Gemengd Nieuws Binnenlandscn Nieuws. Hoe het gestormd hee^ Door een mitrailleurkogel getroffen Boerenhofstede ingestort Brand te Schiebroek Docdelijk ongeluk te Zwolle Urnen bij Ede gevonden Een jongen, c'ie van zijn school hield De inbraak te Scheveningen Zwolle's veertigduizendste inwoner verwacht Het ijs voor Lemmer Het Grand Hotel te Amsterdam ïn aanbouw POSTZEGELNIEUWS. Nieuwe zegels. Als men achter bouwt Olympiad e-postzegels" Wïncüsicoten tot boven 70 K.G. Groote vertraging in het treinen- verkeer. Zwaar weer boven Drente w ~^,aLeTTEH Doos tegen Verstoppi mg Geen geschenken voor ambtenaren! Geen verzekeringsplicht Politie-brandweer voor Ned. Middenstandsbank De Bisamrat KUNST EN KENNIS. Prof. Dr. Hugo de Vries 80 jaar RECHTSZAKEN. Psychopathenzorg in voorbereiding ■ml Schrijnende Handen na de wasch verzacht en geneest men spoedig met PUROL Doodelijk ongeval te Budel. Zaterdagmiddag, omstreeks half vijf, ieeft een zeer ernstig ongeval plaats ge- ■iad in de gymnastiekzaal van de bijzon dere school te Budel (N.-Br.), waar aan een aantal jongelui, welke worden opgeleid voor de vooroefeningen onder leiding van een sergeant-majoor en een sergeant, een mitrailleur gedemonstreerd werd. Bij de proefneming met dezen mitrailleur, die, naar men meende met losse patronen Was geladen, ging een scherpe patroon af en trof den jongeman, die voor den mitrail leur stond. De kogel ging door zijn linkerarm. Achter hem stond de 19-jarige jongeman W. Rooy- akkers, die den kogel in de borst kreeg. De ongelukkige overleed kort daarop. De an dere jongeman werd naar het Liefdehuis vervoerd en kon, na verbonden te zijn, huis waarts keeren. De marechaussee heeft het lijk in beslag genomen. De sergeant-majoor en de ser geant zijn in arrest gesteld. Gevolg van den krachtigen Z.W. storm. Te Rosmalen (N.B.) is Vrijdagavond te ongeveer negen uur, toen de familie zich te bed wilde begeven, de boerenwoning annex hofstede en stalling van den heer Ch. R. van Pinxsteren, gelegen aan den Maleskamp, ten gevolge van den storm ingestort. De af metingen van het liuis waren 14 meter lang, 7 meter breed en meter diep. Alleen de Voormuren zijn overeind blijven staan. De schade aan den inboedel, waarvan niets ge red kon worden, wordt geschat op ruim 1200. De man had niets verzekerd. In een fouragehandel Zaterdagmiddag twee uur is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in de opslag plaats van den fouragehandel der firma P. Akkermans aan den Kleiweg 40 te Schie broek (Z.H.). Het vuur vond in de licht brandbare stoffen gretig voedsel, terwijl de vlammen door een feilen wind snel werden aangewakkerd. Dank zij het krachtdadig optreden van de brandweer uit Hillegersberg en Schiebroek, bleef het vuur tot de opslagplaatsen van hooi en de daarachter gelegen woning, welke ge heel uitbrandde, beperkt. Ook de Rotter- damsche brandweer heeft nog aan de blus- scliing deelgenomen. De schade is aanzien lijk. De arbeider E. S. te Zwolle, had het on geluk bij het repareeren van een machine der fa. Reinders Co. aldaar, achterover te vallen, waarbij hij terecht kwam op een in werking zijnden oliewringer. S. werd met ontzettende kracht rondgeslingerd, waarbij hem de borstkas werd ingedrukt Nadat hij 'ijaar het Sophia-Ziekenhuis was vervoerd, ls hij aan de gevolgen overleden. De kapt. H. J. Bellen, bekend door zijn archeologische studies, vond dezer dagen bij Kreel onder Ede een prachtige, bijna onge schonden brandurn van vroeg-germaanschen oorsprong in een zoogenaamden brandgraf- heuvel uit den tijd van het begin onzer jaartelling. Bij een opgraving onder Benne- kom vond hij eveneens een urn van pl.m.' 200 j. v. Chr. van het fraaie Hollstatt-type Vrijdag ontdekte een onderwijzer van de openbare lagere sohool op de Zuidsingel te Leiden in de klas een jongen, wiens ouders, naar hem bekend was, een paar maanden geleden naar Amsterdam waren verhuisd. Desgevraagd deelde de jongen mde, dat hij zoo zeer verlangde om zijn oude klasse- genooten nog eens te zien, dat hij de reis van Amsterdam naar Leiden deels te voet, deels per vrachtauto gemaakt had, om we der in zijn oude klasse op school te kun nen terug keeren. De politie heeft den jongennaar Am sterdam overgebracht. De politie te Hengelo CO.) heeft de por tretten der inbrekers te Rotterdam en te Scheveningen opgevraagd. Op den avond van de inbraak in den goudsmidswinkel der firma van Wezel te Scheveningen zijn in een café te Hengelo drie verdachte per sonen gezien. Verondersteld wordt, dat zij iets hebben uit te staan met de Schevening- sche inbrekers. Spoedig hoopt do 40.000ste inwoner(ster) zijn (haar) intrede in Zwolle te doen. Op 1 Februari 1.1. bedroeg het aantal inwoners 39.893. In navolging van Groningen zal ook hier deze gebeurtenis niet ongemerkt voorbij gaan. Men zal de moeder van de gelukkige jonge spruit met een kinderwagen verrassen. moesten weer opengemaakt worden; van loodsen in tuinen neergezet en die te groot zijn, eischen de ambtenaren, dat zij met den grond gelijk gemaakt morden. Een enkeling is reeds met de afbraak be gonnen, doch de bewoners, die, soms tot dui zend gulden kosten gemaakt hebben, om hun woning aldus te verbeteren, zijn uiter aard minder vlug om aan de bevelen van Bouw- en Woningtoezicht gevolg te geven. Sommige hebben alsnog vergunning aan gevraagd in de hoop, dat het bouwtoezicht welwillend zal willen zijn. Men meldt uit Lemmer d.d. Zaterdag: Het ijsveld, dat nog voor onze kust zit, is met den storm van hedennacht als een muur voor onze haven in elkaar geperst. De salonboot „Friesland", komende van Amsterdam, trachtte hedenmorgen hier bin nen te loopen, maar moest spoedig de po gingen daartoe staken en is vertrokken richting Stavoren. Het V. D.-Bureau meldt, dat op het oogen- blik onderhandelingen worden gevoerd met twee buitenlandsehe groepen. Voor het einde van de volgende week, is een beslissing echter niet te verwachten. In verband hier mede, wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat tot executie zal worden overgegaan. Indien, hetgeen waarschijnlijk is, de on derhandelingen met een der buitenland sehe groepen slagen, dan zal het hotel vóór de Olympische Spelen gereed zijn. Bij krach tige hervatting der werkzaamheden, zal het mogelijk zijn, na veertien dagen reeds met de inrichting en meubileering der bovenver diepingen een aanvang te maken. In de z.g. Fahrenheitbuurt, een dorpje op zichzelf aan den voet van den Weesper- zijde-dijk, te Oud-Watergraafsmeer, heerscht groote consternatie. Een bewoner van het buurtje had bij Bouw- en Woningtoezicht geklaagd over een door de buren aangebrachte verande en het gevolg was. dat de ambtenaren van de gelegenheid gebruik maakten om in deze stadswijk eens na te gaan, of er wellicht nog meer overtredingen van de Bouwverordening geconstateerd konden worden. Het resultaat i'an deze actie was verrassend: een groot deel der bewoners bleek „in overtreding" en. ongeveer tweehonderd van hen kreeg de aanzegging, dat een bepaald uit, of aan bouwsel van de woning verdwijnen moest, daar er geen vergunning voor verleend was. t>e oorzaak van het kwaad schuilt in het feit, dat de gemeente Watergraafsmeer in dertijd met haar verordening „soepeler" was dan Amsterdam. Men bouwde en verbouwde achter zijn woning hoe en wat men wilde. Van deze slechte controle zijn de Fahren- heitbuurten thans de dupe. Veranda's tot serres of zelfs tot woonkamer verbouwd, Afrika In (Duitsch) Zuid-West-Afrika (Engelsche bezetting) verscheen, in het type der Zuid- Afrikaansche Unie-zegels 1926 (watermerk hertenkop, tanding' 11 A~> met opdruk South West Africa; 4 p. grijs-groen. Hetzelfde zegel verscheen met den opdruk Suidwest Afrika. België Verschenen zijn de reeds aangekondigde zegels van 10 c., 35 c. en 1 fr. in de nieuwe kleuren. Borneo Type 1909, zwart middenstuk, tanding 12 A 1 c. bruin, 3 c. groen, 4 c. rood, 10 c. blauw grijs. Brazilië Als vliegzegels verschenen de dienstzegels van 1923 met den opdruk „Servigo Aéreo", benevens den waarde opdruk; 50 r. op 10 r. grijs, 200 r. op 2000 r. bruin, 200 r. op 5000 r. bruin, 300 r. op 500 r. geel, 500 r. op 50 r. grijs, 1000 r. op 2 r. olijfkleur, 2000 r. op 100 r. rood. Chili Weldadigheidszegels (Telegraaf-zegels) tan ding 14 bij 14 10 c. rood en zwart, 40 c. blauw en zwart. China Naar het bulletin mensuel van Champion meldt, zoucien we in China eerlang ëen hèr- inneringsserie met de beeltëhis van Tsjang Tso Lin te wachten hebben. Deze serie zou vier waarden bevatten; 1 c., 4 cv 10 c. en 1 d. en behalve In China, ook, maar met opdruk, in Turkestan en Mant- sjoerije verkrijgbaar worden gesteld. Costa Rica Ter herinnering aan het bezoek van Lind bergh worden 'n aantal zegels (20.000) over drukt met een vliegtuig, den naam van Lind bergh en den datum van zijn bezoek. Cuba Bij gelegenheid van het Amerikaansch con gres is een serie herdenkingszegels uitge geven; 1 c. groen, 2 c. karmijn, 5c. blauw, 8 c. bruin-rood, 10 c. bruin, 13 c. bruin-oranje, 20 c. groen-olijfkleur, 30 c. violet, 50 c. karmijn, 1 p. zwart. Danzig Postzegels, type 1923, watermerk u, tanding 14; 15 pf. blauw en zwart, 3 g. blauw en karmijn. Egypte Bij gelegenheid van het kort geleden ge houden statistisch congres te Cairo zijn spe ciale zegels uitgegeven, watermerk 0, tan ding 13>i: 5 m. bruin, 10 m. rood, 15 m. blauw. Deze zegels stellen den Pharo Amenhotap III, stichter van Thebes, welks ruïnen nabij het huidige Luxor liggen. Frankrijk Volgens een bericht uit Parijs zal de Fran- sche regeering het volgend jaar postzegels met de beeltenis van Victor Hugo en La- martine uitgeven. Gibraltar Watermerk C. A., schrijfletter, veelvoud, tanding 14: 1 p. st. rood-oranje en zwart. Guatemala 1 c. grpen-olijf. Dienstzegels; de postzegels van 1926-27 met de perforatie a1 c. green- olijf, 12'A c. groen, 2 p. oranje, 2 p. 50 violet, 15 p. zwart. Hongarije Met nieuw watermerk (dubbelkruis), tan ding 14, gewijzigd waarde cijfer: 8 filler lila-rose. Litauen Watermerk horizontale zeshoeken, tan ding 14: 1 1. groen en grijs, 3 1. paars en groen-geel, 5 1. bruin en grijs. Luxemburg Van de zegels van 1926 verscheen de 75 c. rose-karmijn met opdruk 60. Monaco Zooals gemeld, zal bij gelegenheid van de a.s. philatelistische tentoonstelling een serie van drie waarden: 50 c. rood, 1.50 fr. blauw, 3 fr. paars worden uitgegeven. De zegels zullen voorstellen de laatste drie vorsten Karei III, Albert 1 en Louis II. Marokko In Franseh-Marokko zijn ten bate van de slachtoffers der overstroomingen en andere rampen weldadigheidszegels uitgegeven in de waardpn: 5, 25, 50, 75, 80 c., 1 fr., 1.50 fr., 2 fr., 3 fr. en 5 fr. Met toeslag worden de series voor 29.70 fr. verkrijgbaar gesteld. Mozambique In de Roode Kruisserie zijn de volgende aanvullingswaarden te vermelden: 5 c. rood en geel, 10 c. groen en geel, 20 c. grijs en geel, 30 c. blauw-groen en geel, 40 c. violet en geel, 50 c. karmijn en gêeJ, 60 c. bruin en "geel, 80 c. blauw en geel, I esc., olijf en geel, 2 esc. bruin en geel. A c. grijs, l'A c. lila-rood. Nederland Noorwegen Ter herdenking van den lOOsten verjaar dag van de geboorte van Hendrik Ibsen zal een postzegelserie worden uitgegeven in de waarden10 öre blauw, 15 óre bruin, 20 öre rood en 30 öre groen. Paraguay 1 p. groen, 2.50 p. zwart-bruin op eerst genoemd zegel figureert de letter C. in zwar ten opdruk. Patiala Dienstzegel 1. Van de postzegels van Britseh-Indië 1927 (watermerk ster veelvoud) verscheen met opdruk „Patiala State Ser vice": la bruin. Philippijnen Onlangs heeft de gouverneur-generaal toe stemming verleend tot het uitgeven van een serie portzegels; de 4c, 6c, 8c, 10c, 12c, 16 c, en 20c. De laatste 24 jaar hebben de posterijen op de Philippijnen geen gebruik gemaakt van speciale portzegels: in plaats daarvan wer den de gewone zegels gebruikt. Rusland Vliegzegels van 1922 met kopstaand R. E. P. M. 1200 r. op 2 r. 25 en 1200 op 3 r. 1928 tanding 13 A- k. groen geel. San Marino De destijds aangekondigde St. Franciscus- herinneringszegels zijn thans verschenen: 50 c. karmijn, 1 1. 25 blauw, 2 1. 50 bruin, 5 1. violet. De zegels dragen het opschrift „VII centenario Francescano". Tevens verschenen nieuwe portzegels, type 18971919, waarde- cijfers bruin, watermerk kroon, tanding 14: 15 1. oranje, 25 1. oranje, 50 1. oranje. Soedan Egyptisch. Type 1921'22, watermerk S. G. veelvoud, tanding 14; 2 m. bruin en oranje, 10 in. zwart en karmijn, 2 p. geel en lilabruin, 5 p. groen en bruin. Tsjechö-Slowakië Zonder watermerk, tanding 9 A 2.50 k. blauw. Tunis Tanding 14 bij 13%: 25 c. paars. Zwitserland 1927 watermerk kruis, tanding HA' 10 c. donker groen en geel. Met opdruk „Société des Nations" verschenen de 2 A c. grijs op geel,, 7A c. groen op geel, 15 c. karmijn op geel. En met opdruk „S. d. N. Bureau interna tional du Travail" eveneens de 2 A, 7 'A, 15 c. Uitgifte de volgende m^and. Naar de Tel. verneemt, zullen de „Olym- piade"-postzege!s in den loop der volgende maand verkrijgbaar worden gesteld. Zij zul len de volgende afbeeldingen dragen: een voetballer, een lange-afstand-looper, een ko- gelstooter, een bokser, een schermer, een ruiter, een roeier en een zeiljacht. De vier eerste zegels zijn ontworpen door L. O. Wenckebach en de vier laatste door Fokko Mees. De zegels zullen worden uitgegeven in de waarde van IA, 2, 3, 5, 7A, 10, 15 en 30 cents. De toeslag bedraagt voor de zegels van IA, 2, 3 en 5 cents: TA cents; voor de ze gels van 7A cent: 2'A cent; voor de zegels van 10 en 15 cent: 2 cent en voor de zegels van 30 cent: 3 cent. Naar men weet zal de meerdere opbrengst beschikbaar worden gesteld voor het Olym pisch Comité, terwijl de geldigheid der post zegels loopt tot 31 December 1928. 60ct rf DL MOTORBOOT „ZEESTER" VERMIST Te Enkhuizen maakt men zich ernstig on gerust over de motorboot „Zeester" van de Zuiderzeewerken. Het vaartuig is Vrijdag avond uit de Oranjesluizen vertrokken met bestemming Enkhuizen, doch is nog niet aangekomen. Na gedane telegrafische infor matie in de verschillende Zuiderzeehavens bleek ook daar niets omtrent het vaartuig békend te zijn. Te Enkhuizen werden binnengebracht de „Verwisseling", geladen met vlas op weg van Leeuwarden naar Amsterdam, welk vaartuig van de ankers was geslagen, en de „Carolina" een klipperschip, met steenkolen geladen, op weg van Amsterdam naar Wieringen, het welk ook van zijn ankers geslagen was. Ook het motorschip „Vitèsse", geladen met rijst, op weg van Amsterdam naar Groningen, is hier binnengebracht wegens het zware stormweer. De te Enkhuizen binnengeloopeh veerboot meldde, dat zij te ongeveer 3 uur bij zwaar stormweer tusschen het Vrouwenzand en de Ruggen een groot vaartuig van de Zuider zeewerken heeft zien drijven. Waarschijnlijk is het de M. U. Z. 172. Men kon niet waarnemen of zich perso nen aan boord bevonden. IN ZUID-LIMBURG De bliksem is ingeslagen in de hoogspan- ningsleiding van de Stroomverkoop Mij. te Maastricht. In deze gemeente was Zaterdag omstreeks 10 uur alles in het duister gehuld. Ook in verschillende andere plaatsen in Zuid-Limburg kreeg de electricteitsleiding storing. Onmiddellijk zijn er monteurs uit getrokken om de schade te herstellen, doch tot heden is de storing in het electrisch net, die zich ongeveer in heel Limburg uitstrekt, nog niet opgeheven. In Meersen is door den orkaan een groote vrachtauto van de firma Pieters gedeeltelijk omgeslagen en in de beek terecht gekomen. Te Houthem is de bliksem ingeslagen in de R.-K. Kerk van St. Gerlach. Schade werd hier niet veroorzaakt. Te Simpelveld is van de boerderij van Merx een gedeelte van het dak afgerukt. Ook hier zijn veel boomen ontworteld, waardoor het verkeer in den vroegen morgen storing onder vond. Naar menschenheugenis heeft in dezen tijd van het jaar nog nimmer een dergelijk noodweer boven Zuid-Limburg gewoed. De hagelkorrels, welke neervielen, hadden soms de grootte van een duivenei. Uit Heerlen wordt gemeld aan de Tel.: Thans, nu het licht geworden is, blijkt de groote kracht, die de storm gehad hegft. lp verschillende gemeenten zijn tal van bpomen en telefoonpalen omgewaaid. Van vele huizen z'un de daken ernstig beschadigd en zijn ven sters en luiken afgewaaid: schuren en stallen hebben het moeten ontgelden. Het telefoon verkeer met Schaesberg, Rimburg-, Nieuwen- hagen en Eygelshoven is geheel gestoord, ter wijl op de andere lijnen de storing reeds is opgeheven. Van de boerderij van den heer Kallen te Rimburg, die, zooals gemeld, door den bliksem is getroffen en in brand' ge raakte, is de Stal geheel verbrand. Een tien tal koeien is in de vlammen omgekomen. Het woonhuis kon grootendeels behouden blijven. ZWAAR WEER BOVEN DRENTE Tal van boomen ontworteld De bliksem op vele plaatsen in geslagen In den nacht van Vrijdag op Zaterdag woedde, naar de Tel. meldt, boven 'n deel der provincie Drente en boven Assen een buitengewoon zwaar onweer, gevolgd door een hevigen storm. Op verschillende plaatsen werd een groot aantal boomen ontworteld, terwijl de bliksem op vele punten insloeg zonder echter ongelukken van ernstigen aard te veroorzaken. 1 IN GRONINGEN Te Wildervank sloeg de bliksem in den top van den 45 meter hoogen toren der Gere formeerde kerk. Eenige meters van de spits brandden af en het ronde bovenstuk stortte met geweld door het kerkdak. TREINVERTKAGING De Duitsche D-trein, welke om 9.12 te Am sterdam móet arriveeren, is 40 min. te laat aangekomen. Ten gevolge van den storm waren eenige telegraafpalen tusschen Amers foort en Baarn omgewaaid. De trein was in de over de spoorbaan liggende draden ver ward geraakt, waardoor het oponthoud ont stond. Ook een latere trein kwam hierdoor I te laat. IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN Ondanks den zwaren storm is in de haven niét veel gebeurd. Alleen zijn van een schuit, geladen tnet balen cacao, liggende in de IJ- haven bij de Javakade, eenige balen over boord geslagen, zoodat de cacao in het wa ter dreef. De filiaal-inrichting van het Kon. Meteo rologisch Instituut deelt ons over den storm het volgende mede: Het gebied van lagen druk dat ons on- weersachtige verschijnselen, onweer en wind- stöoten bracht en sinds 3 uur 11 Februari storm uit het Zuidwesten, kwam uit het Noordwesten tot ons. Gistermorgen kwam reeds onweer voor boven Ierland, gister avond 8 uur passeerde de onweersbui te zien in een onweersneus in het barogram i Amsterdam, zonder als onweer tot uiting te komen, voor zoover ons bekend is. Er kwam toen ook een windstoot voor yan 58 K.G: per M2 met ruimenden wind tot Wèstnoordwest, welke richting weer spoedig tot Zuidwest kromp. De wind bleef daarna krachtig tot stormachtig tot 3 uur van 11 Fe bruari, waarna de wind met kracht van storm tot zwaren storm uit Zuidwest tot Westzuidwest bleef doorstaan. Ten 5 u. 20 m. kwam èen stoot voor van 82 K.G. per M2 en herhaaldelijk kwam de druk boven de 70 K.G. De snelheid over 5 min. gemiddeld liep soms op tot 19 M. per sec. of kracht 9 van de Beaufort-schaal; in die 5 minuten is dus zeker de windsnelheid gedurende kor te oogenblikken opgeloopen tot 26 a 28 M. per seconde. Zaterdagmorgen stormde het van Ham burg tot bij de Westzijde van het Kanaal en eenige uren storm zijn dus nog te wach- teij. Bij het lezen van dit bericht gelieve men te bedenken, dat het ten 11 ure is opgesteld. Groote vertraging op de lijn Amsterdam LeidenRotterdam. Hét elèctrisch spoorwegverkeer heeft Za terdag ten gevolge van den storm wederom veel vertraging ondervonden. De eerste vertraging ontstond, doordat een electrische trein, die te 12.02 uit Rotterdam in de richting Amsterdam was vertrokken, even buiten de overkapping tusschen sein huis A. en den overweg, ook al ten gevolge van den storm met den beugel In 't boven net verward raakte, waardoor de beugel werd afgebroken en in de draden bleef vast zitten. Het verkeer was zoodanig gestremd, dat de op de lijn AmsterdamRotterdam loopende electrische treinen met een stoom locomotief naar Schiedam gebracht moes ten worden. Kort daarop had een tweede ernstige storing plaats. Even bulten Schiedam, waar de lijn in tweeën wordt gesplitst, brak een der draden, waardoor een deel van het net zonder stroom kwam te staan. Natuurlijk was een aanzienlijke vertraging hiervan het gevolg. Te ongeveer vier uur was het verkeer op dit spoor weder hersteld. Den geheelen avond werd echter nog met vertraging gereden. Ook op de lijn Den HaagRotterdamvia Pijnacker is het ver keer geruimen tijd geheel in de war geweest. Tusschen Rodenrijs en Rotterdam was een der draden gebroken. De trein die te 12.00 uur uit Den Haag was vertrokken, kwam hier op den gewonen tijd aan, doch de vol gende trein had meer dan een uur vertra ging. Tot twee uur heeft men het verkeer over enkel spoor moeten leiden. Daarna liep alles weer normaal. Het spreekt vanzelf, dat al deze vertra gingen op den drukken Zaterdagmiddag reden tot heel wat ontstemming onder de reizigers gaven. Zaterdagmorgen om tien uur heeft de electrische trein 1029 bij het passeeren van het electrisch onderstation te Leiden met den beugel een spandraad meegetrokken. Volgende treinen moesten met gezakten beugel rijden. Trein 1050 van Rotterdam naar Amsterdam bleef bij Warmond met de fecten motor staan en werd later door een goederentrein naar Haarlem gebracht, De locaaltrein van Leiden naar Haarlem had hierdoor een half uur vertraging. Ook 's middags kwamen de treinen uit Rotterdam met een vertraging van ongeveer twintig minuten binnen, eveneens door het breken van een draad. De ontsporing van een zand trein bi) Harr melen, die geen ongevallen ten gevolge had, was oorzaak, dat op de lijn UtrechtLeiden de treinen die resp. om 4,02, 4.18 en 7.28 moesten aankomen met 40 tot 50 minuten vertraging te Leiden arriveerden. Later was zoowel op de lijn AmsterdamRotterdam als op de lijn Utrecht—Leiden het verkeer weer normaal. Hoogstens een portret, sigaar, kopje koffie e. d. Bij ministerieele resolutie is, zoo lezen wij in de A. R. K. A., het volgende bepaald: Aan ambtenaren zal geen toestemming worden verleend tot het aanvaarden an ders dan bij het verlaten van den dienst bij vertrek naar elders of bij het verleenen van hulp bij rampen, ongevallen of derge lijke van belooningen, geschenken of gunstbewijzen, zij het ook als blijk van waar deering of als aandenken, zelfs van buiten de administratie staanden met wie de amb tenaar als zoodanig in aanraking komt. Voor het aanvaarden van bloemen, portret ten of photografieën, welke geen of slechts geringe materieele waarde hebben, is geen vergunning noodig, evenmin als voor het aannemen van bijvoorbeeld een sigaar, een sigaret, of een kop koffie, indien het een of het ander den ambtenaar bij zijn ambtelijke verrichtingen uit beleefdheid wordt aange boden. Het bovenstaande is mede van toepassing ten aanzien van personen in zijdelingschen staatsdienst. Een beslissing van den Centralen Raad van Beroep. Sedert Juni 1925 bestaat er te Delft niet meer een afzonderlijk brandweercorps, doch behoort het blusschen van branden tot de taak der gemeente-politie. In verband met deze reorganisatie hadden B. en W. van Delft aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank verzocht, om nader te beslissen, dat de gemeente niet langer ge acht kan worden ten aanzien van de werk zaamheden van het zoogenaamd gemeente lijk brandweerbedrijf verzekeringsplichtig te zijn, daar deze werkzaamheden,- nu zij dooi de politie worden verricht, een onderdeel vormen van de overheidstaak, als hoedanig zij niet meer ^onder den verzekeringsplicht krachtens de Ongevallenwet 1921 vallen. Het bankbestuur kon echter die meening niet deelen en besliste, dat er geen aanlei ding bestond, om het brandweerbedrijf der gemeente Delft niet verzekeringsplichtig te verklaren, met welke beslissing de Raad van Beroep te 's-Gravenhage zich in beroep vereenigde. Thans heeft de Centrale Raad van Be roep te Utrecht zoowel de beslising van het Bankbestuur als de uitspraak van den Raad van Beroep, naar aanleiding van het daar tegen door de gemeente ingesteld hooger beroep vernietigd. De Centrale Raad overwoog, dat wel is waar in verband met de reorganisatie der brandweer het personeelder gemeentelijke politie is uitgebreid met een viertal ambtena ren, vormende den zoogenaamden techni- schen dienst, die tot taak heeft de opleiding van het geheele personeel tot het verrichten van 't blusschingswerk, de leiding bij het brandblussclien en 't onderhoud der blusch- middelen, doch deze dienst is tevens belast met tal van andere werkzaamheden van politioneelen aard, waaronder het voorberei den van preventieve maatregelen tegen brandgevaar en het toezicht op brandge vaarlijke inrichting'eri. Onder deze omstandigheden bestaat vol gens den Raad niet een afzonderlijk com plex van werkzaamheden, te zamen als de gemeentelijke brandweer aan te duiden, ook niet voor wat het personeel van den tech- nischen dienst betreft, terwijl het geheel der werkzaamheden van het politiepersoneel, als zijnde van zuiver publiekrechtelijken aard, zeker niet vatbaar is voor uitoefening als bedrijf-hi een onderneming. De Raad besliste dan ook, dat de ge meente Delft ten aanzien van de in haar dienst verrichte brandweerwerkzaamheden niet verzekeringsplichtig is in gevolge de Ongevallenwet 1921. In de Vrijdag j.l. gehouden vergadering van de Ned. Middenstandsbank, kantoor 's-Gravenhagea waarvan directeuren zijnde heeren M. Kropveld en H. M. Burghardt, zijn de leden van den raad van adviseurs geïnstalleerd, t. w. de heeren dr. W. W. v. d. Meulen, wethouder van onderwijs, pre sident-adviseur; W. J. Th. Kouwenhoven, bestuurslid van de Hanze, vice-president: H. J. Borghols, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland; A, C. v.' Mourik Broekman, notaris; jhr. mr. J. M. M. v. Asch v. Wyck, rechtskundig adviseur Chr. Midd. Ver.; K. Dijk, voorzitter Chr. Midd. Ver.; H. v. d. Sluys, penningmeester Ned. Schildersbond, allen alhier. Voorioopig nog geen gevaar te duchten Het plaatsvervangend hoofd van den plan- ten-ziektenkundigen dienst, T. A. C. Schoe- ver, schrijft ons: Naar aanleiding van de alarmeerende be richten over de groote schade, die de bisam rat zou hebben aangericht in boomgaarden in de Rijnstreek, welk bericht tot gevolg heeft gehad, dat in verschillende bladen in Nederland artikelen over het van de bisam rat voor ons land dreigend gevaar zijn vor- schenen, is in Duitschland geïnformeerd naar de juistheid van dat bericht en naar de verbreiding, die de bisamrat op dat oogen- blik heeft. Prof. Dr. E. Sehaffnit, directeur van het Instituut voor Plantenziekten aan de Land- bouwhoogeschöol te Bonn deelt ons mede, dat het bedoelde bericht volkomen onjuist is. De bedoelde schade werd niet veroorzaakt door de bisamrat, maar door de gewone woelrat (Arvicola amphibius), welk knaag dier ook bij ons meermalen boomwortels af knaagt. Door Prof. Schaffnit's vriendelijke bemiddeling ontvingen wij ook berichtvan dezelfde strekking van de Biologische Reichs- anstalt. Uit het daarbij gevoegde kaartje blijkt, dat de, het dichtst bij de Neder- landsche grens gelegen plaats, waar de bi samrat in Duitschland tot nog toe waarge nomen is, nog altijd ruim 250 K.M. van onze grens verwijderd ligt, n.l. nabij Maag denburg. Ook de Rijkslandbouwconsulent te Berlijn, Ir. A. H. Joustra, heeft zich met het doel, nadere gegevens te verkrijgen, met de Bio logische Reichsansalt in verbinding gesteld: in overeenstemming met het bovenstaande deelde men hem daar o.a. mede, dat de wes telijke grens van het verbreidingsgebied van het dier ongeveer getrokken kan worden van Stendal (ten N. van Maagdenburg) over Erfurt naar Schweinfurt (ten N. van Wtirz- burg). Wij kunnen er dus wel gerust op zijn, dat vooreerst nog geen gevaar dreigt voor een invasie van de bisamrat van Duitschland uit. In sommige bladen is ook een bericht ge publiceerd over een mogelijk reeds aanwezig zijn van de bisamrat in Nederland, en wel te Zeegse. Voor zoover dit thans is na te gaan, heeft men daar vermóedeliik met zeer groote exemplaren van de gewone bruine rat (Mus decomanus) te doen gehad. Mede in verband met den grooten afstand, waarop het dier nog van Nederland verwijderd is, is het in de hoogste mate onwaarschijnlijk, dat het inderdaad reeds te Zeegse aanwezig zou zijn. Ter verdere geruststelling zij hier nog me degedeeld, dat de Plantenziektenkundige Dienst ten volle doordrongen is van de ge varen, die het binnenkomen van de bisam rat in ons land ten gevolge zou kunnen heb ben, zoodat de Dienst'bij voortduring zijn volle aandacht op dit gevaar gevestigd houdt en niet zal nalaten, zoodra het noodig wordt, alle noodlge maatregelen tot beperking van en volledige inlichtingen omtrent dat gevaar te nemen. In het weekblad van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde schrijft S. het volgende naar aanleiding van den 80sten verjaardag van Prof. dr. Hugo de Vries, welke gebeurtenis Donderdag 16 Februari zal plaats hebben. Slechts aan weinigen wordt het voorrecht toegekend om op tachtigjarigeh leeftijd op een zoo rijk en zoo belangrijk leven terug te mogen zien, als dezer dagen aan den nes tor der Nederlandsche plantenkundigen zal ten deel vallen. En weinigen zullen er zijn, die zoo jarenlang in het middelpunt van een wetenschap gestaan hebben en zich daarbij in een zoo algemeene erkenning van ver diensten mogen verheugen. Wij behoeven hier ter plaatse geen uiteenzetting te geven van het belangrijke werk, dat Hugo de Vries voor de plantkunde als wetenschap- gedaan heeft; de vermelding van zijn ge niale onderzoekingen over den levenden in houd van de cel het protoplasma, zijn eigenschappen en zijn functies, van zijn nog steeds veel geraadpleegde monografieën over kleming en ontwikkeling van landbouwge wassen, als klaver, aardappelen en suikerbie ten, van zijn uiterst vruchtbaar en baan brekend werk over variabiliteit en erfelijk heid, op welke buitengewoon mooie studies hij zijn mutatietheorie bouwde zij hier ge noeg om De Vries als man van wetenschap te karakteriseeren. Dat niet alle theoretische conclusies op t oogenblik nog worden aanvaard, vermindert d.e beteekenis van zijn figuur geenszins; dat wij met de nu beschikbare feiten een ande re opvatting over sommige van zijn theore tische beschouwingen moeten huldigen, doet aan de belangrijkheid van de door hem ver richte onderzoekingen geen afbreuk. Hugo de Vries is in veel opzichten geweest een baanbreker en het zal hem een voldoening zijn te zien, hoevelen in de door hem gewe- zenn richtingen zijn nagevolgd. En hier ter plaatse mag wel dankbaar her dacht worden, dat Hugo de Vries naast ge leerde en onderzoeker, ook geleerde en schrijver van populaire literatuur was; het destijds bestaande „Nederlandsche Tuin bouwblad" en het „Album der Natuur" heb ben menige voor iedereen begrijpelijke ver handeling van zijn hand mogen publiceeren; van zijn boeken waren er ook, die onder de beste populair-wetenschappelijke werken op plantkundig gebied mogen gerekend worden. Ik herinner maar aan zijn „Het leven der bloem" aan „Veredelen van cultuurgewas sen", aan mooie reisbeschrijvingen „Van Texas naar Florida" en „Naar Californië," De Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde heeft Hugo de Vries destijds geëerd door hem onder haar Eere leden op te nemen; zij heeft toen reeds be wezen hem als een der grootsten op haar gebied te erkennen en zij acht het een voorrecht dit thans nog te mogen doen. Minister Donner gaat gegevens verzamelen In een rondschrijven aan de procureurs generaal bij de Gerechtshoven, afgedrukt in het „W. v. h. R.", zegt de minister van Jus titie, dat het, met het oog op de eerlang in te voeren Psychopathenwetten, van belang schijnt, ten minste eenig denkbeeld te ver werven van het aantal en den algemeenen aard dergenen, die door den rechter na in voering dier wetten onvoorwaardelijk ter be schikking van de regeering zullen worden gesteld. De minister verzoekt daarom den parketten der arr. rechtbanken op te dragen, gedurende het tijdvak van 15 Februari tot en met 15 Juni a.s. zich in de daarvoor in aanmerking komende gevallen steeds af te vragen, of zii, waren genoemde wetten reeds in werking getreden, onvoorwaardelijke ter beschikking stelling zouden hebben gevor derd. Als richtsnoer, met name om thans reeds een mogelijke uniforme toepassing over het geheele land voor te bereiden, wordt de aan dacht op het volgende gevestigd: Behalve de ontoerekeningsvatbaren (krankzinnigen)val len onder de beide wetten de verminderd toerekenbaren (psehyehopathen). Naar het oordeel van den minister moet deze laatste categorie eng worden opgevat; anders zou immers, vooral in den beginne, de geheele organisatie der psychopatenzorg en de ver pleging van de eigenlijke psychopathen en krankzinnigen ernstig in gevaar kunnen wor den gebracht. Speciaal moeten de Psychopathenwetten niet worden toegepast op het mee^er^deel van de beroepsr en gewoonte-misdadigers. Voor deze laatste zijn andere maatregelen ge- wenscht (bewaring-wetsontwerp, op 31 Dec. j.l. ongediend. De wet 'stelt als elsch, dat gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der geestvermogens bestaat, doch schrijft daarnevens voor, dat het belang der open bare orde de terbeschikkingstelling bepaalde lijk moet vorderen. Overwogen dient der halve, dat voor de eigenlijke krankzinnigen naast de terbeschikkingstelling, de plaatsing in een krankzinnigengesticht mogelijk is, terwijl voor de verminderd toerekeningsvat- baren terbeschikkingstelling naast de op te leggen straf staat. ijijen,;,ejux. o;ore;:ijij ,o eneno.01-lea:ü

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7