SBBlIïJllll ONDER ROOD SCHRIKBEWIND Voornaamste Nieuws MM MM MAANDAG 13 FEBRUARI 1928 Voor de laatste maal over Wethouder Reinalda BESTRIJDING VAN DEN GODSDIENST Afschuwelijke Vrijdenkerspropaganda PIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16780 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESpHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. TE ST. JOSEPHSTICHTING AAN HET BEGIJNHOF. Woensdag a.s. wordt de eerste steen gelegd. Paardensport Geïnfecteerd door zijn geld I Dreigende overstrooming in Limburg Voortdurend was van de Maas De toestand van pastoor P. F. W. Soepnel R. K. Hongaarsch Kindercomité Bemalingsplannen in den Haarlemmermeerpolder GEDWONGEN GELOOFSVERZAKING vni. Voldoende ruimte in Nederl. hotels beschikbaar Ringdijkverbetering van den Haarlemmermeer Droevig familie-drama Dorus Rijkers Minister Kan naar Overijsel Snelle reis van een K.L.M.-vliegtuig. J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht. Zandtrein bij Harmeien ontspoord BS™ - i-t De plechtige inzegening van de nieuwe St. Lambertus Broederschool in. de Amsterdamstraat, BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal I 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsveorwaarden f Qfinfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kfl bij een ongeval met f OKfj m bij verlies van een hand, i IOC bij verlies van een F Lil fc ij'n breuk van f Af) bij rei lies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen oUUlï." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogenj A till," docdelij/.en afloopI 6vu. een voet of een oog; I lui].' duim of wijsvinger; 1 "U been of arm; 1 andere vinger. uaar staat hy nu voor geheel Haarlem, voor partijgenoot en tegenstander ten voeten uit geteekend, niet door ons, maar door zich zelf de Wethouder van Haarlem en als zoodanig drager van gezag. Daar staat hij, geteekend met zijn eigen stift, de man, die wel den moed bezat de Katholieke Kerk in het openbaar te beklad den, en zoodoende zijn tegenstander te grie ven, maar die moed of karakter miste om zijn onwaarheden te herroepen. Daar staat de man, wien wij op de vrien delijkste wijze attent maakten op zijn ver grijp en langs hoffelyken weg tweemaal achtereen in de gelegenheid stelden om zijn fout, op niet al te zeer opzienbarende wijze te hea-stellen maar die daarvoor blijkbaar niet voldoende staatsmanseer en gentleman like gevoel bezit. Daar staat hij nu, door zich zelf gequa- ltttceerd als een praatjesmaker van het zui verste water. óf haat tegen de Katholieke Kerk, óf on kunde hebben hem tot scheeve voorstellingen gebracht en toen hem zijn fout onder het •oog gebracht was, miste hij de ridderlijkheid om op zijn grove beschuldiging terug te komen. 't Is wel jammer, dat menschen met zulke onridderlijke eigenschappen, het tegenwoor dig tot het gestoelte der eere kunnen bren gen, want vergeten wij niet: vandaag is het de Katholieke Kerk, welke men meent te mo gen lasteren, maar morgen is het een andere instelling of persoon, die men tot tegenstan der rekent en daarom met modder naar het hoofd werpt. Op deze wijze is op den duur niemand meer veilig in zijn eer. tegenover politieke bekladders. Op deze wijze wordt het openbare, het politieke leven vooral, naar beneden gerukt door figuren, die wegens ruwe afstomping, voor wellevendheid en goede om gangsvormen den juisten smaak missen. Wij denken er niet aan, de geheele sociaal democratische arbeiderspartij aansprakelijk te stellen, voor wat de plaatselijke figuur van Reinalda misdeed, want het is overbekend, dat men in die kringen juist op de Katho lieken zijn hoop gevestigd heeft voor de vredesbeweging. Dat is bij herhaling geble ken, niet het minst bij de behandeling van het ontwapeningsvoorstel-Ter Laan, in de Tweede Kamer, ten vorigen are. Een niet onbelangrijk deel van alle socia listische beschouwingen was toen gericht tot de Katholieken, van wie men (wellicht na de vrijzinnig-democraten) blijkbaar het meest verwacht voor de verwezenlijking van zijn idealen. Dit en nog zooveel meer was de heer Reinalda blijkbaar vergeten, toen hij zijn philippica tot de Katholieke Kerk richtte. Maar dit stempelt zijn daad tot een laak baar feit, komende vopr zijn persoonlijke rekening. WD hebben nu met Wethouder Reinalda afgerekend. wy weten nu, met welk oog wy hem in de toekomst hebben te bezien. wy zijn een illusie armer. Dat spijt ons voor den Wethouder, want hy verbeelde zich niet, dat hij met zijn onware beschuldigingen de Katholieke Kerk biyvend kan bemorsen; daar reikt hy niet hoog genoeg voor. En hij geloove ons: zijn naam en zijn roem zullen reeds lang tot de vergetelheid zyn teruggekeerd, wanneer ue Kerk op de Petrus-rots na eeuwen nog in onvergaftkely- ken luister zal glanzen. Woensdag 15 Februari, des morgens na de H. Mis van half 10, zal de eerste steen wor den gelegd van de St. Josephstichting aan het Begynhof, welke stichting een tehuis wordt voor ouden van dagen. In hotel „De Landbouw" te Hoofddorp werd de ledenvergadering gehouden van de vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkery in Haarlemmermeer. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat het concours-hippique 1927 een na- deelig saldo opleverde, doch de verloting dekte dit nadeelig saldo ruimschoots, zoodat de kas sloot met een voordeelig saldo van 63.35. De schuld der vereeniging bedroeg op 1 Januari 13.945; het ledental 66. Het punt op de agenda, concours 1928, werd druk besproken en vooral aangedrongen op bezuiniging. Enkele leden meenden dat het concours te royaal werd opgezet. Besloten werd tenslotte in dit jaar een één- daagsch concours te houden, onder voorbe houd dat gemeente en ingezetenen van Hoofddorp zooveel mogelijk hun steun ver- leenen. Op voorstel van het bestuur werd een fi- nancieele commissie benoemd, bestaande uit he heeren H. F. Bultman, A. C. Schaap en •h Knibbe. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren c. Bulk en A. Buurman. Zaterdagavond ongeveer 6 uur, tydens een hevige hagelbui, is op den Plantageweg te Rotterdam een ernstig ongeval gebeurd. De chauffeur R. B. reed daar met een vracht auto en doordat de hagel tegen zyn voorruit sloeg, bemerkte hij niet, dat voor hem uit een melkwagen reed. Op het laatste moment kon hy een aanryding niet meer voorkomen. De bestuurder van den melkwagen, de 67-jarige A. Kaptein, wonende Rubensstraat alhier, werd tegen de straat geslingerd en bekwam een gecompliceerde rechter-onderbeenbreuk en een 20 c.M. groote scheurwond in de lies Doordat verschillende geldstukken, die de man los in den zak had, in de wond terecht kwamen, ontstond een infectie, ten gevolge waarvan hij vannacht is overleden. (Tel.) De onrustbarende was der rivier heeft zich, naar aan het N. v. d. D. gemeld wordt uit Roermond, het afgeloopen etmaal in nog sterkere mate dan gisteren voortgezet. De stand aan de Rijkspeilschaal bedroeg Zon dagavond acht uur 18.35 M. plus N.A.P., hetgeen sedert de laatste 24 uur een was be- teekent van 96 c.M. Uitgestrekte landeryen loopen thans in geheel Midden-Limburg onder water. De overlaat bewesten Roermond en de overlaat van Contelmo, welke laatste even boven Maasbracht in de rivier uit mondt, werken beide op volle kracht. De stadsweide te Roermond is herschapen in een groote watervlakte. Verschillende secundaire verkeerswegen, zooals de binnen wegen naar Leeuwen en naar Ooi, staan onder water. De weg van Haelen naar Bug- genum is reeds overstroomd. Naar verluidt is het niet onmogelyk, dar voor de stations Grave en Ravenstein in den loop van Maandag de buiténgewone rivier- correspondentie in werking zal worden ge steld. Met zekerheid kon men ons dit echter neden nog niet mededeelen. De scheepvaart op Maastricht is ten gevolge van den hoogen waterstand niet meer mogelijk. In tegenstel ling met de Roer,welke ook buiten hare oevers is, en die nog steeds snel wast, wordt uit België gemeld, dat de Ourthe en Sambre beginnen te vallen. De geheele bovenrivier is echter nog steeds wassende. Dinant meldde heden 25, La Plante 40, Hoey 50, Avroy 27 en Visé 34 was, terwyl uit Maastricht 75 c.M was werd gemeld. Daar deze was zich in 36 uur naar Midden- Limburg voortplant, valt op een val der rivier de eerste twee dagen nog niet te rekenen. Te Roermond is het water een halven meter gestegen Aeilanden staan blank De was van de Maas duurt, naar uit Roer mond gemeld wordt, nog onverminderd voort. In den loop van den dag is de rivier al daar ruim een halven meter gestegen, waar door uitgestrekte weilanden blank staan. Uit geheel België werd was gemeld. De stand van de Rykspeilschaal bedroeg 17.39 M. N.A.P. Naar wy vernemen, Is de toestand van den Zeereerw. heer p. p. w. Soepnel, pastoor Hoofddorp, vooruitgaande. Hij is echter nog zeer zwak. Zyn Eerw «■acht een rustigen nacht door. Aan de pleegouders, die hun kind voor vertrek opgaven, kan worden medegedeeld, dat de trein zal vertrekken Maandag 27 Fe bruari, 's middags. Eenige dagen tevoren zullen zij de wit-gele toegangskaart tot den trein ontvangen, be nevens juiste opgave van het uur van ver trek. Naar aanleiding van telkens inkomende vragen wyst het comité er nog eens op, dat het wenschelijk is dat de kinderen slechts met zich medenemen wat zij onderweg op reis noodig hebben en wel in rugzak of klein pakje. Alle overige bagage (geen tabak of spiri tualiën!) worde vóór 20 Februari gezonden (per spoor) aan A. J. Primus te Duiven- drecht, die voor verzending met denzelfden trein in den bagagewagen zorgt. Op de pakketten of kistjes moet een dui delijk adres in Hongarye staan. Op dit laatste wUzen wij nog eens, wyl by een vo rige gelegenheid op 2 pakketten geen adres in Hongarye stond. Men schildere er het adres of met verf, lak of inkt. Een vorige maal hadden sommige kinderen te veel ba gage met zich. Dat is voor de kinderen uiterst moeilyk, daar zy er grooten last mee hebben by 't overbrengen en in den trein toch de grootere kisten en doozen naar den bagagewagen worden getransporteerd. De bedden staan 2 boven elkaar, de bergruimte is dus niet groot. Van opgegeven kinderen vervalt het visum voor Nederland op 28 Febr. De pleegouders zorgen dus, dat het opgegeven kind persé vertrekt. Vanwege afkeuring van het oude stoomge maal „De Cruquius" binnen afzienbaren tijd, is door het bestuur van den Haarlemmer- polder een commissie ingesteld om een wyzi- ging in de bemaling te overwegen. De heer N. Geertsema, lid van genoemde commissie, heeft te kennen gegeven dat naar zyn meening een zeer gewenschte oplossing te vinden zou zyn door in de'omgeving van den oostelyken ringdijk bij Burgerveen een gemaal te sichten. Hierdoor wordt met mogelyk een polder- afdeeling, ter grootte van ongeveer 4000 H.A. van den algemeenen boezem af te sluiten, welke dan tot een lager peil kan worden af gemalen, zonder veel bezwaar voor de scheep vaart op te leveren. Daarom wordt deze oplossing door den heer Geertsema in het algemeen belang van den geheelen polder geacht, doch voor genoemde afdeeling in het bijzonder. Naar zyn oordeel zal het dan ook noodig zyn dat die eigenaars, die aldus begunstigd worden, de extra te ma ken onkosten zullen dragen. Hij heeft daarom een beroep gedaan op de betrokken landeigenaren om bewyzen van stemming voor bovengenoem plan ter ken nis van de commissie te brengen. De Weensche socialisten stellen zich er niet mee tevreden, het kind aan den godsdienst te onttrekken en op te voeden tot het heidensche socialisme. Neen, ook de volwassen medeburger, hoe geloovig-katholiek hij ook eenmaal geweest is en misschien nóg zou willen zyn, moet er, koste wat het koste, toe gebracht worden, het geloof zijner vaderen te verzaken; anders toch kan hy dat zien de Weensche roode leiders heel juist in! geen trouw belyder van het socialisme zyn. En by de nastreving van hun duivelsch doel ontzien de heeren geen enkel middel. Om hun doel te bereiken, hebben zij een heel speciale vrydenkersbeweging op touw gezet, en het is ongeloof'lyk, wat de roode leiders dezer beweging allemaal aandurven. Allereerst door middel van de drukpers. Tot onze inlichting en overtuiging stelde Frau Dr. Stadtrat A. Motzko ons een brochure ter hand, welke door de Weensche vrijdenkers en burgemeester Seitz vindt dat allemaal maar heel goed! tot meer dere eer en glorie van de sociaal-democratie in Weenen verspreid is. „Die Gottespest" heet het afschuwelyke geschrift, en het motto luidt: „Als er een God was, moest men hem afschaffen." Hoewel we daartoe éen grooten afkeer moeten overwinnen, meenen wy, tot staving van ons betoog, toch enkele kenmerkende zinnetjes uit dit vrydenkersgeschrift te moe ten aanhalen. Zóó iets gemeens is er in de geschiedenis der godsdienstbestryding wellicht nog nooit geleverd! We beginnen te lezen: „Onder alle geestesziekten, welke de mensch zich „in seinen dunklen Drange systematisch in de hersens entte, is de „Gottespest" de allerafschuwelykste." Ziezoo, dat weten we alvast! Verder heet het: „Iedere godsdienstlooze mensch maakt' zich schuldig aan plichtsverzuim, als hy niet lederen dag en ieder uur alles, wat in zyn vermogen is, aanwendt om den godsdienst te ondermynen. Iedere van het godsgeloof bevrijde mensch, die nalaat het papendom te bestryden, waai en wanneer en hoe hy daartoe maar gele genheid vindt, is een verrader van zyn zaak Alzoo: oorlog aan het zwarte gespuis onverzoenlyke strijd tot op het mes Vóór alles wachte men zich ervoor, in de arbeidersbeweging phrasen en gepraat over God en godsdienst zwijgend aan te hooren. Evenmin als er in het kamp der sociale revolutie plaats is voor monarchistische agi tatieevenmin is er daar plaats voor god- delijken onzin Wie den gods-zwendel op welke wyze ook predikt, kan alleen maar een domkop of een schurk zyn." De brochure besluit met de verwachting, dat de menschen zich naar de schrijver hoopt niet langer aan den godsdienst ge legen zullen laten liggen, doch dat zy „op een goeden dag" hun crucifixen en heiligen beelden in de kachel zullen stoppen, dat zij de monstransen en kelken in nuttig vaatwerk zullen veranderen, en dat ze de kerken als concert-, theater- of vergaderzalen of indien ze daartoe niet deugen mochten als graanpakhuizen zullen gaan gebruiken. Wy vragen den lezer beleefd excuus voor de afschuwelyke taal, waarop wij hem in het bovenstaande vergast hebben; wij moch ten, met het oog op het doel van onze arti kelen, deze godsdienstbestryding in het roode Weenen echter niet onaangetoond laten. De roode vrydenkersbejreglng in Weenen heeft ook een eigen orgaan: „Der Freigeist" om van andere roode vrydenkersblaadjes nog maar te zwijgen. Welnu, ook „Der Freigeist" werkt er yve- rig toe mee, den godsdienst te bestryden en den Katholiek te bekeeren tot het roode heidendom. Het was dit blad, dat indertijd den strijd aanbond tegen de christelijke spreuk: „bid en werk"; het was een schandaal, dat men zooiets nog in de school leerde, dat men die spreuk nog telkens weer las en hoorde en dat de christelijke arbeiders haar tot devies gekozen hadden. Het blad betreurde het alreeds, dat de meeste arbeiders het hielden met den vry- heidsdichter Herwegh, die zong: „Bid en werk, zoo luid de spreuk Maarbid kort, want tijd is geld! Hoor! de nood klopt aan Uw deur; Bid heel kort, want tyd is brood!" Ook dit korte gebed was den „Genossen" van heden echter nog veel te veel en de schryver in het roode vrydenkersblad voegde eraan toe: „Ja, een groot deel der arbeiders is nog slechter dan Herwegh en bidt heelemaal niet! Ik als volkomen slecht mensch, ik duri de spreuk „bid en werk" te veranderen in „werk en geniet." Het arbeiden stel ik vóór het bidden, trouwens vóór alles(?) en in plaats vas „bidden" zet ik „genieten." We noemen ons toch „Genossen." Beteekent dat niet, dat we genieten moeten? Geniet „Genossen", het weinige met volle teugen. Genieten is geen zonde; maar het is klink klare onzin, datgene niet te genieten wat de aarde en het leven bieden kunnen." Let wel: De sociaal-democratische vrijdenkersver- eeniging, waarvan „Der Freigeist" het orgaan is, noemt zich een „Vereeniging voor volks ontwikkeling en volksbeschaving!" De heeren laten het echter niet by pers- propaganda: neen, de burgers en burgeressen van Weenen en elders worden ook persoonlijk bewerkt, en men gaat er als het ware van huis tot huis met formulieren, waarop men de verklaring gelieve te onder teekenen, dat men zyn geloof verzaakt en uit de Kerk treedt. Op deze wijze hebben de roode vrydenkers in betrekkelijk weinige jaren duizenden en duizenden Katholieken hun afval van het geloof doen onderteekenen. Over het algemeen betrof het hierbij natuurlyk personen, die weliswaar nog katholiek geboekt stonden, doch in de prak- tyk hoegenaamd niet katholiek meer waren, maar dank zij de felle roode terreur in Weenen waarover later nog veel méér! komen er ook gevallen voor, dat een Katho liek zich met betraande oogen aan de pasto rie aanmeldt om den Pastoor té verzeke ren: „Ik heb een uur geleden een verklaring by u in de bus gedaan, dat ik niet katholiek meer wil zijn, maar, och. neemt u my dat als 't u belieft niet kwaiyk. ik heb het niet gemeend, ik móest het doen; de socia listische vak vereeniging heeft my ertoe ge dwongen; anders kreeg ik geen werk! of geen woning!" Nu zullen onze „nette" Hollandsche socia listen zeggen: „Nou ja, daar kan nu wel iets van waar zyn, maarwat heeft de officieele sociaal democratie in Weenen daarmee te maken?" Ons antwoord is: Alles! Evenals in ons land, verkondigen de meeste officieele sociaal-democraten natuur lijk ook in Weenen de geweldig-groote leu gen, dat „godsdienst privaatzaak" is. Maar nog veel sterker dan hier kan men. déAr het onverbreek'lyk verband tusschen socialisme en vrydenkery constateeren. Om te beginnen: de vrydenkersvereeniging io daar een erkende en wel de grootste underafdeeling der sociaal-democratische party, èn de voornaamste roode kopstukken zijn er tevens de steunpilaren der vryden- kerij. Ja, het komt zelfs heel gewoon voor, dat de party zigh op congressen der vrydenkers vereeniging door voormannen officieel ver tegenwoordigen laat, evenals dit b.v. ook geschiedt vanwege de „mooie" vereeniging „Kinderfreunde", waarvan wy in een vorig artikel reeds spraken. En op dergelijke congressen geeft men elkaar de heilige verzekering van de innigste verstandhouding Tot bewys: naar de socialistische „Arbei- ter-Zeitung" van 22 Februari 1922 mede deelde, was op de Zaterdag en Zondag tevo ren gehouden jaarvergadering der vryden kersvereeniging zoowel het roode partybe- stuur als het bestuur der roode afdeeling Weenen vertegenwoordigd door „Genosse Stadtrat Karl Richter", die de groeten van beide organisaties overbracht. En deze vertegenwoordiger sprak tot z'n vrydenkers: „Gy voert den stryd op een ander gebied, maar in verstandhouding tot de party; het partybestuur beschouwt uw stryd als een onderdeel van den klassenstryd. Gy hebt de taak, alles, wat de arbeider in geestelyk opzicht neerdrukken kan, te bestryden; gy hebt den stryd te voeren tegen machten welke misschien ouder zyn dan alle andere. Reeds by het begin der beschaving bestond er een overheerschingswerktuig van den godsdienst; er is steeds een papendom ge weest, dat de domheid der massa voor zyne doeleinden heeft uitgebuit. Gy hebt drie vy'anden te overwinnen: vooroordeel, bijge loof en traagheid! Maar uit den arbeid, welke tot overwinning daarvan geleverd wordt, en waarvan deze vergadering een deel betee kent, zullen wy allen profyt trekken.^ en daarom wenschen wy u met uw jaarvergade ring het beste succes!" Ziedaar het innige verband tusschen sociaal-democratie en vrydenkery, d.i. gods dienstbestryding. Ook in ons land zouden de zaken niet anders staan, wanneer de socialisten zeker genoeg waren van hun macht; in dat geval zouden ook zy met meer open vizier gaan strijden, dan zouden ook zy met alle moge- lyke machtsmiddelen ons, Katholieken, dwin gen tot geloofsverzaking, dan zou het ook hier kunnen gebeuren, dat katholieke kerkgangers na afloop van de godsdienst oefening worden opgewacht en afgeranseld doorpolitie van de roode overheid! L. S. De prijzen zyn niet duurder dan in het buitenland. In het Gebom, van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer te 'sHage vond een byeenkomst plaats, ten doel hebbende te trachten een einde te maken aan de in het buitenland verbreide meening, dat de Neder- landsche hotels duurder zouden zyn dan die in andere landen. De vergadering werd ge presideerd door C. R. T. Baron Krayenhoff en bijgewoond o.a. door mr. S. J. van Lier als vertegenwoordiger van de gemeente Am sterdam en voorts door vertegenwoordigers van de K.N.A.C., A.N.W.B., het N.O.C., het Bureau voor huisvesting, „Horecaf" en A.N. V.V. Geconstateerd werd dat de pryzen in de hotels en restaurants van de groote ste den in Nederland de vergelijking met die van soortgelijke inrichtingen in het buiten land over het algemeen kunnen doorstaan en dat voor opdrijving daarvan in de komen de periode der Olympische Spelen geen ge vaar bestaat. Algemeen werd echter de wensch uitgesproken, dat de kleine hotels en restaurants m de provincie, welke prijzen dikwyis niet m verhouding staan tot het daarvoor gebodene in de groote steden, die zouden herzien. Besloten wérd een circulaire in verschillende talen gesteld, te zenden aan alle daarvooi in aanmerking komende adres sen in het buitenland en daarby vooral de aandacht te vestigen, dat in ons land, uitge zonderd de periode van 15 Juli tot 15 Aug. voldoende ruimte in de hotels beschikbaar is, om zonder eenig bezwaar een uitstapje naar Nederland te maken. Aan het besluit van Haarlemmerpolder om den Ringdijk op verschillende plaatsen te verbeteren wordt thans uitvoering gege ven. Men is begonnen met het ophoogen en verharden van het gedeelte tusschen De Lijnden en Halfweg, alwaar de weg in een zeer slechte conditie verkeerde, zoodat het treffen van afdoende maatregelen moeilijk langer achterwege kon blyven. Er heerschte eenigen tyd oneenigheid tus schen de twee echtgenooten V., te Bleyer- heyde. Zaterdagmorgen kwam het tot een vecht- party, waarby de echtgenoot levensgevaar- lyk werd gewond en naar het hospitaal moest worden overgebracht. De echtgenoote pleegde daarop zelfmoord door vergiftiging, na eerst haar drie kinderen vergift te hebben toegediend. Buren, die op het geween der kinderen te hulp kwamen, waarschuwden dokter en po litie. De moeder en de kinderen zyn naar het hospitaal overgebracht. Men hoopt de kinderen in het leven te kunnen houden (Maandagmorgen). Naar verluidt, is de toestand van Dorus Rykers, die ter verpleging in het Anthony van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam is op genomen, vry goed. Bezoek aan de werkverschaffing en het Bolksbeekgebied. In verband met de moeiiykheden, welke zich de vorige week by de werkverschaffing in Overysel, waar arbeiders uit de groote ge meenten zyn geplaatst, hebben voorgedaan, ligt het in het voornemen van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Mr. J. B. Kan Maandag a.s. met den heer Meyer de Vries, ryksinspecteur voor de Werkverschaffing in algemeenen dienst, naar Overyssel. te gaan ten einde zich van een en ander op de hoogte te stellen. Het ligt verder in de bedoeling van den minister een bezoek te brengen aan het ge bied van de Bolksbeek. Zeer waarschynlyk zal het n.l. binnenkort mogelijk zyn een aanvang te maken met het verhoogen van kaden en de uitvoering van andere werken, waardoor de groote wateroverlast waarme de deze streek dikwijls te kampen heeft, be- langryk zal verminderen.^ Ten slotte staat een bezoek aan het water schap Herfte op het programma in welk waterschap verschillende belangryke ontwa- teringswerken door de arbeiders uit de groo te gemeenten worden uitgevoerd. De H.-N.A.D.O., één der K.L.M.-vlieg- tuigen van de Londeniyn, is gisterochtend, door den piloot Duimelaar bestuurd, uit Croydon op Waalhaven aangekomen na een reis van 88 minuten. Met den wind in den rug was 340 K.M. per uur gevlogen, zynde de snelste vlucht, tot nu toe door een K. L. M.-vliegtuig gemaakt. Dreigende overstrooming in Limburg. Min. Kan naar Overijsel. Bezoek aan de werkverschaffing en het Bolksbeekgebied. Voortdurende was van de Maas. Voldoende ruimte in Nederlandsche hotels beschikbaar. De prijzen zijn piet duurder dan in het buitenland. Geen verzekeringsplicht voor politie-brand- weer. Een beslissing van den Centralen Raad van beroep. Prof. Dr. Hugo De Vries 80 jaar. Psychopathenzorg in voorbereiding. Minis ter Donner verzamelt gegevens. De Olympiade-postzegels. De plantenziektengeneeskundige dienst over het gevaar van den Bisamrat. Hoe het gestormd heeft. Groote vertraging in het treinenverkeer. De Zeereerw. Pater F. Vogel S.J., aalmoe zenier bij de Lombok-expeditie, te Groningen overleden. Enropeesche geboorte-cfófers. NedeHand de geringste sterfte. De Centrum-party en de brief van Hinden burg. De houding van het Centrum onver anderd. Het koningspaar van Afghanistan heeft België verlaten. Vierhonderd visschers op pakys in de Fin- sche golf afgedreven. Ontploffing in een mijn in het Donets-bek ken in Rusland; 12 dooden, vele gewonden. De Ver. Staten zullen Duitschland voor stellen een arbitrage-verdrag te sluiten op den voet van het Fransch-Amerikaansche. Conflict tusschen kerk en staat in Mexico. De bemiddeling wordt vermoedelijk aanvaard. Barometerstand 9 uur v.m.: 751. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.38. Hoogste barometerstand 770.8 m. M. te La Coruna. Laagste barometerstand 736.2 au M. te Isntfjord. Verwachting: Matige tot krachtigen, tydelijk wellicht stormachtige, Z. tot W. wind, betrokken met regen, later opklarend, aanvankeiyk zachter. Te ongeveer half twee zou men Zaterdag middag aan het station Harmeien (Utrecht) voor het passeeren van den sneltrein een zandtrein achteruit zetten. By deze ma noeuvre ontspoorden de laatste twee wagens, die dwars over het hoofdspoor Woerden Utrecht kwamen te staan. Dit bracht ern stige stagnatie in den treinenloop tusschen Woerden en Utrecht. Zoo kon o.a. trein 1211, die 1.57 van Leiden vertrekt, by Harmeien niet verder en pas met vier uur vertraging vertrok deze trein naar Utrecht, gecombi neerd met trein 742. Trein 1213, die uit Leiden om 16.14 uur vertrekt, vertrok van Woerden 18.05 uur en kwam met ongeveer één uur ver traging in Utrecht aan. Later in den avond kwam er eenige ver- ademening; de treinen 1216 en 272 kwamen byna zonder vertraging binnen. Ster: V - V 7 - m? Mfiilfi»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1