Buitenlandscii Nieuws RADIO - OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN 1 GOUDMIJN im VE RH AGEN's Parijsche Wafels blijven altijd welkom' Een Oost-Afrikaansche federatie HET AMERIKAANSCHE VLOOTPROGRAM GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN (1 MARKTNIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN. Duitschland en de Tanganyika - kwestie. In een van de laatste zittingen van net I House, of Lords, is de Britsche regeerir.j door Lord Parmoor er over geïnterpelleerd, of ze in het Tanganjika-gebied, voormalig Duitsch-Oost-Afrika, een annexatie-politiek volgt. Lord Parmoor weer er op, dat Dr. Stresemann, die in dit opzicht een breede opvatting en kalme houding aan den dag hoeft gelegd, in den Rijksdag heeft ver klaard, dat hij gedwongen zou zijn, zich tot het uiterste te verzetten tegen zulks een po litieke vereeniging, daar ze niet in overeen stemming is met de mandaats-bepalingen. De regeering heeft hierop een verklaring in ontwijkenden vorm gegeven en zich beroe pen op het werk van een commissie, die naar Oost-Afrika is gegaan, om deze kwes tie te onderzoeken. Sir Hilton Young, die aan het hoofd van deze commissie staat, heeft een Oost-Afrikaansche federatie aan bevolen, het mandaat-gebied mee Ingesloten en de regeering verklaart, dat het geen fout zou zijn, wanneer deze aanbeveling zou worden aangenomen. De „Deutsche diplomatische Korrespon- denz", die voeling heeft met de Wilhelm- strasse, publiceert nu de volgende verklaring, die voor de toekomstige houding van Duitschland in de koloniale kwestie van be- teekenis is: Enkele dagen geleden heeft in den Rijks dag de afgevaardigde Dr. Schnee, voormalig gouverneur van Duitsch-Oost-Afrika, gewe zen op het streven van sommige mogend heden, om de koloniale mandaten onder de hand te veranderen in annexaties. In dit verband vestigde hij de aandacht op het werk van bovengenoemde Engelsche com missie, die in Oost-Afrika een unie tot stand moet brengen van het mandaats-gebied van Tanganjika, het hoofdgedeelte van het vroe gere Duitsch-Oost-Afrika, met de daaraan grenzende Engelsche kolonies. Als bewijs voor het bestaan van zulke annexatie-plan nen haalde Dr. Schnee een reeks Engelsche stemmen aan; waaronder een betoog van Lord Rothermere, waaruit bleek, dat het niet alleen zou gaan om een administratieve vereeniging, van koloniën en mandaatsge- bieden, maar een onscheidbare, dus politieke unie. Maar Lierdoor zou er worden gehan deld tegen den geest van den mandaatbrief ook al zou men trachten zooals van zelf spreekt naar buiten de bepalingen ervan formeel te handhaven. De mandaat-brief stelt een Interpretatie van artikel 22 van het Volkenbond-statuut voor, waarin de zooge naamde B-mandaten (waarom het hier gaati in verband met hun eigenschap als door trouwe hand beheerde gebieden, aan bepaal de voorwaarden onderworpen zijn. Deze voorwaarden zijn van dien aard, dat inlijving in de eigen gebieden van de mandaat-hou ders geheel ls buitengesloten. Ze verbieden bevestigingen en steunpunten voor leger en vloot op te richten en ook de militaire op leiding voor de inboorlingen; voor goederen- ruil en handel worden voor de andere Vol kenbondsleden gelijke rechten voorbehouden als voor den mandataar. Een vereeniging van mandaatsgebieden kan veroorloofd zijn op het gebied van beheer, economie en recht met het oog op de zuiver technische be hoefte, om de administratie van de man daatsgebieden gemakkelijker en zuiniger te kunnen inrichten. Maar elke stap, die een politieke vereeniging ten doel heeft, moet worden tegen gegaan. Ook al zeilt deze po litieke vereeniging onder dp vlag van een economische, maar in de praktijk er naar is aangxlaan, om het mandaat-karakter te benadeelen en uit te wisschen. Wiet als de vroegere bezitter van het bui tengewoon belangrijke en waardevol Afri- raansch gebied, waarvan hier sprake is, maar als lid van Volkenbond en mandaats- commlssie heeft Duitschland het recht be zwaren en bedenkingen te opperen tegenover maatregelen, waarvoor er tot nu toe wel geen overtuigende bewijzen van de Britsche regeering zijn, maar daarentegen discussies in de pers, die door de bevoegde regeerende plaatsen volstrekt niet worden tegengespro ken. Zuiver juridisch beschouwd, zou een schending der mandaats-bepalingen, die een integreerend deel van het verdrag van Ver sailles uitmaken, zonder twijfel ook rechts aanspraak van Duitschland ten gevolge i nhben. Door de enorme materieele waarde van de koloniën, die Duitschland door het vredesverdrag zijn ontnomen Engelsche m>mannen geven de waarde zelf toe zou virre aanspraak van vèr-dragende beteekenis gunnen zijn. Van Duitschen kant worden deze gebeur tenissen in Engeland en In Oost-Afrika met v'oote zorg vervolgd. De laatste verklarin- -im van Dr. Stresemann, dat de Rijksregee- -ïng zich nadrukkelijk zal verzetten tegen een wijziging van de mandaat-statuten en het mandaat-stelsel, kunnen ongetwijfeld genoemd worden de uitdrukking van de ge voelens en meeningen van de breede volks menigte in Duitschland. BRIDGEMAN OVER DE ONTWAPENING LONDEN, 16 Febr. Bridgeman, de Eer ste Lord van de Admiraliteit, heeft heden in een rede te Londen verklaard, dat het ab soluut onjuist is te beweren, dat de regee ring sinds den oorlog niet genoeg gedaan heeft roor de zaak der ontwapening. Hij vestigde er evenwel de aandacht op, dat de regeering haar verplichtingen tegenover het Britsche Rijk heeft te houden, en dit rijk neemt een zeer speciale positie in. Indien derhalve de regeering wil overgaan tot het nemen van drastische ontwapeningsmaatre gelen, dan moeten de andere landen in ruil daarvoor ook iets te doen. Bridgeman meende trouwens ook, dat een zwakke Britsche vloot volstrekt niet bijdraagt tot de handha ving van den wereldvrede. Sprekende over het Amerikaansche voorstel tot afschaffing der duikbooten. memoreerde spr. dat dit een Britsch voorstel is, ingediend op de conferen tie van Washington. Hij zelde evenwel, dat er zeer zeker rekening zal moeten worden gehouden met de kleinere anties, die na genoeg geen ander verdedigingsmiddel dan de duikboot hebben. HET OVERLIJDEN VAN LORD OXFORD VAN ASQUITH. LONDEN, 16 Febr. Naar gemeld wordt, tal wijlen Lord Oxford and Asquith wor den begraven te Sutton Courthey, het dorp je aan de Theems, waar hij vele jaren zijn landhuis heeft gehad. Heden hebben de leiders van alle .par tijen in beide huizen van net parlement hulde gebracht aan den overleden staats man. In het Lagerhuis zeide de premier Bald win, dat, hij vooral thuis behoorde in het La gerhuis, en dat hij waarschijnlijk een van de grootste politici van de laatste eeuw is. Zijn redevoeringen waren literatuur. Zijn argu menten waren beredeneerd en logisch, zjjn geheele rede compact, zooa'.s 't den meester betaamde. Zijn oordeel, hetwelk gesteund werd door een evenwichtige temperament, v/as er zelden naast. Nooit was hij uit het veld geslagen. Zijn oprechtheid was onwrik baar. Zijn trouw aan hen, die hij diende, als ook aan nen die hem djenden, was onver zettelijk. Deze trouw zetelde diep in zijn ka rakter, een karakter waar zelfs nooit kwaad in opkwam. Steeds was hij bereid, anderen vertrouwen te laten genieten, terwijl hij blaam op zijn schouders laadde, welk eigen lijk anderen moest treffen. Memoreerende wel een groote controverse tusschen hém en de overledene heeft bestaan in de jaren voor den oorlog, erkende Baldwin echter, dat de overleden staatsman nooit een krenkend v/oord tot hem heeft gericht. Baldwin eindigde met de woorden: Moge het ons lot zijn, een even schoone herinnering na te laten als Lord Oxford. Ramsay Mac Donald, daarna aan net woord komende sloot zich aan by de hulde van den premier. Deze zeide. dat Lora Oxford een partijleider was, die zelfs op Ce belangrijkste oogenblikken geen oneerlijk wa pen zou gebruiken en die ook nooit met min derwaardige argumenten zou komen aandra gen. Lord Oxford, aldus spr. bezag de wereld met gevoelens van humor, verdraagzaamheid en stoïsisme. Lloyd George, de volgende spreker zeide, dat algemeen erkend wordt, dat nooit een beter debater deel heeft genomen aan de be sprekingen in het Lagerhuis. Men had altijd het gevoel 01 daar niet een advocaat aan het woord was, die met hartstocht en ernst een zaak bepleitte, veeleer dacht men aan een recht, die de feiten opsomt en vonnis velt. In het Hoogerhuis heeft de leider der con servatieven Salisbury omtrent Lord Oxford verklaard, dat deze altijd in de geschiedenis van Groot-Brittannië een eervolle plaats zal innemen. Tenslotte hebben nog Lord Haldane na mens Labour en Lord Grey namens de libe ralen het woord gevoerd. Vervolgens werd de zitting van beide hui zen, uit eerbied voor den doode, verdaagd. BANKROOF IN EEN DORP. Een opzienbarende misdaad is gepleegd te Ferry Hill, een mtjnwerkersdorp in het graafschap Durham. De directeur van het filiaal der Lloyds Bank werd doodgestoken door een Individu, die na de bank van ca. 400 te hebben beroofd, in een ouderwet- schen auto de vlucht nam. DE BREUK IN DE DUITSCHE COALITIE. De onderhandelingen van de rljksregee- ring over het werkprogram zijn gisteren ochtend voortgezet. 's Middags om 3 uur kwam het rijkska binet voor een zitting bijeen. Om 6 uur des avonds kwam de interfractloneele commissie opnieuw bijeen. Volgens een draadloos bericht uit Berlijn zou vermoedelijk gisteravond nog het werk program aan de leiders van de vroegere coalitie-partijen worden voorgelegd. Voor heden kan men rekenen op langdu rige onderhandelingen, fractie-bijeenkom sten enz. Moehten de onderhandelingen mislukken, dan denkt men, dat de nieuwe verkiezin gen op 25 Maart zullen plaats vinden. DE STAND VAN DEN RIJN. De Rijn is sedert gisteravond voortdurend wassende en op vele plaatsen reeds buiten zijn oevers getreden. De stand v/as Don derdag 4.35 tegen 3.32 Woensdag. HET PROCES KRANTZ Krantz heeft een nieuwen verdediger ge kregen; dr. Frey heeft zich teruggetrokken. De nieuwe verdediger is voor een zeer moeilijke opdracht geplaatst. Men heeft hem twee dagen tijd gegeven om zich in een zeer ingewikkelde materie ln te werken. Slaagt hij daarin niet en besluit de rechtbank tot een „Ausstreung", d.w.z. hier tot een onder breking van meer dan 3 dagen, dan moet de behandeling der terechtzitting van den be ginne af herhaald worden, hetgeen een kwelling zou beteekenen zoowel voor be klaagde, getuigen als rechters. Zal Krantz Instaat zijn om zijn nieuwen verdediger te ontvangen en in te lichten? Hij ligt in een volkomen zenuwuitputting in het ziekenhuis. De medische deskundigen hebben bij monde van dr. Hirschfeld te ken nen gegeven, dat zij hem physiek niet in staat houden inlichtingen te verstrekken. Waarom legde de eerste advocaat Frey zijn mandaat neer? Bij het verhoor gisteren van den onderwijzer, werkzaam in het huis van Bewaring, stelde de advocaat den ge tuige, na een nogal naïeven vraag van het O.M. omtrent de straftoepassing, de vraag 01' het hem bekend was dat de officier van justitie ook met de ten uitvoerlegging der straf te maken had. De president achtte deze vraag niet toelaatbaar, waarop het tot een heftige woordenwisseling tusschen pre sident en verdediger kwam. die eindigde met het weggaan van den advocaat. Hoe staat het er intusschen voor Krantz voor? Het O. M. heeft de aanklacht wegens moord laten vallen Bleven over die wegens afspraak tot moord en doodslag. De eerste, afspraak tot moord, was ook zeer zwak ge worden. Evenals de deskundigen dr. Magnus Hirschfeld en prof. Kramer het bewuste handeien bij den beklaagde ontkenden. Blijft dus over de aanklacht wegens doodslag, waarop geen maximum van 15 jaren tucht huis en een maximum van zes maanden gevangenisstraf staat- De pubileke opinie is. dat beklaagde vrij gesproken zal worden; echter zjjn de juris ten. die de zitting mee maken, daar niet zoo zeker van. ROOFOVERVAL OP EEN JUWELTERSWINKEL Gisterennacht om half een heeft er een roofoverval op een luweiierszaak in de Stra- lanerstrasse te Berlijn plaats gehad. De étalage was nog verlicht, toen plotse ling de groote spiegelruit werd ingeslagen. Voordat de juwelier, die zich in den winkel bevond, toe kon snellen, hadden de dieven de kostbaarste bril jan tstukken gegrepen en waren zij er vandoor. Het overvaleommando en de rec!)ereve hebben terstond nasporingen ingesteld. De juwelier li'dt groote schade, omdat hij niet verzekerd v/as. EEN POLITIECOMMISSARIS GEARRESTEERD. In bad Neuenahr werd door de Fransehe politie een Duitsch commissaris van politie Steinebach gearresteerd en naar hot huis van bewaring in Mainz overgebracht, dat onder d" bezettingsoverheid staat. Steinebach zou in h°t proces wegens land verraad tegen den Fransehman Cremer een valsehe verklaring hebben afgelegd. GRONDVERSCHUIVING OP EEN PARUSCH KERKHOF Een ernstige grondverschuiving bedekte een aantal graven op het groote Parijsche kerkhof van Pantin. Van een naburigen heuvel schoven 10.000 kub. m. grond naar beneden. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGS-COMMISSIE Jhr. Loudon heeft tegen 15 Maart de voorbereidende ontwapeningscommissie bij eengeroepen. De voorloopige agenda bevat de werk zaamheden van het comité voor veiligheid en arbitrage, voorts de Russische ontwa peningsvoorstellen en den stand der werk zaamheden der voorbereidende commissie. Tijdens deze vijfde zitting Zal de tweede lezing van het ontwerp-conventie plaats hebben, terwijl het nemen van een besluit aangaande den datum der ontwapenings conferentie waarschijnlijk wordt geacht. EEN REDE VAN BENESJ PRAAG, 16 Febr. In een commissie van den Senaat heeft heden de minister van buitenlandsche zaken Benesj een exposé ge geven van de actueele buitenlandsche poli tieke kwesties. Nadat hij nog even in het kort het concordaat met het Vaticaan ter sprake bracht, besprak de minister de St. Gotthardt-affaire, waarbij hij deed uit komen, dat het geenszins de bedoeling van Tsjecho-Slowakije is geweest, hieruit een Internationaal conflict te doen voortvloeien. Ook heeft Benesj nog de verhouding inet Oostenrijk besproken, welke hij zeer vriend schappelijk noemde, vooral het onderhoud met Dr. Seipel. HET FAN-AMERÏKAANSCn CONGRES De algemeene vergadering van het Pan- Amerikaansch congres heeft het geheele rapport van de commissie voor de verbin dingen goedgekeurd met inbegrip van de conventie voor de handelsluchtvaart en het door Coolidge voorgestelde luchtvaartcongres ln December te Washington te houden. An dere aanbevelingen betreffen o.a. den aanleg van een grooten Pan-Amerikaanschen auto- mobielweg, inter-Amerikaansche, electrische verbindingen en scheepvaartlijnen, de ophef fing van formaliteiten in de havens en de regeling van het internationaal spoorweg verkeer. Volgens de Washingtonsche correspondent van de „Evening Post" hebben de protesten tegen het vlootbouw/program zulk een in druk gemaakt, dat het waarschijnlijk is, dat het Congres aanzienlijke reducties zal aan brengen in de oorspronkelijke begrooting van het vlootprcgram. Vermoedelijk zal het aantal van 25 krui sers tot 15 worden verminderd en zullen ds duikbooten allemaal worden geschrapt naar aanleiding van het zinken van de S 4 en Kelloggs jongste gebaar ten gunste van de afschaffing der duikbooten. AMNESTIE AAN MEXICAANSCHE OPSTANDELINGEN Generaal don Jaime Carillo, de bevelheb ber der regeeringstroepen, die tegen de Ka tholieke opstandelingen in de centrale sta ten optreden, heeft, naar de „Times" meldt, met goedkeuring van president Calies een manifest uitgevaardigd, waarbij amnestie wordt beloofd aan alle opstandelingen, die zich binnen een week overgeven. In het manifest wordt den opstandelingen verze kerd, dat hun levens en eigendommen zul len v/orden beschermd en dat hun vrijgelei den zullen worden verstrekt om hen in staat te stellen naar huis terug te keeren. Een commissie van zakenlieden, boeren en arbeiders heeft een bezoek gebracht aan den minister van binnenlanösche zaken Tejeda om hem aan te bieden te helpen de orde te herstellen door te trachten de opstandelingen te overreden de wapens neer te leggen. De Duitsche bioscopen Het aantal bioscopen werd einde 1927 in Duitschland op ongeveer 4500 geschat. De meesten dezer „Kino's" bicden plaats aan 200 a 300 bezoekers. Berlijn alleen bezit on geveer 370 bioscopen. Daarna volgen Mun- chen met 64, Hamburg met 53, Keulen met 46, Leipzig met 35, Frankfort en Breslau ellc met 34, Dresden met 32, Essen met 27, Hannover met 24, Bremen en Dusseldorp elk met 19 en Maagdenburg met 17 bioscopen Alle overige steden van Duitschland bezitten minder dan 15 bioscopen. Goedkoop reizen naar de Jaar beurzen van Leipzig en Weenen. Aan buitenlandsche bezoekers van de aan staande Jaarbeurs van Leipzig zal voor het reizen op de Duitsche spoorwegen een re ductie van 25 pCt. worden verleend, en wel voor de heenreis tusschen 23 Februari en 7 Maart en voor de terugreis tusschen 3 en 17 Maart. De goedkoope reiskaartjes zijn in het buitenland verkrijgbaar bij de vertegen woordigers van het „Leipzig Messamt" en bij de agenten van het „Mitteleuropaische Reisebureau" alsook, in beperkt aantal aan de Duitsche grensstations. Een zelfde reductie wordt verleend aan de buitenlanders, die een bezoek wenschen te brengen aan de Jaarbeurs van Weenen, mits' de heenreis wordt aanvaard tusschen 6 en Maart. Goedkoope reiskaartjes worden ver- 14 Maart en de terugreis tusschen 11 en 24 strekt tegen vertoon van het insigne der Jaarbeurs. Een stuk papier als cheque. De eerste kamer van de civiele rechtbank heeft dezer dagen een vonnis geveld, dat in zalcenkringen belangstelling heeft gewekt. Een zekere Mme.Yvonne Negre wilde zich in een casino aan de speeltafel zetten, toen zij bemerkte, dat zij haar chéqueboekje niet bij zich had en dus niet kon spelen. Om echter toch te kunnen meedoen, nam zij een stuk blanco papier en schreef dit uit als een chéque over 10.000 francs op een Parij- sehe bank. De bank, welker cliënt zij was, weigerde echter het „vodje papier" te accepteeren en het bedrag uit te betalen, omdat het niet ge adviseerd was. Mme. Negre maakte zich boos over dit wantrouwen en stelde een eisch van scha devergoeding tegen de bank ln. De rechtbank stelde haar in het gelijk uit de overweging, dat een chèque best op ongestempeld pa pier kan worden uitgeschreven en dat de bank dus onjuist heeft gehandeld uitbetaling te weigeren. Zij had haar cliënt 500 francs schadevergoeding uit te keeren. Meer stilte. Henry Bernstein, de bekende Fransehe tooneelschrijver, had in de Rue de l'Univer- sité te Parijs een fraai apartement gehuurd om er rustig aan zijn tooneelstuk „Judith" THE CREDITORS te kunnen werken. Doch de moderne huizen blijken niet te zijn gebouwd voor menschen, die veel denken mosten, want de geluiden van de buren en die van de straat drongen duidelijk tot Bernstein's studeerkamer door. Hij liet een architect komen en overlegde met hem of het niet mogelijk was onge- wenschte geruchten buiten te sluiten. Men werd het eens dat er een dubbele muur in de kamer zou worden gebouwd, waartus- sehen een bepaald geluiddempend procédé zou worden aangebracht. Het werk zou 40.000 francs kosten en Bernstein betaalde 20.000 fres. vooruit. Teen de arbeid was verricht en de auteur weer. aan zijn bureau ging zitten, bleek er niets veranderd. Steeds maar geruchten van buiten, onmogelijk om bij te werken. Hij vluchtte uit het apartement, nam zijn in trek in een hotel, waar hij alle aangren zende kamers huurde om rust te hebben, trok ten slotte in een villa te Archachon, ver weg bij Bordeaux. Dit alles kostte hem 108.000 francs, uit gaven, die hij nu eenmaal moest maken. En hij eischte dan ook langs gerechtelijken weg, dat de architect en de aannemer ze zouden terugbetalen. De rechtbank heeft thans in het geding uitspraak gedaan. Al zijn geld heeft Bern stein niet teruggekregen, maar de architect werd veroordeeld tot terugbetaling van 10.000 francs, de aannemer tot 21.707 francs. Loos alarm. De Londenaars zagen gisteren tot hun verbazing' brandweerwagens stilhouden voor de Abdij van Westminster. Branriwachts sprongen er af en stelden ladders op. En kele seconden later werd water gegeven. „Brand in de Abdij van Westminster", was dra het snelvoetig gerucht. Toch niet. Twee maal in het jaar ongeveer wordt het dak der Abdij door de Londensche brandweer gewasschen, sclioongespoten. Ook de kleinste gift wordt gewaardeerd De kanselier der schatkist heeft een brief ontvangen van iemand, die, herinnerend aan de gift van 500.000 pond sterling tot aflos sing der nationale schuld, verklaart ook een steentje hiertoe te willen bijdragen en tien shilling zendt, daar hij slechts arm is. Chur chill heeft zijn dank betuigd en zijn warme v/aardeering geuit voor de vaderlandsliefde waardoor deze gift is gegeven. De moordenaar Hickman De jeugdige moordenaar Hickman, die te Los Angeies ter dood is veroordeeld wegens het vermoorden van Marian Farker, staat thans, naar een draadloos N. T. A.-bericht meldt, terecht wegens het doodschieten van den drogist Ivy Thoms. Een geheimzinnige moord Een lugubere misdaad, welker motieven nog niet kenden worden opgehelderd, houdt Parijs v/ederom bezig. In een appartement in de Rue de Varen nes woonde een Spanjaard, Félix de Fere- dès, die zich bezig hield met de boekhouding voor verschillende missies der Paters Jezui- ten en bovendien was belast met de uitbe taling van steungelden aan behoeftigen. Vaak ontving hij dan ook in zijn bureau het bezoek van hulpbehoevenden. Den laatsten tijd kwam een individu vaak bij hem aankloppen en de Peredés gaf hem te verstaan dat hij misbruik maakte van de liefdadigheid der missie. HU diende daarom werk te zoeken .Er ontstond een woorden wisseling, waarna de Perdès dsn concierge verzocht den man niet meer toe te laten. Een dezer avonden vei'scheen deze toch, doch de feredès was afwezig. Den volgenden dag keerde1 hij terug en wist ongemerkt het kantoor binnen te dringen. Den och tend daarop, toen de concierge bij haar huurder aanklopte, kreeg zij geen antwoord. Pas in den loop van den middag kreeg zij argwaan', waarschuwdeRen' koster van de kerk der Katholieke Missies, die een twee den sleutel van het appartement had. Toen men binnentrad trof men de Peredès dood voor zijn lessenaar aan, den schedel ver brijzeld. Een groot bedrag aan geld was ontvreemd. De verdenking viel natuurlijk onmiddellijk op den onbekende, die de laatste dagen vaak het bureau had bezocht. De concierge kende zijn naam en wist zelfs zijn adres, doch toen men zich daarheen begaf, werd medegedeeld, dat hij den vorlgen avond verhuisd v/as en geen adres had opgegeven. Onverwachts echter heeft zich een zekere Jules Simon, reiziger in boeken, bij de poli tie aangemeld. Iiy verklaarde uit het ver spreidde signalement van den vermoedelij- ken dader te hebben gezien dat men hem zocht. Hij kwam nu vertellen dat hij on schuldig was, daar hij de vorige week Vrij dag voor het laatst in het kantoor van de Peredès was geweest. Toen hi) echter met de concierge werd geconfronteerd, hield deze vol dat Simon op den dag van de mis daad het kantoor had betreden. Zelfs had zij hem 's middags zien weggaan. Simcn, die ofschoon tot een achtenswaar dige familie behoorend, een ongeregeld be staan leidt, is in hechtenis genomen. De Nobelprijswinnaars. Daladier, de voorzitter der radicale par tij heeft eangekondigd dat er op 29 Febr. te Parijs een groot banket zal worden aan gericht ter eere van de winnaars van den Nobelprijs voor den vrede: Ferdinand Buis- son en prof. Quidde. AMSTERDAM, 16 Febr. Aardappelen. (Bericht v. d. makel. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 6—7, idem blau wen f5.50—5.25, id. bravo's f5.50—6.50, id. bi. eigen heimers f 5.255*50, idem roodstar f4.254.75, idem in dustrie f ?.25— 4*20, idem juin per 50 Kg. f 77.25, idem eigenheimers f46, idem blauwe poters f3.754, idem bonte poters f2.754; IJpolder bravo's f66.50, idem roodstar f4.25R.75: Drentsche eigenheimers f3.50 4.20: Anna Paulowna zand- f 73; Killegommer zand f 7—3; Flakkeesche eigenheimers f 5.806, id. drielin gen f 4.754.80; Spuische eigenheimers f 5.505.75; Frie- HET LOT VAN DUITSCHLAND. Wanneer vrouwe Germania een leening wil sluiten, komen aanstonds alle schuldcisclicrs opdagen. ZATERDAG :S FEBRUARI HILVERSUM, io5o M. 12.00 Politieber. 12.30— 2.00 Lunchmuziek door het Radio-trio. 3.003.45 Handelswetenschappen)ke lezingen. 2e Lezing van Dr. A. Sternheim De economische toestand van Europa. 4.00 Italiaansche les. 4.305.15 Fransehe les. 5.15 6.00 Duitsche les. 6.007.15 Vooravondconcert door het Omroep-orkest. ,,Van vryen en trouwen". 7.157.45 Tuinbouwhalfuurtje door H. J. FTeseman Gratama te Hoogeveen Een rozenpraatje. 7-45 Po* litieber. HUIZEN, 340.9 M. Na 5.35 1950 M. 12.31.30 Lunchmuziek door het Trio v. d. IC. R. O. P. Lusten- houwer-piano H. SchoIJ-viool O. Hendriks-cello. 3.004.00 K.R.O. Kinderuurtje door de dames Ria Mulder en Jeanny Leeflang en den heer Jac. Suerink. 6.006.35 Orgelconcert door M. J. H. Dentener te Til burg. 6.557.25 Cursus Hollandsch door D. G. G. v. Ringiestem. 7.25 Tijdsein. 7.358.05 K.R.O. Le^mg door Mr. F'. Vorstman: Ds inrich tingvan onzen Staat. Het Rijk en zijn inwoners, haar rechten en plichten. 8.05 K .R. O Uitzending uit Heerlen. Kon. Harmonie „St. Caecilia", Dir. J. L. Cryns. Fan fare. Dir. L. Biessen. Zangver. ,,St. Pancratius", Dir P. Pfeiffer. Heerlemche zangver. „Mignon", Dir. P. Thissjn, Spr. M. F. G. M. van Grunsven, Burgemees ter van Heerlen. Jos. Maenen, Lid v. d. Gedep. Staten van Limburg cn voorzitter R. K. Werkliedenverbond. Pater Dr. Renatus Ritzen O.F.M. Niet heelemaal zonder draad. Neet gansch zonder droad (Limburgsch dialect). J. Nicolaye, deken van Heerlen, slotwoord. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.202.20 Het Carlton Hotel-octet. 3.50 Voetbalwedstrijd Ar- senal-Aston Villa. 4*20 Orkestconcert. N. D. Argel- sopraan E. Iles-piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsber. 6.55 H. Win- don-tenor. 7.20 Muziekbespreking. 7.35 Beet- hoven's piano variaties. 7*45 Sportcauserie. 8.05 Mi litair orkestconcert. G. Davis-fenor. 9.2c N.euwsber. 9.35 Mr. P. Edmonds leest uit zijn werken. 9.50 Nieuwsbe*. 9.55 Vaudeville. N. Kenyon-komiek. Just four girls-in harmonie. L. Westen-komiek. 10.50 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. XO.50—U.o Concert. 22.502.10 Dansmuziek. 4.055.05 De Homonyme jazz. 8.5011.20 Galaconcert. Or kest, jazzband en Paryzer artisten. LANGENBERG, 469 M. 12.251«5° Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 6.507.35 Uit de werken van Felix Timmermans. 7.40 Vroolijke avond. Als inlage „Phrenologie", klucht in 1 acte van Legow. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN). 11.io7.05 Lezingen en lessen. 7.30 Carnevalszit- ting. Orkest en Kate König, Paul Heidemann, Karl Jöken, Robert Koppel, Kar! de Vogt, Karl Wallauer. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 4.20 Orkesfconcert. 5.20 Vroo- lijk concert. 7.20 „losef und seine Brüder", een vroolijke Strauss-avond. 9.20 Carnevals-avond. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Orkestconcerf. 10.20 Speciaal concert. it.2012.20 Bal van de „La Monnaie", Dansmuziek. sche borgers f 5.756, idem blauwe borgers f 5.355.5 per Hl. EARNEVELD, 16 Febr. Eieren. Aanvcer 400.000 stuk Prijs 6.5fo 7.25. DELFT, 16 Febr. Boter Aanvoer a/8 v., te zamen40 Kg Prijs f 2.45 per Kg. Handel vlug. HALFWEG, 15 Febr. Eierenveiling. Aanvoer 10.000 stuks kippen- f7.307.80, eenden- f6.4p6.90, Handel vlug. GOUDA, x6 Febr. Kaas. Ter markt waren 60 partijen. Prijzen f 4952, rijksmerk ie soort f 5457, ae soort f 50 53, Handel vlug. HOORN, i5 Febr. Kaas. Aangevoerd 25 stapels fa- bn'ekskaas f 53 V2boerencommissie f48; in totaal 16 sta pels, wegende 12.528 Kg. Handel vlug. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALCOR 15/3 Dover gep., Rosario naar Bremen. ALHUELA, m.s., 14/2 van Kopenhagen te Holtenau. EARENDRECHT 15,'a van Alexandrië te Batoum. BATAVIER V 26/2 v.m. 10 uur 10 van Rotterdam tc Gra ve send. DRIE GEBROEDERS m.s., 14/2 van Greifswald te Hol tenau. EEM 15/2 van Oran tc Burriana. FRISIA, lichter, 15/2 van Hamburg te Londen. GOUWE 15/2 van Algiers tc RufLque. IRIS 10/2 van Cochin naar Aroebaai. LEONORA 15/3 van La Rollice tc Gent. PHOBOS 12/2 te Singapore. ROTTERDAM 13/3 van Balon Rouge naar Amsterdam. ROZENBURG 15/2 van Port Talbot naar Lissabon. SCHIE 15/2 van Rufisque naar Bordeaux. STAD ZALTBOMMEL, 15/2 van Blyth tc San Juaa de Lus. STAD ZWOLLE 15/2 van Myonne naar Salta Cabello. SULTAN VAN KOETEI 13/2 van Iloilo naar Balik Pap pan. TI-IEANO 15/2 van Rotterdam te Dublin. VALKENBURG 15/2 van Rotterdam te F WAAX 15/2 van Burriana naar Hamburg. WAALHAVEN 15/2 van Hamburg naar Nordenham. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. JAN PIETERZ. COEN (uitr.) 15/2 van Suez. MANCERAN (uitr.) 15/2 van Genua. PRINS DER NEDERL. (uitr.) 15/2 te Southampton. RONDO (thuisr.) 15/a van Djeddah. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPRO» v AJAX 15/2 van Gravosa naar Bari. AMSTERDAM 16/3 van Chili tc Rotterdam. ASTREA 15/2 van W.-Indië te New York. AURORA 15/2 van Cadix te Genua. BENNEKOM 15/3 van CUTa?ao naar Europa. DOROS 15/2 van Tarragona te Alicante. IRIS 15/2 van Danzig te Stettin. JUNO 15/2 van Amsterdam naar Rotterdam. NEREUS 15/2 van Vigo naar Amsterdam. NOTOS 15/2 van Hamburg naar Amsterdam. OBERON 15/2 van San Juan de P. R. te Ponce. PLUTO 14/2 van Palermo naar Malaga. VAN RENSSELAER 15/2 van Barbados naar Plymouth. ULYSSES 15/2 van Algiers te Lissabon. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND 16/2 van Antwerpen te Rotterdam. ORANIA (uitr.) pass. 15/2 Fernando Noronha. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LEERDAM Rott. naar New Orleans 15/2 van Curiunna. MONTGOMERYSHIRE 24/2 van Vancouver naar Seattle ROTTERDAM, New York n. d. Middelt. Zee; 15/2 van Gibraltar. SPAARNDAM, New Orleans naar R'dam 15/2 van Vigo. VEENDAM 15/2 van New York naar West-Indië. HOLLAND—AFRIKA LIJV. NIJKERK (uitr.) 15/2 van Antwerpen naar Port Said. RANDFONTEIN 14/2 van East Londen naar Port Eliza beth. RIJPERKERK (uitr.) pass. 15/2 Dakar. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. OLDEKERK 16/2 van Rotterdam te Amsterdam. HOLLAND-BRITSCH INDIE LIJN. BILDERDIJK (uitr.) pass. 15/2 Gibraltar. KIELDRECHT (thuisr.) pass. i5/2nam. 7 uur Vlissingen. naar Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. SCHOUWEN (thuisr.) 15/2 van Sekondi naar Freetown. JAVA—NEW YORK LIJN. DJ AM BI New York naar Java, 15/2 te Jacksonville. EURYPYLUS New York naar Java, 14/2 van Norfolk. TAPANOELI, New York naar Java, pass. 16/2 Malt*. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MEDAN (uitr.ï pass. 15/2 Ferim. MODJOKERTO (uitr.) 15/2 van Suez. SIBAJAK (uitr.) 16/2 v.m. 8 uur te Marseille. SLAMAT 16/2 van Batavia te Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALWAKI (thuisr.) 15/2 te Victoria. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. EUMAEUS, van Amsterdam naar Batavia, 13/3 v. Belawan NAAR HET ENGELSCH. 52 Barry wierp zich op den grond bood hem tabak aan en wederom wsrd een pijp, ten teeken van vriendschap gerookt. Great Bull stelde hem vriendelijk eenige vragen, die Barry, zonder hem het eigenlijke doel van zijn tocht te vertellen, zoo goed hij kon, be antwoordde Het opperhoofd scheen tevreden. Barry werd uitgenoodlgd met hen den maaltijd te gebruiken, die de vrouwen Klaar maakten. Hij begreep, dar deze ontmoeting zijn ver deren onderzoekingstocht hier onmogelijk had gemaakt en hij wenschte weer naar zijn eigen kamp terug te keeren. Hij kon dit echter niet doen zonder de gastvrijheid der Indianen te be'.eodigen. Zoo schikte hij zich maar in het noodlot. De gids was zijn tolk. Hij hield een lang gesprek mot het opper hoofd en eenige andere Indianen. Hij ver nam. dat het maar een kleine stam was, nauw verwant aan een zeer groote en dat ze reeds eenigen tijd door de bosschen zwier ven; een gedeelte was op Jacht om hun voedsel te verschaffen. Ze zouden eerstdaags terugkomen en Great Buil beloofde den En- gelschman een krijgsdans, wanneer de ja gers v/aren teruggekeerd. De Indianen zijn gewoon, dadelijk na den hoofdmaaltijd dien zij 's avonds gebruiken, te gaan slapen. Barry, die wist dat hij hen kon vertrouwen, rolde zich in een deken en viel in slaap. Het scheen hem. dat hij nog niet lang geslapen had, toen hij een groot lawaai, juichen en hondengeblaf hoorde. Gesuv/end en zich uitrekkend opende hij zijn oogen en bemerkte dat de Jagers waren teruggekeerd. Ze waren met 'n grooten buit beladen. Ze werden door de andere krijgs lieden verwelkomd en ook de vrouwen zagen hen met voldoening aan. Deze gingen gauw een maaltijd bereiden. Barry begreep, dat hij toch niet meer kon slapen en begon mee te helpen met hout op het groote vuur te werpen. Terwijl hij hiermee bezig was, hoorde hij het opperhoofd, aan een die juist was teruggekeerd iets vragen. De man ant woordde hem. haalde zijn schouders op en wees achter zien. Great Buil gaf een teeken dat hij hem begreep. Barry dacht een oogen- blik na, wat deze geheimzinnigheid wel kon beteekenen, maar daar hij het toch niet kon raden, bekommerde hij zich er verder niet om. Een kwartier later hij was juist bezig om een grooten ketel boven het vuur te hangen hoorde hij een juichkreet van een Indiaan, die dicht bij hem stond, en om kijkend zag hij een man tusschen het ge boomte naderbij komen Het was de gebogen, magere figuur van een bejaard man. Hij zag er uit als een woudbewoner, maar Barry merkte dadelijk, dat het een Engelschman was. Barry schrok, maar toch ook voelde hij zich verblijd. Een oogenblik wendde hij het hoofd af, dan keek hij weer. De man stond nu bij den rossigen vuurgloed en Barry kon hem goed zien. Ineens huiverde hij en werd bleek, een onnatuurlijke angst maakte zich van hem meester. Want het gelaat van den man was dat van Dave. Loon heen zei Barry bij zich zelf en beefde. De rossige gloed van hot vuur speelt je parten, het is maar verbeelding. Ik slaap zeker nog. Het is Dave niet! Hij is dood, Dave! Maar toen de kleine gestalte nog dichter bij kwam, en, na zijn weitasch naast het vuur te hebben neergeworpen, zijn oogen Ophief r.aar Barry, toen begréép Barry, dat hii wakker was en niet droomde; dat hij niet het slachtoffer was van de opgewon denheid, die zich van hem meester had gemaakt, sinds de stille eenzaamheid ver broken was, door zijn ontmoeting met de Indianen. Neen, dit was werkelijk zijn. oude. trouwe dienaar en makker, zijn dierbare Dave. Hij stond op het punt het uit te schreeuwen van blijdschap, op hem toe te vliegen, zijn handen te grijpen en Dave, Dave! te roepen. Maar hij werd tegenge houden door Dave's gelaatsuitdrukking en zjjn oogen. Dave scheen niet verrast, noch blij, noch was hij geschrokken door de plot selinge verschijning van Barry, maar met een half-wezenloozen, onverschilligen blik zag hij hom aan. Het ontmoedigde Barry en een oogenblik bleef hij roerloos slaan; clan sprong hij in eens op hem toe. greep hem bij zjjn schouders en riep met heesche stem: Dave! Dave, ken je me niet meer? Dave ontwrong zich aan den stevigen greep van Barry en keek hem eenigszins verwonderd aan. Hij richtte vragend en niet begrijpend zijn oogen naar de Indianen, die met ernstig gelaat dat zeldzame schouw spel gadesloegen. Lieve hemel, het is toch Dave? h'.lgde de arme Barry. HIJ greep Dave's hand en trok hem mede in het volle licht en aan schouwde het kalme, ernstige gelaat. Ja, hij is het. Dave, ken je me niet meer? Ik ben Barry Wynton. Ben je mij nu vergeten? Maar dat kan niet. De ontmoeting is zeker te plotseling geweest, ook ik schrok eerst. Ik kan mijn oogen niet gelooven. Ik zag je door den stroom meegesleurd v/orden overal hebben ze naar je gezocht. Men zei, dat Je onmogelijk verder afgedreven kon zijn. Je moest verdronken zijn. Wees maar niet bang, oude man! Zeg dan toch iets! Ik ben Barry Wynton, Barry Wynton! Een verschrikte, verwarde uitdrukking v/as opeens in de oogen van Dave te lezen, zijn lippen beefden. Hij scheen na te den ken en te trachten zich iets te herinneren. Hij poogds in de duisternis van het verle den door te dringen. Maar dan schudde hij zijn hoofd en met een zucht stak hij zijn hand naar Barry uit en zeide: Ik ken u niet, maar ben blij u te zien. Barry greep de harde, vereelte hand. Daarop liet hij zich naast het vuur neer vallen en bedekte zijn go"nat met z'n han den. Een Indiaan klopte hem op de schou ders, en met het hoofd naar Dave wijzend, die zijn weitasch leeg maakte en den vreemdeling reeds scheen vergeten, maakte hij een beteekenisvolle beweging naar zijn voorhoofd. Barry hief zijn met tranen gevulde oogen naar den Indiaan op en trachtte de zen niets van zijn verdriet te laten merken. Indien een paar uur geleden iemand hem. gezegd had, dat hij door zich zelf voor Dave op te offeren, hij dezen v/eer levend had kunnen maken, dan zou hij dit offer graag en bereidwillig gebracht hebben. Indien iemand hem gezegd had, dat het noodlot hem nog een verschrikkehjken slag, bijna even verschrikkelijk als het verlies van Kate en zijn goeden naam, zou toebrengen, dan zou hij dien persoon hebben uitge lachen. En nu stond Dave hier levend voor hem, zonder iets te weten van hun vroe gere vriendschap, een vriendschap, die even groot, even duurzaam was als die tusschen DaviiJ en Jonathan! Hij riep den Indiaan, die Engelsch kon spreken. Barry liet echter niets blijken van zijn genegenheid voor Dave, want dat zou misschien achterdocht bij de Indianen op wekken. Hij vroeg hem, hoe Dave bij hen gekomen was en kon met moeite zijn ont roering verbergen, toen de Indiaan hem de geschiedenis van Dave vertelde. Hoe hij hem half-dood tusschen het riet aan den oever der rivier gevonden had en hoe ze hem in het Indianenkamp verzorgd hadden. Barry begreep nu, wat er gebeurd was. Dave was met zijn hoofd geweldig tegen een rots geslagen en had hierdoor zijn ge heugen verloren. Dave was terug gekomen, maar het was slechts zijn schaduw, niet de oude Dave van vroeger. Barry hield eenigen tijd zijn oogen, met oen oneindige tesderheld, soms bijna wan hopig op Dave gevestigd. Toen Dave een pijp opstak, liep Barry langzaam naar hem zag aan Dave's gezicht, dat hij blij was, maar hij wist ook, dat hij den man geen verdriet moest aandoen, door hem van al les te vragen en met hem over vroeger te spreken. Barry sprak over de Jacht, de Indianen en hun kamp. Eerst was Dave schuw en verlegen en scheen zelfs bang te zijn; nu en dan zag hij Barry ernstig aaa.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6