Rinnenlancfsdh Nieuws I Gemengd Nieuws STATEN-GENERAAL Eerste Kamer Departement van Defensie Het ontslag aan DoeSinchems gasdirecteur De Centrale van Hoogere Gemeente-Amb tenaren heeft een adres aan de Kroon ge richt, naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad van Doetinchem, om den directeur van het gemeentelijk gasbedrijf, den heer G. Pieterson, op staanden voet en oneervol te ontslaan. Mr. A. H. L. Utermark f Brand te Arnhem Het is niet druk genoeg Tweede Kamer Wijziging Belastingwetten Nederlandsche Katholieke club te Londen De dreigende dijkdoorbraak bij Neder-Asselt RECHTSZAKEN. De mislukte overval in hotel Coomans te Rotterdam De „Dokkum II" gestrand Diefstal in een pastorie Een flobertpatroon in een tabakspijp Hoog water Been afgekneld Het orakel van Delphi en de gevolgen er van Een 100-jarige overleden Aangehouden Uitgeleverd De stranding van de „Dokkum II" Een misdadigresbende De opzienbarende berooving van den kantoorlooper te Amsterdam KERK EN SCHOOL De toestand van Z. Em. Kardinaal v. Rossum KUNST EN KENNIS. Prof. Hugo de Vries De lezingen van den socialistischen oud-minister Van der Velde Prof. Mr. W. H. Drucker Vergadering van Donderdag 16 Febr. Voorzitter: J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst Aan de orde is Het wetsontwerp, houdende wettelijke voor zieningen naar aanleiding van de opheffing Van de Departementen van Marine en van Oorlog en van de instelling van een Departement van Defensie Voortgezet wordt de beraadslaging over het Wetsontwerp betreffende de samenvoeging der militaire departementen. De heer VERKOUTEREN (C. H.) zegt, dat vroeger de splitsing moest dienen om de fusie erdoor te krijgen, terwijl nu de fusie dient om later de marine te doen splitsen. Van die splitsing moet spr. niets hebben, die is ook onmogelijk. Er is in Indië niets, dat een marine in stand kan houden. Het belang van de eenheid der leiding dei defensie moet men niet zoo groot voorstellen. Het zou wel eens kunnen gebeuren, dat in zulk een geval een minister zelf als com mandant zou optreden. Dit is reeds gebeurd toen de Franschen Algiers veroverden. Het gaat ook maar niet aan zonder eenig nut een streep te halen door het verleden van onze vloot aan wier helden wij de schoonste bladzijden van onze geschiedenis danken De Stille Oceaan wordt meer en meer een centrum van de wereldpolitiek en het wordt tevens een stormcentrum. Spr. acht het daarom wenschelijk. dat men voor de vloot eens wat meer hartelijkheid toont, dat men niet alleen geeft, wat men met goed fatsoen niet weigeren kan, maar voor de vloot even royaal is als voor de sociale wegteving en voor onderwijs. Zuinigheid kan ook misplaatst zijn en niets is zoo duur als een nederlaag. Ten slotte heeft spr. bezwaar tegen den naam defensie. Daargelaten nog, dat dit een vreemd woord is, moet een leger toch ook wel eens offensief optreden. Spr. geeft daar om in overweging te spreken van: Krijgs zaken. De heer Verkouteren is den minister dank baar voor de verbeteringen, die hij in het leger aanbracht, o.a. bij de artillerie. Maai handhaaft hij dit ontwerp, dan bederft hij alles weer. Het goede kennen en niet doen is veel erger dan het goede niet kennen. Als- deze minister, die het goede kent, dat niet doet, is het een wanhopig geval. De heer v. EMBDEN (V. D.) merkt op. dat in dit wetsontwerp geen enkel principe is gelegen, dat de Vrijz. democraten zou kun nen bewegen, daarom vóór te stemmen. Met hun argumenten vóór dit ontwerp heeft de nationale ontwapening niets te maken. In het staatsbeleid wordt met dit ontwerp de ongewilde aankweeking van volksvernieti ging in één werkplaats uitgeoefend in plaats van in twee. Het principe blijft hetzelfde en daarom laat uit een oogpunt van ontwape ning dit ontwerp spr. Siberisch koud. In -de gewetensvraag .breijgt psfj geen., verandering Komt er oorlog, waarin ons land betrokken is, dan wordt ons volk vernietigd bij hónderd duizenden, dan wórdt de bloem der natie nut teloos opgeofferd en zal een geweldige op komst van het communisme plaats hebben, zoo geen algemeene bolsjewisatie, het ergste der oorlogsnaweeën. Is het wetsontwerp dus geen stap in de richting van ontwapening, de vrijzinnig democraten hebben zich als onverschilligen doen overslaan naar koele voorstanders, om dat het ontwerp kans geeft op bezuiniging. Een tweede motief tot voor stemmen is de sterke tegenstand, die gekomen is uit den hoek der ergste militairisten, de ouderwet- sche denkers in oorlogsgeest. Deze betoogen, lat de mislukking van de conferentie van Washington ons noopt tot verdubbeld wan trouwen en vernietigen daarmede de mooie gedachte van Washington, waaraan spr. een symptomatische beteekenis hecht. Verwer- werping van dit ontwerp nu zou de Kamer assimileeren met het standpunt van deze ultra-militairistische groep en zou op het volk den indruk maken van een overwinning van het militairisme. De heer JANSSEN (R. K.), acht de bezwa ren tegen dit ontwerp sterk overdreven. Men heeft ten onrechte ter sprake gebracht hot beleid van den minister, dat thuis behoort bij de behandeling der begrooting. Wanneer nu deze minister krachtig ingrijpt om ver sobering aan te brengen waar dit mogelijk is, kan hij op spr.'s steun rekenen. Spr. heeft nog nooit uitingen vernomen in deze Kamer, die zulk een gebrek aan vertrouwen te zien geven in het doorzicht van medestanders in militaire aangelegenheden. Moeten nu de tegenstanders zich.niet eens afvragen of zij niet al te veel be l->->•- zjjn geworden door het verzet van zekeic zijde? Geen enkel deugdelijk argument is er tegen dit ontwerp aangevoerd. De bezwaren gingen in hoofd zaak tegen de erzorging der vloot in Indië. Da taak van den minister is, deze vloot zoo krachtig mogelijk te doen zün naar de mate waartoe de volksvertegenwoordiging hem in staat stelt, Het is allerminst gebleken, dat deze minister zich aan die taak onttrekt. Eer gelooft spr. dat er bij vereenvoudiging dei- leiding betere zorg aan die vloot kan werden besteed. Men Is al te bevreesd voor splitsing der marine. De regeering heeft duidelijk ver klaard, dat zij van die splitsing voor goed afziet. Dit is ook geen zaak van den minister van defensie, maar van het kabinet en van de volksvertegenwoordiging. Wanneer de volks vertegenwoordiging die splitsing zou willen, is die toch niet tegen te houden. Overigen:, zou spr. een splitsing van personeel b.v. niet onaanvaardbaar achten. Hierna werd pauze gehouden. De heer VAN LANSCHOT (R. K.) na de rustpoos het woord erlangend, wjjst op fH moeilijke beslissing, waarvoor de Eerste Kamer staat. Aan voorlichting heeft het ge lukkig voor ons leeken, niet ontbroken; er. spr. heeft daarbij gezien, dat niet enkel de heer Van Wassenaer marinespecialiteit in deze Kamer is. Spr. verklaart zich echter volkomen leek en daardoor is voor hem de beslissing moeilijk. Maar hij is verplicht zijn stem voor het onwterp te motiveeren, omdat hij het volstrekt niet eens kan zijn met alle argumenten, b.v. niet met den heer Van Embden in zijn betoog ten gunste van alge. meene ontwapening. In het ontwerp ziet spr: geen daad van idealisme, nihilisme of défaitisme, hij is het. niet eens met de beide christelijk-historischc sprekers, die zoo ernstig waarschuwden tegen bet ontwerp en die daarbij niet zonder over driving argumenteeren. I-Ifj. herinnert er o.a. E,an, dat het fusievoorstel indertijd is inge diend door een ministerie, waarin de chr.- bist. minister De Visser zitting had. En thans blaakt deel uit van het ministerie hun partij genoot DE GEER, die toch wel oog zal heb ben voor 's lands defensie. En Golijn dan? Die heeft toch wel inzicht in onze lands verdediging en hij behoort tot de voorstan ders van deze samenstelling. Dat beteekent toch wat! Over en weer heeft men het verwijt van wijziging van inzicht gehoord, maar is een ernstig man werkelijk kwalijk te nemen, dat hij van opinie veranderd? De heer De Vos van Steenwijk had dit niet zoo sterk moeten doen, De heeren van de marine nemen voor hun oppositie geen blad voor den mond en spr wil dat ook niet doen en onomwonden wil hij spreken, daarbij alle argumenten der tegenstanders aanroerende. Vele dier argu menten zijn reeds bU de begrooting van marine beantwoord, andere had men liever buiten dit debat moeten houden. Bü de personeelskwestie zijn reeds tegen standers tot voorstanders geworden. Beweerd is, dat dezè minister bij de behandeling daarvan de zaak heeft gedesorganiseerd, doch het is gebleken, dat hij alles behoorlijk heeft geregeld, in overleg met het Indische bestuur. Maar de kritiek, de anonvme van zekeren X, heeft zich niet geschaamd de politiek des ministers ten dezen als misleidend te karak- teriseeren. De heer DE MURALT: Schandelijk De heèr VAN LANSCHOT, voortgaande, bespreekt nu het afgevoerde denkbeeld van splitsing der marine. Van de zijde der tegen standers wordt beweerd, dat die splitsing niet kan uitblijven. Maar het eenige argu ment, dat hij gehoord heeft, is, dat de minis ter het op den duur te volhandig zou krij gen. Maar dat is toch niet afdoende. Het is juist ter wille van de eenheid en samen werking noodig, dat één man aan het hoofd der defensie staat en dat heeft de heer Colijn in 1912 uitnemend betoogd. De samenvoe ging geeft eenheid van beleid en bezuiniging. Men vrage er den heer Van der Bergh. helaas afwezig, maar eens na, hoe eenheid van leiding bezuiniging ten gevolge heeft. Wat is het typserende van deze wetsvoor- dracht? Dat er niets in staat omtrent de wijze van samenvoeging. Daarvoor dient men de Mem. v. Toel. te lezen. Maar is dan de kritiek op het ontwerp nist prematuur? Moeten we niet afwachten tot de begrooting van defensie ter tafel komt, om te beoordee- len of de wet behoorlijk wordt uitgevoerd? Spr. beschouwt het ontwerp dus meer als een proefneming. Er zijn tegenstanders, die met de wet ge noegen zouden willen nemen mits er direc teuren-generaal worden aangesteld. Maar wat die heeren willen, vindt men reeds aan gegeven: in de Mem. van Antw. vindt men reeds vermeld, dat de hoofdbureaux der beide diensttakken zelfstandig blijven en er is geen wettig bezwaar om alsnog tot aanstel ling van directeuren-generaal over te gaan. als dit wenschelijk bleek. Spr. acht de fusie der beide departementen volstrekt niet te zwaar voor één man; het buitenland bewijst dit ten overvloede en men krijgt daardoor de zoo noodige eenheid van beleid. Ten slotte Indië; de regeering beweert, dat dit wetsontwerp niets met Indië heeft te maken, doch spr. wjl de vraag nader onder de oogen zien, of de defensiekansen van Indië er door zullen achteruitgaan, maar dan vergete men niet, dat daarvoor niet enkel de minister van Marine, doch ook de minis ter van Koloniën en ten slotte het gansche kabinet voor die defensie verantwoordelijk is De mogelijkheid is, dat de minister van Defensie niet tegen zijn taak is opgewassen, maar voor Indië legt dit minder jjevjicht in de schaal,omdat hij niet de eenige is die voor die defensie verantwoordelijk is. Als leek volgt spr. liever het advies van de mannen, die de verantwoordelijkheid dragen en aan den minister-president, die in de Kamer aanwezig is, vraagt spr. nadrukkelijk of de defensie van Indië benadeeld zal wor den door dit ontwerp. Zijn stem hangt daar van af. De heer BRIëT CA. R.) herinnert aan de conclusie der Staatscommissie van 1906, om trent de defensie van Indië, dat die defensie in één hand moet rusten en er een zelfstan dige koloniale Marine moet wezen. Die ge dachte is in den loop der jaren niet losge laten al komt zij bij dezen minister slechts in bedekte termen tot uiting. Dit laatste be treurt spr. Hij had het liever ronduit ver nomen. Intusschen ook in dit geval blijft, ook de minister van Marine ten slotte de verantwoordelijke man voor de defensie van Indië. Dat de minister een andere opvatting in toegedaan, ligt enkel daaraan, dat hij de taak van den minister van defensie zooveel mógelijk wil bekrimpen zonder de eenheid der vloot te verbreken. Maar spreker vraagt den minister op den man af, hoe hU denkt over de mogelijke overbrenging in de toekomst van de alge- heele defensie van Indië bij het dep. van koloniën? Een eindoordeel over die kwestie had moejlfen voorafgaan aan een voorstel tot fusie, en aanvankelijk schijnt dat ook het oordeel van den heer Colijn geweest te zijn. Die logische gedachte heeft echter dit kabi net laten schieten, doch voor alle zekerheid wil hij van dezen minister hooren, wat hij verstaat onder splitsing; is dat alleen schei ding van personeel, of is dat een overbren ging van de verantwoordelijkheid van den minister van koloniën. In het laatste geval vervallen z. i. alle voordeelen van een fusie, Werpt de minister elke splitsing af, dan zal het resultaat van het onderhavige ontwerp slechts verwarring zijn. Dientengevolge kan te spreker zijn stem niet aan het ontwerp geven. De heer STEGER (R. K.), wenscht ant- moord te hebben op enkele vragen, welke de Mem. van Toelichting heeic doen rijzen. Zoo zou hij gaarne willen weten, hoe het mogelijk is, dat één persoon twee qualiteiten goed kan vervullen; hoe kan een éénhoofdige leiding mogelijk zijn bij twee uiteenloopende zaken Hoe ook kan precies forden uitgemaakt, op welke wijze elke afdeeling financieel krijgt wat haar toekomt. Hoe ook kan men spreken van fusie, als men de afdeelingen staf, mate rieel en personeel voor beide diensttakken, zelfstandig laat bestaan? Waarop baseert de minister zijn overtuiging, dat samenvoeging psr se bezuiniging zal opleveren? Z.i. gaat dat volstrekt niet altijd door. In die vragen liggen thans spr.'s bezwaren tegen het ont werp. Wat Indië betreft, de minister beweert, dat in wezen de maritieme defensie van Indit geen verandering zal ondergaan. Verander', er dus niets aan beheer, materieel en perso neel in Ncd.-Indië? Natuurlijk kan het dagelijkseh bestuur slechts in Indië worden gevoerd, maar hoe staat -het met het algemeen beheer? Spr. heeft zich op de hoogte gesteld bij den com mandant der zeemacht in Indië en van dezen vernomen, dat er heel wat punten van oe- heer zijn, waaromtrent de minister te beslis sen iheeft. Wat het personeel betreft, noemt spr. enkele cijfers, welke de minister intus schen bij interruptie als onjuist qualificeeri. Omtrent het materieel leest de heer STEGER een en ander voor uit een bro chure, waarin echter, naar de MINISTER opmerkt, gegevens zijn verzwegen. Spr. is toch tot de slotsom gekomen, dat de Minister te vlug tot de conclusie is gekomen, dat samensmelting van twee he terogene diensten mogelijk zou zijn. Ten hield, slotte spreekt spreker de hoop uit, dat de De Minister van Koloniën en die van Btnnen- landsche Zaken hun meening over deze zaak zouden willen doen hooren? Zijn zij bereid de verantwoordelijkheid voor deze voordracht te dragen? De VOORZITTER belooft den bedoelden bewindslieden te verzoeken, morgen in de Kamer aanwezig te willen zijn. De heer VAN WASSENAER VAN CAT- WIJCK zet uiteen, hoe de commissie van 1926 er toe gekomen is de Indische marine bij Koloniën te voegen en de Nederlandsche bij Oorlog. Maar de tegenwoordige Minis ter wil van die splitsing niet weten; toch zal het daarop moeten nltloopen en dan be staat er kans, dat dit op een ongelegen oogenblik geschiedt. Spr. is daarom tegen het huidige ontwerp. De Minister aan het woord. De Minister van Oorlog, de heer LAM- BOOY, verkrijgt alsnu het woord. Het is spr. aangenaam, thans eens te kunnen re- ageeren op al wat er in en buiten het Parlement over hem is gezegd. Maar hij wil de rede van den heer Van Embden over het ontwapeningsvraagst.uk buiten bespreking laten, als niet aan de orde zijnde. Het doet spr. leed, dat de Christ.-Hist. en de Vrü- heidsbonders reeds bij voorkeur hun stem hebben vastgelegd. Daardoor snijdt men aan de regeering den pas af om te trachten de inzichten te wijzigen. Zeer in het bijzonder hebben de marine officieren de actie tegen dit ontwerp ge voerd onder bewering, dat 's lands veilig heid er door zou lijden. Spr. is voorstander van vrije meeningsuitingen, ook van amb tenaren, maar soms heeft spr. bezwaar moe ten maken tegen den vorm. Maar wat de inhoud betreft: zeer sterk komt het gebrek aan objectiviteit voor den dag en door de aanvoering van bijkomstigheden heeft men een sfeer van wantrouwen gewekt, welke het ontwerp in gevaar brengt. Beweerd wordt vooral, dat Indië's ma rine-verdediging onder de samenvoeging zou lijden en dat splitsing onvermijdelijk zou wezen. Wat dit laatste betreft, kwam zij tot stand, dan hebben we hier geen afzon derlijk Ministerie van Marine meer noodig. Doch het omgekeerde is daarom nog niet waar! De Min. v. Marine, de heer Westerveld, 'is de eerste geweest, die sprak over de wen- schelijkheid van splitsing van het perso neel, in de Vlootwet was splitsing van het materieel reeds op den voorgrond gesteld. Maar daartegenover staat de wensclielijk- heid van samensmelting der beide deelen onzer weermacht, ten einde alle krachten zoo doeltreffend mogelijk en zoo econo misch mogelijk te gebruiken. In die rich ting neemt de Minister reeds proeven. Te Helder heeft de oud-kapitein ter zee Rendorp enkele dagen geleden een rede ge houden. Zijn kritiek op den Minister was onvriendelijk, maar erger was. dat de heer Rendorp onjuiste cijfers heeft gegeven natuurlijk niet opzettelijk, maar de regee ring mag eischen, dat er juiste gegevens worden gegeven, die gemakkelijk zijn te putten uit de Kamerstukken en het Jaar boekje der Marine. Zoo deed ook schout bij-nacht Quant tegenover den heer Ste ger. Tegenover hun onjuiste cijfers plaatst spr. de juiste, welke hij opleest, waaruit blijkt, dat hij de personeelsstrekte hier verlaagd en in Indië verhoogd heeft. Spr. had gaarne die cijfers ook anderen op aanvrage gegeven. De pas afgetreden vlootvoogd heeft luidde gewaarschuwd tegen de splitsing der ma rine. Tegenover dat spook komt spr. met de grief, dat juist de heer Gooszen de splitsingsgedaehte heeft opgewekt. Op verzoek .van den VOORZITTER breekt de Minister hier zijn rede af. Vrijdag 11 uur voortzetting. gaf den beiden geestelijken aanleiding zich met een aantal Nederlandsche Katholieken te Londen in verbinding te stellen, en met hen de mogelijkheid van oprichting eener Katho lieke Club te bespreken. De eérste resultaten waren bevredigend. Een voorloopig bestuur werd gevormd onder leiding van den heer H. Engel, en de voorbereidingen voor defini tieve oprichting der Club zijn ver gevorderd. In de portalen der meeste Londensche kerken is een in 't Nederlandsch gedrukte kennisgeving opgehangen, waarin Nederland sche Katholieken, dames en heeren, worden uitgenoodigd tot bijwoning van een bijeen komst op Maandag 20 Februari, des avonds ten acht ure, in een zaal van het Grafton Hotel, Tottenham Court road, W. 1. Adressante verzoekt het besluit van den gemeenteraad te vernietigen of te schorsen, daar het h.i. in strijd met het algemeen be lang is, opdat een grondig onderzoek naar hetgeen aan dit raadsbesluit is voorafgegaan, kan plaats hebben. Te 's-Gravenhage is plotseling, op 52-jari gen leeftijd overleden mr. A. H. L. Utermark, griffier bij de arrondissementsrechtbank aldaar. Donderdagmorgen heeft in de autover huur- en reparatie-inrichting van den heer F. D. aan de Parkstraat te Arnhem een felle uitslaande brand gewoed waarbij de geheele inrichting, waarin zich een vracht auto en vijf luxe-acto's bevonden, uit brandde. De brand ontstond te ongeveer half 10, toen de chauffeur van den heer D. een vrachtauto, die juist gereparerd was. naar den eigenaar wilde brengen en den auto in de garage aansloeg. Door tot nu toe onbekende oorzaak sloeg de vlam in den carburator, waarop de auto binnen enkele oogenblikken in lichte laaie stond. De man trachtte nog met een bluseh- apparaat het vuur te dooven, doch dit bleek niet meer mogelijk. De brandweer verscheen spoedig ter plaatse met de autospuit. Het vuur had zich echter reeds zoo uitgebreid, dat aan blus- schen niet meer te denken viel. De schade is niet met nauwkeurigheid vast te stellen, doch loopt in de duizenden. De heer Vermeulen heeft ontslag geno men als lid van den gemeenteraad van Nuenen, omdat er z. i. niet genoeg raads vergaderingen worden gehouden. In de Donderdag gehouden zitting, werd de behandeling der begrooting van Curagao voortgezet. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de ontwerpen totle herziening van de wet op de vermo gensbelasting en wijziging van de Provinciale Wet en van de Gemeentewet; 2e. herziening van de verdedigingsbelasting I; 3e. wijziging van de artt. 2, 24, 33, 34 en 36 van de wet op de inkomstenbelasting 1914. De Minister ziet niet in waarom de voor gestelde regeling ten aanzien van blooten eigendom en vruchtgebruik tot ernstige be zwaren aanleiding zal moeten geven, aange zien de bestaande toestand inzake de lijfren ten nimmer als iets onbillijks is gevoeld. De ter zake voorgestelde regeling is een noodzakelijk gevolg van de unificatie der be palingen van vermogensbelasting en verde digingsbelasting I. De vrees, dat het belasten van buitenland- sche hypothecaire geldschieters zal leiden tot het'opvragen, deelt de Minister niet. Ook bij het invoeren van de wet op de inkomstenbe lasting is niet gebleken, dat buitenlanders hun hier te lande gelegen onroerende goede ren van de hand deden. De gedeeltelijke vrijstelling van goud- en zilverwerk, paarlen en edelgesteenten, opge nomen onder letter a. van het voorgestelde art. 6 der wet op de vermogensbelasting, zal het naar het oordeel van den Minister ge makkelijker maken om het door de wet voor geschreven belasten van dergelijke zaken meer effectief te doen zijn. Ook enkele andere vrijstellingen van art. 6 worden veeleer beheerscht door overwe gingen van practischen aar& dan door theo retische motieven. Dit is met name het ge val t.a.v. de vrijstelling van polissen van levensverzekering. De progressie van de verdedigingsbelasting I voor de buitenlandsche lichamen is niet nieuw. De Minister ziet voorts niet in, dat een regeling, krachtens welke in Indië geves tigde lichamen hier te lande in de vermo gensbelasting worden aangeslagen, dat ook tusschen Nederland en Indië naar voorko ming van dubbele belasting gestreefd moet worden. Het aantal te Londen gevestigde Katho lieke Nederlanders wordt, naar de Msb. ver neemt, op ongeveer duizend geschat. Ver spreid als zij zijn over alle wijken en voor steden, bestaat er tusschen hen ternauwer nood eenig contact. Katholieken van tal van andere nationaliteiten hebben hun clubs, waar zij elkaar min of meer geregeld ont moeten en welke door hen op hoogen prijs worden gesteld als centra van gezellig ver keer. Dat de Nederlandsche Katholieken, hoe zeer ook verstrooid, niet ongevoelig zijn voor Donderdagavond werd ons uit Neder-As selt gemeld: Oogenblikkelijk gevaar voor den dijk schijnt niet te bestaan. Den geheelen dag zijn er zakken zand op den dijk aangebracht. Er heeft een afschuiving plaats gehad van gedurende den zomer aangebrachten grond. De Dijkgraaf acht den toestand na de geno men voorzorgsmaatregelen niet gevaarlijk Gisterenavond i-s het aanbrengen van zak ken zand gestaak; hedenochtend zou hier mede worden voortgegaan. Gedurende den nacht werd de dijk bewaakt. Op de Makkumerwaard is een van de Stanfriesbooten „Dokkum II" van de N. V. Scheepvaartmij. HollandFriesland, op weg van Rotterdam naar Leeuwarden, gestrand. Aan boord bevinden zich vijf leden van de bemanning. De sleepboot Neptunus is van Terschelling ter assistentie vertrokken. chine, een stofzuiger en een aantal gouden en zilveren voorwerpen. Later heeft de politie naar aanleiding van deze aanhouding nog een tweetal bekende misdadigers gearresteerd. Een huiszoeking in hun woning leverde weinig of geen resul taat op. Donderdagmiddag is nogmaals een huiszoe king gedaan in 'de woning van den water stoker. Daar werd een groote hoeveelheid ge distilleerd gevonden. De vrouw gaf een adres op, waar zü het gedistilleerd zei gekocht te hebben, maar toen bij navraag aan het ge geven adres hiervan niets bleek, is de voor raad in beslag genomen, en de vrouw is aan gehouden. 4000 gestolen Een dezer dagen is, naar „de Meier. Crt." meldt, ingebroken In de R. K. pastorie te Liempde. De dieven hebben een bedrag ont vreemd van pl.m. 4000, waarschijnlijk de opbrengst der verpachte banken. Te Biggekerke had een landbouwer bij het stoppen van een pijp, daarin ook een flobertpatroontje gedaan, die hij altijd in ztjn tabaksdoos bij zich draagt. De pijp sprong uit elkaar en de man werd vrij ernstig ver wond. Drie jaar gevangenisstraf geëischt. Men zal zich herinneren, dat op 8 Decem ber j.l. een poging is gedaan om den kas sier van hotel Coomans, die zich gewoonlijk des avonds met de kasgelden terugtrekt in de kassierskamer, die op de bovenverdieping gelegen is, te overvallen en van zijn geld te beirooven. De lieele opzet mislukte, doordat het plan, dat in een artistencafé aan de Kruiskade in elkaar was gezet, aan de politie bekend werd gemaakt. Toen de inbreker, de 22-jarige reiziger E. P. M. A. P., dien avond tegeh 8 uur het hflfcël binnenstapte ep ziclj,. naar het lca^siers- ksfhtooi' begaf, -Sprongen' de beide* inspecteurs de Jong en Abeslen, dié verdekt fn de hall stonden- opgesteld, op hem toe en arresteer den hem? Donderdag stond hij terecht wegens po ging tot inbraak. Verdachte gaf toe op dien avond in hotel Coomans te zijn geweest. Het was echter absoluut niet zijn bedoeling geweest om den kassier te overvallen. In café „Charlie Stock" óf) de Kruiskade had hij een fotograaf, zekere J. Immerzeel, ontmoet, iemand die er vol gens hem, zijn werk van maakte om inte rieurfoto's te maken. Deze Immerzeel nu zou hem voorgesteld hebben om in hotel Coomans eén foto te gaan maken van de kassierska mer, waar verschillende mooie schilderijen hingen. Verdachte was eenpaar keer naar den kassier, den heer Abels, gegaan en had hem wonderlijke verhalen gedaan. HU be weerde een kunstkenner te zUn, wilde een scliilderU koopen, vergeleek de brandkast vah den kassier met Zijn eigen brandkast, waar volgens zijn zeggen, drie ton in lagen en ging er tenslotte toe over den heer Abels voor de stellen hypnotische proeven te doen, want volgens hem was de heer Abels onge twijfeld „magnetisch". HU kon dat gemak- kelUk aantoonen. Als de heer Abels maar even het masker voor wilde doen, dat hU bU zich had. dan zouden zUn armen in de lucht gaan en dan was het overtuigende be- wUs geleverd, dat de heer Abels „magnetisch" was. Deze was tenslotte zoo verstandig ge weest, niet in dit overigens zeer interessante experiment toe te stemmen en nadat ver- dachtg nog enkele vroolijke opmerkingen ten beste had gegeven, was hij vertrokken. Naderhand had hij aan'Immerzeel een si tuatie-schets van de kamer vertoond. Dit laatste ontkende verdachte, evenals alle verklaringen van Immerzeel, die na een paar bUeenkomsten met hem. het heele zaakje bU de politie was gaan aangeven. De president, mr. van Viersen Trip, vroeg verdachte, of hU veel detective-romans-had gelezen of een trouw bezoeker van de bios coop was, aan welke misdrUven verdachte zich onschuldig verklaarde. Ook beweerde hU niet zoo'n leugenaar te zijn, als de pre sident van hem dacht. Het hotelpersoneel, dat als getuige werd gehoord, verklaarde dat verdachte enkele keeren ln het hotel was geweest. Nadat nog eenige getuigen waren gehoord, nam het O. M. requisitoir. Spr. betitelde het verweer van verdachte met den naam „praatje". De onwaarheid ligt er duimen dik op. Daartegenover is door de verklaringen van Immerzeel en Abels vest komen te staan dat verdachte van plan Is geweest den kassier van café Coomans te overvallen. Gelukkig is het zoover niet re- komen en gelukkig ook had de zuster van verdachte enkele dagen voor den overval de patronen uit zUn revolver genomen, zoodat hU niet in staat was bij zijn arrestatie on gelukken te veroorz?' en. Toch meende spr. dat een ernstige straf op zijn plaats is, omdat verdachte een ge vaarlijk mensch is, die reeds eenige straffen achter den rug heeft. Spr. requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van-drie jaar. Verdachte's raadsman, mr.A. M. Mooy, baseerde zUn verweer op formeele gronden en concludeerde tot ontslag van rechtsvervol ging. Overigens meende spr., dat verdachte op onrechtmatige wijze in vcorloopige hech tenis is gesteld, waarom hü dan ook ver dachte's onmiddellUke invrijheidstelling vroeg. Na re- en dupliek weigerde de rechtbank De rivieren wassen weer. De val van het water is tot staan geko men en door de vele regens der laatste da gen wordt weer van alle kanten was ge meld. Donderdagmorgen werd te Nijmegen 3 c.M. was geconstateerd, terwUl Keulen 10 c.M. was seint over het afgeloopen etmaal. Venlo had over de laatste 24 uur nog 13 c.M. val, doch hier is thans ook kentering ingetreden, daar Maastricht Donderdag morgen weer 10 c.M. stijging noteerde. Uit Grave werd 10 c.M. was gemeld. In dit stadje is het water thans binnengedron gen. Op last van het gemeentebestuur wor den de rioolopeningen opgemetseld, om het verder binnendringen van het water te ver hinderen. Op den Gelderschen MaasdUk is de dijk- wacht ingesteld. Het 14-jarig dochtertje van schipper de Boer uit Nieuwpoort geraakte te Veere met haar been in een staaldraad verward, welk lichaamsdeel onder de knie werd afgekneld. Het meisje ls naar het gasthuis te Middel burg vervoerd. Twee 20-jarige arbeiders uit Darlerveen, zekere K. B. en J. D., meenden bü den aan koop van een hond van J. B. door dezen bedrogen te zUn. Hierover raadpleegden zij een waarzeg ster, die hun voorspelde, dat zU spoedig met - de gevangenis -zouden kennis maken. Nu dittóch eenmaal vaststond, besloten zij vóór deze gelegenheid den verkooper van den hond eens duchtig onder handen te ne men en wachtten hem daartoe een dezer dagen 's avonds gewapend met z.g. trek- knuppels van een wagen op. Toen hij hen genaderd was, sloegen zij er op los, waar zij hem maar konden raken. Met eeh gapende hoofdwonde zonk de ge troffene bewusteloos ineen. Een in de nabijheid wonende persoon, die op het gerucht afkwam, moest Ij lings de vlucht nemen, achtervolgd door een der beide jongelui. De politie werd met het geval in kennis gesteld, die de daders 's nachts van hun bed lichtte en in verzekerde bewaring nam. De knuppels, waarvan er een op het li chaam van J. B. doormidden was geslagen, werden in beslag genomen. De heer D. H. Visser te Kortehemmen (Fr.), die 3 Januari j.l. 100 jaar is geworden, is gisteren overleden. Als verdacht van den diefstal van 300 ten huize van den landbouwer G. Datema te Oosterzand (Gr.) is aangehouden de 41- jarige H. W., een oude bekende der Gronlng- sche politie, die zich reeds meer aan derge- lüke feiten heeft schuldig gemaakt. Donderdagmorgen werd door de mare chaussee te Roosendaal voor den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch geleid F. J. de B., 17 jaar, arbeider, wonende te Veghel, als verdacht van diefstal met braak van onge veer 2000, gepleegd te SchUndel op 10 Juli 1927. Verdachte was met het geld naar ParU3 uitgeweken. HU werd echter door de politie aldaar gearresteerd en op verzoek van de Nederlandsche Regeering aan de Nederland sche Justitie uitgeleverd. Na door den Rechter-Commissaris te zUn gehoord, werd hU ingesloten in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch, Omtrent de stranding aan de Friesche kust ter hoogte van Gaast van de Dokkum II van de ScheepvaartmaatschappU Holland-Fries land, kan nog worden gemeld, dat, toen cie boot was vastgeloopen, de ankers werden uitgeworpen.Door den hevigen storm sloeg de boot van de ankers en werd nog hooger opgezet. Sleepbooten zün ter assistentie ver trokken. De boot kwam van Delft en was op weg naar Leeuwarden. Haar lading be staat o.a. uit kabels, cocosmeel, koperdraad enz. en is bestemd voor Leeuwarden, Frane- ker, Harlingen en Snees. De reddingboot van Gaast is in de vroegte al bij de boot geweest, doch de bemanning wenschte aan boord te blüven. de voordeelen, welke een nationaal en tevens religieus centrum biedt, bleek enkele weken dit laatste verzoek en bepaalde de uitspraak geleden, toen in de kerk van Soho square op 1 Maart a.s. een Lof werd gehouden, waarbU Father j Aspels een Rozenhoedje bad in 't Hollandsch, j en Father Houtman een Hollandsche preek groote opkomst bU deze gelegenheid Drie mannen cn een vrouw gearresteerd Eenige weken geleden heeft de politie bü een waterstoker te Rotterdam een huiszoe king gedaan naar aanleiding van een stofzui ger, welke verduisterd was en welke deze waterstoker als delging van een schuld had overgenomen van den man, die de stofzuiger in huurkoop had. Zoekende naar de stofzui ger vond de politie toen bij den waterstoker in plaats van het gezochte een groote hoe veelheid stoffen en een partU bonten. De waterstoker is naar aanleiding van deze vondst in bewaring gesteld en later in het Huis van Bewaring ingesloten. Naar aanleiding van deze zaak heeft de Centrale Recherche Woensdagavond in de woning van een oude bekende van de politic eeh inval gedaan. Bü het onderzoek in die woning bemerkte men, dat het plafond in oen bedstede in de gang los was en dat in de ruimte tusschen het plafond en de binten een groote hoeveelheid goederen verborgen waren. Behalve een groot aantal vulpenhou ders en vulpotlooden, afkomstig van den in begin September van het vorig jaar bü do fa. Lissauer aan den Schiedamschesingel gepleegde inbraak, en verscheidene radio artikelen, zijn manufacturen gevonden, die bij de fa. Vroom' Dreesman aan den Bi.i- nenweg gestolen zün. Ook is er nog gedistil leerd. eau de cologne en een partü gereed schap gevonden; benevens een aantal kost bare voorwerpen uit andere gemeenten af komstig. Verder zün nog in beslag genomen een revolver met patronen en een spidome- ter, welke in de klok verborgen was. Toen de manin zijn woning gearresteerd werd, stopte hü zijn vrouw bü het afscheid nemen een aantal beleenbrlefjes in dé har.ct Daarop waren o.m. beleend een naaima- Verschillende personen hebben den com missaris van het politiebureau Singel te Amsterdam, den heer P. Harrebomée mede- deeling gedaan van vermoedens, welke zü koesterden naar aanleiding van de beroo ving van een kaslooper van de firma Mat- thes voor een bedrag van 15.000 aan con tanten en van 20.000 aan effecten. Het ge volg is geweest, dat de recherche van dat bureau tal van nasporingen heeft verricht; bü de controle van de gegevens bleek, dat alle vermoedens ongegrond bleken. Er werden drie personen aangehouden: de politie was namelijk te weten gekomen, dat drie personen in de avonduren geld zouden overbrengen. BU onderzoek aan het politiebureau bleek, dat dit drie bestuursle den waren van een werkliedenorganisatle, die de kas van de vereeniglng naar de wo ning van hun niecwen penningmeester overbrachten. ZU waren natuurlük ten hoogste ver baasd over het feit, dat de politie op de hoogte was van deze interne vereeniglngs- aangelegenheden. De aigemeene toestand van Z. Em. W. Kardinaal van Rossum is belangrük ver beterd. ZUne Eminente heeft goed geslapen én heeft geen koorts meer. Ook zün de krachten van den hoogen ljj- der weer iets toegenomen. Prof. Hugo de Vries heeft het grootkruis, van de Orae van Oranje Nassau gekregen. Een protest. Het Hoofdbestuur van het Dietsch Studen- ien-Verbond heeft een schrüven gericht aan de S. D. Studentenclub te Amsterdam, waar- n het protesteert tegen het feit, dat de heer E. van der Velde zijn lezingen in Neder- :nc! m c.e Fransche taal houdt. Prof. Mr. W. H. Drucker, rector magnlfi- •.is der Ned. Handelshoogeschooi te Rotter- am, die reeds eenigen tijd tengevolge van ai ernstige nieraandoening zü'n ambtsbe- igheden niet heeft kunnen waarnemen, ïeeft heden in het Diaconessenhuis aldaar een operatie ondergaan. •S!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7