LEEKEPREEKEN. Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen f125 duim of wijsvinger; been of arm f50.' dit nummer bestaat uit vier bladen EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1928 EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16779 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Onze EFFECTEN-AFDEELING bexiddeli den aan' en verkoop van incourante fondsen. Verstrekt voorschotten op effecten. Paus Pius XI Noodlanding van een postvliegtuig Veertien dagen geen loon arbeid Dreigende staking in de kleedingindustrie Een schadepost en Justitie en gas-corruptie Zandvoort uit zijn isolement door benzine-motorwagens over de spoorbaan Haarlem en de K. R. O. De drie wijsheden van den Ouden Wang Besmettelijke ziekten Personalia. De toestand van den Zeer Eerw. Heer P. F. W. Soepnel Rembrandt-Theater J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Stormwaarschuwingsdienst Jaarlijksche Algem. vergadering Zignea Groot Nationaal Zwemfeest H. V. G. B. H. V. G. B.—H. P. C. BUREAUX: NASSAULAAN49 Teleioon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.j per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEIM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 et. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbeD den tekst 60 cL per regeL Alle abonné' tegen ongevallen 's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door yen bij een ongeval met f OCfl bij rallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen olfuU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; <IU. docdelijken aflcop eer verlies van een hand, een voet of een oog; bij verlies van een duim of wijsvinger; bij 'n breuk van n f Ifl bij verlies v. een 1 "rU. andere vinger. 225 DE WIL Het lijkt wel eens, wanneer wy de ver nuftige bedenksels van den modernen uit- rinder gadeslaan, dat de oude spreuk: „er Is niets nieuws onder de zon", niet op onzen ly'd toepasselijk is. Dat moge dan voor stof felijke dingen zoo zijn, voor de groote gee- ttelijke problemen, voor de gewichtige vraag- rtukken, welke ons zieleleven beheerschen, biyft de oude waarheid in vollen omvang bestaan. Dat ondervond ik in de afgeloopen week naar aanleiding van myn laatste be schouwing. Ik heb daarin een wereldsche vrouw met schynbaar heel moderne begrippen ten tooneele gevoerd. Haar levensopvattingen vormen een kaleidoscoop van de grilligste kleuren en steeds wisselende, onvaste ver beeldingen. Toch lukt het geiyk ik aan toonde ook in zulk een onevenwichtig, hevig leven en fel hartstochtelijk wezen het bestaan van een persoonlijk geweten en een vryen wil aan te wijzen. En nu is het merk waardig, hoe daarop wordt gereageerd! Ik verzocht mijn lezers en lezeressen eens óver de geciteerde woorden van Isidora Duncan na te denken. Welnu, dat hebben biykbaar velen ge daan; maar hun conclusies geven een ver- bysterend begrip van deze twee groote pro blemen: het geweten en den vrijen wil, weer. Uit hetgeen ik te hooren en te lezen kreeg, bleek mij opnieuw, dat er op het gebied der menscheiyke dwalingen inderdaad niets nieuws onder de zon is. Honderd maal op geworpen, even veel malen weerlegd blijven zy nog maar altyd opgang doen. Met den mood schynen heel veel christenen wel te beiyden, dat wy een geweten en een vrijen wil hebben; maar, wanneer het op bewijzen aankomt, wanneer het leven en de dage- ïyksche verschijnselen moeten getoetst en beoordeeld worden, dan blijkt, dat veel, wat met den mond beleden wordt, nog geen vaste overtuiging is. En hebben wij wel ooit meer dan thans hechte zekerheid noodig voor ons geloof in een persooniyk geweten en een vrüen wil? 't Is of alles rondom ons er op aangelegd is om ons te taggereeren, dat de mensch nu eenmaal is, zooals hij is. Wat is waarheid, vroeg Pi- totus. Wat is goed, wat is kwaad, vraagt de moderne wereldling? En hy haalt cynisch de schouders op. Wij allen zü'n producten der omstandigheden; verander de uiterlijke omstandigheden, maak de menschen rijker, vrijer en onafhankelijker, zij zullen van zelf beter, minder misdadig, gelukkiger worden. Aldus leert al sinds jaren het socialisme onder invloed van zijn stichter Marx. En wanneer ik de commentaren beschouw, welke ik op mijn laatste preeken te hooren en te lezen kreeg, dan blijkt mij zonneklaar, dat de tijdgeest niet zonder invloed langs ons heen gaat; ook „de kinderen des lichts" komen niet zonder schade onder de scha duwen van de kinderen der duisternis. En nu is het vooral in onze tijden, waarin een zware worsteling tusschen modern heiden dom en christendom is waar -te nemen, van zooveel belang, dat de christenen in het algemeen en wij Katholieken, op de eerste plaats als heldere lichtbakens In den mist van twyfel en onzekerheid staan. Op speciale geloofspunten, over de God heid van Christus, de maagdelijkheid van Maria, de onfeilbaarheid van den Paus en dergelijke, worden wij tegenwoordig in ons dageiyksch leven niet meer zoo aangevallen. Niet, omdat de wereld zoo braaf is ge worden, maar omdat er een groote gods dienstige onverschilligheid en onwetendheid heerscht. Wie echter in een niet-christelijke omgeving over goed en kwaad, over vrijen wil en geweten durft praten, die moet zor gen paraat te zyn om een reeks twijfels op te lossen en op allerlei vragen antwoord te geven. Daarom lijkt het goed, dat wij deze gewichtige problemen eens bekijken. In het citaat, dat ik u aan het slot van myn laatste verhandeling ter overweging gaf, spreekt Isidora Duncan van haar ver stand, dat altijd ook by den felsten harts tocht nog boven de zinnelijke passie uit bleef praten en het zinnelijk genot, dat door den Wil werd opgeroepen, critiseerde en afkeurde. Dit conflict tusschen verstand en neiging leidde dan altijd tot het verlan gen van den Wil naar een of ander slaap middel, schrijft zy, om die lastige stem te smoren. Voor ons. christenen, is hierin heel dui delijk de stem van het geweten hoorbaar, welke de danseres ontkent. Herhaaldelijk, op tat van plaatsen in haar boek, stelt zij zich zelf voor als een slachtoffer van anderen, van neigingen, welke niet te onderdrukken, van omstandigheden, welke niet te keeren waren. Hier komt dus met klem de vraag naar voren: hebben wij een vrijen wil en zoo ja, hoe werkt deze, hoe krachtig is hij; hoe gedraagt hij zich in verschillende om standigheden? Het is my uit replieken op mijn vorig artikel gebleken, dat er ook onder ons hieromtrent nog veel begripsverwarring bestaat en daarom wil ik trachten over dien vrijen wil het een en ander te ver duidelijken. Noodzakelijker wijze komen wij hiermee op filosofisch terrein en het zal niet gemak kelijk zyn om een dergelijk wijsgeerig onderwerp voor iedereen duidelijk te maken. Met goeden wil beiderzijds valt echter nog wel wat te bereiken. Laten wy den be proefden Stelregel volgen en vooraf goed onderscheiden. Onder de geleerden bestaat er een mce- ningsverschil, of de mensch door zyn ver stand of door zijn wil wordt geregeerd. Er zyn er, als St. Thomas, die het verstand de leiding geven; anderen als Schotus, die de oppermacht aan den wil toekennen; weer anderen, (latere geleerden), die spre ken van een educatie (opvoeding» in den wii t óór het denken en die dan daarby den wil den doorslag laten geven. Wy behoeven ons daarin niet verder te verdiepen. Voor ons geldt slechts de vraag: is de wil een geesteiyk vermogen en heeft de wilsdaad, de uiting van onzen wil, het vermogen om iets naar waarheid en gerechtigheid te doen, m.a.w. kan de wil in ons leven op voorname punten ingrijpen, ons wetten opleggen, als b.v. door godsdienst en zedelijkheid worden voorgeschreven? Wij onderscheiden, al reeds met de oude Grieksche wijsgeeren (Aristoteles) in den wil drie begrippen; ten eerste een natuur lijke neiging, het streven n.l. naar een doel, dat er in de dingen ligt. Dat is een blind vermogen, niet door het verstand ge leid, de levensfunctie van het geschapene, welke alleen door de Voorzienigheid gericht wordt. Dan is er ten tweede de zinnelijke neiging van den wil, beheerscht door de zinnelijke kennis, als b.v. de lust tot eten, wanneer men spijzen ziet en honger heeft. Ten derde is er de redelijke neiging, een streven, geleid door redelijke kennis. Hierbij komen de twistpunten en moeilyk- heden. Is er zulk een redeiyke wil, wordt er gevraagd? En het antwoord moet bevestigend zijn. Ook in zyn wil wordt de mensch door het verstand geleid. De wil is niet iets mechanisch, is niet een apparaat, dat in beweging komt, wanneer er van buiten aan getrokken wordt of op ingewerkt wordt, maar 't is een streven, dat in' het verstand opgaat. Laten we het redelijke met het onrede lijke schepsel vergelijken. Wat „wil" het dier? Het dier wordt bewogen door dat uiteriyke ding, dat het sterkst werkt op zijn zinnen. Dat is voor het dier het goed®, het beste. By den mensch is er verschil, is er keuze. Hij ziet, hy onderscheidt vele dingen en het ligt in zyn aard het goede, het beste in absoluten zin te willen. Er wordt wel eens gedacht en zelfs wel met schijnwysheid beweerd, dat in som mige handelingen van een dier iets geeste lijks, iets onstoffelijks is gelegen. Deze dwaling komt hier vandaan, dat men aan het dierlijk vermogen te weinig en aan het menschelijke te veel toekent. Waar de groote hartstochten als liefde en haat in' het spel komen, nemen wij by het dier een vermogen waar, dat na verwant lijkt aan het menschelijke. Men herinnert zich het geval van eenige jaren geleden van den Amsterdamschen politiehond, wiens meester ;waar ziek was geworden. Toen de man naar het gasthuis was vervoerd, begon het dier te kwijnen en weigerde alle voedsel. Men hield het In het leven door het onder 's meesters bed te leggen. Maar toen de zieke overleed, stierf ook de hond. Men heeft het feit vereeuwigd met een gedenk steen op het hondengraf. Zulke voorbeelden zyn er te over. Wat zeggen zij? Dit, dat be paalde dieren, wanneer hun meester goed voor hen is, hun altijd eten er drinken geeft en leert dit niet van anderen aan te nemen, wanneer zij door voortdurend gezelschap, door gestreeld te worden enz. zich aan één persoon hechten, er een associatie van ge hechtheid ontstaat. Wanneer die aanhankelijkheid buitenge woon groot en sterk gecultiveerd is, dan kan een plotselinge stoornis daarin zóó zeer op het dierlijk zenuwgestel werken, dat het beest een afkeer van eten en drinken krijgt, zoo als ook de mensch bij zeer diepe droefheid ondervindt. Omdat nu verder in heel het dierenrijk nergens een spoor van handelen uit hooger inzicht wordt waargenomen, mo gen zulke buitengewone gevallen ook niet tot onstoffelijke beweegredenen doen besluiten, terwijl een natuurlijke verklaring voorde hand ligt. Het is n.l. hier niet zóó, dat het dier de keuze heeft tusschen twee beweeg redenen voor zyn daad: een trek naar voed sel, dat hem wordt voorgehouden en een hooger motief van droefheid, dat hem er van afhoudt: er is slechts het gevoel van droefheid, dat hem van voedsel walgen doet Stel daartegenover nu een mensch in een zelfde geval. In den Bijbel wordt verhaald hoe David in een burcht was opgesloten en brandend van dorst, zijn verlangen naar een teug water te kennen gaf. Drie soldaten putten helder water uit de bron van Bethlehem en wisten dit den Koning met gevaar voor hun leven te verschaffen. Daar stond David: eenerzijds kwelde hem de dorst; anderzijds beving hem een gevoel van dankbaarheid en bewondering voor die schoone daad. Hy meende die daad niet beter te kunnen vergelden dan door er eene van even hooge, ethische waarde tegen over te stellen: hij plengde het kostbare vocht op den grond als een dankoffer aan God. Ziedaar een menschelijke daad, ge dreven door den wil uit een hoogere beweeg reden. Over de redelijkheid van den wil en over den vrijen wil zelf, spreken wij na deze in leiding nu een volgende maal nader. HOMO SAPIENS. In de menscheiyke samenleving is het een goede, aloude gewoonte, wordt het als vanzelfsprekend beschouwd, het geboorte feest te vieren van degenen, die zich door hun staat, ambt of positie verdiensteiyk jegens ons maakten. Zoo in het huisgezin de verjaardag van vader en moeder; op school en colleges van den directeur of rector; op de fabriek, de kantoren, en waar ook menschen onder leiding staan, daar overal is de geboortedag van ouders, direc teuren en patroons een gelegenheid voor de ondergeschikten tot uiting van hunne gevoelens van dankbaarheid, vreugde over hun welstand, aanhankelijkheid, rouw en liefde. En men bey vert zich deze te toonen door gelukwenschen en geschenken, zeker ook door deel te nemen in de vreugde, die het hart van den feestvierende beheerscht. Hoe opmerkelijk ook zien wij dit geschie den op den geboortedag van personen uit ons Vorstenhuis, speciaal op Koninginnedag. Is dan niet heel de bevolking in feeststem ming, heeft niet iedereen deel in dit feest? En zal het voor Hare Majesteit onze Ko ningin niet èn een genoegen èn een groote voldoening zyn te weten, dat juist door die algemeene vroolükheid de onderdanen Haar hunne trouw betuigen en htm medeleven bewyzen met alles wat hun Koningin be treft? Des te meer kan het dan ook bevreem den, dat, waar van aardsche grootheden op dezen byzonderen dag, de verjaardag wordt herdacht en gelukgewenscht, dit by Hem, die als plaatsvervanger van Christus, als stedehouder van onzen Koning Jezus de opperste macht op aarde heeft gekregen, niet geschiedt; en toch heeft Hy recht op onze lieilwenschen, op ons medeleven, op de betuigingen van onzen trouw. Onze Paus Pius XI, die de koninkiyke macht, die Hy van God ontving, op zulk een buitengewone wijze gebruikt, getuige zijn yver en belangstelling voor het Missie werk: de uitbreiding van Christus' R.yk; voor de Eucharistische congressen: de ver- heeriyking van koning Jezus; voor de her- eeniging der kerken: de alleenheerschappu van den wereld-zaligmaker over de zielen en voor alle zaken, die het welzyn en de verspreiding van Christus' Kerk op aarde aangaan, Paus Pius XI vraagt van alle Katholieken op dien dag, 12 Februari, dat zij Hem zullen gedenken, dat zy voor Hem zullen bidden met vurigheid cn aandrang, vragen dat Christus ons het Hoofd van Zijne kerk zyn milde zegen nederzende, op Hem ,die zulk een schoone, verhevene, maar ook zulk een zware taak door Gods H. Wil zich op de schouders zag gelegd. Bidden wy dan eens extra voor Z. H. den Paus en al zyne intenties, het zyn ook de onze! Van de lijn AmsterdamHamburg. Ten' gevolge van een defect aan een der motoren moest een Junkers-postvliegtuig D 1069 van de lijn Amsterdam—Hamburg by Dalen een noodlanding maken. Hoewel het terrein drassig was verliep de landing vlot. De poststukken er waren geen passagiers werden per trein verder vervoerd. Men hoopt het defect op de plaats zelf te kunnen herstellen. Ultimatum aan twee firma's gesteld. Naar de Tel. verneemt, hebben de vak bonden in de kleedingindustrie aan de han delsvennootschap en confectiefabrieken J. Gazan en aan de firma De Vries en Susan te Amsterdam de volgende eischen gesteld: 15 pet. loonsverhooging, hoogere uitkeeringen van loon op feestdagen en verbetering van de vacantieregeling. Daar beide firma's ge weigerd hebben deze eischen in te willigen, hebben de vakbonden thans aan genoemde firma's een ultimatum gesteld, dat Maan dagavond afloopt. By niet inwilliging der eischen zullen Dinsdagochtend 200 arbeiders het werk neerleggen. Een bewoner van den Rijksweg te Sant poort, sloeg de schrik om 't hart toen de ambtenaar, belast met meteropname van de waterleiding, haar mededeelde, dat het ver bruik over 't afgeloopen kwartaal ruim 200 M3 bedroeg. Het bleek, dat vergeten was na de jongste vorstperiode het aftapkraan tje te sluiten. Een flinke schadepost. Straf voor de Utrechtsche werkloozen, die te Avereest staakten. Minister Kan heeft thans, naar de Tel. verneemt, de straf bepaald voor de Utrecht sche werkloozen, die op 2 Febr. j.l. te Avereest het werk plotseling ihebben neergelegd. Ge- durendQ veertien dagen wordt den arbeiders verboden aan het werk te gaan, wat voor hen beteekent twee weken verstoken te zijn van loon. De straftijd, welke 2 Februari is inge gaan zal dus Donderdag 16 dezer eindigen, zoodat de ploeg den 17den weer naar Ave reest kan vertrekken, met uitzondering ech ter van hen die als opruiers worden be schouwd. Omtrent hun straf staat nog niets vast. Instructie geopend tegen dertien personen Naar de Tel. verneemt, heeft de justitie thans haar voor-onderzoek In zake de gas- corruptie beëindigd. By verschillende recht banken wordt de instructie geopend tegen een dertiental directeuren en ambtenaren van gasfabrieken, wegens het aannemen van re tour-commissies van de firma's Wilson en Gautsch. Men schrijft ons uit Zandvoort: De treinverbinding tusschen Zandvoort en Haarlem is totaal onvoldoends en is de grootste oorzaak, waarom Zandvoort nooit tot bloei zal kunnen komen en de belas tingen hoog zullen bluven. Tot nu toe was men van oordeel, dat Zandvoort het hoofdzakelük moet hebben van een groote maand zomer en wat dag- jesmenschen. Is het 1 Augustus geweest, dan ging men in den winterslaap en was het seizoen slecht, zooals gepasseerden zomer Let geval was, dan is het daar maanden achtereen een ware misère. In Zandvoort kunnen heel wat forensen wonen, maar om de hooge belastingen gaan die lieden liever een beetje dichterbij, in Bloemendaal of Overveen neerstrijken. Voor handelaren, reizigers en dergeiyke is Zand voort onbewoonbaar wegens den meer dan ergeriyken treinenloop. Wanneer er nu een betere treinenloop "is, kan iedereen er wo nen en zullen de belastingen er van zelf door naar beneden gaan, want al die ledige huizen in den winter kunnen voor dezelfde kosten bewoond worden. Wanneer de kost winner zich kan verplaatsen, kan het ge zin er blijven wonen. Nu staren de menschen zich daar dood op de a.s. electrische spoorbaan, in aanslui ting op het net Amsterdam—Rotterdam, niaar de spoorautoriteiten zien er meer in, om te beginnen met de electrificatie Am sterdamAmersfoort en men kan het hun niet kwalijk nemen. Meerdere stoomtreinen inlasschen is ook te kostbaar en wachten was dus de bood schap. Zandvoort kan echter niet langer wachten en zoo bedenkt men daar van al les, om aan dezen meer dan ergerlijken toestand een einde te maken en onder de leiding van een jongen en ondememenden burgemeester zal men, naast zuinig beheer, alles ln het werk stellen, om er weder bo ven op te komen. Alles moet stranden op de slechte spoor verbinding. Zoo is men gaan rondkyken naar plaatsen, die ook kopstations hebben. Zoo ligt b.v. Kampen ten opzichte van Zwolle, gelijk Zandvoort ten opzichte van Haarlem en Enschedé ten opzichte van Hen gelo en meerdere plaatsen evenzoo. Tusschen Kampen en Zwolle en vandaar naar het Oosten en Noorden, van Zwolle naar Apeldoorn en zoo verder naar Dieren en Arnhem. Van Enschedé naar Hengelo en zoo verder over Lochem naar Zutphen, bin nenkort van Goes naar Roosendaal enz., enz. loopen benzine-motorwagens over de spoorbaan. Wanneer er nu tusschen Zandvoort en Haarlem een of twee van die motorwagens komen te rijden en een halfuur-dienst on derhouden, dan is Zandvoort gered. Zonder eenige extra-kosten is dat spoe dig te ondernemen en spoor en Zandvoort zullen er wel bij varen.Verschillende ver- eenigingen hebben het plan in studie ge nomen en er zouden al stappen in Utrecht gedaan zijn. Nu ieder er belang by heeft, is het ook te hopen, dat ten spoedigste de motorwagens hier rijden. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Woensdagavond is een zeer byzondere avond voor Katholiek Haarlem. De zender van Huizen geeft dan voor de eerste maal een Haarlemschen avond. De vereeniging G. ert W. en de Haarlemsche Katholieke Radiovereeniging hebben, in samenwerking met elkaar, een programma gereed gemaakt, dat geschikt is voor uitzending. G. en W. houdt dien avond weer een hare bekende vergaderingen, waarop steeds een der vooraanstaande sprekers het woord voert over een godsdienstig of wetenschap pelijk onderwerp. Het bestuur van den K.R.O. wenscht nu deze lezing uit te zenden, omdat het over tuigd is, dat deze vergaderingen van G. en W. waard zyn door een veel grooter pu bliek te worden bijgewoond. Zou eerst spreker zijn Prof. Hilgenreiner, een bekend Katholiek Staatsman van Tse- cho-Slowakye, thans, nu deze verhinderd bleek te zyn, is G. en W. er in geslaagd een bekend kanselredenaar voor haar leden te laten spreken, n.l. Dr. B. Jacob, uit Dort mund. Dr. B. Jacob, sedert 1906 opperrabyn te Dortmund, is bekend als Joods kanselrede naar en geleerde, bijzonder op het gebied der oud-testamentische wetenschap, als apologeet en populair schrijver; hy is een der leiders van het Duitsche Jodendom en is lid der redactie van de monumentale' Encyclopadia Judaica. Voor G. en W. te Haarlem zal hy die Jo- denfrage: de Jodenkwestie behandelen. De K.R.O. neemt hiermee tevens een proef, in hoeverre het wenschelyk is, be roemde buitenlandsche personen voor de microfoon te laten spreken. Doch een vergadering zonder muziek is nu eenmaal in de radiowereld een onmoge lijkheid. Een pauze van circa twintig mi nuten mag niet voorkomen. Daarom heeft de K.R.O. met de Haarlemsche Katholieke Radiovereeniging het muzikale gedeelte ver zorgd. Hieraan werken mee: Het Haarlemsch Mannenkoor, onder leiding van den heer J. Nibbering, het trio Boshardt (dat gedurende de pauze niet pauzeert!) en vooral de so praan, Jeanne Bacilec, „de Boheemsche nachtegaal". Ongetwyfeld zullen zy er het hunne toe bydragen, om deze uitzending tot een groot succes te doen worden. Daarom, Katholieke Radioluisteraars van Haarlem en omgeving, stemt vooral dien avond af op Huizen. Moge ook de K.R.O. gedurende de dagen, volgende op Woensdag a.s., onder de nieuwe leden vele Haarlemmers tellen! Noodlanding van een postvliegtuig van de lijn AmsterdamHamburg. Instructie geopend tegen een dertiental directeuren en ambtenaren van gasfabrie ken. Veertien dagen arbeid 'en geen loon als straf. Dreigende staking In de kleeding-industrie. Ultimatum aan twee firma's. Pater C. Jurgens benoemd tot bisschop van Tugnegarao. De eerste conferentie tusschen het Ver bond van Ned. Werkgevers en vertegenwoor digers der arbeidersvakcentralen. Krankzinnigen-verpleging. Een R.-K. Ver- plegingscentrale opgericht. Het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Tot ver grooting besloten. Besprekingen betreffende opium en andere verdoovende middelen. De maatschappelijke be teekenis van den ambtenarenstand. Rede van het Tweede Ka merlid G. Bulten. Het georganiseerd overleg bQ het Rijk. Hoe de „Zeemeeuw" kapseisde. Velen van een wissen dood gered. Rechtstreeksche sterdamPraag. telefoonverbinding Am- Men verzoekt ons mede te deelen, dat voor den Missieavond ten bate van het St. Bonifacius Missiehuis te Hoorn, waarop het Chineesche tooneelspel „De drie wysheden van den Ouden Wang" zal worden opge voerd, zeer veel belangstelling blijkt te be staan. Behalve enkele uren van goed en verheffend tooneel, bedoelen de organisato ren ook een avond van Missie-propaganda te geven, terwyl de opbrengst ten goede komt aan het Hoomsche Missiehuis der St. Josephscongregatie te Mill Hill. De Directeur van het Missiehuis heeft een zeer hoogen dunk, steunend op ervaring, van den actieven missiegeest van Katholiek Haarlem en vertrouwt, dat de Stadsschouw burg totaal zal zijn uitverkocht. Het op te voeren tooneelspel van Henri Ghéon wordt, zooals bekend, gespeeld door de R.K. Universiteitsstudenten van Amster dam. Onder leiding van Paul Huf van het Vereenigd Tooneel, hebben zy met vorige uitvoeringen zeer veel succes gehad en zeer gunstige recensies in de verschillende bla den. Een schrijven der Nederlandsche regeering aan het secretariaat van den Volkenbond in verband met het verschaffen van statistische gegevens omtrent handel, bewapening, enz. De koning van Afghanistan heeft gisteren een kort bezoek aan Antwerpen gebracht. De Duitsche Centrumpartij heeft hare be slissing tot volgende week nitgesteld. De dreigende parlementaire crisis in Dnitschland. Volgens de centrumpartij moet de beslissing inzake de Schoolwet volgende week vallen. Marty, het Fransche communistische ka merlid, tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Monrinckel, de leider der radicalen, zal een nieuw Noorsch Kabinet samenstellen. i Raditsj geeft de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet in Zuid-Slavië aan den koning terug. Besmettelijke ziekte. In deze gemeente hebben zich in de afgeloopen week 8 geval len van roodvonk voorgedaan, waarvan 4 gevallen in een gezin. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft o.m .aangewezen als Regeeringsdeskundigen voor het bijwonen van de in 1928 af te nemen examens ter verkrijging van het diploma voor de ver pleging van zenuwzieken en krankzinnigen (Diploma B)A. M. Benders, geneesheer directeur van het gesticht „Duinenbosch" te Bakkum (N.-H.) en A. J. de Blinde, ge- neesheer-directeur van de stichting „Voge lenzang", te Bennebroek. In den weg verzakt. Vrijdagmorgen verzakte in den Spiering weg te Vijfhuizen, naby de Protestanteche kerk, een zware, met melk beladen, vracht, auto van den melkhandelaar Oudendijk, uit Haarlem, in den wegkant. Het bleek noo dig, dat de geheele vracht gelost werd, al vorens de auto weer op den beganen weg gebracht kon worden. Een paar dagen te voren was hetzelfde geschiedt met een vruchtauto beladen met turf en steeds komen dergelijke gebeurte nissen voor. Dit zijfi nog blyvende herinne ringen aan het graafwerk, destijds verricht voor den aanleg van de waterleiding. Omtrent den ZeerEerw. Heer P. F- W. Soepnel, pastoor te Hoofddorp, kunnen wij mededeelen, dat de toestand vooruitgaande is en tot tevredenheid stemt. „Vader". De faam ging de film vooraf. Verdiende faam! Het is een mooie, aangrypende film, die niet alleen de kracht der vaderliefde op trefencle wyze aantoont maar tevens een zéér ernstige waarschuwing inhoudt. Immers, al 't ongeluk van den eens zoo gelukkigen vader wordt hierdoor veroorzaakt, dat hy éénmaal aan de verlokking tot pleizier geen weerstand kan bieden. Dit is ook in zekeren zin een zwak punt in de film (al weten we hoe licht de mensch valt), dat de held, een voorbeeldig mensch sinds twintig jaren, zich zoo maar ineens laat dupeeren! Evenwel een pakkend stuk tragiek blyft het, misschien door 't feit van eigen-schuld des te meer. En Janning's spel is volkomen op 't peil, dat de vervulling van zulk een rol eischt. Men zou soms 't woord „sentiment" kunnen gebruiken maar wéarom in 's he melsnaam moeten wy ons schamen voor ons gevoel ons echt menschelyk gevoel? Het byprogramma omvat twee grappige films, het Rembrandt-nieuws en 't werk van een illusionist, die niet alleen met doekjes en glazen vocht, maar ook met menschen goochelt. De film „Vader" echter is de groote attrac tie van deze week. 1$ tmiiniiia Barometerstand 9 uur vjn.: 737. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.34 en overmorgep om 5.36 uur. Hedenmorgen om 7 uur 10 geseind van De Bildt aan alle posten: Wordt verwacht, storm uit het Zuidwesten. Dinsdag 14 Februari a.s. houdt de Haar lemsche Dames Zwem- en Polo-vereeniging Zignea" haar jaarlyksche algemeene verga dering in gebouw De Nyverheid, Jansstraat. Aanvang der vergadering om half acht. De agenda bevat o.a. de volgende punten n.l. jaarverslag secretaresse, penningmeeste- resse, kascommissie, bestuurverkiezing, be handeling der agenda van den N. Z. B. en H. Z. B., bespreking 15-jarig bestaan Zooals wy voor eenige dagen publiceerden, speelt H. V. G. B. op het zwemfeest van H. V. G. B. op 16 Februari a.s. een polo- wedstryd tegen H. P. C. Door de splitsing van de competitie-klas, waardoor H.V.G.B. in 2A speelt en H. P. C. in 2B, hebben beide zeventallen elkaar van het jaar nog niet bekampt. Van vorige wedstrijden zullen vele zich nog het spannende verloop herinneren. Het laatste jaar waren de H. P. c -ers ster ker: aan de H. V. G. B.-ers om nu te too nen, dat het peil van hun spel vooruit ge gaan is door op hun eigen zwemfeest de huid zoo duur mogelyk te verkoopen. Het belooft dus een spannende stryd te worden Donderdagavond in Stoop's Bad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1