In en om Haarlem WALES ANTHRACIET Voornaamste Nieuws X DONDERDAG 9 FEBRUARI 1928 RIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16777 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Uit den Gemeenteraad. WEIGERT alle ZOOGENAAMDE Anthraciet, nu de ECHTE, dat is binnen iedess bereik is. Met WALES ANTHRACIET „ABERPERGWM" 20 30 en 30 45, hei neusje van den zalm, a i 3.15 per H.L., verkrijgt ge de MEESTE HIT IE voor het MINSTE Gil LD. L. de Vocht, Agent der British Holland Coal Company, Spaan- sche vaartstraat 89, Haarlem en onze Bestelkantoren. Tevens verkrijgbaar bij: G.Kraai), brandstoïfenhandelaar TurSmarkt 10 Haarlem, Telefoon 11088. British Holland Coal Company, Amsterdam 101-jarige overleden Standbeeld voor Generaal Van Heutsz De toestand van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem Lectuur in gevangenissen Dreigend conflict bij de Zuiderzeewerken De aangekondigde uitsluiting in de kleedingindustrie Brand te Hoofddorp Een Haarlemsch schilder J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Brand in een wasscherij te Santpoort Inval der Justitie te Leidschendam BUREAUX; NASSAULAAN 49 Telefoon. No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 597a ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.j pet kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal 1 3-58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SB ADVERTENTIE!» 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. All; aöonné's cp dit blad zijn, ingevolge de vefzekeringsycorwaarden f3000. Leven: lanre geheels ongeschiktheid tot werken door f 7Cn hij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f |OC bij verlies van een f Efl bi) 'n f Afl c - -• ;1 3U. docdelijken aflcopZüU. een voet of een oog; lZv. duim of wijsvinger; A uU« been cfarm;**V« andere vinger. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 Cf U U verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen Haarlem heeft gisterenmiddag door de vertegenwoordiging van zijn burgerij de nagedachtenis van een der geniaalste inwo ners, welke het ooit heeft gehad en zal heb ben, op waardige wijze geëerd. De burge meester sprak enkele eenvoudige woorden, geheel passend bij den geest van eenvoud, welke Lorentz altijd gekenmerkt heeft Staande hoorde de Raad deze gedachtenis rede aan en met krachtig en toch stemmig applaus werd daarop het voorstel aangeno men, om het Van Edenplein om te doopen in Lorentzplein en daar een gedenkteeken aan den grooten geleerde op te richten. Ziedaar nu eens een daad, welke, zoowel op zich zelf als om de wijze, waarop zij werd gesteld, Groot-Haarlem volkomen waardig is. Daarna ging het er vrij vreemd en aanvan kelijk onbegrijpelijk in den Raad aan toe. De agenda scheen berekend op een vergadering van drie dagen. Maar enkele voorname pun ten werden al dadelijk afgevoerd. Toen werden een aantal onbelangrijke afgehamerd, waarna het autobusvraagstuk aan de orde moest komen. De burgemeester ging echter tot onder aan de agenda en toen, alsof wij Hebreeuwen waren, van achteren naar voren. Later bleek, dat de voorzitter tegen half vier vertrekken moest en dus het groote punt der agend» maar liever in zijn geheel aan de leiding van zijn plaatsvervanger overliet. Er was dan een lang en vrij vervelend debat over het aangevraagde crediet voor den bouw en de inrichting van een 7-klassige houten hulpschool in Schoten, aan den Mid denweg. Daarvoor werd 30.000 gevraagd plus 14.800 voor inrichting en centrale ver warming. Een vorigen keer was in uitzicht gesteld, dat men zich wel op een andere wijze zou kunnen helpen, door gebruikmaking van een leegstaand gebouw of verplaatsing van de hulpschool aan de Van Zompelstraat. In plaats van een eenvoudig werkje, dat een paar duizend gulden zou kosten, kwam nu een aanvraag voor een crediet van 45 mille. Begrijpelijkerwijze hadden leden als de heerer. Mlesérus en Klein Schiphorst ernstige be- zwarèh. Vooral deze laatste. Het katholieke raadslid rekende voor, dat de bestaande hulpschool met een bijbouw van een lokaal voor 15.000 in orde kan worden gebracht en op het gemaakte ontwerp oefende hij, wat de begröoting betrof, scherpe critiek uit. Mr. Bruch daarentegen betoogde, dat het voor gestelde plan het eenig juiste en meest economische was, ook al leek het duur. Al het andere zou prutswerk worden. Boven dien heeft de gemeente straks in Noord- Haarlem nog zooveel schoolruimte noodig, dat het maken van een nieuwe houten hulpschool ruimschoots verantwoord Is. Wethouder Reinalda verdedigde op zijn beurt het technisch deel van het plan en na veel vijven en zessen werd het ten slotte goedgekeurd. Minder gelukkig lot was beschoren aan het voorstel van B. en W. om aan de Hema toe te staan een verlofslokaal in te richten en daarbij van de voorgeschreven inhouds maten af te wijken. De heeren Groenendaal en Keesen verklaarden er zich tegen; en de heer Joosten stelde de logische vraag, welke speciale redenen er waren, om hier van den regel af te wijken. De burgemeester kon niet Anders zeggen dan: ook vroegere aanvragen hebben de goedkeuring van den Raad gehad Het voorstel werd daarop verworpen met 19 tegen 16 stemmen en de opmerking van den heer Castricum, dat hij na deze verklaring van den voorzitter nooit meer voor zulk een voorstel zal stemmen. De heer Van Kessel deed een poging om de huur van 1200, geëischt van de Coöpe ratieve Haarlemsche Groenten- en Bloem bollenveiling voor gebruik van 143 M2 grond aan het Donkere Spaarne, naar omlaag te krijgen. Hij had daarbij den steun van den heer Joosten. Maar de meerderheid van der. Raad ging met B. en W. mee. Voor de zooveelste maal kwam toen weer eens de regeling van de tijden der orgelcon certen in de kerk op de Groote Markt ter sprake. En het waren weer de heeren Groenendaal en Visser, die met aanmerkin- gen kwamen. Mr. Heerkens Thijssen had Inmiddels den voorzittershamer overgeno men. De heer Visser wilde niet meegaan met de voorgestelde regeling en had daarover een langdurig dispuut met Wethouder Bruch. De heer Groenendaal bezorgde ons inmid dels een vermakelijk incident. Hij scheen de voorgestelde uren niet te willen en had een voorstel ingediend, waaruit eclfter niets te begrijpen was. De voorzitter zei, zoo iets niet te kunnen aanvaarden; de Raad moest weten, waarover hij stemde. De heer Groe nendaal vroeg daarop gelegenheid om zijn voorstel opnieuw te redigeeren. Hoewel niet formeel, werd de vergadering toen toch prac- tisch geschorst, terwijl mr. Bruch heel ge moedelijk naar zijn tegenstander ging en dezen hielp om een amendement tegen zijn eigen voorstel te redigeeren. Een edelmoedig heid, die weldra werd beloond, doordat de Raad de amendementen zoowel van den heer Visser als van den heer Groenendaal ver wierp. Zoo waren wij dan ten slotte aan het groote punt, het autobusvraagstuk genaderd. De heer De Braai vroeg het woord voor een motie van orde. De tramcommissie, zei hij, is in deze zaak niet voldoende gehoord. Laten wij daarom het voorstel terugsturen om het eerst in zijn geheel door de tramcommissie te laten behandelen. Wethouder Reinalda zei, dat deze mededeeling slechts ten deele waar was. De tramcommissie heeft zich wel over het beginsel van al of niet gemeente lijke exploitatie uitgesproken. Daarover kan de Raad dus nu beslissen; en het is ook wenschelijk, dat hij dit doet; dan weten B. en W. waaraan zich in dit opzicht te hou den. Voor de nadere uitwerking kan dan de voordracht aan de tramcommissie worden gezonden. De voorzitter deed daarop het juiste ordevoorstel om dan eerst het voorstel-Peper in behandeling te nemen, waarbij het beginsel duidelijk is gesteld', wanneer daarover beslist is, kan over het voorstel-de Braai gestemd worden. Ten slotte was de Raad het er over eens, dat dit maar de beste manier van doen was en begon een eindeloos debat over het beginsel van ge meente-exploitatie! De heer Peper mocht het eerst van wal steken en hij begon met een veertig jaar terug den strijd om de gemeen tebedrijven tegen concessionarissen op te halen. En de heer Gerritsz ging later op dezelfde manier op de zaak in. Dikke boeken kwamen daarbij zelfs te pas. Men kan zich eenigszins voorstellen, waar het heen gaat. wanneer heel die oude historie van de wor ding der gemeentebedrijven weer eens wordt opgehaald! Terecht voerden later de heeren Castricum, Van Liemt, Klein en anderen daartegen aan, dat dit alles buiten het debat omging. Een gas-, waterleiding-, electrici- teitsbedrijf is nu eenmaal niet met een tram- en autobiisbedrijf te vergelijken. Het dogma van de gemeentelijke exploitatie, door de heeren Peper en Gerritsz naar voren ge schoven, werd dan ook door de katholieke en andere rechtsche raadsleden afgewezen. De heer Gerritsz trachtte uit politieke pro gramma's, o.a. ook uit het katholieke ge meenteprogram te bewijzen, dat ook christe lijke, democratische raadsleden verplicht waren, om met een. voorstel tot gemeente exploitatie mee te gaan, wanneer het moge lijk is een bedrijf met algemeene belangen daarin om te zetten. De heer Castricum wees er op, dat de Katholieken geen dogma op dit punt hebben. Mr. Bijvoet had reeds per interruptie opgemerkt, dat een officieel Kath. gemeenteprogram niet bestaat en het program der R. K. Staatspartij beveelt be vordering van het particulier initiatief aan. Welnu de heeren Castricum en Van Liemt wezen er terecht op bij het tram bedrijf hebben wij niet met een monopolis tisch bedrijf te maken, waarbij vitale, alge meene belangen betrokken zijn. Men kan een trambedrijf door de gemeente laten exploi- teeren of door een particuliere maatschappij Daarvoor moet men elk geval op zich zelf beoordeelen. En nu is Haarlem om verschil lende redenen minder voor een overheids- exploitatie dan voor een particulier auto bus- en trambedrijf geschikt. Op de eersle plaats is er een particulier trambedrijf. Daar mankeert heel wat aan, maar zoo kwaad is het toch nog niet, zei de heer Castricum. En de heer Klein gaf toe, dat, wanneer er aan de lijnen het een en ander ontbreekt, dit ook de schuld van de gemeente is. Kan de tram het helpen, dat de stad nauwe straten heeft, vroeg de heer Van Liemt. En, wanneer er moeilijkheden met de arbeidsvoorwaarden waren aldus de heer Klein is dan de schuld ook niet bij die rechtsgeleerde raads leden, die vroeger de concessievoorwaarden hebben gemaakt? Daarbij werd door enkele andere leden als de heer Boes nog deze be langrijke opmerking gemaakt; hoe denkt men zich een gemeentelijke autobusexploita tie naast of misschien in concurrentie met een particulier trambedrijf? Ziedaar enkele bemerkingen uit het einde- looze debat, waaraan wij het slot van de middagzitting en heel de avondzitting be steed hebben. Tegen half tien kwam Wet houder Reinalda aan het woord en deze be gon uiteen te zetten, dat het met het ver keer in Haarlem allerdroevigst gesteld is. Vooral de Ceintuurbaan noemde hij slecht. En wat de concessies betreft, de gemeente heeft na de Tramwet van 1917 niets meer te vertellen; de concessies zijn Rijksconcessies geworden. Wanneer men het er algemeen over eens is, dat het tramverkeer in Haarlem onvoldoende is, dan moet men tot aanvulling met autobussen overgaan. Stelt men zich nu op het standpunt van het particulier initia tief, dan most begonnen worden met een slingerende autobuslijn, welke niet op de meest gewenschte manier aan de behoefte voldoet, om de exploitatie rendabel te maken. Èn het moet juifit andersom zei de heer Reinalda. Gevraagd moet worden, wat de Haarlemsche bevolking noodig heeft. Legt men lijnen aan, die aan de behoefte voldoen en is men de behoeften vóór, dan zal de exploitatie op den duur ren dabel worden. Dat heeft de Amsterdamsche gemeentetram bewezen. En wat zal nu een gemeentelijke autobusexploitatie in Haarlem kosten, welke aan de behoeftebevrediging kan voldoen, vroeg de heer Reinalda? Hij Franco bergplaats. Verzegelde zakken. Tevens alle andere soorten Brandstoffen Bestellingen worden opgenomen door; schatte het tekort voor 3 autobuslijnen in het eerste jaar op hoogstens 25.000. Een dergelijke exploitatie kan een particuliere maatschappij nooit opzetten, zeide de Wet houder, tenzij men haar zou subsidieeren. Wanneer Haarlem het autobusbedrijf In han den neemt, dan laat de Vram onmiddellijk de Ceintuurbaan los en kan de gemeente een behoorlijke regeling voor het verkeer maken. Aldus stelt de heer Reinalda zich de zaak voor. Wethouder Slingenberg verdedigde het voorstel van de meerderheid van B. en W. Omtrent het principieele vraagstuk zei de Wethouder: wanneer er in Haarlem nog geen tramlijnen waren, dan zou ik allicht voor een gemeente-exploitatie zijn. Maar nu het hier een chaos is met het verkeer, moet een verstandig mensch zeggen; laat de ge meente in zulk en wespennest de hand niet steken! Maar als dan van te voren vast staat, dat een autobusbedrijf aanvankelijk een strop oplevert, mag men die dan op een particulier schuiven, is gevraagd. De Wet houder antwoordde daarop juist: we kun nen als politieke menschen denken zoöals we willen, maar'niemand kan ontkennen, dat overheidsexploitatie duurder is dan particu liere. Bovendien, wanneer de maatschappijen daarin een strop zagen, zouden zij er niet om vragen. En het bezwaar, dat een parti culiere Mij. de uithoeken der stad zal ver- waarloozen, is voorkomen, doordat de ge meente zelf de routes in de concessievoor waarden vastlegt. Mr. Slingenberg gaf ver volgens de slechte uitkomsten van dep ge meentelijken autobusdienst in Arnhem en Utrecht. Arnhem is er al reeds mee opgehou den en heeft op de eene lijn Arnhem— Apeldoorn op een bedrag van 32.000, 14.000 verlies geleden; Utrecht leed resp. in 1926 en 1927 22.000 en 12.000 verlies. En wat de becijfering van den heer Reinalda betrof van een verlies van 25.000 in het eerste jaar bij gemeente-exploitatie wees mr. Slingenberg er op, dat bij die berekening is uitgegaan van een twintig minuten dienst. Maar dat kan de Raad nooit aanvaarden. Het zal minstens een tien minuten dienst moeten worden. Zoo waren er, volgens mr. Slingenberg nog meer fouten in den opzet van de gemeentelijke autobus-explotatie, welke, naar zijn berekening, zeker een verlies van 80,000 tot 100,000 in het eerste jaar zou opleveren. Zoo waren wij dan toch tot de zaak, waar het eigenlijk om ging, n.m. de autobus exploitatie in Haarlem, gekomen. Al dat ge praat over beginselen ten opzichte van al of niet gemeentelijke exploitatie, had veilig achterwege kunnen blijven. Alleen de sociaal democraten huldigen hieromtrent een dogma, dat uitloopt in algemeene socialisatie. Alle anderen vragen slechts: wat is in een bepaald geval het best is en 't voordee- ligst voor de gemeente. En dat dit hier geen gemeentelijke autobus-exploitatie is, dat ls voor ieder nuchter mensch wel duidelijk. De Raad verwierp het denkbeeld van gemeente lijke exploitatie dan ook met 21 tegen 14 stemmen en droeg B. en W. op nader met de tramcommisie te bestudeeren, of een ge mengd bedrijf of wel een concessie aan de N. Z. H. T. M„ of dat de Brockway Mij. voor Haarlem het beste is. Toen aldus het breed opgezette debat over gemeentelijke of particuliere exploita tie als een kaartenhuis in elkaar was ge zakt, zijn we nog tot aan het midder nachtelijk uur opgehouden, omdat de heer Van Liemt zijn, mede door de heeren De Breuk, Miezerus en v. d. Kamp, ingediende motie over den aankoop van gronden aan de Jan Gjjzenvaart, nog gaarne in behan deling zag komen. Dat is een rare geschiedenis. Naar de heer Van Liemt mededeelde, is de gemeente bij dien koop, waartoe de Raad op 17 Augustus besloot, leelijk by den neus genomen. De gronden zijn dringend noodig voor school- bouw. Wethouder Bruch demonstreerde dit tijdens het debat nog eens uitvoerig. Maar, nadat de koop was gesloten, bleek er nog vijf jaar huur op den grond te zyn. Door een fout van den betrokken ambtenaar, was dit te laat ontdekt. Nu stelden de heeren Van Llcmt c.s. voor om een en ander aan Gedeputeerde Staten ter kennis te brengen en hen te verzoeken het raadsbesluit niet goed te keuren. Dat is wel een uniek geval, dat de Raad zelf aan een hooger college verzoekt, om zyn eigen besluit te vernietigen. Dr. Adriaan zei dan ook: Daar voel ik niet veel voor. De Raad is in dit opzicht als een particulier, wanneer wij door een domheid een rouwkoop hebben, dan leggen wy er ons zuchtend by neer. Wethouder Slingenberg advocaat in hart en nieren wist echter wel een juridische constructie op te zetten, ten einde de motie-Van Liemt aannemelyk te. maken. Maar mr. Bijvoet liet zich door deze gladheid niet van de wys brengen en voerde, o. 1. zeer juiste, juridische bezwaren tegen een dergelyk verzoek aan Gedeuteerde Staten aan. Hij gaf dan ook in overweging, om dit deel van de motie te schrappen en den Raad alleen te laten constateeren, dat hy een dergelijk besluit niet zou genomen hebben, wanneer hij alles geweten had. Met 19 tegen 16 stemmen werd dit goedgekeurd. O. i. had men nog verstandiger gedaan, om het maar bij de gevoerde discussies te laten. Gedeputeerden zyn toch al op de hoogte van de zaak daar ls al voor gezorgd. Een officieele en openbare uitspraak: we zyn bedrogen en we hebben spijt, heeft iets van een slag in de lucht. Te Surhuizum is de heer Joh. Jan Veen- stra oud 101 jaar overleden. Besprekingen in den Amsterdamschen Raad In het Dinsdagavond gehouden comité- generaal van den gemeenteraad van Amster dam. is, volgens de „Tel.", ter sprake ge komen het voornemen van het van Heutsz- Comité om in de toekomst in de hoofdstad een standbeeld voor generaal Van Heutsz op te richten. Doel dezer bespreking was het oordeel van den raad in te winnen. De soc.-dem. en com munistische fracties waren tegen het plan. Er zal nu tusschen het gemeentebestuur en het comité nog nader overleg worden ge pleegd omtrent de uitvoering van het denk beeld. Een plaats voor het standbeeld is nog niet vastgesteld. Vroeger is wel eens gedacht aan het Museumplein of het plant soen bij het Koloniaal Instituut. De toestand van Z. D. H. Mgr. A. J. Cal- lier Is stationnair. Mgr. blijft zwak, maar is overigens opgewekt van geest. Geen stelselmatige weigering van socialistische geschriften. Onlangs stelde het Tweede-Kamerlid de heer Kleerekooper den minister van Justitie eenige vragen over de verstrekking van lectuur in gevangenissen. In antwoord hierop zet de minister thans uiteen, dat het uitgangspunt van den vra ger als zouden-eenerzyds in gevangenissen anti-socialistische geschriften ter lezing wor den uitgereikt, terwyl anderzyds socialisti sche geschriften als verboden lectuur wor den aangemerkt, niet juist is. Behalve boe ken of naast boeken voor algemeen gebruik bevatten de gevangenisbibliotheek ook af- zonderlyke afdeelingen voor Protestanten, Roomsch-Katholieken, Israëlieten enz. Te 's-Hertogenbosch komt in de R.K. af- deeling inderdaad ook voor „Het socialisme" door Viktor Cathrein S. J. Dat werk wordt beschouwd als lectuur voor meer ontwikkel den onder de R.K. gedetineerden. Het wordt dan ook sporadisch ter lezing verstrekt. In de beschikbaarstelling in dien beperkten zin van dit boek kan de minister niets onoirbaar zien. Aan den anderen kant is het den minister niet bekend, dat socialistische geschriften als zoodanig, behoudens dan voor zoover daaronder zyn begrepen ge schriften van bepaald revolutionnairen in houd, stelselmatig worden geweerd. Ten gevolge van een loonsverlaging voor de rijswerkors De Centrale Bond van transportarbeiders meldt het volgende: By het weer te werk stellen van ryswer- kers by de Zuiderzeewerken kregen deze van den uitvoerder te Medemblik de mede deeling, dat een andere loonregeling zou worden toegepast. Het grondloon 28.50 plus 0.10 premie per M afgeleverd werk, werd gewyzigd in 0.30 per M. en een voorschot hierop van 25 per week. Deze nieuwe regeling beteekende een loonsverlaging van 7 tot 10 per week. Een schryven van den Bond aan de direc tie van de M. U Z., waarin weder Invoering van de oude regeling verzocht werd, had geen gevolg. De directie beriep zich op een andere regeling. Dit antwoord kwam ter sprake In een ver gadering van alle betrokken ryswerkers te Medemblik op 7 Februari j.l. Met algemeene stemmen werd besloten, uit deze vergadering een schryven aan de directie van de M.U.Z. te richten, waarin men eischte dat de oude regeling binnen een week zou worden inge voerd. Blyft de directie van de M.U.Z. nu op haar standpunt staan, dan is een staking onver- mydeiyk. Nog kans op een vergelijk. In verband me': de tegen 18 Februari a.s. in het maatkleedingbedrijf aangekondigde uitsluiting, meldt de „Tel." het volgende: Zooals men weet, waren er verschillende conferenties tusschen werkgevers en werk nemers geweest. De patroons hadden zich bereid verklaard hun eischen te laten val len en het collectief contract op de oude voorwaarden voor een jaar te verlengen, mits ook de kleermakersbonden hun reeds gepubliceerde eischen zouden terugnemen, hetgeen deze echter weigerden. Aangezien de werkgeversbond geen aanlei ding had nadere voorstellen te doen, gaf men den patroons instructie den in hun dienst zynden georganiseerden werklieden aan te zeggen, dat er na den eersten betaal dag na 15 Februari (dus na den 17den of 18den) geen werk meer voor hen zou zijn. Tevens werd in het schryven medegedeeld dat, indien er voor dien tijd tusschen werk gevers en arbeiders overeenstemming zou zijn bereikt, deze opzegging zou vervallen. Er is dus nog kans tot een vergelijk. Naar wij vernemen, zullen de ongeorganiseerde ar beiders, waarvan het aantal vrij belangryk is, hun werk blyven voortzetten. Langs den Kruisweg naby den geniedyk te Haarlemmermeer, aan de overzijde van het water, staat een huis, bewoond door den tuinder J. Dinsdagnacht ontdekten de be woners, dat er brand was ontstaan in de aangrenzende schuur. Wyl de brand zich nogal ernstig liet aanzien, werd de brand weer van Hoofddorp gewaarschuwd, die spoedig arriveerde, het vuur tot de schuur, die geheel afbrandde, wist te beperken en er in slaagde het woonhuis te behouden. Oor zaak onbekend; verzekering dekt de schade. De kunstschilder H. F. Boot, die als leeraar verbonden is aan de Vrye Haarlemsche Schildersschool, exposeert thans in den kunsthandel J. H. de Bols. Als kunstenaar is Boot in Nederland zeer goed bekend, wat o.a. blykt uit de verschillende critieken, die over zyn werk in de dagbladen verschenen zyn, byv. het volgende; „En de inzending van Boot; een van die trouwhartige en overtuigde voortzetters van een gevestigde traditie, in wiens Bescheiden werk, gevoelig van kleur, knap van teelce- ning, het rustige zelfvertrouwen en de vol hardende toewyding van een zuivere schil- dersnatuur zich openbaren. Byzonder troffen ons in zijn groep het, portret van een roo kenden man en dat van een jong meisje, en de in lichte kleuren geschilderde bloemen." het werk van Boot, hoewel ditmaal minder sterk, blyft een aangenamen indruk van kundigheid en distinctie wekken. Vooral het stilleven van boeken is degelijk door werkt en goed opgebouwd. De vele boeken en de vele andere zaken, los en bijna rommelig op de tafel gestapeld, en verspreid, het is alles plastisch en stoffelijk verantwoord en kundig geschilderd. De kleuren zyn wat flets, men zou ze wat frisscher en levendiger wen- schen." Boot komt hier zeer goed voor den dag, zelfs beter dan op zyn hommage op de Onafhankelijken. Ik althans moet bekennen, dat deze bescheiden schilder me nog niet zoo sterk impressioneerde als met zyn twee groote, breed-opgevatte stillevens met zaag, een verfrommeld pajier, van een mooie be storven kleur en een diepen, fenereuzen toon. Hy is van de edele nakomelingschap van een Breitner." André Meller schreef in een Fransch tyd- schrift over Boot's werken op de tentoon stelling der Onafhankelyken „H. F. Boot is een kunstenaar van beteekenis en van on dervinding, bovendien een bekend en hoog geschat leeraar Als kunstleeraar moet hy een uitstekend leider zyn, want hy kent het waarom der dingen en schildert volgens vaste beginselen, wetend wat hij doet en wat hy wil en tegelyk de redenen kennend waar om hy iets wil. Zyn inzending naar de Onafhankelyken is groot, geeft stof voor een waardeering van het geheel en bevestigt de theorieën van den kunstenaar. Hij bezit de absolute zekerheid van teekening, een diepgaande kennis van de picturale waarde der dingen, en van hun beteekenis in de ruimte." Elders leest men in een critiek; „Het spreekt vanzelf dat Boot niet altijd dezelfde hoogte bereikt, maar zyn werk blykt nooit zonder eigen karakter; altijd van een contemplatieve ingetogenheid, die aangenaam aandoet, zelfs als een werk ove rigens niet sterk is." Boot's inzending heeft iets overtui gends. Hy oogst de vruchten van een stage, toegewyde, ietwat beperkte werkwijze. Een gevoelig schilder van den gryzen toon was hij steeds. Die toon is tot kleur verhelderd. Niet het minst belangryk acht ik zyn portretten, die hij uit het gevoelig modelé opbouwt en als kleur- en toonwaarde be- grypt. Men vindt hier zijn ongemeen knappe aquarel van een dame met blozend gelaat en in blauwe japon. De oogen van dit breed en vast gepenseelde portret geven het geheel iets zeer suggestiefs, de suggestie van het leven. Interessant ls de doorstoofde kleur van een mansportret, de man met de steenen pyp. Het compleetst ls hy misschien In een geschilderd meisjesportret, waar de kleur- werking tot een fyne, gevoelige plastiek ver klaard werd. Het is een zeer bescheiden, on opvallende. beperkte kunst, die echter altyd het accent heeft der innigheid. N. V/olf schreef tenslotte eens dan de belangryke inzending van den Haarlem- schen schilder F. H. Boot. Deze maal trekt hy, die gewooniyk als portret- en figuur schilder op den voorgrond treedt, de aan dacht door zyn zeer geslaagde stillevens. Een stilleven met een Keulschen pot ls by zonder mooi van kleur, uitmuntend van kompositie een stilleven met zaag, met buste en vooral een stilleven met lamp zyn vol fijne tonen en fraaie kleuren, vol atmos- pheer ook In een stilleven met verfrommeld papier bewonderen wij den prachtigen gou den toon, die over de kompositie ligt, al is het geheel ook wat overvuld. Een en ander bewijst Boot's knap en groot talent. Als ge heel draagt ook Boot's werk by tot de be- langrykheid en de aantrekkelykheid der tentoonstelling." Lectuur in de gevangenissen. Geen stelsel matige weigering van socialistische lec tuur. Dreigend conflict bfl de Zuiderzeewerken. Standbeeld voor generaal Van Heutsz. Besprekingen in den Amsterdamschen Raad. De aangekondigde uitsluiting In de klee dingindustrie. Algemeene ledenvergadering der Ned. R. K. Reisvereeniging te Rotterdam. Een verzoek aan de burgemeesters ta zake de oorzaak van ziekteverschijnselen van het centraal zenuwstelseL De Belgische minister Hymans over de ka- nalenkwestie en het verdrag tusschen Neder land en België. Groote inbraak te Schevenlngen. Etalage kast van een juwelier leeggeplunderd. Turksche artfllerie-offlcieren te Utrecht. Algemeene vergadering van den Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons. Burgersdijk-herdenking. Het vijfde eeuw feest van zyn geboorte. De eerste Noorsche arbeidersregeering ten val gebracht. Het Zuid-Slavische Kabinet afgetreden. De buitenlandsche politiek van Groot- Brittannië. Een rede van Sir Austen Cham berlain. De Internationale Perstentoonstelllng in Keulen. De Duitsche metaal-industrieelen berei den zich voor op een scherperen strijd. De Pan-Amerikaansche Conferentie neemt een voorstel aan voor een transcontinen- talen weg. Over de geheele lengte van Noord- Midden- en Zuid- Amerika. %ttuynrru7 Barometerstand 9 uur v.m. 768. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.30. Hoogste barometerstand 779.8 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 727.7 m.M. te Nordöyan. Verwachting: Matige, later wellicht weer toenemende W. tot Z. W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, eenige kans op regen buien, iets kouder. Gisterenmiddag half drie brak brand uit in de electrische wasschery van den heer N. Molenkamp aan den Hagelingerweg te Sant poort. De brand ontstond op den droogzolder, waar twee kachels voor de benoodigde warm te worden gestookt. Geholpen door den krachtigen wind stond direct de geheele wasschery met aangebouwde mangel- en sorteerkamer in lichte laaie, 't Is aan tegen woordigheid van geest te danken, dat nog veel waschgoed is gered kunnen worden. Binnen korten tyd was het bluschmate- riaal aanwezig en werd het vuur krachtig aangepakt, waardoor het mogelyk werd, dal het dubbele woonhuis gespaard bleef. Met één uur was men het vuur meeste; en toen bleek, dat het geheele perceel wai uitgebrand. Zeer waarschynlyk zyn de ma chines slechts licht beschadigd. De schade, die op ongeveer tweeduizend gulden geschat wordt, uitgezonderd dal thans het bedryf tydelijk een ander onder komen moet hebben, wordt door verzekering gedekt. Boeken en bescheiden in beslag genomen. Dinsdagmiddag hebben de Officier v. Jus titie te Den Haag, de rechtercommissaris van Haarlem, de commissaris van Politie te Utrecht, vergezeld van den burgemeester van Leidschedam en eenige ryksrechercheurs "n inval gedaan by den heer W. aan den Broek- weg te Leidschendam. Een aantal boeken en bescheiden is in beslag genomen. De reden van dezen inval is nog niet bekend. Volgens geruchten zou 't niet uitgesloten zyn, dat corruptie vermoed wordt, daar do heer W.- voorheen directeur van de gasfa briek te Leidschendam was en eeq gasmeterfabriek aldaar exploiteert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1