Stadsnieuws UIT HET ROOMSCHE VOETBAL- KAMP. Maria-Stichting NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Dinsdag 7 Februari 1928 EEN VERREGENDE ZONDAG - DE MEER IN DE RUNNING - T. Y. B. B. ONGENAAKBAAR. De toestand van pastoor Soepnel. Priesterjubileum Kapelaan Brinkman. PROF. LORENTZ EN DE GEMEENTE HAARLEM. Kindervoeding. De inningen bij het P.E.N. Concert Santa Lucia. LOTERIJ. Hulp in de Huishouding. De afbouw van de Kathedrale Kerk. Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker. Nat. Commissie tegen het Alcoholisme. Diefstal. Moderne bouwkunst. Gelukkig gered! Gevonden voorwerpen en dieren. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. OVERVEEN. VIJFHUIZEN. LUCHTVERKEER. Ook een record. Een opdracht aan de F okker-fabrieken. Wat verplichtend is. Exit Callizo. FINANCIËN. De Veendammer H ypotheekbank. GEMENGD NIEUWS. Een paard op hol. Onvoorzichtig. Doodelijk ongeval bij het afrijden van een paard. Bombardementsvliegtuigen. Hinchcliffe naar Amerika. Vier ernstige ongelukken in één maand tijds. VRAGENBUS. lederen m i d d a g van 2-3 uur Polikliniek Hoewel het er aanvankelijk naar uitzag, dat ook nu weer druk gevoetbald zou worden, was de plotseling veranderde weersgesteld heid oorzaak, dat vole terreinen werden af gekeurd. Enkele wedstrijden konden niet uitgespeeld worden, daar de geweldige regenval voor spelers en publiek verre van aangenaam was en de gezondheid der voetballers daar aan niet mocht worden blootgesteld. Wij noteeren de volgende uitslagen: OVERGANG B. P. V. C.De Meer 14 R. K. A. V.—H. M. S1—1 2e KLASSE G. T. Y. B. B.—Wilskracht II 5—1 (gestaakt) V. I. C.Alw. Forward 32 D. O. S. S.Zwaluwen 04 OVERZICHT. Overgang B. De wedstrijden voor de leidende elftallen vonden geen doorgang, maar de belangrijke kamp in Utrecht tusschen de Nos. 3 en 4 van de ranglijst, P. V. C. en De Meer is ge speeld en het resultaat daarvan toont duide lijk aan, dat het De Meer ernst wordt. Een 4-1 overwinning op P. V. C. in eigen hol is een prestatie, welke zeer zeker perspectieven opent voor de Amsterdam mers, die zich thans hebben opgewerkt tot de derde plaats en nu Wilskracht en Zaan dam het vuur na aan de schenen leggen. De Meer is momenteel in topvorm en wanneer het de zaken op denzelfden voet blijft voortzetten zijn verrassingen niet uit gesloten. Een ieder heeft ongetwijfeld het sprookje wel eens gehoerd van de beroemde twee honden en het nog meer beroemde been en zoowel Wilskracht als V. V. Z. moeten dat aloude spreekwoord eens in ge dachten nemen. Aan R. K. A. V. is het zoowaar gelukt een puntje te veroveren tegen H. M. S. Deze Amsterdammers hebben nu in totaal 2 punten, beiden toevallig op H. M. S. be haald. De stand luidt: E. M. M. 13 5 3 5 13 23—31 1.— H. M. S. 11 2 5 4 9 13—20 0.82 Fortitudo 9 1 3 5 5 9—23 0.56 R. K. A. V. 11 0 2 9 2 14—36 0.18 Wilskracht 9 7 0 2 14 25—7 1.55 V. V. Z. 8 6 0 2 12 24—14 1.50 De Meer 12 7 2 3 16 36—28 1.33 P. V. C. 12 6 2 4 14 29—16 1.17 Liinvio 11 4 3 4 11 26-25 1.— 2e Klasse G. In deze afdeeling ondervond men de min ste stoornis. De wedstrijd T. Y. B. B.—Wilskracht II werd 14 minuten voor het einde gestaakt met den stand 5—1 voor T. Y. B. B. De resteerende tijd behoort te worden uitgespeeld, maar wij veronderstellen, dat Wilskracht den strijd wel gewonnen zal geven. De achterstand is te groot om in 14 minuten nog succes te behalen. Voorloopig zullen wij den 5—1 uitslag in den stand opnemen. Inmiddels is het aan den Rijksstraatweg een allesbehalve vriendschappelijke vertoo ning geweest. De Amsterdammers demon streerden een spel, dat weinig met „fair" overeen kwam en het was zelfs van dien aard, dat de scheidsrechter een aanklacht zal indienen. Voor de R.-K. Sportbeweging een pracht reclame! Met dit al zijn de Haarlemmers weer een stapje nader gekomen tot het begeerde eind doel en zijn er slechts twee puntjes noodig om de kampioensvlag te kunnen uitsteken, aangenomen dan, dat hun concurrenten, V. I. C. en V. V. A. alle wedstrijden winnen. Eerstgenoemde deed weer heel goed werk door met 32 van Alw. Forward te winnen. Voor de Amsterdamsche Zwaluwen is het bijzonder jammer, dat zij een periode van inzinking hebben doorgemaakt. Thans zijn deze Amsterdammers keurig op dreef, ge tuige hun laatste groote overwinningen. D. O. S. S. moest met 40 het onderspit delven. Het is echter te laat Zwaluwen! T. Y. B. B. is door jelui niet meer te bereiken. De stand ziet er momenteel als volgt uit: kans, terwijl die van brouwers en kellners voor T. B. C., infectie- en leverziekten e.a. tot het 4 a 5-voudige van het normale kan stijgen. Wat kleine hoeveelheden betreft: het feit dat geen sportsman in training ook maar een druppel zal drinken, spreekt boekdeelen. Tot slot besprak spr. aan de hand van eenige proeven en voorbeelden, hoe vele ach terlijke en slecht ontwikkelde kinderen dik hadden te danken aan het drankgebruik van ouders of grootouders. Het verantwoordelijk heidsgevoel voor nageslacht en mede-men- schen doet ons vanzelf reeds besluiten de al cohol te weren. Bij de verschillende groote keuzen t.o.;z. van het latere leven, die bij zijn gehoor weldra zullen moeten worden gedaan, hoopte spr. dat zij inzake het alcoholvraag stuk het meest zuivere en juiste zou kiezen. Bij ontstentenis van den voorzitter, bracht de vice-voorzitter, de heer Rijnhoek, hartelijk dank aan den inleider, terwijl een stevig ap plaus dit reeds op andere wijze had vertolkt. T. Y. B. B. V. I. C. Zwaluwen V. V. A. Alw. Forwar D. O. S. S. Volendam 12 9 2 1 20 47—21 1.67 9 5 1 3 11 18—14 1.22 11 6 0 5 12 29—25 1.09 7 3 1 3 7 19—24 1.— 10 4 0 6 8 19—22 0.80 10 3 2 5 8 20—27 0.80 6 2 0 4 4 19—22 0.67 11 2 2 7 6 21—34 0.55 In aansluiting met het bericht, elders in dit nummer, vernemen wij nog, dat pastoor Soepnel gisteravond, na de bediening door een nieuwen aanval zijner ziekte overvallen is. In den loop van den avond werd de zieke kalmer en hij bracht een rustigen, hoewel slapeloozen nacht door. Hedenmor gen was de toestand iets beter. De pols sloeg wat rustiger, alhoewel toch nog on regelmatig. Den 15en Februari zal de weleerw. Kape laan Brinkman, der parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans aan het Spaarne, den dag herdenken, waarop hij vóór 12>j Jaar priester werd gewijd. Naar wij vernemen zijn er bij de parochianen plannen in voor bereiding, waaruit den jubilaris duidelijk blijken zal. dat deze dag door hen niet ver geten is. Meer mogen wij er momenteel niet van verklappen. Naar wij vernemen heeft in het college van B. en W. de sympathieke gedachte ge leefd. de begrafenis van wijlen prof. Lorentz op kosten van de gemeente Haarlem te doen plaats hebben. Het lag dan in de bedoeling de begrafenisstoet naar het stadhuis te doen trekken Er is echter geen uitvoering aan het plan gegeven, omdat dit niet in den geest van de familie lag en ook niet in den geest van prof. Lorentz zou zijn. Op dezelfde gronden is geen gevolg ge geven aan het voornemen om een lijkdienst te houden in het gebouw van de Hollandsche Mij van Wetenschappen aan het Spaarne, waarvan, zooals bekend, prof. Lorentz se cretaris was. Dc Vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit in de Zoetestraat: Maandag 174, Dinsdag 169. Woensdag 160, Donderdag 155, Vrijdag 172, Zaterdag 163 parties, en in de Cronjé- straat; Maandag 64, Dinsdag 78 Woens dag 83. Donderdag 89, Vrijdag 92, Zaterdag 83 porties. De heer W. F. Visser, lid van de Provin ciale Staten, heeft de volgende vragen ge steld tot Ged. Staten van Noord-Holland: 1. Is het Gedeputeerden Staten bekend, dat door het P. E. N. in de gemeenten! waar dit lichaam den stroom direct aan de verbruikers levert, overgegaan is tot twee- maandelijksche inning van de verschul digde gelden? 2. Zijn Gedeputeerde Staten ook van mee ning, dat door deze methode, vooral in de wintermaanden, de afnemers met geringe inkomens groote moeite hebben aan hunne verplichtingen te voldoen? 3. Zijn Gedeputeerde Staten niet van meening, dat er hierdoor kans bestaat, dat het verbruik zal terugloopen, doordat de groote massa der verbruikers, zich alle mo gelijke beperkingen zal moeten opleggen? 4. Is het Gedeputeerden Staten ook bekend, of er docr het P. E. N. maatregelen kun nen en zullen worden getroffen, om de be zwaren aan genoemde inning verbonden, te ontvangen en 5. Zoo ja, zijn Gedeputeerde Staten be reid deze mede te deelen, tevens of deze volgens hunne meening aan hun doel zul len beantwoorden? 6. Zoo neen, zijn Gedeputeerde Staten dan hiet van meening, dat het wenschelijk is deze te treffen of, indien zulks niet mogelijk blijkt, dat weer wordt overgegaan tot de éénmaandelijksche inning? 7. Zijn Gedeputeerde Staten ook in staat en bereid mede te deelen, welke bezuinigin gen het P. E. N. door de tweemaandelijk- sche inning, naar raming, denkt te berei ken? Liefhebbers van goede muziek en goede declamatie worden herinnerd aan de uit voering, die de R. K. Mandolineclub „San ta Lucia" morgenavond in het Gem. Con certgebouw geeft en waaraan wordt me degewerkt door den beroemden voordracht kunstenaar Albert Vogel. Naar we verne men bestaat er veel belangstelling voor dezen avond en dit is begrijpelijk, want een zoo gunstige gelegenheid om Albert Vogel te hooren Is zeldzaam. Wij vertrou wen, dat het publiek zal toonen het kunst zinnig streven van het Santa-Lucia-bestuur op prijs te stellen, door morgenavond de groote Concertzaal geheel te vullen een programma, dat zóó elck wat wils biedt, kan niet anders dan bevrediging schenken. Wellicht doen we goed, er op te wijzen van welk belang het optreden van dezen uitstekenden declamator voor onze vele liefhebberij-tooneelspelers en -speelsters is; er valt voor hen veel uit te leeren. Altijd doen, wat je hand vindt om te te doen, vooral als dat doen, goeddoen is, zal wel altijd het groote geheim zijn, om niet in te dommelen, maar flink aan 't werk te blijven in 't leven. Altijd op de bres staan! En zoo gebeurt het dan nu, dat de Vrou wenbond een loterij op touw gezet heeft, waarin ze dan vriendelijk alle Roomsche menschen in Haarlem uitnoodigt, loten te nemen. Ook niet-Roomschen mogen gerust mee doen, en loten koopen. De baten van onze loterij zijn bestemd voor „de „Hulp in de Huishouding," verzorgd door onze „Juliaantjes." Deze onderafdeeling van den Vrouwen bond heeft bij zonderen steun noodig, om aan alle behoeften te kunnen voldoen. Altijd op de bres staan, dat doet uw be stuur, trouwe leden van onzen bond, en daarom komt het ook nu weer met groot vertrouwen tot u, en zegt: Komt, helpt ons nu eens heel flink, want óns werk is immers ook üw werk. Laten ve len van u zich aanmelden in het gebouw St. Bavo, om loten, ten verkoop te halen. 5000 Loten, a 50 cent het lot, moeten toch in eenige weken weg zijn als alle Vrouwen- bondsters zich er onder zetten! Prijzen en prijsjes hebben we, dat spreekt j van zelf, ook' noodig. Laten zoovele handige vrouwenhanden nu eens wat moois maken. En waarschijnlijk is er in menig gezin ('t is schoonmaaktijd!) nog wel eens een aardig sieraad, een mooi meubeltje, dat toch niet goed meer geplaatst kan worden; toe zendt het dan s.v.p. aan den heer Scholten in St. Bavo, hij heeft daar een kamer inge richt, om al onze prijzen in ontvangst te nemen. Mijn eersten uitgang is daarheen, om al het moois te zien. Er zijn al heel wat prachtige prijzen toe gezegd. In April is de verloting en de 3 kijk dagen zullen zoo aantrekkelijk mogelijk ge maakt worden; één daarvan wordt als feestavond ingericht. Bij de eerstvolgende ledenvergadering be gin Maart, zal ik er u nog wel wat meer van kunnen vertellen. Ja, dan zal ik wel weer kant en klaar zijn! O. L. H. heeft me nu die paar koude win termaanden maar in bed gestopt; ik denk om me daarna des te harder te laten wer ken; dat hoop ik maar! En nu beveel ik u allemaal onze loterij nog eens heel hartelijk en warm aan. Doet allen uw best! Namens het Bestuur, F. A. M. PEETERS, Pres. I De afbouw van de Kathedrale Kerk wordt gestaag voortgezet. Daar de behandeling van de fundeering zeer bijzondere zorg ver- eischt en nog meer voorzorgen noodig zijn, dan aanvankelijk gedacht werd, heeft het den schijn alsof het werk niet snel vordert, maar inderdaad wordt er met groo- ten ijver gearbeid. Op Dinsdag 28 Februari a.s. des avonds te 8 uur zal de Nationale Vereeniging tot Bestrijding v. d. Woeker, azfd. Haarlem en Omstreken in het gebouw van de Nuts- spaarbank de jaarlijksche algemeene verga dering houden. Op de agenda staat o.m. vermeld Verkiezing van best.leden wegens perio diek aftreden van de heeren Mr. J. D. Pas teur en Mr. A. H. J. Merens. Namens bovengenoemde commissie was Vrijdag j.l. een lezing georganiseerd in de Aula van het Sted. Gymnasium voor de leer lingen der hoogste klassen van de Midd. Scholen. De voorzitter, prof. van Walscm opende den avond met een ongedwongen praatje, en gaf daaina 't woord aan den in leider, dr. van der Spek. Spr. begon met cp Ue merken, dat^zijn cau serie en lantaarnplaatjes betrekking zouden hebben op den invloed van de alcohol op den mensch individueel. Veel belangrijker is even wel het geheele complex van verschijnselen in de maatschappij, en waar voor het indi vidu soms nog twijfel kan bestaan, is het al gemeen belang, zooals zóo vaak, zeker be slissend, en vooral toekomstige studenten mogen zich eenige wetenschap dienaangaan de wel eigen maken. Vergelijkenderwijs behandelde spr. hierna de alcohol als narcoticum naast aether en chloroform, nadat in 't kort de ontstaanswijze door gisting, met zijn verlies aan voedings waarde was geschetst. Wat de alcohol vooral gevaarlijk maakt, zijn de nevenwerkingen: verwijding van de huidbloedvaten en daar door overmatige afkoeling en kans op be- vriezingsdood ten laatste, hartvergrooting, lever- en nierziekten en aandoeningen behoo- ren tot de allergewoonste gevolgen. Precisie-proeven en proeven over arbeids prestaties en uithoudingsvermogen spreken een verniet igend oordeel over het alcoholge bruik uit, maar ook Zonder nu direct weten schappelijke onderzoekingen, spreekt ook hot dagelijksch leven een afwijzend oordeel uit. In Duitschland en Amerika daalde het aan tal opnamen in gestichten voor zenuwlijders en epilepsie vrij snel en zeer zeker, toen ter- wille van het graan als voedingsmiddel het z.g. oorloogsverbod was ingevoerd, terwijl in Amerika diezelfde cijfers nog merkwaardig meer zijn gedaald sedert het absolute verbod, hoewel „nergens zoo wordt gedronken als ln Amerika tegenwoordig." Levensverzekeringen geven aan onthouders een kleinere sterfte- In den nacht van Zondag op Maandag is in het gebouw van het Leger des Heils, Spaarne 92, door forceering van een slot van een bureaukastje in het kantoor een sigarenkistje met 110.aan klein geld ontvreemd. Toen men Maandagmorgen 7 uur tot de ontdekking kwam, werd de politie in kennis gesteld van deze vermissing. Tegelijkertijd was ook uit het logement verdwenen de 29-jarige A. N„ naar wien een onderzoek door de recherche wordt ingsteld, daar het niet uitgesloten is, dat deze verdwijning ih verband staat met den gepleegden dief stal. Het ledige kistje is later in de pa- pierafdeeling teruggevonden. Voor de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons zal archi tect C. M. v. Moorsel hedenavond ten 8 uur in de bovenzalen van „De Kroon" een lezing houden over „Moderne Bouwkunst in Europa." Maandagmorgen omstreeks 7 uur werd aan het politiehuis Gen. Cronjéstraat door 2 burgers een rijwiel gedeponeerd. Dit rij wiel hadden zij op den Spaarndammerweg onbeheerd aan den waterkant aangetrof fen. Eenigen tijd tevoren was een onbe kend gebleven wielrijder door het uitwijken voor eenige meisjes van zijn fiets gevallen en in het water geraakt van het Spaarne, waaruit hij door handreiking van passee- rende voorbijgangers gered werd. Hij bega! zich naar huis; zijn fiets kwam wel terecht. Terug te bekomen bij: T. Koehorst, Wes terstraat 87, een bril: J. Schaapman, Jacob Geelstraat 26. een bal: J. c. Snoek. Rozen- prieelstraat 52reen linnen boord: P. Mul der, Gasthuisstraat 42, een boekie (agenda M.U.L.O.]W. v. d. Meulen. Damaststraat 18 een zw. kinderbontje; Th. Cópini, Gen. Cronjéstr. 110, een étui schrijfbehoeften; O. Hoogerhuis, Bakenessergracht 36rd„ bruine dameshoed: B. Bos, Tugelastraat 5, een glacé dameshandschoen; Wed. v. Ooij, Saen- redamstraat I4rd, een smoushond-ie: W. Ter horst, De Clercqstraat 89rd, een grijs wollen handschoen; Kennel „Fauna", Parklaan: een gele hond, gebracht door D. Tap, Teij- ierh.straat 1; een herdershond gebracht door idem; een oranje-kat, gebracht door C. Sa- cijs, Oranieboomstraat 171: R. J. v. d. Voort, v. Oorschotstraat 25, een groen jongens jasje; G. Heets, Plataanstraat 65. een roode muts; W. Vos, Dr. Leijdsstraat 103 een zak mesje; W. Bennink, Ruiisdaelstraat 26rd. kinderportemonnaie; Th. Schout. Rusten burgerlaan 23, een hondenpenning No. 1075; J. v. d. Meulen, lepenstraat 26. een porte- monnaie met inhoud: C. Vos, Schrevelius- straat 50, een paar zwarte evmnastiek schoenen; Bur. v. Politie. Smedestraat, een bos sleutels, een rijwiel; O. Steenstra, Oost- Indiëstraat 26, actetasch met inhoud: Gast huis, Gasthuisvest, rijwiel: Th. Jacobs, Jans- str. 20rd„ rozenkrans: Drukk. Ruijrok, Ged. O. Gracht 138, rijwiel; J. v. d. Linde, Corn, v. Noordestraat 9, vulpenhouder in étui; J. Sanders, Javastraat 23, zakmes; J. van Huis, Oranjestraat 135, zilverbon; C. Bak ker, Goetzeestraat 24, rijwielbel.merk in étui; J. Marchand, Al. Dyserinckstraat 20, rozenkrans. ZILVEREN JUBILEUM VAN „ST. DEUS DEDIT". A.s. Zondag heeft de feestelijke herden king plaats van het 25-jarig bestaan ven den R. K. Bloemist- en Landarbeidersbon d „St. Deus Dedit". Er is alleszins rede tot feestvieren, wat een ieder zal beamen, die de levensgeschie denis kent van deze hard werkende ver eeniging, of liever nog, die de geschiedenis gekend heeft vóór het bestaan dier ver eeniging. Voor 25 jaar was zoowel de financietle als economische toestand van den bloemistarbei der niet mooi. De loonen waren laag, en velen der oudere bloemistarbeiders kennen nog loonen van f 7.20 in den zomer en f 6.60 in den winter. Viel nu 1ste Kerstdag op Maandag dan waren er in die week 2 da gen verzuim, den daaropvolgenden Maan dag Nieuwjaar en den daaropvolgenden Za terdag Driekoningen. 2 weken dan achter elkander van f 4.40. Was het te verwonderen, dat de vrouw, ook al was zij moeder over meerdere kinde ren, het tekort op de bleekerij moest bijver dienen? In het najaar van 1903 kwam er teeken van leven onder de arbeiders. Eenigen der meest ontwikkelde en minst ondergeschikte, trommelden wat menschen bijeen. Onder hen mogen vooral genoemd worden de heeren G. Goossens, Jae. Tim mermans en Loerakker, mannen, reeds op rijperen leeftijd, waarvan de heer Goossens, hoewel hij evenals de overige twee 't tijdelijke met 't eeuwige reeds verwisseld heeft, nog bij de meeste bloemistarbeidrs in dankbare herinnering voortleven, met de Rerum No varum als leiddraad, de menschen aan spoorden tot Roomsche vereenigen, om zoo langs ordelijken weg verbetering der maat schappelijke toestanden te verkrijgen. Maar in het begin ging het al heel slecht. De arbeiders hadden weinig lust zich te vereenigen, eerstens omdat er weinig tijd voor de vakbeweging was, en ten tweede, omdat de vrees velen tegenhield. Toen „St. Isodorus", de eerste naam der vereeniging, een jaartje bestond, werd de actie ook op andere plaatsen meer alge meen, en dank zij vooral het onvermoeid werken van Rector v. d. Berg, en den thans zoozeer gevierden Bondsvoorzitter A. J. Loerakker werd een bond gesticht voor het geheele district,die den naam kreeg van „St. Deus Dedit". Het eerste werk van „St. ïsidorus" was, zich daarbij aan te sluiten, waardoor de af deeling eenigen ruggesteun kreeg. Maar, zooals dit eertijds met de meeste R. K. Organisaties ging. Ook hier was de rem tot bloei, de neutrale organisatie. Maar toen in 1910 de neutrale organisatie zich aansloot bij het N.V.V., ton zagen de R. K. arbeiders en bestuurderen dier ver eeniging, dat dit hun plaats niet langer was, en sloten zich aan bij hun Roomsche organisatie, en kwam er de groote afdeeling. Stonden in den aanvang de patroons eenigszins vijandig tegenover de organi satie, langzaam kwam de toenadering. Toen bemerkte men aan beide zijden, dat door kalm overleg veel te bereiden was. Ze ker 't spookte wel eens aan de confrentieta- fel maar van ernstige conflicten hoorde men rnaar weinig. Dank zij de organisatie, kon men het steeds eens worden tusschen patroan en ar beider. Bij het uitbreken van den oorlog spande het er wel even, maar er was toen ook wei nig te zeggen, wat er van het vak zou over blijven, omdat het product een luxe was, dat haar afzetgebied moest vinden in de oorlogvoerende landen. Maar gelukkig her stelde het zich spoedig, en hoewel er altijd schommelingen bestaan, mag het vak zich thans op een vrij hoog standpunt verheu gen. Dat de organisatie in die jaren nuttig werk heeft verricht, mag blijken uit het verschil van levenspositie der arbeiders van vóór dien tijd en nu. De arbeidstijd, hoewel in de zomermaan den nog vrij lang, is veel verbeterd. Er is den vrijen middag. Een beter loon. Er is ook en ziekteverzekering. Hoewel nog niet goed geregeld, zijn er reeds vele patroons, die een kindertoeslag geven. Kortom, hoewel er nog vele wenschen zijn, is er reeds veel goeds tot stand gebracht. Zondag 12 Februari is er dan feest. Zooals gebruikelijk wordt deze feestdag begonnen met een H Mis, om 7.15 uur in de S. Bavokerk, waaronder alge meene H. Communie, waarna een gemeen schappelijk ontbijt in het R. K. Vereeni- gingsgebouw. Des avonds om half 8 is er een groote feestvergadering in het R. K. Vereenigings- gebouw, waar de bondsvoorzitter, de heer A. J. Loerakker, lid van de Tweede Kamer, een feestrede zal houden. Eenige leden zullen een kluchtspel, getiteld „In den Zilveren haas", opvoeren, en de heer Leo Peelen, een bekend humorist, zal voor de rest zorg dra gen, wat hem wel is toevertrouwd. Verder zal een groote liefdadigheidsverlo ting plaats hebben, ten bate van het St. Ni- colaas-comité en „Herwonnen Levens kracht". 't Spaarne-strijkje zal den avond verder opluisteren. Tooneeluitvoering. Zondagavond gaf de Tooneeluitvoering „Door Eendracht Sterk" in de zaal van het R. K. Vereni gingsgebouw een uitvoering. Opgevoerd werd: „De Eikenboom", een sociaal spel van het land ln 4 bedrijven, door G Nielen. Bij de opening maakte de heer Schelvis bekend, dat binnenkort door de gemeente een circulaire zou "worden verspreid met het doel meer donateurs te krijgen. Om het den donateurs zoo eenvoudig mogelijk te maken zouden de donateurs in de gelegen heid worden gesteld de donatie jaarlijksch, Per half jaar of per maand te betalen. Ook werd medegedeeld, dat er is opge richt een adspirantenclub, waarbij jongens van 14 tot 18 jaar zich kunnen aansluiten. Wat de opvoering betreft, hierover kun nen wij zeggen dat deze alleszins is ge slaagd. Het spel was keurig en vooral de heeren v. Schie als Geert Breemans, Van Rooden als Frans, de zoon van Breemans en Hamenling de neef, werden goed weer gegeven. De heer Meijer uit Amsterdam, kapper, zorgde er voor. dat allen goed werden ver momd, terwijl een gezellige Jazz Band, ..The Silver Moon" uit Haarlem, voor een opgewekt stukje muziek zorgde. Jammer dat het slechte weer vele men schen had thuis gehouden, zoodat de zaal maar goed half gevuld was. Toch mag de tooneelver. met groote vol doening op dezen welgeslaagden avond terugzien. Kinderfeestje. Naar aanleiding van het 25-jarig bestaan der vakafdeeling „St. Deus Dedit" op 12 Febr. a.s. heeft het bestuur cr. de feestcommissie gemeend ook voor de kin deren iets te moeten doen. Daarom bicden zij den kinderen der leden een feestavondje aan en wel op heden, Maan dag, 6 Februari, 's avonds 6.45 uur, in die groote zaal van het R. K. Verenigingsge bouw. Het belooft een zeer aardigen avond te worden met verschillende verrassingen voor de kleinen. Toegang hebben alle kinderen der leden van 3 tot 14 jaar. De kinderen worden echter onder behoor lijk geleide verwacht. Opening der zaal half 7. Aanvang kwart voor 7. Zondagmiddag circa drie uur schrijf c men aan de O. H. C. had het raadslid George Oversteegen zijn fiets tijdelijk neergezet bij een kennis in de Witte Heerenstraat. Tijdens Oversteegen's afwezigheid is daal de bekende werkelooze 'C. O. gekomen, die de fiets van Oversteegen herkenende, de banden dusdanig met een scherp voorwerp bewerkte, dat deze xinaal onbruikbaar zijn geworden. Alhoewel O. tegenover bekenden zich be roemde op zijn vandalisme, heeft Overstee gen uit principieele overwegingen, ondanks de schade, geen aangifte bij de politie ge daan. Diefstal met inbraak. Zaterdagmorgen bemerkte de ober-kellner van Hotel van Ouds het Raadhuis, dat een kastje waarin zijn geldtrommel werd geborgen, was open gebroken. Hij deed hiervan terstond aangifte bij de politie, die onmiddellijk een onder zoek instelde. In het hotel was ook werkzaam de 18- jarige J. K., die op drukke dagen ook als kellner dienst deed. Deze had Zondagavond omstreeks elf uur heimelijk het hotel ver laten en was naar zijn ouders, die te Am sterdam woonachtig zijn, gegaan. Dit trok de aandacht van de politie, die Maandagavond K. arresteerde en naar Overveen overbracht. Hij werd aan een scherp verhoor onderworpen, waarna hij ten slotte bekende de inbraak met diefstal te hebben gepleegd. Hij werd voorloopig in ar rest gehouden, in afwachting wat de of ficier van Justitie te Haarlem zal beslissen. Ongeluk. Terwiil de heer W. K. bij avond den Spieringweg over kwam fietsen, kwam uit de tegenovergestelde richting mej. K„ eveneens op de fiets, aangereden. Ge noemde juffrouw zat voorover gebogen op 't rijwiel, waardoor ze K. niet aan zag ko men, wat tengevolge had, dat ze tegen el kaar reden. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, maar de fietsen waren zoo gehavend, dat ze onberijdbaar waren. Juf frouw K. was genegen de geleden schade aan W. K. te vergoeden. Reuter seint uit St. Paul (Minnesota); De student Gene Shank heeft een wereld record op zijn naam gevestigd door 515 keer een looping the loupen te maken in 4 uren 18 minuten. Het „wereldrecord", dat in Frankrijk gehouden wordt, is nu verbeterd. Vier vliegtuigen voor ïndië. Men schrijft aan het Haagsche Aneta- kantoor; Voor de luchtdiensten Batavia Bandoeng en SemarangSoerabaja, die in September a.s. zullen worden geopend, heeft de N.V. Ned.-Indische Luchtdienst Mij. aan de N.V. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker op dracht verstrekt voor vier drie-motorige vliegtuigen, welke voor deze diensten be stemd zijn. Gezien de uitstekende ervaringen, die lui tenant Koppen op zijn tocht Amsterdam Batavia en terug met Siddeley Lynx-moto ren heeft opgedaan, heeft de N. I. L. M. be sloten de voor den Indischen vliegdienst be stemde machines met deze motoren te doen uitrusten. De Lynx-motoren zijn in groote hoeveelheden bij de Engelsche marine en het leger, alsmede in de Engelsche Dominions en vele andere landen' in gebruik. Bfj den Poolschen militairen vliegdienst is het meenemen van parachutes op elke vlucht verplicht gesteld. Iedere vlieger moet per jaar twee verplichte dalingen uitvoeren, welke gemaakt kunnen worden door zich met de geopende parachute te laten weg trekken van den vleugel van een bombarde mentsvliegtuig. De Fransche bond van burgervliegers heeft naar het „Hbld." meldt, een bijeenkomst ge houden voor een uitvoerige bespreking van het geval der gefingeerde hoogte-record- vluchten van Callizo. Vele kopstukken der Fransche aviatiek, w.o. Blériot en comman dant Pinsard, voerden het woord. Aanwezig was ookCallizo, vergezeld van zijn advo caat. De hoogvlieger interrumpeerde bij her haling, maar werd door de vergadering uit gejouwd. France werden geou-xl. Het onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk wees uit, dat cr sabotage in het spel moet zijn geweest, waar schijnlijk in verband met den scherpen con currentiestrijd inzake hot verkrijgen der concessies voor de luchtverbindingen in Bra zilië. Na het bekend worden der resultaten van het onderzoek inzake het ongelux bij Marseille is in de Fransche pers de vraag gesteld, of ook bedoeld ongeluk niet door misdaad kan zijn veroorzaakt. Op 23 Januari verder, vloog een vliegtuig van den Latécoère-dienst in brand nabij Tarragona in Spanje, waarbij de vlieger en twee passagiers het leven verloren, terwijl een week later, op 29 Januari, een vliegtuig van denzelfden dienst verongelukte tusschen Alicante en Malaga. Ook hierbij lieten de bestuurder en een passagier het leven. Vier ernstige ongelukken met twaalf slachtoffers in een maand tijds bij één maatschappij, het is inderdaad en zware slag, die den ondernemenden Latécoère- dienst heeft getroffen. Op vordering van den Officier van Justitie, mr. Enger, heeft de tweede kamer der Haag sche Rechtbank gistermiddag in raadkamer behandeld de faillissementsaanvrage der Dis conto-bank voor Credietinstellingen, welke bankinstelling, eertijds onder leiding van den heer Liebermann, en de laatste jaren onder die van mr. D., een zoo groote rol heeft ge speeld in de kwestie der Veendarnmer Hypo theekbank. Mr. D. werd gistermiddag aan een lang- (Jurig verhoor onderworpen, waarbij tegen woordig waren mr. Hermans en mr. Sair de curator in het faillissement der Veendam mer. De Rechtbank zal Donderdag uitspraak doen. De voerman gedood. Te Enschedé sloeg een paard, gespannen voor een broodbakkerswagen op hol. De voerman viel en kreeg den vollen wagen over het lichaam. Hij was spoedig overle den. Het gebeurde verwekte greo ont steltenis. Een 7-jarige leerling van de Da Costa- school op de Rozengracht te Amsterdam is, toen de school uitging, vermoedelijk un het toezicht van het onderwijzend personeel ontsnapt, althans de jongen heeft kans ge zien om op het dak te komen. Daar is hij dóór het dakraam gevallen en terecht ge komen op een schoolbank. In ems legen toe stand is hij door den Geneeskundigen Dienst naar het gasthuis gebracht. Door twee koetsiers der Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij werd gistermiddag om streeks half zes in de de Lairessestraat te Amsterdam een voor een brik gespannen paard afgereden. Op een gegeven oogenblik brak een der teugels. Een der beide koet siers, de ongeveer 50-jarige Wesker, sprong van den bok om het leidsel te herstellen. Terwijl hij daarmee bezig was, werd het paard schichtig en W. werd door het dier op zijde gegooid. Door een bijwagen van lijn 16, die op dat oogenblik passeerde, werd hvi geraakt en daardoor tegen de straat ge slingerd. Door den geneeskundigen dienst werd hij mar het Ziekenhuis vervoerd, waar hij enkele oogenblikken na aankomst over leed. Rusland heeft bij de Zweedsche Junker- fabriek te Malmö een groote bestelling ge plaatst op een aantal 3-motorige bombarde- ments-vliegtuigen van het type R. 42. dat in October 1926 op Schellingwoude werd voor- gevlogen. De eerste zending van 10 stuks is reeds naar Rusland verscheept. De ook in Nederland bekende een-oogige Engelsche vlieger Hinchliffe heeft de Impe rial Airways verlaten en is chef-piloot ge worden van de vliegtuigenfabriek van den Amerikaanschen millionnair Levine. De Latécoère luchtvaartmaatschappij, die een luchtverbinding onderhoudt tus chen Frankrijk, Marokko en Senegal, en welke, in verband met de uitbreiding van haar exploitatie tot Zuid-Amerika, thans Compag nie Générale Aéropostale heet, is in de laat ste weken zwaar door het noodlot getroffen. Op 31 December werd bij Marseille een proefvlucht gemaakt met een nieuw type dubbel-motorige Latécoère vliegboot. Op 600 M. hoogte scheurde het doek van een der vleugelkleppen, waarop het toestel neerstort te. De bekwame vlieger Enderlin, 'n Elsassor, de 2e bestuurder, twee meccano's en een ra- dio-telegvalst, vonden den dood. Op 16 Ja nuari stortte van dezelfde maatschappij door het breken van een vleugel, een vlieg tuig neer bü Minas in Zuid-Amerika, tus schen Porto Alegre en Montevideo. De Fran sche vlieger Santelli en zijn mecanicien Vr. 1. Tot wien moet ik mij wenden om tegemoetkoming in de kosten voor uitzen ding naar een R.K. Sanatorium? 2. Kunt u mij eenige adressen van RK. Sanatoria of herstellingoorden opgeven? 3. Weet u, of er voor een R.K. onderwij zeres een dergelijke inrichting bestaat, om kosteloos (geheel of gedeelteiykT te worden opgenomen? Antw. 1 en 3. Stel u eens in verbinding met „Herwonnen Levenskracht". Informeer bij den behandelenden geneesheer, of u in aanmerking komt voor uitzending van wege den Raad van Arbeid. 2. „Berg en Bosch", te Apeldoorn; „Delc- kerswald" te Groesbeek bij Nijmegen. Vr. Ik heb een lot van 'sLand Weer baarheid, dit lot trekt voor het laatst in 1929. Kunt u me zeggen of serie 3935 no. 45 reeds uitgeloot is? 2. Waar is die loterij gevestigd? Antw. 1. Nog niet uitgeloot. 2. Het secretariaat der Vereeniging is ge vestigd Nieuwe Gracht 27, Utrecht. Vr. Ik heb een inkomen van 1800, ben gehuwd en heb een kind. Ik woon in de gemeente Halfweg en ben werkzaam in de gemeene Haarlemmermeer. Hoeveel inkom sten- en forensenbelasting moet ik nu be talen? Antw. Aan Rijksinkomstenbelasting 20.65; aan Verdedigingsbelasting 3.30: Corensenbelasting te Halfweg 36; foren senbelasting te Haarlemmermeer 43.66. Vr. van C. H. te IJ. Antw. Als u erfgenaam zijt dient men u het testament te laten zien. Meent u veron gelijkt te zijn, wendt u dan tot den Raad van Toezicht en discipline, waarvan voor zitter is de edelachtbaren heer Mr. P. J. G. van der Muelen, president Arrondissement s- Rcchtbank te Haarlem. Vr. Bestaat er in Amsterdam nog een irichting om handharmonica te leeren spe- n en waar zoo? Antw. Ons is een dergelijke inrichting niet bekend. Vr. 1. Hoeveel Inkomstenbelasting moet iemand betalen, die gehuwd is, zonder kin deren, naar een inkomen van 1890 te Haarlem? 2. Als iemand 1710 verdient, wordt hij dan voor de belasting ook voor f 1710 aan geslagen of voor. 1700 of 1800; 3. Hoeveel bedraagt de personcele belas ting over 1928, als ze over 't be'astingiaar 1927 62.70 heeft bedragen en alles precies gelijk is gebleven. Antw. 1. 80 60: 2. Naar een inkomen van f 1700. 3. Gelieve ons op te geven hoeveel huur u verwoont.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9