De Bondswedstrijd op het Haarlem-terrein Ajax II—R. C. H. II 8—1 :.f.c. Spartaan IIH. F. C. II 51 D. H. V. B. R.K.V.V. „Onze Gezellen" R.K.V.V. „Lisse" R. K. S. V. „Santpoort" D. S. S. ISantpoort II 22 R. K. S. V. „Victrix" H. V. B. E. D. O. IIISchoten II 22 De Hongaren in actie In het „Olympia" der Alpen Dioc. Haarl. Athletiek Kring HOCKEY. Dameshockey Keuzewedstrijden op het Rood Wit-terrein De Competitie H. B. S.—T. O. G. O. III 3—0 Bioemendaal IIIKieviten Sport en opvoeding moeten synoniem worden De Hockey-uitslagen houdbaar voor v. 'fc Hof in het net geplaat sten bal. Onstuimig vallen de V. S. V.'ers aan en K. P. C. wordt geheel ingesloten. Verschillende schoten werden ingezonden, echter zonder succes. K. F. C. verdedigt met man en macht en weet zelfs tegen 't einde den voorsprong te vergrooten. Bru- ning liet den bal als boven omschreven glip pen. Einde kwam dan met een 3—1-over- winning voor K. F. C. Scheidsrechter Hau- ber leidde correct. Het bestuur van den Nederlandsche Voet bal Bond had den 19en Februari gereserveerd voor een nationalen oefendag en zoo stonden gisteren in verschillende plaatsen ver over 100 spelers in het veld, waaruit nu en in de naaste toekomst de'spelers gekozen moesten worden, die in het Nederl. eltal de reputatie van voetballend Holland hoog moeten hou den. Ook het Haarlem-terrein met zijn uitste kende accomodatie zag zich door het Bonds- bestuur een wedsrijd toegewezen, nj. van z.g. jeugd-elftallen, waarbij men zich echter niet had gehouden aan den voor jeugd-elf- .tallen bepaalden leeftijdsgrens. Het gunstige weer had vrij veel publiek naar het Haarlem terrein gelokt, dat vermoedelijk wel niet ge heel bevredigd zal zijn vertrokken. In tegenstelling met de vaak zoo felle com petitie-wedstrijden gaat het in dergelijke oefenwedstrijden gewoonlijk wat rustiger toe en wanneer dan de spelkwaliteit geen ver goeding geeft voor wat ontbreekt door de on verschilligheid van het publiek omtrent de uitslag, dan hoort men spoedig kritiek over de nuttigheid en wenscheUjkheid van derge lijke wedstrijden. Zoo ook gisteren toen de spelkwaliteit bleef beneden de gestelde verwachtingen. Aller eerst dient men hierbij echter rekening te houden met de wijzigingen die op het laatste cogenblik nog in de elftallen moesten wor den aangebracht (in beide teams b.v. op de belangrijke spilplaats). Naar een lid der ■westelijke elftalcommissie ons verklaarde hecht men in officieele kringen wèl waarde aan deze wedstrijden omdat in het tegen woordige competitie-verband niet meer zoo als vroeger de vooraanstaande spelers van zelf naar voren komen. Hoe men intusschen over deze wedstrijden denkt, den N. V. B. komt zeker een compliment toe voor de wijze waarop de laatste jaren de voorbereiding van de samenstelling van het Nederi. elftal, mede in verband met het Olympisch voetbaltour- nooi, is geregeld. De elftallen die gisteren op Schoten uit kwamen, waren al3 volgt samengesteld: Elftal A (witte shirt, zwarte pantalon). Balt (U.V.V.) Kuyl en Boeree (E.D.O.) Van Dolder ('t Gooi), Dinkla (Edo) Pantioni (D.F.C.) Huisman, (Haarlem), Snooy (V.V.A.), Verkerk (R.C.H.) Lungen (A.F.C.( en Bijlsma (Zee- burgia). Van Nellen (D.H.O.), Ferwerda (BI. Wit), vVentink ('t Gooi) Adam (H.V.V.), Wels (Unitas). v. d. Broek (Xerxes), Goedhart (Haarlem), Bierens (D. F. C.) v. d. Brink (Velox), Torringa (Haarlem) Cohen (Sparta). Elftal B. (greehe shirt, zwarte pantalon). De wedstrijd die rustig door den heer J. J. (rootmeyer werd gr leid, bleef beneden het- -c-n mocht worden verwacht. De midden- mie van het A elftal kon maar niet op dreef omen en vooral de Edo-spil was er uit. De oorhoede waarin Snooy remmend werkte, >resteerde als linie dan ook niet veel. Ver- erk trachtte wel nu en dan ér snel van door o gaan, maar Goedhart bewaakte de bewe gelijke R. C. H.'er zeer goed. Desondanks iond Verkerk enkele goede schoten in, maar !aarmede is ook wel al het goede van de A- oorhoede gezegd, Huisman had noch van inooy, noch van Van Dolder steun en kon üet veel beginnen. Tluyi en Boeree vormden en stevige achterhoede en Balt is het werk 'el toevertrouwd, al hoede deze doelverdedi- ;er zich voor gevaarlijke experimenten. Cohen in het B elftal kreeg weinig gele- eid zijn talenten te toonen. Ook hier waren 'e achterspelers voldoende. De Xerxes-spe- 3r v. d. Broek bleek een zeer goede kracht, '.lie het vermoedelijk wel verder zal brengen, -oor het goede steunen van de middenlinie :reeg de voorhoede van B volop gelegenheid en te vallen. In het veld ging dit uitstekend •n vooral de vlugge Adam speelde hier goed, naar het afwerken der aanvallen was zeer wak en Wen tink, dia vroeger zoo'n schutter was, bracht er weinig van terecht. Van Adam veet men nu eenmaal dat hij niet schieten 'an. Ondanks een bijna voortdurend over wicht van het B elftal bleef het bij een bui- "nspel doelpunt van Van Nellen, waarbij Irootmeyer o.i. ten onrechte ingreep. De strijd was weinig emotievol en de 00 '•'aarmede het einde kwam, verhoogde nog iet onbevredigde gevoel. Doelpunten geven snminste nog eenige teekening, zelfs aan een nbelangrijken wedstrijd. Behalve v.d. Broek "n Adam gelooven wij niet, dat er spelers rijn, die een hooger cijfer dan 6 hebben ge baald. Na deze beschouwingen kan een ver- 'ag gevoeglijk achterwege blijven. Wat zou er meer van te zeggen zijn? 1.50 1.50 1.30 1.— 0.93 0.86 0.83 0.73 0.60 0.57 Ajax 2 heeft gisterenmiddag in de Meer wreed de kampioenskansen van de Racing eserves om zeep gebracht. Met niet minder ■an 81 werden Muller c.s. afgemaakt, een itslag die aan duidelijkheid niets te wen- xhen overlaat. De Ajaxieden die eveneens nog een goede :ans op het kampioenschap hebben, waren /oor deze gelegenheid extra sterk uitgeko- nen, terwijl de R.C.H.-ers met het gewone .lftal verschenen. Gedurende de eerste helft ging het spel rijwel gelijk op, hoewel Ajax er toch in laagde om het eerst te scoren. In de R.C.H.- oorhoede is het speciaal Schouwstra, die r niet veel van terecht brengt, nochthans on men meerdere malen de Ajax-doelman p de proef stellen. Om niet te doorgronden edenen, geeft dan de scheidsrechter aan Competitiestand. V.S.V. 2e klasse A. 18 12 3t 3 27 50—22 J.E.C. 16 12 0 4 24 39—28 'Vest-Frisia 13 8 1 4 17 21—17 13 5 3 5 13 29—23 7.F.C. 15 6 2 7 14 22—30 LV.V. 15 5 3 7 13 28—41 dc. Victrix 12 4 3 6 10 32—41 ï.R.C. 15 5 1 9 11 27—37 leider 15 3 3 9 9 31—37 .lollandia 14 3 2 9 8 28—40 vjax een penalty, die in een doelpunt werd mgezet. Het spel gaat dan wederom tame- jk gelijk op en het gelukt Kedde om op raaie wijze een tegenpunt te maken. Met 1 voor Ajax gaat dan de rust in. De tweede helft wordt R.C.H. noodlottig. \jax 2 komt overdonderend opzetten en mdanks dat Kos op eminente wijze zijn doel taat te verdedigen, is het hem toch niet nogelijk te verhinderen, dat de Amsterdam- ners met regelmatige tusschenpoozen de core verhoogen. Het lukt dan in het geheel riet meer in het elftal van de Racing en al racht men op alle mogelijke manieren de le nederlaag zoo klein mogelijk te doen zijn, nen kan tenslotte niet verhinderen, dat de stand wordt opgevoerd tot 81, terwijl -Ike poging om den achterstand in te halen oor de Ajax-defensie in den kiem gesmoord v; orcit. - Als scheidsrechter Robbe het einde aan kondigt hebben de Ajaxieden dus hun fraaie kans behouden en is R.C.H, 2 thans uit den strijd om de bovenste plaats. De H.F.C.-reserves hebben ditmaal al een bijzonder slechten wedstrijd gespeeld. Niet alleen dat er hoegenaamd geen ver band in het geheel zat, er werd bovendien al zeer laksch gespeeld. Waar Spartaan 2 hiertegenover een enthousiast vlug spel vertoonde bleef het gevolg dan ook niet uit. Al vrij spoedig hadden de Sloterdijkers met 20 de leiding. Even een herleven van H.F.C. 2 en de stand is 21 van den voet van v. Beem. Waar Spartaan 2 voor rust nog eenmaal doelpuntte ging rust met 31 in. In de tweede helft hetzelfde liedje. Diverse kansen werden door beide partijen gemist. Nog tweemaal doelpuntte de Spartanen waar tegenover H.F.C. 2 niets meer wist te stellen. Einde kwam met 51 voor Spartaan 2. H.F.C. 2 had dit elftal Onderwater Engelberts Hoomans v. Wijk v. Houten Marchant v. Pareeren Daniels Adriaans v. Renesse v. Beem DISTRICT HAARLEM EN OMSTREKEN. JUNIOREN-COMPETITIE. Programma voor 26 Februari 1928. Afdeeling D. T. IJ. B. B. 4—H. B. C. 4. V. V. F. I—Onze Gezellen 3, 2 uur. Afdeeling E. Alliance 3—R. K. V. Z. 3 Geel-Wit 3—T. Y. B. B. 5 Afdeeling F. T. Z. B. 3—H. B. C. 5 V. V. F. 2 vrije Zondag. Wanneer geen aanvangsuur is vermeld vangen de wedstrijden te 1 uur aan. De afdeelingen zullen nu D., E. en F. ge noemd worden. Ruilformulieren moeten voor Dinsdag in mijn bezit zijn. Verzoeken om uitstel, 8 dagen van te voren. De vereenlgingen gelieve voor goede spel leiders zorg te dragen. TRIDUUM. We hopen dat de Junioren ook een goed figuur slaan in het bezoeken van het Tri- dium op 1, 2 en 4 Maart a.s. Pater Esser houdt het Tridium, dan is het komen heeds een lust, niet waar. De competitielieder. Seer. J. J. Loerakker, Leeuwerikstraat 13, Haarlem. OFFICIEEL NIEUWS. Het dagelijksch bestuur besloot wegens er gerlijk wangedrag te royeeren: J. M. Dijkmans, Padna, Bioemendaal. Dit royement zal doorgezonden worden naar het Bondsbestuur. UITSLAGEN. Onze Gezellen IA. D. O. I 12 Onze Gezellen IIConcordia II 11—0 Het eerste elftal heeft na een spannenden wedstrijd met I2 verloren. Zenuwen was de grootste tegenstander van de Gezellen-men- schen. Direct na den aftrap ontwikkelt zich een snel spel met A. D. O. in de meerderheid. Het gelukt Onze Gezellen echter niet hun oude vorm te krijgen. Hiervan weet A. D. O. te profiteeren en reeds spoedig neemt zij de leiding met 02. Tot rust weet de achter hoede zich staande te houden, zoodat deze ingaat met 02. Na rust zet Onze Gezellen er alles op, om te winnen en na een kwartier spelen staat het 12. Enthousiast spelen de Gezellen verder, doch het mag hun niet gelukken gelijk te maken. Tien minuten krijgen de Zwart-Wltten de kans van den dag, een penalty, doch deze wordt door den keeper gestopt. Even hierna geeft scheidsrechter v. d. Lans, die goed leidde het eindsignaal en heeft Onze Gezellen verloren. Nog een klein kansje rest ons nog voor het kampioenschap. A. D. O. moet nog een wedstrijd spelen. Misschien...? Er was voor dezen wedstrijd ongekende be langstelling. Het tweede elftal wist met groote cijfers van Concordia, die met acht man speelde, te winnen. Even voor het einde moest scheids rechter Faase staken, omdat een speler het veld moest verlaten, waardoor Concordia niet meer over het minimum aantal spelers kon beschikken. Des avonds werd een intiem feestavondje georganiseerd voor de leden en donateurs. Aanwezig waren eenige vereenigings-afge- vaardigden. De heer P. P. Smit, als vertegenwoordiger van het District Haarlem complimenteerde het derde elftal met een aardig speechje. Wegens het behalen van het kampioenschap van hun afdeeling. De heer van der Wal, humorist wist er een goede stemming in te houden, terwijl het jazzband de aanwezigen vergastte op goede muziek. Secr.: C. Sterk UITSLAGEN ZONDAG J.L. Lisse I—Gr. Willem I 21 Gr. Willem III—Lisse n o—5 Alliance ILisse III en IV comb. 21 Lisse VLeiden V 2—0 Nou, nou, heeren, dat valt niet mee hoor en dan nog wel tegen 9 man, nu had ik toch zeker een overwinning verwacht. En fin, er is niet verloren, laten wij tevreden zijn. R.K. sportlui van Santpoort en O. A.s. Zondag 26 Febr. wacht ons een zéér belang rijke wedstrijd, een strijd, die zeker het dubbeltje entrée en het aanzien waard zal zijn. Santpoort 1—D. E. M. I staat op het programma. Dit wil zooveel zeggen als Hol landBelgië. Als ge weet dat deze elftallen maar 2 punten verschil hebben op 't rang- Hjstje en dat het om het kampioenschap gaat, dan kunt ge er van op aan, dat het een titanenkamp wordt. Komt dan in groote getale, ge ziet beslist wat fijns, hóór! Voor verkoop van kaarten ls voor ons te om slachtige maar de man aan 't hek heeft dubbele voorraad, zoodat we heel wat volk kunnen bergen. We rekenen dezen keer op een reuzen toeloop! Als het kan is er om 1 uur een pittige voorwedstrijd tusschen.... heeren, leden! Het Distr. Haarlem van den D. H. V. B. houdt dit jaar wederom een Triduum en wel op Donderdag 1 en Vrijdag 2 Maart 's avonds om 8 uur in de kapel der Eerw. Zusters, Konlngstr. Haarlem en Zondag 4 Maart 's ochtends 9 uur, onder de H. Mis van 9 uur alg. H. Communie der deelnemers, waarna gezamenlijk ontbijt. Deelname aan 't ontbijt kost 25 cents. Secr. L. H. v. Noort, Rozenprleëlstraat 83r. Uitslagen Zondag 19 Februari. B. S. M. 1Victrix 1, 22, vriendsch. Victrix 2Alliance 2, 23. Het eerstetrok met 10 man naar Ben- nebroek om B. S. M. 1 vrienascnappeiriK xe bekampen. Van beide kanten wordt aardig spel te zien gegeven, maar B. S. M. brengt het niet verder dan de backs. Victrix zweeft geregeld voor het vijandelijke doel, maar weet van de vele prachtkansen er maar 1 te benutten. Rust I—0. Na rust gelooven de meeste Victrix-men- schen het wel, waardoor de B. S. M.-aan- vallen uiterst gevaarlijk zijn. Zij weet twee maal te doelpunten, waarvan eens door een Victrix-man. Ook onze voorhoede doet eeni ge mooie aanvallen en weet de B. S. M.- keeper nog 1 maal te verschalken, zoodat einde komt met gelijk spel. Geen slecht re sultaat. Het tweede, dat nu geheel com pleet was, kon 'het tegen Alliance niet bol werken. Met 3—2 moseten zij in de Lyceum bewoners hun meerdere erkennen. N.B. Onze Feesavond was verschenen Donderdag is in een woord schitterend ge weest. Zoowel muziek als cabaret of hu morist waren uitstekend. Uitslagen van Zondag A. I.V.O.Bennebroek D.I.O.Zandvoort II E.D.O. IIISchoten II Haarlem IV—V.S.V. II Bioemendaal IIRioperda B. H.F.C. IllKennemers II ZeemeeuwenHaarlem III Schoten IIA—R.C.H. III HillegomHaarlem Veteranen A. H.F.C. IVAurora II Stormvogels III—R.C.H. IV D.O.A.Haarlem V B. V.S.V. III—H.F.C. V Haarlem VI—E.G.IC. R.C.H. VStormvogels IV E.H.S. II—V.O.G. C. I.V.O. IIHaarlem VII E.D.O. V—D.I.O. II Kennemers IIIHillegom II A. Halfweg IID.S.K. B. SwastikaKinheim II D.W.O. IllStormveld II 3 D. Kennemers IV—Bioemendaal III 1 3 E.D.O. VII—T.H.B. III E. Aurora III—V.O.G. II Schoten IVBioemendaal IV D.W.O. IIZeemeeuwen IV F* V.V.H. IIIBioemendaal V Zeemeeuwen IIHillinen III 0- 3- 4- 3- 0- 13- Onder leiding van scheidsrechter Twister ling stellen beide elftallen zich cp. Het begin is een gelijk opgaande strijd. De thuisclub weet door Hanson de leiding te nemen 10. Hierop volgt een overzicht van de bezoekers. Tochj.duurt het nog geruimen tijd vooraleer de gelijkmaker komt. v. Gasteren heeft ten slotte uit een corner succes 11. Door een prachtige goal van Fortgens, door Luijken in staat gesteld, neemt Edo weer de leiding 21, Na de rust wordt er fanatiek aangepakt. We derom heeft van Gasteren succes van Scho ten 2—2. Hoe er verder gewerkt wordt. Ver andering komt er niet meer in den stand. Zoodat beide partijen zich tevreden moeten stellen met een gelijk spel. Het Hongaarsche elftal krijgt een drukke Meimaand, want een drietal landen houden daar een generale repetitie hunner voetbal lers op hun doorreis naar de Olympische Spelen te Amsterdam. Op 15 Mei a.s. spelen de Hongaren tegen het Turksche elftal, op den 17den tegen het vertegenwoordigende Egyptisch team en op den 22sten d.a.v. tegen de Bulgaren. WINTERSPELEN BIJ DOOIWEER 1500 EN 10000 METER SCHAATSEN RIJDEN VS-HOCKEY KUNST RIJDEN OP DE KULM-BAAN. St. Moritz, Donderdagavond. Overal druipt het water van- de huizen, het olanke wit van de besneeuwde wegen is overgegaan in een vuilbruine substantie, die met sneeuw niet veel meer gemeen heeft. Groote plassen bevinden zich op de wegen, waardoorheen de sleeën en postauto's met veel moeite zich een weg banen en daardoor een slik-douche aan de omstanders aanbieden. De vele ijs- en curlingbanen vertoonen slecht ijs, waar boven zich water verheft, zeker tien centi meter hoog. Het dooit zwaar. Fel brandt de zon op de stervelingen, die zich in St. Moritz verzameld hebben, om de Olympische Win terspelen in volle glorie te aanschouwen. Verwarmend waait de „foehl", de wind, die oorzaak is van de miserabele omstandigheid, dat een ieder hier nu rondwandelt met bag gerlaarzen en een regenjas, annex parapluie. Of men wandelt, wanneer het niet regent en de zon dus gewonnen heeft, zeer luchtig zonder bontjas, sjaal of handschoenen. Ja, het is de laatste dagen raar weer in dit Alpen land. Zon, regen en dooi. Zoo is het vanaf Dinsdagmiddag. En gis teravond, (Woensdag), was anderhalve dag Zonder sport omgegaan en we dachten wer kelijk, dat de spelen een stillen en roemloo- zen dood zouden sterven. Steeds dooide het. Doch vannacht heeft het weer wat gevroren, zoodat tot een uur of één is schaatsen gere den door de kunstrijders en -sters en door eenige hockey-teams. Na éénen begon de zon weer lustig te schijnen en werden flinke plassen op den Kulm-Ring getooverd, waar door de overige vastgestelde sportieve zaken i tot den volgenden dag zijn uitgesteld. Evenwel kan reeds thans worden vastge steld, dat het groote moeite zal kosten om de spelen nog geheel af te werken. Reeds zijn wijzigingen aangebracht, waardoor ver schillende onderdeelen zijn vervallen. De tien kilometer is vrijwel zeker afgelast bob ben geschiedt in twee races, in plaats van in vier, terwijl verschillende wedstrijden, die oorspronkelijk niet samenvielen, thans gelijk tijdig plaats vinden. Zoo krijgen we morgen tegelijk kunstrijden, skeleton, Canadeesch optreden in ijs-hockey en ski-loopen. Daar is dus voor ons journalisten werk aan den winkel. Er is na deze ontgoocheling komen vast te staan, dat deze spelen absoluut veertien dagen te laat zijn georganiseerd. Voor de organisatoren is de loop van de zaken een dubbele teleurstelling, want zij kenden en hebben het voorzien, doch de hotelhouders hebben het hier gewonnen. Wat is namelijk het geval De tijd van het winterseizoen is in het Engadin van Kerstmis tot begin Fe bruari. Dan is het stampvol van gasten in de hotels, die nadien gesloten worden. Thans echter heeft men er een speciaal „seizoen" bijgemaakt, namelijk van begin Februari tot einde Februari, in welken tijd de hote liers nieuwe gasten hebben gekregen en dus dubbel verdiend hebben dezen winter. Dat de Tweede Olympische Winterspelen even wel letterlijk in bet water zijn gevallen, doet minder ter zake. St. Moritz verdient en zelfs schadelijk veel. Het eenige dat niets kost, is ijswater. Wat is na mijn tweeden brief geschied Dinsdag kregen we allereerst een zege te zien van Clas Thunberg, den 34-jarigen Fin- schen kampioen, die op de 1500 meter zege vierde. Onze Hollanders sloegen een poover figuur, hetgeen te betreuren viel na hun zeer goede rijden op den vijf kilometer. Kos viel door een scheur, doch reed den afstand uit. Heijden maakte 'n beteren tijd dan Kos, namelijk 2.33.1, waardoor hij zich achttiende plaatste, 's Middags vond de tien kilometer plaats, welke strijd niet weid uitgereden. De ingetreden dooi was oorzaak, dat na een viertal series gestopt moest worden. Zoo danig was het water op de baan van invloed op de tijden, dat het eerst gestarte paar den besten tijd maakte en de daaropvolgende paren steeds slechter. Dinsdagsmiddags stond het spel stil. Ook den Woensdag waren we werkloos. Het dooide steeds harder. Overal hoorde je moppen over het water. Bij het ontbijt schreeuwde een Zweed, dat we voort moes ten maken. De pers-auto stond klaar, want Arne Borg zou in het stadion starten, 's Mid dags beweerden de Duitschers bij hoog en bij laag, dat Vierkötter, hun Kanaal-man, het Engad ndal zou overzwemmen, waarna de Hollanders besloten om Piet Ooms te telegrafeeren. Hedenmorgen heb ik eenige oogenblikken het kunstrijden voor heeren en voor dames bewonderd, maar ik trof het net, want heden moesten de verplichte figuren gemaakt wor den. Zoo liepen de dames en heeren haast tot vervelends toe achten en nog eens achten, zoodat ik soms wenschte, dat ze eens een negen zouden maken. In het Stadion von den de laatste Yshockey-matcken plaats uit de voorronden. De resultaten in de laatste week bereikt, waren aanleiding om Zweden, Engeland en Zwitserland met Canada een halve competitie te laten spelen. Thans komt dus Canada in het vuur, waarover u een vol gende maal een enthousiast verhaal kunt ver wachten. In bovenstaande regelen heb ik u, naar eer en geweten, verslag uitgebracht over de afge- loopen dagen. Vertrouwen we slechts, dat mijn volgende brief mag beginnen met de mededeeling, dat het een „steen dik" vriest. Daar moeten we het hier toch van hebben. J. A. BRONGERS. DE JAARVERGADERING. VOETBALBOND EN ATHLETIEK- KRING. De Dioc. Haarl. Athletiek kring hield Zondag in St. Bavo zijn jaarvergadering. De heer G. Kruijver uit Zaandam, opende de vergadering met den Christ, groet, heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder der Haarlemschen districtsadviseur, den Weleerw. Pater Esser. Spr. memoreerde vervolgens hoe goede resultaten de kring na zijn eerste bestaans jaar reeds had geboekt, waartegenover spr. eenige slapte constateerde bij sommige ver- eenigingen. Hierbij memoreerde spr. de afzijdige houding van Graaf Willem uit den Haag. Spr. meent, dat er schuld is, omdat de principieele kwestie van den Kring naast het technische gedeelte niet voldoende naar voren wordt gebracht. Technisch staat de kring natuurlijk achter bij de neutrale organisatie, maar deze is ook zooveel ouder. Spr. wil op deze vergadering wat meer aandacht schenken aan den principieelen kant. De vereenigingen moeten meer naar bui ten treden, o.a. door publicatie in plaatse lijke bladen. Voorts beveelt spr. deelname aan den Stillen Omgang aan, en contact met gods dienstige en vakorganisaties. Wanneer we met goede voornemens be zielt, 't nieuwe jaar ingaan, dan zullen we de vuurproef (in den vorm v. de a.s. Olympiade, die een machtig propaganda-middel zal zijn voor de neutrale organisatie) doorstaan. Spr. zegt commissie-leden, medebestuurs leden en geestelijk adviseur dank, voor den velen arbeid verricht in het belang van den bond en hoopt en vertrouwt, dat allen met ijver zullen blijven werken in het belang van de Roomsche Athletiekbeweging (Ap plaus). De secretaris-penningmeester, de heer W. de Zwager leest hierop de notulen der vorige vergadering, welke onder dankzeg-1 ging werden gearresteerd. Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven uit Gouda j waarbij wordt medegedeeld, dat de ver eenigingen in Gouda, op de jaarvergadering te Gouda zullen worden aangespoord zich bij den D. H. A.K. aan te sluiten. Een mededeeling is ingekomen van den D.H.V.B., dat voor het komende jaar de heer G. Kruyver weder als gedelegeerde is als is aangewezen. Een verzoek is ingekomen van de Ver. Ursus, Leonidas, Holland, Sportver. Wils kracht, A.C.E. en U.D.I., om het volgende voorstel in behandeling te nemen „In de eerstvolgende jaarvergadering van den D.H.A.K. zal het voorstel ter tafel wor den gebracht om art. 2 der statuten té wijzi gen in dien zin, dat de D.H.A.K. voor noemd, een zelfstandige organisatie wordt en de overige artikelen daarmede in overeen stemming te brengen. De geestelijke adviseur, rector Braakman en de heer H. Putter, voorzitter van den D.H.V.B., komen ter vergadering en wor den door den voorzitter verwelkomd. Naar aanleiding van voornoemd voorstel, leest de voorzitter 't navolgende schrijven voor van Mgr. A. J. Callier. In antwoord op Uw schrijven van den 24 sten Mei 1.1., berichten wij U Ed., dat naar Onze meening de Athletiek en de Voet-» balsport tezamen in ééne katholieke alge- meene sportvereenigingen als twee deelen van ééne groote algemeene sportvereeniging met verschillende onderdeelen, welke alge meene vereeniging dan zal blijven en niet onderhevig aan de verschillende verande ringen en wijzigingen op het gebied van de sport. De heer Bergsma, Wilskracht, zegt, dat de D.H.V.B. dan geen voetbalbond meer kan wezen, maar een sportbond. De heer Milani (U.D.I.) vraagt wanneer dit Bisschoppelijk schrijven is ingekomen en of de secr, Mgr. nader heeft ingelicht. De Voorzitter heeft de besprekingen van de vorige vergadering ter kennis van den D.H.V.B. gebracht, waarop het D.H.V.B.- bestuur zich tot den den Bisschop heeft gewend, Den heer Bergsma antwoordt spr., dat zijn meening inderdaad juist is. We moeten evenwel de omstandigheden niet uit het oog verliezen, er bestond toen nog geen Athletiekbond en 't was toen den wensch van Mgr., dat de nieuwe organisatie een. onderdeel zou uitmaken van den be- staanden D.H.V.B. I Tenslotte merkt spr, op, dat men zich bij de besluiten van Mgr. heeft neer te leggen, en dat daar niet aan valt te tornen. De heer Milani vraagt, of Mgr. op de hoogte is gebracht van cle motieven, die tot het schrijven aanleiding geven. De Voorzitter deelt mede, dat Mgr. reeds een meening had, waarvan alleen maar een nadere preciseering verzocht kon worden, die dan ook is verkregen, 't Ging niet aan, om er bezwaren tegen in te brengen. De heer Bergsma wil den Bisschop ver zoeken, dat de kring niet onder, maar naast den D.H.V.B. komt te staan. Waarom moet de kring door den D.H.V.B. geregeerd, worden. Spr. wil wel een bestuur boven zich hebben, maar daar moeten ook athle- ten en turners zitting in hebben. De heer Putter, voorzitter van den D. H. V. B. releveert den gang van zaken, zegt, I dat de oorzaak bij de athletiek zelf ligt, die te weinig activiteit toonde. Spr. merkt op, dat de kring nog leiding noodig heeft én aldus kan profiteeren (niet onder de plak staan) van de bestaande voetbalorganisatie. Spr. toont overigens aan, dat de kring van machtskwestie niet veel last heeft. Spr. is zelf voorstander van een Westelijke sport- sportcentrale, waarvan spr. zich als voor zitter voorstelt, den adviseur van voetbal, athletiek en gymnastiekbond, den Weleerw. rector Braakman. De voorzitter onderschrijft het gesprokene van den heer Putter. Spr. wijst op de goede werking van den kring, maar daarnaast noemt spr. zaken op, die door den kring nog niet zijn aange durfd, maar in het belang van de neweging wel zullen moeten plaats hebben. Dit vergt veel van de financiën, en van dit standpunt bezien, meent spr. dat het wel goed is', als de „vader" 't „kind" met raad en daad kan bijstaan. Rector Braakman verheugt zich over den toon, waarin de besprekingen worden ge voerd en sluit zich aan bij het door de heeren Kruyver en Putter gesprokene. Spr. wijst er voorts op hoe een grooten steun de kring aan deze beide heeren heeft. Nog wijst spr. op het noodzakelijk verband, dat tusschen athleten en voetballers bestaat, (o.a. gebruik van terreinen). Spr. geeft tenslotte den raad den kring zoo sterk en groot mogelijk te maken. Wij moe ten een goede basis vormen, waarop een goede sportcentrale kan worden gebouwd. Wij moeten het als een tusschenvorm be schouwen. We moeten de zaak niet over haasten, de zaken marcheeren immers goed? 't Gaat den goeden kant heen en met de vriendschappelijke verhouding die gekweekt wordt zullen we een goede samenwerking in de centrale krijgen. Verslagen. Allereerst brengt de heer de Zwager het jaarverslag uit, dat in optimistischen toon is gesteld en een goed beeld gaf van hetgeen er in den kring is omgegaan. Met een op wekkend woord eindigde het keurige ver slag, dat met applaus en een dankwoord van den voorzitter werd besloten. Het financieel verslag gaf aan inkomsten en uitgaven een totaal bedrag van f 119.50. Er is een voordeelig saldo van f 62.18 Va. Ook dit verslag wordt onder dankzegging goedgekeurd. Uitgebracht werden vervolgens de ver slagen aan de Technische-commissie, Re cord-commissie en Kas-commissie, welke laatste voorstelt den secretaris-penningmees ter te dechargeeren, hetgeen geschiedt. Critiek wordt uitgeoefend op de pers en propaganda commissie. Het bestuur, dat in zijn geheel aftreedt, wordt bij acclamatie herkozen, waarvoor de voorzitter dank zegt. De heer Putter zegt, dat het D.H.V.B.- bestuur steeds het volle vertrouwen in het bestuur heeft gehad en dat de kring steeds op de volle medewerking van den D.H.V.B. kan rekenen. De vereenigingen O.B.K. te Bennebroek en Wilskracht te Amsterdam worden als kas- commissie aangewezen. De Technische com missie wordt herkozen. Bij de verkiezing van de pers en propa ganda conrnmissie wordt in het bijzonder geklaagd over de geringe medewerking die de ver. in Amsterdam ondervinden. Record en Protestcommissie werden her kozen. De waarborgsom wordt gesteld op f 5. per vereeniging. De plaats voor de volgende jaarvergadering zal nader worden bepaald. Van de rondvraag werd een dankbaar gebruik gemaakt, waarna de voorzitter met een dankwoord de vergadering sloot. Zondag hadden op het terrein aan den Meerweg een tweetal keuze-wedstrijden plaats om te kunnen komen, tot selectie der 22 beste dames, die op 3 Maart a.s. in Brus sel den strijd tegen België zullen aanbinden. De eersten wedstrijd van het A- tegen het B-elftal ving te ca. half twaalf aan, doch toen deze slechts een puntloos gelijk spel tot re sultaat had, besloot men na de koffie een tweeden volleaigen wedstrijd te spelen! Een niet geringe prestatie! Het vertoonde op hockeygebied heeft ons niet volledig kunnen bekoren. Te veel werd er gezondigd tegen de meest elementaire spelkwaliteiten. Van plaats houden hadden de meeste da mes weinig kennis; een links-back, die op een gegeveh moment op de rechtsuiterst plaats belandt, is wel een sterk staaltje daar van. Niets te verwonderen gaf het dan ook, dat elke combinatie zeek was, omdat het, in die omstandigheden absoluut onmogelijk is! Eerst dient het plaats houden volledig te zijn aangeleerd, en dan nog kan het vormen van een combinatie groote moeilijkheden geven, doch bestaat er althans gelegenheid toe. Maar behalve dat waren er nog andere dingen, die veel verbetering behoeven: het stoppen van den bal, het te juister tijd weer afgeven, tac tische opstelling, slechts weinig zagen wij daarvan. Techniek en tactiek blijven be slist beneden het middelmatige. Gelukkig waren er ook lichtpunten! Want enkele kee- ren zagen wij een der keepsters uitstekend wegwerken, ook hoe een bal vlug en goed kan opgebracht worden of een listige through- pass (zeldzaam exemplaar!). Wat ook te lo ven viel en zelfs in hooge mate, was het alles ovtrheerschende enthousiasme, waarmee de 22 dames beide wedstrijden achtereen speel den; zoo'n heerlijk enthousiasme vergoedt veel van het tekort aan kwaliteit. Ziet hier de namen der 22 dapperen A-elftal: de dames Molhuysen; Deenik en Rollin Couquerque; v. Stolk, Oostenrijker, en E. de Josselin de Jong; Land, Polano, Craandijk, Bauduin en Kleij. B.-elftal: de dames Thoode van Velsen, James, v. d. Saag, v. Herfst en Elias; v. Gif fen, Postma en v. Olst; v. Mitlingen en Ra makers; Krul. Na afloop trachtte het Bondsbestuur het officieele Nederlandsche dames-elftal sa men te stellen. Men besloot evenwel alsnog een oefenwedstrijd te laten spelen en wel Zondag a.s. tegen Amsterdam I. Hoewel dus veranderingen nog mogelijk zijn, is dit toch het officieuze Ned. dames-elftal: Doel: Molhuysen. Achter: S. de Josselin de Jong en Rollin Coucjuerque. Midden: v. Stolk, Oostenrijker en v. Grif fen. Voor: (Rood Wit), Polano, Craandijk, (Rood Wit), Bauduin en Kley. H.B.S. verschijnt op het Musschen-ter- rein (het gemeentelijk speelveld is neg steeds onbespeelbaar!) met een geheel gewijzigd opstelling en wel aldus: v. d. Wal; Canne- gieter en Cornelissen; de Vries, Fortgens, en de Boer; Nooy, Rinkel, Bolland, Bock en v. Ommeren. Gedurende de eerste tien minuten valt T.O.G.O. heftig aan, doch zijn voorhoede wist voor het H.B.S.-doel weinig uit te rich ten tegen de goede verdediging. De H.B.S.- aanvallen zijn veel beter, een flink open spel en goede voorzetten van beide vleugels. De partijen doen op het middenveld weinig of niet voor elkaar onder, maar H.B.S. heeft een voordeel in zijn eigen spel gelegen. Van dien kant komt dan ook voor rust nog het eerste succes, als Bolland scoort (1—0). Na de rust ontstaat een beslist Haar- lemsch overwicht. De T.O.G.O.- aanvallen zijn wel snel en vanuit het middenveld lijken deze zeer gevaarlijk, maar voor doel is het steeds mis. Uit een scrimmage vergroot de Vries dan den voorsprong (20). De Togonen vallen hierna heftig aan en hun valt een tweetal strafcorners ten deel. Deze worden echter hopeloos verknoeid, waarmede weer alle kans op een tegenpunt verkeken is. Uit een voorzet scoort Bolland dan het derde doelpunt (30). De Hagenaars blijven volhouden en ma ken het nu de Haarlemsche verdediging nog wel eens danig lastig, maar tot scoren kun nen zij toch niet komen. Het einde komt met een verdiende, doch geflatteerde H.B.S.- overwinning. T.O.G.O. had voor zijn stug ge volhouden zeker ook iets verdiend. Hoewel deze wedstrijd volgens programma gespeeld moest worden, was de wedstrijd omgezet in een wedstrijd tegen Clubhuis te Werve. De Bloemendalers wachtten evenwel evergeefs op de Hagenaars wegens een vermoedelijk misverstand. A .Iers geen kans op succes! Het oordeel van den zwem-coach Meigen Wanneer wij de voetballers voor het vol" gende betoog even uitschakelen, valt me vrij groote zekerheid vast te stellen, dat de andere categorieën van onze sportbeoefenaars weinig of geen kans hebben om bij de Olym pische Spelen met succes te debuteeren. Deze mededeeling is niet nieuw en laat weinig ruimte voor hoopvolle gedachten, doch de gronden, in casu de resultaten zijn aanwezig om zulks aan te toonen. Geenszins ligt 't in de strekking van dit artikel om een vergelijk te trekken tusschen de buitenlandsche en onze prestaties van grooter belang is 't om naar den oorzaak te speuren. En het meest importante, een buitenlander, die onbevooroordeeld tegen over onze natie staat en bovendien tot objec tief oordeelen bevoegd is, deze oorzaak te hooren verklaren. Maar die daarnevens, ook de gronden aanwijst, waar verbetering dient te worden gezocht en kan worden ver kregen. Wij refereeren hier aan het oordeel van den lieer Meigen. Reeds verleden jaar hadden wij het ge noegen een onderhoud met dezen Duitscher te hebben en thans vroegen wij hem, of hij content was over de vorderingen sindsdien. Hij fronste zijn wenkbrauwen en vlot volgde daarop „es ist schade," dat ik 't zeggen moet. De Hollander is momenteel nog niet doordrongen van defrincTpfêéTe gröncfén," waarop het begrip sport rust en zoolang hierin geen algeheele wijziging komt, het geen niet alleen voor de zwemmers geldt, maar voor al de sportbeoefenaars, zoolang zijn belangrijke successen over de geheele linie uitgesloten. De sport is in Holland nog veel te veel ontspanning, men acht studie en arbeidskring te veel nummer één, waar naast men behalve andere genoegens, ook nog wel eens uurtje ©verhoudt voor sport. Zoolang deze begrippen nog overheerschend zijn, moet geen succes van beteekenis worden verwacht, Hoe geheel anders leert ons het buitenland. Sport is daar reeds langen tijd onafscheidelijk aan de opvoeding verbonden, stevig tesaam gekoppeld, waardoor het een onvolmaakt is bi) gemis aan het ander. Zoo moeten de Hollandders hun sport ook leeren beschouwen, want de sport is een cultureel belang. Een gezonde geest moet wonen in een gezond lichaam. Met eenige tact en goede wil is er voor een ieder een nuttige dagverdeeling samen te stellen, waarbij de tijd voor studie of werk kring evenredig wordt verdeeld. In deze richting moeten de beoefenaars worden voorgegaan, hetgeen niet alleen de taak der leiders is, maar eveneens van de pers. Pa wanneer wij het zoover hebben, staan wn aan het begin van een nieuwe periode. Late de Hollanders bij de Olympische Spelen eens nauwlettend toezien, hoe het buitenland zijn sportplichten vervult. Hierbij kan men zich ook overtuigen, dat sport voor de buiten landers een eere-zaak is, een nationaal belang. En dat mis ik bij de Hollanders nog in zoo'n menig opzicht. Een karakteristiek voorbeeld weet ik, hoe uw landgenooten hartelijk lachten om het feit, dat een Spanjaard op een voetbalveld begon te huilen, omdat hij een bal in eigen doel werkte. Nu verlang ik geenszins, dat de Hollanders bij den minsten tegenslag in een huilbui uitbarsten, maar ewel is 't noodzakelijk, dat men niet langer eln neder laag gelaten incasseert en klakkeijsos zegt, niets aan te doen, onze tegenstanders waren sterker. Dat is misplaatste sportiviteit, 't Is een nationale plicht te zorgen, dat de pres taties binnen zeer korten tijd minstens op hetzelfde niveau komen. Doch stellig verwacht ik, dat met de Olympische Spelen de oogen der Hollanders zullen opengaan en deze Spelen de kiem zullen leggen van een andere gedachte. Men moet de wetenschap bij zich dragen, dat op voeding zonder sport ondenkbaar is en de beoefening daarvan een eere-zaak is 1 Waar deze gedachte in het buitenland reeds lang heeft baan gebroken, Amerikanen, Engelschen, Duitschers enz. in deze den Hollanders reeds lang vooruit zijn, verwacht ik van de deelnemers in het algemeen en spe ciaal de zwemmers weinig goede resultaten. Alleen de dames-zwemsters maken een kans op enkele succesjes en zullen Willy den Turk, de dames Baron, Braun en Vierdag wel op den voorgrond treden. Niettemin zou 't ondankbaar zijn, wanneer niet de uitstekende vorderingen werden gememoreerd van de heeren. Vooral de A. i Z.'ers Bannenberg en G. v. Voorst, de P. j Z. C.'er Korpershoek, de H.V.G.B.'ers S. I v. d. Meer P. v. Ommeren en J. Schouw zijn prachtig vooruitgegaan, terwijl ook het IJ over goede vertegenwoordigers beschikt, nochtans geen serieuze candidaten voor de Spelen. j Echter draag ik de stellige overtuiging j bij mij, dat wanneer de nieuwe richting heeft baan gebroken en dat gebeurt 1 j een hoopvoller toekomst voor Holland Zal aanbreken 1 Oefenwedstrijd Arnhem; Ned. XIOostelijk XI Westelijke afdeeling 2e klasse B Den Haag; T.O.G.O. IILeiden C Hilversum: Hilversum IÏI.TH.C. Op blogen A Haarlem: H.B.S.—T.O.G.O. III 8—1 2—0 41 3—0 B A'dam: T.H.C. '25 II—Hilvers. III 0—0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6