nerifiga VVuthrlch, Basifem Centraie Verwarming SYdkEM INDE ZIJ HILLEGOM BRABANTSCHE BRIEVEN. HEEMSTEDE. SANTPOORT. VELSEN—DRIEHUIS. «jriSMEENTERAAD (vervolg; Algemeene beschouwingen. De voors ter zegt een enkel woord vooraf. Er zijn twee afdeelingen, nl. de gewone dienst en de ka- pi taalsdienst. We zullen eerst de uitgaven behandelen, tenzij de Raad anders beslist. Bjj de algemeene beschouwingen worden de heeren verzocht, niet de nummers te bespre ken, andèrs krijgen we bij de behandeling een repetitie. Ket rapport der commissie heeft ter inzage gelegen; ten opzichte hun ner plannen, zullen B. en W. bij de num mers hun gedachten zeggen, daar ons dat 't regelmatigst schijnt. Er zijn twee rapporten ingekomen, één atin B. en W. en één aan den Raad. Als sprekers geven zich op de heeren Ver meer, Fijma. Klaver en Lierakker. De heer Vermeer zegt, dat hem is onge dragen, de bespreking van het conflict," dat ontstaan is tiisschen B. en W. eh de begroo- tingscomissie, waarna spr. ook zijn stand punt zal uiteenzetten als A. R. Als regel maakt spr weinig gébruik van de algemeene beschouwingen, doch na de verkiezingen wil hij toch een en ander vertellen. In de ver houding der partijen is schijnbaar geen ver andering gekomen. In werkelijkheid echter wel. In 1923 waren er georganiseerden en een vrije lijst bij de Katholieken. In 1927 is gekomen een georganiseerde R. K. raads fractie van 7 leden, die de meerderheid heeft in den Raad. Toch is er geen rechtsche meerderheid in den Raad in den zin van samenwerking tusschen de rechtsche groe pen. Dit werd terstond merkbaar na de ver kiezingen. Bij de wethouderskeuze wérd reeds gemeend, dat samenwerking niet noo- dig was. Aan wethouder De Vreugd werden een 4-tal wenschen vorgelegd, waarvan zijn Verkiezing afhankelijk werd gesteld, welke wenschen echter niet werden ingewilligd. De A. R. party werd in dezen gepasseerd en later geraadpleegd, zoo iets gelijkt er op, een wethouder te maken tot een object van e an- knoopen en afbreken. Ik resumeer alleen de feiten. Toch hebben we gekregen 1 Kath. en 1 C. H. wethouder Zijn er toen nog andere voorwaarden gesteld? De samen werking tusschen de rechtsche groepen is er niet; of ik dat toejuich of betreur, laat ik in het midden. Ik bejammer het echter, dat de politiek in de commissie van Open bare Werken is gebracht, omdat daardoor mensch ener uit gebleven zijn, die er prac- tisch goed werk in zouden doen, b.v. de heer Klaver. Er is gesproken van een kapstok en het gaat er naar toe. De meerderheid in den raad moed hebben een meerderheidsverant woordelijkheid. Heeft de Kath. fractie een program, dat aannemelijk is, dan zeg ik de partij de meest loyale medewerking toe. Spr. wil een opmerking aan B. en W. maken en vragenHoe staat het college tegenover de Zondagsrust? Ik heb reden daarnaar te vra gen. Aanvaardt het college de taak. mede te werken, dat gehandeld wordt volgens de or dinantiën Gods en •wil zij belemmeren wat daarmee in strijd is? Ten op zichte van wethouder Balvers ben ik niet al te gerust. Koe denkt het college in zake subsidie t° verstrekken? De A. R. zullen hieraan slechts mede werken, indien deze rechtstreeks ziin in het belang der gemeente. Bij verschillende aanvragen is hier geen basis of norm. Zou het college deze basis willen aangeven, dan zullen we het van harte steunen. Spr. komt nu tot de uiteenzetting van het conflict tus schen B. en W. en de commissie. Het spijt spr., dat geen afdruk van het rapport is ge- £<?ven aan de raadsleden; het reglement verbiedt zulks niet en het „waren, een gemak geweest. Wat het conflict betreft .zal. ik u een uiteenzetting geven van wat wij als commissie beschouwd hebbèn als onze taak. De commissie is een vertrouwenscommissie. Er is gevraagd: komt het gelegen te be spreken en overleg te plegen? Het zou ge beuren, maar het is niet gebeurd. We had den technische inlichtingen noodig, die al leen de gemeenteopzichter kan geven. Ten opzichte van den Gem. Secretaris ben ik vol lof; deze verleende alle Inlichtingen gaarne. Verder geeft spr. een lang relaas hoe alles verloopen is. Er is zoo geen tijd geweest tot een grondig onderzoek. Later werd de raadszitting een week uitgesteld, waarom wist niemand. Wethouder Balvers zei; ik sta bulten de kwestie, maar dat doen B. en W. niet. De halfheid en laksheid van B. en W. kan ik niet goedkeuren. Er is gezegd, dat de commissie het conflict op de spits heeft ge dreven en er is gefluisterd, dat er antipa thie in school opzlchtens den Secretaris. Integendeel. Diens capaciteiten zijn boven alle lof verheven en hij zal nog zeer veel voor Hillegom kunnen doen. Maar de grondoorzaak van het op de spits drijven was deze, dat we symptonen bemerkten van den verpesten geest aan Openbare Werken, waar de hoofdambtenaar lak heeft aan alles en allen, het volk terroriseert, die lak heeft aan B. en W., die steeds spreekt van „ik zal" en (Paase) „laat hem b We meenden hier symptonen van dien geest te bemerken en de commissie zal met geweld ijlen geest den kop indrukken. Daar om hebben we gezegd, laat de kwestie maar in den raad komen. Er is nog meer. Er is een groeiend verzet van de burgerij tegen den Directeur van Openbare Werken, de Wethouders hebben geen Qri_ag over hem en er heerscht de grootste willekeur. En hè, wordt steeds erger. Ik noem d modder- wagen, den sproeiwagen, het huis van den Secretaris en de Wethouders weten er niets van. Ga maar door zegt de heer Breedveld. en de wethouders is absoluutd-s—bD zwu De verhouding tusschen dit hoofdbedrijf en de wethouders is absoluut niet in orde. Die directeur Is absoluut onhoudbaar, hij heeft geen ontzag en kan geen leiding ge- Ulvenhout, 6 Februari 1929 Menier, Frankrijk heeft 'r 'n stukske op gegeten en 'n borreltje op gedronken op de honderd-en-vijftig- jarige vriendschap mee Amerika. Amerika doe-g-et vanavond idem op 't zelfde feit en in m'ne geest zie ik vanacht Briand mee d'n Amerikaanschen gezant onder d'n érm deur Parijs dansen: dansen: „Wij zijl gezworen kameraden „Wij zulle mekare nie verraden „Hoep faldera „Hoep faldera „Wij zulle mekare nooit verlaten!" Gewoonlijk duur 't dan nie lang meer, na zoo'n herdenking! 't Mag dan zijn, dat er d'n duuvel mee speelt, n a vr zulke din gen motte nie vieren, want dan komt 'r mot. Honderdvèftig-jarige vriendschap ven. Het verzet wordt steeds grooter. De vraag die daarom gesteld: hoe dat te ver anderen? Dit kan slechts, door hem alle lei ding te ontnemen en hem laten teekenen. Er moet gereorganiseerd worden. Wethou der Balvers heeft me gezegd: u handelt niet in het belang der gemeente, maar dat doe ik wel.-Er wordt gesproken over een tij delijk teekenaar, maar iaat de raad zich uitspreken. De tqestand bij Openbare Wer ken kan niét langer gehandhaafd blijven. De heer Fijma wijst er op, dat in de Hill. Couran van 7 Januari een ingezonden stuk voorkwam-, dat beleedigend was voor de "ambtenaren. B.. en W. lieten zich dat wei- gevallen en werd geen onderzoek ingesteld, zoodat de menschen gaan spreken van diefje en diefjesmaat. Er wordt door die stukken een geest van verzet geboren, als de over heid 'ze laat passeeren. Ikhoop hierop een afdoend antwoord te ontvangen. Thans wordt gezegd: „ze durven het onderzoek niet aan." Gaan B. en W. niet vrij uit? Durven zij het "onderzoek niet aan? Waarom toort zich hst cóllege altijd zoo slap? Er zijn aan het college feiten van leveranciers bekend, die het moeten noodzaken, zulke schooierige praktijken uit te schakelen. De gemeentewerkman S. Warmerdam is uit,den diénst gegaan, heeft er zijn leven bijna ge sleten; zijn er Woorden van waardeering tot hem —gesproken? Even wil spr. de wet houders-verkiezingen releveer en, een stukje politiek bij da laatste verkiezingen. Ik kreeg een eigenaardig strooibiljet in handen van de R.K. Kiesvereeniging met namen van bestuursleden, maar de naam van den voorzitter ontbrak. In 1923 behoorde weth. Balvers half bij de georganiseerden, half bij de dessidenten, hij schreef op de kurk der laatste om den wethouderszetel te behou den. En wat de heer Balvers toen was, dat is ie nog. Het bedoelde biljet is grievend voor de S:D.A.P„ het bevat valsche laster en mooie beloften. Ik stel daar tegenover, staaltjes, die u zelf gedaan hebt; zelf gaat u niet vrijuit. Ik noem den naam Van der Hulst. Laat men toch geen smaadschrift ge ven opzlchtens menschen, die daaraan geen schuld hebben. Ik tart Iedereen, om met een enkel woord aan te toonen, dat ik ooit iets dergelijks tegen de arbeiders of anderen ge zegd heb. Verder informeert spr. naar een schoolarts, hetgeen een algemeen verlangde eisch is. Laten B. en W. eens een kosten berekening maken De heer Klaver wil ook een enkel woord spreken. In het algemeen gesproken, kun nen we zegen, dat hier de E. V. geldt. Ik ben blij. dat er in den Raad een paar men schen gekomen zijn uit het hoofdbedrijf, op dat zij een kijk zulen krijgen op de zaken Er is wel gezegd, dat er voor mij niets was te bereiken, maar er wel wat bereikt, ook me de arbeiders, oen die de meerderheid in den Raad vormden. Ook egen de Patroons wil spr. iets zegen .Ik heb altoos de ge dachte: ons bedrijf gaat uitstekend en nu spijt het me zoo, dat er zooveel werkloozen rijh in het bedrijf. Er moest meer vriendschappelijk gevoel zijn bij de patroonsjegens de arbeiders. Het is geen kleinigheid, dat zooveel menschen van November tot April moeten eten van de gemeenschap. Spr. zou meer vaste menschen bij de patroons wenschen en hoopt, dat het weer zoo moge worden. Ik zeg dat ri°t aileen om het geld, maar ook om de •moraliteit. H?t is toch verklaarbaar, dat deze menschen niet met zooveel lof over de patroons spreken en ik geloef. dat het wel andws zou kunnen. Niet alles meet van de gemeenschao komen, we moeten veel overlaten aan het particulier initiatief De opvatting van de werkloozen: we behoeven niet te werken, als we er maar zijn, is foutief. Terugkomende op de verkie zingen van de commissies,, mag gezegd wor den. dat ze onder de partijen worden ver deeld. Hieraan is echter een slechte kant a's de gekozene geen. kijk op de zaken heeft. Dit ee'dt ook voor de wethouders; we moeten kijken of ze de capaciteiten hebben; ze heb ben handen vol werkr waarmee -reekening dient gehouden te worden. Wordt, de begrooting samengesteld, uit gaande alleen van ambtenaren en hoofd ambtenaren of ook van B. en W.? In het al gemeen zullen de ambtenaren veel gemakke lijker omspringen met cïe centen. Is de be grooting ruim opgezet, dan zal er ook ruim gebruikt worden en omgekeerd. De commis sie der Bad- en Zweminrichting heeft niets met de begrooting te maken gehad. Mag e°n raadslid voorlichting vragen bij een hoofdambtenaar? Is dat toegestaan ofi r'et? Er wordt gespro'mn over b"zui*?en?' Op den middenstand wordt bezuinigd, u'tge- lcnspen en uitgezogen, maar bij groote din gen is dat anders. Is de Commiss'e van Openbare Werken in werking getreden? Is het juist, dat voor een werkje van 300 ongeveer 80 uitgegeven is voor onderzoek? Het eindcijfer alg. diens' is met 5000 gezakt, doch de kao'taaldienst met 7000 verhoogd. Is dat toeval? De heer Loerakker beg'nt met te vragen of er maatregelen zullen genomen worden, dat volgend jaar de begrooting eer behan deld wordt; spr. vroeg dat rerds meermalen maar het wordt zoo eenpaskwil. Bij de arti kelen zullen nog verschillende dingen ter sprake komen. De heer Klaver sprak van bezuinigen en een der factoren daartoe is economisch werkena Dit gebeurt niet en bij de Asselerbrug hebben we weer een mooi voorbeeld. Het bewijst, dat de leiding te wenschen overlaat. De heer Vermeer heeft getracht een politiek debat uit te lokken; ik schroom dat debat niet, maar voel er niets voor te kemhanen. Het is buitengewoon moeilijk, overpolitiek te spreken. Inzake de v/ethouderskwestie vergist de heer Vermeer zich: er zijn geen 4 maar 3 vragen ter over- 'sg voorgelegd; geen partij neemt zoo maar alles over. Aan een politiek debat doe ik niet mee, tenzij ik er toe gedwongen wordt. Politiek is raar. Het is voor de eerste maal, dat de heer Vermeer vraagt naar een pro gram. V/ij gaan niet regeeren, al zijn we de grootste partij; wij houden rekening met de groote minderheid. Wat de heer Fijma over politiek zei, regardeert den voorzitter deze zal hém van antwoord dienen, maar ik wil liefst over politiek niet bakkeleien. De heer Vermeer heeft lang bij het conflict stilgestaan, maar zijn betoog heeft mij niet bevredigd. De grondoorzaak van zijn eritiek was op Gemeente-werken, waarbij ik gro.o- tendeeis aan zijn zijde sta, maar ik merk op, dat de heer Vermeer eerst den secretaris hemelhoog opheft en dan de ontzettende be schuldiging uit, dat de geest van dén rommel van den overkant (gemeente-werken) ook symptomen bij hem vertoont. Dat is de be- leediging aan den secretaris; eerst stroop en dan Gnder de tafel trappen. Als de commis sie meende, een voorstel nopens publieke wer ken te moeten indienen, goed, maar nooit goed te praten is tot den secretaris als te zeg gen: die rotzooi zul je hier nooit brengen. Wat de heer Klaver bedoelt, behoort dit jaar nog niet tot onze competentie. De commissie van openbare werken schenkt wel terdage aandacht aan het feit, dat de heer Vermeer belichtte. Een reorganisatie is al in bewer king. Ik heb het reeds meerdere malen uitgë- sproken, dat ik het met den toestand daar niet eens ben. B. en W. moeten de tanden laten zien als het noodig is bij P.. W. Dat is iedereen niet gegeven, want B. en ff. regee ren en de ambtenaren zijn ondergeschikt. De voorzitter beantwoordt nu de sprekers. Deze begint met te zeggen, dat dit niet zoo' gemakkelijk is, daar hij hier zit als Wethou der en Burgemeester. Zat spr. naast den Bur gemeester, dan zou hij ook de politieke vragen beantwoorden. Nu gaat dat niet. De heer Vermeer heeft in eerste instantie gesproken over de verkiezingen en mij beschuldigd, als te hinken op 2 krukken. Ik protesteer tegen die uitdrukking. Ik ben hier. steeds gekomen, langs den officieeien weg. Wat het Katho liek program betreft, u heeft dat voor u lig gen. Op uw pertinente vraag, hoe B. en W. denken over de Zondagsrust is in het college met algemeene stemmen besloten: handha ven en niet toegeven. Bij openbare vermake lijkheden is de beslissing altoos bij den Bur gemeester en zoolang -ik dien plaats inneem, zal ik blijven in des Burgemeesters lijn. Bij subsidies zal het belang der gemeente nu of in de toekomst voor oogen worden gehouden. Wat het conflict betreft, diet het me genoe gen, dat dit niet gaat tegen den secretaris en ook niet tegen den heer Breeveld, maar te gen B. en W. U moet echter B. en W. uit schakelen inzake raadsverzetting, want dat is aan den Burgemeester. In het rapport staat een grove onwaarheid en daarom hebben we het niet rondgestuurd. Hierna zet spr. den gang van zaken uiteen, het rapport betreffende. Inzake de woorden van den heer Vermeer jegens den gemeente- opzichter in de openbare vergadering, heb ik een oogenblik gedacht, den heer Vermeer tol de orde te roepen. Een ambtenaar dusdanig te kwalificeeren terwijl hij zich niet verde digen kan, gaat te ver. Wat den modderwagen betreft, kan ik den heer Breeveld terstond rehabiliteeren, want die opdracht kwam van mijn collega De Vreugd met toestemming en in overleg met mij. ,Dat er reorganisatie by P. W. moeten komen, ben ik eens en heb dat ook tegen mijn collega gezegd. De heer De Vreugd: en waar ik altijd voor geweest ben, mijnheer de voorzitter! De heer Balvers zet zijn weerlegging voort.. Wat het krantenstukje betreft, u ziet ons. mijnheer Fijma, toch zeker voor te hoog aan dan dat we zouden reageeren op een ingezon den stukje in een plaatselijk blad? Dat wc terdege rekening houden met de leveran ciers en zien, welke niet 24 karaats zijn, is bekend. Komen we nu tot de heeren Gouds waard en Warmerdam. De eerste, die ook met pensioen ging, is door den directeur van het kasbedrijf op het kantoor ontboden en hem werd dank gezegd in zeer waardeerende woorden voor hetgeen hij voor de gemeente gedaan heeft, waarna hem een welverdiende rust werd toegewenscht. Met Warmerdam stond het anders. Deze was de laatste wéken ziek. De man is 7 jaar in tijdelijken gemeen de dienst geweest en B. en W. willen nog wei met een voorstel komen te zijnen guriste, daar de tijdelijke dienstjaren niet meetejlen voor pensioen. Te zijner tijd zal Warmerdam zeker bij B. en W. uitgenoodigd worden-om afscheid te nemen. Wat de bedoelde strbol THERMO GEA TEGEN Doozen van 75 en 45 cent EISCHT H0LIANDSCHE VERPAKKING geeft het óns, het wordt toch niet gedaan." Hoe staan nu de zaken opzichtens de werk zaamheden der Wethouders? Doên ze nog alles samen? De heer Vermeer komt terug op het werk program. Het doet hem genoegen, dalj de heer Loerakker het met hem eens is Over den gang van zaken aan Gemeente-werken. Als de heer Loerakker spreekt van een be- ieediging aan dén Secretaris, dan kom ik d'adr tegen op. De commissie wil alleen dien geest van P. W. neerdrukken, dien ze bij den secretaris meende te ontdekken. De heer Loerakker: al weer een insinuatie! De heer Vermeer: Ik heb niets te veel ge zegd, toen ik beweerde, dab de heer Balvers in 1923 dref op de vrije lijst. Ik noem het een typisch standpunt, dat B. en W. het een genoegen vinden, dat zij de oorzaak zijn van het conflict. Spr. zet die taak nog eens uiteen. De heer Loerakker vindt het een lof lij ke daad van den heer Jansen, dat deze ge poogd heeft een conflict tegen te gaan. Maar ik keur de daad van de meerderheid der commissie af, die weigerde, toen de hand geboden werd. De heer Fijma repliceert. Hij spreekt over het keurloon en over de stukjes in de krant. De ambtenaren worden beleedigd; ik had het de taak van B. en W. gevonden, dien man tr verantwoording te roepen. De voorzitter: ik heb u daarop geantwoord. De heer Fijma: in onze strooibiljetten staat, dat de S. D. A. P. opkomt voor de werkloozen. De heer Klaver spreekt van een addertje onder het gras en verklaart, dat hij het bedoelde stuk niet in huis heeft. Als er mid denstanders zijn, die de gemeente af willen zetten, ben ik er niet zoo hard tegen als u. Nogmaals vraag ik antwoord op mijn vraag: mag een raadslid inlichtingen vragen bij een hoofdambtenaarl De voorzitter; Hij mag ze wel vragen, maar deze behoeft ze niet te geven,zonder goedkeuring van B. en W. De secretaris vult aan, dat in de volledige raad dit wel mag. De heer Klaver wijst op den rommel bij de Martinuskerk. Weth. De Vreugd: Ik heb dat den heer Breeveld zelf meermalen gezegd en u heeft er mij ook meermalen gezien. De heer Seihorst merkt op, dat bij de A. R. tijdens de verkiezingen, ook wel op een voordeeltje werd geaasd; immers zij verbonden hun lijst met die der Staatkundig Geref. partij. Het gesprokene door den heer Klaver heeft spr. goed gehoord en zal de hulp der patroons om het werkloozen vraagr stuk te doen beëindigen, gaarne aannemen. Na nog een kleine discussie, wordt begon nen met de begrooting. Waar de artikelsgewijze behandeling Vrij dag den 17en Febr. wordt voortgezet, zullen we het belangrijkste daarvan t.z.t. geven. Gedeeltelijk gecon _rd). HET ZILVEREN JUBILEUM „ST. DEUS DEDIT". VAN Zondag vierde de R.-K. Bloemistarbeiders- vereeniging „St. Deus Dedit" haar 25jarig bestaan. Dat dit feest luisterijk gevierd zou worden, kan een ieder begrijpen, die weet wat in die jaren door de organisatie is tot stand gebracht. Er was rede tot dankbaarheid en dat toonde men door in de H. Mis aanwezig te zijn en ter H. Tafel te naderen. Na afloop vereenigde zich de circa 100 leden in het R.-K. Vereenigingsgebouw, wat dank zij den goeden zorgen van den Con cierge in een gezellige ontbijtzaal was om- getooverd. De keurig in lange rijen opgestelde tafels biljetten betreft, spr. verklaart gaarne, ,dat waren rijkelijk met bloemen versierd. Het mooie vaandel was opgesteld tusschen groen en bloemen. u, mijnheer Fijma, met alle voorstellenzijt medegegaan, die konden dienen tot verbete ring van de werkloozen of de arbeiders, zelfs kindertoeslag heeft u voorgesteld. Wat de vacature aan de gasfabriek betreft, u doelde op Van der Hulst. Niet alleen tegen hem, maar tegen 25 anderen heb ik gezegd, dat we zijn sollicitatie ernstig zouden overwegen maar dit houdt geen belofte in. Van der Huist is niet benoemd, wel een niet-katholiek, om dat we deze het meest geschikt achtten. Voor het instituut schoolartsen ben ik in principe voor, maar alles gaat niet ineens. Wat de heer Klaver inzake het werkloozenvraagstuk zeide, onderschrijf ik. In commissies- kijken we niet naar de partij, de knapste bollen komen erin! Gevraagd is, of de begrooting gemaakt is door de ambtenaren of door ons Het eerste ontwerp wordt gemaakt door do ambtenaren; het ontwerp van publieke wer ken was reeds 12 September in ons bezir Wat de commissie der Zweminrichting be treft, we ontvingen een lijvig stuk van de Hillegomsche Zwemvereeniging en lieten dat circuleeren ,maar het is niet teruggekomen tot heden, en we moesten toch voortmaken. De middenstand van Hillegom wordt door ons niet vergeten, maar we zijn ook meer malen door den Middenstand teleurgesteld, doordat we schade hadden. In den kapitaal- dienst zijn de groote werken opgenomen. Wat het vroeger behandelen der begrooting aan gaat, aanhoudend doen zich omstandigheden voor, die de begrooting wijzigen. We voelen zelf ook den last van laat behandelen. De heer Loerakker: staan we dan nu niet voor moeilijkheden? De voorzitter: inzake meer overleg bij het werk werd door ons reeds een schrijven ver zonden. De heer Loerakker: er moest niet zoo dik wijls oneconomisch gewerkt worden, het ge val aan den Stationsweg is treurig. De heer Jansen; 't zou den schijn kunnen hebben, alsof de heeren Vermeer en Van Houten apart stonden inzake het rapport, maar dat is niet zoo. Het gaat niet goeci bij gemeentewerken. Het schrijven in het plaatselijk blad was niet goed. Het is ver- De voorzitter, de heer J. C. Behagen, heette de aanwezigen en in het bijzonder den Geestelijken Adviseur, den Weleerw. heer kap. Witkamp, welkom. Het is zegt spr. vandaag een dag van vreugde en dank. Een terugblik werpende op de afgeloopen kwart eeuw, zien wij veel werk van God, Die ons kracht en energie gaf, maar ook veel men- schenwerk. Gaan wij 25 jaar terug, dan zien wij de pioniers voor een taak staan, die on- overkomenlijk scheen. Maar zij hielden stand en van dit kleine zaadje,, dat toen heette '„St. Isodorus", is gegroeid de groote boom „St. Deus Dedit". Dank wil spr. brehgen aan de verschillen de Geestelijke Adviseurs, die wel genoemd werden het dwangbuis voor de actie, maar gebleken zijn de gezegende leiders voor onze actie te zijn. Hulde brengt spr. aan den pionier, wijlen G. Goosens. Moge zijn werk nu beloond zijn met een eere plaats in den Hemel. Verschillende, zoowel overledene als nog levende strijders, passeerden de revue. Ten slotte brengt spr. dank aan het bestuur van den R.-K. Volksbond, dat door zijn aanwe zigheid blijken van medeleven geeft. Naast Gods hulp vraagt spr. een blijvende mede werking van deze standsorganisatie, opdat ook de bloemistarbeiders moge bereiken wat hun alé mensch rechtmatig toekomt. Hierna volgen verschillende felicitaties van Zusteréereenigingen en andere R.-K. Orga nisaties. De Geestelijke Adviseur, kap. Witkamp, daarna het woord verkrijgend, zegt, al meer-' dere rrialen hier een jubileerende vereeniging medegemaakt te hebben maar te constatee- ren, dat dit de meest bloeiende vereeniging is, die als voorbeeld mag gesteld worden aan andere onderafdeelingep van den R.-K. Volksbond. Spr. wil de reeks van namen completee- ren met het noemen van den voorzitter, den h.epr J. Q. Behagen, van de oprichting af lié, dus nu ook' jubilaris. Gü zijt, zegt spr., in den ploeitijd van dé vereeniging als leider gekozen, en gij hebt drie tig, dat zoo vaak gehoord wordt: „Wat toch in die jaren rijke ervaringen opgedaan, waarmede gü op uw kalme en bezadigde wijze voor de vereenigingen weet partij te trekken. Z. Eerw. hoopt hem nog vele ja ren als leidsman van de vereeniging te zien iptreden. Ook dankt Z. Eerw. de leden voor den dank aan God gebracht in de gemeen schappelijke H. Communie, waardoor ver wacht mag worden, dat Gods rijkste zegen ook in de toekomst de vereeniging ten deel zal vallen. De heer W. Groenland, voorzitter van den R. K. Vólksond prijst de leden, dat zij, trots den minder rooskleurigen eeonomi- schen toestand, altijd het voorbeeld hebben gegeven aan Roomsche arbeiders. Ook spr. herinnert aan den ouden tijd, en vult dan de namen der voorvechters aan met dien van den heer Loerakker, die werk heeft geleverd, wat ieders bewondering af dwong, en nog afdwingt; o.a. de verbete ring, die, trots den algemeenen achteruit gang van den economischen toestand, ver kregen wordt; o.a. den vrijen Zaterdagmid dag. Names het bestuur werd den voorzitter onder eenie tiepasselijke woorden een fito van het bestuur aangeboden. Nadat de voorzitter den verschillenden sprekers dank gebracht had, en den leden aangespiord tot meer aaadwerkelijkè actie, opdat spoedig de tijd zal komen, dat alle R. K. arbeiders zich zullen scharen onder de vaan van „St. Deus Dedit", werd de morgen met gebed besloten. Zondagavond had de groote feestvergade- ring plaats. Om 8 uur was de groote zaal geheel ge vuld. Aanwezig zijn eenige hoofdbestuurde ren, afgevaardigden van verschillende zuster- afdeelingen en andere afdeelingen vai den R.K. Volksbond. De voorziter opende, heette de talrijke aanwezigen welkom, en gaf een terugblik op het afgeloopen tijdperk, daarbij wederom herdenkend de pioniers, waarbij nu ook ge noemd werd het overleden lid, den heer H. Gozeling. Hierna werden wederom verschillende feli citaties voorgelezen. Door de onderafd. Bouwvakarbeiders was een fraai bloemstuk aangeboden. Daarna betrad de heer A. J. Loerakker, lid van het hoofdbestuur, den katheder, om zijn feestrede te houden. Namens het hoofdbestuur brengt spr. hulde aan de afdeeling, die met nog eenige in den landen reeds vóór den grooten bond bestonden het initiatief nam tot stichten eener afdeeling, waarvoor toen helden moed noodig was, omdat de werkgevers er een poging tot oproer in zagen, en de eigen vakgenooten hun bespotten. Uitvoerig schetst spr. de strijdmiddelen toen gebezigd, door werkgever en werkne mer. Maar zij hebben volgehouden, tot heden een goed geordende organisatie bestaat, waarvan vele patroons de noodzakelijkheid erkennen niet alleen, maar dankbaar zijn dat zij er is, omdat zij weten dat in Hol land een goedgeordende organisatie is, die zorgt voor orde en rust. Over de Heemsteedsche patroons is spr. niet te spreken. Zij hebben zich nog niet kunnen opwerken tot die hoogte om te be grijpen dat samenwerken noodig is. Hiei schijnt, zegt spr., het christelijk denken en voelen nog maar alleen tot de arbeiders te zijn doorgedrongen. Waar zijn zij, die aan de kindertoeslagregeling willen mede werken? Maar wij rusten niet, vervolgt spr. pok hier zal men prijs moeten gaan stellen op het bestaan eener organisatie. Dit kunnen wij bereiken, onder voorwaarde, dat wij dankbaar zijn aan den grooten Gever, en, een gqed voornemen maken. Dat zijn de zuilen waarop ons verder le ven gebaseerd moet zijn. Trouw aan het vaandel en de organisatie; komt, als de organisatie u roept. Wij wor den geteld, ook als wij naar de vergadering gaan. Maar daarvoor is noodig, aldus spr., de hulp der vrouw en van het meisje, die moeten begrijpen, dat ook hun belang be hartigd wordt. De groote strijd moet' nog be ginnen. Er staat meer op het spel dan al leen een boterham. Een ieder kan zien, dat, als wij de samenleving niet redden, wij ten onder gaan in den chaos; Rusland en Mexico zijn daarvan voorbeelden. Uitvoerig schetst spr. de noodzakelijkheid der jeugdbeweging, niet alleen om straks de open plaatsen aan te vullen, maar wij moeten de jeugd onze levensbeschouwing bijbrengen, hen leeren dat het niet alleen om een boterham gaat. Laten wij, zegt spr., er aan denken, dat de groote volkerenslag tusschen het Chris tendom en anti-christendom zal gestreden worden, volgens Dr. Arins, op het terrein der vakbeweging. De hulpmiddelen om ons in dien strijd gereed te maken, zegt spr., zijn velen. Eer stens het Orgaan, het Kath. Soc. Weekblad en de Volkskrant. De laatste niet in de plaats van onze R.K. plaatselijke pers, om dat wij die niet mogen tegenwerken, daar zij getoond heeft veel voor ons te doen, maar als aanvulling. Laat deze dag, besluit spr., een mijlpaal zijn. Mannen en vrouwen, jongens en meisjes moeten optrekken met het vaandel, tot grootmaking der organisatie en het Katho liek Vereenigingsleven. Een langdurig applaus volgde op deze rede. De Geestelijke Adviseur, Kap. Witkamp, is verheugd zulk een bloeiende Roomsche Ver eeniging naast zich te hebben. Velen zijn gekomen en gegaan, zegt spr. maar één is gebleven, n.l. de Voorzitter, den heer J. Behage, die al drie jaren actief lid is geweest, de laatste jaren als Voorzitter. Als blijk van waardeering werd dezen jubi laris een fraai H. Hartbeeld op piëdestal aangeboden, benevens een vulpen, terwijl hem namens bestuur en leden zijn portret in lijst werd vereerd. Hiermede was het officieele gedeelte afge loopen, en werd het verdere gedeelte gevuld met zang, tooneel, voordrachten en muziek. De humorist Leo Peeien had al direct ieders belangstelling. Als confrencier en als humorist is hij de man die een groot gezel schap tevreden kan stellen, het Spaarne strijkje zorgde voor de noodige afwisseling, en als slot ging het aardig een- actertje „In den Zilveren haas". Een verloting leverde een flink bedrag op ten bate van het St. Nicolaas comité en „Herwonnen Levenskracht". Den heer Th. Molenkamp uit Haarlem, nam de gelegenheid te baat, om extra pro paganda te maken voor de 5 cents actie van „Herwonnen Levenskracht" voor het Seneto- rium „Berg en Bosch". Hij zong zeer ver dienstelijk het Lied voor de Stuiverfonds; en bereikte daarmede dat 32 nieuwe leden zich opgaven. Het was een waardig slot voor dezen mooien jubileumdag en vol goeden moed gaat „St. Deus Dedit" den toekomst tegemoet. Een R. K. Mannenzang vereeniging Reeë.5 lang zijn eenige leden van den Ned. R. K. Volksbond bezig te trachten een R. K- Mannenzangvereeniging te stichten. Hiervoor werd eenigen tijd geleden een commissie be noemd om de voorbereidende stappen te doen. Deze commissie is in zooverre gereed, dat zij hedenavond bijeenkomt. Alle R. K. man nen, die iets voor den zang voelen, en lid zijn, of willen worden van den R. K. Volksbond, zijn uitgenoodigd aanwezig te zijn. Het cmoité rekent op velen aanwezigheid- ook van hen, die nog niet definitief besloten hebben, lid te worden, opdat aan den lang- gekoesterden wensch van velen eindelijk eens voldaan kan worden. Concert St. Michiel Donderdagavond geeft de Harmonie St. Michiel, directeur den heer H. W. Hofmeester, een concert, uitslui tend voor haar donateurs en kunstlievende leden. Voor dit concert is een geheel nieuw program ingestudeerd. Hieruit zal blijken de groote vorderingen die St. Michiel gemaakt heeft, (Jank zij ook de nieuwe instrumenten. Het programma luidt als volgt: 1. Fleur de Hongrie, Par. Redouble, F. Popie. 2. Cavelerie Légére, Ouverture de Suppé, J. Briffeux. 3. Fantasie Romantique, Legende, J. Maatagne. 4. Um Herzuna Hand, Concert Valse, C. Faust. 5. Marche des Petitz' Bonus, L. Lanylois. 6. La Tourterelie, Polka voor picolo, E. Demaré. 7. Heinselmannchens Wachtparade, K. Nöack. Ter afwisseling zullen optreden de humo risten J. Taledo en Westerhoven. R.K. Midder.standsvereeniging „de Hanze". Woensdag 15 Febr. geeft de R.K. Midden- standsvereeniging „de Hanze" 'n bijzonderen feest- en invitatie-avond in het R.K. Ver eenigingsgebouw. Voor deze gelegenheid zal de bekende rederijkerskamer „Alberdinck Thijm uit Haarlem een gastvoorstelling ge ven en opvoeren „Hallo!! met Mars?!!" kluchtige fantasie in 3 bedrijven door W. v. Willige, voor het tooneel bewerkt door Gerard Nlelen en Piet Mossinkoff. Een uitstekend orkest zal den avond aan vullen, met als slot een gezellig samenzijn. Voor huisgenooten boven 16 jaar kunnen kaarten bij het bestuur aangevraagd wor den. Een goedo gelegenheid voor niet- lederi der R.K. Hanze, eens kennis met de vereeniging te maken. Propaganda Hedenavond spreekt het Tweede Kamerlid v. d. Bilt over „R. K. Propaganda" in de groote zaal van café „Zomerlust" alhier. Tegelijkertijd heeft het eerste optreden plaats van de R. K. Gemengde zangvereeni- gsng onder leiding van den heer H. J. Aris. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door mej. Jeanne Visser, piano. Toegang vrij. Stille Omgang Vrijdag hield genoemde genootschap een vergadering in de zuster school. De aftredende secretaris werd bij acclamatie herkozen. De heer enA. Wigchert en A. Korsz-Dam werden gekozen als afgevaardigden naar de centrale jaarvergadering te Amsterdam. De volgende vergadering wordt gehouden in dezelfde zaal op 5 Maart; en dan zal be sproken worden hoe reis en bedevaart zal plaats vinden. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, kennis te ge ven van het onverwachts over lijden van onze geliefde Vrouw, en der kinderen onvergetelijke dierbare en zorgvolle Moedei-, Behuwd- en Grootmoeder ELISABETH BARG-HESSE in den ouderdom van bijna 69 j. Uit aljer naam: N. BARG Baam, 10 Februari 1928. Torenlaan 15 D. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 14 Februari pl.m. 12 jé uur op de Begraaf plaats Zorgvliet, aan den Amsteldijk te Amsterdam. 't is nog al vér gezocht! 't Lijk mijn meer op 150-jarige onver schilligheid veur mekare. Net as in 'n kwaal huwelijk. Hoe broerder huwelijk, hoe rusti ger! Ieder gaat dan z'nen eigen gank. En dan is 't 'n klein kunstje om op de gouwe bruiloft te zeggen: Wij ebben samen nog nooit ruzie gehad en gin een kommeke of bordje naar mekare's kop gemikt. Maar i k vier de gouwen bruiloft ak 't mag beleven op kosten van veul breekwaar, amico! Neeë, daar motte nie over praten. Witte npg in 1913, dat wij onze honderdjarige on afhankelijkheid emmen gevierd mee dr;e en meer dagen fiest in alle stejen en dur- pen? En witte, hoe wij korten tijd daarna allemaal ons hart emmen vastgehouwen veur ons onafhankelijkheid! En hoe of die aan 'n zije draaike ee gehangen! Amprika-Frankrijk, 'k wil er het beste van hop sn. En is er weer één van onze grotste ge leerden gestorven, hé? Ferfester Lorentz. En 'n bewijs dat le 'ne grooten man was (on danks z'n klein figuurke) de kranten em men er vol van gestaan of 't 'ne voetbalder of bokser was. Da's teugenwoordig mijnen maatstaf. Zoo gouw as ze net zooveul over oew schrijven as over 'nen voetbalder dan pas ga-de meetellen, amico! En de perfester had het zoover gebracht, 'nen Mensch mee 'nen we- reldnaam as illectrieker en natuurkunstige. En nouw ik 't daarover eb, nouw schiet me te binnen hoe ik Perfester Lorentz veur 'n paar jaar gelejen pas, kort na zijn be kroning mee cl'n nobeiprijs mee z'n vrouw op 'nen Zondagavond om 'n uur of zeuven, in 't veurjaar, op 't station in den Haag zag staan tusschen het opgepropte perron mee voetbalders en zotkullekes en muziek- kanten, die „er den moed maar inhielden", 't Was 'n lawijd, 'n herrie, of er 'n .neger- durp in opstand wa3. Ik kan teugen 'n kleinigheidje, maar 'k wer er zeeziek van; toen kregelig en ten slotte duuvelsch! De muzikanten hadden allemaal „d'n eersten prijs gewonnen" (stong ok op d'ren hoed) en de voetbalders „lieten de klok maar lui- jen". En de dames „luiden nét zoo hard mee" en hadden evengoed „den eersten prijs gewonnen". En toen 'k zoo duuvelsch en tureluursch was geworden da 'k 's rond me ging staan kijken of da alle lui op 't perron stapel- krankjorutn waren, vitjl m'n onderzuukend oog op perfester Lorentz en zijn Vrouw, die er zóó rustig tusschen stond te glunderen as 'nen oppasser veur z'n apenkooi! Lorentz, de bescheien, grooten geleerde mee wereldnaam, dien ginmensch daar ken de want hij was gin kieper of bek of aan voerder of gevreesd schutter of weet-ik-veul, hij was Lorentz maar, sting z'n eigen te vermijen tusschen da dol gebroedsel mee 'n trekske op z'n edel gezicht, zooas da alleen d'n Oosterschen adel eigenlijk maar doen kan. Zoo hautain-goedig, dat er de apse- luute suuperieorieteit afstraalt. Veur mijn, bijna iets heiligs! En 't is gek, amico, maar dikkels as ik van Lorentz las en veural in deuze dagen, dan zag ik 'm daar weer tusschen die lallende zotteman- nekes staan en aangeschotendames! „Lot nouw de klok maar luijen". De klok heeft geluid. Ok over Lorentz. Deze groote, kleine man ruste in vrede. Hedde wel is gemerkt, amico, dat de meeste groote mannen zoomaar kleine kereltjes zijn gewiest. Napoleon b.v. was 'n drolleke van 'ft manneke om te zien. Beet hoven was onder de maat. Reinbrandt 'ft tenger kereltje, veural veur zijnen tijd. En om nouw 'ri stukske over te slaaft in de wereldgeschiedenis en binnenshuis te blij ven; Bramnieke Kuiper was 'n petieterig reuske, van Goch 'nen scharminkel, Karne- beek 'n kleermakerke op z'n Zondagseh, ter wijl Nolens de uitzondering op douzeri regel is. Lees ik dan ok van de opmetingen, die deur de medische statistiek gebeuren en waaruit blijkt, dat het mensehdom langer aan 't worren is, dan breng ik da wel is in verband mee deus jaren van slechte H. B. S.- en. .andere examéns, de vruuge rijpheid en dus vruuge rotheid onzer jeugd. Ziede dan ok de lobbesen van 15 en 16 jaren van 1.80 M. en langer langs oew gaan mee bloote knie-kes en sportkousen en bloote nekskes, dan ga-de onwillekeurig meer vuu- len veur de hierboven geopperde kleinheid der groote mannen. Denk niet da 'k zoo maar wa onzin neerkalk; amico 't Is gin half jaar gelejen, da'k gelezen eb, dat er hier of daar op 'n Universiteit 'nen leerstoel is geplotst veur Ferfester in 't Bargoensch (de dieventaal). Lindbergh, de Oceaanvlieger, wü hier in Holland zijn 't er tamelijk over eens, dat 't tenslotte 'n staaltje van kwajongensbra- voer is gewiest, dat toevallig is gelukt, Lindbergh willen ze in Amerika menister van Luchtvaart maken! Me dunkt, dat 't nouw ok 's hoog tijd wordt om Buzioo of Nap de la Mar, menis ter te maken hier, van Onderwijs en Kuns ten en Van der Stel menister van Justi tie! De zeun van m'nen buurman, die in Indische vruchten doet, (hij leurt mee bananen) menister van Koloniën en Trui menister van Oorlog En dan te weten dat het ministerschap in Amerika, de halve wereld zoowa, staat tot het ministerschap van Nederland, as 'ne burgemeester van Amsterdam tot 'nen bur gemeester van Lutjebroek. 'n Jongen, van pl.m. 25 jaren, die heel z'n leven verknoeide aan wa sport, mot dus mee-regeeren over de halve wereld en om springen mee begrootingen en zoo, as 'ne mensch, die na 'n leven van veul ervaring en opvoeding en opleiding en groote capa citeiten tenslotte zou motten doen mee aanwending van al z'n talenten eft onder vindingen! Me sjarlstonnen overal d'n verkeerden kant op. 'k Sprak lest 'n juffrouw van teu gen de zestig, die er (aan den buitenkant!) uitziet as hogstens vijfendertig! „Ik voel me mee d'n dag jonger worren, Dre", zee ze teugen me. „Ja", zee ik, „ik kijk teuges- woordig d'n burgelyken stand geregeld na om te zien of ge al geboren bent." Zij if. deur 'n zijdeur links cf d'n achtergrond! Terwijl ik lest hoorde van 'n meske van goed 25, in Rusland, dat al zeuven keur ge trouwd engescheien was. Da schatje veranderde net zoo gemakkelijk van naam as gij en ik van zakdoek. Vuil? 'ne Schoone! Amico, ik schei d'r af. M'n eerste liefde zet de melkemmers zóó hard neer, da'k ge- leuf da ze me weer noodig heet en nieuwaar, beter veurkómen dan de scherf- kens aan mekaar te lijmen. Veul hartelijke groeten van Trui en gin haar minder van oewen Toet a vo« DRé.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2