ONDER ROOD SCHRIKBEWIND. Voornaamste Nieuws f3000.- f 750.- BffljKSS! f 250.- ^StTZ'St, 1125.- f 50.- SÏTÏK MAANDAG 6 FEBRUARI 1928 REACTIE-STEMMING. FINANTIEEL „BELEID" IN WEENEN. Weenen eet zich arm! Doodelijk ongeluk op het Station Haarlem. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16774 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. PROF. DR. H. A. LORENTZ. v. Een moordaanslag nabij Vlodrop. Het collectief contract in het schildersbedrij f „Proza en Poëzie". H. M. de Koningin zal waarschijnlijk de Olympiade 1928 openen. Aanvaring „Erato" en „Drechtstroom". Een geraffineerd oplichter gesnapt. De werking van den Krakatau wordt zwakker. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Overlast in een treincoupé. Door een tram overreden en gedood. De zaak-Eyking. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekeqjng No. 5978. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per «reek 25 ct.; per kwartaal I 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLE COURANT "ST ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 cU bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regeL Het ls soms tragisch en erger als wij in de Nederlandsche dagbladpers en uit verslagen van vergaderingen zeer eigenaardige tenden- zieuse stemmingen beluisteren, geuit door Nederlanders van groot formaat, als de Zim merman's en Treub's toch ongetwijfeld zijn. Zulke uitingen zijn op zich zelf droevig en erger. Men behoeft nog geen geestverwant van zulke persoonlijkheden te zijn, om toch met het noodige respect te verklaren, dat zij in de leiding van ons volk een behoorlijke positie hebben vervuld en nog vervullen. Men mag ook niet gaan denken, dat deze personen, als zij hun reactie-stemming uiten, tegen beter weten in, of om andere bijkomstige omstan digheden, praten zooals zij in den laatsten tijd doen. Men kan zelfs aannemen, dat zij, door zich aldus te uiten, de verbetering hopen te verkrijgen van het ziektegeval, hetwelk zij naar him diagnose op de door hen geconsta teerde verschijnselen meenen waar te nemen. Hoe dan te verklaren een zoo sterk reac- tionnaire stemming ten opzichte van de maatschappelijke ontwikkeling? Naar onze meening, maar te gelijk naar onze ondervinding, komt zulks voor het aller grootste deel voort uit de eenzijdige omstan digheden waarin deze ongetwijfeld bekwame mannen leven en waarin ze ook, dien over eenkomstig, de dingen hebben leeren zien. Uit meerdere uitlatingen van hen valt af te leiden, dat zij de arbeidersbeweging in haar geheel, en de door die beweging nage streefde idealen, niet anders kunnen zien en deze misschien wel vereenzelvigen met een bepaalden vleugel van die beweging, waar, om der taktiek wille, soms veel wordt gedaan en gelaten, wat elk rechtgeaard Nederlander moet tegenstaan. Maar daaruit ontspruit nog niet de rechts grond om generaliseerender wijze op al de dragers van de idealen der arbeiders-bewe ging, een odium te laden, hetwelk door hen niet wordt verdiend. Naar mate nu de auctor intellectualis van deze reactiestemming hooger staat in alge- meene ontwikkeling, naar die mate is zijn daad des te ernstiger. Indien zij op de ongetwijfeld hoogst be langrijke posten, welke zij in de maatschappij hebben bekleed, en nog bekleeden, wat dich ter bij en tot het volk en zijn beweging waren genaderd, dan hadden zij naast het ver keerde wat ook daar ongetwijfeld voor komt het mooie en werkelijk goede en ledëele beter en juister leeren waardeeren, en dan zou ook hun conclusie er toe voeren, dat het mooie verre en verre de overhand heeft. Zij zouden ook zeer waarschijnlijk nuchter der en objectiever staan tegenover den kring, welke blijkbaar hun bewondering heeft, en waar het ook heusch alles geen goud is, wat er blinkt. Voor de ontwikkeling van ons land en ons volk, voor de meest doelmatige en spoedigst tot resultaat voerende welvaartpositie, is het dan ook heusch te betreuren, dat zulke per sonen het levende contact met het volk en de uit dat volk groeiende en levende volks bewegingen blijkbaar geheel verloren hebben. Zij moeten de volksziel niet meer kunnen beluisteren, en het moet hun bij al de groote gaven welke zij bezitten schijnbaar niet meer mogelijk zijn om een zoodanige leiding mede te geven, dat het geheel in de beste bedding wordt gevoerd, ons vaderland en ons volk tot heil. Het ware ook voor de mannen, uit de be weging der arbeiders gegroeid, en op min of meer belangrijke posten geplaatst, niet moei lijk een boekje open te doen van personen uit den kring van genoemde heeren en daaraan de noodige generaliseerende conclusies te ver binden. Maar daarmede was dan toch alleen maar bewezen, dat ook onder die categorie men- schen bestaan, die zonder eenig idealisme, niet zelden zelfs met het tegenovergestelde daarvan, waren bezield. Dat zulke dingen ook voorkomen onder de personen, welke de beweging van de arbeiders representeeren, spreekt toch van zelf. Maar als 't bij de laatsten voorkomt, dan kun nen dezulken niet zelden nog als verontschul diging al te grooten ijver, of een tekort aan opmerkingsgave of een te beperkten geeste lijken horizont aanvoeren. Maar dwaas en erger wordt het, als men op grond van zulke omstandigheden, het ge heel zou mogen gaan brandmerken. Heusch, een allerbelangrijkst deel zelfs nog onder leiders van de aan de Nederland sche Sociaal-Democratie verwante leiders van hen, die de beweging des volks dragen, wordt geïnspireerd door idealen. Maar daarom zullen bedoelde heeren, met 't verwekken van hun reactie-stemming, dan ook niets goeds, zelfs eerder iets verkeerds bereiken. Zulks is daarom zoo te betreuren, omdat zij nog altijd in de leiding van ons land en volk een meer of minder belangrijke plaats inne men. Toch heeft hun houding en optreden ook nog een goede zijde en een te waardeeren les. Vooral voor het Katholieke volk van Ne derland en meer speciaal voor den arbeiders stand. De Katholieke Staatsparty, welke in waar heid een party mag worden genoemd, die het gevende contact met alle lagen van de maat- schappü onderhoudt, laat ons telkens zien, van welk een hooge waarde haar ongesplitst; bestaan is voor geheel ons volk. De geleerden, de intellectueelen, de staats lieden, de leiders in haar huis geschoold en gevormd, zullen juist door dit contact en door deze vorming voor zulk een groote een- zydigheid worden behoed, zy zullen gemak- keiyker de fouten zien en onderkennen van leiders in het politieke, sociale of industri- eele leven, zy zullen ze zien by kapitalisten en by arbeiders. Maar daarom zal de invloedspositie van hen, die in deze party leiding geven, steeds grooter en grooter worden, omdat hun vor ming en het levende contact met de volks ziel hen zal behoeden voor het kweeken van reactie- of razzia-stemmingen. De Katholieke arbeiders mogen zich geluk kig pryzen, dat zulk een party en laten wy er op laten aansluiten zulk een in het alge meen breed ziende pers onder de bezittin gen van hun cultuurgoederen behoort. zy kunnen niet genoeg waardeeren, welk een zegen het bestaan van zulke instrumen ten voor hun stand en geheel ons land en volk beteekent. Indien de zich uitende reactie-stemming zelfs geforceerd door zulke invloedrijke en bekwame Nederlanders, als de boven ge noemde moet biyven by een morrend, soms ietwat insinueerend geluid, danken zy zulks voor het allerbelangrykste deel aan de gezonde en krachtige Katholieke politieke en sociale cultuur-organen. Na gedurende de laatste weken ongesteld te zün geweest, is prof. dr. H, A. Lorentz Zaterdagmiddag omstreeks drie uur te zijnen huize aan de Julianastraat te Haarlem, in den ouderdom van 74 jaar overleden. Met prof. Lorentz is een der bekendste ge leerden, welke Nederland in dezen tüd bezit, heengegaan. In het jaar 1853, den 18den Juli, werd prof. H. A. Lorentz te Arnhem geboren, en stu deerde aan de H. B. S. aldaar, waarna hy staatsexamen deed. Hy werd als student in de wis- en natuurkunde aan de Leidsche universiteit ingeschreven en promoveerde al daar in 1875 op een proefschrift, getiteld: „De theorieën der terugkaatsing en breking van het licht". Dit levenswerk van Lorentz heeft de natuurkunde van het punt waarop Presnel en Maxwell haar hadden gebracht, door de ontwikkeling van de electronen- theorie der optische en electro-magnetische verschynselen heen gebracht tot het punt, waar de eerste schreden op den weg der rela tiviteitstheorie zyn gezet en de quanten theorie mogeiyk is geworden. Prof. Lorentz heeft in zijn verderen loop baan ook langs heel dien weg in velerlei op zichten opheldering gebracht, wat hem een wereldnaam heeft doen verwerven. Hoe groot zijn bekendheid ook in het buitenland is, bleek ondubbelzinnig den llden December 1925, by de herdenking van zyn gouden docto raat, toen zich onder voorzitterschap van wij len prof. Kamerlingh Onnes, een internatio nale commissie had gevormd, waarin de meest bekende hoogleeraren uit nagenoeg alle landen der wereld hadden zitting genomen en uit wier naam hy, nadat prof. Kamerlingh Onnes hem het eerst had toegesproken, door prof. Einstein werd gelukgewenscht. Prof. Dr. H. A. Lorentz. f Een feit van bijzondere beteekenis was het, dat by die gelegenheid door deze com missie een groote som gelds werd byeenge- bracht, waaruit het Gouden Lorentz-docto- raatfonds werd gevormd, dat ter beschikking van prof. Lorentz werd gesteld om het voor de studie in de natuurkunde te bestemmen op een wijze, die hem goeddacht en welk fonds toen opder beheer is gesteld van het Leidsch Universiteitsfonds. By dit gouden doctoraat heeft namens de regeering minister Coiyn hem toen het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau overhandigd. Ook by zyn zilveren doctoraat was hem 11 December 1900 een grootsche huldiging ge bracht. Ook toen had zich een commissie gevormd en in zyn toespraak tot den jubi laris mocht prof. Kamerlingh Onnes toen verwyzen naar het „Livre Jubilaire", dat te zyner eer als internationaal huldeblyk was verschenen. Groot was de beteekenis van den weten- schappelyken arbeid van den grooten na tuurkundige. Weinige dagen geleden, toen prof. Lorentz zyn gouden professoraat aan de Leidsche Universiteit herdacht, is dit wederom ge bleken. Prof. Lorentz was, voordat hy promoveerde leeraar aan de burgeravondschool te Arn hem, in welke functie hy werkzaam bleef tot hy, nauwelyks 24 jaar oud, werd geroe pen tot het bezetten van den nieuwen leer stoel in de theoretische natuurkunde aan de Leidsche universiteit. Hy aanvaardde dit ambt met een rede over: „De moleculaire theorieën in de natuurkunde". Weldra verwierven zijn onderzoekingen op theoretisch natuurkundig gebied, waarvan de voornaamste gepubliceerd'zijn in de Versla gen van de Kon. Academie van Wetenschap pen, een Europeeschen naam, en in 1903 werd hem, te zamen met wijlen den Amsterdam- schen hoogleeraar prof. Zeeman, de Nobel prijs geschonken wegens zyn verdiensten voor de ontwikkeling der electro-magnetische licht-theorie. Het aantal buitenlandsche onderscheidin gen, dat hem ten deel viel, is groot. Niet alleen de Leidsche universiteit, doch ook enkele andere buitenlandsche universiteiten, o.a. die te Madrid, benoemden hem tot doc tor honoris causa. Verder maakte hy zich jegens ons land verdienstelyk door zitting te nemen in ver schillende rijkscommissies. Onder zyn werk van internationaal maatschappeiyken aard, valt vooral te noemen zijn voorzitterschap van de door den Volkenbond ingestelde com missie voor Internationale Intellectueele Sa menwerking. Voorts was hy o.a. lid of cor- respondeerend lid van de Academies van We tenschappen te Parijs, Turijn en Upsala en directeur van de Teyler-Stichting te Haar lem. De dies-viering der Leidsche Universiteit op 8 Februari a.s. zal, in verband met het over lijden van prof. Lorentz, zonder uiterlijk feestvertoon voorbygaan. Slechts zal de rec torale rede worden uitgesproken. De begrafenis zal plaats hebben Donderdag a.s. te twaalf uur op het oude gedeelte der Algemeene Begraafplaats, ingang Klever laan, te Haarlem. H.M. de Koningin zal zich bij de begra fenis van Prof. Lorentz doen vertegenwoor digen door haar kamerheer in buitengewo nen dienst, Jhr. Mr. j. w. g. Boreel van Hogelanden te Velsen. Heer Hugo Breitner, de Weensche wet houder van finantiën, is een genie! Het is alleen maar jammer, dat hy zijn groote gaven zoo heilloos misbruikt en dat hij uiteluitend in de verkeerde richting WHyt'heeft zich tot doel gesteld de gemeente Weenen rijk te maken, en hy is daar ook heel gemakkelijk in geslaagd. De gemeente Weenen is ryk en beschikt over geweldige kapitalen. Schuld is er hoegenaamd niet. Is dat niet prachtig voor een gemeente, waarvan liefdadige pleegouders in Holland en in Zwitserland tot voor betrekkelyk kor ten tyd de kindertjes van den hongerdood hebben moeten redden? Neen, het is niet prachtig! Het is een heel klein kunstje geweest en bovendieneen schanddaad, een unfaire truc in dienst der volksmisleiding. De bevolking van Weenen is en wordt op de brutaalste wyze gebrandschat. Door middel van alle mogelyke belastm0en worden van de Weensche burgerij fabelach tige kapitalen afgeperst, zóó, dat zelfs ver knochte party genooten in opstand komen en den ondergang voorspellen. Omwille van het mooie gebaar weet de heer Breitner te vertellen, dat hy het geld daar haalt, waar het is, maar deze bewering moet ondanks misschien de „goede be doelingen van den heer Breitner praktisch een groote onwaarheid genoemd worden. Neen, ook de arbeiders, ook de weinig vermogenden, al zyn ze nóg zoo rood zuchten en kermen in Weenen onder het fi- nantieel regiem van den socialistischen wet houder. En zjj worden daarvan juist allereerst de dupe! Niet alleen, doordat ook zy op alle moge lijke wyzen zy het vaak ook indirect bijdragen tot de algemeene belastingop- brengst, maar ook, en vooral, omdat het gemeentebestuur alle bedryfs- en zakenleven zóó zwaar belast, dat de arbeiders, als con sumenten, wel uitgebuit moéten worden en in het hun toegekende arbeidsloon natuurlyk nog wederom eens den terugslag van die ai te zware belasting ondervinden en gevoelen. Indien zy tenminste nog zoo gelukkig zijn, werk te kunnen krygen. Het is natuurlyk niet mogelijk, in het be stek van onze artikelen het heele Weensche belastingstelsel onder de loupe te nemen, maar iets willen wy er toch van vertellen, om den lezer een indruk te geven. De grondbelasting in „Land" Weenen be draagt het 40-voudige van wat voor het jaar 1922 aan grondbelasting geheven werd door het Rijk. De woon-belasting is er van dien aard, dat men voor een woning, welke in 1914, laten we zeggen, 600 goudkronen aan huur „deed", thans het 300-voudige daarvan in gedepi'e- cieerde kronen d.w.z. 6.30 betaalt. Praktisch komt deze regeling hierop neer, dat ook de arme man in Weenen zijn woon belasting te betalen heeft. Voorts heeft men in Weenen een heel eigenaardige „Fürsorge-abgabe" dat is een heffing vcor verschillende sociale doelein den; deze belasting bedraagt maar liefst 4 pCt. van ieder uitbetaald loon of salaris, met inbegrip van de waarde van ambtswonin gen, enz. Voor het personeel by banken e.d. moet echter 8 pCt. van het salaris gestort worden. Wat tot gevolg heeft om maar eens een enkel voorbeeld te noemen dat de banken a 9 pCt. meer personeel in dienst zou den kunnen nemen, indien deze zware be lasting niet geheven werd. Het is overigens duideiyk, dat deze belas ting op onrustbarende wyze het economisch leven belemmert, de productie tegenhoudt, het leven duurder maakt en de werkloos heid bevordert. De „Lustbarkeitsabgabe" belasting op openbare vermakelijkheden, zouden wy zeg gen is in Weenen zóó hoog opgevoerd, dat de sociaal-democratische voorzitter der „Deutsch—österreicher Bühnenverein" in een vergadering zyner vereeniging destyds uit riep; „Het despotisme van één persoon, de hals starrigheid van één mensch is het, waardoor de theaters en de tooneelspelers van Weenen aan nood en ellende prijs gegeven worden. En de secretaris der vereeniging vulde deze klacht nog aan: „Kan men dat nog belasting noemen, als de gemeente tot 30 pCt. der bruto-ontvang- sten wegneemt? Dit is geen belasting meer, maar een stille vennootschap met de thea terdirecteuren, waarby de gemeente intus- schen geen risico draagt. De kosten dezer be lasting worden hoofdzakelyk door den too- neelspeler gedragen." Men heeft te Weenen ook een belasting op den verkoop van voedings- en genotmidde len. Dat men deze belasting in toepassing 'S-B. M. KRIJGSMAN. brengt voor luxe-inrichtingen (b.v. cabarets), zal niemand afkeuren, maar door deze be lasting wordt héél Weenen getroffen, be halve dan socialistische vereenigingen; deze worden van deze belasting vrijgesteld! Verder worden er belastingen geheven: op het verhuren van kamers, op de waardevermeerdering van onroerende goederen, op openbare aankondigingen, op advertenties in bladen, geschriften en drukwerken, op het dienstpersoneel (tot een fabelach tige hoogte), op automobielen en paarden en honden, op brandverzekering (maar liefst 33)4 pCt. der premie), op ten-verkoop-aanbiedingen, op het gebruik van gas en electriciteit, op het maken van winst in bepaalde on dernemingen, ophet drinken van bier. Ja, je kunt in Weenen niets doen, of je moet er belasting voor betalen! En bovendien heft de gemeente nog zeer behoorlyke eigenlyk zeer onbehoorlyke opcenten op de Rijksbelasting. En dan durven de socialistische leiders van Weenen de Bondsregeering nog een verwyt maken van zekere Ryksbelastingheffing, waarvan de gemeente Weenen zelf jaariyks het leeuwenaandeel opstrykt! Met dat al heeft de gemeente Weenen de beschikking weten te krygen over ontzet tende kapitalen. Och! Als je volledig baas bent, dan kan je gemakkelyk geld afvorderen! En nog steeds wil de gemeente zich verrij ken, ook voor de toekomst. De gemeentelyke woningbouw b.v. welke voor 1928 op rond 76 millioen Shilling (een Shilling is pl.m. 35 cent) begroot is werd gewoonweg contant betaald. „Men mag zich niet in schulden steken", zegt wethouder Breitner, maar hij vergeet daarby, dat hy op deze wyze aan de Ween sche gemeenschap kapitalen onttrekt, welke voor handel en nijverheid absoluut niet ge mist kunnen worden en dat het tegenover het huidige geslacht toch een groot onrecht is, dat in een budgetjaar datgene betaald moet worden, waarvan twee of drie geslach ten zullen profiteeren. Hugo Breitner trekt zich van dit alles echter niets aan: Hij wil geld zien! hy wil zich ryk voelen! En hy rekent als 't ware uit, hoeveel de werkgever missen kan, zóó, dat hy nog pre cies zyn arbeider zij het ook schraaltjes betalen kan. Den ondernemer mag niets overbiyven. Hy vergeet echter, dat een ondernemer zonder geld nietsondernemen kan, zelfs zyn zaken niet in stand kan houden. Hy wil maar niet opmerken, hoe in Oos- tenryk het crediet op langeren termijn in dit land zoo noodig niet meer te krijgen is. Hy ziet niet in, hoe het economisch leven In zyn land, en vooral in zyn stad, ziender- oogen kwijnt. Hij zit rustig op zyn millioenen-schatkist, terwijl handel en industrie niet het minst omwille van de arbeiders schreeuwen om dat geld. De socialist Breitner heeft nu z'n zin: Weenen is „ryk"; Weenen beschikt over vefl geld, en de gemeente teert het geld op, Hy wil geld zien! hy wil zich rijk voelen! niet voortdurend rykdom by komt! alsof rijkdom eeuwig kan duren, indien er zonder te bedenken, dat men door het uitputtingssysteem alle bronnen droog legt, waaruit in de komende jaren de ryk dom toevloeien moet om een dergelyk le ventje te kunnen voortzetten. Weenen eet zich arm. En intusschen lyden handel en industrie enlyden de arbeiders: er zyn in Weenen momenteel 89.247 werkloozen! Dat is (daar Weenen 1.840.000 inwoners telt) één werklooze op iedere 20 a 21 inwo ners! Het gemiddelde werkloosheidscyfer bedroeg over 1927 in Weenen: één op iedere 22 inwo ners. Hieronder enkele cyfers ter vergeiyking: par«js, met 3.000.000 inwoners, had van 1 Januari tot ultimo Augustus 1927 gemiddeld 31.000 werkloozen; oftewel één werklooze op iedere 100 inwoners. Budapest, met 1.200.000 inwoners, had het vorig jaar gemiddeld 10.000 inwoners; aizoo één op iedere 120 inwoners. Amsterdam'726.527 inwoners had over 1927 gemiddeld 6500 werkloozen: dus één op 110. Alkmaar 27.509 inwoners heeft heden (dus in den slechten tyd) 261 werkloozen; dat is één op de 105. Haarlem 111.242 inwoners heeft he den 1200 werkloozen; dus één op de 92. Nijmegen 77.579 inwoners heeft thans 1055 werkloozen; dus één op de 74. Welke stad kan met Weenen concurree- ren? L. S. Uit Vlodrop wordt aan de „Maandagmor gen" gemeld: Op grond van het feit, dat door verschil lende landbouwers geklaagd werd, dat des nachts veevoeder werd gestolen, dat ingekuild in het veld stond, heeft de politie een uitge breid onderzoek ingesteld. Dit onderzoek had tot resultaat, dat verschillende stroopers door de politie op heeterdaad betrapt werden. Gisternacht stelde de landbouwer H. de G- zelf een onderzoek in. Toen hij in het veld liep, zag hy twee schaduwen. Toen h;j riep: „Wie is daar!" sprongen plotseling twee ge daanten te voorschyn, die op hem af wilden springen. De G. floot zyn hond, doch nauwelyks had hy dit gedaan, of hy hoorde twee kogels ra kelings langs zich fluiten. Nog werden door de stroopers eenige schoten gelost en toen was het stil. De G. bleef ongedeerd. Een uit gebreid onderzoek is ingesteld, doch tot dus ver heeft men nog geen resultaat bereikt. N^ar „de Voorw." verneemt, hebben dc ledenvergaderingen van den modernen, den Roomsch-Katholieken en den Christelyken Schildersgezellenbond het collectieve con tract, zooals dat op de laatste conferentie door de werkgevers is aangeboden, aan vaard. Bovengenoemde zangvereeniging geeft Dinsdag 7 Febr. a.s. haar concert in de Ge meentelyke Concertzaal. Voor dit concert verleenen de volgende Haarlemsche solisten hunne medewerking; Mej. Maria de Petit, sopraan, de heer Cor de Wilde, cello en de heer Jan Booda, begeleiding. Door het koor zal uitgevoerd worden „Bede", „Tranen", beide van Fred. J. Roeske, „Zegepraal" van L. F. Brandts Buys en „Jan Gerstekoorn van Philip Loots. Alles biieen dus een mooi programma. Misgesprongen en onder den trein geraakt. Op het middenperron van het station te Haarlem, is Zaterdagavond te ongeveer 10 uur een doodelyk ongeluk gebeurd. De 45-jarige P. E. Vermeul, lystenmaker, wonende Kanaalweg 35 te Helder, vertoefde sedert eenigen tyd by zyn zoon te Rotter dam, Groote Visscherystraat 6 F, daar zyn woning te Helder kort geleden was afge brand. Hij wilde zich Zaterdagavond naar Rotterdam begeven en maakte gebruik van den electrischen locaaltrein naar Den Haag, die te 22.05 van het station Haarlem ver trekt, om door overstappen in Den Haag, verder zijn reis voort te zetten. De heer V. was iets te laat en sprong op den reeds in beweging zijnden trein en wel op de tree plank voor de voordeur wagon. Toen hy bewerkte, dat dit een met-rook coupé was, sprong hy op het perron terug en sprong toen van het perron wederom op de treeplank van de achterdeur van den tweeden wagon van den electrischen trein. Hy is toen van deze treeplank afgegleden en tusschen het perron en de vooruitsteken- de deelen van de onderstellen der wagons geraakt. Toen kort na het ongeval hulp kwam op dagen, waren de levensgeesten reeds ge weken en vond men den verongelukte tus schen de rails liggen met een groote buik wonde. Een spoedig ontboden geneesheer, kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer is per zieken-auto naar het St. Elisabeth-Gasthuis vervoerd. Vermoedelijk heeft de getroffene niet vlug genoeg in den tweeden wagon kunnen springen, daar hy verschillende schilderijen by zich had en deze hem belemmerd heb- hen by zyn sprong. Te Haarlem Is Zaterdagmiddag prof. dr. H. A. Lorentz overleden. overzicht der uitvoerwaarde van en tuinbouwproducten en vee over Zooals bekend, schrijft het Olympisch Protocol voor, dat het hoofd van den staat de officieele opening van de Olympische Spelen persoonlijk zal bekrachtigen. Het comité 1928 zal natuurlyk niet In ge breke biyven H. M. de Koningin uit te noodigen. Men deelt van zeer betrouwbare zyde mede, dat H. M. aan deze uitnoodiging ge volg zal geven. Men verwacht, dat er nog meer vorste lijke personen van vreemde nationaliteit van hun belangstelling biyk geven, en ons land tydens de Olympische Spelen met 'n bezoek zullen vereeren. Naar de oorzaak van de aanvaring welke op 7 Januari heeft plaats gehad tusschen de stoomschepen „Erato" van de K.N.S.M. en „Drechtstroom" van de „Hollandsche Boot" op het Noordzeekanaal heeft de Raad voor de scheepvaart een onderzoek inge steld. De gezagvoerder van de „Erato" werd als getuige gehoord. Hy verklaarde van Amster dam te zyn vertrokken op 7 Januari te 16 u. 15. Het was goed zicht en er stond 'n storm uit het W.Z.W. Een uur na het vertrek werd de Hembrug voorby gevaren. Get. hield de N.-zyde van het vaarwater; vooruit zag hy een meegaand schip en twee tegen- komers, die de „Nicolaas"" en de „Drecht stroom" bleken te zyn. Nadat de „Nicolaas" voorby was, hoorde get. aan s.b. achteruit twee stooten, die bleken te zyn van een passagiersboot AmsterdamIJmuiden, die reeds tusschen de „Erato" en den Noordwal invoer. Toen de „Erato" het passagiersschip dwars had, liep de „Erato" die overigens goed naar het roer luisterde, plots hard b.b. uit, waarop een aanvaring met de tegen komende „Drechtstroom" niet meer te voor komen bleek, ondanks s.b. roer en achter uit slaan. Get. vei-klaarde op hem, gestelde vragen, dat hy, toen hy het sem van het passa giersschip hoorde, geen waarschuwingssêin van niet-passeeren had gegeven. Hy voer 1015 m. uit den wal en had niet verwacht by het passeeren uit het roer te loopen. De loods van de „Drechtstroom" werd daarna gehoord en zeide dat hy ondanks volle kracht achteruit laten slaan en anker laten vallen de aanvaring niet had kunnen vermijden. De politie te Roermond heeft de hand we ten te leggen op een geraffineerd oplichter. Zij is er namelyk in geslaagd aan te houden den koopman v. M„ woonachtig te Blerick, die zich gewoonlyk uitgaf voor directeur van een groote poetsmiddelenfabriek. Die „poets- middelenfabriek" bestond echter uitsluitend uit het woonvertrekje, dat hy in een loge ment had gehuurd en waar hy op geheimzin nige wyze alle mogelijke doosjes en fleschjes met vloeistoffen vulde. Die doosjes en fleschjes had hy van te vo ren opgekocht. Dit waren leege Erdal-doosjes, Ieege „Kaol"-fleschjes en andere omhulsels van bekende poetsmiddelen. Wat hy daarin stopte was niet veel byzónders. Kleurkryt, houtskool, terpentyn enz. werden respectieve lijk in die doosjes en fleschjes overgegoten. De koopman leverde zyn producten aan win keliers en particulieren onder den naam van wat op de doosjes en fleschjes vermeld stond. Daar de „poetsmiddelenfabriek" van v. M. ver beneden de normale pryzen werkte en de poetsmiddelen byna geheel onbruikbaar ble ken, koesterde men argwaan en werd de aan dacht der politie op den vreemdsoortigen koopman gevestigd. Deze is thans door de politie in hechtenis genomen en zal zich weldra voor de justitie hebben te verantwoorden. Aneta seint uit Batavia 4 Februari; De werking van den Krakatau was op 3 Februari zwakker. Drie series van een viertal snel opeenvolgende erupties werden geconstateerd. De hoogte, waarop het vul kanisch materiaal werd opgeworpen, be droeg zestig meter. Een land- 1927. Waarom Huizen van 7.25 tot 7.35 zwij gen moet. Een uiteenzetting van het hoofd bestuur der posterijen. Ook de derde poging om het werel duurrecord voor vliegtuigen te breken, is mislukt. De agenda voor de eerstvolgende .verga dering der Tweede Kamer. Het contract in het schildersbedrijf is door de gezellen aanvaard. De werking van den Krakatau Is zwak ker geworden. Bij een brand te Leiden rijn een moeder en drie kinderen ernstig gewond. Het jongste kind is reeds overleden. Verklaringen van Titulesco over de buiten landsche politiek van Roemenië. Met April a.s. worden in Duitschland de spoorwegtarieven verhoogd. In den Duitschen schoolstrijd Is nog geen oplossing bereikt. Een verklaring van Kellogg inzake het ge bruik van onderzeeërs. De Grieksche minister van financiën, Ka- fandaris, zal een nieuw kabinet vormen. Bij de gisteren In Berlijn gehouden de monstraties van den Stahlhelm zijn 120 communisten gearresteerd. De Poolsch-Russische onderhandelingen, die door een misverstand zouden zijn mis lukt, worden hervat. fritiimuruT Barometerstand 9 uur v.m.: 771 stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.24. Hoogste bar. stand 777 te La Coruna. Laagste bar. stand 735 te Seydisfjord. Verwachting: Matige, tijdelijke wellicht krachtige W. tot Z.W.-wind, gedeeltelyk be wolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Een 27-jarige dame, die Vrijdag van Am sterdam naar Alkmaar in den trein, alleen in een coupé zat met een handelsreiziger, werd door dezen met allerlei praatjes lastig gevallen, terwyl hy tenslotte trachtte tot handtasteiykheden over te gaan. De dame wist den onverlaat tot Castricum op een af stand te houden en aldaar aangekomen deelde zy den treinconducteur mede, het geen zich tusschen haar en den handels reiziger had afgespeeld. Deze handelsreizi ger werd gedurende 't verdere gedeelte van de reis bewaakt en te Alkmaar aan de in middels gewaarschuwde politie overgeleverd, tegenover wie hy bekende ontoelaatbare handelingen te hebben verricht. Er is tegen hem proces-verbaal opgemaakt, waarna hy ter beschikking der Alkmaarsche justitie is gesteld. Met de laatste tram uit de richting Terapel heeft Zaterdagavond een ernstig ongeval plaats gehad tusschen Weerdinge en Emmen. De ruim 60-jarige K. Middeljans uit Weer- dingerveen is by het uitwyken voor een auto op de trambaan geraakt en door de tram overreden. Zeer ernstig gewond werd hij medegenomen naar Emmen, waar hy tydens de behandeling door de geneesheeren is overleden. De straf door het Amsterdamsche Hof tot 1 maand verhoogd. Men meldt ons uit Amsterdam: Het gerechtshof te Amsterdam heeft he den arrest gewezen in de zaak van den heer J. Eyking, die byna 20 jaar gemeenteraads lid van Beverwyk en ook vele jaren wet houder dier gemeente is geweest. E. was in hooger beroep gegaan van een vonnis van den politierechter te Haarlem, waarby hy op 25 April 1.1. veroordeeld was tot 14 dagen gevangenisstraf wegens een voudige beleediging van twee politieagenten, die in de rechtmatige uitoefening van hun bediening waren. Het Hof heeft het vonnis van den politierechter bevestigd, behalve ten aanzien van de straf, welke verhoogd werd tot 1 maand gevangenisstraf. De ad vocaat-generaal, mr. Bauduin, had vernie tiging van het Haarlemsche vonnis en ver oordeeling van verdachte tot 3 maanden ge vangenisstraf gevorderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1