Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws STATEN-GENEHAAL Eerste Kamer Herdenking Prof. Lorentz De belasting van Nederlanders in den vreemde R. K. Vereen, voor Hoofden van Groote Gezinnen Gastmaal ten Hove Tegen fusie der militaire departementen Het uitroeien van onze zangvogels Een internationaal congres Halversteng Winning van aardolie in Indië De Friescke taal op de lagere school VERKEER EN POSTERIJEN. Autobusdienst Alkmaar-Helder Nederlandsche Spoorwegen RECHTSZAKEN. Een slapende veldwachter bestolen ■Brandstichting door het hoofd van een brandweer De Culemborgsche moordzaak Schadevergoeding geen motief Het Haagsche drama KERK EN SCHOOL. Em. Deken M. W. H. Bauduin t Pater Alfredo Borgstede f Prof. P. J. H. Geurts KUNST EN KENNIS. De boekerij van den heer Van der Lans Louis de Vries gedecoreerd Toorop Nederlandsche musici in den vreemde Valschheid in geschrifte De Prins Hendrik stichting De kinderen en de cascara-pillen Voor f 25.000 bestolen Jassendief gepakt Duitsch bezoek aan de mijnstreek De inbraak in den juweliers winkel te Scheveningen Het ijs in de Zuiderzee Noodlanding SOCIAAL LEVEN. Dreigend conflict in de kleedingindustrie Vergadering: van Donderdag 9 Februari. Alvorens de behandeling der aanhangige wetsontwerpen aan te vangen, wenscht de VOORZ., J. G. BARON v. VOORST TOT VOORST een enkel woord te spreken van hulde aan de nagedachtenis van den groo- ten doode, wiens stoffelijk overschot he den ter aarde wordt besteld, prof. Lorentz. „Wij weten allen," zegt spr., „wat hü gewrocht heeft op het gebied der weten schap en dat hij tot ver buiten onze lands palen geliefd en gewaardeerd werd. De spo gen, door hem nagelaten, zullen nog lang gevolgd worden." Met den wensch, dat hij uxoge rusten in vrede, eindigt spr. zijn rede, die door de leden en den aanwezigen Mi nister staande werd aangehoord. DE MINISTER VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID, de heer SLOTEMAKER DE BRUINE sluit zich namens de regeering hij de woorden van den voorzitter aan. Dat tn de hulde aan prof. Lorentz' nagedach tenis niet achter wil blijven, moge blijken Uit het feit, dat zij door eenige van sprekers ambtgenobten heden vertegenwoordigd is bij de begrafenis bij het stoffelijk overschot. Daarna kwam in behandeling het vacci- natie-or #verp, dat werd aangenomen met 22 tegen 11 stemmen. Een onderzoek naar de vermoedelijke resultaten. Verrassende uitkomst. Op van de ziide der Tweede Kamer ge stelde vragen naar de vermoedelijke resul taten van de voorgestelde belasting van bui tenslands wonende Nederlanders, heeft de Minister geantwoord, dat hij geen gegevens kon verstrekken. Het Comité van Verzet tegen het Wets ontwerp heeft thans, door vergelijking der belastingwetten en -tarieven van verschil lende landen met de Nederlandsche, doen berekenen, welke bedragen de Nederland sche fiscus van ieder inkomen en vermogen in onderstaande landen zal kunnen heffen. Bij de onderstaande samenvatting van de resultaten van dit onderzoek neme men in aanmerking, dat. overeenkomstig het wets ontwerp, alleen de Nederlandsche rijksbelas tingen zijn berekend en daarvan de gelijk soortige belastingen, door den vreemden staat (c.q. federatie plus staat) geheven, in mindering zijn gebracht. In een land met hooge staats- en lage gemeentelijke belas tingen is dus de aftrek zeer groot. Voorts bedenke men, dat hetzelfde nominale inko men in een land met hoogen levensstan daard in een veel lagere klasse van het progressief tarief valt, dan in een land. waar het leven belangrijk goedkooper is. In België en Duitschland zijn de rijks belastingen voor alle inkomens hooger dan hier te lande. Voor Zwitserland zijn onderzocht de ta rieven van die drie kantons, waar de vesti ging van vreemdelingen het sterkst is. In de kantons Graubünden en Tessino is het totaal van de vierjaarlijksche federale en de jaarlijksche kantonnale heffingen, teza men tot jaarlijksche cijfers herleid, voor alle inkomens hooger dan de Nederlandsche belasting. In het kanton Vaud (Meer van Genève) is het (lage) uitzonderingstarief voor vreem delingen dusdanig, dat de kantonnale belas ting volgens dat tarief, tezamen met de federale heffing, voor inkomens tot frs. 100.000 hooger is dan de Nederlandsche be lasting van gelilke inkomens. Daarbij is aan genomen dat die inkomens geheel uit ver mogen worden verkregen, aangezien het uit zonderingstarief alleen wordt toegepast op vreemdelingen, die geen bedrijf of beroep uitoefenen. Vergelijkt men de heffingen van Vaud met het door de Tweede Kamer reeds aangenomen nieuwe tarief onzer belasting, dan zal de Nederlandsche schatkist alleen iets kunnen heffen van inkomens boven 70.000 gulden Hoeveel zullen er dat zijn? Het Fransche tarief is zeer gespecificeerd. Voor alle inkomens, voor 60 pet. uit ver mogen en voor 40 pet. uit bedrijf verkre gen, is de belasting, die de Fransche staat heft, hooger dan de Nederlandsche. Wordt het inkomen voor 60 pet uit vermogen en voor 40 pet. uit salaris genoten, dan vallen de inkomens tusschen f 5000 en 10.000 in de voorgestelde belasting, maar blijven die boven 10.000 vrij. Alleen wanneer het inkomen ten volle of bijna ten volle uit vermogen wordt genoten, is over de geheele linie de directe belasting in Nederland hoo ger dan in Frankrijk. Zoodra echter het ver laagde Nederlandsche t 'ef in werking treedt, verdwijnt dit voordeelig verschil oor alle inkomens boven 40.0"0, zoodat lagere inkomens wel en de hoogste niet belast zullen worden. Op het inkomen uit roerend vermogen drukt in Frankrijk reeds 12 pet. 'couponbelasting, die aanzienlijk hooger is, dan het verschil tusschen de Nederlandsche en de Fransche directe belastingen. In Engeland is de belasting voor bijkans alle inkomens hooger dan in Nederland, al leen de inkomens tusschen 5000 en ƒ7000 zullen iets aan de Nederlandsche schatkist hebben te offeren. Over de geheele linie zullen echter moe ten betalen de Nederlanders, wonende in den staat New-York (de overige van deVer- eenigde Staten zijn niet onderzocht), waar het totaal van federale- en staatsbelastin gen iwor alle inkomens belangrijk lager is, dan de Nederlandsche tarieven. Uit het resultaat van dit onderzoek kan de Kamer zien. dat er voor de Nederland sche schatkist weinig baten zijn te ver- vachten. Naar de Msb. verneemt heeft de her van Betten ontslag genomen als bestuurslid van de af deeling Den Haag van de R. K. Ver- eeniging voor Hoofden van Groote Gezinnen en als secretaris van „de R. K. Vacantie- bezigheid". De Koningin geeft Maandagavond 20 de zer ten paleize Noordeinde te 's-Hage, een gastmaal voor de civiele autoriteiten. De besturen der Marinevereeniging en der Algemeene Vereeniging van Marine- Officieren heben Woensdagavond in het gebouw der Marineciub te Helder een ver gadering gehouden, die was uitgeschreven ,ter bespreking van het wetsontwerp tot sa menvoeging der beide militaire departemen ten in verband met de a.s. behandeling in de Eerste Kamer. Inleider was, volgens de Tel., de gepensionneerde kapitein ter zee jhr. H. K. B. Rendorp. Het wetsontwerp aldus spr. is reeds zoo van alle kanten bezien, dat het niet mo gelijk is belangrijke nieuwe gezichtspunten te openen of denkbeelden te ontwikkelen. De defensie van Ned.-Indië zal op geen enkele wijze door aanneming van dit wets ontwerp kunnen worden gebaat. De toestand van thans twee afzonder lijke departementen heeft steeds zeer goed voldaan, ook in de moeilijke jaren van den wereldoorlog. De samenvoeging der luchtvaartdiensten is tot heden niet tot stand kunnen worden ge bracht, niet, zooals de minister zegt, door gebrek aan samenwerking, maar omdat, naar het oordeel van de toenmalige minister van marine, watervliegtuigen voor de marine onontbeerlijk waren. Het bezwaar tegen de fusie der vlieg- diensten, n.l. dat de opleiding voor de Indi sche zeevliegers in Nederland plaats had, heeft de minister tevergeefs trachten op zij te zetten door deze opleiding naar Indië te verplaatsen. Spr. behandelde de oefening van het per soneel. Aan de hand van de beschikbare gegevens kwam spr. tot de conclusie, dat thans in Nederland belangrijk minder per soneel wordt geoefend dan in 1925 en 1926 het geval was, waardoor de defensie zoo van Nederland als van Ned.-Indië zeer ern stig wordt geschaad. Ten slotte behandelde spr. de uitdienst- stelling van het artillerie-instructieschip. Wanneer dit ontwerp wet wordt, zal er in den ministerraad, practisch gesproken, zich nooit meer een stem laten hooren, die ken nis van zeezaken heeft; voor een land als Nederland, met zijn groote zeegebieden, is dit niet zonder nadeel. Vervolgens las de voorzitter, ka ff. ter zee Hartkamp een schrijven voor van vice- admiraal Gooszen, pas afgetreden comman dant der zeemacht, die tot zijn spijt niet op de vergadering aanwezig kon zijn. De schrijver sprak als zijn hartgrondigen wensch uit, dat de Eerste Kamer het des betreffend wetsontwerp zal verwerpen. Een tweede adhaesiebetuiging was inge komen van den gepensionneerden kapitein- ter-zee Albarda. Het Comité tot opheffing van de vangst van beschermde inlandsche vogels (secre taris W. Tolsma, Houtrustweg 62, den Haag), heeft zich opnieuw met een uitvoerig schrij ven tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend. Daarin wordt o.a. gewezen op de door den Nederlandschen Staat in 1917 vrijwillig aanvaarde verplich ting door onderteekening van de Parijsche Conventie van 19 Maart 1902 tot bescher ming van de voor den landbouw nuttige vo gels om een eind te maken aan de massa vangst van vogels met netten. Voorts wordt krachtig stelling genomen tegen de redeneering, als zou de overheid eerst dan tot een verbod van de koolvo gelvangst mogen overgaan, wanneer de lief hebberij van sommige lieden, om wilde vogels in een kooitje op te sluiten, ongeveer' ge heel overwonnen zal zijn, zoodat alsdan door vinkers en handelaren aan deze diertjes zoo goed als niets meer te verdienen valt. Reeds nu is de economische beteekenis van de kooivogelvangst gering, hoewel daar mede jaarlijks tienduizenden zangvogels ver loren gaan en putters en goudvinken al bijna uit ons land zijn verdwenen. Sommige han delaren hebben uit eigen beweging reeds den handel in inlandsche vogels afgeschaft. De beteekenis voor land- en boschbouw van een beteren vogelstand, welke onge twijfeld zal ontstaan door sluiting van de vinkenbanen, weegt vermoedelijk ruim schoots op tegen de materieele Nederland sche belangen van zangvogels naar Duitsch land. Bovendien houdt de bovenvermelde over weging geen rekening met deze feiten, dat allerwegen in binnen- en buitenland ge klaagd wordt over vermindering van het aantal vogels, dat het behoud van onze zangvogels in de vrije natuur een economisch en aesthetisch belang is, het uitroeien van deze diertjes daarentegen een roekelooze natuurverwarming moet worden genoemd, dat bovendien met ergerlijke wreedheden ge paard gaat. Het wordt inderdaad, aldus het schrijven, hoog tijd, dat aan deze door de overheid ge- sanctionneerde natuurvernietiging paal en perk wordt gesteld. Te, 's Gravcnhage. Zooajs men weet. is sinds 1920 te Brus sel gevestigd de „Union Internationale des Associations pour la Société des Nations", waartoe ook Nederland behoort, vertegen- woordigd door de Vereeniging voor Volken bond en Vrede. De Union houdt ten minste ieder jaar een congres en kwam sinds haar oprichting bij een in Londen, Parijs, Brussel, Milaan, Ge nève, Praag, Warschau en Berlijn. Naar het „Vad." verneemt, zal het Con gres dit jaar in Den Haag worden gehou den en wel begin Juli. De bedoeling is, de Union op gastvrije en feestelijke wijze te ontvangen en de vertegenwoordigers der talrijke naties, die er bil zijn aangesloten, met verschillende deelen van ons land in aanraking te brengen. Onder bovenstaand opschrift schrijft het „Handelsblad"; Een van Neerlands grootste mannen en der wereld grootste geleerden is gestorven. En wij lazen: in verband met dit overlijden waaien de vlaggen aan enkele onderwijsge bouwen en aan de clubgebouwen der ver schillende studentenvereenigingen te Leiden halfstok. Dat „halfstok" komt heel aan het eind. Het eerst leest men, dat in verband met (naar aanleiding van) dit verliesde vlaggen waaien. Het doen wapperen van een vlag is een feestvertoon, een uiting van blijdschap. Ook is het een aanwijzing van nationaliteit. Voor onze zeevarende natie was het dit wel in de eerste plaats. Van onze schepen, van oorlogs- of koopvaardijvloot, wapperde altijd de vlag. Was er een doode aan boord, of was land of bestierende onderneming door een verlies getroffen, dan werd de reeds hangende vlag tot halverwege de vlaggesteng omlaag gehaald, waardoor zij niet zoo breed uit kon waaien. Ten teeken van rouw. Wat doet men nu? Wil men in het open baar uiting geven aan droefenis, dan wordt van gebouwen, die in gewone tijden niet vlaggen, de vlag uitgehangen. Tot op de helft van den stok, volgens scheepsgebruik, dat is waar. Maar dat merkt men haast niet. Onze fleurige driekleur geef aan het stadsbeeld een feestelijk aspect, ook al wap pert zij niet van den top. Wij zijn als zeevarende natie ons verle den veel verschuldigd. Maar ter wille van de dooden, die wij aldus wenschen te eeren, is het een punt van overweging waard, hier in het voorbeeld van het buitenland te vol gen en bij nationalen rouw de vlag in het midden te omwikkelen mee een zwarte sjerp, dan kan zij zich in het geheel niet ontplooien, of naast haar een zwarten wim pel uit te hangen. De overeenkomsten met de Ned. Kol. Petrolecm-Mij. te New York van gunstigen invloed geacht. De aanneming door de Nederlandsche Eerste Kamer van het wetsontwerp inzake machtiging tot het sluiten van overeen komsten met de Ned. Koloniale Petroleum Mij. betreffende de winning van aardolie in Ned. Indi wordt, naar de „Tel." ver neemt, van groot belang geacht, temeer, waar juist Woensdag vertegenwoordigers van leidende Europeesche en Amerikaansche maatschappijen bijeenkomen, naar men meent, om te trachten de bestaande mee- ningsverschillen tusschen de Standard Oil Cy te New York en de Koninkiyke-Shell op te heffen. Men is van meening, dat de nieuwe over eenkomsten van gunstigen invloed zullen zijn op de besprekingen. Minister Waszink ziet er geen reden voor. Op de vragen van de Eerste Kamer-leden de heeren Croles en de Vries, betreffende de toevoeging van het vak der Friesche taal aan de vakken, genoemd in artikel 2, tweede lid, der Lager-onderwijswet 1920, heeft mi nister Waszink geantwoord, dat hij van oor deel is, dat de rij der vakken van artikel 2 der Lager Onderwijswet 1920 niet moet wor den uitgebreid, dan wanneer daarmede zou worden voldaan aan een dringend en vrij al gemeen gevoelde behoefte, waarin alleen de lagere school kan voorzien. Zoolang niet af doende gebleken is, dat niet op andere wijze dan door de lagere school voldaan kan wor den aan de behoefte van het onderwijs in het Friesch, bestaat er, naar zijn meening, geen reden opneming van dit vak in arti kel 2 der wet te bevorderen. Met ingang van 1 Maart zal een auto- busdienst geopend worden tusschen Alk. maar en Helder, waartoe het initiatief is genomen door den heer Langeveld, directeur van de stadstram te Alkmaar. Er zal 8 maal per dag worden heen en weer gereden. Het tweede wijzigingsblad op het boekje buitenlandscne verbindingen, dienst van 2 October 1927, is van Vrijdag 10 Februari af kosteloos aan de stations en bij den Spoor wegboekhandel verkrijgbaar. In het begin van het vorig jaar werd de Neder-Betuwe onveilig gemaakt door eenige geraffineerde inbrekers, die bijna week aan week, nu hier, dan daar, hun slag sloegen en meermalen vrij aanzienlijke bedragen wisten te bemachtigen. Het toppunt werd evenwel bereikt in den nacht van 10 op 11 Maart, toen de heeren een bezoek brachten in de woning van den veldwachter H. Bijl te Rumpt bij Geldermalsen, daar een lin nenkast openbraken en uit een broek, die over een stoei hing voor de legerstede waar op de veldwacher zich te slapen gelegd had, een portemonnaie met inhoud wegnamen. Een den volgenden morgen ingesteld onder zoek met een politiehond leverde geen x-e- sultaat op. Een paar dagen later werden In de Beemster, na een wilde klopjacht, een paar jongemannen aangehouden, die tijdens een brand getracht hadden in te breken. Na onedrzoek bleek, dat voet- en vingerafdruk ken overeenkwamen met die, gevonden bij veldwachter Byi, terwijl deze ook nog een op een der inbrekers gevonden portemon naie als zün eigendom herkende. Ofschoon de verdachten bleven ontken nen, vorderde het O.M. by de Tielsche recht bank in de zitting van 8 Sept. 1927 tegen den beruchten inbreker G. M. Solle zes ja ren en tegen diens kameraad P. van Zwie- nen drie jaren gevangenisstraf. De recht bank wees een overeenkomstig vonnis. In hooger beroep werd een nader onderzoek ge last en thans diende de zaak opnieuw voor de Tielsche rechtbank. Het O. M., mr. J. J. C. van Everdingen, vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger achtte het bewijs niet gele verd en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 22 Februari. Twee jaar geëischt. In den avond van 14 October van het vorige jaar, ongeveer twaalf uur, brak te Leerdam een felle, uitslaande brand uit, op de bovenverdieping van een pakhuis, toe- behoorende aan den 44-jarige J. h. van den B„ aldaar, van beroep timmerman en hoofd van de brandweer. De hevigheid, waarmede het vuur woedde en de snelle uitbreiding van den brand, deden vermoeden, dat er kwaadwilligheid in het spel was en naar aanleiding hiervan stelde de justitie een onderzoek in. Al spoedig bleek, dat inderdaad brand stichting had plaats gehad en dat een en ander zorgvuldig voorbereid was. Op den zolder was een groote hoeveelheid licht brandbaar materiaal byeengebracht, als houtwol en krullen, voorts werden enkele verfbussen aangetroffen, die sterk naar pe troleum riekten. Op vermoeden van brandstichting, werd v. d. B. gearresteerd en in het Huis van Bewaring te Tiel opgesloten. Woensdagmorgen diende zyn zaak voor de rechtbank te Tiel. Verdachte ontkeixde het hem ten laste gelegde. Het O. M., de verschillende getuigenver klaringen waaruit verdachtes schuld aan brandstichting kwam vast te staan nagaande, achtte het ten lastte gelegde wettig en overtuigend bewezen. Spr. wees op den ernst van het misdrijf, om een zoo zwaren brand, in een nauw aaneengebouwd stadsgedeelte in den nacht te stichten en meende, dat hier een strenge straf opge legd moest worden. Hü eischte dan ook een gevangenisstraf van twee jaren, met aftrek van de preventieve hechtenis. De raadsman, mr. H. J. W. van Esveld, noemde het hoogst onwaarschijniyk, dat verdachte den brand gesticht zou hebben, omdat daar z. i. niets dan nadeel voor hem uit kon voortvloeien. Bovendien achtte ty het bewijs niet geleverd en concludeerde tot vryspraak. Uitspraak 22 Februari. De comm. van pol. Blok contra mr. Roobol. Men zal zich herinneren, dat indertyd de commissaris van politie te Culemborg, de heer Blok, by den Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advocaten te Arn hem eenige klachten had ingediend tegen het optreden van mr. H. H. Roobol, advocaat te Arnhem, ter zake van hoogst beleedigen- de uitlatingen door dien advocaat. De Raad van toezicht voornoemd heeft daaromtrent uitspraak gedaan en besloten in zijn zitting van 19 Januari 1928: lo. Aan den klager Blok en aan mr. Roobol te doen weten, dat de Raad zich onbevoegd acht kennis te nemen van de gedragingen van mr. Roobol ter openbare terechtzitting van het gerechtshof gepleegd; 2o. Mr. Roobol wegens zün nader optreden te berispen; 3o. Van deze beslissing mededeeling te doen aan klager Blok en aan mr. Roobol. Het Gerechtshof te Amsterdam, heeft Woensdag bevestigd een vonnis van den Am- sterdamschen politierechter, mr. Servatius, waarbij een 24-jarige étaleur van een mode magazijn tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld ter zake van diefstal in dienstbetrekking, meermalen gepleegd. Ver dachte had zyn patroon voor 3000 bena deeld, doch verdachte's familie, had den patroon volkomen schadeloos gesteld. Het feit, dat verdachte familie heeft, die hem uit den brand wilde helpen, mocht, naar het oordeel van mr. S., geen motief zyn voor het opleggen van een voorwaarde- lyke veroordeeling. Behandeling voor de Rechtbank. Voor de strafkamer der Haagsche Recht bank zyn Woensdag behandeld de zaken, welke verband houden met het ontdekken van het geruchtmakende geval in een wo ning in een hofje aan de Van Limburg Stirumstraat. Zooals men weet is een 20-jarige Duitsche dienstbode het slachtoffer van dit geval ge worden en is haar iyk later drüvende in de Waalhaven te Rotterdam in een duivenhok aangetroffen. Terecht moesten staan de koopman H. J. K. en diens vrouw M. C., beiden gedetineerd, en voorts de koopman J. A. M., allen te 's-Gravenhage. Beide mannelü'ke verdachten hadden zich te verantwoorden, wegens het vervoeren en verbergen van een lük, om den dood te ver helen, terwijl aan K. voorts twee gevallen van het plegen van abortus ten laste waren gelegd, verdachte C. stond terecht wegens het plegen van abortus op de Duitsche dienstbode. De behandeling der zaken geschiedde met gesloten deuren. Het eerst stond terecht de koopman M., tegen wien het O. M. drie maanden gevan genisstraf eoischte. Verdachte's raadsman, mr. Van Lidt de Jeude, pleitte voor oplegging van een voor- waardeiyke straf. Vervolgens is tegen verdachte K. drie jaren gevangenisstraf geëischt. In deze zaak pleitte mr. J. F. B. Rutgers vryspraak ten aanzien van de ten laste gelegde gevallen, welke door den verdachte waren ontkend. Tenslotte werd de zaak tegen de vrouwe lijke verdachte behandeld. Te Venlo is in den ouderdom van 73 Jaar overleden, de hoogeerwaarde heer M. W. H. Bauduin, oud-Deken van Venlo en Ka nunnik van het Kathedraal Kapittel van Roermond. Hij de familie te 's-Hage is, naar de „Msb." verneemt, bericht ontvangen van het over lijden, na een kortstondige ziekte van Pater Alfredo Borgstede, van de Orde der H.H. Harten (Picpus), Missionaris in Brazilië, provincie Minas Geraës. De overledene was bijna 30 jaar oud en gedurende l'A jaar in die missie werkzaam. Sinds eenige dagen is in verband met zün gezondheidstoestand in het Sanatorium te Heerlen opgenomen de Zeereerw. Heer P. J. M. Geurts prof. aan het Groot-Seminarie te Roermond en kanunnik van het Kathedraal kapittel. Naar het „Limb. Gagblad" verneemt is de toestand minder gunstig. Naar wy vernemen, heeft wyien de heer J. R. van der Lans zijn belangryke boekery vermaakt aan de bibliotheek der R. K. Universiteit te Nijmegen. (Hsz.) Een bericht uit Kopenhagen meldt dat de Deensche kroonprins ten paleize aan den tooneelspeler Louis de Vries het ridderkruis der Danebrog-orde heeft overhaixdigd. He toestand van Jan Toorop was gisteren tameiyk goed. De patiënt sliep rustig. Jos Groenen, de bekende opex-azanger, is zoo juist uit Barcelona naar Hamburg te ruggekeerd. Te Barcelona heeft hü zeer veel succes gehad met zün optreden als Hans Sachs in de „Meistersinger" en als Frances co in „Mona Lisa" van Schillings. Te Deventer is Woensdagavond de be diende van een drukkerij gearresteerd, die door middel van valschheid in geschrifte een aan de firma geadresseerden brief, waar in zich een chèque van 1200 bevon, had afgehaald. Toen hij bemerkte, dat hij met de cheque niets kon beginnen, had hij den brief weer dichtgeplakt en in de bus ge worpen. Hü heeft reeds bekend. Een radio-toestel. Op initiatief van den heer E. B. Datema, directeur der Handelsvereeniging „Neptu- nus", hebben de Rotterdamsche cargadoors, de vereeniging van gezagvoerders en stuur lieden ter koopvaardij, benevens ingezete nen van Rotterdam, die aan het scheep- vaartbedryf betrokken zijn. gelden byeen gebracht. om de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee een radio-toestel te schenken. In een school in de Hazenstx-aat te Am sterdam zijn een dezer dagen vier school- leex-lingen van ongeveer twaalf jaar plotse ling ziek geworden. Er werd, zooals dat op een school behoort, een onderzoek ingesteld; men kon immers niet weten wat voor een ziekte het zijn kon. Wat was het resultaat van het onderzoek? Een der kinderen had in een vuilnisbak op de Looiersgracht een fleschje met pillen ge vonden; het had dxt als welkome buit inge pikt en in een gulle bui in de klas aan zijn schoolvriendjes uitgedeeld. Een buitenkansje was het voor den schooljongeling, de vriend jes getracteerd en het kostte niets, want het was toch maar uit een vuilnisbak op de Looiersgracht! De kinderen slikten de pillen op en alles ging goed totdat ze in hevige mate on wel werden. Een arts werd er bijgeroepen, die de zaak onderzocht: de pillen uit den vilnisbak bleken cascara pillen te zyn ge weest; verder constateerde de dokter „dat het gebruik der pillen geen nadeelige ge volgen voor de kinderen heeft gehad." (Hbld.) De vorige week is in Den Haag, naar het „Vad." meldt, een dame het slachtoffer ge worden van een brutalen diefstal. De dame van Indische afkomst, woont in een pension, waar zij eenige appartementen gehuurd heeft. Vrüdag j.l. kwam ze 's avonds laat thuis. Ze was in avondkleeding en droeg voor een gi-oote waarde aan siex-aden en juweelen. zy begaf zich naar haar slaapkamer, en legde haar kostbaarheden op een nacht kastje. Na nog eenige oogenblikken in haar zitkamer geweest te zün, ging zy naar bed. Den volgenden ochtend ontwaakte zy tegen 11 uur en bemerkte tot haar groote ontsteltenis dat alle sieraden van het nacht kastje verdwenen waren. Men vermoedde, dat gedurende den nacht iemand zich met een valschen sleutel toe gang heeft verschaft tot het perceel en alles uit de slaapkamer der dame heeft wegge nomen. De politie heeft aanstonds een zeer minu tieus onderzoek ingesteld, dat echter tot op heden niets heeft opgeleverd. Gestolen zyn een paarlen collier, bestaan de uit 98 parels, welke collier een waarde vertegenwoordigt van 18.000. Voorts een dunne platina-ring met grooten brillant in platina-zetting. Deze ring heeft een waarde van 2000. Dan wordt nog vermist een platina arm band ter waarde van 1500, een platina- pinkring, een gouden armband, een arm band van zwart olifantsivoor met goud draad, een gouden schakelarmband, een tasch van rood krokodillenleder en een da mes-sigarettenkoker van Russisch zilver. De totale waarde van het gestolene moet ruim 25.000 bedragen. Sinds geruimen tüd wei-den uit vestibules van huizen en kantoren in de binnenstad van Rotterdam jassen gestolen. De Centrale Recherche is er thans in ge slaagd den jassendief aan te houden. Hü is de 41-jarige koopman A. F. C. H. R. de R., die met potlooden langs de huizen loopt. De man, die al meerdere malen met de justitie in aanraking kwam, was pas sinds kort uit de gevangenis ontslagen, kort na zyn ontslag begonnen de diefstallen. De R. bood de potlooden te koop aan en maakte van de gelegenheid, dat gevraagd werd of er iets noodig was, gebruik, een jas van den kapstok te nemen en er vandoor te gaan. Uit kantoorpanden aan Gedempte Slaak, Scheepmakershaven en Zuidblaak heeft hü o.a. jassen gestolen. By banken van Leening zijn eenige jassen teruggevonden. Van twee daarvan is de eige naar nog niet bekend. De eene jas is gedragen, van zwarte ruige stof met donkerblauwe fluweelen kraag, twee buitenzakken met klep, borstzak, twee binnenzakken, zwart gestreepte voering, zwart en wit gestreepte mouwvoering, een ry knoopen, split aan de rugzijde. Deze jas werd op 24 Januari beleend. De tweede jas is een zoo goed als nieuwe, donkerblauwe ratiné jas, met drie binnen- en twee buitenzakken met klep, split, borst zak, zwarte voering. Deze werd op 7 Fe bruari beleend. De koopman, die verbiyf hield in loge menten te Rotterdam, blü'ft in verzekerde bewaring. Een groot gezelschap Duitsche Rijksdag- leden heeft Woensdag een bezoek gebracht aan de mijnstreek. Nadat zij 's morgens den woningbouw van Kerkrade en omgeving hadden bezichtigd, werden ze om twaalf uur ten stadhuize te Heerlen door den burgemeester ontvangen. Onder de aanwezigen merkten we op den rijksminister voor verkeerswezen, dr. Koch, de oud-ministers Giesberts en Fischbech, den burgemeester van Aken, den regeeringspresi- dent dr. Rombach en eenige hoogere rüks- ambtenaren van handel en verkeer. Nadat de burgemeester van Aken de gasten lxad voorgesteld en een dankwoord had gesproken voor de ontvangst, gaf bur gemeester van Greenhoven een uiteenzet ting van den groei van Heerlen, van de uit breiding van de mynindustrie en van den woningboxiw in de mynsti-eek. De rede werd met eenige harteiyke woorden beantwoord door minister Koch. Onder leiding van den grenscommissaris, den heer Erkens, vertrok het gezelschap om de woningcomplexen van de Emma en de Hendrik in oogenschouw te nemen. In den namiddag vex-trok het gezelschap weer naar Aken. Een tweede verdachte aangehouden. De politie te 's Hage heeft Woensdag nog een tweeden persoon, als verdacht van de brutalen inbraak in den juwelierswinkel van den heer Van W. aan de Badhuisstraat te Scheveningen, aangehouden. De rechercheurs troffen hem gewond in zyn woning aan. Nadat de man was verbonden in het zie kenhuis, werd hij naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Omtrent deze aanhouding kunnen nog de volgende bijzonderheden worden mede gedeeld: In het Kortenobsch is reeds sinds jaren een café gevestigd, toebehoorende aan een zekeren M. De politie had reeds lang haar aandacht gevestigd op dat café met het gevolg, dat het vorig jaar het verlof van M. ingetrokken werd. Het café had allengs meer bekendheid als speelhol gekregen, waar allerlei minder gcwenschte elementen uit de samenleving samen kwamen. Zonder dat er veel tegen te doen was van de zijde der politie, zag M. kans zijn café te maken tot een centraal punt voor de Haagsche inbrekers, waar zy elkaar troffen, waar zij afspraken maakten, waar zy hun rooftochten voorbereidden en waar zy den buit verdeelden, om hun aandeel later weer op dezelfde plaats te vergokken. Had er éen inbraak in de residentie plaats gehad en waren de daders de politie in handen gevallen, dan kwam er meestal bij hun verhoor uit, dat de inbraak be raamd was in het café van M. aan het Kortenbosch. Zoo was de bekende inbraak ten hxxize van kapitein G. aan de Houtrustlaan, waar- bü de inspecteur Paul gewond werd, den dag te voren door de beide daders, die thans reeds veroordeeld zijn, geheel by M. in elkaar gezet. Ook de daders van den brutalen diefstal in de Jan van Nassau- straat, nu ongeveer een jaar geleden, wer den den volgenden dag door rechercheurs in het Kortenbosch, bij M. gearresteerd. Het was dus niet te verwonderen, dat het bewuste perceel altyd in hooge mate de belangstelling van de politie trok. Toen men nu Woensdagnacht direct na het ontdekken van den diefstal B. arresteerde herkende één der rechercheurs hem als den man, dien hij 's avonds tevoren in gezelschap van een ander het café van M. had zien verlaten. Men begreep, dat ook deze misdaad in het Kortenbosch was uitgedacht en oogen- blikkeiyk werd er last gegeven by U. een huiszoeking te doen. Nauweiyks een half xxur na de ontdek king waren rechercheurs reeds bij M. in de hoop, daar den tweeden man, die ontvlucht was, aan te treffen. Deze hoop werd niet teleurgesteld. In een achterkamertje vonden de recher cheurs twee mannen, waarvan een zijn pols verwond had. De ander was de caféhouder. Beide personen werden gearresteerd. Een voorloopig verhoor van B. bewees reeds voldoende, dat de andere persoon, dien men bij M. aangetroffen had, de voort vluchtige was. Ook hü was geen onbekende van de po litie, daar hy reeds eenige vonnissen achter den rug heeft. Hü is de 35-jarige W. A. J. van B„ van beroep koopman, zonder vaste woonplaats. Men verdenkt beide personen er ernstig van, zich schuldig gemaakt te hebben aan de reeks inbraken, welke in den laatsten tijd plaats gehad hebben. Van B. beweert, dat hy met de geheele geschiedenis niets te maken heeft, doch B. heeft gisteren een volledige bekentenis af gelegd, waarby hy van B. als zyn helper aanwees. Deze wilde bij zün vlucht over een muur klimmen. Eenige ijzeren spülen, waaraan hij zich wilde optrekken, lieten echter los, zoo dat hü terugviel en zyn pols brak. Hy heeft toen nog kans gezien, in het café van M. te komen, waar hy echter na korten tyd gearresteerd werd. De politie liet hem in het ziekenhuis verbinden, waarna hü in bewaring werd gesteld. Bij een huiszoeking in het café vond de poiitie nog een party koffers, geheel gevuld met inbrekerswerktuigen en revolvers, alles van zeer solide en moderne constructie. Van het overige gedeelte van den buit was echter niets te vinden. Een grondig onderzoek is ingesteld, maar vermoedeiyk heeft men reeds kans gezien de opbrengst te verdeelen. Ook M. is thans, als verdacht van heling, in het hoofdbureau opgesloten. De „Holland" vrijgekomen. Donderdagmorgen elf uur heeft de salon boot „Holland" opnieuw getracht docr het üs het open water te bereiken en is daarin thans geslaagd. Omstreeks half twee was men door het üs heen. dat deze week meer zuidelyker is gedreven, waardoor de üszoom voor Lemmer belangrilk smaller is geworden. De Fokker no. 525 met de korporaal-vlie gers Bia en Posthumus, van de militaire afdeeling te Soesterberg, heeft Donderdag middag op een stuk land aan den Konings weg te Utrecht een noodlanding gedaan. Boven Utrecht gekomen, merkte de be stuurder, korporaal Bia, dat er iets aan de motor scheelde. Naar een geschikt landings terrein werd onmiddellyk omgezienren door een giyvlucht heeft het vliegtuig het land bereikt. Door het modderige terrein sloeg het vliegtuig om, doch was weer spoedig overeind gezet. De inzittenden waren onge deerd en het toestel heeft slechts geringe schade gekregen. Het N.V.V. zal de vakbonden steunen. Donderdag heeft het hoofdbestuur van den Bond in de Kleedingindxistrie een be spreking gehad met het dageiyksch bestuur van het N V. V. over de uitsluiting der ge organiseerde kleermakers door de leden van den Bond van Kleedermaker: -Patroons en een dreigend conflict in het t ïgros-confec- tiebedrüf te Amsterdam. Het dagelyksch bestuur van l) t N. V. V. verklaarde volkomen accoord te gaan met 't standpunt der vakbonden in oc kleeding-in dustrie, om gezien de houding der wei'kge- vers, den strijd te aanvaarden. Mocht dat noodig zyil, zoo verklaarde he D. B. van het N. V. V., dan kan de Bond in dc riljeding- industrie op den steun van lx N. V. V. te kenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9