Stadsnieuws ort en V erkeersonge vallen MUZIEK. Voor de „Stille Armen." Gevonden dieren en voorwerpen G. J. K. Namiddag-concert H* O. V. Beethovencyclus Capetkwartet Gemeentezaken. Zwijntjesjagers op de vlakte De kerk aan den Kloppersingel Haarlemsche Hulpbank Priesterjubilea Drankwet Alliance Francaise VERKOOPINGEN. Aanrijding Olympische Winterspelen Kachelpijp in een wieg gevallen VRAGENBUS. D. H. V. B. Tellingen IBlauw Zwart I 3-0 R.K.S.V. „Santpoort". D. H. V. B. Feestavond „De Kampioen" Haarlemsche Krachtsport-V er. „Haarlem" ingekomen: N.N N.N. voor 'n verkregen gunst 10.- 5.— Telkens opnieuw komen wij als bij toeval te staan tegenover die echte Stille Armen, die niets zeggen, niets vragen, die al hun leed en armoede maar in zich zelf willen dragen zoo lang tot... de dood er op volgt. Houdt toch rekening met zoo bittere noo- ('i n hoort onze stem, die voor deze men- f then om hulp roept en geeft uwe bijdrage. Zij worden gaarne aangenomen aan het Bureau dezer Courant en aan het adres van den penningmeester, Gasthuissingel 64. Terug te bekomen bijS. Franken, KI. Heiligland 71rood, een damesarmbandhor- lcge; R. C. Petersen, Zd. Brouwersstraat 28, ten reservewiel auto in foudraal; Van Dijk, iiomeostraat 31, armbandhorlogeBur. van Politie, Smedestraat, een abonnement rij- t.installing; D. J. v. Dantzig, Oranjestraat 58, een bril; D. Zemel, Heerensingel 33, een gummi-bal; H. Ploeger, Busken Huetstraat 12 een geldstuk: D. Geerstma, 2de Hoogerw- dw-str. 41, een geldstuk; M. v. d. Putten, Lange Raamstraat 24, een rijwiel-handbe schermer; L. Merten, Borskistraat 9, een bruin glacé d. handschoen; D. Moeskops, T. v. Berkhoutstraat 62, een heeren handschoen (wol); A. puursma, Joh. Verhulstweg 28, Bloemendaal, een paar bruin lederen heeren handschoenen; Bur. van Politie, Smedestraat een houten hek; W. J. Rodenburg, Dr. Leijdstraat 25, een paar dameskousen; M. Bronkhorst, Ravesteeg 10, een klomp; J. v. d. Munnik, de Keijstraat 15 of 5, .een dames handschoen en bakkersmuts; A. Spoor, W. Heerenstraat 29, een tafelmes; W. J. Roden burg, Dr. Leijdsstraat 25, kinderportemon- naie met inhoud; J .Lablans, Elzenplein 16, pet van spoorwegbeambte; L. Gerritsen, Zoetestraat 1, schrift; P. de Roos, J. Ver hulstweg 35a, Bloemendaal, damestaschje (handwerk); R. Nooij, Houtmarkt 3, rijwiel- belastingmerk; H. Feldmann, Lijsterstraat 55, idem; A. Schoorl, v. 't Hofstraat 63, id. in étui; J. A. v. Munster, Indischestraat 115, rozenkrans; B. Lijnman, Gen. Cronjé- straat 9, idem; H. Bakkenhove, Vroom- straat 8, idem in étui; Jacobson, Santpoor terstraat 18, riem; W. Smink, A. L. Dyse- rinckstraat 85, vulpen; I. Burgersdijk, Zui- derhoutlaan 4, vulpen; J. A. Steenkist, Ei kenstraat 27, knot wol. J. Har, Pieter Kiesstraat 11, spoor wegabonnement; Bur. van Politie, Smede straat, zakagenda 1928, heerenhandschoen met bont, gele heerenhandschoen; v. Vuickx, Leidscheplein 19zw., kinderarmbandje; H. Hoffies, Joh. de Breukstraat 24, bal; P. de Boer, Minahassastraat 17, zijden das; Flink, Eikenstraat 50, rolletje telefoondraad; He- zemans, H. v. Alphenstraat 41, auto-deur knop; J. P. Handgraaf, St. Bavostraat 8, horlogeketting; W. Roet, A. L. Dyserinck- straat 11, grijze dameshandschoen; F. Wit, Genestetstraat 26, grijze heerenhandschoen; A. Wesseling, Heerensingel 113, zwarte da meshandschoen; v. d. Veldt, Brouwersvaart 14b., herdershond; J. v. d. Vossen, ten Kate- straat 4, instrument; P. Kruiswijk, Bakker straat 22, lorgnet in étui; S. v. Hasperen, Vredenhofstr. 9, idem (goud montuur); G. Klaver. Zuidpolderstraat 66, lorgnet in étui; H. P. Blok, Amulfsstraat 28, twee manden; Bur. v. Politie, Smedestraat, 2 kinderporte- monnaies met inhoud en zwart kinderpor- temonnaie; J. Stormvogel, Rollandstraat 83, portemonnaie met inhoud; A. Sluiters, Wes tergracht 81, idem; Dievendal, Antoniestr. 3. rijwielpomp; Bur. v. Politie, Smedestraat, stukken afvoerpijp, kindertaschje; B. G. Roest, de Genestetstraat 32, sigarenkoker met inhoud; P. Roosen, Zuid-Brouwersstr. 3, huissleutel; L. Goebert, Lijsterstraat 29, idem; D. Roode, Pijlslaan 122, rijwieltasch; Boogaart, v. Oosten de Bruijnstraat 125, rij- wielbelastingmerk in étui; W. v. Maaren, de la Rejjstraat 11, idem, idem; J. Wesstra, Zandvoortschelaan 48, Heemstede, idem. kalein dit geval rondo-vorm. En wij accepteerden het evenals toen in de onvolpre zen speelkunst van het Capetkwartet, Maar Beethoven, de Beethoven van het Cis-moll kwartet is het niet. Het Cis-moll kwartetDe overstelpende schoonheid van dit werk is niet meer te on dergaan onmiddellijk na het voorgaande. Daarom toefde men om den geest te ont spannen. Evenwel bracht voor velen de lange pauze een hiaat, zoodat de sfeer niet aan stonds in de zaal aanwezig was, die het moge lijk maakte, den zin van het nu volgende a priori te doorvoelen. Voor Capet viel het in deze omstandigheden, niet licht, zich op den arbeid die hem wachtte, te concentreeren, en alvorens zijn grootsche taak aan te vangen, gaf hij hiervan de onbetwistbare blijken. Vier jaren geleden, in de concertzaal, was dit niet noodig. De omgeving in den schouwburg is uiteraard een andere. Men moge dan de pauze zooveel als doenlijk is, bekorten. Maar de machtige suggestie van Lucien Capet had in een oogwenk ons de rust doen hervinden. En nu doorleefden wij het schoonste, wat ooit menschenhand vermocht te geven. Ook Beethoven zelf schatte dit werk bijzonder hoog. „Ein meiner wür- diges Kunstwerk". Het neemt, zoo schreef ik reeds eerder, onder de kwartetten den rang in van de negende onder Beethovens symphonieën van de Missa solemnis onder de koorwerken aller groote toondichters Beethoven had er ook al zijn menschelijkheid andermaal in doorleden. Het eerste deel van dit Cis-moll kwartet duidt Wagner aan als „het zwaarmoedigste dat ooit in tonen werd gezegd". In zijn uitdrukking herinnert het rechtstreeks aan Bach. Men moge ook letten op de groote contouren der muzikale lijn, vooral waar de cello het thema uitvoert in argumentatie. Het is een onmiddellijk van- binnen-uit musiceeren, en deze „variation amplificatrice", zooals Franck haar noemt, moet wel de groote en onweerstaanbare kracht zijn geweest van Beethovens im provisaties, die wij evenmin nog zullen hooren als de wonderbare kunst van César Franck op het orgel van Ste. Clotilde. Wat ons ditmaal het meest gevangen hield het quasi improvisatorische van hun spel, of de geweldige concentratie, waardoor alle lijn werd tot een gespannen eenheid, loopend naar het machtig slotaccoord in cis, wij kunnen dit niet uitmaken, 't Zij genoeg, dat niemand ontkwam aan den ban van zóó overheerschende physieke overmacht en ieder er nog den invloed van onderging, toen het laatste accoord reeds lang was gekeerd j naar het oord, vanwaar het was opgeroepen. Wij zouden dit verslag van het vijfde concert niet willen beëinden dan na nog even te hebben herinnerd aan 't eerst gespeelde werk, de deelen die aan de beroemde Cava- tine voorafgingen het Presto, dat nooit nog werd gespeeld in zoo fascineerend tempo, het Andante con moto, dat ook steeds nog te langzaam werd gespeeld en eerst nu zijn ware gedaante kreeg en ten slotte aan 't verruk kelijk, „alla tedesca", een stuk van Francis- caansche blijheid, dat slechts kon ontstaan tusschen momenten van grooten nood. Beethoven-cyclus Capetkwartet Vijfde Concert. Voor hen, die niet het voorrecht hadden, mede aan te zitten aan den disch, die ons Beethovens onsterfelijke laatste werken brachten, moge ter oriënteering dit als inlei ding gelden. Wij zijn nu gekomen tot die periode in Beethovens leven, dat zijn verblijf op aarde in waren zin werd tot een drama. De tragedie in dit leven kwam door het con trast der twee werelden, waarin de doove meester leefde de wereld der hoogste sferen, die hij voor ons naar de aarde bracht, en de wereld der werkelijkheid, hem tot martyrium geworden niet slechts door zijn ongeschiktheid om er de goede gaven van te genieten, wijl naast het gemis van zijn gehoor een ernstig lichaamslijden hem dén te dragen last bijkans onmogelijk maakte, maar ook door het zooveel zwaarder wegend geestelijk lijden, dat zijn eigen goedheid hem bezorgde, toen hij vader wilde zijn over zijn neef Karl, dien hij wilde onttrekken aan een hem ver derfelijke wereld. Hier is het drama zal de held ondergaan Zal hij zegevieren Fel zijn de conflicten, die zich opdoen: naast mo menten van toeven, waar 't hem alleen ge gund was te zijn de oogenblikken van duizendmaal doorleefde smarten. „Gott, helfe, du siehst mich von der ganzen Mensch- heit verlassen 1" Wie deze in wanhoop neer geschreven zin in zijn Konversationshefte kan voorbijgaan, zonder de oogen te sluiten en mede te doorleven, wat hier geleden werd, is zeker niet in staat, mede te ondergaan de ontroering, die zich van de zaal meester maakte, toen het Capetkwartet dat lied aan stemde, de beroemde Cavatine, die volgens Beethovens zeggen, hem „immer neue Tranen kostete". Wie schaamde zich hier zijn eigen tranen Tot verstikkens toe werd het moment in het middendeel, waar in de partij der eerste viool Beethovens bemerking „beklemmt" is neergeschreven. En dat on vergetelijk moment, die reactie op de hoor ders, die zonder uitzondering de hevigheid dezer muziek doorleefden geen hand roerde zich, geen hoofd hief zich op, en op het podium zat Lucien Capet naast de hem hoogelijk vereerende Maurice Hewitt, Henri Benoit, Camille Delobelle, allen kunstenaars hem waardig. Zooals zij daar zaten, in stille mijmering verzonken, zoo ondergingen ook wij dit in enkele contouren neergezette dra ma, dat in zijn concentratie alleen de muziek vermag te geven. Had nu nog de groote fuga mogen volgen, die rechtens op deze plaats behoort, doch die morgen afzonderlijk zal bekronen het grootsche werk der Capets. Men weet het Beethoven moest, op aandringen van zijn uitgever, deze slotfuga wegens zijn geweldige dimensies afzonderen tot een op zich zelf staand geheel, en in deze plaats een finale schrijven. Wederom, zooals nu vier jaren geleden, kon dit stuk slechts op mij reageeren zooals elke goed en vlot geschreven muzi- Andprs dan gemoonlijk was Zondagmid dag voor het populaire r.amiddagconeert der H. O. V. het programma samengesteld. Dat is dan ook de reden, waarom wij er heen togen, en de gang naar de Gemeentelijke Concertzaal op dezen Zondagmiddag heeft ons niet berouwd. De heer Nico v. d. Linden uit Amsterdam trad op als gastdirigent, en zou ook de uit voering van z'n eigen opus „Ego sum qui sum'' leiden. Bovendien zou de heer Sieg fried de Boer (viool) uit Amsterdam ons het viool-concert voorspelen van A. Gla- zounow. Van dit laatste kon door omstan digheden niets komen, en dit werd dan ook vervangen door de Tweede Suite uit l'Arlé- sienne van Bizet. Van de outerture „Obéron" van Von We ber, behoeven wij, na onze recensie van voor eenige weken, niets meer te zeggen. In een vrfj snel, pittig tempo voerde de heer v. d. Linden de H. O. V.-misici mee, en de be lichting, een weldoend clair-obscur, was ze ker niet minder geacheveerd, dan we van den heer v. Beinum gewend zijn. „Ego sum qui sum", eigen compositie van den heer v. d. Linden, stond als tweede op het programma. Wel mochten wij in deze, overigens vrij korte compositie, een aantal uitstekende momenten beluisteren, cloch, hoewel de uitvoering uitstekend en tot in details was verzorgd, kregen wij toch niet den grootschen indruk, dien de verheven ti tel; „Ik ben die ben!" ons had doen ver wachten. Wel geraakten wij gedurende het middengedeelte, dat in fijnzinnig pianissimo werd gespeeld, even onder de impressie van een majestatische rust en een evenwichtig heid van hoedanigheden welke ongetwij feld de bedoelingen van den componist het meest nabij kwam. De heer Nico v. d. Lin den heeft met deze compositie wel 'n stouten greep gedaan naar de absolute muziek. Zijn aard gaat hier uit naar het realisnle, hij wendt uiterst moderne orchestkleuren 1 aan en we zouden zeggen, er valt iets in te be luisteren van de latere Fransche school, een richting, waarheen ook Dopper en Comelis zich bewegen en die zich eigenlijk ook het best aanpast bij onzen tijd. Er werd na dit nummer luide geapplaudiseerd, waarvoor de componist vriendelijk dankte. Daarna ging vóór de pauze nog de Suite uit l'Arlésienne van Bizet, welke een uiterst subtiele en fraaie interpretatie ten deel viel en na de pauze kregen we de Vijfde Sym- phonie van den Groote onder den grooten, van L. v. Beethoven. Wij hebben eens te meer weer eens in de weergave van dirigent en orkest iets beluisterd van den geweldigen mensch, die Beethoven moet zijn geweest', iets gevoeld van zijn strijd tegen een duister leed, dat klopte aan de poort zijner ziel, een leed, dat ook in z'n laatste levensjaren, hem naar het lichaam teisterde, hèm vooral, den man van de klanken, den man van het sterke rythme, den Titan van de muziek. „So pocht das Schicksal an die Pforte," met zeker, en zuiver aanvoelen, sterk ryth- misch heeft de heer v. d. Linden dit klop pen van het noodlot dofcn weergeven; en daarna dat woelen en wrijven in den strijd om zich boven dat noodlottige te verheffen met het besef van het welbewuste kunnen en willen der heldenfiguur. We hebben ge noten: wat werd het koper dezen middag uitstekend bespeeld vooral; het was nu en dan een genot om er uit zuiver instrumen taal oogpunt naar te luisteren, zoo beheerscht en afgerond waren de tonen; we mogen hierop dan toch wel bouwen voor volgende uitvoeringen onder den eigen dirigent, en hopen, dat hier niet geldt het spreekwoord: vreemde oogen dwingen. Den heer v. d. Linden en het orkest, dat hij, welverdiend, liet deelen in het luide en hartelijke applaus, onzefi oprechten dank voor dezen schoonen middag. J. S. Slotconccrt Nog eenmaal waren wij allen te zamen gekomen, om te beleven het grootsch ge beuren, het kwartet-oeuvre van Beethoven te zien gekroond door haast bovenmen- schelijke kunst, de laatste kwartetten en de groote Fuga. Wij allen, op de enkelen na, die vier jaren geleden zóó hevig de sugges tie dezer door Capet geïnterpreteerde kunst ondergingen, dat zij zich voor een ander maal beleven dezer emoties niet sterk ge noeg wisten. Wijs mij, sinds het ontstaan dezer muziek, nu honderd jaren geleden, wat er sindsdien geschreven werd voor vier instrumenten, zóó viriel, zóó levenswaard als wat Beethoven ons naliet. En de eenvoudige des harten, de „leek" (zooals de uitvoerende musicus den ander graag noemt) heeft zijn hart slechts te open. om ontvankelijk te zijn voor deze muziek, die lang daar lag als een gesloten boek, wijl de eigen ziel niet juist was inge steld. Dat het met Bach evenzoo ging, is genoegzaam bekend. Dat lag' niet aan Bach, dat lag aan ons Als wij het vijfde concert bespraken, her innerden wij aan Beethovens ziele- en lichaamslijden. Daar kwamen ook dagen, die lichtstralen brachten in dit vereenzaam de leven. Dan was het of nieuwe lente dit verzwakte lichaam andermaal nieuw leven gaf, en dit moment schonk ons de hymne, bekend als „Heiliger Danksagung eines Ge- nesenaen an die Gottheit", waarin Beetho ven zóó hoog stijgt in den aether, dat wij hem nauw meer kunnen volgen, tenzij dat ook wijzelf ons kunnen losmaken van wat ons aan de aarde bindt. Hier is het Capet kwartet universeel. Zullen er na de Capets nog komen die het evenaarden? Hun abso luut rein spel is zóó glanzend, dat in deze simpele vier-, soms drie- tot tweestemmig heid de ruimte der harmonie zich door de wereld der neventonen uitbreidt tot waar het menschelijk oor zich vindt in zóó nooit gekende oorden, dat wij ons zeiven nauw hervinden. Twee malen wordt 't adagio de zer hymne (in lydischen toonaard) onder broken door een andante, dat van Beetho vens hand het bijschrift ontving: „neue Kraft fühlend". Daar is opeens het volle, warme leven terug, de pols slaat krachtiger, de verjongde natuur zingt in duizend stem men haar lied, de. warme stralen der zon vi- breeren over wat eens de lijkwa droeg, en het zwellend gemoed vindt andermaal uit weg in de hymne, waarin het hoog en hoo- ger stijgt en slechts het zonneglansen nog herinnert aan aardsch bestaan. Ook om het trio van het scherzo-deel zal dit kwartet Opus 132 niet licht uit de ge dachte gaan. Zoo is het andere kwartet (opus 135) geliefd om het Lento assai, dat in de vergeestelijkte speelwijze van het Capet-kwartet opklinkt als een lied van bo- venaardsche schoonheid, met het midden deel dat men zou willen geven het opschrift „Trauerfeierlichkeit". De groote fuga fascineerde weer, naast de sterke Beethoven-intuitie, door meester lijk beheerscht spel en toen het slotdeel, waarin Capet de groote stuwing bracht, naar het eind ijlde, viel het ons zwaar te geloo- ven, dat de vier notabele kunstenaars, die 't zoo meesterlijk verstaan, ons het onder scheid tusschen „gastheer" en „gast" te doen verliezen, weer naar Frankrijk terug keerden. Wij zullen maar hopen. Toen in 1923 onze Haarlemsche afdeeling van „Toonkunst" het grootsche plan tot werkelijkheid maak te, de Capets naar hier te brengen, hebben wij hun heengaan ook niet kunnen en wil len weten als een afscheid. Wij willen en kunnen dat ook nu niet ep roepen aan Lucien Capet, aan Maurice He witt, aan Henri Benoit, aan Camille Delo belle toe; een hartelijk, een spoedig „tot weerziens". G- 5- H. B. en W. vragen een crediet van 5500 aan voor den bouw van een schakelhuisje ten behoeve van het gemeente-electriciteits- bedrijf op het terrein van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. Het bestaande olieschakelaarshuisje op den Oudeweg zal dientengevolge verdwijnen. B. en W. vragen machtiging, aan A. Ph. Romeijn tegen 20 per M2. te verkoo- pen 1892 M2. grond, gelegen aan de Twijn- derslaan. B. en W. stellen voor, een nieuwe straat in het Slachthuiskwartier te noemen „Godfried van Bouillonstraat" en het ver lengde van de Oorkondelaan eveneens „Oor kondelaan". Door J. v. W. is bij de politie aangifte ge daan van diefstal van een rijwiel, dat ge plaatst was in zijn pakhuis aan de Beek- steeg. Gisterenavond is tusschen hlaf 10 en half 11 een transportrijwiel ontvreemd, dat stond voor een perceel op de Houtmrakt. De arbitrage commissie, bestaande uit de heeren mr. A. Bruch, Joh. J. van Schuylen- burg, oud-inspecteur der Volksgezondheid en B. Groenewegen, aannemer, hebben thans een bindende uitspraak gedaan, in het geschil tusschen den aannemer D. Bruyn en den Kerkraad en hem 7.046 toegekend. De ingediende vordering was ruim 21.000. De Haarlemsche Hulpbank heeft gisteren vergaderd. Volgens het verslag bedraagt het kapitaal 47.000. Het aantal leeners bedroeg in 1927, 643, het uitgeleende bedrag 156.800. Dit bedrag was verdeeld over voorschotten van 30 tot f 500. De winst- en verliesrekening sluit met een bedrag van 5607.39. Morgen, 15 Februari, hopen de WeleerW. Heeren W. J. J. de Jongh en L. H. M. Nieuwenhuizen, beiden leeraar aan het seminarie Hageveld te Heemstede, den dag' te herdenken, dat zij 12jaar geleden de wijding van het H. Priesterschap ontvingen. Burgemeester en Wethouders van Haarlern brengen, overeenkomstig art. 12 der Drank wet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van Maria van Rooijen. weduwe van J. van der Sluijs, om vergunning ingevolge art. 15 dier wet, tot het verkbopen van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de lokaliteit van het perceel aan de Kleine Houtstraat No. 58. alsmede een verzoekschrift van P. A. van Wijk te Haarlem, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcohol houdenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de lokaliteit van het perceel aan den Spaarn- dammerdijk Wijk A, No. 85. Voor een flink bezette zaal sprak gister avond de heer Chassinal Gigot van Parijs over: „De Kathedraal van Reims' vóór, tijdens en na den oorlog." De periode vóór den oorlog, het eerste gedeelte van sprekers rede, is een lang tijd vak. Reeds omstreeks 400 deden vandalen een inval in de stad en deden den bisschop St. Nicaise den marteldood ondergaan, bij den ingang der kerk, die hij had doen bou wen. Omstreeks 1210 werd de kerk door een geweldige brand verwoest. Onmiddellijk werd met den wederopbouw begonnen, een werk dat twee eeuwen duurde. Toen de Kathedraal omstreeks 1410 bijna voltooid was brak er opnieuw brand uit die gedeelte lijk verwoestingen aanrichtte. Jean d'Orbais is de architect, die het plan, dat van een groote eenheid getuigt, heeft gemaakt en met den bouw is begonnen. Tot zijn opvolgers behooren Bernard de Soissons die de groote rozet maakte en Robert de Coucy, die aan het groote portaal heeft ge werkt. Het uitwendige der Kathedraal is ver sierd met rijk beeldhouwwerk; tafereelen uit het leven der H. Maagd: de boodschap het bezoek de zuivering en de kroning. Ver der: St. Nicaise, St. Remi, Koningin Clo tilde, heiligen en martelaren, en de bekende engel met het lachend gelaat, le sourire de Reims, door de Duitschers beschadigd, ech ter vrijwel in den oorspronkelijken staat hersteld. Het zou ondoenlijk zijn hier alle schoon heden van de uitwendige Kathedraal op te sommen. De inwendige architectuur is eenvoudig, maar van een harmonieuse klaarheid. Tijdens den oorlog hebben de Duitschers dit heerlijke bouwwerk niet ontzien. Even min als zij de bibliotheek van Leuven ont zagen. Er is groote schade aangericht. Maar evenals in lang vervlogen eeuwen, heeft Frankrijk geld en handen bijeengebracht, om te herstellen, wat verwoest werd. De reconstructie vordert flink. In een reeks lichtbeelden deed de heer Chassinat Gigot ons de Kathedraal zien: in al haar glorie en majesteit vóór den oorlog; met haar verminking en beschadiging door den oorlog en ten slotte enkele projec ties, welke spraken van reconstructie. De heer Jesserum, die den spr. had ge- introduceerd, sprak na afloop woorden van dank. BU den uitgang werden inteekenbons uit gereikt namens de „Vereeniging van de Vrienden der Kathedraal van Reims." Uitslag der verkoopingen in het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht, op 13 Februari 1928, des avonds 7 uur. Ten overstaan van Notarissen B. M. Serné te Haarlem en M. van Riel teAmster dam. No. 1. De in het Haarlemmerhoutpark gelegen Villa en erf aan de Vijverlaan, get. 4 te Haarlem, groot 6 Aren, 28 centiaren, 20525, M. W. Treurniet, q.q. Ten overstaan van Notaris D. M. Klijzing. No. 2. Het Heerenhuis met tuin en erf aan de Spaarnzichtlaan No. 10 te Heemstede, groot 1 Are 69 centiaren, 6950, G. v. d. Horst. Ten overstaan van Notaris N. J. Hoeflake. No. 3. Een winkel- en woonhuis, schuur, en grond aan de Reitzstraat No. 82 te Haar lem, groot 1 Are 9 centiaren, 3600, H. Smoolenaars. Gistermorgen geraakte van een vracht auto de stuurinrichting defect, waardoor die auto terecht kwam tegen een tuinhek, van een perceel, aan het Raadhuisplein, te Heemstede. Vervolgens zwenkte de auto naar den overkant van den weg en kwam daar tegen een boom terecht, waardoor hij tot stilstand werd gebracht. Het motorrijtuig en het tuinhek werden beschadigd. Het on geval liep zonder persoonlijke ongelukken af. Gisterenmiddag had op den hoek Valken burgerstraatCamplaan een aanrijding plaats, welke zich als volgt heeft toegedra gen. Vanuit de Valkenburgerstraat, kwam een vrachtauto rijden, rechts van den weg. Op de Camplaan reed een luxe auto, waar van de bestuurster door de beslagen voor ruit den vrachtauto niet tijdig zag, met het gevolg, dat de luxe-auto den vrachtauto in de flank aanreed. Beide auto's werden niet ernstig beschadigd en konden hun reis ver volgen. Ook hierbij vonden geen persoon lijke ongevallen plaats. Op den Rijksstraatweg had gisteren middag een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een met paard bespannen voertuig, hetwelk in de richting Santpoort reed. Van den anderen kant naderde met groote snelheid een auto, haalde een an dere auto in en reed deze laatste voorbij. Doordat de bestuurder te hard reed, kon hij niet gauw genoeg weder den rechterkant van den weg bereiken met het onvermijde lijke gevolg, dat de wagen werd aangere den en een der achterwielen werd be schadigd. De auto echter werd zoodanig be schadigd, dat deze moest worden wegge sleept. Terzake rijden met overdreven snel heid is tegen W. G. den bestuurder van den auto proces-verbaal opgemaakt. Een wonderlijk ongeval, dat zeer ernstige gevolgen kon hebben, is in een perceel aan de Gasthuisstraat gebeurd. Door een ont ploffing in de kachel vloog de pijp uit den schoorsteen, sloeg eerst tegen den spiegel en viel daarna in de wieg, waarin een kind sliep. Gelukkig viel de pijp aan het voeten einde, zoodat het kind ongedeerd bleef. Het vuur in de kachel werd met een emmer water gebluscht. Vr.: Kunt u mij zeggen, hoe ik boeren- jongensvlekken uit een bruine stoffen jurk kan krijgen? Antw.: Met alcohol van 90 pet. Vr-: Waar heeft in Amsterdam de Ar beidsinspectie haar kantoor? Antw.: De Arbeidsinspectie is te Amster dam gevestigd Droogbak la. Vr.: Kunt u mij zeggen, hoe het adres is van den secretaris van den D. H. V. B.? Antw.: G. Kruijver, Prins Hendrikstr. 133, Zaandam. Vr.: Kunt u mij zeggen, hoe het adres is van den Uitgever van het maandblaadje „De H. Familie"? Antw.: De „Bode van de H. Familie wordt uitgegeven door het Missiehuis „St. Antoni- us", te Kaatsheuvel (N.-B.). Vr.: Bestaat er een vakblad voor koks? Antw.: Een dergelijk vakblad kennen wij niet. Mogelijk vindt u, hetgeen u zoekt, in „De Banketbakkerij", uitgave van C. A. Spin Zoon, N. Z. Voorburgwal 271273, Am sterdam. Wedstrijden op de 5009 M. Heiden de beste Hollander De uitslagen van de wedstrijden op de 5000 meter luiden: Ballangrud, Noorwegen, wint in 8 min. 50.5 sec. van Bulota, Litauen, 9 min. 49,8 sec. Polacsek, Oostenrijk, wint in 9 min. 35,2 sec. van Mitt, Estland. Evensen, Noorwegen, wint in 9 min. 1.1 sec. van Dix, Engeland, 9 min 55,6 sec. Kos, Nederland, tijd 9 min. 34,2 sec., slaat Eotvos, Hongarije, 9 min. 34.4 sec. Robinson, Canada, wint in 9 min. 38,9 sec. van Stewart Engeland, 10 min. 40,1 sec. Juffee, Amerika, wint in 9 min. 1.3 sec. van Burmeister, Estland, 9 min. 46,2 sec. Skutnab, Finland, wint in 8 min. 59,1 sec. van Rumba, Letland, 9 min. 19.7 sec. Biadas, Amerika, wint in 9 min. 6.3 sec. van Riedel, Oostenrijk, 9 min. 53,5 sec. Heiden, Holland, wint in 9 min. 10 sec. van Backman, finland, 9 min. 14 sec. Farrell, Amerika, wint in 9 min. 29,2 sec. van Thaon, Frankrijk, 10 min. 18.8 sec. Carlsen, Noorwegen, wint in 9 min. 1,5 sec. van Mayke, Duischland, opgegeven. Staksrud, Noorwegen, wint in 9 min. 7.3 sec. van Jungblut, Duitschland, 9 min. 26.7 sec. Thunberg, Finland, wint in 9 min. 11,8 sec. van Vollstadt, Duitschland, 9 min. 50.5 sec. Logan, Engeland, reed alleen over de baan in 10 min. 10,3 sec. Het algemeen klassement luidt: 1. Ballangrud, Noorwegen; 2. Skutnab, Finland; 3. Evensen, Noorwegen; 4. Carlsen, Noorwegen; 4. Jaffee, Amerika; 6. Biadass, Amerika; 7. Staksrud, Noorwegen; 8. Polac sek, Oostenrijk; 9. Andersson, Zweden; 10. Blomquist, Finland: 11. Heiden, Holland; 12. Thunberg, Finland; 13. Backman, Finland; 14. Murphy, Amerika; 15. Rumba, Letland; 16. Jungblut, Duitschland; 17 Farrel, Ameri ka; 18. Quaglia, Frankrijk; 19. Kos, Hol land; 20. Eötvös, Hongarije: 21. Mitt, Est land; 22. Robinson, Canada. Loting voor de 1500 en 10.000 3YL Naar de Tel. meldt, vond gisteren de lo ting plaats voor de 1500 en 10.000 meter. Op eerstgenoemden afstand lootte Heiden tegen Thaon, Frankrijk, terwijl Kos de baan alleen rijdt. Op de 10.000 meter komt Heiden tegen Thunberg en Kos tegen Eötvös. Scheidsrechter was de heer P. v. d. Lans, welke pl.m. half drie liet beginnen. De elftal len bleken danig gehandicapt, waarvan Blauw-Zwart wel 't grootste aandeel had. Teilingen trapt af, onderneemt een aanval, waarbij de linksbuiten goed voorzet en een der binnenspelers met een mooien kopbal doelpunt. Dit binnen één minuut. Nadien kregen we een eindelooze periode van mat spel, waarbij zooals gezegd, Teilingen nog wel het meest presteerde. Het was echter niet de vorm van veertien dagen geleden. Het 2e doelpunt, dat Teilingen ter wereld bracht, verdiend nog eenigszins vermelding. Dit kwam van den voet van B. Casper, die in z'n eentje den bal opbracht en met een geweldig schot den doelman overblufte. Het was toen spoedig rusten en de stand was toen 2—0 in 't voordeel van Teilingen. Alst weer is begonnen, denken we een be tere partij te zien, want Bl.'-Zw. zet er eens alles op, en is met goeden wil bezield te doel punten. 't Is echter ook weer van korten duur, en we krijgen weer hetzelfde matige spelletje, 't Leek wel of we in de hondsdagen waren. Het publiek gaat het elftal wat aan moedigen, hetgeen ook al weinig resultaten afwerpt. Toch weet T. nog eenmaal te scoren, ditmaal uit een mooien voorzet van Th. Hoo- gervorst, (welke dezen middag heel goed op dreef was) waaruit B. Caspers het 3e doel punt forceerde. Nog even tracht Bl.-Zw. de eer te redden, doch spoedig kwam het einde. Van te voren hebben gespeeld Teilingen IIILisse IV, welke wedstrijd werd gewon nen door Lisse met 21. Hiervan mochten wij het laatste gedeelde aanschouwen en con stateerden, dat hier het noodige enthousias me bij de spelers wel aanwezig was. Secr. Chr. Molenkamp, Hagelingerweg H 222 D.E.M. I—SANTPOORT I 1—4. Wat een dag, wat een dag! Wie had zoo'n uitslag verwacht. Niemand denk ik. Nu, er is om gevochten hóór. Om half 3 stellen D.E.M. zich met 1, en Santpoort met 2 in vallers op. S. heeft eerst het voordeel van wind en zon; zij zitten dan ook al direct voor de D.E.M.-veste. Echter zit D.E.M. ook niet stil en onderneemt verschillende ge vaarlijke aanvallen op het S.-doel. Als on geveer 15 minuten gespeeld is, weet S. te doelpunten (10). Dit is een teeken voor beide partijen om nog wat beter aan te pak ken. Het spel golft nu van doel tot doel. Beide verdedigingen zijn echter subliem. Ongever 10 minuten voor rust onderneemt S.'s voorhoede een mooien aanval en doel punt (20). D.E.M. gooit er nog een schepje op en komt verschillende malen gevaarlijk voor S.'s keeper; deze kwijt zich echter goed van zijn taak. Met S. in den aanval komt rust met20 in het voordeel van S. Na rust wordt aan beide kanten direct flink aangepakt. Het spel is de eerste 20 minuten steeds op de Santpoort-helft; tij dens dit overwicht weet de linksbuiten van D. E. M. te doelpunten (21). S. weet door taai volhouden het spel wat te verplaatsen. Bij een goed opgezetten aanval komt de bal bij Dirk, die een goal weet te fabri- ceeren (31). Nu beginnen de Santpoort supporters zich ook weer te roeren. Luid aangemoedigd onderneemt S. weer eenige aanvallen; uit een daarvan weet Siem W. te scoren, daarmede aan alle onzekerheid een einde makend. Chris. UITSLAGEN 12 FEBRUARI. Ie klasse. B Beverwijk: D.E.M:—Santpoort 1—4 Haarlem: T.Y.B.B. 2Concordia 33 Haarlem: R.K.V.Z.—India 1—2 C Sassenheim: TeylingenBI. Zwart 30 2e klasse. A Heemskerk: A.D.O.—Vitesse 6—2 B Bovenkerk: Roda—V.V.Z. 2 4—0 C Heemstede: H.B.C. 2—Victrix 2—0 D Den Haag: Gr. Willem 3Westlandia 2—3 E Rotterdam: Celer 2V.G.M. 0 Rotterdam: St. Lodewijk 1Spart. 2 1—3 3e klasse. E Stompwijk: S.N.A.V.V.L. Roelof arendsveen: D.O.S.S.J.C. 2 3 - G Den Haag: V.A.P.—S.D.C. 2 4—1 II Rotterdam: ActivitasSt. Lodew. 2 15 4e klasse. A Castricum: Vitesse 3Vios Alkmaar: A. R. C. 3—S. V. W. 1— C Volendam: Volendam 3Amsteld. 2 2 3 E. Bennebroek: B.S.M. 2—Victrix 2 7—jj Haarlem: Alliance 2T.Z.B. 2 3—3 G Sassenheim: Teylingen 3—Lisse 4 1—3 J Den Haag: ValkeniersR.I.A. 3 De Haarl. Sportvereeniging ,4e Kam pioen" gaf Zaterdag 11 Febr. haar 23e jaar feest in het Brongebouw. Als de heer D. de Jong, voorzitter, met een hartelijk woord de aanwezigen welkom heette, werd direct niet het programma begonnen, wat zoowel op sport- als cabaretgebied iets zeer goeds in hield. „The Victory"-Band, onder eminente lei ding van den heer Frans Geylvoet, was het eerst aan de beurt te beginnen! Enorm ap plaus, vooral bij hun schlager „Persian Ro sebud"écht oostersch! Een internatio naal variété-programma volgde, o.a. de ko mische Volendammers op de waschlijn, „The Renero's, Japansche Antipoden, alsmede een Fransch-artistenpaar, trapéze-equilibristen, welke in dit genre buitengewoon werk te zien gaven. Na al deze nummers een wel verdiend applaus. Verscheidene malen werd er „gehaald." De „hometrainer-wedstrijden" volgden thans, waaraan onze populaire stadgenoot J. Tulleken uitkwam tegen den even beken den Hagenaar Bontekoe. Als vanzelf: pri ma werk en veel applaus. Verschillende partijen van andere beken de renners werden onder groote spanning verreden, alleraardigst was de wedstrijd van de „aspirant-leden", welke van goede leiding en training blijk gaven. Daarna als laatste nummer optreden van den humorist A Boeser. „De Kampioen" kan met genoegen op haar 23e feest terugzien! De H. K. V. „Haarlem" hield 7 Februari haar jaarvergadering en 11 Februari haar jaarfeest. De jaarvergadering werd gehouden in het oefenlokaal van gebouw „Olympia" en werd te 8 uur door de voorzitter, de heer N. W. Vierwind, geopend. Gezien de belangrijke vergadering, was de opkomst matig te noemen. Wel zagen we weer in ons midden onze eere-leden P. F. Sernee en B. Kensen en ons lid van verdien ste, de heer F. A. A. 'Moseman, oud gediende die gelukkig nog steeds met onze krachtsport medeleven. De secretaris noemde het voor hem een genoegdoening, het succesvol jaar verslag aan zijn medebestuurders en leden te mogen voorleggen. Hierin werd dank ge bracht aan de heeren N. Harting, P. Kruijer en J. dè ïiuiter "voor het organisëefËti van een athletiek wedstrijd. Zoo ook de heer Sernee, die in de zomer maanden van 1927 twee excursietochten deed houden, waarmede hij het nuttige met het aangename wist te vereenigen. De heer B. Kensen bij vele Haarlemmers bekend uit zijn glorie tijd als een goed en net werkend athleet, gaf op verzoek van den NK. bond zijn medewerking om met samenwer king met den heer J. de Jong, gymnastiek leraar te Amsterdam, de gewichtheffers van Nederland te trainen voor de a.s. Olympiade. Daarna werd dank gebracht aan den heer L. Bongers, die op verzoek van den Amster- damschen boksbond de beste boksers uit zijn vereeniging in voorbereiding nam voor de a.s. selectie-wedstrijden. Dat het een succesvol jaar mag worden genoemd, blijkt uit het volgende, waarvoor het bestuur haar athleten zeer erkentelijk is. Gewonnen werden: 1 Lauwerkrans en tak in de stedenkamp Haarlem-Beverwijk. 1 Ver guldzilveren medaille voor het hoogst aantal punten met gewichtheffen in Nederland over het jaar 1926. 2 Kampioenschappen van Ne derland met gewichtheffen. 4 Kampioen schappen van Noord-Holland met gewicht heffen. 2 eerste prijzen, Eerste afdeeling, met gewichtheffen. 3 Derde prijzen, Eerste afdee ling met gewichtheffen. 1 Derde 'prijs Eerste afdeeling, met gewichtheffen. 1 Eerste prijs Eerste afdeeling worstelen. 2 Tweede prijzen Eerste afdeeling worstelen. 2 Derde prijzen, Eerste afdeeling, worstelen. 2 Derde prijzen, Tweede afdeeling, worstelen. H. M. de Wolf verbeterde een record twee handig drukken en twee records trekken. A. G. Scheffer verbeterde drie records tweehandig trekken. Aan beide athleten werd door den heef Barends uit Arnhem een extra medaille uit gereikt voor hun geleverde prestatie te Arn hem. Aan H. M. de Wolf bovendien de medaille van de Italiaansche gewichthef bond door den N. K. bond voor de hoogste presatie. Op 31 December 1927 was te constateeren een vooruitgang van 10 werkende leden, doch hét aantal donateurs liep met 5 terug. Aan het slot van het jaarverslag dankte de secretaris de heeren P. Kruijer, H. Hoo ning en in het bijzonder de heer N. W. Vier wind voor de aangename samenwerking tij dens de dagelijksche werkzaamheden der club ondervonden. In de bestuursverkiezing werd de heer H> W. Vierwind bij acclamatie herkozen, waar uit blijkt, dat hij tot volle tevredenheid van allen zijn gewaardeerde functie vervuld. Voor de volgende fuctie werden gekozen: lste secretaris, de heer H. de Wolf; 2de ce- cretaris, de heer H. Hooning; lste penning meester de heer H. Bloemzaad; 2de penning meester de heer N. Harting; Commissarissen de heeren P. Kruijer en J. de Ruiter. De heer P. Kruijer welke de worstel en ge- wichthefsport beoefent, stelde zich .niet meer herkiesbaar als penningmeester, om reden hij in zijn training door deze tijdroovende functie tekort schiet. Hoewel het de vergadering zeer speet, moest men het met hem eens wezen, wil men zijn te verwachten succes niet verloren laten gaan. Hierna volgde de gebruikelijke rondvraag» waarna de voorzitter onder dank voor de opkomst de vergadering sloot. Zaterdag 11 Februari werd een gezelli£e feestavond gehouden, welke te 3 uur 's mor gens was afgeloopen. Maandagavond 13 Februari zuilen de hee ren H. M. de Wolf, A. G. Scheffer en Burger deelnemen aan den selectiewedstrijd te Den Haag in gewichtheffen, de heer W» Tholen kan daar niet aan deel nemen doof een handblessuur. De heer J. Sint is door den N. K. bond aan gewezen om Dinsdag 14 Februari deel te ne men aan een Holland-België wedstrijd. Deze wordt gehouden in het liubenpale1® te Antwerpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8