Stadsnieuws. Electriciteit Maria-Stichting CHEQUE,KOERSEN Amsterdamsche Beurs lederen middag van 2-3 uur Polikliniek dammen Heringa Wuthrich, Haarlem Agenda 16 Februari. Katholiek leven in Oostelijk Haarlem "Uitloting Tweede lustrum van het Meisjes- Patronaat „St. Elisabeth" Aquarium- en Terrarlumvereeniging ,;De Natuur" Een motorongeluk te Zandvoort Openbare Voordrachtoefening Inbraak De staking bij de „Conrad" te Zaandam Missie-avond op Vrijdag 17 Febr. a.s. 't Kan goed worden, ja, het kan goed worden De boomplantdagen in Haarlem R. K. Bouwvakarbeidersbond BURGERLIJKE STAND Algemeen Nederiandsch Verbond GROTRIAN STEINWEG- GERARD ADAM PIANO'S LietJerenavond Mia PeStenburg BLOEMENDAAL IJMUIDEN. HEEMSTEDE. SANTPOORT. HAARLEMMERMEER. BEVERWIJK. DE SPAAINEBAIVK Haarlem- Amsterdam DE SPAARNEBANK Haarlem Amsierdam IJMUIDEN-OOST VISSCHERIJ. LAATSTE NIEUWJ5. De onbewaakte overwegen Aardbeving bij Messina Groote overstrooming in Klodran F. H. K. Zaalberg overleden Lord Oxford and Asquith De storm in N oorwegen (Adv. lag. Me dj Sociëteit „St. Bavo". Coöp. Centrale Boe renleenbank. 9 uur tot 4 uur. R.K. Gymnastiekvereeniging „Ursus". 8 uur. College Collectanten. Parochie St. Bavo 7 uur. Haarlemsehe Inkoop Com binatie. half 9 uur. Bestuur R.K. Volksbond. half 8 uur. Bevolkings bureau. 8 uur10 uur. Gebouw St. Joseph-gezellen. Jansstraat 59. Repetitie muziekvereeniging „Utile Dulci" van 8 uur tot 10 uur. R.K.V. Zwaluwe Elfalcommissie. 8 uur. Schouwburg Jansweg. Kindervoorstelling. Jantje in Modderstad. 2 uur. Rembrandt-Theater. Bioscoopvoorstelling, 7 uur en kwart over 9 uur. Luxcr-Theater. Bioscoopvoorstelling. 8 uur (alleen vor volwassenen). Er is wel eens een tijd geweest en die tijd ligt nog zelfs niet zóó ver achter ons dat de Katholieken van Haarlem het Am- sterdamsche Kwartier als het meest rocd- getinte van Haarlem aanwezen. Met zekere bezorgdheid zagen zij den rooden vloed daar wassen. Die bezorgdheid heeft langzamerhand plaats gemaakt voor dankbaarheid en te vredenheid bij het zien van dq groeiende kracht van het Katholieke leven in dat stadsdeel van Haarlem. Het Nagtzaamplein wordt overschaduwd en beheerscht door het royaal opgezette Broederhuls met de twee groote en welinge richte R.-K. Jongensscholen. Nog maar enkele jaren geleden werd de eerste jongensschool met een drietal klassen geopend en nu reeds zijn twee scholen noodig om de leergierige Katholieke jeugd van het Amsterdamsche Kwartier te huisvesten. Dat is een eer voor de broeders, die er onderwijs geven, maar houdt ook eene belofte in voor den tijd, dat de nu schoolgaande jongens Katholieke huisvaders zullen geworden zijn. Nauwelijks is deze school ingewijd of reeds vraagt ook de meisjesschool aan den Hee rensingel dringend om vergrooting. Hoeveel zorgen dat ook van de verantwoordelijke be stuurders vraagt, het is een feit om over te juichen en wij zijn er zeker van, dat dank baarheid en vreugde de moeilijkheden van het oogenblik ruimschoots verzoeten. En naast die R.-K. scholen zag de pa rochie van het Amsterdamsche Kwartier in den laatsten tijd de stichting van het Pa tronaat en de vergrooting en verfraaiing van de R.-K. Kerk. Als een symbool van den Katholieken groei draagt de nieuwe campanula aan de Amsterdamstraat hoog de lucht in het teeken, waarin wij zullen overwinnen: het Kruis. Fraai is de kerk geschUderd en verrijkt met ornamenten, die misschien niet kost baar dat laten de financiën der parochie niet toe maar van groote liturgische en kunstzinnige waarde zijn. De aesthetisch zoo goed ontwikkelde en in de liturgie hoogelijk bedreven pastoor, waakt er met zorg over, dat zijn parochianen door de schoonheid van zijn heiligen godsdienst geboeid worden. Geboeid door de schoonheid der in de kerk aanwezige voorwerpen en geboeid door de schoonheid van de godsdienstige plechtig heden. Wij hebben dan ook uit verschillen de monden mogen vernemen, dat dit door de parochianen- op hoogen prijs wordt ge steld en zelden werd beter dan hier gede monstreerd, dat de liturgie van onze Moeder de H. Kerk, in hare gansche volheid toege past, de geloovigen leert bidden en tot grooter heiligheid brengt. Pastoor Boogmans verovert daarmede de harten zijner parochi anen. Zoo bloeit het Katholieke leven in deze omgeving en vormt het beste verweer tegen de gevaren van den rooden vloed, wijl die immers onstuimiger bruischt in een bedding van ongeloof en onverschilligheid. Het was ons een behoefte, naar ianleiding van de opening van de tweede Katholieke jougensschool in het Amsterdamsche Kwar tier, eens de aandacht te vestigen op wat er in de laatste 10 jaren is bereikt, dank zij den ijver van de priesters, dank zij de voortva rendheid en hulp van vele Ijverige parochia nen en dank zij vooral ook de aanwezigheid van het mooie Bavodorp. Ten overstaan van notaris D. M. Klijzing alhier, heeft Op 30 Januari j.l. de uitloting plaats gehad van 5% pCt. pandbrieven der Haarlemsehe Hypotheekbank en 4}4 en 5 pandbrieven der Rijnlandsche hypotheek bank. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Meisjes-Patronaat „St. Elisabeth", was gisterenavond in het Gebouw „St. Bavo" een feestavond georganiseerd, waarop 't bé stuur ongetwijfeld met voldoening terugziet. De groote zaal was goeddeels gevuld met de patronaatsmeisjes, ouders en belangstellen den. De aanwezigen Werden verwelkomd door den Weleerw. Directeur van het Patronaat, Kapelaan J. Schoenmaker. In korte «Woor den ontvouwde spr., dat deze avond in het bijzonder belegd was, niet alleen om het lustrum te herdenken, maar ook om weer eens opnieuw het contact tusschen de Ouders en het Patronaat te verlevendigen, opdat de ouders onafgebroken hunne medewerking zouder verleenen, dat hunne kinderen, hoe ongaarne zij deze ook inhet huishouden missen, getrouw 'den naaióursus en het Pa tronaat te latenbezoeken. Na dit welge meend opwekkingswoord kwam een gedeelte der meisjes voor het voetlicht, om onder leiding van mej. D. Scbrama een feestcan tate ten gehoore te brengen, getiteld: „De schoonste feestdag". Het bloemenkoor in deze cantate, aller liefst door kleine meisjes in het wit uitge beeld, werd in vereeniging met het grootere koor keurig gezongen en verdient zeer zeker een extra woordje van waardeering voor de uitstekende vertolking van de Feestcantate. Het programma van den avond was verder gevuld met een tooneelspel in drie bedrij ven: „De Vestaalsche Maagden", ingestu deerd en uitgevoerd onder leiding van mej. M. Kune. Het stuk speelt onder de Chris tenvervolging van keizer Nero. Een der Vestaalsche Maagden, die zorg draagt, dat het eeuwigbrandend heilig vuur voor de godin Vesta niet zoude uitdooven, ontvangt van een harer slavinnen een korte uitéén zetting van het Christendom, dat alras wor tel in haar schiet. Tijdens een droom dooft het heilig vuur uit en rm de straf te ont gaan, ontvlucht zij den tempel en begeeft zich naar de woning van een Romeinschen heiden, welke zij bekeert. Later sterven beiden den marteldood, met een schitteren de apotheose, waarin de H. Maagd de beide martelaressen verheerlijkt, eindigde dit mooie spel. Er werd vlot en met animo gespeeld en er viel op te merken hoe rolvast de speel sters waren. Dat het in den smaak viel bewees het levendig applaus aan het einde van elk bedrijf. Na de pauze volgde egn zang, vertolkt door mej. D. Schrama „Vrij heid" van Rich. Hol, een alleszins succes volle solo. Tot slot van dezen avond volgde een één-actertje: „Ziekenbezoek", waarin vooral de rol van een der médespelenden de zaal onophoudelijk in lachsalvo's deed uit barsten. Na een dankwoord van kapelaan Schoen maker behoorde wederom deze avond tot het verleden. Hedenavond zal een „réprise" plaats vin den van hetzelfde programma. Men schrijft ons: Ongetwijfeld zullen velen, die meermalen van onze vereeniging hadden gehoord, het stilzwijgen, dat gevolgd is, als.een minder gunstig teeken hebben opgevat. Toch is niets minder waar, en de vereeniging verkeert dan ook nog in blakenden welstand. Het bestuur, overtuigd, dat velen harer leden niet genoeg voorlichting bij hun liefhebberij kunnen krijgen, had in den aanvang van het winterseizoen behalve een excursie naar Artis, onder leiding van den heer Portielje, een serie lezingen georganiseerd, welke ge geven werden door den heer G. G. Wint uit Utrecht, een bij uitstek ter zake kundige op dit gebied, iemand, die behalve impor teur van tropische visch, een eigen kweekerij bezit, en bovendien op tentoonstellingen als keurmeester optreedt. Deze lezingen zijn ge regeld gehouden en thans zoover gevorderd, dat op de eerstvolgende lezing een aan vang wordt gemaakt met de behandeling van verschillende ziekten en vischparasieten. Deze lezing zal, evenals de vorige, met lichtbeelden worden toegelicht en dus uiterst leerzaam zijn, daar juist bij dit onderwerp de groote moeilijkheden behandeld zullen worden, waarmede de aquariumhouder te kampen heeft en waardoor hij dikwijls, door tegenslag ontmoedigd, zijn liefhebberij er aan geeft. Nog meer dan de vereenigings- leden zullen de niet-leden, die er nog zoo- velen zijn, met die moeilijkheden te kampen hebben en onbekend zijn met de behande ling van hun aquarium en visch in die om standigheden. Daarom zal voor deze lezing introductie worden toegestaan, ten einde niet-leden in de gelegenheid te stellen, met de vereeniging en haar werk bekend te maken. Men kan deze introductie bekomen ten huize van den voorzitter, den heer L. v. Prooijen, Kritzingerstraat 17, waar men zich tevens voor het lidmaatschap kan aan melden. De lezing zal worden gehouden op Woensdagavond 15 Febr. a.s. te half acht in de school aan de Velserstraat. Tevens mogen we hier wel even wijzen op de geringe contributie, voor het lidmaat schap gevraagd. Deze bedraagt toch, met inbegrip van het bijzonder belangrijke maandblad, 52 cent per maand, terwijl bij toetreding 1.entreegeld geheveh wordt, dat dus slechts éénmaal betaald hoeft te worden. Tevens geniet men dan de groote voordeelen, die aan het lidmaatschap ver bonden zijn en waarover alle inlichtingen bij het bestuur te bekomen zijn. Tóen Zondagavond om ongeveer 10 uur de familie V. langs den Boulevard wandelde te Zandvoort, ontdekte zij op de hoogte waar vroeger „Germania" stond, een rood licht op den weg. Gevaar vermoedende, durfde mer. er zich niet heen begeven, totdat Jan Paap die zijn avondwandeling naar zee deed, een nader onderzoek instelde. Naast den rijweg lag een motor en op den rijweg werd in bewusteloozen. toestand de berijder aangetroffen. Hij was geslipt, ver moedelijk in een laag opgestoven zand en met het gezciht op de straatsteenen terecht gekomen, zoodat hij ernstig verwond aan het hoofd was. Het slachtoffer werd naar het politiebureau vervoerd, waar dr. Gerke, die inmiddels ont boden was, de eerste geneeskundige hulp ver leende. Na onderzoek bleek het slachtoffer te zijn J. Swart, wonende Judith Leysterstraat te Haarlem. Bfj informatie aan het ziekenhuis, deelde men ons mede, dat het slachtoffer zeer ern stig aan het hoofd is gewond. De politie te Zandvoort stelt een onderzoek in. Zaterdagavond a.s., om half 8, wordt in den Schouwburg aan den Jansweg door heo Kleine Orkest en Vioolleerlingen van den heer Joh. Steenman een openbare voor drachtoefening gegeven. Een aantal <num- mers zal begeleid worden door mej. Emmy van Eden. Bfj de politie is aangifte gedaan van het feit, dat in den nacht van Zondag op Maan dag is ingebroken in het kantoor van D. B., Nassaustraat 18. Zelf woonde hij te Heem stede. Men heeft zich toegang verschai- door een ruit uit de voordeur uit te snijden, waardoor gemakkelijk de deur kon worden geopend. Met een valschen sleutel is men vervolgens de gelijkvloers liggende kantoor lokalen binnengedrongen. Uit de voorkamer wordt vermist: een zwart marmeren pen dule met koperen beeldjes en twee bijbehoo- rende coupe's, een geelkoperen kan met twee ooren, twee koperen vijzels met stam pers, twee antieke tegels, gevat in zwart gemaakte lijstjes (maat 12 x 12) van Delftsch blauw vervaardigd, met ruitertjes er op. Verder een bruin tegeltje in zwarte lijst. (12 x 12). Voor bruine tegeltjes in zwarten lijst met Bijbelsche voorstellingen, waarvan één „Daniël in de leeuwenkuil". Vier blauwe tegeltjes in zwarte lijst, waar van één voorstellende een schaatsenrijder en de 3 andere voorstellende scheepjes (12 x 12). Verder een beige kleurig gordijn van rib- stof (lxl M.) met gobelin rand, en ten slotte tien meter snoer met stekker voor electrische kachel. Vermoed wordt, dat de ontvreemde goede ren in het gordijn zijn gewikkeld en de ongenoode gast(en) zoo het kantoor hebben verlaten. De politie heeft de zaak in on derzoek. Zooals wij gisteren reeds melden, is er bij de werf „Conrad" te Zaandam een staking uitgebroken. Bij de werf te Haarlem is niets gebeurd, terwijl vermoedelijk niets zal plaats vinden. Neen, vraagt u mij nu niet wat goed kan gaan. Dat is genoeg om iemand zenuwachtig te maken, geheel uit het veld te slaan. Dat is juist als dat u op straat met een stralend gezicht iemand tegemoet vliegt, zegt hoe blij u bent, dat u 'm weer eens ziet en dan tot de ontdekking komt, dat de persoon u geheel vreemd is. Het gaat natuurlijk over de Drie Wijs heden van den Ouden Wang, niet om u het stuk uit te leggen; dat hebben anderen al veel beter gedaan. Ik wil alleen maar vragen of u al kaarten gekocht hebt, want, denkt er om, als er maar één plaats over is, dan vait u mij tegen. De Schouwburg moet tot der- nok vol zijn. En dan, waarschijnlijk krijgt u mij ook te zien. Dat is toch zeker alléén de entrée al waard! Tot Vrijdagavond! Hoorn. Father Lefeber. Gisterenmiddag en ook hedenmorgen is een aanvang gemaakt met het boomplanten door de leerlingen der hoogste klassen, zoo als dit door de voor dit doel speciaal ge vormde commissie beoogd werd. In deze commissie hebben zitting o. a., de directeur van „Hout en Plantsoenen", de heer J. L. Bouwer, vervolgens de hoofden der navolgende scholen in de Karolingen- straat, Schoterstraat, Wilhelminastraat, Gr. Heiligland, Rozenhagenstraat, Linschoten- straat en Leidscheplein. Het planten van de boomen heeft plaats in de Molijnstraat. Mr. Cornelisstraat en op het Santpoorterplein en naaste om geving. In deze straten, waar anders de dienst van „Houten Plantsoenen" de jonge boomen zou aanplanten, wordt dit thans door de leerlingen gedaan. Om mislukking en teleurstelling te voor komen, is vooraf gezorgd voor een goede voorbereiding van den grond. Bij het planten is een inspecteur en des kundig personeel van den dienst „Hout en Plantsoenen" aanwezig, om de noodige aan wijzing aan de kinderen te verschaffen. Gewapend met een schop vertrekken de kinderen op het voor hen bestemde uur naar de zooeven genoemde straten, waar reeds vooraf de jonge boomen in kuilen zijn neer gelegd en met vereende krachten door de kinderen worden geplant. Na afloop volgt een korte, voor de kin deren begrijpelijke toespraak omtrent het wezenlijke doel van dsn plantdag, liefde aan te kweeken voor boom en plant en in de natuur deze nimmer door opzettelijke bal dadigheid te beschadigen en te vernielen. Ook hedenmiddag, Woensdag en Donder dag wordt de beplanting voortgezet door de leerlingen der scholen van openbare lagere en bijzonder onderwijs, waarvan het hoofd zitting heeft in de commissie. Vrijdag a.s. zal de afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond vergaderen, ter be spreking van de collectieve arbeidsovereen komst. De gekozen afgevaardigden zullen Zater dag a.s. te Utrecht ter bondsvergadering, in zake de al of niet aanneming van de C.A.O. de afdeeling vertegenwoordigen. De C. A. O. voor de schildersbedrijven, is reeds door werkgevers en werknemers geheel aanvaard. Geboren: 10 Februari: G. H. van Helle mondWinkelman, zoon; 12 Februari A. BlomMandemaker, dochter; 13 Februari: M. HeinsbergenKuvener, zoon; 11 Febr. T. de JongHeintjes, zoon; 12 Februari: A. M. SpithovenVester, zoon; 12 Februari: M. J. WielartHardendood, zoon; 10 Februari M. RijswijkKaiter, dochter; 9 Februari C. •A. J. BakkerFeldberg, zoon; 12 Februari E. C. KaagmanBöhm, dochter; 11 Febr. C. L. WassenaarKroes, dochter; 11 Febr. W. M. A. Moonen—^Slobbe, zoon; 12 Febr. M. J. C. OlffVan Boven, zoon; 11 Febr. C. M. v. d. Geestv. d. Voorn, dochter; 12 Februari J. ProperHensen, dochter; 13 Februari A. E. van KoningsbruggenBeke- iaar, zoon. Overleden: 12 Februari J. Bruin, 64 jaar Wagenweg; 10 Februari M. J. Verweij, 75 j., Zocherstraat; 10 Februari M. Kruijver, 76 j., Hagestraat; 12 Februari T. B.- Reijers, 83 jaar, Kloppersingel; 11 Februari W. A. v. d. Berg, 41 jaar, Spaarnwouderstraat. Gisteravond hield het Algemeen Neder iandsch Verbond, afd. Haarlem en Omstre ken, in lokaal „De Nijverheid" een alge- meene ledenvergadering. De Voorzitter, mr. J. D. van der Plaats, opent de vergadering. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering voor, welke na eenige opmerkingen van den voorzitter goedgekeurd worden. Daarna verzocht de voorzitter den secretaris, het jaarverslag van 1927 voor te lezen. Hierin staat, dat het A. N. V. zich in het afgeloopen jaar in een verhoogde belangstelling mocht verheugen. Het ledental is van 218 tot 311 gestegen. Het bestuur toont zich ook zeer aetief. Zoo werden er in het afgeloopen jaar een 3-tal kunstavonden gehouden, die groote belang stelling hadden. De vorige secretaris, Mr. B. E. Schaap, is in 1927, wegens vertrek naar elders, afge treden; in zijn plaats is de heer F. Primo benoemd. De voorzitter bedankt den heer F. Primo voor zijn werk en verzocht den penning- meesteres, mejuffr. W. J. Francken, haar financieel verslag voor te lezen. Het batig saldo bedraagt 127.14)4. Het verslag wordt nagezien en goed bevonden. Daarna komt punt 3 van de agenda aan de orde, n.l. de verkiezing van een bestuurs lid. Mr. Julius Hoog wordt met algemeene stemmen als zoodanig herkozen. Vervolgens werd de groepsdag, die in den zomer 1928 alhier gehouden zal worden be sproken. Bij de rondvraag herdacht de voor zitter den heer P. O. Akkerman, die jaren lang een trouw bestuurslid van het A. N. V. is geweest en wiens vriendelijk gezicht hier zeer gemist wordt. Tot groepsafgevaardigden werden mej. W. J. Francken en mr. Julius Hoog benoemd. Na eenige discussie sloot de voorzitter de vergadering. alleen fc»IJ WILLEM J v. WOUW KRUÏSSTR. 41 TELEF. 13354 Voor haar vertrek naar Insulinde, zal Mia Peltenburg nog een liederenavond geven met Hendrik Andriessen in den Stadsschouwburg, alhier. Dit concert zal plaats vinden op Maandag 20 Februari a.s. Het programma bevat leideren van: Schu bert, Debussy, Castelnuovo-Tedesco. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Maandagavond j.l. ving in het clublokaal der „Haarlemsehe Damclub" de 7de ronde van den Haariemschen kampioenwedstrijd aan. De uitslagen waren: P. H. Meure remise met R. Hartgerink. P. G. van Engelen wint van J. P. van Eijk. J. W. van Dartelen remise met H. J. J. van Santen. J. van Looij remise met W. van Daalen. De partij H. W. Zitman—J. B. Sluiter Jr. werd afgebroken en wordt later uitgespeeld. OPENING DER NIEUWE GARAGE VAN GEBR. BEEKMAN. Na de opening van de nieuwe automobie len-zaak van de heeren Beekman aan den Zijlweg te Haarlem, bleek de wenschelijkheid, het bedrijf te Bloemendaal, tot heden in 2 perceelen uitgeoefend, te centraliseeren. Diensvolgens werd het woonhuis van den heer A. E. Beekman verbouwd en Zaterdag middag 3 uur werd de nieuwe zaak geopend. 't Was voor den heer H. van Kempen, de architect, geen gemakkelijke taak, de moder ne toonzaal in overeenstemming te brengen met'den bovenbouw. Niettemin mag hij daar in zeer geslaagd heeten. De pui is fraai en het inwendige van de toonkamer ziet er zeer smaakvol uit. De elegante Fiatwagens, geflankeerd door tal van bloemstukken, maken in deze ruimte een goeden indruk. De herstelplaats voor rijwielen, alsmede een ontvangkamer bevinden zich achter de show-room. Boven bevinden zich het kantoor en de magazijnen. De heeren Bellaart te Haarlem, die het werk uitvoerden, alsmede de firma Stuurman en Maas, die de centrale verwarming aan legde, de heer C. J. Cassee, die de lichtinstal latie aanbracht en de heer Huisman, die het schilderwerk verrichtte, hebben allen eer van hun werk. 't Is te begrijpen, dat deze opening niet zonder een toepasselijk woordje geschiedde. Namens de onderafdeeling 8 van de R.A.J. voerde de voorzitter, de heer C. v. Maren, allereerst het woord. Spr. complimenteerde de heeren Beekman met de opening van hun mooie, nieuwe zaak en noemde hen als zaken- menschen, een voorbeeld voor de automobiel handelaren van Haarlem en Omstreken. De heer Ad. Cassee, voorzitter van de BloemendaalSche Middenstandsvereeniging, sprak namens deze vereeniging. Beide sprekers werden beantwoord door den heer A. E. Beekman, die speciaal een woord van dank bracht aan den architect, den heer van Kempen en voor de verdienste lijke wijze; waarop deze zich van zijn taak gekweten heeft. Gemeentezaken B. en W. vragen mach tiging om van A. N. v. d. Bronk een strook grond aan den Joh. Verhulstweg over te nemen voor de som van I.—. B. en W. stellen voor grond over te nemen aan het Kinheimpark voor den prijs van 1. B. en W. stellen voor grond over te nemen van E. W. Schol ten aan den Koninginneweg hoek Lage Duin en Daalscheweg voor de som van 1. B. en W. stellen voor grond over ten ne men van Jhr. L. G. Boreel aan den Vogelen zangscheweg voor de som van 1.—. B. en W. stellen voor grond over te nemen Van het bestuur van den polder Vogelenzang aan den Vogelenzangscheweg voor 0.50 per M2. V. én B. stellen voor grond gelegen aan den Vogelenzangscheweg, over te nemen van het bestuur der Hollandsche Cultuur-Maat schappij voor^ de som van 0.50 per M2. B. en W stellen voor de gevraagde mede werking te verleenen aan het Bestuur der H- K. Paiochiale St. Jozefschool te Vogelen zang voor de beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het aanschaften van twee nieuwe kachels. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot wijziging der verordening, regelende de rechten en verplichtingen van en het toezicht op vereenigingen, vennoot schappen of stichtingen, uitsluitend in het belang der volkshuisvesting werkzaam. B. en W. vragen machtiging, met de N.Z. H.T.M. een overeenkomst aan te gaan inzake het leggen van gasbuizen in de tramweg te ierdenhout. B. en W. bieden ter vaststelling aan een le suppletoire begrooting. A. Ten behoeve van de bovengenoemde scholen over het jaar 1928 de volgende voor schotten te verleenen op de gemeentelijke vergoedingen, bedoeld in Art. 101 der Lager Onderwijswet 1920: Voor de Christelijke school voor Uitgebreid Lager Onderwijs te Bloemendaal (64 y2 leer- 'ingen en 18)4 uur vakonderwijs): a. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, le lid 1836; b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid 2736 Voor de Christelijke school voor gewoon lager Onderwijs te Bloemendaal, 182leer lingen en 3% mjr vakonderwijs: a. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, le üd 4324; b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid 552. Voor de Bloemendaalsche Schoolvereeni- ging, 144 leerlingen en 18 uur vakonderwijs; a. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, le üd 3000; b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101 9e lid 500.' Voor de Sint Theresiaschool, 222)4 leerlin gen en 8 uur vakonderwijs:. a. op de vergoeding, bedoeld in art. 101 le Üd 5272; b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid 960; Voor de Roomsch-Katholieke Jongens school te Overveen, 159 leerlingen en 4)4 vakonderwijs: a.-op de vergoeding, bedoeld in art. 101 le lid 3768; b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101 9e lid 664. Voor de R. K. Meisjesschool te Overveen, \28% leerlingen en 13)4 uur vakonderwijs: a. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, te lid 3050; b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid 960. Voor de Schoolvereeniging „Aerdenhout- Bentveld, te Aerdenhout, 84)4 leerlingen en 10 uur vakonderwijs: a op de vergoeding, bedoeld in art. 101, le lid 2000; b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid 960. Voor de Roomsch Katholieke Parochiale Sint Jozefschool te Vogelenzang, 130 leerlin gen en 2 uur vakonderwijs: a. op de vergoedingi bedoeld in art. 101, le lid f 2300; waarop overeenkomstig het raads besluit van 20 October 1927 een bedrag van 1587 zal worden ingehouden: b. op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid. 200. B. en W. stellen voor om; a. de voormalige oprijlaan van de buiten plaats „Groot-Bentveld" te noemen „Merel- laan". b. den Militairenweg van den Bloemen- daalscheweg tot den Zeeweg voortaan te noe men „Zeeweg". Ontheffing bepalingen der Bouwverorde ning. Overeenkomstig het advies der Com missie van Bijstand voor Publieke Werken, stellen B. en W. den Raad voor: Ontheffing van artikel 7 der Bouwveror dening te verleenen aan: E. Bellaart, voor bouw eener garage aan de Westerlaan; J. F. A. Kroner voor bouw eener garage aan de Prins Hendriklaan; Th. J. D. Lütge, voor bouw eener schuur aan de Ju- lianalaan; J. H. van Wageningen, voor bouw eener garage aan den Bentveldsweg; C. W. E. Wilde, voor aanbouw van een bijkeuken aan perceel Bloemendaalscheweg No. 190; F. J. de Boer, voor bouw eener garage aan de Iepenlaan; A. N. v. d. Bronk, voor bouw eener dubbele villa aan den Joh. Verhulst weg; G. H. Bührman, voor verbouw van perceel Ter Hoffsteedeweg No. 9, mits op het aan te bouwen gedeelte een kap kome. Afwijzend te beschikken op het verzoek om dispensatie van het bepaalde bij artikel 7 der Bouwverordening, ingediend door C. J. La ming, voor verbouw eener serre aan zijn per ceel Aerdenhoutsduinweg No. 9, daar dit per ceel dan slechts 1.25 a 1.50 M. van de schei ding zou komen te staan. Radio-distributie Naar wij vernemen, is door den Minister toestemming gegeven voor den aanleg van geleidingen voor radio-distri butie, waaromtrent indertijd een verzoek is gedaan. Men is reeds met het leggen der ge leidingen begonnen. Aanrijding. Door een zekeren D. P. is bij de politie aangifte gedaan, dat op de Bik en Arnoldkade zijn driewielige transportfiets is stuk geredgn, vermoedelijk door G. W. van uit Amsterdam. De politie stelt een onder zoek in. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij W. Schoo, lepenlaan 17, een hamer. Po litiepost Aerdenhout, een huissleutel: F. Nie- berg, Wilhelminaplein 8, een doosje met rozenkrans. Wed Van der Meer, Koediefs- laan 22, een glacé-handschoen. B. Samson, Raadhuisstraat 38, een portemonnaie met inhoud. J. B. Jonkman, Camplaan 9, een rozenkrans in étui. Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een bal. Concert De R. K. Harmonie „Soli De Gloria" geeft op Zonadg 19 Februari een concert in de concertzaal van „Zomerlust" alhier. De muziek wordt afgewisseld door voordrachten van leden der vereeniging. Na afloop gezellig samenzijn. Aan den dood ontsnapt De 21-jarige L. B., te Hoofddorp, verleende hulp bij het los sen van een in de Ringvaart, bfj den Schin- keldijk alhier, liggend vaartuig. Terwijl hij zich onder de op het schip geplaatste kraan bevond, stortte plotseling de ijzeren schijf, die zich boven in de kraan bevond en was losgeraakt, naar beneden. Het zware stuk ijzer, dat rakelings langs zijn hoofd ging, kwam terecht op zijn linkerhand, die ge deeltelijk verbrijzeld werd. De jongeman werd per auto naar zijne woning gebracht en onder geneeskundige behandeling gesteld. Ongeluk Terwijl de Hoofddorpsche Or- kestvereeniging in de „Landbouw" was bij eengekomen om te oefenen, moest er even een piano verzet worden. Het instrument raakte hierbij zijn even wicht kwijt, sloeg achterover en kwam te recht op den voet van den jeugdigen violist R. K., die zoodanig verwond en gekneusd werd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Per auto werd de knaap thuis gebracht. Ongevaarlijke schietpartij Zondagavond werd men in de omgeving van het Meere- steynplein opgeschrikt door het knallen van schoten. Bij nader onderzoek bleek, dat er ruzie was ontstaan tusschen eenige bezoe kers van een lunchroom. Een van hen loste plotseling eenige schoten en veroorzaakte daardoor geweldige consternatie. Toen de politie verscheen, was de schutter reeds ver trokken. Hij is later op straat aangehouden en bleek in het bezit te zijn van een onge vaarlijk pistooltje, waarmee men hoogstens iemand een schrik op het lijf kan jagen. Het ding gelijkt precies een browning en bevat ook een houder met een 6-tal kleine patro nen, die, bij het afgaan, een klein vuurstraal- tje uit den loop te voorschijn brengen, waar mede het effect geëindigd is. De politie onderzoekt, in hoeverre er een strafbaar feit is gepleegd. Coöp. Boerenleenbank Deze houdt een algemeene vergadering op Vrijdag 17 Februari 1928, n.m. 7.45 uur in café-Rest. „Oud-Meerestein" (bovenzaal P. v. d. Lem.) De agenda vermeldt o.m. Mededeelingen; Verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht wegens periodieke aftreding' van den heer C. A. Zwager; Verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer Jac. Meijer Gz.; Benoeming van twee plaatsvervangende bestuursleden; Verslag van de Commissie, welke de Reke ning en Balans over 1927 heeft onderzocht; Vaststelling Rekening en Balans over 1927; Benoeming van de Commissie welke de Rekening en Balans over 1929 heeft te on derzceken; Opzegging lidmaatschap van eenige leden (Art. 7 Statuten); Wijziging MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 14 FEBRUARI. Bieden Laten 59.20 59.30 9.70 9.80 34.55 84.65 12.104 47.75" 12.114 47.85 13.10 13.20 42.20 42.30 24.90 35. - New-York (cable' 2.48 2.49 7-, 30 7.40 27. - 29. - 66.45 66.55 66.15 66.20 66.60 66.70 MEDEGEDEELD DOOR Wegens telefonische storing kon het beursbericht heden niet worden opgenomen. art. 6 b van het Huishoudelijk reglement; De rekening over 1927 sluit in eindbe drag met 614.681.49, de balans met 441.32,15. Volgens de statuten is de rente over 1928 (behoudens onvoorziene omstandighe den) door het bestuur en Raad van Toe zicht als volgt bepaald: 4% voor Spaargelden en tegoed in loop. Rekening. 5% voor Voorschotten. 5 yi voor Schuld in Loopende Rekening Provisie zal niet worden berekend. Nog wat te goed Door de politie is al hier aangehouden zekere F. N. P., die in het politieblad stond gesignaleerd voor 1 maar.d gevangenisstraf. Verder zijn nog aangehou den G. S. en H. L„ die onderscheidenlijk 16 en 10 dagen hechtenis moesten ondergaan. Tooneeluitvoering. Zondagavond werd in het Patronaatsgebouw alhier, door de plaat selijke tooneelclub „Amicitia" ten bate van het Patronaat het vier bedrijvige tooneelstuk opgevoerd, getiteld „De Aap" van J. Grosfeld. De Zaal was goed bezet, zoodat op den gezetten tijd te half acht het eerste bedrijf voor het voetlicht werd gebracht. Het stuk heeft ten volle aan de verwachting van 't pu bliek beantwoord. De lachscenes volgden ge durig elkander op. Wij zijn daarom beslist overtuigd, dat men na afloop zeer tevreden, over hetgeen men te zien gekregen had, naar huis ging. We mogen aannemen, dat Amicitia bij velen een goede reputatie heeft, vooral bij de parochianen ,die wü dan kunnen rekenen tot IJmuiden-Oost. Het goed gekozen stuk en het acteeren der spelers hebben dien avond het belangstellen de publiek een aangenamen avond bereid. Ook de tooneelaankleeding was gelijk altijd in orde. De avond werd opgeluisterd door het Muziekgezelschap „Utile Dulci", dat zoo als altijd zijn gewaardeerde medewerking voor dezen avond verleende. MONNIKENDAM, 13 Febr. In de afge loopen week is aan den vischafslag aange voerd; 42-tal Zuiderzee-sleepharing, prijs 3.85—4.50 per tal. VOLENDAM, 13 Febr. Men besteedde in de afgeloopen week aan den vischafslag voor Zuiderzeeharing 3.705.20 per tal; voor bot gemiddeld 40 cent per pond. Van haring was de aanvoer, voor dezen tijd van het jaar, zeer bevredigend; de vangst van sprot en spiering was niet noe menswaard. STADSKANAAL, 14 'Febr. Omtrent'het' doodelijk ongeval, dat gisterenavond bij den onbewaakten overweg te StadskanaalAf draai heeft plaats gehad en waarbij de 35- jarige K. Hartzmann, wonende te Mussel- kanaal, om het leven is gekomen, wordt na der gemeld, dat het uitzicht aldaar zeer slecht is. Harzmann reed op de fiets en passeerde den overweg juist op 't moment, dat de trein voorbijkwam. De ongelukkige overleed enkele oogenblikken later. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. BERLIJN. Naar uit Napels gemeld wordt, heeft in de nabijheid van Messina in de gemeente Casionia een hevige aardbe ving gewoed. Eenige huizen zijn verwoest. Er zijn geen slachtoffers. BATAVIA, 14 Februari (Aneta-Vaz Dias). Klodran in het Solo'sche is overtroomd. Het water stond 1)4 meter hoog. Honderd huizen zjjn ingestort. Een kind en vee wor den vermist. t BATAVIA, 14 Februari (Aneta-Vaz Dias). De politie is versterkt en er is voedsel heen gebracht. De baan van de N. I. S. is bij Solo over een lengte van 100 meter weggeslagen. BATAVIA, 14 Februari (Aneta-Vaz Dias). Gisteravond is de heer F. H. K. Zaalberg, hoofdredacteur van het Bataviasch Nieuws blad, plotseling, na een ongesteldheid van slechts enkele dagen, aan een acuten aan- van van zijn oude borstaandoening ove..o den. BATAVIA, 14 Februari (Aneta-Vaz Dias). Het Bataviasch Nieuwsblad heeft tallooze betuigingen van deelname onvangen uit alle deelen van Indië, bij het overlijden van zijn hoofd-redacteur. De Gouverneur-Generaal heeft uit Bui tenzorg woorden van deelname getelefo neerd. Het grootste deel van de Indische pers heeft vanmiddag om 3 uur het bedrijf ge durende drie minuten stop gezet. Van het gebouw van den Volksraad en van het dak van het Indo-Europeesch Ver bond woei de vlag halfstok. De heer Zaal berg was, zooals bekend, lid van den Volks raad voor het Indo-Europeesch Verbond. LONDEN, 14 Febr. Het te ongeveer elf uur uitgegeven ziekte-bulletin betreffende Lord Oxford and Asquith verklaart, dat de patiënt buiten bewustzijn is. Het einde kan ieder oogenblik verwacht worden. OSLO, 14 Febr. Uit alle deelen van Zuid-Noorwegen komen nog berichten bin nen over de ernstige schade, door den storm aangericht. In het district zijn niet minder dan 24 huizen verwoest. Doordat groote rotsblokken zijn neergestort, heeft een ri vier haar loop veranderd. In totaal bedraagt het aantal dooden minstens 30 en het aan tal verwoeste huizen ongeveer 200

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2