Seringa 4 Wnttirlcfi,Haarlem Verkeersongevallen HESSELS Bliksembeveiliging TANDHEELKUNDIGE KLINIEK IN EN OM HAARLEM. Nog eens: het Verkeers- vraagstuk. Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren. Aanbesteding. Vermist. De sluis te Spaarndam. Doorvaart onder de Langebrug gestremd. Faillissement. Rijwiel ontvreemd. Uitgebreid Lager Onderwijs en Middelbaar Onderwijs. Burgerlijke Stand. Het feest in het St. Jacobs Godshuis. Filmavond R. K. Kring. Kennisgeving. Gemeentezaken. Besmettelijke ziekte. Vele Kleintjes. De lieve jeugd. Botsing tusschen 2 auto's. R.-K. Damclub T. E. P. G. P. J. Beccari 70 jaar. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. KENAUPARK SO Het succes van het Stuiverfonds voor „Herwonnen Levenskracht". Oppassen. INGEZONDEN. Het wordt hoog tijd, schreven wij een dezer dagen, dat Haarlem nu eindelijk de oplossing krijgt van zijn nu al jaren bran dende verkeerskwestie. Het betrachten van spoed heeft in deze aangelegenheid veel te wenschen overgelaten en intusschen wach ten de buitenwijken der stad op een betere verbinding met het centrum. Wij betwijfelden in datzelfde artikel of en W., ter oplossing van het vraagstuk, de voor Haarlem meest gewenschte oplos sing voorstelden, toen zij adviseerden aan de Brockway-Maatschappij concessie te ver- leenen voor het exploiteeren van autobus lijnen te Haarlem. Wij willen nog even op die kwestie in- jgaan en nog eens de vraag onder de oogen zien of met de N. Z. H. T. M. geen' over eenstemming kan worden bereikt. Laten vrij direct vooropstellen, dat wij geen enkele reden hebben, de N. Z. H. T. M. zoo bij uitstek geschikt te achten, met uitsluiting van alle andere concessionaris sen, maar. gezien de Haarlemsche toestan den, meenen wij, dat een concessie aan de 'N. Z. H. T. M. de meest voor de hand liggende oplossing is. De verkeersverbin dingen dienen in één hand te zijn. Toen 'eenmaal de wenschelijkheid vast stond, in Haarlem het tramnet aan te vul len met autobuslijnen, deden zich vijf mo gelijkheden voor. Ten le gemeentelijke exploitatie; 2e. con cessie aan een maatschappij of een parti culier persoon; 3e. gemengd bedrijf van de gemeente met deze particuliere maatschap pij of onderneming; 4e. concessie aan de N. Z. H. T. M.; 5e. gemengd bedrijf van N. Z. H. T. AL en gemeente Haarlem. Bij de tegenwoordige samenstelling van den gemeenteraad is de mogelijkheid van gemeentelijke exploitatie, gelukkig, vrijwel uitgeschakeld. De heer Reinalda, wethouder van Openbare Werken, is daarvan overtuigd en heeft dan ook onderhandelingen gevoerd, die meer in den geest lagen van de raads- meerderheid. Dat waren onderhandelingen, die ge richt waren op het verleenen van con cessie aan particuliere maatschappijen, waar bij de mogelijkheid van een gemengd bedrijf ook besproken is. Zoo weten wij, dat van de directie der 'N. Z. H. Ti M. zelf het voorstel is uit gegaan, om een gemengd bedrijf te stichten voor de te exploiteeren autobuslijnen. Die aangelegenheid is ampel onder de oogen gezien door het gemeentebestuur en de 'directie der N. Z. H. T. M. De heer Bur- gersdijk legde hierbij ongetwijfeld een zeer tegemoetkomende houding aan den dag, toen hij voorstelde, dat het ge- meentebestuur en de N. Z. H, T. Al. voor de autobus-exploitatie een maatschappij zouden vormen met vijf kapitaal-aandeelen. Van deze aandeelen zou de gemeente Haar- i lem er drie nemen en de N. Z. H. T. M. twee. De gemeente Haarlem zou in het be stuur van dat genoemd bedrijf dan drie commissarissen hebben; de N. Z, H. T. M. twee. Haarlem zou dus practisch alles te zeggen hebben in deze maatschappij, hoe wel er natuurlijk eenige bepalingen gemaakt zouden moeten worden ter bescherming van de minderheid. In Den Haag bestaat voor het trambedrijfeen dergelijk gemengd bedrijf en zij moet daar goed werken. Het gevolg van de hierboven uiteengezette ka- pitaalverdeeling zou natuurlijk ook zijn, dat de eventueele winst voor drie vijfden aan Haarlem ten goede zou komen en voor twee vijfden aan de N. Z. H. T. Al., echter zou ook het eventueel verlies voor drie vijfden door Haarlem gedragen worden en voor twee vijfden door de N. Z. H. T, Al. Een andere voorwaarde was, dat de inner lijke organisatie van den dienst bij de N. Z. H. T. AL zou berusten, maar de heeren commissarissen van de gemeente Haarlem mochten allerlei wenschen uiten {en kon den die, gezien hun aantal, ook doorvoeren) omtrent tarieven, dienstregelingen, autobus sen, enz. Misschien moest er een algemee- ne gedragslijn vastgesteld worden, in den geest van den stelregel, dat het bedrijf zoo veel mogelijk rendabel diende te zijn. Kwes ties omtrent winst- of verliesaandeel zou den, zoo noodig, arbitraal beslist worden, Zoo luidden in groote lijnen de voorstellen van den heer Burgersdijk, tot vorming van 'n gemengd bedrijf. Hij durfde dat gemengd bedrijf gerust aan, want de practijk, zocals reeds gezegd is, wijst uit, dat een dergelijke commissie, bestaande uit belanghebbenden der particuliere maatschappij en vertegen woordigers der gemeente, zeer gemakkelijk werkt, dat de leden er van een goed in zicht in de zaken hebben, elkander over tuigen en moedwillig" geen dingen doen, die het bedrijf ruïneeren. De lezer zal, wat betreft de stichting van zulk een gemengd bedrijf voor de autobus- exploitatie in Haarlem, bij zichzelf reeds een enkele bedenking hebben geopperd. Hij zal overwogen hebben, dat, wie tegenstan der is van Overheidsbedrijf, zoolang het particulier initiatief nog in staat is om te werken, ook tegenstander moet zijn van een gemengd bedrijf, waarin de overheid voor drie vijfden is vertegenwoordigd en dus alies te zeggen heeft. Voorts wordt wel be weerd,, dat zulk een gemengd bedrijf goed werkt en niet de grooje nadeelen van een overheidsbedrijf heeft, doch al zal het ver zet der minderheid niet geheel uitgescha keld worden, omdat bij eventueel verlies de N. Z. H. T. M. toch ook twee vijfden betaalt, de kans op groote financieele schade voor de gemeente is niet denkbeel dig. Een andere overweging is, dat dit ge mengd bedrijf wordt aangegaan voor de minst rendabele verkeersverbindingen in Haarlem, voor die lijnen 1.1., welke de grootste verlieskansen opleveren. De tram lijnen zijn het best; de ontworpen verbin dingen voor de buitenwijken zullen voor- lcopig nog wel geen schitterende ontvang sten afu?erpen. Deze en dergelijke overwegingen, die de lezer allicht bij zichzelf zal hebben gemaakt, zijn blijkbaar ook in het college van B. en W. gehoord en men is daar dan ook niet zeer warm geloopen voor het denkbeeld. Zijn wij goed ingelicht, dan was de heer Reinalda, nu hij geen kans ziet voor ge meentelijke exploitatie, voor een gemengd bedrijf (wat trouwens volkomen begrijpelijk is), maar de andere wethouders vreesden financieele schaide voor de gemeentekas, Aan de directie der N. Z. H. T. M. werd toen bericht, dat van de vorming van een gemengd bedrijf werd afgezien, maar tevens werd de directie er aan herinnerd, dat er nog altijd een verzoek lag bij het gemeente bestuur, waarbij de N. Z. H. T. M. conces sie verzocht voor de exploitatie van auto buslijnen. Gevraagd werd, of de directie dat verzoek nog gestand deed. De heer Burgersdijk was intusschen veel «eer gaan voelen voor een gemengd be*- -drijf, vooral ook omdat in de alsdan- te vor men commissie van commissarissen, naar zijn verwachting, de verkeersbelangen in Haarlem veel vlotter en practischer bespro ken zouden kunnen worden, dan wanneer hij concessionaris zou zijn. Toch gaf hij te kennen, dat hij zijn verzoek niet introk. Na eenigen tijd kreeg de directie der N. Z. H. T. M. een brief van B. en W. van Haarlem, waarin deze mededeelden, te wil len bevorderen, dat aan de N. Z. H. T. M. concessie zal worden verleend voor het ex ploiteeren van autobuslijnen, op voorwaarde dat.... en dan volgden een flink aantal getypte folio-vellen papier vol met condi ties. Over de meeste was wel heen te ko men, maar eeeige raakten zoodanig 't hart van de onderneming, dat geen zakenman daar zijn geld aan wagen kon. B. en W. wenschten o. m.: zelf te bepalen het aantal autobussen, dat de N. Z. H. T. Al. in Haarlem in ge bruik en in reserve moest hebben; de dienstregeling zelf vast te stellen; de tarieven vast te stellen; terwijl tevens de arbeidsvoorwaarden voor het personeel aan de goedkeuring van B. en W. moest worden onderworpen, wat natuurlijk beteekent zelf vaststellen. Bij verschil van meening kon de conces sionaris in hopger beroep komen bij den Raad. Niet uitsluitend, maar toch wel in hooge male, beheerschen de genoemde factoren de uitkomsten van een bedrijf en als iemand buiten het bedrijf de dienstregeling, de ta>- rieven en de arbeidsvoorwaarden vaststelt, dan mag met recht gevraagd worden, of de ondernemer zelf nog wat anders te doen heeft, dan alleen het verlies te betalen. Bovendien waren B. en W. niet geheel consequent, want zelf hadden zij een ge mengd bedrijf afgewezen, omdat het te ris kant was en waarschijnlijk verlies zou ge ven en op deze wijze kwamen zij er toe, voor die eventueele verliezen een particu lier te laten opdraaien. De directie der N. Z. H. T. M. antwoord de daffl ook, dat zij op zulk een aanbod nier in kon gaan, doch stelde voor,wat de hoofd punten betreft, andere voorwaarden in de concessie op te nemen. Zij ging daarbij uit van de gedachte, dat aan den ondernemer zekere soepelheid moet worden gelaten in het leiden van het bedrijf. Vooral waar het een onderneming betreft, waarvan geenszins vaststaat, dat het winstgevend zal zijn, waarvan zelfs gevreesd wordt, dat het ver lies zal opleveren. Om die soepelheid te be verderen en toch ook het publiek en het gemeentebestuur groote zekerheid te ge ven, wenschte zij in de concessie alleen eenige minimum voorwaarden als waarborg vast te leggen. Z. O. GEN EVER Wie even doordenkt zal bij het nalezen van die voorwaarden tot de conclusie ko men, dat een goed ondernemer zich niet aan die minimum-voorwaarden zal houden, omdat zijn eigen belang medebrengt veel verder te gaan dan die minimum-voorwaar den en dat toch het publiek de zekerheid heeft van een behoorlijk functioneerend bedrijf. De directie stelde voor, dat B. en W. van Haarlem de grootte van het wagen park, het aantal auto's, onbesproken zou den laten. Zij dienen dit, in den gedach- tergang van de directie, aan den onder nemer zelf over te laten. Het ligt voor de hand, dat een onderneming, als de N. Z. H. T. M. zal zorgen voor een voldoende hoe veelheid autobussen, maar met name wat de reserve-wagens betreft moet zij vrij zijn om b.v. die reserve te comibineeren met de reserve, die zij te Leiden hebben moet, waar zij ook een autobusdienst gaart exploiteeren. Wat de dienstregeling betreft, vroeg de directie, dat B. en W. alleen zouden vast stellen het aantal minimum ritten, dat op een bepaalde lijn moet gereden worden en dat aantal te bepalen op 60. Zestig ritten komt overeen met een 15 minuten-dienst, maar, zoo vertelde de heer Burgersdijk, ik ben innig overtuigd, dat een kwartiers- dienst onvoldoende is. Wanneer de bussen om de 15 minuten rijden, dan heeft de autobuslijn geen levensvatbaarheid op be trekkelijk korte trajecten, zooals in Haar lem zal gereden worden. Ik zou dan ook beginnen met een 6 a 7 minuten-dienst. Dat brengt het bedrijfsbelang mede, maar ik moet ten slotte zelf kunnen bepalen, rekeniajg houdende met allerlei omstan digheden, of het een 6, 7. 8, 10 of 12 minu ten-dienst moet zijn. Voor de gemeente moet er een waarborg zijn, dat er geen excessen plaats hebben en er b.v. maar drie bussen per dag rijden. Vandaar het voor stel, om het minimum van 60 ritten vast te leggen. De heer Burgersdijk stelde verder voor, als tarief een minimum vast te leggen van 15 cent per enkele rit en 20 cent voor een overstapje. Alweer1 uitsluitend, Opdat de'ge meente gewaarborgd zij tegen excessen. Ik voel natuurlijk zelf wel, d.at ik geen tarief van 15 en 20 cent kan vragen. Dan komen er geen passagiers en dat tarief moet en zal waarschijnlijk worden, om te beginnen 10 cent voor één rit en 12/4 cent voor een overstapje, maar ik moet vrijheid hebben om, als de ervaring de noodzakelijkheid er van aantoont, dat tarief op 12/4 en 15 ct. te brengen. In de concessie voor de E. N. E. T. is ook een bepaling opgenomen, dat 't maximum-tarief 2 ct, per K.M. is. Pas ten wij die bepaling toe, dan zou het ta rief 16 of 18 cent per rit zijn, maar het is slechts 10 cent, omdat dit het juiste ta rief is en men niet meer vragen kan zon der het bedrijf te schaden. Ten slotte stelde de directie voor, dat het personeel van de N. Z. H. T. M. en dat zij dus dezelfde arbeidsvoorwaarden zouden hebben. Deze arbeidsvoorwaarden worden onderworpen aan de goed keuring van den Minister van Waterstaat, een redelijke waar borg dus. Voor dat kleine onderdeel van het geheele trambedrijf kunnen geen aparte .arbeidsvoorwaarden gemaakt worden. Wel ken invloed zou dat hebben op het perso neel der andere lijnen? Dit zijn in het kort de tegenvoorstellen die de directie der N. Z. H. T. M. deed. Ze waren gegoten in den vorm van con cessievoorwaarden, kort en bondig dus en maakten misschien den indruk, dat dit een schema was van de in te voeren regeling, maar inderdaad waren het minimum-voor waarden, binnen welker grenzen de bedrijfs leiding zich vrij zou kunnen bewegen. Den wensch van bewegingsvrijheid kun nen wij de directie niet euvel duiden. Zij moet vrijheid hebben haar bedrijf goed in te richten en rendabel te maken. Dat kan moeilijk gedaan worden door een college van B. en W. of door den Raad. B. en W. antwoordden op deze voorstel len zonder meer afwijzend en behielden zich het recht voor, de concessie aan een an deren gegadigde te verleenen. Zij zijn dan ook met een voorstel in dien geest gekomen. Wij zijn echter overtuigd, dat raadsleden, die in de voor hen ter inzage gelegde brief wisseling de bovenvermelde voorstellen van de directie der N. Z. H. T. M. lezen in het licht van de hierboven gegeven toelichting, nog niet zoo direct van de onredelijkheid daarvan zullen doordrongen zijn en allicht aanleiding zullen vinden nog eens bespre kingen met de directie der N. Z. H. T. M. aan te vragen. Er moet geschipperd worden. Men moet niet vergeten, dat de gemeente Haarlem, door de handen van deze auto bus-exploitatie af te houden, de gemeente lijke financiën niet bloot stelt aan een bijna zekeren strop. Wanneer dus een particulier de exploitatie aanvaardt natuurlijk niet met de bedoeling om daar geld op toe te leggen dan moet dat particulier initiatief niet aan handen en voeten gebonden wor den, zóó zelfs, dat financieele schade zoo goed als zeker niet te vermijden is. Men dient dan redelijk te wezen en zich tevreden stellen met waarborgen, dat er een be hoorlijk dienstverkeer plaats heeft, tegen niet te hooge tarieven en dat het personeel be hoorlijke arbeidsvoorwaarden heeft. Dat wordt o. a. met de voorstellen van de di rectie der N. Z. H. T. M. wel bereikt. De door B. en W. gestelde voorwaarden zijn te zwaar. Voor een of anderen particulier, die niet veel te verliezen heeft, zijn zij misschien geen bezwaar. Hij kan de voorwaarden aan vaarden en, blijkt dat het niet gaat, dan begint hij te jammeren en het eind is, dat ofwel de concessie verval'en moet of de gemeente de nadeelige saldi moet bijpas sen. Daarmede is het gemeentebelang ech ter niet op zijn best gediend. De gemeenteraad heeft nu te beslissen nadat zij eventueel gemeentelijke exploita tie heeft afgewezen of Haarlem een ge mengd bedrijf zal instellen en, zoo ja, te bepalen met wie; of dat het concessie zal verleenen, hetzij aan de N. Z. H. T. M hetzij aan een particulier, in casu de Brock way-Maatschappij. Alhoewel wij niet geheel afwijzend staan tegenover den vorm van een gemengd be drijf, zal de gemeenteraad toch, hopen wij, erkennen, dat de gemeente-financiën het veiligst zijn zonder de risico's van een ge mengd autobussen-bedrijf, En geeft de ge meenteraad zich daar goed rekenschap van, dan neigt hij tot het verleenen van con cessie. Wil de raad concessie verleenen, dan komt daarvoor in de eerste plaats de N. Z. H. T. M. in aanmerking o. i. en wel op dat all© verkeersmiddelen in Haarlem i_n één hand worden gehouden, waarbij nog t voordeel komt, dat de N, Z. II. T. M. een financieel krachtige instelling is. Dat overeenstemming met de N, Z. H. 1. M. niet onmogelijk is, moge blijken uit bet bovenstaande, gesteld natuurlijk, dat de N. Z H. T. M. na het afbreken der onder handelingen nu nog bereid is de conces sie te aanyaarden. Wanneer er gesprok enwordt van bezuini ging, dan is dit wel een der punten, waarbij nauwgezette studie of het een inderdaad productieve uitgave is, van pas is. Allereerst zal ons gemeentebestuur dus moeten laten uitmaken, of verbreeding der sluizen nocdig is. Een schoone gelegenheid krijgt zij daarvoor bij de bestudeering der havenplannen. Er zijn, om hieraan nog even te herinne ren, ingezetenen, die Haarlem groote kos ten willen laten maken, met de bedoeling de industrie te lokken; anderen, die meenen, dat een goed koopman, niet al te veel riskeert en eerst eens uitkijkt, of de groote verwachtingen, die hij van een zaak heeft, ook in vervulling gaan. Donderdagmiddag had in de Gem. Concertzaal de laatste voorstelling plaats van de diverse films, die de Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren, reeds eenige dagen 's morgens en 's middags had vertoond aan leerlingen van diverse scho len der stad en omgeving. Ditmaal was de ze voorstelling aangeboden aan de kinderen der Katholieke scholen, die ruimschoots hebben genoten van de komieke films, die op het witte doek werden afgedraaid. Het hoofdnummer, de film „Cesar", had veel bijval en het was werkelijk ver makelijk te zien hoe het duizendhoofdige kinderpubliek op de gebeurtenissen, die vertoond werden, reageerde! Opwekkende muziek hield de goede stemming onder de kinderen. De Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en Omstreken kan met voldoening terugzien op de alleszins geslaagde kindervoorstellingen paraat en op het filmbureau „Amsomin", dat de films afstond. De explicatie werd door de aanwezigen verzorgd; somtijds werd frissche origineele humor niet achter wege gelaten. De muzikale illustratie berustte in han den van den heer P. Dieben. We hopen, dat het bestuur van den Kring meer filmavonden zal organiseeren. Ten bureele van den hoofdingenieur-di recteur van den Rijks-Waterstaat in de di rectie Noord-Holland werd hedenmorgen aanbesteed het verbeteren van een hoofd op het Noorderstrand van Vlieland, Raming f 28.000. I Ingekomen waren 5 biljetten. A. L. Kooi man, Vlieland, f 30.200; I. C .Kooiman, f29.280; D. Daalder, Alkmaar, f30.059; P. Dekker, Zeere (Z.) f 30.540. J. J. Jansen, Middelburg, f 30.800. Bruin Laverman, geboren te Huizum, 28 Juni 1886, wagenmeester bij de Nederland- scbe Spoorwegen, wonende Kloosterstraat 3rood, alhier, wordt sinds 26 Januari j.l. vermist. Vermoed wordt dat hem een ongeluk is overkomen. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt zijn opsporing. Moeit Haarlem ze overnemen? Bij de behandeling van de gemeente- begrooting van Haarlem, is door den Wet houder van Openbare Werken medege deeld, dat er onderhandelingen gevoerd worden met het Hoogheemraadschap Rijn land, over het overnemen van de sluis te Spaarndam. En zoo voegde hij hieraan toe, de loop der besprekingen geven aan leiding tot de veronderstelling, dat er met Rijnland wel tot een vergelijk is te komen, zoodat Haarlem weldrK heer en meester van de sluizen van Spaarndam kan zijn. Moeten wij, zoo vragen wij ons echter af, op dat geschenk wel zoo happig zijn? Het onderhoud der sluizen zal heel veel geld kosten. Van Rijnland, dat zich overigens, wat de afwatering der polders betreft, wel veilig stellen zal en dus heel wat voor waarden zal stellen, is geen groote tegen stand te verwachten; 't kost Rijnland geen moeite afstand te doen van dat duur paardje, als daar zijn andere belangen niet door in het gedrang komen. Het onderhoud der sluizen heeft in de laatste jaren ook alles te wenschen overgelaten, zoódat Haarlem al direct voor groote uitgaven komt te staan en Rijnland van dreigende uitgaven ontheven wordt. Mag Haarlem zich al die offers ge troosten? Ja natuurlijk, als daar grootere belangen tegenover staan, die op andere wijze niet voldaan kunnen worden. Maar anders toch niet. Want op de eerste plaats is het een fictie, dat Haarlem met de sluizen zou kunnen doen wat het wil, als het bezit aan haar zal zijn overgedragen Om van andere lichamen die er ook iefe over te zeggen hebben, nog maar niet te spreken, loopt de grens van Groot-Haarlem juist langs den oostelijken wandmuur van de sluis. Wij hebben immer .een vermoeden gehad, dat deze regeling niét zonder reden getroffen is. o. m. dat Haarlem aan de slui zen geen werken kan uitvoeren» zonder toestemming van het gemeentebestuur van Haarlemmerlied», in wiens gebied de andere oever W^n de sluis is gelegen Wat nu de zaak zelf betreft, hangt de vï^ag of Haarlem zich het bezit van de sluizen laten aanleunen en de vraag of aan de sluizen te Spaarndam groote kos ten moeten worden ten laste gelegd nauw samen met de beantwoording van de vraag, of verbetering en vooral verbreeding van de sluizen te Spaarndam, voor de wel vaart van Haarlem noodig is. Kan Haarlem het voorloopig stellen met den huidigen (wellicht eenigszins verbeter den) toestand van die sluizen, of is. het voor den bloei van Haarlem noodig dat er grootere schepen door de sluizen kunnen geschut worden? Meer doorvaart zal er 't gevolg niet van zijn, want als straks de Overtoom, bij Amsterdam, zal zijn verbeterd zullen er heel weinig schepen zijn, die dan dien zooveel beteren vaarweg niet verkiezen boven den omweg over Haarlem. Uitsluitend geldt dus hier de vraag, of de industrie van.Haarlem verbreeding van de sluizen ie Spaarndam noodig heeft. Deze vraag nu wordt niet eenstemmig bevestigend beantwoord, zooals door de enquête in ons blad, is kernen vast te staan. Welnu gesteld eens, dat die vraag ont kennend zou worden beantwoord, dan zou Haarlem er ook geen enkel belang bij heb ben de sluizen over te nemen en haar be grooting met uitgaven voor het onderhoud en de verbetering .der sluizen te-belasten. De doorvaart onder de Langebrug zal, te beginnen hedenavond 10 uur, voor eeni ge uren gestremd zijn, in verband met een aan die brug te verrichten kleine herstel ling. Op 2 Februari 1928 werd door de Arrondis- sements-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard; Pieter de Grauw, Directeur der N.V. Drukkerij „Het Spaarne", wonende te Haar- Im, Spaarne 5rood. Curator: Mr. T .A. M. A. van Löben Seis. Rechter-Commissaris Mr. J. H. Smits. Bij de politie is aangifte gedaan van vermissing van een rijwiel, hetwelk ge plaatst was voor een perceel in de Een- drachtstraat. Toen de eigenaar buiten kwam was het voor het perceel verdwenen. Met zwakke meerderheid werd de vol gende stelling op de algemeene vergadering te Leeuwarden van het Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap aangenomen, n.l. „Wen- schelijk is het, dat het (M.) U. L. O.-diploma B, toegang geeft tot de 4e klasse der 5-jarige Hooogere Burgerschool, totdat voor 't (M.j U. L. O, een eigen weg zal zijn geschapen, die van 't (M.) U. L. O.-diploma B leidt naar het einddiploma H. B. S. v., iets, waar het (M.) U. L. O. als staande naast 't M. O., volkomen recht op heeft." Deze stelling is bij referemdum in hei N. O. G. verworpen. Ondertrouwd: 2 Februari, L. J. Rinkel en H. W. Kolk. J. B. Sernee en G. J. Koster. Getrouwd: 2 Februari, D. Goosens en J. Bos. G. W. Hoftneijer en A. M. Nijhof. G. T. Plessing en H. W. Weiman. K. Bijker en A. K. Sluis. Geboren: 31 Januari, d. van M. C. Stol- wijk-Damen. 1 Februari, d. van J. W. R v. Braam-Franssen, 2 Februari, z. van H. A. B. ermeulen-Jansen, d. van G. Ruijs- Krottje. d. van A. Nooitgedagt-v. Brug. d. van J. Varkevisser-Bergshoeff. Overleden: 31 Januari, K. A. Scharpff, 67 f- Schagchelstraat. 1 Februari, S. Ref- nalda-Kaap, 65 j., Gaelstraat. J. ten Kate- v, Duiken, 87 j., Coornhertstraat. B. C-, 2 j., d. v. P. L. H. Mulder, Zuid Brouwers straat. 2 Februari, B. J. Beringen, 70 j„ Elzenplein. Als vervolg op ons verslag kunnen we nog mededeelen. dat het den geheelen ver deren dag feest geweest is ter eere van het jubileum der Zusters. De bewoners werden extra onthaald en den geheelen middag kwam menigeen de Eerw. Moeder Overste zijn geluk wensch en aanbieden. Des avonds heeft Pater Frankenmolen, met zijn bioscoop, den feestdag besloten. De jongens en meisjes en de Eerw. Zus ters waren natuurlijk allen aanwezig, doch ook van de ouderen ontbraken slechts weinigen, wie zich maar eenigszins kon verplaatsen, wilde er bij zijn, waaronder enkelen, die nog nooit een film hadden ge zien! Pater Frankenmolen kan tevreden zijn o\er zijn succes! Zijn drietal films sloeg in, hetgeen bewezen werd door het luid ge lach, dat telkens weerklonk. Ook werd de voorstelling nog bijgewoond door ^Rector Aalberse, Rector de Wolf en de z,eereerw. heeren Pichot en Van der Tuyn, terwijl van het bestuur de heer Bec cari aanwezig Was, E*e ^r'ngzalen waren Donderdag in 'n bi oscooptheater herschapen. Nu leenen die zalen zich schitterend vóór een Tuschinski- sfeer. door de moderne schilderingen, schepping van kunstvaardige handen. Tel- kens weer valt op, hoe gezellig het in terieur is. Het programma was hoofdzake lijk vye'enschappelijk. Een teekenfilm, een inbrekers-gegeid iedenis, en 'n Zigootoklucht i zorgden voor het kcmische element. Na de pauze volgde het filmwerk „De Snow-Expe- dft1® ®et dr. Snow dwars door donker Afrika- Kennis werd gemaakt met den na- tuurrukdijjn van het donkere werelddeel, pen e i.Artis" passeerde de revue, met dit verschil, dat de wilde beesten zich ongebreideld heer en meester wanen op hun terrein. Men zag een gesneuvelden olifant met kostbare ivoren slagtanden. Tusschen ezels, kameelen, paarden en andere levende vervoermiddelen wenchte de Ford 00k aanwezjg te jjt vervoer middel werd door een aantal inboorlingen lustig Pver de rivier gedragen. Zonder twijfel hebben de aanwezigen genoten van dit wetenschappelijk werk. Het was dan ook passend, dat de heer C. Andréoli een woord van dank bracht aan Tonny van Tetering, den organisator van dezen avond. Deze wentelde den dank af op de heeren Klein Schiphorst, de eigenaars van het waarlijk sublieme Ernemann-ap- B. en W. brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld, om aan den openbaren dienst te onttrekken: een gedeelte van de Nauwe Appelaarsteeg, alsmede een ge deelte van de Wijde Appelaarsteeg. Voor de benoeming tot leeraar in de lichamelijke oefening aan het Gemeentelijk Lyceum, is de volgende voordracht opge maakt: 1. de heer Oostergo, wonende te Amsterdam; 2. de heer Tj. de Jonge, wo nende te Haarlem; 3. de heer L. J. Visser, wonende te Ter Apel. Voor betere terreinafscheiding van de speelplaats van school no. 36, aan de Soen- dastraat, benevens voor aanschaffing van eenige houten bakken voor opberging van de vervaardigde handwerken en van een tweetal kasten tot rangschikking van kaar ten, platen en natuurkundige instrumenten vtagen B. en W. een crediet aan van 415. B. en W, stellen voor, te benoemen tot definitief leeraar in de plant- en dier kunde aan de H.B.S. (A.) met vijfjarigen cursus, de heer J. W. Wichers, alhier. In de week van 22—28 Januari kwam hier ter stede 1 geval van roodvonk voor. Gedenk Herwonnen Levenskracht. Aan, dit opschrift worden de bewoners van de Bcuwvereeniging „Sint Bavo" iedere week bij de betaling van huur herinnerd, om een klein offertje te doen bijdragen in het be kende busje, dat door de goede zorgen van het bestuur een vaste plaats in het kan toor heeft gekregen. Ook bij een jaarlijk- sche uitbetaling van rente, ontbreekt het busje van „Herwonnen Levenskracht" niet. Vele kleintjes maken een groote Dat bleek uit den inhoud van het collecte busje waarin een bedrag van bijna f 40 ge vonden werd. Donderdagmiddag wees een burger aan 'n agent twee jongens aan, respectievelijk 13 en 14 jaar, die een ruit hadden vernield in een leegstaande woning aan den Rijksstraat weg. De agent bracht de jongens naar het bureau, waar de recherche een onderzoek instelde en hen in verhoor nam. Zij beken den inderdaad de ruit te hebben vernield. In de laatste dagen hadden zij zich ook aan kleine diefstallen schuldig gemaakt. Te Santpoort hadden zij zich ieder op on rechtmatige wijze een doos sigaretten toe geëigend, op den Rijksstraatweg uit een vrachtauto een bus cacao gestolen en een van beiden uit een pakhuis van een groen- tenhandelaar een rijwielbelastingmerk ont vreemd. Het vernielen van de ruit was op zettelijk gebeurd om te trachten ook in deze leegstaande woning iets van hun gading te vinden. Op het kruispunt Groote Houtstraat Gasthuisvest had gisterenmiddag omstreeks drie uur een botsing plaats tusschen twee auto's. Van den auto, die uit de Gr. Hout straat kwam, brak de vooras en sprong de linkervoorband. De auto moest worden weg gesleept. De andere auto komende van de Gasthuisvest liep geen noemenswaardige schade op en kon zijn weg vervolgen. De wedslrijd T.E.P.St .Bavo vastge steld op 6 Februari a.s. is wegens bijzon dere omstandigheden van St. Bavo tot na dere aankondiging afgelast. De heer G. P J. Beccari, die gisteren zijn zeventigsten verjaardag viert, ontving ter dezer gelegenheid talrijke blijken van be langstelling en gelukwenschen. Daaronder waren vele brieven en telegrammen, ter wijl in den loop van den morgen reeds een groot aantal bloemstukken was ontvangen, o.a. van de N. V. Stoomtimmer- en Meu belfabriek v.h. G, P. J. Beccari, de Haar lemsche Credietbank, de firma Lampe, het Gerechtshof te Amsterdam, enz. 's Middags werd er receptie gehouden, waarop zeer velen den heer Beccari kwa men complimenteeren. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, houdt op Dins dag 7 Februari 1928 des namiddags te 714 uur in het gebouw der Kamer, Nassauplein 6, Haarlem een vergadering De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2, Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen, 4. Goedkeuring verzonden schrijven aan het bestuur van de Vereeniging voor den Geld en Effectenhandel inzke sluiting bankkanto ren. 5. Ontslag-aanvraag A. Buytendijk en- aanstelling J- H. Jore. 6. Concept-schrijven Bureau aan Burgemeester en Wethouders van Haarlem inzake vaargeul Spaarne. 7. Concept-schrijven Bureau aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen inzake trein verbinding DuitschlandZandvoort, 8. Con cept-schrijven Bureau aan den Inspecteur der Directe Belastingen' te Haarlem inzake SPREEKUUR TANDHEELKUNDIGE Vanaf heden, iederen werkdag van 121 uur. Zaterdags ge enspreekuur. CENTRALE Kenaupark 26 Telefoon 12644 SPREEKUREN van 9-11 en 1 t t 2. Dinsdag- en Vrijdagavond van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur. visitatie bagage Zandvoort. 9. Concept-adres Bureau aan Tweede Kamer der Staten-Gene" raai inzake herziening wet betr. Raden van beroep voor de Directe Belasting ;n. 10. Con cept-adres Bureau aan Tweede Kamer der Staten-Generaal inzake herziening forensen belasting. 11. Rondvraag. 12. Besloten ver gadering. Geachte Redactie Vele malen is in uw geërd blad, een op roep gedaan, om het stuiverfonds (instel ling van Herwonnen Levenskracht) te steu nen. Veel is hierover geschreven, doch wij meenen nu eens aan te moeten toonen, welk een succes het Stuiverfonds in Haar lem heeft bereikt- Dank zij den ijver van enze Zelatricen, die iedere week het offertje komen vragen. Dapk zij de liefde van de genen, die het Stuiverfonds sternen, is het volgende resultaat bereikt: Opbrengst 1925 225 en 1926 675, in 1927 het mooie bedrag van 1055.25, zegge duizend zes en vijftig gulden 25 cents. Voor Katholiek Haarlem een mooi re sultaat, doch voor degenen, die hun 5 cen ten per week offeren, moet het een groote voldoening zijn dit te vernemen, 1056.25 in 1927. Doch 1928 voorspelt nog een groo- ter bedrag. Binnenkort verschijnt in druk liet bekende lied van het Stuiverfonds dat reeds zoovele malen op een feestavond gezongen is geworden, door onzen welwil- lenden medewerker, den heer Th. Molen kamp. Indien iedere vereeniging, die een feestavond organiseert, den heer Th. Mo lenkamp zou uitnoodlgen, het lied te zin gen, dan was er geen twijfel, gezien het succes of het bedrag zou zeker stijgen tot minstens 1500 misschien 2000. Indien dit bedrag eens bereikt kon worden? Dat kan, als iedere organisatie hieraan mede werkt. Dan zullen wij het resultaat berei ken. Het leed van zoovelen zullen wij hel pen verlichten en levenskrachten zullen wij herwinnen. Het moge zoo zijn! Dcor de politie te Halfweg zijn 10 proces sen-verbaal opgemaakt,- ter zake van over treding der maximum-snelheid in de kom van Halfweg, De maximum-snelheid be draagt aldaar 25 K.M. fVo°r den inhoud yan deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Haarlem, 2 Februari 1928. Aan de Redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Geachte Redactie, In uw blad van Vrijdag 27 Januari, „Uit den Gemeenteraad" schrijft U: Bij de behandeling der verschillende pos ten kwam de heer Miezérus op een weinig sympathieke manier voor den dag. Mag ik U vragen wat voor „onsympa thieks er in mijn voorstel zit. W Post 629 bestaat uit: subsidie aan de Christelijke Vereeniging tot Kraamhulp (deze vereeniging heeft reeds enkele jaren subsidie een dus niet zoo U schrijft van verleden jaar). Subsidie aan het fonds ter behartiging der belangen van Hulpbehoevende kraamvrou wen, enz. Subsidie aan de Wereldlijke Derde Orde van St. Franciscus van Assisië. Dit zijn de eenige posten welke gecombi neerd werden op voorstel van de commissie,! als die commissie combineeren wil, dan zijn er meerdere en betére voor de hand liggen de subsidies, mag ik bij voorbaat zeggen, ik aan geen enkele subsidie iets ten nadeele, gedaan, of bedoeld heb. Mag ik voor combineeren u eén voor-' heeld aangeven en als men wil combinee ren zijn er meerdere te vinden, de posten 731, 732 en 733, posten 627629 Mijn voorstel luidde als volgt; Ondergeteekende stelt voor oost 629 te lezen als volgt; a. Subsidie aan de Christelijke Vereeni ging tot Kraamhulp 1900. b. Subsidie aan het fonds ter behartiging der belangen van hulo behoevende kraam vrouwen c. Subsidie aan de wereldliike Derde Orde van St. Franciscus van Assisië Alleen heb ik dus het bedrag ingevuld, wat door de Christelijke vereeniging ge vraagd was, de béide andere vereenigin- gen ken ik niet. en: heb ik dus aan andere overgelaten om dat van hunne zijde te kunnen invullen. Vertrouwende dat boven staande toelichting u een ander beeld zal geven dan u er uit opgemaakt hebt. U dankende voor de plaatsruimte: MIEZéRUS. Naschrift. Het doet ons genoegen, dat de heer Mizérus de moeite genomen heeft, om voor de Haarlemsche Katholieken door middel van ons orgaan zijn bedoeling met zijn hierboven besproken voorstel kenbaar maken. Natuurlijk aanvaarden wij die verklaring gaarne. Maar het is niet onze schuld, wanneer het voorstel van den heer Mizérus een, zacht gezegd, vreemden indruk wekte. Dat bewijzen wel de antwoorden van de raadsleden Joosten, dr. Adrian en den Wethouder, dat bewijst vooral de in- teiruptie van mej. van Vliet: „maar u be gint voor uw .eigen de grootste helft te nemen". Dat zijn allen niet-Katholieke ge tuigen aan onzen kant. Wij nemen gaarne aan, dat het de bedoe ling van den heer Mizérus niet was op het subsidie van de R. K. Kraamverpleging te beknibbelen; maar hij kon weten, dat als be ginsel was aangenomen de voorgestelde sub sidies niet te verhoogen. Wanneer hij dus van de voor drie vereenigingen voorge stelde 3500, 1900 voor de hem na lig gende vereeniging afnam, zou hij gelijktijdig moeten voorstellen den post van 3500 aan zienlijk te verhoogen. Omdat hij dit niet deed, wekte hij een vreemden indruk. Zijn voorstel als boven agedrukt, heeft de Raad, in dien vorm althans, niet gezien. Intusschen verheugt het ons op deze wijze aan de door niemand blijkbaar begrepen goede bedoeling van den heer Mizérus uiting te kunnen geven, REDACTIË N. H, CT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2