ONDER ROOD SCHRIKBEWIND Voornaamste Nieuws Het TELEFOONNUMMER DINSDAG 14 FEBRUARI 1928 Wie had gelijk? ALLES VOOR ZICH; NIETS VOOR EEN ANDER Een rumoerige zitting van den Weenschen Gemeenteraad van L. de VOCHT, Spaansche- vaartstraat 89, Agent der BRÏLSH HOLLINB CiULGo.is: MOSS DIT NU .VA'FR BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG Mo. 167S1 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. KarcL W. van Rossum ernstig ongesteld Waarom werkgevers niet op de voorstellen der vakbonden ingaan De weg UtrechtHaarlem W egverbetering Het Dr, Schaepmanfonds Pasloor P. F. W. Soepnel Openbaar Slachthuis te Beverwijk DE AANBESTEDING Koperen Priesterfeest Kapelaan A. J. M. v. d. Burg Roode Kruis Transport Colonne voor Haarlem en Omstreken* D. Smit f J. J„ WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. HOOG BEZOEK AAN HET FRANS HALSMUSEUM Ongeval Personalia Eenvoudig 's morgens, 's mid dags en 's avonds den mond terdege met O d o 1 spoelen en de tanden borstelen, dan houdt men een zuiveren mond, hetgeen een eerste vereischte is voor mooie en gezonde tanden. 0 BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: vooi Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetahng. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné'i rp dit bied zijn, ingevolge de veizekeringsvcorv. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen aarden f ^000 - Leven, lange gelieele ongeschiktheid tot werken door f7Gf] 0 bij een ongeval met f OEA bij verlies van een hand, t fQC bij verlies van een f Cf» bij 'n breuk van f/,n bij verlies v. een ingen A oüül!. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogenji «JU. docdelijken afkop £dU. een voet of een oog; A YLé." duim of wijsvinger; 1 vilf- been of arm 1 wlr." andere vinger. Er zijn onderwerpen, die, al schijnen ze doodgepraat, toch zóó zeer de belangstelling gaande houden, dat men ze telkens in de openbare discussie ziet terugkeeren. 't Gaat er mee als in den oorlogstijd: een ieder dacht, zeide of droeg liet op een insigne bij zich: „Spreek mij niet over den oorlog". En twee of meer menschen konden geen kwar tier bij elkaar zijn, of ze hadden het over de oorlogs- en vredeskansen. Zoo gaat het tegenwoordig onder allen, die belang stellen in het politieke leven: men kan geen dagblad of tijdschrift opnemen, of er is iemand aan het woord, die het heeft over de kans op een parlementair kabinet na de verkiezingen van het volgend jaar. Wat inmiddels niet behoeft te verwonderen. De vraag, of wij in 1929 uit den extra-parlemen tairen in den parlementairen toestand zullen komen, is voor ons verder politiek leven van heel veel beteekenis. Immers, wordt het extra-parlementair kabinet ook na 1929 nóg verlengd, dan is er geen sprake meer van een intermezzo-regeering, maar keeren wij ons, waarschijnlijk voor langen tijd, van den tot nu toe gebruikelijken regeeringsvorm af. Een voor de bestudeering van dit vraag stuk belangrijke bijdrage levert de heer Al- barda in het Februari-nummer van „de So cialistische Gids". De leider der sociaal-de mocratische 2de Kamerfractie heeft het daarin over deelneming uer Nederlandsche sociaal-democraten aan de regeering. Wij krijgen een goed gedocumenteerd en histo risch getrouw overzicht te lezen van de hou ding, welke de roode partij in ons land sinds 1913 tegenover het vraagstuk van al of niet deelneming aan de regeering heeft aangeno men. De heer Albarda bewijst, dat zijn partij daarbij steeds één lijn gevolgd heeft. Toen dr. Bos in 1913 aan Troelstra vroeg om met hem een linksche regeering te vor men, verzocht de toenmalige politieke leider der S. D. A. P. uitstel om over zulk een ge wichtige vraag eerst een congres van zijn partij te raadplegen. Men weet, dat het ant woord van het Zwolsche congres afwijzend was: de S. D. A. P. verklaarde zich niet prin cipieel afkeerig van regeerings-deelname. van een coalitie met burgerlijke partijen, maar wel van samengaan met partijen als zich toen aanboden, n.m. liberalen en vrij-libera- len die van de vrijzinnige concentratie van 38, 31 zetels bezetten. Het „democratisch ele ment" (de vrijzinnig-democraten) omvatte zeven zetels en dat was den sociaal-demo craten te gering. Voor samenwerking' zou een te beperkt program te maken zijn geweest en wat volgens den heer Albarda een groot nadeel zou zijn geweest, al hebben wij daar toentertijd niet zooveel van gehoord de antithese tusschen rechts en links, tusschen ongeloovigen en geloovigen zou daardoor nog eer versterkt dan verflauwd zijn. En dat zou op den duur slechts op nadeel voor de S. D. A. P. kunnen uitloopen, omdat de roode partij toch haar uitbreiding onder de Katho lieke arbeiders moest vinden! De heer Albarda bewijst dan verder uit de congressen en verkiezingsprogramma's van 1918 en 1922, uit hetgeen de S. D. A. P. na de Vlootwet-crisis van October 1923, het ver kiezingscongres van 1925 te Amsterdam deed en uit het an tv/oord, dat hij zelf namens zijn partij zond aan mr. Marchant na den val van het ministerie-Colijn, dat de S. D. A. P. ten opzichte van de vraag: „al of niet deel name aan de regeering" steeds dezelfde, con sequente houding heeft gevolgd, n.l. deze: de bereidheid is er, mits op een vast accoord met burgerlijke partijen of groepen kan wor den samengewerkt, zoodat voldoende waar borg voor de verwezenlijking van een aantal punten van het socialistische program be staat en de vrijheid der partij als socialisti sche organisatie in geen enkel opzicht be perkt wordt. Wij willen nu eens aannemen, dat die con sequentie steeds zuiver heeft bestaan. Wat leert zij dan? In de verklaring en uitwer king, als door den heer Albarda gegeven, niet anders, dan dat de S. D. A. P. zelf liet groote struikelblok is geweest om toteendoor haar gewilde regeeringscombinatie, eene n.l. waarvan zij zelf deel uitmaakte, te geraken. De heer Albarda steekt het n.l. niet onder stoelen of banken, maar zegt het ronduit: de eenige parlementaire regeering, welke in ons land nog denkbaar is bij een mislukking van de rechtsche coalitie, is een katholiek- socialistische.' Troelstra heeft dit volgens den heer Albarda reeds op het Arnhem- sche congres van 1918 uitgesproken. De R.K. Staatspartij is de eenige, welke groote groe pen arbeiders telt. „Als wij ons bereid ver klaren aan een regeering deel te nemen, als wij, ook met de regeeringsmacht, het groot kapitaal willen bestrijden, dan richten wij ons daarmede, over de hoofden der burger lijke leiders, tot de achter hen staande arbeiders, om ze naar ons toe te trekken". 't Is eerlijk en ronduit gezegd; maar voelt deze geschiedschrijver der jongste parlemen taire historie nu niet zelf, dat het een toch al heel weinig aanlokkelijk aanbod is, wan neer men tot iemand zegt: ik wil met u sa menwerken in de verwachting, dat door dat compagnonschap uw menschen naar mij overlcopen? En niet uit vrees voor verlies'Van kiezers alleen, kon een samengaan van Roomsch en rood nooit doorgaan. Het is al weer de heer Albarda zelf, die het bewijst. Tot tweemaal toe legt hij er den nadruk op, dat de S. D. A. P. nooit aan deelneming aan de regeering gedacht heeft, dan alleen, wan neer zij wist op de arbeidersvakbeweging te steunen. Troelstra zelf heeft het in 1918 ge zegd, herinnert de heer Albarda tot bewijs Voor zijn redeneering, dat een samengaan van de S. D. A. P. met andere groepen in één regeering niet moest bekookstoofd worden tusschen politieke voormannen. „Zooiets zei de toenmalige roode leider kan niet buiten deze beide vakbewegingen (de Katho lieke en de roode) omgaan. Alleen op die wijze kan zulk een regeering mede een mid del zijn, om aan de verdeeldheid der arbei dersbeweging in ons land een einde te ma ken. Alleen in zulk een politiek verband denk ik mij eventueelè samenwerking der katholie ke partij met de onze in de regeering." Het rustige artikel van den heer Albarda, dat nu eens zonder verkiezingshartstocht en zonder de omzichtigheid van een politieken onderhandelaar in een crisis-periode, is ge schreven, in dit zuiver historisch overzicht wordt door den tegenwoordigen leider der S. D. A. P. erkend, dat het streven van Troelstra en de zijnen om een Roomsch-rood blok te vormen voornamelijk ten doel heeft gehad de groote massa der Katholieke kie zers naar de S. D. A. P. te trekken en de scheiding tusschen Roomsche en roode vak beweging weg te wisschen. Kan men het nu den Roomschen leiders kwalijk nemen, dat zij in dezen val niet liepen? Waren zij daartoe verantwoord? De heer Albarda zelf zal hun gelijk moeten geven. Het gelijk was nog meer aan den kant der Katholieke leiders, zooals wij in een volgend artikel, mede aan de hand van de publicaties van den heer Albarda zullen aantoonen. Naar de Msb. verneemt, is Z. Eminentie Kardinaal W. van Rossum te Rome door een ernstigen aanval van griep getroffen. Het hart is zwak, waarom men zich over zijn toestand ongerust maakt. Door den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Redemptoristen is opdracht gegeven^ dat in alle huizen der Congregatie hier te lande een novene zal worden gehouden ter eere van O. L. Vrouw van Altijddurenden bij stand ter intentie van den hoogen lijder. De doktoren kunnen nog niet met zeker heid verklaren, waaraan Z. Eminentie W. Kardinaal van Rossum lijdende is. De liooge lijder is in de nieuwe kliniek der Kruiszusters „Quisisana" opgenomen. Maandagavond was de toestand van den Kardinaal tamelijk zwak. Van de zijde der werkgevers in het maat- confectiebedrijf verneemt de „Tel.", dat de werknemersbonden hun ongeveer dezelfde voorstellen hebben aangeboden, in verband met een nieuw af te sluiten collectief ar beidscontract, als aan de werkgevers in het speciaal maatkleedingbedrijf. Deze voorstellen komen in hoofdzaak hierop neer, dat een loonsverhooging ver langd wordt en bovendien verschillende ver beteringen, te zamen tot een bedrag van 15 a 20 pCt. op het bestaande loon. Het gemiddelde weekloon van de werk nemers in dit deel van het kleedingbedrijf, meest huisarbeiders, staat ongeveer gelijk aan dat, wat aan arbeiders in andere be drijven als vast weekloon wordt betaald. Bovendien hebben de thuis werkende kleermakers de gelegenheid om met hulp te werken, welke zij beduidend minder kunnen betalen dan zij zelf ontvangen. De werkgevers weten nooit of een thuis werker alleeh voor zijn patroon werkt, dan wei of hij ook zelf nog als patroon optreedt, door voor particulieren te werken; dit laat ste komt veel voor. Èesniettemin hebben, gelijk men weet, de werkgevers aan de werknemersbonden aan geboden, een nieuwe overeenkomst aan te gaan, ter vervanging van de tot 15 Februari loopende, waarvan de inhoud gelijkluidend zou zijn. Op de voorstellen van de werknemers bonden kunnen zij niet ingaan, omdat zij dit fnuikend achten voor het bedrijf, dat zoo lang er slecht aan toe Is geweest en pas nu eenig teeken van opleving begint te ver- toonen. Van werknemerszijde wordt aan het Haagsch Corr.-Bur. medegedeeld, dat ook in Den Haag de georganiseerde kleermakers op 15 Februari worden uitgesloten door de ge organiseerde maatpatroons. De samenwerkende werknemers-organisa ties hebben een comité gevormd, dat van Donderdagmorgen 10 uur af zitting houdt in y het Volksgebouw op de Prinsegracht. Uit Delft wordt gemeld, dat te Delft geen strijd in de kieedingindustrie zal ontstaan. De hier bestaande organisatie van werkne mers is n.l. de vorige week opgeheven, zoo dat bij de patroons uitsluitend ongeorga niseerde kleermakers in dienst zijn. Deze blijven op de oude voorwaarden doorwerken. De Ter Aasche Zur e hersteld. Gedurende de werkzaamheden, welke vanwege de Provincie Utrecht aan de Ter Aasche Zuwe en den weg van het dorpje Ter Aa tot aan de Keulsche Vaart, welke wegen deel uitmaken van den grooten ver keersweg UtrechtHaarlem, werden uitge voerd, werd zooals bekend is, het verkeer geleid langs de Baambrugsche Zuwe. Deze laatste weg is zeer slecht en boven dien veel te smal voor een dergelijk druk verkeer. Vele automobilisten geraakten al daar te water: op 1 October j.l. kostte het aan drie menschen het ieven. De stremming van het verkeer over de Ter Aasche Zuwe c.a. is thans geheel op geheven, zoodat het verkeer weer langs den gewonen weg via NieuwersluisTer Aa Wilnis kan piaats hebben. IX. „Het Volk" lieeft zijn reclamebericht be- Neen, men moet geen bloed doen vloeien: op andere wijze kan men zijn doel evengoed en zelfs nog beter bereiken: Mep moet op alle. mogelijke manieren het geld aftappen van de burgerij, en met dit geld moet men de partij versterken Dat maakt niet zooveel kabaal en je krijgt evengoed een socialistischen heilstaat! De Weensche heeren brengen deze theo rie schitterend in praktijk: ze verstaan per fect de kunst, het gemeentegeld doodgewoon over te hevelen in allerlei socialistische kassen. Alweer een enkel frappant bewijs Toen wij voor onze studiereis van Holland naar Weenen wegspoorden, kortten wij ons een oogenblik den tijd met de lezing van een Hollandsch ochtendblad, en een heel klein berichtje in dat ochtendblad trof onze aandacht: „De burgemeester van Weenen heeft een subsidie van 12000 Shilling toegekend aan de socialistische toeristenvereeniging „Na- turfreunde". Kijk, dachten we, dat is weer echt Weensch! Alles voor zich, niets voor een ander. We konden toen echter niet vermoeden, dat we de verdere „afwikkeling" van deze affaire heel van nabij beleven zouden. treffende den groei der Weensche roode partijorganisatie, waarover wij in een vorig artikel spraken, nog nader aangevuld: De socialisten kunnen hun succes daar niet op! De groei der partij in Weenen is gewoonweg „niet tot staan te brengen uit een door de „Volk"-redactie ontvangen af levering van de Weensche socialistische ,,Ar-> beiterzeitung" blijkt aldus „Het "Volk dat de Weensche sociaal-democratie in het. tijdperk van 1 Januari 1927 tot 1 Januari 1928 niet minder dan 56000 nieuwe leden heeft gewonnen, „dus meer dan de geheele, Hollandsche sociaal-democratische paitij aan leden telt": op 1 Januari 1928 waren 258.603 mannen en 127.799 vrouwen lid van de partij, tezamen 386.602 personen. Het lijkt verschrikkelijk mooi, of eigen lijk: verschrikkelijk leelijk. - Maar zóó mooi eigenlijk zoó leelpk is het er heusch niet. 't Is maar de vraag, wat de roode heeren onder leden der partij verstaan en hoe zij. die leden ingeschreven krijgen. Wü hebben van de roode agitatie tot ontkerstening der massa en van den rooden „bekeerings"-dwang hiervoor al het een en ander verteld, doch wat hierna volgt zal den goedmoedigen Hollandschen lezer> die zich den socialist in zoo'n ware gedaante niet voorstellen kan, wel haast ongeloof lijk toe schijnen. En toch verklaren wij met de hand op het hart, dat wy de waarheid zeggen en niets dan de waarheid. De heele toeleg der Weensche sociaal democraten komt hierop neer: het leven in hun roode heilstad alleen voor socialisten mogelpk te doen zijn; een niet-socialist heeft geen recht; een niet-socialist krijgt niets, zelfs geen brood! De Hollandsche sociaal-democraten bekla gen er zich wel eens over, dat hun sprekers hier en daar in 't Roomsche Zuiden van ons land zalen geweigerd worden. Wat 'n huichelarij! In Weenen hebben zij er al sinds jaren een sport van gemaakt, den Katholieken redenaar het spreken te beletten. En 't gaat daarbij lang niet zoo gemoe delijk toe als in Holland: Wordt het bekend, dat voor een bijeen komst van Katholieken een gevreesd spreker zal optreden, welke de sociaal-democraten eens aan den tand zal voelen, dan leggen zij het er op toe, zoo'n vergadering (ze hebben er een eigen woord voor!) te „sprengen". Dit beteekent, dat men de vergadering, op welke manier dan ook, onmogelijk maakt. Een veel geliefkoosd middel daartoe is: ervoor te zorgen, dat de vergaderzaal te voren met partygenooten gevuld is en dat deze dames en heeren den redenaar liet spieken beletten. En nu moet men niet denken, dat der gelijk kwajongensgedoe op rekening komt van enkele onverantwoordelijke roode heet hoofden; neen het komt voor, dat het roode partijbestuur bü dergelijke gelegen- heden de leiding neemt. Een enkel voorbeeld: Tegen 17 Februari van het vorig jaar had de Weensche organisatie van christelijk- sociale arbeiders en beambten een vergade ring, uitgeschreven in de „Volkshalle" van het Raadhuis, waar onze Leopold Kunschak stelling zou nemen tegen de socialistische financieele politiek van Breitner. Deze stoutmoedigheid deed den rooden heeren dermate den schrik om 't hart slaan, dat het partijbestuur bijeenkwam om zich te beraden omtrent maatregelen tot ver hindering van deze vergadering. En er werd besloten, de roode arbeiders er toe te roepen, dat zij zich op den bewus- ten dage, zóó van hun werk weg dat is i dus reeds om ongeveer vijf uur naar de I vergaderzaal zouden begeven, waar de Chris- telijk-socialen om acht uur hun vergadering zouden houden. Of de mooie toeleg gelukt is. doet niet ter zake: een feit is het, dat het Weenschè partijbestuur zich niet ontziet, Katholieke sprekers den mond te snoeren met alle mo gelijke middelen, zoo noodig met geweld. De vrije meeningsuiting ook wanneer het de meest geoorloofde meening betreft behoort in het „democratische" Weenen tot den voltooid verleden tijd. Dat ondervonden ook de particuliere aan nemers, die eens een vergadering hielden in de „Volkshalle" van het Raadhuis en zich bij die gelegenheid verstoutten, zich er over te beklagen, dat de gemeente heel de bouwnijverheid voor zich geannexeerd had en het particuliere bouwbedrijf geen kansje meer wilde geven. Een doodonschuldige en heel juiste op merking Maar den volgenden dag kregen alle per sonen, die tot deze vergadering geconvo ceerd v/aren, den volgenden strafbrief vanhet gemeentebestuur thuis gestuurd: „Ook U stond op de lijst van degenen, die uitgenoodigd waren voor de op 28 Maart gehouden vergadering van aannemers. Vol gens een besluit dezer vergadering zyt gi! er vóór, dat de gemeente Weenen afziet van haar bouwbedrijf. Daar wij dus aan nemen, dat gij er geen prijs meer op stelt, met de gemeente Weenen in zakelijke rela tie te treden, hebben wij de stedelijke 'be drijven er van in kennis gesteld, dat U als contractant niet in aanmerking komt." Ziedaar een staaltje van socialistische Heden is men te Heemstede van gemeen tewege begonnen met de verbreeding aan den westkant van den Heerenweg vanaf de grens van Haarlem, welke ongeveer 3 Meter breeder aan dien kant wordt. De tuinen van de perceelen aan die zijde worden der halve zooveel kleiner. 't Was op Vrijdag, 20 Januari, dat wij een onderhoud hadden met Stadtrat Frau Dr. Motzko, en deze dame ons een toe gangsbewijs verschafte voor de op dien avond gehouden vergadering van den Ween schen gemeenteraad. Let wel: om ip de Weensche raadzaal een plaatsje op de tribune te kunnen bemachti gen moet men een introductie hebben: op groote plakkaten kan men het overal in de gangen van het „democratisch" raadhuis paleis lezen, dat niemand tot de tribunes wordt toegelaten, als hij niet voorzien is van een toegangsbewijs! Welnu dan: we kregen, dank zij de voor treffelijke introductie, een voortreffelijk plaatsje en we keken...... en we luister den...... Hier bevonden wü ons nu in de befaamde roode Weensche gemeente-raadzaal: 't leek wel een deftig theater; alle toeschouwers zaten in verschillende rangen daarbóven; daarginds, parterre, werd het spel gespeeld; hóóg troonde daar beneden de voorzitter van den Raad en daaronder de „referent"; als in een eerste-klas-pariement stonden de banken der wethoudérs en raadsleden in hoefijzervorm daaromheen geschaard. En hoog daarboven, onder de plafonnee ring zóó hoog, dat niemand er toe rei ken kon daar prijkten nog in on verschoten kleuren de muurschilderingen, welke vader- landsche keizers en koningen en hertogen en graven in de herinnering terugriepen En we luisterden Ja, we hadden het wèl getroffen: van christelijk-sociale zijde werd er een inter pellatie gehouden over de 12000 Shilling, welke de roode burgemeester zóó maar aan de socialistische toeristenvereeniging „Na- turfreunde" had toegekend. En in die oogenblikken hebben we onze Katholieke vertegenwoordigers in den Ween schen raad diep bewonderd: welk een hel- denstrijd hebben zij daar te voeren tegen over iederen rooden spreker, die een „claque" achter zich heeft, welke een Romeinsch keizer hem had kunnen benijden. Onze mannen namen geen blad voor den mond: Ze wilden in het midden laten, of derge lijke subsidies wenschelijk waren, maar in ieder geval had de burgemeester den raad tevoren toch moeten vragen; het gold hier overigens geen begunstiging van het toerisme, neen, deze socialistische ver eeniging kreeg deze subsidie enkel en alleen, omdat zijrood is, omdat haar leden Zondags naar de dorpen trekken en daar Propaganda voeren en toespraken houden °m de eenvoudige plattelanders tot het so cialisme te bekeeren Op het meest „gunstigste" moment ver scheen burgemeester Seitz ter vergadering. Weet U, hoe een roode burgemeester van Weenen „verschijnt"? Neen? Welnu, stel U vóór, in den goe den ouden tijd in Ocstenryk, een Aartsher tog, die op een bal zijn entree maakt; als een pauw beweegt de vroegere schoolmeester zich, zijn monocle hanteerend, voort tus schen de rijen onderdanige bewonderaars, naar links en rechts genadig knikjes uit- dee'.end. „Hoheit geht tanzen"! Ja, ais de Weensche burgemeester ooit °ok in zijn partij ten val komt, dan beeft hy dit te wijten aan zijn afschuwe lijke coquetterie, aan zij naaping van de door zijn partij veel gesmade Jonker-deftig heid. Zoodra was de burgemeester niet gezeten °f hij werd door zqn handlangers inge licht; De Christelijk-socialen hadden de bruta liteit gehad tegen zijn subsidie als „Natur- freunde" te opponeeren! In een hartstochtelijke rede viel de bur gemeester uit: Hij mocht deze subsidie op eigen gelegen heid geven, en hij beriep zich op een gemeentewetsartikel, waarbij zooiets ge oorloofd is in geval van spoed of noodzaak; hij subsidieerde niet alleen socialistische vereenigingen, ook katholieke Geroep: „Jawel, in 1926 heeft de christe lijke jeugdorganisatie eens 200 Shilling ge- Er valt in den rooden Weenschen raad voor de Katholieken niets te bereiken. Zóó gaat het over de heele linie. De socialisten in Weenen huldigen het princiep: alles voor ons, niets voor een ander! Op deze wijze moeten de Katholieke ver eenigingen wel ten gronde gaan. Vooral de Katholieke liefdadigheidsver- eenigingen hebben een zwaren strijd te strij den; de roode overheid is er op uit, te be werken, dat deze vereenigingen geen lief dadigheid meer kunnen beoefenen, en aldus ook geen vat meer kunnen hebben op de massa. Heeft b.v. een armlastige moeder de bru taliteit, haar* ziek kind aan een Katholieke inrichting toe te verbouwen, dan wordt de haar toegekende ondersteuning terstond stopgezet. Men moet in Weenen alzoo in de veronder stelling verkeeren: ben ik rood, dan word ik geholpen, ben ik niet rood, dan grijp ik overal naast. Dit propagandamiddel is den socialisten in Weenen echter niet genoeg; met „vreed zame" middelen kunnen zij hun doel niet bereiken. En daarom nemen zij daarenboven nog een ongelooflijke terreur te baat. L. S. Het Dagelijksch Bestuur van het Kring comité Haarlem tot stichting van het Dr. Schaepmanfonds heeft de bestuursleden van alle R. K. Kiesvereenigingen in den Rijkskieskring Haarlem uitgenoodigd tot bywoning van een propaganda-vergadering, welke zal gehouden worden te Haarlem in het gebouw „St. Bavo" op Zaterdag 18 Fe bruari, n.m. half drie. Deze vergadering zal den inzet beteekenen van de groote actie, welke in de komende weken door alle locale kiesvereenigingen zal moeten worden ont plooid ten bate van het Dr. Schaepman fonds. Byzonderheden zullen in de vergadering van a.s. Zaterdag worden medegedeeld, ter- wyi een bekend spreker de groote beteeke nis van het Dr. Schaepmanfonds nader zal uiteenzetten. Naar wij vernemen, is de toestand van den Zeereerw. Heer P. F. W. Soepnel, pastoor te Hoofddorp, onveranderd. Zijn Eerw. is zeer zwak. Hedenmorgen is ten gemeentehuize aanbe steed het bouwen van een openbaar slacht huis annex koelhuis, met bebehoorende wer ken. Ingeleverd werden 28 billetten. Laagste inschrijver was P. Rings, Sant poort, voor 64.700. officieel-socialistische tyrannie in Weenen.kregen, maar door middel van de belasting op de openbare vermakelykheid hebt gij dsze vereeniging ter zelfder tyd weer 2000 Shilling afhandig' gemaakt!" Het werd een heel rumoerige zitting en het was, gelooven wij, maar heel gelukkig, dat de dames en heeren geen inktpotten, enz. tot hun en haar beschikking hadden. Het slot van het liedje was, dat de roode „claque" de subsidie aan de socialistische vereeniging terwijl de Katholieke vereeni gingen niets krijgen goedkeurde. Alvorens ons echter te „vermeien" in de alles-omvattende roode terreur daarginds, willen wij een oogenblikje aandacht wijden aan de wijze, waarop in Weenen de sociaal democraten „vreedzaam" maar des te meer geraffineerd hun macht trachten te behouden en uit te breiden. De Weensche machtshebbers beschouwen de Russische revolver- en gevangenis-me thode hoezeer zij ook sympathiseeren met de bolsjewiki „kinderwerk". Morgen zal de Weleerw. heer A. J. M. v. d. Burg zqn koperen priesterfeest vieren. Zijneerw., die wegens ziekte verbluf houdt in Huize „Duinrust" te Overveen, is kape laan geweest te Overveen en Purmerend. Morgenochtend te 8 uur zal de jubilaris in de kapel van Huize „Duinrust" een stille H. Mis opdragen, waaronder eenige gezangen zullen worden uitgevoerd. Ongetwijfeld zal het den jubilaris niet aan biyken van belangstelling ontbreken. Vooral zijn oud-parochianen zullen hun sympathieken kapelaan gaarne gedenken. Uit het jaarverslag, uitgebracht in de ge houden jaarvergadering bleek, dat het leden tal steeds vooruitgaande is. Op het oogen blik volgen 145 personen (57 dames en 88 heeren) de wekelijksche lessen, die gegeven worden onder leiding van de Drs. Mejuf frouw A. Joustra, arts, voor de dames en dr. H. Veen. arts, voor de heeren. In den loop van het jaar 1927, zijn de leden volgens het ongevallenregister 714 maal uitgerukt voor hulpverleeningen. De aftredende be stuursleden, de heeren C. Nel en Ph. P. Romeyn, werden herkozen. In den afgeloopen nacht is te Amsterdam in den ouderdom van 58 jaar overleden, de heer D. Smit, bibliothecaris van het leesmu seum, aldaar geboren; te Haarlem werd hij opgeleid in den boekhandel bij de firma Tjeenk Willink, Daarna was hij verbonden aan den boekhandel van den heer H. N. Mul. aldaar, om vervolgens bibliothecaris te worden aan het leesmuseum. Bijna dertig jaren heeft hy die betrekking vervuld. Hoe hy haar vervuld heeft, bleek ten duidelijkste toen hy zijn zilveren feest vierde. Vele wa ren toen de groote biyken van belangstel ling, ook van leden, die in hem een vraag baak vonden. Behalve bibliothecaris van het leesmuseum, was hij ook eenige jaren leeraar in de bibliographie aan de grafische school. In de laatste jaren was hij ook belast met de samenstelling van Brinkmann's bibliotheek. In verschillende tijdschriften zijn in den loop der jaren artikelen van zijn hand ver schenen over bibliographie. Kardinaal Van Rossum ernstig onge steld. De bedrijfsafdeeling Filmverhuurders van den Ned. Bioscoopbond heeft besloten geen films enz. te laten keuren bulten de Rijks keuring om. Waarom de werkgevers in het maat- confeetie-bedrijf niet op de voorstellen der vakbonden ingaan. Twaalfde R. K. Studentendag te Nijme gen. 4 Gaat de Fransche gezant, de Marcilly. heen? De Loenerveensche plassen bedreigd. Een commissie benoemd om het gevaar te keeren. Algemeene Jaarvergadering der Ned. R. K. Reisvereeniging te Rotterdam. Belastingheffing van Nederlanders in den vreemde. Atjres van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel aan de Tweede Kamer. Wijziging bevordcringswet voor de Land macht. De examen-commissie der academie voor lichamelijke opvoeding. Vragen van mejuf frouw Westerman. Op den onbewaaktcn overweg te Mussel- kanaal is een arbeider door een trein ge grepen en gedood. Bijzonderheden omtrent de mijnramp br, Whitehaven, waarbij 13 personen zijn omge komen. Hoover, de Amerikaansche minister van handel, wil zich door de Republikeinen can- didaat laten stellen voor het president schap. Aanzienlijke vermindering van het Ameri kaansche vlootprogram. De Britsche liberale oud-premier Lord Oxford and Asquith in stervensgevaar. Het nieuwe Noorsche Kabinet. De moordenaar van den Italiaanschen vice-consul in Odessa ter dood veroordeeld. Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen v/orden opgestoken om 5.39. Hoogste Barometerstand: 773.3 m.M. te La Coruna. Laagste Barometerstand: 736.4 m.M. te Thorshavn. Verwachting: matige tot krachtigen, tyde- ïyk afnemende, W. tot Z. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, later wellicht weer regen, aanvankelijk zachter. Gistermiddag bracht de regent van Ban doeng in gezelschap van zijn echtgenoote, een bezoek aan het Frans Halsmuseum, wasr hij door den directeur ronde» leid werd. Eén dezer dagen wist het zoontje van den heer B. een Gilette-mesje te bemachtigen, waarmede hij zyn 1-jarig broertje een vrij ernstige wonde boven het oog toebracht, zoodat geneeskundige hulp van noode was. Onze stadgenoöt, de heer W. G. van der Wal, is benoemd tot politie-agent bij het politiecorps te Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1