CHEQUE.KOERSFN SCHOONMAAK Uw GORDIJNEN naar Centrale Verwarming StrijkinricMng ,,'t Kleverpar Santpoorterstr. 41 Tel. 10131 Te Nieusvediep teruggekeerd. De cacao-boonen van de Shonga Staking van vischpakkers te IJmuiden HILLEGOM Zend mei de a. s. Ernstig motorongeluk tusschen Holten en Rijssen Drie vihgers afgekneld DE ACTIE IN HET HEEREN- KLEEDINGBEDRIJF De staking geproclameerd De toestand van Pastoor Soepnel BENNEBROEK LIJNDEN. DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam RHEUM ATIEK stroomde een ware menschenvloed over den weg van Wijk aan Zee naar Beverwijk. Zaterdag en Zondag is men den geheels n ig bezig geweest met het bergen van de aangespoelde lading. De „Shonga" had 5000 talen cacao boonen bij zich, waarvan er zeker wel een paar duizend op het strand lagen. Gisteren waren zeker een 50 paarden gereserv. erd om de baien van het strand nabij Wijk aan Zee te" vervoeren, waar ze op een terrein in t dorp voorloopig worden opgeslagen. Hei schip had voorts nog een lading palmolie, waarvan ook eenige vaten zijn aangespoeld. Een z.g. „blazer" (botter) voer gisteren geregeld van IJmuiden naar het gestrande schip, om stukgoederen te bergen. Naar wij vernamen, bevatten de ruimen verder nog een lading koffieboonen en wijn. Gistermiddag probeerde een zandschipper zijn schuit voor het drukke passagiersver voer productief te maken. Hij ontving ech ter van de politie geen vergunning, omdat deze het schip eerst wilde keuren. Bij het invallen van de duisternis werd het schip echter toch in de vaart gebracht, waartoe de schipper zijn Sfchuit met luiken had afge dekt. Tijdens het overvaren is een van de luiken bezweken, tengevolge waarvan eenige passagiers in het ruim vielen. De 60-jarige W. O. werd met een.gebroken been opgeno men en moest naar een ziekenhuis te Haar lem worden overgebracht. Ook de 20-jarige mej. v. d. L., wonende te IJmuiden, bekwam een beenbreuk, Zy is naar het St. Antonius-ziekenhuis te IJmuiden overgebracht. De schuit, die toebehoorde aan Gebr. V., is door de politie in beslag genomen. De electrische treinen reden gisteren den geheelen dag met vijf wagens en voerden duizenden menschen aan. De rijwielstallin gen waren veel te klein. Geschiedde des Zaterdags het overvaren naar de Noordwal door vier motorbooten, gis teren had men nog de groote motorboot „Reland" ingelegd, terwijl vanaf de toeris tensteiger door middel van de sleepbooten „Katwijk", '„Noordwijk" en „Gloria" het publiek naar de overzijde werd gevaren. Voeg hierbij nog de motorvletjes en roeivlet- ten, dan was dit alles nog niet voldoende om alles over te zetten. Al heel spoedig werd dan ook politiehulp ingeroepen, die het publiek voor de goede orde en regel in rijen móest plaatsen, terwijl zoowel te IJmuiden als te IJmuiden-Oost verkeersagenten wer den geplaatst. Men had tevens voorzorgs maatregelen genomen door nabij de overzet- veeren, reddingsboeien en lünen te plaatsen, mede In het verband van de veiligheid voor het zoo enorme drukke verkeer. Tot ver in den middag groeide de menschenmassa aan, totdat men van de zijde der politie in over leg met de sleepbootondememers besloot, vanaf 5 uur in den middag geen belangstel lend publiek meer naar de Noordwal over te varen, en enkel en alleen vanaf dat uur menschen, vanaf het Pantserfort en de Noordwal naar IJmuiden terug te brengen. Deze veiligheidsmaatregel bleek niet over bodig, want toen eenmaal de duisternis be- on in té vallen, moesten nog,duizenden en duizenden en duizendeii worden terug gevaren, hetgeen nog een werk was van eenige uren. Ook hit de richting Haarlem Is de trek naar IJmuiden enorm geweest-, Jtfen schrijft ons daarover: Het was even na twee uur dat plotseling het idee by me opkwam om nog eens een kijkje te gaan nemen by de gestrande „Shonga". Ik ging daar feitelijk meer heen voor tydverdryf dan als belangstellende, want, nu de ramp zich voltrokken heeft, zou er toch maar weinig te zien zijn. Myn plan was met den trein van 14.36 te vertrekken, dies ging ik naar het tation en kocht aan het loket een dagretourtje IJmuiden. Op het perron zag ik al direct dat de drukte voor den eieotrlschen trein naar IJmuiden grooter was dan gewoon ijk; in- plaats van zooals meestal 3, bestond de trein nu uit 5 wagons, een bijzonderheide die me al direct opviel. Hoe ik in een afdee- ling rookèn een plaatsje moest vinden, was mij vooreerst een raadsel, maar tenslotte, nadat ik even had rondgescharreld, was een dame zoo vriendeiyk ópzy te schuiven. Ik kan niet nalaten nog even aan te stippen, dat deze dame daardoor een lesje in de be leefdheid gaf, wat zich eenige heeren zeer zeker hadden kunnen aantrekken. Hoewel zich bij mij de opinie had ge vestigd, „er zal wel niet veel belangstelling zUn," kwam ik ai gauw tot de ontdekking, dat mijn gedachtengang een geheel ver keerde was geweest. Vlak vóór me zat een heer met een klein jongetje. Het ventje zat met aandacht een zakatlasje te bestudeeren en op de vraag van zyn vader of hy nu al wist hoe h'y van den overkant van het kanaal moest ko men, antwoordde de knaap ontkennend. „De trein gaat niet verder dan IJmui den," was zyn antwoord. Het waren dus blijkbaar reizigers, die nooit of zelden die richting uitkwamen. By het andere raampje, links van me zaten een heer en een voor-twee-personen- iellende-dame, die blijkens hun gebabbel óók naar de „Shonga" gingen. En last not leas zaten verderop eenige Duitsche dames en heeren, die ook den iccht naar de plaats van de ramp onder- namen. De dames staken het niet onder stoelen oi banken dat het Noordzee-kanaal niet veel byzonders was. De heeren daarentegen uiteen er hun bewondering over. Eindelijk, het was tegen drieën, stopte de trein voor de laatste maal in het station IJmuiden. Toen pas kwam ik tot het be ef, hoevelen er naar IJmuiden waren op getrokken, Langzaam ei echts vorderde ik naar de kaartjes-controle, waar ik bemerkte, dat niet alleen ik, maar byna alle reizigers re tourkaartjes hadden, want de controleurs hadden handen vol werk om de kaartjes af te scheuren. Even voorbij de sluizen was het een drukte van belang. Niet tien, niet hondeid, maar duizenden menschen bewogen zich langs het kanaal en allemaal wilden ze zoo gauw mogelijk overgezet, worden. By een der, overzetsteigers stond een lange file wachtenden; enkele agenten zorgden voor handhaving van de orde. Ik stond met be langstelling bij den, steiger naar het ge wriemel der booten en bootjes te kyken, toen een politie-agent me op den arm likte: "„Mynheer, als U aan den overkant wilt komen moet u achter in de rij gaan staan." Om eenig denkbeeld te geven van het enorme aantal menschen dat vóór my stond, kan misschien het volgende dienen: De overzetdienst werd onderhouden door twee groote zee-sleepbooten, een groote platte motorboot, twee groote diepe motorbooten en eenige kleine motorbooten en bootjes. Er waren zooveel schépen dat er soms drie achter elkaar lagen te wachten om voor den steiger te komen. En niettegenstaande het feit, dat er achter elkaar booten vol passagiers vertrokken, duurde het nog 1;< uur, zeggen anölerhalf uur, voor ik aan de beurt kwam oni overgezet te worden. Op den steiger was het zoo'n ontzettend gedrang, dat do politie er vrijwel machte loos tegenover stond. Het verwonderde me herhaaldelijk, dat er geen ongelukken ge beurden. Over het wa,tertochtje valt weinig te zeg gen; alleen dit, dat wij als haringen in een ton gepakt stamden. Op den wal stond wederom een heele rij te wachten vcior den terugtocht. Over den tocht naar het strand kan ik gevoeeglyk zwöigen, want de N. H. Crt. heeft daarvan reeds een uitvoerig relaas gegeven. Alleen wil ik nog even mededeelen, dat er met op het oog op de groote drukte eenige ladders tegen de pieren waren geplaatst, langs welke duizenden een weg naar het strand hebben gevonden. „Het strand, bood een troosteloozen aan blik" kan ik nu juist niet zeggen, want het was er bijna even druk als op een mooien zomerschen dag te Zandvoort. Alleen mankeerden de strandstoelen en wat het vo-Drnaamste is, mooi weer en een warm zonntje, want het was er nu braaf koud. De beide deelen van de „Shonga" lagen rustig in liet nu kabbelende water. Talrijke verrekijkers en fototoestellen waren op het wrak gericht. Sic transit gloriae Op het strand lagen de duizenden balen cacaoboonen, waarvan er velen waren stuk- gesjord om de lieve jeugd gelegenheid te geven mot de boonen te gooien. Ik heb een korte wandeling gemaakt langs de ontredderde reddingssloepen, cacao-boonen, en wrakhout tot het me te koud werd en ik heen ging. Het was weer een even groote marteling, het wachten om overgezet te worden. In den „electrischen" moest ik thans staan en het was al over half zeven, toen ik in Haarlem aankwam. Dus had ik 3 uur noodig gehad om slechts één kwartier op het strand te kunnen zyn. Is het nog noodig dat ik moet zeggen: dat het verschrikkelyk druk is geweest? Aankomst van de „Dorns Rijkers" in de haven. Zaterdagmiddag half twee is de reddings boot „Dorus Rijkers" in de haven van Nieu- wediep teruggekeerd. De bemanning werd daar verwelkomd door den commandant der marine, Schout bij Nacht Quant, terwijl de commissaris van het loodswezen, de heer Wiersma, namens de Noord- en Zuid-Holandsche Reddingsmaat- schappy aanwezig was. Er was by de binnenkomst veel belang stelling, 1 Een waarschuwing. Het laboratorium voor scheikundig en bac teriologisch onderzoek (adviesbureau voor moderne veevoeding), directeur dr. W. G. N. van der Sleen, meldt ons: Nu ons strand van Katwijk tot Castricum bezaaid ligt met cacaoboonen, afkomstig van het Hij IJmuiden gestrande Engelsche stoomschip, lijkt het ons zeer gew?nscht, langs dezen weg even te waarschuwen, daar niet ontvette cacaoboonen, aan kippen of varkens gevoerd, levensgevaarlijke ziekten kunnen veroorzaken. Onder de vischpakkers, welke te IJmui den behulpzaam zyn by het lossen der Kat- wyker loggers, is hedenochtend een staking uitgebroken. De loggers worden nu door het opvarend personeel gelost. Men verwacht, dat deze staking door de pakkers verloren zal worden. De Katwyker reeders wenschen in geen geval dè eischen, welke wy de vo rige week reeds mededeelden, in te willigen. Veivolg, 1 Volgn. 218. De heer Selhorst wil een zie kenauto. De heer Vooren is het daarmee eens, maar wijst op de hooge kosten. Weth. De Vreugd wil deze zaak nog wat aanzien een andere vraag is, of wellicht een autohouder bereid is met gemeentelijke subsidie tot aan- schaffing over te. gaan. De heer Vooren wil dit plan aan B. en W. in overweging geven, dé heer Van der Schoot wil contact met den heer Scheepmaker, terwijl de heer Jansen het aan schaffen ook zeer gewenscht oordeelt. Volgn. 227. De heer Selhorst vraagt, of die tijdelijk teekenaar neg f 25 per week heeft.'.Is het de bedoeling, hem f 2000 te geven Is het niet beter, dezen teekenaar niet vast aan te stellen, voordat de reorganisatie er is De voorzitter geeft een kort schema, van hetgeen er nog te doen komt het is zelfs niet uitge sloten, dat er nog een bij moet. Er is geen sprake van, een tijdelijk teekenaar aan te stellen op f 2000. Weth. De Vreugd wil de post handhaven de heer Selhorst zegt, dat f 1250 voor zoo iemand toch veel te gering is. De heer Fijma is niet gerust en wil den post schrappen en ziet wel een benoeming. Hij vindt het wel eigenaardig de salarisverhoo- ging van Verhaar blijft achterwege en men wil hem liever kwijt. De toename van werk is in een jaar wel geweldig geworden spr. wil den post schrappen: eerst een reorganisatie en komen met een vast plan. Weth. DeVreugd als de werken doorgaan, die op de begrooting staan, moet die post blijven spr. denkt b.v. aan het abattoir. Een benoeming, als waar voor de heer Fijma vreest, geschiedt niet an ders dan door den Raad. Komt er bij de reor ganisatie een „baas", dan krijgt de heer Breedveld meer tijd, zegt de heer Fijma en komt voor Verhaar ook wat tijd vrij. De voor zitter als de heer Breedveld weg zou gaan, Zouden er 3 krachten voor in de plaats moe ten komen de man werkt Zondag en in de week, neemt nooit vacantie enz. Het is een wijze gedachte geweest, dat hij een têekenaar voor assistentie heeft. B. en W. zullen van het bedrag geen misbruik maken. De heer Ver meer bij een „baas" zal het verder meeval len. De heer Klaver gaat niet met de gedachte mee, een „baas" beteekent al weer ee;n meer. De heer Jansen wil lezen „pro memorie". Weth. De Vreugd bepleit handhaving van den post. Deze blijft. Volgn. 235. De hêer Vermeer vraagt, waar die post uit voortvloeit. De voorz. gewoon onderhoud. Weth. De Vreugd geeft inlich tingen kan het voor f 28, dan geven we geen f 35. De heer Klaver zegt de ambtenaren ramen te hoog en er wordt door den heer Breedveld geen goede voorlichting gegeven. De voorz. wat de prijs van f 35 betreft, kan ik de heeren ijevreden stellen de steenen, voor den Stationsweg geleverd kostten f 36 franco wal, plus f 2.50 rijloon. Ik meen hier mede de heeren te hebben overtuigd. De heer Klaver repliceertspr. kan de ba sis begrijpen, maar hij wil den ondersten post schrappen, daar op het eind der begrooting nog een groote post voor onvoorziene uitga ven staat, die er volgens Ged. Staten staan moet. De voorz. van die f 29000 kan niets uitge geven worden zonder den Raad, door den Een doode en een zwaar gewonde De ongeveer 20-jarige J. Kalfsterman reed Zondagmorgen op zyn motor met op de duo de ongeveer evenoude J. Wansink, beiden uit Holten, op den weg Holten Ryssen. In de bocht van den weg by Het café „De Keizer" reed de motor tegen een boom op. K. was op slag dood, terwyl W. in hoogst zorgwekkenden tóestand een boerdery werd binnengedragen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Op dezelfde plek had reeds eerder een ongeval met doodelyken afloop plaats. De Officier van Justitie te Almelo en de loco-burgemeester van Ryssen stellen een onderzoek in. Op het werk van het in aanbouw zynde St. Anna Gesticht te Noordwijkerhout had een ernstig ongeluk plaats. De 24-jarige machinezager K. R. geraakte met zyn hand in een freesmachine, waardoor hem 3 der vingers en een duim werden afgesneden. De ongelukkige werd, na op het werk voorloo pig verbonden te zijn, naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Naar wy vernemen, is zyn toestand thans redelUk. De druk bezochte vergadering der samen werkende vakbonden in het Heerenklee- dingbedryf, onder leiding van den heer J. de Jong te Amsterdam, besloot de uitslui ting om te zetten in een staking by de be treffende maatzaken, n.l. P. de Graaf, N. Miezerus, A. J. v. d. Steur en G. A. v. d. Steur en wel met ingang van Dinsdag 21' Febr. as. De ongeorganiseerde kleermakers sloten zich gedeeltelijk aan als lid by één der sa- werkende bonden, terwyl de overige onge organiseerden dit nog in beraad hielden. Zij sloten zich echter direct by de sta king aan. Naar wy vernemen, is de toestand van den Zeereerw. heer P. F. W. Soepnel, pastoor te Hoofddorp, hoewel zorgelijk blyvènd, toch vooruitgaande. post door u bedoeld, die een sluitpost is, wel. De heer Klaver als het er is, wordt het zoo gemakkelijk uitgegeven. De heer Vermeer acht f 27 a f 28 hoogstens wel voldoende voor de steenen, die we nu noodig hebben. Ook het bedrag voor'tegels en zand wordt te hoog ge achtspr. wil den geheelen post van f 10000 met f 2000 verminderen. Weth. De Vreugd wil waarschuwen tegen te zachte steenen goede kwaliteit is nooit achterop, vlamoven- steenen alleen bieden voldoende tegenstand bij druk en zwaar verkeer. De heer Vermeer wil toch verminderen en nadat de heer Sel horst opgewekt heeft tot vertrouwen in B. en W. en Weth. De Vreugd betoogd heeft, dat de zaak gisteren nog besproken is, wordt het voorstel Vermeer in stemming gebracht en aangenomen met 65. De post wordt dus met f 2000 verlaagd. Volgn. 237. De heer Jansen vindt 3 maal aankoop gereedschappen. Weth. De Vreugd voor ieder vak zijn gereedschappen noodig. De heer Jansen dat kan wei waar wezen. De Voorz. als we die posten niet nemen komen we zeker met f 10000 voor de-werkloozen niet toe. De vraag der commissie inzake pèrkbe- planting is me niet duidelijk. Bedoelt zij, dat er later weer bloempjes komen pa de bolge wassen, dan zijn we er voor. De heer Vermeer zegt, dat de commissie van gevoelen is, dat voor het uitgetrokken bedrag meer beplant kan worden, terwijl het blad wellicht door broeiers kan worden weggehaald, waardoor er geen geld voor uitgegeven behoeft te worden. Het was b.v. op de Van den Endelaan na den bloei der bollen een ruiine. De voorzitter zegt, nooit te zullen toelaten, dat de bladeren worden weggehaald door de zen of genen, daar dit een onaangenamen war boel zou veroorzaken. U heeft in dezen uw licht niet opgestoken bij een deskundig bloe mist en als ik u den post verder toelicht, zult u tevreden zijn. Dit geschiedt. De heer Jansen vraagt, of in het bedrag ook de arbeidsloonen zijn begrepen. De voorz. antwoordt oevesti- gend, behalve dat van P. van Roode. De heer Van Houten zegt, dat de commissie bedoelde, dat het blad gratis weggehaald werd. De voorz. wij maken het ook productief. Volgn. 239. De heer Klaver informeert naar den ombouw der pomp op den Houttuin, hij wil deze behouden. De voorz. moeten we er een waterleidingpomp van maken Het water is best. Besloten wordt, dat de pomp blijft. De heer Fijma zegt, de reparatie aan den modderwagen was 50% te duur. Weth. De Vreugd we hebben gedaan, wat we konden de vuilniswagen was kapot gereden en de modderwagen was haast op het repa- reeren kostte f 800, een nieuwe f 1100 spr. is met den Dir. van G.W. zelf* meegegaan naar Schiedam, waar het de goedkoopste gelegen heid was voor reparatie, we hebben dus de gemeente bevoordeeld. Het is voor mij een raadsel, dat het 50% goedkooper zou kun nen, De heer Vermeer de modderwagen ging weg naar Schiedam, was zoo weer terug, 'wat opgelakt, klaar is er hier ernstig geïn formeerd ter plaatse De heer Van Houten vindt dat adres toch niet zoo prima. De heer Klaver is blij, dat deze ophelderingen komen hij heeft verband gezocht tusschen besteller en firma 4 nieuwe wielen bestellen en niet leveren is erg. De heer Van Houten ik weet nog niet, of de Wethouder de inlichtingen wel goed gegeven heeft. Weth. De Vreugd t „dan sta ik er op, dat de zaak zoo ver mogelijk wordt uitgezocht ik sta zoo vrij als we hier zitten en ik verzoek dé pers, er wel goede nota van te nemen het zou den schijn hebben, alsof ik er ook nog een sigaar van opgestoken had." De heer Loerakker hoe is die wagen te ruggestuurd De heer Van Houtent een werkman haalde er den heer Breedveld en zei hem, dat het een schandaal was, dat de wagen zoo was geretourneerd. De voorz.: Breedveld heeft die fabriek terstond opgescheld en de Directie op de meest scherpe manier onder handen genomen. Er wordt gezegd dan is et toch een Baas, die boven de Wethouders staa en dat is Breedveld. De heer Selhorst de heer Van Houten insinueert aan het adres van den heer Breedveld, die zich hier niet verde digen kan. De heer Klaver oude wielen stu ren voor nieuwe is bedrog, is oplichterij. De heer Loerakker wat gebeurt er nu De voorz. er móet nieuw, eerste klas werk gele verd worden voor het gestuurde. De ^ïeer Vermeer dringt ran, in het vervolg eerst bij de ingezetenen serieus te informeeren. Besloten wordt, dat de commissie voor P.W, de zaak verder zal onderzoeken. Volgn. 241. De heer Van der Schoot waarom wijzen de wijzers verschillend 3an De voorz. licht toe. Weth. De Vreugd zegt het uurwerk is best, alles is bijna vernieuwd, naar de afwijking zal onderzoek ingesteld worden. Volgn. 242. De heer Jansen is dit bedrag juist f 300 komt me hoog voor. De voorz. het laagste bedrag'van de Hillegomsche sme den was f 300. Weth. De Vreugd zegt, dat ge tracht zal worden, goedkooper klaar te ko men. Volgn. 243. De heer Klaver f 450 voor gasoline De voorz. zoo is het. De heer Vermeer wil dezelfde vraag stellen als bij den modderwagen hier behoorlijk onderzoeken, desnoods met een bestekje. Voor schuiten- huur staat f 150 hebben we er zelf geen De voorz. ja, een, wilt u de kosten voor een tweede voteeren Weth. De Vreugd hebben we er zelf een, dan komt ook het onderhoud Voor onze rekening. Volgn. 244.De heer Fijmaf informeert naar meerdenpersoneel. De voorz. dat is nog niet geregeld. De heer Vermeer wijst op de reor ganisatie bij P.W. en wil geen aanstelling van nieuw personeel, voor het plan in den Raad be handeld is. De voorz. er zijn 2 vacatures Warmerdam en Duwel en in deze vacatures kunnen B. en W. voorzien zelfs zonder den Raad, doch B. en W. hebben geen bezwaar straks de plannen aan den Raad voor te leggen Volgn. 258. De heer Klaver vraagt geen moderne, maar duidelijke bordjes met Hol- landsche letters. De voorz. mij is gezegd, wat een gekke vraag de kleuren weet ieder een, De heer Klaver dat is niet juist, we zijn aan geen model gebonden. Volgn. 262. De heer Klaver indertijd had den we een losplaats aan de Ceres is dat vervallen De voorz. voordat we de Nieuwe Haven hadden, was dat zoo, maar we konden aan de Cares geen havengeld heffen, daarom wordt er thans mee gebroken. Volgn. 274. De heer Klaver informeert, maar de heer Vermeer licht toe en de heer Klaver is voldaan. Volgn. 279. De heer Selhorst vraagt, of dit voor L.O. en M.U.L.O. apart is. De voorz. licht toe alleen de zaalhuur wordt vergoed en dè bizondere scholen kunnen hieraan ook gebruik maken. Volgn. 288. De heer Fijma bepleit het we der in het leven roepen van het vervolgonder wijs de voorz. zegt, dat B. en W. het zullen overwegen. Volgn. 312. De heer Vermeer is het de be doeling,de renten over 20 jaar te laten loopen? De voorz. ja, we moeten dien termijn wet tisch houden of anders den grond als waar borg houden. Volgn. 335. De heer Klaver waarom wof dt die posj met f 800 verhoogd ?De voorz.: omdat er meer leerlingen zijn. De heer Kla ver kan geïnformeerd worden, wie die leer lingen zijn? De heer Klaver kan geïnfor meerd worden, wie die leerlingen zijn? De voorz. ja. Volgn. 354. De heer Van der Schootis het totaal bedrag voor de werkloozen nu f 40000 of moet het met f 10000 verminderd worden De voorz. als de Raad geen nieuwe werken in uitzicht stelt, is f 10000 veel te kort. Nu is reeds f 6305.97 uitbetaald. De heer Van der Schoot vefbreeding der Nieuwe Haven is over 2 jaar verdeeld kunnen dit de werke- loozen doen De voorz. grootendeels. De heer Paase de firma Samson te Alfen geeft in haar almanak f 27000 voor 1926 en hier staat voor 1926 f 13000. Weth. De Vreugd u moet geen almanakken gelooven. De secretaris legt de zaak verder uit, hetgeen den heer Paase bevredigt. Volgn, 362. De heer Paase er staat'f 500 voor den heer Breedveld uitgetrokken en Verhaar doet het meeste werk eraan moet dan Breedveld betaald worden Het knechtje doet het werk van den gemeenteiopzichter hier en deze strijkt de centen op. De heer Loerakker de heer Paase is in de war. De heer Breedveld heeft zijn taak Verhaar stem pelt en de, rest doet Breedveld. Onze Bond en zoo is het ook met andere krijgt via den heer Breedveld zijn gegevens uit Den Haag en Breedveld zorgt voor de correspondentie van vraag en aanbod van arbeiders enz. De heer Klaver de Raad heeft toch besloten, dat Breedveld het doet. De heer Paase ze weten het wel, maar draaien er omheen en willen het niet weten. De heer Loerakker daar protes teer ik tegen, ik draai er niet om. De heer Fijma het is toch een feit, dat zoo een ambte naar werkt voor privéwerk van den heer Breedveld deze mag er Verhaar niet voor gebruiken. De heer Vooren wie zegt u, dat B. er den ander niet voor betaalt Dat is geen zaak voor ons. De heer Loerakker bij al de gebreken, die de heer Breedveld heeft, is het een buitengewoon ijverig man. Welke uren heeft hij er voor vrij Hij werkt altijd voor de gemeente en er is een nauw verband tusschen zijn werkzaamheden en het correspondent schap. De heer Paase de Gasdirecteur had het ook zoo verschrikkelijk druk,1 maar kon er toch wel een baantje bij hebben van f 1000 1 De zaak zal onderzocht worden. Ontvangsten Volgn. 23. De heer Paase infor meert, waarom een zeilschip in de Haven 3 c. per ton moet betalen en een motorschip 5 c. De voorz. zegt, dit is overeenkomstig de verordening door den Raad gemaakt. Volgn. 27. De heer Paase vindt de raming van f 600 voor faecaliën en vuilnis veel te laag, hij wil het dubbele. De voorz. iperkt op, dat een en ander slecht verkoopbaar is, vandaar dat de opbrengst laag moét worden geraamd. Weth. De Vreugd verduidelijkt dit nog. Volgn. 38. De heer Paase Waarom hebben we dat kwartje laten zitten De voorz. We hebben voor de verbreeding van den wég daar grond van Zandbergen noodig gehad, het overblijvende gedeelte is gering. Na toe lichting van den heer Paase wordt het be dragje gehandhaafd. Volgn. 45 De heer Klaver merkt op, dat voor de bijzondere zoowel als voor de open bare het schoolgeldbedrag laag geraamd is zijn de menschen zooveel minder in staat om schoolgeld te betalen De heer Vooren is het er mee eens. De voorz. Zegt, dat de belasting-aanslag de norm is, doch een wij ziging is in uitzicht en B. en W. zullen de zaak nogmaals onder de oogen zien. Volgn. 66. De heer Paase vindt het jammer, dat de helft van het pensioen ingehouden wordt en mej. De Jong dus slechts f 222 ont vangt. Zyn B. en W. verplicht aldus te handelen, anders gaf spr. de vrouw gaarne het geheele bedrag. De voorz. We staken ons licht ,°P bij Maatschappij Hulpbetoon en deze instelling adviseerde ons te doen, zooals we doen we doen dus genoeg. Volgn. 74. De heer Vooren wijst er op, dat de opcenten voor de Personeele Belasting door de progressie te hoog zijn hij noodigt B. en W. uit, een berekening te laten maken om tot verlaging te geraken, want 120 op centen is enorm. De voorzitter zegt toe, dat er nota van genomen zal worden; Thans wordt voortgegaan met de uitgaven van den Kaoitaaldienst. Volgn. 393. De heer Vooren Ik vraag me af, is er nu niet iets flinks voor ons te doen Laten B. en W. nu een speciale op dracht geven, om met de reorganisatie een goed begin te maken, opdat er in den kortst mogelijken tijd een einde komt a-n de diver se klachten bij P.W. Hebben B. en W. dat overwogen De voorzitter Aan de betrooken ambtenaar is gevraagd, zijn gedachte op papier te zetten B. en W. zullen dan'een' plan vormen, hetgeen naar de per manente Commissie van P.W. gaat, waarna ons college weldra met voorsteilen bij den Raad zal komen. De heer Vooren dat is niet gemakkelijkl, er is een diepere studie voor noodig. De Voozitter dat is ook gebeurd we hebben andere gemeenten als leidraad ge nomen, b.v. Tiel, dat ongeveer evengroot is als wij. Eer we geheel gereed zijn, zullen we nog wel een nachtje slapen het plan zal aan salarissen alleen eenige duizenden kosten en komt afgerond in den raad. De heer Van der Schoot vraagt, welk principe ten grondslag ligt aan de split sing der uitgaven zooals de Memorie aan geeft. De Voorz. Dit is sinds 1924 voorschrift. Behalve de gewone uitgaven zijn er die van den kapitaaldienstdeze omvatten de nieuwe werken, welke door leeningen worden ge dekt. Volgn. 397. De heer Paase vindt het zonde van het geld, dat uitgegeven wordt voor de Brandweer. We zagen dat nog bij den laatsten brand. De Voorz. bij den laatsten brand was een vergissing in het spel, dat men een-brand- kraan zocht en niet vond, omdat deze er niet was. Ook in dezen zijn we aan het reorganiseeren. De heer Paase ze hebben geen routine. De voorz. we zijn op den goeden weg. De heer Paase ik geloof er niets van we moeten er geroutineerde lui aanzetten. De heer Klaver wil den post zoo niet hand haven ik wil een grooten wagen met een motor laten B: en W. die zaak nog eens goed onderzoeken. De Voorz. ziet u daar geen gevaar in. Een kleinere spuit werkt zich overal door heen, met een groote gaat dat niet gemak kelijk. De zaak zal verder worden onderzocht cn de post blijft staan. 2 of 3 lokaliteiten te kunnen volstaan, daar alle scholen een dergelijke gelegenheid met toebehooren kunnen eischen, hetgeen aan de gemeente duizenden zou kosten. Volgn. 420. De commissie wil rekening doen houden met de warmwaterinstallatie voor de Badinrichting. De voorzitter deelt 'mede, dat dit niet zal kunnen, het zal te duur worden. Toch zal de mogelijkheid over wogen worden, dat vanuit het abattoir de Badinrichting van warm water worilt voor zien. Hierna wordt de begrootircg zonder hoof delijke stemming aangenomen. De heer Vooren feliciteert B. en W. met dit succes en de burgerij, dat deze begrooting geen belastingverhooging ten gevolge zal hebben. De voorzitter deelt nog mede, dat Oost- einderbrug ook geëlectrificeerd zal worden en wel zonder dat het de gemeente iets kost. Rondvraag De heef Selhorst vraagt, hoe het staat met de VossedwaTsstraathet is daar nog steeds een onhoudbare toestand. De voorz. deelt mede, dat de gemeente wet bereid is, de straat over te nemen aan de eigenaren is in dien geest geschreven, maar nog geen antwoord terug ontvangen. De heer Paase vraagt, hoe het staat aan de Vossevaartdaar is geen gas en gee» electra. De voorzitter als de Raad voor stelt „gas" zullen we het doen. De heer Vermeer er is nog nooit om gevraagd. De heer Jansen Wat zullen B. en W antwoorden op verdachtmakingen in de ge meente Zijn we met reorganisatie klaar Wil de voorzitter mij daar opheldering van. geven De voorzitter Wat verstaat u onder verdachtmakingen Er is of wordt toch niet gesproken over dieven? Wat men zegt? Als er bewijzen gevraagd worden komt men niet. Weth. De Vreugd Er is zooveel geklets De heer Loerakker men moet het publiek niet onder den indruk brengen, dat het hier een beestenstal is z o o is het niet. Hille- gom is een mooi dorp en zeer mooi'ook de belastingen behoeven niemand voor vesti ging te weerhouden. Er wordt nu alweer ge zegd de commissie voor P.W. is een kap stok het is hier heusch geen janboel. De heer Meskers: Als vanuit de raadzaal al gezegd wordt, dat de commissie van P.W. ook al niets is, is dat verkeerd, want het wordt Volgn. 400. B. en W. willen de Oude .vanuit den Raad de gemeente ingestuurd Beekbrug sloopen. ten zooiets is verschrikkelijk. De raadsleden De heer Paase meent, dat de brug mo numentale waarde heefthet is zonde, als ze vervalt. De heer Klaver tal is het een oudheid,he- is ook een sta-in-den-weg. Voor descheept vaart heeft ze geen doel meer en ze vraagr maar ondeshoud spr. zal stemmen voot. Weth. De Vreugd er zouden nieuweland hoofden op moeten, wat heel wat kostwe hebben de zaak eerst heel goed bekeken ver nieuwen was veel duurder en dan zijn we er af. Voor de doorvaart heeft de brug geen beteekenis meer, maar voor de afwatering moeten we een duiker houden. De heer Paase dan kunt u de oude Beek ook wel dempen, dan is u er ook af De voorzitter misschien wel heel Hille- gom Weth. de Vreugd Als het in orde is, zal het u meeveallen, mijnheer Paase. Besloten wordt, dat de brug weggaat. Nieuwe werken. De heer Vermeer zegt, dat de commissie deze posten met bizondere aandacht heeft bezien met een tegelbestrating der trottoirs kan zij zich wel vereenigen, doch de geraam de prijzen acht zij te hoog, n.l. 6 per vferk. M. De commissie heeft zich toen langs an dere zijden georienteerd en kreeg aanmerke lijk lagere cijfers. H. I. zouden de trottoir banden gereedelijk kunnen gemaakt worden van gewapend beton, dat veel goedkooper is. De commissie meent, dat de post met 8000 kan worden verminderd. Ook diverse bestratingen en herbestratingen zijn volgens de commissie te hoog geraamd verder pleit de commissie voor publiek aanbesteden en adviseert den Raad, deze posten ernstig onder de oogen te zien. De heer Van Houten wil alles aanbesteed hebben en wel alles afzonderlijk en vraagt, geen gebruik te maken van losse stratenma kers. Het is den voorzitter opgevallen, dat deze post de bizondere aandacht der commissie heeft gehad, ofschoon zij bizonder thuis be hoort bij dien van P.W. en spr. beschouwt de opmerkingen dan ook als geen verwijt aan de commissie van P. W. Eigenaardig is het, dat men de informaties inwon buiten onzen eigen deskundige en buiten B. en W. om, ofschoon ik den heer Vermeer in die richting wees. Graniet is voor altijd, maar beton is spoedig kapot. Als alles publiek wordt aanbesteed zal het even goedkooper zijn, maar denkt de commissie dan niet aan onze werkloozen Die richting gaan B. en W. niet uit, tenzij de Raad het zoo beveelt. De heer Klaver Mijn vraag was zijn deze posten overzien door de commissie van P. W. en heeft men zich afgevraagd, of ze dit jaar kunnen worden uitgevoerd Zoo neen, waarom hebben ze die er dan opgezet Bestrating van het begin der Haven b.v., straks wordt de straat daar weer opgebroken voor de nieuwe brug. De trottoirs staan ^op 1.60, maak ze 2 M. of 1.95 M. voor de veilig heid Zou B. en W. dit laatste willen overne men, anders maak ik er een voorstel van. Opgemerkt wordt, dat het Rijk wel eens bezwaar kon hebben tegen 2 M„ men had in Den Haag zelfs bezwaar tegen het plaatsen van een lantaarn, die meer op zij moest. Verder verzoekt dè heer Klaver, eerst de noodigste werken te doen uitvoeren. Weth. De Vreugd geeft nu toelichtingen wat de riooleering betreftwat de breedte der trottoirs betreft, spr. is het met den heer Klaver eens en waar het kan, zal het ge schieden. Laten we nooit beginnen met be- tonbanden, graniet is het best en op den duur het goedkoopst. De heer Vermeer zegt in geen geval be doeld te hebben, een insinuatie aan de com missie van P.W., maar spr. houdt vol, dat met goede trottoirs toch 8000 kan worden bespaard. Weth. De Vreugd wijst er op, dat aan den Stationsweg ook aanbesteed is en we zullen het juist zoo doen. Hoe kan de dir. van ge meentewerken van Heemstede nu goede in lichtingen verstrekken inzake Hillegom Besloten is, dat met niets begonnen zal worden alvorens het behandeld is in de com missie van P. W. De heer Paase Zegt, dat het bij de St. Mar-' tinuskerk gestane gemakhuisje thans op het gemeente-erf ligt. Waar komt het nu De heer Loerakker heeft u graag die dingen voor uw huis Weth. De Vreugd we zoeken nog een plaatsje. De heer Paase het kan gemaskeerd wor den we hebbern er thans 1 bij 10000 in woners kijk eens naar Haarlem. Ik zou het wenschen naast de pastorie van de Martinus- kerk. Dit wordt bestreden. B. en W. zullen nog eens overwegen. De heer Paase ik zal, er elke vergadering naar vragen. Volgn. 411. De heer Paase bespreekt het gymnastieklokaal. Zes jaar geleden werd het beloofd, maaé het is er nog nietdat is dus 'maar schijn geweest. De Voorz. dat is het niet, maar de om standigheden nu en voor 6 jaar verschillen geweldig. Verder licht de voorzitter toe hoe gestreefd wordt, om in de toekomst me moeten meewerken, om de gemeente omhoog te brengen. De heer Vermeer Ik betreur al leen, dat die commissie het voorwerp is ge worden van politiek de leden Loerakker en Jansen b.v. zijn ongeveer nooit hier anderen zouden meer activiteit hebben ont plooid. De heer Loerakker Ik zal een con creet geval noemen de heer Paase spreekt smadelijk over de Brandweer we kunnen toch wel opbouwen De heer Paase Dat is wel gaed De voorz. feliciteert nu de heeren met den volbrachten arbeid en hoopt, dat deze be grooting moge strekken tot heil van Hille gom. Hierna sluiting. Deze zitting auurde van 27 uur en werd gepresideerd door Wethouder Balvers. Bij den aanvang waren afwezig de heeren Van Houten, Loerakker en Vooren die even iets kwamen. Bij beide zittingen was dns de raad geheel voltallig. Bioscoopvoorstelling. Gisteren heeft voor de eerste maal het nieuwe bioscoop toestel, eigendom van het Roomsche Jeugd werk te Bennebroek, in het R.K. Bondsge- bouw gedraaid voor het publiek. Des 's middags van 5 tot 7 uur werd een kindervoorstelling gegeven, waarvoor zeer veel bëlangstellffjï was. De «aat was geheet uitverkocht. Afgedraaid werden „Revue", Neerlands vreugde Film", en „My Boy". Des avonds na 8 uur begon de avond voorstelling. Ook voor deze voorstelling was vrij veel belangstelling. Begonnen werd met „Revue", waarna volgde „Neerlands-vreugde Film" en „The Ritty". Na de pauze volgde het hoofdnummer „My Boy", een 5 acter met Jackie Coogan in de hoofdrol en als slot „Zware Concuren- ten", een 2 acter. Mej. A. Vernooy speelde op zeer goed» wijze piano. Zoowel de middag- als de avond-voor stelling zijn zeer goed geslaagd, terwijl daar mede tevens een goed begin is gemaakt aan het financieel steunen van het jeugdwerk in de gemeente. Aan het slot dankte de kapelaan W, War- menhoven, die met behulp van den heer W. de Wit de voorstelling verzorgde, de aanwezigen en riep hun hulp in, om daardoor in de toekomst meer bioscoopavonden met hetzelfde succes te kunnen geven. Personalia. Voor het examen machine- schrijven .systeem „Mercurius", slaagde onae plaatsgenoot den heer J. Schenk Jr., leerling van den heer F. C. van Lierop Jzn., alhier. R. K. Middenstandsvereeniging. Vrij dagavond hield genoemde vereeniging haar maandelijksche vergadering in het Patro naat Voorziter, de heer Pylman opent, heet allen hartelyk —welkom en wijst op het groote belang van de Middenstandsvereeni- ging. D neotulen wordene onvranderd goedge keurd. Ingekomen was de Diocesanenlyst met verschilende belangrijke mededeelingen, die uitvoerig werden besproken. Van de rondvraag maakten enkele leden goed gebruik. Hierna slaat de voorziter de vergadering na eerst de leden nog eens aangespoord te hebben om propaganda te maken voor den middenstand. De volgende vergadering werd bepaald op Donderdag 22 Maart in het Pa tronaat. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 20 FEBRUARI Bieden Laten 59.20 59.30 9.70 9.85 34.50 34.65 Londen 12.10^ 12.12 47.70 47.85 13.10 13.25 42.— 42.10 34.95 35.10 New-York (cable) 2.48 2.54 7.30 7.45 27.— 27.10 66.50 66.65 66.05 66.20 66.60 66.75 THERMOGENE TEGEN Dooien van 75 on 46 ««■a* E1SCHT HOOANDSCHE VERPAKF<C

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2