Haverschmidt sKIaje levering ZEEM EIERMEEL CASSIERE HANS EN GRIETJE KOMEN PRIMA ANTHRACIET EIERKOLEN gevraagd te'koöp" OCHTENDVOEDER VELE EIEREN GROOTE EIEREN hakhout. S. J. DE GOEDE S. J. DE GOEDE FabriekBrouwersvaart74'84 WinkelGroote Houtstraat 77 Telefoon11046 en 10426 GEVRAAGD NET MEISJE SINT BAVO SMEDESTRAAT 23 amsterdamsche ANTRACIET MAATSCHAPPIJ I 1.25 PER H.L. afgehaald (^ISsbIzord:) HUISHOUDSTER GEVRAAGD R.-K. DIENSTBODE NETTE JONGEN PETTEN POLITIE. hooï "tTkoop Alleen ZIJLSTRAAT KLEVERPARK. KANARIES! BURGERHUISJE KATHOLIEKEN Een schutsluis te Sambeek. Kind er moord. Een Fransche leening in de Ver. Staten. Het Vaticaan en Tsecho Slowakije. s Aanvulling Fransch-Duitsch handelsverdrag. Mgr. J. Champavier. f De Rijksdag. De circus Maximus. Het overlijden van veldmaar schalk Haig. Een nieuwe pinakotheek bij het Vaticaan. De werking van den Krakatau is sterk afgenomen. Dioc. Haarlemsche Gymnastiekbond. De burgemeester van Leiderdorp overleden. Haarlem-Stadion. Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen. De op non-activiteitstelling van een officier onrechtmatig verklaard. Dwarsdrijverij? INGEZONDEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Rallye. ADVERTENTIËN. GEVESTIGD TE IJMUIDEN JULIANAKADE 19 T. D. BIEWINGA Aanvang der praktijk MAANDAG 13 FEBRUARI a.s. Jo Wesseling Jan Vintges N. V. Chem. Wasscherij- Ververij Machinale Tapijtreiniging Knip- en Naailes Wijziging van het spreekuur Arts W. MOL Mantelwerksters R.-K. Dame (weduwe) gevraagd in Schoenen zaak. Pers. aanbieding 's-avonds 8-9 uur. N.V. PAANAKKER Groote Houtstraat 46. .WERKSTER Werkloos Tuinman Boerenknechtje Te koop gevraagd jongste Bediende. Costuumnaaister Reiziger gevraagd Flken week versch ea Te koop gevraagd Uit het Amerik. Leger, Het Amerikaansche Huis. NETTE WERKSTER Luiermand-Uitzet 1 stuit beste koemest Naaimachine m. kast TE HUUR VETTE KONIJNEN ALLEEN ZIJLSTRAAT MAASTRICHT, 3 Februari. Door den Rijkswaterstaat werd aanbesteed het bouwen van een schutsluis te Sambeek met bijkomende werken, behoorende tot de werken der kanalisatie van de Maas. Raming 560.000. Ingekomen 17 biljetten. Hoogste inschrijver W, A. Verbruggen, Gouda voor 651.000.laagste inschrijver N.V. Christian! en Nielsen, gewapend Beton Maatschappij te Den Haag, 527.000. BREDA. 3 Februari. De officier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Breda heeft tegen e envrouw uit Zevenber gen wegens moord op een pasgeboren kind, een gevangenisstraf van 12 jaar geëiscKL Tegen een medepl'chtige werd twee maan den gevangenisstraf geëeischt, voorwaarde lijk, met een proeftijd van 3 jaar. PARIJS, 3 Febr. Naar uit New York gemeld wordt, zal volgende week een lee ning van 10 millioen 750.000 dollar ten be hoeve van de Fransche spoorwegmaatschappij te Orleans op de Amerikaansche markt wor den uitgegeven. Dit is de eerste Fransche industrieele leening, die sedert drie ajren in de Vereenigde Staten uitgegeven zal wor den. Deze uitgifte is thans mogelijk door opheffing der leenings-blokkade per 15 Januari. ROME, 3 Februari. De Observatore Romano heeft den tekst gepubliceerd van een overeenkomst tusschen het Vaticaan en de regeering van Tsecho-Slowakije. Deze overeenkomst komt in de plaats van het concordaat, dat gewoonlijk door den H. Stoel en buitenlandsche regeeringen wordt ge sloten. BERLIJN, 3 Febr. Te Parijs werd Don derdag een aanvullende overeenkomst, be hoorende bij het Duitsch-Fransche handels verdrag onderteekend. Deze overeenkomst bevat nadere bepalingen inzake de heffing van de voorgeschreven 26 pCt. van Duit- sche goederen, welke uitgevoerd worden. PARIJS, 3 Febr. Mgr. J. Champavier, bisschop van Marseille, is overleden. BERLIJN 2 Febr. (V.D.) De Rijksdag heeft heden de begrooting voor het bezette gebied in tweede lezing afgehandeld. Alle sprekers wezen daarbij op den onmogelijken toestand, die ontstaat wanneer het Rijnge bied nog langer bezet blijft, een toestand, die onvereenigbaar is met den „geest van Locarno" en Duitschland s toenaderings politiek, In plaats van den Rijkskanselier, die ongesteld is, trad staatssecretaris Schmidt op in diens functie van minister voor het bezette gebied. Hij wees er op, dat de toegezegde vermindering der bezet ting slechts 436 huizen vrij doet komen, terwijl er neg 8600 bezet blijven. Tevens wórden er door de Fransche militaire justi tie jaarlijks ongeveer 1500 Duitsche burgers voor haar rechtbanken gedaagd, terwijl in lipt afgeloopen jaar meer dan 200 vreemde soldaten zich aan uitspattingen hebben schuldig gemaakt. ROME 2 Febr. (V.D.) De gouverneur van Rome heeft besloten tot het doen blootleggen van den Circus Maximus, de groote renbaan uit den keizertijd. LONDEN 2 Febr. (V.D.) Naar heden werd medegedeeld, zal het stoffelijk over schot van veldmaarschalk Haig in de Fami lie-groeve te Dryburgh Abbey in Schotland worden bijgezet. Deze pïechtighe:d zal Dins dag a.s. plaats hebben; in de nabijheid ligt ook Sir Walter Scott begraven. Na de plechtigheid in de Westminster Abbey zal het stoffelijk omhulsel morgen met den trein naar Edinburg worden over gebracht; uit den trein zal het lijk op een affuit worden gedragen, waarmede het naar de St. Giles Kathedraal zal worden gebracht, waar het Maandag in statie zal liggen. ROME 2 Febr. (V.D.) Z. H. de Paus heeft zijn goedkeuring gehecht aan een plan in den tuin van het Vaticaan een nieuwe pinakotheek te bouwen; de kosten hiervan worden geraamd op 15 mihioen lire. Aneta seint ons hedenmorgen uit Batavia: De werking van den 'Krakatau is sterk afgenomen. De 8ste Algemeene Jaarvergadering van den Diocesaan-Haarlemschen Gymnastiek- Bond, wordt gehouden Zondag 12 Februari 1928, des namiddags één uur in een der zalen van gebouw „St. Bavo' Smedestraat. Op de agenda komt o.m. voor bespreking Reorganisatie-voorstellen en het Werkpro gram 1928. In den ouderdom van ruim 70 jaar, is te Leiden in het St. Elisabethgasthuis, waar hij een operatie had ondergaan, overleden, de heer G. van der Valk Bouman burge meester van Leiderdorp. De verbinding-Hoofdweg. Tijdens de Olympische Spelen zal er een druk verkeer zijn tusschen Haarlem en het Stadion, vooral omdat een groot deel der deelnemers en buitenlandsche gasten te Zandvoort en in de omgeving van de Spaar- nestad zal zijn gehuisvest. Zooals de ver binding op het oogenblik is, zal dat ver keer gaan van Sloterdijk af over den Admi raal de Ruyterweg, Bilderdijkstraat en Over toom. Dit is een omweg en reeds een vrij drukke verkeersweg. De aangewezen roqte is de Hoofdweg. Maar die verbinding be staat nog niet, schrijft het „Hbl." Van het Noordelijke einde van den Hoofdweg af is de straatweg naar Haarlem niet te bereiken. Ten eerste omdat de brug over het Katte gat nog niet is voltooid. Het werk schiet echter op, zooals men op de foto-pagina kan zien. En, zoo is ons van bevoegde zijde ver zekerd, de brug zal tijdig gereed zijn. „Dus vóór de Olympische Spelen is de verbinding tot stand gebracht?' Dat is een andere vraag. Daar zit meer aan vast. De gronden tusschen den Sloter- dijkermeerweg en -straatweg komen pas de zer dagen in handen der gemeente en bo vendien loopen er nog quaesties met bouw maatschappijen, wat de verharding van den weg vertraagt. Maar er bestaat een kans, dat de weg tijdig gereed zal zijn. Wij vertrouwen, dat de betrokken autoriteiten al het mogelijke zullen doen, opdat deze kans in een feit verandert. De verbinding over den Hoofdweg is een dringende noodzakelijkheid en er zal in het bijzonder behoefte aan zijn in den komen den zomer. De Hoofdweg mag ook wel eens opnieuw worden bestraat, want nu gelijkt hij veel op een monlagne russe. Weliswaar vait in een wijk waar nog wordt gebouwd en waar de grond nog werkt, niet veel eer aan het bestratingswerk te behalen, maar op het oogenblik is de toestand wel heel slecht. Veel bezoekers zullen per auto of fiets van de richting Haarlem komen. Verschei- denen echter zullen ook van de electrische tram gebruik maken Zou het, als de ver binding nog tijdig gereed is, niet gewenscht zijn, in verband hiermede tijdens de spelen een autobus-dienst in te stellen van Slo terdijk naar het Stadion? Het zij, dat de gemeente het zelve doet, hetzij dat voor deze bijzondere gelegenheid een particu liere onderneming vergunning krijgt? Wij moeten het toch onzen gasten zoo ge makkelijk -mogelijk maken! De Ned. Bond tot het Redden van Dren kelingen heeft thans uitvoering gegeven aan een sinds lang opgevat voornemen, door het aanstellen van het instituut van Consuls en Hoofdconsuls. zulks met het doel, de propaganda voor het redden van drenkelingen en het opwekken der levens geesten bij schijndood door water-, gas-, verstikkings- en eleciriciteits-nngevallen nog intensiever te maken. De heer A. J. Meyerink te Haarlem is benoemd tot hoofdconsul voor Noord-Hol land. Als hoofdconsul voor de kustbrigade is aangezocht Dr. C. H. Hermanides te Noord- wijk-aan-Zee. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak tusschen den Staat ^'er Neder landen en majoor G. A. de Reede. Majoor De Reede werd eenigen tijd ge leden op non-activiteit gesteld wegens re organisatie van het wapen der imanterie. Hij was evenwel van meening, cat deze op nonactiviteitstelling onrechtmatig was niet steunde op de betreffende wettelijke bepaling, op grond waarvan hij alsnog uit betaling vorderde van het volle tractement. Als bewijs, dat zijn functie niet was op geheven, voerde majoor De Reene aan, dat hij eenige maanden na zijn op-nonactiyi- teitstelling weder met dezelfde functie, d,e hij vroeger had, n.l. van majoor-indeelmgs- commandant bij het 10e reg. infanterie, werd belast, De Haagsche rechtbank ontzegde de in gestelde vordering, doch in hooger beroep werd deze door het Gerechtshof toegewe- Van deze beslissing voorzag de Staat zich in cassatie, maar de Hooge Kaad ver wierp het ingestelde cassatieberoep, daar bij overwegende, dat majoor De Keede niet behoorde tot één der bij de reorganisatie opgeheven staven, maar tot het 10e regi ment infanterie, dat ook na de reorgani satie behouden is gebleven. De op-nonactiviteitstelling v°nct dan ook geen steun in de wettelijke bepalingen en is door het Hof onrechtmatig verklaard. Dezer dagen werden mededeelingen ge daan omtrent de reden, waarom de omroep- zender te Huizen overdag op 340.9 meter zal gaan uitzenden. De luisteraars van Scheve- ningen-Haven werden gestoord, dus moest Huizen zwijgenl Simple comme bonjour. Er werd niet gevraagd, of do storing niet voor een zeer groot gedeelte moet woeden gewe ten aan de kwaliteit van de ontvangtoe stellen der klagers, doch ineens werd een radicale maatregel getroffen: stoppen met de uitzending. Gelukkig kon aan deze beslissing worden ontkomen, doordat de N.D.O. na tal van, dikwijls zeer moeilijke, besprekingen de be schikking wist te krijgen over een andere gohlengte. Huizen was gered. Aan de uitzendingen overdag kon men, althans voorloopig, niet meer komen. De belagers van den „sectarischen" zender gingen echter niet bij de pakken neerzitten en verzonnen iets nieuws. Naar de „Msb." thans immers ter oore komt, heeft het hoofd bestuur der P. T. T. weer een nieuwe oekase uitgevaardigd. Nu geldt het de uitzending des avonds. Het bestuur van dsn N. D. O. heeft namelijk aanschrijving gekregen, dat het 's avonds van 7.25—7.35 uur den zender moet stop zetten om een persbureau de ge legenheid te geven via Scheveningen-Haven berichten te laten uitzenden. Wij vragen ons af, aldus het blad, is nu eensklaps pas de noodzakelijkheid gebleken, dat bedoelde persberichten moeten worden uitgezonden en dan precies op 7.25 uur? Was dat vóór zes uur, terwijl Huizen nog op de korte golf zendt, onmogelijk? 't Wordt meer dan tijd, dat er ten deze eens klare wijn wordt geschonken, en dat men in den Haag zegt, wat men eigenlijk wil. Zooals het nu gaat, lijkt het op dwarsdrij verij. Voor den inhoud ven deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. PARIJS. Zoo zijn wij dan al weer op den terugweg. Alleen hebben wij nu niet zoo'n haast als op de heenreis. De nrijs-uitrei- king was een evenement. Eerst het verza melen van alle deelnemers in de Rue des Fleurs. In lange rijen stonden de wagens met alle insignes en tropheeën, reeds ver diend in vorige wedstrijden. Naast ons de heer Kaplan, de beste ren ner van Duitschland, met 228 eerste prij zen. Hij bezit zelf ocht racewagens .en komt dezen zomer near Holland voor de snel heidswedstrijden in Den Haag. Dan met het eere-comité voorop de stad door naar boven naar Monaco, het paleis van den prins, waar de minister van staat de prijzen zou uitreiken. Een kapel speelt de nationale liederen en een voor een ne men de deelnemers hun prijzen in ont vangst. De Rallye is afgeloopen. Even wil ik nog een klein voorval ver melden. dat weer laat zien, hoe de Hollan ders steeds overal vooraan komen. Op het gala-diner klonk plotseling tusschen de dansmuziek door het Wilhelmus, door alle Hollanders medegezongen. De anderen keken natuurlijk vreemd op en nadien kwamen nu ook de verschillende naties los. En blok bedankten wij den president, die eenige vriendelijke woorden zeide aan het adres van de K. N A. C. die hen in al'es terzijde hadden gestaan bij de regeling van den tochf. Den volgenden morgen waren wij vroeg op en wilden probeeren in eens Lyon te halen. Dat is 500 K.M. Maar door pech kwamen wij niet verder dan Avignon. Den volgenden dag naar Parijs, waar wij net den intocht van den Afghaanschen koning konden bijwonen. Het was een grootsch militair schouwspel. De volled'ge Garde Républicaine in hun schitterende uniformen en de gewone troepen. Den volgenden dag bezochten wij den Eiffeltoren. Het was mooi weer en wij hadden een magnif ek gezicht op Parijs, 's Middags weer verder naar Brussel, waar wij 's avonds om 9 uur aankwamen. Hier zouden zich de wegen van ons gezelschap scheiden. De anderen gingen door naar Rotterdam en ik naar Londen. Ik hoop u in mijn brieven een klein denk beeld gegeven te hebben van mijn tocht en hoop u het volgend jaar weer iets ervan te hunnen vertellen. Maar dan vertrekken wij niet van Amsterdam, doch, wanneer het niet al te kostbaar is, van Athene of Con- stantinopel, om een gooi te wagen naar den eers£en prijs. Geachte Redactie, Gaarne zou ik onderstaande in Uw ge ëerd blad geplaatst zien. Bij voorbaat mijn dank. OVER EVOLUTIE. Naar aanleiding van 't artikeltje onder „Het wonder der Natuur", zou ik gaarne eenige opmerkingen maken. 1. Als geheel heeft het op mij den indruk gemaakt, dat de ontwikkelende waarde er van gering is. 't Is niet slechts populair, maar over-populair. 2. Slechts de uitwassen van 't naakte geraamte der Evolutie-leer zijn hier zon der eenige bewijsvoeringen of dergelijke bespottelijk voorgesteld. Men kan 't nog korter doen, door te zeggen: „Ze zijn gek, want ze zeggen dat onze voorouders apen zijn". Men heeft hier ock de sterkste uit buitingen dier leer uitgekozen, om de evo lutie-leer te bekritiseeren of iiever in ka rikatuur te brengen. 3. Het hyper-populaire duidt aan, dat 't voor menschen geschreven is, die van de zaak weinig of niets afweten. Zou 't dan niet beter zijn (als 't als volksontwikkeling is bedoel) eerst de erfelijkheidswetten, de mutatie-theorie etc. een weinig te verklaren? 4. Lang niet alle aanhangers dier leer drij ven ze zoo ver door. Velen (b.v. Darwin) erkennen de scheppende hand Gods. Velen nemen ook meerdere stamvormen aan (b.v. Linnaeus). 5. Is die leer werkelijk zoo onzinnig als hier voorgesteld? Erkent de heer R. Vorst man dan geen aanpassingsvermogen? Geen mutatie? Geen vorming van nieuwe ras sen? De natuur werkt niet snel, met spron gen zooals voorgesteld, maar langzaam, met vele tusschenvormen over groote tijdruim ten. Men moet zooiets niet gaan voorstellen alsof één giraf (één individu) een langen hzls kreeg. Men moet rekening houden met verschil lende verschijnselen als natuurlijke teelt keus, mutatie, enz. De manier, waarop de heer Vorstman de menschen wil ontwikkelen, lijkt mij onge schikt. Laat de menschen 't schoone der natuur zien, maar geef niet af op stellin gen van personen, die door hup groote na tuurstudie een eerbied-vragende kennis be zaten. Ook wordt die leer voorgesteld als zijn de lijnrecht in strijd met de katholieke be ginselen. Is dat wel geheel zoo? Is 't Dar winisme zoo geheel onvereenigbaar met het Katholicisme? Ik lees en zou gaarne veel weten van de natuur. Zoo zal 't ook met vele lezers zijn, maar is dit de juiste ma nier om 't publiek te onderrichten? Geeft men ook godsdienstkursussen, door 't protestantisme, 't mahoraedanisme, etc. bespottelik fe maken? Gaarne zie ik stukjes op natuur-fhistorisch) gebied verschijnen, maar als inhoud liefst geen niet-ontwikkelende karikaturen van stellingen. M. F. SPEE. ANTWOORD AAN DEN HEER! SPEE. Uw brief, die mij door tusschenkomst der Redactie werd toegestuurd, heeft me ten zeerste verwonderd. Bij eerste lezing is het met niet recht duidelijk geweest, wat U er eigenlijk mee bedoelde. Dat U het niet met me eens was, dat kan ik me eenigszins voorstellen, doch dat U mijn ar tikel slechts oppervlakkig hebt gelezen, en vlug Uw conclusies hebt getrokken, dat bleek me pas na een tweede en derde le zing, nadat ik er eerst een nachtje over heen heb laten gaan.Ket allerverwonderlijk- ste echter is, dat u met begrippen en woor den schermt, waarvan U de beteekenis nauwelijks bevroedt. Allereerst wat betreft 't geheel. Ik heb getracht eerst een zoo objectief mogelijk beeld te geven van de evolutie; zooals de ze door het Darwinisme de wereld wordt voorgezet, U moet me echter goed^ ^ver staan, ik zeg uitdrukkelijk het Darwinisme. Waarom haalt u er dan Darwin bij, en verwijt u mij, dat ik Darwln „gek" ver klaar? Hoe paradoxaal 't ook mege klin ken, Darwin en de Darwinisten zijn el kaar vreemd. De theorie, die Darwin on® over 't ontstaan der soorten heeft gege ven, is in geen geval het Darwinisme zoo als deze leer tot ons is gekomen. Het Dar winisme gaat óók verder dan Darwin ocit is durven gaan; de evolutie-theorie, welke ik heb trachten uiteen te zetten is niet het bespottelijk maken van de leer van Dar win, die, hoe verkeerd, in zijn tijd eahtef de algemeen heerschende opvatting was, doch een zuiver zakelijke uiteenzetting van de zotte, dol-kluchtige opvattingen der Darwinisten, aan wier hoofd vooral Hae- ckel zich plaatste. Wanneer u er eventueel nog iets voor mocht gevoelen, een boek er over na te slaan, dan raad ik u aan Haeckel's staSt daardwerk „Natürliche Schöpfungsgeschich- te" te lezen; daarin zult u precies dezelf de uiteenzetting vinden, en ik geloof, dat u er dan ook om zult lachen. Deze evolu tie-theorie wordt op 't oogenblik door nie mand meer au-serieux genomen. Ze is uit de mode. Zeker erken ik aanpassingsvermogen, mutaties en vorming van nieuwe rassen. Maar waarom brengt U dit in verband met de evolutie! De ontwikkeling, zooals Haec- kel die zich voorstelde, bracht nieuwe soorten en dat is 't groote verschil mei wat de tegenwoordige geleerden er ovel zeggen. Voor 't ontstaan van een soort ii heel wat anders noodig dan voor 't ont staan van een ras. Nog nooit heeft men een nieuwe soort van het een of andere in« dividu kunnen krijgen door kunstmatige selectie; wél nieuwe rassen. U zult tocfc wel moeten toegeven, dat alle verschillen de soorten honden, die er bestaan, geen echte soorten, doch slechts rassen zijn, en ik geloof, dat men uit een hond nooit en te nimmer een wolf kan fokken of een ander soort van 't geslacht Canis. Zelfs doof aanpassingsvermogen en mutatie zijn geen nieuwe soorten te verkrijgen, slechts nieu we rassen of variëteiten. Wat Darwin en Haeckel meenden dat in de natuur was ge beurd, dat was slechts theorie, en wan neer een theorie niet gebaseerd is op ste vige experimenteele bewijzen, staat 't ons geheel vrij die theorie aan te nemen of te verwerpen. En dat wij veilig dit laatste kunnen doen, hebben de proeven van de laatste eeuwen duidelijk bewezen. In uw verder betoog bent u het, mee» ik, niet met u zelf eens. Ik wil niet ver onderstellen, dat u zich geen rekenschap heeft gegeven, van hetgeen u schreef en allerminst, dat u de woorden niet begreep, die u tegen mij heb trachten uit te spelen. Maar toch vind ik 't eigenaardig, dat u eerst schrijft, dat de natuur „niet snel werkt, niet met sprongen," om eenige re gels verder mij te verwijten, dat ik geen rekening heb gehouden met mutatie. Ziet u, mijnheer Spee, dat is op zijn minst ge nomen eigenaardig; ieder, die 't woord mutatie goed begrijpt, verstaat er onder een sprongsgewijze verandering. Maar dit misverstand daargelaten, ben ik 't ook niet met u eens, dat de natuur langzaam ea geleidelijk werkt. Dat is ten eenenmale on juist. Proeven en daar hecht ik moer waarde aan dan aan theorieën hebben duidelijk uitgemaakt, dat als er iets ver andert, dit groepsgewijze gebeurt door mu tatie. Ook over de paedagogische waarde vaa mijn artikel hebt u een opmerking ge maakt. Na al 't bovenstaande, geloof ik, dat die Opmerking kan vervallen. Immers, u oordeelde 't beter eerst de erfelijkheids- wetten, de mutatie-theorie etc., te verkla ren, om daardoor een beter inzicht te krij gen in de evolutie-theorie .Het is echter jammer, dat zoowel de erfelijkheidswetten, al» de mutatie-theorie tegen de evolutie getuigen, en daarom lijkt 't mij beter, die ballast weg te laten, om slechts één mee ning naar voren te doen treden. Ik geloof dat de leek er anders geen touw meer aan vast kan knoopen. Dit, mijnheer Spee, meende ik naar aan leiding van uw ingezonden stuk te moeten aanmerken. Het is wat lang geworden, maar uw bezwaren waren van zulk een omvang en strekking, dat ze beslist ver keerde ideeën en inzichten zouden bren gen. Hoogachtend, R. VORSTMAN. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang en gedul dig lijden, meermalen gesterkt door de H.H. Sacramenten, onze dierbare Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader FRANCISCUS VAN DER BERG in den ouderdom van 61 jaar. Uit aller naam, Wed. Fr. v. d. BERG- DE LOOR N o o r d w ij k, 2 Febr. 1928. Langevelderlaan. TANDARTS. SPREEKUUR: 23 u. (behalve Woensd.) Woensdag, Donderdag, Zaterdag 9—10 u. Dinsdag 78 u. n.m. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze eenigste lieve ling BERTHA CORNELIA in den leeftijd van 2 jaar. Haar diepbedroefde Ouders H. MULDER- ALTERWISSCHE. Inplaats van kaarten. VERLOOFD: en Westerhoutstraat 36 Haarlem Spaarne 114rood. Geen ontvangdag. aangeboden voor MEISJES, die hun eigen kleeding wenschen te maken. Mej. J. ZONNEVELD Ged. Coupeuse President Steynstrhat 39, Haarlem. ORTHOPAEDIST. SCHOTERSINGEL 89 a. Aan huis, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag van 1-2 uur en volgens afspraak. Voor Fondsleden Dinsdags en Zater dags van 10-12 uur in het Gr. Gasthuis. DIRECT gevraagd bij ART ET MODES, 59, Wilhelminastraat. in Haarlem, op gezelligen stand, zoekt R.-K. Dame met eigen inkomen, om voor gezamelijke rekening het huis houden te voeren. Brieven onder No. 49, Bur. van dit blad. R.-K. DIENSTBODE, niet boven de 18 jaar, bij C. WINDER, Broodbakker, te Limmen. Direct gevraagd een voor de kinderen en het naaiwerk, bij C. BOOMS, in Kruidenierswaren, Bin nenweg 3, Heemstede. ALLEEN ZONDAG 5 FEBRUARI, OM 2 UUR IN GROOTE KLUCHTIGE OPERETTE IN 3 BEDRIJVEN. Prijzen 0.75 - 0.60 - 0.40 - 0,25, belasting inbegrepan. Kaarten verkrijgbaar vanaf Vrijdag 10 uur. GROOTE HOUTSRAAT 187 - TELEFOON 12504 DE BES 2 E DIE BESTAAN Terstond gevraagd een R.-K. in gezin van 2 pers. Br. onder No. 35 aan B. v. d. LANS, agent van dit blad te Hillegom. een flinke Dienstbode. STAATS LEN- SEN, Stationsweg, Hillegom. Gevraagd met i Maart nette in klein gezin, voor dag en nacht. Adres: Mevr. KOOPEN, Spaarne 93. Er biedt zich aan een buiten meisje als alle dagen vrij. Brieven onder No. 58, Bureau van dit 9>lad. een prima MELKER, tevens geschikt om te venten. Slechts sollicitanten met goede getuigschriften komen in aanmerking. Franco brieven onder No. 5568 Bureau van dit blad. (vakman), biedt zich aan voor aanleg, onderhoud en veranderen van tinnen. Pr, billijk- LELIESTRAAT 26. Wordt plaatsing gezocht voor eea jongen van 15 jaar, als R.-K. H. v. SOEST, Wijkerstraat- weg No. 65, Velsen-Noord. OUDE VIOOL. Brieven met prijsopg. onder No. 50, Bur. van dit blad. GEVRAAGD een voor loop- en bakkerijwerk, bij J. A. v. ZANTEN, Banketbakker, Klever- perkweg 21 E. Op accountantskantoor wordt ge vraagd een jongste bediende, voor di recte indiensttreding- Bekendheid met boekhouden strekt tot aanbeveling. Brieven onder No- 38 aan het bureau van dit blad. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van HAARI-EM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar benoodigd zijn voor het poli tiepersoneel: 10 uniformpetten voor inspec teurs en l70 .v9?r agenten, te leveren vóór 1 Mei a.s. Zij, die voor die levering in aanmer king wenschen te komen, kunnen vóór 1 Maart a.s. hun °''®rte inzenden bij Burgemeester efl ^elhouders voor- noemd, terwijl monsters zijn te bezich tigen ten bureele van Jen Commissaris van politie, Smedestraat 9, bij wien omtrent samenstelling enz. nadere in lichtingen zijn te verkrijgen op werk dagen van des 824 uur t0t des n.m. 5 uur. Klamp van pl.m- duizend kilo. Te bevr. bij W. BEKOOIJ, Oudeweg A 10, Haarlem. 25.000 pond HOOI, bij L. niF.MEER, Noordorp, Heemskerk. Gevraagd een aankomende. en eenige LEERLINGEN. Aanmel ding tusschen 67 uur n.m., bij G. E SONNEMANS, Koudenborn 16 rood bij de N.V. Amsterd. Naaimachine handel v/h A. LEWENSTEIN, Kruis straat 42. Zich aan te melden na 7 uur. Superieur kwaliteit GEEFT EN 2 Ko. f 0.50 25 Ko. f 4.00 5 Ko. f 0.90 50 Ko. f 7.50 BIJ IEDER WINKELIER in voorraad Zeeuwsche Pluim veevoederfabriek Dir. J. H. BOSSE HAARLEM Kantoor: Ruychaverstraat 1 Telefoon 14616 te Haarlem een melkwijk van 300 tol 600 L. melk per week. Brieven met prijsopgaaf onder No. 54, Bureau van dit blad. Aangeboden 70 a 80 R. Roede zwaar Essen Hakhout, zeer geschikt voor pa len en rijzen. Te bevragen bij den tuinbaas TH. DE GROOT Wz., Einde hout bij Haarlem. WIELRIJDERS, koopt bij ons Uw 1ste klasse FRAME S, met 3 jaar garantie a f 12.75. MICHELINBANDEN 1.49 MICHELIN-BINNENBANDEN 0.98 EGELSCHE DUNLOP 2.98 BATESBANDEN 1.89 V. T.-LAMPEN 9.45 BOSCHLAMPEN 8.65 BERKOLAMPEN 9.65 KAARSLAMPEN 1.19 TERUGTRAPREMNAVEN 3.95 LOSSE VOORNAVEN 0.68 ORIG. TERRYZADELS 6.95 NOKSTUREN 0.98 ORG. LUCAS-BELLEN 0.68 OLIE, SOLUTIE, VASELINE 3 cent enz., enz., enz. BIJ DE BRUG. (GEEN FILIALEN) Grootste verhuurinrichting van fonkel nieuwe (geen opgemoffelde) TRAN- SPORTRUWIELEN, Merk Gemse, a f 1.50 per week, met lamp en plaatje. Gevoerde Leer-n Jekkers v.af 15: Gevoerde Leeren Vesten U.S.A. vanaf „3 50 Waterdichte Pijpen, U.S.A. 3.5C Uubber Knielaarzen, U.S.A. 10.50 Rubber Lieslaarzen U.S.A. 15.— Paardendekken, U.S.A. Dekens, U.S.A3 MOTORHANDSCHOENEN met en zonder kap. REGENJASSEN met uitneembare voering. TWEED JASSEN. 60 SPAARNE 60. bij de Korte Veerstraat. Telefoon 14881. Mevr. NIEUWENHUYS, Parkweg 10, Bloemendaal, vraagt een voor 2 4 3 dagen per week. of gedeelte daarvan te koop gevraagd. Br. ond. No. 43 Bur, van dit blad. te koop bij L. HENNEMAN, Bramen laantje, Heemskerk. MODERN NIEUW GEBOUWD HUIS te koop. Mooie stand. Prijs f 9900. Te bevr. Ie HOOGERWOERD- DWARSSTRAAT 23 en WOUWER- MANSTRAAT 18. Mannen vanal 6.Prima kweek - mannen, 1 man met 2 poppen, vanaf 9iPoppen f 1.en 1.40. LEIDSCHEPLÈIN 26 rood. 2de handsch, als nieuw werkend (ko kerschuit). Naait voor- en achteruit. Te koop voor slechts 15met 3 j. garantie. Adres: JOH. ENGEL, Ka naalstraat 25, Lisse. TE KOOP GEVRAAGD. Brieven met prijsopgaaf onder No. 44 Bur. van dit blad. Huis met groot Pakhuis, gelegen O'ranjestr. 41 met uitgang in de Veenpoldertsr. Huur 12 p.w. Adres Ged. Voldersgracht 4. p. p. 70 ct. Versche Duinkonijnen (geen ijskonijnen). Kippen 65 en 70 ct. p. pond. Vette Eenden 1.25 pu stuk. Versche Hoenderparkeieren 8 cL L. WIJNGAARDSTRAAT 31. Verkoopt prima ZWAAR ASPHALT- PAPIER a 2.25 p. rol en 17 ct. p. meter lste Kwaliteit KIPPENGAAS per vierkanten Meter11 ct. ZWARE ASCHKETELS 1.59 ZWARE WASCHKETELS 1.49 ZWARE TEILEN 0.69 ZWARE TEILEN 0.69 GROOTE EMMERS 0.59 Prima TOCHTBAND, met gummi 10 cent per Meter. TUINSPADE (staal) met 5 koperen nagels 1.15 Verder HARKEN, SCHOFFELS, GIE- TEKS, TUINSLANG, enz., enz. enz. Beneden elke concurrentie. bij de Brug. Telefoon 13039. (GEEN FILIALEN). koopt niet in winkels waar onzedelijke oi N. Malthu- siaansche artikelen worden verkocht o! voorhanden zijn. Koopt aan slationsboeken- kasten ALLEEN DIE LECTUUR, WELKE GEEN GEVAAR OPLEVERT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 3