voof I XM f - J ONDER ROOD SCHRIKBEWIND Voornaamste Nieuws m Verkeersongevallen VRIJDAG 17 FEBRUARI 1928 Een misverstand M Scheeve toestanden TERREUR NAAR ALLE ZIJDEN Niet rood? - Geen brood! g- DIT NUMMER RFSTAAT UIT DRIE FLADEN FFN FN VJTEWSTE JAARPANn N-v <6784 strofe van verlies van ali.e rechten, geschieden uiterlijk driewaal vier en twintig uren na het O..VE.-A,. S3 writes vs. hmd, j ,£5. f58.' K ÏS I «8.' ESfeS** v te™* EEN SCHIP IN NOOD TE IJMUIDEN Het schip in tweeën geslagen ^CERUtó J. J. VVEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Stormwaarschuwingsdienst Het defensie-ontwerp in de Eerste Kamer DE ACTIE VAN VISCHPAKKERS TE IJMUIDEN Een conflict? y De rijwielbelasting in de maand Januari 1928 BUREAUX: N ASSAULAAIM 49 Tele toon No. 13866 (drie tijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: vooi Haarlem en Agentschappen; per week 25 ct.s per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bii vooru lbetal ng. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. «i All® abcnné'scp dit blad zijn, ingevolge de vcizekermgsxoo-waMden f 3QÖ0.-" verlfes ^fbefde arme°n;Se'becnln of beidlc^gen; 750.' docddijl"! afkcpt 250." een \oet of een oog een In het laatst der vorige maand plaatsten «rij eenige opmerkingen over het nut van daadwerkelijke belangstelling der intellec- tueelen in de practische staatkunde van hun land, zulks naar aanleiding van een rede door den Paus voor de Katholieke stu denten van Rome gehouden. „De Morgen" nam deze beschouwing met instemming over en maakte er een kantteekening bil, welke ons aanvankelijk is ontgaan. „Het Centrum" vestigt daarop nu onze aandacht en som meert ons tot nadere verklaring. Wij zou den aldus onze Utrechtsche collega wanneer waar was, wat „de Morgen" in ons artikeltje las, een ernstige beschuldi ging hebben neergeschreven, welke wij dien den te bewijzen. Tot goed begrip citeeren wij hier nog eens de passage, waarover het gaat. „Wij mogen ons niet ontveinzen, dat de huidige practische politiek zelf heel dik wijls geen recht tot klagen over het gemis aan belangstelling heeft; zij zelf staat vaak in de eerste plaats schuldig. Wanneer de Paus de gestudeerden op roept voor die politiek, dan bedoelt de H. Vader daarmede natuurlijk die politiek, welke er naar streeft de zedelijke goederen en krachten van een volk veilig te stellen en tot gelding te brengen, die welke in den Christelijken Staat een zedelijke gedachte ziet. Natuurlijk roept de Paus de geletterden niet op voor die politiek, welke nauwelijks den naam „Staatkunde" verdient, welke van den eenen kant van compromissen en con cessies aaneenhangt en van den anderen kant zich in partij-fanatisme verliest, welke zich kenmerkt door over- en onderschat ting wegens gemis aan kennis van taak en roeping van den Staat; wier practijk niet met de theorie strookt en uit dien hoofde niet door het katholieke volk wordt begrepen; waarbij de persoonlijke voordeelen van de leidende figuren*) 'n rol spelen en waarbij de katholieke gedachte niet zuiver en gaaf uit den smeltkroes te voorschijn komt Hoe kunnen deze woorden nu aanleiding geven tot misverstand? „De Morgen" heeft hierin een direct verwijt aan de R.K. Staatspartij gelezen en „wij betwijfelen, of die bedoeling daarmee juist begrepen is," schrijft het Centrum. Terecht; wij dachten aan geen verwijt ten opzichte van de R.K. Staatspartij, wij bedoelden dit ook niet en het is zelfs ongerijmd dit te veronderstel len. Jaar en dag immers zijn wij bezig om de R.K. Staatspartij te verdedigen, te hel pen, haar op te bouwen, te versterken, meer invloed te bezorgen, naar mate ons dit mo gelijk is. Ieder werk dat zij aanvat haar reorganisatie, de partijbureau-actie, om de laatste daden slechts te noemen heeft onzen vollen steun. Zou het nu geen verre gaande Inconsequentie zijn, om nu maar eens op een goeden dag, zonder eenige aan leiding, die zelfde eigen partij met verwijten te gaan overladen en te kleineeren, haar in de oogen van anderen omlaag te halen? Nie mand gelooft dit van ons; wij geloovenook niet, dat dit de bedoeling was van „de Mor gen", toen dit blad een commentaar schreef bjj ons bovenvermeld artikel. Het misverstand van „het Centrum" wy'st er inmiddels op, dat het goed kan zyn te wyzen op het onderscheid tusschen critiek op algemeene verschynselen en misstanden, welke een verderfelijken invloed kunnen hebben op politici in het algemeen, ook op katholieke, en critiek op de party zelf. Wan neer om een vergeiyking te maken in bepaalde tydperken critische geesten de weelde van sommige kloosters of klooster orden veroordeelden en daartegen waar schuwden, dan haalden zij daarmee de Kerk niet neer; integendeel, meenden zij terecht daarmee de Kerk voor verder bederf te behoeden. Dit neemt niet weg, dat niet-Ka tholieken zich nu nog graag op die critici beroepen, om de Kerk neer te halen. Voor deze verwarring moeten wy niet uit den weg gaan: integendeel, wy, publicisten, die vóór alles tot taak hebben de volksmeening te leiden en te vormen, moeten niet schromen misstanden aan te wyzen, voor verkeerde invloeden te waarschuwen, uit vrees daar- wendt zich van die gesmade en „karakter- bedervende" politiek af. Herhaaldelyk hebben wy op het verkeerde daarvan gewezen naar aanleiding van de toespraak van den H. Vader tot de Ro- meinsche studenten geschiedde dit nog eens dat men n.l. „de politiek" niet aan de gedragingen van enkelen moest toetsen; dat integendeel de geestelijk meer begaafden door practische belangstelling en deelname aan het openbare leven, „de politiek" hoe langer hoe meer tot vruchtbare staatkunde moesten helpen opheffen. Een propaganda onder de leus: „de poli tiek moet roeping, geen beroep zyn," heeft zeker in onze dagen reden van bestaan. Wij zullen ze blijven voeren by iedere passen de gelegenheid. Wat wij er over zeggen geldt natuuriyk in het algemeen, voor alle partijen, meer in het bijzonder voor onze party, welke wy het liefst vry zien, zoo mogeiyk, van alle smetten. Daardoor hopen wy mee te helpen aan de vorming der openbare meening in een meer gunstige ge zindheid tegenover „de politiek". Wanneer daarby critiek niet wordt gespaard, voor komt men eenerzyds een stemming van on verschilligheid by de massa, vooral by de intellectueelen, die de misstanden zien en er zich aan ergeren; anderzyds wordt daar door aan kiezers en gekozenen, vooral aan de besturen van kiesvereenigingen en hoo- gere organen een prikkel gegeven, om van hen, die openbare functies bekleeden, te eischen, of als eisch aan zich zelf te stellen, dat het openbare steeds aan het persoon- lyke belang wordt ondergeschikt gemaakt. En die critiek kan men veilig uitoefenen, die eischen kan men met gerust hart stel len zonder vrees, dat daardoor de groote figuren in onze Staatsparty, hetzy de tegen woordige, hetzy die uit het verre of Jongste verleden, in verdenking komen. Te gelege- nertyd is en wordt er aanleiding in over vloed gevonden, om hun verdiensten naar voren te brengen. Een algemeene waar schuwing en een poging tot zuiver maken en zuiver houden van politieke zeden kan hun ongerepten naam slechts ten goede komen! Allen, die, op een openbare vertrou- wenspost zijn gekozen, zijn voor hun om geving „leidende figuren", dienen dit althans te zyn. Een buitenlandsch consortium van za kenlui, dat ruim 'n jaar bezig was met het opkoopen van aandeelen in de Hollandsche Kunstzyde-Industrie te Breda en stil aan een beiangryk kwantum van die aandeelen in bezit heelt gekregen tegen korsen van 90 pet. en hooger, heeft haar aandeelen pakket thans overgedragen aan een ander buitenlandsch consortium, naar men zegt, tot een koers van pl.m. 180 pet. Dit bericht staat hierboven zoo doodge woon; feitelyk is het ook niets byzonders; er grypen meer dergelijke gebeurtenissen in het zakenleven plaats. Toch achten wy het noodzakeiyk eens met 'n enkel woord er op te wyzen, hoever we met dergelyke transacties verwyderd raken van de moraal, welke daarby de heer- schende moest zyn. Om te beginnen by het begin. Waartoe dient de expmitatie van een bedryfEn dan kan het antwoord alléén luiden: niet om de gelegenheid tot geld verdienen onbe perkt te openen, maar om te voorzien in een maatschappelyke behoefte. In hoeverre de maatsclrappy werkelyk behoefte heet. aan een productie van kunstzyde, op zoon ruime schaal als deze thans alierwege wordt beoe.end, durven wy op dit oogenblik niet uit te maken. Die vraag kan ook, in ver band met hetgeen volgt, veilig onbesproken blyven. Alleen stellen we vast, dat het be dryf in een maatschappelijke behoefte moei. voorzien. Doet het zulks niet, dan parasi teert het bedrijf op de maatschappy. Wanneer het bedryf aan dien eisch vol doet, dan is het redelyk, dat kapitaal en arbeid, welke daarin worden aangewend, een passende vergoeding ontvangen voor hun dienst, met name geldt dit de benaming „vergoeding" ruim genomen voor de hon derden aroelders, die in een dergelijk in dustrieel bedryf een groot gedeelte van hun menschelyk bestaan leveren. Nu ryst by ons de vraag, naar aanleiding door onze eigen instellingen afbreuk te ^er verhandeling van het aandeeien-pakket der Hollandsche Kunstzijde-Industrie: in hoeverre zit daarby nu nog voor, de bedoe ling om een maatschappelyke behoefte te bevredigen, of wordt hier inderdaad een po ging aangewend nu misschien nog niet geheel geslaagd, doch later wellicht te vol tooien om een bedryf te verlagen tot een object van zuiver winstbejag, desnoods van speculatiezucht? Wy meenen, dat dit laatste inderdaad het geval is. Vervolgens stelden wij waarlyk niet voor het eerst vast, dat het kapitaal een „passende" vergoeding voor zyn diensten aan het bedryf mocht ontvangen. Is hier nu de vraag misplaatst, of een winst men neme dit begrip niet al te wetensjhappelyk van bijna 90 pet. op 'n gedeelte van dit aandeeien-pakket in minder dan een jaar voor deze geldmannen een „passende" ver goeding is? Wat wij het ergste vinden is het feit. dat een industrieel bedryf nu is het de kunstzyde-industrie, maar morgen kan net wat anders zyn, b.v. een levensmiddelen industrie en de arbeiders, die daar in werkzaam zijn en de consumenten, die de producten van het bedryf afnemen, eenvoudig worden verlaagd tot speelballen van een groep speculanten. Dat noch de belangen van het bedryf, noch die der arbeiders, noch die der con sumenten ten slotte in zulke handen veilig ■-ijn, behoeft geen betoog. Dergelijke transacties zyn in strijd met de moraal, in stryd ook met het maat- schappelyk belang. De verhandeling van het aandeelen-pak doen. Door enkel lofzangen bereikt men het tegendeel, van wat men beoogt. En nu is het een onmiskenbaar feit, dat de antipathie, welke algemeen en meer spe ciaal in intellectueele kringen tegen „de politiek" groeiende is, voor een gosd deel haar oorsprong daarin vindt, dat men mèent waar te nemen, hoe de politici van thans de beoefening der practische staat kunde meer als een beroep dan als een roeping beschouwen. Dit uit zich in den parlementairen stryd, in den zeteljacht, in liet streven, om de politieke carrière zoo lucratief mogelyk te maken, in een opeen- hooping van winstgevende functies in één persoon, in excessen, dat zelfs al gemeen teraden, waar het wethouderschap voor slechts één tiende deel op den betrokken functionaris beslag legt, wethouderspensioe nen met daaraan verbonden weduwe- en weezenpensiaenen toekennen, zoodat een ver nageslacht nog betalen moet voor vaak lut tele diensten, die een bepaald persoon, in een bepaald jaar aan de gemeente heeft oewezen en waarvoor hy toentertyd naai beliooren bezoldigd is. Dit uit zich in de wyze, waarop verschillende personen zich langs vakbeweging en politiek als middel naar boven werken, om zich dan in ge waagde ondernemingen te begeven; anderen ket der Holandsche Kunstzyde-Industrie zich, ofschoon volksvertegenwoordiger en moge misschièn nu nog niet ten volle het dus op een hoogen post van vertrouwen, nie van roekelooze speculaties of andere afkeu renswaardige practyken aihouden. Dit ei. nog zooveel meer maakt, dat „de politiek verdacht wordt in de oogen der massa, vooral der intellectueelen; enmen noodlottige doel treffen. Dat maakt echter slechts gradueel, geen principieel verschil. En ten slotte is het ons ook niet om het Bredasehe geval op zich zelf te doen; ons doel is veel meer er op te wyzen, hoe we steeds meer en meer van de juiste normen in het zakenleven verwyderd raken. Zoo terloops hebben wij in meerdere vorige artikelen alreeds het een en ander verteld van de ongelooflijke tereur, welke de sociaal- demokraten in Weenen uitoefenen. Men heeft reeds kunnen lezen, hoe de socialisten dp Katholieken in Weenen dvrin- gen tot geloofsverzaking, hoe zij om hun partij sterk te maken voor zichzelf alles opeischen en een ander niets gunnen, kort om, hoe zij alle mogelijke middelen te baat nemen om de gansche gemeenschap graag of niet graag tot het roodendom te bekee- ren. Toch zijn wy er zeker van, dat onze lezers zich alsnog geen juist, noch ook volledig denkbeeld hebben kunnen vormen van de roode terreur in Weenen. Reden waarom wij daaraan nog een afzon derlijk artikel wyden. Onze Katholieken moeten toch behoorlijk weten, hoe ae socialisten, die in Holland ach en wee roepan over bolsjewistische terreur in Rusland en over fascistisch schrikbewind in Italië en Spanje en Hongarije, zelf huls- houden en terroriseeren in het roode Weenen. Het is heel heilzaam, dat goed te weten, opdat wy althans niet ongewaarschuwd he" slachtoffer zullen worden van roode ver schrikking en dwingelandij, wanneer de hee- ren in Holland eenmaal het heft in handen zouden krygen. Er heersent te Weenen een roode terreur naar alle zijden. De roode arbeidersleiders decreteeren hun wil, en daarmee uit! En aangezien die arbeidersleiders tevens stadsbestuurders zyn, hebben zij volop ge legenheid, ook hun overheidsmacht in dienst te stellen van het „heilig ideaal". Niets ontkomt er aan de roode terreur. Zelfs niet de rechtsche Bondsregeering, immers, we vertelden het reeds: als Mgr. Seipel den hulseigendom weer eenigszins in eere wil herstellen, dan krygt hy het dreige ment te hooren: „liever steken wy het par lementsgebouw in brand"; by alles wat de rechtsche regeering in het werkeUJk belang van het land. zou willen ondernemen, stuit zy op een vlegelachtige obstructie, welke ieder bewind onmogelijk maakt en wan neer de regeering haar recht zou willen laten gelden om haar plicht te doen, dan dreigt het revolutie-spook... Ook de directie der Bondsspoorwegen heeft te bukken voor de roode macht; op so cialistische feestdagen, b.v. op 1 Mei, zijn de locomotieven der treinen en veie wacht huisjes en spoorweg-werkplaatsen rood ver sierd; socialistische organisaties krygen by 't treinvervoer allerlei byzondere faciliteiten. Alle werkgevers, zonder uitzondering, heD- ben te wyken voor de roode terreur: ze mo gen gehoorzamen, anders... werkstaking oi boycot! Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen is het voorgekomen, dat katholieke midden standers geen zitting durfden nemen in het stembureau, omdat zij op straffe van be nadeeling in hun zaak niet als vertrou wensmannen der Christeiyk-socialen te kijk mochten zitten. Hoe treurig de aannemers gevaren zijn, die er zich in een vergadering over beklagen durfden, dat de gemeente voor de particu liere bouwnijverheid niets te doen overliet, hebben wij al verteld. Heel het openbare leven in Weenen word* door de roode terreur beheerscht; en de hee- ren schrikken er ook allerminst voor terug, hun terreurwellust bot te vieren in de schandelijkste gewelddaden. De mishandelingen van Katholieke man nen en jongeligen, zelfs door en onder be scherming van burgemeester Seitz roode po litie leveren daarvan even zoovele „door slaande" bewijzenè Wee degene, die zich in Weenen niet- socialistisch gedraagt: de terreur zal zyn euveldaad wreken, wantde onverlaat heeft zich schuldig gemaakt aan „provoca tie"! Weet U wat de roode heeren in Weenen zooal onder provocatie verstaan? Een in 1927 in Graz verschenen boek „Un- ter dem roten Banner" („Onder de roode banier") kan ons daaromtrent inlichten: Provocatie is aanwezig: wanneet een orchest een ouden oorlogs- marsch speelt, wanneer zoogenaamd „Hakenkreuzler" in gesloten gelederen onmarchceren. wanneer in 't wit gekleede meisjes aar. een kerkel'lken ommegang deelnemen, wanneer kerkbezoekers gedurende 't voor bijtrekken van vrijdenkersgroepen het kerk gebouw verlaten, wanneer Iemand een rood-vyandige kran leest, wanneer de politie uittrekt om een staats-- 'mrger tegen den reoublikeischen „Schutz- bond" (roode politie) in bescherming te ne men, wanneer iemand een oorlogsonderscheiding draagt, wanneer iemand in een v»r-adpring var iclalisten een meening verkondigt, welke riet in overeenstemming is met die van den spreker Men mag in Weenen peen vinger in koud -rater steken, of men maakt er en zoo noodig heel onzacht kennis met de roode 'erreur. Het sterkst en het schandelijkst openbaart -ich de roode terreur echter in de arbeiders wereld, in de bedrijven. „Niet rood? Geen brood", zoo luidt het laffe parool. Wie zich niet openlük social'st wil too- nen. wie zich niet wil aansluiten by den -ooden vakbond en voor alle mogelijke socia listische doeleinden zijn dure Shillingen niet wil storten, die mag, ja, die moet maar verhongeren. Ziehier nu hot geheim van den „prachtigen -"•oei" dei sociaal-democratische party in Weenen" „Wordt rood- of ie krygt niet te eten!" Het Weensche gemeentebestuur geeft het --choone voorbeeld: Als katholiek krijgt men aan de gemeen de geen betrekking Noch als voornaam referendaris, noch als armelijk opperman De beteekenis hiervan wordt des te dui delijker als men bedenkt, dat de gemeen te zoo langzamerhand de grootste ln sommige bedrijven zelfs de eenigste werk geefster geworden Is en dus over het lot va» duizenden en duizenden gezinnen te be schikken heeft. Hoevele handwerkslieden zijn er, niet be trokken by den woningbouw, welke in Wee nen toch vrijwel geheel gemeentelijk is! Om een betrekking te kunnen kriigen moet men met kwitanties in de hand kunnen aantoonen, dat men lid is van den rooden vakbond, en hoe langer men daar van lid is, hoe meer men er dus voor be taald heeft, des te meer kans krijgt men op een baantje. En wee! wanneer achteraf blijkt, dat n eenmaal aangenomen werkkracht (nog) in verband staat met de verfoeide Christelijk- -.oeialen: hy gaat er uit! Op welke manier dan ook! In de particuliere bedrijven is het al niet veel beter. Het moge dan zijn, dat hier niet aller- eerst naar het lidmaatschap van den roo den vakbond gevraagd wordt, de werk gevers weten heel goed, dat zijn arbeiders geen collega's, welke niet rood georgani seerd zijn, toelaten of dulden; komt er een niet rood georganiseerd arbeider op zoo'n werkplaats, dan wordt hij daar door zijn lie ve vrienden eenvoudig weg-gekoejeneerd; en mocht de katholieke arbeider zich daar aan niet storen, dan wordt de patroon ge sommeerd: deze arbeider moet er uit, an ders gaan we in staking, anders zullen wij je door je afnemers doen boycotten. En waar de gemeente ook groot-afneem- ster is, kan de patroon ook voor dit raar ste argument veelal niet doof blijven. Terwijl ook de particuliere afnemers, die onder rood schrikbewind zuchten, meestal niet weinig gewicht in de schaal leggen. Hoe is het in 's hemelsnaam toch moge lijk, zal menigeen vragen, dat de socialis ten in Weenen en elders én patroon èn arbeider zoo sterk tyranniseeren en zoo ongenadig de wet voorschrijven? Het ligt toch voor de hand, dat b.v. ka tholieke patroons juist in Weenen liever katholiek dan rood personeel in dienst nemen. Wie wenscht er nu personeel, dat dicta- torisch optreedt? Het antwoord op deze belangryke vraag is voor een goed deel al reeds hierboven gegeven; het geschiedt en gelukt allemaal onder al dan niet uitgesproken bedreiging: Wanneer een arbeider zich niet rood or ganiseert, heeft hy hoegenaamd geen kans, werk te krygen, en indien hem dit al eens gelukken mocht, dan ligt hy er dank zy zyn vrienden, de arbeiders heel gauw uit. En als de werkgever niet naar de pypen der rooden dansen wil, welnu, dan wordt er gedreigd met staking en boycot en be nadeeling in alle opzichten: Dan zal het gemeentebestuur niets meer van den zondigen werkgever betrekken en dan worden ook de particulieren, door mid del van de machtige roode bonden en ver- eenigingen, „bewerkt", den slechten patroon hy zij fabrikant of winkelier in zyn zaak, in zyn brood te treffen. Het systeem berust op broodroof, en het richt zich zoowel tegen de kreeften- mayonnaise der rijken als tegen de arme lijke bete broods van den arme. Nu rest nog het raadsel: Hoe kunnen dan de socialisten tech nisch gesproken een zóó algemeene ter reur in de bedryven doorvoeren. Waar is hun machtsorgaan? Wil een dergelijke terreur op eenigszins langen duur mogelijk zijn, dan moet die terreur toch het werk zyn van een alge meene organisatie, en niet van enkele heet hoofden. Daarin zit het 'm juist: de terreur is in Weenen voortreffeiyk ge organiseerd, we zouden haast zeggen: officieel georganiseerd. In Weenen hebben vanwege de vak organisaties de bedrilfsraden eer grooten invloed op aanstelling en ortslE""- van personeel in de bedrijven, zoowel var gemeente als van particulieren. Deze bedrijfsraden zijn meestal rood, en zoodoende is het heel begrijpelijk, dat de invloed dezer raden er toe ge'eid heeft, dat de arbeiders gedwongen werden, zich rood te organisesren, of minstens! te be danken voor de christeh'ke vakorganisatie Wat zoo'n laatstbedoeld arbeider dan ver der doen moet om zich meer levenskans tc verschaffen, nu ja, dat begrijpt een kind wel! laten de katholieke arbeiders het er da" zóó maar bij zitten, als zy door terreur broodeloos gemankt worden? O neen! Er zijn reeds vele processen om schadevergoeding gevoerd het geldt toch immers als „gewaarborgd", dat men vrij heid van organisatie heeft en va-k is het ook voorgekomen, dat een vordering om schadevergoeding door het gerecht werd toegestaan. Het is echter heel moeib'-'k. de schuldige bedrijfsraden strafrechterlijk te treff°n. Dat ondervonden b.v. zes op de be schreven wijze ontslagen werkkrachten der bekende ,.Ankerbrood"-fabriek te Wee nen die de bedrijfsraden dezer onderneming aanklaagden: De gerenommeerde ,.arbeidQrsvert"gen- woord'gers" hadden van de directie het ont slag dezer arbeiders geëischt en met werk staking gedreigd, omdat deze zes arbeiders hnn bijdrage voor de roode vakvereenigine niet meer betalen wilden: de zes arbeiders werden van het werk weggezonden en ze ven weken later zonder opzeggingst-rmiin omslagen. Bij de behandeling veer het ge recht kwam het tot dramatische scènes, die al de ellende illustreeren, welke de r-ode tyrannen over de christelyke arbeiders brengen. Een der getroffene arbeidsters Tschu- litz genaamd verklaarde a's getuige, hoe zy gedwongen werd. lid te worden van de socialistische vakvereeni""'ne: „Ik was met mijn miedeaanklaagsterBerta Mühl in de christelijke vakvereeniging ge organiseerd; toen werd er meerdere malen van my geëischt, lid te worden van de sociaal-democratische organisatie. Ten slotte werd ik by den personeelchef geroepen en deze deelde my mede, dat ik drie dagen bedenktyd kreeg. Na drie of vier dagen V* cc kwam ik weer bij den chef en werd my gezegd, dat ik in het bedryf niet werkzaam zou kunnen blijven, als ik niet toetrad tot de socialistische vakvereeniging. De arbei ders dreigden n.l. met staking, als ik in dienst bleef zonder rood georganiseerd te zijn; daarom moest ik ontslagen worden, tenzy ik alsnog de contributie voor den rooden bond betalen wilde. Toen ben ik naar het „Betriebs"-kantoor gegaan en heb ik de contributie betaald." By deze woorden wij herhalen letter lijk een krantenverslag van deze rechtszit ting brak de getuige in onbedaarlyk snikken uit en zeide met gebroken woorden: „Omdat ik weduwe ben en voor twee on verzorgde kinderen te zorgen heb." Tijdens de behandeling bleek ook nog, dat een van de zes, door de socialistische vakvereeniging broodeloos gemaakte werk krachten, vader van zes onverzorgde kin deren was! En toch werden de bedrijfsraden vrijge sproken, omdat de rechter er het bewys niet van geleverd achtte, dat de vier aangeklaag de leden van den bedrijfsraad het ontslag uit eigen beweging geëischt hadden. In de motiveering van het afwijzend von nis werd intusschen wel gezegd, dat de uit voering van het collectief contract, waarby andere dan socialistisch georganiseerde ar beiders niet in het bedrijf te werk gesteld konden worden, in stryd was met de goede zeden. Dus: de arme, ontslagen werkkrachten hadden het recht aan hun zijde, en toch konden zij geen recht krygen. Het loopt voor de rechtbank echter niet steeds zoo ongelukkig af; er volgen ook wel eens veroordeelingen. Véél zou er gewonnen kunnen worden, als de werkgevers zich maar eens kordater te weer stelden; maar over 't algemeen voelen zij zich te machteloos. Toch komt er en wel van de zyde der arbeiders zelf eenige kentering; ook in arbeiderskringen wordt hier en daar blykbaar ingezien, dat men op den verkeer den weg is; in één bedrijfsraad in de me taalindustrie heeft men b.v. al zóóveel roode bestuurders afgedankt, dat er van de vyf nog maar één rood is! Dat kan, dat moge, een gunstig voor- teeken zyn. Voorloopig heerscht de terreur ln Wee nen echter nog over de heele linie, en de roode leiders erkennen de terreur practisch en theoretisch, zonder zich te geneeren En zóó diep grypt die terreur in in het geesteiyk en stoffeiyk leven van heel de katholieke, de christelijke gemeenschap daarginds, dat van katholieke zyde voort durend verkondigd wordt: nooit zal er een nieuwe samenwerking met rood mogelijk zijn, zoolang de „terreur in de bedrijven" niet gestaakt wordt, zoolang er voor de Katholieken geen vrijheid van organisatie zal zyn! L. 8. De uitsluiting in de kleed'n-industrlc. Tegenmaatregelen der werknemenden. Het defensie-ontwerp in de Eerste Hamer. Groote belangstelling. De rijwielbelasting in de maand Januari 1928. De stranding van het s.s. „Fort de Trayon." WUziging der belastingwetten. Nedcrlandsehe Katholieke Club in Londen De rivieren wassen weer. Het St. Dominicus-college te Neerbosch. Plechtige inwijding van klooster en kapeL. De toestand van Kardinaal van Rossum is steeds vooruitgaande. Schicdamsche werklieden naar Drente. Prof. Hugo de Vries heeft het Grootkruis van de orde van Oranje-Nassau gekregen. Te Meerlo naby Boxmeer ontspoorde een goederentrein hetgeen groote verkeerssto» ring veroorzaakte. Naby de Noorderpier te IJmuiden verkeert het Engelsche s.s. „Shonga" in nood. Het is doormidden gebroken. In den gemeenteraad van Stoppeldijk is gisteren besloten, den voorzitter en secreta ris van het Burgerlyk Armbestuur op staan- den voet te ontslaan en B. en W. te mach tigen, bU den Officier van Justitie een aanklacht in te dienen, wegens onregelma tigheden bij het gemeentelyk electriciteits- bedryf. Tengevolge van het instorten van drie huizen zyn te New-York zeven arbeiders gedood. Het Pan-Amcrikaansche Congres keurt het maken van een Pan-Amcrikaanschen verbindingsweg goed. De mogelijkheid van een spoedige Rüks- dag ontbinding. De voorbereidende ontwapenings-commls- mlssie komt tegen 15 Maart a.s. byecn. De nagedachtenis van Lord Oxford and Asquith gehuldigd in Lager en Hooger Huis. Amnestie voor Mexicaansche opstande lingen. Hedenmorgen is naby de Noorderpier door den hevigen storm het stoomschip Shonca" in zeer gevaarlijke positie geko men. Het schip geeft noodseinen. Drie -'eepbooten van het bureau Wijsmuller lig- uen gereed om het ln nood verkeerend schip 'er assistentie te snellen. Hedenmorgen kwart over 11 Is het schip van ziin ankers geslagen, op het strand ge worpen en achter de machinekamer in tweeën geslagen. De beide gedeelten ziin eenige honderden meters van elkander ver wyderd. De bemanning, die op het achter schip is, is geheel geïsoleerd, zoodat het niet onmogelijk is. dat bij niet spoedige hulpverlccning menschenlevens zullen zyn e betreuren. Reddingsbooten zijn ter assis tentie vertrokken. Sleepbooten kunnen in verband met den hevigen storm niet uit- Nader vernemen wy nog, dat de sleep booten Stenfov, Hector en Wostor gereed liggen om uit te varen, om te trachten ver binding met het schip te krijgen. De red dingsboot is eveneens i'» gereedheid ge bracht, doch nog riet is uitgevaren. In hoofdzaak had het schip cacao als la ding in. Aan boord bevinden zich 40 a 45 man. Barometerstand 9 uur v.m. 757. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.45. Hoogste barometerstand 774.6 m.m. te La Coriene. Laagste barometerstand 736.4 m.m. te Lerwick. Verwachting: Stormachtige of krachtige N. W. of W„ later afnemende en krimpende wind, afwisselende bewolking, waarschijnlijk nog regen- of hagelbuien, iets kouder. Geseind van De Bilt hedenmorgen 7 uur 55 min. aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Noord westen. Ré* éttm AUTO IN EEN SLOOT Woensdagmiddag te ongeveer half drie heeft aan de Katten'orug te Ter Aar een auto-ongeval plaats gehad. Een reiziger, die tevens chauffeur was, stapte uit terwyl de motor nog in beweging was. met het gevolg dat de auto by den veehouder van Z. onder steboven ln de sloot terecht kwam. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor, maar de schade is groot, daar de auto niet verzekerd was. Door omwonenden werd de wagen op het droge gebracht. Het bestuur van de Reedersvereeniging te Katwijk aan Zee, heeft aan het bestuur van den Christeiyken Transportarbeidersbond te IJmuiden bericht, dat de voorgestelde eischen van de vischpakkers te IJmuiden onaanne melijk zijn Vandaar, dat de gestelde eisch zynde; Voor het vischpakken 1 pCt. van de besomming en 250 voor het z.g. zoodje visch, niet Ingewilligd kan worden. Zeer waarschijnlijk zullen de vischpakkers te IJmuiden Zaterdag a.s. weigeren de K.W. loggers te helpen lossen. "1 -«SÉfl Opbrengst ruim vier mllUoen. Voor de behandeling van het defensie-ont- werp ln de Eerste Kamer was wederom vee) I belangstelling van de zyde van marine- J De Rywielbelasting heeft in de afgeloopen officieren. Verschillende ministers woonden j maand 4.304.755.00 opgebracht. In Januari de zitting by. 1 ari 1927 bedroeg de onbrengst 1.965.452.40

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1