m Voornaamste Nieuws DONDERDAG 16 FEBRUARI 1928 Levensbeschouwing en Nationaliteit De toestand van Z. D. H. Mgr. Gallier DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16783 Op de tribune der Eerste Kamer De Zomertijd Haarlemmermeer aangesloten op de Rijkswegen De Haarlemmermeerlijnen Openbare huldiging van bet H. Sacrament te 's-Gravenbage„ De vliegdienst Keulen- DuisburgRotterdam De moderne reproductie technieken Tooneeluitvoering St. Genesms Concert Obligatie Leening - De Z. Eerw. Heer Pastoor H. C> J. Sondaal metselt den eersten steen voor de St. Joseph Stichting aan het Begijnhof J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Een vloekverbod in Haarlem? BUREAUX: NASSAU LA AIM 49 TeleSooa No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEIMTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonr.é tegen ong bij verlies van een hand, f125.' bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van f l Cl bij - I «JU.been of arm 1 *U." an< tné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsveorwaarden f QHOO Levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door ff 7Ef) bij een ongeval met f gevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 oUUIl. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 I JU. docdelijken aflcopA een \oet of een oog; lAo. duim of wijsvinger, AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL verlies v. een andere vinger. Door Dr. IGNAZ SEIPEL OOSTENRIJKSCH BONDSKANSELIER. De beste levens- en wereldbeschouwing heeft niet altijd hij, die het meest van de wereld heeft gezien. Zeer zeker zijn groote reizen en de omgnag met menschen leerrijk. Ze dragen er ook heel veel toe bij, om een levensbeschouwing te vormen. Maar van Immanuel Kant wordt er gezegd, dat hij nooit buiten de grenzen van zijn vaderstad Koningsbergen is gekomen. Een levens- en wereldbeschouwing heeft hij echter gehad en hoe velen heeft hij aan een levensbe schouwing, in de hoogste beteekenis van het woord, geholpen. Aan den anderen kant tref fen we velen aan, die gelegenheid genoeg hebben gehad, om de wereld te zien en die enkel verstrooid en geblaseerd van hun rei zen zijn teruggekeerd. Ze hebben minder wereldkennis mee teruggebracht, dan menig eenvoudig boer bezit, die om zoo te zeggen, nooit iets van de wereld heeft gezien, maar vast geworteld is in zijn levensbeschouwing die hemel en aarde omvat. Dat dit zoo is, ligt deels aan de wereld, deels aan de menschen. Zelfs hij, die al het eichtbare gezien, al het hoorbare gehoord heeft, en zich een begrip heeft gemaakt van alles, wat er bestaat, staat nog altijd voor het groote raadsel: wat is het doel en da beteekenis der wereld? Van waar komt zij. waarheèn gaat zij? Wat ben ik zelf in deze wereld? Wat is mijn weg en mijn doel? Hij die op deze vragen een antwoord zoekt, is mensch. Zijn geest, doet hem dingen in samenhang erkennen of vermoeden, die hij met zijn zintuigen niet kan waarnemen. Zijn kennis van de wereld behoeft niet eens heel breed te zijn. Proeven zijn hem voldoende, om zich het groote geheel te kunnen voor stellen. Dikwijls wordt hij door het vele, dat bij gadeslaat, door de vele ondervindingen, die hij opdoet, eerder verward, dan verlicht. Zoo groot is de mensch! Tegenover deze grootheid wordt de wereld klein; de mensch wil weten wat achter hem stfMÏUfc; als hij dit niet weet, dunkt hem zijn kennis van de wereld nog geen wereld- of levensbeschouwing. Slechts heel weinigen hebben zooveel opmerkingsgave en kunnen die -gevolgtrekkingen maken, welke noodig zijn, om tot een levensbeschouwing te komen Dagelijksche nood, dwang, bekrompen levens voorwaarden laten dok den meest begaafde gen tijd, om een eigen levensbeschouwing' op te bouwen. Zoo klein is de mensch! Voor den levendigen, werkelijken mensch Is het niet zoo héél moeilijk, tot een levens- öeschouwing te komen. Alle vooruitgang, het geheele beschavingswerk, van het begin af aan tot op zijn eigen tijd, is zijn eigen dom. Een overgeleverde levensbeschouwing kan overgaan in het bezit van velen. De be schaafde mensch, hij, die zelfstandig denkt en hij, die critisch is, zal meer moeilijk heden en meer twijfel hebben, maar ook meer capaciteit en middelen, om het over geleverde goed te onderzoeken, twijfel uit den weg te ruimen en argumenten, die geen --teek houden, door betere te vervangen. Voor hem, die dit niet kan, wordt de levens beschouwing gemakkelijker tot een geheeJ afgerond, omdat hij hoeken en leemten minder bemerkt. Demensch heeft een levens beschouwing noodig; al zijn kun nen en weten is fragmentarisch, een chaos, als het niet in een levensbeschouwing samen vloeit. Kan het den mensch bevredigen, de wereld als een kooi te beschouwen, waarin hij samen met gelijksoortige wezens is op gesloten, opdat ze elkaar zullen hinderen, tegenhouden, schoppen en slaan? Maar eelfs dit zou reeds een levensbeschouwing zijn. De mensch he e f t er 'een, misschien alleen een verkeerde, onwaardige, belache lijke. De tegenstelling is niet: wereldbe schouwing of geen wereldbeschouwing, meer een ware, verheffende of een ver keerde en schadelijke. Van geschiedkundig oogpunt uit gezien, ontvangt de mensch zijn levensbeschouwing vooral van den godsdienst en het volk. Voor elk van deze twee bronnen is een sub stituut mogelijk. Voor den godsdienst in zijn ontkenning, de dwaal-godsdlenst, een philosophic, die echter altijd weer in gods dienst of dwaal-godsdienst uitloopt, al naar mate ze zich met den godsdienst verdraagt of niet. In de plaats van het volk kan de kaste of de klasse treden. Aan andere stich ters en bemiddelaars voor wereldbeschou wing is nauwelijks te denken. Noch weten schap, noch kunst, noch de staat zouden kunnen gelden «Is de kracht, die bij machte is, een levensbeschouwing te scheppen, tenzij natie en staat elkander geheel en al dekken, en de staat een belangrijk bestand deel van het nationale bewustzijn is ge worden. Dan echter heeft de staat een volksgemeenschap geschapen en deze is net, die de levensbeschouwing beïnvloedt. Wat het aandeel van den godsdienst in de levens- en wereldbeschouwing betreft, is dit meestal zóó groot, dat religie en wereldbeschouwing elkaar dekken. Hst woord levensbeschouwing is een wereldlijke en wetenschappelijke naam voor godsdienst en zelfs geloof geworden. Een gods dienst, die geen levensbe schouwing is, is geen gods dienst. Juist daarin wortelt de kracht van den godsdienst, dat hij de raadselen der wereld>vooral echter het groote raadsel van het menschelijk leven, oplost, of ten minste belooft, dit te doen. Het aandeel van de natie in de levensbeschouwing bestaat daarin, dat overal, waar nationale religies zijn geweest, het volk de wereldbeschouwing overlevert. Maar de strenge eenheid van godsdienst-gemeenschap en volksgemeen schap heeft nergens stand gehouden. Het Christendom heeft voor goed een eind ge maakt aan de gedachte van een nationalen godsdienst. Ook de jongste wereld-religie de Islam, is, hoe nationaal haar oorsprong ook was, toch een wereld-godsdienst gewor den. De poging* nationale- of staats-reli- gies te scheppen, is, zooals de geschiedenis aantoont, steeds vergeefsch gefeest. Wat er later heeft uitgezien als een vernieuwing van de gedachte van een nationalen gods dienst, was enkel een sterven, om de gods dienst-gemeenschap nationaal te organisee- ren. In de practijk is het gebleken, dat deze weg niet mogelijk was, tonder de vorming van sekten. Dat het tot een scheiding van godsdienst: en natie is gekomen, is de overwinning van den geest over het bloed en van de ge dachte over de taal, waarin hij voor het eerst is uitgedrukt. In werkelijkheid is de natie de bemiddelaar van de levensbeschou wing geworden. Met de moedertaal ver krijgen we het eerste en voortreffelijkste middel voor onze toekomstige levensbe schouwing. Dan wordt de inhoud van de cultuur meegedeeld, die de schat van de natie uitmaakt. De eerste getuige en waar borg voor waarheid en waarde van alles, wat we denken, is de natie; en dit reeds in den tijd, als het ons nog niet bewust is. Zelfs de kerk leeren we kennen op den om weg over onze natie. De religieus-denkende mensch weet, dat God hem met opzet in een bepaalde natie heeft geplaatst. Terwille van deze beschikking houdt hij van zijn land en volk, dat hij niet alleen als een ge schenk, maar als een opgave beschouwt Als de mensch bedenkt, wat hij zoo al heeft ontvangen van zijn nationaliteit, zoowel door lichamelijke overerving als door gees telijke overlevering, dan moét hij ze reeds daarom hoogachten. En uit de liefde komt voort de opgave. Een zuiver nationale levensbeschouwing bestaat niet. Trouw en liefde voor de natie verlangt dit niet. Alle Europeesche naties staan op den bodem van een Westelijke wereldbe schouwing, die in haar belangrijkste ele menten de Christelijke is. Alles, wat reden tot strijd is tusschen de Europeesche vol ken, mag dat, wat het Avondland gemeen heeft, niet uiteen doen springen. Binnen dit kader blijft de nationaliteit het beslissende! Niemand kan verlangen, dat deze wordt opgegeven, ook niet de eigen of een vreemde staatsmacht. Onderstaand artikel was ons reeds toe gezonden, toen ons hedenmorgen werd ge meld, dat Mgr. Seipel dezelfde gedachte gis teren heeft uitgewerkt in een rede voor de Katholieke, Duitsche Studentenvereniging te Pra De toestand van Z. D. H. Mgr. A. J. Cal- lier is niet vooruitgaande. Groote belangstelling uit Marinekringen Er hadden Woensdag op de gereserveerde tribune der Eerste Kamer, bij den aanvang der beraadslaging over het ontwerp betref fende samenvoeging der departementen van Oorlog en Marine vele belangstellenden uit militaire kringen plaats genomen om de be raadslagingen aan te hooren. Onder anderen werden daar opgemerkt bestuursleden van Onze Vloot, n.I. de heeren i v. Bemmelen, voorzitter, jhr. v. d. Wijck, secretaris en gep. schout-bij-nacht v. Rijn van Alkemade, verder de heer v. Hengel, raad-adviseur van het departement van Ma rine, schout-bij-nacht Jager, chef va'n den Marinestaf, gep. vice-adrniraal Gooszen, oud- commandant der zeemacht in Ned.-Indië, gep. schout-bij-nacht Hoog, gep. schout-bij nacht jhr. von Miihlen, adjudant der Ko ningin i.b d., gep. generaal-majoor R. baron v. d. Capellen ,gep. vice-admiraal J. H. D. v. d. Bosch, gep. kol. mariniers De Josse- lin de Jong, gep. kapitein ter zee Brugman, Grene, Tissot v. Patot en Heilbron, de laat ste afgetreden afdeelingschef aan het dept. van Marine te Weltevreden, oud-zee-offi cier Arendsen de Wolff, majoor A. de Bruin, adviseerend lid der legercommissie en over ste v. d. Harst, chef afdeeiing II (generale staf) afd. dept. van Oorlog. VERKEERS.VERBETERING WELDRA TE VERWACHTEN Op verzoek van den Minister van Water staat zijn ten raadhuize te Hoofddorp voor belanghebbenden ter visie neergelegd de stukken betreffende een onteigening ten behoeve van de verbetering van den ver keersweg tusschen Heemstede en Aalsmeer en tusscnen ht fort De Liede en het fort Schiphol. Uit de zakelijke beschrijving valt op te maken, dat het de bedoeling is om den Kruisweg, loopende van de Ringvaart bij Heemstede tot de Ringvaart bij Aalsmeer geschikt te maken voor doorgaand verkeer en die te verbreden tot ongeveer 15 meter. Ter hoogte van het zeer oude stoomge maal de Cruquius zal een nieuwe brug ge bouwd worden over de Ringvaart, welke brug door een nieuw aan te leggen weg zal i worden verbonden met den Kruisweg die tusschen Hoofddorp en Aalsmeer zal wor den verbreed. De Spaarnwouderweg wordt vanaf de Ringvaart tegenover deoude militaire wer ken van het fort De Liede tot aan de Ring vaart bij het fort Schiphol ook verbreed. Deze beide wegen, welke den Haarlem mermeerpolder dwars doorkruisen, maken een onderdeel uit van de geprojecteerde rijksstraatweg fort De Liede, Schiphol, Am stelveen, Ouderkerk, Diemerbrug en Heem stede, Aalsmeer, Uithoorn, welke men op deze wijze geschikt wil maken voor door gaand verkeer. Voor zoover dit op de overgelegde situatie- teekeningen is te zien, schijnt het in het plan te liggen, orh Kruisweg en Spaarnwou derweg aan de Noord-Oostzijde te verbree- den en daartoe een strook grond van de aangrenzende bewoners en gebruikers te onteigenen. Indien dit juist is. zal er dus in strijd met hetgeen algemeen gedacht werd van een vergraving van den Kruis tocht geen sprake zijn. Van 15 Mei tot 7 October. St.-Crt. no. 33 bevat het Kon. Besluit waarbij bepaald wordt, dat de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd voor 1928 zal aanvangen den 15en Mei en zal eindigen den 7en October. EEN VERBETERING Op het station van de Ned. Spoorwegen in Haarlem ontbreekt nog steeds een be hoorlijke wachtgelegenheid voor reizigers, die van de Haarlemmermeerlijnen gebruik willen maken. Dit blijkt aldaar herhaalde lijk, vooral bij guur weder, een onhoudbare toestand te zijn. Aan de spoorwegdirectie is thans door de besturen van een paar colleges, die ieder jaar een belangrijke subidie betalen in het tekort op deze exploitatie, een adres ge richt, waarin gevraagd wordt om in het be lang van het reizend publiek bovenbedoel de, alleszins noodzakelijk gebleken wachtge legenheid aan te brengen, j De hoop is nu, dat de spoorweg-autoritei ten in deze spoedig een gunstige beslissing zullen nemen. In het gebouw van Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage, is door het Ge nootschap van den Stille Omgang een groot- sche huldebetooging aan het H. Sacrament georganiseerd, waarbij prof. dr. Jac. v. Gin- niken S.J. een inleiding hield over Mgr Broere's Dithyrambe en een koor van 300 zangers en zangeressen, een nieuwe com positie uitvoerde van den heer Wierts „Dithyrambe op het Allerheiligste," onder leiding van den componist. De Residentiebode schrijft over de uitvoe ring o.a.: „Het ontbreekt in deze compositie geens zins aan fragmenten van machtige bezielin' en werkelijk aangrijpende kracht. Waardevol in dit opzicht is in 't eerste deel het. Gemengde Koor, dat de verrukking de: hemelkoren schildert bij de openbaring van Gods heerlijkheid in den ongeschapen Zoon Treffender nog is het slotkoor, waarin de hemelen opengaan en alles baadt in Godde lijk licht en verlinkt in stroomen van God delijke zaligheid. Aangrijpend echter bovenal door zijn klankenplastiek is het mannenkoor, dat bij den aanvang van det vierde deel den ondergang der wereld uitbeeldt op den jong- sten dag. Maar het mooiste stuk muziek zijn toch demachtige, rustig gedragen, sterk gehar- moniseerende mannenkoren, die het derde deel openen, en heenleiden naar de beschrij ving van het Wonder der H. Stede en de daarop gevolgde mirakelen. Tegen de begeeiding, die om practische redenen alleen uit orgel en piano bestond werden reeds vóór de uitvoering bedenkingen ingebracht. Geheel en al ongegrond bleken deze niet geweest te zijn. Eigenaardig daarbij is, dat vooral juist de orgelpartij niet bracht wat men gewenscht had. Niet de voortreffe lijke organist draagt daarvan de schuld, maar niet het minst misschien de plaats van het orgel en ook wellicht de aard en de kracht van het instrument. Toch is ook dopr deze uitvoering onomstootbaar komen vast te staan, dat de minder rijke begeleiding den indruk van het geheel noch verstoort noch wijzigt; met deze beide instrumenten is de begeleiding sober en ijl doch geenszins on voldoende. Hoe onbeduidend en hoe nietig zijn deze kleine onvolkomendheden! Wat is er eer schitterend werk geleverd. Zal niet worden hervat. De verleden jaar geopende watervlieg tuigen-lijn KeulenDuisburgRotterdam zal, naar het „Vad." verneemt, dit jaar niet weer in werking treden, daar Waalhaven geen vliegtuigen meer voor dit doel ter be schikking zal stellen en ook de Kamer van Koophandel te Rotterdam de tot nu toe ver leende subsidie heeft geweigerd. Na deze weigering van Hollandsche zijde meent het stadsbestuur van Duisburg de verstrekking van nieuwe middelen niet meer te kunnen verantwoorden. In de aula van de Ambachtschool te Haarlem hield de heer Leo Hagedoorn Woensdagavond een zeer interessante lezing over bovenstaand onderwerp op uitnoodiging en verzoek van werkers in 't grafisch bedrijf. Spr. heeft hieraan gaarne voldaan, wijl hij spreekt voor vakgenooten en daardoor zijn taak zeer vereenvoudigd wordt. Reproductie is opnieuw doen worden, we der te voorschijn brengen, toegepast op 't grafische vak: copieeren, namaken, imitee- ren, het vervaardigen van iets soortgelijks als het origineel. Techniek stamt uit 't Grieksch en beteekent al datgene, dat tot een, kunst of wetenschap behoort. Spr. schetst de groote verwarring in be namingen en misleidende en afwijkende ter men, die op 't gebied der techniek heer- schen. Eenige vastheid in 't Labyrinth geeft de indeeling in de groepen: hoog-, diep en vlakdruk, verder de chemische druk (z.g. kilometer-fotografie) en misschien het pan- tone. Spr. ontwikkelt deze begrippen uitvoe rig. Reeds in de 13e eeuw moet er een proeve bekend zijn van kleuren-diepdruk (chi- neesch). Ook in ons land zijn vroege plaat drukken in deze technieken bekend. De boek druk kwam en daarmee de prachtige hout sneden. Uit 't eenvoudige en primitieve houtsneden wordt de houtgravure geboren. In 't laatst der 18e eeuw kwam Senefelder de wereld verrassen met zijn vlakdruk. De grootste verandering bracht de eerste helft der 19e eeuw: da fotografie wordt dienst baar gemaakt aan het vervaardigen van drukvormen, het procédé ,dat ondanks te leurstelling en moeilijkheden terrein won. In 1896 kwam het intaglis-procedé, de roto gravure, dat vele voordeelen bood boven de zincografie en thans vrijwel aan de spits staat. De lichtdruk, die van ongeveer 1855 dateert, is een weliswaar delicate drrkme- thode, waarmee echter prachtige resultaten zijn bereikt. De offset- of rubberdruk gaf weer een geheele omwenteling. Het groote voordeel van offset is, dat elke papiersoort kan benut worden. Combinaties van licht druk en offset geven weer nieuwe moge lijkheden. Wat de fotografische zetmachine in de toekomst nog kan brengen, moet worden afgewacht. In 't tweede gedeelte van zijn lezing be handelt de heer Hagedoorn de practische toepassing en technische uiteenzetting der verschillende procedé's, verduidelijkt door een groot aantal drukproeven, die waren geëxposeerd in de zaal. Spr. beslist zijn rede met een aansporing- voor de jongeren, die bij de hedendaagsche technische voorlichting, in zooveel betere condities verkeeren dan een vorige genera tie. Hij waarschuwt voor specialiseeren, maar geeft de voorkeur aan een opleiding tot all round vakmenschen. Dinsdag gaf de rederijkerskamer St. Ge- nesius, onder-afdeeling van de St. Josephs Gezellen te Haarlem de vierde opvoering van „Mijn Particuliere Secretaris", blijspe. in dire bedrijven van Ad. de Ruyter. Het uur van aanvang half achtdeed mij even denken aan het Brabantsche dorp je, waar de tooneelvcorstellingen 's middags om zes uur gegeven worden. En al is half acht niet zóó vroeg, het laat zicli toch denken dat dit aanvangsuur hier en daar een bron werd van huiselijke oneenigheid, omdat moeder de vrouw niet op tijd met het eten enz. klaar was, een onsenigheid bovendien, die later geheel overbodig zou blijken, omdat het reeds acht uur had ge slagen toen de oerste klanken van de Har monie de zaal deden sidderen. Waar de tooneelclub onder haar leden een Jonker en een Jonkman telt, spreekt het vanzelf dat ze niet behoefde terug te dein zen voor een stuk met een respectabel aan tal baronnen en jonkheeren. Over het alge meen biedt een dergelijk milieu voor een diiettanten-vereeniging reeds zooveel moei lijkheden, dat zelfs de knapste regie zich er niet doorheen weet te slaan. Daarom was het min of meer een verrassing dat De Ba ron van Piet van der Velden en de Sterin- ga van Harry Jonkman voldoende losheid, gemak van beweging en natuurlijken toon hadden om niet alleen hun eigen figuur zeer aannemelijk te maken, maar mede een wat onnoozel geaffecteerd toontje bij enkele an deren te doen vergeten. Naast deze beide figuren viel de aandacht op den stalmees ter, die hier en daar misschien wel wat al te grof was, maar zich gewoonlijk gelijk bleef. Hij bleef een gave levende figuur. De regie knikte een beetje tusschen het nuchter naturalisme en de charge, hetgeen voor 'n groot gedeelte te wijten is aan den schrijver, die zelf blijkbaar ook niet wist in welke richting te zwenken. Hij heeft dit ge meen met de Duitsche blijspelschrijvers. Daar waar de charge consequent was doorgevoerd lagen de beste momenten van den avond. Het is voor dilettanten uiteraard zéér moeilijk om zich te bepalen tot het scheppen van zuivere karakters. Daarvoor zouden ze bepaald geboren artisten moeten zijn, wat wel wat al te veel verlangd is. Als ze dus overdrijven en dit moedwillig doen, bereiken ze het meeste. Daarom werd het scènetje in het tweede bedrijf waar Sterin- ga door de vier ontrouwe zaakwaarnemers voor den particulier secretaris werd aange zien, hst beste moment van den avond waarbij zelfs een verwend theaterbezoeker zich oprecht kon amuseeren. Tot slot eenige negatieve critische aanmerkingen, die ech ter niet te zwaar mogen wegen, in aanmer king genomen het materiaal, waarmee een rederijkerskamer als Genisius heeft te wer ken. Ten eerste was er het vervelende decor, dat onafscheidelijk schijnt van alle dilettan ten-voorstellingen. Zijn er in de vereeniging geen krachten, die zich er voor in willen spannen voor een volgend stuk eens een beschaafd, rustig interieur te vervaardigen. Met wat grauw papier en lijmverf is er een heeleboel te doen. Zijn er geen menschen, die zich in staat achten zelf een interieur te bedenken, dan biedt de voormalige boe kerij van de Kunstnijverheidsschool genoeg prentenmateriaal om daar een aardig idee uit op te duiken. Verder hinderde ons bij den aanvang de beroerde snor van Jhr. Postma, de onnatuurlijk geaffecteerde toon van rentmeester Vos en den stalmeester,-die het later gelukkig opgaf al te overdreven te spreken en het onmogelijke costuum van den butller, die in zijn bruine dienstjas iets aap-achtigs had, hetgeen er door de grime al niet beter op werd. Het zijn slechts kleinigheden maar het geheel kan er aan merkelijk door winnen, wanneer deze fout jes vermeden waren. Alles bijeen genomen kan Genesius tevre den zijn en het is onze sterke indruk dat deze rederijkerskamer gerust niet behoeft onder te doen voor tooneelclubs van méér naam. f. m. Het Concertbureau Vemout deelt mede, dat op Maandag 12 Maart a.s. Annie Woud en Karei de Jong een liederen- en piano avond zullen geven in den Stadsschouwburg alhier. Begeleiding der liederen door Emmy van Eden. Bij de Spaarnebank is opengesteld de in schrijving op 360.000 7 pCt. 10-jarige obli gation ten laste van het Metropolitaan Ka pittel van den Dom van Keulen, in stuk ken van 1000 en ƒ500, tot den koers van 100 pCt. in dier voege, dat houders van 7 pCt. Drie-jarige Obligatiën Dom van Këu- len leening 1925 tot en met 25 Februari 1928, echter zoolang de voorraad strekt, recht van voorkeur kunnen uitoefenen bij de inschrijving op de thans uit te geven Leening, waarbij elke 1000 en 500 no minaal obligatiën der drie-jarige leening recht geven op de toewijzing van respectie velijk 1000 en 500 nominaal 7 pCt. Tienjarige Obligatiën tegen den koers van 100 pCt. met verrekening der loopende rente. De toewijzing zal geschieden naar volgorde van de binnenkomst der inschrijvingen. Eveneens is o. m. bij de Spaarnebank de inschrijving opengesteld op de eerste serie groot 150.000 nominaal van de 5 pCt. Obligatieleening groot 300.000 nominaal, ten laste van het R.-K. Kerkbestuur van de Parochie van Onze Lieve Vrouw Ge boorte te Halfweg (N.-H.), in stukken van 1000 en 500, tot den koers van 99 3^ Het Eerste Kamerlid Mr. P. J. Reijmer, burgemeester van Hilversum. De loonen in de Drentsche Venen. i De opzienbarende berooving van een kan- toorlooper te Amsterdam. De toestand van Z. Em. Kardinaal van Rossum. Onderwijs aan schipperskinderen. Een on derwerp, dat voorziening eischt. Prof. Hngo de Vries, 80 jaar. Ronderhorzelbestrijding in Denemarken. Groote belangstelling uit Marinekringen bij de beraadslaging over het ontwerp betref fende samenvoeging der departementen van Oorlog en Marine in de Eerste Kamer. Motorrijtuigen voor de Nederl. Spoorwe gen. Een vereeniging tegen de Tabakswet op gericht. De vliegdienst KeulenDuisburgRotter dam wordt niet hervat. De zomertijd in 1928. Van 15 Mei tot 7 October. Bestrijding der flesschentrekkerjj. Te Middelburg zijn door den kantonrech ter een aantal melkvervalschers zwaar ge straft. De plotseling ingevallen dooi in Zwitser land veroorzaakt ernstige verkeersstremmin gen en lawines. Bij Maassluis is een Fransch stoomschip gestrand. Bij den dood van Lord Oxford and As- quith. Hulde aan zijn nagedachtenis in bin nen- en buitenland. De ontbinding van den Duitschen Rijks dag zal uiterlijk 31 Maart a.s. plaats heb ben. Een verstrekkende motie op de bijeen komst van den bond van metaalarbeiders te Stuttgart aangenomen. Het standpunt der Centrumpartij ten op zichte der Rijksschoolwet. Een missie-statie der paters van Steyl in China geplunderd. SP V Barometerstand 9 uur v.m. 761. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.43. Hoogste bar. stand 773.8 te Toulouse. Laagste bar. stand 734.9 te Kinn. Verwachting: Aanvankelijk afnemende, later opnieuw krachtige of stormachtlge- W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt of betrok ken, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk aanvankelijk nog en later opnieuw regen, aanvankelijk iets kouder. Morgen zal de Anti Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in een te houden vergadering de vraag behandelen: „Ook voor Haarlem een vlpekverbod?" Zooals be kend is, is door een centraal comité van Anti-Rev. Kiesvereenigingen in ons land een commissie benoemd, die zich bezig houdt met strafbepalingen tegen Godslas tering. Van deze commissie zijn thans 4 conclusies verschenen: De eerste conclusie behelst dat in de Nederl. wetgeving principieel moet wor den vastgelegd dat de openlijke Godslaste ring strafbaar moet worden gesteld. De tweede conclusie spreekt zich uit, dat in. Nederland de volksconciëntie niet ten goede is omgezet en zoodoende een alge meen vloekverbod geen genoegzame steun zou vinden, een algemeene strafbaarstelling van het vloeken niet wenschelijk is. De derde conclusie: omvat, dat, Waar men in gemeente op goede gronden kan veronderstellen, dat een dergelijk verbod genoegzaam steun zal vinden in de volks consciëntie, de gemeente 'n dergelijk verbod bod moet uitvaardigen. Ten slotte behoort het tot de roeping der overheid, op die terreinen, waar zij hare bijzondere medezeggenschap heeft en haar dientengevolge andere middelen tot wering van Godslastering en vloeken ten dienste staan dan algemeene strafbepalingen, van die middelen een gepast gebruik te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1