DE WAERELD ROND. Tweede Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vrijdag 10 Februari 1928 aan den vooravond van den WERELD-OORLOG. BEI UNS IN AMERIKA In Amerika bestaat bet is bekend maar één belangrijke zaak; Dollars, maar één gedachte: Dollars, maar één Ideaal: Dollars. De hoeveelheid Dollars, bepaalt de maatschappelijke beteekenis van iemand, speelt overal de hoofdrol, en heelt zich zelfs meester gemaakt van het meest ideëele ter rein, dat van de liefde. De hier volgende ge beurtenis, die voor Europeanen een bij smaakje heeft, kan een denkbeeld geven van de Amerikaansche mentaliteit, die in „zaken-in-liefde" niets vreemds ziet. De zoon van mister Ph. Winter olie- en vetkoning in Chicago, had niet den prac- tischen kijk op het leven van zijn vader, voelde meer voor de romantiek en was zelfs zoo on-zakelijk verliefd te worden op een typiste van zijn heer en vader. „Jij of niemand", fluisterde hij Betty toe en Betty voelde ook veel voor den knap pen Samuel, die behalve leuke oogen ook enkele millioenen zijn eigendom kon noe men. Maar vader Winter dacht er anders over. en verbood zijn zoon kort en goed met Betty te spreken. Samuel was troosteloos doch Betty beloofde hem alles in het reine te brengen. Denzelfden avond dat vader den zoon ,,'t gebeurt niet" toeschreeuwde, liet Betty zich bij den vet-milionair aandienen Betty scheen haar patroon goed te ken nen, want zij voerde de conferentie op uit gesproken zakelijken toon. Zü vertelde den verbluften oliefabrikant, dat zijn zoon haar zwart op wit beloofd had haar te trouwen. Aan die belofte zou zij hem houden. Maar zij wilde geen twist brengen tusschen vader en zoon: dus als papa er iets voor over had zou zij de huwelijksbelofte als ongedaan be schouwen. Mister Winter was blij met deze oplossing voelde zich zakenman, en bood: 10.000 dollar. Betty lachte smakelijk en uitte de eenigs- zins onbeleefde veronderstelling, da' mr. Winter's hersenen niet meer deugdelijk werk; en. „Samuel is eenig erfgenaam van onge veer 25 milloen Dollar. Ik bied u dus nog een uitverkoopprijs, wanneer ik van uw zoon en zijn millioentje afstand doe voor 100.000 Dollar." Mr. Philip werd boos, stoof op dreigde en werd onbeleefd, maar Betty hield vol en kreeg natuurlijk haar 100.000 Dollar. Haar patroon was tenslotte blij dat daar mede de kwestie van de baan was en zon op een handt lstruc om het verloren geld m-, t een behoorlijke winst te krijgen. Een week later, toen de truc gelukt was en mister Philip Winter in een buitensporig goed humeur was, klopte Samuel zijn vader op den schouder en verkondigde: „Papa, ik heb me verloofd." „Hoeveel heeft zü?" wilde papa weten. „Circa 100.000 Dollar", zei Samuel. Niet veel, maar beter dan niets", vond Papa. „In ieder geval beter dan Betty „Breng haar morgen hier om te lunchen, dan kan ik met haar kennis maken". En den volgenden dag verscheen Samuel aan het diner met Eetty. „Samuel heeft opnieuw gevraagd en be loofd met mij te trouwen", zei Betty en lachte het aanminnigste typiste-lachje. Papa Philip was een oogenblik sprakeloos en overbluft, doch de manier waarop Bet y het zaken doen verstond bracht hem in ver rukking, en hij reikte haar de hand; „Je kunt met Samuel trouwen", zei hij. Een tragische bijzonderheid verhaalt ba ron Giesl, de laatste Oostenrijk-Hongaarsche gezant te Belgrado, in zijn Gedenkschrift n over de veelbewogen Julidagen van 1914 toen einde Juni de moord op aartshertog Frans Ferdinand en diens gemalin te Se- rajewo had plaats gevonden. De gezant ontving het bericht van den moord, toen hij zich te Vichy bevond en keerde via Weenen naar zijn post terug. Op 10 Juli 1914 kwam Giesl te Belgrado aan. Kort na zijn aankomst werd hij op gebeld door den Russischen gezant Hartwig. die om een onderhoud verzocht. Dit werd bepaald op 9 uur 's avonds. Op het afgesproken uur verscheen Hart- wig in het Oostenrljksche gezantschap. Thuis had hij een aantal gasten, w.o. den toenmaligen kroonprins Alexander, ac ter gelaten, die vol spanning wachtten op het resultaat van zijn onderhoud met Giesl. Maar het zou anders loopen, Har .wig, die aan een erns ge har: ziekte leed, kwam moeizaam Giesl's kamer binnen. Koffie en sigaretten weigerde hij. Hij begon met er op te wijzen, dat het gerucht, dat hij na den moord op den aartshertog de Russische vlag niet halfstoks had laten hijschen, onjuis. wn. Daarop ging hij tot een belangrijker punt over; „Wat zal Oostenrijk met Servië doen, wat is er te Weenen besloten?" vroeg hi) openhartig. De Russische gezant scheen door het antwoord bevredigd, hij stond met moeite op uit zijn clubfauteuil en zei: „Dank u, ge hebt me zeer opgelucht, en nu nog ién ding, maar ook dat blijft onder ons..." Wat „onder ons" zou blijven, heeft nie- nand ooit vernomen, want de dood kapte lezen zin af. Hartwig werd plotseling bleet- n stortte neer. Instinctief keek Giesl op de dok. Het was 9 uur 25. Een dokter werd ge aaid, die nog een kampferinjectie gaf. Het vas tevergeefsch. De Russische legatie "erd op de hoogte gesteld. Hartwig's doch- er en een legatieraad snelden toe. Volgens Giesl heeft Hartwig's dood dt zaak van den vrede geschaad. Want de Rus sische gezant was tegen den oorlog, omdat hij Servië's militaire kracht onvoldoende achtte en Rusland zich nog niet genoeg had gewapend. EEN JAAR VACANTIE Ach, mijnheer de directeur, zeide de ar beider Jansen tot zijn patroon. U verdient toch zooveel geld, kunt u mij niet een kleine loonsverhooging geven? Werk je dan zoo verbazend, Jansen? Ik? Ja! Ik werk als een paard! Laten wij eens zien! Het vorige jaar had 366 dagen, niet waar? Ja zeker. Juist. Je slaapt acht uur per dag, niet waar? Ja. Dat is over 't geheele jaar 't derde dsel van 't jaar, of 122 dagen. Er blijven dus over 244 dagen. Zeer juist. Acht uur per dag heb je voor ontspan ning, dat is weer een derde, er blijven dus over 122 dagen. Zeer juist. Zondags werk je in 't geheel niet, dat is 52 dagen, er blijven dan over 70 dagen. Hmja. Zaterdags werk je slechts een halve dag; er gaan dus 26 dagen af en 44 blijven er over. Ja, jazeker. Veeertien dagen heb je verlof, niet? Juist. Dus blijven er over 30 dagen; dan heb je 9 feestdagen in 't jaar, zoodat nog 21 da gen resteeren. Ahhm., hmjaaaa! Dan heb je iederen dag een uur schaf- tijd, dat is over een geheel jaar 15 dagen. Er blijft dus 1 dag overen dat was 15 Juni, waarop je ziek geweest bent. Jansen, 't is je geluk, dat het vorig jaar 366 dagen had, an ders was je een dag te kort gekomen! Jansen nam zijn verzoek om loonsverhoo ging terug. („Der Holzarbeiter.") HET BEWIJS „De veldwachter schijnt verbazend zeker omtrent de détails van mijn zaak", zei de beklaagde spottend. „Ik zou wel willen, dat zijn collega ook gehoord werd, dan zou aie eens kunnen vertellen, hoe het geval zich eigenlijk heeft toegedragen." „Maar er is hier maar één veldwachter op 't dorp", antwoordde de getuige. „Zoo? En ik heb er toch wel degelijk twee gezien, dien avond." „Dat is het juist, waarom u hier als be klaagde staat", was het antwoord. NAIEI Bruidegom die cp den gewichtigsten dag zich verslapen heeft aan de telefoon; „Ben jij daar, lieveling. Wil je met trouwen wach ten tot ik er ben?" OUDE ANECDOTE IN NIEUWEN VORM ,Wil jij mijn vrouwtje worden, Nelly?" ,Rook je, drink je, speel je, of ga Je 's avonds laat uit?" ,Nee, lieveling." >Nou, dan kunje beter naar een oude mannenhuis gaan." Waartegen de Schoonheidscommissie moet optreden: Afschuwelijke reclame, die den Coolsingel te Rotterdam ontsiert. Bloemenweelde op de tentoonstelling van bolgewassen te Lisse. William Topland- tulp, ingezonden door J. Bcrbee Gz. te Lisse. Stand van de firma J. Pijnacker Zn., te Lisse. De artistieke stand van de firma D. W. Lefeber Co., te Lisse. De begrafenis van prof. Lorentz. Ten teeken van rouw waait de vlag van het stadhuis halfstok. Inzet: het omfloersen der lantaarns. Een prachtige jardinière met tulpen Woensdagmiddag ontstond brand in de wasscherij van den heer N. Molenkamp te Driehuis-Westerveld. Dc oorzaak is waar schijnlijk, dat een stuk waschgoed in aanraking kwam met de brandende kachel. Op een der hoofdverbindingswegen te Santpoort staat de ruïne bü hotel Wijman, die van de gemeente Velsen niet hersteld mag worden en bovendien een lastig verkeer»-obstakel vormt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7