Nationale Spaar- en Emissiebank Voornaamste Nieuws i m WOENSDAG 15 FEBRUARI 1928 sE Aan wien de schuld? 4 pCf. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16782 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Lord Oxford and Asquith Verbetering van verkeerswegen in de Haarlemmermeer Faiilisementen van 14 Febr. 1928 Brand in de timmerfabriek van den heer Kaub Aanstaande gouden jubilea van afdeelingen der Alg. Vereen. van Bloembollencultuur. mms Bijkantoor nassaulaan 18 De toestand van Pastoor Soepnel Echte Benjamin Cuyp ontdekt Badplaats Noordwijk Een Urker botter gezonken Het plan-Bauer en de Schoonheidscommissie Aanbesteding Openhaar Slachthuis te Beverwijk Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons ■ftg J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Storm waarschuwingsd ienst Een R. K. Mannenzangvereeni- ging te Heemstede Clubcompetitie le Klas van het District H. en O. van den Ned. R. K. Dambond BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 cL per regel. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 9(1(10 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door ff 7Kf) bij een ongeval met ff OKfj j •->1 «JISUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen;i «w. doodelijken afloopkuo- bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een ff Kjl 0 bij *n breuk van ff Ifl 0 bij verlies v. een voet of een oog; I duim of wijsvinger; 1 du> been of arm; 1 "v. andere vin tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen een vinger. Hebben wij gisteren uit de verhandeling van den heer Alberda aangetoond, dat de socialistische leiders het den Katholieken voormannen toch wel heel moeilijk zoo niet onmogelijk maken, om met hen sa men een regeering te vormen, omdat zij zelf als doel voor de samenwerking aange ven het weglokken der Katholieke arbeiders uit de Roomsche Staatspartij, de parlemen taire leider der Nederlandsche S. D. A. P. geeft in hetzelfde artikel nog meer argu menten voor het wijze inzicht der Katho lieke partijleiders, die tot nog toe een Roomsch-rood verbond met alle kracht hebben tegengehouden. In een gisteren reeds aangehaald citaat en op nog een andere plaats in zijn artikel wijst de heer Albarda er op, dat een be sluit tot samenwerking in één regeering van katholieken en sociaal-democraten niet kan en mag genomen worden, wanneer niet vast staat, dat de vakbeweging van beide groepen (katholieken en socialisten) het er volkomen mee eens is. De bedoeling hier van is duidelijk: ook de sociale vereenigin- gen moeten hun woordje meespreken in de groote politiek. Men kan weten, dat zelfs in sociaal-democratische kringen enkele nuch tere koppen de onjuistheid hiervan inzien. In hetzelfde nummer van „de Socialistische Gids", waarin het hier besproken artikel van den heer Albarda voorkomt, schrijft prof. Bonger een nadere critiek op het plah om van S. D. A. P. en N. V. V. een twee eenheid te maken. We komen daarop nog nader terug. Bij ons, Katholieken, is de af keer tegen die vermenging van politieke en sociale actie nog veel grooter en algemee- ner. Ze is zelfs op Bisschoppelijk verbod verboden. Ook dezen weg naar een politiek accoord tusschen Roomsch en rood in Ne derland kunnen wij niet gaan. Hier staat de R.K. Staatspartij principieel tegenover de S. D. A. P. Gesteld eens, dat de leiding on- gev Staatspartij in handen van in meerder heid R.K. werklieden was, dan nog zou dit geen verandering in de katholieke politiek brengen. Immers, steunt de S. D. A. P. een- zydig op één bepaalde groep, de R.K. Staatsparty gaat er trotsch op, alle groe pen der bevolking te omvatten, werkgevers, middenstanders, boeren, intellectueelen zoo goed als handwerklieden. Niet het getal, niet de massa, niet het groepsbelang, maar het algemeen belang geeft by ons den door slag. Zoodra de leiding der R.K. Staatspar ty daarvan aflaat, houdt zy op een katho lieke party te zyn. Ook om die reden dus is geen politieke combinatie, geen regeerings- coalitie mogelyk, waarby als eisch zou wor den gesteld: de regeering moet berusten op de werklieden-vakbeweging. Er is nog een derde argument tegen zulk een samengaan, hetwelk de heer Albarda zelf ons aan de hand doet en wel een zeer practisch en o.i. volkomen afdoend argu ment. Hier, in dit artikel in een weten- schappelyk tydschrift had de leider der so ciaal-democratische Kamerfractie beter dan ooit de gelegenheid om nu eens kalm en zakeiyk aan te toonen, welk groot belang er voor de massa, voor de overgroote meer derheid van het Nederlandsche volk dus, voor de „arbeidersmassa", welke dan zyn hart moet hebben in een samengaan van Roomsch en rood in één regeering, te ver wachten is. Maar wonderlijk genoeg blijft dit uit. Wy zouden het kunnen verstaan, wanneer de heer Albarda van zyn stand punt af tot de katholieke politici zeide: Ziet eens wat wy aan de arbeidersklasse kunnen brengen, wanneer wy samen één regeering Vormen. Dat zou afgezien van de bo ven vermelde principieele bezwaren al thans begrijpelijke politiek zyn. Maar wat doet de heer Albarda, na een historisch overzicht van de houding der S. D. A. P. gedurende de vyftien laatste jaren tegen over het vraagstuk der deelneming aan de regeering gegeven te hebben? Hy gaat be wijzen, welke gevaren er voor de S. D. A. P. aan een verandering van tactiek verbonden zouden zyn. Wanneer de roode party weer tot de oude methode van vóór 1913 terug keerde, om n.l. zuiver oppositie-party te zyn zonder, onder welke omstandigheden dan ook, regeeringsverantwoordelykheid te Willen aanvaarden, dan zou aldus de heer Albarda de R.K. Staatsparty, volkomen terecht, kunnen zeggen, dat een rechtsch coalitiebewind het eenig mogelijke parle mentaire bewind was geworden, nadat wij (S. D. A. P.) door onze principieele weige ring de vorming van een democratische re- regeering geheel en al onmogelijk hadden gemaakt. „De Katholieke Staatsparty zou daarmede haar toetreding tot de coalitie tegenover haar arbeiders met volkomen suc ces kunnen rechtvaardigen. Hoe zou het dan met onze werfkracht onder de katho lieke arbeidersbevolking gesteld worden?" Ziedaar dus al weer het negatieve element in de bewijsvoering: wy moeten met de Ka tholieken samen een regeeringsprogram vormen, anders verwijt men ons de demo cratie in den steek te laten en raken wy onzen invloed op de Roomsche arbeiders kwijt! Er zou nog een andere vraag kunnen op komen, n.l. waarom gaat de S. D. A. P. niet met de communisten samen? „Voor my is dat geen vraag," schrijft de heer Albar da. Het communisme is naar myn overtui ging een zoo gevaarlijke dwaling en voor de arbeiders een zoo groot kwaad, dat wy nooit mogen probeeren het in het gevlij te ko men. Onze plicht is, het met de grootste beslistheid te bestryden en de arbeidsklasse j de oogen te openen voor de rampen, diel bet voor haar tracht voor te bereiden." Een man, die zoo nuchter kan schrijven, moest; toch ook in staat zijn, om positief aan te geven, welke ontzaglijke voordee- len er van een samengaan van S. D. A. P. en Katholieken voor het volk, voor de ge- gemeenschap te verwachten zijn. Deed hy dit, wy zouden, by den tegenzin tegen niet- parlementaire kabinetten en de tamelijke onvruchtbaarheid der tegenwoordige regee ring, meer moeite hebben den heer Albarda te bestryden. Maar het is alies negatief, alles partytactiek, alles vrees voor achter uitgang van zijn partij bij stelselmatige af wezigheid uit de regeering, wat wy te hoo- ren krijgen; Luister maar: Om een andere reden echter is het stel selmatig voeren van en vasthouden aan op positie-politiek voor onze arbeidersbeweging een groot gevaar. Ten eerste omdat een oppositie-politiek, die alleen tot uitingen van scherp verzet en zelden of nooit tot positieve resultaten leidt, wel een kleine fanatieke sekte kan voldoen, maar niet langer dan een voorbijgaand oogenblik een massabeweging bevredigen kan. Een massa beweging moet vruchten van haar werk zien. Dan alleen kan zij een massa-bewe ging blijven en als massa-beweging gedijen. Een politiek van enkel oppositie levert niets dan teleurstellingen en nederlagen op. Dat was vroeger anders. In de eerste ja ren van den parlementairen arbeid der so ciaal-democratie waren de burgerlijke par tijen nog zeer gevoelig voor de socialisti sche kritiek en bevreesd voor de socialisti sche oppositie. Die partijen hadden toen nog veel aanhang onder de arbeidersklasse te verliezen. De liberalen zijn dien aanhang nu volkomen kwyt. Alleen de katholieken hebben onder de arbeidersklasse nog groe ten aanhang. Maar zy zullen, als wy in de principieele oppositie zyn, wel zorgen, juist zooveel voor de arbeiders te doen, als ge noeg is om de katholieke arbeiders jegens hen erkentelijk te doen zyn. Wat zij niet doen of niet bereiken, kunnen zy dan wij ten aan de S. D. A. P., die immers weige ren zou een democratisch bewind te helpen vormen! Ziedaar nu de gronden, waarop de leider der socialistische politiek in ons land een Roomsch-roode coalitie aanbeveelt. Komt het by den heer Albarda nu niet op, dat de groote R.K. Staatsparty een samengaan tusschen Katholieken en sociaal-democra ten op zulke poovere argumenten zelfs niet in overweging kan nemen? En moet de S. D. A. P. wanneer zy eerlijk isniet er kennen, dat zij zelf de schuld is, wanneer een dergeiyke combinatie nog nooit tot stand kwam en ook in de naaste toekomst wel niet tot stand zal komen? Wanneer nu de leider der roode politiek ons komt ver tellen, dat samengaan met de Katholieken voor de S. D. A. P. zoo gewenscht is, omdat zy aldus gemakkelijker de katholieke arbei ders uit de Staatspartij en uit de R.K. vak organisaties overhevelt naar de roode orga nisaties; omdat de roode party verzwakt, wanneer zij altijd maar oppositie-partij biyft; omdat zij anders den schijn tegen zich krijgt de democratie tegen te houden enz., dan heeft toch de R.K. Staatspartij het recht en den plicht te vragen: zijn wy er dan om u aan kiezers te helpen, om u tegen verzwakking, om u tegen valschen schijn te behoeden? Er is nooit beter betoog voor de onwen- schelykheid van een samengaan van Roomsch en rood in Nederland geleverd dan door den heer Albarda in het Febru- ari-nummer van den Socialistischen Gids 1928! Plannen voor onteigening De burgemeester van Haarlemmermeer deelt mede, dat het plan tot verbetering van den verkeersweg HeemstedeHoofddorp Aalsmeer en de LiedeSchiphol in de ge meente Haarlemmermeer ter secretarie der gemeente óp het raadhuis te Hoofddorp ter inzage van een ieder zullen worden nederge- legd van Vrijdag 17 Februari tot en met Vrij dag 9 Maart. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wy naar de advertentie in ons blad van heden. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem verklaarde in staat van faillissement; J. Verzijlberg, bouwer, wonende te Haar lem-Noord, Timorstraat 171. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. Jan Leene, reiziger, wonende te Haarlem, Kleverlaan 90. Curator Mr. Silvain Groen, alhier. De Naamlooze Vennootschap Johan Slie- ker's Handel Maatschappij, te Haarlem- Noord, Rijksstraatweg 41. Curator Mr. j. Deenik, alhier. J. Helsdingen, vroeger te Utrecht, thans hotelhouder te Zandvoort, Hoogeweg 23. Cu rator Mr. J. Gerritsz, alhier. Pieter Rekker, destijds fouragehandelaar en handelende onder de firma Graanmaal- derij „De Tijdgeest" te Oosthuizen. Curator Mr. F. van der Goot, alhier. Rechter-Commissaris Mr. G. Sluis, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: A. W. Christoffels te Haarlem. Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, alhier. H. M. Kooyman, loodgieter te Beverwijk. Curator Mr. F. M. Hagemeijer, alhier. De N.V. IJmuider Brandstoffenhandel te IJmuiden, directeur K. Moot aldaar. Curator Mr. A. A. Huizenga, alhier. M. J. Stieva, arbeider, te Hoofddorp. Cura tor Mr. L. V. Hoog, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door hot verbindend worden der uitdeelingslysten vani; A. Ch. A. de Koek, tabaksfabrikant tje Haarlem. Curator Mr. M. van Toulon val der Koog, alhier. De firma Joh. P. Meyer Co., tabaks fabrikant te Haarlem; curator Mr. M. van Toulon' van der Koog, alhier. De firma Joh. P. Meijer Co., tabaksfa briek te Haarlem: curator als voren. Joh. P. Meyer, tabakswinkelier te Haarlem; curator als voren. A. M. Vogt, kantoorbediende te Haarlem; curator Mr. A. F. H. Scheurs alhier. De firma I. Kollerie te Bennebroek en de leden F. Harren en A. Heystek, lood- en zink- werkers te Bennebroek en Vogelenzang; cu rator Mr. J. C. Nieuwenhuys, alhier. Maandagavond brak brand uit in de Tim merfabriek van den heer Kaub bij Halfweg. Alhoewel men de brandweer reeds had op gebeld, heeft men het vuur met eigen brand- bluschapparaten weten te blusschen, en werd de brandweer weer meteen afgebeld. Deze brand bleef dus tot een minimum be perkt. Naar het „Wkbld. voor BI. C." verneemt, zal de afüeeling Hillegom op haar eerstvolgende vergadering besprekingen houden over de herdenking van haar 50-jarig bestaan, waar van de datum is 4 Febr. 1929. In dit verband herinneren wij eraan, dat in het jaar 1879, toen de Algemeene Vereeniging overging tot het vormen van afdeelingen, te gelijk met de afdeeling Hillegom zijn opge richt de afdeelingen: Haarlem, 2 April; Heemstede, 3 Maart; Lisse, 13 Maart; O ver veenBloemendaal, 28 Februari; Sassenheim, 1 Maar; SchotenVelsen, 21 Februari; en Uitgeest, 15 Maart. De afdeeling Voorhout ontstond als zelfstandige afdeeling pas in 1895, doch de tegenwoordige afdeeling Sas senheim werd 1 Maart 1879 opgericht onder den naam SassenheimVoorhout. In het jaar 1879 werden ook te Wassenaar e» Limmen afdeelingen opgericht, doch deze afdeelingen gingen als gevolg van den strijd tegen de afgesneden bloemen spoedig weder verloren. In Wassenaar kwam de tegenwoor dige afdeeling weder in 1892 tot stand, in Limmen was dit reeds in 1885 het geval, ter wijl in het laatste geval er slechts eenige maanden verliepen tusschen het opheffen der afdeeling en het herboren worden ervan. NIJMEGEN (Direct ingaande) HAARLEM. Zitdagen: Maandags, Woensdags en Vrijdags van 69 uur n.m. Zaterdag van 59Vz uur. yMMiniiitiMiiiiiMiia—gHBW In den toestand van den Zeereerw. Heer P. F. W. Soepnel, pastoor te Hoofddorp, valt eenige vooruitgang te constateeren. Z:jn Eerw. blyft echter zwak en gevoelt zich luste loos. LONDEN, 15 Februari. Lord Oxford and Asquith is hedenmorgen te 6 uur 50 overleden. Mevrouw Oxford bevond zich aan het sterfbed. Zy had gisterenavond, nadat zij vijftig uur niet van haar echtgenoot was geweken, eenige uren rust genomen. Spoe dig keerde zy evenwel naar het sterfbed terug. De thans overleden liberale oud-premier Lord Oxford and Asquith werd geboren op den 12 September 1852 te Morley en ves tigde zich in 1876 als advocaat te Londen. In 1886 werd hy gekozen tot lid van het j Lagerhuis, waar hy zich aansloot bij de li- berale partij en door zijn schitterend re denaarstalent uitblonk. In het in 1888 be gonnen proces tegen de leiders van de Iersche home-rule-partij trad Asquith op als verdediger van Pamedl. Hierbij, zoo wel als bij de kiesrechtbeweging van 1892 onderscheidde hij zich in die mate, dat Gladstone hem, die tot nu toe nooit een staatsambt had bekleed, in 1892 de porte feuille van Binnen! andsche Zaken toever trouwde, nadat op zijn voorstel den 12 Aug. de motie van wantrouwen tegen de con servatieve regeering door het Lagerhuis was aangenomen. Na den val van het ministerie Roseberry, in Juni 1895, nam Asquith zyn piactyk als advocaat weer op, hoewel hy in het ïxu-lement een vin de voornaamste lei ders van de liberale oppositie bleef. Toen in Januari 1906 de liberalen bij de ver kiezingen de overwinning behaalden en Campbell-Bannermann hoofd werd van het ministerie, nam ook daarin Asquith plaats, en nadat eerstgenoemde wegens ongesteld heid in April 1908 was afgetreden, nam As quith zijn plaats in. Hij wist een ouder- doms pensioen, zonder bijdrage van ar beiders en werkgevers tot stand te brengen en den tegenstand van het hoogerhuis te gen democratische wetten te breken. Met behulp van de arbeidersparty wilde toen reeds de regeering voor verschillende dee- Ien des lands en ook voor Ierland een eigen regeering tot stand te irengen. In den laatsten tijd werd de naam van Asquith ook nog dikwijls genoemd in ver band met meeningsgeschillen in den boe zem van de liberale party, vooral ten aan zien van het verkiezingsfonds. Zelfs wordt in dit verband wel de naam van Asquith- liberalen gebezigd, een bewijs, dat er tame lijk scherp gescheiden groepen tegenover ei kaar staan. Belangrijke vondst in het R.K. Wees- en Oudeliedenhuis te 's-Gravenhage. In het R.-K- Wees- en Oudeliedenhuis aan de Warmoezeniersstraat 91 te 's-Gra venhage, vond men bij een vertimmering van een schoorsteen een oud schilderij. De regenten wendden zich om advies tot den restaurateur, den heer C. B. van Bohemen die om de bijzondere karakteristieken van het schilderij een restauratie aanbeval. De heer Van Bohemen deelde mede, dat gebleken is, dat het schilderij iets zeer by- zonders is. Dr. Bredius en Dr. Schneider verklaarden het voor een ongetwijfeld ech ten Benjamin Cuyp. Benjamin Cuyp werd in December 1612 te Dordrecht geboren, waar hij 28 Augustus 1652 overleed. Hij was met zijn neef Albert Cuyp een leerling van J. Gerritszoon Cuyp, die vermoedelijk Alberts oom was. In 1643 vertoefde Benjamin Cuyp in Den Kaag en omtrent dien tijd of even later moet het schilderij in het weeshuis ontstaan zyn. Het brengt op dramatische wijze Paulus' bekec- ring in beeld. Benjamin stond merkbaar onder den invloed van Rembrandt, en zijn teekeningen zijn later wel eens voor die van den .meester verkocht. Het is een groot paneel, 105 c.M. breed en 86 c.M. hoog. Het schilderij bleek bij de restauratie volkomen gaaf te zijn. Het is voortreffelijk geparke- teerd en straalt een helderen en werkelijk Rembrandtieken luister uit. Door een ge lukkigen samenloop van omstandigheden is het werk dus voor onze kunst behouden gebleven. Nog voldoende plaats voor badgasten. Naar aanleiding van een dezer dagen in de Pers voorkomend bericht, waarin voor komt, dat de meeste Villa's, Hotels en Pen sions in de Badplaats Noordwijk reeds ver huurd of bezet zouden zijn, deelt de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer, de Vereeniging „Zeebad" en de Combinatie van Hotel- en Pensionhouders, aldaar, ons mede, dat er geen sprake van is, dat alle Villa's reeds verhuurd zouden zyn en de meeste Hotels en Pensions bezet. Wel zijn reeds eenige Villa's verhuurd, maar er zyn natuurlijk nog verschillende kleine en groote Villa's te huur en in alle Hotels, groote en kleine Pensions, kunnen nog vele gasten een plaats vinden. Ook de in bedoeld be richt genoemde prijzen van kleine Villa's 2000 en hooger) zijn niet juist. De prijzen zijn minstens de helft lager. Het Informa tie-Bureau van Vreemdelingenverkeer ver strekt gaarne in deze inlichtingen. Waarschijnlijk drie menschenlevens te betreuren Men meldt uit Terschelling: Dinsdagmorgen kwam hier uit zee een Ur ker botter. De schipper rapporteerde dat hij bij het wrak van het s.s. „West Aleta" een mast boven het water heeft gezien. De red dingboot „De Brandaris" is daarop ter on derzoek uitgegaan. Vermoedelijk is bij den laatsten storm daar een schip gezonken. Na dere bijzonderheden ontbreken. Men meldt nader: Omtrent het vaartuig, dat gezonken is by het wrak van de „West Aleta" wordt nog ge meld: De reddingboot „De Brandaris" is te ruggekeerd. De kapitein rapporteerde, dat hét gezonken vaartuig, waarvan de mast bo ven het water uitstak, waarschijnlijk een Urker botter is. Van de bemanning is geen spoor meer te bekennen, zoodat waarschijn lijk drie personen om het leven zyn geko men. üjc heei P. J- J. Kaazevoet neen ucuankt als lid van de Eerste Kamer der Staten Gene raal. Wij geven hierboven het portret van zijn opvolger op de candidatenlijst, den heer Mr. P. J. Reymer, burgemeester van Hilversum Afwijzend advies Naar de Tel. verneemt, is in de Dinsdag gehouden vergadering van de Schoonheids commissie het plan-Bauer, om op het Mu seumplein een tuin aan te leggen, langdurig besproken. Van verschillende zijden werd er critiek op uitgeoefend. Besloten werd aan B. en W. te adviseeren dit plan niet uit te voe ren, daar een oplossing van het probleem- Museumplein alleen mogelijk kan zijn door een bebouwing, welke de verspreide eenhe den als Rijksmuseum, Stedelijk Museum en Concertgebouw stedebouwkundig tot een ge heel kan verbinden. Gisterochtend is ten Raadhuize aanbesteed het bouwen van een openbaar slachthuis, an nex koelhuis, met bijbehoorende werken. Ingeschreven werd als volgt: J. R. Bruin, Beverwijk 74777; P. den Das Jbz., Schoorl 73300; P. Rings Jr., Santpoort 64700; A. J. W. v. Sambeek Heemstede C9975; H. See- gers, Nijmegen 70983; J. Dubbeldam, Alk maar 7700; Soedens Schilder, 't Zand 74447; Th. Winter, Beverwyk 69890; J. P. Schelvisch, Beverwyk 73500; G. Vreeden- duin, Zaandam 99200; N. J. Tromp, Over- veen 69998; B. Boerrigter, Haarlem 71500; G. Broertjes, Heemstede 72254; KI. v. 't Veer, Assendelft 67200; J. v. d. Wal en J. Kloppenburg, Befgen 66239; Fa. P. Langen- dyk, Beverwijk 71777; J. C. de Geus, Haar lem 78999; H. A. Haring, Schipluiden 66900; N; V. Techn. Bouwbedrijf v.h. Ver- berne, Hoorn 65753; C. J. Kunst, Amers foort 67500 J. Wittebrood, Beemster 67300; J. Lindhoudt en J. de Waard, IJmui den 73800; Fa. P. Heeren, IJmuiden 73000; Chr. J. v. Pelt, Soest 68500; Chr. Esker, Am sterdam 69850; N. V. Rynl. Betonbouw Mij., Leiden 73400; C. Neelis, Wijk aan Duin 79117; V, Ph. Braun, Beverwyk 68940. D, afd. Haarlem en Omstreken van den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons. hield Dinsdagmiddag haar jaarvergadering by Brinkmann. Des morgens was in de parochiekerk aan het Spaarne een H. Mis tot intentie der le- 1 den opgedragen, waaronder dezen ter H. Tafel naderden. De vergadering werd door den voorzitter, den heer H. J. L. Klein Schiphorst, met een kort welkomstwoord, vooral tot de nieuwe leden gericht, geopend. Hij wees er op, dat de afdeeling nu reeds 11 jaar bestaat en de oudste en grootste afdeeling is in den Bond. Dat bewijst, dat er onderlinge vriend schap en waardeering in de afdeeling be staat en het nut en de noodzakelijkheid van organisatie door de katholieke bouwpatroons wordt ingezien en daarnaar ook wordt ge handeld. Zoowel de notulen der vorige ledenver gadering als die der vorige jaarvergadering, werden onder dankzegging en applaus goed gekeurd. De voorzitter en secretaris der R.K. Mid- denstandsvereeniging, die deze vereeniging op de bijeenkomst vertegenwoordigden, wer den door den voorzitter hartelijk welkom geheeten. Bij de ingekomen stukken werden eenige interne aangelegenheden behandeld. Uit de rekening en verantwoording over 1927 bleek, dat de winst- en verliesrekening sloot met een eindbedrag van 7796.73. Er was nog een voordeelig saldo van ruim 72. Boeken en kas waren in orde bevonden en den penningmeester, den heer D. J. van Buuren, werd dank gebracht voor zyn goed beheer. Het „Fonds op naam" bedraagt thans 2765. Namens de controle-commissie volgens art. 25 werd medegedeeld, dat 5440 inge komen was. De voorzitter der commissie, zoowel als de voorzitter der afdeeling spoor den de leden aan tot betere nakoming hun ner plichten, opdat de kas zoo sterk moge lyk worde gemaakt. De geestelijk adviseur der vereeniging, de Weleerw. heer kapelaan H. A. C. M. Wennen, sprak dan woorden van geluk- wensch in verband met het elfjarig bestaan der afd. Haarlem. Spr. wees er op, dat onlangs „De R.K. Bouwvakarbeider" hulde gebracht heeft aan den R.K .Bond van Bouwpatroons en dezen geroemd heeft om het beoefenen der ware katholieke solidariteit. Spr. achtte dit een verheugend verschijnsel en hoopte, dat de afdeeling, aldus op den ingeslagen goeden weg voortgaande, zou mogen groeien en bloeien in lengte van dagen. De begrooting voor 1928 werd vastgesteld op 5640. Benoemd werd een kascommissie. Besloten werd, aan het Santosfonds een jaarlijksch subsidie van 50 te geven. Vervolgens sprak de voorzitter een kern achtig, sympathiek woord tot aanbeveling voor het deelnemen aan een retraite. De secretaris, de heer J. P. A. Nelissen, bracht dan een keurig gesteld en zeer vol ledig jaarverslag uit. Het ledental is ge stegen tot 60. De afd. Alkmaar met haar uitgebreiden kring van dorpen en gehuchten heeft weliswaar 62 leden, maar dit aantal kan Haarlem waarschijnlijk spoedig passee- ren. Nu is Haarlem op Alkmaar na de grootste afdeeling. De verschillende werkzaamheden, in het afgeloopen jaar verricht, passeerden in het verslag de revue. Voor het keurige verslag bracht de voor zitter den secretaris hartelijke woorden van dank, hetgeen de aanwezigen met luid ap plaus onderstreepten. Nadat met algemeene stemmen een nieuw lid was aangenomen, werd overgegaan tot de bestuursverkiezing, waarby werden her kozen de heeren D. J. van Buuren, le pen ningmeester en P. van Putten, 2e secretaris. De voorzitter sprak een woord van geluk- wensch tot hen, terwijl hij met hun herkie zing ook de vereeniging geluk wenschte. Uit de ledenvergadering werden naar de Bondsvergadering afgevaardigd de heeren Rings, Hetem en Bakker. Den afgevaardigden werd opdracht gege ven te stemmen voor hernieuwing van het collectief contract. Bij de rondvraag bracht de voorzitter der R.K. Middenstandsvereeniging, de heer P. J. M. van Tetering, dank voor de ontvangen uitnoodiging. Eerstens blijkt daaruit het geregeld contact, de goede verstandhouding tusschen deze patroonsvakvereeniging en de standsorganisatie, de R.K. Middenstandsver eeniging. Spr. wenschte de vereeniging geluk met haar 11e jaarfeest en roemt haar intense actie en werkzaamheid, welke ijver uit het jaarverslag zoo duidelijk spreekt. Als alle bedrijven en bonden zoo waren georgani seerd, was het middenstandsprobleem gauw opgelost, waarvoor men nu zit te zwoegen en te ploeteren. Spr. eindigt met den wensch, dat de Haar- lemsche afdeeling de grootste van den R.K. Bond van Bouwpatroons moge worden, de kracht van dien Bond en tevens het sie raad der R.K. Middenstandsvereeniging. De voorzitter dankte den heer^Van Tete ring voor zyn goede wenschen en wees er op, hoe de voorzitter der R.K. Midden standsvereeniging yvert en zwoegt, om zijn vereeniging groot te maken. Spr. hoopt, dat de heer Van Tetering eenmaal het succes moge beleven van alle R.K. Middenstanders in zijn vereeniging georganiseerd te zien. De vergadering werd dan op de gebruike lijke wijze gesloten. Om 7 uur vereenigden allen zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, opgeluteterd door een strijkje en den humorist Leo Pee- len uit Beverwijk. Aan den maaltijd werden vele vriende lijke woorden gesproken en wel door den heer Klein Schiphorst, die tafelpresident was, den heer Van Tetering, den heer Hetem den heer Metselaar, rector Kok, den heer Cobelens en den heer Jonckbloedt. De Muider tolkwestie beëindigd. De rechts geldigheid der heffing bewezen. Wijziging van invalidlteits- en ouderdoms wet. De adviezen van den Hoogen Raad van Arbeid over de voorontwerpen. Overstrooming in het Solosche (N. O. I.). 100 huizen ingestort. R.-K. Woonwagenliefdewcrk. Jaarvergade ring van de federatie. De toestand van Z. Eminentie Kardinaal van Rossum. Ook een postvlucht naar De West? Lui tenant van Onlangs' plannen. Uit het Kleedingbedrijf. Staking afgelast. De heer Haazevoet neemt ontslag als lid der Eerste Kamer. Een Urker botter gezonken. Waarschijn lijk 3 menschenlevens verloren. Een nieuw meesterstuk ontdekt. Een „Benjamin Cuyp" in het R.K. Wees- en Oudeliedenhuis te 's-Hage. Aangenomen mag worden, dat de regee- ringscrisis in Duitschland voorloopig van de baan is. De afgedreven 400 visschers in de Finsche golf; 30 van hen zijn omgekomen, de ove rigen gered. Hickmann, de moordenaar van Marion Parker, ter dood veroordeeld. Het conflict in de Duitsche Metaal industrie. De Rijksminister van Arbeid biedt zijn bemiddeling aan. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.41. Hoogste bar. stand 776.8 La Coruna. Laagste bar. stand 738.5 Stornoway. Verwachting: Meest matige Westelijke tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen,, weinig veran- ring in temperatuur. Geseind van De Bildt 11 uur 40 min. aan alle posten: Weest op uw hoede! Op de Maandagavond gehouden bijeen komst, in het R. K. Vereenigingsgebouw van voorstanders voor oprichting van een R. K. Mannenzangvereeniging, is besloten, tot op richting van zulk een vereeniging. St. BavoGez. Samenzijn Gisteravond had bovengenoemde ontmoe ting plaats in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede. Beide tientallen kwamen volledig uit. Voorspelden wij reeds, dat deze ontmoeting een interes sante strijd zou worden, dit is inderdaad het geval geweest. Slechts op eene enkele uitzondering na. werd er aan alle borden fraai spel te zien gegeven. Ondanks den geruimen speeltijd, moest ennog enkele par tyen worden afgebroken, welke binnen kor ten tyd worden uitgespeeld. De voorloopige uitslag is als volgt: St. BavoGez. Samenzijn. 1. B. StevensJ. v. d. Loo XX 2. J. VeenH. van der Geest xX 3. P. Veen—C. Gastelaars XX 4. J. DraayerA. G. de Jeu XX 5. J. Stevens—W. v. d. Voort 02 6. E. StolvoortTh. Schouten 20 7. F. Broekman—B. Langelaan 11 8. C. WarmerdamN. van der Poel 02 9. J. PrinsP. C. de Jeu 11 10. H. v. d. ErfLangelaan 2I 6—6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1