijnen naar en van Haarlem in gevaar wordt gebracht. Indien gij in principe gevoelt voor het voortbestaan en de mogelijkheid van verbe tering van de Intercommunale autobuslijnen naar Haarlem, welke toch ook tevens een betere verbinding naar alle buiten-gemeen ten tot stand hebben gebracht, roepen wij i hierbij op, tot het bijwonen van ecs bijeen komst, welke door ons wordt belegd op Dinsdag 7 Februari 1928 ten 7 ure n.m. in een der zalen van Café-Restaurant „Brink* mann" te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1