DE WAERELD ROND. fweetle Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vrijdag 3 Februari 1928 Godshnto Foto bewoonrfea ran bei SL tor gelegenheid ran bet toert der Eerw. Zusters. EE* KATHOLIEKENDAG YAM amerikaan sc he roodhuiden. Een Katholiekendag onder de Roodhai- den is voor de deelnemer» een gewichtige gebeurtenis. Dat kost tijd en geld; en een Roodhuid is nu eenmaal als een zakenman, die waar toot zijn geld wil hebben. Bij iederen deelnemer heelt deze gedachte de overhand, dat hij me talleen voor ïiehzelf nut en voordeel uit deze bijeenkomst moet trekken, maar dat hij door woord en voor beeld verplicht is roede te werken aan het algemeen belang van zijn stam. Iedereen wil bij deze gelegenheid zijn geestelijk le ven hernieuwen. Men wil vreten hoe men 't groote levensprobleem, de leer van hei Christendom door te voeren in t practische leven, het best tot oplossing kan brengen. Kort geleden werd te Ball-Club in den Staat Minnesota onder voorzitterschap van den Benedictijnerpater Dr. Nelles een Katholiekendag gehouden. Reeds maanden te voren hadden de Indianen daar ter plaat se alles in gereedheid gebracht. Zij zonden hun gezanten naar de opperhoofden van de naburige stammen om hen uit te noodigen dezen Katholiekendag bij te wonen. Enke le dagen voor den groeten dag begon het verschrikkelijk te regenen, zoodat de hoofd leiders bang begonnen te worden dat het op een mislukking zou uitloopen, ofschoon ze ervan overtuigd waren dat de meesten zich niet door het slechte weer en de on- begaanbare wegen zouden toten weerhou den. Gelukkig klaarde het weer op; toen de priester morgens vroeg was opge staan, zag bij dat er een tentendorp verre zen was en dat er reeds vele aaeoschen stonden to vrachten om te biechten. Om 9 mar werd de kink geluid voor de H. Mie; de geioovigen kwamen te samen oa begroetten elkander zeggende: God beeft voor mooi weer gezorgd. Onder de H. Mis naderden de meeste* tot de H. Taiel. Zoo was de Katholiekendag geopend; des avonds had er weer een bijeenkomst plaats waaronder Dr. Nelles een predikatie hield; daarna werd de zegen met het Aller heiligste gegeven. Heel den dag door was er gelegenheid om te biechten. Nachts kwam Pater Bergerding nog aan, zoodat er den volgenden dag een tweede H. Mis kon worden opgedragen. Gedurende deze vier dagen gingen alle deelnemers op een enkele uitzondering na te biechten en te Communie. Den 3en dag verscheen de Bisschop Mgr. Welch die aan 33 jongens en mannen en aan 28 vrou wen en meisjes het H. Vormsel toediende. Hoogst voldaan gingen de deelnemers na afloop van dezen Katholiekendag uit el kander, nadat bepaald was dat de volgen de Katholiekendag in 1928 te Ponsford in den staat Minnesota ztm gehouden worden. Ongeveer tegelijkertijd hield de meer noordelijk wonende stam der Sioux hun Katholiekendag. Men had voor plaats van bijeenkomst bet Sint Michaelsklooster der Paters Benedictijnen uitgekozen, dat ver verwijderd van het gewoel der wereld 'us_ schen boaschen en meren, op 'n hoogen heuvel, schilderachtig gelegen ia. Pater Ambreshis Mattingdale vond voor zijn pTee" ken een zeer aandachtig gehoor. Bijna a len zonder uitzondering biechtten en nader den tot de H. Tafel, velen zelfs iederen dag Voor sommige deelnemers was het verre en zeer kostbare reis geweest. De Indiaansche sprekers waren kalm, ernstig en zakelijk in hun redevoeringen, vooral de voorzitter der vergadering, dien zij *elf uit hun midden gekozen hadden. De dienstige liederen in de volkstaal en de Gregoriaansche gezangen verhoogden ten zeerste den luister der liturgische dicn~ sten. Het is een feit dat velen onzer zang" vereenigingen aan het koor der Si<*ux* roodhuiden een voorbeeld konden nemen. HET RETRAITE-WERK IN INDIË. In het Aartsbisdom Bombay is men be gonnen, om evenals in Europa, retraites te organiseeren voor alle rangen en standen der maatschappij. Daar men op het oogen" blilc nog niet in staat is om een eigen retraite-huis te bouwen, worden deze oe'f" ningen gegeven op den berg Khandala, die zeer gunstig gelegen is in de voorstad Ban- dra. In Bombay zelf wordt de retraite gf~ houden in kloosters of scholen. Men predik; in vier talen, in het Engelsch en in de Marathi-, Konkani- en Hindoe-taal (de vier talen, die in dit missiegebied gesproken worden). Dr. de Tellier S. J. heeft het initiatief voor dit werk genomen, ook in andere In dit prachtige antieke Zaansche bisdommen heeft men zijn voorbeeld reeds gevolgd. Pater Le Tellier zal zelf de hoofd leiding behouden. DE HOED. In de rechtzaal van het Paleis van Jus- titee van een Engelsche stad zat ep de Publieke tribune een heer, die zijn hoed niet had afgenomen. Vooral in Engeland, vaar de vormen ia het gerechtsgebouw met de uiterste nauwkeurigheid worden onder houden, is dat een zwaar vergrijp tegen de etiquette. De politieman die in de zaal de vacht hield, was dan ook diep verontwaar digd en gaf zijn collega op de publieke tri- hune een teeken, om zijn aandacht op den °nbeleefden bezoeker te vestigen. Maar de collega scheen slecht van begrip 'e z'jn, want hij staarde den waakzamen poli tieman stompzinnig aan en haalde telkens zijn schouders op, om te beduiden dat ver dere seinendienst wel kon gestaakt wor den; hij begreep niet wat zijn ambtsbroeder bedoelde. Maar de man met den hoed bleef den wachter in de zaal ergeren; hij stuurde daarom een bode naar de publieke tribu ne om den bezoeker te waarschuwen zijn Hoed af te nemen, zooals met den eerbied voor het gerecht overeenkwam. Hij zag den bode gaan en komen, maar de heer bleei en de hoed op zijn hoofd, terwijl de bode boos bij hem terugkwam, omdat hij hem voor niets de boodschap had laten doen. Want de heer was geen heer; op de ge- heele tribune was geen heer te zien. Het wezen met den hoed was een dame, met een Bubbi-kop en een heerenhoed. De isje te Koog a.d. Zaan zal in April oi Mei uilenbril vooral maakte de vergissing van den gerechtsdienaar begrijpelijk. De rok de zijden kousen en de schoentjes met hakken van 2 d.M. kon bij vanaf zijn plaats «iet zien. Hit heeft het initiatief ge nomen om een organisatie te stichten van mannen, die zich verplichten snor en baard te dragen, om alle gelijkenis met man- en vrouw uit te sluiten. DE DÜRERFEESTEN TE NEURENBERG. Op 6 April a.s. zal het vierhonderd jaar geleden zijn, dat Albrecht Dürer overleed. Dit feit zal te Neurenberg, de stad van den kunstenaar, op buitengewoon plechtige wijze worden herdacht. De Dürer-feesten worden ingeleid door een plechtigheid, die op 6 April aan het graf van den schilder op het Johanneskerkhof zal worden gehouden. Den volgenden dag staan een groote feest zitting ten stadbuize, een fakkeloptocht en de verlichting van het oude Slot op het programma. Op de feestzitting zal Geheim- raad Wölffiin, die als een der beste ken- ners van het werk van Dürer bekend staat, een rede over diens beteekenis houden. De groote Dürertentoonstelling zal op den eersten Paaschdag (8 April) worden geopend. 's Avonds volgt een feestvoor- slelling van de „Meistersinger von Nürn- berg in den stadsschouwburg, terwijl op den tweeden Paaschdag een tentoonstelling gewijd aan de hedendaagsche Duitsche kunst, haar poorten opent. Op de Dürertentoonstelling zullen behal ve werken van den meester, ook schilde rijen van diens leerlingen kunnen worden bewonderd. Een groot aantal der tentoon- het eerste Molenmaseum geopend worden, gestelde werken werd voor de gelegenheid in bruikleen afgestaan van binnenlandeche en buitenlandsche zijde. De tentoonstelling die in het „Germaansche Nationale Mu seum wordt gehouden zal tot einde Sep- lumber geopend blijven. De in bruikleen af gestane doeken zullen zich echter slechta tot midden Juni op de tentoonstelling be vinden. Nimmer zullen overigen» zooveel werken van Dürer vereenigd zijn geweest. Van Mei tot September zal bovendien een tentoonstelling van Dürer-dokumenten en Dürer-literatuur uit het gemeentelijk ar— chief en de gemeentelijke bibliotheek wor den gehouden. In den Stadsschouwburg wordt van 9 tot 13 April een feestweek gehouden waarbij naast de „Meistersinger", Fidelio", „Das Nürnbergisch Ei", „Veit Stoss" e.a. werken zullen worden opgevoerd. In Juni en JuK zullen voorts oro de veertien dagen en in Augustus élken Zaterdag opvoeringen van de „Meistersinger" plaats vinden. Op het programma der Dürer-herdenking prijken voorts opvoeringen van de middeleeuwsche ,,Hans-Sachs-Spie!e" terwijl op de open bare pleinen dansfeesten zullen worden ge houden. Voordrachten over de beteekenis^ de ontwikkeling en den invloed van Dü rer, alsook groote muziekfeesten (waarbij o.a. een Bach-week) zullen de feestelijk- 'S heden op waardige wijze opluisteren. I alrijke congressen zullen in den aan staanden Zomer te Neurenberg worden ge houden. De stad. die zich ten allen tijde overigens heeft mogen verheugen in de sympathie van het reizende publiek, zal ditmaal buitengewoon feestelijk zijn ver* De solisten in de operette „Rose Marie", die door de Zangvereeniging T.AV.E.N.U. te MedembKk werd opgevoerd- De terreinen rond het schilderachtige Brouwerskolkje te Overveen zijn door de gemeente Bloemendaal aangekocht, waarschijnlijk om voor bouwterrein te worden bestemd. Tot in Japan is de ski-sport doorgedrongen. Prins Chichibu, broeder van den Mikado, is er een enthousiast beoefenaar van. De werkzaamheden aan den Ztpweg, tor ring ven De boerderij in de Bleekerstraat, de eenige boerderij in Haarlem-stad. Op 1 Feta aar 1 was het 75 fmmr geleden dat de Eerw. Zusters Franciscanessen van Steenbergen hnn werk van naastenliefde begonnen fn het St. Jacobs Godshnis te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5