Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Sanapinn iSmd 'ivxMoel v&d&rie&n handel en nijverheid. De allernieuwste getuige. I Een dwergnijlpaard in Artis. EEN AUTHENTIEKE OPNAME VAN HET GEVAL. Te water geraakt en verdronken Nog steeds ijsmassa's in de Zuiderzee. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten Wat was het? Toen in den nacht van 11 Jan een aardschok in Limburg werd gevoeld. Tragiek. Een treinontsporing nabij Hazerswoude. Een autobus van den Waaldijk gestort. RADIO-NIEUWS. Radio'Ontwikkeling in Oostenrijk. Een eenvoudig hulpmiddel. Het nieuwe radio-ontvangstation te Noord wijk. De samenvoeging der departe menten van Oorlog en Marine. "ÏÏoor jeqen vervals chmg De corruptie in het gasbedrijf. Ned. R. K. Huisvestings-comitê. De benoeming van jhr. mr. O. v. Nispen tot Sevenaer tot gezant te Brussel. Na den storm. De Maasbrug te Maastricht behouden. Minister Lambooy naar Breda. De noodlijdende Klompen industrie. Nederlandsche Jaarbeurs. LUCHTVERKEER. „Lucht-eetwagens". De utiliteitswaarde van de fflm uit zich steeds op veelzijdiger gebied en reeds maakte kort geleden onze justitie gebruik van de rolprent (inzake de doodelijke auto- aanrijding nabij de Hoornbrug), om door middel van een reconstructie,inzicht te krijgen in de situatie. Doch de film als ooggetuige als authentieke opname, eventueel op heeter daad....dit is een novum en dezer dagen heeft de cinematografie voor de eerste maal haar diensten als zoodanig bewezen. Het gold, zoo schrijft het „Vad.", het geval van een monteur, die in 1924 door een auto was aangereden en tijdelijk voor zijn werkzaamheden ongeschikt werd. Deze mon teur, zekere V., bleef steun trekken bij de Rijksverzekeringbank en de Mij. Fatum, die hem verdachten van simulatie. Toen de medische rapporten deze mogelijkheid groot genoeg maakten en toen de adviseur van het gesticht Rhijngeest te Oegstgeest de simulatie hoogstwaarschijnlijk achtte, werd V. verdere steun onthouden en dezer dagen kwam de zaak voor den Raad van Beroep. Van den particulieren detective A. Snatager te 's-Gravenhage waren rapporten ingekomen, die denzelfden kant op wezen, doch tevens had deze speurder den dienst ingeroepen van de film als ooggetuige en in Januari en Maart van 't vorige jaar den monteur V. heimelijk laten filmen. Rechercheurs van den heer S. meenden te hebben opgemerkt, dat V. zeer veel beter liep, wanneer hij- ver van zijn woning, ver van de Rijksverzekeringsbank en ver van zijn geneesheer was, bepaaldelijk midden op het Malieveld en voorts wanneer zijn aandacht (bijv. door het verkeer) werd afge leid. Het was dus zaak, hem op het Malieveld (waar V. dikwijls kwam) onbespied te filmen doch dit was natuurlijk uiterst moeilijk. Eerst heeft men hem (men riep de hulp in van de filmfabriek der Ned. Bioscoop Trust) vanuit een auto op de Boorlaan gefilmd. Een dame, die voor deze gelegenheid óók op het verticale pad van het Malieveld liep, verloor kwasi bij ongeluk een pakje en V. raapte het op en versnelde zijn pas, om haar in te halen. Echter was de afstand, ca. 50 Meter, te groot om een voldoende duidelijk beeld te krijgen. Toen heeft men een nieuwe truc bedacht. Op het Malieveld heeft men toen V. daar wéér passeeren moest een demonstratie met een politiehond geënsceneerd, welke kwansuis gefilmd werd. In werkelijkheid filmde men V., die nieuwgierig toekeek. Ook op den Wassenaarschen Weg en op de Koningskade wist men V. voorts nog onbe spied te filmen. Na deskundige getuigenverklaringen van verschillende doctoren, hoorde^ nu de Raad (gepresideerd door mr. Mortier Hymans) de deskundigen C.H. Tuin, E. Viskoper Szn. en W. Mullens, die den voorzitter inlichtten omtrent de mogelijkheden om een betrouw baar filmbeeld, dat niet door wijziging van het tempo, of anderzins een valsche getuige nis zou afleggen. De nieuwe ooggetuige is a.l. niet onder eede te hooren 1 Tenslotte werd de film in V.'s bijzijn vertoond en de getuigen waren het er over eens, dat het normale tempo van opname (16 beeldjes per seconde) en van projectie een zuiver beeld gaf van de snelheid, waar mee de betrokkene zich indertijd had voort bewogen. Daar waar V. het pakje had opgeraapt, werd het apparaat (bij tweede projectie) stilgezet en konden de aanwezige geneesheeren constateeren, dat V. niet den rug gekromd had, maar de knieën had ge bogen, dat hij dus èf in zijn rol gebleven was, óf wel werkelijk onmachtig was geweest, het pakje op de normale manier op te rapen. Voorts bleek duidelijk uit de ca. 60 M. lange film, dat V. het eene oogenblik veel beter liep, dan het andere, doch de kwaliteit dezer rolprent was (door de moeilijke om standigheden waaronder zij vervaardigd werd) te slecht,, om er zich geheel en al op te kunnen verlaten. De zitting werd dus geschorst tot 23 Febr. a.s., wanneer de zaak weer verder zal worden behandeld. Uit de ellenlange discussies bleek wèl, hoe vreemd nog de president tegenover zijn nieuwe getuige stond en hoe winig nog de ontwikkelde leek van de film en haar moge lijkheden begrijpt. Ook hoe gebrekkig de film nog maar haar nieuwe functie vervult en hoe zij bij een „en flagrant délit" nog heel wat beter beslagen, ten ijs zal moeten komen. Zal de tijd maken, waarop de film optre den gaat als ooggetuige bij moord en roof? Zal deze sensajie, tot heden nog het pri vaatrecht der filmfabrieken met haar bedrie- gelijke nabootsing, óók authentiek worden En zal dan een speciale filmpolitie met haar apparaten loeren op misdadigers, om ze op hceterdaad te filmen De eerste wankelende schrede in die richting is gezet l In zoölogische kringen bestaat op het oogenblik groote belangstelling voor het feit dat Vrijdag 27 Januari in Artis te Amster dam arriveerde een dwergnijlpaard een dier, dat hier te lande nog nimmer in leven den lijve te zien is geweest en op welks be zit tot nu toe slechts enkele buitenlandsche dierentuinen, zooals die te Berlijn, Londen en Parijs, kunnen of hebben kunnen bogen. Het dier werd in Juli 1927 van de Ivoor kust te Parijs aangebracht, vanwaar het de vorige week door de Amsterdamsche firma Perin naar Artis vervoerd werd. Vergelijking van het dwergnijlpaard met het gewone, groote nijlpaard is ook voor aen leek op zoölogisch gebied zeer leer zaam. Wij zien hier n.L een voorbeeld van twee nauw verwante diervormen, die elk in een eigen milieu thuis hooren en in wier lichaamsbouw dit verschil van milieu tot uit drukking komt. M.a.w. de twee genoemde diersoorten vertoonen ons, om zoo te zeg gen twee verschillende varianten van het zelfde diertype, waarbij elk der beide vari anten corespondeert met een van twee ver schillend complexen van uitwendige levens omstandigheden. Het gewone nijlpaard, dat in kudden van b.v. 15 ad 20 stuks leeft, brengt vaak den geheelen dag of althans het grootste gedeel te daarvan in de rivier door en komt slechts zoo nu en dan, b.v. om zich te zonnen en te slapen, en wanneer het water niet rijk genoeg is aan waterplanten, vooral des nachts om voedsel te zoeken aan land. Het dwerniilpaard daarentegen is een bosch- en moerasdier, dat slechts zoo nu en dan te water gaat en dat niet in kudden maar ge heel aanzaam of alleen in den voortplan- tingstijd misschien in paren leeft. Daarbij zwerft het dier door het land over groote uitgestrektheden. Zijn levenswijze kan dan ook eenigszins vergeleken worden met die van een wild zwijn. Zijn voedsel bestaat uit kruiden en woudvruchten, wortels, knollen jongeboomtakken, e.d. Biittikofer, de vorige directeur van de Rotterdamsche diergaarde, die tweemaal een verzamelreis naar Liberia maakte, zegt dat het dwergnijlpaard een gedeelte van den dag slaapt. Schomburgh, die voor de firma Hagenbeek verzamelde en die in 1912 vijf levende d-wergnijlpaarden naar Europa bracht, vertelde dat de dwergnülpaarden overdag slapen in bij hooge waterstanden uitgespoelde holen en oevers. Wanneer het dwergnijlpaard wil vluchten, zoekt het ook niet het water op, zooals zijn groote verwant dat doet. Dit verschil van milieu tusschen beide diersoorten komt nu in de eerste plaats tot uitdrukking in het lichaamsbewicht. Terwijl het gewone nijlpaard, het -waterdier, een lichaamsgewicht van 2000 K. G. kan berei ken, bedraagt het gewicht van het dwerg- nijlpaard, het landdier, zeker nimmer meer dan 200 Kilo. Voorts vormen b.v. het gewone groote nijlpaard de neusopeningen en de oogen en de ooren verhevenheden die boven de afge platte bovenzijde van den kop uitsteken, zooals dat, wat de neusopeningen en oogen aangaat, ook bij andere waterdieren, b.v. krokodillen en kikvorschen, het geval ^s. Daarentegen liggen bij het dwergnijlpaard oogen, neusgaten en ooren veel meer aan de zijden van den kop, In de wijze, waarop de dieren hun behoef ten doen, komt het verschil van het milieu, waaraan elk der beide diersoorten gebon den is, tot uiting. De varkensachtige dieren zwijnen, hert- zwijnen en pecari's) en de nijlpaarden stam men zeker oorspronkelijk van gemeenschap pelijke voorouders af, voorouder, wier na komelingen zich in den loop van meerdere honderdduizenzden jaren tot de tegenwoor dige varkensachtige en nijlpaardachtige die ren ontwikkeld hebben. In verband hier mede zou men meenen, dat het dwergnijl paard oorspronkejijker, z.g. primitiever, ge bouwd zou zijn, m.a.w. nog meer op zijn bovenbedoelde voorouders zou lijken dan de gewone nijlpaarden. Toch zijn er onder zoekers, die om bepaalde redenen aanne men, dat dit niet het geval is en dat het dwergnijlpaard van echt-nijlpaardachtige voorouders zou afstammen, m.a.w. dat de soort zichzelf secundair weer meer tot land dier ontwikkeld zou hebben. Het dwergnijlpaard komt niet alleen voor aan de Ivoorkust en aan de kust van Liberia het bewoont ook het achterland van deze kusten, met name alle -woudgebieden tot aan de Fransche Soedan. Ongetwijfeld zullen zeer velen het dwerg nijlpaard ia Artis willen zin. Het dier is on dergebracht achter in het olifantengebouw. Het heeft een zeer ruim verblijf, met bad gelegenheid in een buitenperk, waarin 't bij gunstig weder kan worden toegelaten. Het is misschien nog wel eens^goed er op te wijzen dat de levenskansen van een dergelijk dier in een zoodanig verblijf hoogstwaarschijn lijk veel gunstiger, zijn dan in de vrije na tuur. Zeer is het te hopen dat, het mogelijk zal blijken, het dwergnijlpaaxd voor Artis aan te kooperu F en 66-jarige landbouwer, zekere E. is te Almelo te water geraakt en verdronken. De Zuiderzee bevat nog steeds groote massa's ijs. Dc burgemeester van Lemsterland heeft een telegrafisch verzoek aan den minister van Waterstaat gericht, om een ijsbreker van de Marine, om het voor Lemmer liggen de ijsveld in zee op te breken. Mm Jhfyr indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol De fietser reed in de Nieuwe Spiegelstraat te Amsterdam, aldus het „Hbld." zijn snel heid was matig. Want immers, in die straat is sneller rijden dan 12 km. per uur verboden, en daar de combinatie, fiets en snelheidsmeter in het algemeen niet voorkomt, gaan de meeste wielrijders in de 12 km, straten, nog lang zamer vooruit dan noodzakelijk is, omdat zij het zekere voor het onzekere nemen. Vaak haalt een auto hen in en dan denken 2ij 0f misschien denken zij het niet, doch gevoelen het onbewust aan „Die auto heeft een snelheidsmeter, de bestuurder weet dan precies wat 12 km. is. Als ik even hard rijd als hij, ben ik geen verkeerszondaar." Élij trapt dan wat krachtiger, rijdt even vlug als de auto en gevoelt zich veilig voor het wakend oog der agenten met de chronometers. Maar maar, te veel vertrouwen ^ge vaarlijk en wie geeft den argeloozen wielrijder de zekerheid, dat de auto niet wat sneller vooruitschiet dan is geoorloofd Niet altijd wachten de fietsers met wat harder tra'ppen tot de auto hen inhaalt. Zij hooren het getoeter achter zich, bemerken aan de aanzwelling van het geluid, dat de auto bezig is hen in te halen en zij ver- hoogen hun snelheid, in het vertrouwen op den snelheidsmeter van den auto. Sommige auto-bestuurders hebben de ge woonte in de 12 km. straten voortdurend de signalen te doen klinken en onwillekeurig prikkelt dit geluid den fietser tot vlugger trappen. Hoe gevaarlijk dit kan zijn, heeft dezer dagen de fietser, waarvan boven sprake is, ondervonden. Hij hoorde het getoeter achter zich, reed wat sneller nog meer haalde de auto hem in, sterker klonk het signaalnog wat vergrootte hij zijn snelheid en nog eens. Een 12 km.-snelheid, zoo dacht hij, was toch grooter, dan hij altijd had vermoed. Aan het einde van de Nieuwe Spiegelstraat bij de Heerengracht, schoot het toeterende voertuig hem plotseling voorbij. De fietser, die niet had omgekeken, bemerkte nu pas, dat het geen auto was maar een motor van de verkeersbrigade. „U heeft te snel gereden," zeide de agent. De fietser moest zijn naam en adres opgeven. In het korteen bekeuring. Dat komt van te veel vertrouwen 1 Wat dc rapporten vertellen. Men zal zich nog herinneren, dat in den nacht van 14 Jan. in Limburg een aardschok gevoeld werd, welke ook op andere plaat sen van ons land is geconstateerd. Naar aanleiding daarvan schrijft ir. G. van Dijk uit. De Bilt, in „Hemel en Damkring". Het eerste bericht hierover ontving het Me teorologisch Instituut te De Bilt, des voor middags telefonisch van den directeur van het Geologisch Bureau voor het Neder- landsch Mijngebied die meedeelde persoon lijke aardschokken te hebben waargenomen, terwijl de seismograaf, die opgesteld is In het sousterrain van de Mijnschool te Heer len, de beving had geregistreerd. Daarna kwamen uit Limburg en de andere provin cies (één zelfs uit Haarlem!) 64 mededeelin- gen dat de beving door verscheidene per sonen -was geconstateerd. Het onderzoek van de diagrammen te De Bilt wees uit, dat ook heir de aardbeving zij het zeer zwak was opgeteekend. Het begin der registree ring valt te 0 u. 18.6 m. tijd van Greenwich, het einde omstreeks 0. u. 19.6. De eerste voorloopers der beving zijn waarschijnlijk reeds voor 0 u. 18.6 m. aangekomen, doch waren te zwak om met zekerheid herkend te worden. Ook uit Aken kwamen berichten, dat daar een korte, maar hevige aardschok -was waargenomen. De directeur van de aard- bevingswacht te Aken schreef 17 Januari dat hij macroseismische mededeelingen had ontvangen uit 14 verschillende plaatsen ten Z„ Z.O. of O. van Aken gelege.n van welke Stolberg en Gemiind de grootste zijn. Vol gens een richt uit Brussel werd de aardbe ving aan het Observatorium te Ukkel te 0. u- f m- 54 sec. geregistreerd, en werd de schok met name gevoeld in de provinciën Luik, Luxemburg en Namen. Uit deze gegevens is af te leiden, dat de oorsprong der beving in Z.O. België (Arden nen) moet liggen; vermoedelijk zal het Ob servatorium van Ukkel een nader onderzoek naar de plaats van den oorsprong instellen, en deze daardoor nauwkeurig kunnen aan geven dan nu mogelijk is. Hoewel de werkingen zwakker waren, dan die welke op 5 en 6 Januari 1926 wer den geconstateerd, zijn toch velen zeer ge schrokken, zoo zelfs dat een dame te Maas tricht meende, dat haar laatste uur gesla gen had; een andere gewaagt van een helsch spektakel, terwijl een derde schrijft( dat het gedreun heel akelig was in het holst van den nacht. De bevindingen zullen van aller lei omstandigheden afhangen, toestand van den ondergrond, bouw en hechtheid der huizen, plaatsing van de meubelen ,en ook van de omstandigheden waarin de personen verkeerden, of ze in rust waren dan wel in beweging, of ze nog op waren of reeds naar bed gegaan, nok wakker of reeds ingeslapen enz. Een waarnemer te Maastricht spreekt van lichte aardtrillingen, doch zoo sterk, dat een ieder uit den slaap schrok, Dit is echter niet overal het geval geweest; uit andere berich ten blijkt, dat van personen in een zelfde huis sommigen door de aardbeving, letterlijk werden wakker geschud', terwijl anderen bleven doorslapen; zoo hebben in een kloos ter te Maastricht, wear ongeveer 50 kloos terlingen verblijven, slechts drie iets van het gebeurde bemerkt. Een dame te Roer mond, die door den schok gewekt werd, schreef over haag» ervaringen in Indië bij lichte aardbevingen, o.a. dat van een gezel schap degenen, die in ligstoelen lagen, een schok voelden, terwijl de omzittendeH het niet bemerkten. Iets soortgelijks werd te Roermond waar genomen door een gezelschap, waarvan zij die in crapauds en op een divan gezeten waren, de trillingen wel voelden (zijdeling- sche schuddingen, bewegingen, zooals men met een zeef maakt heen en weer in 't ge heel 5 a 8 schuddingen, de middenste het sterkst), terwijl de anderen, van wie de eene op een gewone stoel zat en de ander juist was opgestaan, niets hadden gemerkt. Een waarnemer te Maastricht, die eenige minuten te voren naar bed was gegaan, ver te tl, dat het leek alsof een zeer sterke per soon het bed zes of zeven keer 1 c. M. heen en weer schudde (zooals een schoolmeester zijn leerling bij de schouders neemt). Een oud-onderwijzer, elders, bericht, dat het leek of het bed heel even, doch duidelijk merkbaar, werd opgetild, terwijl iemand te Meerssen berichtte,-dat het bed eenigen tijd schokte, juist of ze hem aan 't wiegen waren. De gewaarwordingen, door anderen in hun bed ondervonden, liggen in 't algemeen tus schen gevallen in. Van verdere verschijnselen zijn te noe men: dreunen of schudden van het huis veelal vergeleken met hetgeen, geschiedt wanneer een of meer zware vrachtauto's passeeren, kraken van houtwerk, rammelen van kasten, deuren en ramen, trillen van kachels, rinkelen van glas- en aardewerk of porcelein heen en weer schommelen van vazen, onregelmatig tikken van een pen dule, blijven staan van een hangklok, bewe gen van schilderijen, enz. Opgewekt stappen zij de wachtkamer van het Gerechtshof binnen, zoo lezen wij in „De Schakel," de man en de vrouw met hun blonde pleegkind. Eindelijk is het oogenblik gekomen, dat hen zal verlossen uit de on zekerheid, of zij den kleinen vent mogen be houden, een onzekerheid, die des te pijnlij ker voelbaar werd, naarmate zij zich meet aan hem gingen hechten. Vandaag zal hun de voogdij worden opgedragen. Het is een jaar geleden, dat zij hem, het kind van een moeder, bij zich in huis namen. De moeder had in dien tijd niet naar het kind willen omzien. Zij had ontheffing uit de voogdij aangevraagd. Inderdaad was duidelijk geble ken, dat in dit geval een blijvende scheiding tusschen moeder cn kind noodzakelijk was. Zij is thans tegelijk met de pleegouders op geroepen om voor den rechter te verschijnen voor de overdracht van de voogdij. Ineengedoken zit zij in een hoekje van de wachtkamer en kijkt naar den kleinen jon gen. Nu is het alsof er een vleugje van moederlijk gevoel, al is het dan maar voor een oogenblik, in haar boven komt. Schich tig streelt zij even zijn handje, als hij langs haar heen gaat. Geschrokken door die aan raking dringt het kind zich tegen zijn pleeg moeder aan. Eerst wanneer zij tegenover elkaar voor den rechter staan, bemerken de pleegouders, dat die bleeke jonge vrouw, die zoo vreemd deed tegen hun jongen, zijn moeder is. Zij verlaten het Gerechtsgebouw, de man, de vrouw en het kind. Op eenigen afstand volgt de moeder. Zij gaan het station bin nen; een oogenblik staat het kind alleen. De jonge vrouw kijkt haastig om zich heen of niemand het ziet, dan stopt ze hem on handig, met haar figuur verlegen, een reep chocolade in de hand, „Kijk eens, mammie," roept de kleine jongen blij, „kijk eens wat ik van dat meisje heb gekregen." Geen persoonlijTco ongelukken. V. D. meldt uit Leiden: Van den trein die gistermiddag te 12.27 van Lcjden naar Utrecht is vertrokken is nabij het station Hazerswoude een stand van den locomotief defect geraakt en achder een wissel geslagen waardoor ook deze onklaar raakte. Dientengevolge zijn de locomotief de daarop volgende goederen wagen en twee goederenwagens achteraan den trein, naast de rails komen te staan. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Hetverkeer odervond belangrijke vertra ging. Drie inzittenden zeer ernstig gewond Een autobus van de onderneming Gorin- chemTiel is gisteren te Dalem van den zeer hoogen Waaldijk gestort. Van de twaalf inzittenden werden de heer M. v. d. Vliet uit vuren zijn zuster en een jongen uit Hei louw zeer ernstig gewond, terwijl de overige passagiers min of meer ernstige snijwonden opliepen. De bu werd geheel in elkaar ge drukt. Het ongeval wordt naar de „Tel." nog- vemeemt, toegeschreven aan de vele re gens, waardoor de kant van den dijk zacht was, de bus wegzakte en over den kop van den dijk sloeg. De ontwikkeling van de radio in Oosten rijk schijnt in een verblijdender stadium te willen komen. Sedert 1 Januari j.l, is het aantal deelnemers met meer dan 6500 toe genomen en men verwacht een voortdu rende uitbreiding van dit getal. De Ravag maakt op alle mogelijke wijzen propaganda voor den omroep en zij zorgt eveneens voor de noodige technische ver beteringen. De zender Rosenhugel wordt momenteel verbouwd en krijgt 60 kw, pri maire energie. Hij zal uiterlijk in de maand Maart bedrijfsklaar zijn. Weenen zal dus circa 25 k w telephonie- energie uitstralen. Uiteraard staat e-en radiotoestel meestal in een der boeken van een vertrek en het is daardoor dikwijls moeilijk de juiste con densatorstanden nauwkeurig te lezen. Een eenvoudige methode om de condensator- schalen op het punt van aflezing te verlich ten zal dan ook ongetwijfeld bij velen in den smaak vallen. Vlak bij'de plaats van aflezing van elke schaal wordt een eenvoulig fittinkje voor zaklanaarnlampjes van achter de frontplaat door een hiertoe geboord gat aangebracht- Een van de aansluitschroefjes van het fit tinkje wordt verbonden met accu, het andere met +accu. Wanneer we nu een lampje in de fitting draaien zal dit een grool gedeelte van de frontplaat verlichten. Om t, bereiken, dat alleen dat gedeelte van de condensatorschaal wordt beschenen, dat wij noodig hebben, bedekken we den ballon van het lampje met donkerkleurige emaille, maar we dragen zorg, dat er een opening blijft waardoor de schaal op de bepaalde plaats verlicht wordt, Al naar voor den gloeistroom gebruik wordt gemaakt van een 4-volt of 2-volt-accu of droge batterij van 154 volt, moeten er lampjes van 4, 2 of 154 volt worden toege past- Door de gestadige uitbreiding van den radiodienst is het ontvangstation te Meyen- del, dat van meet af aan 'n voorloopig ka rakter beert gehad, en dat thans gevestigd is in een met voor dit doel gesticht ge bouw, te klein geworden. -j°v,er^eSmgen omtrent eventueele uitbreiding deden zich verschillende bezwa ren 'gevoelen. In de eerste plaats wordt op het tegenwoordige ontvanstation veel hin der ondervonden van het, vooral in de zo mermaanden zeer drukke autoverkeer ter plaatse, zoodat uit dien hoofde, can een meer geïsoleerde ligging van het station de voorkeur moet worden gegeven. Voorts moest rekening wrden gehouden met het op de duinen te Meyendel liggende fcouwver- bod ten behoeve van de duinwaterleiding der gemeen.e s-Gravenhage, hetgeen uit breiding ter plaatse, ernstig in den weg stond. Onder deze omstandigheden werd onwil lekeurig uitgezien naar een gunstiger ter rein. Dit werd gevonden in de duinen bij Noord wijkerhoutWaar een aan het Rijk toebehoorend geheel geïsoleerd terrein is gelegen. uitermate geschikt bleek voor de vestiging van het ontvangstation. Het bgt, naar het „Vad." meldt, in het voornemen, nadat een (niet voor het open baar verkeer bestemde!) weg zal zijn aan- gelegd, op de terreinen een eenvoudig, hou ten gebouw te stichten, hetwelk in langge rekte rich.mg zaj wor(jen gebouwd, zoodat Je toestellen niet te dicht op e'kaar, doch achter elkaar kunnen worden opgesteld, en achtereenvolgens de technische inrichting van Meyendel daarheen over te brengen. De 'e egrafische verbinding van het nieuwe station met het telegraafkantoor te Amsterdam Zal worden verkregen door een aansluiting van daar op een der bestaande kabels Ro terdaniAmsterdam. Het gebouw voor den technisch en dienst wordt 51 meter lang en 8 meter b-eed. Dc voorgevel wordt tweemaal 2.60 M. breeder door ee twee zijvleugeltjes, d:e bergplaat, sen worden voor handwagens, fietsen en materiaal. Het hoofdgebouw binnentreden de, vindt men links de laadinrichting voor accumulatoren, een werkplaats en een ka mer voor den beheerder, links liggen een wacht- en kleedkamer, de toi'etten cn een ber£plaa*s voor materiaal. Daarachter ligt dc gr0°te on^vangzaal, die opgeveer 36 me ter .la.né 1S' Behandeling door de Eerste Kamer De voorzitter van de Eerste Kamer is voornemens aan de orde te stellen in de openbare vergadering van Woensdag a.s., des ochtends 11 uur, o.m. het wetsontwerp in zake de overeenkomst met de Rotter damsche Bankvereeniging, de drie Indische petroleum-ontwerpen en het wetsontwerp tot wijziging van de Vaccina tiewet. Voorts is hij voornemens in een Woensdag 15 Februari a.s., des ochtends 11 uur, te houden openbare vergadering, het wetsont werp tot instelling van een Departement van Defensie aan de orde te stellen. auApo.th.cn .Drogisten rijs75, AOen25ct. Te Doetinchem. De commissie van onderzoek naar even tueele corruptie bij de gemeentebedrijven te Doetinchem, heeft den directeur van het gasbedrijf per deurwaarders-exploit doen aanzeggen, voor de commissie, plus de deskundigen Nöthorn en v- d. Stel te ver schijnen. De directeur heeft aan deze sommatie niet voldaan, maar in een schrijven aan B. en W. medegedeeld, dat hij alsnog bereid was te verschijnen voor de raadscommissie, zonder de deskundigen, mits de burgemeester daarbij ook aanwezig zou zijn. Woensdag werd te 's Hertogenbosch eene buitengewone algetneene vergadering van Kringafgevaardigden van bovengenoemd Comité gehouden. In den loop der vergade ring deed zich het tragische feit voor, dat een der afgevaardigden naar huis werd ge roepen, daar zijne echtgenoote plotseling overleden was. De vergadering was zeer onder den indruk en de voorzitter Mgr. C. C. Prinsen uit Den Bosch, gaf daaraan uiting. De vergadering ging allereerst over tot uitbreiding van het hoofdbestuur met dioce sane vertegenwoordigers, waartoe in eene vorige vergadering besloten was. Bij enkele candidaatstelling werden tot hoofdbestuurssleden gekozen Voor de fadeelingen in het Aartsbisdom Utrecht de heeren Dr. Smits te Utrecht, IJsselmuiden te Arnhem en H. J. Haarsma te Leeuwarden. Voor het bisdom Haarlem Mej. F. Beretta, Den Haag, de heeren A. G. Bos, Alkmaar en A. Beekmans, Rotterdam. Voor het bisdom Breda Mej. M. Ingen Housz, Breda. Voor het bisdom Roermond de heeren Dr. J. A. M. Hootsmans te Venray en J. P- van Els te Heerlen. In de vacature ontstaan door de ontslag name wegens drukke werkzaamheden door den heer J. van Helleberg-Hubar te *s Her togenbosch werd, eveneens bij enkele can didaatstelling, tot lid van het Hoofdbestuur gekozen Mevr. T. Dievors-ten Brink te Nijmegen. In de tijdens de pauze gehouden vergade ring van het aangevulde hoofdbestuur wer den aan het bestaande dagelijksch bestuur dat aanblijft tot de reorganisatie in April a.s. zal zijn tot stand gekomen toegevoegd als leden van dat bestuur de dames Beretta, Den Haag en Ingen-Housz, Breda en de hee ren Dr. Smits, Utrecht en Dr. Hootsmans, Venray. Tot ondervoorzitter werd door dit Dage lijksch Bestuur gekozen de heer L. Lobach te 's Hertogenbosch. In een vorige bestuursvergadering was de heer J. Pastoor aangezocht weder het secre tariaat op zich te nemen, waarin door hem was toegestemd. De secretaris deed verschillende mene- deelingen over de actie in Maas en Waal, waaromtrent werd medegedeeld, dat het hoofdbestuur na een grondig onderzoek van den toestand tot de conclusie was gekomen, dat de toestanden in die streek niet geacht konden worden het directe gevolg te zijn van den watersnood, zoodat er voor het Comité geen reden aanwezig was om eveneens eene actie op touw te zetten. Aan de van andere zijde gevoerde actie kon een bepaalde poli tieke tendenz niet ontzegd worden. Niette min had het Huisvestings-Comité bereikt, dat in een aantal gevallen te Dreumel, waar in het verband met den watersnood kon ge constateerd worden, hulp werd geboden door den Hoofdraad der St. Vincentius-Ver- eeniging (in het hoofdbestuur vertegen woordigd terwijl nog eenige gevallen te Leeu wen in onderzoek zijn. Verder heeft het Comité, voor Leeuwen en Watnel, in 14 gevallen financieele hulp verkregen van de Algemeene Watersnood Commissie, met wel ke het Comité heeft samengewerkt. Verder deed de/secretaris nog mededeelingen over de ver houding van het comité tegenover den nieuw-opgerichten Bond van Kath. Kolonie huizen in Nederland. Vooral dit laatste punt gaf aanleiding tot een breedvoerige dis cussie. De verschillende dienaangaande ge maakte opmerkingen zullen ter kennis van genoemden bond worden gebracht. Een uitvoerige bespreking lokte eene motie van de afdeeling Den Haag uit, waarvan de strekking was, dat zoowel in het Hoofdbestuur als in het Dagelijksch Bestuur het instituut van plaatsvervangers wordt ingevoerd en dat het Dagelijksch Bestuur zoodanig zal wor den samengesteld, dat, behalve de voorzitter, elk diocees minstens door één persoon, die zooveel mogelijk met het practische werk der kinderuitzending op de hoogte is, erin vertegenwoordigd is. Het Hoofdbestuur had gunstig geadviseerd, ten aanzien van deze motie, met de aanvulling, dat naast den voor zitter ook de secretaris niet zal zijn diocesaan vertegenwoordiger, met welke aanvulling Den Haag accoord ging. Met 22 tegen 3 stemmen ging de ver gadering accoord met het principe der dio cesane vertegenwoordiging in het Dagelijksch Bestuur door Den Haag gewenscht en met hetzelfde stemmenaantal met de invoering van het instituut der plaatsvervangende hoofd bestuursleden. Geen meerderheid was er te vinden voor het voorstel van plaatsvervan gende leden van het Dagelijksch Bestuur, doch goedgevonden werd deze kwestie ter verdere bestudeering over te laten aan de te benoemen commissie van reorganisatie. Met algemeene stemmen werd aangenomen het voorstel van het Hoofdbestuur om eene commissie te benoemen, belast met de her ziening van het huishoudelijk reglement... De benoeming van Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland in België en Luxemburg is te Brussel, naar de „Msb." verneemt, met instemming ver nomen. Hoewel de bladen de benoeming zonder commentaar vermelden, kan gecon stateerd worden, aan de hand van per soonlijke gesprekken met ministers en vooraanstaande politici, dat de keuze van Den Haag een buitengewoon goeden indruk heeft gemaakt in de leidende officieele kringen, waar Jhr. van Nispen staat aan geschreven als een schrander en eminent diplomaat. Van zijn optreden als gezant van Ne derland te Brussel wordt veel verwacht voor de .bevordering van, de goede be trekkingen tusschen beide landen. De wederopbouw van Borcnlo fs geëindigd. V, D. meldt uit Borculo: De gemeenteraad besloot in openbar® vergadering, bij wijze van bijzondere on derscheiding een verguld zilveren medaille met oorkonde toe te kennen aan: den ar chitect H. Onnes van Rijks-Monumenten zorg, die den herbouw van de Ned. Her vormde Kerk heeft uitgevoerd en aan ds. mr. C. J, Bartels te Amersfoort, secre taris van het herstelcomité. Ook aan den heer Hoving, die als hoofd van het kadaster dezer gemeente, Borculo heeft hermeten, werd een dergelijke on derscheiding toegekend. De raad besloot teveas, dat hiermede d® afbouw van het herstel van de Cycloon ramp voor geheel Borculo was afgeloopcn en hiermede de toekenning van onderschei dingen is afgesloten. De regeering heeft thans, naar het „Hbld."1 verneemt, definitief het ontwerp van de ingenieurs Van Konijnenburg en Klink tot behoud van de oude Maasbrug en tot den bouw van een nieuwe, eenige honderden meters stroomafwaars aanvaard, op voor waarde echter, dat de gemeente Maastricht één derde zal betalen van de grootere kosten, welke zullen voortvloeien uit de aanvaarding van het ontwerp boven dat van den Rijkswaterstaat. Minister Lambooy bracht gisteren een bezoek aan de Kon. Mil. Academie en aan de school voor reserve-officieren der infan terie, beide te Breda. Men meldt ons; In het geheel land, waar deze industrie is gevestigd hebben de beoefenaren daarvan de huidige situatie onder de oogen gezien. Groote vergaderingen zijn belegd gewor. den, waar door het bestaande comité, uit voerige mededeelingen werden verstrekt aangaande de besprekingen met vertegen woordigers van de regeering en Kamer leden. Met den grootst mogelijken klem werd aangedrongen, dat hetcmité dilletfent zou blijven en de regeering en volksvertegen woordigers met den meesten nadruk zou blijven verzoeken, de klompen-industrie de helpende hand te bieden. In alle gehouden vergaderingen, die door duizenden klompenmakers waren bezocht, werd een motie aangenomen, met alge meene stemmen van den volgenden inhoud: De massale vergaderingen van klompen makers,gehoord de uiteenzettingen over den hachelijken toestand in de klompen industrie; stellen vast, dat de noodtoestand onver anderd en in volle zwaarte op het bedrijf blijft drukken; Dat de laatste maanden de invoer van Belgische k'ompen om en nabij de 400.000 per maand bedroagt; dat de prijs van deze klompen tusschen de 50 en 52 cent per paar varieert; dat de kostprijs hier te lande van 84 cent per paar, het minimole is; dat de invoer met 40 procent is gestegen en de uitvoer met 60 procent is gedaald; hebben kennis genomen, dat het comité in de bedreigde klompen-industrie getracht, heeft, in overleg met het Departement, maatregelen te treffen, die huln zouden kunnen bieden; stellen vast, dat, om welke reden dan ook, hetDepartement blijkbaar niet heeft kunnen of willen helpen; geven hunne grocte genoegdoening té kennen, dat hel comité aan alle Kamerle den den noodtoestand schriftelijk heeft ken- baar gemaakt, en ten overvloede monde ling aan alle fracties nadere uiteenzetting heeft gegeven: verzoeken aan de volksvertegenwoordiging haar volle aandacht te blijven schenken aan den noodtoestand in de klompen -industrie; dringen nog eens met klem aan, op het nemen van maatregelen, die zevenduizend arbeidzame klompenmakers van den onder gang kunnen redden; vertrouwen dat de vertegenwoordigers van het volk. dezen roep om hulp in den strijd tegen de oneerlijke concurrentie zul len verstaan: brs'uiten, deze motie aan alle politiek® partijen, vertegenwoordigd in de Kamer, te doen toekomen en te publiceeren in do Pers. De Kamer van Koophandel en Fabriekzn te Utrecht heeft, ten behoeve van de a.s. Voorjaarsbeurs te Utrecht, de nieuwe Han delsbeurs aan de Mariaplaats ter beschik king van het Jaarbeursbcstuur gesteld voor de huisvesting der groep Automobielen, Een ander in verband met de omstan digheid, dat alle beschikbare expositie ruimten in het Jaarbeursgebouw en op het Vredenburg verhuurd zijn. De nieuwe vliegtuigen der „Deutsche Luft- Hansa", die weldra in het verkeer zullea komen, zullen van elk denkbaar comfort zijn voorzien. Zoo zal men er, net als in de snel treinen, een geheelen maaltijd in kunnen nemen, die door de „Mitrooa" ondcrneminl zal worden geleverd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14