ONDER ROOD SCHRIKBEWIND Voornaamste Nieuws DINSDAG 21 FEBRUARI 1928 JEUGD-TRAGEDIE. NOG EENS: DE TERREUR IN WEENEN Roode „politie" De Juli-revolutie Vasten- en Onthoudings- wet en Dispensatien: DIT NUMMER BESTAAT UIT BLADEN EEN EN 32ste JAARGANü No. 18657 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De vergiftiging van Kapitein Queck te 's-Gravenhage Reorganisatie van het Kweekersblad Pastoor F. M. K. van Kersbergen f De kindertoeslagen in het Eloembollenbedr ij f De toet tand van Kardinaal van Rossum blijft vooruitgaan J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Uitbreidingsplannen of verordening Wegens mishandeling met doodelijken afloop Rijkshengstenkeuring Begrafenis Leo Tepe BUREAUX: NASSAULAAN 49 Teleioon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.j per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OH fin Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CI] bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Eft bij 'n breuk van f If) bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUltU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogeni A «JU. doodelijken aflcop; 1 6 OU." een voet of een oog; mv-* duim of wijsvinger; 1 «JU» been of arm; 1 *U. andere vinger. bij een ongeval met f OEft i; 1 UO U." Dag aan dag in de afgeloopen week waren de Duitsche bladen gevuld met kolommen - lange verslagen over het- opzienbarende pro- ces-Krantz. Toen in den zomer van 1927 de eerste be richten over deze scholieren-tragedie ons bereikten heeft menig ouder, vooral in Duitschland, met ontzetting van de gebeur tenis kennis genomen. De feiten zijn, voor wie ze nog opfrisschir.g behoeven, gauw verteld. Vier jonge menschen in den nacht zonder toezicht bijeen. Onderling verdeeld over lief deskwesties. Jong, onevenwichtig, dweperig. Een flesch jenever en twee flesschen ooft wijn...... een pistool. Een bonte wirwar. Een sfeer, waarin de geringste aanleiding oorzaak kan worden van een déraillement. De haat zoekt expan sie: de teleurgestelde liefde moordt. Hef pistool gaat af. Drie schoten knallen twee lijken. Wat er van deze ongezonde, ongepaste bijeenkomst in dien bewusten zomernacht is overgebleven, hebben we vorige week gezien: buiten de beide lijken, twee jonge menschen. Hilde Scheller en Paul Krantz, beiden scho lieren, leerlingen ëener hoogere onderwijs inrichting, beiden terechtstaande: Paul als beklaagde, Hilde als getuige. Het proces heeft een geweldige belangstel ling genoten. Sensatie trekt altijd. Dit was een sensatie-proces bij uitnemendheid. En men vraagt zich af, hoe deze zaak met volle openbaarheid is behandeld, waarin zooveel gehoord is, wat voor de jongeren zoo onbe rekenbaar veel nadeel kan stichten. Een heele reeks van deskundigen heeft deze tra gedie van eigen gezichtshoek uit met felle schijnwerpers belicht, onmeedoogend hel. De deskundigen hebben zich uitgeleefd en een analyse gegeven van de intiemste gevoelens, zonder daarbij den minsten tact, het gering ste voorbehoud in acht te némen. Een paeda- gogisch, een medisch deskundige, een des kundige op 't gebied der erotiek, ja zelfs een op 't gebied der poëzie werden gehoord. Do honderden nieuwsgierigen luisterden met ge sperde ooren, opdat him en haar maar niets ontgaan zou. Als dit proces openbaar moest behandeld worden, ware het toch be ter geweest, althans voor sommige gedeelten, de deuren te sluiten. mtusschen, over de bijzonderheden van het verhoor willen we niet verder uitweiden- Verdere publiciteit daarvan kan alleen scha den. Liever willen we de psychologische zijde dezer tragedie onder de loupe nemen. Moeten we aannemen, dat de hedendaag- sche jeugd meer verdorven is, dan vroeger? Wij gelooven van niet. Wat ons dit geval lee- ren moet, is de waarheid, dat de tegenwoor dige jeugd het heel wat zwaarder te verant woorden heeft dan die van vijf en twintig en meer jaren terug. Want ondanks alle waakzaamheid, ondanks alle goede zorgen van ouders, van geestelijke en wereldlijke overheid, ondanks de meest beveiligde wa penrusting, ontkomt de huidige jeugd niet geheel en al aan onzen tijdgeest. Die met haar verderfelijke leerstellingen op de jeugd losstormt in een tijd, dat in haar alles gist en bruist en zij, zonder invloed van buiten, toch al rijkelijk haar aandeel vindt in strijd en moeilijkheden. Men zal ons tegenwerpen dat ook vorige generaties dien invloed van buiten hebben ondergaan. Op zich zelf is die bewering geheel juist. Maar meer dan vroeger kent onze tijd stroomingen, die voor de jeugd buitengewoon verderfelijk kunnen werken. Het voorbeeld van ouderen, die te gronde gaan in een zich uitlteven, lectuur, schouwburg, bioscoop vooral de bioscoop de dans, het vermaak.... al deze dingen doen sterker dan vroeger hun invloed gelden op de opgroeiende jeugd. En niet alle naturen zijn voldoende sterk en gezond en evenwichtig, om het ondeugde lijke ter zijde te schuiven en achteloos voor bij te gaan. Onder een onbarmhartig-felle belichting heeft het proces-Krantz overduidelijk doen zien, dat deze tijd aan den rand van een af grond wandelt, waarin velen dreigen neer te storten. Niet vergeten mag worden, dat de sluier, waarvan hier een tip wordt opgelicht, ons een beeld toont van het groote stads leven, waar de gevaren veelvuldiger zijn dan in onze eigen omgeving. Dat ontslaat even wel niet van den plicht bij deze tragedie eene aansporing te doen hooren voor ver hoogde waakzaamheid. Het proces-Krantz toont ons in de eerste plaats, tot welke consequenties eene opvoe ding leidt zonder zedelijk-religieuzen onder grond. De hoogste verantwoording voor de ®p- voeding berust bij de ouders. Geen Wet kan ze daarvan vrijstellen. En in dit verband wijst het proces-Krantz op plichten en te kortkomingen der ouders. Zijn de ouders verantwoord, wanneer zij hunne opgroeiende kinderen aan zich zelf overlaten? Een ge meenlijk te lichtvaardig vertrouwen, dat de kinderen de vrijheid, die zij genieten, niet zullen misbruiken, heeft reeds zoo menigeen bedrogen. Naast het vertrouwen, dat geen misbruik van geschonken vrijheid zal wor den gemaakt, blijft de zedelijke plicht be staan, dat de ouders de wegen moeten na gaan, die hun kinderen bewandelen, moeten controleeren met wie en waar zy zich op houden. Het gaat niet aan, dat ouders zich van dezen plicht afmaken, door te verkla ren, dat de vaders en moeders tegenwoordig wel wat anders te doen hebben, dan hun kinderen na te loopen. Bij voldoende waak zaamheid zou een tragedie, als hier voor 't gerecht behandeld wordt, niet hebben kun nen voorvallen. Meer dan door voortdurende vermaning, verdenking en bespieding kunnen ouders be reiken door eigen voorbeeld. Zij moeten er voor waken, dat hun kinderen, die scherp, bijzonder scherp opmerken, niet hun aan klagers worden. Wanneer zij het als hun levenstaak beschouwen, als een natuurlijk uitvloeisel hunner roeping in hun huis, in hun familiekring een zedelijk gezonde, reine en godsdienstige atmosfeer te scheppen er. te bestendigen, zullen zij daardoor de jeugc, het best immuun maken tegen de gevaren, die overal dreigen., Teekenend voor den tijdgeest zijn de ver klaringen door deskundige Goldbeck voor het gerecht afgelegd. Hij vergelijkt Krantz metGoethe. Krantz is een dichter, om dat hij slechte gedichten gemaakt heeft Krantz is een natuur, die met zijn leven ge speeld heeft. En zoo waar haalt de deskun dige er Paust bij. Een Faust zou deze Krantz zijn? Omdat hij alle beheersching miste? Hoe moet deze verklaring werken op de Duitsche jeugd. Deze verklaring, die klinkt als een soort verheerlijking van dit zwoele drama? Arme tijd, waarin men met zwaarwichtige vergelijkingen, waarover eik weldenkend mensch zich ergeren moet, een daad, een ge beuren tracht goed te praten, dat getuigt, uitsluitend getuigt van verwording der goede zeden en ziekelijke afwijkingen. Een gebeu ren, dat onder den invloed van alcohol ein digt met den dood van twee jonge menschen en later: een knaap en een jong meisje voor de rechtbank! Ouders, let op uw saeck! XI. Het gratieverzoek van majoor G. afgewezen Het gratieverzoek van den majoor, door het Hoog Militair Gerechtshof veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens vergifti ging van kapt. Queck te Den Haag, is afge wezen. Hij is gisternamiddag door militaire politie naar de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. Het Hollandsch Bloembollenkweekers Ge nootschap heeft plannen, het „Kweekers blad" te reorganlseeren. In den tegenwoor- digen vorm kost het te veel geld. Nu is samenwerking gekomen tusschen het genoot schap, de veilingvereeniging H. B. G. te Lisse en de veilingvereeniging te Haarlem, om samen het blad uit te geven, onder redac tie van den heer Dix. Na het bedanken van den heer W. van der Laan als secretaris, is door de afdeeling Lisse de heer A. Raap horst Hzn. aldaar voorgesteld als candidaat in de vergadering van de Hillegomscbe afdeeling werd als bezwaar aangevoerd, dat het niet té veel een veilingblaadje" zou wor den, waarop de voorzitter meedeelde, dat elk van de drie partijen haar eigen deel krijgt. De veilingvereeniging Hobaho te Lisse, heeft reeds een eigen veilingblaadje. Het genootschap azl spoedig in een algemeene vergadering over deze plannen beslissen. In den afgeloopen nacht is te Amsterdam overleden de Zeereerw. Heer Pastoor F. M. K. van Kersbergen. Frederikus Michaël Karei van Kersbergen werd geboren te 's-Gravenhage 26 Septem ber 1868, priester gewijd 15 Augustus 1892. Na eerst kapelaan te zijn geweest in Lan- gendijk, werd hij 19 Februari 1924 benoemd tot kapelaan aan de parochiekerk van den H. Joseph te Haarlem en bleef daaraan 14 lange jaren verbonden, n.l. tot 30 Sep tember 1908. Op dien datum werd hy be noemd tot pastoor te Nieuwveen, terwql hij 26 April 1913 benoemd werd tot pastoor te Amsterdam (H.H. Nicolaas en Barbara). De uitbetaling van den kindertoeslag in het Bloembollenbedryf heeft plaats voor Sassenhelm op Vrijdag 24 Febr. a.s. van 6—8 uur, voor Noordwijk van 68 uur en Voor hout 69 uur. Voor Overveen, Heemstede en Noordwykcr- hout op Zaterdag 25 Ft.br. van 2—2^ uur. Voor Hillegom en Lisse op Maandag 27 Februari van 6—8 uur. Voor Bennebroek op Dinsdag 28 Februari van 6—7 uur. De toestand van Z. Em. Kardinaal van Rossum verbetert, naar de „Msb." verneemt steeds. Hoewel de suikerziekte nog niet ge heel geweken is, schijnt hierin toch geen reden voor ongerustheid gelegen. De medici zijn ervan overtuigd, dat spoedig de sporen van deze ziekte zullen verdwenen. Kardinaal van Rossum heeft gisteren in den loop van den dag toch nog bezoek van verschillende personen ontvangen, zoo van eeniga Kardinalen, o.w. Kardinaal Merry del Val, en andere hoogwaardigheidsbeklee- ders, als mgr. Marchetti, secretaris van de Congregatie der Propaganda. De Kardinaal is gisteren tweemaal even buiten geweest, zyne Eminentie is veel op gewekter dan tevoren. Donderdag hoopt hy weer de H. Mis te moe en nndrnjoren Wij hebben reeds gezegd, dat het socialis tische gemeentebestuur van Weenen het voorbeeld geeft van „terreur in de bedry- ven". Men moet deze edele bemoeiing van de Weensche vroede vaderen echter niet al te letterlijk, en vooral niet te beperkt opvatten. De Weensche machthebbers doen hun za ken in het groot! Overal willen zij hun rooden invloed doen gelden; overal willen zij hun systemen «Al les voor ons en niets voor een ander!in practijk brengen. Zoo hebben de heeren zich heel slim ook geworpen op het kinobedrijf in Weenen. En ze hebben er een middel op gevon den om ook in het kinobedryf een ware terreur uit te oefenen, zonder dat het hun een cent kost. Wat is het geval? Voorheen hadden de eigenaars der Ween sche bioscopen een voortdurende concessie. Neen, zeiden de roode heeren in Weenen, uit de bioscoop valt voor ons politieke munt te slaan: wy veranderen die voortdurende concessie in een telkens-tijdeiyke concessie van een jaar dan hebben wij stêeds het heft in handen, om een ons niet-wel gevalligen bioscoopeigenaar eruit te gooien en vriendjes-partijgenooten in zijn plaats te stellen. Bovendien zou deze nieuwe regeling een voortdurende bedreiging beteekenen: „Bioscoopdirecteur, gedraag je rood, an ders raak je je concessie kwijt! De Weensche bioscoopdirecteuren moesten weten, dat ze als ze b.v. in den verkie zingstijd èen voor de Christelük-socialen propagandistische film lieten ioopen hun concessie onherroepelijk verliezen zou den! En er zyn reeds meerdere voorbeelden gesteld: v Het Katholieke „Caritasverband" en de christelijke. „Vereeniging tot verzorging van tuberculeuze kinderen" zagen zich in de bioscoopconcessie, waarmede zij zich finan- tieel op de been hielden, alreeds ontroofd. En de hier ontnomen concessies werden geschonken aan...... het sociaal-democrati sche „Invalidenverband". Zoo werken de heeren op ieder gebied. Wee! als je niet rood bent! Zelfs arme, oude weduwvrouwtjes worden niet ontzien: Komt er b.v. een „trafic" vry (een trafic is een zet-winkeltje in sigaren en sigaretten en enkele beschimmelde ansichtkaarten), en meldt zich als zetvrouwtje daartoe een we duwe aan, dan wordt deze aanvrage eerst opgezonden „om bericht en raad" naar bo vengenoemd sociaal-democratisch „Invali denverband", en als het dan biykt, dat het weduwvrouwtje den vertnetelen moed heeft, goed katholiek te zijn, dan bestaat er geen schyn van kans, dat zy de uitver korene zal zijn. Eerst rood! Andersgeen brood! Om hun terreur nog meer kracht by te zetten, beschikken de socialistische leiders in Weenen ook over een eigen roode „po litie". Deze politie wordt „Repüblikeinsche Schutzbund" geheeten. Hét bestaan van deze roode politie is volkomen illegaal en beteekent bij voortdu ring een ontzettend gevaar voor de rust en de veiligheid in het land, temeer, omdat de staatspolitie het officieele en wet tige orgaan der openbare veiligheid alsook de militaire „Wehrmacht", zeer betrouw baar zijn in de handhaving van het gezag en zich door het roode gedrijf in het minst niet van haar stuk laten brengen. De roode „Schutzbund" is eenerzijds een ongelukkig revoiutiekindje (direct na de re volutie waren er in Oostenrijk duizenden oud-strijders, die weigerden hun oorlogswa penen in te leveren en als „politie-agenten" aan 'twerk wilden blijven); anderzijds is de „Schutzbund" echter een opzettelijk en doelbewust in 't leven geroepen geweldsor- ganisatie der socialistische leiders. De socialisten de ontwapenaars formeerden zich in Oostenrijk een leger! Hoe dit in z'n werk ging, heeft de hier boven reeds meer aangehaalde redacteur van „Het Volk" in zijn krant verteld: „Aan een energiek officier, partygenoot Deutsch, werd opgedragen, een Republika- nische Schutzwehr te vormen. Hij organi seerde 45000 proletarische burgers in een militair verband, waarvan 25000 in Weenen. De manschappen dragen een primitieve uniform. Hun gelederen worden regelmatig aangevuld met proletarische recrutén. Zy oefenen iedere week, waarvoor elke stad haar excercitieterrein en Weenen meerdere heeft." Zuiver een „roode politie", een rood leger dus! Wy kunnen .de mededeelingen van den „Volk"-redacteur nog aanvullen en vertel len, dat de „Schutzbund" in Oostenryk mo menteel al meer dan'100000 leden telt. Om een voor de hand liggend verwyt te ontgaan wil de socialistische collega zijn Ij zers doen gelooven, dat de „Schutzbund" niet over wapenen beschikt; hy schrijft: „De Republikanische Schutzwehr is on gewapend. Wapens zyn er niet. Wapens mogen er niet zyn. Zoo straat het ook in 't Vredesverdrag. Het Weensche gemeentebe stuur vatte het als een tartende beleediging op, toen een militaire Entente-commissie toch een onderzoek wilde instellen naar de aanwezigheid van wapens in het gebouw I ren, welke 85 dooden en meer dan 1000 ge der Coöperatie. De Republikanische Schutz- I wonden heeft opgeleverd, wehr kon zooveel wantrouwen evenmin dul- Later, toen heel de wereld schande sprak den en dreigde de gebouwen met een cor- over deze revolutie, hebben de socialistische don van 25000 af te sluiten. Het onderzoek leiders de schuld op de communisten en ging niet door. zekere ongure elementen trachten te schui- Er zyn geen wapenen in Weenen." ven- Hoe zyn deze verklaringen echter te ry- Wy vragen: waar kwamen dan nu opeens men met het feit ons door een zeer be- al die communisten vandaan? By verkiezin- kend Weensch collega gewaarborgd dat gen behalen deze luidjes niet één zetel! Het heet, dat deze machtsformatie moet dienen om de republiek te beschermen; in waarheid is zij een machts-, een gewelds- werktuig in de handen der socialistische leiders. En yverig werkt deze „politie" dan ook mee met de roode terreur. Het is reeds meermalen voorgekomen, dat deze mooie politie katholieke kerkgan gers men heeft het vooral op katholieke jongemannen gemunt na afloop van de H. Mis opwachtte en mishandelde. En om'eens een bepaald geval te noemen: Op 4 Februari van het vorig jaar hebben Weensche A. J. C.'ers onder den be schermenden bijstand van den republikein- schen Schutzbund een aanval gepleegd op het Tehuis van den Katholieken „Bru- derverein", in de Rauchfangkehrergasse, Bezirk 14. By welken aanval het natuurlijk frisch toeging. De algemeene leider van den Schutzbund, Dr. Julius Deutsch, heeft er eens tegen ge protesteerd, dat zyn pracht-organisatie door de Katholieken verdacht gemaakt werd door de beschuldiging, als zou de Schutz bund het ging toen over een „helden daad" der roode politie tegen de katholieke jongens in Bezirk Hemals onze jongens wel eens overvallen en mishandelen; brutaal, zooals deze heeren nu eenmaal al- tyd zyn, schreef de Schutzbund-leider aan de redactie van de „Christelyke Arbeiterzei- tung": „Waar is integendeel, dat de repüblikein sche Schutzbund of een zyner afdeelingen de Katholieke jeugd nooit overvallen en mishandeld heeft." Waarop de redactie echter laconiek ant woordde met de vermelding van een aan tal veroordeelingen, waarvan Schutzbund - leden het slachtoffer geworden waren we gens de mishandeling der Katholieke jon gens in Hemals Köszl: 4 maanden zware kerkerstraf; Klein: 3 maanden zware kerkerstraf; Klima: 3 maanden voorwaardelijk; Kubin: 2 maanden voorwaardelyk; Enz., enz. Verlangt men beter bewys? Ook by de Juli-revolutie van het vorig jaar heeft de roode politie een zeer beden- keiyke rol gespeeld. Die bloedige revolutie was op zichzelf niet anders dan één brok roode terreur. Maanden lang had de roode pers de so- cialitische arbéiders tot het uiterste opge hitst; dén avond vóór het uitbreken der revolutie wisten de roode leiders alreeds, dat er „demonstraties" te verwachten wa ren en zij hebben geweigerd, de arbeiders in fabrieken en werkplaatsen tot kalmte te doen aanmanen; de roode regeerders hebben toegestaan, dat hun arbeiders het werk verlieten en op revolutie uittogen; ge durende de eerste uren der „demonstraties" was geen enkele der roode leiders te zien; twee uren lang kwamen uit de uiterste wy- ken van Weenen al maar door duizenden roode arbeiders naar de binnenstad getrok ken, aangevoerd door arbeiders uit de ste delijke (roode) bedrijven, tram-personeel enSchutsbund-leden-in-uniform! Deze heeren wapenden zich met yzeren stangen, met stokken, mét steenen, enz. Op gemeen telijke vrachtauto's werd vecht-man- schappen en -materiaal aangevoerd, en toen het oproer in gang was, toen Universi teit en Parlement waren bestormd, toen het Paleis van Justitie in vlammen opging, toen allerwegen moord en doodslag, brandstich ting en roof plaats vond, toen doode en gewonde politie-agenten, die hun moeilyken plicht gedaan hebben, weggedragen werden, toen.weigerde burgemeester Seitz als Landeshauptmann zyn toestemming, om de militaire politie te laten aanrukken. Het oproer was den socialisten integen deel een welkome terreur-gelegenheid om de rechtsche regeering tot uittreden te dwin gen en zélf te grypen naar de macht in het Rijk. En toen Mgr. Seipel energiek weigerde, af te treden, in het heetst van den strijd kwam de socialistische leider Dr. Bauer hem daartoe sommeeren! toen procla meerden de heeren, om de verwarring nog te vergrooten, de algemeene staking; alleen de roode leugenpers moest haar werk biy- ven voortzetten; er werd dagelijks een rood blaadje uitgegeven met valsche berichten over den toestand; en terwyl tot zelfs voor den dienst in de ziekenhuizen het post-, telegraaf- en telefoon-verkeer gestaakt werd, bleven deze communicatiemiddelen voortdurend benut voor de verspreiding van roode leugens in binnen- en buitenland! In deze ontzettende verwarring nu is de roode politie opgetreden. Maar hoé! Enkele nette Schutzbund-leden, die te vergeefs trachtten dè woedende menigte te kalmeeren, niet te na gesproken, moet ge constateerd worden, dat de roode politie over het algemeen met de oproerlingen ge- meene zaak gemaakt heeft: Wij kunnen dag en uur en plaats noemen, wanneer en waar ge-uniformde leden van den Schutz bund aan het hoofd der stoeten van op roerlingen zijn getrokken, wanneer en waar zy met het gepeupel mede gemoord, mishandeld, gebrandsticht, geplunnderd en geroofd hebben! Dank zy deze fyne „politie" hebben de Weensche socialisten het klaargespeeld, een revolutie te ensceneeren en te laten gebeu- litie niet zoo energiek opgetreden: heel Oostenrijk ware aan de revolutie wellicht aan het bolsjewisme ten offer gevallen. Het voortdurende gevaar, waarin de roode politie stad en lartd in Oostenrijk doet ver- keeren, heeft de Christelyk-socialen op te genweer bedacht gemaakt: Zij hebben omdat het móest ook hun illegale machtscorpsen opgericht; hun „Heimwehr". Deze vormen in Oostenryk de vaderland- sche verdedigingsorganisaties, niet voor den aanval, doch enkel ter verdediging, tot het bewaren van orde en rust gesticht. Deze „Heimwehr"-organisatie is voorna melijk eerst na de Juli-revolutie gegroeid, maar in korten tyd heeft zy zooveel aan hang gekregen, dat er in vrywel iedere plaats stad of dorp een afdeeling van bestaat. Voor het heele Rijk staan zy onder lei ding van Dr. Bundesrat Steidle, te Inns bruck. Reeds in de revolutiedagen van het vo rig jaar heeft de „Heimwehr" actief inge grepen men dreigde zelfs met een op- marsch naar Weenen! en aan de „Heim wehr" is het voornamelijk te danken, dat de door de socialisten geproclameerde alge meene staking zoo spoedig een roemloos einde vond. L. S. in de maand April van het vorig jaar een rood arsenaal door de regeering is leegge haald, en dat er by die gelegenheid de be- standdeelen gevonden werden voor 30.000 geweren en 6 A 700 machine-geweren? Neen, de roode Schutzbund wordt in Weenen niet vertrouwd. Neen! De Weensche roode leiders zyn de schuldigen, ai hebben sommigen van hen toen het te laat was en toen zy bang wer den voor de consequenties ook gepro beerd, de menigte tot kalmte te brengen. En waren Mgr. Seipel en politie-president 1. Vastendagen zijn: 2. Alle dagen van de veetigdaagsche Vas ten, uitgezonderd de Zondagen en Paasch- Zaterdag na 12 uur 's middags. 2. Alle dagen van de veertigdaagsche Vas- dagen en Zaterdagen door het jaar. 3. De Vigiliedagen van Pinksteren, Maria ten Hemelopneming, Allerheiligen en Kerst mis, behalve wanneer zy op een Zondag val len. Op al deze dagen zyn tot vasten verplicht, zij, die hun 21e jaar voleind hebben en hun 60e jaar nog niet zyn ingetreden en niet om gegronde reden ontslagen of veront schuldigd zijn. Zy mogen op die dagen slechts eenmaal daags een vollen maaltyd, 's avonds een zoogenaamde collatie en 's morgens een stukje brood gebruiken; 't volle maal mogen zy echter ook 's avonds en de collatie tegen het middaguur nemen. 2. Onthoudingsdagen zijn: 1. In de veertigdaagsche Vasten: Asch- Woensdag, alle Vrydagen, Quatertemper- Woensdag en Zaterdag in de eerste volle week en Paasch-Zaterdag tot 12 uur 's mid dags. Op de overige Zaterdagen behalve de twee genoemde ontslaan Wy krachtens speciaal Indult, voor dit jaar van het ont houdingsgebod. 2. De Quatertemperdagen door het jaar. 3. De bovengenoemde Vigiliedagen, be halve wanneer zy op een Zondag vallen. 4. Alle Vrijdagen des jaars. Op al deze dagen zyn tot onthouding ver plicht zy, die hun 7e jaar voleind hebben en niet om gegronde reden onslagen of ver ontschuldigd zijn. zy mogen op die dagen geen vleesch noch jus uit vleesch gebrui ken; maar eieren, melk, boter kaas en spy- zen met dierlyk vet bereid, zijn op alle dagen des jaars, zelfs op Goeden Vrydag, aan allen geoorloofd. 3. Indien op vastendagen vleesch is toe gestaan, mogen zy, die tot vasten gehouden zyn, slechts éénmaal daags en wel alleen bij hun hoofdmaal vleesch en jus uit vleesch gebruiken; zy, die van de verplichting tot vasten vrij, ontslagen of verontschuldigd zyn, mogen meermalen daags vleesch en Jus uit vleesch gebruiken; allen mogen vleesch en jus uit vleesch, en visch bij hetzelfde maal gebruiken. 4. Indien buiten de veertigdaagsche Vas ten, een ter plaatse geboden feestdag op een vasten- of onthoudingsdag valt, houdt daar door vanzelf dien dag het vasten- en ont- houdingsgebcd op; en indien een Vigiliedag op een Zondag valt, behoeft hy niet op Za terdag vervroegd te worden. 5. Krachtens speciaal Indult staan wy voor dit jaar het gebruik van Vleesch en Jus uit Vleesch toe op alle dagen, behalve alleen op Goeden Vrijdag: 1. Aan de militairen, Marechaussees of Gendarmen, Douaniers of Tolbeambten, in zooverre deze allen in actieven dienst zijn, benevens aan hunne inwonende familie leden en bedienden en aan hunne genoodig- den. 2. Aan de gevangenen. 3. Aan het personeel der stoom- of elec- trische booten, treinen en trams, nameiyk de stokers, machinisten, conducteurs, sein gevers, postbeambten en remmers in vasten dienst, benevens aan hunne inwonende fa milieleden en dienstboden. 4. Aan de arbeiders, die doorgaans of bo venmate zwaren of zeer ongezonden arbeid verrichten, zooa ls by voorbeeld de stokers en arbeiders bij ring-, gas, porcelein- en glas ovens, de glasblazers en glasslijpers, de zoo genaamde faienciers; de arbeiders die in de papierfabrieken onder een zeer hoogen warmtegraad werken; de arbeiders der sui ker- en zinkwitfabrieken; de steenbakkers en de gravers en kruiers van natten turf. Deze dispensatie geldt eveneens voor de huisgezinnen, waarvan vader of een ander inwonend lid bovengenoemden arbeid ver richt en ook voor inwonende dienstboden. 5. Aan de arbeiders der kolenmynen, zoo wel onder- als bovengrondsche benevens aan hunne familieleden en anderen, die by hen inwonen. 6. Aan de bedienden, die by familiën, uit sluitend uit niet-Katholieke leden bestaande inwonen. 7. Aan allen die op reis zijnde in een hotel of restaurant hun maaltyd gebruiken, piet dien verstande, dat Onze onderhoorigen ook buiten Nederland van deze dispensatie gebruik kunnen maken. 8. Aan de zeevarenden, voor zooverre zij als Onze Onderhoorigen kunnen beschouwd worden, doch slechts wanneer zy zich bedie nen van den scheepskost en dan alleen ge durende de zeereis. 6. Degenen, die in de veertigdaagsche Vas ten op de Zaterdagen waarop ten gevolge Onzer dispensatie vleesch en jus uit vleesch is toegestaan, daarvan gebruik maken, zul len op elk dier Zaterdagen zeven maal het Onze Vader en het Wees Gegroet met de twaalf Artikelendes Geloofs bidden, of met Paschen minstens 15 cents offeren. By nalating der voorgeschreven gebeden ook maar eens is men het geringe offer van geld geheel verschuldigd. De offers worden De toestand van blyft vooruitgaan. Kardinaal van Een arbeid. katholieke internationale van den Philips heeft een belangrijke nieuwe vin- ding gedemonstreerd om het vliegen en var- kennen door vliegtuigen bij nacht te ver gemakkelijken. Een interview met oud-minister over Java en Sumatra. Coiün H. M. de Koningin heeft gisteravond eenl gastmaal aangeboden aan de civiele autori- teiten te 's Gravenhage. De Zeereerw. Heer pastoor F. M. K. van Kersbergen is hedennacht te Amsterdam overleden. De regeering van Sovjet-Rusland dient bij den Volkenbond een voorstel tot alge- 1 meene en algeheeie ontwapening in. De metaalbewerkers in Midden-Dnitsch- land verwerpen eveneens de arbitrale uit spraak. Het Pan-Amerikaansche Congres heeft j gisteren zjjn laatste zitting gehouden. Barometerstand 9 uur vjn. 782. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.53. Hoogste barometerstand 781.1 mJM. te Maagdenburg. Laagste barometerstand 740.4 mM. te Seydisfjord Verwachting: Zwakke tot matigen Zuld- Oosteiyke tot Zuidelyken wind, meest licht bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag zelfde temperatuur. de Eerwaarde Heeren Pastoors aan te wyzen. Nog vermanen Wij alle aan onze zorgen toevertrouwde geloovigen om door aalmoe zen en andere goede werken aan te vullen, wat door het gebruik van de door de Ker- kelyke Overheid ingevoerde verzachtingen en verleende dispensatien aan hunne boete doening ontbreekt. Gegeven te Haarlem den 6den Febr. 1923. t AUGUSTINUS JOSEPHUS, BISSCHOP VAN HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, hebben een brief ontvangen van den minister van Arbeid, Handel en Nyverheid, waarin deze Gedeputeerden verzoekt er by het ge meentebestuur van Heilo op aan te dringen, de verordening, waarin aan grond binnen de gemeente een bestemming is gegeven, buiten het uitbreidingsplan om, zoo spoedig moge- iyk in te trekken en de bepalingen dier ver ordening vast te leggen in een uitbreidings plan. Wanneer niet vóór 1 April a.s. aan dezen wenk is gevolg gegeven, zal waar- schijnlyk te verordening ter vernietiging aan de Kroon worden voorgedragen. Tien jaar gevangenisstraf geëischt. Gisteren heeft in hooger beroep voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch terecht ge- staan G. C., 29 jaar, lyndrijver te Maas tricht, beklaagd van mishandeling met doo- delyk gevolg op A. P. W. Moermans te j Maastricht. Verdachte ontkende. Er werden 19 getui gen gehoord. Het O.M. eischte 10 jaar gevangenisstraf.1 De verdediger pleitte vryspraak. Schober tenslotte ook met militaire po- gestort in een daartoe bestemde bus, door De ryksvoorjaarshengstenkeuring zal plaats hebben te Hoofddorp op het markt plein op Donderdag 1 Maart a s. Donderdag a.s., 's morgens 9 uur, wordt in de kapel van St. Johannes de Deo te Haar lem een Requiemmis opgedragen voor de zie- lerust van Leo Tepe, waarna om ongeveer half elf de begrafenis plaats heeft op „Si. Barbara"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1