Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws 'ïftyiiïmdts 7ML{AjAoJMtm Wat Nederlands hoofdstad aan electriciteit verbruikt Een nieuw gemaal te Maassluis Ir. L. J. M. Feber De keuring van trekhonden De ontzettende ramp in de mijn te Sawah-Loento Een rustig jaar RECHTSZAKEN. Opgeruid tot verzet tegen het Nederlandsch openbaar gezag De aanvaring tusschen Gelria en Sckeldestroom KERKNIEUWS. De paters Passionisten van Mook naar Stmvezand De sensationeele beroovirïg van den bamklooper op den Singel te Amsterdam Door een losse patroon getroffen Een zware brand te Schiedam Inbraak in een station Een tragisch einde Arme kleine Geheimzinnige inbraak in Den Haag Juist bijtijds gesnapt De „Fort de Troyon" steeds meer op het zand geschoven J S. Ponten t De hooge waterstand der rivieren Overstroomingen Valsche wissels Dezer dagen heeft de politie te Middel burg aangehouden en aan de justitie voor geleid een koopman aldaar, verdacht van oplichting van een kassiersfirma door het in onderpand geven van 'valschelijk opge maakte wissels, tot een bedrag van enkele duizenden guldens. Tijdens het rangeeren Twee branden te Apeldoorn De storm heeft het Westland beschadigd KUNST EN KENNIS. Hubert Cuypers naar Antwerpen LANDBOUW EN VISSCHERlJ T urfteelpotjes Op één dag meer dan een maiioen kilowatturen In 1927 was het electriciteitsverbruik in de gemeente Amsterdam ruim 11 grooter dan in het voorafgaande jaar, en v;el circa 187.000.000 K.W.U., of 18.000.000 K.W.U. meer dan in 1926. Dit accres heeft de raming over schreden. Het laatste kwartaal van het jaar 1927 heeft hiertoe het meeste bijgedragen; met een totaal verbruik van rond 61.000.000 K.W.U. kwam dit n.l. 8.000.000 K.W.U. of ruim 15 boven het laatste kwartaal van het jaar 1926. Bovendien onderscheidt deze laatste periode zich, doordat voor het eerst in één etmaal meer dan een millioen K.W.U. door de G. E. bij de N.V. P. E. G. E. M. wer den ingekocht, nl. op Woensdag 21 Decem ber; de maximale belasting was op dien dag rond 75.000 K.W. De toeneming van het verbruik in het jaar 1927 is in de eerste plaats te danken aan het huishoudelijk verbruik, dat van 31.400.000 K.W.U. steeg tot 38.200.000 K.W.U., een toeneming dus van 22 Hierbij is nog niet gerekend het nacht-stroomverbruik, dat in het jaar 1927 ruim 3.000.000 K.W.U. be droeg tegen slechts 600.000 K.W.U. in het voorafgaande jaar. Ook dit nieuwe tarief ver heugt zich inderdaad in een steeds stijgen de belangstelling. Van de overige categorieën moet hier in de eerste plaats het krachtverbruik worden ge noemd. Hoewel in de gemeente Amsterdam, evenals zulks met de lichtverbruikers het ge val is. ook practisch reeds alle krachtver bruikers aan het net zijn aangesloten, is toch het krachtverbruik van circa 59.000.000 in 1926 tot bijna 62.000.000 in het jaar 1927 toegenomen, wat zeer verheugend moet wor den geacht, vooral ook, omdat het op een op leving der industrie wijst. Hetzelfde kan ge zegd worden van het verbruik der gemeente Zaandam, die ook door de G. E. Amsterdam wordt bediend en waar het verbruik, dat voor een groot deel uit krachtverbruik be staat, van circa 9.000.000 K.W.U. tot circa 11.000.000 K.W.U. is toegenomen. Nog wordt melding gemaakt van de toe neming van het verbruik der openbare ver lichting, n.l. van circa 6.000.C90 K.W.U. in 1926 tot circa 7.500.000 K.W.U. in het jaar 1927, dus met circa 25 welke zoowel aan de stadsuitbreiding als aan de ver-betering der verlichting is toe te schrijven. Zaterdag heeft de minister van Waterstaat, mr. H. van der Vegte, het nieuwe Dieselge maal Dr. C. P. Zaaijer aan de Boonersluis te Maassluis officieel geopend. Weer naar ïndië Thans wordt medegedeeld, dat het defini tief vaststaat, dat het oud-lid der Tweede Kamer ir. L. J. M. Feber binnenkort weer naar Indië gaat. Nader wordt gemeld, dat de heer Feber de reis zal maken met het stoomschip „Taba- nan", dat 7 Maart a.s. van Rotterdam ver trekt. De heer Feber zal in Indië zijn ambtelijke loopbaan vervolgen en zich te Batavia vesti gen. Als lid van den Haagschen Raad zal hij worden opgevolgd door mej. L. P. M. Loeff. ramp in een door het gouvernement geëx ploiteerde mijn zou dragen? Is het juist, dat in het gedeelte als straf- afdeeling ingerichte mijn behalve dwangar beiders ook zoogenaamde contractkoelies, die de koelie-ordonnantie hebben overtreden, te werk zijn gesteld, zoodat de toepassing van de koelie-ordonnantie mede oorzaak is, dat onder die voorwaarden werkende arbeiders bij deze mijnramp het leven lieten? Is de minister niet van oordeel, dat het ge beurde te Sawah-Loento een vreeselijke aan klacht inhoudt tegen de getroffen regeerings- maatregelen, en dat deze direct buiten wer king moeten worden gesteld, alsmede dat de koelie-ordonnantie ten spoedigste dient te v/orden ingetrokken en schadeloosstelling moet worden verleend aan eventueel nage laten betrekkingen van de slachtoffers der ramp? Is de minister bereid ten spoedigste strenge maatregelen te doen treffen ter be veiliging van het leven van de in de mijnen en op de ondernemingen in Indonesië wer kende arbeiders, mede door belangrijke uit breiding zoowel wat de bevoegdheid als het aantal onafhankelijke controleurs betreft van het instituut der arbeidsinspectie? Over de toepassing der nieuwe voorschriften De Minister -van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, heeft aan B. en W. der ge meenten een circulaire gericht, betreffende trekhonden, in welke circulaire de Minister mededeelt, dat hem klachten bereikt hebben, volgens welke een nauwkeurige toepassing van de eischen van lichamelijke geschikt heid voor gebruik als trekhond, welke den gemeentebesturen als leidraad werden mede gedeeld, in sommige gemeenten reeds heeft geleid en naar verwachting in de naaste toekomst, ook elders zal leiden tot afkeu ring van een eventueel groot aantal hon den. In andere gemeenten, waar keuring heeft plaats gehad, is het aantal afgekeur de honden betrekkelijk gering. Over de vraag of wellicht de door de veeartsenijkundige faculteit verstrekte wenken in sommige ge vallen tot een te strenge toepassing kunnen leiden, is de Minister met die faculteit in nader overleg getreden. Maar in afwachting daarvan, meent hij reeds thans er op te wijzen, dat als in een gemeente een onevenredig groot aantal trek honden mocht zijn afgekeurd, dit mogelijk te wijten kan zijn aan een streven, in strijd met wet en bedoeling, om de nieuwe voor schriften te hanteeren, ten einde zooveel mogelijk tot afschaffing van den hond als trekdier te geraken. Deze onderstelling heeft, naar de Minister te kennen geeft, daarom gereeden grona, wijl in vele andere gemeen ten de keuring een regelmatige uitkomst oplevert en het toch niet valt aan te nemen, dat zoo groote verschillen tusschen de hon den in onderscheiden gemeenten zou be staan. In verband met een en ander, vraagt de Minister, of, indien in een gemeente een on evenredig aantal honden is afgekeurd, er wellicht termen gevonden kunnen worden, om herkeuring te gelasten, waarbij dan na drukkelijk zou zijn te wijzen op de verplich ting om alleen als inderdaad de hond niet aan redelijke eischen voldoet, afkeuring te doen volgen. In elk geval zou het aanbeveling verdie nen den houders van afgekeurde dieren, ten aanzien van welke geen herkeuring plaats vindt, te wijzen op hun bevoegdheid om bin nen dertig dagen in beroep te komen bij Ged. Staten, omdat afkeuring gepaard moet gaan met weigering of doorhaling van in schrijving. Vragen van het Tweede Kamerlid L. de Visser Het Tweede-Kamerlid de heer L. L. H. de Visser heeft den minister van Koloniën ge vraagd of het hem bekend is, dat de mijn ramp te Sawah-Loento door ter zake kundi- gen wordt geweten aan het inrichten van een deel der mijn tot zoogenaamde strafmijn, waardoor de veiligheid der arbeiders aan de bewakingsmogelijkheid is opgeofferd. Is het juist vraagt de heer De Visser dat deze mijnafdeeling en de daarvoor getrof fen bewakingsmogelijkheid op last van der- dienst voor het gevangeniswezen als insti tuut tot het ondergaan van straf is ingericht, waardoor de regeering rechtstreeks de ver antwoordelijkheid voor deze ontzettende Werkstakingen en uitsluitingen in 1927. Dezer dagen heeft het Centraal Bureau voor de statistiek het voorloopig overzicht gepubliceerd van de in 1927 in Nederland begonnen werkstakingen en uitsluitingen. Het Bureau constateert, dat 1927, even als 1926, wat de arbeidsconflicten betreft, een rustig jaar was. Het aantal stakingen en uitsluitingen beliep, voor zoover thans bekend, 202, tegen 212 een jaar te voren. Dank zij de werkzaamheid van de Rijks bemiddelaars, werden in verschillende ge vallen dreigende conflicten of wel vocf.'tgang van reeds uitgebroken geschillen voor komen. Tot het scheppen van deze in vergelijking met de meeste der voorgaande jaren be trekkelijk kalme sfeer werkten mede, eener- zijds de houding der bedrijfswereld, die wel iswaar in verlaging der loonen een mid del bleef zien tot vermindering der pro ductiekosten, maar hiertoe over het alge meen toch geen pogingen aanwendde, an derzijds de werkzaamheid der vakorganisa ties van arbeiders, die zich, vermoedelijk onder den invloed van de nog onzekere economische toestanden en de nog lang niet algemeene verbetering van het bs- diijfsleven, van strijd op groote schaal ont hielden, al ontbrak het niet aan acties, ook in den vorm van kleinere stakingen, om tot verhooging der loonen te geraken. Een voor den bedrijfsvrede gunstige omstandig heid mag het voorts worden genoemd, dat de stabiliteit in de kosten van levensonder houd het reëele loon onaangetast liet. Niet alleen het aantal conflicten was ge ring, ook het aantal daarin betrokken on dernemingen en arbeiders bleef ver bene den de aantallen, die doorgaans geteld wer den, gelijk uit onderstaand overzicht kan blijken. De juiste omvang der stakingsbewe ging kon nog niet worden vastgesteld, daar de gegevens, noodig voor de berekening van het aantal verloren arbeidsdagen, nog zeer incompleet waren. Stakingen Stakers en Betrokken onder en uitslui- uitgeslo- nemingen tingen tenen 1927 202 11.700 698 1926 212 9.100 594 1925 262 31.700 1628 1924 239 27.100 1159 1923 289 56.400 1455 1922 325 44.000 3371 1921 299 47.700 2430 In 1927 werd, evenals in de jaren 1926, 1925 en 1924, wederom in overwegende mate loonsverhooging geëiscbt (resp. 30, 28, 31 en 25 zulks in tegenstelling met de jaren 1923 en 1922, toen naar verhouding meer eischen tegen loonsverlaging werden ge steld (resp. 20 en 26 Het percentage van laatstgenoemde eischen bedroeg in 1927 slechts 5 (in 1926 9 Voor de overige eischen waren de percentages als volgt: andere looneischen 14, betreffende den ar beidsduur 7, betreffende het vereenigings- recht 1, weder-indienstneming van ontsla genen 9, regeling van het werk 4, betreffen de het arbeidscontract 12, beëindiging eener uitgebroken staking 1 en „andere eischen" 14. Zooals ook in de meeste der voorgaande jaren het geval was, kwamen in 1927 de meeste geschillen voor in het bouwbedrijf, n.l. 68. Voorts werden, om de voornaamste aantallen te noemen, in de bereiding van voedings- en genotmiddelen 22, bij het ver keerswezen 22, in de hout-, kurk- en stroo- bewerking enz. 18 en in den warenhandel 11 conflicten gesteld. Ook thans werd weder het grootste aan tal geschillen aangetroffen in de provin cies Noord-Holland (65) en Zuid-Holland (40)45 van alle geschillen had plaats in gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. Van de 202 in 1927 begonnen stakingen en uitsluitingen duurden er ultimo Decem ber, voor zoover bekend, nog 10 voort. Solidariteitsgeschillen kwamen niet voor. Van de 192 geëindigde geschillen bleef van 4 de uitslag nog onbekend (2.1 57 ge schillen (29.7 vielen ten gunste der werklieden uit, 91 (47.4 werden geschikt; 39 (20.3 eindigden ten nadeele der werklieden, terwijl de uitslag van 1 geschil onbeslist bleef (0.5 Dc dagvaarding der vier gearresteerde Indische studenten. De dagvaarding van de vier Indische stu denten Mohammed Hatta, Raden Mas Ab- doel Madjid Djojo Adhinangrat, mr. Raden Ali Sastro Asnidjojo en Mohammad Nazir Datosk Pomantjek, allen thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage, luidt als volgt: Verdachten moeten op Donderdag 8 Maart voor de rechtbank terecht staan, ter zake: dat ze te 's-Gravenhage, althans in Neder land, in of omstreeks de maanden Maart en April van het jaar 1927, opzettelijk, bij ge schrifte, in het openbaar tot gewelddadig optreden tegen het Nederlandsch openbaar gezag hebben opgeruid, door als bestuurs leden van de vereeniging „Perhimpoenan Indonesia" (Indonesische Vereeniging) mede belast zijnde met de recdactie van 't door die vereeniging uitgegeven en periodiek in druk verschijnend orgaan, getiteld „Indonesia Merdeka" (Indië vrij), welk orgaan, naar zij wisten, mede onder het publiek verspreid werd, in de in meerdere exemplaren onder het publiek in druk verspreide aflevering van dat orgaan van Maart/April 1927 op te nemen, althans te doen opnemen artikelen, waarvan de inhoud en strekking geheel, al thans gedeeltelijk, van opruienden aard waren; bevattende toch vorenbedoelde aflevering van de „Indonesia Merdeka": le. een artikel, dragende het opschrift: „Het nieuwe jaar in", waarin o.m. de vol gende zinsneden voorkwamen: „Ons orgaan is niet langer enkel en alleen de stem van een kleine groep stuüeerende Indonesische jongelingschap. Het is tevens geworden, de vertolker van de gevoelens, die daar ginds oplaaien in de harten van een verdrukte millioenenbevolking. Ons volk moet alles verkroppen, wat het op het hart heeft. De censuur, de zooveel andere muilkorf-ordinan ties en de verbodsbepalingen van het vreem de gezag, beletten het om uiting te geven, aan wat er kookt in zijn gemoed. Waar het het aloud recht van massa-protest wordt ontnomen, kent ons volk slechts de gewa pende daad, als aanklacht tegen den vreem den geweldenaar. Een verzetmiddel, dat nimmer uitblijft en dat van tijd tot tijd door het volk wordt gehanteerd in iedere koloniale maatschappij." 2e. Een artikel, dragende het opschrift: „De Exorbitante Rechten", waarin o.m. de volgende zinsneden voorkwamen: „Het In donesische volk heeft zich in waarheid ook niet te verdedigen, tegenover den blanda- overheerscher. Voor het Indonesische volk bestaat slechts de aanmatiging eener voor schrijvende kracht der blanda-reglementen, verordeningen en wetten; een gebondenheid daaraan te verwachten, is hersenschimmig. Het Indonesische volk kent slechts één ware verdediging, nl. zijn verdediging als aange rande en overweldigde natie, de verdediging der gewapende revolutie tegenover de Neder- landsche overheersching." 3e. Een artikel, dragende het opschrift: „Nieuw Guinea-Troef!", waarin o.m. voor kwamen: „Wanneer ook van uit Nieuw- Guinea de vaan der revolutie zal wappe ren, dan zullen wij als de laatste lachers, ook het beste lachen. Moge de Hollandsche overheersching steeds bruter worden; de af- reking zal des te spoediger en grondiger plaats hebben." 4e. Een artikel, dragende het opschrift: „Vaderlandsche Kroniek", waarin o.m. de volgende zinsneden voorkwamen: „Niet langs de wegen der geleidelijkheid, nog minder door lankmoedigheid of door gebedel om gunst, wil het Indonesische volk zich ont slaan van de hem door den blanda eeuwen lang opgelegde „voogdij". Dit hadden onze leiders in den beginne niet begrepen. Ook zij hadden in de kinderwieg van ons natio naal politiek leven zich laten wiegen in den waan, als zou de blanda met de tijden on der meer zich willen terugtrekken uit het land, dat hij zich wederrechtelijk had toege ëigend. Helaas zijn er heden nog van die verstokte samenwerkings-utopisten, die zich nog blind staren op de „goede bedoelingen" van den overheerscher, die van dien zelfden tiran nog willen bedelen voor hun eigen vrijheid, maar gelukkig is dit aantal karakterloozen onder ons volk numeriek klein, al trachten zij met wijdsch gebaar de wereld kond te doen, dat ook de groote massa van ons volk in hun hersenschimmige fantasieën deelt. Neen, wij stellen er prijs op te verklaren, dat ook bij ons volk en zjjn leiders de laatste jaren elke gedachte aan samenwerking met den overheerscher als versleten is afgedankt en plaats heeft moe- te maken voor een reëeler én vaster overtui ging. Revolutie alleen kan den overlieersch- ten uitkomst bieden, uitkomst voor een voor spoedig en gelukkig leven, na eeuwenlang zuchten in smart en lijden. Met de jaren heeft dus bij onze leiders de innige overtui ging post gevat, dat de koloniale maat schappij niet de minste plaats biedt voor recht en rechtvaardigheid voor den over- parool, het eenig lichtend punt in dit ons heerschte. Revolutie werd en wordt alom het duister en ellendig knechtenbestaan. Slechts door het geweld, kan hgt geweld gebroken worden. „Fax et Justitia", heerschen nu eenmaal niet in een met brute kracht ge handhaafde koloniale verhouding. Het moet dus vroeg of laat wel bij ons tot een explosie komen; de recente opstanden in ons vaderland komens ons dan ook heelemaal niet overwacht voor. We hebben ze im mers verwacht. Steeds hebben wij in onze geschriften voorspeld, dat alle door den overheerscher genomen terroristische maat regelen niet in staat zullen blijken te zijn, den natuurlijken loop der dingen te stuiten, doch hem eerder bevorderen". Bevattende dat artikel, onder meer voorts nog de navolgende zinsneden: „Maar nog maals, noch de lapmiddeltjes ter wegneming van grieven", en zeker niet de terreurmaat regelen, zullen blijken hare preventieve werking te hebben, voor een toekomstigen opstand. Ook de uiterst zware straffen, waar toe „communistische misdadigers" veroor deeld zijn ze varieeren tusschen acht jaar en levenslang en de uitgesproken dood vonnissen en ten slotte de als dreigementen klinkende woorden van een mr. Schrieke, zullen niet de door den blanda gewenschte uitwerking hebben. Neen, nooit zullen deze dingen bij machte zijn, den innerlijken drang naar vrijheid, die door gewelddadige terreur maatregelen wel langs den weg van het ge weld uiting moet vinden, te stuiten. De op stand moge thans mislukt zijn, de overheer scher moge zich in leedvermaak verkneuke len in zijn „glansrijke overwinning door ongeoefende benden met de meest moderne wapens neer te leggen", nochtans zijn wij met onzen landgenoot Lemaoen er heilig van overtuigd, dat deze „vooroefening", waarbij noodzakelijk eenigen zich moeten opofferen, slechts het begin is eener reeks, die tot de eind-overwinning op het blanke kapitalisme, imperialisme en overheersching zal voeren." Aan het slot van deze kroniek kunnen wij niet nalaten om hen al7en te gedenken, die gevallen en verslagen zijn bij hun dap pere poging, om het vaderland te dienen, volgens een methode, die naar hun innerlijke overtuiging, de beste is." In de zaak van de Indische studenten, zijn van wege den officier van Justitie, mr. J. A. Rijkens, als getuigen gedagvaard, de heeren L. Gerritsen, drukker: Han Tiauw Kie, stu dent, en dr. Tan Sin Hok, ingenieur, allen wonende te 's-Gravénhage, en als deskun dige Henri Koot, referendaris aan het Dep. van Buitenlandsche Zaken. Donderdag a.s. te 10% u. v.m. onderzoekt de Raad voor deScheepvaart naar de oor- I zaak van de aanvaring, op 7 Jan. j.l., op het IJ voor Amsterdam tusschen de stoom schepen „Gelria" en „Scheldestroom". Naar het „D. v. N.-B." van welingelichte zijde verneemt, hebben de P.P. Passionisten van Mook de beschikking gekregen over j een terrein op het gehucht Stuivezand on der de gemeente Oosterhout, parochie Den Hout. Het ligt in de bedoeling daar een klooster en kerk te bouwen, waar dan de kerk te vens zou kunnen dienen als parochiekerk. Het onderzoek heeft succes. Twee verdachten gearresteerd. Op het politie-bureau Singel te Amster dam heeft zich iemand gemeld, die de oproeping in de dagbladen had gelezen, waarbij degene, die Woens dagochtend op den Singel bij de Treeftsteeg, door een man, die met een rij wiel een slingerende beweging maakte, te gen de beenen was gestooten, verzocht werd zich aan het bureau te melden. „Ik ben het geweest," zeide de bezoeker den commissaris. De heer Harrebomee liet hem eenige portretten zien. De bezoeker wees er een aan en zeide met stelligheid: „Dit is den man geweest." Eigenlijk is één foto niet juist. Er waren drie foto's naast elkaar van denzelfden per soon in verschillende houdingen. De man op de foto's was iemand op wien de politie ai een vermoeden had. De beroofde bankloo- per had Woensdag weliswaar een zeer on volledig signalement gegeven, maar zijn aan wijzingen klopten in elk geval met het sig nalement, dat wij reeds hebben gegeven van den man op het portret. De aanwijzingen v/elke de politie heeft gekregen, sterkten haar in de overtuiging, dat de aangewezene de vermoedelijke dader is. De verdachte heet Hendrik Nan Kikkert en is geboren 21 September 1901. Hij is de zoon van een caféhouder, wonende Van Beuningenplein 15 en hij heeft al allerlei beroepen gehad, o.a. is hij chauffeur ge weest. Deze Kikkert is dus vermoedelijk de man geweest, die Woensdagochtend de tasch met ruim 15.000 en 20.000 aan effecten aan een ouden banklooper heeft ontrukt, de Treeftsteeg is ingerend en van daar per fiets het hazenpad heeft gekozen. Kikkert heeft vermoedelijk een medeplich tige, die, al staat het dan niet vast, dat hij hem bij de berooving heeft geholpen, hem in elk geval heeft bijgestaan in het opmaken van het geld. Die medeplichtige, Piet Veldhuyzen, is ge boren 12 December 1897. De beide mannen hebben Woensdagoch tend, kort na de berooving, te Amsterdam een auto gehuurd en zijn in gezelschap van een jonge vrouw naar Utrecht gereden, waar een zwager van Veldhuyzen woont. Mogelijk is het, dat Kikkert zelf achter het stuurrad heeft gezeeten. In Utrecht, zoo is bekend geworden, hebben de mannen veel geld uitgegeven in gezelschap van eenige vrouwen. De jonge vrouw, die met den auto naar Utrecht was gegaan, is later per trein naar Amsterdam teruggekeerd. De politie heeft haar opgespoord en aan een verhoor onder worpen. Zij zegt echter niets. Donderdag zijn de mannen met denzelfden auto naar Den Haag gereden en ook daar hebben zij ih café's met geld gesmeten. De auto is in de Residentie defect geraakt. De mannen hebben den wagen in reparatie ge geven en zijn per trein naar Rotterdam ge gaan, waar zjj opnieuw een leventje van plezier hebben geleid, zij het dan voor één avond. In een klein hotelletje hebben zij den nacht doorgebracht. Vrijdag zijn zij pér trein naar Den Haag teruggegaan om den auto te halen. Met den herstelden wagen reden zij opnieuw naar Rotterdam. De wa gen is daar in beslag genomen, doch de mannen waren zoek De schoonvader van Veldhuyzen woont te Antwerpen en het is mogelijk, dat de mede plichtige die plaats hoopt te bereiken, vóór e Nederlandsche politie hem te pakken heeft. Alle grensposten zijn gewaarschuwd. De politie vertrouwt, dat zij, die iets omtrent üen verdachte weten of ontdekken, onmid dellijk het naastbijgelegen politiebureau zullen waarschuwen. Gearresteerd. Inmiddels is, naar het „Hbld." verneemt, Hendrik Nan Kikkert reeds te Utrecht ge arresteerd. De politie daar had zijn signale ment en was op haar qui vive, hoewel het met waarschijnlijk was geacht, dat de man naar die plaats, waar hij van Woensdag tot Donderdag had vertoefd en waar hij de aandaent had getrokken door zijn groote verteeringen, zou terugkeeren. Mogelijk is nij te weten gekomen, dat hij werd verdacht en.1S, 1J gegaan naar een plaats, waar hij mesnue dat men hem niet zou verwachten. Hoe dan ook, thans heeft de Utrechtsche politie Kikkert in hechtenis genomen. Hij is onmiddellijk op transport gesteld naar Amsterdam en gebracht naar het bureau fcungel, waar commissaris Harrebomee hem een verhoor heeft afgenomen, of liever heeft traenten af te nemen, want Kikkert zeide meu al te veel. Wat hij verklaarde kwam -ieiop neer, dat hij met de berooving van Woensdagochtend op den Singel niets had te maken. Een alibi kon hij niet geven. e verdachte is met getuigen geconfron teerd^ en reeds een hunner heeft hem per- tmem herkend. Ook is verklaard, dat hij ciezeiide man was, die in Utrecht zulke gro ve verteringen heeft gemaakt. De politie meent dan ook voldoende aan- wijzingen te hebben om haar overtuiging, dat Kikkert de, vermoedelijke dader van ue orutale berooving van den ouden bank looper is, te handhaven. De vermoedelijke medeplichtige Piet Veld- Was gist«rmiddag niet in het ge zelschap van Kikkert. Hij is nog niet ge- nogenndHv -S mogelijk' dat hiJ' aU(=en zal pogen de Zuidelijke grens over te komen. Ook Veldhuyzen gearresteerd Zaterdagavond, aldus het „N. v. d. D.", wreeg de politie van bureau Singel te Amster dam er de lucht van, dat de vermoedelijke medeplichtige van Kikkert, Veldhuyzen, in Amsterdam rondzwierf en zijn schreden ge richt had naar de woning van een kennis in de Vechtstraat in Plan Zuid. Onmiddellijk gmg de commissaris, de heer P. Harrebomee, er met eenige manschappen op uit. Er werden voorzichtigheidshalve maatregelen genomen, ten einde te beletten, dat de verdachte zou ontsnappen. Tegen 11 uur was de politie aan de woning. Er werd aangebeld en men trof Veldhuyzen aan. Zonder dat hij zich verzette, werd hij naar bureau Singel overgebracht. Bij een kort ver hoor weigerde hij zich over het gebeurde uit te laten. Er werd bij fouilleering een bedrag van eenige honderden guldens op hem be vonden. doch de groote buit werd niet aan getroffen. Vermoedelijk heeft het tweetal niet alles opgemaakt en een belangrijk deel van het geld in veiligheid gebracht. In de woning werd tevens huiszoeking verricht, doch zonder resultaat. Ook Veldhuyzen werd in het bureau Singel opgesloten. Soldaat vrij ernstig gewond Bij de oefening, die op de Ro- zendaalsche heide te Arnhem door het 8e regiment infanterie is gehouden, is een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Gedurende een oefening, waarbij de sol daten in een geveehtsvorm voorwaarts moesten trekken, kwam een van hen te val len, vermoedelijk door den ongelijken bo dem, waarbij een schot uit zijn met losse patronen geladen geweer afging, welk schot den militair G. Z. uit Velp in den rug trof en een bloedende wonde veroorzaakte. Het sehot ging door boven-en-onderkleeren heen. De leider der oefening ontbood onmid dellijk een militairen ziekenauto, welke met een officier van gezondheid spoedig ter plaatse was. De gewonde werd naar het Gem. Ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Hier bleek, aldus de „Tel.''' een operatie noodzakelijk. De verf- en vernisfabriek Ivomica totaal uitgebrand Vrijdagnacht om 2.20 uur alarmeerde de havendienst van Schiedam een brand aan de Willemskade, aldaar, terwijl een oogen- blik later de heer Vink, directeur van de Ford-Garage, aan de politie meldde, dat bij zijn buurman de N.V. Ivornica, Willems kade 15, een hevige brand was uitgebroken. De brandweer was vrij spoedig met een groot materiaal aanwezig en aanstonds werd het vuur met 15 a 20 stralen onder handen genomen. In deze fabriek bevinden zich groote tanks met vernissen, welke reeds door de hitte waren gesprongen en in brand geraakt. Groote voorraden verf en vernis stonden ter expeditie gereed, welke het hunne deden om den vlammengloed aan te wakkeren. De brandweer kon niet verhinderen, dat het geheele gebouw met inhoud een prooi der vlammen was gewor den tot men om 5 uur het vuur onder de knie had. In de fabriek zijn 30 a 35 man werkzaam. Des nachts is niemand in de fabriek aan wezig. De directeur, de heer van Reede, is te Scheveningen woonachtig. Gebouw en inventaris zijn op beurspolis verzekerd. De schade zal waarschijnlijk een ton te boven gaan. De blussching stond onder leiding van den heer Aikema, hoofd der brandweer, ter wijl de commissaris, de heer Eilenberger en de waarn. burgemeester-wethouder de Bruin op het terrein aanwezig waren. Zaterdagochtend omstreeks 9 uur heeft de brandweer het overschot van den voor gevel met den grond gelijk gemaakt. De oorzaak van den brand is onbekend. De buit yiel tegen In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in het station te Varsseveld (Geld.) ingebro ken. De inbrekers hebben alle moeite gedaan de brandkast open te breken, doch zij moes ten hun pogingen opgeven. Niets van gelds waarde kunnende vinden, namen zij een rij wiellantaarn en wat rijwielplaatjes mede, zoo dat ze dus vrijwel onverrichter zake terug moesten keeren. Te Oldenzaal is zekere V., in dienst bij de firma v. d. L., volgens het „O. D." bij het op hol slaan Van de paarden van den wagen ge vallen. De zwaar beladen wagen ging V. over het hoofd en verbrijzelde zijn schedel. Eenigen tijd later is de ongelukkige, een vrouw en vier kinderen achterlatend, overleden. eeren gesterkt door Buisre 75ct Bij Apoth en Drogisten Te Kampen is een 4-jarig jongetje door een rukwind in den IJssel gewaaid en verdronken. Tusschen 6 en 7 uur is Vrijdagavond bij de zusters A. H. op de Heerengracht te 's-Hage ruim 2000 gulden gestolen. De familie heeft op een bovenhuis een groote modezaak. Terwijl men in de voorka mer op de eerste verdieping aan tafel was, is een dief aan het werk geweest op de tweede verdieping voor. Daar staat een bureau, waar het geld in wordt geborgen. Het is opengebro ken, en uit een geldkistje zijn ruim 2000 aan contanten en eenige effecten gestolen. Niemand heeft eenig vermoeden hoe de dief zich toegang heeft verschaft. Men heeft reeds diverse mogelijkheden nagegaan, maar geen enkele heeft tot een aanvaardbaar resultaat geleid. Jammer genoeg heeft de familie den boel niet onaangetast gelaten, toen het misdrijf ontdekt werd. Een onbekende kan het moei lijk zijn geweest. Dezer dagen is door rijkspolitie en Belgi sche rechercheurs te Valkenswaard aange houden een bankbediende uit Brugge, die al daar 100.000 francs had ontvreemd, welk be drag nog nagenoeg geheel in zijn bezit was. De Belg was voornemens naar Canada uit te wijken. c.M., van het Meppelerdiep te Meppel pl.m. 99 c.M. en te Zwartsluis pl.m. 95 c.M. De waterstaatsautor; «.iten zijn zeer actief. De Bolsbeek De rechter Eolksbeekkade is weer voor den druk van het water bezweken. Thans is de doorbraak tusscher den Rijksweg Lochem— Goor en de spooilijn. Het water stroomt met kracht door de pl.m. 5 M. groote opening in het laag gelegen land, waardoor niet alleen dit land maar ook vrijwel alle wegen ter plaatse weer onder water worden gezet. De Maas De val van de Maas blijft aanhouden en be droeg te Roermond Zaterdag in 24 uur tijds ongeveer 10 c.M. Nieuwe pogingen om het schip vlot te brengen. Hoewel voor de opvarenden van het Fransche s.s. „Fort de Troyon", dat Don derdag op de Maasvlakte strandde, geen ge- vaar bestond, had met cjjin toenemenden storm een deel der bemanning gisteravond den wensch doen opkomen, zich van het vaartuig te verlaten. Zooals reeds gemeld, waren de sleepbooten vertrokken, omdat deze bij het ruwe weer toch niets konden uitrichten. Dit had bij sommige leden der bemanning, teen het schip daar geheel ver laten te midden der beukende golven lag d enwensch doen opkomen, zich van het schip te verwijderen. De gezagvoerder gaf aan den wensch gehoor en seinde draad loos naar Stellendam van waar te tien uur in den avond de m'otorreddingfcoot „Koningin Wilhelmina" vertrok. Intusschen was het weer beter geworden, zoodat, toen de red dingboot langszij was gekomen, de beman ning maar weer liever aan boord bleef. On- verrichterzake is de reddingsboot daarop weer heengegaan. Te half drie in den nacht was men in de haven van Stellendam terug. De sleepbooten „Waterweg", „Indus", „Wodan" en „Goliath" zijn bij het aanbreken van den dag weer van Hoek van Holland naar de „Fort de Troyon" vertrokken, om te trachten opnieuw verbinding te krijgen en het vaartuig zoo mogelijk vlot te krijgen. De „Fort de Troyon" is echter ten gevolge van de hooge zeeën omstreeks 100 M. hooger- op in het zand geschoven, zoodat de sleep booten veel water te kort komen. Van Stellendam zijn, naar nog aan de „Tel." gemeld wordt, eenige blazers vertrok ken, om den kapitein van de „Fort de Troy on" hun diensten aan te bieden bij het ber gen van schip en lading. De gezagvoerder heeft voor het bergen van schip en lading reeds gecontracteerd met L. Smit Co., die in samenwerking met v. d. Tak's Bergings bedrijf op „no cure no pay"-voorwaarden de opdracht heeft aanvaard. In den ouderdom van 72 jaar is te Zwolle overleden de heer J, S. Ponten, bekend mu sicus, organist en koordirecteur der O. L. Vr. Kerk te Zwolle. Het Staphorsterveld De waterstand is te Zwartsluis zeer hoog. De zomerdijk te Zwartsluis en te Meppel zijn naar de „Zw. Crt." meldt, afgesloten voor alle autoverkeer. Het water stroomt over den zo merdijk en de Staphorster Stouwe op ver schillende plaatsen, zoodat het Staphorster - veld onder stroomt. De stand van het Zwartewater is pl.m. 135 Te Exloo is tijdens het rangeeren een ge deelte van een zandtrein uit de rails ge- loopen, terwijl de trein van een helling reed. M Een der wagens kwam tegen de locomotief terecht. De schade "is vrij-' grcföf; persaoH» lijke ongevallen kwamen niet voor. Een ongevallenwagen uit Stadskanaal is het opruimingswerk begonnen. Vrijdagmiddag ontstond te Apeldoorn brand in het woon- en winkelhuis van den heer Bouwmeester aan den Berg- en Boschweg aldaar. Het bovengedeelte brand de geheel uit; verder werd veel waterschade aangericht. De brand is op zolder ontstaan, waar een jongetje met 'n brandende kaars speelde. De schade wordt door verzekering gedekt. Vrijdagavond werd de brandweer opnieuw gealarmeerd voor een uitslaanden brand in het pand Nieuwstraat 5, van den heer W. Kanters, expediteur. De brand is door on bekende oorzaak ontstaan in het pakhuis, waar een bestei-auto in brand geraakte en de vlammen gretig voedsel vonden in de voorradige benzine en olie. Dit gedeelte en de daarboven gelegen woning brandden ge heel uit. De opgeslagen meubelen van par ticulieren kregen veel waterschade. De bo ven wonende wed. S. was met moeite te bewegen haar gevaarlijk terrein te verlaten. Alles was verzekerd. Ten gevolge van den krachtigen storm der laatste dagen is in het Westland aan verschillende glasbedrijven schade aange richt. Het platte glas vooral had het hard te verduren. Naar gemeld wordt, heeft Hubert Cuypers de uitnoodiging ontvangen, te Antwerpen een uitvoering van zjjn muziek-declamato- rium „Terwe" te leiden, met Alphonse Lau- dy als declamator. Het ligt in de bedoeling, dat Cuypers het geheele concert zal leiden en daarvoor een Nederlandsch programma zal samenstellen. In Maart a.s. zal het twintig jaar gele den zijn, dat „Terwe" ook te Antwerpen zijn eerste uitvoering beleefde met dezelf de medewerkenden. In het Westland en in andere tuinbouw streken worden proeven genomen met z-8- „turfteelpotjes". Deze zijn van Hollandschen oorsprong en worden in Drente gemaakt in een turfstrooiselfabriek van den heer Veld kamp. Deze potjes hebben hetzelfde model als de aarden potjes, doch hebben belangrijk® voordeelen, zoodat een flink opgezette proef genomen wordt. Doordat de wand en de bodem van de potjes zeer poreus zijn, ont wikkelen de versteende plantjes zich voor spoedig en krijgen een flink wortelgestel. Het potje met de plant wordt in den vollen grond uitgezet en hebben van het „omzet- ten" niets te lijden. Vooral in de jnnge tuinbouwstreken, waar men zich nog weinig op vervroeging der bloemkoolcultuur tos- I legde, zijn deze uitgebreide proeven, aldus het „Hld.", op haar plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10