landbouw en Visscherij NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Zaterdag 4 Februari 1928 ELCK WAT WILS *r HET MTLLÏOENENWERK TE IJMUIDEN. Trekjes No. 535. HET MILLIOENENWERK TE IJMUIDEN. Een kijkje in een deurkas-in-wording van de nieuwe sluis te IJmuiden. Men krijgt den indruk van een straat, waaraan hooge gebouwen verrijzen en toch is 't maar om er een sluisdeur in te ..schuiven". De varkensstapel in Nederland, op 1 Februari 1928. RADIO-NIEUWS. Radio-omroepstations in Europa. LUCHTVERKEER. Costes en Lebrix zullen van Parijs naar New York vliegen. In twee etappen van Washington naar Nicaragua. De cacaofabriek „West-Frisia" te Enkhuizen is dezer dagen geheel door brand verwoest. Het gebruik van carbolineum op de boomkwsekerijen. Eenige weken geleden hebben we mededeelingen gedaan over de snelle vorderingen van den grooten sluisbouw te IJmuiden. Hier boven een overzichtsfoto van de 'werken voor het buitensluishoofd. Een vertelsel van vier spaar pottenvoor kleinen en grooten. Er was een landbouwer, die vier kinde ren had. Enkel jongens waren het. De landbouwer heette Arie Derksen. De namen .der jongens waren: Jan, Wil lem, Piet en Klaas. Jan was de jongste en telde negen jaren; dan volgde Willem van tien, Piet van twaalf en Klaas van bijna veertien. Sterke, gezonde jongens waren het, en vader Derksen verheugde zich iedere dar in het vooruitzicht, dat die vier zonen hem later behulpzaam zouden zijn bij het be werken van het !a.nd en het binnenhaler van de oogst. Nu waren zijn zorgen nog groot en zijn arbeid zwaar, maar dat deerde hem niet en zijn vrouw stond hem flink terzijde Later zou het mooier en beter word" als de ongans mann -n waren en naast h' vader zond >n staan om het land vruc' baar te maken. Het was schoon daaraan te d nken er voor te zwoegen. Maar de menscb wikt.... en God schikt Groote slagen troffen Arie Derksen. De vrouw werd ziek en stierf. Hagel, storm en onweer vernielden de •egst, die zoo veel beloofde, en wat in tal van jaren was oververdiend ging weer verloren. Maar Arie liet de moed niet zinken. Hij sjouwde harder dan ooit en trachtte zich er weer bovenop te werken. Doch hij stond alleen; z'n kinderen waren nog te jong, om -hem flink te kunnen bij staan. t Het kwam zóó ver, dat hij op n dag, dat de pachtsom betaald moest worden, daarvoor niet het benoodigde bedrag bij een had. Bij buren, vrienden of familie wilde hij liever niet aankloppen, daar kwam z n eerlijke trots tegen in opstand. Hij riep z'n jongens bij zich en sprak: ,,De pacht moet va.ndaag worden betaald. Ik weet, dat moeder jelui ieder 'n spaar pot gaf en er voor zorgde, dat die niet nutteloos in 'n hoek bleef staan. Wilt ge vader helpen? Als we in ons eigen luis het geld bij-elkaar kunnen krijgen behoef k niet naar vreemden te gaan om bijstand. Hij hci.d 't nauwelijks uitgesproken, of de aarpot van Jan 'n groen steenen var- ~utje was bet 'ag al in scherven op de "fel en de dubbeltjes, kwartjes, centen en ld ens rolden naar links en rechts. Arie keek even verbaasd, doch direct ei z'n gelaat, dat hii Jan, de jongste heel rkbaar was voor dit mooie voorbeeld. Wil'em zat 'n halve minuut heel ernstig de-keu, alsof hij snel uit bet hoofd kende Toen ging hii naar de kast. kudde n smaarpo' leeg en begon ',el old te tellen 's er nu nog te kort?" vroeg Piet. rider van z'n plaats op te staan. „Ja" telde Willem "n°g ruim zes tien gulden... kom maar op ju'lie, met je spaarpotten, dan halen we 't wel." Piet stond mopperend op.... ging met veel tegenzin naar de kast.en zette z'n spaaroot op tafel met 'n zucht, alsof nij er 'n stuk van z'n hart bij moest leggen- Klaas had onbewegelijk toegekeken. en toen er uit de spaarpot van Piet twaalf gulden kwam sprak hij haastig; "^a\ 's lammer, want in de mijne zit zoo goe" a's niets." En vóór dat vader en de drie anderen hierover hun bevreemding konden uiten, begon hij reeds aan 'n opsomming var allerlei kleinigheden, die bij zoo nu en ^.a.r uit z'n spaarpot had betaald.... en bij-elkaar hadden gemaakt, dat er nU hee' weinig meer te halen viel. Even keek de vader hem donker aan, en toen sprak hij; „Het is al heel mooi zoo Ik dank jelui. Die paar gulden komen er zonder Klaas ook nog wel." En tegen de avond ging hij de pan'14 talen. Wel moest hij telkens denken aan de vier spaarpotten, en aan die van K'aas het meest.... maar ten laatste acht hij: ..Och 't zijn ook nog maar kinderen." Hij sprak er niet meer over, al kad hi. 'i zich wel even voorgenomen. En 'n paar dagen later was alles bewoon.... en de spaarpotten waren ver 'eten. Maar zoodra Klaas, de oudste der vier, alléén was en zeker wist, dat niemand hem kon bespieden, pakte hij z'n spaarpot n te'de z n schat, die méér bedroeg, dan wat uit de drie andere te zamen was Se- komen. En lachte. En toen was Klaas Ieelijk De jaren liepen hun onverbiddelijke gang des tijds. De vier jongens werden mannen, en prachtig was het, te zien, hoe de vader en zijn vier zonen daar werkten op de akkers, die zwaar van vrucht werden bij de ge meenschappelijke arbeid. En toen 'n tijd later de zonen achtercer volgens in het huwelijk waren getreden kon de vader trotsch en gelukkig zeggen, dat hij hen niet meer noodig had. Jan, de jongste, werd 'n royale vent, die direct bereid was te geven wat van hem werd gevraagd. Maar hij hield daarbij geen rekening met 'e behoeften van eigen gezin en zaak.... 'tl daarom moesten gezin en zaak er dik wijls onder lijden. Zijn vrouw bracht hem vaak onder het oog, dat hij zich en de zijnen door z'n al te groote en meestal onverstandige vrijge vigheid nog eens tot de bedelstaf zou bren gen. Er zoo was er vele malen oneenigheid in het gezin. Vader Derksen sloeg dit nu en dan gade. En dan schudde hij het hoofd.... en zat bezorgd te peinzen. Willem, de tweede, werd 'n verstandig uisvader, die niet doof was voor de beden a,n armen en ongelukkigen.maar zich altijd rekenschap gaf van z n daden en nooit 'n penning uit huis liet gaan, of hii -noest weten, dat die goed besteed was en 'nt de betalingen der komende dagen onden geschieden. Hij dacht na voordat ii iets weggaf. Vader Derksen zag dit met genoegen an.... en dacht aan 'n twintigtal jaren "•rug. Piet werd 'n persoon, die altijd mop perde als er in de kerk 'n liefdadigheids- preek werd gehouden.... of als de pastoor voor een of ander goed doel bij hem aan klopte. Alleen als er héél dringend werd gevraagd op de preekstoel, o{ als de pas toor met zacht verwijt hem tot geven moest 'wingen, ging z'n beurs of z'n geldkistje "en.en heel gauw weer dicht. Vader Derksen knikte nadenkend als hij zooiets meemaakte, en sprak in zich zelf; „Ja, zoo was t." Van Klaas valt iets meer te vertellen. Hij werd 'n gierigaard, die zelfs zn eigen vrouw en kinderen het Woog noodige ont hield. Rekenen en cijferen en z'n geld na-teilen was z'n liefste bezigheid in de uren dat er niet werd gewerkt 'n Gehaat menscb was Klaas. Maar hij gaf er niets om en zei grijn zend het was dezelfde grijns, die hém toen, als jongen, zoo Ieelijk had gemaakt dat hij niemands genegenheid noodig had.... dat hij van geen mensch iets ver langde en men van hem óók niets verlan gen moest. Vader Derksen ging Schreien, telkens als hii boorde v.a.n de steenen hardvochtigheid van Klaas, zn oudsteen sloeg zich tan met de vuist op het voorhoofd. De vrouw van Klaas overleed.... en de menschen in 't dorp zeiden, dat zij nu ge- 'ukkig was. Z'n kinderen groeiden op in de sfeer waarin ze geboren waren, en zoo rfeuw ze er de leeftijd voor hadden trouw- t en zij. Klaas bleef alleen met z'n geld,, dat nie mand .mocht benaderen da,n hij zelf. Maar op 'n stormachtige avond, dat nie mand het waagde huis of hof te verlaten Herd Klaas beroofd van heel z'n bezit. D' dieven sloegen hem bewusteloos, en ee,: de gierigaard gelegenheid kreeg alarm te maken, waren ze over de grens, zonder n spoor achter te laten. Klaas was broodeloos nu, en moest naar z'n kinderen om hulp. Maar die kinderen duwden hem van hun deur weg en zeiden, dat hij zich maar moest zien te redden. Hoe kon het ook anders? Zelf had hij ze gemaakt tot gierigaards. En daar stond Klaas, alleen, arm, verla ten van z'n eigen vleesch en bloed. En zoo kwam hij terecht bij z'n vader, Arie Derksen* die negentig jaar was ge worden en al het lief en leed, al het mooie en leelijke der twee geslachten van nabij bad aanschouwd. Als 'n verloren zoon knielde Klaas bij de stoel van z'n vader neer en riep uit, dat het z'n eigen schuld was, dat hij niet anders had verdiend of mogen verwachten. Maar vader Derksen beurde hem op en sprak; „Kom hier.... ik heb voedsel, klee- ren en 'n brandende haard.... ik deel alles met jou, Klaas.... en zeg niet, dat het je eigen schuld is. Het is de mijne. Herinner ie slechts die eenvoudige, maar zoo onein dig veel zeggende gebeurtenis van de vier spaarpotten. Ik heb toen gezwegen en ge dacht; och, net zijn nog maar iinderen. Dat is de groote fout van m'n leven ge weest.... want in da! gebeurtenisje lagen vier groote lessen, die ik niet had mogen 'aten voorbijgaan.... vooral niet die van ioude laatste spaarpot. Ik had me ei van moeter, overtuigen of jij de waarheid sprak, war.t ik voelde, d,at het niet zot was. Ik had je moeten bestraffen en daar na ernstig onderhouden over ie gedrag... het eerste kwaad had dan wellicht nog ge. cerd kunnen worden. En zoo is er in de 'inge, groote wereld veel ellende en droef., beid geweest, en het is er nog, door ouders, die deden zooals ik." (Auteursrecht.) G. N. Omtrent de sterkte van den varkens stapel op 1 Febr. in vergelijking met het overeenkomstige tijdstip van 1927 kan, in verband met de mededeelingen der rijks- vee teelt consulenten, het volgende worden bericht: - De ongunstige verhouding tusschen de prijzen van de voedermiddelen en die van het vleesch is sedert het vorige bericht, aangevende den stand op 1 Nov. 1927, nog aanmerkelijk verscherpt. Het indexcijfer voor de maisprijzen steeg van 136 tot 152, dat voor varkensvleesch daalde nog van 118 tot 117. Bij deze prijsverhoudingen kan de mes- terij weinig of geen voordeel opleveren, terwijl bij den geringsten tegenslag verlies moet worden gehoekt, ook al zijn ne prijzen der biggen eveneens laag 612). De verkregen gegevens duiden dan ook met zekerheid aan, dat de fokkerij wordt in gekrompen. Dat de vermindering van den varkenssta pel nog geen grooteren omvang aannam, moet worden verklaard uit de omstandig, heid, dat in zeer vele bedrijven de varkens ten deele worden gevoed met allerlei bij. producten uit de bedrijven, welke men op geen andere wijze productief kan maken, zoodat de varkensmesterij een onmisbare schakel in die bedrijven vormt. Ook de fokkerij kan bij de genoemde prij zen der biggen niet rendabel worden geacht en kan alleen bij worpen, welke boven het normale zijn, nog eenigszins loonend zijn. Uit de onderscheiden provincies wordt de -wijziging in vergelijking met 1 rebr. 1927 als volgt aangegeven. Noord-Holland. Vermindering der gedekte zeugen 10 a 20 pet biggen, opleggers en vette varkens plm. 10 pet., loopvarkens en zouters weinig verandering. Zuid-Hollaitd. De vermindering bedroeg hier voor de gedekte zeugen pl.m. 20 pet., de biggen pl.m. 15 pet., de loopvarkens pl.m. 20 pet., de opleggers pl.m, 10 Pc'. en de vette varkens pl.m. 5 pet. Op grond van de gegevens, ook ult de overige provincies, kan de vermindering van de verschillende groepen, over het geheele land geschat worden: voor gedekte zeugen op 20 a 25 pet., voor biggen op pl.m. 15 pet. voor loopvarkens op 10 tot 15 pet., en voor zouters. opleggers en vette varkens op pl.m. 5 pet. Uitvoer van varkensvleesch. De uitvoer van varkensvleesch was ,In 1927 buitengewoon groot en bedroeg 51 ,mil* lioen K.G. versch vleesph, 40.5 ®i ®n K.G. gezouten vleesch en 89395 levende dieren, tegen 28.5 millioen K.G. versch vleesch, 35,5 millioen K.G. gezouten vleesch en 4843 levende dieren in 1926. Stelt men het gewicht der levende dieren, in 1927 uitgevoerd, op 10 millioen K.G., dan zou de totale vleeschuitvoer dus 110,5 millioen K.G. vleesch hebben bedragen of rond 46 mil lioen meer dan in 1926. Dit groote verschil vindt in hoofdzaak zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de varkens thans worden doorgemest tot een gewicht van 100 K.G. en hooger, terwijl vroeger een groot aantal varkens werden geslacht bij een gewicht van 40 tot 50 Kilogram. Voor radio-amateurs is wellicht interes sant het hieronder volgende lijstje van Euro- peesche Omroepstations met vermelding van golflengte en sterkte welke voor een zeer groot gedeelte ook hier te lande hoorbaar zijn Zendstations Golflengte Sterkte in meters in K.W. Münster 242 1,5 Gleiwitz 250 0,7 Kassei 273 0,7 Danzig 273 0,75 Dresden 275 0,7 Dortmund 283 1,5 Lyon 291 !,5 N Niirnberg 303 4 New Castle 312,5 1,5 Milaan 316 1,5 Breslau 316 4 Bournemouth 326 1,5 Königsbergen 328 1 Kopenhagen 337 1 Barcelona 345 1,5 Praag 349 5 Graz 356 0,5 Londen 361 3 Leipzig 366 4 Madrid 375 1,5 Stuttgart 380 4 Manchester 385 1,5 Toulouse 392 3 Hamburg 395 4 Glasgow 405,4 1,5 Bern 411 1,5 Kattowitz 422 10 Frankfurt a/Main 429 4 Brno (Briinn) 441 3 Rome 450 3 Langenberg 469 25 Berlijn 484 4 Daventry Jr. 492 14 Aberdeen 500 1,5 Brussel 509 1,5 Weenen 517 5 Mtinchen 536 4 Milaan 545 7 Boedapest 555,6 3 Zürich 588 2 Leningrad 1000 10 Hilversum 1060 5 Warschau 1111 10 Kalundborg 1153 7 Zeesen, Königswus- terhausen 1250 45 Motala 1320 30 Moskou (O.K.) 1450 20 Daventry Sr. 1604 25 Parijs 1750 3 Huizen 1840 4 Huizen 1950 4 Reuter seint uit Mexico City: De Fran- sche vliegers Costes en Lebrix zijn vast be sloten, dezen zomer te trachten, van Parijs naar New York te vliegen. Reuter seint uit Washnigton: Luit. Ton ner van de luchtmacht der V. S. vertrok in een Fokker-machine, om te trachten Nica ragua te bereiken met slechts één opont houd in Miami. Bespuiting van houtige gewassen met carbolineum. De Inspecteur, Hoofd van en Planten- ciektenkundigen Dienst vestigt de aandacht in het bijzonder van alle boomkweekers, op de zeer groote wenschelijkheid alle houtige gewassen op hunne kweekerijen te bespuiten met een 7% vruchtboom-carbolineum oplossing. De noodzakelijkheid, dat alle in ons land gekweekte gewassen aan de hoogste eischen van zuiverheid en afwezigheid van ziekten en insecten voldoen, wordt steeds dringender. Dit dient niet alleen om de productie van goed en gezond fruit voor ons eigen land zoo hoog mogelijk op te voeren, maar ook om de gewassen, die naar het buitenland uit gevoerd zullen worden, aan de steeds hooger wordende eischen inzake afwezigheid van ziekten en parasieten te laten voldoen. Ten einde een zoo groot mogelijk deel van de productie onzer boomkweekerijen voor uitvoer naar het buitenland geschikt te maken, is een krachtige ziektebestrijding op de boomkweekerijen volstrekt noodzakelijk en vruchtboom-carbolineum is een der krachtigste middelen om althans aantasting door insecten (voor zoover deze in den winter in den toestand van larve, pop of volledig insect op de gewassen aanwezig zijn) tegen te gaan. Een zorgvuldig uitgevoerde bespui ting met 7% vruchtboom-carbolineum van alle boomkweekerijgewassen (vrucht- boomen en struiken, laanboomen en sier heesters, rozen, Buxus, Coniferen enz.) is daarom zeer noodzakelijk te achten. Het is thans (begin Februari) het oogenblik om deze bespuiting uit te voeren; voor de meeste gewassen kan zij tot in de maand Maart ge schieden. De inspecteur, hoofd van den Planten- ziektenkundigen Dienst, vestigt de aandacht van alle belanghebbenden op de groot' waarde van vruchtboom-carbolineum a' bestrijdingsmiddel tegen allerlei, in d< toestand van ei, larve, pop of volledig in sect op houtige gewassen overwinterend' insecten. Een bespuiting met vruchtboom-carbo lineum ter sterkte van 7 y2 is het beste bestrijdingsmiddel tegen bladluizen op aller lei houtige siergewassen en vruchtboomen, tegen spint in kruisbessenstruiken, roode worm in frambozen, spuitvreter en andere insecten op aalbessen. Ook op sierstruiken als rozen, Buxes, Coniferen (sparren) kan deze bespuiting met zeer veel succes worden toegepast. Voor kruisbessen en perziken is het seizoen thans bijna afgeloopen (midden Februari) ma maar aalbessen en frambozen en druiven in kassen kunnen tot het einde van deze maand, andere gewasseS als appel, peer, pruim, sneeuwbal, meidoorn, kunnen het best in de maand Maart bespoten worden. Men gebruike in het algemeen een 7% oplossing van een goede in water oplosbare carbolineumsoort, die bewezen heeft vol doende insecten-doodende eigenschappen te bezitten. Voor perzik mag men echter niet sterker oplossing gebruiken dan 5%. Men bespuite de gewassen zeer zorgvuldig opdat alle takjes, vooral ook de jongste, ge heel worden bevochtigd. Carbolineum kan als een der meest werk zame bestrijdingsmiddelen, speciaal tegen insecten, beschouwd worden. Tegen door schimmels veroorzaakte ziekten helpt het meestal niet; daartegen moeten andere, speciale bestrijdingsmiddelen worden toe gepast. Nadere inlichtingen over deze bespuitingen worden gaarne verstrekt door den Planten- ziektenkindigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werkzame ambtenaren van dezen Dienst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9