Stadsnieuws. Klsav/e HaarlemsGbe Courant Laatste Berichten DHESSELS AAN ONZE LEZERS TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Agenda 5 Februari. 8jj? ApotKeekdiensten. Agenda 6 FebruarL Schoorsteenbrandje. Geen eigen zender van den A, V. R. O. Samenvoeging Zaansche gemeenten. Gewetensgeld. Statuten. Gemeentezaken. LiefdadJgheidspredlkatie. Jubileum. :*a Luxor Theater. RADIO-NIEUWS. ■L Een mislukte „pistoollanding" KENAUPARK 26 Vermissing van een rijwiel. r Burgerlijke Stand. -Het voorjaar komt. Onze winkelstand. Een nieuwe gramophoon. Rembrandt-Theater. G. P. J. Beccari 70 jaar. 50-jarig bestaan der Gemeentereiriiging. Nachtvergadering autobus-chauffeurs Voor het Dorus Rijkersfonds. Katholieke Radio Gids. Bandoeng gerelayeerd Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen GEMENGD NIEUWS. Doodelijk ongeval te Rotterdam, Een sleepschip gezonken. Verduistering van 12.500 K.G. capsules. SPORT EN WEDSTRIJDEN. HOCKEY. Telefonische verbinding EngelandAmerika. Dr. Stresemann naar Ztiid-Frankryk. BILJARTEN. L>e vrouw, die haar gebit niet betaalde. Gearresteerd wegens hoogverraad. De Belgische nota aan Frankrijk. Dranksmokkelarij op groote schaal. De kosten van het Drankverbod. De Veendammer Hypotheek- bank. De rede van Briand. De brand te Fall River. De stappen van de Kleine Entente. President Cosgrave naar Ierland terug. De Koning van Afghanistan. 7 -tv.' ,v Kardinaal Schulte van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Sociëteit „St. Bavo" Proza en Poëzie half 12 Kinderkoor 2 uur Hans en Grietje 2 uur Uitvoering ten bate van R.-K. Werkloozen 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59. Geopend van 12 tot 2 uur. 's Avonds half acht precies, eerste uitvoering der laarfeesten; toegang, voor gezellen en hun ouders. Stadsschouwburg 8 uur Als ik wil de, Schouwburg Jansweg, 2 uur, Jantje uit Modderstad. Stadsschouwburg, half 3 uur Capet Kwartet. Rembrandt-theater Groote Markt Bioscoopvoorstelling vanaf 2 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, behalve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur. R- K. Bevolfeingsburean Gebouw „St. Bavo" Smëdestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon. en Feestdagen Uitleenen van boeken, van 25 uur en van 79 uur. Woensdag- middag ruiten van kinderboeken, "t. Marthayereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags 'en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. R-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 Uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarleni. -m Eiken- Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvereeniging. N. Groenmarkt 22. R-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloem'nofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle Werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 u"r- Zaterdags v.m, van 10-12 uur, Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging. Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen Voor arme zieken der S E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R-K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tof Mevr Coeberg" Ged. Oude Gracht 74. Dinsdag van 23 uur. Zuster Top- 't. Reitzstraat 29, Haarlem, (Schoten), Woensdag van 2—3 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp Donderdags van 2-3 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongëvallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. ®c Zordags- ml Nachtdienst der apotheken wordt deze Week waargenomen door; P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, Tel, 10539; fa. C. G. Loomeijer Zn., Zijl weg 22, Tel '12495 en de Schoter bosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. ST. VIN CENTIUS-BIBLIOTHEKEN. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag- en Vrijdagavond van 754 tot 9 uur; 2. Klarënbeekstraat 60. Woensdagavond van '754 ,j,pt 9 uur; 3 Hagestraat 49; Woensdag en Vrijdag avond van 7)4 tot 9 uur; Woensdagmiddag van 254 tot 4 uur, al lee-; voor jongens an meisjes; 4. Gen. de la Reiistraat 17 (Schoten), Dinsdag- en Vrijdagavond van ,0/4 tot 9 uur. Sociëteit „St. Bavo" Woningbouwver- eeöiging „Haerlem" 8 uur Haarlem- sche Bond van Zangvereenigingen 8 uur Stucadoorspatroons 8 uur St. Marcus 8 uur Commissie voor Beroepskeuze half 9 AlbeTdingk Thijm 8 uur Bestuur „Herwonnen Levenskracht" 8 uur R. K. Bevol kingsbureau 8 uur. Gebouw St. Josephsgezeilen, Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. Rembrandt-theater Groote Markt Bioscoopvoorsteling 7 uur 954 uur. gaan van de soc. dem. gemeenteraadsleden van de Zaanstreek. In het rapport wordt nagegaan, welke ge volgen een samenvoeging zou hebben, waar bij de gemeentebegrootingen als leiddraad zijn genomen. Bepaalde gevolgtrekkingen omtrent het al of niet wenschelijke in haar geheel zijn niet genomen-, een conclusie ont breekt dan ook. De commissie is thans bezig het raooort te behandelen en zal dan haar conclusies vast stellen. Dat rapport met de conclusies wordt dan naar de plaatselijke commissie gezonden, die dan hun adviezen opstellen aan de ge meenteraden. Naar verluidt is er in de centrale commis sie een meerderheid vóór samenvoeging. Omstreeks 4 uur gisterenmiddag is in een perceel aan de Baljuwslaan, bewoond door den spoorwegarbeider F. V., tengevolge van roetaanlading, een schoorsteenbrandje ont staan. Een brandweerman en een schoorsteenve ger hebben met eenige emmers water het vuur gebluscht. Naar dë „Residentiebode" van bevoegde zijde verneemt, is het bericht in „Het Volk", als zou de A. V. R. O. bezig zijn, niet alleen zijn omroepbedrijf maar ook den zender naar Den Haag over te bren gen, volkomen uit de lucht gegrepen. Het blad werd gerechtigd mede te deelen, dat de A. V. R. O. nimmer dit plan over wogen heeft. De geschiktste plaats voor 'n nieuwen zender acht hij midden op de Ve- luwe gelegen en zeker niet in de omgeving van Den Haag, waar Scheveningen-Haven reeds zoo'n lastpost is. Evenmin is de A. V. R. O. bezig zijn om roep-bedrijf naar Den Haag over te bren gen; daar het secretariaat van de Omroep- nommissie in de Residentie gevestigd is, vergaderen de leden dier commissie weke lijks in de Hofstad ter algemeene bespre king van'het nieuwe omroep-programma, In •tPulchri Studio" is voorts een hulpstudio gevestigd voor het uitzenden der Haagsche Programma-nummers. Alleen is juist in het bericht van „Het Volk", dat de A.V.R.O., zoodra de Ko ninklijke bewilliging op de statuten is ver leend, aanspraak zal maken op een zend- en omróepvergunning; een desbetreffend verzoek is reeds bij den Minister van Wa terstaat ingediend. Heeft de A.V.R.O. deze vergunning, dan Zal hij niet langer afhanke lijk zijn van de tijdelijke zend- en omroep- verghnning, waarmede de directie der N.S.F, dep zender te Hilversum exploiteert. Verschenen is het rapport der Centrale ommissie die in opdracht had, het denk-- _ec V^n samenvoeging der. "Zaansche ge- Genten (Zaandam, Koog, Zaandijk, Wór- erveer, Wornjèr, Krommenie en Westzaan) bestudeeren, va?!Ze comm,issie heeft die opdracht ont- d.jen van de plaatselijke commissies, die betrokken gemeenteraden zijn be- - ep^waarvaa bet denkbeeld is uitge- Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen, 1ste afd., te Haarlem, ƒ142,08 gewetensgeld en 519 gewetensgeld. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Woningbouwvereeniging „Haerlem," al hier. Thans is in druk verschenen het voorstel van B. en W., aan den openbaren dienst te onttrekken een gedeelte van de Nauwe Appelaarsteeg en een gedeelte van de Wijde Appelaarsteeg. B. en W. stellen voor, van bet R. K, Pa rochiaal Kerkbestuur van de H. Liduina gratis eenigen grond, gelegen aan de Zaanen- straat, over te nemen en hun een crediet van 14.000 te verleenen voor de uitvoe ring van openbare werken op dien grond. B, en W. stellen voor, aan J. Fortgens in voortdurende erfpacht uit te geven 1164 M2 grond, gelegen aan de Sterreboschstraat, tegen een erfpachtscanon van 0.77 per M2. per jaar. Morgen zal in de Kathedrale Kerk „St. Bavo" onder de H. H. Missen door kape laan W. Bosch een liefdadigheidspredikatie gehouden worden, waarna collecte, voor de door de St. Bavo-conxerentie der St. Vin- centius-vereeniging bezochte gezinnen. Op Woensdag 11 Februari a.s .hoopt de heer G. Gogel den dag te herdenken, waar op hij vóór 25 jaar a!s letterzetter in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen; alhier. te aarzelen, ze uit te voeren. Twee en drie dubbele salto's van allerlei aard, worden met bet grpotste gemak uitgevoerd en bat daverend en langdurig applaus, was ook ten volle verdiend. „Onder het juk der Slavernij", of bet gezegd „Old Ironsides", is de boofdfil: een paramount-productie in 12 actes, met Charles Farrell en Wallace Beery, in de hoofdrol, „Old Ironsides" noemt men het Amerï- kaansche admiraalschip, dat op het einder, der 18e en het begin der 19e eeuw, de zee van zeeschuimers en zeeroovers, moeëf| zuiveren. De kanten van dit schip waren, bij wijze van nieuwigheid, van ijzeren pantserplaten voorzien, zoodat de primi tieve kanonmiddelen van toen, het den vijand niet toestonden, het schip in denf grond te schieten. De film geeft op uitmuntende wijze de slachtingen weer, zooals zij in die tijden plaats grepen. De uitbeelding is zoo intens, dat men zich maar moeilijk kan voorstellen, met spel te doen te hebben. Ook de compositie in de opnamen, is absoluut af, wat de waarde van deze pro ductie nog aanmerkelijk verhoogt. De typeering der matrozen is bijzonder kraehtig en doet den toeschouwer ge ïnteresseerd zijn, van het begin tot het eind. Een saluut voor den regisseur, onder wiens leiding dit kunstwerk tot stand kwam, is zeer zeker op zijn plaats. Volwassenen, die een mooie film op prijs stellen, kunnen we een bezoek zeer aan bevelen. «O Ditmaal hadden j kwaad bewust zijnde vrouw met de bekende voorkomendheid. u ,.wf. weer 9 I Hij liet haar plaats nemen op den „opera- groofe films, beide liefst van acht bedrij- tiestoel ven 5&ng. En toch. verveeld zal zich niemand heb ben/ vrat zeker al heel veel zegt. „Delicatessen" heet de eene. Het is een geestige comedie, waarin Colleen Moore op schitterende wijze de hoofdrol vervult en die ons vóór de pauze op aangename wijze bezijfshield. Na de pauze volgde „El-Hakim, de mees ter tfér woestijn", een prachtfilm,, die niet alleen een goede intrige geeft, maar die ook din de schitterende natuurtafereelen in de woestijn en de meer dan buitengewone staaltjes van rijkunst een groote aantrek kingskracht op het publiek zal uitoefenen. Lewis Stone en Barbara Bedford spelen in deze (film op uitstekende wijze de hoofd rollen deze film, die in hoofdzaak speelt in het schilderachtige Marokko, is alleen reed^ een gang naar Luxor dubbel waard. Wij moeten echter het voorbehoud ma ken; Voor volwassenen. dacht aan het geld, dat hij nog moest hebben en niet kreeg, nam zonder een woord te zeggen het onbetaalde gebit uit den mond der „schuldenaarster" en borg het op in zijn kast. Tableau! De vrouw ging heen zonder tanden. Zij eet nu slechts brood, dat gesopt is in melk. (N. v. N. B.) Gisterenmorgen moest de leerling-vlieger, korporaal der mariniers Arts, voor het be halen van het marinevliegbrevet op het vliegveld „De Kooy" o.a. een z.g. „pistool landing" uitvoeren, waardoor echter het door hem bestuurde vliegtuig, de F'. 5, met een vleugel den grond raakte en dienten- volge capoteerde en beschadigd werd. De bestuurder bleef ongedeerd. SPREEKUUR TANDHEELKUNDIGE Vanaf heden, lederen werkdag van 12I uur. Zaterdags ge enspreekuur. Bij de politie is aangifte gedaan-van de vermissing van een rijwiel, dat geplaatst was voor een poort, toegang gevende tot den tuin van een perceel aan den Kinderhuissin gel '5 iKw&..;.:nu if i v„.:, Ondertrouwd; 3 Februari, Jtir. E. F. v, Suchielen en C. J. G. Odijk. Geboren: 31 Januari, d. van T, C. T. Thoolen-Bleeker. 1 Februari, d. van A. J. Straakenbroek-Kors. 2 Februari, z van E. G. Alofs-Kemink. z. van J. v, d. Meer-Hooning. z, van K Pel-Bosman. z. van J. de Vries-v. Putten. 3 Februari, d, van M. W. Mul-Robbé.. Overleden: 2 Februari, W. A. Jansen, 64 j., Leidschevaart, D. P. Briejer, 69 j., L. Hëerenvest. Het publiek kan de klokken van de Anjsterdamsche Poort weder gebruiken. Langen tijd waren de wijzerplaten door stellingen aan het oog onttrokken. Wijzers en platen zijn geschilderd om schilders in den wintertijd werk té geven? en nu prijken de klokken in het komende voor jaar weer in frissche en nieuwe glorie. In perceel Anegang 29 opende hedenmor gen de fa. M. Davidson een tweede zaak ter dézer stede in werkkleeding, tricotages, ma nufacturen, genaamd „De Goedkoope Win kel". Aangemoedigd door het succes, dat tot heden deze firma mocht ondervinden in hare zaak in de Lange Veerstraat 23, werd het initiatief genomen tot uitbreiding. Ook in deze zaak wordt „elck wat wils' 'geboden, getuige de groote sorteering, waarin deze firma gespecialiseerd is. Alles, wat het arti kel „manufacturen" omvat, is in den meest uitgebreiden zin van het woord in dezen winkel op overzichtelijke stellages gerang schikt. Wijl deze firma zich op een jaren lange practijk in dezelfde branche mag ver heugen, is het voor de clientèle een bewijs te meer, dat aan de meest strenge eischen van vakkundige bediening ruimschoots kan voldaan worden. Gedurende de openings week offreert de firma aan ieder kooper tot een bepaald1 bedrag een aardige verrassing. De fa. F. J. van- Luyken, Kleine Hout straat, exposeert in hare gehoorzaal de nieuwste gepatenteerde Amerikaansche gra mophoon, afkomstig van de fabrieken „Brunswick", waarvan deze firma de alleen verkoop heeft voor Haarlem en Omstreken. Als bijzonderheid valt op te merken, dat deze gramophoon over twee weergevers be schikt, een z.g. „electro weergever" voor platen, die dansmuziek ten gehoore brengen en een z.g. „gewone weergever", speciaal gefabriceerd voor platen met concert- en zangnummers. Behalve deze eigenschappen heeft deze nieuwe „Brunswick" een automa tische rem, waardoor als het gespeelde num mer ten einde is, de weergever automatisch van de plaat afgevoerd wordt. Tenslotte heeft dit instrument een zelfwerkende slui ting. Na het Rembrandt-theater met de gebrui kelijke aardige actualiteiten en een klucht in 2 acten die alleen al om haar vlot verloop, waardeering verdient, krijgt men op het toonee 1de zes Douglas, bascule-acrobaten, die in alle bescheidenheid, zonder liflafjes of ditjes en datjes, hun taak verrichten. En hetgeen zij presteeren, is zoo beschaafd, en tegelijkertijd ook in alia opzichten, af, dat zij zeer zeker, tot de allerbeste specia liteiten gerekend kunnen worden. Bij het zien van dit nummer, vraagt men zich on willekeurig af, hoe men het klaar heeft gespeeld, zoo juist en zuiver de sprongen te berekenen, dat ze geen ©ogenblik behoeven De heer G. P. J. Beccari, die gisteren onder zeer groote belangstelling zijn zeven tigsten verjaardag vierde, werd namens de Binnenlandsche Exploitatie-Maatschappij door den heer Bertling gehuldigd, die na- namens adjunct-directeur, commissarissen en personeel een bureaulamp aanbood. De heer Bertling besprak de verdiensten van den heer Beccari ten opzichte van de Binnen landsche Exploitatie-Mij. Spr. feliciteerde den jubilaris, die in benijdenswaardige ge zondheid naar lichaam en geest een zeven tigjarigen leeftijd mocht bereiken, en sprak de hoop uit, dat de heer Beccari nog vele jaren zijn krachten aan de Maatschappij geven. De prettige samenwerking tusscben de jubilaris en al het personeel hoopte spr. altijd bestendigd te zien. De heer Beccari zeide aangenaam getrof fen te zijn door het gesprokenen en het aan gebodene en bracht hiervoor zijn hartclijken dank. De jubilaris bedankte yoorts allen voor de medewerking, welke hij steeds van allen had ondervonden, 's Middags werd er ten huize van den heer Beccari receptie gehouden, nadat 's morgens reeds velen waren gekomen om hem te complimenteeren. De middag-recep tie was buitengewoon druk bezocht. Onder de bezoekers waren bekende persoonlijk heden in handel, industrie en ander gebied. Ook later op den dag kwamen nog vele bewijzen van belangstelling in den v°rm van bloemstukken en schriftelijke felici taties. Ter viering van het gouden jubileum der Gemeentereiniging, hetwelk deze week on opgemerkt is voorbijgegaan, is met toestem ming van't Gemeentebestuur, 'n feestcommis sie van ambtenaren en werklieden benoemd, die eeh nader programma zal ontwerpen- voor het organiseeren van een feestavond, welke in den loop dezer maand zal plaats hebben. Door de afdeeling Haarlem van de Ned, Unie van den Centralen Bond van Trans portarbeiders en den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders werd hedennacht een vergadering gehouden in het gebouw „De Centrale" met het personeel der Brockway Maatschappij. Voor deze vergadering was vanwege dit personeel een buitengewone belangstelling; zelfs -was men met een twee tal groote bussen van buiten gekomen. De heer A. Mars had de leiding van deze vergadering. In zijn openingswoord memo reerde hij het besluit van de laafst gehouden ochtend- en avondvergadering aan welke besluiten door de organisaties uitvoering is gegeven door aan de directie de wenschen van het personeel kenbaar te maken en te verzoeken deze in een onderhoud nader uit een te kunnen zetten. Hierop werd door den heer Sormani (Hoofdbestuurder Ned. Unie) en den heer Jansen (Hoofdbesturder R, K. Bond) verslag uitgebracht van de stappen door de organi satie sinds de vorige vergadering gedaan, welke evenwel niet het goede resultaat ver kregen, doordat de directie geen onderhoud toestond. Evenwel waren van de zijde der direc tie eenige uren vóór den aanvagig der ver gadering aan het personeel nieuwe arbeids voorwaarden kenbaar gemaakt, welke ge deeltelijk gingen in de richting die de orga nisaties bij de directie had kenbaar ge maakt. In de nieuwe voorwaarden werd zoowel in de loonbasis als in de vrije dagen en vrije Zondagen evenals in het be talen bij ziekte, gedeeltelijk aan de wen schen van het personeel tegemoet gekomen. Nadat aan het personeel gelegenheid -was gegeven zich over het gesprokene en over de nieuwe arbeidsvoorwaarden uit te spre ken, werd een schriftelijke stemming gehou den. De uitslag hiervan was, dat het perso neel zich alleen dan bereid verklaarde met de verkregen voorwaarden accoord te gaan, als deze in een collectieve arbeidsovereen komst werden vastgelegd. Teneinde hiertoe te geraken vond hierop nog een conferentie met de directie plaats Hoewel niet direct het verwachte resultaat werd verkregen, zal in het midden der vol gende -week hierover de definitieve beslis sing vallen, waarop door de organisaties op nieuw een beslissing zal worden genomen. Met een enkel woord mag thans, veer tien dagen voor den grooten avond, nog eens herinnerd worden aan de weldadigheidsvoor stelling, die het plaatselijk comité van het Dorus Rijkersfonds, de vereeniging, die zich het lot van oude menschenredders- langs onze kusten aantrekt, op Zaterdfg 18 de zer heeft georganiseerd. Zooals men weet, komt daartoe het Rotr terdamsch-Hofetadtoon.eel in den Stads schouwburg een voorstelling geven van „DoverCalais". In de pauze zu'Ien een aantal dames uit, Haarlem en Omstreken thee schenken en heeft een verloting plaats. Een feestelijks stemming wordt gewaarborgd door een Jazz-orkestjc van beproefde kracht. De avond, die het comité verleden jaap arrangeerde, blijkt een uitstekenden indruK te hebben achtergelaten. De kaartenver- koop verloopt dit jaar tenminste volkomen naar we'nsch, zoodat.zij, die vandaag ovér veertien dagen hun liefde voor de kunst in dienst van een goed doel willen stellen, zich zullen moeten haasten. Het nummer van deze week opent met een artikel „klaplooperij", waarin wordt ver teld, dat het toch niet aangaat te vertellen dat de „lucht vrij is", zoodat men ook geen penningen behoeft te offeren aan den om roep. Daar zijn er, die, als een propagandist komt, eenvoudig zeggen: naar de radio luis teren is nog voordeeliger dan C. A., want.'t kost heelemaal niets. Dat dit echter een toten! verkeerde stelling is, ver klaart dit artikel. Verder wordt aankondiging gedaan van dc eerste volledige operauitzending van den K. R. O. en wel „Don Pasquale". Deze opera zal op 19 Februari worden uitge voerd, o.m, met medewerking van het K. R. O.-koor en orkest. Twee pagina's zijn weer ingenomen door het interessante, populaire artikel: „Hoe de aethergolven ons muziek geven", waarna een artikel volgt '"t Orkest in de Huiskamer". Hierin wordt verteld van de samenstelling, enz. van een normaal orkest, zooals wij dat eiken dag door den luidspreker kunnen hooren. Nog vermelden wij de uitvoerige, rijk geïllustreerde K. R 0.-£rogramma's, de „Radio-Kliniek," waarin weer talrijke patiënten geholpen worden en de 32 pagina's programma's van alle in ons land goedhoorbare omroepstations. Prof. Baumgartner van den Technischèn Dienst der Rijkstelegraaf, afdeeling Mün- chen is het gelukt, Bandoeng te ontvangen en op de zenders der „Deutsche Stunde" in Beieren te relayeeren. Het gesproken woord de omroeper in Badoeng sprak ook Duitsch was uitste kend te verstaan. Oók de muzikale num mers waren goed te hooren, zoo, dat men de bekende muziekstukken onmiddellijk kon herkennen. Dit is de eerste maal, dat een Duitsche omroepzender een 12000 K.M. verwijderden, buitenlandschen zender dui delijk kon relayeeren. Gisteravond om zeven uur is het 8-jarig mëisje J, S. uit de Zoomstraat te Rotter dam op dén Bergweg, toen het al spelende de straat overstak aangereden door een auto die bestuurd werd door den 38-jarigen chauffeur L. E, W., B. te Hillegersberg. Het kind werd tegen den grond geworpen en kreeg ernstige hoofdverwondingen. In weer wil van het advies van den G.G.D. waarvan reeds een auto onderweg was, is het kind door eenige omstanders overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg. Het is daar met een herschenschudding ter verple ging opgenomen, en kort daarna overleden. Gistermiddag is het sleepschip „Trio I" van de „Sleep- en Ballast-Maatschappij" van van Haaften uit den Haag, te Rotterdam in "e Schiemond gezonken. Het schip, dat gesleept werd door de sleepboot „Giesse- daffl van dezelfde maatschappij, kwam den Schiemond binnenvaren, toen de sleeptros brak. Hét schip kwam daardoor in botsing met een ducdalf en kreeg midscheeps een groot gat onder de waterlijn. Het zonk vrijwel direct, hoe-wel de schipper en zijn beide zoons nog getracht hebben het door pompen boven water te houden. Zij zelf wisten zich bijtijds te redden. v 1 Bij de capsule-fabriek aan den Noorder- weg te Hilversum js bij het opmaken van den inventaris ongeveer 12.500 K.G. capsu les vermist, ter waarde van ongeveer 17 k 18000 gulden. De politie is hiermede in ken nis gesteld. Zij tast echter in het duister over de vraag oi hier diefstal, of dan wel van onvoldoende of verkeerde administra tie sprake is. Intusschen heeft de vennootschap 1000 aan den commissaris van politie ter hand gesteld voor- dengene, die licht in deze duistere zaak kan brengen. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. De hockey-competitie begint al langzamer hand in een eind stadium te geraken nog een goede maand, en dan zijn de meeste teams uitgespeeld. In de Oostelijke eerste klasse is reeds nu de kampioen bekend het is de derde maal in successie dat Deventer het Oostelijk kampioenschap behaald». Liet ziet nu natuurlijk met spanning te wachten op den kampioen van 't Westen. Maar het is nog niet de tijd dat „het daghet in het Westen!" De beide rivalen Amsterdam en M.H.C. Zorgen angstvallie, dat iedere wed strijd het volle pond geeft. Wel is M.H.C. momente el van de eerste plaats verdrongen door een beter doelgemiddelde van Amster dam, maar de Westelijke kampioen moet een punten-overwinning op no. 2 behalen De beide pretendenten hebben Zondag weer een harde dobber. Amsterdam gaat naar Hilversum en heeft het iets makkelijker dan M.H.C., dat H.D.M. gaat bezoeken, dat een zeer goede derde is. En wij gelooven, dat Zondagavond beide teams nog even ver zijn, want beide zullen ook nu weer den vollen oogst binnenhalen, al zal e- hard voor ge zwoegd moeten worden. De strijd om de eerste plaats is in het Westen ook dit jaar weer zeer interessant. De strijd om de laatste plaats is vrijwel uitgestreden. T.O.G.O. bezet met acht ge speelde en evenveel verloren wedstrijden wel stevig de onderste sport. Op haar volgen Gooi met vier en Bloemen daal met 5 punten uit 8 wedstrijden. Er is voor Bloe- mendaal Zondag een kans zich op te werken want het onmoet op Waalsdorp T.O.G.O. Als Bloemendaal een beetje meer veine en enthousiasme heeft als de vorige week, kan T.O.G.O.'s tiende nederlaag (eentweede lustrum dus verwacht worden. Of zou de wisselvallige Bloemendaalneiging om van de zwakste te verliezeu weer bewaarheid worden. In de tweede klasse speelt M.H.C. II zijn laatste competitiewedstrijd tegen H.O.C. III. De Musschen zullen het sei zoen zeker goed willen besluiten en slagen daar naar alle verwachting wel in. In de derde klasse kan Bloemndaal III toonen het goede pad te zijn opgegaan door van Haagsch Lyceum III te winnen. Of het gelukt, is voor ons een vraag Haagsch Lyceum is geen gemakkelijke tegenstander. Tenslotte krijgt H.B.S. een kans zijn eervolle positie weer opnieuw hecht te gaan maken. De laatste wedstrijden hebben het vertrouwen in de zwartjes niet gering ge schokt, al waren de omstandigheden er ook naar. Maar de kans tegen de Kieviten moet Zondag worden waargenomen ter volkomen rehabiiitatie van Cornelisse c.s. CENTRALE) Kenaupark 26 Telefoon 12644 SPREEKUREN van 9-11 en 1 t t 2. Dinsdag- en Vrijdagavond van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur. LONDEN, 4 Febr. Senator Marconi heeft aan de Daily Mail medegedeeld, dat de te lefonische verbinding tusschen Groot-Brit- tannië en Amerika in de naaste toekomst zal kunnen worden tot stand gebracht, tel gen een minimum tarief van misschien 1 pond sterling tegen 5 pd. st. zooals op 't oogenblik. Volgens het nieuwe systeem zal het mogelijk zijn gelijktijdig van beide kan ten te spreken, BERLIJN, 4 Febr. De Rijksminister van buitenlandsche zaken, Dr. Stresemann, zal Maandag naar Cannes vertrekken. 1 Kan soms raar gaan in de wereld, Er -zijn vele vreemde menschen die vreemde djngen doen; in 't ééne opzicht zeer snugger zijn en in het andere zich laten overtroeven door iemand die even uitgeslapen is als zij. Als Voorbeeld 't volgende leüke, dat his- tprisch is. Er was een vrouw, die er een liefhebberij ilij.had overal inkoopen te doen zonder con- te betalen en daarna de verkoopers hiar htm centen te laten fluiten. Dit komt echter dagelijks voor. Maar wat n*&t altijd voorkomt is dit; rDiezelfde vrouw had slechte tanden en liet zjch ëen gebit maken. De tandarts stuurde de rekening, doch .va/) betalen kwam niets, de patiënte vergat "t eenvoudig, Totdat op 'n goeien dag het mensch last van d'r gebit kreeg en dies o sancta sim- piicitus! naar denzelfden tandarts ging; die haar „behandeld" had. Deze ontving de zich blijkbaar van geen H. B. C.Haarlem-Noord. Vrijdagavond j.l. ontmoetten de le vier tallen van bovengenoemde clubs elkaar in café „De Wijnberg" a. d. Barteljorisstraat. De partij v. Rhee—van Trigt was meer spannend dan fraai. Beide spelers waren er slecht in. De speler der thuisclub won ten slotte met slechts 1 car. verschil. G. Metz was eveneens niet in conditie en kon het tegen de resoluut-spelende Schippers niet bolwerken, zoodat de Velser- oorder ten slotte een groote overwinning be haalde en wel met 150108 car. Ook in de match van v. Vliet (H.)N) H. J. Metz (H.B.C.) werd matig gespeeld, de H. B. C.-matador maakte als hoogste serie slechts 21 car., doch won tenslotte met 150 tegen 108 car. Door het een en ander kon de laatste partij niet uitgespeeld worden. De voorloopige uitslag is H. B. C. H. J. Metz 150, G. Metz 102, v. Rhee 150; totaal 402, Haarlem-Noord C. v. Vliet 108, Schip pers 150, v. Trigt 149 totaal 407. Haarlem NoordVriendenkring. De B.-viertallen van bovenstaande ver- eenigingen spelen Maandag 6 Febr. a.s. in café v. Trigt a. h. Soendaplein. Beide teams zijn ongeveer van gelijke sterkte, zoodat we ons niet aan een voorspelling durven wagen. D. E. S.Olympia. Eveneens op Maandag 6 Febr. komen de Olympia-reserves op bezoek bij het 2e vier tal van de B. C. ,,D' E. S." in haar clublokaal hotel rest. „Hoof van Holland". De gasten zullen hier wel de overwinning behalen, BERLIJN, 4 Febr. Poetcher, redacteur van de „Menschheit", is onder beschuldi ging van hoogverraad in arrest gesteld. BRUSSEL, 4 Febr, De nota der Belgi sche regeering in antwoord aan Frankrijk, zal er waarschijnlijk toe leiden, dat de eco nomische onderhandelingen tusschen beide landen de volgende week zullen worden, hervat. NEW-YORK, 3 Febr. De Amerikaansche autoriteiten hebbeif beslag gelegd op de lading van twee Engelsche schepen, be staande uit ettelijke duizenden kisten whis ky, rhum en brandewijn. Kapiteins en be manning zijn in verzekerde bewaring ge steld. Men schat de waarde der inbeslag- genomen lading op 720.000a00a i NEW-YORK, 3 Febr. Ter gelegenheid van het feit, dat het 16 Januari j.l. acht jaar geleden was, dat het drankverbod in Amerika zijn intrede deec\ is van anti- prohibitionistische zijde een statistiek ver schenen over de kosten der drooglegging, waaraan wij de volgende cijfers ontleenen: In het totaal heeft de prohibitie aan de Federale Schatkist reeds 170 miilioen dollar gekost. Achtte men voor het eerste semes ter van 1920 (het jaar waarin de Volstead Act in werking trad) een bedrag van 2.200.000 dollar genoeg voor de „enforce ment", in 1921 was reeds een jaarlijksche som van 6.350.000 dollar benoodigd, terwijl de kosten thans gestegen zijn tot 30 a 35 miilioen dollar per jaar. Dit zijn nog slechts de federale onkosten; welke sommen er gespendeerd worden aan de ten uitvoerleg ging der Volstead Act door staten, gemeen ten en andere onderverdeelingen der V, S, valt niet te schatten. Naar wij vernemen, hebben de heeren Woltman, de vroegere directeuren der Veendammer Hypotheekbank, ten behoeve van den faillieten boedel dezer bank af stand gedaan van al hun aandeelen en obligaties in de Centrale Bank, die in Juni 1927 in hun bezit kwamen. Dit is aan gros sen van hypotheken 2.200.000 gulden en bovendien nog een aantal activa ven de Centrale Bank. Zij hebben dit gedaan in het belang der pendbriefhouders der Veendam mer Hypotheekbank, ROME, 4 Febr. De rede van Briand in den Senaat heeft hier een uitstekenden in druk gemaakt. Zijn optimisme, dat een gun stige oplossing zal worden gevonden voor de moeilijkheden met Italië, indien de vraag stukken met wederzijdschen goeden wil on der de oogen worden gezien, wordt hier gedeeld. Men is er hier van overtuigd, dat de onderhandelingen, die op 't oogenblik gaande zijn tusschen Mussolini en den Franschen ambassadeur, tot bevredigende resultaten zullen leiden. Er wordt op ge wezen, dat Mussolini eenige maanden ge leden dezelfde gevoelens hééft te kennen gegeven als Briand thans. De oplossing der misverstanden tusschen Italië en Frankrijk is noch onmogelijk, aoch moeilijk, doch slechts delicaat, L LONDEN, 3 Februari. Naar verluidt, zoti-> den bij den grooten brand te Fall River V. S.) behalve vijf brandweerlieden, nog twintig burgers zijn omgekomen. *5- BOEKAREST, 3 Febr. (V. D.) De „Adve- roel" schrijft in verband met Szent-Gotthard- kwestie dat het feit, dat Titubescu een nota heeft overhandigd, welke naar inhoud afwijkt van die van Tsjecho-Slowakije en Joego-SIavië tot complicaties aanleiding kan geven. Eenigen tijd voordat de overhan diging zou plaats hebben heeft de regeering, getracht, er bij Titulescu op aan te dringen, een gelijkluidende nota op te stellen, doch Titulescu wilde biervan niets weten! De regeering is voor het fait accompli gesteld, dat Titulescu een nota heeft over handigd, waarin hij den minister-president niet heeft gekend. In regeeringskringen be staat nu bezorgdheid dat dit optreden on gunstige gevolgen zal hebben voor de ver standhouding met de andere staten det? Kleine Entente en Frankrijk. Dit bericht der „AdveroeL" welke een- vervolg is op de reeds eenigen tijd geleden ingezette campagne tegen Titulescu heeft in politieke kringen hier ter stede groot op zien gebaard. Men vreest, dat Titulescu hier uit consequenties zal trekken, hetgeen tot het ontslag van het geheele kabinet zon kunnen leiden. De campagne tegen Titulescu' zal overigens een parlementair naspel heb ben, daar de nationale boeren-partij besloten- te interpelleeren over deze aangelegenheid. Een speciale verslaggever van de „Cuvan- tul" heeft Titulescu geïnterviewd, die ver klaarde, dat hij van Berlijn naar Belgrado zal reizen. Te Rome heeft hij getracht de be langen van Italië in overeenstemming t* brengen met die van de Kleine Entente. LONDEN, 4 Februari. President Ccv grave heeft zich te New York op de „Olympic" ingescheept, om naar Ierland terug te keeren. BERLIJN, 4 Februari. De Koning vai Afghanistan zal vermoedelijk op 22 Februari le Berlijn aankomen. BERLIJN, 4 Februari. De aartsbisschop-- van Keulen, Kardinaal Schulte, werd, Vrijdag getroffen door een hert-aandoening. Hij is voozien van de H.H. Sacramenten der! Stervenden. Intusschen is zijn toestand verbeterd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11