Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN RADIO-OMROEP. SOCIAAL LEVEN. Een Katholieke Internationale van den Arbeid STOOMVAARTLIJNEN. De radio-telegrammen in Ned. Indië DE TERUGGAVE VAN DUITSCHE EIGENDOMMEN IN AMERIKA Over de beteekenis en de waarschijnlijke uitwerking van de teruggave van Duitsch eigendom, wat spoedig zal plaats hebben, is een opmerkelijke verklaring verschenen. Hierin wordt o.a. gezegd: 80 pCt. van het Duitsche bezit in Amerika zullen nu waar schijnlijk gauw vpj worden. De overige 20 pCt. worden achtergehouden als waar borg voor schadeloosstelling, die Amerikaan- sche burgers van Duitschland te eischen hebben uit directe oorlogsschade. Wanneer deze eischen door Duitschland zijn erkend en geheel voldaan, dan volgt ook de terug gave van deze 20 pCt. Duitsch eigendom in Amerika. De totale som van het Duitsche eigendom, dat in beslag is genomen, is van Amerikaanschen kant op 31 December 1926 met 260.207.000 Doilar berekend. Intusschen zal dit cijfer tengevolge van voor Duitsch land ongunstige oordeelvellingen, tot op on geveer 250.000.000 Dollar verminderd zijn. Daar er 80 pCt. vry worden, vloeien 200 millioen Dollar of 804 millioen Mark naar Duitschland. Maar daarbij komen nog 100 millioen Dollar, die door Amerika moeten worden betaald voor het beslagleggen op schepen, toeëigening van radio-stations en het wegnemen van Duitsche patenten ge durende den oorlog. Het staat nog niet vast of deze som als geheel onmiddellijk moet worden vereffend: waarschijnlijk zullen er slechts 50 pCt dus 50 millioen Dollar wor den uitbetaald. Ongeveer 10 jaar later, als de teruggave van de overige 20 pCt. Duitsch bezit is te verwachten, is dan nog de rente in afzienbaren tijd een milliard mark te betalen, die tot op dat oogenblik circa 25 millioen Dollar zal bedragen. In het gunstigste geval heeft Duitschland iu afzienbaren tijd een milliard mark te verwachten. Als men bedenkt, dat de Dawes leening ,die aan Duitschland werd toege staan, om zijn economie weer op gang te brengen, slechts 800 millioen Mark bedroeg, dan begrijpt men, dat de teruggave van 't Duitsche eigendom er veel toe kan bijdra gen, om de Duitsche kapitaalmarkt te ver lichten en de Duitsche volkseconomie over een hachelijke situatie heen te helpen. Het geld, dat ter verwezenlijking van de trans actie der teruggave noodig is, ligt reeds ge- ruimen tijd klaar in de tresors van de Amerikaansche banken, zoodat een beper king van de Amerikaansche kapitaalmarkt niet is te vreezen. Daar er met de werke lijke betaling, in het gunstigste geval, pas na afloop van een jaar is te rekenen, zul len die maatschappijen, die bij de teruggave betrokken zijn, trachten deze toekomstige eischen door credleten reeds nu liquide ma ken. De schéepvaart-maatschappijen vooral hebben voordeel bij de teruggave van het Duitsche bezit. Norddeutschér Lloyd, Hapag en Hansa-stoomvaartmaatschappij hebben groote sommen te verwachten, die in hun geheel het aandeelen-kapitaal niet weinig overtreffen. Verder kunnen genoemd wor den: Stöhr Kammgam, Orenstein en Kop pel, de Bsrlijnsche Handelsmaatschappij, de Th. Goldschmidt, A. G., de Anglo Guano- werken, de Stettinsche Chamotte-Didier, de Julius Pinsch A. G. en nog verscheidene an dere Duitsche maatschappijen. Voor een groot gedeelte is de hoop op de teruggave reeds in den koers van de aandeelen van deze maatschappijen geëscompteerd. Maar het spreekt van zelf, dat, nadat de wet op dc teruggave definitief is aangenomen, deze waarden nog verder omhoog zullen gaan. Ook op de Duitsche valuta zal de over dracht van zulke hooge Dollar-bedragen 'n gunstige uitwerking hablJfen. De vraag naar Dollars kan gemakkelijker worden bevre digd. In de geldgeschledenis is het trans fereeren van zoo'n groot bedrag zonder weerga. Want de Duitsche Dawes-betalin- gen, die er mee kunnen worden vergeleken, zijn over twaalf maanden verdeeld en wor den gedeeltelijk in den vorm van waren overgedragen. Het is echter waarschijnlijk, dat firma's, die teruggave-betalingen ver krijgen, deze zullen gebruiken, om bank- conto's in Amerika te vormen, of ze in den vorm van waren zullen invoeren. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE BIJEEN De veiligheidscommissie van den Volken bond is gisterenochtend onder voorzitter schap van den Tsjecho-Slowaakschen minis ter van buitenlandsche zaken Benesj bijeen gekomen. De werkzaamheden, die ongeveer drie we ken in beslag zullen nemen, zullen de voor bereiding der internationale ontwapenings conferentie vergemakkelijken en de resolutie der jongste Assemblée ter uitvoering bren gen. GENèVE, 20 Febr. (V. D.) In de heden ochtend bijeengekomen Veiligheidscommissie zijn 22 landen vertegenwoordigddezelfde als die in de Ontwapeningscommissie. De re geering van de Vereenigde Staten is evenwel, overeenkomstig haar besluit van December, niet in de commissie vertegenwoordigd, ter wijl de Russische Sovjetregeering slechts een „waarnemer" heeft gezonden. Voor Neder land is rapporteur mr. Rutgers aanwezig. Duitschland wortjt vertegenwoordigd door den den staatssecretaris von Simson, Frank rijk door Paul Boncour, Engeland door Lord Cushendun. De commissie zal zich bezig hou- den met de behandeling van het rapport, datj de commissie van rapporteurs, tot welke be halve Benesj, ook Politis (Griekenland), Holsti (Finland) en Rutgers (Nederland) behoorden, in Januari in de voorloopige con ferentie te Praag heeft opgesteld. De besprekingen werden hedenmorgen met een rede van dr. Benesj geopend. Het doel van deze zitting is, verklaarde Benesj, de waarborgen voor de veiligheid, op den grond slag van de bestaande verhoudingen in de internationale politiek, te versterken en uit te breiden. Benesj gaf een overzicht van het geen tot nu toe op het gebied van de veilig heid is gedaan en zette uiteen wat in de voorloopige conferentie te Praag bereikt is. Het rapport van Praag vormt een compro mis en bevat een aantal alternatieve voor stellen. Het staat thans aan de regeeringen, niet aan den Volkenbond, te verklaren welke maatregelen zij in het belang van de veilig heid noodzakelijk achten. De Volkenbond zal volgens de voorstellen slechts dan optreden, v.anneer geen overeenstemming kan worden bereikt. Hierop werden de algemeene besprekingen geopend. De regeering van Sovjet-Rusland heeft door haar voor de zitting van de veilig heidscommissie naar Genève gezonden ver tegenwoordiger Boris Stein aan het secre tariaat-generaal van den Volkenbond een ontwerp-conventie nopens algemeene en algeheels ontwapening doen overhandigen. Het ontwerp is opgebouwd op de ontwape ningsvoorstellen, die de Sovjet-delegatie eind November van het vorige jaar indiende en is vergezeld van een nota, die onderteekend is door Litwinow, den toenmaligen leider van de Sovjet-Russische delegatie. De inhoud van de conventie van Litwi now voor een algemeene ontwapening luidt in het kort als volgt: De conventie voorziet in een onmiddellijk overgaan tot de algemeene en volledige ont wapening, die binnen 4 jaren moet worden doorgevoerd en wel in die mate, dat reeds na het einde van het eerste jaar de moge lijkheid tot gewapende conflicten sterk is beperkt. Daarom moet in het eerste jaar de demobilisatie van het leger 50 pet. bedragen, de vernietiging van alle munitie-voorraden en de uitschakeling van de belangrijkste objecten der vloot- en luchtvaartkrachten uit de strydformaties en de opheffing van de verdedigings-organen volgen en geduren de de volgende drie jaren moet dan defini tief worden ontwapend. Voor de controle der doorvoering dienen een internationale permanente controle commissie en commissies der verschillende staten, volgens het pariteitsbeginsel samen gesteld en met deelneming van vertegen woordigers der wetgevende lichamen, enz. te worden ingesteld. DE ALGEMEENE BESCHOUWINGEN GENEVE, 20 Febr. De algemeene de batten in de veiligheidscommissie zijn na de inleidende rede van den voorzitter Be nesj geopend door den Engelschen Volken bondsgedelegeerde lord Cushendun. In een lange rede zette deze Engelsche afgevaar digde het standpunt van de Engelsche re geering betreffende de veillgheidskwestie uit een. Cushendun betoogde, dat men wegen moet zoeken om het werk der ontwapening te voleindigen in het belang van den alge- meenen vrede. Het is zeer moeilijk vast te stellen, of de ontwapening afhankelijk is van de veilig heid of omgekeerd de veiligheid van de ontwapening. Een scheidingslijn tusschen deze beide vragen is nauwelijks te vinden. Er moeten aanvullende maatregelen gevon den worden voor de bepalingen van het Pact van den Volkenbond. De beste weg daartoe is het sluiten van arbitrageverdragen, waarvan het Pact van Locamo zulk een navolgenswaardig voor voorbeeld is. Daartegenover staat echter, dat de verdragen van Locamo niet tot in alle détails door de andere staten toegepast kunnen worden. De Engelsche regeering ondersteunt het voorstel van de Fransche regeering tot financieelen steun aan aan gevallen staten. Vervolgens verklaarde lord Cushendun, dat in de ophanden zijnde de batten over de voorbereiding van arbitra geverdragen twee methoden gevolgd kunnen worden: le. het sluiten van algemeene arbitrage- verdragen; 2e. het uitwerken van een ontwerp voor een tweezijdig arbitrageverdrag. De voorzitter Benesj deelde mee, dat de commissie dagelijks tweemaal zitting zal houden, opdat de algemeene debatten snel ler voortgang zullen vinden. GENEVE. 20 Febr. In de kringen der gedelegeerden van de veiligheidscommissie hebben de voorstellen van den Duitschen gedelegeerde, staatssecretaris von Simson, algemeen groote aandacht getrokken. Men is van meening, dat aan de hand van deze practische voorstellen mogelijkheid bestaat tot verdere oplossing der veiligheidskwestie. In overeenstemming met de Inzichten van de Duitsche regeering wordt in het voorstel geëtscht, dat maatregelen worden getroffen, welke het uitbreken van actieve vijandelijk heden als gevolg van een conflict onmoge lijk maken. Hierbij wordt in tegenstelling met de Britsche voorstellen geen onder- scheld gemaakt tusschen juridische en pp- litieke geschillen. De Japansche gedelegeerde, daarna aan het woord komende, legde den nadruk op de groote waarde, welke deze voorstellen in zich bergen. De Japansche regeering is van meening, dat de veiligheid het best gediend wordt door uitbreiding van het stelsel van arbitrage- en verzoeningsverdragen. Hij zeide van meening te zijn, dat het Volken bondsconvenant de basis moet zijn van alle pogingen ter verkrijging van de veiligheid. De Poolsche gedelegeerde Sokdas gaf als zijn meening te kennen, dat een verminde ring of beperking der bewapening in ver schillende gebieden niet mogelijk is, indien de veiligheid niet wordt vergroot. FRANKRIJK IN TIJD VAN OORLOG Bi) de behandeling in den Senaat, van het wetsontwerp betreffende de organisatie van Frankrijk in tijd van oorlog is ook het voorstel ter sprake gekomen om de vrou wen voor civiele diensten te mobiliseeren. De Senaat bleek ten sterkste gekant tegen el ke „requisitie" der vrouw, ten gunste waar van de Kamer zich reeds heeft uitgespro ken en verwierp het dan ook. Generaal Stuhl meende dat er in geval van oorlog genoeg vrouwen zullen zijn, die zich vrijwillig aanmelden. Senator Jénou- vrier wèes op de beroering, die de stem ming der Kamer heeft gewekt. Hij ziet in de desbetreffende bepaling achterdocht je gens de vrouwen, alsof dezen haar plicht niet zouden doen, terwijl zij in den jong- sten oorlog juist zooveel toewijding hebben getoond. „Nooit zullen wij de mogelijkheid aanvaarden dat de Fransche vrouwen haar gezin verlaten. Alle gezinshoofden zullen zich krachtig verzetten tegen de requisitie hunner vrouwen." De positie der parlementsleden in tijd van oorlog gaf aanleiding tot een uitvoerige dis cussie. Er werd op gewezen dat het parle mentslid óf zijn militaire plichten óf zijn parlementaire plichten moet vervullen, maar niet, zooals in den jongsten oorlog vaak is geschied, zijn uniform kan aantrekken om er mede te paradeeren. De parlementaire missies bij het leger hebben dikwijls nutti gen arbeid verricht, maar al te vaak ble ven zij ver achter de gevechtslinie, en tij dens de kwade oogenblikken op het front van Champagne of Verdun waren ze ner gens te vinden. Hierop interrumpeerde Senator Strauss „De Senaatscommissie is niet in gebreke ge bleven om de hospitalen aan het front tij dens de slagen In Champagne en bij Ver dun te bezoeken." Hem werd geantwoord dat de hospitalen niet bepaald het front kunnen worden genoemd! Paul Doumer, de voorzitter van den Se naat, deed opmerken, dat, indien men naar da mededeelingen had geluisterd van de Senaatscommissie, de stellingen van Verdun bij het losbarsten van den slag niet zoo ge desorganiseerd zouden zijn geweest als de andere versterkingen in het Oosten. Verdun zou dan in staat zijn geweest het hoofd te bieden aan de verwoede aanvallen, waar in nu 300.000 man den dood. hebben gevon den. De meeste Senatoren, namen het voor de doeltreffendheid der parlementaire missies op. Haar aanwezigheid werd zeer op prijs gesteld door de militaire leiders, die aan haar hun desiderata kenbaar konden ma ken. Meer dan één lid dezer commissies is tijdens zijn missie gedood. En Senator Josse voegde er aan toe dat hij destijds had bij gewoond hoe Clémenceau, toen nog president van de legercommissie uit den Senaat, op het front was aangekomen. Hij wilde tot de voorste loopgraaf doordringen. Toen hij tot op tien meter der Duitschers genaderd was, wees men hem op het groote gevaar, dat hij liep gedood te worden. „Wat kan mij op mijn leeftijd beter overkomen," had hij geantwoord. Het debat, dat een scherpe wending nam, werd besloten met de opmerking, dat het niet kangaat, dat jeugdige parlementsleden vóór de mobilisatie zouden stemmen ,maar zich achter hun mandaat zouden verschui len om er zich aan te onttrekken. DE FILM „DAWN". Door de keuringscommissie afgekeurd De filmkeuringscommissie heeft gewei gerd haar goedkeuring te hechten aan de vertooning van de film, waarin de berechting en de executie van miss Cavell te Brussel tijdens den oorlog worden voorgesteld, tegen welke vertooning de Duitsche regeering be zwaren had ingediend, die door Chamberlain werden gesteund. BEGRAFENIS VAN LORD OXFORD AND ASQUITH. LONDEN, 20 Febr. Het stoffelijk over schot van Lord Oxford and Asquith werd heden op het kerkhof van Sutton Courtney ter aarde besteld; de begrafenis plechtigheid was zeer eenvoudig. Alleen fa milieleden, persoonlijke vrienden en het personeel van den overledene was aanwe zig, terwijl bovendien de dorpelingen van Sutton Courtney waar Asquith zoo dikwijls zijn vacanties doorbracht de teraardebe stelling bijwoonden. Onder zijn persoonlijke vrienden bevonden zich Sir James Barrie, Augustine Birrell, Lord Reading en Lord BuckmasUr. Uit de groote bloemenhulde bleek evenwel, welk een groote vermaard heid de overleden staatsman had. Daar onder was een krans van den Koning van België, van de Dominions, van de liberale organisaties en ook van vroegere politieke tegenstanders, zooals van den premier Bald win. Lord Oxford werd naast een soldaat be graven, wiens graf alleen kenbaar is aan een houten kruis. De bisschop van Oxford leidde den dienst. DE ARBITRALE UITSPRAAK VOOR DE METAAL-INDUSTRIE De vertegenwoordigers van den Bond van Mldden-Duitsche Metaalbewerkers hebben eenstemmig besloten de nieuwe Berlijnsche arbitrale uitspraak onaannemelijk te ver klaren. naar den Landesgerichtsrat Dust, om hem voor het vonnis te bedanken. Dr. Dust richt te tot den jongen man ernstige woorden van vermaning, doch hij drukte de hand niet, weiken Krantz hem bij het afscheid toestak. Op de straten voor het gerechtsgebouw had zich, ondanks de afzetting door de po litie, een groote menigte verzameld. Eerst werd Krantz door zijn ouders en later door tai van anderen met den afloop van het geding gelukgewenscht; hij werd herhaalde malen stormachtig toegejuicht. Ook aan den verdediger dr. Frey werden bij het verlaten van 't gerechtsgebouw vele ovaties gebracht. In een oogenblik was Krantz door tal van lieden omringd en naar den anderen kant van de straat gedrongen, terwijl hij meer malen op de schouders werd gedragen.Ten- slotte kon hij slechts in een kapperszaak zijn toevlucht vinden, waar hij op een auto bleef wachten. Slechts met assistentie van de politie kon hij den auto bereiken. DE LUTHERFILM Een schrijven der bisschoppen Naar de „Tagl. Rundschau" meldt, heeft, nadat de katholieke geestelijkheid van Ber lijn in haar protest is voorgegaan, thans de bisschopsconferentie te Fulda ln een schrij ven aan het Pruisische kabinet geëischt, dat de toestemming tot het vertoonen van de Luther-film zal worden ingetrokken. Een commissie heeft reeds over dit ver zoek beraadslaagd. HET KRANTZ-FROCES. BERLIJN, 20 Febr. Na het uitspreken van het vonnis, begaf de verdachte Krantz zich DE TERUGGAVE DER DUITSCHE EIGENDOMMEN IN AMERIKA. NEW-YORK, 20 Febr. (V.D.) Heden zijn in het plenum van den Senaat de debat ten over de teruggave der eigendommen aan de vroegere vijanden begonnen. Iedere spreker bleef slechts vijf minuten aan het woord. Na tal van besprekingen werd het des betreffende voorstel tenslotte aangenomen. Het voorstel gaat nu naar de congres-com- missio en naa- preslden tCoolidge, die er ook nog hun handteekening ondnr moeten zetten. DE OVERSTROOMING DER MISSISSIPI President Coolidge ligt overhoop met de commissie voor de hoogwatervoorziening uit het congres ten aanzien van de credieten voor de bestrijding van overstroomingen in de toekomst. Het wetsontwerp, zooals de president en de minister van handel dit hadden goedgekeurd, liep over een bedrag van 290 millioen dollar, waarvan 80 pet. te betalen door de federale regeering en 20 pet. door de betrokken staten. De commis sie heeft het bedrag tot 473 millioen ver hoogd, geheel te dragen door de federale regeering. De president heeft bekend gemaakt, dat als het congres het wetsontwerp in dezen vorm aanneemt, hij er zijn veto over zal uitspeken. PAN-AMERIKAANSCH CONGRES. De algemeene vergadering van het Pan- Amerikaansche Congres heeft drie conven ties aangenomen; le. een conventie inzake onzijdigheid ter zee, waarbij de V. S. reser ves maakten tegen de bepaling tot het ver bieden van het bewapenen van koopvaardij schepen voor verdedigingsdoeleinden in oor logstijd, op straffe van verlies van het sta tuut van neutraal zijn; 2e. een conventie nopens de asylrechten voor buitenlanders, waarbij de gedelegeerden der V, S. weder om reserves maakten, en 3e. een conventie inzake de rechten van vreemdelingen, waar bij de V. S. reserves maakten ten aanzien der bepaling tot het verbieden van het on derwerpen van vreemdelingen aan den mi litairen dienstplicht. NEW YORK, 20 Febr. Heden heeft het Pan-Amerikaansche Congres te Havana zijn laatste zitting gehouden. DE V. S. EN NICARAGUA De Amerikanen hebben door vliegtuigen vredesvoorstellen laten vallen in de ver sterkte kampen van generaal Sandino in de bergen. Generaal Sandino heeft daarop thans geantwoord, doch het antwoord wordt geheim gehouden. Ofschoon er te New York geen verband tusschen wordt gelegd, vallen, naar de „Paris Times" meldt, de vredesvoor stellen samen met sucoessen der Sandinisten te Trinidad, welke stad Woensdag door 100 mannen van Sandino werd genomen, volgens een communiqué van den minister van oorlog van Nicaragua, later aangevuld met dc mededseling, dat er regeeringstroepen waren gezonden om de stad te ontzetten en de autoriteiten te bevrijden, die als gijzelaars worden vastgehouden. Eet eerste commu- qué had gesproken van een overval zonder belang. Het is in ieder geval duidelijk, zoo voegt het blad er aan toe, dat de Amerikaansche mariniers moeilijkheden hebben ondervonden bi) het opereeren in het woeste berggebied en er niet in geslaagd zijn de Sandinisten zoo afdoend uiteen te jagen als zij gehoopt hadden. groepen ter verwelkoming aanwezig. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat er geenerlei vijandige betooging plaats had langs den weg, dien de commissie naar het regeeringspaleis volgde. Alleen was er bij het station een banier aanwezig met het op schrift; „Ga weg, Simon". een stad bedreigd Uit Mexico wordt gemeld, dat de opstan delingen Zaterdag een poging hebben ge daan, de stad Ouanajuato, die 20.000 inwo ners heeft, te veroveren. Het mocht echter aan de politie en de bevolking gelukken, de opstandelingen na een hevig gevecht terug te drijven. Regeeringstroepen zijn van verschil lende punten uit naar het bedreigde gebied gezonden. NOODLOTTIGE AANVARING VERMOEDELIJK 300 DOODEN Het Chincesche s.s. „Hsintaming" is Zater dagnacht ter hoogte van Tsjinkiang in aan varing gekomen met hst Japansche s.s. „Atsuta Maru". Er zouden 300 Chineezen verdronken zijn. Uit Sjanghai wordt gemeld: De kapitein van de Atsoeta Maroe deelt mede, dat hij de rivier afvoer, toen de Hsintaming voor hem langs trachtte te varen. Zijn vaartuig ramde de Hsintaming bensden de waterlinie. De 550 passagiers der beide vaartuigen werden door een paniek aangegrepen, eenigen spron gen in het water, maar de meesten, 3 a 400, gingen met het Chinsesche schip naar de diepte. De Atsosta Maros en eenige jonken redden er een honderd, van wie er nog velei: van koude stierven tengevolge van hun lang durige verblijf in het water. DE OVERSTROOMINGEN IN AUSTRALIA De overstrcomingen in Australië blijken, volgens berichten uit Sydney, aanzienlijk ernstiger te zijn dan eerst werd aangenomen. Naar tot dusver is vastgesteld, zijn in de lage streken langs de C'arence-rivier personen verdronken. De regen blijft aanhouden. Het verkeer in verscheidene deelen van Australië is of geheel gestremd of op slechts zeer ge brekkige wijze mogelijk. De „Volkskrant" deelt mede, dat van 13 tot 15 Juli a.s. te Keulen een internationaal katholiek arbeiderscongres zal worden ge houden, waarop officieele de Katholieke Internationale van den Arbeid zal worden ge sticht en een beginselprogram voor haar vastgesteld. Aan de orde komen er de volgende punten le. Wezen der standsorganisatie en nood zakelijkheid $}er Internationale, in te leiden door J. A. Schulte; 2e. oprichting der Internationale en be handeling en vaststelling der statuten; 3e. waardeering van den arbeider in het tegenwoordig economisch en sociaal leven, beschouwd in het licht der katholieke wereldbeschouwing, in te leiden door den Zeereerw. pater Perquin O.P. uit België en B. Letterhaus uit Duitschland; 4e. program van de Internationale, ln te leiden door P. Segers uit België. Het congres zal gesloten worden met eene groote demonstratieve vergadering, waarin het program der katholieke Internationale van den Arbeid plechtig zal worden bekenci gemaakt aan de geheele wereld. DE GODSDIENSTOORLOG IN MEXICO. PARIJS, 21 Febr. Naar uit Mexico wordt bericht, is in Guajato een opstand onder de katholieken uitgebroken. De bondstroepen hebben een aantal opstandelingen gearres teerd, die voor den krijgsraad zullen worden gebracht en daarna doodgeschoten. de commissie-simon Toen de commissie-Simon aan het station van Calcutta aankwam, waren verschelden officieele vertegenwoordigers en leden van inlandsche godsdienstige en maatschappelijke NAAR HET ENGELSCH. 45 Dat zal heerlijk zijn, zeide Kate en deed alsof zij er groot belang ln stelde. En hij wil, dat we dadelijk vertrekken, ging ging Sir Felix voort. Ik zal morgen een mooi' jacht trachten te huren. Natuur lijk zouden we een reis kunnen maken op een der groote zeekastee'.en. Sir William ge loofd echter, dat het op zoo'n groot passa- siersschip veel te luidruchtig toegaat. Het is beter voor je als je alleen met mij en Lady Summers bent indien we ten min ste van haar goedheid nog meer gebruik mogen maken. O, zeker, zei de oude dame. Het is de eerste maal, dat men mijn goedheid op prijs stelt, en ik voel me hierdoor zoo gevleid, dat ik onmogelijk kan weigeren. Ja, ik ga met u mee. Maar denkt u er wel aan, dat u een flink groot jacht huurt, want ik ben te oud om zoo'n reis in een notedopje te maken. U zult de grootste A7.\ comfartabelste boot hebben, die ik <>"-!> -rijgen, zei Sir Felix. Hij zweeg een oogenblik en keek zenuwachtig naar Carrasford, die de hand van Kate had losgelaten en met een be droefd gelaat naast haar stond. Het spijt me het te moeten zeggen, begon Sir Felix aarzelend. Sir William meent, dat het beter is, als Stanley Carrasford niet met ons meegaat Ja, viel Carrasford hem plotseling ln de rede en hij glimlachte zenuwachtig. Het Is onzin natuurlijk, het is gewoonweg be lachelijk! Op de eerste plaats weiger ik uit drukkelijk aan dezen wensch van Sir Wil liam te voldoen. En ik weet ook zeker, dat Kate beslist wil, dat ik meega, is 't niet, Kate? Kate knikte, maar men kon niet zien of het ja dan neen moest beteekenen. Ze open de haar mond, maar nog voor ze iets kon zeggen, antwoordde Lady Summers reeds in haar plaats. Natuurlijk heeft ze graag, dat je mee gaat, zei ze scherp. Wat een onnoozele vraag! Maar ik veronderstel, dat Sir Wil liam toch wei weet, wat hij zegt. In ieder geval heeft hij gezegd, dat je niet kan mee gaan, en daarmee uit. Wat voor kwaad kan mijn tegewoor- digheid teweegbrengen? vroeg Carrasford, haar doordringend aanziende. Dat weet ik niet, antwoordde de oude dame. Als je dat zoo graag weten wil, dan vraag je het maar aan Sir William. Het is natuurlijk niet prettig voor je en even min voor Kate maar dat moet Je er nu maar joor over hebben. Bovendien, lk ge loof niet, dat we een reis om de wereld zul len maken, want dan zou ik er nog eens over moeten nadenken. Neen, neen, zei Sir Felix. Sir William meer.ae, not ze in can maand of twee weer heelemaal hersteld is. We zullen de reis zoo Inrichten, dat we dikwijls kunnen landen. Juist, stemde Lady Summers in. Dat is heerlijk. Kijk toch niet zoo bedroefd beste Carrasford; voor we eigenlijk goed weg zijn, zijn we al weer terug. Je zult ons niet eens missen. En wanneer we terugkeeren, dan zullen we een flinke, door de zon gebruinde Jonge dame medebrengen, die je niet meer zult kunnen terugkennen. Den volgenden morgen gingen de belde mannen naar de stad en hadden geen moeite om te krijgen, wat ze wilden. Over het algemeen zal men nooit geen moeilijk heden ontmoeten, wanneer men, met volle beurs gereed staat en Sir Felix was rijk ge noeg om, Indien dat noodig geweest was, oen groot passagierschip voor hem alleen te huren. Ze konden het jacht huren van een zekeren Jongen edelman, die vermoeid van het vele reizen was. Men zeide hun, dat het een mooi, snel vaartuig was en de „Wilde Zwaan" heette. Sir Felix en Carrasford reis den dadelijk naar Southampton om het schip te inspecteeren. Het beviel Sir Felix zoo goed, dat hij het dadelijk huurde. Bin nen een week konden zij zich reeds in schepen. Carrasford was natuurlijk mee gegaan om hen te zien vertrekken. Hij scheen er de laatste week niet beter op geworden. Niet alleen deed het hem leed, dat hij moest scheiden van Kate, maar ook gingen de za ken niet zoo goed als hij wel verwacht had. Een paar speculaties op de beurs waren mislukt. Ook ging het met de goudmijn niet zoo voorspoedig als hij wel wenschte. Nog den avond voor hij naar Southampton ver trok had Catley hem nog meer slecht nieuws medegedeeld. Ook bij de verkiezingen was het hem tegengeloopen. Er was iemand ge kozen, met jvien hij in het geheel geen re kening had gehouden. Tl Je me tocfl dikwijls schrijven, liefste, zei hij haar hand grijpend, Denk er aan, dat ik geer oogenblik rust heb voor je weer behouden terugkeert. Natuurlijk, zal ik je schrijven, zei ze en trachtte eenige hartelijkheid in haar toon te leggen. Je behoeft le om mij niet bezorgd te maken, Stanley. Ik ben nu reeds bijna beter. En ik zal terug komen Geheel genezen, zei hij vurig. Trouwen we dadoltlk na je t«rugkomst? Tk wou dat het reeds de volgende maand was. Toen de fluit ging nam hij haar in zijn armen en omhelsde haar zoo hartstochtelijk dat ze schrok en onwillekeurig van hem terugweek. Ze kon bijna niet ademhalen en ze gevoelde zich pas gerust, toen ze hem niet meer op de kade kon onderscheiden, waar hij met zijn zakdoek stond te zwaaien. Kate genoot op het jacht en ook Lady Summers gaf van haar bewondering uiting. NEDERLANDSCKE SCHEPEN. AUGUSTINA 13/2 van Balek Pappan naar Manila. BATAVIER IV 19/a y.m. 8 yur 15 van Rotterdam te Grt- vesend. BEVERWIJK 19/2 Gibraltar gep., Genua naar Huelva. BEURSPLEIN 19/a Holtenau gep., Rotterdam naar Oxe- lcsund. CALEDONIA 19/2 van Rotterdam te Middlesbro. EMMAPLEIN 19/2 San Antonio gep., Buenos Ayres naar Rotterdam. GRONINGEN 15/2 van Balek Pappan naar Tjilatjap. KARDENBERG 19/2 200 mijl W. van Scilly; Galveston naar Moermansk. HERMES 18/2 van Saigon te Singapore» KAULERWIJK 19/2 van Rosario naar Las Palmas. HILLEGOM 13/2 van New York te Puerto Plata. HILVERSUM 1S/2 van Port de France naar Nuevitas. HOFPLEIN 17/a van Rotterdam te Narvik. IJSSEL 18/2 van Barcelona te Gandia. IJSSELDIJK 18/2 van Las Palmas, Conc'epcion naarAm- sterdam. IJSSELHAVEN 18/2 Gibraltar gep. Sunderland naar Porto Ferraja. JOBSHAVEN 18 '2 van New York naar Norfolk», JOHANNA 19/2 van Grouville naar Rotterdam- KEILEHAVÉN 19/2 van New York naar Norfolk. LARENBERG 19/2 van Boston naar Norfolk, LIMBURG 13/2 van Bangkok naar Singapore, MAPPESSA 15/2 Fayel gep. Thames Haven naar St. Kitti (v. o.) MAASHAVEN 18/2 van Nordenhara te Sunderland. MIJDRECHT 18/2 van Rotterdam te Constanza. NAALDWIJK 19/a Ouessant gep., Newcastle n. Boucau. NOORD IQ/a Gibraltar gep., Rotterdam naar Palermo. NOOPDWIJK 19/3 van Bilbao naar Rotterdam. PALEMBANG 14/2 te Singapore. PARKHAVEN 19/2 van Savannah naar Bremen en R'dam. PWOBOS 1^/3 van Singapore naar Min. ST. PHILIPSLAND 18/2 van Blyth te Hamburg. STAD ZWOLLE 18/2 van Salta Cafcallo naar Rotterdam. STOLWIJK 20/2 Finisterre gep, Machella naar R'dam. THF.ANO 20/2 Lizard gep., Belfast naar Amsterdam. UNIO 14/2 van Balek Pappan naar Shanghai. VECHT 18/2 Casablanca naar Zwijndrecht. VPEDENBURG 18/2 Holtenau gep. Oxelosund naar Rotterdam. VULCANIS 13/3 van Toochow naar MIri. WAAL 17/2 Gibraltar gep. Valencia naar Hamburg. WAALHAVEN 18/2 van Bremen naar Charleston» WASSENAAR 19'2 van Savannah naar Cardenas. WIERINGEN (uitr.) pass. 18/2 Fernando Noronha* ZAAN 18/2 van Golfo Arranzi te Burriana. ZUID-HOLLAND 18/2 van Blyth te Hamburg» STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KANGEAN (uitr.) io'a te Port Swetfenham. MOENA 19/2 van Aalborg te Amsterdam. RONDO (thuisr.) 19/2 van Port Said. VONDEL (thuisr.( 18/2 van Genua. KON. HOLL. LLOYD. GAASTERLAND (thuisr.) pass. 10/2 Fernando Noronha. MAASLAND (uitr.) 19/2 van Leixoss. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ACHILLES 20/2 van Hamburg te Amsterdam. ADONIS 18/2 van Alexandria te Nauplia. 1 ATAX 18/2 van Malta naar Tarragona. I AMAZONE 17/2 van Newyork naar Venezuela, j ARIADNE 19/2 van Lissabon naar Barcelona. AURORA 19/2 van Genua te Liverno. BACCHUS 17/2 van Newyork naar Haïti. BERENICE 18/2 Valencia naar Amsterdam. BRIELLE 16/2 van Corral te Antcfagasta. CLIO 18/2 van Smyrna naar Constantinopel. COMMEWIJNE (uitr.) 18/2 van Madera raar Paramaribo DOROS 18/2 van Gibraltar naar Amsterdam. EOS J8/2 van Tunis naar Alicante. ERATO, Amsterdam naar Stettin, pass. 20/2 Holtenau Het schip was buitengewoon luxueus inge richt. De kapitein was een zser bekwaam man, die reeds van jongs af aan de zee had liefgehad. De matrozen waren vlug en ge hoorzaam. Op het dek was geen smetje te bespeuren, er heerschte een discipline als op een oorlogsschip. Kapitein Weston ver telde de dames, dat het een der snelste schepen was. Zij zetten koers naar de Mid- dellandsche Zee. De „Wilde Zwaan" door kliefde statig de golven en scheen zich be wust van den lieven last, dien ze moevoerde. Na een, paar dagen trad reeds een merk bare verbetering ln den toestand van Kate in. Haar oogen stonden niet meer zoo flets en ze kreeg grooteren eetlust. Je zult eens zien, wat je weer een flinke meid zult worden, zei Lady Summers. Dat komt daai deze heerlijke lucht, zei Kate lachend. Ze voegde er echter niet aan toe, dat ze blij was, dat haar toekomstige echtgenoot niet bij haar was. Ze wist, dat zc voor het oogenblik van hem bevrijd was en ook dit oefende een gunstigen invloed 00 haar gestel uit. De kapitein, de matrozen, geheel het personeel mocht haar graag lijden. Niets was hun te veel, als ze hun iets vroeg. Ze landden in Athene, Smyrna en Constanhnopel. Ze bewonderde deze bekoor lijke steden, maar toch was ze weer blij, air ze naar de boot terugkeerden, waarop ze zich geheel thuis gevoelde. Ze stoomden de Chineesche Zee op en Kate bewonderde China en het nog mooiere WOENSDAG 22 FEBRUARI. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Poütieber. 12.30— 2.00 Lunchmuziek door het Radio-Trio. 2.303-°° Cursus leerbe werking door Mevr. C. Schaalre-Verkozcn. 3.004.00 Maak het zelf, door Mevr. C. Scbaake- Verkozen. 5.307.15 Concert door het Omroep orkest. B. Lensky, viool. Egb. Veen a. d. vleugel. 7»i5 7.45 Gezondheidshalfuurtje door Ad. ter Cock Arti kel 99 v. d. Inv. Wet en de volksgezondheid. 7*45 Poütieber. 8.05 Uitvoering in dc cantine v. d. Krom houtkazerne te Utrecht, ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum v. d. Geniemuziek. Ger.icmuziek, dirig. V/. d. Blij. Geniestrijkje c.l.v. sergeant A. v. d. Laan. Utr. Militair Dubbelmannenkw., dir. Chr. Karstens. A. v. Trotscnburg, levensliedjes. Volkszang van het geh. regi ment, o.l.v. G. H. Gocssens, Opening door Jhr. E. C. Storm van 's-Gravenzande, 2e luit. der Genie. 9.00 9.50 Mr. Dr. W. M. J. Schumann De beteekenis van Nederland voor Indië. 9.50 Persber. 10.00 Voortzetting van liet concert. HUIZEN 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.45 Concert N.C.R.V., door het trio Lauenroth, Mej. L. Lauenroth, piano. Mej. M. Scager, viool. Mevr. J. Behl, fluit, 5.T56.15 N.C.R.V. Kinderuurtje o.l.v. Mej. Chr. Hoogenkamp. Mej. Ver el, muzik. medew. 7.00 7.30 Stenografieles. 7.303.oo N.C.R.V. Spr. E. Knibbe te Landsmeer Hce het melken tegenwoordig geschiedt en hoe het moet. 8.30 N.C.R.V. Uitzending vanuit de Evang. Luth. kerk te Rotterdam. Ev. Lutb. kerkkoor „Cantate Deo". Luth. Orkestver. „L.O.V.". Mej. T. Rexwinkel, viool. J. v. d. Ploeg, tenor. J. T. Schaddelce. orgel. Lijdensweken 1928. 1. Gem. DAVENTRY i6co M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gers- hom Parkington kwintet en solisten (bariton), viool). 1.20 Kerkdienst. Orgelmuziek. 1.35 De geschiedenis van het Kruis. 1.452.00 Orgelmuziek. 2.50 Cau serie. 3-fco Muziek. 3.20 Gedichten. 3.50 Con cert. 4.05 Causerie. 4.20 Licht klassiek concept. Bronkhurst trio en soliste - 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Tuinbouwpraatje. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Causerie. 7.35 Schumann's Kreisleriana en fant. stukken. 7.45 Oostersche litera tuur. 8.05 Het Rac'iostrijkorkest. 8.30 „Rodelinda", ope^a in 3 acten van Handel. Koor en symphonie-orkest. 0.20 Nieuwst er. 9.35 Lezing The way of the world. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Vervolg „Rodelinda"# 10.55 Vaudeville. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS' „RADIO-FARIS" 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Trioconcert, (piano, viool, cello). 8.5011.20 Solis tenconcert. Orkest. „Radio-Paris". LANGENBERG 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 4.50—6.20 Hugo Wolf, concert. Peter-kwartet en H. Maas, Pesch-sopraan. B, Ptitz, bariton. E. Grape, piano. 7.208.20 „Afrika" 2. Orkest en gramofoon- opname. 8.208.50 Dansles. 8.509.50 Balmuziek# Daarna tof 11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN)' n.206.40 Lezingen en lessen. 6.50 „Der Corregi- dor", opera van Wolf-Ferrari, in de Stadsschouwburg v. Charfottenburg, Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG 393 M. 3.35 Concert en solisten, (decla matie, piar.o). 4.20 Órkestccncert. 5.15 „Götter- dammerung" (Der Ring de Nibelungen), Wagner. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.50 10.35 Orkestconcert in Artis, Antwerpen. EUTERPE 19'a van Kopenhagen te Amsterdam. GANYMEDES, 20/2 van Hamburg te Amsterdam. HECTOR (uitr.) 18/2 te Puerto Suerre (Venezuela). KERMES 10/2 van Volo te Smyrna. ILOS 19/2 van Amsterdam naar Musel. JAN V. NASSAU (uitr.) 18/a Azoren gep. naar Trinidad MARS (uitr.) 16/3 te Kingston. MEDEA 18/3 van Oran tc Patras. MEROPE X9/2 van Vigo n^ar Lissabon. NEREUS, Vigo naar Amsterdam pass. 18/2 Ouessant. NERO 19/2 van Gothenburg te Amsterdam. ODYSSEUS Amsterdam naar Danzig 19/2 te Holtenau. ORION Amsterdam naar Guatemala, pass. 19/2 East bourne. POLLUX 18/2 van Cephalonia naar Lissabon. PROTEUS 20/2 van Amsterdam te Hamburg. STRABO 18/2 van Bordeaux en 19/2 van La Palice naar Amsterdam. STUIJVE5ANT 20/3 van Hamburg te Amsterdam. TELLUS 20/2 van Valencia te Rotterdam. THESEUS 19/2 van Rotterdam te Passages. HALCYON LIJN. STAD HAARLEM 20/2 van Rott. te Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN. JAGERSFONTEIN (thuisr.) pass. 20/2 Ouessant. KLIPFONTEIN (thuisr.) 18/2 van Port Said naar Genua. RANDFONTEIN (thuisr.)19/2 van Kaapstad. SUMATRA 19/2 van Rotterdam naar O.-Afrika via Kaap stad. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK 18/3 van Newport News naar R'dam. BINNENDIJK 17/2 van Boston te Philadelphia. BREEDIJK 19/2 van R'dam te New York. BURGERDIJK Baltimore naar Rotterdam, pass. 20/2 Bevezier. EDAM, Nes Orleans naar Rotterdam, 18/2 van Havana. EEMDIJK Antwerpen naar de Pacifickust 19/2 te Cristobal GAASTERDIJK 18/2 van New York naar Rotterdam. MAASDAM, Rotterdam n. New Orleans 18/2 te Tempico. NEBRASKA van R'dam naar de N. Pacific, 1S/2 te Colon. NOORDERDIJK 18/2 van Londen n. d. Pacifickust. RADVORSHIRE 19/2 van Hamburg naar Rotterdam. ROTTERDAM £0/2 van Algiers te Napels. SPAARNDAM 19/2 van N. Orleans te Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. ARENDSKERK (uitr.) i8/a van Genua. HOLLAND—BRITSCH-INDIê LIJN. ALDERAMIR (thuisr.) 1S/2 te Rangoon. BILDERDIJK (uitr.) tg/a te Genua. BOVENKERK (thuisr.) 20/2 te Antwerpen. IJSELKERK 19/2 van Antwerpen te Rotterdam. KIELDRECHT (thuisr.) pass. 20/2 Vlissineen van weroen. MEERKERK (uitr.) pass. i8'2 Perim. SCHIEKERK (thuisr.) 19/2 van Port Said. STREEFKERK (uitr.) 18/2 te Madras. TERNATE (uitr.) pass. 18/2 Gibraltar. HOLLANDOOST-AZIë LIJN. OOSTKERK (thuisr.) tg/a van Shanghai. ZOSMA (thuisr.) pass. ig/2 Perim. HOLLAND—WEST-AF RIKA LIJN. ALCHIBA 20/2 van Hamburg te Amsterdam. HELDER 19/2 van West-Afrika te Amsterdam. JAVA—CHINA—JAPAN LIN. TJIMENTENG 16/2 van Kobe naar Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR (thuisr.) 18/2 van Perim. GAROF.T (uitr.) pass. >9/2 Point de Galle. INDRAPOERA (thuisr.) ao'2 van Sabang. INSULINDE (uitr.) 19/2 van Colombo. MERAUKE (thuisr.) 19/2 van Port Said. MOD J OKF.RT O (uitr.) pass. 19/2 Perim. PALEMBANG 19/2 van Hamburg te Schiedam. SIEAGAK (uitr.) pass. 19/2 Kaap del Armi. TAMBORA (thuisr.) 19/a van Port Said. TAPANOELI (uitr.) 20/a van Suer. TOSA'U (uitr.) pass, ao/a Vlissingen van Antwerpen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALWAKI (thuisr.) 18/2 van Bahia. ALHF.NA (uitr.) pass. 17/2 Teneriffe. POELDIJK (uitr.) 19/a te Pernambuco. WAALDIJK (thuisr.) r 2 van Montevideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. DEUCALION tg/2 van Amsterdam naar Londen. MEMNON, Balavia naar A'dam 16/2 te Marseille MERIONES v. Japan n. A'dam, 15/2 van Colombo. EURYMEDON 19/2 van Londen te Amsterdam. De radlo-ontvangposten ten dienste van het Binnenlandsch Bestuur, welke gevestigd zijn te Djailolo, Saparoea, Serloei en So- rong, worden mede opengesteld voor het openbaar telegraafverkeer. In herinnering wordt gebracht, dat de geadresseerde van een telegram naar een der genoemde plaatsen, kan verzoeken om voor hem aankomende berichten, welke an ders gedeeltelijk per post hun bestemming bereiken, radio-telegrafisch over te brengen. Aldus wordt aanzienlijke bespoediging ver kregen. Japan. Plannen om terug te keeren maakte men nog niet. Kate ging op reis zoo goed vooruit, dat Sir Felix vurig verlangde, den tocht nog wat uit te breiden. Ze zou dan totaal genezen in Engeland terugkeeren. Ze raadpleegden kapitein Weston en deze was blij, dat zijn passagiers nog eenigen tijd aan boord van de „Wilde Zwaan" zouden vertoe ven. Hij stelde hun voor een reis te maken van Tokio naar Queen Charlotte Sound, waar vele eilanden lagen, die volgens den kapitein veel op het aardsch paradijs geleken en die Miss Hayden beslist nog moest zien. Natuurlijk nemen we het voorstel van den kapitein aan, zei Lady Summers en men kon duidelijk zien, dat de oude dame ook genoot van deze prachtige reis. De „Wilds Zwaan" spreidde haar vleugels uit en vloog over de zee. Het grootste deel van de reis was het mooi weer. Een keer maakten ze een storm mede, maar het schip hield zoo goed stand, dat alleen Lady Sum mers zich een paar dagen niet wel gevoelde. Kate was de vreugde en trots van den kapi tein. Hij zeide, dat ze een goede zeevaarster was. Hst koelere weer en de wilde golven deden haar goed en sterkte hare zenuwen. Ze scheen de oude Kate weer te worden, het meisje, dat in snelle galop kon paardrijden, zwemmen en tennissen en wist te genieten van het leven. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6