Biiitenlandsch Nieuws, RADIO-OMROEP. FEl JILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN DE ACHTERUITGANG DER GEBOORTEN GEM. BUIT. BERICHTEN. SOCIAAL LEVEN Ook het goede worde vermeld KERK EN SCHOOL. De Stille Omgang Twaalfde Roomsche Studentendag Plechtige Eerste Steenlegging Nieuwbouw St. Henricus Gesticht Pater F. I. AVogel f, Het probleem van het blanke ras De geboortecijfers van Dnitschland dalen beneden die van Frankrijk Nederland heeft de geringste sterfte in Enropa De bekende nationaal-econoom en bevol- kingsgeleerde, professor Julius Wolf, publi ceert een belangwekkend overzicht over de kwestie van de geboortevermindering als een probleem van het blanke ras. dan een derde, in vele staten tot op de helft achteruit gegaan. In Duitschland en Engeland zijn In deze tijdruimte de geboorten ongeveer 50 pCt., in België, Zoitserland en Zweden 40 pCt., m Holland, Noorwegen, Denemarken en Hon garije meer dan 30 pCt., in Frankrijk en Roemenië meer dan 20 pCt. achteruitge gaan. Voor Joego-Slavië mankeeren de cij fers. Het geboorte-overschot is volgens de statistiek in Frankrijk sedert 1920 een derde, in Engeland meer dan de helft, in Duitsch land een vierde gedaald. Tegenover deze afname van het blanke ras staat de enorme vermeerdering der kleurlingen. Rusland moet op zichzelf worden be schouwd. Professor Wolf stelt in de eerste plaats vast, dat het geboortecijfer over het alge meen sedert 1910 een derde is gedaald. Dit is ook het geval in Duitschland, waar het geboortecijfer vlug achteruit gaat. Duitschland heeft zijn voorsprong tegen over Frankrijk reeds zoo goed als ingeboet. Als de toestand in Duitschland nog altijd anders is dan in Frankrijk, dan ligt dit niet aan het' grooter aantal geboorten, maar aan de geringere sterfte. De sterfte kon in 1926 met 11,7 op duizend, in Frankrijk met 17.5 worden berekend. Een record van lage geboortecijfers houdt tegenwoordig Enge land met Wales: in 1926 slechts 17,8, tegen over Frankrijk met 18,8, en Duitschland met 19,5. Hooge geboortecijfers hebben Italië, Spanje, Portugal, Roemenië, Bulgarije. Het hoogtepunt in Europa bereikt de Sowjet- republiek. De statistieken van 1923 wijzen voor Moskou en Leningrad 51, voor de Euro- peesche en Ariatische gouvernementen 42,6 op duizend der bevolking. Het geboortecijfer van Oostenrijk staat het dichtst bij Frankrijk, met 19.2. Duitschland heeft tegenwoordig een ge boortecijfer, dat niet veel hooger is dan dat van Frankrijk, als het reeds niet bij Frank rijk ten achter staat. Dit feit moet, zoo meent prof. Wolf, opzien wekken. Terwijl in 1913 het geboortecijfer in Duitschland nog 26.9 bedroeg, is het in het tweede kwartaal van 1927 op 19 gedaald, en stond in Berlijn in 1927 in October reeds op 9 van duizend. De laagte van het sterftecij fer is bijna eenig in Duitschland; het wordt alleen nog door Holland en Albanië over troffen- (met 9.8). De sterfte in Engeland is gelijk aan die in Duitschland, daarentegen is ze in Italië de helft hooger, in Spanje, Portugal en Roemenië bijna dubbel zoo hoog; evenzoo in de Sowjet-republiek. Het geboorte-overschot is dus in. Frankrijk met 1,3 pCt. op den laagsten trap. Duitschland wordt met 7.8 pCt. door Engeland niet be reikt; meer dan dubbel zoo groot is het in het grootste gedeelte van de Sowjet- repubHek. Hèt laagste gebobrte-overSchot heeft Oos tenrijk. Numeriek bedroeg liet geboorte overschot in Sow^et-Rusland (1923) L6Ö0.000, in Duitschland (1923) 491.000, in Italië (1925) 433.000, in Engeland en Wales (1926) 241.000, in Roemenië (1925) 242.000, in Tsje- cho-Slowakijë (1926) 123.000. in Hongarije (1926) 86.000, in Bulgarije (1924) 99.900, in Frankrijk (1926) 53,000, m Oostenrijk (1926). 28.000; Behalve de 'Joego-Slavische cijfers mankeeren oók de Poolsche cijfers. Professor Wolf eindigt "zijn mededeelingen met de bewering, dat het Duitsche geboor te-overschot reeds geheel zou zijn verdwe nen, als de sterfte niet zoo zeer was ver minderd. De 10 pCt., die Holland heeft, zal ook, Duitserland 'ih het sterftecijfer kunnen bereiken, misschien zelfs nog min der. Wat de geboorten betreft, ziet het er naar uit, oï Duitschland op zijn laatst In 1930 met zijn cijfer nog beneden Frankrijk zal komen. Op den duur zal het geboorte overschot afbrokkelen in alle landen van de Westelijke cultuur. DE STRIJD OM DE SCHOOLWET De houding van de Duitsche Volkspartij BERLIJN, 12 Febr. (V.D.) De Rijksschool commissie van de Duitsche Volkspartij is heden in het gebouw van den Prusischen Landdag voor haar zesde vergadering bijene- gekomen. De vergadering, waaraan vertegen woordigers uit alle deelen van het rijk deel namen, werd gepresideerd door den landdag- afgevaardigde Holimann. De besprekingen werden ingeleid door den rijksdagafgevaardigde Dr. Runkei, die een rede hield over „den stand van de Rijks- schoolwet na de eerste lezing." Hij wees er op, dat de houding van de Duitsche Volkspartij gebaseerd is op drie overwegingen: afwijzing van het verwereldlij ken van de volksschool, afwijzing van ver- kerkelijking van de volksschool en tenslotte verzekering van de staatsschoolrechten. Het aanhangige ontwerp heeft tot ernstige be denkingen aanleiding gegeven. Dr. Runkei beoogde, dat wanneer over het wetsontwerp in zijn huldigen vorm de slot- stemming zal plaats hebben, de Duitsche Volkspartij zal tegenstemmen, omdat een aantal gerechtvaardigde liberale eischen nog niet ingewilligd zijn. De Duitsche Volkspartij zal daarom voor de tweede lezing nog een aantal wijzigingen voorstellen. Het lot van deze voorstellen, zal beslissend zijn over de definitieve houding van de Duitsche volkspartij. Uitgesloten is, dat de Duitsche volkspartij het wetsontwerp in zijn huidlgen vorm zal aanvaarden, daar hierdoor de liberale ge dachte in gevaar komt. Ten koste van deze gedachte zullen geen concessies aan het Centrum en de Duitsch-Nationalen gedaan worden. De Duitsche Volkspartij is bereid aan de andere partijen tegemoet te komen, waar het gradueele verschillen betreft, doch niet waar het de beginselen betreft, ook niet ter wille van de regeeringscoalitie en ter vermijding van een regeeringscrisis. Na uitvoerige debatten, waaraan door 25 sprekers werd deegenomen,\,en na een kort slotwoord van den afgevaardigde Dr. Run- kel, werd mét algemeene stemmen de vol gende resolutie aangenomen: „De Rijksschoolcommissie keurt de hou ding van de Rijksdagfractie goed. Zij erkent, dat zij alle krachten ingespannen heeft om de christelijk-nationale en liberale schooi en cultuureischen in de wet verwezenlijkt ',e krijgen. Zij spreekt haar en in het bijzonder den vertegenwoordiger in de Onderwijscom missie dank uit voor haar werkzaam heden en verwacht, dat zij bij haar verdere werkzaamheden zal blijven optreden voor de verwezenlijking van de goede school- en cul- tuur-idealen van de Duitsch Volkspartij.' In den Rijksdag ziet men de op heden vastgestelde interfractioneele commissie met bijzondere spanning tegemoet, omdat van het verloop dier onderhandelingen het lot van de regeering afhangt. Het Centrum verlangt, dat de Duitsche Volkspartii een onomwonden antwoord zal geven. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de houding Van het Centrum ook door den brief van den rijkspresident niet veran derd is. BERLIJN, 12 Febr. (V.D.) Naar bekend wordt, heeft het Centrum bij de laatste be sprekingen tusschen de fracties der coalitie partijen van het rijkskabinet den eisch ge steld aan de Duitsche Volkspartij om haar ministers uit het Kabinet terug te trekken, daar haar houding inzake de rijksschoolwet een inbreuk beteekent op de richtlijnen van de coalitie. hij bijzondere woorden van dank tot de Deensche kunstenaarsvereeniging, de „Ber- lingske Tidende", redacteur Vogel, mej. Edlttt Rode en anderen. De bekende Deensche danseres Elna Joer- gen Jansen en de solo-danser Leif Oernberg, voerden eenige dansen uit. Tot diep in den nacht werd ten slotte gedanst. Zondagmorgen ls het gezelschap uit Ko penhagen vertrokken. Op het station waren vele autoriteiten en belangstellenden voor het afscheid. Ook kanselier Wltmans was aanwezig. ERNSTIGE MIJNRAMP BIJ WHITEHAVEN LONDEN, 12 Febr. Vrees bestaat, dat 13 personen hun leven hebben verloren bij een mijnongeluk, dat heden bij Whitehaven in Cumberland heeft plaats gehad. De mijn was eenigen tijd gesloten geweest, sinds er onlangs een ongeluk had plaats gehad; heden was een gezelschap afgedaald om een onderzoek ln te stellen of de mogelijkheid bestond de mijn te heropenen. Bij dit ge zelschap bevonden zich een tweetal regee- rings-inspecteurs, eenige mijn-autoriteiten en vertegenwoordigers van de mijnwerkers- vakvereeniglng. Waarschijnlijk is door uitstrooming van gassen een explosie ontstaan, waardoor 13 personen van de buitenwereld werden afge sloten. ZESDE VERJAARDAG VAN DE TROON BESTIJGING VAN Z.H. DEN PAUS ROME, 12 Febr. (V.D.) Ter gelegenheid van den zesden verjaardag van de troonbestij ging van Z.H. de Paus Pius XI werd heden morgen in de Sixtijnsehe kapel een feeste lijke Pontificale Mis gecelebreerd. Hieraan namen behalve Z.H. de Paus, de kardinalen en de hooge geestelijkheid ook de bij den Heiligen Stoel geaccrediteerde diplomatieke vertegenwoordigers en de thans te Rome verblijvende Koning van Zweden deel. POINCARé EN DE ELZAS. Een rede te Straatsburg. PARIJS, 12 Februari. (V. D.). Op een vergadering, waaraan door 560 burgemees ters en tal van hooge ambtenaren, werd deelgenomen, heeft minister-president Poin- caré een rede gehouden, waarin hij de ge schiedenis van den Elzas en zijn positie tot Frankrijk, alsook de actie van de autono- misten besprak. Poincaré bracht daarbij naar voren, hoe sterk de vriendschapsbanden zijn tusschen den Elzas en Frankrijk, waarbij hij zich in scherpe bewoordingen richtte tegen de auto- nomisten; hij zeide te verwachten, dat deze lieden bij de behandeling van de gezworenen rechtbank wel zullen worden ontmaskerd. Poincaré meende, dat zij door het buiten land worden gesteund. Vervolgens toonde Poincaré aan, dat de Elzas eigenlijk steeds een deel van Frankrijk had uitgemaakt. Hij bracht in herinnering, hoe in de jaren tusschen 1874 en 1914 duizen den Elzassers hebben gesmacht, om weer vereenigd te worden met het oude land; doch Frankrijk, dat de gevaren en de ellende van den krijg kende, schroomde het oorlogsgeweld te ontketenen. Toen echter de oorlog uit brak heeft Frankrijk gezworen tot den laat- sten man te blijven vechten, totdat Elzas en Lotharingen waren teruggewonnen. Ten slotte verwees Poincaré naar de op handen zijnde Kamerverkiezingen, waar voor natuurlijk uitsluitend Fransche candi- daten worden gewenscht. LOUIS DE VRIES TE KOPENHAGEN. De laatste voorstelling. KOPENHAGEN, 12 Febr. (V. D.). De laatste voorstelling, welke Louis de Yries Zaterdagavond te Kopenhagen heeft gegeven, was een groot succes. De geheele schouw burg was uitverkocht en velen moesten ge weigerd worden. Na het laatste bedrijf werd Louis de Vries stormachtig toegejuicht. Hem werd een groote krans aangeboden. Toen Louis de Vries de zaal toesprak, kwam aan het gejuich schier geen einde. Het publiek zong hem een „Lang zal hij leven" toe. Na afloop van de voorstelling heeft ln hotel „Angleterre", een souper plaats gehad, gevolgd door een bal. De Nederlandsche ge zant en vele Deeensche autoriteiten zaten mede aan. De gezant hield een toespraak, terwijl verder het woord gevoerd werd door Helge Rode, wiens rede door mevr. Kjelgaard, een Hollandsche van geboorte, gehuwd met den voorzitter der Deensch-Hollandsche kolo nie, vertaald werd. Liederen werden gezon gen door de bekende Deensche zangeres mevrouw Wilton, waarna nog het woord ge voerd werd door den grooten Deenschen ac teur Paulsen, die de Nederlandsche kunst, hier vertegenwoordigd door Louis de Vries, hoogachtte. Louis de Vries dankte ten slotte allen, in de eerste plaats den Koning van Denemar ken voor de hem verleende onderscheiding en den Nederlandschen gezant voor zijn grooten steun en medewerking. Verder sprak COSGRAVE TERUG. Cosgrave, het hoofd van den Ierschen Vrijstaat, is van zijn reis naar de V. S. en Canada te Southampton teruggekeerd. DE KONING VAN AFGHANISTAN. Het Afghaan che koninklijk echtpaar heeft met groot leedwezen het besluit genomen België Zaterdag te verlaten, om redenen, welke geheel onafhankelijk van zijn wil zijn. Het was zijn levendige wensch, de reis over eenkomstig het vastgestelde program te vol tooien, doch de koningin was sedert eenige dagen lijdend, terwijl de koning aan het feestmaal, door de Belgische souvereinen aangericht, aan keelpijn leed. Zaterdagochtend verergerde de kwaal en openbaarde zich een pijnlijke keelaandoe ning, welke den koning zelfs belette zijn dolman geheel dicht te knoopen. Onder deze onaangename omstandigheden moest het vertrek worden verhaast. De koning en de koningin van Afghanistan hebben Zaterdagochtend per extratrein Brussel verlaten, uitgeleide gedaan door het Belgisch koninklijk echtpaar. ARBEIDERSCONFL'ICTEN. De door de regeering ondernomen poging, om 't loonconflict in de Noordwest-Boheem- sche bruinkolenindustrie op het laatste oogenblik bij te leggen, is mislukt. De groote staking begint heden om zes üui 's ochtends voor de bekkens Brüx, Diix Tcplitz en Komotan. Ongeveer 30.000 man en hun gezinnen, in totaal meer dan 100 duizend menschen, worden door de staking getroffen. 400 VISSCHERS IN NOOD. Naar zee afgedreven. De Usbreker ..Lenin" verleent hulp. De ijsbreker „Lenin" is onder vollen stoom uit Leningrad naar de Finsche Golf ver trokken, om 400 visschers te redden, die op pakUs, dat gedurende den storm van de kust voor Kroonstad losraakte, naar zee zUn afgedreven. De hulp van Finland en Estland ls in geroepen. Behalve de sleepboot „Lenin" zUn tevens verscheidene andere booten onderweg om te trachten de visschers te redden. ONTPLOFFING IN EEN MIJJ7. 12 dooden en vele ernstig gewonden. Zaterdag heeft in het Donets-bekken in Rusland een ernstige ontploffing plaats ge had in een door de firma Thyssen geëxploi teerde kolenmijn. BU deze explosie werden twaalf personen waaronder drie Duitscher gedood en vele anderen ernstig gewond. lingen, waarschijnlijk president Calles zelf zal zijn, terwijl een Amerikaansch geeste lijke, als vertegenwoordiger der Kerk ge noemd wordt, hoewel de Paus het Mexi- caansche episcopaat in den afgeloopen zomer volmacht heeft gegeven met de re geering te onderhandelen, DE ONTPLOFFING TE EVERETT. Gemeld wordt, dat de autoriteiten van den staat Massachusets, een spoedonderzoek hebben verordend naar de oorzaak van de ontploffing bij de petroleummaatschappij te Everett, waarbij twaalf personen het leven verloren. DE MIJNBRAND IN ONTARIO NEW YORK. 11 Febr. Het aantal per sonen welke bij den mijnbrand In Ontario om het leven zijn gekomen, is thans geste gen tot veertien. slachtoffer ontvoerde en ter dood bracht, bestond uit vier vrouwen en acht mannen. Hickmann, die zijn twintigsten verjaardag in de gevangenis heeft doorgebracht, toont zich zeer gelaten in afwachting van zijn vonnis, dat ieder oogenblik afkomen kan. „Ik heb niet veel meer om te leven", ver klaarde hij. „Ik weet niet waarom ik Ma rion heb gedood, doch ik deed het en ik zal mijn straf ondergaan." Toen hem werd verteld dat de universiteit van Chicago telefonisch had verzocht zijn lijk te mogen heben voor studie-doeleinden, zeide hij cynisch: „Ik zou willen dat mijn lichaam in acht-en-veertig stukken werd gesneden en aan eiken staat een stuk werd toegezonden Het ging er in het proces om, of Hickmann al dan niet toerekenbaar zou worden ver klaard. De verdediging verklaarde, dat Hick- mann's grootmoeder zwakzinnig was, dat zijn moeder vroeger in een gesticht verblijf had gehouden, dat zijn grootvader klaarblijke lijk psychopaat was geweest en dat een zij- ■ner neven een dwaas was, als zoodanig ln het dorp zijner inwoning bekend. De prosecutor echter beschuldigde Hick mann van gehuichelde zwakzinnigheid. AMERIKA EN DE ARBITRAGE. EEN UITNOODIGING AAN DUITSCHLAND. Naar wordt vernomen, zullen de Ver. Sta ten Duitschland ultnoodigen een arbitrage verdrag aan te gaan, gelijk het Fransch- Amerikaansche. KERK EN STAAT IN MEXICO. DE BEMIDDELING VAN DEN AMERIKAANSCHEN AMBASSADEUR. Omtrent het aanbod van den Amerikaan- schen ambassadeur in Mexico, Morrow, om te bemiddelen in het conflict tusschen Kerk en Staat in Mexico, vinden wij nog vermeld, dat dit aanbod vermoedelijk zal worden aanvaard en dat de vertegenwoordiger der Mexicaansche regeering bU de onderhande- Door drijfzand verzwolgen. Een garnalenvisscher, uit Southport, merkte dezer dagen plotseling, dat zijn paard en kar in het drijfzand wegzonken. Met levensgevaar maakte hij een touw aan de kar en riep andere visschers te hulp. Twee uur lang trachtten ze paard en kar te bevrijden, doch hun pogingen werden door den opkomenden vloed bemoeilijkt. Ten slotte verdwenen paard en kar onder het zand en eerst toen gaven zij hun pogin gen op. Zij keerden later naar de plaats terug, doch er was geen spoor meer van het voertuig te vinden. Zeemansgraf. Een 70-jarig Britsch zee-officier, wiens dagen, volgens zijn medicus geteld waren, had den wensch te kennnen gegeven op zee te sterven en daarom passage genomen op een stoomschip naar Valparaiso. Voor het geval hij de uitreis zou overleven, had hij zich van een retourbiljet voorzien. Zijn wensch is in vervulling gegaan, want ter hoogte van de Azoren, is hij overleden en hem is een zeemansgraf bereid. De verdwenen Guineesche big getjes Dezer dagen werden uit een loods achter het ziekenhuis te Huil, eenige Guineesche biggetjes en konijnen gestolen, een gevaar lijk geval, daar drie der „marmotjes" met een besmettelijke ziekte waren ingeënt. De dieren waren door de jeugdige dieven aan onbekenden verkocht, doch thans is men er in geslaagd de geïnfecteerde exemplaren terug te vinden. Door een inbreker doodgeschoten Een hoteleigenaar ontdekte dezer dagen, toen hij 's middags met een buurman huis waarts keerde, naar zijn flat in Bayswater (Londen), dat de glazen deur van zijn wo ning kapot was. Onraad vermoedend; vroeg hij een buurman de politie te waarschuwen en bleef zelf de wacht houden. Plotseling snelde er een man zijn woning uit, die hem met een revolver in het hoofd schoot, ten gevolge waarvan de hoteleigenaar kort daarop overleed. Zijn zoon, die beneden in een auto op zijn vader wachtte, trachtte nog tever geefs den dader te pakken. In de nabijheid der woning werd een automatisch pistool gevonden. Onmiddellijk stelde de politie een uitgebreid onderzoek in de omgeving in. Niet minder dan 200 politiemannen gingen er in 60 auto's op uit, doch volgens de jongste berichten, zonder resultaat. Een heldin gehuldigd. i Miss Marjorie Franckeiss, die bij de jong ste overstrooming van de Theems een vrouw en een kind met levensgevaar uit een wo ning in Putney (Londen) redde, is dezer da gen gehuldigd. De lord Mayor van Londen bood haar een bedrag van ruim 134 pond aan, dat voor haar met bijdragen van 1 shilling was bij eengebracht, een album met brieven van lof tuiting, een oorkonde, een gouden medaille van de „Health First Association", 'n broche van „een moeder" en een exemplaar van Barrie's „Gourage" van een leeraar van Eton College. De film „Dawn". Wilcox, de „producer" van de veelbespro ken film „Dawn", welke de executie van miss Cavell in beeld brengt, heeft een uit- noodiging gezonden aan den Raad van den Volkenond om de film te zien, voor deze te Brussel en te Berlijn wordt vertoond. Hij verklaarde zoo veel vertrouwen te stellen in de waarde van de film als propaganda middel tegen den oorlog, dat hij overtuigd was, dat de vertooning ervan te Brussel en te Berlijn de volle goedkeuring zal hebben van de leden van den Raad. Wilcox zal de film mee naar Genève nemen, als de Raad daar binnenkort bijeenkomt. In verband met de stappen herhaaldelijk door den Duitschen zaakgelastigde te Brus sel, von Keiler, op het departement van buitenlandsche zaken gedaan, om te verkrijgen dat de film „Dawn", aan het leven en de terechtstelling van miss Cacell gewijd, niet te Brussel zou worden ver toond, uit vrees dat hij de gemoederen op nieuw tegen Duitschland zou opjagen, ver luidt dat minister I-Iijmans den zaakgelas tigde er op heeft gewezen, dat het zeker van belang is samen te werken tot een be tere verstandhouding onder de volken, doch dat de Belgische regeering niet over de be voegdheid beschikt om de vertoonlng van welke film ook te verbieden. De gemeente lijke overheid kan een dergelijke vertooning slechts verbieden indien de rust wordt ver stoord. Het proces-Hickmann. De jury, die heeft verklaard dat William Parker toerekenbaar was toen hij zijn Een menschlievend werkgever. We lezen in de „Residentiebode:" „In November brandde de sigarenfabriek ,.De Ooievaar" te Haastrecht geheel af, waar door een 15-tal werklieden op straat kwam te staan. Dat was echter niet zoo erg, althans gaf 't geen finantiëel nadeel voor de werklie den, de heer Veerman, was zoo welwillend om gedurende al den tijd dat er niet gewerkt kon worden, het volle loon uit te betalen, tot zelfs den 2en Kerstdag toe. Zulke dingen gebeuren niet vaak. Vandaar dat de heer V. wél eens tot voorbeeld aan anderen mag worden gesteld. Men begrijpt hoe voldaan wij zijn zegt de arbeider, die hier aan het woord is, nu wij geen armoede behoefden te lijden, omdat we ons loon zes weken lang ten volle kregen uit betaald, en op 2 Januari op een hulpfabriek in Gouda zijn begonnen, tot de nieuwe fa briek in H. klaar is. Een woord van warmen dank aan den heer Veerman voor zijne royale en menschlievende houding tegenover zijn personeel." „Het Volk" nam dit berichtje over. En dat verdient lof. Het blad gaf het als een zeld zaam geval van humaniteit. Wij gelooven, dat dit te veel gezegd is. Zoo iets komt wel meer voor, meenen we. Alleen maar: het goede wordt, helaas!, minder vermeld dan het verkeerde. Ook al, omdat het bescheide ner is. Men schrijft ons uit Amsterdam d.ff. 12 Febr. Hedenmiddag had het gezelschap van den Stillen Omgang zijn iaarlijksche verga dering belegd in het gebouw voor den Wer kenden Stand ter voorbereiding van den Stillen Omgang, welke in Maart wederom zal worden gehouden. De bijeenkomst werd geleid door den heer L. P. v. d. Broeke, vice-voorzitter van het ge zelschap, die, een woord van welkom richtte tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den heer Elsenburg, voorzitter van het .gezel schap, die ondanks zijn hoogbejaardheid toch ter 'vergadering verschenen was. Spr. deelde voorts mede, dat de ontzaglijke gröei van den stillen omgang het bestuur genoodzaakt had ingrijpende maatregelen te namen. Op de huishoudelijke vergadering was daarom door het bestuur, in overleg met de besturen der gasten-organisaties, besloten om voortaan den Stillen Omgang op twee Zondagen te houden. Voor dit jaar vallen de Zondagen resp. op 11 en 18 Maart a.s. Op 11 Maart a.s. zal de Omgang gehouden worden door een ge deelte van de deelnemers uit andere plaat sen. De week daarop zullen de Amsterdam mers en de overige deelnemers uit andere plaatsen den nachtelijken bedetocht door de stad ondernemen. He.t jaarverslag van den penningmeester sloot met een batig saldo van 193. Onder luide toejuichingen uit de vergade ring bood de voorzitter vervolgens een zilve ren legpenning van het Heilig Sacrament van Mirakel aan den heer A. O. Wolf aan, die onlangs zijn zilveren jubileum vierde als voorzitter van de afdeeling Purmerend. Tenslotte sprak de Weleerw. heer L. Ban- gert, kapelaan aan de kathedrale Kerk te Haarlem, een opwekkend woord, waarna de bijeenkomst met het zingen van het Mirakel lied werd gesloten. DINSDAG 14 FEBRUARI. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Polieieber. 12.302.00 Lunchmuziek door het Radio-Trio. 3.004.00 Knip cursus door Mevr. de Leeuw-v. Rees. 6.007*15 E*1" nermuziek door het Radiotrio. 7.157*45 Engelsche conversatieles. 7.45 Politieber. 8.00 Populair con cert met medew. van hét U.D.M. „De Rembrandtzan- gers". Dir. Hendrik Altink. Het Gmroep-orkest o.l.v. Nico Treep. 8.459.15 Carnevalscauserie door Piet van den-Muggelheuvel (Nico de Rooy), Burgemeester van Oeteldonck en deszelfs watervrije moerassen. 9*^5 Voortzetting concert. 10.20 Persber. 10.30 Voort zetting concert. HUIZEN 1950 M. 6.006.30 Dinermuziek K.R.O. 6.307.00 K.R.O. Esperantoles. 7.007*30 K.R.O. Engelsche les. 7.30—«"S.oo K.R.O. Cursus kerklatijn door Leo Speet. 8.00 K.C.O. Uitzending vanuit Sit- tard u. d. groote zaal v. h. Missr*i:uis Franciscus Solanus. St. Josephsharmonie Philharmonie. Jongenskoor v. h. Missiehuis „Franciscus Solanus" Mannenkoor „Concor dia". P. Tissen, tenor. Bella Palla, sopraan. Hr. Selissen, bas. H. Peters, voordrachtskunstenaar. J. Könings, piano. Rede door den Burgemeester Coenders Sittard in het verleden en heden. DAVENTRY 1600 M.10.35 Kerkdienst. 11.20 Piano kwartet. 12.20—2.20 A. Cave sextet en solisten (so praan, bariton, ianoduet). 2.50 Muziekles. 3.35 Muziek. 3.40 Fransche les. 4.10 Concert. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Lezing. 4*5° Orkestconcert. 5.20 Boekbespreking. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonconcert. 7.20 Actueele causerie. 7.35 Beethoven's pianovariaties. 7.45 Lezing The age of the despots. 8.05 Vaudeville. Solistenconcert. 8.20 Lezing Has farming a fufure. 8.50 Werken van Perc. Garratt. J. Bleadale, sopraan, P. Garratt, piano. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsber. 10.00 „Bardell v. Pickwick", tooneelspel. 10.5012.20 DanSmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—ix.oo Con cert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkest concert. 8.50 Concert „Ars Musica", koor en orkest* L. Herrent, bariton. LANGENBERG 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.35 Koorconcert door de M.G.V. „Kölner Liederkranz E. V." Werag-orkest. A. Wollgarten, alt. B. Mittmann, viool. 9.40 Sluiten. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN) 11.207.05 Lezingen en lessen. 7*50 Vroolijke avond. Balalaika-orkest en Eugen Rex. F. Baumann, tenor. 9.3510.20 Heruitzending van buitenlandsche stations met causerie van Dr. Leithauser. HAMBURG 395 M. 3.35 Kamermuziek. 5.20 Wals muziek. 7.20 Orkestconcert. 8.50 Pianocomposities van Rob. Schumann. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 7.35 Orkestconcert. 10.0510.35 Dansmuziek. OORKONDE. In het jaar Onzes Heeren Jezus Christus 1928, op den 19 Februari, toen de H. Kerk roemrijk bestuurd werd door Z. H. Pius XI, Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop was van het diocees 's-Hertogenbosch, de Zeer Eerw. Fr. M. Tharcisio Horsten, Superior- Generaal der Congregatie van O. L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid, de Eerw. Fra ter M. Aurelius van Dinter, Directeur van. dit St. Henricus-Gesticht, de H. Eerw. Heer J. Sprangers, Deken, werd dit ge bouw, ontworpen door den architect Con stant Panis, opgetrokken door de aannemers firma Gebr. Van Lieshout en Go., de eerste steen gelegd door den Zeer Eerw. Frater M. Tharcisio, Superior-Generaal. Het opschrift van den steen luidt als volgt: EERSTE STEEN van dit gebouw gesticht door R. K. Liefdadig Nederland, is gelegd door Fr. M. THARCISIO, Sup.-Gen. der Fraters van Tilburg. Grave, 9 Februari 1928. Frater Superior hield daarna een toe spraak, vervolgens sprak de burgemeester van Grave, de Edelachtb. heer Ficq. Frater-directeur beantwoord de sprekers. Rector v. d. Heüvel sprak een enkel woord namens de blinden-commissie. Tot slot bracht Frater-directeur dank aan de Roomsche perr voor haar steun en mede werking, in het bijzonder aan den Zeer Eerw. Heer Hyacint Hermans, hoofdredac teur van de Maasbode. De twaalfde Roomsche Studentendag te Nijmegen werd Zaterdag geopend met een H. Mis in de St. Jozefskerk aan het Keizer Karelplein. De H. Mis werd opgedragen door den Zeereerw. Hoogel. pater Prof. P. Groe nen, Unie-moderator. Er waren vele studen ten in de kerk tegenwoordig. Om elf uur werd de eerste vergadering in het Oranje-hotel geopend. De heer Jo Wils, studenten te Nijmegen, sprak hier over het onderwerp: „Student en Maatschappij." Donderdag, 9 Februari had, in alle stilte en eenvoud, in tegenwoordigheid van gees telijke en wereldlijke autoriteiten, de eerste steenlegging plaats van den zoolang en door zoovelen verwachten nieuwbouw van het al gemeen in den lande bekende en geroemde St. Henricus-gesticht te Grave. Door den Hoogeerw. Heer Deken Spran gers, geassisteerd door Rector van den Heu vel, werd de steen gewijd. Daarna begaf men zich naar de plaats, waar de steen zou worden ingemetseld. Achter den steen metselde Frater Superior de volgende oorkonde, gecalligrafeerd op een perkament en gesoldeerd in een looden buis. Aalmoezenier bij de Lombok-expeditie Op 81-jarigen leeftijd is in het R. K. zie kenhuis te Groningen overleden de Zeereerw. pater F. I. A. Vogel S.J. Pater Vogel werd te Amsterdam geboren. Hij genoot zijn eerste opleiding te Culem- borg, waarna hij zijn studiën voltooide op de seminaria der Pater Jezuïeten, waarna hij in 1865 in de orde der Soc. van Jezus trad. In 1877 werd hij te Maastricht tot priester ge wijd. Hij vertrok daarop naar Indië, om zich aan het missiewerk te wijden, o.a. met stand plaats te Magelang. Toen de Lombok-expeditie werd uitgezon den, trok Pater Vogel mede als aalmoeze nier. Hij maakte den geheelen tocht mede. Na afloop van den veldtocht moest hij om gezondheidsredenen naar Nederland terug- keeren. Hij werd in Groningen werkzaam ge steld, waar hij met parochialen arbeid belast werd. Den 4ên September 1927 werd met grooten luister zijn gouden priesterfeest gevierd. Pater Vogel was ridder ln de orde van den Nederlandschen Leeuw. Hij droeg ook het Lombokkruis. De teraardebestelling zal plaats hebben op de R. K. begraafplaats te Groningen, Woensdag a.s. NAAR HET ENGELSCH. 58 Ja, zei Barry en zijn stem klonk zoo droevig, dat het scheen, dat hij nergens meer belang in stelde en om de heele we- refe niets gaf. Ik ben bang. dat u mij on dankbaar zult noemen. Maar ik moest ko men. Moet ik u vertellen waarom? Neen. antwoordde Walker opgeruimd. Ik heb het reeds druk genoeg met mijn eigen zaken en wil me heelemaal niet met anderen bemoeien. Laten we maar aanne men, dat je naar deze woeste streek weer terug verlangde, omdat je je in Engeland niet jneer thuis gevoelde. Misschien ook, om hier je armen weer eens uit te strekken en frissche lucht in te ademen. Daar zullen we het bi) laten Wel spijt het me, natuur lijk', -want je maakte daar goede zaken. We zuüen er echter nite langer over praten. Misschien kan ik nog een ander vinden in jouw plaat§. Wat ben je van plan te gaan deen?- Ik weet het niet, zei Barry schoder- ophalend. Ik zal met u afrekenen en dan ga ik weg. Waarheen weet ik nog niet. Ja, maar dat is toch onbegonnen werk, zei Walter. Heb je verstand van goud? vroeg hij plotseling, na lang stilzwijgen. Barry schrok. Deze vraag deed hem weer terugdenken aan Dave en alles wat sinds dien gebeurd was. Totaal niets, antwoorde ht). Ik vraag je dat, omdat hier dichtbij, even boven Prancp's Crossing, een goud mijn ontdekt moet zijn. Men werkt er met alle macht. De ondernemers zijn Londe- naars, een zekere Catley staat aan het hoofd. Het terrein is niet ver verwijderd van de plaats, waar je vroeger ging jagen. Barry antwoordde niet. Hij wist, waar die plaats was, en ook, dat hij een ontzag lijk fortuin had verloren, maar het Het hem koud. Ik dacht, dat je daar misschien een geschikte betrekking zou kunnen vinden, zei Walker. Barry schudde het hoofd. Neen,ik wil daar niet heen, zei hij. Doe verder nu maar geen moeite, om mij daar te laten werken. Walker kon niet nalaten even te glim lachen. Het is mijn schuld ook niet, zei hij, terwijl hij een groote rookwolk wegblies. Er zijn van die menschen, die, als ze een maal iets in het hoofd gezet hebben, dit ook beslist willen uitvoeren. Ik bemerk, dat u een slechten tijd heb medegemaakt en daarom wil ik u helpen zooveel ik kan. Hij stak zijn groote handen in zijn broekzakken en staarde Barry eenige oogenblikken zwij gend aan. Dan zei hij plotseling: Misschien weet ik nog wel iets voor je. Een poosje ge leden kreeg ik een aanbod om een groote partij hout te koopen bij de Chrissië rivier, ver in het Noorden. Ik heb het nog niet ge zien en was reeds van plan het aanbod te weigeren, omdat ik daar onmogelijk heen kan gaan. Het is hier een aardig eindje van daan, een verbazend moeilijke en gevaar lijke reis en bovendien een eenzame streek. Indien je daar heen zoudt willen gaan om het hout te onderzoeken en mij bericht er van zou willen zenden, dan kun je dat doen. Maar nogmaals het is er verbazend stil en eenzaam Barry knikte en stond op. Het kan niet te stil of te eenzaam voor mij zijn, zei hij grimmig. Ik ga er heen. Mijn harteliiksten dank! Ik dacht wel, dat Je daar heen zoudt willen, zei Walker droog en drukte hem de hand. HOOFDSTUK XXIV. De week die aan het huwelijk vooraf gaat ls altijd vooral voor de bruid, zeer druk en inspannend. Kate maakte op dezen regel geen uitzondering. Vele gasten waren reeds gearriveerd, in jie werkkamer werd door de meisjes met koortsachtige haast gewerkt, de menschen in het dorp maakten reeds eerebogen en de leden der harmonie hadden iederen avond oefening. De twee meisjes, die de rol van bruids meisjes moesten vervullen waren in het be gin der week aangekomen en waren zoo blij, uitgelaten en opgewonden, alsof ze zelf gin gen trouwen. Ze lachten en babbelden onop houdelijk, renden de trappen op en af, liepen tegen iedereen aan en maakten door dit alles de anderen nog zenuwachtiger. Ze hee- ten respectievelijk Ada en Blanche en hun liefde en bewondering voor Kate was b-uten- gewoon. Ze vonden haar de mooiste en bevallig- ste vrouw, die ze ooit gezien hadden. Ze maakten daar geen geheim van. Den gehee len dag liepen ze Kate door het huis_ achter na en als ze er maar even de kans toe had den eigenlijk vochten ze er om dan kusten ze haar. Kate had er op aangedrongen om haar mooie jurken te geven, maar Carrasford had van zijn voorrecht gebruik gemaakt om haar bovendien twee sieraden aan te bieden, die niet alleen zeer mooi, maar ook zeer kost baar v/aren. Zij waren hier dol blij mee en nooit werden ze moe om alle geschenken die Kate kreeg, te bewonderen. Werkelijk de geschenken, die de bruid ontving, waren bijna niet te tellen. Kate scheen nauwelijks een oogenblik vrij te hebben om eens rustig op haar kamer over alles na te denken en toch had ze juist hieraan zoo'n behoefte. Den geheelen dag liepen Ada en Blanche om haar heen. Daar bij moest ze natuurlijk ook zorgen voor de oudere en meer voorname gasten. Was ze niet bezig de huishoudster over alles uit te vragen, gasten te verwelkomen of brieven te schrijven, dan speelde ze de rol van gast- vrouwe en probeerde het den gasten zoo aangenaam mogelijk te, maken, want ze wa ren immers gekomen naar een huis, waar over een paar dagen een...bruiloft werd gevierd. Zooals begrijpelijk oefende deze drukte geen goeden invloed uit op Sir Felix's zenu wen. Maar ook hij kwam met de grootste nauwgezetheid al zijn plichten als gastheer na. Kate bemerkte echter dat hij blij zou zijn, wanneer alles weer stil en rustig in zijn huis was. Sir Felix lette bijzonder op Kate en telkens a'.s ze haar vader aankeek, glim lachte ze tegen hem alsof ze heel gelukkig was. Drie dagen voor het huwelijk 's avonds belde een bode aan, die een vierkanten doos bij zich had Dadelijk toen de meisjes de doos zagen begonnen ze te raden, wat er inzat en vochten er om, wie het bij Kate mocht brengen. Hier is iets voor je! Kate, riep Ada, die de doos van Blanche had weten af te nemen, Raad eens wie ze gezonden heeft. Mag ik de doos open doen? Neen, je moet haar zelf openen. Heb je een mes? Blanche, waar is de schaar toch, die ik je geleend heb? Ben je natuurlijk weer verloren, zooals altijd. Ik ben benieuwd wat er in zit! O, wacht nog een oogenblik, Kate, toe nou, riep Blanche, opgewonden. Laat ons nou raden. Natuurlijk is het van hem! En hij zond een specialen bode, een netten jon gen man. Nou Kate, wat zeg je er van, vroeg ze vroolijk en trok de handen van Kate van het pakje weg. Parels raadde Ada. De bruidegom geeft aan de bruid parels ten geschenke, dat is zoo de gewoonte. En Carrasford weet goed, wat behoort, voegde Blanche er aan toe. De glimlach op het gelaat van Kate ver dween en ze werd bleek. Ze begreep dat Stanley Carrasford haar om bepaalde rede nen gsen parels zenden zou. We zullen zien, of ze gelijk heeft, zei Kate. Maak het pakje maar open, Blanche. Neen, neen, ik ben de oudste, riep Ada. Maar het dan maar samen open lachte Kate. Ze scheurden het papier er af, deden d« doos open en naalden er een juweelen kistje uit. Samen lichtten ze voorzichtig het deksel tje op en zagen een prachtig halssnoer met diamanten en opalen bezet. De twee meisjes uitten een kreet van bewondering dan de den zij een paar stappen achteruit en staar den in verrukking naar de schoone edelstee- nen. O, Kate, riep Ada uit, vind je ze niet prachtig? Ik heb nog nooit zulke mooie diamanten gezien! (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10