Plaatselijk Nieuws Verkeersongevallen i UU GRIEP TE HOORN. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Maandag 13 Februari 1928 De fazant als schadelijk wild Manspersoon bewusteloos gevonden. Voor het Nationaal Concours De actie in de Kleedingindustrie R. K. V. V. A.D.O, Rijkspostspaarbank Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde llSfl Wmm- m „Moderne Reproductie Technieken" Gemeentelijk Orgelconcert. Vervolg-Onderwijs HEEMSTEDE. HAARLEMMERLIEDE. VRAGENBUS. MARKTNIEUWS. Te Hoorn heerscht in tamelijk hevige mate de gevreesde griep. Het Missiehuis aan de Ramen is in verband hiermede gesloten. Zooals reeds is bericht, zou Zaterdag j.l. een vergadering gehouden worden van be langhebbenden om wederom een actie te voeren tot het behoud in Castricum van den fazant als schadelijk wild. De opkomst van ruim 70 belanghebbenden was, gezien het zeer slechte weer, zeer bevre digend. De burgemeester als voorzitter van de pl. afd. van den L. T. B., opent de verga dering en heet eerst welkom de heeren v. de Bilt, lid van de Tweede Kamer, den heer Valkering, lid van de schadecommis- sie en Ir. Dekker van het hoofdbestuur van den L. T. B. Hij wijst er op, dat we thans voor de derde maal bijeen zijn om de fazant onder schadelijk wild te behouden. Als de geruchten juist zijn, dan zal de strijd dit maal erger zijn dan de laatste keeren, omdat wordt gezegd, dat er zooveel fazanten niet meer zijn en er dus ook geen schade is. Maar daar gaat het niet om. In den consi derans van de Jachtwet staat letterlijk, dat het wenschelijk is de wijziging te brengen in de wettelijke regeling van de Jacht en daarbij, in het belang van den landbouw regelingen te treffen, ter voorkoming van schade door wild of schadelijk gedierte. De vraag is dus niet, of er schade aange richt wordt, maar of schade aangericht kan worden. Voorts is het geen belang van de tuinders alleen, maar ook een maatschappelijk be lang, want door vernietiging van producten is opvoering van de markt mogelijk, terwijl bovendien, als de grond meer producten op brengt, ook een arbeidersbelang daarbij is betrokken. Voorts heeft hij aan belangheb benden bij de jacht gevraagd om bewijzen, dat de fazant geen schade aanricht, doch dat is nimmer aangetoond en men zweeg toen in alle talen. Ook thans geeft hij gaarne de gelegenheid aan hen, die meenen, dat dit dier geen schade aanricht, dat aan te toonen. Het gaat hier niet tegen de jagers, maar om de bestaansmogelijkheden van een groote groep van de bevolking. Dat moet dus domineeren. De heer v. d. Bilt zegt, dat hem is me degedeeld, dat er tuinders zijn, die schade, welke was aangericht, vergoed hebben ge kregen, hij, indien dat zoo is, dan verzoekt, daarvan opgave te mogen hebben. Geen der aanwezigen echter kan dat op geven. Mogelijk is, dat de jagers in een bijzonder geval ten einde geen schietver- gunning te doen aanvragen, eenige vergoe ding hebben gegeven. Hier in Castricum is dat nooit gebleken. De heeren Kuijs, Theissling en Twisk toonen uitvoerig aan, dat de fazant nog al tijd schade aanricht. Blijft dat dier thans onder schadelijk gedierte gerangschikt, dan zal de tuinder een beter bestaan vinden. Bo vendien zijn er nog veel konijnen in het duin en dus is er voor den jager nog vol doende gelegenheid om zijn jachtlust te kunnen botvieren. Algemeen wordt het bejammerd, dat elk jaar een groote actie moet worden gevoerd om het Kon. Besluit opnieuw bekrachtigd te krijgen. Gewezen wordt er op, dat door wetswijziging dat kan worden bereikt. Voorts wordt er op gewezen, dat de aan gevraagde vergunningen tot het dooden van schadelijk gedierte nog zoo lang weg blijven. Hiertegen zal zooveel mogelijk wor den gedaan. Nadat nog Ir. Dekker er op gewezen heeft, dat het hoofdbestuur achter deze actie zal staan, wordt door den burgemeester er op gewezen, dat spoed betracht moet worden en daarom telegrafisch den minister moet verzocht worden, het bestaande K. B. te handhaven. Besloten wordt vervolgens het volgende telegram te verzenden. De afdeeling Castricum van den R.-K. Land- en Tuinbouwbond, in vergadering met 74 belanghebende tuinders en kweekers bijeen, verzoekt Uwe excellentie eerbiedig het daarheen te willen leiden, dat de fazant voor 1928 wederom worde gerangschikt onder schadelijk wild, zooals is geschied bij K. B. van 14 Februari 1927. De afgevaardigde van het hoofdbestuur van gemelden bond sluit zich hierbij aan. Met een kort woord van dank voor de op komst, speciaal aan de heeren v. d. Bilt Valkering en Dekker, wordt de vergadering gesloten. Geslipt. Zaterdagmiddag kwam een fietsrijder uit de richting Vogelenzang naar Aerdenhout. In de gevaarlijke bocht op den Vogelenzang- schenweg slipte hij en viel. De dokter uit Aerdenhout was spoedig ter plaatse en con stateerde lichte hersenschudding. De man werd vervoerd naar het ziekenhuis te Haar lem. Zaterdagmiddag twee uur werd op den Vogelenzangschenweg in den bocht bij den Leyweg een manspersoon bewusteloos aan den kant van den weg gevonden. In de na bijheid van hem lag zijn fiets welke licht was beschadigd, hij werd bij de familie Knoop binnengedragen en Dr. Dippel uit Aer denhout ontboden, die hulp verleende. De man gaf op heeten A.K.N. en te wonen aan de Pijlslaan te Haarlem. Verder kon hij geen verklaringen geven. Of dit ongeval door een aanrijding heeft plaats gehad zal nader door de politie worden onderzocht. Per zie kenauto van den heer Mathot werd hij naar zijn woning vervoerd. In „Muluru", aan den Strandweg, had Zon dagmiddag de loting plaats voor de vereeni- gingen, die aan het concours, dat ook dit jaar weer in het Kurhaus gegeven zal wor den, zullen deelnemen. Had men de verwachting, dat ook dit jaar weer een succes te boeken zou zijn, uit het groot aantal belangstellenden, dat op dezen dag aanwezig was, bleek voldoende, dat het Zandvoortsche concours van dit jaar nog voor het succesvolle van het vorig jaar niet onder zal doen. De stemming, die viel waar te nemen, voorspelde alle goeds. En het co mité, dat met de ervaring van verleden jaar zijn nut heeft kunnen doen, zal ook dit jaar met onverminderde kracht zijn werkijver voor het slagen geven. De heer H. Keesman opende de vergade ring met een woord ter inleiding. Hij hoop te, dat er weer even genoeglijk en in harmo nie gekampt zou worden door de vereeni- gingen in de verschillende afdeelingen, als verleden jaar. Hij bracht een woord van hulde aan burgemeester Van Alphen, die weer het eere-voorzitterschap heeft willen aanvaarden. Hij dankte den raad, voor den steun, door de gemeente toegestaan, maar hoopte, dat er weinig gebruik van gemaakt zou behoeven te worden. Dat men op Zand- voort het doel trouw wilde steunen, bewees het aantal vooraanstaande personen, dat 't eere-lidmaatschap als comité-lid "had aan vaard. Hij dankte de directif van het Groot-Bad huis, die, evenals het vorige jaar, het Kur haus geheel gratis ter beschikking had ge steld van het comité. Was de vrees eerst, omdat er zooveel ge- concourst wordt in ons land, dat er minder belangstelling zou zijn ditmaal, de opgave heeft doen zien, dat èn de regeling van ver leden jaar ieders goedkeuring heeft wegge dragen èn dat de naam Zandvoort aantrek kingskracht heeft uitgeoefend. De beoordeeling zal geschieden door de beste tot oordeelen bevoegde krachten. Ook bracht de heer Keesman nog een woord van dank aan den heer Wijdeman, die, als secretaris, zich een ijverig en werk zaam comitélid had getoond, aan wien men de moeilijke en veel nauwkeurigheid vragen de taak gerust kan overlaten. Daarna verzocht hij den heer Bolwidt het technisch gedeelte van dezen middag voor zijn rekening te nemen. Eerst volgden toen eenige besprekingen, hoofdzakelijk de regeling der dagen betref fende. Getracht zal worden de Christelijke koren en die koren, die daartoe hun verlan gen kenbaar hebben gemaakt, op een Zater dagavond te doen zingen. Daar nog eenige dagen de aanmelding open staat, zullen de latere vereenigingen als no. 1 op de lijst geplaatst worden. Ook zal overwogen wor den, of voor den eere-wedstrijd door de ver- eeniging "niet op denzelfden avond kan ge zongen worden, omdat voor vele vereenigin gen de dubbele reiskosten een bezwaar zijn. Dit was het beangrijkste van de besprekin gen, een bewijs, dat de vertegenwoordigers der vereenigingen hun belangenbehartiging in goede handen weten. 29 April zingen de Vrouwenkoren, der de Afdeeling Mannenkoren en Derde Af deeling Gemengde koren. 6 Mei volgen Kinderkoren, Vierde Afdee ling Gemengde koren en Vierde Afdeeling Mannenkoren. 13 Mei: Gemengde koren, Afdeeling Uit muntendheid, Eerste Afdeeling Mannenko ren en Tweede Afdeeling Gemengde koren 20 Mei: Afdeeling Uitmuntendheid Man nenkoren, Tweede Afdeeling Mannenkoren en Eerste Afdeeling Gemengde Koren. Des avonds Eere-wedstrijd. De volgende vereenigingen nemen aan het concours deel, terwijl met enkele vereeni gingen nog onderhandelingen gevoerd wor den. Kinderkoren, afdeeling Uitmuntendheid, verplicht nummer „Ruim Baan" van Cath. van Rennes: 1. Zang en Vriendschap, Am sterdam; 2 Ontwaakt, Amsterdam; 3. Nach tegaaltje, Amsterdam; 4. Bilts Kinderkoor, de Bilt. Eerste Afdeeling, verplicht nummer: „Nachtegaaltje" van mevr. Hopman Kwast.: 1. Juliana, Utrecht. Tweede Afdeeling, verplichtnummer „Ge lukskind" van Nici v. d. Linde: 1. Jong Zandvoort; 2. Inter Nos, Haarlem; 3. Nut en Genoegen, Haarlem; 4. Onder Ons, Am sterdam; 5. Rozenkwartier, Amsterdam; 6. Errato, Amsterdam. Vrouwenkoren. Eerste Afdeeling. Ver plicht nummer „Avondlied" van Bernard Zweers: 1. Zusterkoor, Bakkum; 2. Dames koor, Oosthuizen. Tweede Afdeeling. Verplicht nummer „Nu wil ik zingen van Tetterode": 1 Fermina, Amsterdam; 2. D. S. K. Leiden, Leiden. Vierde Afdeeling Mannenkoren. Verplicht nummer „Rozenlied" van Jacob Hamel: 1. Stem des Volks, Hillegom; 2. Zanglust, Akersloot; 3. Erato, Amsterdam; 4. Nie- dorps Gemengd Koor, Nieuwe Niedorp; 5. Kunst na Arbeid, Baarn; 6. D. O. V. V., Amsterdam; 7. Ars Vicalis, Amsterdam; 8. Morgenrood, Santpoort; 9. Zanglust Koe dijk. Derde Afdeeling Mannenkoren. Verplicht nummer „Goeden Nacht" van Roeske: 1. St. Caeoilia, Amsterdam; 2. Hengelaars Man nenkoor, Amsterdam; 3. Zanglust, IJmui- den; 4. St. Caecilia, Haarlem; 5. Door Ver- eeniging Saamgebracht, Amsterdam; 6. IJ- muidens Mannenkoor, IJmuiden; 7. Veni Vidi Vici, Amsterdam. Derde Afdeeling Gemengde koren. Ver plicht nummer „Avondzang" van P. van de Roovaart: 1. Gemengd Koor, Amstelveen; 2. Preciosa, Amsterdam; 3. Nieuw Leven, Den Hp; 4. D. E. B. Beverwijk; 5. Volks stem, Assendelft; 6. Polyhymnia, IJmuiden; 7. Zanglust, Houwert; 8. Stem des Volks, Hilversum; 9. T. A. V. E. N. U., Medem- blik; 10. Morgenrood, Hoorn; 11. Amicitia. Leiden. Tweede Afdeeling Mannenkoren. Ver plicht nummer „Conducteur" van Jos de Klerk: 1. Zaankanters, Zaandam; 2. Har monie, Amsterdam; 3. Preciosa, Amsterdam, 4. IJzangers, Amsterdam- 5. Nieuw Amster dam, Amsterdam. Tweede Afdeeling Gemengde Koren. Ver plicht nummer „O uam Suavis" van Jos de Klerk: 1. Zang en Vriendschap, Oost Knol lendam; 2. Goudsch a Capellakoor, Hilver sum; 3. Morgenrood, Loosduinen; 4. Con cordia, Oostzaan; 5. R. K. Gemengd Koor Caecilia, Noord Scharwoude; 6. Zanglust, Bérkhoüt. Eerste Afdeeling Gemengdekorén: Verplicht nummer: „Muziek" van Olivier Koop. 1. „Door Oefening Sterk", Krommenie; 2. „Nieuw Leven", Medemblik; 3. „Zanglust" Zaandam; 4. „Polyhymnia" Amsterdam. Afdeeling Mannenkoren. Uitmuntendheid. Verplicht nummer „Psalm 137" van Roes ke. 1. „Zang en Vriendschap", Amsterdam; 2. „Transvaal", Amsterdam. Afdeeling Uitmuntendheid Gemengdeko- ren: Verplicht nummer „Gypte" van Roeske. 1. Merwe's a Capella koor, Dordrecht; 2. „Concordia", Westzaan; 3. „Oefening Baart Kunst", Nieuwendam; 4. R. K. Gemengd- koor „St. Caecilia'1, Wormerveer; 5. „Stem des Volks", Weesp. Als leden van de jury werden genoemd de heeren Roeske, Olivier Koop, Jos. de Klerk, Hagens, Hamel, Van de Roovaart en Dees, terwijl nog verdere aanvulling zal plaats hebben. Een conflict Door de Bonden in de Kleedingindustrie, i R.-K. Naaisters- en Kleermakersbond „St. Gerardus Majella", Chr. Bond van Arbeiders en Arbeidsters in de Kleedingindustrie, Fed. Bond van Arbeiders (sters) in de Kleeding industrie en den Neutr. Bond in de Klee dingindustrie werd hedenochtend een mani fest met den volgenden inhoud onder de kleermakers werkzaam voor de maatzaken verspreid. De Hoofdbesturen der samenwerkende Bonden in de Kleedingindustrie, werden, zonder dat zij daarmede door den Bond van Kleermakers-Patroons in kennis werden ge steld, er mede bekend, dat de leden van den Maat-Patroonsbond besloten hebben de ge organiseerde Kleermakers tegen Zaterdag 18 Februari 1928 uit te sluiten. Hiermede wordt dus een feilen aanval op de vakbonden gedaan. Niet alleen, dat de Bond van Kleermaker-Patroons zich verzet tegen Uwe redelijke verlangens, de bedoe ling blijkt te zijn, de macht en den invloed der vakbonden te breken. Wij weten, dat gij rustig den U opge drongen strijd zult aanvaarden en dat gij door trouw aan Uw bonden, den werkge vers zult toonen, dat zij door de daad van uitsluiting hun doel niet zullen bereiken. Ongeorganiseerde kleermakers, we doen een beroep op U, om U zoo spoedig moge lijk bij de besturen der vakbonden aan te melden. De hoofdbesturen der vakbonden hebben besloten tegenover de uitsluiting tegenmaat regelen te treffen. Binnenkort zullen deze maatregelen bekend worden gemaakt. Er mag echter niet tot uitsluiting van het conflict of tot staking worden overgegaan, dan na overleg en met goedkeuring van de hoofdbesturen. Uitslagen van 12 Februari. A.D.O. I—Vitesse I 6—2. A.D.O. Ill—D.E.M. III 2—0. Te twee uur stellen beide elftallen zich op, onder leiding van scheidsrechter Smit. die goed voldeed. Vitesse wint den tos en Koop man brengt den bal aan het rollen, tegen wind en zon in. De eerste aanval wordt on derbroken en Vitesse komt eens een kijkje nemen voor het A.D.O. doel, doch zonder succes. A.D.O. gaat weer .tot den aanval over en Koedijk bezorgt A.D.O. de leiding. Kort hierop maakt Vitesse gelijk. A.D.O. laat het hier niet bij zitten ep een goed opgezette aan val bezorgt A. D. O. ten tweede maal de leiding, 21. Kort hierop krijgt Vitesse een vrije trap, welke nogmaals de partijen op gelijken voet brengt. Niet ontmoedigd valt A.D.O. weer aan en het duurt niet lang of uit een schermutseling voor het Vitesse doel, kopt Koopman den bal ln doel. Hierna krij gen wij een vrij vinnig spel te zien. Beide doelen worden beurtelings onder vuur ge nomen, waarmee A.D.O. het meest productief is en met rust is de stand 52 voor A.D.O. Na rust zal A.D.O direct weer eens laten zien het nog niet verleerd te zijn en in min der dan geen tijd is het 62. Vitesse tracht nu met alle mogelijke geoorloofde en niet ge oorloofde middelen den achterstand te ver kleinen, doch succes blijft uit, hoewel zij ver schillende malen gevaarlijk komt opzetten, doch de achterhoede van A.D.O. houdt nu ge ducht stand en weet de A.D.O. voorhoede steeds weer opnieuw aan het werk te zetten, welke dan ook herhaalde malen voor het Vitesse doel zweeft, welke enkele male ter nauwernood aan een doorboring ontkomt en als de scheidsrechter voor de laatste maal fluit heeft A.D.O. verdiend gewonnen. Het oude veld voldeed weer uitstekend en het publiek was in grooten getale aanwezig. Vooral tegen het einde gaf de jongere gene ratie voortdurend acte de présence. Nu a.s. Zondag nog naar Onze Gezellen twee puntjes halen en het kampioenschap is zoo goed als binnen. Supporters welke de reis per autobus wen- schen mede te maken gelieve zich voor Zaterdag op te geven bij den secretaris, op dat er voor voldoende plaatsruimte gezorgd kan worden. Opgave betreffende het postkantoor Haar lem en zijne wijkkantoren over de maand Januari 1928. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd 246.329.07 en terugbetaald 247.438.84. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 1109.77. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 298. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 7750 en afgeschreven 7500. Derhalve meer in- dan afgeschre ven 250. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 2. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van 1009- Op Dinsdag 14 Februari a.s., zal Dr. K. Kuiper te Rotterdam voor de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een lezing met lichtbeelden houden over ,;VIeeschetende Planten". Deze lezing zal plaats vinden in de tuinzaal van café Brinkmann, des avonds om 8 uur. De afd. Heemstede van „St. Deus Dedit". R.K. Landarbeidersbond, heeft haar zilveren bestaansfeest gevierd. Hierboven het bestuur- zittend van links naar rechts: J Juffermans, commissaris; P. Duindam, 2e secretaris; de Geest.-Adv. Kap. J. L. C. Witkamp; JL Couenberg, le seer.J. C. Behage, voorzitter; T. Warmerdam, le penningm.; H. P. Warmerdam, 2e penrungm.; H. J. v. Honschoten, comm. week 8 uur les wordt gegeven in lezen, re kenen en taal, ook in boekhouden, teeke nen, algebra en meetkunde. De meisjes ont vangen apart les en krijgen o.a. 5 uur hand- werkonderwijs w.o. costuumnaaien: zij kun nen daartoe hun eigen werk meebrengen. Op Woensdag 15 Februari a.s., zal de heer Leo Hagedoorn, des avonds om 8 uur, in de aula van de Ambachtschool een lezing hou den over „De moderne Reproductie Tech nieken", georganiseerd door de Vereeniging voor Vakonderwijs in Typografie, Nederl. Ver. van Chefs in het Graf. Bedrijf, Typo- grafischen Studiekring en Drukkers Studie kring, alle te Haarlem. Het eerstvolgend Gem. Orgelconcert op Vrijdag 17 Februari a.s., belooft weer iets bijzonders te worden. De heer Robert heeft n.l. als soliste ge nomen de ook ten onzent welbekende har piste Rosa Spier. Reeds eenige keeren Is zij met enorm suc ces te Haarlem opgetreden. Laten wij hopen, dat ook ditmaal de be langstelling groot zal zijn. Het ligt in de bedoeling van B. en W- om in Haarlem-Noord gelegenheid te geven tot het volgen van vervolg-onderwijs. Daar in het voormalig Schoten die ge legenheid niet meer bestond, waren die kin deren aangewezen op de Haarlemsche scho len .Vooral op de school aan de Parklaan is een vrij groot aantal kinderen uit Schoten ingeschreven, die dat onderwijs volgen. B. en W. zijn dan ook van meening, dat de behoefte aan vervolg-onderwijs in Haar lem-Noord zeer zeker bestaat. Om een overzicht te krijgen van het vermoedelijk aantal deelnemers aan dien cursus, kun nen kinderen, die dit jaar de school zullen verlaten of reeds verlaten, hebben, zich aan melden vóór 1 Maart bij de Hoofden van Scholen in de Soendastraat, Overtonstraat, en v.m. Oud-Schoten. Ook kinderen, die bijz. onderwijs genoten kunnen zich aan melden. Volledigheidshalve dient vermeld, dat per HET ZILVEREN JUBILEUM VAN „ST. DEUS DEDIT". Zondag vierde de R.-K. Bloemistarbeiders- vereeniging „St. Deus Dedit" haar 25jarig best aan. Dat dit feest luisterrijk gevierd zou worden, kan een ieder begrijpen, die vreet wat in die jaren door de organisatie is tot stand gebracht. Er was reden tot dankbaarheid en dat toonde men door in de H. Mis aanwezig te zijn en ter H. Tafel te naderen. Na afloop vereenigde Jich de circa 100 leden in het R.-K. Vereenigingsgebouw, wat dank zij den goeden zorgen van den Con cierge in een gezellige ontbijtzaal was om- getooverd. De keurig in lange rijen opgestelde tafels waren rijkelijk met bloemen versierd. Het mooie vaandel was opgesteld tusschen groen en bloemen. De voorzitter, de heer J. C. Behagen, heette de aanwezigen en in het bijzonder den Geestelijken Adviseur, den Weleerw. heer kap. Witkamp, welkom. Het is zegt spr. vandaag een dag-van vreugde en dank.*Een terugblik werpende op de afgeloopen kwart eeuw, zien wij veel werk van God, Die ons kracht en energie gaf, maar ook veel men- schenwerk. Gaan wij 25 jaar terug, dan zien Wjj de pioniers voor een taak staan, die on- overkomenlijk scheen. Maar zij hielden stand en van dit kleine zaadje, dat toen heette St. Isidores", is gegroeid de groote boom „St. Deu» Dedit". Dank wil spr. brengen aan de verschillen de Geestelijke Adviseurs, die wel genoemd werden het dwangbuis voor de actie, maar gebleken zijn de gezegende leiders voor onze actie te zijn. Hulde brengt spr. aan den pionier, wijlen G. Goosens. Moge zijn werk nu beloond zijn met een eereplaats in den Hemel. Verschillende, zoowel overledene als nog levende strijders, passeerden de revue. Ten slotte brengt spr. dank aan het bestuur van den R.-K. Volksbond, dat door zijn aanwe zigheid blijken van medeleven geeft. Naast Gods hulp vraagt spr. een blijvende mede werking van deze standsorganisatie, opdat ook de bloemistarbeiders mogen bereiken wat hun als mensch rechtmatig toekomt. Hierna, volgen verschillende felicitaties van Zustervereenigingen en andere R.-K. Orga nisaties. De Geestelijke Adviseur, kap. Witkamp, daarna het woord verkrijgend, zegt, al meer dere malen hier een jubileerende vereeniging medegemaakt te hebben maar te constatee- ren, dat dit de meest bloeiende vereeniging is, die als voorbeeld mag gesteld worden aan andere onderafdeelingen van den R.-K. Volksbond. Spr. wil de reeks van namen completee- ren met het noemen van den voorzitter, den heer J. C. Behagen, van de oprichting af lid, dus nu ook jubilaris. Gij zijt, zegt spr. in den bloeitijd van de vereeniging als leider gekozen, en gij hebt toch in die jaren rijke ervaringen opgedaan, waarmede gij op uw kalme en bezadigde wijze voor de vereenigingen weet partij te trekken. Z. Eerw. hoopt hem nog vele ja ren als leidsman van de vereeniging te zien iptreden. Ook dankt Z. Eerw. de leden voor den dank aan God gebracht in de gemeen schappelijke H. Communie, waardoor ver wacht mag worden, dat Gods rijkste zegen ook in de toekomst de vereeniging ten deel zal vallen. De heer W. Groenland, voorzitter- van den R.K. Volksbond prijst de leden, dat zij, trots den minder rooskleurigen economi- schen toestand, altijd het voorbeeld hebben gegeven aan Roomsche arbeiders. Ook spr. herinnert aan den ouden tijd, en vult dan de namen der voorvechters aan met dien van den heer Loerakker, die werk heeft geleverd, wat ieders bewondering af dwong, en nog afdwingt; o.a. de verbete ring, die, trots den algemeenen achteruit gang van den economischen toestand, ver kregen wordt; o.a. den vrijen Zaterdagmid dag. Namens het bestuur werd den voorzitter onder eenige toepasselijke woorden een foto van het bestuur aangeboden. Nadat de voorzitter den verschillenden sprekers dank gebracht had, en den leden aangespoord tot meer daadwerkelijke actie, opdat spoedig de tijd zal komen, dat alle R. K. arbeiders zich zullen scharen onder de vaan van „St. Deus Dedit", werd de morgen met gebed besloten. Zondagavond had de groote feestvergade- ring plaats. Om 8 uur was de groote zaal geheel ge vuld. Aanwezig zijn eenige hoofdbestuurde ren, afgevaardigden van verschillende zuster- afdeelingen en andere afdeelingen van den R.K. Volksbond. De voorzitter opende, heette de talrijke aanwezigen welkom, en gaf een terugblik op het afgeloopen tijdperk, daarbij wederom herdenkend de pioniers, waarbij nu ook ge noemd werd het overleden lid, den heer H. Gozeling. Hierna werden wederom verschillende feli citaties voorgelezen. Door de onderafd. Bouwvakarbeiders was een fraai bloemstuk aangeboden. Daarna betrad de heer A. J. Loerakker, lid van het hoofdbestuur, den katheder, om zijn feestrede te houden. I Namens het hoofdbestuur brengt spr. hulde aan de afdeeling, die met nog eenige I in den lande reeds vóór den grooten bond 'bestond en het initiatief nam tot stichten eener afdeeling, waarvoor toen helden moed noodig was, omdat de werkgevers ar een poging tot oproer in zagen, en de eigen vakgenooten hun bespotten. Uitvoerig schetst spr. de strijdmiddelen toen gebezigd, door werkgever en werkne mers. Maar zij hebben volgehouden, tot he den een goed geordende organisatie bestaat, waarvan vele patroons de noodzakelijkheid erkennen niet alleen, maar dankbaar zijn dat zij er is, omdat zij weten dat in Hol land een goedgeordende organisatie is, die zorgt voor orde en rest. Over de Heemsteedsche patroons is spr. niet te spreken. Zij hebben zich nog niet kunnen opwerken tot die hoogte om te be grijpen dat samenwerken noodig is. Hier schijnt, zegt spr., het christelijk denken en voelen nog maar alleen tot de arbeiders te zijn doorgedrongen. Waar zijn zU, die aan de kindertoeslagregeling willen mede werken? Maar wij rusten niet, vervolgt spr. Ook hier zal men prijs moeten gaan stellen op het bestaan eener organisatie. Dit kunnen wij bereiken, onder voorwaarde, dat wij dankbaar zijn aan den Grooten Gever en een goed voornemen maken. Dat zijn de zuilen waarop ons verder le ven gebaseerd moet zijn. Trouw aan het vaandel en de organisatie; komt, als de organisatie u roept. Wij wor den geteld, ook als wij naar de vergadering gaan. Maar daarvoor is noodig, aldus spr., de hulp der vrouw en van het meisje, die moeten begrijpen, dat ook hun belang be hartigd wordt. De groote strijd moet nog be ginnen. Er staat meer op het spel dan al leen een boterham. Een ieder kan zien, dat, als wij de samenleving niet redden, wij ten onder gaan in den chaos; Rusland en Mexico zijn daarvan voorbeelden. Uitvoerig schetst spr. de noodzakelijkheid der jeugdbeweging, niet alleen om straks de open plaatsen aan te vullen, maar wij moeten de jeugd onze levensbeschouwing bijbrengen, haar leeren dat het niet alleen om een boterham gaat. Laten wij, zegt spr., er aan denken, dat de groote volkerenslag tusschen het Chris tendom en anti-christendom zal gestreden worden, volgens Dr. Ariëns, op het terrein der vakbeweging. De hulpmiddelen om ons in dien strijd gereed te maken, zegt spr., zijn velen. Eer stens het orgaan, het Kr.th. Soc. Weekblad en de Volkskrant. De laatste niet inde plaats van onze R.K. plaatselijke pers, om dat wij die niet mogen tegenwerken, daar zij getoond heeft veel voor ons te doen, maar als aanvulling. Laat deze dag, besluit spr., een mijlpaal zijn. Mannen en vrouwen, jongens en meisjes moeten optrekken achter het vaandel, tot grootmaking der organisatie en het Katho liek Vereenigingsleven. Een langdürig applaus volgde op deze rede. De ^Geestelijke Adviseur, Kap. Witkamp, is verheugd zulk een bloeiende Roomsche Ver eeniging naast zich te hebben. Velen zijn gekomen en gegaan, zegt spr. maar één Is gebleven, n.l. de voorzitter, de heer J. Behage, die al drie jaren actief lid is geweest, de laatste jaren als Voorzitter. Als blijk van waardeering werd dezen jubi laris een fraai H. Hartbeeld op piëdestal aangeboden, benevens een vulpen, terwijl hem namens bestuur en leden zijn portret in lijst werd vereerd. Hiermede was het officieele gedeelte afge loopen, en werd het verdere gedeelte gevuld met zang, tooneel, voordrachten en muziek. De humorist Leo Peelen had al direct ieders belangstelling. Als conferencier en als humorist is hü de man die een groot gezel schap tevreden kan stellen. Het Spaarne-strijkje zorgde voor de noodige afwisseling, en als slot ging het aardig een- actertje „In den Zilveren haas". Een verloting leverde een flink bedrag op ten bate van het St. Nicolaas comité en „Herwonnen Levenskracht". De heer Th. Molenkamp uit Haarlem nam de gelegenheid te baat, om extra pro paganda te maken voor de 5 cents actie van „Herwonnen Levenskracht" voor het Sanato rium „Berg en Bosch". Hij zong zeer ver dienstelijk het Lied voor het Stuiversfonds en bereikte daarmede dat 32 nieuwe leden zich opgaven. Het was een waardig slot voor dezen mooien jubileumdag en vol goeden moed gaat „St. Deus Dedit" de toekomst tegemoet. Een R. K. Mannenzangvereeniging Reeds lang zijn eenige leden van den Ned R. K. Volksbond bezig te trachten een R. K Mannenzangvereeniging te stichten. Hiervoor werd eenigen tijd geleden een commissie be noemd om de voorbereidende stappen te doen. Deze commissie Is in zooverre gereed, dat zij hedenavond bijeenkopit. Alle R. K. man nen, die iets voor den zang voeen en lid zijn of willen worden, van den R. K. Volksbond zijn uitgenoodigd. Het comité rekent op veler aanwezigheid ook van hen, die nog niet definitief besloten hebben, lid te worden, opdat aan den lang- gekoesterden wensch van velen eindelijk eens voldaan kan worden. Suppé, J. Briffeux 3. Fantasie Romantlque, Legende J. Montagne. 4. Um Herzund Hand. Concert Valse, C. Faust. 5. Marche des Petits Bonus, L. Langlots. 6. La Touterelle, Polka voor piccolo, E. Demare. 7. Heinzelmannchens Wachtparade, K. Noack. Ter afwisseling zullen optreden de humo risten J. Toledo en Westerhoven. Concert St. Michaël Donderdagavond geeft de Harmonie St. Michaël, directeur de heer H. W. Hofmeester, een concert, uitslui tend voor haar donateurs en kunstlievende leden. Voor dit concert is een geheel nieuw program ingestudeerd. Hieruit zullen blijken de groote vorderingen die St. Michaël gemakt heeft, dank zij ook de nieuwe instrumenten. Het programma luidt als volgt: 1. Fleur de Hongrie, Par. Redouble, F. Popie. 2. Cavelerie Légère, Ouverture de Uitvoering fanfarecorps „Excelsior." Za terdagavond gaf het fanfarecorps „Excelsior" zijn 2e seizoen-uitvoering voor donateurs en kunstlievende leden in café-Restaurant Dreefzicht. De ruime zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Onder de aanwezigen merkten wij op, de gemeente-secretaris N. Vos en echtgenoote, de directeur van Openbare werken J. Schel ling en echtgenoote, afgevaardigden van het Haarl. Politiecorps, de Zandvoortsche mu ziekkapel en de Harmonie St. Michaël. Eens gezindheid was door omstandigheden verhin derd, (de beschermheer Jür. J. G. W. v. Doorn, burgemeester had bericht gezonden verhinderd te zijn. Pas tegen half 9 opent de voorzitter, de heer J. B. Jonkman, dankt vooral den heer Vos voor zijn aanwezigheid, hier voor het eerst als gemeente-secretaris ln bun midden, hem nog gelukwenschend met zijn benoeming als secretaris van ons mooi Heemstede, Qnng- durig applaus). Voorzitter srelt de aanwezigheid der zus- terafdeelingen op hoogen prijs, wat teekent de goede onderlinge samenwerking. Ook wil spr. deze gelegenheid »e baat ne men, om liefhebbers van miudek, werkende in gemeentelijken overheidsdienst aan te spo ren, lid te worden, opdat spoedig bet fanfare corps tot een harmoniegezelschap kan omge werkt worden, dat naast de zustervereenigin gen een goede plaats kan innemen. Daarna werd aan het programma begon nen. „Excelsior" opende den avond met een 5-tal nummers: Marche des Jeunes Gardes, maakte al direct een goeden indruk. La fille du Régiment, fantasie, \-erd vrij zuiver weer gegeven, Nelly, Valse de concert, in het begin heel goed, niet op het eind, wat onzui ver; terwijl Caprice sur l'Opéra Norma, (fan tasie) buitengewoon goed vertolkt werd, maar op het eind iets afzakte. Alles bijeen was het een goede uitvoering, temeer daar het corps pas 2 jaar bestaat. Het applaus na ieder nummer was dan ook alleszins verdiend. Met de keus van het Residentie Cabaret was men vrij gelukkig. Hiervan had wel het meest succes mej. Rieka van Creveld, sou brette. Het solo Accordéonquartet „The Happy Band" gaf voor- en na de pauze eenige num mers, en oogstte veel bijval, vooral met fan tasie II Trovatore (Troubadour). Na afloop van het uitgebreide programma nog een paar uurtjes voor den dans, waar van gretig gebruik gemaakt werd en waarbij „The Happy Band" voor uitstekende dans muziek zorgde, en waarbij het er allergezel ligst toeging. Percentage verstrekte gelden. B. en W. stellen voor, de jaarlijksche rente, welke door de gemeente gas-, duinwater- en electrici- teitsbedrijven zal moeten worden betaald aan de gemeente over de in 1927 verstrekte gel den, bestemd voor den buitengewonen dienst, te bepalen op 5 pet. Een bijzonderheid. Als een zeer zeldzaam voorkomend geval kan worden gemeld, dat één dezer dagen bij den landbouwer J. v. d. Peet, te Houtrak en Polanen, op één dag 33 biggetjes werden geboren bij 2 zeugen. Vr.: Kunt u mij de wedstrijd-uitslagen van de laatste 5 jaren van de wedstrijden H.F.C.—Oud-Internationals bekend maken? Antw.: In 1923 H.F.C.—Oud-Int. 4—1: in 1925 H.F.C.—Oud-Int. 24; in 1926 H.F.C. —Oud-Int. 6—3; in 1927 H.F.C.—Oud-Int. 5—4; ln 1927 H.F.C.—Oud-Int. #—9. In 1924 is de wedstrijd niet gespeeld ten gevolge vann vorst en sneeuw. Vr.: Kunt u mij ook zeggen of reeds uit geloot zijn Hollandsche Grondcredietbank, serie 00538, No. 45; Rotterdamsche Schouw burg, serie 2424, No. 064; Rotterdamsche Schouwburg, serie 2424, No. 045; Rotterdam sche Schouwburg, serie 2420, No. 028. N.H. Vereen. Het Witte Kruis, serie 3450, No. 11; N.H. Vereen. Het Witte Kruis, serie 3451, No. 11; N.H. Vereen. Het Witte Kruis, serie 3452, No. 11. Antw.: Nog niet uitgeloot. ALKMAAR. 13 Februari. Aangevoerd 42 vette koeien 220—400, 6 vette kalveren 80 185, per pond 1.40—1.70; 170 nuchtere kalveren 6—22; 859 vette varkens 0.53-- 0.63 per pondd, zouters 0.54 per pond. NOORD-SCHARWOUDE, 13 Februari. 66 K.G. uien 14,70—15.30; grove uien ƒ15,10 drielingen 14.1014.30; nep 5.90; 3700 K.G. peen 6.206.00; 46.000 K.G. roode kool 15.40—20.80; doorschot 14.30 -19.30; 18200 K.G. gele kool 12.14.50; doorschot 8.7010.90; 61300 K.G. Deensche wittekool 3.30—4.90, doorschot ƒ2.704.30. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Februari. 26.000 K.G. roode kool 18.20, doorschot 17.70—19.40; 20.000 K.G. gele kool 9.30— 13.10; 23.900 K.G. Deensche wittekool 3.80 —4.50; doorschot 3.60—4.20; 6500 K.G. uen 14.70—15.30, drielingen 14.60.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9